W USA robiono wyliczenia, że przejście na system metryczny da realne i duże oszczędności w przemyśle i nie tylko. I chyba w czasach Cartera były jakieś projekty reformy, w czasach Reagana diabli wzięli.
@@odkryjusa Angolom się do dziś w praktyce nie udało. Choć oficjalnie mają wprowadzony układ SI. Dlatego w Brytani spokojnie możesz żądać aby sprzedawca sprzedał Ci np 1kg czegoś, zamiast powiedzmy 2 funtów ;) . Jego ździwienie gwarantowane. A jak ma stara wagę to i zakłopotanie. Bo nowe ( nowe w latach 70-ych) muszą być skalowane w miarach SI i imperialnych.
@@iowa406przecież w sklepach wagi są wyskalowane pod kilogramy. A ceny są za kilogram, 100g itp. A nie w funtach. Jedyne co to mleko w butelkach jest w pintach 1-4. Kartonowe w litrach.
@ 5:28-5:40 W artykule o skali Fahrenheita w polskiej Wikipedii jest napisane, że to jest mit powtarzany w wielu artykułach i programach telewizyjnych. O tym jak na prawdę powstała skala Fahrenheita jest napisane, że: „Przyjął trzy punkty odniesienia dla swojej skali: 0 °F - temperaturę zamarzania mieszaniny wody, lodu i salmiaku w proporcjach 1:1:1 (−17,78 °C), 32 °F - temperaturę lodu i wody w proporcjach 1:1, oraz 96 °F - temperaturę ludzkiego ciała (3 razy wyższa niż temperatura zamarzania wody, 3×32 °F = 96 °F). Już po ogłoszeniu w 1724 roku swojej skali, kilka lat przed śmiercią, Fahrenheit dokonał ostatniej modyfikacji. Ustalił temperaturę wrzenia wody na 212 °F, 180° więcej niż mieszanki wody i lodu, jako ważniejszą w nauce niż temperatura ludzkiego ciała. Od tego czasu temperatura ciała człowieka została ustalona na 98,6 °F.”.
Pozwólcie, ze dołożę moje 3 grosze do tego zamieszania. Mianowicie w Kanadzie 1 galon ma 4.5 litra w odróżnieniu od amerykańskiego galona, który 3.78 litra. Żeby je odróżnić, kanadyjski nazywa się Imperial Galon. Wszyscy tutaj używają amerykańskiego galona.
@@odkryjusa I jeszcze jedna. Powinieneś dodać, że galon o którym mówisz to liquid galon. Do ciał sypkich w USA jest dry galon, i jest on trochę większy niż liquid, ale mniejszy niż imperial ( który jest i do płynów i ciał sypkich).
Woda o temperaturze poniżej 0 C i powyżej 100 C (ciśnienie atmosferyczne) nie paruje. Porowanie to zjawisko zmiany stanu skupienia z ciekłego na gazowy. Sublimacja to ...
@@MichaelT_123 Z punktu widzenia nauki masz rację ale nie uwzględniłeś, że @virgiliovivacemente5441 pisząc o wodzie miał na myśli jej najbardziej domyślny, czyli ciekły stan skupienia. Jeśli weźmiemy to pod uwagę to @virgiliovivacemente5441 napisał całkowicie prawidłowo. Woda ma stan ciekły (przy ciśnieniu normalnym) w zakresie 0 do 100 st. C i paruje w każdej temperaturze z tego przedziału.
A dlaczego 100 F to nie jest właściwa temperatura ludzkiego ciała tylko już stan gorączkowy. Bo miała to być właściwa temperatura ludzkiego ciała, ale pomiar wzorcowy był użyty przez Farenheita, na jego żonie, która miała wtedy gorączkę
Gwint calowy rurowy w wymiarze ma podaną średnicę wewnętrzną rury a żeby było fajniej to USA i Anglia ma ten sam wymiar tych gwintów ale inny kąt i nie pasują do siebie
W murice podczas pomiarów długości nie używa się systemu dziesiętnego i cal dzielą na 4,8,16,32. Dlatego klucze calowe mają takie chore rozmiary typu 3/8 czy 5/16.
