Żeby w szkole tak uczyli (a nie suche regułki i to milion lat temu. O dzisiejszych czasach nie wspomnę) to nie potrzeba by było YT oglądać 😆. Bardzo pouczające informacje. Jakie to proste jak ktoś prosto wytłumaczy.
Łatwo sprawdzić, że panele fotowoltaiczne mają charakterystykę napięciowo-prądową zbliżoną do zobrazowanej przy pomocy czarnej linii (może bardziej spłaszczoną, ale nie zupełnie płaską, jak linia zielona), w związku z czym Twoje obliczenia mocy oddawanej przez panel podłączony do regulatora PWM są błędne. Ujmując "łopatologicznie": prąd dla napięcia różnego od napięcia mocy maksymalnej różni się od prądu mocy maksymalnej, więc nie można obliczać mocy jako iloczynu różnych napięć i tego samego prądu.
Proszę posługiwać sie prawidłowymi pojęciami. Sprawność wyrażamy jako liczba albo % bez miana czyli nie mowimy sprawnosć 98W tylko sprawność 0.98 albo 98% bo przy panelu 300W sprawność 98% oznacza inną moc niż przy panelu 100W. Maksymalny punkt mocy jest podawany dla warunków w określonym maksymalnym nasłonecznieniu dlatego jak będziemy mieli panel ustawiony prostopadle do promieni słonecznych i do tego bardzo wysoką przejrzystość powietrza możemy się spodziewać, że nasz panel będzie mogł pracować przy parametrach zbliżonych do podawanych przez producenta. Zmieniony kąt padaina promieni i zmniejszona przejrzystość powietrza zmniejsza maksymalny punkt mocy i to ze względu na napięcia jak i na natężenie prądu możliwe do osiągnięcia. Sterowniki MPPT zawsze będą rozwiązaniem wykorzystującym w sposób maksymalny nie tyle to co nam da zestaw ile to co nam dadzą warunki oświetleniowe. Zakładając określoną pojemność akumulatora dobierzemy panel ze sterownikiem PWM na przykładowo sprawność 50% i czas ładowania 11h (11h ze średnią wartością prądu ładowania 0,1/h*pojemność akumulatora). Przy pojemnościach akumulatorów rzędu 100Ah panel 100W się nie sprawdzi, z kolei kupienie panelu 450W wraz ze sterownikiem PWM będzie ładować taki akumulator ale z kolei przepłacamy za panel 450W stosując tani PWM. Stosując MPPT do takiego akumulatora możemy wtedy podłączyć panel ok 180W zamiast 450W i mamy zestaw z tańszym panelem ale droższym sterownikiem. Ocenę co jest ;-lepsze a co gorsze proszę zostawić konkretnemu przypadkowi nie tylko uzależnionemu od rodzaju sterownika/panelu ale i od akumulatorów, czasu łądowania, czasu rozładowania, poboru energii podczas ładowania akumulatora na chwilowe zużycie. Nie jest jasna ta część gdzie jest pokazywane porównanie wykorzystania maksymalnej mocy w porównaniu do PWM odnosząc się do wykresu charakterystyki prądowo/napięciowej bo brakuje wytłumaczenia w jaki sposób sterowniki MPPT "gromadzą" energię z maksymalnego punktu mocy. pozdrawiam i życzę owocnych kolejnych odcinków.
Kolego wytłumaczyłeś to rewelacyjnie gościowi takiemu jak ja (co nie ma o tym, żadnego pojęcia), co ma kupić! Dzięki Tobie mam wrażenie, że już wiem wszystko co potrzeba aby zakupić własny system zasilania urządzeń magazynujących pod biwak! :)
Nie zawsze da się podłączyć panele fotowoltaiczne bezpośrednio do akumulatora. Dwa panele fotowoltaiczne połączone równolegle dają napięcie nominalne 30,5V przy mocy 410W każdy. Przy tym napięciu podłączenie bezpośrednio do akumulatora 12V może spowodować prąd nawet ponad 20A, dokładnie 27A. Po pierwsze czy ładowanie takim prądem akumulatora nie powoduje jego zniszczenia? Ja wiem, że prąd ładowania jest zależny od pojemności akumulatora np. akumulator 100Ah nie powinien być ładowany prądem większym jak 10A. Większy prąd będzie powodował wzrost temperatury elektrolitu, co nie jest korzystne dla akumulatora. Prąd ładowania jest także zależny od samego elektrolitu, jego rodzaju. Stąd dane producenta akumulatora w zakresie jego ładowania. Jak zachowuje się natężenie prądu w czasie kiedy akumulator jest coraz bardziej naładowany - wzrasta napięcie na akumulatorze. Czy natężenie płynącego prądu będzie rosło czy malało? Nie wiem, czy przykład tranzystora jako zaworu do regulowania prądem ma sens? Dlaczego, bo można tak zagęścić ciecz, która nawet przy całkowicie otwartym zaworze płynąć nie będzie. I tej opcji trzeba się trzymać. Trzeba zagęścić lub rozrzedzić ilość płynących elektronów, a to reguluje się napięciem i możliwością dostarczenia odpowiedniej mocy. Zamiast tranzystora można podłączyć triak i sterować bezpośrednio napięciem. Obniżenie napięcia zmniejszy płynący prąd, a tym samem ilość powstającego ciepła. Myślę, że rolą regulatora MPPT jest nie tylko ładowanie akumulatora, ale utrzymywanie napięcia pozwalającego na korzystanie z dostarczanego przez panele prądu, przez inne odbiorniki zasilane przez falownik. Gdyby regulator działał na zasadzie ograniczenia dostarczania prądu tylko poprzez czas dostępu, to raczej nic dobrego dla falownika by z tego nie wyszło. Po prostu falownik wyłączy się albo zadziałają zabezpieczenia innego rodzaju.
Właśnie Przyszły Mi 2 Panele Monokrystaliczne 2 po Sto Watt, Przetwornica 1000 /700 Watt Ciągłej Mocy, Akumulator 100 Ah , Wszystko Podłączyłem Działa Śmiga Elegancko, Dzięki Za Wyczerpujące Info i Filmik, Pozdrawiam z Bieszczad 👍😺🏞️
3 ปีที่แล้ว +3
I super. Gratulacje z okazji dołączenia do grona użytkowników energii słonecznej 🙂. Może i ktoś powie że co to jest te parę setek watów, ale zawsze to coś i zawsze to te parę setek watów mniej pobranych z sieci publicznej. A i jaka satysfakcja 😉
@ Ja Pracuję w Ochronie w Kamperze, Często na Awariach Trakcji Elektrycznych 400 kV Więc Ten Zestaw to dla mnie wszystko, Ładowanie Komórki, TV, Radio, Gorąca Kawa Rano, Itp
Cześć Kolego ! Piękne wyliczenia ! A to ładowanie Aku 12V z PV 36 V to byłby dziwny pomysł ... Za to aku. 24V poleci nawet na długich przewodach . Pozdro .
Posiadam 4 szt. paneli 370 W. Jaki regulator MPPT będzie odpowiedni do instalacji off grid, przy założeniu że chciałbym zasilać urządzenia w granicy 100-300 W i akumulatorze 24v 100Ah, czy lepiej 12v 200Ah ?
26:40 Tu chyba trochę namieszales. To 11v w wykresie nie jest tak potrzebne. Gdy akumulator ma 11v to regulator powinien dawać jak największe napięcie czyli gdzieś to 14,4v. A gdy się doladuje to je zmniejsza. Czyli przy tych 11v wbrew temu co mówisz dostajemy największą moc, której potrzebujemy(78W). Naładowany akumulator ma gdzieś tak z 12,8v. Wtedy w grę wchodzi podtrzymanie. A tak materiał bardzo dobry, sporo cennych informacji można się dowiedzieć. Najważniejsze to by dobrze dobierać napięcie panelu do mikro instalacji, na co nie zwracałem wcześniej specjalnie uwagi. Dzięki
4 ปีที่แล้ว +4
Kenny88 powinien, ale tak nie zrobi, bo on po prostu zwiera w tym momencie panel do akumulatora i nie potrafi dostosować napięcia (przy PWM). Z charakterystyki panela wynika, że w tym momencie panel nie da więcej amperów a jako że podłączenie akumulatora zmniejszy napięcie całego układu do 11v, moc spadnie bo ampery się nie zmienią. Taka wada paneli. Nie są źródłem mocy tylko źródłem prądu. Oczywiście przy regulatorze MPPT to wygląda inaczej.
@ To jednak lepiej te MPPT by nie wykończyć za szybko akumulatorów. Mocno ostatnio się interesuje tematem. Lepiej najpierw zdobywać wiedzę niż inwestować i żałować.
@ ale jak to możliwe? Przecież nie ma opcji żeby napięcie spadło a natężenie pozostało bez zmian. R=U/I to co nagle rezystancja panela spadnie po podłączeniu.
Świetny materiał łapa leci i subskrypcja. Te kilka łapek w dół to pewnie konkurencja się denerwuje :). Dodam jedynie od siebie NIGDY NIE NALEŻY ŁADOWAĆ AKUMULATORÓW BEZPOŚREDNIO Z PANELI BEZ STEROWNIKA bo 18V to sporo za wysokie napięcie które zniszczy każdego kwasiaka max jest 16,2V i to tylko by uzyskać gęstość elektrolitu. Natomiast tak wysokie napięcie ładowania dla akumulatora żelowego AGM to jego szybka śmierć.
25:45 A dlaczego 61W? Akumulator nie ogranicza mocy ładowania, bo niby dlaczego? Na tym etapie bateria ma najmniejsza rezystancję wewnętrzną. Poza tym, jeśli regulator PWM tylko zwiera i rozwiera, to zarówno dla napięcia na aku = 11V jak i 14V pakuje 100W.
Witam, mam falownik 6,2 kW 48 v ładowanie magazynu energii. U mnie się dzieje takie coś na mppt z 400 v zbija na 60 v z paneli fotowoltaicznych przy równych warunkach słoneczny. Chciałem zapytać czy to normalne zachowanie tego mppt bo jak to można zbić z 400 do 60 v to panele fotowoltaiczne nie mogą się uszkodzić???
Jesteś pewien, że PWM tylko zwiera i w chwili zwarcia pakuje do aku energię 1:1 (w pulsach) np. 50V? Zweryfikowałeś to oscyloskopem? Pytam, bo nawet najprostsze regulatory, takie za 20zł, posiadają menu z możliwością ustalenia pułapów ładowania akumulatora.
