Super filmik. Dużo się dowiedziałem o regulatorach ale ten suchar na koniec mnie rozłożył na łopatki , a moja ślepa kiszka odzyskała wzrok. Masz lajka i suba ode mnie. Pozdrawiam.😁👍
Jeśli przed regulatorem pwm dać przetwornicę step down to ona powinna zamienić np. 30 V/5 A na 15 V/9 A i to dopiero taki prąd dać do regulatora. Ta przetwornica nie ma żadnego super algorytmu do wybierania najlepszego punktu, ale przy jej użyciu można i tak sporo zyskać w porównaniu z jej brakiem. Inna sprawa, że teoretycznie lepiej działać na mniejszych różnicach, tj. np. połączyć akumulatory w 24 v, co będzie oznaczało też mniejsze straty przy przetworzeniu na 230v. Problem jednak w dzień o bardzo małym nasłonecznieniu, gdzie ciężko takie napięcie uzyskać na panelu. Tutaj z kolei potrzeba przetwornicy step up.
Co?? Panel ma 19v i po zmniejsEniu napięcia do 12v traci się moc??? Raczej powiedział bym ze się nie znasz na elektronikę. Mocy sie Nie, traci, cała moc z panel idzie do akumulatora, ale z powodu rezystancji wewnętrznej akumulatora i panelu napięcie spada do wartości jaki jest przy akumulatorów. Ale za to ilość amperów jest większa. Czyli szybciej się ładuje. I tu jest pies pogrzebany, akumulator Nie, może się ładować zbyt dużej ilości natężenia, akumulator powinno się ładować około 1/10 jej nominalnej mocy. I dla tego tani moduł lądowania może być problematyczna.
Jak chcesz mieć takie włosy wyprowadź dwa kable z dachu przyczepy jak na załączonym filmie. Koniecznie 230v (12v nie działa). Co jakiś czas dotykaj głową kabli. NIE POLECAM :)
taka uwaga: jesli polecasz jakies.przykladowe konstrukcje, czy modele to warto moze dac linki pod filmem aby ogladajacy mogl edukacyjnie zobaczyc o czym mowa... dodatkowo sadze ze warto rozwazyc numeracje odcinkow ...
Adamie , czy przewartościowanie watów z paneli na regulator o 20% jest niebezpieczne, volty i Ampery z dużym zapasem, off grid na działce bez przyłącza do sieci, panele równolegle 4x450W=1800W, natężenie 4x12,85A inapięcie 34-35V reg Mppt Easun 150v, 100A ale tylko 1500 W , czy regulator obetnie nadmiar mocy, czy podłączyć tylko 3 PV co równało by się w sumie 1350W i zmieścił bym się w parametrach regulatora.
@RetroPrzyczepa Podłączyłem 4 panel ale zmieniam regulator na bardzo mocny i dokupie 5 akumulator żeby mieć 500 Ah pojemności, w tej chwili mimo że dnia prawie nie ma te 60 W trzyma przez noc bez problemu.
Obydwa regulatory to tzw szajs.Najlepszy do ładowania akumulatora jest regulator w którym ręcznie ustawiasz napięcie przy którym regulator załącza ładowanie i napiecie przy który wyłącza to ładowanie.Ustawiasz raz a potem automatycznie regulator steruje ładowaniem.Naprawdę taki regulator można kupić za ok 50 zł 30A.Zobaczycie że po użytkowaniu tego szajsu z filmików po roku wasz akumulator będzie miał o połowe mniejsza pojemność i to jest własnie wina tych pseudo-regulatorów .To co mówi autor tego filmu ze regulator MPPT obniża prąd ładowania do 12volt to totalna bzdura..Gdyż ładując aku 12voltowy prądem o napięciu 12volt nigdy nie naładowało by się w pełni tego akumulatora, bo do ładownia potrzebny jest prąd wyzszy niz 12volt a sięgajacy nawet 14.7 volt.Więc co to za ładowanie akumulatora prądem 12 volt gdy naładowany w pełni sprawny aku 12 voltowy w stanie spoczynku ma ok 13.2 volta?
Nie do końca zgadzam się z tą teoria głoszona w nagraniu bo poczytałem trochę info. Mam pwm. Działa dobrze, mieszkam w bloku. 100ah akumulator, 120w panel. 20a regulator. Żaden regulator nie ładuje w nocy, a w nie słoneczne dni to jest ladowanie ale tak naprawdę podtrzymywanie tylko znikome. Krótko mówiąc jakie masz wydajne panele tak regulator cudów nie zrobi. Żaden. Mam PWN i chwałę. Od 3 lat. Korzystam do ładowania tel. Oświetlenie w 3 pokojach. Tv led 35w.
W czym? Że będzie może w nocy ładował? O ile pamiętam są różne regulatory o różnej mocy. Należy odpowiedni dobrać do aku i paneli. Takie zadanie regulatora by obniżył napięcie z paneli by było bezpiecz e dla akumulatorow.
aby mppt działały efektywnie to napięcie z paneli słonecznych powinno być o ok 20V większe niż napięcie ładowanych akumulatorów, zatem zalecana wartość napięcia z paneli dla akumulatorów 12V powinno wynosić conajmniej 32V
mama pytanie może uda się coś podpowiesz zakupuje taki zestaw do ładowania kwasiak nowy 80AH na wyjazdy pod namiot taki regulator jak masz w ręku z panelem 70W wystarczy ?, to wszystko będzie podpięta pod aku jeszcze przetwornica 150 W ale przeważnie jej obciążenie to 50-70W lodówkę podepnę bezpośrednio pod 12v bierze 45w ( co do przetwornicy moc będzie pobierana tylko wieczorem z niej w dzień tylko lodówka 12v śmiga)
Sorry, MASAKRA, nic nie wyjaśniłeś...... PWM "nie zmienia napięcia na 12V i kropka" ...... podaje napięcie impulsami do akumulatora. A MPPT mnoży coś razy 1.6 ????... czy może konwertuje moc i kontroluje prąd i napięcie ? Mocno ominąłeś sprawność/efektywność modułów, nie tracą wcale mocy?
Witam mam pytanie z przodu domu mam lampy solarne które świecą w nocy ale od tyłu domu jest cień i słońce ja nie ładuje.. chciałem zamontować też takie lampy z tylu domu przedłużyć kabelki i podłączyć jeden panel solarny który będzie je wszystkie ładował na raz bateria w każdej tej lampce to 2000 amperogodzin 3,7 V.. moje pytanie brzmi Jaki panel solarny mam kupić do ładowania Tych lampek?? odziwo nikt nie wie to gdzie eksperty sa ??
Wystepuja panele (male) 3.7v dedykowane do takiego oswietlenia. Mysle ze bateria to 2000mAh czyli 2Ah. kazdy inny panel bedzie potrzebowal regulator ktory zredukuje ladowanie do 3.7v Aczkolwiek nie wiem czy taki jest
@@RetroPrzyczepa dzięki uratowałeś mnie bo na fc.to straszyli że regulator się spali.Czyli montować i będzie ok a może między akumulatorem a regulatorem dać 6mm2
Witam ciekawy film dużo już mi podpowiedział. Mam pytanie jak kupie u chińczyka ten kontlorer o mocy 20A Czy można w nim ustawić mniejszy prąd ładowania np. 10A ??? A podłączona będzie do solaru 300W (niby ;) zwykła pompka wodna o mocy 19W 12V pod akumulator 74-75Ah rozruchu 640-650A oczywiście używany ;) Co Pan na to ? Czy da się w takim kontrolerze zmienić regulację prądu ładowania na mniejsze ampery...
