Pogłębiarka

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 129

  • @AnnaPacucha
    @AnnaPacucha หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo dziękuję za ten wartościowy podkast i piekne słowa o sensu cierpienia .Niech Bòg wynagrodzi 😊🥀🌷🥀🌷

  • @joanna6097
    @joanna6097 10 หลายเดือนก่อน +2

    Coś pięknego. Dziękuję

  • @jolantaneeb3296
    @jolantaneeb3296 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo wazny temat...podjety z klasa. Dziekuje

  • @alicjaalice8174
    @alicjaalice8174 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję bardzo za tą rozmowę, terapię. Ciekawa, trudna ale dużo w mojej głowie znaków zapytania zamieniło się w ❗ wykrzykniki radości i wskazówki na potrzeby w mojej samotności. Mam za sobą wiele życiowych traum. Dzięki Bożej Opatrzności i swojej intuicji i kreatywności poradziłam sobie. Teraz potrzebuję kogoś, kto by mnie wysłuchał, kogoś kto by miał czas i chciał bez lęku i za darmo wysłuchać. Dziękuję 💖 💗 serdecznie 💖 💓 💞 💝 Ojca Mieczysława kanał znalazłam, napewno przesłucham. Mam 64 lata, dużo bólu i cierpienia przeszłam. Rady Ojca są cenne.

  • @toja3130
    @toja3130 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za ten podcast

  • @K.J.B
    @K.J.B ปีที่แล้ว +18

    Oj tak, tak znany . Ojciec Lusiak jak zwykle bardzo skromnie o swojej osobie. Ogladam i slucham codziennie rano jego interpretacje do tekstow Ewangelii. Polecam wszystkim, ktorzy jeszcze go nie poznali.

  • @eleonorakocinska923
    @eleonorakocinska923 5 หลายเดือนก่อน +1

    Musiał to być nieprzypadkowo przypadkowy przypadek, że właśnie dziś na ten znakomity podkast trafiłam.
    Osobiste długotrwałe towarzyszenie bliskim cierpiącym oraz doświadczanie cierpienia własnego (nie tylko z chorobami związanego) sprawiło, że podświadomie poszukiwałam strategii jego łagodzenia. Mogę zatem potwierdzić, że zastępowanie skupiania myśli na braku utraconych możliwości opłakiwaniem piękna niezaspokojonych potrzeb to cudowna recepta na odnajdywanie radości w smutku i zachowanie pogody ducha. Zacytowany przez Ojca Mieczysława wyimek z książki R. Gonzalesa będę - jako siewkę - posyłać szeroko w świat.
    Dziękuję za tę niezwykle cenną rozmowę. „Usłyszeć tych, którzy nie mają siły krzyknąć” - piękna myśl. Zatrzymam ją… z nadzieją na realizację kolejnych spotkań.

  • @monikad.9823
    @monikad.9823 ปีที่แล้ว +19

    Ponad rok temu żegnałam się z moją szkolną przyjaciółką. Od dwóch lat była przykuta do łóżka, od pięciu walczyła z rakiem. Miała też dwoje małych dzieci (7 i 10 lat), co potęgowało jej cierpienie - zależna we wszystkim od innych, głębokie odleżyny, lęk o przyszłość dzieci, które wkrótce osieroci... wobec tego ogromu cierpienia nie pozostawało mi już nic, jak tylko być obok, uśmiechać się przez łzy, zrobić jej ostatni manucure, porozmawiać o naszych szkolnych szaleństwach... podziękowała mi za te chwile, powiedziała, że choć na krótki czas zapomniała o swojej chorobie... za trzy tygodnie minie rok, jak odeszła do Wieczności...

  • @aga5109
    @aga5109 ปีที่แล้ว +7

    Dziękuję za ważny temat. Nie jest łatwo się z nim mierzyć. Ze swojego doświadczenia wnioskuje, że ofiarowanie własnego cierpienia za osoby, które je wyrządzają, w zjednoczeniu z cierpieniem Jezusa i szczerą modlitwą za te osoby, w miłości, przynosi ogrom łask dla tych osób I stanowi "wyłom" w złu, zagubieniu, któremu podlegają. Nielogiczne? Ale takie mam doświadczenia, które mnie zdumiewają.

    • @annaania3390
      @annaania3390 ปีที่แล้ว +1

      niebanalne doświadczenie, bardzo mnie poruszyło

    • @aga5109
      @aga5109 ปีที่แล้ว +2

      @@annaania3390 Dziękuję. Słyszałam też od mojego przyaciela, że ma podobne doświadczenie. Nie wiem jak to się dzieje, ale tak się dzieje.

