Ja 20 lat temu pisałem pracę dyplomową z tego źródła energii, wszystko co napisałem zostało potwierdzone w Twoim filmie, wtedy zamarzyłem pracować w energetyce, która ma takie perspektywy. W praktyce znalazłem inny zawód, ale nie oznacza że przestałem wspierać geotermię.
@@nieracjonalny9123 Nie bo jej nie mam na swoim komputerze. To było 20 lat temu. Przez ten czas miałem kilka urządzeń, kilka dysków, kilkanaście systemów. Praca zginęła lub leży cyfrowo na dysku w piwnicy.
Bardzo dobry temat. Niedawno obroniłem swoją pracę inżynierską w której projektowałem elektrownie geotermalną na terenie Polski - jeszcze wyższa półka wykorzystania od ciepłowni :)
Czy ta elektrownia będzie działała również przy temperaturze żródła poniżej 100 C? Turbina parowa ale nie na parę wodną, tylko na substancję o niższej temperaturze parowania?
@@mieszkogulinski168 zdecydowanie tak, stosując obieg ORC lub cykl Kaliny. Istotnym jest dobranie odpowiedniej substancji niskowrzącej, która wyprodukuje nam odpowiednią ilość pary przy zadanej temperaturze źródła.
To jak kolega coś liczył na poziomie inżynierskim, to proszę nie ściemniać publice nie odróżniającej entalpii o entropii. Zamiana wody obiegowej na nośniki chemiczne powoduje, że realizacja obiegu termodynamicznego jest w ogóle możliwa, natomiast nie ma żadnej mowy o opłacalności realizacji takiego obiegu, nawet po obłożeniu konkurencji karami CO2. Podstawy termodynamiki są bezlitosne, o sprawności obiegu decydują temperatury górnego i dolnego źródła ciepła. Dobrą sprawność można wydusić mając parę 565 'C. Mając wodę 65 'C nie można nawet zrobić pary wodnej przy ciśnieniu 0 barg. Mając wodę 155 'C można na innych nośnikach energii w ogóle taką maszynę uruchomić, ale chyba na litość boską umiemy odróżnić sprawność procesu przy to=565 'C i to=155 'C ? Na dodatek są to maszyny o małej mocy, czyli fizycznie zbyt krótkie, żeby tam się zmieściła odpowiednio duża ilość upustów regeneracyjnych podnoszących sprawność obiegu. Powiem tak: Niemcy oszalały na pkt. OZE, mając dziesiątki GW wiatraków i foto i mają ułamki promili geotermii. Bo się nie da. Nawet pomimo nakazów UE, Timmermansa i Leydenowej, podstawy fizyczne procesu uniemożliwiają masowe wykorzystanie geotermii do produkcji prądu elektrycznego.
@@kwg101 cześć, dzięki za tak obszerny komentarz. chciałem podkreślić, że napisałem, że elektrownia działać będzie - bo będzie. o ile dobrze pamiętam, bo inżynierkę pisałem jakoś 3 lata temu to sprawność wyszła mi około 7-9% - jest to oczywiście kompletnie nieopłacalna wartość, lecz nie można zaprzeczyć, że elektrownia by działała. moja praca inżynierska była też o tyle inna od większości prac, że uzyskany wynik był bardzo niski - studenci zazwyczaj próbują te wartości śrubować nie myśląc o tym, że słaby wynik też może być poprawnym wynikiem. a moje obliczenia były tylko potwierdzeniem dlaczego w Polsce, jak i większości krajów o podobnym profilu takie inwestycje nie powstają
Skoro takie dobre źródło energii nie jest wykorzystywane to znaczy że być może to że geotermia jest najdroższą pod względem nakładów inwestycyjnych technologią OZE ma jakieś znaczenie.
Nie uruchamianie geotermii jest przede wszystkim na rękę Tobie, bo ratuje cię przed kretyńsko wysokimi rachunkami, a nas przed rozdawnictwem kolejnych dotacji na coś, co jest kompletnie nieopłacalne nawet w epoce ocieplenia klimatu. A jeśli zieloni przywalą na węgiel takie kary, że geotermia wreszcie się opłaci, to opłaci się tylko relatywnie, bo przecież w wartościach bezwzględnych będzie oczywiście drożej. Nieszczęściem domorosłych poszukiwaczy teorii spiskowych jest zaślepienie na teorii "darmowych" kosztów paliwa. Tak, one wynoszą zero i tego nie ma po co udowadniać. W tym biznesie przeważają nieproporcjonalnie wyższe koszty budowy i utrzymania majątku i ta wada nie jest w stanie pokonać korzyści z tytułu "rezygnacji z zakupu innych surowców". Których zresztą nie kupowaliśmy, bo węgiel był swój. Zauważmy, że wiatr był darmowym paliwem i żaglowce upadły. Kapitaliści woleli płacić "za zakup innych surowców" (węgla), ale zarobić na wielokrotnie większej ilości kursów parostatku, ponieważ pomimo kosztów paliwa znacznie korzystniejsza była relacja przychodów ze sprzedaży do kosztów stałych (czyli budowy statku i płac marynarzy). W przypadku żeglarzy przedsiębiorca musiał płacić za stanie, ewentualnie za zabawianie się w szorowanie pokładu w czasie oczekiwania na wiatr. Podsumowując na drogim paliwie jest taniej, bo zwielokrotniony zarobek łatwiej pozwala pokryć koszty majątku. Więc same koszty paliwa, to tylko fetysz ekologii, liczy się stopień wykorzystania majątku, przyrost sprzedaży do sumy kosztów stałych i zmiennych.
Że ogromne źródło energii to lekko powiedziane . Potężne ! Ile by można emisji co oszczędzić wykorzystując ciepło ziemi . Same baseny termalne pokazują potencję ten energii.
Zwykle bardzo lubię Twoje filmy, ale tutaj rzucił mi się brak jednej rzeczy. Teraz jak o tym myślę to często brakuje takich informacji też w innych filmach. Mianowicie informacji nt. kontrargumentów przeciwników + najlepiej zbicie tych kontrargumentów. Co do energii geotermalnej to słyszałem głosy, że na północy w Norwegii, gdzie ta technologia (chociaż domkowa) istnieje od dawna, to źródła, rzekomo zielone i odnawialne, się ogrzewają i po 15 latach sprawność procesu mocno spada. Sam nie mam szerszej wiedzy, więc nie odniosę się, natomiast liczyłem na odpowiedź :) Pozdrawiam.
Dodam jako ciekawostkę - pod Warszawą w Mszczonowie są baseny geotermalne a właściciel bierze ciepło wg. ogólnodostępnych informacji z głębokości ok. 1600m. Nie jestem pewien też, ale wynikałoby to z charakterystycznego posmaku wody - aquapark Suntago - swoją drogą bardzo blisko Mszczonowa - prawdopodobnie też korzysta z geotermii do ogrzania basenów, ale tym się nie chwalą na stronie.
Mszczonów też jest ogrzewany z geotermii ale uwaga ;) więcej się płaci za ogrzewanie niż w Żyrardowie ( może do czasu ). Santiago nie korzysta z geotermii
To nie do końca tak. Parę lat temu miałem do czynienia z próbnym wierceniem w Dębicy właśnie pod kątem geotermii. Pomimo stosunkowo płytkiego ulokowania zasobów warunki geologiczne "przebadane tym odwiertem" nie rokowały opłacalności inwestycyjnej. Nie wiem, jak sprawy poszły dalej, ale z pierwotnego oszacowania wyników badania wynikał brak wystarczająco przepuszczalnych warstw geologicznych na odpowiedniej głębokości. Wynik prostego ograniczenia: płytko - za zimno, głęboko - za drogo.
