Teorie, interpretacje, sytuacje, hemoglobina, taka sytuacja... Przepisy MUSZĄ być JASNE i czytelne i jeśli są deficyty to powinny być czym prędzej poprawione!
@@MrZygmuncik Ten przepis byłby sprzeczny z aktualnie obowiązującym ustalaniem pierwszeństwa PRZED wjazdem na skrzyżowanie, więc dobrze, że "osły" go skasowały.
Co gdybyśmy na wszystkich ulicach w Krakowie dwupasmowych tuż przed przejsciem dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej, postawili bLOKADE jednego pasa jak w tym filmie 00:43 !!! PYTAM POWAŻNIE!! Pieszy miałby zagrożenie tylko w postaci jednego samochodu(jeden pas) a nie dwóch( dwa pasy). Skróciłoby to także droge jaką pieszy musi przebyć z jednej strony na drugą! Przecież to jest idealny sposób ochrony pieszego. Reasumując: - pieszy ma krótszą drogę, kierujacy pojazd już nie musi sie bać, że wyminie pojazd sąsiedni tuż przed przejściem dla pieszych lub na nim. ( bo mamy tylko jeden pas przejazdu. PROSZE NIE MÓWIC ŻE TO ZAKORKUJE MIASTO!
Tak sobie myślę co za tęgie głowy pracują w tym zarządzie dróg w Krakowie,że tyle nidociągnięć Pan im wytyka.Czy oni nie powinni z Panem,Panie Marku,konsultować nie które rozwiązania?Pozdrawiam z Wieliczki.
@@inertpl dokładnie przy zawracaniu mamy normalne skrzyżowanie, wjeżdżający z naprzeciwka nie wyjeżdżają z drogi wewnętrznej czy z parkingu żeby włączali się do ruchu i taka powinna być każdego interpretacja a jak ktoś myśli inaczej powinien przesiąść się na komunikacje miejska
Ja kierowałem pytanie, ale dotyczyło ono sytuacji, gdy OBYDWA auta skręcają w LEWO i są na drodze kolizyjnej. Gdy jedno auto skręca w prawo, sytuacja jest oczywista. Sprawę komplikuje to, że na przecince może znaleźć się samochód a) zawracający i b) który dojechał do przecinki jadąc na wprost i skręca na niej w lewo. Poza tym pytałem o inne skrzyżowanie na ul. Marii Dąbrowskiej, gdzie nie ma z żadnej strony włączania się do ruchu, tylko jest droga główna i prostopadle do niej droga podporządkowana (standardowy krzyż) z przecinką, co powoduje, że nie można łatwo powiedzieć, że włączający się do ruchu jedzie ostatni. Czyli pytałem o inną sytuację, na innym skrzyżowaniu - dobrze by było, gdyby taką sytuację Państwo wyjaśnili.
Jeżeli mamy drogę główną z przecinką i skrzyżowanie z dwoma podporządkowanymi na wysokości tej przecinki to: 1. Jeżeli dwa auta z podporządkowanych chcą skręcić każdy w "swoje lewo", to ustępują pierwszeństwa tym na głównej, pojazd A tym którzy jadą w jednym kierunku, pojazd B tym w przeciwnym, później wjeżdzają na przecinke i każdy skręca w swoje lewo, przepuszczając tych na głównej po raz kolejny. Zakładając, że jednocześnie obaj będą mogli równocześnie wyruszyć z podporządkowanych (po przepuszczeniu tych na głównej), to nie ma między samochodami A i B kolizji. Można powiedzieć, że każdy z nich przejeżdza skrzyżowanie "na raty", a na chwile spotykają się na przełączce koło siebie:) 2. Jeżeli samochód A znajduje się na przecince, a B wyjeżdza z podporządkowanej i obaj skręcają w "swoje" lewo, to samochód B ma pierwszenstwo przed A jako ze B jedzie najpierw na wprost - i w tym momencie zyskuje pierwszenstwo przed A, a następnie skręca w lewo. Znowu "na raty", oczywiście przepuszczając tych na głownej. A samochód A który jest na przecince, skręcając w lewo przecina tor jazdy samochodu B, który jedzie na wprost. Tak na chłopski rozum to na dwa razy przejeżdża się przez takie skrzyżowanie i za każdym razem musisz rozpatrzyć pierwszeństwo.
Drodzy zwolennicy wersji pt. "Zawracający zachowuje pierwszeństwo". Dam wam przypadek do rozważenia. W sytuacji jak przy 2:42 (stopklatka!) dojechaliście do drogi z pierwszeństwem i chcecie skręcić w prawo. Zastaliście Dworaka w Subaru na łączniku czekającego na okazję, ale NIE WIDZIELIŚCIE co robił wcześniej. Skąd więc wiecie, czy on zawraca, czy wyjechał z podporządkowanej z naprzeciwka?
hm osoba skrecajaca bedaca na laczniku zawraca bo ja jadac w lewo z drogi podporzadkowanej nie wjade na przecinke bo mam znak np. stop,ustap, wiec czekam az na drodze z pierwszeństwem jest pusto i potem robie lewoskret oraz obserwuje auto z naprzeciwka zaden problem
Niesamowicie kontrowersyjna ta teoria Pana Marka, że zawracający staje się na chwilę częścią ruchu poprzecznego tracąc pierwszeństwo. Zasada ruchu drogowego jasno mówi, że pierwszeństwo przejazdu ustala się PRZED wjazdem na skrzyżowanie, a nie dopiero w trakcie jakiegoś manewru. Z tego powodu z pozycji kierowcy zawracającego na drodze nadrzędnej ruch poprzeczny pozostaje podporządkowany bez "przerwy na przecinkę".
@@barakmaoba Wtedy powinien być odpowiednio poinformowany znakiem "ustąp pierwszeństwa bo teraz jesteś w ciągu podporządkowanym". To nie od uznaniowości kierującego zależy ocena czy szerokość przecinki oznacza jeszcze pas zieleni czy już jezdnię z odrębnymi skrzyżowaniami na obu jej końcach. Z żadnego znaku nie wynika, że skręcając w przecinkę trafiamy na kolejne, odrębne, następne skrzyżowanie. Zresztą w takiej sytuacji ten drugi skręt w lewo NIE BYŁBY ŻADNYM ZAWRACANIEM tylko właśnie skrętem w lewo.
Również tak uważam. Identyczna sytuacja jest np w Bytomiu www.google.pl/maps/@50.3535617,18.9135998,3a,75y,346.4h,72.9t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6qfKjpv9YW5xwk2IyYDSaA!2e0!7i13312!8i6656 Gdzie zawracając, pojazdy skręcające w prawo z podporządkowanej wymuszają pierwszeństwo.
@@mayksiaze696 Znak ustąp pierwszeństwa dotyczy najbliższej skrzyżowania, a nie ich serii. A więc jeśli są tam 2 skrzyżowania, to ustąp pierwszeństwa dotyczy tylko pierwszej jezdni, a drugie skrzyżowanie powinno być traktowana jako równorzędne. Oczywiście równorzędnego tam nie ma, zwłaszcza, ze na 2 z 3 kierunków z których można na nie wjechać mają znaki A7 i D1.
W pełni się zgadzam. Jednak doprowadza to da absurdalnej sytuacji gdy nie wiem czy mam pierwszeństwo, czy nie. Jeżeli dojadę do skrzyżowania drogą podporządkowaną i zobaczę auto "na przecince" z włączonym kierunkowskazem to nie mam możliwości ocenić, czy wykonuje ono manewr zawracania, czy wjechało na skrzyżowanie drogą podporządkowaną i skręca w lewo. A od tej oceny zależy ocena pierwszeństwa. Dlatego przepisy powinny w tym względzie zostać doprecyzowane.
No niestety Panie Marku. Ale chyba w Kielcach (ul. Warszawska) trafilem na kierowce, ktory obejrzal ten material. Zawracajac zajalem skrajny prawy pas (linie przerywane, potrzebowalem zjechac na stacje benzynowa), kierowca z podporzadkowanej wyjachal prosto w moj bok. Policja uznala wine kierowcy - odmowil przyjecia mandatu), sad zarowno w trybie nakazowym jak i trybie zwyklym uznal wylaczna wine kierowcy wyjezdzajace z drogi podporzadkowanej. Ma znak ustap - ma ustapic pierwszenstwa wszystkim uczestnikom ruchu. Ja zawracajac znajduje sie na drodze glownej i mam pelne pierwszenstwo i jako ze mam linie przerywane to moge zajac dowolny z 3 pasow
Wyjątkowo się z Panem nie zgodzę. Interpretując przepisy jak Pan pojawiają się komplikacje. Co w przypadku jeśli sytuacja ma miejsce na skrzyżowaniu w kształcie "T"? Pojazd zawracający nie ma drogi po prawej może jechać na wprost, skręcić w lewo lub zawrócić? Nie da się wtedy zinterpretować że wjechał na ciąg podporządkowany. Co w przypadku gdy nie ma pasa dzielącego ? A później jeszcze dochodzi wróżenie czy drugi pojazd ma znak A-7 czy D-41 lub D-47. Idąc tą drogą. Także można interpretować że skręcający w lewo (skrzyżowanie z odcinka 827 w przypadku gdy sygnalizacja jest wyłączona) jadąc odpowiedni szerokim łukiem ma pierwszeństwo przed skręcającym w prawo, bo już (wcześniej) wjechał na ciąg z pierwszeństwem. W/g mnie prosta sprawa Pojazd wjeżdżający z drogi podporządkowanej ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa poruszającym się droga z pierwszeństwem. Oczywiście rozumiem Pana argumenty, ale tak interpretując komplikujemy i tak już skomplikowane i niejasne przepisy. Serdeczne pozdrowienia.
No oglądam i nie wierzę. Z całym szacunkiem do Pana i innych osób które zajmują się bezpieczeństwem na drogach itp. ale co to znaczy różne szkoły? Tzn ze najpierw dach a potem fundamenty? W Polsce jest taki bałagan, że nawet egzaminator nie wie kto ma pierwszeństwo.....no Abisynia normalnie...
Uważam, że zawracający na drodze z pierwszeństwem ma pierwszeństwo nad tym wyjeżdżający z pod A7. Jest to faktycznie sporna sytuacja, ale skrzyżowanie jest oznaczone znakami pionowymi D-1 " Droga z pierwszeństwem" i A-7 " Ustąp pierwszeństwa". Zdaniem eksperta gdy zawracający na drodze z pierwszeństwem przejazdu skoliduje się z tym wyjeżdżający spod A7 to sprawcą kolizji jest kierujący zawracający. Czyli ekspert uważa, że ze skrzyżowania oznaczonego znakami pionowymi nagle robi się przy kolizji skrzyżowanie równorzędne, obowiązuje zasada prawej ręki i trzeba pominąć znaki pionowe bo samochód zawracający stoi na jakiejś przecince, która defacto znajduje się na drodze głównej. Nie zgodzę się z taką nadinterpretacją przepisów. Jest to omówione na zasadzie wydaje mi się nie poparte rzadnymi przepisami. Taka nadinterpretacja prowadzi do spornych sytuacji na drodze. Jeżeli są znaki to się do nich stosujemy bo to one ustalają pierwszeństwo przejazdu. Druga sprawa jeśli chodzi o oznakowanie drogi znakami F-10, które są ustawione po prawej stronie drogi. Panie ekspercie nie ma takiego obowiązku ustawiać tego znaku na pasie rozdzielającym jezdnie, a wynika to wprost z przepisu o szczegółowych warunkach ustawiania znaków, który stanowi: Znak F-10 należy umieszczać w odległości do 50 m od miejesca wskazanej oznakowaniem poziomym organizacji ruchu. Jeżeli liczba pasów ruchu na wlocie wyznaczonych dla tego samego kierunku, jest większa niż trzy, to znak F-10 należy powtarzać po lewej stronie na pasie dzielącym jezdnie. Na tym odcinku drogi są dwa pasy ruchu, więc znak wystarczy ustawić tylko po prawej stronie drogi.
Teraz na kilku skrzyżowaniach mamy obcięty pas zieleni, aby bezkolizyjnie zawracać, nie ma tu wjazdu na pełne skrzyżowanie, a tylko na dozwolony pas do nawrotki. Jadący z podporządkowanej mogą spokojnie wjechać na skrzyżowanie, ustępując pierwszeństwa, mogą kontynuować jazdę. Nie ma potrzeby omijania środka skrzyżowania, aby zawracać.
5:10 skoro z perspektywy taksówkarza po lewej jest odwrócony znak końca drogi wewnętrznej to nie powinno być przypadkiem po prawej stronie takiego, który informuje o jej początku i który jest widoczny dla taksówkarza?
@@apachea6709 Jest "Droga wewnętrzna" i widać to w 2:15. Pytanie, czy taksówkarza powinno to interesować? Tak, jak powiedział p. Marek, można się jedynie domyślać, jakie znaki ma drugi kierowca. Tym bardziej w Krakowie, gdzie sami zarządcy nie wiedzą jakiego oznakowania użyć, sądząc po, już kolejnym takim, nagraniu.
Byłem dziś w miejscu z 5:40, sytuacja już jest opanowana, są znaki poziome, linie i nawet wysepka :) Kierowcy wydają się być trochę zdezorientowani nową organizacją, ale grzecznie zjeżdżają na prawy pas.
Skąd ja to mam wiedzieć jak nie jestem z Krakowa że na tej przecince się trzeba ustawić po prawej do zawracania a nie po lewej stronie i że po mojej lewej będą się pakować samochody z przeciwnego kierunku tej szosy?!
@@janwicher7837 No ale są przecinki na szerokość dwóch samochodów czasami. Tak jest np. pod muzeum narodowym w krakowie. I jest wówczas dowolność zajmowania miejsca.
Uważam, że pan Dworak się myli. Jeżeli przecinkę mamy traktować ją jako 2 skrzyżowania, na których skręcamy dwukrotnie w lewo w celu zawrócenia, to czemu przed drugim skrętem nie ma znaku ustąp pierwszeństwa? Mnie nie interesują znaki innych kierowców tylko te wyznaczone dla mnie. Ja poruszam się drogą z pierwszeństwem i w domyśle wjeżdżam na skrzyżowanie z drogą podporządkowaną. Przecinka jest w tym momencie środkiem skrzyżowania, a więc posiadam pierwszeństwo nad samochodami od strony podporządkowanej, które na nie jeszcze nie wjechały. Będąc na przecince nie mam żadnych znaków, a więc jestem cały czas na tym samym skrzyżowaniu, a nie na drugim. A jeśli pojazd z podporządkowanej jedzie prosto, to najpierw pokonuje skrzyżowanie na którym musi ustąpić pierwszeństwa, a drugie skrzyżowanie to równorzędne? - Oczywiście że nie, a zgodnie z tym, co mówi pan Dworak jeśli interpretujemy to jako 2 odrębne skrzyżowania, to drugie bez znaków oznacza równorzędne, którego absolutnie tam nie ma. Podsumowując wg. mnie tam jest jedno skrzyżowanie, a nie dwa oddzielne, a to oznacza, że zawracający ma pierwszeństwo nad pojazdem wjeżdżającym z podporządkowanej bo już znajduje się na skrzyżowaniu. Zakwestionowałbym również bezpieczeństwo na takim skrzyżowaniu z takim pierwszeństwem jak przedstawił pan Dworak. Jeśli na podporządkowanych jest mały ruch, to oczywiście nie ma zbytniego problemu, bo kierowcy jakoś sobie poradzą. Problem się pojawi w momencie gdy: - ruch w podporządkowanej będzie duży i zablokuje pojazdy będące na przecince i bezpośrednio przed skrzyżowaniem (jeszcze na drodze z pierwszeństwem) - gdy pojazdy z drogi z pierwszeństwem zablokują skrzyżowanie i pojazdy z podporządkowanej nie będą w stanie jechać z ich perspektywy na wprost Jak dla mnie powinno tam powstać skrzyżowanie o ruchu kierowanym. Obawiam się, że w obecnej sytuacji to miejsce jest miejscem podwyższonego ryzyka.
