How to replace thermal paste on HP T620 / HP T630 / HP T620plus / HP T730

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.ค. 2024
  • The video shows how to get to the CPU in HP T620 / HP T630 terminals and similar.
    HP mounts the CPU on the bottom of the motherboard, so access to it is difficult.
    If you want to replace the thermal paste in the HP T620 or HP T620+ or HP T630 or HP T730 terminal, in this video you will see step by step how to do it.
    Check out my other thin client videos:
    - HP T620: • HP T620 - bardzo rozsą...
    - HP T630: • HP T630 - jest duża sz...
    - HP T610: • HP T610 - stary ale ja...
    - Wyse Zx0: • Dell Wyse Zx0 - Instal...
    - Wyse Dx0D: • Dell Wyse Dx0D - Insta...
    - Wyse 5060: • Dell Wyse 5060 - a co ...
    - Wyse 5070: • Dell Wyse 5070 - szwag...
    - Wyse 3030: • Dell Wyse 3030 - cienk...
    - Wyse 3040: • Dell Wyse 3040 - cienk...
    Chapters
    0:00 Introduction
    0:19 Disassembling the motherboard from the HP T630 (HP T620) case
    2:56 Rreplacement of thermal paste
    3:25 Assembling the HP T630 / HP T620 chassis
    #thermal #thinclient #CPU
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 75

  • @papryk1444
    @papryk1444 ปีที่แล้ว +11

    Robisz świetne materiały, zwracasz uwagę na wszystkie szczegóły i możliwości danego problemu/przypadku. Jest to coś czego ciągle brakuje w większości innych kanałów

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +1

      Dzięki wielkie za tak miłe słowa - dzięki takim reakcjom na moje filmy chce się jeszcze bardziej robić jeszcze więcej :)

    • @GarryFisherProRider
      @GarryFisherProRider ปีที่แล้ว

      W większości innych polskich kanałów. Na indyjskim, ruskim i amerykańskim jutubie to od dawna standard, więc tym bardziej warto docenić takich twórców jak tatageek, dzięki którym dorównujemy powoli do pierwszego świata😜
      A przecież Polacy byli w czołówce światowych internetów. Tracimy czas na kłótnie o PO-PiS, a tu nam świat odjeżdża.

  • @GregTheGuitarist
    @GregTheGuitarist 3 หลายเดือนก่อน +1

    Świetny materiał 👍

    • @tatageek
      @tatageek  3 หลายเดือนก่อน

      Dzięki :)

  • @alejandroperezl
    @alejandroperezl 6 หลายเดือนก่อน +1

    Thanks for this video. I was looking for a detailed guide about how to replace the T620+ thermal paste and with this video it's crystal clear :)

    • @tatageek
      @tatageek  5 หลายเดือนก่อน

      I'm glad I could help :)

  • @2Sqeki
    @2Sqeki ปีที่แล้ว +3

    Nie mam żadnego terminala ale i tak z ciekawością obejrzę :P

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +2

      Jak mnie to cieszy i dodaje skrzydeł !

  • @KacperInzynier
    @KacperInzynier ปีที่แล้ว +1

    Super filmik, wielu osobom na pewno przyda się ta informacja

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      mam nadzieję :)

  • @Fach0vviec
    @Fach0vviec ปีที่แล้ว +2

    Materiał jak najbardziej przydatny. Duży plus dla HP, że jest dodatkowe zabezpieczenie ramką na około CPU. W DELL Wyse 5070, CPU nie ma żadnej osłony i łatwo ukruszyć CPU. Warto o tym pamiętać, jeśli CPU nie ma czapki.

