Bifaszal nie istnieje, w angielskim istnieje "baifeszl", w amerykańskim coś pomiędzy "Bajfejszyl" i "Bajfejszal", we francuskim i hiszpańskim Bifasial W polskim takie slowo nie istnieje, choc na epwnym portali napisano: Panele Bifacial nazywane są również panelami bifacjalnymi. To jest całkowicie niezrozumiałe, bo po polsku 'bifacial' znaczy po prostu 'dwustronny'. Choć z drugiej strony, co to za fachowiec co mówi "panel dwustronny"
Czyli historia zatoczyła koło... W 2016 jak kupowałem swoje pierwsze, używane panele to handlarz miał na placu panele z połowy lat dziewięćdziesiątych, zdjęte z niemieckiej autostrady gdzie służyły do zasilania jakiegoś tam osprzętu ... I to były właśnie bezramkowe dual-glasy że szkła 2 x 3 mm😅.... Mimo że miały po 20 latek to były w pełni sprawne, tylko moc miały niewielką że względu na niewielkie rozmiary...
moja instalacja na działce składa się z 2 stringów po 4 panele string #1 4x 440W bifacial na "rusztowaniu" (odsunięte od dachu ok 60-70cm z regulowanym pochyleniem od prawie pełnego pionu, do prawie pełnego poziomu... tak czy inaczej moc = 1760W, panele w rzeczywistości robią ponad 2000W string #2 4x 505W zwykłe na dachu, równolegle do dachu, tyle że standardowe mocowanie .. max 15cm, łączna teoretyczna moc 2020W, rzeczywista moc 1600-1800W max w każdych warunkach string #1 daje więcej prądu niż string #2, string #2 to moje największe rozczarowanie, a były moją dumą, bo tak idealnie płasko je zainstalowałem, a string #2 robiony rok później , dobrałem mocniejsze panele, by parametry prądowe i napięciowe były podobne do rzeczywistych parametrów stringu #1, by nie były obciążeniem dla wolnostojących, niestety poprzedni inwerter hybrydowy 6,2kw PowMr przy połączeniu szeregowym się gubił się, bo podbijał produkcję i nagle spadała prawie do zera i tak w kółko, do tego piszczał , przy równoległym było ok, kolejny 6,2kW innej firmy już radził sobie dobrze przy połączeniu szeregowy i równoległym, potem zmieniłem na inwerter 10,2kW z 2 MPPT i przez miesiąc dokładnie śledziłem jak się sprawują i jak rzeczywiście pracują, ostatecznie wróciłem do poprzedniego 6,2kW i jest ok warunki w których zwykłe dościgają bifacial i robią te 2kw to chłodny, wietrzny słoneczny dzień i jest to baaaardzo rzadko by dobijały do tych 2kw, tak samo rzadko string #2 dogania string #1, może średnio kilka minut dziennie, parę razy w tygodniu ps. w okresie letnim string #1 jest prawie poziomo, więc panele od godziny 12 mają tyle samo światła bo mają bardzo podobny kąt pochylenia
Ja się pokłócę🤪 Nie zawsze dual są cięższe, bo szyby mają mniejszą grubość. Pojedyncze są zazwyczaj 3,2mm, a dableglass 2x1,6mm lub 2x2mm. W zwiazki z powyższym, z tą odpornością na grad to nie mają specjalnie przewagi, na nacisk bardziej jednostajny, to owszem. Spotyka się też dualglass nie bifacial (Trina). Ceny są zbliżone do zwykłych paneli. Poza tym zgadzam się -na dach dualglas.
Robię w domu rodzinnym właśnie instalacje grunt 5.3 kWp panele Huasun 440Wp bifacial double glass HJT (heterojunction więc jeszcze lepsze jeśli chodzi o współczynnik temperaturowy mocy) chciałem zamówić początkowo większe 590Wp ale wykupili. Zajmie chwilę ze stelażem pod wymiar dla bifaciali aby jak najmniej zacieniać tył paneli i był kąt ok. 45 st. w kierunku południowym ale powinno być spoko. Swoje ważą - ponad 22kg sztuka ale pod pachę i po schodach dało radę wnieść. Jak zrobię grunt to jeszcze 2.6kWp kierunek zachodni jako zadaszenie tarasu też tymi panelami. Falownik może łyknąć do 16kWp w 4 stringach więc może jeszcze później dodam wschód-zachód na dachu ale raczej tańsze Longi zobaczy się jak w ciągu całego roku będą produkować (off-grid na razie z magazynem 15 kWh LiFePO4, docelowo będzie 30 kWh aby była szansa na ogrzewanie klimatyzatorem i CWU z małą pompą ciepła przez jak największą część roku). Pozdrawiam
@@RozsądnaPV Off-grid więc nie biorę dopłaty i prawie wszystko wykonuję sam więc pomimo wyższego podatku VAT na podzespołach wychodzi ponad połowę taniej niż to jaki wystawia rachunek ekipa instalatorów (a ekipy oczywiście robią tak aby dla nich kasa była jak najwyższa i dopłata również więc to podwójnie marnowanie pieniędzy i jeszcze wciskają ludziom byle-co). Panele mocno staniały więc nie narzekam. Całość z magazynem 15 kWh powinna się zwrócić w ciągu 5-ciu lat przy obecnych cenach energii. Ogniwo LiFePO4 280Ah (896Wh) z dostawą z Chin kosztuje obecnie 53 USD, szybsze dostawy z magazynów w Europie ok. 300zł za ogniwo LFP 280Ah (gotowe magazyny w Europie są 3-4x droższe niż podzespoły, z których są zbudowane - niepotrzebnie drogie są obudowy, a potrzeba tylko ogniwa, BMS, przewody, rozłącznik bezpiecznikowy i złączki oczkowe/terminale oraz kawałek płyty OSB, blachy ocynkowanej i pręty gwintowane M6). Pozdrawiam
Zacząłem śledzić ten kanał jakiś niedługi czas temu i wszystko wskazuje na to, że tak już zostanie. Przygotowując się powoli do wyzwania w postaci zmiany podejścia do zasilania lepianki warto moim zdaniem myśleć o zrobieniu tego "raz, a dobrze" i z zachowaniem możliwości ewentualnego upgrade`u ;) Przeglądając materiały nt. nowoczesnych paneli fotowoltaicznych, magazynów energii z baterii dla wózków widłowych, baterii z piasku czy innych podobnych --- rodzi mi się pomysł "power-szopy" :) Założeniem jest to, że wewnątrz domu jest mało/wcale miejsca na istotne modyfikacje, zwłaszcza wymagające przestrzeni. Ale taka "power-szopa" obok domu, pod którą będzie można schować górę piasku, wewnątrz której będzie można poustawiać akumulatory i wszelkie potrzebne elementy instalacji, a która będzie mogła być pokryta panelami fotowoltaicznymi takimi jak w powyższym filmie --- to taki wynalazek przynajmniej dla części tej Społeczności mógłby być ciekawy do realizacji (dla mnie na pewno). A być może ktoś już na taki pomysł wpadł :) Pozdrawiam serdecznie i zdążam dalej śledzić treści tego kanału :)
Witam, sami postawiliśmy z drewna stojan na panele 8* 415. Do tego falownik firmy Volt Green Boost pro 4000 Sinus. Całość działa bez zarzutu od trzech dni. Oczywiście gotujemy na tym obiady pralka zmywarka pieczenie ciast grzanie wody do 85 C kątówka wodę na herbatę i kawę. Oczywiście dołożymy jeszcze dwa panele ale i tak wszystko działa pod warunkiem że te najbardziej energochłonne urządzenia wyłączone są od 11 do 15 godziny potem wydajność spada za mało prądu dlatego dołożymy jeszcze dwa panele. Montaż prosty tylko trzeba uważać ba kierunek montażu paneli zgodnie ze środkową wskazówką na panelu na na środku panela. Pokazują kierunek. Falownik cichy i niezwykle wydajny. Dzisiaj piekłem ciasto drożdżowe obiad i różne inne rzeczy. Czy się opłaca, moim zdaniem absolutnie tak mam zamiar zakupić powerbank na 20 Kvh na aliekspress za 6000 zł teraz po tyle chodzą te banki. Polecam budowę własnej elektrowni akurat gotuję obiad i wodę na herbatę jednocześnie, więc spoko wczoraj robiłem oranie na zmodyfikowanej pralce z pompką do widy deszczowej więc oranie za darmo= opłaca się OPŁACA i to realnie. Pozdrawiam serdecznie wszystkich miłośników niezależności przynajmniej częściowej.