3:16 są jeszcze dodatkowe wersje przy zawracaniu, jedni uważają, że zawracający jedzie lewym pasem łącznika (trzymając się krawężnika), inni, że prawym wpuszczając inne pojazdy z naprzeciwka na lewy, na filmie preferują prawy pas, ale jest mnóstwo skrzyżowań (szczególnie tych ciaśniejszych), gdzie jedzie się w wersji angielskiej
@@eGzysTens ja zawsze patrzę czy jest droga podporządkowana z drugiej strony i jak szeroka jest przełączka w Szczecinie są takie sytuacja że jest droga podporządkowana a są wąskie i szerokie przecinki więc można jechać albo na wąsko.albo na szeroko
Na wąskich skrzyżowaniach tylko do prawej strony, bo inaczej blokujesz jadących na wprost z podporządkowanej. Jak jest więcej miejsca, to nawet można zawracać "przyklejając" się do lewego krawężnika.
Powiem szczerze, że jest to dla mnie poważna niespodzianka, że jadąc drogą z pierwszeństwem i chcąc zawrócić muszę ustąpić pierwszeństwa samochodom nadjeżdżającym do skrzyżowania ze drogi po lewej (podporządkowanej) , a sygnalizującym zamiar jazdy w prawo jazdę w prawo. Czy taką sama sytuacja jest u nas w Goczałkowicach-Zdroju na drodze krajowej nr 1 z skrzyżowanie z drogą Uzdrowiskową? Chodzi o sytuację kiedy poruszamy się DK1 w kierunku z Bielska-Białej na Katowice. DK1 ma oczywiście pierwszeństwo. Bardzo wiele kierowców zawraca na tym skrzyżowaniu z powrotem w kierunku Bielska chcąc dojechać choćby do Uzdrowiska. Nie widziałem Nikogo na tym skrzyżowaniu, aby przepuściół nadjężdżającego z ulicy Uzdrowiskowej a zamierzającego skręcić w prawo. Tym zaś z uzdrowiskowej nigdy nie przyjdzie do głowy aby skręcić w prawo w kierunku na Bielsko-Białą zanim nie zawrócą stojący na jedynce a sygnalizujący skręt w lewo. Pytam o to skrzyżowanie, gdyż jest bardzo niebezpieczne. Dochodziło tam do wielu wypadków, w tym wielu śmiertelnych .Ponoć niedługo ma być zamykany lewoskręt z DK1, a możliwość zawracania ma zostać ustanowiona 100 m dalej na skrzyżowaniu ze światłami (skrzyżowanie DK1 z Główną i Brzozową). Bardzo proszę o odpowiedź eksperta.
www.google.com/maps/@49.9451938,18.975112,18.25z Jedziemy z Czechowic na Pszczynę. Chcemy zawrócić z powrotem na Czechowice na skrzyżowaniu z Ulicą Uzdrowiskową, która dochodzi z lewej strony do DK1. Na uzdrowiskowej stoi samochód z migaczem w prawo. Kto ma pierwszeństwo jazdy? Zawracający na Czechowice z DK1ki, czy ten z Uzdrowiskowej jazdy na Czechowice? Bardzo Dziękuję.
@@autokomissoloch4028 sztuczny problem robisz, są dwa pasy ruchu to każdy zajmie jeden i jaki widzisz problem? a problemik może być gdy zawracał będzie dostawczak czy twoja laweta - ciężko się dogadać? Gabaryty nie pozwolą na zawróceni i pozostanie na lewym pasie, fakt - to trzeba się dogadać. Ja wyjeżdżając s Goczałkowickiej i widząc auto w trakcie zawracania chyba bym w nie nie wjechał a raczej poczekał aż skończy..
@@smokwawelski7091 Czy zawracał Pan kiedyś w tym miejscu? Problem bynajmniej nie jest sztuczny. Nawet małą osobówką nie da się zawrócić nie zahaczając o prawy pas. A dużym dostawczakiem trzeba bardzo uważać, żeby o barierkę nie zawadzić. Poza tym reguła tam jest jedna - najpierw zawracają na jedynce, a potem skręcają. Nieważne z jakiej strony jadę nigdy nie przekroczyłbym tej zasady, nawet jeśli przepisy mówią inaczej. To miejsce jest bardzo niebezpieczne, a widzę, że wszyscy tak tam jeżdża. Mnie zaś interesuje strona prawna, żeby po prostu wiedzieć. Chyba niema w tym problemu, że pytam :-) ?
Panie Marku, a co jeżeli jest pas do skrętu w lewo (znak pionowy), ale nie ma poziomego to według prawa drogowego w Polsce, (muszą być jednocześnie oznaczenia pionowe i poziome spójne, czyli brakuje oznaczenia poziomego na pasie) to nie jest to złamanie przepisów prawa o ruchu drogowym, jeżeli kierujący pojedzie na wprost
sprawa Wybickiego - od około miesiąca obserwuję tą trasę i na znakach pojawiają się czarne worki i znikają (czasami są nawet do połowy znaku); nigdy nie wiadomo jaki ruch powinien obowiązywać Inna sprawa czy przy zmiana organizacji ruchu nie powinna pojawić się duża żółta tablica z taką informacją? zwracam też uwagę ile znaków musi obserwować kierowca - od Bratysławskiej do Łokietka (około 600m), po samej prawej stronie drogi jest ponad 20 znaków (oczywiście bez reklam)
nieomylny Pan jednak się myli, ponieważ nie wiem na jakiej podstawie twierdzi że skręcając w lewo jesteśmy na drodze podporządkowanej skoro żadnego znaku nie było. W takiej sytuacji mamy JEDNO skrzyżowanie i JESTEŚMY NA DRODZE Z PIERSZEŃSTWEM ponieważ pierwszeństwo nadawane jest przed wjazdem na skrzyżowanie
Ciekawe na jakiej postawie twierdzisz, że skręcając z drogi z pierwszeństwem nadal na niej jesteś? Druga sprawa -jak nie ma znaków nie oznacza wcale że jesteśmy na drodze z pierwszeństwem. Stosujemy wtedy ogólne zasady ruchu. Po trzecie- to nie jest jedno skrzyżowanie.
@@brunom8157 A ogólne zasady nie obowiązują? Znaki do ustalenia pierwszeństwa nie są potrzebne. Dojeżdżając do skrzyżowania bez oznakowania nie możesz twierdzić że jesteś na drodze z pierwszeństwem - musisz ustąpić pierwszeństwa jadącym z prawej strony
Mnie na kursie uczyli za zawracając mamy pierszestwo przed skrecajacymi w lewo ale skąd drugi może wiedzieć czy my zawracamy czy skręcamy w lewo jest wiele rzeczy w ruchu drogowym które trzeba poprawić
Dziwne, ze wcześniej tego materiału nie zauważyłem, ale uważam, ze Pan się myli. Zawracający cały czas znajduje się na drodze z pierwszeństwem. Obserwowałem materiał. Nie było znaku ustąp pierwszeństwa przed skrzyżowaniem (bo cały czas Pan jest na drodze z pierwszeństwem). Nie miał Pan znaku A-7 na skrzyżowaniu (na pasie rozdzielającym jezdnię), czyli nadal ma Pan pierwszeństwo. Pan zawraca i tego pierwszeństwa Pan nie traci. Nawet jeśli będziemy się wykłócać o zasadę prawej ręki, to wyjeżdżający nadal ma znak A-7, który nakazuje mu ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom, a znaki są nadrzędne w stosunku do obowiązujących reguł. Dlatego uważam, ze tutaj się Pan myli, wprowadza innych błąd, a potem mamy przez to sytuacja kolizyjne.
Z punktu widzenia pojazdu na podporządkowanej, zawracający niczym się nie różni od skręcającego w lewo, który powinien mu ustąpić, gdy on jedzie w prawo. Pan Marek dobrze rozumuje.
A jak zakręcam to też trace pierwszeństwo? Bo jestem w ciągu? Bo jak nie to przy zawracananiu powiem ,że byłem w trakcie zakręcania a nie zawracania tak żeby być w dobrym ciągu.
Z jakiej racji "przecinka" należy do ciągu podporządkowanego? Pierwszeństwo przejazdu ustala się PRZED wjazdem na skrzyżowanie, w związku z tym, jeżeli jadę drogą z pierwszeństwem przejazdu to ustępuję pierwszeństwa tylko pojazdom również znajdującym się na drodze z pierwszeństwem, a nie pojazdom mającym znak "ustąp pierwszeństwa". Ciekawe jaka byłaby interpretacja pana redaktora gdyśmy mieli taką sytuację na skrzyżowaniu typu T a nie typu X; tam też pan redaktor przedłużałby drogę podporządkowaną aż do środka skrzyżowania?
A taka sytuacja dla zwolenników pierwszeństwa na zawracaniu. Ktoś zawraca, ustępuje ciągowi samochodów z przeciwnego kierunku jazdy, stoi więc na srodku z kierunkowskazem, w tym samym momencie dojezdza na skrzyzowanie pojazd z podporządkowanej skręcający w prawo i skąd on ma wiedzieć czy ten na środku zawraca czy wyjechał z podporządkowanej na przeciwko??
@@mayksiaze696 Ustawodawca też zabronił wyprzedzać na skrzyżowaniach o ruchu niekierowanym sygnalizacją lub przez osobę uprawnioną. Mimo to, jak wyjedziesz z drogi podporządkowanej wprost na gamonia wyprzedzającego, to sąd uzna Ciebie za winnym spowodowania wypadku, bo miałeś bezwarunkowo ustąpić pierwszeństwa wszystkim jadącym drogą z pierwszeństwem (nawet temu nieprawidłowo wyprzedzającemu)...
Po raz kolejny świetna interpretacja, po raz kolejny się zgadzam, po raz kolejny tak powinno być, ALE po raz kolejny (tak jak w przypadku zanikającego prawego pasa niewyznaczonego) wyroki sądów i orzeczenia policji o winie przy kolizji będą INNE.....
Ale na jakiej podstawie tak sadzisz? To nie jest zadna spina tylko zwykle pytanie. Nieraz jezdzilem przez to skrzyzowanie (tak, jest to skrzyzowanie) i ja nie widze innej opcji interpretacji pierwszenstw niz pokazana przez Pana na filmie. Jakim wiec cudem policjant moze interpretowac inaczej?
Ok, a co w przypadku gdy nie ma tak wyraźnej przecinki jak np. w Warszawie na Łopuszańskiej? Na jazdach doszkalających instruktor twierdził, że mam pierwszeństwo zawracając... www.google.pl/maps/@52.1925656,20.946387,3a,75y,275.82h,92.66t/data=!3m7!1e1!3m5!1sqcDdmmjWMBzGPVHdm2ylXg!2e0!6s%2F%2Fgeo3.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DqcDdmmjWMBzGPVHdm2ylXg%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D45.52238%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656
marcin .k1989 pojazd znajdujący się na drodze podporządkowanej ma ustąpić pierwszeństwa wszystkim znajdującym się na drodze głównej. Zawracający, czy też skręcający w lewo jest już na drodze głównej. Nawet jak rowerzysta będzie jechał pod prąd, to też masz go puścić jak jest na głównej.
@@KennyMcKornick Skoro jest to skrzyżowanie, to zawracający nie opuszcza drogi z pierwszeństwem. Dlaczego w takim razie twierdzisz, że interpretacja "eksperta" z filmu jest prawidłowa, skoro mówi on, że to co Ty i ja nazywamy skrzyżowaniem jest "przecinką, przedłużeniem ulicy ze znakiem ustąp" 1:09 ? Skrzyżowanie czy "przecinka"?
Coś chyba mocno popłynął nasz ekspert. Odmienne zdanie ma chyba prawie każda szkoła jazdy w Polsce, Policja, inni eksperci ruchu drogowego (np. Zbigniew Drexler). Z wersją Pana Dworaka zgadza się chyba tylko sam Pan Dworak. Nie mówię, że jest zła i nielogiczna, bo moim zdaniem tak powinno być, ale jednak nie jest ona podparta przepisami.
też myślałem że zawracający ma pierwszeństwo. A jeśli zawracamy na skrzyżowaniu gdzie ta przecinka jest cofnięta tak że nie można jej zaliczyć do ciągu drogi podporządkowanej?
Nie znak tylko manewr - manewr skrętu w lewo, po którym stojąc w poprzek, na krótki czas kierowca znajduje się w ciągu drogi podporządkowanej (ze wszystkimi tego konsekwencjami) i chce wykonać kolejny manewr skrętu w lewo.
Jak można uważać, że podczas zawracania ma się pierwszeństwo. Czyli jednocześnie wymaga od osób jadących drogą, na którą chce zawrócić, by zwracali uwagę, czy pojazd na przecince zawraca, czy skręca w lewo jadąc wcześniej drogą podporządkowaną. Może i przepisy są niejasne, ale logika i bezpieczeństwo mówi, że jest tak jak mówi Pan Dworak i nie ma ani jednego argumentu mówiącego, że się myli. Zawracanie to dwa skręty w lewo. Po pierwszym skręcie zjeżdżasz z drogi z pierwszeństwem na podporządkowaną, a po drugim skręcie zjeżdżasz z podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem.
9:03 Honda Civic i lampy przyciemnione do takiego stopnia, że świateł pozycyjnych w ogóle nie widać. Super. Gratuluję właścielowi. Pewnie teraz ma z 20KM więcej i bierze mniej oleju.
A co w momencie, kiedy na przecince będzie stało auto, które włączyło się do ruchu z drogi wewnętrznej (opuściło ją) oraz samochód wyjeżdżający z osiedla, który ma znak ustąp pierwszeństwa? :)
5 ปีที่แล้ว
Droga wewnętrzna jest ostatnia w hierarchii pierwszeństwa.
Ok, tylko co w momencie kiedy pojazd już ja opuścił i stoi na przełączce? Albo inna sytuacja. Wyjeżdżam z osiedla, staje pod znakiem ustąp pierwszeństwa. Na przełączce stoi auto. Skąd mam wiedzie czy wyjechało z drogi wewnętrznej czy zawraca? :)
@@pudelosha są różne szkoły, np. skoro już wjechałeś na środek skrzyżowania z osiedlowej, to znalazłeś się automatycznie na drodze z pierwszeństwem :) w sumie kto co lubi
takie auto nie powinno znalezc się na przecince-bo ma znak stop lub ustap i kierowca wjeździe wtedy gdy oceni,ze opusci skrzyżowanie-ja nie wjade na przecinke jak wiem,ze nie opuszcze skrzyżowania
Uważam, że Pan Dworak niepotrzebnie stara się interpretować przepisy dotyczące zawracania. Moim zdaniem taka sytuacja jest doskonale ujęta w przepisach. Otóż Par. 3, ust. 5. rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych stanowi, że znak A-7 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony. imgur.com/a/iu3fH1w Postarałem się to zobrazować na załączonym obrazku. Dolny i górny znak ustąp pierwszeństwa dotyczą odpowiednio żółtej i zielonej strefy, co wynika z przytoczonego wyżej przepisu. W sytuacji nr 1 pojazd niebieski ustępuje pierwszeństwa pojazdowi czerwonemu, gdyż ma znak ustąp pierwszeństwa, który dotyczy TYLKO najbliższej jezdni (strefa zielona). Jak widać, dla pojazdu niebieskiego nie ma tutaj zupełnie znaczenia skąd nadjeżdża pojazd czerwony. Sytuacja nr 2 dla pojazdu niebieskiego jest podobna do tej w jakiej znalazł się pojazd czerwony z sytuacji nr 1. Ustępuje on pierwszeństwa na zasadach ogólnych pojazdowi nadjeżdżającemu z jego prawej strony. Zupełnie inaczej by to wyglądało, gdyby pośrodku zostały umieszczone dodatkowe znaki A-7. imgur.com/a/qz47Fol Wtedy pojazdy znalazłyby się względem siebie na drogach równorzędnych (określone tym samym znakiem regulującym pierwszeństwo), a więc oboje zeszliby na poziom przepisów ogólnych.
@@skrecwlewo8206 O, kompletnie już zapomniałem o tym komentarzu... "Odnośnie najbliższej jezdni, też tak myślałem, ale jednak raczej ten zapis dotyczy znaków, które nie są umieszczone przed skrzyżowaniem a na nim." Jak najbardziej. Posypuję głowę popiołem i wycofuję co napisałem.
Czasem wystarczy postawic znak w odpowiednim miejscu. Ale prosciej by bylo zwolnic wszystkich w zikicie i zatrudnic kierowcow z kilkudziesiecioletnim doswiadczeniem w prowadzeniu samochodow.