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      w każdym z 13 terminali jakie aktualnie posiadam procesory mają rdzeń na wierzchu, bez IHSów.
      a faktycznie goły pentium j5005 to mi przypomniał czasy wczesnych Pentiumów 3 :)

  • @Le.Chiffre
    @Le.Chiffre ปีที่แล้ว +1

    Uwielbiam te serię!💪

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      a ja uwielbiam czytać takie komentarze pod moimi filmami :)

  • @HHelit
    @HHelit ปีที่แล้ว +2

    Nie posiadam żadnego z tych terminali ale to bardzo ciekawe w jaki sposób zostały zaprojektowane. Ciekawe co autor miał na myśli...
    A sam materiał jak zawsze porządnie zrobiony. Widać profesjonalizację. Jak już będzie 1mln subów to pamiętaj kto był tu od początku 😉

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      Cokolwiek było powodem musi się sprawdzać bo w najnowszej wersji T640 procek wciąż siedzi z tyłu :)
      Tak w ogóle to muszę coś fajnego wymyślić dla najbardziej zasłużonych widzów - a wiedz że jesteś w TOPce tej grupy ;)

  • @liveriesfsx9352
    @liveriesfsx9352 ปีที่แล้ว +2

    Świetny materiał!

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      Dzięki :)

  • @hollytomlc
    @hollytomlc ปีที่แล้ว +1

    dzięki za materiał!

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      dzięki za oglądanie i aktywność !

    • @hollytomlc
      @hollytomlc ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek robisz fajną robotę i szkoda by szersze grono się o tym nie dowiedziało. Pozdro!

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji ปีที่แล้ว +4

    😜😜😜👍 👍 👍 🍀 To się kolega rozpędził! Znów kolejny filmik! Teraz idzie jak z maszyny! 😜 Zabrakło mi momentu, kiedy nakładasz pastę na procesor. Jakoś tak automagicznie pojawiła się sama na procku! Ciekawe, czy tylko ja mam takie wrażenie...? 😜 Co do umieszczenia procka tak nieco dziwnie, to głośno się zastanawiam, czy to nie ma jakoś związku z chłodzeniem. Po jednej stronie masz dużo elementów i ciężko byłoby umieścić duży radiator, a po drugiej jest na niego miejsce. Być może producent jakoś kombinował, że przy małym obciążeniu chłodzenie ma być tylko pasywne... Dodatkowo tu obudowa chyba jest z tworzywa, ale może są też modele metalowe, gdzie przy takim układzie obudowa może robić za drugi radiator (jeśli styka się z tym na procku). Tak do końca nie widać, bo w filmie obudowa po zdjęciu płyty szybko mignęła. Wreszcie na niej jest napylona jakaś srebrna farba (od wewnątrz) i to też może mieć znaczenie. 💀 P.S. Izopropanol to trucizna, więc pewnie należałoby zachować jakieś środki ostrożności. Jak robisz to raz na rok, to może nie ma takiego znaczenia, ale... Podobnie nie wiadomo, co jest w tych wszystkich pastach termoprzewodzących i jak przy częstym kontakcie to wpływa na skórę...

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +1

      sparafrazuję klasyka " nie ma lipy, trzeba za..ać" ;)
      część z nakładaniem pasty wyleciała bo raz że nudna i długa a dwa że do rozsmarowania używam ... mojej karty płatniczej ;) żadnej innej łopatki nie miałem pod ręką :D
      faktycznie przez to mocowanie z drugiej strony te radiatory są bardziej "rozłożyste" niż u konkurencji. to "srebrne" to blacha - obudowa na zewnątrz jest z plastikowa, ale wewnątrz jest warstwa blachy - pełni funkcję ekranu EM ale odbiera też trochę ciepła bo radiatory mają z nią kontakt przez termopady.
      jakieś tam BHP zachowałem przy zabawach z pastami i IPĄ ;) zobaczymy co będzie jak się wezmę za wybielanie atari - coby się nie popalić wodą utlenioną ;)

    • @Mruczek123
      @Mruczek123 ปีที่แล้ว +1

      Ja też tego fragmentu oczekiwałem. Kto grzebie w komputerach to wie jak to zrobić, ale są mimo wszystko różne metody i różne pasty. Ciekawe, której użyłeś?