Jak wiele rzeczy, do których ludzie już się przyzwyczaili, ciężko to po prostu zmienić. Próbują, ale to skomplikowany proces (np.musieliby wymienić wszystkie znaki na ulicach :) )
@@pawelgornicki2702 🤣Co ma się system imperialny czy metryczny do "względów militarnych"? Cała amerykańska zbrojeniówka produkuje na systemie metrycznym! Nawet broń strzelecką, bo USA jest w NATO, które przyjęło już dawno standaryzacje amunicji i uzbrojenia w miarach metrycznych. Karabinki, pistolety, itp. są produkowane w USA przez największe firmy na maszynach i miarach metrycznych. Jedynie mniejsze firmy produkujące np. broń myśliwską, rewolwery, strzelby produkują w systemie imperialnym. Zresztą zobacz sobie amerykańskie filmiki z pracy szeryfów, policji - w większości broń krótka to Glock i Beretta - wszystko metryczne.
Z tego co słyszałem, amerykanie sami nie ogarniają mil, jardów itd., dlatego podają odległości w minutach (It's 10 minutes from here) jazdy samochodem.
Mnie to nie przeszkadza imperialne jednostki są ok, a najbardziej się cieszę jak jadę po paliwo, płacę za galon a nie za litr (tak jak w Kanadzie za litr w porównaniu płaci się dużo drożej)
Jeszcze dodam tylko, że mleko nie tylko kupuje się w galonach, ale przede wszystkim w ćwiartkach, co stanowi galon podzielony na cztery, czyli prawie litr.
USA jest oficjalnie chyba metryczne, ale przeliczają to na swoje i ch... Veritasium miał o tym odcinek, w papierach się zgadza ;) Durne są jeszcze AWG przewodow, im cienszy tym mniejsze AWG i juz im zabraklo liczb naturalnych. PCB do dzis pewnie sie projektuej w milsach (ulamki cala). 110V tez slabe, wymaga wiecej miedziuchy. Armia raczej metryczna, przynajmniej jesli chodzi o kalibry dział itp?
@@odkryjusa Ale chyba oficjalnie nie przyjęli tego systemu. Bo gdyby tak było wszystko musiało by być skalowane ( wagi, mierniki, wskaźniki itp) lub podawane na opakowaniu w obu systemach : SI i amerykańskim. Tak jest np w WB. W 1973 przyjęła oficjalnie SI i wszystko jest w dwóch miarach podawane ( a przynajmniej oficjalnie powinno być).
Cale są dobre u krawca ale w zastosowaniach takich jak mechanika precyzyjna gdzie wymiary są z dokładnością 0,01-0,002 mm to jest jakiś koszmar, nie wiem jak oni mogą tego użwyać
Imperialny system miar jest bzdurny, bo jest niepraktyczny. Jest niepraktyczny bo nie jest dziesiętny. W USA system liczbowy (matematyka) jest taki sam jak na całym świecie, czyli dziesiętny. Jeżeli nie masz dziesiętnego systemu miar w dziesiętnym systemie liczbowym, to tak jakby zbudować równe asfaltowe drogi, tylko po to, żeby jeździć po nich konno, kiedy inni jeżdżą pojazdami na kołach. System imperialny jest ostatnią pozostałością dwunastkowego systemu liczbowego, stosowanego bardzo długo w Anglii. Niepraktyczność systemu imperialnego jest jeszcze bardziej kuriozalne bo dwie miary o tej samej nazwie (uncja) - jedna wagowa, druga objętościowa, które nie mają ze sobą żadnego związku wielkościwoego. Tymczasem 1 litr, to w przybliżeniu objętość kilograma wody - najpowszechniej używanej przez człowieka cieczy. 4:10 - Co do minus 18 stopni Celsjusza w zamrażarkach, to opowiada pan bajki. Może taka temperatura jest w zamrażarkach w USA. W Europie zamrażarka do użytku domowego musi utrzymywać temperaturę między -24 a -12 st. Temperatura -24 st. jest ściśle związana z temperaturą wrzenia zastosowanego czynnika chłodniczego R134. (temp. wrzenia - 26 st. C). Zwyczajnie z takiej zamrażarki nie "wyciśnie się" niższej temperatury niż -26 st. C. Żeby było ciekawie, to dawniej, gdy używano czynnika R12 - zamrażarki takie jak np. polska Mors 222 mroziły do minus 30 st. C.
