Pozdrawiam jako właściciel Hondy NSR 125R. ;) 2t wiecznie żywe, te silniki można w nieskończoność naprawiać. Warto wspomnieć również o ostatniej generacji Hondy NSR 500, torowy motocykl który z tak "małej" pojemności podawał około 180 koni mechanicznych...
Doskonały materiał , przypomniałeś mi jak w latach 80 ubiegłego wieku robiłem kurs prawa jazdy na motor , traktor i samochód to miałem praktyczne wykłady z budowy silników z realnymi modelami a ponadto kiedyś w latach zamierzchłych uczono na lekcjach fizyki budowy silników 2 i 4 taktowych a nawet zasady działania silnika Wankla , który był swego czasu stosowany w Mazdach, pozdrawiam z Rybnika i czekam na odcinek 2TD
Dawaj 2TD :D Na statkach mają się dobrze, sprawnością biją 4T tylko budowa mocno odbiega od podręcznikowego 2T - wodziki, panewki i smarowanie obiegowe, smarowanie tulei cylindrowych i pierścieni, przepłukanie wzdłużne - dolot przez okna w tulei - zawór wydechowy w głowicy, rozrząd, doładowanie, common rail, nawet EGR i SCR zdążyli dorzucić. W większości przypadków możliwość rozruchu w naprzód i wstecz. Ciekaw jestem, czy gdzieś jeszcze (poza naszą zabytkową koleją) 2TD ma współcześnie zastosowanie :)
Świetny, niezwykle konkretny Pan... znajomość rzeczy niewiarygodna. A gdybym chciał porozmawiać? zupełnie prywatnie, prosząc o podpowiedź? Czy Pan zechciałby wskazać ,jak to może być możliwe?
Bardzo proszę materiał o dieslach dwusuwowych, oraz o silniku "SCUDERI", naprawde mało jest informacji, dobrze by było tutaj zobaczyć taki material. Poprosze lapki, dla wybicia komentarza 😁
Były silniki dwusuwowe z panewkami w stopie korbowodu. Taki silnik miał np motocykl Zündapp DB 200 z połowy lat trzydziestych. Co do wolnego koła to było ono wyłączane i można było zostawić samochód na biegu lub uruchamiać go na tzw pych. Temat silników 2T jest bardzo ciekawy i rozległy, o ile w samochodach nie były one zbyt finezyjne bo miały od dwóch do czterech cylindrów w rzędzie, to konstrukcje motocyklowe daleko wychodzą poza ten utarty kanon. Silniki motocyklowe, dwusuwowe nie dość że były w różnych układach cylindrów od klasycznego jednocylindrowca z pionowym cylindrem po przez dwucylindrowe twiny, boksery, L-twiny, V-twiny a nawet układy gwiaździste, to wyposażone w różne ilości cylindrów, rozwidlone wały korbowe z dwoma tłokami, różne pompy smarujące oraz układy rozrządu z zaworami membranowymi, obrotowymi a także z kompresorami ładującymi oraz wtryskiem paliwa. To co Michu tu pokazuje to najprostszy schemat silnika 2T który już od dawna nie jest nigdzie stosowany, no może w minipockecie czyli spalinowej zabawce dla dzieci. Gdzie nie gdzie próbuje się wskrzesić udoskonalony silnik dwusuwowy, chociaż by w Kwidzyńskim prototypie motocykla JJ2S gdzie silnik ma wspomniany uklad gwiaździsty cylindrów a smarowanie jest oddzielone od komory korbowej silnika. Co do silników wysokoprężnych pracujących w dwusuwowym cyklu pracy to jeszcze obecnie wiele statków jest napędzanych takimi silnikami gdzie nie ma głowic a nacierające na przeciw siebie tłoki powodują sprężenie mieszkanki paliwowo-powiertznej. Ciekawy jest też temat wspomnianych w programie traktorów typu Ursus 45 czy jego protoplasty Lanz-Bulldoga z jednocylindrowym, leżącym cylindrem o pojemności skokowej ponad 6000 cm³. Co ciekawe, obecnie w Polsce jest producent dokładnych kopii tych traktorów. Jak widać temat jest na tyle obszerny że można zrobić z tego cały cykl programów a nie tylko jeden czy dwa odcinki.
Aż poczułem zapach spalin! Piękne to były czasy..., Mieszanie benzyny z mixol'em w odpowiednich proporcjach i pierwsze tuningi... . Z chęcią obejrzę o 2TD! A może wspólnie z Profesorem...? Pozdrawiam!
Jeśli będziesz szukał 2-suwowych diesli na chodzie, lub ogólnie eksploatowanych w PL, pogrzeb na forach miłośników kolei. Lokomotywy ST44 (Gagarin) w pierwotnej wersji miały dwusuwowego radzieckiego diesla. Obecnie jeżdżące egzemplarze są zastąpione silnikami 4-suwowymi a stare można już tylko odstawione na bocznicach znaleźć. Lokomotywę napędza dwusuwowy, dwunastocylindrowy, widlasty, 48 zaworowy (tylko zawory wydechowe), turbodoladowany silnik wysokoprężny z przepłukiwaniem wzdłużnym o oznaczeniu 14D40 produkcji zakładów w Kołomnie o mocy 2000 KM i pojemności skokowej 150,6 dm3.
2TD. Mój pierwszy samochód - Syrena. I to na początku XXI wieku :) Ten dźwięk, zapach, procedura dolewania Mixolu do paliwa - ach, aż mi się łezka zakręciła.