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji ปีที่แล้ว

      @@tatageek Sądzisz, że co niektórzy dokonaliby świątecznych zakupów na Twój koszt ha ha...? 😜 Ja nie jestem miłośnikiem wybielania. Chyba zwykle plastik robi się dużo bardziej kruchy, a i tak często z czasem wraca do pierwotnego stanu. Lepiej solidnie wymyć, wypucować... i w końcu to senior... 😜

  • @danieldorszu1317
    @danieldorszu1317 ปีที่แล้ว +1

    Super mam t620 ale nie wiedziałem czy w ogóle jest radiator na procesorze i pasta a na zdjęciach w Google nie mogłem znaleźć na weekend wymiana wleci ^^ . Wielkie dzięki super poradnik

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +1

      między innymi dlatego to nagrałem, bo takiego filmu nie ma (albo nie udało mi się go znaleźć) - cieszę się że mogłem pomóc :)

  • @rekawek6
    @rekawek6 ปีที่แล้ว +1

    Nie jestem fanem HP (uraz po sprzętach z lat 2000) ale jak widzę te instrukcje na kanale to uważam że powinieneś spróbować z jakim patronatem i napisami po angielsku. Świetna robota.

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +1

      Dzięki !
      Napisy staram się dorzucać w miarę możliwości - także po angielsku - docelowo wszystkie filmy o terminalach będą miały zarówno polskie jak i angielskie napisy - tym bardziej że jest kilka modeli o których nikt nic sensownego nie nagrał :)
      Z współpracami/patronatem to trochę się łamię - z jednej strony to zwiększa możliwości - z drugiej strony teraz sam wybieram co chce nagrać, do tego mogę powiedzieć wszystko - nawet przykrą prawdę że coś jest słabe.
      A wiadomo że jak ktoś płaci to oczekuje dobrej recenzji i w najlepszej opcji przemilczenia wad...
      Zobaczymy jak będzie :)

    • @rekawek6
      @rekawek6 ปีที่แล้ว

      @@tatageek Spoko rozumiem, tworzysz markę swoją markę, szanuję. Chodziło mi o patronite żeby widzowie mogli doceniać, dlatego zasugerowałem napisy EN, na zwiększenie zasięgu.

  • @amyslivets
    @amyslivets ปีที่แล้ว +1

    Bardo dobry kanal

    • @tatageek
      @tatageek  11 หลายเดือนก่อน

      dzięki :)

  • @user6592
    @user6592 ปีที่แล้ว +1

    Tata dziala...:)

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      "Coco jambo i do przodu, to moje hasło" ;)

  • @blackIwaterIpark
    @blackIwaterIpark ปีที่แล้ว +1

    Nigdy mi się nie przyda, ale doceniam wkład pracy (a komentarz jak zwykle: dla statystyk). 🙂 👍

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +1

      dzięki wielkie, doceniam starych-stałych widzów kanału i aktywność która pomaga mi w wzroście :)

    • @blackIwaterIpark
      @blackIwaterIpark ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek : trzeba się wspierać. 🙂

  • @MichuTV7
    @MichuTV7 ปีที่แล้ว +2

    Też się zastanawiałem jaki jest cel montowanie procesora "od dołu" - ale podejrzewam że w jakiś sposób zaoszczędza to miejsce na tej najważniejszej stronie mobo i dzięki temu że radiator nie zasłania nam 1/3 mobo możemy gdzieś wrzucić mały dysk M.2 SATA np. albo kartę wifi :D

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +1

      Faktycznie poza HP T620Plus (gdzie jest zastosowany wentylator i radiator jest tam naprawdę mały) to wszystkie HP gdzie procesor znajduje się z tyłu mają naprawdę "rozłożyste" radiatory.
      Mistrzem świata jest tutaj HP T620 - jeśli jeszcze nie widziałeś - zapraszam do zakładki społeczność - tam zamieściłem zdjęcie tej konstrukcji... jest imponująca !

  • @TechKacpero2115
    @TechKacpero2115 ปีที่แล้ว +1

    I dlatego wole swój stacjonarny pc 😂 odkręcam 8 śrubek i już mogę się zająć prockiem ☺️

    • @tatageek
      @tatageek  11 หลายเดือนก่อน

      tutaj w sumie śrubek jest niewiele więcej ;)

  • @boncboncki89
    @boncboncki89 ปีที่แล้ว +1

    Dobrze wiedzieć. Terminal Wyse Dx0q którego kupiłem jako pierwszego na pewno nie będzie moim ostatnim:)

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +1

      to wciąga jak bagno, wiem coś o tym ;)
      dziś trafiła do mnie czternasta sztuka - tym razem rodzynek HP T640 z Ryzenem :]

    • @boncboncki89
      @boncboncki89 ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek czyli będzie odcinek? :)