Do szkla można przykleić miedziane rurki które będą odbierały ciepło i grzały wodę w bojlerze? Temperatura spada lepiej produkuje prad i nie potrzeba prądu do grzania wody. Wada ciężar 😜
Właśnie mnie dziwi, że panele z kolektorami ciepła nie są częstszą opcją. Nawet jeżeli ktoś nie chce ciepłej wody do domu, to można zamontować chłodnicę lub po prostu pompować chłodną wodę gruntową do chłodzenia paneli
taki panel na dach ogrodu zimowwego to fajny pomysl, ale chodzi o przewodnistwo cieplne. Krótko mówiąc chodzi o próżnie lub jakiś gaz pomiedzy szkłem-szklem (szyba zespolona). pozdrawiam
Bifacjal dual glass można ze czystym sumieniem stawiać w pionie jeżeli jest zbity. hotspoty są praktycznie niegroźne i można je używać tak długo aż nie przestaną produkować energii.
@@sierracosworth96 Mniej się nagrzewa, grad nie zagraża i po ustawieniu między wschodem a zachodem ale bardziej na południe masz najlepsze nasłonecznienie przez najkrótsze dni w roku.
Sa takie w hurtowniach, standardowe wiekosci są poniżej 400zl. W jednej widziałem Hyunday, w drugiej Trina, Jollywood. Jinko chyba też są, czasem Canadian. To z takich w miarę dobrych firm. PS. Oczywiście tych bez ramki to brak.
Ostatnio zauważyłem w sklepie budowlanym w mojej wsi, że można kupić takie panele, a nawet cały system dachowy. Są dostępne prowadnice które przykręcamy do krokwi i wsuwamy w nie panele. Ciekawa sprawa. Płaci się raz, a ma się i dach i solary.
Czy zostały stworzone grupy instalatorów fotowoltaiki w woj. łódzkim jeśli tak to proszę o informację. Czy w sklepie będą kiedyś dostępne całe zestawy of grid 10 kw na grunt z magazynem energii, również z panelami bificial double glass.
Siema 😉 8:32 i teraz z tym ciepłem, my tymi panelami podgrzewamy otoczenie :) i teraz pytanie: czy jeśli nasza kochana unia u załóżmy świat wymusi zerową emisyjność CO² to czy będzie chłodniej jeśli tych paneli będzie dużo więcej? Mamy coraz więcej budynków z czarnymi dachami, dróg wielopasmowych...
a jeżeli by dać pod spód folię aluminiową, po prostu przyklejoną na dach? Będzie izolować blachę od nagrzewania/kumulowania ciepła, plus odbijać znacznie więcej fotonów. Moim zdaniem, temperatura, to też kwestia dobrej wentylacji pod panelem, czyli spora część paneli jest po prostu zamontowana zbyt blisko dachu, żeby był swobodny przewiew.
@@fabiofabian2051 Planuję podobnie - 30-40 stopni od pionu czyli zoptymalizowane na światło wiosenno-letnie. Z tym, że ja planuję niewielką instalację hybrydową - chyba trzy panele czyli max 2kW.
Dzień dobry, oglądam Pana filmiki. Wiele pan rzeczy testuje i oppwiada, ma Pan duzo wiedzę na temat fotowoltaiki itp. Chcialbym sobie zrobić zestaw balkonowy z którego można by bylo zasilac urządzenia do 1000w , jaki by Pan zaproponował falownik off grit . Jakie panele o jakiej mocy i żeby nie trzeba było zgłaszać do PGE, i ile paneli i o jakiej mocy?
Ja bym polecił zrobić on-grid na PowerStreamie Ecoflow. Tam jest 800W bez zgłaszania do PGE. Mocą się nie przejmujesz bo praktycznie sieć Ci zapewnia moc więc możesz nawet klimatyzator 5kw podłączyć i nie będzie problemu ze startem, a PowerStream będzie z paneli robił Ci 800W autokonsupcji i to nadal bez zgłaszania do PGE zgodnie z Rozporzadzeniem Komisii UE 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r.
...No rzeczywiście "fajnie". - Po takiej robotyzacji zostanie tylko Rokefeler z Rotszyldem z ich haremami i garstką ułużnych szabemsgoi. A dla reszty szpryca albo jakaś wojna i do poachu.
Wszystko fajnie ale gdzie kupić? Próbowałem znaleźć coś na rynku i jakoś nie udało mi się znaleźć bifacial, glass glass frameles. W ramie to nie ma problemu, znajdzie sie i to w dobrej cenie. Ale bezramkowe można wykorzystać dużo ciekawiej np na carpoda.
9:20 Tak, szkło łatwiej przewodzi ciepło niż plastik ale ogólnie jest słabym przewodnikiem ciepła - dlatego uchwyt szklanki nie jest gorący, nawet jak jest w niej wrzątek. To duża zaleta, że taki panel łatwiej oddaje ciepło od spodu - problem w tym, że też łatwiej je pochłania a pod panelem jest rozgrzany dach.
2 lata temu mimo że instalator kręcił nosem uparłem się na panele Bifacial dokładnie z wyżej wymienionych powodów. Dach płaski, panele wschod/zachod 30°, musze jeszcze dach na biało pomalować bo narazie leżą na papie...
@@4nrgy Taka grzałka ptc 20cm 24v - 220 watów pobiera jak jest zimna, a jak sie nagrzeje do 220 stopni celsjusza - pobiera juz około 50wat. Więc taki panel 415wat obsłuży od 2 do nawet 8 takich grzałek.
@@sierracosworth96 Wpisz sobie w google "12V 24V 220V 200x21x5mm ogrzewacz PTC Element stały" - są różne grzałki 70 stopni 110stopni 220stopni - grzałka grzeje aż dojdzie do swojej temperatury i jeżeli nie odbierzemy ciepła grzałka utrzyma je na danym poziomie zmniejszając zużycie prądu. Brak elektroniki grzałka sama reguluje.
@@sierracosworth96 /watch?v=MM0d4fVKMoI masz obejrzyj - na filmie najmniejszy rozmiar grzałek - grzałka po osiągnieciu temperatury zadanej utrzymuję ją i pobiera wtedy już dużo mniej prądu
Mam ścianę szczytowa przeciwpożarowy i chciałbym zamurować okno pustakami szklanymi. Mogę je kleić na zwykły silikon czy na pieców? Wysokotemperaturowy?
2:20 Mówisz o świetle jak o fali monochromatycznej, tymczasem od długości fali zależy, czy dany materiał ją pochłonie. Przeciętne PV pochłaniają światło z zakresu 400nm do 700nm, większość dachów pochłonie praktycznie całe światło z tego zakresu - odbijając tylko tę częstotliwość, którą widzimy jako kolor dachu. Licząc na światło odbite, trzeba pomalować dach na idealną biel a potem utrzymywać idealną czystość. Ewentualnie pokryć dach lustrami i też dbać o czystość. Ogólnie - bez sensu. Przyszłość to panele pochłaniające szersze spektrum, w szczególności długości poniżej 400nm (wyższa energia).
sprawność paneli nie może rosnąć w nieskończoność nie w tej technologii- już teraz mamy problem ze stabilnością struktury przy 30% sprawności. stąd te kretyńskie używanie perowskitowych śmieci żeby tylko zabłysnąć sprawnością połaczonego układu tandem. potem sensacyjne artykuły: sprawność 37% i dotacje lecą
@@4nrgy Tak, technologia ma swoje ograniczenia ale nie ma ograniczeń kreatywność w opracowaniu nowych technologii. Dużo zależy od definicji pojęcia "sprawność" - mówimy o sprawności struktury krzemowej czy o sprawność całego panelu? Jeżeli panele podwójnie szklane faktycznie lepiej oddają ciepło, to już ta cecha podniesie sprawność, choć krzem jest ten sam. Podobnie poszerzenie pochłanianego spektrum - zwłaszcza podczerwieni. Jeżeli ktoś to ogarnie, będzie skok jakości.