  • @elzbietahopper5811
    @elzbietahopper5811 ปีที่แล้ว +7

    Bóg zapłać za te rozważania. Są trafne. Szczególnie o braku, który można zamienić w tęsknotę...

  • @Izabela_Wojtal
    @Izabela_Wojtal ปีที่แล้ว +23

    Apropos tego cierpienia, które jednak może przerosnąć to jest to moje doświadczenie z depresji. Wówczas miałam poczucie bycia opuszczoną, a może właściwie poczucie tego, że nie umiem być blisko Boga i najgorsze hasło jakie przeczytałam na jednym z warszawskich kościołów brzmiało "kto traci Boga, traci wszystko". Nie wiem co przyświecało komuś kto ten baner umieścił na kościele, który jest tuż nieopodal szpitala psychiatrycznego, ale zdecydowanie nie była to rozwaga. Pomijam już fakt, że nie da się utracić Boga, bo jest On przecież Wieczny i kocha nas zawsze. Można utracić co najwyżej poczucie Bożej obecności, ale wiem to dziś będąc w dobrym stanie psychicznym. Gdy jest się w depresji świat traci odcienie szarości.

    • @aga5109
      @aga5109 ปีที่แล้ว +4

      Dzięki, że się podzieliłaś swoim doświadczeniem 💛

    • @ewab7366
      @ewab7366 ปีที่แล้ว +4

      Tak gdy jest się w depresji jest się przekonanym że lepiej nie będzie❤pozdrawiam bardzo

  • @magorzatawilczynska4245
    @magorzatawilczynska4245 ปีที่แล้ว +6

    Dziękuję, ta rozmowa jest jak dobra książka, chcę jej posłuchać jeszcze raz ❤️

  • @Magda.lw12
    @Magda.lw12 ปีที่แล้ว +29

    Danielu dobrze ze juz nie jeździsz tym autem w czasie rozmów. 🙄Mam wrażenie że prowadzisz uważniej te rozmowy gdy siedzisz bo śledzisz wątek i masz lepsze pomysły na zagajanie rozmówcy . Świetny ten podcast. Trudne to jak cholera ale ważne Dziękuję 💛

    • @Izabela_Wojtal
      @Izabela_Wojtal ปีที่แล้ว

      Popieram, że coś w tym jest.

  • @Bezprzemocyzmoca
    @Bezprzemocyzmoca ปีที่แล้ว +11

    "Bóg mieszka w naszych potrzebach" 🥰❤❤❤

  • @beatahantulik507
    @beatahantulik507 ปีที่แล้ว +23

    Czuję duży szacunek i wdzięczność za powracanie do przykładu cierpienia psychicznego, emocjonalnego, a i przecież somatycznego, jakim jest depresja. Długo towarzyszy mi ta przyjaciółka, która wciąż jeszcze dba o moje potrzeby. Depresja stoi niejako na straży naszych potrzeb. Nie pozwala nam zajmować się innymi, całym światem, jeśli nie wrócimy do siebie. Oczywiście trzyma nas w "jaskini lwów" czy "otchłani", ale tam zawsze jest Chrystus. To On wydaje się pierwszy szeptać nam do ucha: "Zobacz jak ta depresja dba o ciebie. Zobacz, że chce dla ciebie jak najlepiej. Zatrzymuje cały pęd świata twoich powinności, zobowiązań, zajętości, aby pokazać ci kogoś bardzo drogiego. Kogoś, kto tęskni za zaspokojeniem swych potrzeb. Depresja przychodzi, by pokazać ci CIEBIE. Zobacz jak ona Cię kocha, że ryzykuje, iż stracisz pracę, a znajomi cię nie zrozumieją. Wszystko po to, abyś postawił siebie, swoje potrzeby na właściwym miejscu." Jeżeli odrzucamy tę depresyjną część nas, to tak naprawdę odrzucamy część siebie. Drogą do wyciszenia objawów depresji jest jej widzenie, usłyszenie, przyjęcie, akceptacja, uprawomocnienie. Czyż ona nie ma prawa być, jeśli latami nie karmimy naszych fundamentalnych potrzeb? Tak więc depresja ma nam naprawdę dużo do powiedzenia, niesie piękno naszego niespełnienia. Oczywiście można to najczęściej zobaczyć po długim czasie walki z nią, ignorancji jej symptomów, przeganiania jej lekami, zajęciami, zakładaniem masek. Problem w tym, że ona jest bardzo cierpliwą nauczycielką, a odchodzi dopiero wówczas, gdy spełni swoje zadanie. Bądźcie pozdrowieni! 💛

    • @izabelapopek4863
      @izabelapopek4863 ปีที่แล้ว +12

      Pani Beato! Nikt nigdy tak pięknie nie nazwał depresji, nigdy nie spotkałam się z tak wspaniałą definicją ! O ileż światła Pani we mnie rzuciła, ewidentnie Duch Święty przez Panią przemówił. Bardzo dziękuję! W podzięce pomodlę się za Panią, niech Bóg Pani błogosławi i wskaże ścieżki, gdzie można wykorzystać Pani mądrość. Pozdrawiam serdecznie.