Jak można uważać, że podczas zawracania ma się pierwszeństwo. Czyli jednocześnie wymaga od osób jadących drogą, na którą chce zawrócić, by zwracali uwagę, czy pojazd na przecince zawraca, czy skręca w lewo jadąc wcześniej drogą podporządkowaną. Może i przepisy są niejasne, ale logika i bezpieczeństwo mówi, że jest tak jak mówi Pan Dworak i nie ma ani jednego argumentu mówiącego, że się myli. Zawracanie to dwa skręty w lewo. Po pierwszym skręcie zjeżdżasz z drogi z pierwszeństwem na podporządkowaną, a po drugim skręcie zjeżdżasz z podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem.
2:41 Ok załóżmy że w tej sytuacji zawracający ma pierwszeństwo, bo zawraca. A jeżeli ktoś jedzie z uliczki która jest z tylu, wtedy nie ma pierwszeństwa, bo skręca w lewo. Czyli w zależności skąd nadjedzie kierowca, w identycznym układzie pojazdów raz ma pierwszeństwo, a raz nie?.... A co jeżeli ktoś stoi na przecince dłuższy czas bo ustępuje tym na głównej, skąd ktoś inny ma wiedzieć czy on zawraca czy skręca w lewo?.... Nauczcie się akceptować przepisy, a nie interpretować je każdy po swojemu, bo każdy będzie inaczej jeździł....
Według PL przepisów zawracający ma pierwszeństwo , bo jest na drodze głównej i nad czym tu się zastanawiać jest mnóstwo takich przypadków w naszym kraju ale takie prawo u nas , a Pan na filmie gada jakiś stek bzdur .
Czasem się zastanawiam, skoro jest tyle niejasności i interpretacji, mimo że Pan Dworak twierdzi często "że to jest oczywiste" a tamto "wynika z zasad ogólnych", to dlaczego nie można po prostu dać wszędzie znaków, linii prowadzących żeby nie było najmniejszych wątpliwości? Ten temat przewija się tutaj nie po raz pierwszy. Ja na przykład też uznałbym, że zawracając ustępuję w tym wypadku - ale co jak ktoś uzna inaczej? Wszystko na drodze powinno być oczywiste.
czyli musza byc jednoczesnie znaki pionowe i poziome ? a jak jest z pejsciami dla pieszych ? czy wystarczy "zebra" lub znak pionowy zeby przejście było przejściem?
Jak można uważać, że podczas zawracania ma się pierwszeństwo. Czyli jednocześnie wymaga od osób jadących drogą, na którą chce zawrócić, by zwracali uwagę, czy pojazd na przecince zawraca, czy skręca w lewo jadąc wcześniej drogą podporządkowaną. Może i przepisy są niejasne, ale logika i bezpieczeństwo mówi, że jest tak jak mówi Pan Dworak i nie ma ani jednego argumentu mówiącego, że się myli. Zawracanie to dwa skręty w lewo. Po pierwszym skręcie zjeżdżasz z drogi z pierwszeństwem na podporządkowaną, a po drugim skręcie zjeżdżasz z podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem.
@@eGzysTens ale przecież pojazd który jest na głównej jest po naszej prawej stronie więc przed nim musimy ustąpić bo z nim jesteśmy na równi więc bierzemy pod uwagę regułę prawej ręki.
przepraszam, ale czy w takiej sytuacji jak ta na filmie pojazdy które się ze sobą mijają na zawrotce nie powinny się ze sobą minąć prawą krawędzią samochodu, a nie lewą?
Nie bo to nie tylko zawrotka ale też kontynuacja ciągu dróg prostopadłych. Gdyby auta się ustawiły prawymi bokami do siebie to by musiały stać pod prąd w stosunku do dróg prostopadłych
Są dwa sposoby zwracania z drogi z pierszeństwem. A. Gdyby kierowca zwracał bezpośrednio z pasa, miał by pierwszeństwo www.prawodrogowe.pl/data/store/article/2014/07/8ab404a43322cfd5ee84477ec4570dcf/4cb1f2edc698ff5e054902e7263b2e6f4f33b6dc.jpg Ale stracił pierwszeństwo wjeżdżając w przecinkę i wraz z pojazdem z 2 strony są na równorzędnej drodze, dlatego stosujemy przepis, który nakazuje nam przepuścić pojazdy jadące z kierunku przeciwnego na wprost bądź skręcające w prawo.
Ciekawostka: Tutaj Pan Dworak zawraca, wykonując tak naprawdę 2 skręty w lewo i dojeżdża do prawej krawędzi przecinki. W jednym z poprzednich odcinków zalecał zawracanie "po angielsku" przy lewej krawędzi. Widać interpretacja zależy od humoru prowadzącego.
Absolutnie nie wiesz o czym mówisz. Tu musi być zawracanie przy prawej krawędzi przecinki, bo jadą pojazdy z drogi poprzecznej. Gdyby jej nie było to możnaby jechać po lewej i mijać się prawymi bokami z zawracającymi z przeciwnego kierunku. Jeśli tutaj tak spróbujesz, to będziesz pod prąd względem tych z podporządkowanej
1:19 nie zgodzę się, że ten fragment jest ciągiem podporząkowanym! Gdyby ten skrawek drogi szerokości pasu zieleni miałaby dł 200 m a nie 10 m to Pan Dworak uznałby, że to jest pełnoprawne, kolejne skrzyżowanie!
Jak można uważać, że podczas zawracania ma się pierwszeństwo. Czyli jednocześnie wymaga od osób jadących drogą, na którą chce zawrócić, by zwracali uwagę, czy pojazd na przecince zawraca, czy skręca w lewo jadąc wcześniej drogą podporządkowaną. Może i przepisy są niejasne, ale logika i bezpieczeństwo mówi, że jest tak jak mówi Pan Dworak i nie ma ani jednego argumentu mówiącego, że się myli. Zawracanie to dwa skręty w lewo. Po pierwszym skręcie zjeżdżasz z drogi z pierwszeństwem na podporządkowaną, a po drugim skręcie zjeżdżasz z podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem.
@@eGzysTens tylko, ze jest to 1 skrzyzowanie. A przepisy mowia jasno, ze pierwszenstwo jest ustalane przed wjazdem na skrzyzowanie. Nie ma znaczenia czy jest przecinka czy tez nie. jesli jest to przedluzenie drogi podporzadkowanej to znak nalezaloby powtorzyc. Ale wtedy traktujemy to jako 2 skrzyzowania
@@mateunix7265 już nie pamiętam sytuacji, ale skąd osoba skrecajacaą z prawo ma wiedzieć, że zawracajacy zawraca (z głównej na główną), a nie skręca w lewo (z drogi podporządkowanej)?
W 9:14 podmieniłbym ten znak na taki - [URL=images83.fotosik.pl/1034/b17b1d526efec39b.jpg][IMG]images83.fotosik.pl/1034/b17b1d526efec39bm.jpg[/IMG][/URL]
Panie Marku a ja mam do pana pytanie. Czy kiedykolwiek zdarzyło się panu , gdy już pan "wyśmiał" zarządce drogi to okazało się, że ten owy zarządca dostosował się do pana rad? Właściwie to mam drugie pytanie. Czy pan jako osoba z wiedzą... większą od wielu kierowców wystosował do takiego zarządcy pismo z prośbą o doznakowanie odcinka drogi? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ad1 skąd kierowca zawracający na medweckiego ma wiedzieć że z jednej strony ma ustąpić (od biedy ten odwrócony trójkąt widać) a z drugiej ma pierwszeństwo (włączania do ruchu z tyłu rozpoznać się nie da) ad2. słaba to logika że pas tylko do lewoskrętu jak ma kontynuację za skrzyżowaniem. Rozumiem, że takie jest oznakowanie, ale na intuicję słabo
Panie Marku, czekamy na informację, kiedy dojdzie do zmian w organizacji ruchu. Proszę o poinformowanie również, w jakich miejscach pana działania przyniosły efekty. Pytam, ponieważ mam wrażenie, że mityczny organizator ruchu to tylko przykrywka do braku aktywności w temacie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
@@papay100 Nie wiem, czy ironizujesz czy nie ;) Patrząc na wizerunek Pana Marka, mam wrażenie, że mówi z pozycji autorytetu. Byłoby dobrze się uwiarygodnić, i rzeczywiście zacząć coś zmieniać. Mam wrażenie, że od lat poruszana jest ta sama tematyka (organizacji ruchu) , i nie widać postępu (niestety). Doceniam wkład tego programu jeżeli chodzi o kilka tematów, między innymi jazdę na suwak. Jednak to nie powinno być tylko pouczanie kierowców, ale również "organizatora ruchu". Kimkolwiek on nie jest w danej miejscowości.
Zgodnie z przepisami niestety pojazd zawracający ma pierwszeństwo - pojazd znajdujący się na drodze podporządkowanej ma ustąpić pierwszeństwa wszystkim znajdującym się na drodze głównej, natomiast pierwszeństwo niejako rozstrzyga się przed wjazdem na skrzyżowanie. Zaletą takiego rozwiązania jest "niekorkowanie się" drogi głównej pojazdami oczekującymi na możliwość zawrócenia. Jeżeli jest inaczej to poproszę konkretny przepis mówiący, że tak nie jest, a nie jakieś gdybania. Jednak tak sformułowane prawo doprowadza do absurdalnej sytuacji w której pojazd dojeżdżający do skrzyżowania raz ma pierwszeństwo, a raz nie. Otóż kierowca dojeżdża do skrzyżowania drogą podporządkowana z zamiarem skrętu w prawo i widzi oczekujące auto na przecince - i tutaj rodzi się pytanie po czym kierowca ma rozpoznać czy auto znajdujące się pomiędzy jezdniami zawraca, czy skręca w lewo? Skąd ma wiedzieć czy auto wyjechało z przeciwnej strony, czy wykonuje manewr zawracania, skoro zastał sytuacje w której auto już stoi pośrodku? Osoby za to odpowiedzialne powinny jak najszybciej doprecyzować pokazaną tutaj sytuacje.
Zadałeś bardzo dobre pytanie które rozstrzyga kwestię na niekorzyść teorii w pierwszym zdaniu. Fakt, że manewr zawracania możesz wykonać na oznakowanych lewoskrętach świadczy o tym, że de facto manewr ten jest podwójnym lewoskrętem. Zawracający najpierw wykonuje pierwszy manewr skrętu w lewo ustawiając się w poprzek drogi. Tutaj ma pierwszeństwo wynikające ze znaków. Ale po jego wykonaniu traci owe pierwszeńśtwo bo znajduje się już w ciągu drogi poprzecznej, w tym wypadku - podporządkowanej. Dlatego do wykonania drugiego manewru skrętu w lewo (i całościowo - zawracania) musi ustąpić tym którzy w jego ciągu (drogi podporządkowanej) jada prosto lub skręcają w prawo. I to jest jedyne logiczne wyjaśnienie sytuacji.
@@sic22l tam nie ma.zadnego ciągu drogi poprzecznej, tylko szeroka trawa między jezdniami drogi głównej. Jeżeli tam jest ciąg drogi poprzecznej to i są dwa skrzyżowania, oddalone o 10m
Patrząc i analizując pierwszą sytuację wyciągam nieco inne wnioski niż pan Marek :) "Przełączka" NIE może być traktowana jak kontynuacja drogi podporządkowanej bo nie występują na niej znaki poziome ani pionowe, więc nie jest to następne skrzyżowanie. Poza tym trzeba sprawę postawić nieco szerzej bo czasami jest to pas zieleni czasami betonowy blok, a czasami po prostu biała linia. W tej sytuacji manewr zawracania powinien się odbyć możliwie jak najbliżej lewej krawędzi jezdni, gdyż nie ma wyznaczonych pasów ruchu (auta zawracające/skręcające z drogi z pierwszeństwem jadą bezkolizyjnie). To daje jasną informację autom z drogi podporządkowanej jaki manewr wykonują. Czy zawracają z drogi z pierwszeństwem czy skręcają w lewo z drogi podporządkowanej. Auta które wyjeżdżają z ulicy podporządkowanej NIE mogą wjechać na "przełączkę" czyli inaczej skrzyżowanie jeśli jakieś auto tam zawraca (mają przejechać skrzyżowanie "na raz") i przepuścić wszystkich z drogi z pierwszeństwem bo nie wolno wjeżdżać na skrzyżowanie jeśli nie mogą go opuścić, więc jazda "pod prąd" nigdy nie ma miejsca.
Nie musi być to następne skrzyżowanie, a wystarczy to, że chcesz wykonać następny manewr. Po wykonaniu skrętu w lewo (pierwszego) jesteś w ciągu drogi podporządkowanej i tracisz pierwszeństwo.
sic22l ja nie wykonuje następnego manewru tylko jeden „zawracania” wiec jeśli jadę droga z pierwszeństwem to muszę przepuścić pojazdy które tez się na niej znajdują (tak w skrócie :)) a NIE wszystkich także na drodze podporządkowanej. Zawracam przy „lewej” krawędzi puszczam „z naprzeciwka” i jadę. A pojazdy na podporządkowanej czekają na swoją kolej.
sic22l to ze możesz skręcić w lewo nie znaczy ze możesz zawrócić. Wg Twojej teorii to zawsze tam gdzie mogę skręcić w lewo mogę zawrócić bo przecież najpierw skręcam w lewo, a później drugi raz w lewo, a to nie prawda. To jest błędne rozumowanie, a przedstawione sytuacje to proste manewry. Dlaczego ludzie szukają dziury w całym?
ale czy przepisy nie są jasne? przecież znak pierwszeństwa obowiązuje na tej drodze. Zmieniając kierunek ruch zmienił drogę. czyli musi ustąpić skręcającemu w prawo.
W Stanach nie mają tyle setek znaków. Po prostu stawiają prawie wszędzie Stop i juz. Ludzie mają radzić sobie sami. Np na skrzyżowaniu 4 dróg, na każdej jest stop.
Panie Marku, niech pan wreszcie i wszyscy inni nauczy się mówić o pasach jezdni i jezdni, a nie 'pasmach'. Takie coś istnieje w...dołączam artykuł na ten temat: pl.wikipedia.org/wiki/Pasmo P.S. Wiem, że to prawdopodobnie przejęzyczenia.
Sprawa jest prosta i jasna. Zawracający musi ustalić pierwszeństwa bo przestał być na drodze z pierwszeństwem. Pan Krzysztof i wielu tu komentujących powinno przestać oglądać blogi kulinarne i parentingowe i innych internetowych mądrali. Jeśli jakiś policjant będzie twierdził że zawracający ma pierwszeństwo iść do sądu. Zadajcie sobie pytanie czy przejeżdżając z podporządkowanej z drugiej strony nagle znajdziemy się na drodze z pierwszeństwem. Szkoda słów.
Pan Marek jak prezes. Prezydent sejm i senat w jednym: To co powiem teraz będzie obowiązywało. Nich oni uważają, że pojazd zawracający ma pierwszeństwo, ja uważam, że nie ma. Wypowiedź Sekretarza Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. A Ty szary kierowco nadstaw dupsko, bo ten kraj ma takich polityków, co tworzą prawo dla cwaniaków z prawnikami by ślizgać się w każdym sądzie. Więc skoro prawo nie rozstrzyga nawet połjasno zasad ruchu, pozostawia nam rozstrzyganie to za każdym razem na skrzyżowaniu to po co te świnie przy korycie utrzymywać. Czy ruch drogowy to wiersz, że można go interpretować. To powinno być jasne i czytelne. Ktoś przez te błędy może stracić życie. Czy wy tam na górze zdajecie sobie sprawę.
Wiesz, bo utraciliśmy pierwotną rolę istnienia i uchwalania prawa. Prawo miało służyć ludziom, obywatelom..a będąc pisanym "po łebkach" jest glutem, którego wbrew niektórym nie można złamać...można interpretować na kilkanaście sposobów.
"Zawróćmy na ul. Medweckiego i na wszystkich podobnych to co powiem teraz będzie obowiązywało". Zabrzmiało niefortunnie ale chodziło o to, że jest dużo analogicznych sytuacji do tego miejsca pokazywanego w programie.