Nie znam się ale przychodzi mi taki pomysł do głowy. Jeśli robią szkło, szkło i ten foton ma sobie przeniknąć i jakimś cudem odbić od dachu wrócić na panel i zwiększyć jego działanie? To dlaczego nie zrobią szklo z lustrem. Jedyna przeszkoda jaką widzę to potencjale problem z temperaturą... Ale to musieli by sprawdzić specjaliści. Czy to ma jakikolwiek sens?
Chciałbym założyć panele i magazyn energii, ale nie mogę się zdecydować jaką firmę do tego wybrać, aby nie przepłacić za montaż. Możesz nagrać film kogo wybrać żeby nie przepłacić?
dodam - na powierzchnie boczne... nie na górę! Widzę brak wyobraźni u "komętującyh". TAK - rośliny potrzebują światła, ale kto nie miał do czynienia ze szklarniami, cóż - ja widzę zastosowanie tego i tyle.
Dodałbym, że będzie droższy montaż tych cieższych paneli na dachu, bo ryzyka uszkodzenia większe a i wydłuży się czas samego montażu. Ale i tak pewnie się opłaci.
Pytanie z dupy (czyt. kompletnego amatora). Chciałbym zamontować takie panele na dachu kampervana (dostawczaka/blaszaka przerobionego na kampera). Planuję to zrobić na stelażu/ramie oddalonej kilka centrymetrów w górę od dachu. Co dać pod ów stelaż, żeby najlepiej odbijało fotony do "dual face"? Biała/czarna blacha, gładka/matowa/profilowa powierzchnia, a może jakiś plastik albo szklane/blaszane lustro?
A kiedy takie dual glass aby na krokwie-łaty mocować podobnie jak dachówki, bo na stodołę potrzebuję kiedyś była tam dachówka teraz odmulinę mam ale sie kończy wiec sie nad tym zastanawiam a dach dwuspadowy wiec prosty montaż by był.
Odnośnie pv na balkonie jest taki zestaw ecoflow 2*400w, mikroinwerter, magazyn 1024wh delta 2 i to podpina się do sieci domowej w mieszkaniu przez gniazdko koszt 8200, czy na tej samej zasadzie można samemu taki zestaw zrobić panel, lifepo4 magazyn i mikroinwerter i powinno działać tak samo, skąd ta cena ecoflow 😮
@@4nrgy ale na jakiej zasadzie to działa że z magazynu wtyczka do gniazdka w domu i co to niby zatrzymuje licznik na klatce w bloku a bierze z magazynu, nie rozumiem tego, gdzie ten wyprodukowany prąd się magazynuje w przewodach?Może filmik na ten temat, jak to dokładnie działa. Same panele z inwerterem nie wystarcza musi być ten magazyn? Na Ali bez magazynu 2,5 tys taki zestaw na balkon :)
bifacial ja rozumiem 2 strony ktore odbieraja fotony czyli jedna i druga moze wytwarzac napiecie, double glas to jest podwojne szklo tylko tyle i az tyle
Jeżeli tyl panelu Bifacial może produkowac o około 25% więcej energi po odbiciu to którą wartość brać przy doborze ilości paneli do inwerter żeby nie przekroczyć max mocy wejściowej PV! Liczyć wg producenta panela czy o 25% więcej i w ten sposób dobrać odpowiednia liczbę panelów?
Dzień dobry . Mam pytanie zabrzmi głupio niestety jestem facetem który nie ma pojęć o gniazdku a co dopiero o instalacji ktoś może mi powiedzieć co kupić tanim kosztem zrobić w domu prąd bez energetyki umów itp. Zaznaczam nie chcę niewiadomo czego prosta pralka lodówka .Jestem na renciści parę groszy nie stać mnie opłacać to złodziejstwo przesyly i inje banialuki. Chcę się dowiedzieć czy mogę być niezależny i ile by kosztowała taka . przyjemność w systemie gospodarczym. Pozdrawiam serdecznie
@4nrgy jestem z okolic Łodzi, mam instalacje PV 7.44 kW na starych zasadach . Chcę zamontować inteligentny magazyn energii ( oddaje prąd w nocy do sieci energetycznej itd.) do tego chcę podłączyć turbinę wiatrową . Kogo trzeba "zabić" :) żebyście ogarnęli temat albo kogoś polecili do montażu /konfiguracji tego cudeńka :). Pozdrawiam.
Ciekawe, czy mógłbym część pokrycia dachowego (stara blacha , malowana co kilka lat) wymienić na takie panele. Odpowie ktoś na takie pytanie czy to realne i czy ma sens?
Nie są droższe, jedna z firm oferuje GG BF od Suntecha, 440W za 261 zł brutto. Longi GG 590W - 430 zł. Ogólnie ceny są naprawdę dobre, u mnie przy dachu płaskim niezależnie od długości panelu szyna jest na 1 moduł, czyli albo 10 Longi, albo 14 Suntecha, więc muszę dokupić dodatkowo 4 szyny, żeby była podobna moc, więc wcale nie jest powiedziane, że w każdej sytuacji mniejsze panele będą bardziej opłacalne.
@@dariusztomczykiewicz7482 wpisz w google: panele kopanina to wyskoczy. Też zakładają instalacje, ale tylko w regionie, wtedy zamiast 23% będziesz miał 8% VATu.
Pomysl moze glupi,ale czy pod p anelami,nie dual,mozna by montowac rurki miedziane,ktore ogrzewalyby wode,odbierajac cieplo?I druga myslxwspominasz czesto o korozji na styku aluminium ze stala a sa takie dystanse uzywane do ustawiania szyb w oknach z twardego plastiku.Mozna by ich uzyc jako podkladek,plastik jest twardy w roznych grubosciach w zaleznosci od ootrzeby.
wiekszosc pozarow jak widzialem to z winy okablowania niestety,a co do bifacjali na dachu to daja rade ale trzeba zrobic wieksza odleglosc od dachu zeby wpadalo swiatlo pod panele co jest tez bezpieczniejsze ze wzgledu na pozary bo wiaterek odbiera temperaturke spod panela,oczywiscie pisze o bifacjalach w dualglasie
To nie panele się palą, nie one zaczynają pożar w 95% przypadków, a kiepskiej jakości MC4. Dodam, że po to są obowiązkowe przeglądy oraz pomiary instalacji PV, żeby właśnie wyłapać HOT SPOTY, grzanie się mc4, sprawdzenie krzywej prądowo-napięciowej, żeby zapobiec pożarom. Falowniki są w stanie wiele rzeczy wyłapać, jednak badania termowizyjne (z III kategorii - badania środowiskowe) wraz z krzywą I/V pokazują nam co się dzieje z panelami.
Ale ten Pan pier.... Najczęstszą przyczyną pizarow są złącza MC4. Wadliwo wykonaną instalacja DC gdzie powstaje łuk elektryczny. Uchronić przed tym może fachowy montaż oraz AFCI.