Cały czas myślałam że w Polsce jest to nieopłacalne i dlatego nie rozwija się tego źródła energii, dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędu. Może teraz to się zmieni przez tą tragedię która się dzieje u naszych braci i sióstr, może w końcu będzie to wystarczający impuls do zmiany dla dysydentów politycznych miejmy taką nadzieję
Nie ma tego bo na tym ciężko zarobić. Coś się może teraz zmieni jak gaz będzie droższy. Jakby to rozwijali plus biogazownie rolnicze to już by naprawdę było fajnie
Jako mieszkaniec Zakopanego muszę powiedzieć, że geotermia bardzo się rozwinie, ale dopiero za jakiś czas (chodzi o Podhale). Póki co jest droga w porównaniu z węglem czy gazem, ale jak widać bardzo szybko się to zmienia (wojna), więc myślę, że coraz więcej osób wybierze geotermie.
Masz może możliwość podania liczb? Może być droga krótkoterminowo, np. do podłączenia, ale ile potem kosztuje eksploatacja i jak długo można z tego korzystać bez modernizacji? Bo to moim zdaniem jest kluczowe. Wyżej wyczytałem kwotę rzędu 80 tys./domostwo, ale jeśli jest to całkowity i dożywotni koszt... To moim zdaniem jest to jak za darmo. Dla porównania, instalacja ogrzewania gazowego w moim mieszkaniu 120m2, to koszt ok 30 tys. zł (wraz z robocizną) + koszty zużytego gazu ~2-5 tys. zł rocznie, zależy od zimy. Chętnie poznałbym liczby, bo inaczej dyskusja jest raczej bezcelowa.
Jak już wcześniej pisałam, milo się słucha Pana głosu akurat tak do snu :p i nowe informacje wlatują do głowy . DOBRZE MIEĆ KOGOŚ W INTERNECIE KTO PODAJE PRAWIDŁOWE I RZETELNE WIADOMOŚCI. pozdrawiam
A co do tytułowego pytania: no właśnie dlaczego? Może coś więcej o ograniczeniach i problemach technologicznych? Jakie parametry geologiczne sprawiają, że w jednych miejscach wykorzystanie jest opłacalne, a gdzie indziej - nie? Dlaczego istniejące ciepłownie geotermalne są wykorzystane w niskim stopniu? Jakie są ich problemy? Co do Zakopanego - na Podhalu warunki są wyjątkowo korzystne: bardzo ciepłe złoża, do tego płytko położone. Ale np. w Toruniu sukces jest umiarkowany, mimo silnego wsparcia państwa. Z czego to wynika? Może głębsze zbadanie tych kwestii przybliżyłoby autora do odpowiedzi?
Ryzykcieplo...to polityka, demagogi apologety który lans robił wiadomej fundacji bylo wyżej dziurek w nosie, to jedno, uwagi tu bardzo sluszne gdyż cały szereg warunków geolog. ostatecznie zdecyduje o opłacalności inwestycji, mapka pokazuje obiektywnie gdzie mogą być to inwestycje opłacalne, zgadzam się z autorem filmu że zaniedbania są ogromne a technologia w świecie szybko się rozwija ale i kosztuje coraz wiecej
Się nie da. Fizyczne podstawy procesu. Dla sprawnej produkcji prądu potrzebna jest para 565 'C, a nie woda 65 'C. Nie ma geotermii do produkcji prądu nawet w przodujących OZE Niemcach, są tam jakieś ułamki promili mocy geotermii w stosunku do dziesiątek GW wiatraków. To nie spisek, tylko się nie da.
Niesamowite! Nie wiem, czy bardziej jestem w szoku z tego co usłyszałam, czy z tego, w jakim kraju przyszło mi mieszkać... Może Niemcy by z Czechami coś poradzili....
Tak jak bardzo lubię filmy na tym kanale (ten również, żeby nie było), tak czuję potrzebę zauważyć, że w treści tego konkretnego filmu brakuje odpowiedzi na postawione w tytule pytanie - dlaczego. Dowiedzieliśmy się, jak dużo energii geotermalnej czeka na wykorzystanie w Polsce, ale nie dowiedzieliśmy się, dlaczego jest ona prawie niewykorzystana. Oczywiście można się spodziewać, że jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze (nie zwykłych ludzi, tylko tych osób, firm i instytucji, które zarabiają na innych sposobach pozyskania energii cieplnej), ale mimo wszystko przydałaby się jakakolwiek odpowiedź wprost na zadane w tytule pytanie. Poza tym, jak zostało już zauważone, brakuje w opisie linka do raportu NIK, na który film się powołuje.
podejrzewam, że Unia nie daje dotacji, ale może tylko bredzę. Z reguły w tym kraju nic się nie dzieje dopóki UE czegoś nie wymusi, co w sumie jest smutne.
Tak informacyjnie ... przyłączenie się do sieci geotermalnej w Zakopanem (przyłącz 30m) koszt to 80 tyś zł dla indywidualnego odbiorcy. Nowy odwiert geotermalny badawczo-eksploatacyjny Bańska PGP-4 w miejscowo Szaflary - koszt 121 mln zł
@@Roman_54 Ale odpady z silników spalinowych tez są. Piszesz straszne głupoty nie potwierdzone żadnymi faktami w prawdziwym życiu. Nie ma i nie będzie perepetummobile.. coś się zużywa przy pracy. Samochód elektryczny tesli (podaje ten przykład bo tesla góruje technologia) jest bardzo dobrym rozwiązaniem na lata- samo zużycie energii (paliwo-elektryczność) porównując zużycie na km/energia to odpady z samego spalania to jakieś małe procenty samej mocy użytkowej, a reszta się marnuje. W roku 2021 Tesla wyprodukowała więcej energii niż jej całe zużycie w samochodach i co najważniejsze jest to zielona energia. Oczywiście odpady będą w postaci baterii, ale w tym momencie technologia jest w stanie zapewnić długowieczność tych komponentów, a limitu nie widać na horyzoncie.
Pracuje w Szwajcarii jako geolog. Tu stawia sie na geotermie i promuje ja - nie chodzi o geotermie wysokotemperaturowa, tylko dostepna w lokalnych warunkach niskotemperaturowa, pochodzaca z wod gruntowych (10-12°C) i plytkich wiercen (200-300m) gdzie temp. ziemi osiaga ok 20°C . Oczywiscie ta temp. jest niewystarczajaca do ogrzania domu, ale prosciej jest podgrzac wode z 20°C niz z 4°C. Taka geotermia moze byc wykorzystana takze latem do chlodzenia domow. Wprawdzie udzial oleju opalowego w ogrzewaniu domow wynosil w Szwajcarii w 2017 ok 60%, ale ich uzycie jest mozliwe tylko do 2026 roku, potem beda dozwolone tylko bardziej ekologiczne rozwiazania i geotermia. Przy planowaniu nowych domow wynosi udzial geotermii 90%. (stan Koniec 2017). Oczywiscie spolecznstwo jest tu bardizej zamozne, ale i swiadome ekologicznie. Polityczne rozwiazanie sa tez niezbedne.
Geotermia - zaraz mi się przypomina Toruń i afera jaką kręciły media ( głównie Wyborcza i TVN) przeciw tej inwestycji i osobie która prowadziła ta inwestycje.
Lanie wody bez konkretów a da się ich podać bardzo dużo główne: autor nie poruszył wątków typu: Ciepło technologiczne potrzebne do instalacji ciepłowniczych to 130 stopni. Nawet jakby na instalacje ciepłowniczą podawać przez wymiennik podgrzewać wodę z 8 stopni do 40-70 stopni to mamy gigantyczne oszczędności ponieważ taniej jest cos podgrzać z 40 czy 70 do 130 niż z 8 stopni. A wszyscy śmiali się z Rydzyka…. Nie poruszył wątku zasolenia większości wód podziemnych, ilosci potrzebnej wody żeby podgrzać średnie miasto i temperatury wody która można uzyskać z jednego otworu. Legislacji która można zmienić Np. Tym co wiercą pod ropę powinni mieć nakaz przy okazji szukania wod geotermalnych - to 3-7% więcej kosztów. Deweloperom wpisywać w plany zagospodarowania i WZ do dużych osiedli kotłownie geotermalne albo pół geotermalne(ciepła woda z ziemi dogrzana czymkolwiek w sumie) i tak się opłaca. Nie poruszył wątków ze obecna władza rozdała miliardy już na geotermię i 47% gmin w Polsce skorzystało już z tego a projekt był Ministra Szyki który umarł. Nawet Wolomin, Sochaczew, Żyrardów. Pełno gmin pobrało dotacje. Geotermia to skarb. Proszę zrobić materiał o złożach na suwalszczyznie. Ale kompletny, konkretny i ze szczegółami, a przynajmniej najważniejszymi faktami.