-18 to temperatura wzorcowa (czy jak to się na to mówi) ale w gastro czy w handlu spożywczym. Jak chcesz handlować lodem w kostkach, rożkamj czy mrożonkami to taka lodówka musi mieć co najmniej -18.
Jedyne jednostki metryczne, jakie się przyjęły w USA to 2 litry coli i kaliber 9 mm... Tylko wojsko i zbrojeniówka oraz pochodne jak NASA mają olej w głowie i już dawno przeszli na system metryczny. Jakbym pojechała do 97% krajów na świecie to spokojnie odnalazłabym się w tym ile wody czy innego soku jest w butelce, filety z ryby czy z kurczaka wszędzie ważyliby w kilogramach a nawet nie byłoby problemów z kupnem cukierków, tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów czy nawet substancji zakazanych, bo te też mają system metryczny. Tylko Amerykanie robią problem ze wszystkim bo te cholery nawet nie dadzą nawet małym druczkiem rozmiarówki metrycznej. Ja współczuje wszystkim imigrantom w USA że muszą się tego uczyć tak utrudniających funkcjonowanie rzeczy jak system imperialny. Chyba tylko bardziej współczuję im fatalnej jakości amerykańskiej żywności
@@odkryjusa To nie jest imperialny. Po za jednostkami długości wszystkie inne mają inne wymiary niż imperialne. To jest system miar amerykański, różny od imperialnego. Mimo tych samych nazw jednostek.
Długość stopy nie jest taka sama u każdego . 10/2=5 i nie trzeba tu ułamków. System temperatur jak i wag czy objętości , jest tak samo poj... jak wcześniejszy brytyjski od którego już się odeszło , chociaż wciąż są np pinty co do objętości.
@wielkizderzaczandronow2869 też hujnia chyba że 2 jajka zostawić na następny dzień. A tak poważnie to śmieszy mnie to że amerykanie mają wyj.bane na system metryczny natomiast np europejczykom bardzo przeszkadza to jak amerykanie liczą długość czy objętość.
@@marekkrepa9982 Europejczykom przeszkadzają miary imperialne w USA w takim samym stopniu jak Amerykanom przeszkadzają miary metryczne w Europie. Pooglądaj amerykańskie podcasty na temat wyższości/niższości systemu metrycznego - jest tego masa. Tak naprawdę to między Europą a USA jest aktualnie zbyt mały przepływ ludzi przebywających przez dłuższy czas, żeby którejkolwiek stronie przeszkadzał system, który ma druga strona. Większą uciążliwością dla Amerykanów lub Europejczyków jest np. inny typ gniazdka i napięcie. Jak nie masz przejściówki i sprzętu (zasilacza) na właściwe napięcie to masz problem.
amerykański system miar to jakieś nieporozumienie, pełno jest memów w internecie na ten temat np. popularny filmik z kanału "Jimmy Rees" pod tytułem "Imperial Measurements Explained 🤣🤣🤣!!!"
No własnie ciekawe spostrzeżenie. W sieciówkach kawowych europejskich takich jak Costa i Nero kubki oprócz tych S M L XL mają też opisane w mililitrach, np. w Nero kubek M to 330 ml. Nie wiem jak jest w Starbucksie, bo byłem tam raz 20 lat temu.