A mi się kurła nic nie dzieje a mam mc4 sam zaciskałem ważne to dobra zaciskarka i fach w ręku :) a mc4 najtańsze z allegro po żydzie za 2 zł od sztuki
dostałem teraz ofertę na 550 W panel za 280 zł netto. Nigdy tak tanio nie było więc nie warto kupować super technologii. Lepiej dołożyć 1 sztukę więcej i falownik w południe do odcinki produkuje :D
Arek,co ja się będę kłucił jak 20% drożej daje mi żywotność 30 lat? Jakby inwertery i magazyny energii też tak długo żyły to już całkiem:żyć, nie umierać a tak na złość wszystkim moim wrogom! No i ""ciepłemu Waldemarowi""tysz! Póki co:jak się nie ma co się lubi, trzeba brać co jest! Pozdrawiam Cię i Widzów! 👍👍👍😀🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Ps:Dziś 104 lata jak Tuchaczewskiego pognaliśmy spod Warszawy! Całe szczęście że Stalinowi i Jegorowowi zachciało się Lwowa.
Z tym recyklingiem starych paneli to jest jakiś żart , po zmieleniu nadają się idealnie jako kruszywo do betonu na posadzki fundamentowe . Widać że ktoś szuka jak zarobić ekstra pieniądze na recyklingu . Co do paneli double glass to tylko patrzeć jak wypierają starą technologię , tym samym ceny starych paneli -10% w dół
To współczuję. Nie strawiłbym ani jednej reklamy. Przeglądarka Opera wspierana przez uBlock skutecznie mi to zapewnia. Jak dotąd. Zainstaluj, od razu poczujesz radość z oglądania. 😊
Panie na ch..z tym wszystkim .prodykcja nieopłacalne, co chwilę przeciążenie, do tego kazuja wyłączyć bo nadprodukcja i jeszcze k.. chcą wprowadzić podatek. Za rok będziemy zdejmować i wywozic w nocy do lasu .
@@4nrgy ile z tych baterii skorzystasz. W lecie co by rzeczywiście naładowal to widno na okrągło, w zimie co rzeczywiście by się przydały to nie naśladuje bo nie swieci .tylko ci co mają autokomsupcje to coś zyskają. Tych co cały dzień nie ma w domu to inwestycja bezsensowne. Chyba że ktoś np wodę grzeje prądem, to jeszcze może mieć sens, chodź solary i tak taniej wyjdą.
Nie wiedziałem, że coś takiego istnieje. Dzięki za tipa
Bifaszal nie istnieje, w angielskim istnieje "baifeszl", w amerykańskim coś pomiędzy "Bajfejszyl" i "Bajfejszal", we francuskim i hiszpańskim Bifasial
W polskim takie slowo nie istnieje, choc na epwnym portali napisano: Panele Bifacial nazywane są również panelami bifacjalnymi.
To jest całkowicie niezrozumiałe, bo po polsku 'bifacial' znaczy po prostu 'dwustronny'. Choć z drugiej strony, co to za fachowiec co mówi "panel dwustronny"
Dziękujemy.
Czyli historia zatoczyła koło...
W 2016 jak kupowałem swoje pierwsze, używane panele to handlarz miał na placu panele z połowy lat dziewięćdziesiątych, zdjęte z niemieckiej autostrady gdzie służyły do zasilania jakiegoś tam osprzętu ...
I to były właśnie bezramkowe dual-glasy że szkła 2 x 3 mm😅....
Mimo że miały po 20 latek to były w pełni sprawne, tylko moc miały niewielką że względu na niewielkie rozmiary...
Dzięki za informacje 👍
moja instalacja na działce składa się z 2 stringów po 4 panele
string #1 4x 440W bifacial na "rusztowaniu" (odsunięte od dachu ok 60-70cm z regulowanym pochyleniem od prawie pełnego pionu, do prawie pełnego poziomu... tak czy inaczej moc = 1760W, panele w rzeczywistości robią ponad 2000W
string #2 4x 505W zwykłe na dachu, równolegle do dachu, tyle że standardowe mocowanie .. max 15cm, łączna teoretyczna moc 2020W, rzeczywista moc 1600-1800W max
w każdych warunkach string #1 daje więcej prądu niż string #2,
string #2 to moje największe rozczarowanie, a były moją dumą, bo tak idealnie płasko je zainstalowałem,
a string #2 robiony rok później , dobrałem mocniejsze panele, by parametry prądowe i napięciowe były podobne do rzeczywistych parametrów stringu #1, by nie były obciążeniem dla wolnostojących,
niestety poprzedni inwerter hybrydowy 6,2kw PowMr przy połączeniu szeregowym się gubił się, bo podbijał produkcję i nagle spadała prawie do zera i tak w kółko, do tego piszczał , przy równoległym było ok, kolejny 6,2kW innej firmy już radził sobie dobrze przy połączeniu szeregowy i równoległym, potem zmieniłem na inwerter 10,2kW z 2 MPPT i przez miesiąc dokładnie śledziłem jak się sprawują i jak rzeczywiście pracują, ostatecznie wróciłem do poprzedniego 6,2kW i jest ok
warunki w których zwykłe dościgają bifacial i robią te 2kw to chłodny, wietrzny słoneczny dzień i jest to baaaardzo rzadko by dobijały do tych 2kw, tak samo rzadko string #2 dogania string #1, może średnio kilka minut dziennie, parę razy w tygodniu
ps. w okresie letnim string #1 jest prawie poziomo, więc panele od godziny 12 mają tyle samo światła bo mają bardzo podobny kąt pochylenia
Dzieki za informacje, milo Cie wiedziec w pomaranczowej koszulce. Pozdrawiam.
💪👍💪
To charakterystyczne dla szkoły genialnego żółwia 🤭
Ja się pokłócę🤪 Nie zawsze dual są cięższe, bo szyby mają mniejszą grubość. Pojedyncze są zazwyczaj 3,2mm, a dableglass 2x1,6mm lub 2x2mm.
W zwiazki z powyższym, z tą odpornością na grad to nie mają specjalnie przewagi, na nacisk bardziej jednostajny, to owszem.
Spotyka się też dualglass nie bifacial (Trina).
Ceny są zbliżone do zwykłych paneli.
Poza tym zgadzam się -na dach dualglas.
Robię w domu rodzinnym właśnie instalacje grunt 5.3 kWp panele Huasun 440Wp bifacial double glass HJT (heterojunction więc jeszcze lepsze jeśli chodzi o współczynnik temperaturowy mocy) chciałem zamówić początkowo większe 590Wp ale wykupili. Zajmie chwilę ze stelażem pod wymiar dla bifaciali aby jak najmniej zacieniać tył paneli i był kąt ok. 45 st. w kierunku południowym ale powinno być spoko. Swoje ważą - ponad 22kg sztuka ale pod pachę i po schodach dało radę wnieść. Jak zrobię grunt to jeszcze 2.6kWp kierunek zachodni jako zadaszenie tarasu też tymi panelami. Falownik może łyknąć do 16kWp w 4 stringach więc może jeszcze później dodam wschód-zachód na dachu ale raczej tańsze Longi zobaczy się jak w ciągu całego roku będą produkować (off-grid na razie z magazynem 15 kWh LiFePO4, docelowo będzie 30 kWh aby była szansa na ogrzewanie klimatyzatorem i CWU z małą pompą ciepła przez jak największą część roku). Pozdrawiam
Ja kupiłem 580 Wp za 450 zł ze Śląska. Są ciężkie 32 kg.Panel PV 580Wp JINKO JKM580N-72HL4-BDV BF Bifacjal Glass Glass Srebrna rama
Widzę, że masz za dużo pieniędzy :)
@@RozsądnaPV Off-grid więc nie biorę dopłaty i prawie wszystko wykonuję sam więc pomimo wyższego podatku VAT na podzespołach wychodzi ponad połowę taniej niż to jaki wystawia rachunek ekipa instalatorów (a ekipy oczywiście robią tak aby dla nich kasa była jak najwyższa i dopłata również więc to podwójnie marnowanie pieniędzy i jeszcze wciskają ludziom byle-co). Panele mocno staniały więc nie narzekam. Całość z magazynem 15 kWh powinna się zwrócić w ciągu 5-ciu lat przy obecnych cenach energii. Ogniwo LiFePO4 280Ah (896Wh) z dostawą z Chin kosztuje obecnie 53 USD, szybsze dostawy z magazynów w Europie ok. 300zł za ogniwo LFP 280Ah (gotowe magazyny w Europie są 3-4x droższe niż podzespoły, z których są zbudowane - niepotrzebnie drogie są obudowy, a potrzeba tylko ogniwa, BMS, przewody, rozłącznik bezpiecznikowy i złączki oczkowe/terminale oraz kawałek płyty OSB, blachy ocynkowanej i pręty gwintowane M6). Pozdrawiam
@@z.Sh4ped.Po0Tin Robiłeś jakąkolwiek analizę zapotrzebowania na energię? Od tego należy zacząć...