Naprawdę zajebisty odcinek, przypomniały się dobre czasy, chociażby lata 80, 90 i początek 2000, a w tym wszystkim chyba jedno z lepszych zastosowań silników 2T, czyli skutery wodne i moce nawet 130KM z dwóch cylindrów. No i oczywiście ten niezapomniany zapach "rycynki". Dzięki za fajny filmik i chętnie zobaczę o 2TD. 😁👍👍
Juz w latach 70 pracowałem jako operator dźwigu samochowego GROVE 90 TON ,symbolu, modelu nie pamiętam posiadał dwa silniki WYSOKOPREZNE DWUSUWOWE DETROIT PODWOJNIE DOLADOWANY porzez doladowarke mechaniczną i turbodoladowarke i coś jeszcze ciekawego posiadały zawory tylko wydechowe .Większy napędowy silnik służył jako silnik do jazdy i rostawienia dźwigu na podpory ,a mniejszy do napędu urządzeń dźwigowych/wciągarki, podnoszenia i opadania wysiegnika ,teleskopowania sekcji wysiegnika i wielu innych czynności do wlasciej obsługi pracy dźwigu na podwoziu samochodowym lub kołowym. Silniki te pracowały na tamte czasy bardzo ekologicznie ,nie było widać dymu nawet pod dużym obciążeniem. Był tylko jeden problem jego obsługę serwisowa musiał tylko wykonać UPRAWNIONY mechanik serwisowy z SERWISU GROVE z Zabrza z specjalnymi narzędziami i danymi serwisowymi ,a nie żaden patalach pseudomechanik ,bo silnik nie odpalił. Prosił bym coś na temat tych silników, również po to aby co niektórym jakie to były silniki i ze takie silniki były i dobrze się sprawdzały. I żeby te zakute łby pseudo-ekologow coś zrozumieli ze postep ekologiczny postepuje ,ale nie da się zrobić postępu w ciągu tygodnia czy dwóch i same elektryki nie są tak czyste jak to głosi wasza propaganda -bo prad musi z czegoś zostać wyprodukowany, a przede wszystkim JAKA EKOLOGICZNA JEST PRODUCJA I UTYLIZACJI BATERI DO TYCH SAMOCHODOW????? .Czy chociaż jedna komórka w tych waszych pustych kapustach coś się ruszyła??? bardzo wątpię a nawet jestem pewny ze NIE !!!!. Jestem również za ochrona naszej ziemi ,ale musi to dotyczyć wszystkich żyjących ludzi na ziemi a nie tylko biednych, ale najbardziej bogatych bo oni najwięcej truja aby się szybko zbogacić kosztem biednych i ich garbow ciężkiej pracy . ALE CO WOLNO BOGATEMU????
Pamiętam z lat 70 na wyścigach w Polsce startowały samochody Wartburg i Trabant z NRD, fakt że były to wozy fabryczne ale z pojemności 650, czy 1000 ccm dwusuwa wyciskały takie parametry, że lały fabryczne (FSO) Fiaty 1500 i 1600, fabryczne Skody 1200 i fabryczne Żiguli - startowały w międzynarodowej klasie KLD 1600. A Melkus 1000 dokopywał swobodnie dwóm Fiatom 2000 z FSO. Szczególnie to było widać w wyścigach na dochodzenie, bo czasami też w nich startowali. Chodziły na bardzo wysokich obrotach i były nie do dogonienia, nawet Trabanty które startowały w klasie 1000 ccm.
2t doskonale poznałem w skuterkach, później był 4t, bo mniej pali, nie trzeba oleju dolewać i "nie smrodzi". Zaskoczenie było, ze wg nie jechał, olej trzeba było wymienić i mało tego łańcuszek rozrządu sie rozciągnął. trzeba było wymieniać. Wszelkie oszczędności szły w łeb. O podatności na tuning nie wspomnę. Jaka była radość z możliwości przejechanie się Trabantem 601, tego wkręcania się na obroty, dzwięku i zapachu nie odda nic :) 2TD !!
Myśle, że lepiej było by pokazać silnik 2t na żywym organizmie. Pokazać jak działa rozebrać bo młodzież nie zna frajdy z jazdy i naprawy takich sprzętów. Nie mieli motorynek komarów itp. Nie naprawiali póldnia z tata czy dziadkiem żeby zrobić dwa okrążenia wokół domu😁 My lata 80 uczyliśmy się mechaniki w ten sposób i z tego jesteśmy dzisiaj dumni😁
2TD chętnie obejrzę :) A co z silnikami z tłokami przeciwbieżnymi (silniki w których na jeden cylinder przypadają dwa tłoki, przeciwbieżne do siebie)? W sumie nie wiem czy takie rozwiązania funkcjonują/funkcjonowały w motoryzacji na drogach, wiem że w okrętownictwie owszem, ale jeśli coś więcej wiesz, chętnie posłucham. Jeszcze chętnie o silnikach wodzikowych jeśli dałoby radę :)
Polecam Ciężarówka z dwusuwowym dieslem V8 amerykańska Straż Pożarna , tego odgłosu silnika nie pomyli się z niczym innym :P . Jeżdżę 2t o pojemności 300cm3 na gaźniku, warto wspomnieć o nowszych silnikach gdzie występuje zawór wydechowy no i oczywiście dyfuzor , jak kolega niżej wspominał aktualnie od kilku lat jest już technologia TPI w motocyklach KTM gdzie występuję wtrysk w 2T.
Jeszcze jeden atut dwusuwu o którym nie wspomniałeś jest to że od początku uruchomienia można odrazu wkręcać na max obroty bo smaeowanko jest z paliwem i nie trzeba czekać aż się olej rozgrzeje pozdrawiam
Michu sory ze tak napisze ale troche zle to wytłumaczyłeś poniewaz silnik 2t ma 4 czykle lecz sa one w 2 suwach dokladniej jest jeden to jest polaczony ssanie sprężanie drogi to polaczony praca wydech
I tan rysunek też troszkę mylący, bo dwusuw na dolocie ma zawór zwrotny, co podczas suwu pracy, zanim tłok nie odsłoni kanału dolotowego pozwala utrzymać ciśnienie w skrzyni korbowej. Natomiast kanał wydechowy otwiera się nieco wcześniej żeby upuścić najpierw wysokie ciśnienie spalin w komorze spalania, żeby po otwarciu dolotu mogła się ona przepłukać bo ciśnienie w komorze korbowej nie może być zbyt wysokie bo wywaliłoby uszczelniacze wału. Reszta generalnie ok.
Silniki 2T największy rozwój w MX kręciły po 16-18k obr. w gokartach nawet 30. W latach 80 z ciekawostek w silnikach 2T gaźniki Suzuki nie miały dyszy wolnych i to je zabijało. Skarbnica wiedzy NT silników 2T Motor-Tech Katowice robili cuda z tymi silnikami jeśli chodzi o naprawy i usprawnianie.