Jaką polecasz moc panela FV do ładowania akumulatora 40Ah? Czytałem że panel 160W przy pełnym nasłonecznieniu naładuje taki akumulator przez Regulator PWM, od pełnego rozładowania do pełnego naładowania, w 6 godzin!
Nie wchodzil bym w pwm. Tylko mppt. Ja mam panel 160w I najwiecej co widzialem to 5A ladowania. Jak jest miejsce to brac jak najwiekszy panel. 5A latem w sloncu zazwyczaj daje 2A. Wiec 40ah ladowanie zajmie ponad 20 godzin. Pozdrawiam
jestem juz krok dalej, teraz kupuje przetwornice do przyczepy kempingowej pod panel 375 oraz aku 100 ah jaka przetwornice polecicie do normalnego użytku wiadomo ze mikrofali nie bede brał
Taka uwaga co do ładowania akumulatora. Najbardziej efektywne i bezpieczne na dłuższą metę ładowanie odbywa się przy napięciu około 14,5V jeśli chodzi o akumulatory kwasowe (max 14,7) a wszystko poniżej 14V nie jest efektywne. Wielkość amperarzu zależy w głównej mierze od stopnia rozładowania akumulatora. Z ciekawości, jakim napięciem ładują te moduły?
@@RetroPrzyczepa te pwm tez maja presety do różnych akumulatorów oraz całe mnóstwo innych ustawień do kontroli ładowania i o ile ktoś nie buduje jakiegoś mega banku energii to niema sensu przepłacać na drogie mppt do zwykłych zastosować.
Niezrozumiałe jest dla mnie stwierdzenie,że regulator PWM ogranicza moc panela solarnego.Zadaniem regulatora jest kontrola mocy dostarczanej do akumulatora.I obydwa typy to właśnie robią.W czym jest przewaga MPPT?
Może się nie znam ale trochę nie rozumiem. Mam taki regulator napięcia podłączony pod trzy małe panele które dają prąd 20V. Do tego podłączony akumulator 105Ah. Na wejściu do sterownika z paneli mam 13,3V a na wyjściu na akumulator sterownik daje podobnie. Myślę że to jest o.k bo co mi da że mam duży prąd na wejściu jak i tak akumulator więcej nie przyjmie jak te 13,3V na ładowaniu. Jak podłączyć prostownik pod akumulator to ładuje go podobnym prądem, więc...?
Co sie dzieje z nadmiarem prądu z paneli? Mozna czymś ustawić aby nadmiar nam wentylował auto lub dogrzewał lub świecila sie zarowka, żeby akumulator sie nie przeładowywał?
Witam posiadam panel 100w 16.7 V 5.99A i ako 12v 100ah AGM laduje ten system PWMem victron energy10A. Pytanie czy warto zmienic w tym ukladzie na MPPT? System dziala dobrze ale jak jest slonce. Czy jak zmienie na mppt to poprawie sprawnosc ukladu czy nie warto przy tak malej instalacji? System uzywam w niewiadowce. Dzieki
@@romanspychaa6843 witam i co kolego dowiedziałeś się już czegoś na ten temat z wyborem ja też mam solary około 250v i nie wiem czy regulator dać 20a czy 30a
Podziel wat przez volt tego panelu czyli np. 375w / 19v (zalezy ile daje panel) = 19 amp max czyli 20a mppt wystarczy- aku nalezy ladowac optymalnie amp 10% pojemnosci. Bedziesz mial super.
#NieFachowiec... Bystry amator. Czy można podłączyć dwa panele 18V 70W jednocześnie do jednego regulatora PWM, i ładować akumulator 60A.h Varta blue dynamic 540 A P+...równocześnie podłączając przetwornicę na 230V, a do niej np: Laptopa...?
Widzę korzystasz z regulatora epever zapewne z klasycznym akumulatorem. Ja trochę w nim pogrzebałem i zastosowałem do ładowania ogniw litowo jonowych ale mam pytaniem czy spotkałeś się z gotowym presetem pod takie ogniwa chciał bym porównać z tym co mi się udało naskrobac.
@@RetroPrzyczepa oj to litowo fosforowe i tu nie ma problemu . Tak mi się wydaje. Gdyż na stronie epover jest gotowy wsad do sterownika pod ten rodzaj ogniw. Ja zastosowałem zespoły ogniw z recyklingu, baterie odzyskane z pakietów. W zasadzie cały powrwoll oparty jest o trzy zespoły o różnych pojemnościach. 1. to 3p120s = 1480Wh 2. 3p90s. = 1674Wh 3. 3p80s. = 1984Wh Co daje 5.1 kWh Wszystko dla tego że ogniwa miały ,które zebrałem miały różną pojemność. Wszystkie są połączone równolegle i pominęłam jakiekolwiek balansowanie w trakcie ładowania. Ale każdy pakiet ma mały balnser który wyrównuje poprzez rozładowywanie każda sekcje. Nie działa to może według wszelkich ogólnie przyjętych zasad ale zauwarzylem że po roku rozbiła siwanie na zespole jest rzędu 0.06-0.09V czyli chyba w miarę. Jako przetwornice zastosowałem Inwerter solarny volt 1000s ale tylko jako przetwornice. A to z prostej przyczyny bo inwerter jako inwerter jest zajebisty ale jako sterownik paneli dla mnie nie przydatny ze względu na właśnie zespoły ogniw o volt to typowa konstrukcja pod Aku typu zwykłego czyli jakieś żele agm itp włącznie ze zwykłymi kasiakami. Za to jako przetwornica daje bardzo dobry sinus pełny sinus i co ciekawe nie odwraca fazy po przejściu z zasilania z sieci na Aku. Trochę wyszła mi taką hydra ale działa . Obciążenie jakie poddawałem ta przetwornice to 900W stałego obciążenia spadek napięcia na ogniwach znaczny. Bo przy naładowanych do 12.6 V spadek był do 11.4 V ale całość działała stabilnie i o dziwo z całego zespołu udało mi się wydusić 4.2 kWh czyli pomijając straty naprawdę dla mnie rewelacja. Całość też pracuje jako oświetlenie posesji zapomniałem nadmienić że mam to na garażu. Co do paneli to 4 x 185Wp ale w pozycji horyzontalnej co na oko mam może wszystkiego jakie 450 Wp to się narozpisyealem sorki. A wsadu pod lipofp4 to jak pisałem znajdziesz na str eppower problem mi sprawiło tylko zakomunikowanie sterownika z komp bo na win 10 był problem. Ale znalazłem film na YT napisałem do gościa i podpowiedział co i jak. Nadmiernie że instalowanie programu tego do eppower należy zacząć od tego że należy go instalować jako albo z pozycji administratora kompa bo potem się nie łączy po kablu. Chyba przesadziłem z pisaniem sorki pozdrawiam.
Chcialem sie o coś zapytać, czy można zasilicz z wyjścia Load regulatora ładowania odtwarzacz CD przez stabilizator LM317 do odtwarzacza wchodzą 6 baterii R14 to znaczy że odtwarzacz jest na napięcie 9v ( ominie się w ten sposób przetwornice 12v na 230v bo przetwornica pobiera na biegu jalowym może nawet 1 Am a przez ten stabilizator jak będzie grać somo radyjko to caly prąd wyniesie tylko gdzieś 160 mA) można podłączyć czy nie?.