@@RozsądnaPV Owszem :)
Dziękuję za filmik 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Arku nie do końca sie z tobą zgadzam i mam na to mocne argumenty.
Zacząłem śledzić ten kanał jakiś niedługi czas temu i wszystko wskazuje na to, że tak już zostanie. Przygotowując się powoli do wyzwania w postaci zmiany podejścia do zasilania lepianki warto moim zdaniem myśleć o zrobieniu tego "raz, a dobrze" i z zachowaniem możliwości ewentualnego upgrade`u ;) Przeglądając materiały nt. nowoczesnych paneli fotowoltaicznych, magazynów energii z baterii dla wózków widłowych, baterii z piasku czy innych podobnych --- rodzi mi się pomysł "power-szopy" :) Założeniem jest to, że wewnątrz domu jest mało/wcale miejsca na istotne modyfikacje, zwłaszcza wymagające przestrzeni. Ale taka "power-szopa" obok domu, pod którą będzie można schować górę piasku, wewnątrz której będzie można poustawiać akumulatory i wszelkie potrzebne elementy instalacji, a która będzie mogła być pokryta panelami fotowoltaicznymi takimi jak w powyższym filmie --- to taki wynalazek przynajmniej dla części tej Społeczności mógłby być ciekawy do realizacji (dla mnie na pewno). A być może ktoś już na taki pomysł wpadł :) Pozdrawiam serdecznie i zdążam dalej śledzić treści tego kanału :)
Witam, sami postawiliśmy z drewna stojan na panele 8* 415. Do tego falownik firmy Volt Green Boost pro 4000 Sinus. Całość działa bez zarzutu od trzech dni. Oczywiście gotujemy na tym obiady pralka zmywarka pieczenie ciast grzanie wody do 85 C kątówka wodę na herbatę i kawę. Oczywiście dołożymy jeszcze dwa panele ale i tak wszystko działa pod warunkiem że te najbardziej energochłonne urządzenia wyłączone są od 11 do 15 godziny potem wydajność spada za mało prądu dlatego dołożymy jeszcze dwa panele. Montaż prosty tylko trzeba uważać ba kierunek montażu paneli zgodnie ze środkową wskazówką na panelu na na środku panela. Pokazują kierunek. Falownik cichy i niezwykle wydajny. Dzisiaj piekłem ciasto drożdżowe obiad i różne inne rzeczy. Czy się opłaca, moim zdaniem absolutnie tak mam zamiar zakupić powerbank na 20 Kvh na aliekspress za 6000 zł teraz po tyle chodzą te banki. Polecam budowę własnej elektrowni akurat gotuję obiad i wodę na herbatę jednocześnie, więc spoko wczoraj robiłem oranie na zmodyfikowanej pralce z pompką do widy deszczowej więc oranie za darmo= opłaca się OPŁACA i to realnie. Pozdrawiam serdecznie wszystkich miłośników niezależności przynajmniej częściowej.
no a ile panele, montaż i ten falownik kosztował? Ile to będzie się zwracało?
Dasz linka do Ali do tego powerbanka za 6000?
A mi dasz linka do tej kątówki co gotujesz nią wode na herbate ?
@@maciek5201 Witam, ale proszę sprecyzuj o co Tobie chodzi. Kątówka boscha. A Tobie zapewne idzie i ten powerbank. Pozdrawiam
Ok. To teraz policz ile pieniędzy w to włożyłeś i za ile lat ci się to zwróci
Dziękować 😊😊😊
Pozdrawiam
Do szkla można przykleić miedziane rurki które będą odbierały ciepło i grzały wodę w bojlerze? Temperatura spada lepiej produkuje prad i nie potrzeba prądu do grzania wody. Wada ciężar 😜
Właśnie mnie dziwi, że panele z kolektorami ciepła nie są częstszą opcją. Nawet jeżeli ktoś nie chce ciepłej wody do domu, to można zamontować chłodnicę lub po prostu pompować chłodną wodę gruntową do chłodzenia paneli
mega, dzięki za to, niedługo mam zamiar ogarniać foto u siebie i biorę bi-facial. Łap dyche bo używam adblocka :D
Chętnie bym kupił takie panele jak byłyby dostępne :)
Właśnie dajcie metę na dobrą cenę bo tak inwestować w ciemno za furmankę kasy…
W jakim celu?
Fajnie,ogród zimowy można zrobić z profil szklarniowych. Uszczelki są w zestawie.
taki panel na dach ogrodu zimowwego to fajny pomysl, ale chodzi o przewodnistwo cieplne. Krótko mówiąc chodzi o próżnie lub jakiś gaz pomiedzy szkłem-szklem (szyba zespolona). pozdrawiam
arek dobre filmy kręńć więcej.
Bifacjal dual glass można ze czystym sumieniem stawiać w pionie jeżeli jest zbity. hotspoty są praktycznie niegroźne i można je używać tak długo aż nie przestaną produkować energii.
Dlaczego w pionie?
@@sierracosworth96 Mniej się nagrzewa, grad nie zagraża i po ustawieniu między wschodem a zachodem ale bardziej na południe masz najlepsze nasłonecznienie przez najkrótsze dni w roku.
@@elektrodowywandal9589 dzięki 😉
ponad 8kWp na stelażu dedykowanym, na glebie biała geowłóknina, startują od rana szybciutko i spokojnie ponad 10MWh zrobią w rok
najwięcj w grudniu wtedy kiedy pmpa ciepła potrzebuje
No dobra...Po ile masz te panele?😅😂😂😉Pierwszy film od dłuższego czasu, który mo sie naprawde podobał. Brawo😁
nie mam.
@@4nrgyNo to słabo..Daj znać jak będziesz miał
Sa takie w hurtowniach, standardowe wiekosci są poniżej 400zl.
W jednej widziałem Hyunday, w drugiej Trina, Jollywood. Jinko chyba też są, czasem Canadian. To z takich w miarę dobrych firm.
PS. Oczywiście tych bez ramki to brak.
@@modelarski400zł za 400W?
@@sierracosworth96 Tak, poniżej 400.
Ostatnio zauważyłem w sklepie budowlanym w mojej wsi, że można kupić takie panele, a nawet cały system dachowy. Są dostępne prowadnice które przykręcamy do krokwi i wsuwamy w nie panele. Ciekawa sprawa. Płaci się raz, a ma się i dach i solary.
co to za sklep? jak uszczelniona jest kalenica?
też się chętnie dowiem co to za sklep?
Czy zostały stworzone grupy instalatorów fotowoltaiki w woj. łódzkim jeśli tak to proszę o informację. Czy w sklepie będą kiedyś dostępne całe zestawy of grid 10 kw na grunt z magazynem energii, również z panelami bificial double glass.
ten magazym przetrzyma z lata do grudnia? No wątpię.