A i tak na takich stacjach benzynowych jest różnie. Stacja X ma kawę M ale o objętości 200 ml a stacją Y tę samą kawę oznacza jako S i ma 210 ml. Gdyby nie opisówka w mililitrach to ludzie awanturowaliby się czemu ich emka jest taka mała bo u konkurencji jest większa. A tak to mają napisane. A to że nie czytają to inna sprawa
Właśnie ze względu na tzw system ćwiartkowy, Amerykanie noszą w portfelu tylko cztery monety 1-5-10-25 centów, z których można ułożyć każdą wartość, a nie jak my 1-2-5-10-20-50 groszy czy centów w związku z czym nasz portfel waży zawsze pół kg ( oczywiście w uproszczeniu ) właśnie tego zapomniał Pan dodać. Tak samo w systemie ćwiartkowym skonstruowany jest system wagowy, mierniczy czy objętościowy. Właściwie jest to bardzo proste, gdy się na to spojrzy z właściwej strony. Pozdrawiam.
Przecież u nas moglyby być monety 1-5-10 i też daloby sie z nich ułożyć każdą wartość. Nawet z samych jedynek się da. To nie jest za bardzo argument na cokolwiek.
No, jakbym pił mleko w galonach to bym się chyba w drzwi do chałupy nie zmieścił. Dlatego tam takie grubasy. Wole w literkach. Poza tym, jak tu powiedzieć w systemie imperialnym: pół litra czystej poproszę. Toż pić się od razu odechciewa.
W USA robiono wyliczenia, że przejście na system metryczny da realne i duże oszczędności w przemyśle i nie tylko. I chyba w czasach Cartera były jakieś projekty reformy, w czasach Reagana diabli wzięli.
Próbują, były instytucje do tego, ale jakby nie patrzeć to ogromne przedsięwzięcie i trochę potrwa
Nie biabli wzięło tylko by utrudnić szpiegom w tym przemysłowymi z KGB (FSB) i GRU... Mało kto o tym wie...
@@odkryjusa Angolom się do dziś w praktyce nie udało. Choć oficjalnie mają wprowadzony układ SI. Dlatego w Brytani spokojnie możesz żądać aby sprzedawca sprzedał Ci np 1kg czegoś, zamiast powiedzmy 2 funtów ;) . Jego ździwienie gwarantowane. A jak ma stara wagę to i zakłopotanie. Bo nowe ( nowe w latach 70-ych) muszą być skalowane w miarach SI i imperialnych.
@@iowa406przecież w sklepach wagi są wyskalowane pod kilogramy. A ceny są za kilogram, 100g itp. A nie w funtach. Jedyne co to mleko w butelkach jest w pintach 1-4. Kartonowe w litrach.
jesteś the best!!! ogladam wszystko --analizy ok ---i dobrze prowadzisz:) powodzenia!
Dzięki wielkie bardzo mi miło :)
3:15 błędny wzór. Bo brakuje tam nawiasów aby poprawnie liczyć. Chodzi o kolejność wykonywania działań
7:20 to nie są zalety cali, systemu dwunastkowego. Którego i tak nie używają
I pomyśleć że oni polecieli na księżyc
NASA mierzy w systemie metrycznym ;)
Na Księżyc wysłał ich Wernher von Braun
To nie ci sami.
Były już wypadki z powodu innych miar w Usa, Welkiej Brytanii czy Europie. Np w 1999 roku katastrofa sondy Mars Climate.
Lot na księżyc w studio. Pozdrawiam
@ 5:28-5:40 W artykule o skali Fahrenheita w polskiej Wikipedii jest napisane, że to jest mit powtarzany w wielu artykułach i programach telewizyjnych. O tym jak na prawdę powstała skala Fahrenheita jest napisane, że: „Przyjął trzy punkty odniesienia dla swojej skali: 0 °F - temperaturę zamarzania mieszaniny wody, lodu i salmiaku w proporcjach 1:1:1 (−17,78 °C), 32 °F - temperaturę lodu i wody w proporcjach 1:1, oraz 96 °F - temperaturę ludzkiego ciała (3 razy wyższa niż temperatura zamarzania wody, 3×32 °F = 96 °F). Już po ogłoszeniu w 1724 roku swojej skali, kilka lat przed śmiercią, Fahrenheit dokonał ostatniej modyfikacji. Ustalił temperaturę wrzenia wody na 212 °F, 180° więcej niż mieszanki wody i lodu, jako ważniejszą w nauce niż temperatura ludzkiego ciała. Od tego czasu temperatura ciała człowieka została ustalona na 98,6 °F.”.