Witam Regulator MPPT Lumiax 30A w instrukcji napisane jest że na 12V akumulatory można zastosować panel o max mocy 390W. Czy jak zamontuje wiekszy np 460W panel i ograniczę prąd ładowania bo ten regulator taką opcje posiada z 30A na powiedzmy 25A to bedzie to bezpieczne dla regulatora?? Czy mogę przewymiarować moc panela i ograniczyć prąd ładowania dla bezpieczenstwa regulatora??? Wiem że w pełnym słoncu moc panela bedzie obcieta ale w jesienne i zimowe dni lepiej jak tej mocy jest wiecej dlatego nurtuje mnie to zagadnienie. bardzo prosze o odpowiedz jesli ktoś się orientuje.
W końcu coś zrozumiałem 🙂 Zamierzam stworzyć jakąś małą instalacje na aucie, byłbym baaardzo wdzięczny za porady i naprowadzenie na dobrą drogę. Pozdrawiam
Mam prośbę drogi Kolego. Kupiłem regulator MPPT Tracer i ma on uziemienie dodatnie. Co to w praktyce oznacza, bo nie mogę nigdzie tego znaleźć. To ma jakiś wpływ na instalację w kamperze, gdzie jest (-) na masie pojazdu? Będę bardzo wdzięczny za objaśnienie. Pozdrawiam. Waldek.
4 ปีที่แล้ว +5
No fakt, one wszystkie mają wspólny plus. W sumie nie zastanawiałem się nad tym. Musiałbym pomyśleć i poszukać, bo na chwile obecną nie umiem odpowiedzieć.
Nie prościej byłoby przy 36V panelu przed PWM zastosować przetwornice step-down DC/DC sprowadzajaca do 14V? Taniej niż MPPT, a znacznie sprawniej niż samo PWM.
2 ปีที่แล้ว
Prościej - nie. Sprawniej - tak :). Obecnie zależało mi na bezproblemowym przełączeniu zasilania urządzeń 230V. Tak, żeby np. mój laptop nie zauważył, czy zasila się z przetwornicy, czy z sieci.
Podsumowywujac: MPPT to PWM ze wstępną stabilizacją napięcia ?? Pole powierzchni w tych wykresach to moc w Wattach. Dioda-kondensator elektrolityczny--regulator-akumlator. Dioda uniemożliwia świecenie panelu nocą.
czy MPPT da radę zastosować do instalacji (aku12V + wiatrak trójfaz. nominalnie 24V) ??
2 ปีที่แล้ว +2
Tak, da radę. Trzeba tylko mieć regulator który obsługuje 3 fazy. Obecnie nie jestem w stanie podpowiedzieć żadnego modelu bo wiatrakami się jeszcze nie zajmowałem.
A jak mamy do 1 MPPT podłączone równolegle 2 stringi paneli, załóżmy po 13 paneli, ale jeden string jest skierowany na zachód a drugi np. na wschód. To jak wtedy dokładnie działa MPPT?
Fajnie, że próbujesz oświecić widzów. Niestety - twoje teorie są błędne. Obliczenia mocy przy różnych napięciach dla MPP (w filmie okolice 33:50), to u ciebie policzenie zwykłej proporcji. Gdybyś policzył to z większą dokładnością matematyczną, to za każdym razem otrzymasz dokładnie taką samą moc! Rzekome różnice mocy w różnych punktach pracy wynikają tylko i wyłącznie z zaokrągleń podczas obliczeń. Punkt pracy 18V i 5,56A to 100,08 W 18V:11V = 1,63636363... i teraz 5,56 A x 1,63636363 = 9,09818181 A dalej 9,09818181 A x 11 V daje moc 100,08W (jeśli liczymy uwzględniając odpowiednio dużą liczbę miejsc po przecinku). Jeśli przedstawisz powyższą proporcję w postaci ułamka zwykłego (zamiast dziesiętnego z zaokrągleniem), to w dalszych obliczeniach uzyskasz DOKŁADNĄ, identyczną jak w punkcie MPP, wartość mocy (w tym przypadku 100,08 W). Cały ten film jest, niestety, jedna wielką bzdurą.
super opowiadasz :). Chyba jednak nie jest tak w 100%,bo przetwonica - ten element w mppt, który zmienia napiecie z panelu,a tym samym prad na bardziej efektywny,tez ma jakies straty,np grzejac sie,nie wiem - zgaduje
2 ปีที่แล้ว +1
Oczywiście, zawsze są straty. Nie da się bez nich. Celowo je pomijałem, żeby łatwiej się liczyło.
35', gdybyś rozumiał o czym mówisz, to skoro pominąłeś straty wpisujesz dla MPPT w każdym punkcie 100W, dla 11V, dla 14V i dla 18V, te "sprawności" to nie jest wydajność MPTT tylko twoja sprawność obsługi kalkulatora. Dla paneli 24V max moc jest raczej w 24V, 36V to ma może Voc.
Widzę że w handlu są trzy rodzaje jednego kontrolera różnią się max natężeniem. 10A, ,20 A i 30A. Czy trzeba to dobrać do swojej instalacji? Czy wystarczy kupić największy 30 A ?
11 หลายเดือนก่อน +1
Można kupić największy, ale nie ma sensu, bo są droższe a nie dadzą żadnej korzyści. Lepiej dobrać pod swoje potrzeby.
Ej pytanie mam, czym ładować akumulatorki litowojonowe? Czy pvm się nada? Zamierzam zrobić akumulator litowojonowe na 12v
2 ปีที่แล้ว +1
Takie akumulatorki są trudne do ładowania. Trzeba wykorzystać albo dedykowaną ładowarkę, albo moduł ładowarki np z układem scalonym TP4056. Jednak jeśli chcesz zbudować akumulator 12V, to powinieneś użyć modułu BMS. Pełni on funkcję nie tylko ładowania, ale również zabezpieczenia. Dba też o to, żeby każde ogniwo było naładowane do pełna ale nie przeładowane.
Czy regulator PWM mógłby osiągnąć swoją sprawność podobną do MPPT gdyby był zasilany np. panelem 12v czy tam dokładniej 13.6v ?
2 ปีที่แล้ว +2
Tak. Praktycznie nie będzie różnicy bądź będzie niewielka, pomijalna. MPPT najlepiej się sprawdza tylko wtedy gdy różnica napięć między panelami a akumulatorem jest duża.
Bardzo fajny materiał. Jedno pytanie. w 10:45 minucie jest mowa, że np w nocy panel będzie rozładowywał akumulator, a gdyby tak zastosować diody prostownicze (takie większe większe)? Czysto teoretycznie nie powinno "targać" prądu w stronę paneli?
4 ปีที่แล้ว +7
Pewnie, że można. Tak się nawet robi. Ma to też taka zaletę, że w przypadku połączenia paneli o różnym stopniu naświetlenia ten słabiej oświetlony nie będzie tak obniżał wydajności bo dioda zapobiegnie zbędnemu cofaniu się do niego prądu. Aczkolwiek zamiast diod prostowniczych lepiej zastosować diody schottky'iego. Działają tak samo, ale mają mniejszy opór w kierunku przewodzenia. Bo dioda mimo wszystko ma pewien opór i trzeba to też uwzględnić. Zwykle diody obniżają napięcie za nimi o jakieś 0,5-0,7V. Niby niewiele, ale zawsze to strata. No i oczywiście te volty nie znikają tylko wydzielają się na diodzie w postaci ciepła, przez co przy już nawet niewielkiej liczbie amperów grzeją się okrutnie.
Który rodzaj regulatora jest bezpieczniejszy dla akumulatora żelowego ? To nie jest tak, że MPPT zaczyna ładowanie od niższego pulapu napięcia czyli np z rana a PWM dopiero gdy słońce świeci w panel?? Czyli MPPT najsprawniej pracuje z rana i wieczorem. Zaś PWM w środku dnia. A co z tymi amperami? Jak np. mam akumulator mogący ładować prądem max 5,1A to w tym przypadku MPPT jest nie zalecane bo wytwarza więcej amper wydanym punkcie ?? Bo wychodzi na to, że im mniejsze napięcie tym większy amperaz w przypadku MPPT ... No ok ale co gdy akumulator ma mniejszy zalecany prąd ładowania niż MPPT wytwarza??
2 ปีที่แล้ว
Generalnie dla akumulatora oba typy są bezpieczne. Na wyjściu na akumulator czy to PWM czy MPPT i tak ładują na zasadzie PWM.
@ no dobra ale gdy moge ładować akumulator max. Prądem 6A a mam panel 100W to już przy 11V z panelu idzie do niego już 1,6x5,56= 8,8A??? Poza tym panele mają max napięcie w szczycie 23V a nie 18. To jeszcze zapytam czy przekrój przewodów przy zastosowaniu mppt nie musi być większy niż przy PWM?
Akumulatora nie laduje sie napięciem,ale prądem.Gdy prąd powoduje wzrost napięcia do max 16,1Vnastepuje gazowanie.I zagrozenie wywaleniem dekli z akumulatora.Bo regulatory do PV to w zasadziee alternatory w samochodach.Ograniczaja prąd ładowani,by nie dopuscic do wzrostu napiecia ponad14,3.V
3 ปีที่แล้ว +1
To chyba nie takie proste z tym prądem. Większy prąd nie powoduje zwiększenia napięcia. W sumie to nawet chyba jest odwrotnie - jeśli moc dostarczana do układu jest stała, to większy prąd powoduje spadek napięcia. Regulator raczej stara się ograniczyć napięcie a prąd zostawić maksymalny, jaki się tylko da. Oczywiście są też tryby jego pracy, gdzie ogranicza również i prąd, ale przez większość czasu mimo wszystko stara się wydobyć go jak najwięcej.
@ klania sie prawoOHMA.napiecie mierzy sie zawsze pod obciazeniem.Nie plynie prad nie ma napiecia.A jakie masz cisnienie wody w kranach?Nie zmierzysz,zanim nie odkrecisz zaworu.
3 ปีที่แล้ว +2
Nie płynie woda w kranie jak nie masz ciśnienia. Tak samo nie popłynie prąd jak nie będzie napięcia. To różnica potencjałów wymusza przepływ prądu. Ciśnienie wody zmierzę manometrem hydraulicznym. Nie muszę odkręcać kranu, żeby mi wskazał wartość. Za to jak nie będę miał ciśnienia to nie zmierzę przepływających litrów, niezależnie czy będę miał po drodze zawór czy nie. Nie ma ciśnienia - nie ma przepływu.