Diesel dwusuwowy to jeden z moich ulubionych silników, koniecznie liczę na materiał o nim, niech się wiedza o tym genialnym wynalazku się w Polsce szerzy :D
Łysy warto do całego filmu dodać że zapłon w jednostkach dwusuwowych w zależności od tego czy to był iskrownik (WSK 125 itd.) lub prądnica z kołem magnesowym (WSK 175) był regulowany: 1. Odległością w przypadku WSK 3mm przed zwrotem zewnętrznym 2. Platynkami które miały się rozwierać poprzez krzywkę od wału korbowego w punkcie 3 mm przed zwrotem zewnętrznym tłoka. (patrz punkt 1.) Pozdrawiam :)
silnik dwusuwowy teraz to tylko w naprawde porządnych zabytkach, Trudno jest w erze 4 suwów ssanie, sprężanie praca wydech 2 suwów sprężanie, praca, ale miał troche wad i niebieski dym za dupką. A teraz cześć łysys fajny odc o historii motoryzacji.
Siema michu, może poruszysz w którymś odcinku temat silników trzycylindrowych? Bardzo chciałbym się dowiedzieć co sądzisz na ich temat i np o wynalazku trzycylindrowym 1.4 tdi. Pozdrawiam :)
Simsoniarze wyginęli wraz ze zmianą przepisów z karty motorowerowej na kategorię AM, nawet największe forum zamknięto z dnia na dzień... Ogólnie zabawa fajna ale nowe części nawet "oryginalne MZA" to zwykle padlina, trzeba sporo kombinować żeby to jakoś latało, dopasowywać elementy silnika z innych nowszych maszyn. Sam dużo latałem sr50 do czasu aż nie poszedł seryjny cylinder, potem zapłon, pewnie przerobię cylek pod Meteora a zapłon wstawię z AM6, zabawa droga ale wtedy to powinno trochę latek pochodzić
No z tym ursusem to to tak nie do końca silnik zastosowany w ursusie to silnik średnioprężny czyli dwusuw ale o zapłonie samoczynnym powodowanym nie stopniem sprężenia mieszanki a temperatura gruszy żarowej która przed pierwszym uruchomieniem należało nagrzać do 400 stopni. Silnik średnioprężny mógł pracować na wszelakich paliwach płynnych poczawszy od alkoholi skończywszy na mazutach chociaż najczęściej pracował na oleju napędowym więc utarło się że to diesel. Poza tym był to silnik bardzo ciekawy ponieważ posiadał 1 cylinder o pojemności bagatela prawie 11 litrów i generował niemal 500 niutonometrów przy 650 obr/min. Pozdrawiam
Łysy a może zrobisz odcinek jak zabezpieczyć auto przed solą na drodze albo co będzie najbezpieczniejsze żeby się jej pozbyć ??? Ciekawi mnie to bo każdy mówi inaczej, nie stać mnie żeby kłaść folie ochronną na całe auto, a słyszałem, że sa też inne rozwiązania. :)
Silniki 2T to kosy piły spalinowe i dużo podobnych rzeczy ogrodowego użytku. A co do ekologii to niestety szukają problemu tam gdzie go nie ma więc czekam na odcinek.
Michu, a może zrobiłbyś odcinek z napędami 4x4, tak żeby wytłumaczyć te wszystkie quattro, xdrive, 4motion i co tam inne firmy wymyślają. Gdzie jest napęd stały a gdzie dołączany? Nigdzie tego nie ma w polskim TH-cam. A chciałbym kupić 4x4 ale nie wiem jak je czytać
Cześć na PKP można 2 suwy jeszcze spotkać w gagarinach i su46 choć część zmodernizowana z silnikami MTU czy Caterpillar fajnie i rzeczowo wytłumaczone pozdr
Michu, mogłeś wspomnieć o 2t na wtrysk w skuterach śnieżnych i np motocyklach typu enduro (tpi). Taki np ktm exc 250 tpi ma normę spalin euro 4 czyli lepiej niż niektóre 4t. Dzięki wtryskowi w 2t jest spokojniejsza charakterystyka, mniejsze spalanie, lepsze normy spalin. 2TD
Jestem aktualnie na statku i mam 2T silnik Yanmar 3400 kw 7 cylindrów ale poczytajcie sobie o silnikach Wartsila i MAN to są główni producencie w tych czasach. Oczywiście te silniki maja troszkę inna konstrukcje.
Były i są 2t w dieslu z rozrzadem 😉 dziwnie to brzmi ale był to dalej 2t. Np silniki Cat-a w amerykańskich jedno kabinowych lokomotywach. Były uturbione do tego i zawory tam bardziej są wykorzystane jako zawory zwrotne niż jako tako zawory w zwykłym silniku ale jednak były. W większości były bez mechanicznego sterowania ale były też wersję z wymuszonym otwarciem.
Proszę odcinek o normach i dlaczego są one bez sensu (bo nie są, muszą być jakieś wartości graniczne żeby nie było jak z kopciuchami). Co do rozwoju, to hybrydy nie da takie złe. Dzięki nim można wychwycić cześć marnowanej energii i użyć ponownie zamiast marnować jak na ciepło i smog (pyły z układu hamulcowego).
Hey. 2 takty diesla to standard w żegludze. Większość dużych silników napędzających statki to potężne silniki diesla ( dokładniej to napędzane frakcjami stałymi ropy naftowej) będące dwutaktami z doładowaniem.
Jak zobaczyłem miniaturkę to już mi się marzyło że będzie odcinek o suzuki RG 500 albo Yamasze RD500. Swoją drogą całkiem ciekawy też jest silniczek z Hondy CR500.