Pozwólcie, ze dołożę moje 3 grosze do tego zamieszania.
Mianowicie w Kanadzie 1 galon ma 4.5 litra w odróżnieniu od amerykańskiego galona, który 3.78 litra. Żeby je odróżnić, kanadyjski nazywa się Imperial Galon.
Wszyscy tutaj używają amerykańskiego galona.
Słuszna uwaga ! Dzięki :)
@@odkryjusa I jeszcze jedna. Powinieneś dodać, że galon o którym mówisz to liquid galon. Do ciał sypkich w USA jest dry galon, i jest on trochę większy niż liquid, ale mniejszy niż imperial ( który jest i do płynów i ciał sypkich).
100 stopni Celsjusza to temperatura WRZENIA wody, woda paruje w KAŻDEJ temperaturze.
Tak zgadza się, przejęzyczenie :)
Woda o temperaturze poniżej 0 C i powyżej 100 C (ciśnienie atmosferyczne) nie paruje. Porowanie to zjawisko zmiany stanu skupienia z ciekłego na gazowy. Sublimacja to ...
@@MichaelT_123 Z punktu widzenia nauki masz rację ale nie uwzględniłeś, że @virgiliovivacemente5441 pisząc o wodzie miał na myśli jej najbardziej domyślny, czyli ciekły stan skupienia. Jeśli weźmiemy to pod uwagę to @virgiliovivacemente5441 napisał całkowicie prawidłowo. Woda ma stan ciekły (przy ciśnieniu normalnym) w zakresie 0 do 100 st. C i paruje w każdej temperaturze z tego przedziału.
@@wielkizderzaczandronow2869 woda poniżej 0°C może nadal być cieczą - nazywa to się cieczą przechłodzoną
w określonym ciśnieniu bo na wysokości 8000 metrów wrze w znacznie niższej temperaturze
A dlaczego 100 F to nie jest właściwa temperatura ludzkiego ciała tylko już stan gorączkowy.
Bo miała to być właściwa temperatura ludzkiego ciała, ale pomiar wzorcowy był użyty przez Farenheita, na jego żonie, która miała wtedy gorączkę
;)
Tak samo mają z gwintami u nas metryczne u nich calowe i np . gwint 1/ 2 cala często nie jest połową cala .
Zakręcone te gwinty ;) pozdrawiamy!
Gwint calowy rurowy w wymiarze ma podaną średnicę wewnętrzną rury a żeby było fajniej to USA i Anglia ma ten sam wymiar tych gwintów ale inny kąt i nie pasują do siebie
W murice podczas pomiarów długości nie używa się systemu dziesiętnego i cal dzielą na 4,8,16,32. Dlatego klucze calowe mają takie chore rozmiary typu 3/8 czy 5/16.
Tak zgadza się :)
Co to musical?
@@miros15 poszukaj murica slang dictionary
@@tompietr w Polsce posługujemy się ogólnie zrozumiałym językiem polskim.
@@miros15 materiał jest o USA i ich specyficznych jednostkach dlatego takie ironiczne określenie.
Czemu nie przejdą na nasz system, który jest o wiele prostszy i dokładniejszy. W szpitalach przecież stosują miligramy.
Jak wiele rzeczy, do których ludzie już się przyzwyczaili, ciężko to po prostu zmienić. Próbują, ale to skomplikowany proces (np.musieliby wymienić wszystkie znaki na ulicach :) )
@@odkryjusa W Kanadzie dali radę, chociaż jeszcze też używają tam imperialnych nagminnie.
Bo są dziwni! SO ein Kudel-Mudel !Tankowanie samolotu w Ameryce to koszmar !
nie przejdą e względów militarnych
@@pawelgornicki2702 🤣Co ma się system imperialny czy metryczny do "względów militarnych"? Cała amerykańska zbrojeniówka produkuje na systemie metrycznym! Nawet broń strzelecką, bo USA jest w NATO, które przyjęło już dawno standaryzacje amunicji i uzbrojenia w miarach metrycznych. Karabinki, pistolety, itp. są produkowane w USA przez największe firmy na maszynach i miarach metrycznych. Jedynie mniejsze firmy produkujące np. broń myśliwską, rewolwery, strzelby produkują w systemie imperialnym. Zresztą zobacz sobie amerykańskie filmiki z pracy szeryfów, policji - w większości broń krótka to Glock i Beretta - wszystko metryczne.