@ gdy nie plynie prad nie ma roznicy potencjalow.wylacz bezpieczniki w domu i sprawdz jaki tam prad plynie.nie ma pradu nie ma napiecia.odpal samochod bateria od laptopa.ma 12V.podlacz i sprawdz napiecie.na rozruszniku.dlaczego nie ma tam 12V?.
3 ปีที่แล้ว +1
@@valdelemis nieprawda. Napięcie może istnieć bez natężenia ale natężenie nie może istnieć bez napięcia. Pierwszy lepszy link z neta, nawet z przykładem o Iranie. Również potwierdza że obwód w którym nie płynie prąd może posiadać napięcie www.naukowiec.org/wiedza/fizyka/napiecie-elektryczne_894.html
Latem testowałem panel 100W 18V. Ze względu na to że nie dysponowałem żadnym regulatorem podpiąłem go bezpośrednio do akumulatora 12V. Prąd maksymalny jaki osiągnąłem z tego panelu nie przekroczył w okolicach 14V 2,5A a w zasadzie najczęściej spadał do wartości 2,2-1,5A przy próbach ustawienia go pod idealnym kątem do słońca. Test robiłem przy upalnej, bezchmurnej pogodzie. Twoje wyliczenia mocy dla regulatora PWM niestety nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.
Wiesz, za mało firm miałem i nie jestem w stanie odpowiedzieć :(. Używałem głównie tylko Epever i esmart3, którego jeszcze tutaj nie pokazywałem. W tym zestawieniu Epever jest lepszy. Pracuje stabilniej przy 12V.
Witam, a czy dało by się polepszyć działanie PWMa poprzez zastosowania przetwornicy step-down na wejściu z panelu? Czyli obniżyć napięcie z PV do takiego "przyjaznego" dla akumulatora (nie wiem co się wówczas dzieje z prądem - jakie są straty). I wówczas PWM będzie miał (teoretycznie) większą sprawność. Czy dobrze kombinuje? Czy tak naprawdę właśnie tym jest MPPT?
Krzywa mocy i MPP jest dostępna dla wielu paneli i wynika z niej że niedopasowanie mocy jest tylko wtedy gdy panel ma dużo wyższe napięcie niż akumulator. Przetwornica to oczywiscie transformacja oporności np. "zamienia" napięcie na prąd czyli to transformator DC" . MPPT aby działał musi sterować przetwornicą czyli zmieniać tę krotność, a robi w minimalnej skali, bo sama przetwornica niweluje 90-95 % problemu. Jeśli panel dopasujemy do akumulatora to zależnie czy chcemy mieć inteligentną ładowarkę ,czy też chcemy jak najszybciej naładować czyli wycisnąć największy prąd, to ani MPPT ani nawet przetwornica nie jest potrzeba a podłączenie na krótko z dopasowaniem mocy (czyli napiec panela) daje mniejsze straty niż MPPT z przetwornicą, bo one muszą tracić okolo10% .Nie będę tu opisywał czym się różni PWM, bo autor chciał dobrze ale temat skomplikowany i nie da się prosto opisać pracy PWM na solarach choć samo PWM jest proste. Zatem autor jakieś drobne błędy popełnil ale generalne nie należy tak tego tłumaczyć, bo choć to pewne uproszczenia to laik i tak wiele z tego nie zrozumie. A nadmierne uproszenia mieszają w głowach tym co coś już kumają. Nie ma na rynku prostych regulatorów PWM bo to dawno straciło sens np dlatego że regulatory dostały skomplikowane ładowarki a to oznacza że prawie wszędzie są przetwornice a same przetwornice to odmiana PWM czyli branie energii małymi paczkami czasowymi z dużym prądem. Czyli panel 100W 36V/3A ma oporność około 10 om w MPP. Akumulartor 50Ah potrzebuje 14-15V i 5 A =75W czyli ma oporność 3 omy. Prosta przetwornica zmniejszająca napiecie 2,2 raza (36/15V) transformuje oporność wewnętrzna czyli czyni MPPT zbędnym.Wykresy zmian MPPT przy zmianie nasłonecznienia mówią że MPPT jest zbędne.Trochę gorzej jest ze zmianą MPP przy zmianie temperatury, ale to już zagadnienie bardziej skomplikowane. Samą krzywą panela łatwo dopasować do akumulatora bez MPPT Panel typowy 18V bedzie pracował z około 15V po połączeniu na krótko z akumulatorem i będzie dopasowany. Panel da na początku ładowania 12V a pod koniec 14,7V. Regulator czy mała przetwornica potrzebna jest do ochrony przed przeładowaniem.Ale sam woltomierz i panel z właściwym napięciem (nie 36V) naładuje szybciej niż przetwornica czy MPPT. Czyli panel + przetwornica za 6-10zł z ograniczeniem napięcia do14,7V i prądu do 3-5 A wystarczą aby panel 100-300W dobrze ładował i to bez strat na niedopasowanie mocy czyli MPP w dzisiejszych czasach tłumaczenie że PWM to przeszłość nie ma sensu bo to trzeba by zrobić dokładniej gdyż panel nie pracuje tylko na regulator PWM a po drodze ładuje kondensatory Gdy klucz PWM się wyłącza.Zatem z mocami jest trochę inaczej niż na filmie a różnice w zależności od konfiguracji układu są paro-procentowe .nie jestem specem ale tak mi wyszło dziś z analizy charakterystyk Jeszcze sprawdzę jak MPPT przydałby się do sterowanie grzałkami w bojlerze z solarów bo te MPPT do niedawna były tak drogie ze trzrba sprawdzić czy przy dzisiejszych cenach maja sens.A le przy akumulatorach jest prościej i MPPT mało daje jeśli nie powiedzieć, że nic nie daje Zyski są tak małe ze szkoda czasu na pomiary a i tak to jest już praktycznie w każdym regulatorze który jest ze średniej półki więc szukanie czegoś bez MPPT nie bardzo ma sens, bo ani tu oszczędności na kosztach ani zyski na energii. Ma jakiś sens to dodali bo to marketingowo zwiekszasprzedaż.Samemu budować lub dokupować raczej nie ma sensu w typowych zastosowaniach
Zajímavé je že se tyto regulátory dělají i pro startovací akumulátory . Které nesnáší cyklování ale co je horší nesnáší být při používání v nenabitém stavu. V nenabitém stavu by neměli být aní agm. Gelové tento stav snáší asi lépe. Zatím hotové lifepo akumulátory které se prodávají u nás 100ah za 10000kč až 17000kč jsou v Číně za 311EURO 300ah. Takže u nás pro rozšíření lifepo4 brání zlodějina překupníků.
A gdyby przy PWM akumulatory w szeregu czyli od 22V do 28V i wtedy panel musi mieć napięcie większe od 28... Czyli równolegle panele (duży 18V i jakieś maleństwo, które podniesienie napięcie do tych 28V)... Teoretycznie straty byłyby najmniejsze w przypadku PWM, a jak w praktyce?
Witaj,mam takie pytanie, czy np regulator mppt 10A będzie dobry do małego panelu 2x10W?
4 ปีที่แล้ว +2
możesz spróbować, ale przy takiej małej mocy paneli nie odczujesz wielkich korzyści. Natomiast będzie to dobra inwestycja na przyszłość, gdy postanowisz dołożyć jeszcze jakieś panele. No i w sumie możesz też próbować podłączyć obie 10-tki szeregowo. Hmm, czyli w sumie tak, będzie dobry 🙂
@ Dziękuję za odpowiedź,pytałem ponieważ dopiero zaczynam zagłębiać się w temat,a nie bardzo lubię inwestować w sprzęt,który do niczego się nie nadaje i trzeba go za chwilę wyrzucić.Znalazłem za około 230 regulator mppt lumiax 10A i dlatego pytałem.Co do paneli to miałem zamiar ich połączyć,tyle że równolegle:)
Z tego co widze te solary to pic fotomontaż czemu .. To co jest sprzedawane jest albo lipnej jakości i albo działa albo nie działa mowa o regulatorach panelach i akumulatorach. Ktoś rozkręcił temat i ludzie polecieli kupować ktoś ma na tym teraz kasę . Mam taki mały zestaw jak się sprawuje ...powiem marnie pogody mamy przeważnie nie słoneczne wiadomo że płyta solarna coś i tak będzie wytwarzała tylko że to co ona produkuje nie jest w stanie naładować nawet przez miesiąc akumulatora miałem taki problem i mam jak nie naładujesz z sieci ładowarką akumulatora jest lipa. Jak coś podłączysz np światło już jest problem rozładowany akumulator nie naładuje się. Poza tym akumulatory następna lipa mam agm 14Ah 12Valbo się rozładuje albo są wolne spadki lub gwałtowne dlatego twierdze solar się nie nadaje i szkoda kasy. Regulatory mam pwm i mppt pwm nie naładuje bez mocnego słońca akumulatora i ma delikatne spadki. Mppt mam lumiax 10A na słońcu szybko ładuje a przy 99% ładowania regulator rozładowuje w parę sekund akumulator . Przy pogodzie bez słońca pochmurno 44% ładuje a potem następuje rozładowanie akumulatora. Mój zestaw płyta solarna 20W akumulator 14Ah12V regulator pwm niebieski chiński 20A regulator lumiax mppt 10A .