@@panpunkt5185trochę straci ale magazyn trzeba liczyć na 2-3 dni wrześniowe
Siema 😉 8:32 i teraz z tym ciepłem, my tymi panelami podgrzewamy otoczenie :) i teraz pytanie: czy jeśli nasza kochana unia u załóżmy świat wymusi zerową emisyjność CO² to czy będzie chłodniej jeśli tych paneli będzie dużo więcej? Mamy coraz więcej budynków z czarnymi dachami, dróg wielopasmowych...
a jeżeli by dać pod spód folię aluminiową, po prostu przyklejoną na dach? Będzie izolować blachę od nagrzewania/kumulowania ciepła, plus odbijać znacznie więcej fotonów. Moim zdaniem, temperatura, to też kwestia dobrej wentylacji pod panelem, czyli spora część paneli jest po prostu zamontowana zbyt blisko dachu, żeby był swobodny przewiew.
@@cosmixpll panele powinny być montowane na listwach położonych podłużnie a nie poprzecznie. Wtedy ciepło ujdzie samo do góry.
Witam, ja zamontowałem na gruncie 8 sztuk Huasun 715 Wp bifacial double glass HJT ze względu na brak miejsca i nie żałuje. Pozdrawiam
Pionowo czy jakoś inaczej?
@@RozsądnaPV Normalnie na konstrukcji kąt 35 stopni
@@fabiofabian2051 35 stopni od pionu czy poziomu! :)
@@RozsądnaPV lol pionu miejsca mam mało, tak to zajmuje 10,5 metra długości
@@fabiofabian2051 Planuję podobnie - 30-40 stopni od pionu czyli zoptymalizowane na światło wiosenno-letnie. Z tym, że ja planuję niewielką instalację hybrydową - chyba trzy panele czyli max 2kW.
Dzień dobry, oglądam Pana filmiki. Wiele pan rzeczy testuje i oppwiada, ma Pan duzo wiedzę na temat fotowoltaiki itp. Chcialbym sobie zrobić zestaw balkonowy z którego można by bylo zasilac urządzenia do 1000w , jaki by Pan zaproponował falownik off grit . Jakie panele o jakiej mocy i żeby nie trzeba było zgłaszać do PGE, i ile paneli i o jakiej mocy?
Ja bym polecił zrobić on-grid na PowerStreamie Ecoflow. Tam jest 800W bez zgłaszania do PGE. Mocą się nie przejmujesz bo praktycznie sieć Ci zapewnia moc więc możesz nawet klimatyzator 5kw podłączyć i nie będzie problemu ze startem, a PowerStream będzie z paneli robił Ci 800W autokonsupcji i to nadal bez zgłaszania do PGE zgodnie z Rozporzadzeniem Komisii UE 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r.
...No rzeczywiście "fajnie". - Po takiej robotyzacji zostanie tylko Rokefeler z Rotszyldem z ich haremami i garstką ułużnych szabemsgoi. A dla reszty szpryca albo jakaś wojna i do poachu.
noi widzę że myślący się jednak zdarzają.
@@panpunkt5185zdarzają coraz częściej
Wszystko fajnie ale gdzie kupić? Próbowałem znaleźć coś na rynku i jakoś nie udało mi się znaleźć bifacial, glass glass frameles. W ramie to nie ma problemu, znajdzie sie i to w dobrej cenie. Ale bezramkowe można wykorzystać dużo ciekawiej np na carpoda.
9:20 Tak, szkło łatwiej przewodzi ciepło niż plastik ale ogólnie jest słabym przewodnikiem ciepła - dlatego uchwyt szklanki nie jest gorący, nawet jak jest w niej wrzątek.
To duża zaleta, że taki panel łatwiej oddaje ciepło od spodu - problem w tym, że też łatwiej je pochłania a pod panelem jest rozgrzany dach.
gdzie kupić takie panele, co potrzebne aby zrobić z tego dach? Może jakiś group buy?
2 lata temu mimo że instalator kręcił nosem uparłem się na panele Bifacial dokładnie z wyżej wymienionych powodów. Dach płaski, panele wschod/zachod 30°, musze jeszcze dach na biało pomalować bo narazie leżą na papie...
Montuje Axitec 440 bifacial double glass 10.6 kw.
Bifacial na ogrodzeniu na zachód podłaczone do grzałek ptc 220Watowych ... bez żadnych falowników - takie ogrzewanie zimą/jesienią. Ma to sens ?
albo trzeba idealnie dobrać moc grzalki albo najprostszy sterownik
@@4nrgy Taka grzałka ptc 20cm 24v - 220 watów pobiera jak jest zimna, a jak sie nagrzeje do 220 stopni celsjusza - pobiera juz około 50wat. Więc taki panel 415wat obsłuży od 2 do nawet 8 takich grzałek.
@@dawidkujawski3340 co to za dziwna grzałka że spada jej moc 😂
@@sierracosworth96 Wpisz sobie w google "12V 24V 220V 200x21x5mm ogrzewacz PTC Element stały" - są różne grzałki 70 stopni 110stopni 220stopni - grzałka grzeje aż dojdzie do swojej temperatury i jeżeli nie odbierzemy ciepła grzałka utrzyma je na danym poziomie zmniejszając zużycie prądu. Brak elektroniki grzałka sama reguluje.
@@sierracosworth96 /watch?v=MM0d4fVKMoI masz obejrzyj - na filmie najmniejszy rozmiar grzałek - grzałka po osiągnieciu temperatury zadanej utrzymuję ją i pobiera wtedy już dużo mniej prądu
Mam ścianę szczytowa przeciwpożarowy i chciałbym zamurować okno pustakami szklanymi. Mogę je kleić na zwykły silikon czy na pieców? Wysokotemperaturowy?
waga szkła = 2,5 kg/1m2/1mm. Czuwaj!
2:20 Mówisz o świetle jak o fali monochromatycznej, tymczasem od długości fali zależy, czy dany materiał ją pochłonie. Przeciętne PV pochłaniają światło z zakresu 400nm do 700nm, większość dachów pochłonie praktycznie całe światło z tego zakresu - odbijając tylko tę częstotliwość, którą widzimy jako kolor dachu.
Licząc na światło odbite, trzeba pomalować dach na idealną biel a potem utrzymywać idealną czystość. Ewentualnie pokryć dach lustrami i też dbać o czystość.
Ogólnie - bez sensu. Przyszłość to panele pochłaniające szersze spektrum, w szczególności długości poniżej 400nm (wyższa energia).
sprawność paneli nie może rosnąć w nieskończoność nie w tej technologii- już teraz mamy problem ze stabilnością struktury przy 30% sprawności. stąd te kretyńskie używanie perowskitowych śmieci żeby tylko zabłysnąć sprawnością połaczonego układu tandem. potem sensacyjne artykuły: sprawność 37% i dotacje lecą
@@4nrgy Tak, technologia ma swoje ograniczenia ale nie ma ograniczeń kreatywność w opracowaniu nowych technologii.
Dużo zależy od definicji pojęcia "sprawność" - mówimy o sprawności struktury krzemowej czy o sprawność całego panelu?
Jeżeli panele podwójnie szklane faktycznie lepiej oddają ciepło, to już ta cecha podniesie sprawność, choć krzem jest ten sam.
Podobnie poszerzenie pochłanianego spektrum - zwłaszcza podczerwieni. Jeżeli ktoś to ogarnie, będzie skok jakości.
Nie znam się ale przychodzi mi taki pomysł do głowy. Jeśli robią szkło, szkło i ten foton ma sobie przeniknąć i jakimś cudem odbić od dachu wrócić na panel i zwiększyć jego działanie? To dlaczego nie zrobią szklo z lustrem. Jedyna przeszkoda jaką widzę to potencjale problem z temperaturą... Ale to musieli by sprawdzić specjaliści. Czy to ma jakikolwiek sens?
Ten gość pierdoli jak potłuczony. .
zawsze mozesz na dach pod panel lustro przykleic
@@npcsimulator Konkurs na głupie pomysły? :)
Bifacial w pionie, mocniejszą stroną na zachód to dobry pomysł? Może jakieś testy.
ja bym dawał na wschód. kolega mierzył słońce zimą : po 11 chmury, do 11 świeci
12:58 - ktos rozwalił system. Pszenica pod panelami - ułańska fantazja.