    • @ewakaskow2085
      @ewakaskow2085 ปีที่แล้ว +3

    • @ewakaskow2085
      @ewakaskow2085 ปีที่แล้ว +3

      Dziekuje. Pieknie powiedziane ❤

    • @Izabela_Wojtal
      @Izabela_Wojtal ปีที่แล้ว +4

      W moim wypadku osobiście depresja była efektem nie zadbania o siebie, o swój świat emocji. Widzę pewne ryzyko w takim zaprzyjaźnieniu się z depresją tak totalnie, bo można się wówczas całkiem zamknąć w swoim świecie. Ja nauczyłam się po kolejnym nawrocie ile czasu taki rzut trwa u mnie i mówiłam sobie wytrzymasz, jeszcze 4 miesiące, jeszcze 3, jeszcze 2 itd i będziesz inaczej widziała świat. A w depresji najważniejsza jest dobra psychoterapia. Mam na tyle świetną psycholog, która potrafi mnie ostrzec, że stoję niebezpiecznie blisko "zjazdu w dół" i to moja decyzja czy pójdę tą drogą. A generalnie depresja jest chorobą zamrożonych emocji. Gdy powoli nauczymy się żyć, akceptować i przeżywać wszystkie emocje, wówczas nie będzie potrzeby aby wracała.

    • @aga5109
      @aga5109 ปีที่แล้ว +1

      Zgodzę się. Ale też uważam że depresja ma różnorodne przyczyny, nie tylko niezaspokojenie swoich potrzeb. Kiedyś klasyfikacja w psychiatrii polegała na różnicowaniu na depresję psychotyczną i neurotyczną. Jest też wymiar egzystencjalny depresji- kryzys poczucia sensu i wiele innych. Nie spłycajmy rozumienia i leczenia depresji tylko do teorii Non Violent Communication (NVC).

  • @butylion
    @butylion ปีที่แล้ว +4

    Jak zawsze super podcast. Mam takie szczęście ze mogę słuchać was w pracy, gdzie tez jestem na pogłębiarce, tyle ze pływającej. Ojca Mieczysława poznałem we wcześniejszych odcinkach i od tego czasu staram się słuchać jego komentarzy do ewangelii codziennie.
    Bóg zapłać za wasza prace. Pomaga odkrywać nowe poziomy duchowości i relacji z Chrystusem.

    • @aga5109
      @aga5109 ปีที่แล้ว

      Haha, na pogłębiarce pływającej 😆

  • @eworella1116
    @eworella1116 ปีที่แล้ว +11

    Dziękuję też za Ojca codzienne komentarze do Ewangelii🤗😊😇

  • @annakisiel5764
    @annakisiel5764 ปีที่แล้ว +6

    wow...... to niesamowite co usłyszałam. Wielkie dzięki o. Mietku. Bogu dzięki za to ,że obdarzył o.Mietka taką mądrością. Chwała Najwyższemu !!!!

  • @annaorzechowska3248
    @annaorzechowska3248 ปีที่แล้ว +5

    A ja jestem od tego żeby próbować ulżyć choremu. A czasem się nie da. I we mnie jest paniczny lęk przed starością i cierpieniem

  • @gosiaruda8246
    @gosiaruda8246 ปีที่แล้ว +6

    Bardzo dziękuję za tę rozmowę....wskoczyła w odpowiednim dla mnie czasie.

  • @kac0125
    @kac0125 ปีที่แล้ว +5

    Myślę, że może być tu mylone pojęcie samotności z osamotnieniem. Samotność jest potrzebna każdemu, jest dobra. Chyba każdy kiedyś jej potrzebował, żeby oderwać się od zgiełku świata lub natłoku myśli/pracy/obowiązków. A brak osoby bliskiej to stan osamotnienia. Np. w 2 Kor 4, 9: "znosimy prześladowania, lecz nie czujemy się osamotnieni, obalają nas na ziemię, lecz nie giniemy." "Nie czujemy się osamotnieni" - bo w domyśle jesteśmy we wspólnocie.