Mam prądnice 500wat prąd stały Przy stałych obrotach wytwarza od 30do 60v Proszę o radę jaki regulator zastosować aby ładować akumulator 12 v Pozdrawiam
Fajny materiał ale nie wytłumaczyłeś dlaczego układ MPPT pozwala osiągnąć większy prąd niż nominalny prąd panelu. Chyba że źle zrozumiałem i czarny wykres jest dla wyjścia, a z panelu ciągle idzie 5,56A (zakładamy więc ciągle maksymalne nasłonecznienie) Jednak w takim wypadku potrzebowalibyśmy jedynie stabilizatora napięcia na 12 albo 14V i napięcie na panelu już by nie było zależne od tego na akumulatorze. Czarny wykres oznacza wówczas sprawność naszej "przetwornicy MPPT" dla poszczególnych napięć przy założeniu że na wejściu mamy ciągle 18V. Myślę ze stabilizator spełnia dokładnie taką funkcję a i niższe napięcie na wejściu nie robi dla niego problemu. W którym miejscu popełniam więc błąd? Jeśli nie przeszkadzałaby w tym jakaś właściwość paneli o której nie wiem to dałoby się zbudować prosty i wydajny układ PWM. Mój pomysł jest taki: Dajemy między panel a układ PWM spory kondensator i mierzymy napięcie. Wychodzi powiedzmy 18V. Otwieramy styk (obciążenie) i napięcie spada do 16V Zamykamy układ i kondensator się ładuje znów do 18V. Otwieramy na chwilę (PWM) tak by napięcie nie spadło poniżej 17,5 i tak w kółko. i tak nasz układ PWM utrzymuje 18V które moze być puszczone przez zwykły stabilizator do akumulatora. Wiem że takie układy działają tylko pytanie co potrafi układ MPPT czego ten nie potrafi
Pytasz się, dlaczego układ MPPT pozwala osiągnąć większy niż nominalny prąd panelu, w tym przypadku 5,56A. Ponieważ przy przetwarzaniu napięcia na niższe, prąd wyjściowy rośnie. Jeżeli mamy przetwornice obniżającą napięcie z 18V na 12V, gdzie maksymalna moc wyjsciowa to 100W i tu rodzi się pytanie ile to amper? Obliczamy go ze wzoru I=P/U czyli I=100W/12V=8,33A. (zakładamy że nasza przetwornica jest idealna, bezstratna czyli ma 100% sprawności) (z reguły jest to 95-90%)Moc wyjsciowa = moc wejsciowa, czyli na wejsciu też jest 100W. Ile to amper na wejsciu? 100W/18V=5,56A :) No tak z panelu 18V 100W 5,5A można z jego pomocą uzyskać na wyjsciu 100W przy napięciu 12V ale 8,3A :)
4 ปีที่แล้ว +2
Dokładnie. Przy PWM z panela ściągamy ampery, a przy MPPT Waty :). Regulator może praktycznie manipulować tylko napięciem (bo prąd chcemy mieć największy, więc wiadomo, że tutaj będzie dążył do maximum), więc jego rolą jest tak dobierać te napięcie, żeby moc wyszła jak największa.
Dzięki za odpowiedź. To dlaczego więc nie można zastosować zwykłej przetwornicy? (coś typu step-up lub step-down) Każda przetwornica zmieniając napięcie przekazuje dalej tą samą moc. (również pomijam straty) Widzę że ktokolwiek opisuje działanie MPPT bierze pod uwagę Nominalne parametry czyli tak jak tutaj 18V co dla 100W daje 5,56A co mozna zmienić w 12V I 8,3A dowolną przetwornicą. również dla nizszych napięć powinna ona działać poprawnie. Jeszcze zostaje kwestia podpięcia grzałki. Wiem już ze przykłądowo grzałka która pobiera 100W dla 18V, przy napięciu 9V będzie w stanie pobrać tylko 25W a panel powinien dla takiego napięcia produkować 50W Co by się więc stało gdyby zastosować grzałkę o dwukrotnie mniejszej rezystancji (tj. 200W dla 18V) i podłączyć ją bezpośrednio?
@@marcin4323 Dużo by tłumaczyć :DD Z grubsza chodzi tu o tak dobieranie prądu wyjscia aby napięcie na wejściu z panela nie spadło poniżej maksymalnego napięcia punktu pracy. Mppt robi to automatycznie, zaś przetwornicą dcdc musimy robić to ręcznie (w zależności od nasłonecznienia) Mniej słońca - mniej pradu - musimy przykręcić prąd wyjściowy by napięcie wejściowe było na poziomie 18V
To tlumaczenie mogloby byc fajne ale kolega co chwile cos myli i nie rozumie ze moc a prad to nie to samo. Co do ladowania to niestety ale bardzo slabo zna sie na elektronice i ladowaniu. Nie podaje ani jednego przykladu ktory opisalby ze ładowanie nie odbywa sie nigdy pradem stalym.
Powinni zabronić robienia takich filmów przez niedouczonych ludzi. PWM jest częścią regulatora MPPT, edukacją powinni zając się ludzie posiadający kompletną wiedzę a nie co macają tylko temat.
3 ปีที่แล้ว +1
Powiedział co (nie)wiedział. No jest częścią. I co? th-cam.com/video/K7NWpxxEB9o/w-d-xo.html
@ th-cam.com/video/OWsoPz5T37g/w-d-xo.html proponuje samodzielnie zbudować regulator MPPT i zrozumieć jego zasadę działania , są tam klucze tranzystorowe których działanie polega na kluczowaniu i otrzymują sygnał pwm, aby uniknąć strat mocy na tranzystorze oraz ze względu na to ze charakterystyka pracy urządzeń przeksztaltnikowych jest bardzo nieliniowa.
3 ปีที่แล้ว +4
@@smyrtin no wiem o tym. Naprawiałem zasilacze impulsowe które również stosują metodę PWM. Nie mówię o takich szczegółach w filmie bo normalnych ludzi takie szczegóły nie interesują. Mój kanał nie jest dla profesjonalistów tylko dla ludzi którzy chcieliby wiedzieć ogólnie jak to działa. Mógłbym szczegółowo omówić kilka algorytmów poszukiwania MPP ale po co? Ludzie chcą wiedzieć po prostu czym to się różni ogólnie i czy jak podłączy się taki a taki panel/akumulator, to będzie działać czy się spali.
@@smyrtin nie bądź taki surowy. Zazwyczaj treści na yt pozwalają doświadczyć nowych olśnień tym bardziej wnikliwym widzom. Sądząc po Twojej odpowiedzi masz rozległą wiedzę, czy pomógłbyś mi znaleźć odpowiedź na takie zagadnienie: Marzymi się taki regulator, który nadmiar mocy, którą wytwarza pv i nie jest w stanie przyjąć aku oddał na zwykłą grzałkę? Inaczej mówiąc tak dobierać przepływ prądu na grzałce, aby na aku było napięcie nie wyższe niż np. 14,3V.
@@marceldotawa6236 to jest pomysł o Którym myśle od pewnego czasu, tylko należy pamiętać o tym ze grzałka ma stała rezystancje, można zrealizować to inaczej poprzez grzałkę z kilkoma odczepami i automatycznie przełącza się w zależności od nasłonecznienia w danym momencie. Taki najprostszy MPPT.
Film zawiera błędy merytoryczne, musisz jeszcze się do uczyć PRAWO OHMA !!!, z tymi wyliczeniami mocy i procentami to głupoty pleciesz. MPPT to nic innego jak sterowany PWM. Po prostu dobór wypełnienia przebiegu dla PWM odbywa się poprzez pomiar mocy pobieranej przez odbiornik i tak struje PWMem żeby ta moc była jak największa to jest cała tajemnica. Wynika to z nieliniowości paneli PV. Można to zrealizować oczywiście z użyciem mikroprocesora ale również da się to zrobić z wykorzystaniem wzmacniaczy operacyjnych.
3 ปีที่แล้ว +3
Nie. MPPT to więcej niż ci się wydaje. To nie jest tylko sterowany PWM. Generalnie algorytmów MPPT jest kilka ale o tym nie mówiłem bo są dość skomplikowane i sam w temat nie wnikałem. A informacje które przekazałem są zbieżne z zagranicznymi technicznymi kanałami, którymi się wzorowałem.
Opowiadasz bzdury że powyżej 14v akumlator się uszkodzi (7;30) W 16;05 twierdzisz że >zwiera tutaj praktycznie panel słoneczny do akumulatora< to jak panel daje ponad 18v czy ponad 50v czy jak połączysz szeregowo to nawet 1000v i więcej to całe napięcie i cały prąd pójdzie bezpośrednio na akumlator.Większych bzdur nie słyszałem !!!!!!! I w tym momencie przestałem oglądać. Proszę cię jak najszybciej usuń ten filmik. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Ten filmik może skutkować Uszkodzeniem panelu , uszkodzeniem akumulatora.
3 ปีที่แล้ว +8
Właśnie dlatego, że przerywasz oglądanie, wierzysz w swoje wyobrażenia. To nie bzdury. Tak działa PWM. To takie szybkie zwarcia. Poczytaj sobie w internecie. Dlatego przy regulatorach PWM nie podłącza się paneli szeregowo. Przy regulatorze PWM należy podłączać panele dopasowane do akumulatora. MPPT to inna sprawa, bo on transformuje napięcia. Ale tego nie dooglądałeś...
Żeby w szkole tak uczyli (a nie suche regułki i to milion lat temu. O dzisiejszych czasach nie wspomnę) to nie potrzeba by było YT oglądać 😆. Bardzo pouczające informacje. Jakie to proste jak ktoś prosto wytłumaczy.
Kawał dobrej roboty! Wrócę do tego filmu jeszcze raz ale jak narazie to i tak najbardziej przystępny materiał na ten temat, który znalazłem.
Dziękuję - rozjaśniło mi się pod czupryną :)
Rzeczowo i na temat, dziekuje pozdrawiam.
Dzięki Tobie wreszcie to zrozumiałem. już nikt mi nie wmówi żadnych "marketingowych bajerów". Kawał dobrej roboty. Dziękuję.
Dzieki. Mega merytorycznie i prosto. Pozdrawiam
Bardzo przydatny film. Dziękuję. Widać że dobry content jest o wiele wiele ważniejsze niż super kadry, super narzędzia i efekty specjalne. Powodzenia.
Bzdura.
Dzięki Wielkie, Dużo Mi Pomogła Twoja Wiedza, Pozdrawiam z Bieszczad 😺
Łatwo sprawdzić, że panele fotowoltaiczne mają charakterystykę napięciowo-prądową zbliżoną do zobrazowanej przy pomocy czarnej linii (może bardziej spłaszczoną, ale nie zupełnie płaską, jak linia zielona), w związku z czym Twoje obliczenia mocy oddawanej przez panel podłączony do regulatora PWM są błędne. Ujmując "łopatologicznie": prąd dla napięcia różnego od napięcia mocy maksymalnej różni się od prądu mocy maksymalnej, więc nie można obliczać mocy jako iloczynu różnych napięć i tego samego prądu.
Super! akurt takiej wiadomości potrzebowalem. Wielkie Dzięki😁
Swietnie wytłumaczone. Dzięki!
Najlepszy filmik na yt tłumaczący to zagadnienie. Wszystkie wątpliwości rozwiane. Bardzo przejrzyście wyjaśnione. Łapa i sub pozdrawiam i dzięki
Rewelacyjny film, super content, masz talent do tłumaczenia !!!!