1 tona z hektara
to AI
7:08 - przejęzyczenie (bifacial zamiast double glass)
Nie dawno mówiłweś że najczęstszym powodem pożarów są mc4, czy przy dual glass coś poprawili w tym temacie?
nie. ale nie ma co się palić najwyzej się zlaczka stopi i panel trzebaby wymienić
Chciałbym założyć panele i magazyn energii, ale nie mogę się zdecydować jaką firmę do tego wybrać, aby nie przepłacić za montaż. Możesz nagrać film kogo wybrać żeby nie przepłacić?
idealne na szklarnię. Taka podpowiedź dla rolników, a i w ogrodzie się sprawdzi.
Szklarnia potrzebuje wpuścić światło dla roślin. Trzeba wtedy zastosować otwieranie dachu automatycznie, bo inaczej nic nie urośnie
sam stawiaj i rób takie biznesy hahahah
Chyba miejskich zielarzy 😀
dodam - na powierzchnie boczne... nie na górę! Widzę brak wyobraźni u "komętującyh". TAK - rośliny potrzebują światła, ale kto nie miał do czynienia ze szklarniami, cóż - ja widzę zastosowanie tego i tyle.
Dodałbym, że będzie droższy montaż tych cieższych paneli na dachu, bo ryzyka uszkodzenia większe a i wydłuży się czas samego montażu. Ale i tak pewnie się opłaci.
Witam szanownego:)
Pytanie z dupy (czyt. kompletnego amatora).
Chciałbym zamontować takie panele na dachu kampervana (dostawczaka/blaszaka przerobionego na kampera). Planuję to zrobić na stelażu/ramie oddalonej kilka centrymetrów w górę od dachu. Co dać pod ów stelaż, żeby najlepiej odbijało fotony do "dual face"?
Biała/czarna blacha,
gładka/matowa/profilowa powierzchnia,
a może jakiś plastik albo szklane/blaszane lustro?
biała farba
A kiedy takie dual glass aby na krokwie-łaty mocować podobnie jak dachówki, bo na stodołę potrzebuję kiedyś była tam dachówka teraz odmulinę mam ale sie kończy wiec sie nad tym zastanawiam a dach dwuspadowy wiec prosty montaż by był.
Odnośnie pv na balkonie jest taki zestaw ecoflow 2*400w, mikroinwerter, magazyn 1024wh delta 2 i to podpina się do sieci domowej w mieszkaniu przez gniazdko koszt 8200, czy na tej samej zasadzie można samemu taki zestaw zrobić panel, lifepo4 magazyn i mikroinwerter i powinno działać tak samo, skąd ta cena ecoflow 😮
ecoflow kupuje w chinach doklada 100% marży i sprzedaje . taki model biznesowy
@@4nrgy ale na jakiej zasadzie to działa że z magazynu wtyczka do gniazdka w domu i co to niby zatrzymuje licznik na klatce w bloku a bierze z magazynu, nie rozumiem tego, gdzie ten wyprodukowany prąd się magazynuje w przewodach?Może filmik na ten temat, jak to dokładnie działa. Same panele z inwerterem nie wystarcza musi być ten magazyn? Na Ali bez magazynu 2,5 tys taki zestaw na balkon :)
To tera czekamy aż jimmy będzie je miał
Kim jest ten magiczny Jimmy? To jakiś alter ego autora tego kanału, żeby zmylić tropy skarbówce? ;)
@@qkupanda8022 Jimmy , to jest szef wszystkich szefów 🤣🤣🤣
zakupy of Jimiego mogą mieć to na kakturze: Alsendo sp zoo na rzecz mcs system
Oj tam czepiasz się , kto nie wyjebał.choc na złotówkę skarbówkę niech pierwszy rzuci kamień @@qkupanda8022
Witam mam pytanie czy mogę połączyć akumulator trakcyjny 12 v ze zwykłym kwaskowym 12 v rownolegle ?? W magazynie energi na działce
rownolegle? oczywiście
bifacial ja rozumiem 2 strony ktore odbieraja fotony czyli jedna i druga moze wytwarzac napiecie, double glas to jest podwojne szklo tylko tyle i az tyle
Gdzie można znaleźć kontakt do zgłoszonych instalatorów na stronie 4nrgy?
Cześć proszę o ofertę na takie panele na 5kw było by super aby jeszcze byl falownik hybrydowy 3-fazowy pracujący z bateriami lifepo4
taka dygresja-ciekawostka : fluor jest szkodliwy dla wszystkiego co żyje ,ale do past do zębów nam to pchają i mówią , że jest dobry :)
bo to trucizna która zabija nawet bakterie
Dokładnie @@4nrgy
Wszytko jest trucizną i nic nie jest trucizną, to dawka czyni truciznę
@@4nrgyczyli ludzi też
Dlatego pasty do zębów się nie połyka (a szkliwo zęba to martwa tkanka, nic nie absorbuje do organizmu).
Gdzie kupić takie panele?
Jeżeli tyl panelu Bifacial może produkowac o około 25% więcej energi po odbiciu to którą wartość brać przy doborze ilości paneli do inwerter żeby nie przekroczyć max mocy wejściowej PV! Liczyć wg producenta panela czy o 25% więcej i w ten sposób dobrać odpowiednia liczbę panelów?
moc nominalna. podana na karcie katalogowej
Proponuję przed montażem przemalować (pomalować) dach, dachówki itp na biało.
Dzień dobry .
Mam pytanie zabrzmi głupio niestety jestem facetem który nie ma pojęć o gniazdku a co dopiero o instalacji ktoś może mi powiedzieć co kupić tanim kosztem zrobić w domu prąd bez energetyki umów itp. Zaznaczam nie chcę niewiadomo czego prosta pralka lodówka .Jestem na renciści parę groszy nie stać mnie opłacać to złodziejstwo przesyly i inje banialuki.
Chcę się dowiedzieć czy mogę być niezależny i ile by kosztowała taka . przyjemność w systemie gospodarczym.
Pozdrawiam serdecznie
Szybko zmieniasz zdanie, teraz te są dobre , Jimmi ma ich na stanie dużo😂 Pozdrawiam
chyba nie ma.
@4nrgy jestem z okolic Łodzi, mam instalacje PV 7.44 kW na starych zasadach . Chcę zamontować inteligentny magazyn energii ( oddaje prąd w nocy do sieci energetycznej itd.) do tego chcę podłączyć turbinę wiatrową . Kogo trzeba "zabić" :) żebyście ogarnęli temat albo kogoś polecili do montażu /konfiguracji tego cudeńka :). Pozdrawiam.
to każdy magazyn ma z default'a tylko sprawa invertera. podaj model jaki masz
A taki panel na dach campera się nada?
Mogę prosić o namiar do Pana Zbigniewa, oznaczniki z komentarza do filmu nie działa
a wiec jak mi ktos poleca,oferuje cos w stylu JA Solar JAM54D41, to nie poleca zle?
A czemu JAM54S31-405 bywaja drozsze mimo ze mniejsza moc?
Ciekawe, czy mógłbym część pokrycia dachowego (stara blacha , malowana co kilka lat) wymienić na takie panele. Odpowie ktoś na takie pytanie czy to realne i czy ma sens?
Co do grzania się paneli - panele przez które płynie prąd (obciążone) są chłodniejsze niż niepodłączone przy tym samym nasłonecznieniu. Zmierzyłem.
No nie wiem nie wiem czy to takie cudowne ;]
@@grzegorzjastrzebski2089 Ależ tak! Chcesz się pokłócić?🤪
Mam 4,4 kWp w tej technologii (mogę po nich chodzić) i offgrid 5,5 kW falownik 18 kWh magazyn energii agm
Takie co spawa metal taki laser szklo zespawa?
Mial byc odcinek o autach elektrycznych i cisza :(
Bifaciale tez maja jedna i druga strona szklo 👍
A nie lepsza blacha fotowoltaniczna?