@@PLadon Tak, wystarczyłoby oznakowanie poziome w stylu: www.google.pl/maps/place/Stefana+%C5%BBeromskiego,+05-075+Warszawa/@52.2788379,20.9555215,85m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x471ecbcecce156ff:0x7b00354900fc423a!8m2!3d52.2765326!4d20.9515904 I problem znika.
Przecież zawracając następuje utrudnianie ruchu pojazdom skręcającym w lewo poruszającym się za nami oraz pojazdom wyjeżdżającym z drogi podporządkowanej z prawej strony. Czy w takiej sytuacji powinien Pan zawracać skoro utrudnia ruch? Czy Pana interpretacja jest słuszna?
ja to kiedy usłyszałem że zawracający zawsze ustępuje :) ale to np w takich sytuacjach jak tutaj www.google.com/maps/@50.3490236,18.2382728,3a,75y,179.76h,77.06t/data=!3m6!1e1!3m4!1s0jssbaRmMy8LqN-R-aaa8g!2e0!7i13312!8i6656 chcąc zawrócić musiałbym ustąpić tym jadącym prosto z drogi podporządkowanej..... trochę bezsensu :) rozumiem, że ustępuję tym nadjeżdżającym z prawe główną ale z podporządkowanej? czego to ludzie nie wymyślą :) A dzisiaj akurat rozmawiałem jadąc autem ze znajomym, który jechał za mną kawałek na 4-ro pasmówce dwukierunkowej. i zaczął wyprzedzać przed przejściem cały sznur samochodów. Mówię mu nie wyprzedzaj, to jest wykroczenie - jaka odpowiedź? Przecież jadę swoim pasem... :) I jak na tych drogach ma być dobrze i bezpiecznie :)
Zawracajacy ma pierwszenstwo koniec kropka(dot.drogi podporzadkowanej) a skrzyzowanie rowniez obejmuje pasy zieleni. jakby mialby byc ustap to postawiono by znak A-7 . zasady sie zminily w 1997r dlatego sa rozne interpretacje bo jest stara szkola kierowcow co jezdzi na tamtych zasadach. To co pan prezentuje w tym odcinku to robienie ludziom wody z mozgu ( z tej strony masz pierwszenstwo z tamtej nie bo droga wewnetrzna).
Jeżeli będę stał na przecince i czekał aż przejadą samochody na drodze głównej, to skąd ktoś kto podjeżdża do skrzyżowania ma wiedzieć, czy ja zawracam czy wyjeżdżam z drugej strony z podporządkowanej?
@@andrzejwrobel6411 W ogóle jestem ciekawy, czy takie skrzyżowanie to nie jest przypadkiem dwoma skrzyżowaniami, ponieważ są to drogi jednokierunkowe i ta jedna droga podporządkowana przecina dwie drogi jednokierunkowe. Wydaję mi się, że gdyby na tej przecince postawili znak ustąp pierwszeństwa, sprawa by się wyjaśniła(chodź można oczywiście się domyślić, że jest to droga podporządkowana). Drugie pytanie a co jeżeli jest to droga dwukierunkowa, gdzie nie ma przecinki. W takim przypadku raczej nie ma wątpliwości, skąd jedzie pojazd zawracający i wydaję mi się, że wtedy znak D1 daje zawracającemu pierwszeństwo.
@@andrzejwrobel6411 Ale to nie ma znaczenia przecież. Jesteś już wg. mnie na środku skrzyżowania, a więc pojazd na podporządkowanej ma obowiązek cię przepuścić jak i też wszystkie pojazdy będące już na drodze. Pojazd będący na przecince nie posiada żadnych znaków, a to oznacza, że nie jest to zestaw 2 skrzyżowań, a jedno skrzyżowanie. W przeciwnym wypadku na przecince powinien być znak ustąp pierwszeństwa.
@@apachea6709 Jezeli zawracanie nie jest ukierunkowane znakami to zazwyczaj wykonuje sie je przy wewnetrznej krawedzi ale nic nie zabrania wykonwywac tego manewru szeroko wiec tak naprawde nalezy brac pod uwage ze samochod w takim miejscu ( ta przecinka) moze zawracac. Pamietaj ze jak wyjedziesz spad znaku A-7 i spowodujesz kolizje nawet z czyms co by jechalo pod prad to i tak bedzie twoja wina i kasa leci z twojego oc.
Co gdybyśmy na wszystkich ulicach w Krakowie dwupasmowych tuż przed przejsciem dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej, postawili bLOKADE jednego pasa jak w tym filmie 00:43 (w postaci wyspy) !!! PYTAM POWAŻNIE!! Pieszy miałby zagrożenie tylko w postaci jednego samochodu(jeden pas) a nie dwóch( dwa pasy). Skróciłoby to także droge jaką pieszy musi przebyć z jednej strony na drugą! Przecież to jest idealny sposób ochrony pieszego. Reasumując: - pieszy ma krótszą drogę, kierujacy pojazd już nie musi sie bać, że wyminie pojazd sąsiedni tuż przed przejściem dla pieszych lub na nim. ( bo mamy tylko jeden pas przejazdu. PROSZE NIE MÓWIC ŻE TO ZAKORKUJE MIASTO! BO miasta zakorkowanego nie da sie zakorkować.
No to wytłumaczone... Czyli zaleca zachowywanie się jak większość ameb, które jeżdżą na czuja i wogole nie znają przepisów. PRZEPISY MUSZĄ BYĆ JEDNOZNACZNE!
@@mayksiaze696 Jeszcze tylko niech Ustawodawca zrobi prawko. Chcąc zawrócić na drodze z pierwszeństwem mam czekać, bo akurat cygańskie wesele wyjeżdża z parkingu?
@@mayksiaze696 Znak ustąpi pierwszeństwa jest bezwarunkowy: należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom znajdującym się na drodze (lub najbliższej jezdni, jeśli A-7 znajduje się w obrębie skrzyżowania) z pierwszeństwem - nie ważne czy zawracają, czy wyprzedzają (chociaż oczywiście popełniają wykroczenie, to nadal mają pierwszeństwo!).
@@janosik4984 Wyjeżdża z parkingu - włącza się do ruchu, nie ma pierwszeństwa, ustępuje wszystkim (prawie). Wyjeżdżający z drogi podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem nie jest pojazdem włączającym się o ruchu! Jest już w ruchu. Dwie różne sytuacje.
@@Botafogo____ To cygańskie wesele z drogi podporządkowanej.... Zawracając na drodze z pierwszeństwem (w obydwu kierunkach bez względu na szerokość pasa zieleni) MUSZĘ mieć pierwszeństwo, bo inaczej to uprzywilejowanie nie miałby sensu. Szeroki pas zieleni niczego nie zmienia i nie jest fragmentem drogi podporządkowanej.
@@Botafogo____ Nie, droga to w tym przypadku dwie jezdnie rozdzielone pasem zieleni i CAŁA droga jest uprzywilejowana. Szerokość pasa zieleni nie może mieć znaczenia, bo sytuacja robi się bez sensu. DROGA.
Dobrze i prawidłowo zawracający nie ma pierwszeństwa. Był na z pierwszeństwem i w chwili zawracania traci pierwszeństwo bo to na drugiej stronie jezdni mają pierwszeństwo .
,,Pan Krzysztof pisze....'' Woroniecka tak się wysławia. Czy może jednak powinno być Pan Krzysztof napisał ? W szkole Beata raczej słabo se radziła, a w TVPropaganda ma pracę przez znajomości.
przecież to poprawna forma... czytałeś kiedyś coś więcej niż artykuły na onecie? przecież standardem jest, że np. w publikacjach naukowych stosuje się taką formę, np. "Kopernik twierdzi...", "Profesor Kowalski w swoim dziele pisze..."
Ja też się zgadzam z tym że zawracający powinien ustąpić temu z przeciwka skręcającemu w prawo ponieważ jak sam Pan Dworak przypomniał zawrócenie to są 2 skręty w lewo wiec po pierwszym skręceniu jest już się na drodze podporządkowanej.Gdyby przyjąć ta drugą wersje że zawracający ma pierwszeństwo to jadący na wprost z podporządkowanej powinien również ustąpić pierwszeństwa zawracającemu na drugim skręcie w lewo. Ponadto nie wyobrażam sobie tego że jadący z podporządkowanej ma teraz wiedzieć teraz czy ten zawracający przyjechał z drogi z pierwszeństwem a nie przyjechał z podporządkowanej z przeciwka.
Żałuję że pan ekspert posiada prawo jazdy. To co określa "przecinką" jest skrzyżowaniem, dziwnym bo jedno- z dwupasmówką, ale skrzyżowaniem. Czym bowiem ten obszar różni się od obszaru na skrzyżowaniu Jana Pawła a Solidarności w Warszawie? Niczym. A na tym skrzyżowaniu zwracając na głównej mam pierwszeństwo przed skrecającym w prawo z podporządkowanej.
Po pierwsze, na skrzyżowaniu Solidarności z Jana Pawła masz zakaz zawracania, a więc tym bardziej nie masz pierwszeństwa, no chyba że pierwszeństwo do otrzymania mandatu. Po drugie to są zupełnie dwa różne skrzyżowania z zupełnie inną organizacja ruchu wyznaczoną przez sygnalizację świetlną (która swoją drogą zakazuje ci zawracania) oraz tabliczki informujące o przebiegu ruchu na skrzyżowaniu.
@@sic22l Nie widzę w przepisach podstaw dla takiego twierdzenia (że mam ustąpić). Ani na moment nie opuszczam drogi głównej, moje pierwszeństwo zostało ustalone przed wjazdem na skrzyżowanie na podstawie znaku D-1. Czemu miałbym ustępować?
To teraz sobie wyobraź sytuację, że jesteś na drodze podporządkowanej, dojeżdżasz do drogi głównej gdzie chcesz skręcić w prawo w ową drogę. Na środku skrzyżowania stoi auto, które miga w lewo i chce wjechać tam gdzie ty. Skoro pierwszeństwo jest ustalane przed wjazdem na skrzyżowanie - co robisz? Dwa warianty: a) jeśli gość po prostu skręca w lewo z drogi podporządkowanej to ty masz pierwszeństwo b) jeśli gość zawraca to zgodnie z twoim rozumowaniem on ma pierwszeństwo Na jakiej podstawie ustalić który wariant jest prawdziwy? Przed skrzyżowaniem ustalane jest pierwszeństwo wjazdu na nie, niekoniecznie zjazdu. Będąc na drodze z pierwszeństwem masz pierwszeństwo wjazdu na skrzyżowanie. Nikt tego nie neguje. Wjeżdżasz na skrzyżowanie, wykonujesz manewr skrętu w lewo mając pierwszeństwo. Teraz stoisz w poprzek i nie masz już pierwszeństwa, jesteś w tej samej pozycji co kierowca wyjeżdżający z podporządkowanej skręcający w lewo. Dla niego to będzie pierwszy manewr skrętu w lewo, dla ciebie drugi, który w efekcie da zawracanie.
@@sic22l Zawracanie nie jest dwoma skrętami w lewo. Nie wskazuje na to żaden znany mi przepis. To dojeżdżający podporządkowaną ma się upewnić, że może wjechać na skrzyżowanie, a nie zakładać że inny kierowca mu ustąpi. W połowie zawracania nadal jestem na skrzyżowaniu i mam pierwszeństwo. Chyba że możesz podać przepis, który mówi inaczej.
Teorie, interpretacje, sytuacje, hemoglobina, taka sytuacja...
Przepisy MUSZĄ być JASNE i czytelne i jeśli są deficyty to powinny być czym prędzej poprawione!
Najlepsze, że istniał do 1997 roku przepis, który to doskonale regulował ale osły go skasowały.
nie tylko przepisy, ale głównie infrastruktura drogowa powinna być prosta i logiczna
@@MrZygmuncik Jak brzmiał?
@@MrZygmuncik Ten przepis byłby sprzeczny z aktualnie obowiązującym ustalaniem pierwszeństwa PRZED wjazdem na skrzyżowanie, więc dobrze, że "osły" go skasowały.
Co gdybyśmy na wszystkich ulicach w Krakowie dwupasmowych tuż przed przejsciem dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej, postawili bLOKADE jednego pasa jak w tym filmie 00:43 !!! PYTAM POWAŻNIE!! Pieszy miałby zagrożenie tylko w postaci jednego samochodu(jeden pas) a nie dwóch( dwa pasy). Skróciłoby to także droge jaką pieszy musi przebyć z jednej strony na drugą! Przecież to jest idealny sposób ochrony pieszego. Reasumując: - pieszy ma krótszą drogę, kierujacy pojazd już nie musi sie bać, że wyminie pojazd sąsiedni tuż przed przejściem dla pieszych lub na nim. ( bo mamy tylko jeden pas przejazdu. PROSZE NIE MÓWIC ŻE TO ZAKORKUJE MIASTO!
Tak sobie myślę co za tęgie głowy pracują w tym zarządzie dróg w Krakowie,że tyle nidociągnięć Pan im wytyka.Czy oni nie powinni z Panem,Panie Marku,konsultować nie które rozwiązania?Pozdrawiam z Wieliczki.
@@MrArchDelux to znaczy niektóre. Mam nadzieje że pomogłem.
Przepisy powinny być jednoznaczne, a nie jedziemy na zasadzie "ja uważam, że mam pierwszeństwo".
Są jednoznaczne, ale ludzie to dzbany i ich nie znają
@@inertpl dokładnie przy zawracaniu mamy normalne skrzyżowanie, wjeżdżający z naprzeciwka nie wyjeżdżają z drogi wewnętrznej czy z parkingu żeby włączali się do ruchu i taka powinna być każdego interpretacja a jak ktoś myśli inaczej powinien przesiąść się na komunikacje miejska
Ja kierowałem pytanie, ale dotyczyło ono sytuacji, gdy OBYDWA auta skręcają w LEWO i są na drodze kolizyjnej. Gdy jedno auto skręca w prawo, sytuacja jest oczywista. Sprawę komplikuje to, że na przecince może znaleźć się samochód a) zawracający i b) który dojechał do przecinki jadąc na wprost i skręca na niej w lewo. Poza tym pytałem o inne skrzyżowanie na ul. Marii Dąbrowskiej, gdzie nie ma z żadnej strony włączania się do ruchu, tylko jest droga główna i prostopadle do niej droga podporządkowana (standardowy krzyż) z przecinką, co powoduje, że nie można łatwo powiedzieć, że włączający się do ruchu jedzie ostatni. Czyli pytałem o inną sytuację, na innym skrzyżowaniu - dobrze by było, gdyby taką sytuację Państwo wyjaśnili.
Jeżeli mamy drogę główną z przecinką i skrzyżowanie z dwoma podporządkowanymi na wysokości tej przecinki to:
1. Jeżeli dwa auta z podporządkowanych chcą skręcić każdy w "swoje lewo", to ustępują pierwszeństwa tym na głównej, pojazd A tym którzy jadą w jednym kierunku, pojazd B tym w przeciwnym, później wjeżdzają na przecinke i każdy skręca w swoje lewo, przepuszczając tych na głównej po raz kolejny. Zakładając, że jednocześnie obaj będą mogli równocześnie wyruszyć z podporządkowanych (po przepuszczeniu tych na głównej), to nie ma między samochodami A i B kolizji. Można powiedzieć, że każdy z nich przejeżdza skrzyżowanie "na raty", a na chwile spotykają się na przełączce koło siebie:)
2. Jeżeli samochód A znajduje się na przecince, a B wyjeżdza z podporządkowanej i obaj skręcają w "swoje" lewo, to samochód B ma pierwszenstwo przed A jako ze B jedzie najpierw na wprost - i w tym momencie zyskuje pierwszenstwo przed A, a następnie skręca w lewo. Znowu "na raty", oczywiście przepuszczając tych na głownej. A samochód A który jest na przecince, skręcając w lewo przecina tor jazdy samochodu B, który jedzie na wprost.
Tak na chłopski rozum to na dwa razy przejeżdża się przez takie skrzyżowanie i za każdym razem musisz rozpatrzyć pierwszeństwo.