Ale na wyjściu stabilizatora LM 317 można ustawić napięcie wyjściowe 9 V gotowe płytkie z LM317 sprzedajom np. na Aliexpress na tej płytce jest mały potencjometr i można nim ustawić napięcie nawet 6V jesli z wyjścia Load wychodzi napięcie 12 V to bez problemu można ustawić sobie nawet i 5 V. dwie takie gotowe płytki na Aliexpress kosztują około 12 zł.
Witaj , chce zacząć działać w temacie , i mam teki pytanie , jeśli bym kupił sam panel który ma ładować akumulator do 5Ah bez żadnego regulatora sam panel , a posiadam tylko akumulator 60 ah taki od auta czy coś naładuje ten akumulator taki panel . Czy się tak nie bawić i kupić z regulatorem PANEL SOLARNY BATERIA SŁONECZNA 10W 12V. REGULATOR NAPIĘCIA 10A. Nowy temat dla mnie .
Witam. Panel musi miec regulator. Ladowac trzeba przynajmniej 10% pojemnosci aku. Ja bym polecil 20% min bo roznie bywa ze sloncem. Czyli na 60Ah aku min panel ktory poda 12-15A.
@@RetroPrzyczepa wysłałem wiadomość ale pewnie masz blokowanie linków, mógłbyś podesłać mi jakąś ofertę na Allegro którą mógłbym kupić na mój akumulator? Przetwornicę już mam , akumulator jest brakuje mi panelu z regulatorem. Będę używał urządzeń pobierających do 100 Wat max , typu laptop telewizorek telefony.
teraz mi siadło usb i ładuje prądem 11,6 - 11,5V a na akumulatorze jest spadek napięcia po 3 godzinach od zakończenia ładowania w dodatku nie mam żadnego obciążenia odradzam ten regulator od razu odsyłać do sprzedawcy a kupować mppt. sprzedawcy oszukują chciałem zrobić awaryjne oświetlenie na 12 V nie udało się ponieważ regulator nie ładuje do pełna akumulatora .
a gdybym chcial zamontowac jakis mppt o mocy 8kw do kampera wyprawowego tylko z powodu najmniejszego agregatu na diesel o mocy 8kw, to przy ladowaniu agregatem tez musialbym uziemiac czy jak to wyglada?? diesel ze wzgledu ze to bylby ciezarowy i maja diesel jako glowne paliwo, oraz agregat ten pali 3x czy 4x mniej niz na benzyne/gaz. i czy porzadny mppt ladowalby z agregatu, paneli, agregatu i postojowego zasilania, zeby mial takie opcje??
@@RetroPrzyczepa chodzi o agregat disla spala 0.8 l ale daje dużo mocy. A np 3 kw na benzynę pali ponad litr. A szkoda marnować energię. Wiem że tak robią do wyprawowych kamperow Rosjanie. Ale jak nie wiem.
@@mariuszm3507 Masz agregat bez regulatora..ha ha ha.Jeśli nie wiesz jak to robią ruski to podłacz zwykły prostownik do akumulatorów i do agregatu gdy pracuje i wtedy zrozumiesz jaka to ruska konstrukcja..Ale nic ci sie na pewno nie zmarnuje. ha ha ha
Cześć, czy to normalne że na klemach (akumulatory odpięte) jest 19,5V? Panel daje 20,5V a po regulatorze na klemach jest 19,5. Będę wdzięczny za podpowiedź. Pozdrawiam
Masz pojęcie o regulatorach to może mi podpowiesz czy taki sam regulator lądowania stosuje się do turbin np. wiatrowych czy wodnych i czy można podłączyć razem panel i turbinę do jednego regulatora, oczywiście nieprzekraczając dopuszczalnej mocy?
Witam serdecznie, nie mam doswiadczenia z turbinami aczkolwiek widzialem mppt dedykowane to turbin prosze szukac: MPPT Wind Solar Turbine Generator Charger Controller 12V/24V
Witam. Mam problem ładowania akumulatorów 2x 12v 2.3ah. Podłączenie każdego z osobna do regulatora z panelem to ładuje bez problemu. Ale ggdy zrobię podłączenie aby osiągnąć 24v 2.3ah i zasilić silnik 24v to ikona panelu się świeci ale strzałka ładowania znika i już nie ładuje. Co może być powodem? Nie jestem elektrykiem i nie mam pojęcia o co chodzi.
@@RetroPrzyczepa Chodzi o to że próbuję sam zrobić napęd do bramy na panel słoneczny i udało mi się tylko nie działa ładowanie. Zamiast kupić zestaw od firmy której kupiłem napęd to kupiłem wszystko osobno patrząc co posiadają w zestawie. 1-Panel 20w, 1-regulator i 2-akumulatory 12v no i kupiłem wszystko osobno za 1/3 ceny już całego zestawu. A nie znalazłem żadnych paneli aby jeden panel 20w miał powyżej 24v i tu prośba o pomoc bo oglądałem twoje filmiki i widzę że się znasz :D
Żaden i pwn i mppt nawala oba kupiłem i nie działają pwn niby ładuje a jak coś podłączysz to spada prąd do zera podłączysz mppt chwile działa ładuje z 40% na 41% potem nagle jest zero akumulatora i wyświetla erorr z komunikatem E3. Mam zestaw panel solarny 20W chiński regulator oraz regulator mppt 10A lumiax akumulator 14Ah 12V i nic nie działa.
Poza tym jak przestaje mppt ładować rozładowuje akumulator do zera . I jeszcze jedno ładuje cały dzień i nic nie przybywa na akumulatorze miałem 52% naładowany akumulator spadło na 51% i tak trzymało do czasu wyłączenia ładowania potem następuje zużywanie energi do zera zauważyłem że mppt jest bardziej wrażliwszy od pwn na światło bo przestaje czasem ładować . Czy mppt czy pwn to to samo tylko inne wskazania a nie naładują akumulatora ciężko jest utrzymać 50% naładowania.
Co za bzdury, MPPT w kamperach gdzie na dachu masz 1-2 panele po 36V, cyrk tyle powiem. To idealne warunki do stosowania regulatora PWM zwłaszcza jak mamy magazyn 24V. Nie wspominając że za regulator MPPT płacimy 5-10x więcej niż za PWM.