  • @wajjaw4524
    @wajjaw4524 ปีที่แล้ว +5

    Niezmiernie ciekawa rozmowa i niezmiernie trudna. Słuchałam przewijając niektóre fragmenty po kilka razy, a i tak nie wszystko zrozumiałam. Ale może coś tam gdzieś tam się zaczepiło 🙂 dziękuję ♥️

  • @beatahantulik507
    @beatahantulik507 ปีที่แล้ว +12

    Ksiądz Tischner wtedy już nie mówił. Napisał odpowiedź pewnej osobie, która go kiedyś o to zapytała: Czy cierpienie uszlachetnia? Odpowiedział: "NIE USZLACHETNIA."

  • @edytamaciaczyk3190
    @edytamaciaczyk3190 ปีที่แล้ว +14

    O.Mieczysław ostatnio jest moim ulubieńcem na TH-cam

  • @lobelia246
    @lobelia246 ปีที่แล้ว +1

    "Zachować pasję do życia pełnią życia"
    Cierpienie jest po to, żeby zacząć kochać siebie ( skierować uwagę na potrzeby, które są życiem w nas).Cierpienie jest wezwaniem do miłości!
    Dziękuję!

  • @schlejer
    @schlejer ปีที่แล้ว +4

    Ojej jaki strzał w punkt - jestem facetem w wieku postudenckim i osobą samotną. I jeszcze słucham tego w drodze do pracy, same prorocze słowa :D

    • @Izabela_Wojtal
      @Izabela_Wojtal ปีที่แล้ว +1

      Ja zawsze mówię, że jestem sama, a nie samotna, bo samotność to dla mnie poczucie bycia opuszczoną zupełnie przez ludzi.

    • @schlejer
      @schlejer ปีที่แล้ว +2

      @@Izabela_Wojtal widocznie grunt to skuteczna autosugestia.

  • @katarzynakasprzak899
    @katarzynakasprzak899 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję. Niesamowicie inspiruraca rozmowa. Brak zamienić w potrzebę i pielęgnować ją.

  • @mariannadryl5678
    @mariannadryl5678 ปีที่แล้ว +1

    Od obydwu mówców bije duchowość, a od prowadzonej w tym stylu rozmowy, można się wiele nauczyć i dowiedzieć, jak radzić sobie z kryzysem, który pojawia się w życiu zwykle nagle i nieoczekiwanie. Bóg zapłać za te głębokie przemyślenia i dzielenie się nimi ze słuchaczami 🙏❤🗽.

  • @annawozniak7989
    @annawozniak7989 หลายเดือนก่อน +1

    Ciężary sami sobie sprawiamy. A jeż nie sami sobie to inni to robią. TO PRZECIEŻ MY LUDZIE A NIE ZWIERZETA ROBIĄ TO ... Jednak w dalszym ciągu nie rozumiem CO Z TYM MA WSPÓLNEGO BOG ...

  • @tablleno2918
    @tablleno2918 ปีที่แล้ว +1

    Cierpienie jest wołanie miłości do siebie pięknie dziękuję ja zawsze cierpiała bez wsparcia

  • @krysiastraczynska654
    @krysiastraczynska654 ปีที่แล้ว +1

    Dawno tak mądrej rozmowy i potrzebnej wielu nie słyszałam…Bóg zapłać 🙇‍♀️🙏🏻🙋‍♀️

  • @Lucyna.Kaltenbek
    @Lucyna.Kaltenbek ปีที่แล้ว +3

    Bóg zapłać

  • @beatahantulik507
    @beatahantulik507 ปีที่แล้ว +7

    Właściwie mam wrażenie, że adekwatną formę wsparcia zna raczej osoba cierpiąca niż wspierająca. Ten, kto wspiera, towarzyszy cierpiącemu w odkryciu potrzeb i szukaniu strategii na ich zaspokajanie. Można zapytać: Czego potrzebujesz ode mnie? Co mogę dla ciebie zrobić? I poczekać na odpowiedź, zamiast działać po swojemu.
    Dla mnie dokładaniem cierpienia było i jest zaprzeczanie, unieważnianie depresji i jej objawów. Np. takie słowa: "Chce mieć pani depresję, to pani ma."
    Myślę, że towarzysząc komuś możemy wesprzeć go poprzez wyławianie jego potrzeb, nazywanie ich. Wtedy nasze spojrzenie daje nadzieję. Co do emocji czy uczuć cierpiącego, to jednak terapia polega na ich nazywaniu i korygującym przeżyciu/doświadczeniu, a nie kolejnym pomijaniu. Bez pozwolenia na zalanie emocjami, ale jednak na ich przeżyciu.