Może mam 18 lat i do starszych nie należę ale od 10 lat posiadam peugeot speedfight 2 w 2T, piękne czasy. Przydarzyła się sytuacja gdy 2 podobne kanistry leżały obok siebie i w jednym był diselek i benzynka. Po wybraniu nie własciwego pojemnika i wlaniu disla (miałem 14 lat) zaczął inaczej kopcić, na biało. Wtedy nie wiedziałem jeszcze że coś źle zrobiłem, i pojechałem do sąsiedniej wsi do kolegów na piłeczkę, niespodziewanie pierwszy raz zamknął licznik co było bardzo dziwne. Nigdy wcześniej nim nie jechałem 110km/h. Lecz po dłuższym czasie moc spadła i zgasł, nie wiedząc o co chodzi doprowadziłem go te 100m do boiska. Po paru godzinach grania, zrobiło się późno. Odpalił i dojechał do domu, ale tata od bramy wiedział że coś się dzieje. Szybko zdiagnozował usterkę, spuścił paliwo wymienił filtr paliwa, zalał 95 i chodził jak nowy. Taka oto historia
2TD Michu świetny odcinek, proszę omów wszystkie współcześnie znane typy silników. Dlaczego 4T często mają 3 cylindry, czy Bruksela zmusza, a może jest to bardziej wydajne (pojemość cylindra ok 500cm³ podobno jest najbardziej wydajna, razy 3 i mamy ok 1500cm³) czy są słabe czy mocne (Gr Yaris 260km 360Nm z 1,6L; Koenigsegg Gemera 600km i 600Nm z 2,0L) Proszę zrób odcinek o takiej tematyce. Pozdrowienia z pod Krakowa
Nic tak stresu nie usuwa jak spaliny z dwusuwa ( ͡° ͜ʖ ͡°) "2TD"
prawda
Widzę ktoś tu ogląda dekompozytora 😂
@@kamerso883 haha
@@ztmf4991 haha
Pozdrawiam jako właściciel Hondy NSR 125R. ;)
2t wiecznie żywe, te silniki można w nieskończoność naprawiać.
Warto wspomnieć również o ostatniej generacji Hondy NSR 500, torowy motocykl który z tak "małej" pojemności podawał około 180 koni mechanicznych...
2TD - już nie mogę się doczekać i o normach emisji z wielką chęcią obejrzę
No właśnie 2t mają lepiej z normami
7:47 "pyrkanie" jako wada? Jak dla mnie to zaleta, ten dźwięk jest piękny
Dokładnie dźwięk ETZ rynndyndyndyddydydyn
@@szymonsad4588 Jawa 350 lepiej brzmi przez dwa cylindry ale MZ też niczego sobie ;)
@@cz3504 Fajny dźwięk ma też ETZ 500 w sensie ta przeróbka etz z dwoma garami.
@@szymonsad4588 tak tak widziałem to dopiero maszyna!
Za to psy dowód zabierały ale to była przyjemność
2TD z chęcią bym oglądnę 😉🤔
Wersja diesla koniecznie do omówienia.
Na dużych statkach cały czas pracują silniki dwusuwowe diesla z doładowaniem, mnóstwo filmików jest z pracy takich silników.
Lokomotywa ST44,, Gagarin,, ma silnik 2suwowy diesel
Ciężarówki z silnikiem DetroitDIESEL
@@Kris2121s Większość Gagarinów ma już 4T jest tylko parę sztuk dieslem 2T.
Ja tam sobie nie wyobrażam życia bez 2T😆
Oj dokładnie ja tylko w 2t siedzę
Ojj +1 jak w moto to tylko 2t
2t to przeżytek i bardzo nie ekologiczny silnik, jak już to tylko 6t lub 8t. 4t też bardzo słaba jednostka
@@andreiorlowski9893 xd od kiedy są silniki 8sów
O Chylo, no 2t to twoja specjalność
kto nie kojarzy 2T ten nie miał dzieciństwa
Komarki Romety Ogary Motorynki WSK I inne ShLKi
250 2t pozdrawia
nom
Pokolenie Mixolu :-), i ten zapach z rury- tęsknie za tym.
NSR pozdrawia
Doskonały materiał , przypomniałeś mi jak w latach 80 ubiegłego wieku robiłem kurs prawa jazdy na motor , traktor i samochód to miałem praktyczne wykłady z budowy silników z realnymi modelami a ponadto kiedyś w latach zamierzchłych uczono na lekcjach fizyki budowy silników 2 i 4 taktowych a nawet zasady działania silnika Wankla , który był swego czasu stosowany w Mazdach, pozdrawiam z Rybnika i czekam na odcinek 2TD
Mógłbyś kiedyś zrobić materiał o współczesnych silnikach 3 cylindrowych z turbo? Czy serio są takie złe jak Internet mówi? 😉 dzięki 😊
ja mam getza 1.5 crdi 82KM 3 cylindry. Ma się dobrze. Ma 223 tys km 😀
Myślę że internet ma rację. Mi nawet mechanicy odradzali zakup kilka razy, nie mówiąc o znajomych.
Ja mam citroena Berlingo 1.2 trxy cylindry z turbo 120km i nie narzekam
Toyota z 3 cylindrów ponad 260 KM wydobyła... i podobno ma być to całkiem trwałe...
2 td
Dawaj 2TD :D Na statkach mają się dobrze, sprawnością biją 4T tylko budowa mocno odbiega od podręcznikowego 2T - wodziki, panewki i smarowanie obiegowe, smarowanie tulei cylindrowych i pierścieni, przepłukanie wzdłużne - dolot przez okna w tulei - zawór wydechowy w głowicy, rozrząd, doładowanie, common rail, nawet EGR i SCR zdążyli dorzucić. W większości przypadków możliwość rozruchu w naprzód i wstecz. Ciekaw jestem, czy gdzieś jeszcze (poza naszą zabytkową koleją) 2TD ma współcześnie zastosowanie :)
I ten zapach jak ktoś przejechał komarkiem oo drodze i ten smugi dymu ciągnące się za nim ☺️ piękne czasy😁 Muchy Jan najbardziej zrób odcinek o 2TD🙂
Świetny, niezwykle konkretny Pan... znajomość rzeczy niewiarygodna. A gdybym chciał porozmawiać? zupełnie prywatnie, prosząc o podpowiedź? Czy Pan zechciałby wskazać ,jak to może być możliwe?