@@fasolasty Piękno przepisów ogólnych :)
Drodzy zwolennicy wersji pt. "Zawracający zachowuje pierwszeństwo". Dam wam przypadek do rozważenia. W sytuacji jak przy 2:42 (stopklatka!) dojechaliście do drogi z pierwszeństwem i chcecie skręcić w prawo. Zastaliście Dworaka w Subaru na łączniku czekającego na okazję, ale NIE WIDZIELIŚCIE co robił wcześniej. Skąd więc wiecie, czy on zawraca, czy wyjechał z podporządkowanej z naprzeciwka?
hm osoba skrecajaca bedaca na laczniku zawraca bo ja jadac w lewo z drogi podporzadkowanej nie wjade na przecinke bo mam znak np. stop,ustap, wiec czekam az na drodze z pierwszeństwem jest pusto i potem robie lewoskret oraz obserwuje auto z naprzeciwka zaden problem
Niesamowicie kontrowersyjna ta teoria Pana Marka, że zawracający staje się na chwilę częścią ruchu poprzecznego tracąc pierwszeństwo. Zasada ruchu drogowego jasno mówi, że pierwszeństwo przejazdu ustala się PRZED wjazdem na skrzyżowanie, a nie dopiero w trakcie jakiegoś manewru. Z tego powodu z pozycji kierowcy zawracającego na drodze nadrzędnej ruch poprzeczny pozostaje podporządkowany bez "przerwy na przecinkę".
A może on nie zawraca, tylko dwa razy skręca w lewo?
@@barakmaoba Wtedy powinien być odpowiednio poinformowany znakiem "ustąp pierwszeństwa bo teraz jesteś w ciągu podporządkowanym".
To nie od uznaniowości kierującego zależy ocena czy szerokość przecinki oznacza jeszcze pas zieleni czy już jezdnię z odrębnymi skrzyżowaniami na obu jej końcach.
Z żadnego znaku nie wynika, że skręcając w przecinkę trafiamy na kolejne, odrębne, następne skrzyżowanie. Zresztą w takiej sytuacji ten drugi skręt w lewo NIE BYŁBY ŻADNYM ZAWRACANIEM tylko właśnie skrętem w lewo.
Również tak uważam. Identyczna sytuacja jest np w Bytomiu www.google.pl/maps/@50.3535617,18.9135998,3a,75y,346.4h,72.9t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6qfKjpv9YW5xwk2IyYDSaA!2e0!7i13312!8i6656
Gdzie zawracając, pojazdy skręcające w prawo z podporządkowanej wymuszają pierwszeństwo.
@@mayksiaze696 Znak ustąp pierwszeństwa dotyczy najbliższej skrzyżowania, a nie ich serii. A więc jeśli są tam 2 skrzyżowania, to ustąp pierwszeństwa dotyczy tylko pierwszej jezdni, a drugie skrzyżowanie powinno być traktowana jako równorzędne. Oczywiście równorzędnego tam nie ma, zwłaszcza, ze na 2 z 3 kierunków z których można na nie wjechać mają znaki A7 i D1.
W pełni się zgadzam. Jednak doprowadza to da absurdalnej sytuacji gdy nie wiem czy mam pierwszeństwo, czy nie. Jeżeli dojadę do skrzyżowania drogą podporządkowaną i zobaczę auto "na przecince" z włączonym kierunkowskazem to nie mam możliwości ocenić, czy wykonuje ono manewr zawracania, czy wjechało na skrzyżowanie drogą podporządkowaną i skręca w lewo. A od tej oceny zależy ocena pierwszeństwa. Dlatego przepisy powinny w tym względzie zostać doprecyzowane.
No niestety Panie Marku. Ale chyba w Kielcach (ul. Warszawska) trafilem na kierowce, ktory obejrzal ten material. Zawracajac zajalem skrajny prawy pas (linie przerywane, potrzebowalem zjechac na stacje benzynowa), kierowca z podporzadkowanej wyjachal prosto w moj bok. Policja uznala wine kierowcy - odmowil przyjecia mandatu), sad zarowno w trybie nakazowym jak i trybie zwyklym uznal wylaczna wine kierowcy wyjezdzajace z drogi podporzadkowanej. Ma znak ustap - ma ustapic pierwszenstwa wszystkim uczestnikom ruchu. Ja zawracajac znajduje sie na drodze glownej i mam pelne pierwszenstwo i jako ze mam linie przerywane to moge zajac dowolny z 3 pasow
Również tak uważam, bo jest to bardziej bezpieczne...
Wyjątkowo się z Panem nie zgodzę.
Interpretując przepisy jak Pan pojawiają się komplikacje. Co w przypadku jeśli sytuacja ma miejsce na skrzyżowaniu w kształcie "T"?
Pojazd zawracający nie ma drogi po prawej może jechać na wprost, skręcić w lewo lub zawrócić? Nie da się wtedy zinterpretować że wjechał na ciąg podporządkowany.
Co w przypadku gdy nie ma pasa dzielącego ? A później jeszcze dochodzi wróżenie czy drugi pojazd ma znak A-7 czy D-41 lub D-47.
Idąc tą drogą. Także można interpretować że skręcający w lewo (skrzyżowanie z odcinka 827 w przypadku gdy sygnalizacja jest wyłączona) jadąc odpowiedni szerokim łukiem ma pierwszeństwo przed skręcającym w prawo, bo już (wcześniej) wjechał na ciąg z pierwszeństwem.
W/g mnie prosta sprawa Pojazd wjeżdżający z drogi podporządkowanej ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa poruszającym się droga z pierwszeństwem.
Oczywiście rozumiem Pana argumenty, ale tak interpretując komplikujemy i tak już skomplikowane i niejasne przepisy.
Serdeczne pozdrowienia.
No oglądam i nie wierzę. Z całym szacunkiem do Pana i innych osób które zajmują się bezpieczeństwem na drogach itp. ale co to znaczy różne szkoły? Tzn ze najpierw dach a potem fundamenty? W Polsce jest taki bałagan, że nawet egzaminator nie wie kto ma pierwszeństwo.....no Abisynia normalnie...
Uważam, że zawracający na drodze z pierwszeństwem ma pierwszeństwo nad tym wyjeżdżający z pod A7. Jest to faktycznie sporna sytuacja, ale skrzyżowanie jest oznaczone znakami pionowymi D-1 " Droga z pierwszeństwem" i A-7 " Ustąp pierwszeństwa". Zdaniem eksperta gdy zawracający na drodze z pierwszeństwem przejazdu skoliduje się z tym wyjeżdżający spod A7 to sprawcą kolizji jest kierujący zawracający. Czyli ekspert uważa, że ze skrzyżowania oznaczonego znakami pionowymi nagle robi się przy kolizji skrzyżowanie równorzędne, obowiązuje zasada prawej ręki i trzeba pominąć znaki pionowe bo samochód zawracający stoi na jakiejś przecince, która defacto znajduje się na drodze głównej. Nie zgodzę się z taką nadinterpretacją przepisów. Jest to omówione na zasadzie wydaje mi się nie poparte rzadnymi przepisami. Taka nadinterpretacja prowadzi do spornych sytuacji na drodze. Jeżeli są znaki to się do nich stosujemy bo to one ustalają pierwszeństwo przejazdu. Druga sprawa jeśli chodzi o oznakowanie drogi znakami F-10, które są ustawione po prawej stronie drogi. Panie ekspercie nie ma takiego obowiązku ustawiać tego znaku na pasie rozdzielającym jezdnie, a wynika to wprost z przepisu o szczegółowych warunkach ustawiania znaków, który stanowi:
Znak F-10 należy umieszczać w odległości do 50 m od miejesca wskazanej oznakowaniem poziomym organizacji ruchu.
Jeżeli liczba pasów ruchu na wlocie wyznaczonych dla
tego samego kierunku, jest większa niż trzy, to znak F-10
należy powtarzać po lewej stronie na pasie dzielącym jezdnie. Na tym odcinku drogi są dwa pasy ruchu, więc znak wystarczy ustawić tylko po prawej stronie drogi.
Podobnie uważam 😊
w niejasnych sytuacjach lepiej myśleć, że się nie ma pierwszeństwa i kogoś zwyczajnie wpuścić, niż zakładać, że mam pierwszeństwo
zastosowałem kiedyś tą metodę i dostałem z tyłu :)
@Polny Kamyk: i to jest najlepsza szkoła
@nowy5: no to już wina gościa z tyłu, za wszystkich nie pomyślisz
Teraz na kilku skrzyżowaniach mamy obcięty pas zieleni, aby bezkolizyjnie zawracać, nie ma tu wjazdu na pełne skrzyżowanie, a tylko na dozwolony pas do nawrotki. Jadący z podporządkowanej mogą spokojnie wjechać na skrzyżowanie, ustępując pierwszeństwa, mogą kontynuować jazdę. Nie ma potrzeby omijania środka skrzyżowania, aby zawracać.
5:10 skoro z perspektywy taksówkarza po lewej jest odwrócony znak końca drogi wewnętrznej to nie powinno być przypadkiem po prawej stronie takiego, który informuje o jej początku i który jest widoczny dla taksówkarza?
Taki znak (B-43) jest z prawej strony - na prawo od znaku B-18 informującego o maksymalnej rzeczywistej masie całkowitej 3,5t.
Powinien być i chyba jest..czy nie? Jaka to była ulica?
@@apachea6709 Jest "Droga wewnętrzna" i widać to w 2:15. Pytanie, czy taksówkarza powinno to interesować? Tak, jak powiedział p. Marek, można się jedynie domyślać, jakie znaki ma drugi kierowca. Tym bardziej w Krakowie, gdzie sami zarządcy nie wiedzą jakiego oznakowania użyć, sądząc po, już kolejnym takim, nagraniu.
Byłem dziś w miejscu z 5:40, sytuacja już jest opanowana, są znaki poziome, linie i nawet wysepka :) Kierowcy wydają się być trochę zdezorientowani nową organizacją, ale grzecznie zjeżdżają na prawy pas.
Skąd ja to mam wiedzieć jak nie jestem z Krakowa że na tej przecince się trzeba ustawić po prawej do zawracania a nie po lewej stronie i że po mojej lewej będą się pakować samochody z przeciwnego kierunku tej szosy?!
@@janwicher7837 No ale są przecinki na szerokość dwóch samochodów czasami. Tak jest np. pod muzeum narodowym w krakowie. I jest wówczas dowolność zajmowania miejsca.
5:20 skad taxi ma wiedziec ze tam jest znak droga wewnetrzna ?
Uważam, że pan Dworak się myli.
Jeżeli przecinkę mamy traktować ją jako 2 skrzyżowania, na których skręcamy dwukrotnie w lewo w celu zawrócenia, to czemu przed drugim skrętem nie ma znaku ustąp pierwszeństwa? Mnie nie interesują znaki innych kierowców tylko te wyznaczone dla mnie. Ja poruszam się drogą z pierwszeństwem i w domyśle wjeżdżam na skrzyżowanie z drogą podporządkowaną. Przecinka jest w tym momencie środkiem skrzyżowania, a więc posiadam pierwszeństwo nad samochodami od strony podporządkowanej, które na nie jeszcze nie wjechały. Będąc na przecince nie mam żadnych znaków, a więc jestem cały czas na tym samym skrzyżowaniu, a nie na drugim.
A jeśli pojazd z podporządkowanej jedzie prosto, to najpierw pokonuje skrzyżowanie na którym musi ustąpić pierwszeństwa, a drugie skrzyżowanie to równorzędne? - Oczywiście że nie, a zgodnie z tym, co mówi pan Dworak jeśli interpretujemy to jako 2 odrębne skrzyżowania, to drugie bez znaków oznacza równorzędne, którego absolutnie tam nie ma.
Podsumowując wg. mnie tam jest jedno skrzyżowanie, a nie dwa oddzielne, a to oznacza, że zawracający ma pierwszeństwo nad pojazdem wjeżdżającym z podporządkowanej bo już znajduje się na skrzyżowaniu.
Zakwestionowałbym również bezpieczeństwo na takim skrzyżowaniu z takim pierwszeństwem jak przedstawił pan Dworak. Jeśli na podporządkowanych jest mały ruch, to oczywiście nie ma zbytniego problemu, bo kierowcy jakoś sobie poradzą. Problem się pojawi w momencie gdy: - ruch w podporządkowanej będzie duży i zablokuje pojazdy będące na przecince i bezpośrednio przed skrzyżowaniem (jeszcze na drodze z pierwszeństwem) - gdy pojazdy z drogi z pierwszeństwem zablokują skrzyżowanie i pojazdy z podporządkowanej nie będą w stanie jechać z ich perspektywy na wprost
Jak dla mnie powinno tam powstać skrzyżowanie o ruchu kierowanym. Obawiam się, że w obecnej sytuacji to miejsce jest miejscem podwyższonego ryzyka.
3:16 są jeszcze dodatkowe wersje przy zawracaniu, jedni uważają, że zawracający jedzie lewym pasem łącznika (trzymając się krawężnika), inni, że prawym wpuszczając inne pojazdy z naprzeciwka na lewy, na filmie preferują prawy pas, ale jest mnóstwo skrzyżowań (szczególnie tych ciaśniejszych), gdzie jedzie się w wersji angielskiej
W tym przypadku, gdyby ustawił sie na lewym pasie, to ustawiłby się pod prąd.
@@eGzysTens ja zawsze patrzę czy jest droga podporządkowana z drugiej strony i jak szeroka jest przełączka w Szczecinie są takie sytuacja że jest droga podporządkowana a są wąskie i szerokie przecinki więc można jechać albo na wąsko.albo na szeroko
Na wąskich skrzyżowaniach tylko do prawej strony, bo inaczej blokujesz jadących na wprost z podporządkowanej. Jak jest więcej miejsca, to nawet można zawracać "przyklejając" się do lewego krawężnika.
My krakusy jeździmy po tym mieście i znamy te drogi, czasami oglądamy te świetne programy, ale co z kierowcami z innych miast - MASAKRA
Powiem szczerze, że jest to dla mnie poważna niespodzianka, że jadąc drogą z pierwszeństwem i chcąc zawrócić muszę ustąpić pierwszeństwa samochodom nadjeżdżającym do skrzyżowania ze drogi po lewej (podporządkowanej) , a sygnalizującym zamiar jazdy w prawo jazdę w prawo. Czy taką sama sytuacja jest u nas w Goczałkowicach-Zdroju na drodze krajowej nr 1 z skrzyżowanie z drogą Uzdrowiskową? Chodzi o sytuację kiedy poruszamy się DK1 w kierunku z Bielska-Białej na Katowice. DK1 ma oczywiście pierwszeństwo. Bardzo wiele kierowców zawraca na tym skrzyżowaniu z powrotem w kierunku Bielska chcąc dojechać choćby do Uzdrowiska. Nie widziałem Nikogo na tym skrzyżowaniu, aby przepuściół nadjężdżającego z ulicy Uzdrowiskowej a zamierzającego skręcić w prawo. Tym zaś z uzdrowiskowej nigdy nie przyjdzie do głowy aby skręcić w prawo w kierunku na Bielsko-Białą zanim nie zawrócą stojący na jedynce a sygnalizujący skręt w lewo. Pytam o to skrzyżowanie, gdyż jest bardzo niebezpieczne. Dochodziło tam do wielu wypadków, w tym wielu śmiertelnych .Ponoć niedługo ma być zamykany lewoskręt z DK1, a możliwość zawracania ma zostać ustanowiona 100 m dalej na skrzyżowaniu ze światłami (skrzyżowanie DK1 z Główną i Brzozową). Bardzo proszę o odpowiedź eksperta.
Potrafi się Pan odnieść do podanego przeze mnie przykładu? Dziękuję.
www.google.com/maps/@49.9451938,18.975112,18.25z
Jedziemy z Czechowic na Pszczynę. Chcemy zawrócić z powrotem na Czechowice na skrzyżowaniu z Ulicą Uzdrowiskową, która dochodzi z lewej strony do DK1. Na uzdrowiskowej stoi samochód z migaczem w prawo. Kto ma pierwszeństwo jazdy? Zawracający na Czechowice z DK1ki, czy ten z Uzdrowiskowej jazdy na Czechowice? Bardzo Dziękuję.
@@autokomissoloch4028 sztuczny problem robisz, są dwa pasy ruchu to każdy zajmie jeden i jaki widzisz problem? a problemik może być gdy zawracał będzie dostawczak czy twoja laweta - ciężko się dogadać? Gabaryty nie pozwolą na zawróceni i pozostanie na lewym pasie, fakt - to trzeba się dogadać. Ja wyjeżdżając s Goczałkowickiej i widząc auto w trakcie zawracania chyba bym w nie nie wjechał a raczej poczekał aż skończy..