A wszyscy śmiali się z Rydzyka z bardzo prostej przyczyny, mianowicie w Polsce nikt normalny nie chciał zatwierdzić własnym nazwiskiem. Robili to bodajże Niemcy i to dosłownie na odwal się. Z resztą wiesz taki wykład jest dość mało ciekawy.
@@vipr20111 Przeciwnie, ja właśnie posłuchałbym o tych szczegółach technicznych. Jak ktoś wchodzi na kanał "nauka" to szuka czegoś więcej niż okrągłych słów, taką przynajmniej mam nadzieję. A tak, to postawiono pytanie - i nie odpowiedziano na nie. Smutek.
Taki kanał, powinien podawać bezsporne fakty, super znać jakieś „ciekawostki”, ale dla zwykłego Kowalskiego cenniejsza informacja byłoby to, ze w sumie jaka kolwiek temperatura wyższa niż 8 stopni, jest tańsza do dogrzania…. Odwierty już jest technologia która nie zużywa rur, wiec taki otwór jest wieczny, nie ma go jak amortyzować właściwie. Przykładowo, w Powiecie Wołominskim, są zbadane wypływy w okolicach 1,5km pod ziemia do lustra wody 30m pod powierzchnia ziemi, 180-220m3/h o temperaturze 47-50 stopni. Taka ilością wody, o takiej temperaturze da się ogrzać cały powiat wolominski z jednego odwiertu i drugiego powrotnego ! Wystarczy „dogrzać” to do 130 stopni, co i tak jest dużo tańsze niż grzanie z 8stopni. A budynki w bliskiej okolicy można grzać niższa temperatura bezpośrednio. Dla ludzi w dzisiejszych czasach liczą się tylko argumenty ekonomiczne i myśle ze na takich trzeba się skupiać.
@@roberts9068 Jedna podstawowa zasada nie robi się geotermii gdzie są wapienie i tu Rydzyk poległ ponieważ b duze koszty odkwaszania tak H2SO4 poczytaj ile takie odkwaszenie kosztuje, za małe ciśnienie temperatura... itp. Tam poszły zmarnowane pieniądze i nadal lecą w tą dziurę bez sensu ile to juz lat i nadal nie działa popatrz na inne odwierty poł roczne maksymalnie roczne, nawet mój Ojciec odmówił kierowania tam odwiertami gdzie skutecznie robił to na Słowacji oraz na Podchalu, osobiście miałem przyjemność jako dziecko w tym uczestniczyć na wakacjach:) Jedyny teraz kierunek to nie geotermia a zgazowywanie węgla niestety PISoaparatczyki wstrzymali gotowe projekty a wiesz dlaczego przez tego grzybka bo maja z tego elektoratu parę punktów procentowych.
Takie proste rozwiązanie tuż pod nosem a tak mało osób o tym mówi. Nawet nie miałem pojęcia, że my w Polsce mamy jednak szansę, żeby pokonać niektóre problemy. Właściwie to myślałem, że geotermia jest opcją jedynie w miejscach typu Islandia. Mam nadzieję, że wiele osób usłyszy o tych możliwościach i zrobimy z tego pożytek, bo już niedługo możemy żałować, że nawet nie próbowaliśmy.
Cieszę się, że Pan poruszył ten temat, szkoda tylko, że żeby przebić z czysta energia w zasadzie za darmo to się da. Mam wrażenie, że naprawdę komuś mocno zależy żeby powietrze szczególnie zimą było dobrze widoczne, nie wiem po co? Może żeby ludzie mieli pewność, że jest😒.
@@marianhubada8770 atom to do produkcji energii elektrycznej, bo póki co innej alternatywy nie ma. Geotermia do produkcji energii cieplej. Do tego mix w postaci biogazowi i nagle się okazuje, że szantażować gazem się nas nie da.
Bardzo ciekawy materiał. Może mógłby Pan rozwinąć temat i wyjaśnić dlaczego w ogóle nie wykorzystuje się otaczających nas źródeł energii, jak np. pole magnetyczne, czy elektrownie atomowe? Polska jako jedyny (z większych powierzchniowo) krajów Europy nie ma ani jednej elektrowni atomowej, a wiele krajów pomimo, że je posiadają to z nich rezygnują. Co do pola magnetycznego Ziemi podobno już Tesla kilkadziesiąt lat temu opracował sposób pozyskiwania energii z tego źródła. Energię również można czerpać ze Słońca, wiatru, wody, itd. Może warto wyjaśnić ludziom dlaczego więc rachunki za prąd są coraz wyższe, mimo że wokół nas jest pełno ogólnodostępnej energii? W XXI wieku pozyskanie prądu i jego dystrybucja również nie powinny być problemem, a też po coś chyba się płaci te wszystkie podatki...
Polska nie ma atomu bo unia zabrania, pole magnetyczne ziemii to coś za dużo wyobrzymiasz, tesla co innego opracował, a energia z tego wszystkiego to raczej ciekawostka niż sposób na darmowy prąd, co do wiatru, wody, słońca to możesz mieć fotowoltaike czy wiatrak. Dlaczego więc ceny idą w górę bo muszą pokryć podatki, inflację a podatki dodatkowo socjalne m. In
@@Drraven96 Unia nie zabrania Atomu... uważa go za dobre źródło przejściowe. Dalej nie wiem dlaczego nie docelowe, ale jak najbardziej zgodnie z regulacjami unijnymi mozna budowac elektrownie atomową. Zresztą, pod warszawą jest aktywny reaktor atomowy przecież. Po prostu nie jest elektrownią.
@@Drraven96 Co to za bzdura, gdzie kiedy niby unia zabrania atomu? Prędzej dopłaci za transformację energetyczną. Projekt elektrowni w Żarnowcu został porzucony przez prostesty ludności, brak zaufania do pierwotnie zakładanej radzieckiej technologii. Później żaden rząd nie podjął się takich kosztów (60-120mld zł) i ryzyka, powstają tylko plany, komisje dojące hajs z budżetu. Na chwilę obecną jest plan na wybudowanie takiej do 2033 roku. Co do poprzedniego posta, to rezygnacja wynika z wieku niektórych elektrowni, chęci Niemiec do handlu rosyjski gazemi i coraz niższym kosztem odnawialnych źródeł, przez co atom przy nich strasznie wygląda, choć jest potrzebny do stabilności, żeby nie było blackoutu przy flaucie zimą.
Ceny energii rosną, bo weszliśmy w recesję. Giełda spada, nie można już tak skutecznie spekulować na akcjach, to teraz surowce będą rosły. Normalny cykl w dziejach ludzkości, kolejny już.
@@pasiutrial Nie żadna recesja tylko robienie ludzi w balona. Już trzeci rok nie mogą sobie poradzić z covidem, na przemian otwierają i zamykają gospodarkę, z miesiąca na miesiąc całkowicie zmieniają przepisy prawne, do tego ciągłe rozdawnictwo i drukowanie pieniędzy... VIX leci w górę już któryś miesiąc z rzędu, a właśnie na covidzie i wojnie najwięcej przewala się papierami i trzepie kasę. To że coś się powtarza nie oznacza, że jest normalne, bo to tylko świadczy o ludzkiej głupocie, braku logicznego myślenia i braku umiejętności wyciągania wniosków z popełnionych błędów. Najprościej zwalić wszystko na recesję czy inflację, zamiast pociągnąć do odpowiedzialności tych którzy do tego doprowadzili. Przed 2008 również ostrzegano przed kryzysem, ale każdy tylko patrzył, żeby kasa się zgadzała, aż w końcu wszystko jeb.o, a winnych oczywiście nie było.