Bardzo proszę materiał o dieslach dwusuwowych, oraz o silniku "SCUDERI", naprawde mało jest informacji, dobrze by było tutaj zobaczyć taki material. Poprosze lapki, dla wybicia komentarza 😁
Były silniki dwusuwowe z panewkami w stopie korbowodu. Taki silnik miał np motocykl Zündapp DB 200 z połowy lat trzydziestych. Co do wolnego koła to było ono wyłączane i można było zostawić samochód na biegu lub uruchamiać go na tzw pych. Temat silników 2T jest bardzo ciekawy i rozległy, o ile w samochodach nie były one zbyt finezyjne bo miały od dwóch do czterech cylindrów w rzędzie, to konstrukcje motocyklowe daleko wychodzą poza ten utarty kanon. Silniki motocyklowe, dwusuwowe nie dość że były w różnych układach cylindrów od klasycznego jednocylindrowca z pionowym cylindrem po przez dwucylindrowe twiny, boksery, L-twiny, V-twiny a nawet układy gwiaździste, to wyposażone w różne ilości cylindrów, rozwidlone wały korbowe z dwoma tłokami, różne pompy smarujące oraz układy rozrządu z zaworami membranowymi, obrotowymi a także z kompresorami ładującymi oraz wtryskiem paliwa. To co Michu tu pokazuje to najprostszy schemat silnika 2T który już od dawna nie jest nigdzie stosowany, no może w minipockecie czyli spalinowej zabawce dla dzieci. Gdzie nie gdzie próbuje się wskrzesić udoskonalony silnik dwusuwowy, chociaż by w Kwidzyńskim prototypie motocykla JJ2S gdzie silnik ma wspomniany uklad gwiaździsty cylindrów a smarowanie jest oddzielone od komory korbowej silnika. Co do silników wysokoprężnych pracujących w dwusuwowym cyklu pracy to jeszcze obecnie wiele statków jest napędzanych takimi silnikami gdzie nie ma głowic a nacierające na przeciw siebie tłoki powodują sprężenie mieszkanki paliwowo-powiertznej. Ciekawy jest też temat wspomnianych w programie traktorów typu Ursus 45 czy jego protoplasty Lanz-Bulldoga z jednocylindrowym, leżącym cylindrem o pojemności skokowej ponad 6000 cm³. Co ciekawe, obecnie w Polsce jest producent dokładnych kopii tych traktorów. Jak widać temat jest na tyle obszerny że można zrobić z tego cały cykl programów a nie tylko jeden czy dwa odcinki.
2TD bez reklamy fajnie jest :)
Aż poczułem zapach spalin!
Piękne to były czasy...,
Mieszanie benzyny z mixol'em w odpowiednich proporcjach
i pierwsze tuningi... .
Z chęcią obejrzę o 2TD!
A może wspólnie z Profesorem...?
Pozdrawiam!
Kiedyś w simsonie rozwaliło mi się łożysko igiełkowe i jedna 'igiełka' wsuneła się między tłok i cylinder... Nie było czego szlifować xD
Jeśli będziesz szukał 2-suwowych diesli na chodzie, lub ogólnie eksploatowanych w PL, pogrzeb na forach miłośników kolei. Lokomotywy ST44 (Gagarin) w pierwotnej wersji miały dwusuwowego radzieckiego diesla. Obecnie jeżdżące egzemplarze są zastąpione silnikami 4-suwowymi a stare można już tylko odstawione na bocznicach znaleźć. Lokomotywę napędza dwusuwowy, dwunastocylindrowy, widlasty, 48 zaworowy (tylko zawory wydechowe), turbodoladowany silnik wysokoprężny z przepłukiwaniem wzdłużnym o oznaczeniu 14D40 produkcji zakładów w Kołomnie o mocy 2000 KM i pojemności skokowej 150,6 dm3.
Hmm aż przypomniały się stare dobre czasy Motorynka, Komarek, Simson to buły maszynę 😀
Ja do tej pory trzymam WSK z 1965
@@tomek770809 ja simsona s51 z 89r🤪
Ja mam Simon S51 86r
Ja mam motorynke m301 83r
Też mam Yamahę yz 125 w 2t maszyna perfekt
Zrób jeszcze materiał o tuningowaniu silników 2t lub jakie rozwiązania były stosowane w sporcie 2T, super materiał. Trzymaj Się! ; )
Chętnie bym obejrzał materiał o silnikach Diesla 2T
2TD. Mój pierwszy samochód - Syrena. I to na początku XXI wieku :) Ten dźwięk, zapach, procedura dolewania Mixolu do paliwa - ach, aż mi się łezka zakręciła.
Super odcinek łapka w górę 👍 fajnie się słuchało. Posłuchałbym o tym jak jest z tymi emisjami i jak ta motoryzacja przez to umiera
Michu rób odcinek o dieslach 2t bo to jest bardzo ciekawy temat⚙️🚗
Chętnie obejrzę odcinek o dwusuwowych silnikach z zapłonem samoczynnym. Opowiesz rownież o silnikach Detroit Diesel?
Naprawdę zajebisty odcinek, przypomniały się dobre czasy, chociażby lata 80, 90 i początek 2000, a w tym wszystkim chyba jedno z lepszych zastosowań silników 2T, czyli skutery wodne i moce nawet 130KM z dwóch cylindrów. No i oczywiście ten niezapomniany zapach "rycynki". Dzięki za fajny filmik i chętnie zobaczę o 2TD. 😁👍👍
Dobry temat dwusuwowych Diesli. Lokomotywa ST44 ma taki. Pozdrawiam
Class 66 też
+1
Lokomotywa? Lokomotywa jest napędzana silnikiem parowym
@@UnikatowaCiekawostka tak ale tylko parowóz
Dokladnie. A obecnie silnikami elektrycznymi tzw trakcyjnymi.
Juz w latach 70 pracowałem jako operator dźwigu samochowego GROVE 90 TON ,symbolu, modelu nie pamiętam posiadał dwa silniki WYSOKOPREZNE DWUSUWOWE DETROIT PODWOJNIE DOLADOWANY porzez doladowarke mechaniczną i turbodoladowarke i coś jeszcze ciekawego posiadały zawory tylko wydechowe .Większy napędowy silnik służył jako silnik do jazdy i rostawienia dźwigu na podpory ,a mniejszy do napędu urządzeń dźwigowych/wciągarki, podnoszenia i opadania wysiegnika ,teleskopowania sekcji wysiegnika i wielu innych czynności do wlasciej obsługi pracy dźwigu na podwoziu samochodowym lub kołowym.
Silniki te pracowały na tamte czasy bardzo ekologicznie ,nie było widać dymu nawet pod dużym obciążeniem. Był tylko jeden problem jego obsługę serwisowa musiał tylko wykonać UPRAWNIONY mechanik serwisowy z SERWISU GROVE z Zabrza z specjalnymi narzędziami i danymi serwisowymi ,a nie żaden patalach pseudomechanik ,bo silnik nie odpalił.