@@smokwawelski7091 Czy zawracał Pan kiedyś w tym miejscu? Problem bynajmniej nie jest sztuczny. Nawet małą osobówką nie da się zawrócić nie zahaczając o prawy pas. A dużym dostawczakiem trzeba bardzo uważać, żeby o barierkę nie zawadzić. Poza tym reguła tam jest jedna - najpierw zawracają na jedynce, a potem skręcają. Nieważne z jakiej strony jadę nigdy nie przekroczyłbym tej zasady, nawet jeśli przepisy mówią inaczej. To miejsce jest bardzo niebezpieczne, a widzę, że wszyscy tak tam jeżdża. Mnie zaś interesuje strona prawna, żeby po prostu wiedzieć. Chyba niema w tym problemu, że pytam :-) ?
Panie Marku, a co jeżeli jest pas do skrętu w lewo (znak pionowy), ale nie ma poziomego to według prawa drogowego w Polsce, (muszą być jednocześnie oznaczenia pionowe i poziome spójne, czyli brakuje oznaczenia poziomego na pasie) to nie jest to złamanie przepisów prawa o ruchu drogowym, jeżeli kierujący pojedzie na wprost
sprawa Wybickiego - od około miesiąca obserwuję tą trasę i na znakach pojawiają się czarne worki i znikają (czasami są nawet do połowy znaku); nigdy nie wiadomo jaki ruch powinien obowiązywać
Inna sprawa czy przy zmiana organizacji ruchu nie powinna pojawić się duża żółta tablica z taką informacją? zwracam też uwagę ile znaków musi obserwować kierowca - od Bratysławskiej do Łokietka (około 600m), po samej prawej stronie drogi jest ponad 20 znaków (oczywiście bez reklam)
nieomylny Pan jednak się myli, ponieważ nie wiem na jakiej podstawie twierdzi że skręcając w lewo jesteśmy na drodze podporządkowanej skoro żadnego znaku nie było. W takiej sytuacji mamy JEDNO skrzyżowanie i JESTEŚMY NA DRODZE Z PIERSZEŃSTWEM ponieważ pierwszeństwo nadawane jest przed wjazdem na skrzyżowanie
Ciekawe na jakiej postawie twierdzisz, że skręcając z drogi z pierwszeństwem nadal na niej jesteś? Druga sprawa -jak nie ma znaków nie oznacza wcale że jesteśmy na drodze z pierwszeństwem. Stosujemy wtedy ogólne zasady ruchu. Po trzecie- to nie jest jedno skrzyżowanie.
@@grzegorz-n bo nie ma znaku który by mi to pierszeństwo odebrał?
@@brunom8157 A ogólne zasady nie obowiązują? Znaki do ustalenia pierwszeństwa nie są potrzebne. Dojeżdżając do skrzyżowania bez oznakowania nie możesz twierdzić że jesteś na drodze z pierwszeństwem - musisz ustąpić pierwszeństwa jadącym z prawej strony
@@grzegorz-n tylko że to jest skrzyżowanie z oznakowaniem
@@brunom8157 dwa skrzyżowania, a nie jedno
Mnie na kursie uczyli za zawracając mamy pierszestwo przed skrecajacymi w lewo ale skąd drugi może wiedzieć czy my zawracamy czy skręcamy w lewo jest wiele rzeczy w ruchu drogowym które trzeba poprawić
Niestety pan Marek musi się doszkolić... Zawracający ma pierwszeństwo.
Dziwne, ze wcześniej tego materiału nie zauważyłem, ale uważam, ze Pan się myli. Zawracający cały czas znajduje się na drodze z pierwszeństwem. Obserwowałem materiał. Nie było znaku ustąp pierwszeństwa przed skrzyżowaniem (bo cały czas Pan jest na drodze z pierwszeństwem). Nie miał Pan znaku A-7 na skrzyżowaniu (na pasie rozdzielającym jezdnię), czyli nadal ma Pan pierwszeństwo. Pan zawraca i tego pierwszeństwa Pan nie traci. Nawet jeśli będziemy się wykłócać o zasadę prawej ręki, to wyjeżdżający nadal ma znak A-7, który nakazuje mu ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom, a znaki są nadrzędne w stosunku do obowiązujących reguł. Dlatego uważam, ze tutaj się Pan myli, wprowadza innych błąd, a potem mamy przez to sytuacja kolizyjne.
Z punktu widzenia pojazdu na podporządkowanej, zawracający niczym się nie różni od skręcającego w lewo, który powinien mu ustąpić, gdy on jedzie w prawo. Pan Marek dobrze rozumuje.
@@fid33l Powtarzam ponownie. To kierowca na podporządkowanej ma ustąpić pierwszeństwa, czyli obserwować zachowanie innych uczestników ruchu!
A jak zakręcam to też trace pierwszeństwo? Bo jestem w ciągu? Bo jak nie to przy zawracananiu powiem ,że byłem w trakcie zakręcania a nie zawracania tak żeby być w dobrym ciągu.
1:38 To co powiem teraz będzie obowiązywało xD Czerwone jedziemy xD
Z jakiej racji "przecinka" należy do ciągu podporządkowanego? Pierwszeństwo przejazdu ustala się PRZED wjazdem na skrzyżowanie, w związku z tym, jeżeli jadę drogą z pierwszeństwem przejazdu to ustępuję pierwszeństwa tylko pojazdom również znajdującym się na drodze z pierwszeństwem, a nie pojazdom mającym znak "ustąp pierwszeństwa". Ciekawe jaka byłaby interpretacja pana redaktora gdyśmy mieli taką sytuację na skrzyżowaniu typu T a nie typu X; tam też pan redaktor przedłużałby drogę podporządkowaną aż do środka skrzyżowania?
Dokładnie tak. To rozwiązuje cały problem.
A taka sytuacja dla zwolenników pierwszeństwa na zawracaniu. Ktoś zawraca, ustępuje ciągowi samochodów z przeciwnego kierunku jazdy, stoi więc na srodku z kierunkowskazem, w tym samym momencie dojezdza na skrzyzowanie pojazd z podporządkowanej skręcający w prawo i skąd on ma wiedzieć czy ten na środku zawraca czy wyjechał z podporządkowanej na przeciwko??
@@mayksiaze696 Ustawodawca też zabronił wyprzedzać na skrzyżowaniach o ruchu niekierowanym sygnalizacją lub przez osobę uprawnioną. Mimo to, jak wyjedziesz z drogi podporządkowanej wprost na gamonia wyprzedzającego, to sąd uzna Ciebie za winnym spowodowania wypadku, bo miałeś bezwarunkowo ustąpić pierwszeństwa wszystkim jadącym drogą z pierwszeństwem (nawet temu nieprawidłowo wyprzedzającemu)...
Po raz kolejny świetna interpretacja, po raz kolejny się zgadzam, po raz kolejny tak powinno być, ALE po raz kolejny (tak jak w przypadku zanikającego prawego pasa niewyznaczonego) wyroki sądów i orzeczenia policji o winie przy kolizji będą INNE.....
Ale na jakiej podstawie tak sadzisz? To nie jest zadna spina tylko zwykle pytanie. Nieraz jezdzilem przez to skrzyzowanie (tak, jest to skrzyzowanie) i ja nie widze innej opcji interpretacji pierwszenstw niz pokazana przez Pana na filmie. Jakim wiec cudem policjant moze interpretowac inaczej?
Ok, a co w przypadku gdy nie ma tak wyraźnej przecinki jak np. w Warszawie na Łopuszańskiej? Na jazdach doszkalających instruktor twierdził, że mam pierwszeństwo zawracając... www.google.pl/maps/@52.1925656,20.946387,3a,75y,275.82h,92.66t/data=!3m7!1e1!3m5!1sqcDdmmjWMBzGPVHdm2ylXg!2e0!6s%2F%2Fgeo3.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DqcDdmmjWMBzGPVHdm2ylXg%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D45.52238%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656
Ale przecież to jest jedno skrzyżowanie! Ani na moment zwracając nie znajduję się na drodze podporządkowanej.
marcin .k1989 pojazd znajdujący się na drodze podporządkowanej ma ustąpić pierwszeństwa wszystkim znajdującym się na drodze głównej. Zawracający, czy też skręcający w lewo jest już na drodze głównej. Nawet jak rowerzysta będzie jechał pod prąd, to też masz go puścić jak jest na głównej.
@@KennyMcKornick
Skoro jest to skrzyżowanie, to zawracający nie opuszcza drogi z pierwszeństwem.
Dlaczego w takim razie twierdzisz, że interpretacja "eksperta" z filmu jest prawidłowa, skoro mówi on, że to co Ty i ja nazywamy skrzyżowaniem jest "przecinką, przedłużeniem ulicy ze znakiem ustąp" 1:09 ?
Skrzyżowanie czy "przecinka"?
Coś chyba mocno popłynął nasz ekspert. Odmienne zdanie ma chyba prawie każda szkoła jazdy w Polsce, Policja, inni eksperci ruchu drogowego (np. Zbigniew Drexler). Z wersją Pana Dworaka zgadza się chyba tylko sam Pan Dworak. Nie mówię, że jest zła i nielogiczna, bo moim zdaniem tak powinno być, ale jednak nie jest ona podparta przepisami.
też myślałem że zawracający ma pierwszeństwo. A jeśli zawracamy na skrzyżowaniu gdzie ta przecinka jest cofnięta tak że nie można jej zaliczyć do ciągu drogi podporządkowanej?
jaki znak informuje zawracającego, że traci on pierwszeństwo?
nie znak lecz literatura. Polecam zgłębić Ustawę Prawo o Ruchu Drogowym.
Nie znak tylko manewr - manewr skrętu w lewo, po którym stojąc w poprzek, na krótki czas kierowca znajduje się w ciągu drogi podporządkowanej (ze wszystkimi tego konsekwencjami) i chce wykonać kolejny manewr skrętu w lewo.
Jak można uważać, że podczas zawracania ma się pierwszeństwo. Czyli jednocześnie wymaga od osób jadących drogą, na którą chce zawrócić, by zwracali uwagę, czy pojazd na przecince zawraca, czy skręca w lewo jadąc wcześniej drogą podporządkowaną. Może i przepisy są niejasne, ale logika i bezpieczeństwo mówi, że jest tak jak mówi Pan Dworak i nie ma ani jednego argumentu mówiącego, że się myli.
Zawracanie to dwa skręty w lewo.
Po pierwszym skręcie zjeżdżasz z drogi z pierwszeństwem na podporządkowaną, a po drugim skręcie zjeżdżasz z podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem.
9:03 Honda Civic i lampy przyciemnione do takiego stopnia, że świateł pozycyjnych w ogóle nie widać. Super. Gratuluję właścielowi. Pewnie teraz ma z 20KM więcej i bierze mniej oleju.
Ma włączone światła do jazdy dziennej więc pozycyjne tylne się nie świecą
A co w momencie, kiedy na przecince będzie stało auto, które włączyło się do ruchu z drogi wewnętrznej (opuściło ją) oraz samochód wyjeżdżający z osiedla, który ma znak ustąp pierwszeństwa? :)
Droga wewnętrzna jest ostatnia w hierarchii pierwszeństwa.
Ok, tylko co w momencie kiedy pojazd już ja opuścił i stoi na przełączce? Albo inna sytuacja. Wyjeżdżam z osiedla, staje pod znakiem ustąp pierwszeństwa. Na przełączce stoi auto. Skąd mam wiedzie czy wyjechało z drogi wewnętrznej czy zawraca? :)
@@pudelosha są różne szkoły, np. skoro już wjechałeś na środek skrzyżowania z osiedlowej, to znalazłeś się automatycznie na drodze z pierwszeństwem :) w sumie kto co lubi
takie auto nie powinno znalezc się na przecince-bo ma znak stop lub ustap i kierowca wjeździe wtedy gdy oceni,ze opusci skrzyżowanie-ja nie wjade na przecinke jak wiem,ze nie opuszcze skrzyżowania
Uważam, że Pan Dworak niepotrzebnie stara się interpretować przepisy dotyczące zawracania. Moim zdaniem taka sytuacja jest doskonale ujęta w przepisach. Otóż Par. 3, ust. 5. rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych stanowi, że znak A-7 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony.
imgur.com/a/iu3fH1w
Postarałem się to zobrazować na załączonym obrazku. Dolny i górny znak ustąp pierwszeństwa dotyczą odpowiednio żółtej i zielonej strefy, co wynika z przytoczonego wyżej przepisu.
W sytuacji nr 1 pojazd niebieski ustępuje pierwszeństwa pojazdowi czerwonemu, gdyż ma znak ustąp pierwszeństwa, który dotyczy TYLKO najbliższej jezdni (strefa zielona). Jak widać, dla pojazdu niebieskiego nie ma tutaj zupełnie znaczenia skąd nadjeżdża pojazd czerwony.
Sytuacja nr 2 dla pojazdu niebieskiego jest podobna do tej w jakiej znalazł się pojazd czerwony z sytuacji nr 1. Ustępuje on pierwszeństwa na zasadach ogólnych pojazdowi nadjeżdżającemu z jego prawej strony.
Zupełnie inaczej by to wyglądało, gdyby pośrodku zostały umieszczone dodatkowe znaki A-7.
imgur.com/a/qz47Fol
Wtedy pojazdy znalazłyby się względem siebie na drogach równorzędnych (określone tym samym znakiem regulującym pierwszeństwo), a więc oboje zeszliby na poziom przepisów ogólnych.
@@skrecwlewo8206 O, kompletnie już zapomniałem o tym komentarzu... "Odnośnie najbliższej jezdni, też tak myślałem, ale jednak raczej ten zapis dotyczy znaków, które nie są umieszczone przed skrzyżowaniem a na nim." Jak najbardziej. Posypuję głowę popiołem i wycofuję co napisałem.
Czasem wystarczy postawic znak w odpowiednim miejscu. Ale prosciej by bylo zwolnic wszystkich w zikicie i zatrudnic kierowcow z kilkudziesiecioletnim doswiadczeniem w prowadzeniu samochodow.
Jak można uważać, że podczas zawracania ma się pierwszeństwo. Czyli jednocześnie wymaga od osób jadących drogą, na którą chce zawrócić, by zwracali uwagę, czy pojazd na przecince zawraca, czy skręca w lewo jadąc wcześniej drogą podporządkowaną. Może i przepisy są niejasne, ale logika i bezpieczeństwo mówi, że jest tak jak mówi Pan Dworak i nie ma ani jednego argumentu mówiącego, że się myli.
Zawracanie to dwa skręty w lewo.
Po pierwszym skręcie zjeżdżasz z drogi z pierwszeństwem na podporządkowaną, a po drugim skręcie zjeżdżasz z podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem.
Obejrzyj sobie th-cam.com/video/gPEztvi2iDo/w-d-xo.html
Art. 22, ustęp 3, znak d1... . Oj jak fajnie, przy zawracaniu, tak mimo woli przypomnę sobie o tych przepisach i znakach.
Witam
Możliwe że poprzedni film na liście do oglądania trafił na tą listę przypadkiem.
Chodzi o film o weżach
2:41 Ok załóżmy że w tej sytuacji zawracający ma pierwszeństwo, bo zawraca. A jeżeli ktoś jedzie z uliczki która jest z tylu, wtedy nie ma pierwszeństwa, bo skręca w lewo. Czyli w zależności skąd nadjedzie kierowca, w identycznym układzie pojazdów raz ma pierwszeństwo, a raz nie?.... A co jeżeli ktoś stoi na przecince dłuższy czas bo ustępuje tym na głównej, skąd ktoś inny ma wiedzieć czy on zawraca czy skręca w lewo?....
Nauczcie się akceptować przepisy, a nie interpretować je każdy po swojemu, bo każdy będzie inaczej jeździł....
Według PL przepisów zawracający ma pierwszeństwo , bo jest na drodze głównej i nad czym tu się zastanawiać jest mnóstwo takich przypadków w naszym kraju ale takie prawo u nas , a Pan na filmie gada jakiś stek bzdur .