Z tego co słyszałem, amerykanie sami nie ogarniają mil, jardów itd., dlatego podają odległości w minutach (It's 10 minutes from here) jazdy samochodem.
Odległości podawane są w minutach ale to raczej dlatego że uwzględnia to ruch i jest dość praktyczne.
Mnie to nie przeszkadza imperialne jednostki są ok, a najbardziej się cieszę jak jadę po paliwo, płacę za galon a nie za litr (tak jak w Kanadzie za litr w porównaniu płaci się dużo drożej)
No i pozytywnie ! :)
chyba to jakiś żart że jednostka miary w jakikolwiek sposób wpływa na cenę paliwa
@@XdekHckr Na wrażenie wpływa.
Przyjemne
:)
Dziwne te zamrażarki.U mnie można to ustawić jak się chce.
Opowiadasz ciekawie, ale matmy to się doucz. :))
🤣
Jeszcze dodam tylko, że mleko nie tylko kupuje się w galonach, ale przede wszystkim w ćwiartkach, co stanowi galon podzielony na cztery, czyli prawie litr.
Cal jeszcze się ciekawie dzieli 😂 A już nie mówię o sumowaniu tych drobnych cala Pozdrawiam
Temat rzeka 🤣 pozdrawiamy
USA jest oficjalnie chyba metryczne, ale przeliczają to na swoje i ch... Veritasium miał o tym odcinek, w papierach się zgadza ;) Durne są jeszcze AWG przewodow, im cienszy tym mniejsze AWG i juz im zabraklo liczb naturalnych. PCB do dzis pewnie sie projektuej w milsach (ulamki cala). 110V tez slabe, wymaga wiecej miedziuchy. Armia raczej metryczna, przynajmniej jesli chodzi o kalibry dział itp?
Tak USA jest prawie od samego początku członkiem konwencji metrycznej więc się zgadza ;)
@@odkryjusa Ale chyba oficjalnie nie przyjęli tego systemu. Bo gdyby tak było wszystko musiało by być skalowane ( wagi, mierniki, wskaźniki itp) lub podawane na opakowaniu w obu systemach : SI i amerykańskim. Tak jest np w WB. W 1973 przyjęła oficjalnie SI i wszystko jest w dwóch miarach podawane ( a przynajmniej oficjalnie powinno być).
Przecież każdy ma inną długość stopy xD
Xd
Satelita to rodzaj męski, sonda -żeński !!! TEN satelita, TA sonda...
Uf, ale gorąc, prawie 90stopni. Szybko, czas sięgnąć po 16 uncjową Colę!
😅😅😅
Cale są dobre u krawca ale w zastosowaniach takich jak mechanika precyzyjna gdzie wymiary są z dokładnością 0,01-0,002 mm to jest jakiś koszmar, nie wiem jak oni mogą tego użwyać
Pewnie w tej branży używają metrycznego :)
Brytyjczycy maja jeszcze jeszcze lepiej kupuja sok pomaranczowy w litrach, mleko w pintach. Tankuja w litrach ale mierza przejazd w milach do galona.
Bo Brytania oficjalnie przyjęła układ SI. I wszystko musi być podawane w obu: imperialny i SI.
Imperialny system miar jest bzdurny, bo jest niepraktyczny. Jest niepraktyczny bo nie jest dziesiętny. W USA system liczbowy (matematyka) jest taki sam jak na całym świecie, czyli dziesiętny. Jeżeli nie masz dziesiętnego systemu miar w dziesiętnym systemie liczbowym, to tak jakby zbudować równe asfaltowe drogi, tylko po to, żeby jeździć po nich konno, kiedy inni jeżdżą pojazdami na kołach. System imperialny jest ostatnią pozostałością dwunastkowego systemu liczbowego, stosowanego bardzo długo w Anglii. Niepraktyczność systemu imperialnego jest jeszcze bardziej kuriozalne bo dwie miary o tej samej nazwie (uncja) - jedna wagowa, druga objętościowa, które nie mają ze sobą żadnego związku wielkościwoego. Tymczasem 1 litr, to w przybliżeniu objętość kilograma wody - najpowszechniej używanej przez człowieka cieczy.