Prosił bym coś na temat tych silników, również po to aby co niektórym jakie to były silniki i ze takie silniki były i dobrze się sprawdzały. I żeby te zakute łby pseudo-ekologow coś zrozumieli ze postep ekologiczny postepuje ,ale nie da się zrobić postępu w ciągu tygodnia czy dwóch i same elektryki nie są tak czyste jak to głosi wasza propaganda -bo prad musi z czegoś zostać wyprodukowany, a przede wszystkim JAKA EKOLOGICZNA JEST PRODUCJA I UTYLIZACJI BATERI DO TYCH SAMOCHODOW????? .Czy chociaż jedna komórka w tych waszych pustych kapustach coś się ruszyła??? bardzo wątpię a nawet jestem pewny ze NIE !!!!.
Jestem również za ochrona naszej ziemi ,ale musi to dotyczyć wszystkich żyjących ludzi na ziemi a nie tylko biednych, ale najbardziej bogatych bo oni najwięcej truja aby się szybko zbogacić kosztem biednych i ich garbow ciężkiej pracy .
ALE CO WOLNO BOGATEMU????
ja osobiście jeżdżę na co dzień motorowerem w 2t dokładnie to Simsonem S51 Enduro
Ja jeżdżę suzuki rm 250 2t więc jest git Ale simka też mam zajebiste moto
Te simsony to są maszyny nie do zajeżdżenia jeśli się o nie dba.
Derbi senda w 2T pozdrawia :)
Świetny wykład Michu, chcemy więcej. Do dziś są produkowane motocykle z silnikiem dwusuwowym. Czekam na 2TD.
2TD proszę bo jestem głodny wiedzy a zajefajnie tłumaczysz aż żona wie o co chodzi :D
😅
Pamiętam z lat 70 na wyścigach w Polsce startowały samochody Wartburg i Trabant z NRD, fakt że były to wozy fabryczne ale z pojemności 650, czy 1000 ccm dwusuwa wyciskały takie parametry, że lały fabryczne (FSO) Fiaty 1500 i 1600, fabryczne Skody 1200 i fabryczne Żiguli - startowały w międzynarodowej klasie KLD 1600. A Melkus 1000 dokopywał swobodnie dwóm Fiatom 2000 z FSO. Szczególnie to było widać w wyścigach na dochodzenie, bo czasami też w nich startowali. Chodziły na bardzo wysokich obrotach i były nie do dogonienia, nawet Trabanty które startowały w klasie 1000 ccm.
Zapach tej benzynki spalonej z tlumnika! Ale piękne czasy
2t doskonale poznałem w skuterkach, później był 4t, bo mniej pali, nie trzeba oleju dolewać i "nie smrodzi". Zaskoczenie było, ze wg nie jechał, olej trzeba było wymienić i mało tego łańcuszek rozrządu sie rozciągnął. trzeba było wymieniać. Wszelkie oszczędności szły w łeb. O podatności na tuning nie wspomnę. Jaka była radość z możliwości przejechanie się Trabantem 601, tego wkręcania się na obroty, dzwięku i zapachu nie odda nic :) 2TD !!
2TD Z miło ochotą obejrzę👍
Myśle, że lepiej było by pokazać silnik 2t na żywym organizmie. Pokazać jak działa rozebrać bo młodzież nie zna frajdy z jazdy i naprawy takich sprzętów. Nie mieli motorynek komarów itp. Nie naprawiali póldnia z tata czy dziadkiem żeby zrobić dwa okrążenia wokół domu😁 My lata 80 uczyliśmy się mechaniki w ten sposób i z tego jesteśmy dzisiaj dumni😁
Dawaj łysy 2 td..passaciarze popadną w histerię 😁🤘
2TD chętnie obejrzę :) A co z silnikami z tłokami przeciwbieżnymi (silniki w których na jeden cylinder przypadają dwa tłoki, przeciwbieżne do siebie)? W sumie nie wiem czy takie rozwiązania funkcjonują/funkcjonowały w motoryzacji na drogach, wiem że w okrętownictwie owszem, ale jeśli coś więcej wiesz, chętnie posłucham. Jeszcze chętnie o silnikach wodzikowych jeśli dałoby radę :)
Zapach za wartburgiem taty to coś czego nie zapomnę nigdy pozdrawiam panie Profesorze Łysy he 😁
Polecam Ciężarówka z dwusuwowym dieslem V8 amerykańska Straż Pożarna , tego odgłosu silnika nie pomyli się z niczym innym :P . Jeżdżę 2t o pojemności 300cm3 na gaźniku, warto wspomnieć o nowszych silnikach gdzie występuje zawór wydechowy no i oczywiście dyfuzor , jak kolega niżej wspominał aktualnie od kilku lat jest już technologia TPI w motocyklach KTM gdzie występuję wtrysk w 2T.
By się przydał w końcu odcinek Hit czy Kit
Jeszcze jeden atut dwusuwu o którym nie wspomniałeś jest to że od początku uruchomienia można odrazu wkręcać na max obroty bo smaeowanko jest z paliwem i nie trzeba czekać aż się olej rozgrzeje pozdrawiam
Michu sory ze tak napisze ale troche zle to wytłumaczyłeś poniewaz silnik 2t ma 4 czykle lecz sa one w 2 suwach dokladniej jest jeden to jest polaczony ssanie sprężanie drogi to polaczony praca wydech
Michu to niemechanik a wiec wybacz mu
Nie ważne co mówią, aby mówili, reszta się nie zna.
@@JeysonCat tłumaczy jak z rozumiał . 😉
I tan rysunek też troszkę mylący, bo dwusuw na dolocie ma zawór zwrotny, co podczas suwu pracy, zanim tłok nie odsłoni kanału dolotowego pozwala utrzymać ciśnienie w skrzyni korbowej. Natomiast kanał wydechowy otwiera się nieco wcześniej żeby upuścić najpierw wysokie ciśnienie spalin w komorze spalania, żeby po otwarciu dolotu mogła się ona przepłukać bo ciśnienie w komorze korbowej nie może być zbyt wysokie bo wywaliłoby uszczelniacze wału. Reszta generalnie ok.
@@OstatniElement Bzdura z zaworem zwrotnym. Pokaż mi go w silniku od syreny !!!
Silniki 2T największy rozwój w MX kręciły po 16-18k obr. w gokartach nawet 30. W latach 80 z ciekawostek w silnikach 2T gaźniki Suzuki nie miały dyszy wolnych i to je zabijało. Skarbnica wiedzy NT silników 2T Motor-Tech Katowice robili cuda z tymi silnikami jeśli chodzi o naprawy i usprawnianie.