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      @@boncboncki89 no ba.
      materiał do szorta o tym terminalu już nagrany - tylko zmontować.
      dzisiaj też zaczynam go mielić, żeby było co w recenzji powiedzieć :)

  • @Mruczek123
    @Mruczek123 ปีที่แล้ว +1

    Świetny filmik. Czekam teraz na podobną instrukcję w odniesieniu do DELL Wyse, w szczególności model 5070. Wprawdzie mój egzemplarz wygląda na nieużywany, rok prod. chyba 2019, ale wymiana pasty na procesorze na pewno nie zaszkodzi. Pozdrawiam

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      film o wymianie pasty w Wyes 5070 jest już na kanale - co prawda w formie jednominutowego "short", ale powinien wyjaśnić całą procedurę :)

  • @GrekuTech
    @GrekuTech ปีที่แล้ว +1

    Puzzle, trochę jak składanie mebli z IKEA. Niby proste ale bez instrukcji zdarzało mi się składać i rozkładać bo strony pomyliłem :D

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +1

      ten uczuć, kiedy szukasz czegoś na YT żeby zobaczyć jak to zrobić i ... nie ma.... i widzisz szansę dla siebie ;)

    • @GrekuTech
      @GrekuTech ปีที่แล้ว +1

      @@tatageek luka wyszukiwania treści :) chyba jakoś tak to youtube określa

  • @filek76
    @filek76 ปีที่แล้ว +1

    dzięki za szczegółową instrukcję. czy w przypadku takiego terminala jest sens zmiany pasty fabrycznej (zapewne najzwyklejszej) na coś lepszego (chociażby MX-4)?

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      Akurat ten model się jakoś szczególnie nie nagrzewa, więc jeśli nie masz ewidentnego problemu z przegrzewaniem typu throttling procesora to nawet bym tego nie ruszał.
      Natomiast jeśli chcesz zmienić pastę to spokojnie można coś tańszego niż to co ja zastosowałem (Thermal Grizzly Kryonaut) - bo TDP procesorów w cienkich klientach to max 25W, dużo mniej niż procesory desktopach.
      W moim przypadku jedynym terminalem który naprawdę miał problemy z temperaturą i zmiana pasty zauważalnie pomogła to Wyse 5060.

  • @MrRekss1
    @MrRekss1 ปีที่แล้ว +1

    Nagraj jeszcze wymianę pasty w Dell Wyse 5070.

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +1

      Szczerze mówiąc to tam sprawa jest banalnie prosta. Po zdjęciu obudowy od razu można zdejmować radiator - wszystko jest na wierzchu.

  • @pki-iw6yc
    @pki-iw6yc ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał! Czy może jest jakiś materiał instruktażowy na temat wymiany uszkodzonego gniazda display port w T620? Sprzęt serwisowy (lutownicę precyzyjną, nadmuchową, odsysacz pistoletowy) mam, ale gniazdo w montażu przewlekanym, w cienkich otworach - odessać się raczej nie da. Grzać laminatu w okolicach gniazda nie chcę ponieważ w pobliżu jest sporo drobnicy. Może brutal force? Najpierw wycinka 4 nóg mocujących metalową obudowę gniazda do laminatu, a później samo gniazdo analogicznie noga po nodze i dopiero wtedy wylutować?

    • @pki-iw6yc
      @pki-iw6yc ปีที่แล้ว +1

      Odpowiem sam sobie.
      Wylutowanie metodą odessania lutu jest raczej mało prawdopodobne, nawet przy użyciu ćwierć-profesjonalnego sprzętu.
      U mnie zadziałał następujący scenariusz:
      - podgrzać dwa mocowania obudowy gniazda bliższe krawędzi laminatu i podważając obudowę np. płaskim wkrętakiem podgiąć do góry
      - analogicznie podgrzać dwa pozostałe mocowania i jeszcze bardziej podgiąć do góry w celu lepszego dostępu do pinów sygnałowych
      - wyciąć piny sygnałowe jak najbliżej gniazda, coby było je łatwiej wyciągnąć z laminatu
      - wylutować pin po pinie i udrożnić otwory metodą odessania albo jakkolwiek inaczej
      Terminal przeżył.
      Gdyby ktoś miał jakąś alternatywną metodę to chętnie się dowiem.