Do małego zainteresowania energią geotermalną w Polsce przyczyniła się zapewne w dużym stopniu geotermia toruńska. Fakt, że jej animatorem był ksiądz Tadeusz Rydzyk, wywołał furię w niektórych środowiskach, a to być może przełożyło się na decyzje potencjalnych inwestorów. Ponadto geotermia w Polsce stoi w poprzek interesom naszych sąsiadów. I raczej nie chodzi tu o interesy Czech i Słowacji.
Pamietam jak ogladalem jakis program ta Discovery jakies 15-20 lat temu. Program byl o gosciu ktory twierdzil ze wynalazl silnik na wodor i ze koncerny paliwowe blokuja go w realizacji planu by to rozpowszechniac. Wysmiewano go, zaprzeczano mu ze samochody nie moga na wodor jezdzic mimo ze rakiety w kosmos lataja... Z geotermia pewnie jest podobnie.
Wydawac by sie moglo ze stoimy na prostej drodze do pozyskiwania energii. Studiujac kierunek OZiZE na krakowskiej AGH doszedlem jednak do wniosku ze pozyskiwanie energii ze zrodel geotermalnych jest bardziej skomplikowane niz to na pierwszy rzut oka wyglada. Problemem moze byc np temperatura, ktora wraz z transportem na powierzchnie ziemii, spada. Powoduje to tym samym o wiele mniej mozliwosci wykorzystania i w praktyce taka woda nadaje sie tylko do celow rekreacyjnych. Oczywiscie wlasciwosci takiej wody moga sie roznic ale najbardziej zaleza od skal otaczajacych i samej glebokosci zloza. Moge sie rzecz jasna mylic. Brakowalo jednak w tym materiale glosow "przeciw". Mimo to jak najbardziej doceniam poruszenie malo znanego tematu.
Może nie tyle jest to skomplikowane (technicznie nie ma tam technologii kosmicznych), co dyskusyjne ze względów ekonomicznych. Robienie z tego prądu to bardziej ciekawostka techniczna, a i z samym ciepłem bywają problemy, bo jest to co piszesz, nim ona dotrze do odbiorcy, to jest "taka sobie", taka nieco "letnia" już ;)
Bo to jest tak samo jak z super wydajnym pasywnym domem. Trzeba wyłożyć wielkie poeniadze na początek a i tak za życia nie wyjdzie sie na zero. Inwestycja w pompe ciepła, super pasywny dom kontra zwykla koza na drewno. To co pan doktor przedstawia to zwykle marzenia. Trzeba patrzeć realnie rowniez na koszty odwiertów i dystrybucji do klientow. Dlatego najlepszym obecnym źródłem energii jest elektorwnia atomowa.
Ludziom brakuje wyobraźni i widzą tylko czubek własnego nosa. Mogą tylko tak zrobić, żeby za swojego życia wyjść na zero, nie myśląc o tym, że koza na drewno to ich cegiełka w ocieplaniu klimatu. Jak to są pojedynczy ludzie to pół biedy, ale u nas tacy ludzie rządzą - byle się nachapać jak najszybciej, po co komu wizja. Mam wrażenie, że chyba kiedyś tak nie było, bo jak by tak było, to ludzie by nie wybudowali potężnych fortec albo kościołów ze strzelistymi wieżami, budowanych nieraz przez dziesiątki lat.
Problem w tym że gdy zbuduje się elektrownie lub ciepłownie geotermalną nikt nie zarobi po jej wybudowaniu. Natomiast na takim gazie, węglu itp co chwilę ma pośrednictwie ktoś coś urwie dla siebie
Jeden pionier z Torunia już od dawna inwestuje w geotermię. Nikt go nie docenia i nazywają go złodziejem. Trzeba cenić takich ekologów jak pan Rydzyk! Iksde :D
Szkoda tylko że woda z tej jego geotermi ma 64 stopnie celsiusza i musi ją dogrzać do odpowiedniej temperatury, a zgadnij czym ją dogrzewa... podpowiem... węglem. Pozdrawiam.
@@karolpacha5238 to tak jakby postawić turbinę wiatrową w miejscu gdzie prawie nie ma wiatru i zamontować do niej silnik elektryczty tylko po to by się kręciło śmigło i wytwarzało prąd
Ilość ciepła może być i tak znacznie niedoszacowana. Np. w czasie wiercenia najgłębszego odwiertu na świecie SG-3 okazało się, że temperatura skał rosła znacznie szybciej niż przewidywano. Zamiast 100*C w rzeczywistości było 190*C.
Niektórzy tutaj pisząc komentarze nie mają pojęcia co mówią... najlepiej powiedzieć, że się nie da. Akurat mam taką możliwość że buduję ciepłownie geotermalne i z tego co się orientuje w rynku jest na "tapecie" około 30 projektów (30 różnych ciepłowni geotermalnych). Dodatkowo jest coś takiego jak płytka geotermia i w tym raczej jest przestój bo do tego trzeba powierzchniowo dużej działki. Ale takie Gotermie jak Stargard, Uniejów, Turek, Toruń, Poddębice działają i mają się dobrze. W budowie teraz są Konin, Sieradz, Koło ogłosiło przetarg. Dzieje się... Najlepiej jest pisać w necie że w Polsce się nic nie da, a przy tym nie mieć pojęcia o czym się tak na prawdę mówi.
Panie Tomaszu prosimy o serię filmów nt geotermii (tak jak w przypadku atomu), bo sporo osób nie rozumie, jak działa energia i co to jest entalpia. Są gotowi pomyśleć, że geotermią można zastąpić gaz i ropę 😂.
Jak dlamnie geotermia ma ogromny potwncjał w użyciu masowym jak I prywatnym chciałbym by powstawały firmy I maszyny pozwalajace zeby kazdy dom z osobna mógł czerpać energie I ogrzewanie z głębi ziemi. Tak jak kazdy moze miec teraz panele słoneczne to ja bym inwestował w geotermie. Pozdrawiam serdecznie.
Pan doktor nie wspomniał o tym że na terenie Polski jest kilkanaście tysiecy odwiertów zrobionych za czasów PRL i prawdopodobnie udokumentowanych. Odwierty te są zaczopowane betonem a wystarczy to pogłębić przy dzisiejszej możliwości wiercenia nawet do 3-4km. Władze idę w atom nie mając surowca. Na terenie niecki mogileńsko - łódzkiej są idealne warunki do geotermii.
Super materiał. Niestety znając polskich rządzących nie obchodzi ich taka możliwość pozyskania energii bo kasa by im się nie zgadzała za gaz, węgiel, ropę. Ktoś musi na nas zarobić bo oni nie chcą żeby kraj był samowystarczalny. Nigdzie nie mówią o zasobach geotermalnych jakby tematu w ogóle nie było. Niestety ich interesują tylko pieniądze więc w Polsce raczej nie ma szans na rozwój tego źródła energii.
Warto jest wspomnieć, że geotermia to świetne źródło ciepłej wody do ogrzewania domów i wody w kranie. Natomiast, ze względu na dosyć niską temperaturę rzędu 40-120'C (w elektrowni woda ma 300-450'C), bardzo słabo nadaje się ona do rzucania na turbiny i wytwarzania prądu elektrycznego (oczywiście poza pewnymi wyjątkami: Nesjavellir - Islandia).