  • @ilonastrzedua5547
    @ilonastrzedua5547 ปีที่แล้ว +4

    W zasadzie całe życie w nieświadomej depresyjności i w permanentnym trybie przetrwania...30 lat w samotności z własnymi bolączkami. Dziękuję za podjęcie tematu!👍🌹Litanię podałam już dalej🙂

  • @kamilb2412
    @kamilb2412 ปีที่แล้ว +2

    zarąbiste, dziękuję

  • @gabriela5467
    @gabriela5467 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję bardzo....a już myślałam że stałam się grubo skórna....
    Z Panem Bogiem 🙏❤️

  • @beatasulej1670
    @beatasulej1670 ปีที่แล้ว +4

    Potrzeba zaopiekowanie się sobą. Potrzeba w depresji jedna z pierwszych.

  • @monikarozmyslak3404
    @monikarozmyslak3404 ปีที่แล้ว +6

    Bardzo mądre

  • @emilia1324
    @emilia1324 ปีที่แล้ว +5

    CAŁY TYDZIEŃ MAM WOKÓŁ POTRZEB, DLATEGO WIELKE BÓG ZAPŁAĆ ZA "BÓG MIESZKA W NASZYCH POTRZEBACH" !!!

    • @konwaliamajowa2532
      @konwaliamajowa2532 ปีที่แล้ว +1

      Proszę wytłumaczyć bardziej to stwierdzenie.

  • @magorzatawilczynska4245
    @magorzatawilczynska4245 ปีที่แล้ว +1

    Słuchałam ponownie i znalazłam jeszcze więcej ważnych treści. A książka polecana właśnie się ukazała i kupiłam.

  • @aga5109
    @aga5109 ปีที่แล้ว +6

    Ojcze Mietku, dziękuję ci za twoją mądrość i serce.

  • @agnieszkaolaszek4751
    @agnieszkaolaszek4751 ปีที่แล้ว +2

    Cudnie...,dziękuję pięknie.

  • @barbarasiwik5896
    @barbarasiwik5896 ปีที่แล้ว +1

    Ja myślę że samotność to jest brak umiejętności przebywania z samym sobą...pokochaj siebie a staniesz sie dla siebie interesujący a ,tego niei dostarczy świat zewnetrzny , jesteś w stanie sam zbudowanac w sobie twoja moc że sam jesteś dla siebie światem i uniwersum..i możesz z tego czerpać i emanować siłę

  • @ewelinamaciejewska9450
    @ewelinamaciejewska9450 ปีที่แล้ว +6

    Bo to często jest właśnie o śmierć życia którym żyję, a nie uśmiercenia siebie - ja to tak czuję. To jest błaganie o podanie dłoni, usłyszenie, zobaczenie, przyjęcie z tym wszystkim. To zdecydowanie prośbą o pomoc...

  • @monikakot7324
    @monikakot7324 ปีที่แล้ว

    Bog zaplac za piekny podcast

  • @annakazusek-hymon8693
    @annakazusek-hymon8693 ปีที่แล้ว

    A propos "bycia psychopatą". Jako medyk wielokrotnie miewam takie wrażenie "bycia psychopatą", ale to jest właśnie to jak rozumiem chciał powiedzieć Ojciec Mieczysław. Myślę, że medyk po prostu musi przyjąć fakt istnienia cierpienia i po prostu towarzyszyć. To towarzyszenie jest wg mnie najpiękniejszą częścią pracy takiego ratownika. Z ciałem ludzkim możemy zrobić naprawdę dużo, ale leki na cierpienie jest kontaktowanie się z potrzebami. Wg mnie trening NVC powinien być obowiązkowym treningiem dla medyków. Oczywiście, żeby to wszystko ostatecznie działało lepiej trzeba też naprawić cały system ochrony zdrowia, ale bez kontaktu z potrzebami pacjentów stajemy się dokładnie takimi medykami z jakimi nikt nie ma ochoty obcować czy pracować.

  • @mariaroda6447
    @mariaroda6447 ปีที่แล้ว +3

    Akceptujmy cierpienie,aby osoba cierpiąca nie czuła się odrzucona.