4:10 - Co do minus 18 stopni Celsjusza w zamrażarkach, to opowiada pan bajki. Może taka temperatura jest w zamrażarkach w USA. W Europie zamrażarka do użytku domowego musi utrzymywać temperaturę między -24 a -12 st. Temperatura -24 st. jest ściśle związana z temperaturą wrzenia zastosowanego czynnika chłodniczego R134. (temp. wrzenia - 26 st. C). Zwyczajnie z takiej zamrażarki nie "wyciśnie się" niższej temperatury niż -26 st. C. Żeby było ciekawie, to dawniej, gdy używano czynnika R12 - zamrażarki takie jak np. polska Mors 222 mroziły do minus 30 st. C.
-18 to temperatura wzorcowa (czy jak to się na to mówi) ale w gastro czy w handlu spożywczym. Jak chcesz handlować lodem w kostkach, rożkamj czy mrożonkami to taka lodówka musi mieć co najmniej -18.
😬
Ale oni piją mleko w litrach tak samo jak w galonach, mleko to mleko.
Kupują je w galonach😂
W Ameryce wszystko musi być duże ! Mleko nawet nie chce się dać kupić jak wie, że ktoś będzie chciał je pić w litrach ;)
@@odkryjusa
Ja kupuję w promocji po 10 kartonów 😜
Może nie na galony ale 10L to sporo.
Ten film tylko utwierdził mnie w przekonaniu że system imperialny to totalna patologia.
Jedyne jednostki metryczne, jakie się przyjęły w USA to 2 litry coli i kaliber 9 mm... Tylko wojsko i zbrojeniówka oraz pochodne jak NASA mają olej w głowie i już dawno przeszli na system metryczny.
Jakbym pojechała do 97% krajów na świecie to spokojnie odnalazłabym się w tym ile wody czy innego soku jest w butelce, filety z ryby czy z kurczaka wszędzie ważyliby w kilogramach a nawet nie byłoby problemów z kupnem cukierków, tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów czy nawet substancji zakazanych, bo te też mają system metryczny. Tylko Amerykanie robią problem ze wszystkim bo te cholery nawet nie dadzą nawet małym druczkiem rozmiarówki metrycznej. Ja współczuje wszystkim imigrantom w USA że muszą się tego uczyć tak utrudniających funkcjonowanie rzeczy jak system imperialny. Chyba tylko bardziej współczuję im fatalnej jakości amerykańskiej żywności
W sklepach na opakowaniach zwykle są też metryczne, ale jak rozmawia się z ludźmi to oni jednak używają imperialnego
@@odkryjusa To nie jest imperialny. Po za jednostkami długości wszystkie inne mają inne wymiary niż imperialne. To jest system miar amerykański, różny od imperialnego. Mimo tych samych nazw jednostek.
Jeżeli chodzi o proste, codzienne mierzenie to uwielbiam system calowy I nie wyobrażam sobie przejścia np w pracy na cm. Pozdrawiam z Illinois
System calowy w stanach zanika z powodów zmian w biznesie i handlu. Ogromną ilość towarów masz już w cm.
@@kamuiuno mieszkam w stanach od 1999r i gwarantuje Ci że nie zanika
Pozdrawiamy z zachodniego wybrzeża ;)
Długość stopy nie jest taka sama u każdego . 10/2=5 i nie trzeba tu ułamków. System temperatur jak i wag czy objętości , jest tak samo poj... jak wcześniejszy brytyjski od którego już się odeszło , chociaż wciąż są np pinty co do objętości.