No to wystsrczy zrobic glebszy otwor ... co okolo 100 m temperatura rosnie o 1 C... wpuszczasz do srodka wymiennik ciepla i vola ;). Pmietam ze jak mialem praktyki w kopalni na glebokosci 1500 m to skaly byly juz doslownie gorace ... bez dzialajacej klimtyzacji mozna bylo sie udusic od goraca....a to tylko 1500 m ...
niestety, z tego filmu wynika, że to energia nieopłacalna. Ojciec dyr. ją ostatecznie skompromitował. NIK swoimi raportami jej nie wypromuje. W Zakopanem smród.
Ja mieszkam niedaleko Torunia i kilka lat temu było głośnio jakoby ''ojciec Rydzyk'' zrobił odwiert geotermalny, źródło podobno opłacalne, ale miasto jak i pobliskie samorządy nie były zainteresowane współpracą. Jest ciepłownia gazowa która ma podpisany kontrakt z miastem na wiele lat i tyle. Pewnie w reszcie kraju jest podobnie, z tym wyjątkiem, że nawet nie zrobili odwiertu, bo nie mają pieniędzy od emerytek :D
Tak myślę, że energia geotermalna ma pod górkę, bo kiepsko się na niej spekuluje. Lobby, które handluje paliwami nie jest zainteresowane taką konkurencją, więc nie szczędzi wysiłków by geotermię zdyskredytować.
Powinien powstać fundusz który będzie budował takie geotermie. Środki na inwestycje mogą pochodzić od obywateli to by była taka "emerytura" na przyszłość.
0:42 - dokładnie tak! Prawda leży tam gdzie leży, a nie pośrodku. Poza tym, geotermia to naprawdę wspaniała sprawa, no chyba że elektrownię geotermalną buduje Rydzyk - wtedy jest bardzo zła.
@@Zeewman Nie na miarę naszych czasów, tylko wykraczający poza nazze czasy, bo pierwsze odwierty już 14 lat temu robił. No ale to jest Rydzyk, więc czego się nie dotknie, to już z definicji jest złe, mimo że obiektywnie może być dobre albo neutralne.
@@pawekam2714 Bo to co robi rydzyk to nie żadna geotermia tylko gruby przekręt. Ta woda z Torunia jest za zimna, więc trzeba ją ogrzewać. A czym? Ruskim węglem...
Geotermia geotermią, ja ostatnio zacząłem zastanawiać się, czemu nie wykorzystujemy powszechniej znacznie łatwiej dostępnej energii, czyli energii wodnej. Istnieją technologie pozwalające na wykorzystanie nawet niewielkich cieków wodnych, co więcej bez większego wpływu na żyjące w wodach organizmy. Niegdyś w bardzo wielu wioskach były wodne młyny, tartaki, folusze, kuźnie... Wiele wciąż ma nawet pozostałości infrastruktury! Wyobrażacie sobie potencjał energetyczny rozproszonych małych elektrowni wodnych? Żródło odnawialne, całkowicie darmowe (pomijając ewentualne awarie), nie potrzebuje skomplikowanej maszynerii, a do tego, w odróżnieniu od słońca czy wiatru, stabilne (pomijając bardzo ostre zimy). To jest prawdziwy potencjał!
🤘😁🤘 Ja To robisz przygotowując tyle fajnych filmów! A już naprawdę podziwiam, jak rozwinął się Twój kanał i ilu masz subskrybentów! Żeby tak elektronika retro cieszyła się takim powodzeniem...
Ktoś musi zarabiac dlatego nikt się nie będzie zastanawiał na geotermią. To fascynujące, że nasza planeta jest w stanie nam dać wszystko za darmo a my ją tak niszczymy swoimi wymysłami
Może odcinek o reaktorach termojądrowych? Plotki głoszą, że Chińczykom udało się już stworzyć "sztuczne słońce", które działa bez przerwy - choć nie chcą się przyznać. To dopiero źródło bez emisji, bez odpadów i niezależne od środowiska, czy pogody. W tokamakach i wstęgach mobiusa "trochę" większe temperatury występują, niż z geotermii i za ileś lat to dopiero może mieć potencjał... Był 2 lata temu odcinek o helu-3, ale to chyba nie wyczerpuje jak na ziemi próbuje się uzyskiwać energię w ten sposób i od tego czasu doszło do kilku powszechnie znanych osiągnięć w tym kierunku.
Nie tylko dla Ciebie niezrozumiałe! W Bułgarii, gdzie byłem na wczasach w 2008 roku obejrzałem sobie film o polskiej geotermii. Tylko w Polsce nic się o tym nie mówi!!!! Pokazali schematycznie, jak uzyskiwać energię cieplną i elektryczną z gorących skał geotermalnych! Robi się trzy odwierty do wspólnej komory umiejscowionej w skale o temperaturze 300 - 500st. Celsjusza i jednym odwiertem zadaję się wodę z pobliskiego cieku lub jeziora a na dwóch pozostałych montuje się generatory elektryczne o mocy do 50 MVA. Poza tym, że mamy energię elektryczną dla miasta o wielkości 50 tysięcy obywateli to jest jeszcze gorąca para do ogrzewania mieszkań!! Można również stosować wodę do produkcji w klasycznej elektrowni na przykład węglowej. Normalnie do kotła wlewana jest woda o temperaturze maksimum 20-25 st Celsjusza a gdyby zadawać do kotła wodę z odwiertu geotermalnego o temperaturze 70-80 st. Celsjusza to oszczędności węgla, koniecznego do podgrzania wody do tej temperatury były by kolosalne bo najbardziej ciepłochłonne jest podgrzanie wody do 90 st. Celsjusza! Przegrzewacze pary tu już ułamek tych wartości Niestety nikogo to nie interesuje!!
Na Jaszczurówce w Zakopanem kiedyś znajdowało się kąpieliska (przy wejściu do parku), które korzystały ze źródła ciepłej wody, która wybijała na powierzchnię. Niestety podczas remontu coś naruszono i woda się zmyła. Z dobrych wiadomości to w Białym Dunajcu już ogrzewają domy geotermią pociągniętą z Szaflar.
To wiadomo nie od dziś, nie chodzi o eko źródła ciepła tylko o politykę. Wydaje mi się, że puki na ziemi dostępna będzie ropa, gaz węgiel oto to nie co liczyć na spektakularne przechodzenie na inne źródła energii. W końcu ktoś musi trzepać kasiorkę na paliwach - proste.
Nie należę do rodziny radia Maryja, ale przypominam sobie jak jego lider chciał badać możliwości pozyskiwania energii geotermalnej to słychać było wycie że to absurd nie jesteśmy Islandią. No i okazało się że po paru latach odkryto że mamy ogromny potencjał geotermalny.