  • @joannaporwo5853
    @joannaporwo5853 ปีที่แล้ว +6

    Chciałabym, żeby uczono nvc w szkole. Moje marzenie

  • @Izabela_Wojtal
    @Izabela_Wojtal ปีที่แล้ว +2

    Ojcu Mietkowi chodzi chyba w gruncie rzeczy o to, że doświadczenie braku zaspokojenia jakiś potrzeb pozwala nam się rozwijać, poszukiwać nowych strategii ich zaspokajania. Tak jak mówi się że można być tylko wystarczająco dobrym rodzicem, bo jeżeli rodzice w sposób idealny odpowiadali by na potrzeby dziecka to ono przestałoby się rozwijać. No idąc tym tropem po rozpadzie mojego małżeństwa uczę się czerpać bliskość z przyjaźni. Uczę się że intymność, bliskość, ciepło może być również, a może przede wszystkim w przyjaźni a nie tylko w romantycznym związku. Poza tym będąc tak mocno skupionym na konkretnym sposobie zaspokojenia potrzeby możemy przegapić to, co w jaki sposób Bóg chce o nas zadbać i zaspokoić te potrzebę.

  • @hisisters9423
    @hisisters9423 ปีที่แล้ว +2

  • @sawickaiwona5224
    @sawickaiwona5224 ปีที่แล้ว +1

    Szczęść Boże.
    To piękne, co Czcigodny Ksiądz mówi i jest w tym Życie! Mam prosbe: proszę mi wskazać, gdzie można kupić te książkę, bo nigdzie nie można ją znaleźć.

  • @annaania3390
    @annaania3390 ปีที่แล้ว +1

    dziękuję bardzo, temat bardzo mi bliski - 24h/dobę towarzyszenie osobie która nie chce już żyć

    • @aga5109
      @aga5109 ปีที่แล้ว

      A czy ma pani lub ta osoba jakieś profesjonalne wsparcie?

    • @annaania3390
      @annaania3390 ปีที่แล้ว

      @@aga5109 nie

    • @Izabela_Wojtal
      @Izabela_Wojtal ปีที่แล้ว +1

      @@annaania3390 warto poszukać profesjonalnego wsparcia, bo jako osoba która też nie chciała (w różnych momentach życia) już żyć i dziś zdrowa świadomości jak trudne jest towarzyszenie osobie z depresją.

    • @aga5109
      @aga5109 ปีที่แล้ว

      @@annaania3390 Pani Aniu, potrzeba poszukać profesjonalnej pomocy i ulgi w cierpieniu.

  • @agatarczarny1464
    @agatarczarny1464 ปีที่แล้ว +2

    Łał, otworzyliście mi oczy.

  • @MartaSliwinska
    @MartaSliwinska ปีที่แล้ว +3

    WuHaO które nakłoniło do 2 letniej izolacji ludzi na całym świecie, separacji ludzi starszych, chore to jest że wciąż wymieniacie tą organizacje jako autorytet panowie, oczyścić z korupcji a dopiero potem powoływać się na nią

  • @konwaliamajowa2532
    @konwaliamajowa2532 ปีที่แล้ว +3

    A może inaczej znaczy to to samo co: być wdzięcznym za to co się ma. Czyli za wszystkie dobra poza niezaspokojoną potrzebą lub potrzebami, dobra, których b. często jest b. wiele...?

  • @karolinacieslinska4588
    @karolinacieslinska4588 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za piękną i bardzo pomocną rozmowę o cierpieniu ❤️
    Gdzie można znaleźć litanię empatyczną?

    •  ปีที่แล้ว

      Jest na kanale o. Mietka
      th-cam.com/video/ZwFwo96F6R0/w-d-xo.html

  • @annawozniak7989
    @annawozniak7989 หลายเดือนก่อน +1

    Moi kochani. Moim zadaniem BOGA NIE RAJCUJE CIERPIENIE ... BÓG NIE JEST SADYSTĄ .... Chyba że ja nic nie rozumiem z MIŁOSIERDZIA BOŻEGO ....

  • @723mac
    @723mac ปีที่แล้ว +2

    z uwagi na to ze wielu nas czeka cierpienie w czyscu cierpieniu na tej ziemi trzeba jednak probowac ze wszystkich sil zapobiegac , zmniejszac - to Jezus wzial cale nasze cierpienie na sowj Krzyz

  • @monikakot7324
    @monikakot7324 ปีที่แล้ว

    Tak, akceptacja prowadzi do wolnosci

  • @beatasulej1670
    @beatasulej1670 ปีที่แล้ว +4

    Depresja oporna na farmakoterapię,lęki codzienne i wegetacja w domu. Nie ma to sensu. Jedyny sens jaki mogłabym w tym znaleźć to myśl,że mogłoby to być wolą Boga w jakimś celu,o którym nie wiem.