Jak dla mnie działanie MPPT opiera się na zasadzie prawa Ohma. Jak mamy panel 30V, a do ładowanie potrzebujemy jakieś 14V to faktycznie reszta nam się marnuje przy PWM. W MPPT nadwyżka napięcia jest zamieniana na natężenie. Ja mam póki co tylko PWM, ale przy instalacji 24V już tak wiele nie tracę. Napięcie paneli ma duże znaczenie przy tych tańszych regulatorach. A tych najtańszych po 50zł to bym omijał szerokim łukiem. Są ok tylko do jakiś eksperymentów. Reasumując też bym polecał te regulatory z śledzeniem mocy. Sam będę wymieniał na lepsze mimo, że nie narzekam to zimą będzie się liczył każdy wat. Pzdr
Bardzo fajny filmik i dobre porównanie, ale denerwuje trochę to że co chwilą muszę zmieniać głośność bo w przyczepie mówisz cicho o dogrywki są znacznie głośniej. Pozdrawiam
Żaden nic nie działa nie ładuje i fiksuje nie polecam wydawania kasy pogody są złe i panel i regulator zamiast ładować akumulator rozładowuje go ratuje jedynie ładowanie ładowarką sieciową nakręcacie podaż sprzedaż na you tobie a to szajs podłączysz przetwornik do akumulatora to co zasilisz i przez jaki czas 2-3 godziny góra coś co słabo obciąża a w przypadku odłączenia od sieci jest potrzeba minimum 12 godzin
Poczułem się , jakbym zaczął chodzić na lekcję do szkoły , czyli czarna magia , ale za to Twój suchar był najlepszy. Myśl już o drugim. Pozdrawiam i miłego dnia. 😀👍👍
30 % uzysku więcej? Ludzie podpinają tego pseudo PWM pod 45Voltowy panel i do Aku 12V :) to chyba mają więcej straty niż 30%… . A co do urządzenia z pseudo PWM to urządzenie powinno się nazywać wlaczniko-wylacznik bo z PWM nie ma żadnych cech wspólnych.:)
@@RetroPrzyczepa pewnie że można panel 320W podłączyć do pseudo PWM. Panel daje 10A i leci do Aku 14V i 10A co po przemnożeniu daje 140W :) to trochę więcej niż 30% straty :)
Dlaczego ta muzyka to przeszkadza
Przycisze nastepnym razem 😎
żebyś mógł pohulać
Super filmik. Dużo się dowiedziałem o regulatorach ale ten suchar na koniec mnie rozłożył na łopatki , a moja ślepa kiszka odzyskała wzrok. Masz lajka i suba ode mnie. Pozdrawiam.😁👍
Teraz wiem co wybrać lepszego do mojego zestawu
dzięki i pozdrawiam
Dzięki, bardzo jasno i prosto wyjaśnione. Mógłbyś przybliżyć kwestię paneli, które wybrałeś i dlaczego? Dziękuję za odcinek i pozdrawiam.
Dzięki za film. Mega mi pomógł
Ta muzyka w tle zabija... a poza tym super filmik.
Początki youtubowania, zakładałem, że jest okay. Pozdrawiam
Jeśli przed regulatorem pwm dać przetwornicę step down to ona powinna zamienić np. 30 V/5 A na 15 V/9 A i to dopiero taki prąd dać do regulatora. Ta przetwornica nie ma żadnego super algorytmu do wybierania najlepszego punktu, ale przy jej użyciu można i tak sporo zyskać w porównaniu z jej brakiem. Inna sprawa, że teoretycznie lepiej działać na mniejszych różnicach, tj. np. połączyć akumulatory w 24 v, co będzie oznaczało też mniejsze straty przy przetworzeniu na 230v. Problem jednak w dzień o bardzo małym nasłonecznieniu, gdzie ciężko takie napięcie uzyskać na panelu. Tutaj z kolei potrzeba przetwornicy step up.
Co?? Panel ma 19v i po zmniejsEniu napięcia do 12v traci się moc??? Raczej powiedział bym ze się nie znasz na elektronikę. Mocy sie Nie, traci, cała moc z panel idzie do akumulatora, ale z powodu rezystancji wewnętrznej akumulatora i panelu napięcie spada do wartości jaki jest przy akumulatorów. Ale za to ilość amperów jest większa. Czyli szybciej się ładuje. I tu jest pies pogrzebany, akumulator Nie, może się ładować zbyt dużej ilości natężenia, akumulator powinno się ładować około 1/10 jej nominalnej mocy. I dla tego tani moduł lądowania może być problematyczna.
Pwm tylko zmniejsza napiecie. Mppt zmniejsza napiecie I zarazem zwieksza natezenia.
Jak chcesz mieć takie włosy wyprowadź dwa kable z dachu przyczepy jak na załączonym filmie. Koniecznie 230v (12v nie działa). Co jakiś czas dotykaj głową kabli. NIE POLECAM :)
Zapewniam ze fryzura powstaje bez uzycia pradu a i włosy sa prawdziwe. Pozdrawiam
taka uwaga: jesli polecasz jakies.przykladowe konstrukcje, czy modele to warto moze dac linki pod filmem aby ogladajacy mogl edukacyjnie zobaczyc o czym mowa... dodatkowo sadze ze warto rozwazyc numeracje odcinkow ...
Dzięki, czekałem na taki materiał.
Pozdrawiam serdecznie
generalnie materiał w stylu nie wiem ale się wypowiem...
Pozdrawiam - hobbysta amator.
Adamie , czy przewartościowanie watów z paneli na regulator o 20% jest niebezpieczne, volty i Ampery z dużym zapasem, off grid na działce bez przyłącza do sieci, panele równolegle 4x450W=1800W, natężenie 4x12,85A inapięcie 34-35V reg Mppt Easun 150v, 100A ale tylko 1500 W , czy regulator obetnie nadmiar mocy, czy podłączyć tylko 3 PV co równało by się w sumie 1350W i zmieścił bym się w parametrach regulatora.
Witam, ja tam jestem żaden expert. Polecałbym podłączyć mniej żeby być po bezpieczniej stronie. Pozdrawiam
@RetroPrzyczepa Podłączyłem 4 panel ale zmieniam regulator na bardzo mocny i dokupie 5 akumulator żeby mieć 500 Ah pojemności, w tej chwili mimo że dnia prawie nie ma te 60 W trzyma przez noc bez problemu.
Obydwa regulatory to tzw szajs.Najlepszy do ładowania akumulatora jest regulator w którym ręcznie ustawiasz napięcie przy którym regulator załącza ładowanie i napiecie przy który wyłącza to ładowanie.Ustawiasz raz a potem automatycznie regulator steruje ładowaniem.Naprawdę taki regulator można kupić za ok 50 zł 30A.Zobaczycie że po użytkowaniu tego szajsu z filmików po roku wasz akumulator będzie miał o połowe mniejsza pojemność i to jest własnie wina tych pseudo-regulatorów .To co mówi autor tego filmu ze regulator MPPT obniża prąd ładowania do 12volt to totalna bzdura..Gdyż ładując aku 12voltowy prądem o napięciu 12volt nigdy nie naładowało by się w pełni tego akumulatora, bo do ładownia potrzebny jest prąd wyzszy niz 12volt a sięgajacy nawet 14.7 volt.Więc co to za ładowanie akumulatora prądem 12 volt gdy naładowany w pełni sprawny aku 12 voltowy w stanie spoczynku ma ok 13.2 volta?
Nie do końca zgadzam się z tą teoria głoszona w nagraniu bo poczytałem trochę info. Mam pwm. Działa dobrze, mieszkam w bloku. 100ah akumulator, 120w panel. 20a regulator. Żaden regulator nie ładuje w nocy, a w nie słoneczne dni to jest ladowanie ale tak naprawdę podtrzymywanie tylko znikome. Krótko mówiąc jakie masz wydajne panele tak regulator cudów nie zrobi. Żaden. Mam PWN i chwałę. Od 3 lat. Korzystam do ładowania tel. Oświetlenie w 3 pokojach. Tv led 35w.
Okay teraz pytanie czy mppt niebylby lepszy?
W czym? Że będzie może w nocy ładował? O ile pamiętam są różne regulatory o różnej mocy. Należy odpowiedni dobrać do aku i paneli. Takie zadanie regulatora by obniżył napięcie z paneli by było bezpiecz e dla akumulatorow.
Super materiał. Muzyczka trochę za głośna.