W Polsce mamy bardzo dużo cennych złóż różnych minerałów ktore moglibyśmy wydobywać i sprzedawać , rozwijając przy tym nasz kraj. Czytałem gdzieś kiedyś o potężnych złożach chociażby tytanu, czy niegdyś głośny temat gazu łupkowego który by spokojnie zaspokoił nasze potrzeby. Ale co z tego? Polityka jak zwykle i ograniczanie nas jako państwa. Nie należymy do elity a do krajów drugiego świata które się tylko doi żeby inni miały lepiej. Za kilka lat, będziemy mieć inwestorów za granicy i guzik z tego dostaniemy :)
jednym z powodów jest napewno to że wtedy niektórzy by nie zarobili bo geotermia była by tańsza i bardziej ekologiczna, niestety wszystko się kręci wokół pieniędzy
To interesujące. A jakie są koszty pozyskania tej energii względem alternatyw, zarówno odnawialnych jak i nie? Wszystko rozchodzi się o pieniądze, a Polska to niezbyt bogaty kraj. Np. Ile energii potrafi wyprodukować elektropiepłownia które kosztuje tyle samo co elektrownia atomowa? (z węglem nie porównuje, bo pewnie węgiel zawsze dość skrajnie wygra potyczkę ekonomiczną)
W przypadku obiegu Rankine'a energię cieplną produkuje się przy okazji wytwarzania energii elektrycznej, zakładając że kończymy wytwarzać energię cieplną w elektrociepłowniach na rzecz energii geotermalnej i aby utrzymać wystarczającą sprawność elektrociepłowni wytwarzającej tylko energię elektryczną skraplacz podłączany jest w obiegu otwartym z wymianą chłodniejszej wody z bliskiego zbiornika naturalnego. Wskutek wymiany ciepła ze zbiornikiem, temperatura wody się podnosi o kilka stopni, przekraczając graniczne wytyczne i szkodliwie wpływając na organizmy żywe znajdujące się w danym zbiorniku. :)
@@rekawek6 Bez alternatywnego źródła pozyskiwania energii elektrycznej, bądź alternatywnej struktury budowy elektrociepłowni konwencjonalnej można zaszkodzić (lub zmniejszyć wydajność elektrowni bez szkodzenia środowisku). Z alternatywnych źródeł energia słoneczna i wiatrowa odpadają jako główny pilar zaopatrzenia, ze względu na zbyt dużą losowość, bądź brak produkcji w pewnych okresach. Elektrownie gazowe nie mają w wymaganiach zamkniętego obiegu, więc problem ten by zniknął (jednak tutaj też energia niewykorzystana w turbinie zostanie oddana do środowiska, więc równie dobrze można ogrzać tym wodę). Zaopatrzenie oparte na wytwarzaniu energii w elektrowniach wodnych wydaje się czerpać najwięcej korzyści z ogrzewania energią geotermalną - jednak o tym źródle energii najmniej wiem, więc radziłbym doczytać o tym z literatury, niż wierzyć słowom anona z internetu.
Co to znaczy: energia ze źródeł geotermalnych do głębokości 10km? Przecież energia geotermalna nie jest możliwa do wyczerpania, gdyż pochodzi z wnętrza Ziemi, a tej na pewno nie ochłodzimy w dającym się wyobrazić czasie. Można więc co najwyżej powiedzieć o energii możliwej do pozyskania w określonym czasie. Albo krócej: o możliwej do uzyskania *mocy*, bo do tego to się sprowadza (energia=moc*czas).
Jak to zwykle w twoich filmach za krótko za zwięźle i za bardzo na temat a co za tym idzie , każdy twój temat jest poruszony wyjaśniony a pozostawia jakoś niedosyt wiedzy :-) ja tam zawsze oglądam całe twoje filmy i szczerze brakuje mi jakieś 15 minut :-)
Słyszałeś coś gdzie jest możliwość używania starych elektrowni węglowy dla geotermi? Turbiny parowe są Generatory i cała infrastruktura do linii wysokiego napięcia jest.
Musze przyznać, że nie znam się na tym zupełnie ale zastanawia mnie czy wykorzystywanie takiego źródła energii w skali globalnej miało by jakieś przełożenie na ochładzanie się jądra ziemi przez szybszą dyfuzje ciepła czy efekt byłby marginalny, niezauwazalny nawet przy tysiącach lat eksploatacji?
Nie, nie miałoby znaczenia. Ilość energii którą udałoby się uzyskać byłaby tak mała, że wręcz niezauważalna dla samej Ziemi. Więcej energii powstaje podczas wybuchu wulkanów, po których strata ciepła nie byłaby nawet sumą energii uzyskanej ze wszystkich odwiertów.
Może i by miała, ale nie ma opcji, by nie powstały w przeciągu najbliższych kilkuset lat zdecydowanie lepsze sposoby pozyskiwania energii. Przez ostatnie 100 lat w dziedzinie pozyskiwania energii zrobiliśmy więcej niż od początku istnienia ludzkości. Fuzja jądrowa jest na dobrej drodze.
A ja tak trochę inaczej. Dom o powierzchni 177m2, ogrzewany drewnem, roczny kosz to 12000 koron szwedzkich. Kolega założone ogrzewanie geotermalne, pobór prądu (zużycie) w ciągu grudzień do lutego to 16000 koron szwedzkich. To ja się pytam gdzie są te korzyści. Tak dla formalności. Sezon grzewczy (w moim rejonie, Szwecji) zaczyna się już we wrześniu a kończy w maju. Mamy 12 mają a ja jeszcze dogrzewam. Proszę mi wierzyć iż ogrzewanie geotermalne nie w każdym przypadku ma sens i jest uzasadnione, opłacalne. ps trzeba się zastanowić skąd czerpiemy prąd , jeśli pochodzi z węgla to o ekologii nie ma mowy w przypadku ogrzewania geotermalnego.
Na poziomie jednostki nie ma to wciąż sensu ale tutaj jest mowa o masowej skali o dużych inwestycjach potrzebnych do obniżenia ceny dla końcowego użytkownika.
W mojej okolicy już wiele lat temu jak mnie jeszcze na świecie nie było (czyli ponad 30 lat) dowiercili się bodajże nawet przypadkiem, bo w poszukiwaniu Ropy, do takiego właśnie gorącego źródła. Początkowo bardzo się ucieszono! Bo to darmowe ciepło które miało zasilić całą okolicę w przynajmniej gorące grzejniki, a w samym miejscu gdzie się do tego źródła dokopano, od razu wpadł pomysł zbudowania tam ogromnego basenu który był by tą wodą ogrzewany! Ale... Ledwo parę tygodniu po tym jak się dokopano, gdy ta woda wciąż buchała ogromnym strumieniem na kilkadziesiąt metrów w górę rozlewając się bardzo szeroko i powoli spływając wielką "rzeką", a raczej szeroką... Do głównej okolicznej rzeki, nagle okazało się że roślinność zaczęła gwałtownie usychać! A w okolicy pojawiać się martwe zwierzęta. W ten czas zaczęto "zamykać" tą buchającą w górę wodę w oczekiwaniu na wyniki badań. I okazało się... Że ta woda jest bardzo toksyczna! Że od groma w niej siarki i wielu innych bardzo szkodliwych substancji. I częściowo doszło nawet do skażenia tej głównej rzeki i niemal otrucia wielu ludzi! Przez kilka miesięcy oczyszczano to co się już ulało, a w miejscu gdzie była "rzeka" tej wody do tej większej okolicznej rzeki, po dziś dzień tak naprawdę widać ślady... Bo trawa wyraźnie jest niższa, rzadsza i bardziej "chwastowa" niż jeżeli faktycznie trawą jest. I wtedy wiem że kilka firm które początkowo ucieszyło się na to geotermalne źródło, szybko obliczyło że jednak jest ono kompletnie nieopłacalne. Bo samo oczyszczenie tej wody pochłonie więcej gotówki, niż uda się na tej wodzie w odpowiednim czasie zarobić. I nawet dziś, a zasadniczo jakieś 15 lat temu? Coś ok. tego. Gdy budowali nową ogromną szkołę tuż niedaleko, to padło kilka propozycji odnośnie ponownie, budowy basenu i ogrzania wody tym źródłem + ogrzewanie tej ogromnej szkoły itd. Ale finalnie okazało się że nadal jest to nieopłacalna inwestycja. Oraz dodatkowo wiem że obawiano się że ziemia w tamtej okolicy się "zapadnie", bo źródło jest bardzo płytko. Że chyba wody gruntowne opadną (a w okolicy są naprawdę wysokie) i jeszcze innych rzeczy związanych z wydobyciem się tam obawiano... Nie wspominając o ponownym strachu przed skażeniem wody, które tym razem już by surowo kosztowało. ;)
@@jadwigaiskra1748 Mnie na takie rzeczy nie stać. ;) Ale tego roku ponownie słyszałem od pracownika Gminy że znów są prowadzone badania i że ponownie jest tym zainteresowanie od jakiejś firmy. A wręcz są już jakieś plany na zagospodarowanie tego... Co z tego wyniknie, to czas pokaże. ;)
Trzeba temat nagłaśniać , i trzeba mądrych ludzi którzy zaczną promować tego typu źródło energii , może wtedy rządzący się obudzą i zaczną coś z tym robić
Zapraszam do Poddębic gdzie źródła geotermalne są wykorzystywane od niedawna. A ciągle trwają prace nad zwiększeniem efektywności ich wykorzystania. W tej chwili osiedla bloków w mieście oraz budynki użyteczności publicznej ogrzewane są energią geotermalną. Trwają prace nad budową małej elektrowni geotermalnej.