    • @monikakot7324
      @monikakot7324 ปีที่แล้ว

      Wspolczuje Pani. Mnie pomaga pojscie do Pana i zlozenie swoich boli i tego wszechogarniajacego smutku przed oltarzem. Modlitwa. A potem dlugi spacer do domu. Polecam Pani i pozdrawiam♥️

  • @sPlonka
    @sPlonka 10 หลายเดือนก่อน

    Więcej Mietka

  • @sPlonka
    @sPlonka 10 หลายเดือนก่อน

    Ks. Mietek WYMIATA👌💚

  • @karolinacieslinska4588
    @karolinacieslinska4588 ปีที่แล้ว +1

    Gdzie mogę znaleźć litanię empatyczną

  • @malgosiadabrowska7884
    @malgosiadabrowska7884 ปีที่แล้ว +1

    Jeszcze jaki...Jak ma. W nogi!

  • @henrykawojcik1416
    @henrykawojcik1416 ปีที่แล้ว

    Może nie tyle lekkością co ze zgodą i świadomością że nie jesteśmy wstanie zrobić i zrozumieć wszystkiego,mówię z doświadczenia

  • @124166040
    @124166040 ปีที่แล้ว

    Przyjęcie niemocy daje moc.....

  • @olaj.6761
    @olaj.6761 ปีที่แล้ว +3

    Skomplikowana ta metoda opisana przez ks. Dla intelektualistów chyba. Jak nie wiedziałam jak rozmawiać z chorą osobą na raka, to w YT wpisałam to pytanie i wyskoczył filmik ks. Kaczkowskiego od razu zrozumiałam.

    • @aga5109
      @aga5109 ปีที่แล้ว +1

      Wspaniały ksiądz. Sam przeżył dużo cierpienia, będąc śmiertelnie chorym.

    • @ewasernicka6974
      @ewasernicka6974 ปีที่แล้ว +1

      Zgadzają się z niektórymi kwestiami, które udało mi się zrozumieć z tego filmiku jak np. nie mowić w ten deseń, że wszystko będzie dobrze 😊

  • @dorotaliszkowicz-nt3yi
    @dorotaliszkowicz-nt3yi ปีที่แล้ว

    To jest jakieś zakodowanie, że człowiek szuka szczęścia w kimś czy czymś. Człowiek nie kocha siebie bo twierdzi, że to egoizm. Nie ma kontaktu z samym sobą. Przecież siebie można a nawet powinno się kochać. Bóg mi pokazuje rzeczywistość od tej drugiej strony. Bóg nie komplikuje tak jak człowiek. Człowiek przez zakodowanie cierpi. Czyli, jak nie mam dzieci i męża to będę nieszczęśliwy. Są na ziemi ludzie, którzy nie mają dzieci i męża, żony i są szczęśliwi. Trzeba odwagi otworzyc serce na niewiadome a wtedy człowiek zobaczy głębiej i dalej...a jak zaprosi w to Jezusa to dopiero zacznie się przygoda. Powodzenia!

  • @silaczka1996
    @silaczka1996 ปีที่แล้ว +4

    Ojciec Mietekbez względu na to, o czym zaczyna mówić, zawsze mówi o NVC😄

    • @Bezprzemocyzmoca
      @Bezprzemocyzmoca ปีที่แล้ว

      dlatego tak lubię go słuchać 😊

    • @bogosawiacakomunikacja7707
      @bogosawiacakomunikacja7707 ปีที่แล้ว +1

      Hmmm.... Jest tylko jeden problem. Pod pojęciem NVC kryją się dwie płaszczyzny, sfery. Jedna ma wymiar psychologiczny - jako bardzo dobra metoda komunikacji międzyludzkiej opartej na empatii. Druga ma wymiar filozoficzny, parareligijny - że jest to "pewna praktyka duchowa i określony sposób życia" w której imieniem dla Boga jest "Ukochana Boska Energia" -cytat z Marshalla Rosenberga. Dla świadomych chrześcijan, katolików takie połącznie psychologii z boską energią jest sygnałem ostrzegawczym, że coś tu zgrzyta.

    • @bogum6426
      @bogum6426 ปีที่แล้ว

      Bo kto poznał NVC nie umie chyba już inaczej 😌

    • @bogosawiacakomunikacja7707
      @bogosawiacakomunikacja7707 ปีที่แล้ว +1

      @@bogum6426 Czy możesz napisać, co dokładnie chcesz przez to powiedzieć?

  • @asjg007
    @asjg007 ปีที่แล้ว

    @Pogłębiarka - Daniel Wojda & przyjaciele
    Kiedy mniej więcej możemy się spodziewać "Empatycznego Sortownika Myśli" w aplikacji? :)

  • @showmustgoon4167
    @showmustgoon4167 ปีที่แล้ว

    Nigdy nie bylo grzechu i nigdy nie bylo zbawienia, bo nie bylo na nie potrzeby. Poza tym wiele ciekawych refleksji :) ale oczywiscie jesli potrzebujesz miec inne przekonania to tez ok :)

  • @piotrszczerbinski2338
    @piotrszczerbinski2338 ปีที่แล้ว

    Bycie przy kimś to też pomoc.