Fajny filmik i bardzo zrozumiały dla Osób początkujących w OZE... Pozdrawiam. Jacek
Dziękuję za naukę. Właśnie tego potrzebowałem do podjęcia decyzji o wyborze regulatora. Pozdrawiam.
dzieki, super rozwiales moje watpliwosci. Pozdrawiam
Proszę posługiwać sie prawidłowymi pojęciami. Sprawność wyrażamy jako liczba albo % bez miana czyli nie mowimy sprawnosć 98W tylko sprawność 0.98 albo 98% bo przy panelu 300W sprawność 98% oznacza inną moc niż przy panelu 100W. Maksymalny punkt mocy jest podawany dla warunków w określonym maksymalnym nasłonecznieniu dlatego jak będziemy mieli panel ustawiony prostopadle do promieni słonecznych i do tego bardzo wysoką przejrzystość powietrza możemy się spodziewać, że nasz panel będzie mogł pracować przy parametrach zbliżonych do podawanych przez producenta. Zmieniony kąt padaina promieni i zmniejszona przejrzystość powietrza zmniejsza maksymalny punkt mocy i to ze względu na napięcia jak i na natężenie prądu możliwe do osiągnięcia. Sterowniki MPPT zawsze będą rozwiązaniem wykorzystującym w sposób maksymalny nie tyle to co nam da zestaw ile to co nam dadzą warunki oświetleniowe. Zakładając określoną pojemność akumulatora dobierzemy panel ze sterownikiem PWM na przykładowo sprawność 50% i czas ładowania 11h (11h ze średnią wartością prądu ładowania 0,1/h*pojemność akumulatora). Przy pojemnościach akumulatorów rzędu 100Ah panel 100W się nie sprawdzi, z kolei kupienie panelu 450W wraz ze sterownikiem PWM będzie ładować taki akumulator ale z kolei przepłacamy za panel 450W stosując tani PWM. Stosując MPPT do takiego akumulatora możemy wtedy podłączyć panel ok 180W zamiast 450W i mamy zestaw z tańszym panelem ale droższym sterownikiem. Ocenę co jest ;-lepsze a co gorsze proszę zostawić konkretnemu przypadkowi nie tylko uzależnionemu od rodzaju sterownika/panelu ale i od akumulatorów, czasu łądowania, czasu rozładowania, poboru energii podczas ładowania akumulatora na chwilowe zużycie. Nie jest jasna ta część gdzie jest pokazywane porównanie wykorzystania maksymalnej mocy w porównaniu do PWM odnosząc się do wykresu charakterystyki prądowo/napięciowej bo brakuje wytłumaczenia w jaki sposób sterowniki MPPT "gromadzą" energię z maksymalnego punktu mocy. pozdrawiam i życzę owocnych kolejnych odcinków.
Kolego wytłumaczyłeś to rewelacyjnie gościowi takiemu jak ja (co nie ma o tym, żadnego pojęcia), co ma kupić! Dzięki Tobie mam wrażenie, że już wiem wszystko co potrzeba aby zakupić własny system zasilania urządzeń magazynujących pod biwak! :)
Super materiał !!!! w końcu zrozumiałem zasadę MPPT
Nie zawsze da się podłączyć panele fotowoltaiczne bezpośrednio do akumulatora. Dwa panele fotowoltaiczne połączone równolegle dają napięcie nominalne 30,5V przy mocy 410W każdy. Przy tym napięciu podłączenie bezpośrednio do akumulatora 12V może spowodować prąd nawet ponad 20A, dokładnie 27A. Po pierwsze czy ładowanie takim prądem akumulatora nie powoduje jego zniszczenia? Ja wiem, że prąd ładowania jest zależny od pojemności akumulatora np. akumulator 100Ah nie powinien być ładowany prądem większym jak 10A. Większy prąd będzie powodował wzrost temperatury elektrolitu, co nie jest korzystne dla akumulatora. Prąd ładowania jest także zależny od samego elektrolitu, jego rodzaju. Stąd dane producenta akumulatora w zakresie jego ładowania. Jak zachowuje się natężenie prądu w czasie kiedy akumulator jest coraz bardziej naładowany - wzrasta napięcie na akumulatorze. Czy natężenie płynącego prądu będzie rosło czy malało? Nie wiem, czy przykład tranzystora jako zaworu do regulowania prądem ma sens? Dlaczego, bo można tak zagęścić ciecz, która nawet przy całkowicie otwartym zaworze płynąć nie będzie. I tej opcji trzeba się trzymać. Trzeba zagęścić lub rozrzedzić ilość płynących elektronów, a to reguluje się napięciem i możliwością dostarczenia odpowiedniej mocy. Zamiast tranzystora można podłączyć triak i sterować bezpośrednio napięciem. Obniżenie napięcia zmniejszy płynący prąd, a tym samem ilość powstającego ciepła. Myślę, że rolą regulatora MPPT jest nie tylko ładowanie akumulatora, ale utrzymywanie napięcia pozwalającego na korzystanie z dostarczanego przez panele prądu, przez inne odbiorniki zasilane przez falownik. Gdyby regulator działał na zasadzie ograniczenia dostarczania prądu tylko poprzez czas dostępu, to raczej nic dobrego dla falownika by z tego nie wyszło. Po prostu falownik wyłączy się albo zadziałają zabezpieczenia innego rodzaju.
Swietny opis dzialania PWM/MPPT na miare "Sztuki Elektroniki" Pozdrawiam
Pięknie podana wiedza 🤜🤛
Właśnie Przyszły Mi 2 Panele Monokrystaliczne 2 po Sto Watt, Przetwornica 1000 /700 Watt Ciągłej Mocy, Akumulator 100 Ah , Wszystko Podłączyłem Działa Śmiga Elegancko, Dzięki Za Wyczerpujące Info i Filmik, Pozdrawiam z Bieszczad 👍😺🏞️
I super. Gratulacje z okazji dołączenia do grona użytkowników energii słonecznej 🙂. Może i ktoś powie że co to jest te parę setek watów, ale zawsze to coś i zawsze to te parę setek watów mniej pobranych z sieci publicznej. A i jaka satysfakcja 😉
@ Ja Pracuję w Ochronie w Kamperze, Często na Awariach Trakcji Elektrycznych 400 kV Więc Ten Zestaw to dla mnie wszystko, Ładowanie Komórki, TV, Radio, Gorąca Kawa Rano, Itp
Bardzo dobry i pouczający materiał. Przyda mi się w przy problemach z turbiną wiatrową.
MEGA :-) Dzięki
Cześć Kolego ! Piękne wyliczenia ! A to ładowanie Aku 12V z PV 36 V to byłby dziwny pomysł ... Za to aku. 24V poleci nawet na długich przewodach . Pozdro .
Dzięki 👍
Prosto, jasno, rzeczowo i konkretnie. Tak trzymaj! Pozdrawiam i dziękuję...
Świetny filmik. Dzoekuje6
Jaki mocy elektrownie mogę zbudować na takim falowniku, proszę o podpowiedź, bo nie bardzo rozumiem opis w opisie towary
Świetny wykład
Posiadam 4 szt. paneli 370 W. Jaki regulator MPPT będzie odpowiedni do instalacji off grid, przy założeniu że chciałbym zasilać urządzenia w granicy 100-300 W i akumulatorze 24v 100Ah, czy lepiej 12v 200Ah ?
super dzięki
26:40 Tu chyba trochę namieszales. To 11v w wykresie nie jest tak potrzebne. Gdy akumulator ma 11v to regulator powinien dawać jak największe napięcie czyli gdzieś to 14,4v. A gdy się doladuje to je zmniejsza. Czyli przy tych 11v wbrew temu co mówisz dostajemy największą moc, której potrzebujemy(78W). Naładowany akumulator ma gdzieś tak z 12,8v. Wtedy w grę wchodzi podtrzymanie.
A tak materiał bardzo dobry, sporo cennych informacji można się dowiedzieć. Najważniejsze to by dobrze dobierać napięcie panelu do mikro instalacji, na co nie zwracałem wcześniej specjalnie uwagi. Dzięki
Kenny88 powinien, ale tak nie zrobi, bo on po prostu zwiera w tym momencie panel do akumulatora i nie potrafi dostosować napięcia (przy PWM). Z charakterystyki panela wynika, że w tym momencie panel nie da więcej amperów a jako że podłączenie akumulatora zmniejszy napięcie całego układu do 11v, moc spadnie bo ampery się nie zmienią. Taka wada paneli. Nie są źródłem mocy tylko źródłem prądu.
Oczywiście przy regulatorze MPPT to wygląda inaczej.
@ To jednak lepiej te MPPT by nie wykończyć za szybko akumulatorów. Mocno ostatnio się interesuje tematem. Lepiej najpierw zdobywać wiedzę niż inwestować i żałować.
@ ale jak to możliwe? Przecież nie ma opcji żeby napięcie spadło a natężenie pozostało bez zmian. R=U/I to co nagle rezystancja panela spadnie po podłączeniu.
Świetny materiał łapa leci i subskrypcja. Te kilka łapek w dół to pewnie konkurencja się denerwuje :). Dodam jedynie od siebie NIGDY NIE NALEŻY ŁADOWAĆ AKUMULATORÓW BEZPOŚREDNIO Z PANELI BEZ STEROWNIKA bo 18V to sporo za wysokie napięcie które zniszczy każdego kwasiaka max jest 16,2V i to tylko by uzyskać gęstość elektrolitu. Natomiast tak wysokie napięcie ładowania dla akumulatora żelowego AGM to jego szybka śmierć.
Dla mnie super
Witam posiadam panele 3,5 kw jaki podłączyć regulator ładowania ile amper do ładowania 4 akumulatorów 100ah.
25:45 A dlaczego 61W? Akumulator nie ogranicza mocy ładowania, bo niby dlaczego? Na tym etapie bateria ma najmniejsza rezystancję wewnętrzną. Poza tym, jeśli regulator PWM tylko zwiera i rozwiera, to zarówno dla napięcia na aku = 11V jak i 14V pakuje 100W.
Witam, mam falownik 6,2 kW 48 v ładowanie magazynu energii. U mnie się dzieje takie coś na mppt z 400 v zbija na 60 v z paneli fotowoltaicznych przy równych warunkach słoneczny. Chciałem zapytać czy to normalne zachowanie tego mppt bo jak to można zbić z 400 do 60 v to panele fotowoltaiczne nie mogą się uszkodzić???
Jesteś pewien, że PWM tylko zwiera i w chwili zwarcia pakuje do aku energię 1:1 (w pulsach) np. 50V? Zweryfikowałeś to oscyloskopem? Pytam, bo nawet najprostsze regulatory, takie za 20zł, posiadają menu z możliwością ustalenia pułapów ładowania akumulatora.
Bardzo dobrze wytłumaczone, nawet laik zrozumie.