No ok. To skąd taki brak zainteresowania tym sposobem pozyskiwania energii? Może jest jakiś konkretny powód? Co jest tańsze? W sensie jak kształtuje się koszt dla odbiorcy w przypadku geotermi vs. analogicznie dla cen ciepła z ciepłowni konwencjonalnej? Chętnie bym sie dowiedział.
Moze i koszt budowy takiego odwiertu jest duzy (technologia tanieje ) le uwywanie jest nieporownywalnie tansze niz wydobycie potem kupowanie gazu / wega i spalanie tego.
Proponuję skrajnie zreformować system podatkowy w Polsce, a w miejsce niepotrzebnej wtedy pracy urzędników skarbówki, zainstalować rowery z dynamo, będzie ekologiczny prąd i zdrowi, w końcu do czegoś potrzebni, szczęśliwi pracownicy. Dynamo daje 3W energii w godzinę, a pracowników skarbówki jest ponad 62000, co daje 186000W/h, to jest 1 629 360 000 watów rocznie z samej tej jednej zreformowanej dziedziny.
Geotermia wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem ale chyba jest z nią jakiś problem bo poza kilkoma miejscami na świecie praktycznie się nie rozwija. Może program o problemach jakie towarzyszą tej gałęzi ciepłownictwa?
@@marcinmikoajczak8569 Oj tam, jak państwo zechce to zadba o każdy element naszego życia. A w szczególności o te co do których byśmy nie chcieli żadnej "interwencji":) Słowo "fack" też pochodzi od takiej najmniej spodziewanej interwencji angielskiego państwa:).
Jak dobrze pamiętam, pewien Pan w Toruniu też zbudował goetermie i słyszałem z plotek że musi tę wodę dogrzewać innym źródłem energii bo chyba za zimna trysnęła, albo to za głęboko, nie wiem...
Polecam obejrzeć mapę temperatury wody podziemnej w Polsce - akurat Toruń nie jest dobrym miejscem na geotermię, ale okolice Poznania, Szczecina, Wrocławia, Katowic już są
Zostało odpowiedziane w filmie dlaczego nie wykorzystujemy. A mianowicie chodzi o czas i procedury. Zresztą taki problem jest w większości inwestycji w OZE chodzi o biogazownie, wiatraki,
Ja 20 lat temu pisałem pracę dyplomową z tego źródła energii, wszystko co napisałem zostało potwierdzone w Twoim filmie, wtedy zamarzyłem pracować w energetyce, która ma takie perspektywy. W praktyce znalazłem inny zawód, ale nie oznacza że przestałem wspierać geotermię.
Siema! Widziałeś już co pokazali naukowcy projektu EHT?
a jak podchodzili wtedy do tego co pisałes? jakie było zaintresowanie tematem?
a nie chciałbyś się czasem podzielić pracą z innymi ?
@@nieracjonalny9123 Nie bo jej nie mam na swoim komputerze. To było 20 lat temu. Przez ten czas miałem kilka urządzeń, kilka dysków, kilkanaście systemów. Praca zginęła lub leży cyfrowo na dysku w piwnicy.
@@TomaszTrelaPlus Jasne ;] trudno się mawia. Pozdrawiam
Bardzo dobry temat. Niedawno obroniłem swoją pracę inżynierską w której projektowałem elektrownie geotermalną na terenie Polski - jeszcze wyższa półka wykorzystania od ciepłowni :)
Czy ta elektrownia będzie działała również przy temperaturze żródła poniżej 100 C? Turbina parowa ale nie na parę wodną, tylko na substancję o niższej temperaturze parowania?
@@mieszkogulinski168 zdecydowanie tak, stosując obieg ORC lub cykl Kaliny. Istotnym jest dobranie odpowiedniej substancji niskowrzącej, która wyprodukuje nam odpowiednią ilość pary przy zadanej temperaturze źródła.
To jak kolega coś liczył na poziomie inżynierskim, to proszę nie ściemniać publice nie odróżniającej entalpii o entropii. Zamiana wody obiegowej na nośniki chemiczne powoduje, że realizacja obiegu termodynamicznego jest w ogóle możliwa, natomiast nie ma żadnej mowy o opłacalności realizacji takiego obiegu, nawet po obłożeniu konkurencji karami CO2. Podstawy termodynamiki są bezlitosne, o sprawności obiegu decydują temperatury górnego i dolnego źródła ciepła. Dobrą sprawność można wydusić mając parę 565 'C. Mając wodę 65 'C nie można nawet zrobić pary wodnej przy ciśnieniu 0 barg. Mając wodę 155 'C można na innych nośnikach energii w ogóle taką maszynę uruchomić, ale chyba na litość boską umiemy odróżnić sprawność procesu przy to=565 'C i to=155 'C ? Na dodatek są to maszyny o małej mocy, czyli fizycznie zbyt krótkie, żeby tam się zmieściła odpowiednio duża ilość upustów regeneracyjnych podnoszących sprawność obiegu. Powiem tak: Niemcy oszalały na pkt. OZE, mając dziesiątki GW wiatraków i foto i mają ułamki promili geotermii. Bo się nie da. Nawet pomimo nakazów UE, Timmermansa i Leydenowej, podstawy fizyczne procesu uniemożliwiają masowe wykorzystanie geotermii do produkcji prądu elektrycznego.
@@kwg101 cześć, dzięki za tak obszerny komentarz. chciałem podkreślić, że napisałem, że elektrownia działać będzie - bo będzie. o ile dobrze pamiętam, bo inżynierkę pisałem jakoś 3 lata temu to sprawność wyszła mi około 7-9% - jest to oczywiście kompletnie nieopłacalna wartość, lecz nie można zaprzeczyć, że elektrownia by działała. moja praca inżynierska była też o tyle inna od większości prac, że uzyskany wynik był bardzo niski - studenci zazwyczaj próbują te wartości śrubować nie myśląc o tym, że słaby wynik też może być poprawnym wynikiem. a moje obliczenia były tylko potwierdzeniem dlaczego w Polsce, jak i większości krajów o podobnym profilu takie inwestycje nie powstają
Skoro takie dobre źródło energii nie jest wykorzystywane to znaczy że "komuś " jest nie na rękę- ograniczylibyśmy wtedy zakup innych surowców
Przecież wiadomo komu: Producentom paliw kopalnych. W tym naszym rodzimym.
Skoro takie dobre źródło energii nie jest wykorzystywane to znaczy że być może to że geotermia jest najdroższą pod względem nakładów inwestycyjnych technologią OZE ma jakieś znaczenie.
Nie uruchamianie geotermii jest przede wszystkim na rękę Tobie, bo ratuje cię przed kretyńsko wysokimi rachunkami, a nas przed rozdawnictwem kolejnych dotacji na coś, co jest kompletnie nieopłacalne nawet w epoce ocieplenia klimatu. A jeśli zieloni przywalą na węgiel takie kary, że geotermia wreszcie się opłaci, to opłaci się tylko relatywnie, bo przecież w wartościach bezwzględnych będzie oczywiście drożej. Nieszczęściem domorosłych poszukiwaczy teorii spiskowych jest zaślepienie na teorii "darmowych" kosztów paliwa. Tak, one wynoszą zero i tego nie ma po co udowadniać. W tym biznesie przeważają nieproporcjonalnie wyższe koszty budowy i utrzymania majątku i ta wada nie jest w stanie pokonać korzyści z tytułu "rezygnacji z zakupu innych surowców". Których zresztą nie kupowaliśmy, bo węgiel był swój. Zauważmy, że wiatr był darmowym paliwem i żaglowce upadły. Kapitaliści woleli płacić "za zakup innych surowców" (węgla), ale zarobić na wielokrotnie większej ilości kursów parostatku, ponieważ pomimo kosztów paliwa znacznie korzystniejsza była relacja przychodów ze sprzedaży do kosztów stałych (czyli budowy statku i płac marynarzy). W przypadku żeglarzy przedsiębiorca musiał płacić za stanie, ewentualnie za zabawianie się w szorowanie pokładu w czasie oczekiwania na wiatr. Podsumowując na drogim paliwie jest taniej, bo zwielokrotniony zarobek łatwiej pozwala pokryć koszty majątku. Więc same koszty paliwa, to tylko fetysz ekologii, liczy się stopień wykorzystania majątku, przyrost sprzedaży do sumy kosztów stałych i zmiennych.