Dziekuje, poczatki. Teraz postaram sie zrobic rzeczywiste porownanie pwm vs mppt
aby mppt działały efektywnie to napięcie z paneli słonecznych powinno być o ok 20V większe niż napięcie ładowanych akumulatorów, zatem zalecana wartość napięcia z paneli dla akumulatorów 12V powinno wynosić conajmniej 32V
Informacje przydadne . Muzyka w tle ktorej nie da sie słuchac.
Okropność no
Świetna robota , odcinek pomógł mi w wyborze odpowiedniego regulatora . Dzięki
Bardzo sie ciesze. Bede robil porownanie jeden do jeden Jak laduje pwm i mppt. Pozdrawiam
Kolego wszystko fajnie, tylko ta muzyka musi grzechotać w tle ??
Przycisze. Pozdrawiam serdecznie
Nie licz znamionowej mocy panela bo to bez sensu
mama pytanie może uda się coś podpowiesz zakupuje taki zestaw do ładowania kwasiak nowy 80AH na wyjazdy pod namiot taki regulator jak masz w ręku z panelem 70W wystarczy ?, to wszystko będzie podpięta pod aku jeszcze przetwornica 150 W ale przeważnie jej obciążenie to 50-70W lodówkę podepnę bezpośrednio pod 12v bierze 45w ( co do przetwornicy moc będzie pobierana tylko wieczorem z niej w dzień tylko lodówka 12v śmiga)
Sorry, MASAKRA, nic nie wyjaśniłeś...... PWM "nie zmienia napięcia na 12V i kropka" ...... podaje napięcie impulsami do akumulatora. A MPPT mnoży coś razy 1.6 ????... czy może konwertuje moc i kontroluje prąd i napięcie ? Mocno ominąłeś sprawność/efektywność modułów, nie tracą wcale mocy?
już tu jest lepiej wytłumaczone... th-cam.com/video/NnNx5Twmhys/w-d-xo.html&ab_channel=Do%C5%9Bwiadczalnik
Na koniec koncow mppt jest lepszy I sorawdza sie o wiele lepiej. Moze zrobie kolejny film i zaprezezentuje to inaczej. Pozdrawiam
*Mamy ten niebieski i jest super :)*
Napewno dziala I laduje, osobiscie preferuje mppt. Pozdrawiam
@@RetroPrzyczepa działa i bdb się sprawuje :)
Witam mam pytanie z przodu domu mam lampy solarne które świecą w nocy ale od tyłu domu jest cień i słońce ja nie ładuje.. chciałem zamontować też takie lampy z tylu domu przedłużyć kabelki i podłączyć jeden panel solarny który będzie je wszystkie ładował na raz bateria w każdej tej lampce to 2000 amperogodzin 3,7 V.. moje pytanie brzmi Jaki panel solarny mam kupić do ładowania Tych lampek?? odziwo nikt nie wie to gdzie eksperty sa ??
Wystepuja panele (male) 3.7v dedykowane do takiego oswietlenia. Mysle ze bateria to 2000mAh czyli 2Ah. kazdy inny panel bedzie potrzebowal regulator ktory zredukuje ladowanie do 3.7v Aczkolwiek nie wiem czy taki jest
@@RetroPrzyczepa tak tylko panel bedzie okolo 5 m od lampy czy te napiecie nie zaginie w kabelku ?
@@papadajnia268 nie
Pytanie panel solarny 285W 38V.regulator mppt VOLT 10A 55V.kabel 4mm2 taki jak wychodzi z panela . Czy taki zestaw będzie chodził.!!!
Kabel dalbym co najmniej 6mm ale skoro wychodzi 4mm powinno zagrac. Panel bedzie dawal max 7.5amp. Bedzie ok 👌
@@RetroPrzyczepa dzięki uratowałeś mnie bo na fc.to straszyli że regulator się spali.Czyli montować i będzie ok a może między akumulatorem a regulatorem dać 6mm2
Daj 6mm.
Jak zresetować taki regulator ?
Podniosłem napięcie ładowania, ale nie sposób go obniżyć.
Witaj super filmik.mam próżbe poproszę o model tego mmpt.mam panel 110w.
1206an
Dobrze powiedziane . Pozdrawiam i milego dnia życze!!! Super Żart!!!
Bede dawal teraz suchara co jakis czas
Witam ciekawy film dużo już mi podpowiedział. Mam pytanie jak kupie u chińczyka ten kontlorer o mocy 20A Czy można w nim ustawić mniejszy prąd ładowania np. 10A ???
A podłączona będzie do solaru 300W (niby ;) zwykła pompka wodna o mocy 19W 12V pod akumulator 74-75Ah rozruchu 640-650A oczywiście używany ;)
Co Pan na to ? Czy da się w takim kontrolerze zmienić regulację prądu ładowania na mniejsze ampery...
Raczej nie, bedzie dawal do 20a.
Mam pytanie 2 panele fotowoltaiczne 30w30a12v jaki regulator ładowania zastosować
Elo mam pytanko chciałem podłączyć 2 regulatory mppt do aku lifepo4 będzie to działać bo czytam i część piszą że można część że lipa
A po co dwa ???
Super materiał ...lajk i sub leci 😀👍
Dziekuje bardzo i Pozdrawiam
Jaką polecasz moc panela FV do ładowania akumulatora 40Ah? Czytałem że panel 160W przy pełnym nasłonecznieniu naładuje taki akumulator przez Regulator PWM, od pełnego rozładowania do pełnego naładowania, w 6 godzin!
Nie wchodzil bym w pwm. Tylko mppt. Ja mam panel 160w I najwiecej co widzialem to 5A ladowania. Jak jest miejsce to brac jak najwiekszy panel. 5A latem w sloncu zazwyczaj daje 2A. Wiec 40ah ladowanie zajmie ponad 20 godzin. Pozdrawiam
@@RetroPrzyczepa to ma być projekt budżetowy i na panel przewiduję max. 250 zł 🤑
@@RetroPrzyczepa jasne, po Twoim filmiku zamieniam PWM na MPPT 😁
jestem juz krok dalej, teraz kupuje przetwornice do przyczepy kempingowej pod panel 375 oraz aku 100 ah jaka przetwornice polecicie do normalnego użytku wiadomo ze mikrofali nie bede brał
Pelny sinus, najlepiej z eco mode. Min 1000w
Taka uwaga co do ładowania akumulatora. Najbardziej efektywne i bezpieczne na dłuższą metę ładowanie odbywa się przy napięciu około 14,5V jeśli chodzi o akumulatory kwasowe (max 14,7) a wszystko poniżej 14V nie jest efektywne. Wielkość amperarzu zależy w głównej mierze od stopnia rozładowania akumulatora. Z ciekawości, jakim napięciem ładują te moduły?
Te epever mppt sa eleganckie I laduja pradem 14.6-14.8V posiadaja presety dla roznych typow akumulatorow. Te pwm to nie mam pewnosci.
@@RetroPrzyczepa te pwm tez maja presety do różnych akumulatorów oraz całe mnóstwo innych ustawień do kontroli ładowania i o ile ktoś nie buduje jakiegoś mega banku energii to niema sensu przepłacać na drogie mppt do zwykłych zastosować.
30% czy 45% lepiej?
Ani słowa o tym, że MPPT obniżają napięcie, ale podwyszają natężenie prądu, czego nie potrafią PWM.