Witam Regulator MPPT Lumiax 30A w instrukcji napisane jest że na 12V akumulatory można zastosować panel o max mocy 390W. Czy jak zamontuje wiekszy np 460W panel i ograniczę prąd ładowania bo ten regulator taką opcje posiada z 30A na powiedzmy 25A to bedzie to bezpieczne dla regulatora?? Czy mogę przewymiarować moc panela i ograniczyć prąd ładowania dla bezpieczenstwa regulatora??? Wiem że w pełnym słoncu moc panela bedzie obcieta ale w jesienne i zimowe dni lepiej jak tej mocy jest wiecej dlatego nurtuje mnie to zagadnienie. bardzo prosze o odpowiedz jesli ktoś się orientuje.
W końcu coś zrozumiałem 🙂
Zamierzam stworzyć jakąś małą instalacje na aucie, byłbym baaardzo wdzięczny za porady i naprowadzenie na dobrą drogę. Pozdrawiam
Na stałe na aucie? To terenówka?
@ , nie to renault kangoo które zmienia się w microkampera lub mobilny namiot :)
Super robota. Dziekuje.
Mam prośbę drogi Kolego. Kupiłem regulator MPPT Tracer i ma on uziemienie dodatnie. Co to w praktyce oznacza, bo nie mogę nigdzie tego znaleźć. To ma jakiś wpływ na instalację w kamperze, gdzie jest (-) na masie pojazdu? Będę bardzo wdzięczny za objaśnienie. Pozdrawiam. Waldek.
No fakt, one wszystkie mają wspólny plus.
W sumie nie zastanawiałem się nad tym. Musiałbym pomyśleć i poszukać, bo na chwile obecną nie umiem odpowiedzieć.
Najlepsze wyjaśnienie jakie widziałem
Nie prościej byłoby przy 36V panelu przed PWM zastosować przetwornice step-down DC/DC sprowadzajaca do 14V? Taniej niż MPPT, a znacznie sprawniej niż samo PWM.
Prościej - nie. Sprawniej - tak :). Obecnie zależało mi na bezproblemowym przełączeniu zasilania urządzeń 230V. Tak, żeby np. mój laptop nie zauważył, czy zasila się z przetwornicy, czy z sieci.
A co sądzi Pan o zastosowaniu przetwornicy dc dc między panelem A inwerterem pwm. Czy da to większą wydajność z paneli?
Świetny materiał
Czyli mam pytanie
Model: 190W Maxx
Ogniwa: Monokrystaliczne
Moc szczytowa: 190 W
Tolerancja mocy [%]: 3
Napięcie mocy Max: Vmp [V]: 20,5
Prąd Max: Imp [A]: 9,27
Napięcie jałowe Voc [V]: 24,6
Prąd zwarcia: Isc [A]: 10,2
Taki panel z regulatorem mppt 30a spokojnie naładuje aku 80 ah agm przy dobrym nasłonecznieniu?
Podsumowywujac:
MPPT to PWM ze wstępną stabilizacją napięcia ??
Pole powierzchni w tych wykresach to moc w Wattach.
Dioda-kondensator elektrolityczny--regulator-akumlator.
Dioda uniemożliwia świecenie panelu nocą.
czy MPPT da radę zastosować do instalacji (aku12V + wiatrak trójfaz. nominalnie 24V) ??
Tak, da radę. Trzeba tylko mieć regulator który obsługuje 3 fazy. Obecnie nie jestem w stanie podpowiedzieć żadnego modelu bo wiatrakami się jeszcze nie zajmowałem.
Transformatora tam w środku chyba nie ma? Na jakiej zasadzie podnosi Ampery ten MPPT?
A jak mamy do 1 MPPT podłączone równolegle 2 stringi paneli, załóżmy po 13 paneli, ale jeden string jest skierowany na zachód a drugi np. na wschód. To jak wtedy dokładnie działa MPPT?
Tak samo działa. Dla inwentera nie ma to znaczenia.
Czyli przy pwm doradzasz panel o mniejszym napięciu?
Jesli to ma być regulator PWM to tak - najlepszy będzie panel najbardziej zbliżony napięciowo do akumulatora.
Fajnie, że próbujesz oświecić widzów. Niestety - twoje teorie są błędne. Obliczenia mocy przy różnych napięciach dla MPP (w filmie okolice 33:50), to u ciebie policzenie zwykłej proporcji. Gdybyś policzył to z większą dokładnością matematyczną, to za każdym razem otrzymasz dokładnie taką samą moc! Rzekome różnice mocy w różnych punktach pracy wynikają tylko i wyłącznie z zaokrągleń podczas obliczeń.
Punkt pracy 18V i 5,56A to 100,08 W
18V:11V = 1,63636363...
i teraz 5,56 A x 1,63636363 = 9,09818181 A
dalej 9,09818181 A x 11 V daje moc 100,08W (jeśli liczymy uwzględniając odpowiednio dużą liczbę miejsc po przecinku).
Jeśli przedstawisz powyższą proporcję w postaci ułamka zwykłego (zamiast dziesiętnego z zaokrągleniem), to w dalszych obliczeniach uzyskasz DOKŁADNĄ, identyczną jak w punkcie MPP, wartość mocy (w tym przypadku 100,08 W).
Cały ten film jest, niestety, jedna wielką bzdurą.
super opowiadasz :). Chyba jednak nie jest tak w 100%,bo przetwonica - ten element w mppt, który zmienia napiecie z panelu,a tym samym prad na bardziej efektywny,tez ma jakies straty,np grzejac sie,nie wiem - zgaduje
Oczywiście, zawsze są straty. Nie da się bez nich. Celowo je pomijałem, żeby łatwiej się liczyło.
35', gdybyś rozumiał o czym mówisz, to skoro pominąłeś straty wpisujesz dla MPPT w każdym punkcie 100W, dla 11V, dla 14V i dla 18V, te "sprawności" to nie jest wydajność MPTT tylko twoja sprawność obsługi kalkulatora. Dla paneli 24V max moc jest raczej w 24V, 36V to ma może Voc.
nikt nie prosił, każdy potrzebował
Wielu prosiło...
Widzę że w handlu są trzy rodzaje jednego kontrolera różnią się max natężeniem. 10A, ,20 A i 30A. Czy trzeba to dobrać do swojej instalacji? Czy wystarczy kupić największy 30 A ?
Można kupić największy, ale nie ma sensu, bo są droższe a nie dadzą żadnej korzyści. Lepiej dobrać pod swoje potrzeby.
Krótko pisząc poleciał sub i łapa, dobra wiedza i przekaz, w szkole tyle nie wiedziałem co tu, dzieki
Ej pytanie mam, czym ładować akumulatorki litowojonowe? Czy pvm się nada? Zamierzam zrobić akumulator litowojonowe na 12v
Takie akumulatorki są trudne do ładowania. Trzeba wykorzystać albo dedykowaną ładowarkę, albo moduł ładowarki np z układem scalonym TP4056. Jednak jeśli chcesz zbudować akumulator 12V, to powinieneś użyć modułu BMS. Pełni on funkcję nie tylko ładowania, ale również zabezpieczenia. Dba też o to, żeby każde ogniwo było naładowane do pełna ale nie przeładowane.
świetny film
Czy regulator PWM mógłby osiągnąć swoją sprawność podobną do MPPT gdyby był zasilany np. panelem 12v czy tam dokładniej 13.6v ?
Tak. Praktycznie nie będzie różnicy bądź będzie niewielka, pomijalna. MPPT najlepiej się sprawdza tylko wtedy gdy różnica napięć między panelami a akumulatorem jest duża.
@ Dzięki
To panel nie ma jakiegos zabezpieczenia w postaci diody zeby nie brał prądu z akumulatora ?
Powinien mieć. Obecnie chyba każdy ma.
Bardzo fajny materiał. Jedno pytanie.
w 10:45 minucie jest mowa, że np w nocy panel będzie rozładowywał akumulator, a gdyby tak zastosować diody prostownicze (takie większe większe)? Czysto teoretycznie nie powinno "targać" prądu w stronę paneli?
Pewnie, że można. Tak się nawet robi. Ma to też taka zaletę, że w przypadku połączenia paneli o różnym stopniu naświetlenia ten słabiej oświetlony nie będzie tak obniżał wydajności bo dioda zapobiegnie zbędnemu cofaniu się do niego prądu.
Aczkolwiek zamiast diod prostowniczych lepiej zastosować diody schottky'iego. Działają tak samo, ale mają mniejszy opór w kierunku przewodzenia. Bo dioda mimo wszystko ma pewien opór i trzeba to też uwzględnić. Zwykle diody obniżają napięcie za nimi o jakieś 0,5-0,7V. Niby niewiele, ale zawsze to strata. No i oczywiście te volty nie znikają tylko wydzielają się na diodzie w postaci ciepła, przez co przy już nawet niewielkiej liczbie amperów grzeją się okrutnie.
Który rodzaj regulatora jest bezpieczniejszy dla akumulatora żelowego ?
To nie jest tak, że MPPT zaczyna ładowanie od niższego pulapu napięcia czyli np z rana a PWM dopiero gdy słońce świeci w panel??
Czyli MPPT najsprawniej pracuje z rana i wieczorem. Zaś PWM w środku dnia.
A co z tymi amperami? Jak np. mam akumulator mogący ładować prądem max 5,1A to w tym przypadku MPPT jest nie zalecane bo wytwarza więcej amper wydanym punkcie ?? Bo wychodzi na to, że im mniejsze napięcie tym większy amperaz w przypadku MPPT ...
No ok ale co gdy akumulator ma mniejszy zalecany prąd ładowania niż MPPT wytwarza??
Generalnie dla akumulatora oba typy są bezpieczne. Na wyjściu na akumulator czy to PWM czy MPPT i tak ładują na zasadzie PWM.
@ no dobra ale gdy moge ładować akumulator max. Prądem 6A a mam panel 100W to już przy 11V z panelu idzie do niego już 1,6x5,56= 8,8A???
Poza tym panele mają max napięcie w szczycie 23V a nie 18.
To jeszcze zapytam czy przekrój przewodów przy zastosowaniu mppt nie musi być większy niż przy PWM?
Akumulatora nie laduje sie napięciem,ale prądem.Gdy prąd powoduje wzrost napięcia do max 16,1Vnastepuje gazowanie.I zagrozenie wywaleniem dekli z akumulatora.Bo regulatory do PV to w zasadziee alternatory w samochodach.Ograniczaja prąd ładowani,by nie dopuscic do wzrostu napiecia ponad14,3.V
To chyba nie takie proste z tym prądem. Większy prąd nie powoduje zwiększenia napięcia. W sumie to nawet chyba jest odwrotnie - jeśli moc dostarczana do układu jest stała, to większy prąd powoduje spadek napięcia. Regulator raczej stara się ograniczyć napięcie a prąd zostawić maksymalny, jaki się tylko da. Oczywiście są też tryby jego pracy, gdzie ogranicza również i prąd, ale przez większość czasu mimo wszystko stara się wydobyć go jak najwięcej.