Arek jak ryknie to na drugim końcu wsi słychać 😢
Dla zasięgu
Nie są droższe, jedna z firm oferuje GG BF od Suntecha, 440W za 261 zł brutto. Longi GG 590W - 430 zł. Ogólnie ceny są naprawdę dobre, u mnie przy dachu płaskim niezależnie od długości panelu szyna jest na 1 moduł, czyli albo 10 Longi, albo 14 Suntecha, więc muszę dokupić dodatkowo 4 szyny, żeby była podobna moc, więc wcale nie jest powiedziane, że w każdej sytuacji mniejsze panele będą bardziej opłacalne.
Czy można prosić o namiar na tę firmę?
@@dariusztomczykiewicz7482 wpisz w google: panele kopanina to wyskoczy. Też zakładają instalacje, ale tylko w regionie, wtedy zamiast 23% będziesz miał 8% VATu.
posc info co do firmy, bo jimmy sie leni :)
Mogę prosić o kontakt do firmy
Jaką firmę wybrać bo nie wiem
Pomysl moze glupi,ale czy pod p
anelami,nie dual,mozna by montowac rurki miedziane,ktore ogrzewalyby wode,odbierajac cieplo?I druga myslxwspominasz czesto o korozji na styku aluminium ze stala a sa takie dystanse uzywane do ustawiania szyb w oknach z twardego plastiku.Mozna by ich uzyc jako podkladek,plastik jest twardy w roznych grubosciach w zaleznosci od ootrzeby.
mozna po prostu użyć wycietych podkladek z butelek pet - ja tak robilem w vanach
@@4nrgy Napisz proszę dokładniej jak robiłeś te podkładki z butelek
wiekszosc pozarow jak widzialem to z winy okablowania niestety,a co do bifacjali na dachu to daja rade ale trzeba zrobic wieksza odleglosc od dachu zeby wpadalo swiatlo pod panele co jest tez bezpieczniejsze ze wzgledu na pozary bo wiaterek odbiera temperaturke spod panela,oczywiscie pisze o bifacjalach w dualglasie
To nie panele się palą, nie one zaczynają pożar w 95% przypadków, a kiepskiej jakości MC4.
Dodam, że po to są obowiązkowe przeglądy oraz pomiary instalacji PV, żeby właśnie wyłapać HOT SPOTY, grzanie się mc4, sprawdzenie krzywej prądowo-napięciowej, żeby zapobiec pożarom. Falowniki są w stanie wiele rzeczy wyłapać, jednak badania termowizyjne (z III kategorii - badania środowiskowe) wraz z krzywą I/V pokazują nam co się dzieje z panelami.
Hej, hey, nooooo co tak pusto?😢
Zawsze to troche czasu przeesgi przed fiskusem
2 lata temu sprzedawałem bauer glass glass biffacial
I kto jest debesciak? Nie Wąski tylko Arek:-)
@@kubazwarszawy - stonóg 😂
Ale ten Pan pier.... Najczęstszą przyczyną pizarow są złącza MC4. Wadliwo wykonaną instalacja DC gdzie powstaje łuk elektryczny. Uchronić przed tym może fachowy montaż oraz AFCI.
i montaż nie na domu
nie dodałes ze jeszcze mikro-pekniecia to pozar
A mi się kurła nic nie dzieje a mam mc4 sam zaciskałem ważne to dobra zaciskarka i fach w ręku :) a mc4 najtańsze z allegro po żydzie za 2 zł od sztuki
@@Krzysiekrecykling a ja nie zacikałem ani jednego MC4 tylko lutowałem dziąła 3 lata
Łącza smarować wazeliną techniczną, a pożary są na kablach przymocowanych do ram. Przewody nie mogą ich dotykać tak jak i rozgrzanego dachu.
WODZU ,CZEKAMY?????
dostałem teraz ofertę na 550 W panel za 280 zł netto. Nigdy tak tanio nie było więc nie warto kupować super technologii. Lepiej dołożyć 1 sztukę więcej i falownik w południe do odcinki produkuje :D
Ratujemy farmy. Masz? Napisz
😊
I co z tymi domami
🦾🦾🦾
nima to jak tepy nozyk :)
Gdzie nasza kasa
Arek,co ja się będę kłucił jak 20% drożej daje mi żywotność 30 lat?
Jakby inwertery i magazyny energii też tak długo żyły to już całkiem:żyć, nie umierać a tak na złość wszystkim moim wrogom!
No i ""ciepłemu Waldemarowi""tysz!
Póki co:jak się nie ma co się lubi, trzeba brać co jest!
Pozdrawiam Cię i Widzów!
👍👍👍😀🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Ps:Dziś 104 lata jak Tuchaczewskiego pognaliśmy spod Warszawy!
Całe szczęście że Stalinowi i Jegorowowi zachciało się Lwowa.
No - za trzydzieści lat, tam 30! 12-15 lat ju widzę jak ezgekwujesz gwarancję. Ty tak poważnie?
Nawet za 5 jaką masz pewność?
@@panpunkt5185 Kto dożyje, ten zobaczy.Tu nie wiadomo czy człowiek za miesiąc będzie jeszcze żył. ....
@@adammarekgreczycho7778 kruszce i broń, jeśli już to zabierzemy patoli na tamten świat.
Z tym recyklingiem starych paneli to jest jakiś żart , po zmieleniu nadają się idealnie jako kruszywo do betonu na posadzki fundamentowe . Widać że ktoś szuka jak zarobić ekstra pieniądze na recyklingu . Co do paneli double glass to tylko patrzeć jak wypierają starą technologię , tym samym ceny starych paneli -10% w dół
tam jest srebro - srebro w beton???
@@panpunkt5185 Lepiej w beton niż płacić wymyślone stawki z utylizację .
@@Bemx2k to zależy ile będzie kosztować srebro bo może się okazać że było składować za chałupą a nie walić w beton.
@@panpunkt5185 1 kg srebra to 900$ więc powodzenia
Po 5 minutach reklam dzieki za film. Do końca reklam zostało 10 minut. Nie skorzystam.
To współczuję. Nie strawiłbym ani jednej reklamy. Przeglądarka Opera wspierana przez uBlock skutecznie mi to zapewnia. Jak dotąd. Zainstaluj, od razu poczujesz radość z oglądania. 😊
Straż nie ma masek gazowych tylko przeciwgazowe tak jak nie ma okularów słonecznych tylko przeciwsłoneczne, ale to szczegół
Straż nie ma masek przeciwgazowych, tylko aparaty podłączone do butli z powietrzem. Ale to szczegół ;-)
Czym byłby świat bez takich mrówek ;)
Słowo potoczne 😅 mówi ci to coś?
Skakanie po panelach 400Wp - takie kinstaluję😁 th-cam.com/video/Kl_VFCbKw7s/w-d-xo.htmlsi=xnXrl-oi7K9vN77d
Panie na ch..z tym wszystkim .prodykcja nieopłacalne, co chwilę przeciążenie, do tego kazuja wyłączyć bo nadprodukcja i jeszcze k.. chcą wprowadzić podatek. Za rok będziemy zdejmować i wywozic w nocy do lasu .
nie ci co mają baterie
@@4nrgy ile z tych baterii skorzystasz. W lecie co by rzeczywiście naładowal to widno na okrągło, w zimie co rzeczywiście by się przydały to nie naśladuje bo nie swieci .tylko ci co mają autokomsupcje to coś zyskają. Tych co cały dzień nie ma w domu to inwestycja bezsensowne. Chyba że ktoś np wodę grzeje prądem, to jeszcze może mieć sens, chodź solary i tak taniej wyjdą.
Skakanie po panelu Dual Glass th-cam.com/video/LqXTd8iFsl4/w-d-xo.htmlsi=IoiWX9CNmNqmiRhC
Się mogę pokłócić.A kiedy technologię polską zaproponujesz Obecnie nie może się opłacać stara technologia.