Niezrozumiałe jest dla mnie stwierdzenie,że regulator PWM ogranicza moc panela solarnego.Zadaniem regulatora jest kontrola mocy dostarczanej do akumulatora.I obydwa typy to właśnie robią.W czym jest przewaga MPPT?
voltpolska.pl/aktualnosci/na-czym-polega-przewaga-regulatorow-solarnych-mppt-nad-pwm.html
Jaki poleciłbyś mi panel o jakiej mocy do ładowania powerbanku 10 000 lub wiekszego
Do czego ten powerbank?
Film pouczający.
Mam trochę ogniw 18650.
Jak mogę je wykorzystać do paneli solarnych ?
Napięcia trochę nie pasują.
4.2x3 = za mało.
4.2x4 = za dużo.
Trzeba je połączyć w jakiś bank 12v lub 24v - 2x4.2 bedziemy ok
Fajny Film. Tylko muzyka po co?
Poczatki…pozdrawiam
Może się nie znam ale trochę nie rozumiem. Mam taki regulator napięcia podłączony pod trzy małe panele które dają prąd 20V. Do tego podłączony akumulator 105Ah. Na wejściu do sterownika z paneli mam 13,3V a na wyjściu na akumulator sterownik daje podobnie. Myślę że to jest o.k bo co mi da że mam duży prąd na wejściu jak i tak akumulator więcej nie przyjmie jak te 13,3V na ładowaniu. Jak podłączyć prostownik pod akumulator to ładuje go podobnym prądem, więc...?
no nie myl napięcia z prądem
suchar dobry :)
Watów, woltów i amperów. Pozdrawiam
Amator pasionat pozdrawia
@@RetroPrzyczepa Jestem początkujący co do paneli i dzięki Tobie już wiem jaki regulator wybrać. Dzięki :)
Nie widze aby ograniczalo mi ladowanie na pwm, tylko warunek panel max 18v dla 12v aku
Teraz też bym wybrał dobry pwm i panel ktory bedzie lepiej chodził w takiej konfiguracji. Pozdrawiam
Co sie dzieje z nadmiarem prądu z paneli? Mozna czymś ustawić aby nadmiar nam wentylował auto lub dogrzewał lub świecila sie zarowka, żeby akumulator sie nie przeładowywał?
Mam teraz lifepo4 , bms odcina zapobiegając przeladowaniu
Witam posiadam panel 100w 16.7 V 5.99A i ako 12v 100ah AGM laduje ten system PWMem victron energy10A. Pytanie czy warto zmienic w tym ukladzie na MPPT? System dziala dobrze ale jak jest slonce. Czy jak zmienie na mppt to poprawie sprawnosc ukladu czy nie warto przy tak malej instalacji? System uzywam w niewiadowce. Dzieki
Za mały panel zebys odczuł różnicę. Czy pwm czy mppt to i tak bedzie ladowal dlugo.
Ciekawa treść ale muzyka troche rozprasza .
Poczatki YTowania. Pozdrawiam
Witam! Jakie najlepsze dobrać panele i jaki regulator do ładowania akumulatorów 3x 135Ah 1000A(EN) 12V
Witam. Do takiej pojemnosci doradzilbym zestaw co laduje 30-40a. Napewno mppt regulator. Ile miejsca jest na dachu?
bedziemy spawac pod panele specjalny łuk 4metry szeroki na 1metr
zapomniałem dopisać że to na jacht
Witam mam panel 300wat i regulator 30a ten tani a chciałbym ten mppt kupić o jakiej mocy musi być? A mam dwa żelowe Aku o pojemności 100ah każdy
@@romanspychaa6843 witam i co kolego dowiedziałeś się już czegoś na ten temat z wyborem ja też mam solary około 250v i nie wiem czy regulator dać 20a czy 30a
troche mi ułatwiłeś wybór, jaki doradzisz regulator 375w panel akuś 100ah mppt 40? będzie okey?
Podziel wat przez volt tego panelu czyli np. 375w / 19v (zalezy ile daje panel) = 19 amp max czyli 20a mppt wystarczy- aku nalezy ladowac optymalnie amp 10% pojemnosci. Bedziesz mial super.
dzięki bardzo mi pomogłeś. Lapki w górę!
#NieFachowiec...
Bystry amator.
Czy można podłączyć dwa panele 18V 70W jednocześnie do jednego regulatora PWM, i ładować akumulator 60A.h Varta blue dynamic 540 A P+...równocześnie podłączając przetwornicę na 230V, a do niej np: Laptopa...?
Podoba mi sie “bystry amator”. Odp na wszystko jest 3x Tak. Panele najlepiej zeby byly takie same.
Widzę korzystasz z regulatora epever zapewne z klasycznym akumulatorem. Ja trochę w nim pogrzebałem i zastosowałem do ładowania ogniw litowo jonowych ale mam pytaniem czy spotkałeś się z gotowym presetem pod takie ogniwa chciał bym porównać z tym co mi się udało naskrobac.
Witam. Nie patrzylem jeszcze na to. A mam lifepo4 poskladalem niedawno I aktualnie testuje. Jakie parametry ustawiles do lifepo4?
@@RetroPrzyczepa oj to litowo fosforowe i tu nie ma problemu . Tak mi się wydaje. Gdyż na stronie epover jest gotowy wsad do sterownika pod ten rodzaj ogniw. Ja zastosowałem zespoły ogniw z recyklingu, baterie odzyskane z pakietów. W zasadzie cały powrwoll oparty jest o trzy zespoły o różnych pojemnościach.
1. to 3p120s = 1480Wh
2. 3p90s. = 1674Wh
3. 3p80s. = 1984Wh
Co daje 5.1 kWh
Wszystko dla tego że ogniwa miały ,które zebrałem miały różną pojemność. Wszystkie są połączone równolegle i pominęłam jakiekolwiek balansowanie w trakcie ładowania. Ale każdy pakiet ma mały balnser który wyrównuje poprzez rozładowywanie każda sekcje. Nie działa to może według wszelkich ogólnie przyjętych zasad ale zauwarzylem że po roku rozbiła siwanie na zespole jest rzędu 0.06-0.09V czyli chyba w miarę. Jako przetwornice zastosowałem Inwerter solarny volt 1000s ale tylko jako przetwornice. A to z prostej przyczyny bo inwerter jako inwerter jest zajebisty ale jako sterownik paneli dla mnie nie przydatny ze względu na właśnie zespoły ogniw o volt to typowa konstrukcja pod Aku typu zwykłego czyli jakieś żele agm itp włącznie ze zwykłymi kasiakami. Za to jako przetwornica daje bardzo dobry sinus pełny sinus i co ciekawe nie odwraca fazy po przejściu z zasilania z sieci na Aku. Trochę wyszła mi taką hydra ale działa . Obciążenie jakie poddawałem ta przetwornice to 900W stałego obciążenia spadek napięcia na ogniwach znaczny. Bo przy naładowanych do 12.6 V spadek był do 11.4 V ale całość działała stabilnie i o dziwo z całego zespołu udało mi się wydusić 4.2 kWh czyli pomijając straty naprawdę dla mnie rewelacja. Całość też pracuje jako oświetlenie posesji zapomniałem nadmienić że mam to na garażu. Co do paneli to 4 x 185Wp ale w pozycji horyzontalnej co na oko mam może wszystkiego jakie 450 Wp to się narozpisyealem sorki. A wsadu pod lipofp4 to jak pisałem znajdziesz na str eppower problem mi sprawiło tylko zakomunikowanie sterownika z komp bo na win 10 był problem. Ale znalazłem film na YT napisałem do gościa i podpowiedział co i jak. Nadmiernie że instalowanie programu tego do eppower należy zacząć od tego że należy go instalować jako albo z pozycji administratora kompa bo potem się nie łączy po kablu. Chyba przesadziłem z pisaniem sorki pozdrawiam.