Czasem się zastanawiam, skoro jest tyle niejasności i interpretacji, mimo że Pan Dworak twierdzi często "że to jest oczywiste" a tamto "wynika z zasad ogólnych", to dlaczego nie można po prostu dać wszędzie znaków, linii prowadzących żeby nie było najmniejszych wątpliwości? Ten temat przewija się tutaj nie po raz pierwszy. Ja na przykład też uznałbym, że zawracając ustępuję w tym wypadku - ale co jak ktoś uzna inaczej? Wszystko na drodze powinno być oczywiste.
czyli musza byc jednoczesnie znaki pionowe i poziome ? a jak jest z pejsciami dla pieszych ? czy wystarczy "zebra" lub znak pionowy zeby przejście było przejściem?
znak pionowy wystarczy, poziomy może być np. przykryty śniegiem czy liścmi
To dlaczego na jazdach uczą że pojazd nr 2 jedzie pierwszy?
Później nr 1?
Nr 1 włącza się do ruchu z osiedla wyjeżdża.
Interpretacja jest taka ,że mandat od Policji dostanie pan Marek . Prosze napisać konkteretnie kto pod taką interpretacją zawracania się podpisuje .
.
Jak można uważać, że podczas zawracania ma się pierwszeństwo. Czyli jednocześnie wymaga od osób jadących drogą, na którą chce zawrócić, by zwracali uwagę, czy pojazd na przecince zawraca, czy skręca w lewo jadąc wcześniej drogą podporządkowaną. Może i przepisy są niejasne, ale logika i bezpieczeństwo mówi, że jest tak jak mówi Pan Dworak i nie ma ani jednego argumentu mówiącego, że się myli.
Zawracanie to dwa skręty w lewo.
Po pierwszym skręcie zjeżdżasz z drogi z pierwszeństwem na podporządkowaną, a po drugim skręcie zjeżdżasz z podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem.
@@eGzysTens ale przecież pojazd który jest na głównej jest po naszej prawej stronie więc przed nim musimy ustąpić bo z nim jesteśmy na równi więc bierzemy pod uwagę regułę prawej ręki.
przepraszam, ale czy w takiej sytuacji jak ta na filmie pojazdy które się ze sobą mijają na zawrotce nie powinny się ze sobą minąć prawą krawędzią samochodu, a nie lewą?
Nie bo to nie tylko zawrotka ale też kontynuacja ciągu dróg prostopadłych. Gdyby auta się ustawiły prawymi bokami do siebie to by musiały stać pod prąd w stosunku do dróg prostopadłych
Są dwa sposoby zwracania z drogi z pierszeństwem.
A. Gdyby kierowca zwracał bezpośrednio z pasa, miał by pierwszeństwo
www.prawodrogowe.pl/data/store/article/2014/07/8ab404a43322cfd5ee84477ec4570dcf/4cb1f2edc698ff5e054902e7263b2e6f4f33b6dc.jpg
Ale stracił pierwszeństwo wjeżdżając w przecinkę i wraz z pojazdem z 2 strony są na równorzędnej drodze, dlatego stosujemy przepis, który nakazuje nam przepuścić pojazdy jadące z kierunku przeciwnego na wprost bądź skręcające w prawo.
Ciekawostka: Tutaj Pan Dworak zawraca, wykonując tak naprawdę 2 skręty w lewo i dojeżdża do prawej krawędzi przecinki. W jednym z poprzednich odcinków zalecał zawracanie "po angielsku" przy lewej krawędzi. Widać interpretacja zależy od humoru prowadzącego.
Absolutnie nie wiesz o czym mówisz. Tu musi być zawracanie przy prawej krawędzi przecinki, bo jadą pojazdy z drogi poprzecznej. Gdyby jej nie było to możnaby jechać po lewej i mijać się prawymi bokami z zawracającymi z przeciwnego kierunku. Jeśli tutaj tak spróbujesz, to będziesz pod prąd względem tych z podporządkowanej
Pan Dworak zapomniał, że pierwszeństwo ustala się PRZED wjazdem na skrzyżowanie.
5:50 Wyprzedzanie na przejściu + na skrzyżowaniu!
@@skrecwlewo8206 Znowu . . .
Czołówka pogramu nie zmieniona od lat 90 chyba
Żalisz się, cieszysz się, czy to tylko stwierdzenie faktu?
1:19 nie zgodzę się, że ten fragment jest ciągiem podporząkowanym! Gdyby ten skrawek drogi szerokości pasu zieleni miałaby dł 200 m a nie 10 m to Pan Dworak uznałby, że to jest pełnoprawne, kolejne skrzyżowanie!
Jak można uważać, że podczas zawracania ma się pierwszeństwo. Czyli jednocześnie wymaga od osób jadących drogą, na którą chce zawrócić, by zwracali uwagę, czy pojazd na przecince zawraca, czy skręca w lewo jadąc wcześniej drogą podporządkowaną. Może i przepisy są niejasne, ale logika i bezpieczeństwo mówi, że jest tak jak mówi Pan Dworak i nie ma ani jednego argumentu mówiącego, że się myli.
Zawracanie to dwa skręty w lewo.
Po pierwszym skręcie zjeżdżasz z drogi z pierwszeństwem na podporządkowaną, a po drugim skręcie zjeżdżasz z podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem.
@@eGzysTens tylko, ze jest to 1 skrzyzowanie. A przepisy mowia jasno, ze pierwszenstwo jest ustalane przed wjazdem na skrzyzowanie. Nie ma znaczenia czy jest przecinka czy tez nie. jesli jest to przedluzenie drogi podporzadkowanej to znak nalezaloby powtorzyc. Ale wtedy traktujemy to jako 2 skrzyzowania
@@mateunix7265 już nie pamiętam sytuacji, ale skąd osoba skrecajacaą z prawo ma wiedzieć, że zawracajacy zawraca (z głównej na główną), a nie skręca w lewo (z drogi podporządkowanej)?
Zawracam na droge z pierwszenstwem i mam na przeciwko kogos kogo mijam prawą stroną, no jakie tu pierwszenstwo?
W poźnych godzinach wieczornych dna 19go lutego namalowano wszystkie pasy na Wybickiego. Wreszcie jest parking na ulicy dla petentów US.
7:46 nie włącza sie do ruchu
W 9:14 podmieniłbym ten znak na taki - [URL=images83.fotosik.pl/1034/b17b1d526efec39b.jpg][IMG]images83.fotosik.pl/1034/b17b1d526efec39bm.jpg[/IMG][/URL]
8:37 przecież jest znak niewidomi to czego się pan dworak dziwi :)
Panie Marku a ja mam do pana pytanie. Czy kiedykolwiek zdarzyło się panu , gdy już pan "wyśmiał" zarządce drogi to okazało się, że ten owy zarządca dostosował się do pana rad?
Właściwie to mam drugie pytanie. Czy pan jako osoba z wiedzą... większą od wielu kierowców wystosował do takiego zarządcy pismo z prośbą o doznakowanie odcinka drogi?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
zarządca chyba ogląda, co nie?
@@papay100 Uj wie. Tyle się psioczy na Wiejską i tak robią swoje.... Od ponad dwóch dekad.
ad1 skąd kierowca zawracający na medweckiego ma wiedzieć że z jednej strony ma ustąpić (od biedy ten odwrócony trójkąt widać) a z drugiej ma pierwszeństwo (włączania do ruchu z tyłu rozpoznać się nie da)
ad2. słaba to logika że pas tylko do lewoskrętu jak ma kontynuację za skrzyżowaniem. Rozumiem, że takie jest oznakowanie, ale na intuicję słabo
Panie Marku, czekamy na informację, kiedy dojdzie do zmian w organizacji ruchu.
Proszę o poinformowanie również, w jakich miejscach pana działania przyniosły efekty. Pytam, ponieważ mam wrażenie, że mityczny organizator ruchu to tylko przykrywka do braku aktywności w temacie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
a co ma Marek zrobić? robi co może chłop
@@papay100 Nie wiem, czy ironizujesz czy nie ;)
Patrząc na wizerunek Pana Marka, mam wrażenie, że mówi z pozycji autorytetu.
Byłoby dobrze się uwiarygodnić, i rzeczywiście zacząć coś zmieniać.
Mam wrażenie, że od lat poruszana jest ta sama tematyka (organizacji ruchu) , i nie widać postępu (niestety).
Doceniam wkład tego programu jeżeli chodzi o kilka tematów, między innymi jazdę na suwak. Jednak to nie powinno być tylko pouczanie kierowców, ale również "organizatora ruchu". Kimkolwiek on nie jest w danej miejscowości.
Zgodnie z przepisami niestety pojazd zawracający ma pierwszeństwo - pojazd znajdujący się na drodze podporządkowanej ma ustąpić pierwszeństwa wszystkim znajdującym się na drodze głównej, natomiast pierwszeństwo niejako rozstrzyga się przed wjazdem na skrzyżowanie. Zaletą takiego rozwiązania jest "niekorkowanie się" drogi głównej pojazdami oczekującymi na możliwość zawrócenia. Jeżeli jest inaczej to poproszę konkretny przepis mówiący, że tak nie jest, a nie jakieś gdybania. Jednak tak sformułowane prawo doprowadza do absurdalnej sytuacji w której pojazd dojeżdżający do skrzyżowania raz ma pierwszeństwo, a raz nie. Otóż kierowca dojeżdża do skrzyżowania drogą podporządkowana z zamiarem skrętu w prawo i widzi oczekujące auto na przecince - i tutaj rodzi się pytanie po czym kierowca ma rozpoznać czy auto znajdujące się pomiędzy jezdniami zawraca, czy skręca w lewo? Skąd ma wiedzieć czy auto wyjechało z przeciwnej strony, czy wykonuje manewr zawracania, skoro zastał sytuacje w której auto już stoi pośrodku? Osoby za to odpowiedzialne powinny jak najszybciej doprecyzować pokazaną tutaj sytuacje.
Zadałeś bardzo dobre pytanie które rozstrzyga kwestię na niekorzyść teorii w pierwszym zdaniu.
Fakt, że manewr zawracania możesz wykonać na oznakowanych lewoskrętach świadczy o tym, że de facto manewr ten jest podwójnym lewoskrętem. Zawracający najpierw wykonuje pierwszy manewr skrętu w lewo ustawiając się w poprzek drogi. Tutaj ma pierwszeństwo wynikające ze znaków. Ale po jego wykonaniu traci owe pierwszeńśtwo bo znajduje się już w ciągu drogi poprzecznej, w tym wypadku - podporządkowanej. Dlatego do wykonania drugiego manewru skrętu w lewo (i całościowo - zawracania) musi ustąpić tym którzy w jego ciągu (drogi podporządkowanej) jada prosto lub skręcają w prawo. I to jest jedyne logiczne wyjaśnienie sytuacji.
@@sic22l tam nie ma.zadnego ciągu drogi poprzecznej, tylko szeroka trawa między jezdniami drogi głównej.
Jeżeli tam jest ciąg drogi poprzecznej to i są dwa skrzyżowania, oddalone o 10m
@Jarosław Niekrasz
Jest, przecież jest droga w którą można wjechać i nie jest to droga wewnętrzna.
@@sic22l albo jedynie bardzo szeroki pas zieleni między jezdniami drogi głównej
Jeżeli to jest droga poprzeczna to są dwa niezależne skrzyżowania
@Jarosław Niekrasz
Pas zieleni oraz jezdnie to elementy tej samej drogi.
"Ja uwazam....czy ja wiem "?w razie wypadku tylko ja wiem ze taki przepis istnieje jest wazne,reszte mozna sobie wsadzic......
Patrząc i analizując pierwszą sytuację wyciągam nieco inne wnioski niż pan Marek :) "Przełączka" NIE może być traktowana jak kontynuacja drogi podporządkowanej bo nie występują na niej znaki poziome ani pionowe, więc nie jest to następne skrzyżowanie. Poza tym trzeba sprawę postawić nieco szerzej bo czasami jest to pas zieleni czasami betonowy blok, a czasami po prostu biała linia. W tej sytuacji manewr zawracania powinien się odbyć możliwie jak najbliżej lewej krawędzi jezdni, gdyż nie ma wyznaczonych pasów ruchu (auta zawracające/skręcające z drogi z pierwszeństwem jadą bezkolizyjnie). To daje jasną informację autom z drogi podporządkowanej jaki manewr wykonują. Czy zawracają z drogi z pierwszeństwem czy skręcają w lewo z drogi podporządkowanej. Auta które wyjeżdżają z ulicy podporządkowanej NIE mogą wjechać na "przełączkę" czyli inaczej skrzyżowanie jeśli jakieś auto tam zawraca (mają przejechać skrzyżowanie "na raz") i przepuścić wszystkich z drogi z pierwszeństwem bo nie wolno wjeżdżać na skrzyżowanie jeśli nie mogą go opuścić, więc jazda "pod prąd" nigdy nie ma miejsca.
Nie musi być to następne skrzyżowanie, a wystarczy to, że chcesz wykonać następny manewr. Po wykonaniu skrętu w lewo (pierwszego) jesteś w ciągu drogi podporządkowanej i tracisz pierwszeństwo.
sic22l ja nie wykonuje następnego manewru tylko jeden „zawracania” wiec jeśli jadę droga z pierwszeństwem to muszę przepuścić pojazdy które tez się na niej znajdują (tak w skrócie :)) a NIE wszystkich także na drodze podporządkowanej. Zawracam przy „lewej” krawędzi puszczam „z naprzeciwka” i jadę. A pojazdy na podporządkowanej czekają na swoją kolej.
Jeden manewr zawracania złożony jest z dwóch manewrów skrętu w lewo. Właśnie dlatego możesz go wykonać na lewoskrętach (oznakowanych strzałką w lewo).
sic22l to ze możesz skręcić w lewo nie znaczy ze możesz zawrócić. Wg Twojej teorii to zawsze tam gdzie mogę skręcić w lewo mogę zawrócić bo przecież najpierw skręcam w lewo, a później drugi raz w lewo, a to nie prawda. To jest błędne rozumowanie, a przedstawione sytuacje to proste manewry. Dlaczego ludzie szukają dziury w całym?
@@edivip7718 Nie możesz jechać przy lewej krawędzi, bo w ten sposób pojedziesz pod prąd - co prawda przez 5 metrów ale jednak.
Mam teraz jeszcze większy mętlik z tym zawracaniem
Na stacji paliw benzyna 5.11 zł za litr a w moim mieście o grosz drożej :((
subaru. kultura na drodze. sukces. I oczywiście poprawki !
na drodze bezpieczeństwo na 1wszym miejscu !!
9:02 oj nie ładnie wyprzedzanie przed pasami
ale czy przepisy nie są jasne? przecież znak pierwszeństwa obowiązuje na tej drodze. Zmieniając kierunek ruch zmienił drogę. czyli musi ustąpić skręcającemu w prawo.
toż to skandal
no tak jeździć nie można
fatalny pomysł
Uzurpują
W Stanach nie mają tyle setek znaków. Po prostu stawiają prawie wszędzie Stop i juz. Ludzie mają radzić sobie sami. Np na skrzyżowaniu 4 dróg, na każdej jest stop.
porównania do Stanów są bezsensowne, inna architektura, inna kultura jazdy; można porównywać do naszych sąsiadów, a co najmniej Europy
i jest problem, przy tych ich autonomicznych pojazdach, stanie i stoi, inni jadą
9:04 ile tam dają za omijanie auta przed przejściem dla pieszych ??
Panie Marku, niech pan wreszcie i wszyscy inni nauczy się mówić o pasach jezdni i jezdni, a nie 'pasmach'. Takie coś istnieje w...dołączam artykuł na ten temat: pl.wikipedia.org/wiki/Pasmo
P.S.
Wiem, że to prawdopodobnie przejęzyczenia.
Sprawa jest prosta i jasna. Zawracający musi ustalić pierwszeństwa bo przestał być na drodze z pierwszeństwem. Pan Krzysztof i wielu tu komentujących powinno przestać oglądać blogi kulinarne i parentingowe i innych internetowych mądrali. Jeśli jakiś policjant będzie twierdził że zawracający ma pierwszeństwo iść do sądu. Zadajcie sobie pytanie czy przejeżdżając z podporządkowanej z drugiej strony nagle znajdziemy się na drodze z pierwszeństwem. Szkoda słów.
Mnie uczono że przy zawracaniu mam ustąpić wszystkim uczestnika ruchu pierwszeństwa.
Do 1997 roku było to w kodeksie
1:44 nie przepuszczenie pieszego, i to w kolejnym odcinku ... notabene, tak nie jeździmy ...
kto nie przepuścił?