@ klania sie prawoOHMA.napiecie mierzy sie zawsze pod obciazeniem.Nie plynie prad nie ma napiecia.A jakie masz cisnienie wody w kranach?Nie zmierzysz,zanim nie odkrecisz zaworu.
Nie płynie woda w kranie jak nie masz ciśnienia. Tak samo nie popłynie prąd jak nie będzie napięcia. To różnica potencjałów wymusza przepływ prądu.
Ciśnienie wody zmierzę manometrem hydraulicznym. Nie muszę odkręcać kranu, żeby mi wskazał wartość. Za to jak nie będę miał ciśnienia to nie zmierzę przepływających litrów, niezależnie czy będę miał po drodze zawór czy nie. Nie ma ciśnienia - nie ma przepływu.
@ gdy nie plynie prad nie ma roznicy potencjalow.wylacz bezpieczniki w domu i sprawdz jaki tam prad plynie.nie ma pradu nie ma napiecia.odpal samochod bateria od laptopa.ma 12V.podlacz i sprawdz napiecie.na rozruszniku.dlaczego nie ma tam 12V?.
@@valdelemis nieprawda. Napięcie może istnieć bez natężenia ale natężenie nie może istnieć bez napięcia. Pierwszy lepszy link z neta, nawet z przykładem o Iranie. Również potwierdza że obwód w którym nie płynie prąd może posiadać napięcie www.naukowiec.org/wiedza/fizyka/napiecie-elektryczne_894.html
Latem testowałem panel 100W 18V. Ze względu na to że nie dysponowałem żadnym regulatorem podpiąłem go bezpośrednio do akumulatora 12V. Prąd maksymalny jaki osiągnąłem z tego panelu nie przekroczył w okolicach 14V 2,5A a w zasadzie najczęściej spadał do wartości 2,2-1,5A przy próbach ustawienia go pod idealnym kątem do słońca. Test robiłem przy upalnej, bezchmurnej pogodzie. Twoje wyliczenia mocy dla regulatora PWM niestety nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.
Do zwykłej grzałki 2kW do bufora lepiej regulator PWM czy MPPT?
Typ grzałki tutaj nie ma znaczenia.
jakiej firmy mptt jest warte zakupu?
Wiesz, za mało firm miałem i nie jestem w stanie odpowiedzieć :(. Używałem głównie tylko Epever i esmart3, którego jeszcze tutaj nie pokazywałem. W tym zestawieniu Epever jest lepszy. Pracuje stabilniej przy 12V.
@ dzięki, fajny materiał zrobiłeś.
Witam, a czy dało by się polepszyć działanie PWMa poprzez zastosowania przetwornicy step-down na wejściu z panelu? Czyli obniżyć napięcie z PV do takiego "przyjaznego" dla akumulatora (nie wiem co się wówczas dzieje z prądem - jakie są straty). I wówczas PWM będzie miał (teoretycznie) większą sprawność. Czy dobrze kombinuje? Czy tak naprawdę właśnie tym jest MPPT?
Krzywa mocy i MPP jest dostępna dla wielu paneli i wynika z niej że niedopasowanie mocy jest tylko wtedy gdy panel ma dużo wyższe napięcie niż akumulator.
Przetwornica to oczywiscie transformacja oporności np. "zamienia" napięcie na prąd czyli to transformator DC" . MPPT aby działał musi sterować przetwornicą czyli zmieniać tę krotność, a robi w minimalnej skali, bo sama przetwornica niweluje 90-95 % problemu.
Jeśli panel dopasujemy do akumulatora to zależnie czy chcemy mieć inteligentną ładowarkę ,czy też chcemy jak najszybciej naładować czyli wycisnąć największy prąd, to ani MPPT ani nawet przetwornica nie jest potrzeba a podłączenie na krótko z dopasowaniem mocy (czyli napiec panela) daje mniejsze straty niż MPPT z przetwornicą, bo one muszą tracić okolo10% .Nie będę tu opisywał czym się różni PWM, bo autor chciał dobrze ale temat skomplikowany i nie da się prosto opisać pracy PWM na solarach choć samo PWM jest proste. Zatem autor jakieś drobne błędy popełnil ale generalne nie należy tak tego tłumaczyć, bo choć to pewne uproszczenia to laik i tak wiele z tego nie zrozumie. A nadmierne uproszenia mieszają w głowach tym co coś już kumają.
Nie ma na rynku prostych regulatorów PWM bo to dawno straciło sens np dlatego że regulatory dostały skomplikowane ładowarki a to oznacza że prawie wszędzie są przetwornice a same przetwornice to odmiana PWM czyli branie energii małymi paczkami czasowymi z dużym prądem.
Czyli panel 100W 36V/3A ma oporność około 10 om w MPP. Akumulartor 50Ah potrzebuje 14-15V i 5 A =75W czyli ma oporność 3 omy.
Prosta przetwornica zmniejszająca napiecie 2,2 raza (36/15V) transformuje oporność wewnętrzna czyli czyni MPPT zbędnym.Wykresy zmian MPPT przy zmianie nasłonecznienia mówią że MPPT jest zbędne.Trochę gorzej jest ze zmianą MPP przy zmianie temperatury, ale to już zagadnienie bardziej skomplikowane.
Samą krzywą panela łatwo dopasować do akumulatora bez MPPT
Panel typowy 18V bedzie pracował z około 15V po połączeniu na krótko z akumulatorem i będzie dopasowany.
Panel da na początku ładowania 12V a pod koniec 14,7V.
Regulator czy mała przetwornica potrzebna jest do ochrony przed przeładowaniem.Ale sam woltomierz i panel z właściwym napięciem (nie 36V) naładuje szybciej niż przetwornica czy MPPT. Czyli panel + przetwornica za 6-10zł z ograniczeniem napięcia do14,7V i prądu do 3-5 A wystarczą aby panel 100-300W dobrze ładował i to bez strat na niedopasowanie mocy czyli MPP
w dzisiejszych czasach tłumaczenie że PWM to przeszłość nie ma sensu bo to trzeba by zrobić dokładniej gdyż panel nie pracuje tylko na regulator PWM a po drodze ładuje kondensatory Gdy klucz PWM się wyłącza.Zatem z mocami jest trochę inaczej niż na filmie a różnice w zależności od konfiguracji układu są paro-procentowe .nie jestem specem ale tak mi wyszło dziś z analizy charakterystyk
Jeszcze sprawdzę jak MPPT przydałby się do sterowanie grzałkami w bojlerze z solarów bo te MPPT do niedawna były tak drogie ze trzrba sprawdzić czy przy dzisiejszych cenach maja sens.A
le przy akumulatorach jest prościej i MPPT mało daje jeśli nie powiedzieć, że nic nie daje
Zyski są tak małe ze szkoda czasu na pomiary a i tak to jest już praktycznie w każdym regulatorze który jest ze średniej półki więc szukanie czegoś bez MPPT nie bardzo ma sens, bo ani tu oszczędności na kosztach ani zyski na energii.
Ma jakiś sens to dodali bo to marketingowo zwiekszasprzedaż.Samemu budować lub dokupować raczej nie ma sensu w typowych zastosowaniach
Genialnie wytlumaczone, dzieki! Poziom szkolnictwa w polsce pada na ryj.
Wszystko super, ale co to za akumulator kwasowo-ołowiowy, który "ma największą moc" przy 18V"? 😜 Maks. ok. 16V, powyżej może być "BUUM". 😉
Zajímavé je že se tyto regulátory dělají i pro startovací akumulátory . Které nesnáší cyklování ale co je horší nesnáší být při používání v nenabitém stavu. V nenabitém stavu by neměli být aní agm. Gelové tento stav snáší asi lépe. Zatím hotové lifepo akumulátory které se prodávají u nás 100ah za 10000kč až 17000kč jsou v Číně za 311EURO 300ah. Takže u nás pro rozšíření lifepo4 brání zlodějina překupníků.
A gdyby przy PWM akumulatory w szeregu czyli od 22V do 28V i wtedy panel musi mieć napięcie większe od 28... Czyli równolegle panele (duży 18V i jakieś maleństwo, które podniesienie napięcie do tych 28V)... Teoretycznie straty byłyby najmniejsze w przypadku PWM, a jak w praktyce?
Witaj,mam takie pytanie, czy np regulator mppt 10A będzie dobry do małego panelu 2x10W?
możesz spróbować, ale przy takiej małej mocy paneli nie odczujesz wielkich korzyści. Natomiast będzie to dobra inwestycja na przyszłość, gdy postanowisz dołożyć jeszcze jakieś panele. No i w sumie możesz też próbować podłączyć obie 10-tki szeregowo. Hmm, czyli w sumie tak, będzie dobry 🙂
@ Dziękuję za odpowiedź,pytałem ponieważ dopiero zaczynam zagłębiać się w temat,a nie bardzo lubię inwestować w sprzęt,który do niczego się nie nadaje i trzeba go za chwilę wyrzucić.Znalazłem za około 230 regulator mppt lumiax 10A i dlatego pytałem.Co do paneli to miałem zamiar ich połączyć,tyle że równolegle:)
podoba mi się :) "prąd o napięciu"...
No tak, prąd ma napięcie i natężenie. Więc może być prąd o napięciu x i natężeniu y.
👍👍👍👍
Z tego co widze te solary to pic fotomontaż czemu .. To co jest sprzedawane jest albo lipnej jakości i albo działa albo nie działa mowa o regulatorach panelach i akumulatorach. Ktoś rozkręcił temat i ludzie polecieli kupować ktoś ma na tym teraz kasę . Mam taki mały zestaw jak się sprawuje ...powiem marnie pogody mamy przeważnie nie słoneczne wiadomo że płyta solarna coś i tak będzie wytwarzała tylko że to co ona produkuje nie jest w stanie naładować nawet przez miesiąc akumulatora miałem taki problem i mam jak nie naładujesz z sieci ładowarką akumulatora jest lipa. Jak coś podłączysz np światło już jest problem rozładowany akumulator nie naładuje się. Poza tym akumulatory następna lipa mam agm 14Ah 12Valbo się rozładuje albo są wolne spadki lub gwałtowne dlatego twierdze solar się nie nadaje i szkoda kasy. Regulatory mam pwm i mppt pwm nie naładuje bez mocnego słońca akumulatora i ma delikatne spadki. Mppt mam lumiax 10A na słońcu szybko ładuje a przy 99% ładowania regulator rozładowuje w parę sekund akumulator . Przy pogodzie bez słońca pochmurno 44% ładuje a potem następuje rozładowanie akumulatora. Mój zestaw płyta solarna 20W akumulator 14Ah12V regulator pwm niebieski chiński 20A regulator lumiax mppt 10A .