Ty to masz talent do rysowania. Chyba pomyliłeś się z powołaniem
Diesel dwusuwowy to jeden z moich ulubionych silników, koniecznie liczę na materiał o nim, niech się wiedza o tym genialnym wynalazku się w Polsce szerzy :D
Chcemy dwusuwowe ropniaki.
Spoko odcineczek...! Z miła chęcią obejrzę odcinek, o 2TD ! 😉
Kolejna cenna lekcja Pozdrowienia dla Micha 👍
Odcinek o dieslach dwusuwowych bardzo chętnie obejrzę 👍
Aprilla RS 125 - silnik 125, 2T i nawet 33 konie ;)
Szkoda, że cagiva mito nie była tak rozwijana bo potencjał miała większy
Oj tak nic tak zakrętów nie brało jak aprilla tylko remont silnika co 2 lata xd
Honda NSR 125 też okolice 29 Km.
Też to fajnie latało 😄
Ktm sx 125 40 km
cagiva potrafiła ze 125 ccm, ok 45 koni wyciągnąć
Łysy warto do całego filmu dodać że zapłon w jednostkach dwusuwowych w zależności od tego czy to był iskrownik (WSK 125 itd.) lub prądnica z kołem magnesowym (WSK 175) był regulowany:
1. Odległością w przypadku WSK 3mm przed zwrotem zewnętrznym
2. Platynkami które miały się rozwierać poprzez krzywkę od wału korbowego w punkcie 3 mm przed zwrotem zewnętrznym tłoka. (patrz punkt 1.)
Pozdrawiam :)
6:26 ten dźwięk ❤️hah
potem patrzysz na drogę i jeżdżą takimi kosiarkami małolaty xd
Piękne czasy były. Na stacji benzynowej pamiętasz Łysy ,poproszę do pelna i litr Mixolu 😀.
Kurde oglądałem filmik na yt, w Usa te auta mruczą, a jak radiowóz dał gazu, ten dźwięk, o jezu :)
silnik dwusuwowy teraz to tylko w naprawde porządnych zabytkach, Trudno jest w erze 4 suwów ssanie, sprężanie praca wydech
2 suwów sprężanie, praca, ale miał troche wad i niebieski dym za dupką.
A teraz cześć łysys fajny odc o historii motoryzacji.
Moja WSK też wpada w rezonans przy 80km/h aż mi ręce drżą gdy z niej zsiadam 😂🤣
Siema michu, może poruszysz w którymś odcinku temat silników trzycylindrowych? Bardzo chciałbym się dowiedzieć co sądzisz na ich temat i np o wynalazku trzycylindrowym 1.4 tdi. Pozdrawiam :)
Dawaj kolejne odcinki o 2T :)
8;38 nadal jest rozwijane, w motocyklach enduro są 2t na wtrysku więc jest to.jakis krok do przodu, pierwszy był chyba w KTM w 2017 roku
Michu zaskoczyłeś mnie pozytywnie, simson z rezo 60, 12 KM mocy wiem o co chodzi. Pozdro dla miłośników SIMSON ów
Simsoniarze wyginęli wraz ze zmianą przepisów z karty motorowerowej na kategorię AM, nawet największe forum zamknięto z dnia na dzień... Ogólnie zabawa fajna ale nowe części nawet "oryginalne MZA" to zwykle padlina, trzeba sporo kombinować żeby to jakoś latało, dopasowywać elementy silnika z innych nowszych maszyn. Sam dużo latałem sr50 do czasu aż nie poszedł seryjny cylinder, potem zapłon, pewnie przerobię cylek pod Meteora a zapłon wstawię z AM6, zabawa droga ale wtedy to powinno trochę latek pochodzić
No z tym ursusem to to tak nie do końca silnik zastosowany w ursusie to silnik średnioprężny czyli dwusuw ale o zapłonie samoczynnym powodowanym nie stopniem sprężenia mieszanki a temperatura gruszy żarowej która przed pierwszym uruchomieniem należało nagrzać do 400 stopni. Silnik średnioprężny mógł pracować na wszelakich paliwach płynnych poczawszy od alkoholi skończywszy na mazutach chociaż najczęściej pracował na oleju napędowym więc utarło się że to diesel. Poza tym był to silnik bardzo ciekawy ponieważ posiadał 1 cylinder o pojemności bagatela prawie 11 litrów i generował niemal 500 niutonometrów przy 650 obr/min. Pozdrawiam
2TD chcemy 😊
Chętnie obejrzę 2TD :) oj parę lat temu przed prawkiem na auto robiło się skuterki 50, 60, 80cm właśnie w 2T. Do dzisiaj stoi w garażu skuter 80cm :)
Zrób odcinek o tuningu 2t z lat 80 😁💪
Polerowanie, porting, większe gaźniki, wydechy rezonansowe. Ciekawy by był film o tym
Łysy a może zrobisz odcinek jak zabezpieczyć auto przed solą na drodze albo co będzie najbezpieczniejsze żeby się jej pozbyć ??? Ciekawi mnie to bo każdy mówi inaczej, nie stać mnie żeby kłaść folie ochronną na całe auto, a słyszałem, że sa też inne rozwiązania. :)
Silniki 2T to kosy piły spalinowe i dużo podobnych rzeczy ogrodowego użytku. A co do ekologii to niestety szukają problemu tam gdzie go nie ma więc czekam na odcinek.
Michu, a może zrobiłbyś odcinek z napędami 4x4, tak żeby wytłumaczyć te wszystkie quattro, xdrive, 4motion i co tam inne firmy wymyślają. Gdzie jest napęd stały a gdzie dołączany? Nigdzie tego nie ma w polskim TH-cam. A chciałbym kupić 4x4 ale nie wiem jak je czytać
dziś też produkuje nowe silniki dwusuwowe w motocyklach np ktm wprowadził wtrysk paliwa do silnika 2t
Cześć na PKP można 2 suwy jeszcze spotkać w gagarinach i su46 choć część zmodernizowana z silnikami MTU czy Caterpillar fajnie i rzeczowo wytłumaczone pozdr
2t to jest ekstra motor, a nie jakieś zamulone 4t
Dokładnie
Mam 4t i co około 50/60 km się psuje😞😞
@@naukajazdy260
Chińczyk?