Fajny konkretny rzetelny przekaz ale ta muzyka przeszkadza ....
Pocztaki TH-cam wanna. Pozdrawiam
czy prezentowany w filmie regulator pwm nadaję sie do baterii lifepo4
pozdrawiam
Tak te nowsze maja juz ustawienia do lifepo4. Proponuje kupic bardziej premium do lifepo4 nie najtańszy regulator.
Chcialem sie o coś zapytać, czy można zasilicz z wyjścia Load regulatora ładowania odtwarzacz CD przez stabilizator LM317 do odtwarzacza wchodzą 6 baterii R14 to znaczy że odtwarzacz jest na napięcie 9v ( ominie się w ten sposób przetwornice 12v na 230v bo przetwornica pobiera na biegu jalowym może nawet 1 Am a przez ten stabilizator jak będzie grać somo radyjko to caly prąd wyniesie tylko gdzieś 160 mA) można podłączyć czy nie?.
Mozna ale sprzety 12v.
Ale na wyjściu stabilizatora LM 317 można ustawić napięcie wyjściowe 9 V gotowe płytkie z LM317 sprzedajom np. na Aliexpress na tej płytce jest mały potencjometr i można nim ustawić napięcie nawet 6V jesli z wyjścia Load wychodzi napięcie 12 V to bez problemu można ustawić sobie nawet i 5 V. dwie takie gotowe płytki na Aliexpress kosztują około 12 zł.
Witaj , chce zacząć działać w temacie , i mam teki pytanie , jeśli bym kupił sam panel który ma ładować akumulator do 5Ah bez żadnego regulatora sam panel , a posiadam tylko akumulator 60 ah taki od auta czy coś naładuje ten akumulator taki panel .
Czy się tak nie bawić i kupić z regulatorem PANEL SOLARNY BATERIA SŁONECZNA 10W 12V. REGULATOR NAPIĘCIA 10A.
Nowy temat dla mnie .
Witam. Panel musi miec regulator. Ladowac trzeba przynajmniej 10% pojemnosci aku. Ja bym polecil 20% min bo roznie bywa ze sloncem. Czyli na 60Ah aku min panel ktory poda 12-15A.
Inaczej to bedzie podkadowywanie a nie ladowanie.
@@RetroPrzyczepa wysłałem wiadomość ale pewnie masz blokowanie linków, mógłbyś podesłać mi jakąś ofertę na Allegro którą mógłbym kupić na mój akumulator?
Przetwornicę już mam , akumulator jest brakuje mi panelu z regulatorem.
Będę używał urządzeń pobierających do 100 Wat max , typu laptop telewizorek telefony.
Ten niebieski pwn chiński nie jest w stanie naładować akumulatora 14 Ah 12V do połowy połówki akumulatora bardzo cienko a panel mam niby 20 W
Na pewno daje rade zepsuć nawet najlepszy akumulator.
@@RetroPrzyczepa musiałem przełaczyć na b2 inaczej słabo ładuje
teraz mi siadło usb i ładuje prądem 11,6 - 11,5V a na akumulatorze jest spadek napięcia po 3 godzinach od zakończenia ładowania w dodatku nie mam żadnego obciążenia odradzam ten regulator od razu odsyłać do sprzedawcy a kupować mppt. sprzedawcy oszukują chciałem zrobić awaryjne oświetlenie na 12 V nie udało się ponieważ regulator nie ładuje do pełna akumulatora .
A czy da się naładować tym powerbank ?
Pewnie. Pwm nie jest taki zly a powerbank spokojnie naladuje. Pozdrawiam
@@RetroPrzyczepa súper ,dziękuję .
a gdybym chcial zamontowac jakis mppt o mocy 8kw do kampera wyprawowego tylko z powodu najmniejszego agregatu na diesel o mocy 8kw, to przy ladowaniu agregatem tez musialbym uziemiac czy jak to wyglada?? diesel ze wzgledu ze to bylby ciezarowy i maja diesel jako glowne paliwo, oraz agregat ten pali 3x czy 4x mniej niz na benzyne/gaz. i czy porzadny mppt ladowalby z agregatu, paneli, agregatu i postojowego zasilania, zeby mial takie opcje??
Kurcze takiej wiedzy nie posiadam. Slyszalem o 2kw paneli na camperze ale 8kw to jak instalacja Domowy i taki tez mppt bylby potrzebny.
@@RetroPrzyczepa chodzi o agregat disla spala 0.8 l ale daje dużo mocy. A np 3 kw na benzynę pali ponad litr. A szkoda marnować energię. Wiem że tak robią do wyprawowych kamperow Rosjanie. Ale jak nie wiem.
@@mariuszm3507 Masz agregat bez regulatora..ha ha ha.Jeśli nie wiesz jak to robią ruski to podłacz zwykły prostownik do akumulatorów i do agregatu gdy pracuje i wtedy zrozumiesz jaka to ruska konstrukcja..Ale nic ci sie na pewno nie zmarnuje. ha ha ha
Regulator, jakie powinien wykryc napięcie najmniejsze na akumulatorze, bo na panelu mam ok 20v, a na akumulatorze 2v, ? i czy padł akumulator...
Koniecznie trzeba sprawdzic miernikiem. Wszystko mniej niz 10v na akumulatorze to jego praktyczna smierc.
@@RetroPrzyczepa NO to smutne, czyli panel nie naładuje?? dzieki za info.
Cześć, czy to normalne że na klemach (akumulatory odpięte) jest 19,5V? Panel daje 20,5V a po regulatorze na klemach jest 19,5. Będę wdzięczny za podpowiedź. Pozdrawiam
Pwm moze strzelac seriami po 19v ale jezeli caly czas jest 19v to jest cos bardzo zle
Czyli po regulatorze powinno być napięcie ładowania w przedziale 12-14V. Dobrze rozumiem?
Świetny przekaz.👏 Doskonale wytlumaczenie zasad dzialania w skrocie. Super.👍 Moge linka wrzucic na swoim kanale? 🤔
Pewnie, smialo. Dziekuje
Fajny filmik tylko po co ta wk.....ca muzyczka. Po trzech minutach odchodzi chęć oglądania.
Początki youtubowania, zakładałem, że jest okay. Pozdrawiam
Masz pojęcie o regulatorach to może mi podpowiesz czy taki sam regulator lądowania stosuje się do turbin np. wiatrowych czy wodnych i czy można podłączyć razem panel i turbinę do jednego regulatora, oczywiście nieprzekraczając dopuszczalnej mocy?
Witam serdecznie, nie mam doswiadczenia z turbinami aczkolwiek widzialem mppt dedykowane to turbin prosze szukac: MPPT Wind Solar Turbine Generator Charger Controller 12V/24V
@@RetroPrzyczepa dzięki za info.
Czy wybór akumulatora następuje automatycznie, czy ręcznie w MPPT lub PWM?
W niebieskim pwm nie ma wyboru. W mppt po podlaczeniu mt50 mozna wybrac .mppt epever
@@RetroPrzyczepa Dziękuję
Przykro słuchać PWM zwiera Aku itd. Nie ma Pam pojęcia o elektronice elektryce. Wiki się kłania.