Matematyka czyli wiedza wykazuje nam jedno: wszystko mamy z kolebki cywilizacji czyli z Chin :D
Powrót do korzeni 😉
Skrzypi cos i troche zakłóca ale spoko opowiedziane
kaziuPPG Niestety, siedziałem na kanapie i strasznie skrzypiała
Mam prądnice 500wat prąd stały
Przy stałych obrotach wytwarza od 30do 60v
Proszę o radę jaki regulator zastosować aby ładować akumulator 12 v
Pozdrawiam
Strasznie dużo błędów w mowie … napięcie stałe na początku objaśniałeś a nie prąd
Fajny materiał ale nie wytłumaczyłeś dlaczego układ MPPT pozwala osiągnąć większy prąd niż nominalny prąd panelu. Chyba że źle zrozumiałem i czarny wykres jest dla wyjścia, a z panelu ciągle idzie 5,56A (zakładamy więc ciągle maksymalne nasłonecznienie) Jednak w takim wypadku potrzebowalibyśmy jedynie stabilizatora napięcia na 12 albo 14V i napięcie na panelu już by nie było zależne od tego na akumulatorze. Czarny wykres oznacza wówczas sprawność naszej "przetwornicy MPPT" dla poszczególnych napięć przy założeniu że na wejściu mamy ciągle 18V. Myślę ze stabilizator spełnia dokładnie taką funkcję a i niższe napięcie na wejściu nie robi dla niego problemu. W którym miejscu popełniam więc błąd?
Jeśli nie przeszkadzałaby w tym jakaś właściwość paneli o której nie wiem to dałoby się zbudować prosty i wydajny układ PWM. Mój pomysł jest taki: Dajemy między panel a układ PWM spory kondensator i mierzymy napięcie. Wychodzi powiedzmy 18V. Otwieramy styk (obciążenie) i napięcie spada do 16V Zamykamy układ i kondensator się ładuje znów do 18V. Otwieramy na chwilę (PWM) tak by napięcie nie spadło poniżej 17,5 i tak w kółko. i tak nasz układ PWM utrzymuje 18V które moze być puszczone przez zwykły stabilizator do akumulatora. Wiem że takie układy działają tylko pytanie co potrafi układ MPPT czego ten nie potrafi
Pytasz się, dlaczego układ MPPT pozwala osiągnąć większy niż nominalny prąd panelu, w tym przypadku 5,56A. Ponieważ przy przetwarzaniu napięcia na niższe, prąd wyjściowy rośnie. Jeżeli mamy przetwornice obniżającą napięcie z 18V na 12V, gdzie maksymalna moc wyjsciowa to 100W i tu rodzi się pytanie ile to amper? Obliczamy go ze wzoru I=P/U czyli I=100W/12V=8,33A. (zakładamy że nasza przetwornica jest idealna, bezstratna czyli ma 100% sprawności) (z reguły jest to 95-90%)Moc wyjsciowa = moc wejsciowa, czyli na wejsciu też jest 100W. Ile to amper na wejsciu? 100W/18V=5,56A :) No tak z panelu 18V 100W 5,5A można z jego pomocą uzyskać na wyjsciu 100W przy napięciu 12V ale 8,3A :)
Dokładnie. Przy PWM z panela ściągamy ampery, a przy MPPT Waty :). Regulator może praktycznie manipulować tylko napięciem (bo prąd chcemy mieć największy, więc wiadomo, że tutaj będzie dążył do maximum), więc jego rolą jest tak dobierać te napięcie, żeby moc wyszła jak największa.
Dzięki za odpowiedź. To dlaczego więc nie można zastosować zwykłej przetwornicy? (coś typu step-up lub step-down) Każda przetwornica zmieniając napięcie przekazuje dalej tą samą moc. (również pomijam straty) Widzę że ktokolwiek opisuje działanie MPPT bierze pod uwagę Nominalne parametry czyli tak jak tutaj 18V co dla 100W daje 5,56A co mozna zmienić w 12V I 8,3A dowolną przetwornicą. również dla nizszych napięć powinna ona działać poprawnie. Jeszcze zostaje kwestia podpięcia grzałki. Wiem już ze przykłądowo grzałka która pobiera 100W dla 18V, przy napięciu 9V będzie w stanie pobrać tylko 25W a panel powinien dla takiego napięcia produkować 50W Co by się więc stało gdyby zastosować grzałkę o dwukrotnie mniejszej rezystancji (tj. 200W dla 18V) i podłączyć ją bezpośrednio?
@@marcin4323 Dużo by tłumaczyć :DD Z grubsza chodzi tu o tak dobieranie prądu wyjscia aby napięcie na wejściu z panela nie spadło poniżej maksymalnego napięcia punktu pracy. Mppt robi to automatycznie, zaś przetwornicą dcdc musimy robić to ręcznie (w zależności od nasłonecznienia) Mniej słońca - mniej pradu - musimy przykręcić prąd wyjściowy by napięcie wejściowe było na poziomie 18V
Nooooooo
To tlumaczenie mogloby byc fajne ale kolega co chwile cos myli i nie rozumie ze moc a prad to nie to samo. Co do ladowania to niestety ale bardzo slabo zna sie na elektronice i ladowaniu. Nie podaje ani jednego przykladu ktory opisalby ze ładowanie nie odbywa sie nigdy pradem stalym.
bajecznie wytłumaczone
Powinni zabronić robienia takich filmów przez niedouczonych ludzi. PWM jest częścią regulatora MPPT, edukacją powinni zając się ludzie posiadający kompletną wiedzę a nie co macają tylko temat.
Powiedział co (nie)wiedział.
No jest częścią. I co?
th-cam.com/video/K7NWpxxEB9o/w-d-xo.html
@ th-cam.com/video/OWsoPz5T37g/w-d-xo.html proponuje samodzielnie zbudować regulator MPPT i zrozumieć jego zasadę działania , są tam klucze tranzystorowe których działanie polega na kluczowaniu i otrzymują sygnał pwm, aby uniknąć strat mocy na tranzystorze oraz ze względu na to ze charakterystyka pracy urządzeń przeksztaltnikowych jest bardzo nieliniowa.
@@smyrtin no wiem o tym. Naprawiałem zasilacze impulsowe które również stosują metodę PWM. Nie mówię o takich szczegółach w filmie bo normalnych ludzi takie szczegóły nie interesują. Mój kanał nie jest dla profesjonalistów tylko dla ludzi którzy chcieliby wiedzieć ogólnie jak to działa. Mógłbym szczegółowo omówić kilka algorytmów poszukiwania MPP ale po co? Ludzie chcą wiedzieć po prostu czym to się różni ogólnie i czy jak podłączy się taki a taki panel/akumulator, to będzie działać czy się spali.
@@smyrtin nie bądź taki surowy. Zazwyczaj treści na yt pozwalają doświadczyć nowych olśnień tym bardziej wnikliwym widzom.
Sądząc po Twojej odpowiedzi masz rozległą wiedzę, czy pomógłbyś mi znaleźć odpowiedź na takie zagadnienie: Marzymi się taki regulator, który nadmiar mocy, którą wytwarza pv i nie jest w stanie przyjąć aku oddał na zwykłą grzałkę? Inaczej mówiąc tak dobierać przepływ prądu na grzałce, aby na aku było napięcie nie wyższe niż np. 14,3V.
@@marceldotawa6236 to jest pomysł o
Którym myśle od pewnego czasu, tylko należy pamiętać o tym ze grzałka ma stała rezystancje, można zrealizować to inaczej poprzez grzałkę z kilkoma odczepami i automatycznie przełącza się w zależności od nasłonecznienia w danym momencie. Taki najprostszy MPPT.
Film zawiera błędy merytoryczne, musisz jeszcze się do uczyć PRAWO OHMA !!!, z tymi wyliczeniami mocy i procentami to głupoty pleciesz. MPPT to nic innego jak sterowany PWM. Po prostu dobór wypełnienia przebiegu dla PWM odbywa się poprzez pomiar mocy pobieranej przez odbiornik i tak struje PWMem żeby ta moc była jak największa to jest cała tajemnica. Wynika to z nieliniowości paneli PV. Można to zrealizować oczywiście z użyciem mikroprocesora ale również da się to zrobić z wykorzystaniem wzmacniaczy operacyjnych.
Nie. MPPT to więcej niż ci się wydaje. To nie jest tylko sterowany PWM.
Generalnie algorytmów MPPT jest kilka ale o tym nie mówiłem bo są dość skomplikowane i sam w temat nie wnikałem.
A informacje które przekazałem są zbieżne z zagranicznymi technicznymi kanałami, którymi się wzorowałem.
Opowiadasz bzdury że powyżej 14v akumlator się uszkodzi (7;30) W 16;05 twierdzisz że >zwiera tutaj praktycznie panel słoneczny do akumulatora< to jak panel daje ponad 18v czy ponad 50v czy jak połączysz szeregowo to nawet 1000v i więcej to całe napięcie i cały prąd pójdzie bezpośrednio na akumlator.Większych bzdur nie słyszałem !!!!!!! I w tym momencie przestałem oglądać. Proszę cię jak najszybciej usuń ten filmik. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Ten filmik może skutkować Uszkodzeniem panelu , uszkodzeniem akumulatora.
Właśnie dlatego, że przerywasz oglądanie, wierzysz w swoje wyobrażenia. To nie bzdury. Tak działa PWM. To takie szybkie zwarcia. Poczytaj sobie w internecie. Dlatego przy regulatorach PWM nie podłącza się paneli szeregowo. Przy regulatorze PWM należy podłączać panele dopasowane do akumulatora. MPPT to inna sprawa, bo on transformuje napięcia. Ale tego nie dooglądałeś...
Pytanie czy przy panelu 55 wat monokryształ stosowac do ładowania aku 12v kwasiak mppt czy pwm.
Jeśli panel jest 12V to wystarczy PWM. Korzyść z MPPT w tym przypadku będzie zbyt mała żeby miało to uzasadnienie ekonomiczne.