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      taka operacja przekracza moje umiejętności - tym bardziej cieszę się że udało ci się :)

  • @robertd5916
    @robertd5916 ปีที่แล้ว

    Jakim sprzętem kręcisz filmy ?

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      różnie - ujęcia z góry, kiedy pokazuję sprzęt - to kamera Panasonic HC-V700,
      przebitki i shorty telefonem, zdjęcia sprzętu na zbliżenia - lustrzanką nikona, zdjęcia termowizyjne kamerką SeekThermal Compact podłączana do telefonu.
      W sumie poza telefonem to ten sprzęt ma 10lat i więcej ;)
      pomimo iż nie inwestowałem w sprzęt tylko nagrywam tym co w szufladzie leżało to efekt wygląda nieźle bo mam dużo światła.
      w foto i wideo najważniejsze jest światło ;)
      filmy montuje w Vegasie

  • @ukaszkukulski6573
    @ukaszkukulski6573 ปีที่แล้ว +1

    Hej myślisz może przygotować jakiś materiał o Orange pi800?

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว

      na ten moment nie.
      nie posiadam Orange Pi800 - przez chwilę planowałem kupić, ale niestety portfel na wszystko nie pozwala.
      natomiast nie mówię definitywnie nie - zobaczymy co przyniesie przyszłość ;)

    • @ukaszkukulski6573
      @ukaszkukulski6573 ปีที่แล้ว

      Podaj jakieś konto do wsparcia to sypne groszem

  • @3dhYT
    @3dhYT ปีที่แล้ว +1

    Warto było? Bo wydaje mi się, że nie. Mnie w każdym razie nie chciałoby się tego robić dla... no właśnie, dla ilu stopni? Jak wyjdzie parę to będzie dobrze.

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +1

      W tym przypadku dla wydajności nie, ale dla możliwości nagrania w sumie unikatowego materiału - tak :)
      Początkowo nie chciałem się babrać z wymianą pasty - zwłaszcza jak zobaczyłem że w przypadku HPków trzeba wszystko rozbierać.
      Ale kiedy podczas testów zaczął mi się Wyse 5060 gotować, to mu pastę wymieniłem, a w efekcie żeby te testy stressem i zdjęcia kamerą termowizyjną miały jakiś sens - to wymieniłem pastę w każdym z 13 terminali.... ;)
      Teraz jest uczciwie :)

  • @MrX-yg7rz
    @MrX-yg7rz 10 หลายเดือนก่อน

    Jakie powinny byc normalne temp. W terminalu z chłodzeniem pasywnym?
    Dell Wyse

    • @tatageek
      @tatageek  10 หลายเดือนก่อน

      Który konkretnie model?

    • @MrX-yg7rz
      @MrX-yg7rz 10 หลายเดือนก่อน

      @@tatageek 5010/Dx0D. Po wymianie pasty mam 55st.C bez obciążenia a na działającym Octoprint dochodzi do 60

  • @sjustinas
    @sjustinas 10 หลายเดือนก่อน

    Great video, thanks! Repasted my T620 Plus without any problems.

  • @KrzysztofStrug
    @KrzysztofStrug ปีที่แล้ว +1

    miło :-) jakiej pasty używasz?

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +1

      Thermal Grizzly kryonaut - ale ona jest przestrzelona do terminali. Użyłem jej żeby mieć pewność że słaba pasta nie wpłynie negatywnie na temperatury i wydajność.

    • @KrzysztofStrug
      @KrzysztofStrug ปีที่แล้ว

      @@tatageek Dzięki

  • @ALN2006
    @ALN2006 ปีที่แล้ว +2

    szkoda ze nie ma pomiarów temp przed i po

    • @tatageek
      @tatageek  ปีที่แล้ว +1

      no taki materiał to już by był bardzo hardcore'owy ;)
      na pewno poprawa jest, bo stara pasta była sucha i twarda - pewnie kilka stopni.
      ale tak naprawdę robotę zrobiła przy tych "cieplejszych terminalach" - taki Wyse 5060 rozgrzewa się o jakieś 10-12 stopni mniej dzięki nowej paście.