Amator Hobbysta pozdrawia expertow
film fajny ale muzyka za głośna i przeszkadzająca
Witam. Mam problem ładowania akumulatorów 2x 12v 2.3ah. Podłączenie każdego z osobna do regulatora z panelem to ładuje bez problemu. Ale ggdy zrobię podłączenie aby osiągnąć 24v 2.3ah i zasilić silnik 24v to ikona panelu się świeci ale strzałka ładowania znika i już nie ładuje. Co może być powodem? Nie jestem elektrykiem i nie mam pojęcia o co chodzi.
Jakie napiecie podaje panel ? Wieksze niz 24V?
Vmp 18.72 chyba że chodzi o Voc 22.46 które?
@@RetroPrzyczepa Chodzi o to że próbuję sam zrobić napęd do bramy na panel słoneczny i udało mi się tylko nie działa ładowanie. Zamiast kupić zestaw od firmy której kupiłem napęd to kupiłem wszystko osobno patrząc co posiadają w zestawie. 1-Panel 20w, 1-regulator i 2-akumulatory 12v no i kupiłem wszystko osobno za 1/3 ceny już całego zestawu. A nie znalazłem żadnych paneli aby jeden panel 20w miał powyżej 24v i tu prośba o pomoc bo oglądałem twoje filmiki i widzę że się znasz :D
Żaden i pwn i mppt nawala oba kupiłem i nie działają pwn niby ładuje a jak coś podłączysz to spada prąd do zera podłączysz mppt chwile działa ładuje z 40% na 41% potem nagle jest zero akumulatora i wyświetla erorr z komunikatem E3. Mam zestaw panel solarny 20W chiński regulator oraz regulator mppt 10A lumiax akumulator 14Ah 12V i nic nie działa.
Poza tym jak przestaje mppt ładować rozładowuje akumulator do zera . I jeszcze jedno ładuje cały dzień i nic nie przybywa na akumulatorze miałem 52% naładowany akumulator spadło na 51% i tak trzymało do czasu wyłączenia ładowania potem następuje zużywanie energi do zera zauważyłem że mppt jest bardziej wrażliwszy od pwn na światło bo przestaje czasem ładować . Czy mppt czy pwn to to samo tylko inne wskazania a nie naładują akumulatora ciężko jest utrzymać 50% naładowania.
No ale Jak ladowac 20w panelem ile on daje A? 0,05?
Za głośne tło muzyczne i źle dobrane jakieś walenie po garach...Szkoda
Co za bzdury, MPPT w kamperach gdzie na dachu masz 1-2 panele po 36V, cyrk tyle powiem. To idealne warunki do stosowania regulatora PWM zwłaszcza jak mamy magazyn 24V. Nie wspominając że za regulator MPPT płacimy 5-10x więcej niż za PWM.
Dzisiaj tez bym polecil pwm
Jak dla mnie działanie MPPT opiera się na zasadzie prawa Ohma. Jak mamy panel 30V, a do ładowanie potrzebujemy jakieś 14V to faktycznie reszta nam się marnuje przy PWM. W MPPT nadwyżka napięcia jest zamieniana na natężenie. Ja mam póki co tylko PWM, ale przy instalacji 24V już tak wiele nie tracę. Napięcie paneli ma duże znaczenie przy tych tańszych regulatorach.
A tych najtańszych po 50zł to bym omijał szerokim łukiem. Są ok tylko do jakiś eksperymentów.
Reasumując też bym polecał te regulatory z śledzeniem mocy. Sam będę wymieniał na lepsze mimo, że nie narzekam to zimą będzie się liczył każdy wat. Pzdr
Po co ta muzyka??????
Poczatki produkcji. Pozdrawiam
Bardzo fajny filmik i dobre porównanie, ale denerwuje trochę to że co chwilą muszę zmieniać głośność bo w przyczepie mówisz cicho o dogrywki są znacznie głośniej.
Pozdrawiam
Osobiscie wole Pwm
Żaden nic nie działa nie ładuje i fiksuje nie polecam wydawania kasy pogody są złe i panel i regulator zamiast ładować akumulator rozładowuje go ratuje jedynie ładowanie ładowarką sieciową nakręcacie podaż sprzedaż na you tobie a to szajs podłączysz przetwornik do akumulatora to co zasilisz i przez jaki czas 2-3 godziny góra coś co słabo obciąża a w przypadku odłączenia od sieci jest potrzeba minimum 12 godzin
No Słuchaj, jeżeli ludzie chcą lądować aku 100ah panelem 20-50w co daje max. 1A no to nie zadziała nic.
Co za bzdury. Od kiedy to aku 12V ładowany jest napięciem 12 V? Poducz się.
Mozna i 100v
@@RetroPrzyczepa Nieuku.
materiał ciekawy ale człowiek zmusza sie do słuchania tej głośnej muzyki, nie dotrwałem zbyt daleko
Poczatki montowania filmow troche zaglosno. Pozdrawiam
Poczułem się , jakbym zaczął chodzić na lekcję do szkoły , czyli czarna magia , ale za to Twój suchar był najlepszy. Myśl już o drugim.
Pozdrawiam i miłego dnia. 😀👍👍
Mam przepiekny repertuar🤪
@@RetroPrzyczepa Już ja domyślam się., że tak będzie. 😀👍
"O naleśniku"
Leży drzewo na leśniku😉😂
Czy nie powinno się chodzic póżniej do szkoły jak się wyszumi, a nie młodość zarywać...
30 % uzysku więcej? Ludzie podpinają tego pseudo PWM pod 45Voltowy panel i do Aku 12V :) to chyba mają więcej straty niż 30%… . A co do urządzenia z pseudo PWM to urządzenie powinno się nazywać wlaczniko-wylacznik bo z PWM nie ma żadnych cech wspólnych.:)
Nie jestem pewien czy mozna 45v panel zasadzic do takich byle jakich pwmow to naprawde strzelaloby mega pradem w 12v akumulator
@@RetroPrzyczepa pewnie że można panel 320W podłączyć do pseudo PWM. Panel daje 10A i leci do Aku 14V i 10A co po przemnożeniu daje 140W :) to trochę więcej niż 30% straty :)
Do kampera i przy napięciach rzędu 12-24V tylko i wyłącznie prawdziwy PWM i powie to każdy doświadczony użytkownik 😉
Znam zwolenników jednych i drugich wiele zależy, jaka jest instalacja i w jakich warunkach pracuje
@@RetroPrzyczepa napisałem przecież, że przy instalacji 12-24V.
Przy takich napięciach PWM ma dużo lepsze ładowanie impulsowe akumulatorów od MPPT.
Wybacz, ale widać że nie masz pojęcia o czym mówisz! Jeśli chcesz innych uczuć to radzę lepiej zgłębić teorię.
👍🏻
Merytorycznie film uznaje za bardzo słaby.
Poczatki. Pozdrawiam.
cześć pozdrawiamy, ciekawy film - zapraszamy też do nas
Super camper🤩prawdziwy ogorek
Taki regulator pwm roz...lił mi dwa akumulatory więc stanowczo odradzam
Te niebieskie straszne sa ale do rozwalania aku idealne.
Po co ta muzyka ?
Poczatki montowania filmów, nie poszło najlepiej.
Ciekawy film 💪🏻👍 Pozdrawiam.Zapraszam do mnie
th-cam.com/video/TsviJNK3tlY/w-d-xo.html
Pozdrawiam serdecznie