  • @723mac
    @723mac ปีที่แล้ว +2

    cierpienie to owoc grzechu pierworodnego - w Neibie w przebostwionym ciele nie ma cierpienia

  • @MarcelinaM-cj2zh
    @MarcelinaM-cj2zh ปีที่แล้ว

    Muszę Was zmartwić apostazja nie anuluje Chrztu Św. 🤣

  • @przemyslawblaszkiewicz7462
    @przemyslawblaszkiewicz7462 ปีที่แล้ว

    A w którym miejscu Biblia mówi, że mamy mieć kult krzyża? Biblia uczy, że mamy oddawać cześć i chwałę Wszechmogącemu BOGU w duchu i w prawdzie. W Piśmie Świętym jest mowa o wielu kultach i wszystkie są przez Pana BOGA potępione jako złe!

  • @piotrszczerbinski2338
    @piotrszczerbinski2338 ปีที่แล้ว

    Kosmos

  • @wysocki922
    @wysocki922 5 หลายเดือนก่อน +1

    Jakas dziwna definicja cierpienia . Za duzo kombinujesz czlowieku . Cierpienie to bol .czy fizyczny czy psychiczny ale zawsze bol . I dlatego osobie cierpiacej powinno sie dawac srodki przeciwbolowe . I dlatego tez powinien miec taki czlowiek mozliwosc dobrowolnego odejscia ( eutanazji ) , o ile bol jest nie do zniesienia i nie ma zadnych szans na wyleczenie . Cierpienie nie uszlachetnia i nie przyczynia sie do niczego dobrego , choc rozne pieknoduchy ( chrzescijanskie czy inne) bardzo by tego chcialy .

  • @ssShekko
    @ssShekko ปีที่แล้ว +4

    Proszę zalegalizujcie w końcu ludzką eutanazję w Polsce…

    • @mariahodorowic6397
      @mariahodorowic6397 ปีที่แล้ว +1

      W Polsce Nigdy. Marzenie Szatana i jego legionów.
      Proś Boga o przemiane serca🙏

    • @ssShekko
      @ssShekko ปีที่แล้ว +2

      @@mariahodorowic6397W Świętego Mikołaja też wierzysz?
      Zdaj sobie proszę sprawę z tego, że w realnej rzeczywistości, w której żyjesz jest sporo osób, które chcą raz na zawsze zakończyć swoje cierpienia spowodowane chorobą tudzież niepełnosprawnością.

  • @obdarowany
    @obdarowany ปีที่แล้ว +3

    Właśnie to jednoznaczne stwierdzenie Księdza, że "Cierpienie nie ma sensu", to nie ma sensu. Tak twierdząc czynisz bezsensownym mękę Jezusa? Cierpienie przyjęte z pokorą i miłością, cierpienie ofiarowane ma wielki sens! ...

    • @magorzatakozowska6138
      @magorzatakozowska6138 ปีที่แล้ว +4

      Sprawdzian przyjdzie wraz z cierpieniem.

    • @jacekja314
      @jacekja314 ปีที่แล้ว +1

      Cierpienie nie ma sensu. Tak, męka Jezusa nie miała żadnego sensu i nic nie dała. Świat nie zmienił się. Był taki sam przed jak i po. Po drugie można było świat uczynić lepszym zamiast posyłać własnego syna na śmierć. Oczywiście przy założeniu, że starotestamentowe Bóg był Bogiem, a Jezus kimś więcej niż zwykłym człowiekiem głoszącym pewne treści.

    • @motylki1
      @motylki1 ปีที่แล้ว +7

      Bo nie chodzi o cierpienie jako cierpienie tylko o miłość. Miłość ma sens. 🤔Kto ma uszy niechaj słucha ...🙋❤️

    • @aga5109
      @aga5109 ปีที่แล้ว +3

      @@motylki1 Tak, miłość. Nie należy zatrzymywać się, utknąć w cierpieniu (które niszczy). Tak przetransformować cierpienie w Miłość może tylko Bóg. W każdym człowieku.

    • @tajfik85
      @tajfik85 ปีที่แล้ว

      Pani komentarz powstał na bazie opublikowanego, jeszcze przed emisją całego odcinka, fragmentu. Z całego serca polecam posłuchać całości, w której ten fragment wybrzmiewa. Być może spojrzy Pani wtedy na te słowa księdza Mietka inaczej. Pozdrawiam.