W sumie w USA też są jeszcze pinty, ale zwykle tylko w barach :)
10÷3=3.3333333333333333333333333333333333333333333333333333 i podziel tu sprawiedliwie 10 jajek na trzy osoby
@@marekkrepa9982 Albo 12 jajek na 5 osób.
@wielkizderzaczandronow2869 też hujnia chyba że 2 jajka zostawić na następny dzień. A tak poważnie to śmieszy mnie to że amerykanie mają wyj.bane na system metryczny natomiast np europejczykom bardzo przeszkadza to jak amerykanie liczą długość czy objętość.
@@marekkrepa9982 Europejczykom przeszkadzają miary imperialne w USA w takim samym stopniu jak Amerykanom przeszkadzają miary metryczne w Europie. Pooglądaj amerykańskie podcasty na temat wyższości/niższości systemu metrycznego - jest tego masa.
Tak naprawdę to między Europą a USA jest aktualnie zbyt mały przepływ ludzi przebywających przez dłuższy czas, żeby którejkolwiek stronie przeszkadzał system, który ma druga strona. Większą uciążliwością dla Amerykanów lub Europejczyków jest np. inny typ gniazdka i napięcie. Jak nie masz przejściówki i sprzętu (zasilacza) na właściwe napięcie to masz problem.
Chaos.
Utrudniają jak nie wiem
Ale to jest pogmatwane, chyba trzeba na codzień mieć styczność z tymi jednostkami żeby mieć o nich wyobrażenie😂
Tak, póki w kawiarni nie spytają czy chcesz kawę 12 czy 16 uncji to żyjesz w błogiej nieświadomości 🤣
amerykański system miar to jakieś nieporozumienie, pełno jest memów w internecie na ten temat np. popularny filmik z kanału "Jimmy Rees" pod tytułem "Imperial Measurements Explained 🤣🤣🤣!!!"
system imperialny jest debilny i zacofany. jak cała anglia
Gdyby nie amerykanie i ich S L M XL to europejczycy zamawiali by kawe na ml
No własnie ciekawe spostrzeżenie. W sieciówkach kawowych europejskich takich jak Costa i Nero kubki oprócz tych S M L XL mają też opisane w mililitrach, np. w Nero kubek M to 330 ml. Nie wiem jak jest w Starbucksie, bo byłem tam raz 20 lat temu.
Co ciekawe w Meksyku są podane objętości, choć często flozy
A i tak na takich stacjach benzynowych jest różnie. Stacja X ma kawę M ale o objętości 200 ml a stacją Y tę samą kawę oznacza jako S i ma 210 ml. Gdyby nie opisówka w mililitrach to ludzie awanturowaliby się czemu ich emka jest taka mała bo u konkurencji jest większa. A tak to mają napisane. A to że nie czytają to inna sprawa
Właśnie ze względu na tzw system ćwiartkowy, Amerykanie noszą w portfelu tylko cztery monety 1-5-10-25 centów, z których można ułożyć każdą wartość, a nie jak my 1-2-5-10-20-50 groszy czy centów w związku z czym nasz portfel waży zawsze pół kg ( oczywiście w uproszczeniu ) właśnie tego zapomniał Pan dodać. Tak samo w systemie ćwiartkowym skonstruowany jest system wagowy, mierniczy czy objętościowy. Właściwie jest to bardzo proste, gdy się na to spojrzy z właściwej strony. Pozdrawiam.
Przecież u nas moglyby być monety 1-5-10 i też daloby sie z nich ułożyć każdą wartość. Nawet z samych jedynek się da. To nie jest za bardzo argument na cokolwiek.
no nie jest to zbyt przydatne ani mądre
No, jakbym pił mleko w galonach to bym się chyba w drzwi do chałupy nie zmieścił. Dlatego tam takie grubasy. Wole w literkach. Poza tym, jak tu powiedzieć w systemie imperialnym: pół litra czystej poproszę. Toż pić się od razu odechciewa.
Pizzę też kroisz na 4, bo 8 kawałków to byś nie zjadł?
@@janiktinny Dobre :D
Angole tym bardziej powinni przejść na litry a jednak dalej podają w galonach ale i czasem w litrach dodatkowo.
Gdzie podają w galonach?