@@eGzysTens prowadzący program i samochód subaru
Pan Marek jak prezes. Prezydent sejm i senat w jednym:
To co powiem teraz będzie obowiązywało.
Nich oni uważają, że pojazd zawracający ma pierwszeństwo, ja uważam, że nie ma. Wypowiedź Sekretarza Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. A Ty szary kierowco nadstaw dupsko, bo ten kraj ma takich polityków, co tworzą prawo dla cwaniaków z prawnikami by ślizgać się w każdym sądzie.
Więc skoro prawo nie rozstrzyga nawet połjasno zasad ruchu, pozostawia nam rozstrzyganie to za każdym razem na skrzyżowaniu to po co te świnie przy korycie utrzymywać.
Czy ruch drogowy to wiersz, że można go interpretować. To powinno być jasne i czytelne. Ktoś przez te błędy może stracić życie. Czy wy tam na górze zdajecie sobie sprawę.
Wiesz, bo utraciliśmy pierwotną rolę istnienia i uchwalania prawa. Prawo miało służyć ludziom, obywatelom..a będąc pisanym "po łebkach" jest glutem, którego wbrew niektórym nie można złamać...można interpretować na kilkanaście sposobów.
Przepisy są jasne i zrozumiałe - tam po prostu brakuje znaku, który nie pozostawiał by pola do interpretacji.
W końcu Dyrektor
"Zawróćmy na ul. Medweckiego i na wszystkich podobnych to co powiem teraz będzie obowiązywało". Zabrzmiało niefortunnie ale chodziło o to, że jest dużo analogicznych sytuacji do tego miejsca pokazywanego w programie.
@@PLadon Tak, wystarczyłoby oznakowanie poziome w stylu: www.google.pl/maps/place/Stefana+%C5%BBeromskiego,+05-075+Warszawa/@52.2788379,20.9555215,85m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x471ecbcecce156ff:0x7b00354900fc423a!8m2!3d52.2765326!4d20.9515904
I problem znika.
Przecież zawracając następuje utrudnianie ruchu pojazdom skręcającym w lewo poruszającym się za nami oraz pojazdom wyjeżdżającym z drogi podporządkowanej z prawej strony. Czy w takiej sytuacji powinien Pan zawracać skoro utrudnia ruch? Czy Pana interpretacja jest słuszna?
50% uważa, że pierwszeństwo ma pojazd A, 50% uważa, że pierwszeństwo ma pojazd B, no to jadymy :)
ja to kiedy usłyszałem że zawracający zawsze ustępuje :) ale to np w takich sytuacjach jak tutaj www.google.com/maps/@50.3490236,18.2382728,3a,75y,179.76h,77.06t/data=!3m6!1e1!3m4!1s0jssbaRmMy8LqN-R-aaa8g!2e0!7i13312!8i6656
chcąc zawrócić musiałbym ustąpić tym jadącym prosto z drogi podporządkowanej..... trochę bezsensu :) rozumiem, że ustępuję tym nadjeżdżającym z prawe główną ale z podporządkowanej? czego to ludzie nie wymyślą :)
A dzisiaj akurat rozmawiałem jadąc autem ze znajomym, który jechał za mną kawałek na 4-ro pasmówce dwukierunkowej. i zaczął wyprzedzać przed przejściem cały sznur samochodów. Mówię mu nie wyprzedzaj, to jest wykroczenie - jaka odpowiedź? Przecież jadę swoim pasem... :) I jak na tych drogach ma być dobrze i bezpiecznie :)
@@Bull_Byk da się połapać :)
No tak zarządcy robią coś źle , a potem organy robią z kierowców idiotów i łupią mandatami . Mandaty powinny być dla zarządcy
Zawracajacy ma pierwszenstwo koniec kropka(dot.drogi podporzadkowanej) a skrzyzowanie rowniez obejmuje pasy zieleni. jakby mialby byc ustap to postawiono by znak A-7 . zasady sie zminily w 1997r dlatego sa rozne interpretacje bo jest stara szkola kierowcow co jezdzi na tamtych zasadach. To co pan prezentuje w tym odcinku to robienie ludziom wody z mozgu ( z tej strony masz pierwszenstwo z tamtej nie bo droga wewnetrzna).
Jeżeli będę stał na przecince i czekał aż przejadą samochody na drodze głównej, to skąd ktoś kto podjeżdża do skrzyżowania ma wiedzieć, czy ja zawracam czy wyjeżdżam z drugej strony z podporządkowanej?
@@andrzejwrobel6411 W ogóle jestem ciekawy, czy takie skrzyżowanie to nie jest przypadkiem dwoma skrzyżowaniami, ponieważ są to drogi jednokierunkowe i ta jedna droga podporządkowana przecina dwie drogi jednokierunkowe. Wydaję mi się, że gdyby na tej przecince postawili znak ustąp pierwszeństwa, sprawa by się wyjaśniła(chodź można oczywiście się domyślić, że jest to droga podporządkowana). Drugie pytanie a co jeżeli jest to droga dwukierunkowa, gdzie nie ma przecinki. W takim przypadku raczej nie ma wątpliwości, skąd jedzie pojazd zawracający i wydaję mi się, że wtedy znak D1 daje zawracającemu pierwszeństwo.
@@andrzejwrobel6411 Ale to nie ma znaczenia przecież. Jesteś już wg. mnie na środku skrzyżowania, a więc pojazd na podporządkowanej ma obowiązek cię przepuścić jak i też wszystkie pojazdy będące już na drodze. Pojazd będący na przecince nie posiada żadnych znaków, a to oznacza, że nie jest to zestaw 2 skrzyżowań, a jedno skrzyżowanie. W przeciwnym wypadku na przecince powinien być znak ustąp pierwszeństwa.
Mariusz, skąd mam wiedzieć czy ty zawracałeś czy jechałeś z ciągu podporządkowanego tak jak ja? Wytłumacz mi proszę!
@@apachea6709 Jezeli zawracanie nie jest ukierunkowane znakami to zazwyczaj wykonuje sie je przy wewnetrznej krawedzi ale nic nie zabrania wykonwywac tego manewru szeroko wiec tak naprawde nalezy brac pod uwage ze samochod w takim miejscu ( ta przecinka) moze zawracac. Pamietaj ze jak wyjedziesz spad znaku A-7 i spowodujesz kolizje nawet z czyms co by jechalo pod prad to i tak bedzie twoja wina i kasa leci z twojego oc.
Masakra ten lewoskręt z tego lewego pasa gdzie dalej za skrzyżowaniem kontynuowane są dwa pasy ruchu
Co gdybyśmy na wszystkich ulicach w Krakowie dwupasmowych tuż przed przejsciem dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej, postawili bLOKADE jednego pasa jak w tym filmie 00:43 (w postaci wyspy) !!! PYTAM POWAŻNIE!! Pieszy miałby zagrożenie tylko w postaci jednego samochodu(jeden pas) a nie dwóch( dwa pasy). Skróciłoby to także droge jaką pieszy musi przebyć z jednej strony na drugą! Przecież to jest idealny sposób ochrony pieszego. Reasumując: - pieszy ma krótszą drogę, kierujacy pojazd już nie musi sie bać, że wyminie pojazd sąsiedni tuż przed przejściem dla pieszych lub na nim. ( bo mamy tylko jeden pas przejazdu. PROSZE NIE MÓWIC ŻE TO ZAKORKUJE MIASTO! BO miasta zakorkowanego nie da sie zakorkować.
I niech ten zawracajacy ma to pierwszenstwo, to bedzie bardziej pojetne . Na pewno jest rzesza ludzi ktorzy wlasnie tak to interpretuja.
No to wytłumaczone... Czyli zaleca zachowywanie się jak większość ameb, które jeżdżą na czuja i wogole nie znają przepisów. PRZEPISY MUSZĄ BYĆ JEDNOZNACZNE!
Niezły burdel w tym Krakowie macie
Widzisz to bo tylko w Krakowie jest taki program.
Jeśli ZAWRACA na drodze z pierwszeństwem (w obydwu kierunkach), to ma PIERWSZEŃSTWO nad włączającym się do ruchu z drogi PODPORZĄDKOWANEJ.
@@mayksiaze696 Jeszcze tylko niech Ustawodawca zrobi prawko. Chcąc zawrócić na drodze z pierwszeństwem mam czekać, bo akurat cygańskie wesele wyjeżdża z parkingu?
@@mayksiaze696 Znak ustąpi pierwszeństwa jest bezwarunkowy: należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom znajdującym się na drodze (lub najbliższej jezdni, jeśli A-7 znajduje się w obrębie skrzyżowania) z pierwszeństwem - nie ważne czy zawracają, czy wyprzedzają (chociaż oczywiście popełniają wykroczenie, to nadal mają pierwszeństwo!).
@@janosik4984 Wyjeżdża z parkingu - włącza się do ruchu, nie ma pierwszeństwa, ustępuje wszystkim (prawie). Wyjeżdżający z drogi podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem nie jest pojazdem włączającym się o ruchu! Jest już w ruchu. Dwie różne sytuacje.
@@Botafogo____ To cygańskie wesele z drogi podporządkowanej.... Zawracając na drodze z pierwszeństwem (w obydwu kierunkach bez względu na szerokość pasa zieleni) MUSZĘ mieć pierwszeństwo, bo inaczej to uprzywilejowanie nie miałby sensu. Szeroki pas zieleni niczego nie zmienia i nie jest fragmentem drogi podporządkowanej.
@@Botafogo____ Nie, droga to w tym przypadku dwie jezdnie rozdzielone pasem zieleni i CAŁA droga jest uprzywilejowana. Szerokość pasa zieleni nie może mieć znaczenia, bo sytuacja robi się bez sensu. DROGA.
Dobrze i prawidłowo zawracający nie ma pierwszeństwa. Był na z pierwszeństwem i w chwili zawracania traci pierwszeństwo bo to na drugiej stronie jezdni mają pierwszeństwo .
Bo?
A co w z tym?
imgur.com/a/S9HkKJ4
Drogi Panie , zawraca Pan w 8:25 tam gdzie znaki nakazują jedynie skręt w lewo. Nieładnie pouczać innych samemu nie stosując się do przepisów.
Jakie to znaki?
Nie ma Pan racji. Po pierwsze nie jest to znak nakazu. Po drugie, jeśli znaki nie mówią inaczej, zawracanie z pasa do skrętu w lewo jest dozwolone.
Macie racje, ja musze się douczyc i już to zrobiłem. Można zawracac, zwracam honor :)
@@badman69 Pamiętaj, że nie wolno zawracać kiedy jest sygnalizator kierunkowy. Szanuję za przyznanie się do błędu. :D
Można zawracać i to dobitnie świadczy o tym, że owo zawracanie jest wypadkową dwóch skrętów w lewo. To bardzo ułatwia interpretację przepisów.
Pan Krzysztof to raczej nie powinien korzystać z prawa jazdy (jeśli je ma), jeśli zadaje tak podstawowe pytania...
lepiej zadac w odpowiednim momencie pytanie niz cale życie jeździć w błędzie :)
@@1991motoboy Pod warunkiem, że ten odcinek programu go przekonał.
@@apachea6709 powinien :)
,,Pan Krzysztof pisze....'' Woroniecka tak się wysławia. Czy może jednak powinno być Pan Krzysztof napisał ? W szkole Beata raczej słabo se radziła, a w TVPropaganda ma pracę przez znajomości.
przecież to poprawna forma... czytałeś kiedyś coś więcej niż artykuły na onecie? przecież standardem jest, że np. w publikacjach naukowych stosuje się taką formę, np. "Kopernik twierdzi...", "Profesor Kowalski w swoim dziele pisze..."
@@papay100 Czyli publikacje naukowe, które przeczytałeś zostały napisane przez idiotów ?
@@wojciech8802 A ty jesteś głupi tak sam z siebie czy ktoś ci za to płaci?
Ja też się zgadzam z tym że zawracający powinien ustąpić temu z przeciwka skręcającemu w prawo ponieważ jak sam Pan Dworak przypomniał zawrócenie to są 2 skręty w lewo wiec po pierwszym skręceniu jest już się na drodze podporządkowanej.Gdyby przyjąć ta drugą wersje że zawracający ma pierwszeństwo to jadący na wprost z podporządkowanej powinien również ustąpić pierwszeństwa zawracającemu na drugim skręcie w lewo.
Ponadto nie wyobrażam sobie tego że jadący z podporządkowanej ma teraz wiedzieć teraz czy ten zawracający przyjechał z drogi z pierwszeństwem a nie przyjechał z podporządkowanej z przeciwka.
Żałuję że pan ekspert posiada prawo jazdy.
To co określa "przecinką" jest skrzyżowaniem, dziwnym bo jedno- z dwupasmówką, ale skrzyżowaniem. Czym bowiem ten obszar różni się od obszaru na skrzyżowaniu Jana Pawła a Solidarności w Warszawie? Niczym.
A na tym skrzyżowaniu zwracając na głównej mam pierwszeństwo przed skrecającym w prawo z podporządkowanej.
Po pierwsze, na skrzyżowaniu Solidarności z Jana Pawła masz zakaz zawracania, a więc tym bardziej nie masz pierwszeństwa, no chyba że pierwszeństwo do otrzymania mandatu.
Po drugie to są zupełnie dwa różne skrzyżowania z zupełnie inną organizacja ruchu wyznaczoną przez sygnalizację świetlną (która swoją drogą zakazuje ci zawracania) oraz tabliczki informujące o przebiegu ruchu na skrzyżowaniu.
Jeśli działa sygnalizacja świetlna to faktycznie masz pierwszeństwo. Ale jeśli nie działa to nie masz i musisz ustąpić wyjeżdżającym z Solidarności.
@@sic22l
Nie widzę w przepisach podstaw dla takiego twierdzenia (że mam ustąpić).
Ani na moment nie opuszczam drogi głównej, moje pierwszeństwo zostało ustalone przed wjazdem na skrzyżowanie na podstawie znaku D-1.
Czemu miałbym ustępować?
To teraz sobie wyobraź sytuację, że jesteś na drodze podporządkowanej, dojeżdżasz do drogi głównej gdzie chcesz skręcić w prawo w ową drogę. Na środku skrzyżowania stoi auto, które miga w lewo i chce wjechać tam gdzie ty. Skoro pierwszeństwo jest ustalane przed wjazdem na skrzyżowanie - co robisz? Dwa warianty:
a) jeśli gość po prostu skręca w lewo z drogi podporządkowanej to ty masz pierwszeństwo
b) jeśli gość zawraca to zgodnie z twoim rozumowaniem on ma pierwszeństwo
Na jakiej podstawie ustalić który wariant jest prawdziwy?
Przed skrzyżowaniem ustalane jest pierwszeństwo wjazdu na nie, niekoniecznie zjazdu. Będąc na drodze z pierwszeństwem masz pierwszeństwo wjazdu na skrzyżowanie. Nikt tego nie neguje. Wjeżdżasz na skrzyżowanie, wykonujesz manewr skrętu w lewo mając pierwszeństwo. Teraz stoisz w poprzek i nie masz już pierwszeństwa, jesteś w tej samej pozycji co kierowca wyjeżdżający z podporządkowanej skręcający w lewo. Dla niego to będzie pierwszy manewr skrętu w lewo, dla ciebie drugi, który w efekcie da zawracanie.
@@sic22l
Zawracanie nie jest dwoma skrętami w lewo. Nie wskazuje na to żaden znany mi przepis.
To dojeżdżający podporządkowaną ma się upewnić, że może wjechać na skrzyżowanie, a nie zakładać że inny kierowca mu ustąpi. W połowie zawracania nadal jestem na skrzyżowaniu i mam pierwszeństwo. Chyba że możesz podać przepis, który mówi inaczej.
9:04 ohoho, 500zł i 10 punktów karnych :)
Kto i za co?
Nie myl wyprzedzania z omijaniem
Chyba tobie
@@123456789a293 Nie mylę tych pojęć, ewidentnie Subaru zatrzymało się w połowie przejścia dla pieszych omijając właśnie BMW na lewym pasie
omijanie pojazdu na przejściu dla pieszych, który NIE zatrzymał sie tam ze względu na przechodzacego pieszego, nie jest karane mandatem
Ta interpretacja dotyczy wszystkich dróg dwujezdniowych?