W porownaniu 125 2t a 125 4t to 2t jest rakieta.
@@yachalmighty6676 dokładnie. Mam takie samo porównanie
Michu, mogłeś wspomnieć o 2t na wtrysk w skuterach śnieżnych i np motocyklach typu enduro (tpi). Taki np ktm exc 250 tpi ma normę spalin euro 4 czyli lepiej niż niektóre 4t. Dzięki wtryskowi w 2t jest spokojniejsza charakterystyka, mniejsze spalanie, lepsze normy spalin. 2TD
2TD w hamerykańcach 18 kołowych były popularne iii tyle wiem xD
Detroit Diesel
Jestem aktualnie na statku i mam 2T silnik Yanmar 3400 kw 7 cylindrów ale poczytajcie sobie o silnikach Wartsila i MAN to są główni producencie w tych czasach. Oczywiście te silniki maja troszkę inna konstrukcje.
rolę rozrządu w 2t pełni tłok.
Były i są 2t w dieslu z rozrzadem 😉 dziwnie to brzmi ale był to dalej 2t. Np silniki Cat-a w amerykańskich jedno kabinowych lokomotywach. Były uturbione do tego i zawory tam bardziej są wykorzystane jako zawory zwrotne niż jako tako zawory w zwykłym silniku ale jednak były. W większości były bez mechanicznego sterowania ale były też wersję z wymuszonym otwarciem.
dokładnie tak. a moment obrotowy motocykle 2suwowe mają też z dołu np cr500 lub zabel 700
Są też stawidła na wale też rodzaj rozrządu w dwutakcie ( trabant)
@@wujekalfred15 i membrany na prEciwwagach wału 😉
@@olo1299 też
Zapach dwusówa zawsze mi przypomina fajne czasy,do tej pory lubię ten zapach spalonwgo mixolu,Odcinek fajny,daje lajka
I ten zapach dwusuwa... JEBANA POEZJA DLA NOSA
niestety tych paliw już nie ma.teraz śmierdzą.tak jak obślizgła szynka z promocji
Zrób o diesel u, benzynowe wiele osób wie jak działa, a o diesel u dużo mniej osób wie
2TD 💪
W motocyklach niektórych są jeszcze dwusuwy z tzw dozownikiem oleju (zbiorniczek, który nie wymaga by na stacji odmierzac odpowiednią ilość oleju).
Z uśmiechem na ustach, przypomina mi się mój KOMAR. Co się go na pchałem za dzieciaka... 😁
Przyjemność z jazdy była proporcjonalna do długości pchania .
Ładnie powiedziane😉
Za łebka robiłem ze 3 silniki z rometa do motorka a dopiero teraz zkumałem o co chodzi. dzięki
2TD 🥃🥃🥃
Pięknie opisane tak jak powinno być pozdrawiam
2TD!
Panie B.? O mój Boże, nie kojarzę! xD
Proszę odcinek o normach i dlaczego są one bez sensu (bo nie są, muszą być jakieś wartości graniczne żeby nie było jak z kopciuchami).
Co do rozwoju, to hybrydy nie da takie złe. Dzięki nim można wychwycić cześć marnowanej energii i użyć ponownie zamiast marnować jak na ciepło i smog (pyły z układu hamulcowego).
Jak nie posmarujesz, to nie pojedziesz 😁pozdrawiam
Hey. 2 takty diesla to standard w żegludze. Większość dużych silników napędzających statki to potężne silniki diesla ( dokładniej to napędzane frakcjami stałymi ropy naftowej) będące dwutaktami z doładowaniem.
2TD POZDRO MICHU
Jak zobaczyłem miniaturkę to już mi się marzyło że będzie odcinek o suzuki RG 500 albo Yamasze RD500. Swoją drogą całkiem ciekawy też jest silniczek z Hondy CR500.
2T pala olej jak i nowe vw group tylko ze w 4T :))))
2TD
Może mam 18 lat i do starszych nie należę ale od 10 lat posiadam peugeot speedfight 2 w 2T, piękne czasy. Przydarzyła się sytuacja gdy 2 podobne kanistry leżały obok siebie i w jednym był diselek i benzynka. Po wybraniu nie własciwego pojemnika i wlaniu disla (miałem 14 lat) zaczął inaczej kopcić, na biało. Wtedy nie wiedziałem jeszcze że coś źle zrobiłem, i pojechałem do sąsiedniej wsi do kolegów na piłeczkę, niespodziewanie pierwszy raz zamknął licznik co było bardzo dziwne. Nigdy wcześniej nim nie jechałem 110km/h. Lecz po dłuższym czasie moc spadła i zgasł, nie wiedząc o co chodzi doprowadziłem go te 100m do boiska. Po paru godzinach grania, zrobiło się późno. Odpalił i dojechał do domu, ale tata od bramy wiedział że coś się dzieje. Szybko zdiagnozował usterkę, spuścił paliwo wymienił filtr paliwa, zalał 95 i chodził jak nowy. Taka oto historia
2td pliz
2TD
Michu świetny odcinek, proszę omów wszystkie współcześnie znane typy silników.
Dlaczego 4T często mają 3 cylindry, czy Bruksela zmusza, a może jest to bardziej wydajne (pojemość cylindra ok 500cm³ podobno jest najbardziej wydajna, razy 3 i mamy ok 1500cm³) czy są słabe czy mocne (Gr Yaris 260km 360Nm z 1,6L; Koenigsegg Gemera 600km i 600Nm z 2,0L)
Proszę zrób odcinek o takiej tematyce.
Pozdrowienia z pod Krakowa
łysy to są silniki dwusób to moc 9 tysięcy obrotów durza siła to są silniki ach zapach konarków
Odcinek z 2TD chętnie bym obejrzał 😊 może nawet godzinę trwać bo takie filmy jak ten to kradną czas pozytywnie . Pozdrowionka dla Ciebie i ekipy M4K
JAWA 350 TS
Zajefajny materiał A jeżeli chodzi o tłok i pierścienie,wystarczyło powiedzieć że tłok ma tzw.zamki Pozdrawiam
Lekcja jak z Technikum Samochodowego :) brawo 😊😊😊
krótko zwięźle i na temat o dwusuwie , 2td też obejrzę