Ważny temat, Panie Tomaszu. Dziękuję za materiał / Jest też ciepła woda odpompowywana z głębi kopalń. Może to być źródło energii dla pomp ciepła.
ważny temat Dobrze ze Pan o tym mówi , nie tylko ciepło, ale i generowanie energii elektrycznej za free ..... ktoś przeszkadza.
Że ogromne źródło energii to lekko powiedziane . Potężne ! Ile by można emisji co oszczędzić wykorzystując ciepło ziemi . Same baseny termalne pokazują potencję ten energii.
Nie korzystamy bo mamy być uzależnieni od kogoś innego
Bussiness as usual
Świetny film i ważny temat, szczególnie w dzisiejszych czasach
Dziękuję Panie Tomaszu za bardzo ciekawy i potrzebny materiał, szczególnie w dzisiejszych czasach. Pozdrawiam serdecznie!
Idąc za ciosem, proszę o podobny materiał na temat raportu NIK odnośnie pandemii.
Hihi 😂
Zwykle bardzo lubię Twoje filmy, ale tutaj rzucił mi się brak jednej rzeczy. Teraz jak o tym myślę to często brakuje takich informacji też w innych filmach. Mianowicie informacji nt. kontrargumentów przeciwników + najlepiej zbicie tych kontrargumentów.
Co do energii geotermalnej to słyszałem głosy, że na północy w Norwegii, gdzie ta technologia (chociaż domkowa) istnieje od dawna, to źródła, rzekomo zielone i odnawialne, się ogrzewają i po 15 latach sprawność procesu mocno spada. Sam nie mam szerszej wiedzy, więc nie odniosę się, natomiast liczyłem na odpowiedź :)
Pozdrawiam.
masz jakieś art albo dane? no offence tylko jestem ciekawy takich danych czy opinii
Ja też jestem ciekawy jak ten wyżej.
Dodam jako ciekawostkę - pod Warszawą w Mszczonowie są baseny geotermalne a właściciel bierze ciepło wg. ogólnodostępnych informacji z głębokości ok. 1600m. Nie jestem pewien też, ale wynikałoby to z charakterystycznego posmaku wody - aquapark Suntago - swoją drogą bardzo blisko Mszczonowa - prawdopodobnie też korzysta z geotermii do ogrzania basenów, ale tym się nie chwalą na stronie.
Mszczonów też jest ogrzewany z geotermii ale uwaga ;) więcej się płaci za ogrzewanie niż w Żyrardowie ( może do czasu ). Santiago nie korzysta z geotermii
Mądrego to aż miło posłuchać 👌😍
To nie do końca tak. Parę lat temu miałem do czynienia z próbnym wierceniem w Dębicy właśnie pod kątem geotermii. Pomimo stosunkowo płytkiego ulokowania zasobów warunki geologiczne "przebadane tym odwiertem" nie rokowały opłacalności inwestycyjnej. Nie wiem, jak sprawy poszły dalej, ale z pierwotnego oszacowania wyników badania wynikał brak wystarczająco przepuszczalnych warstw geologicznych na odpowiedniej głębokości. Wynik prostego ograniczenia: płytko - za zimno, głęboko - za drogo.
Też się nad tym zastanawiam od jakiegoś czasu ale nigdy nie sprawdzałem dlaczego. Teraz mniej więcej wiem. Dzięki
Cały czas myślałam że w Polsce jest to nieopłacalne i dlatego nie rozwija się tego źródła energii, dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędu.
Może teraz to się zmieni przez tą tragedię która się dzieje u naszych braci i sióstr, może w końcu będzie to wystarczający impuls do zmiany dla dysydentów politycznych miejmy taką nadzieję
jakich braci i sióstr? co się dzieje Polakom
@@XxxXXX-yn6co mówię tutaj o braciach i siostrach z Ukrainy, lecz zapewnie się domyśliłeś
Nie wykorzystujemy bo zbyt mało na tym zarobią pośrednicy.
Nie ma tego bo na tym ciężko zarobić. Coś się może teraz zmieni jak gaz będzie droższy. Jakby to rozwijali plus biogazownie rolnicze to już by naprawdę było fajnie
Zarobić idzie nawet pewnie lepiej niz na gazie czy innych paliwach bo większą sprawność, brak kupowania limitów CO2, brak kupować od kogos surowca.
Mądrego aż miło posłuchać
Podpisuje się pod tym stwierdzeniem. Pozdrawiam serdecznie
Jako mieszkaniec Zakopanego muszę powiedzieć, że geotermia bardzo się rozwinie, ale dopiero za jakiś czas (chodzi o Podhale). Póki co jest droga w porównaniu z węglem czy gazem, ale jak widać bardzo szybko się to zmienia (wojna), więc myślę, że coraz więcej osób wybierze geotermie.
Masz może możliwość podania liczb? Może być droga krótkoterminowo, np. do podłączenia, ale ile potem kosztuje eksploatacja i jak długo można z tego korzystać bez modernizacji? Bo to moim zdaniem jest kluczowe. Wyżej wyczytałem kwotę rzędu 80 tys./domostwo, ale jeśli jest to całkowity i dożywotni koszt... To moim zdaniem jest to jak za darmo. Dla porównania, instalacja ogrzewania gazowego w moim mieszkaniu 120m2, to koszt ok 30 tys. zł (wraz z robocizną) + koszty zużytego gazu ~2-5 tys. zł rocznie, zależy od zimy. Chętnie poznałbym liczby, bo inaczej dyskusja jest raczej bezcelowa.
Dziękuję Panie Tomaszu. Pozdrawiam serdecznie
Jak już wcześniej pisałam, milo się słucha Pana głosu akurat tak do snu :p i nowe informacje wlatują do głowy . DOBRZE MIEĆ KOGOŚ W INTERNECIE KTO PODAJE PRAWIDŁOWE I RZETELNE WIADOMOŚCI. pozdrawiam
A co do tytułowego pytania: no właśnie dlaczego?
Może coś więcej o ograniczeniach i problemach technologicznych? Jakie parametry geologiczne sprawiają, że w jednych miejscach wykorzystanie jest opłacalne, a gdzie indziej - nie? Dlaczego istniejące ciepłownie geotermalne są wykorzystane w niskim stopniu? Jakie są ich problemy? Co do Zakopanego - na Podhalu warunki są wyjątkowo korzystne: bardzo ciepłe złoża, do tego płytko położone. Ale np. w Toruniu sukces jest umiarkowany, mimo silnego wsparcia państwa. Z czego to wynika?
Może głębsze zbadanie tych kwestii przybliżyłoby autora do odpowiedzi?
Odpowiedź jest prosta, kasa, kasa, kasa, wykonanie odwiertów to miliony. Wody mamy na ok 80% kraju, większość niestety głęboko i wracamy do "kasa".
W Toruniu to w ogóle padaka z geotermia, za duża mineralizacja wód...
Ryzykcieplo...to polityka, demagogi apologety który lans robił wiadomej fundacji bylo wyżej dziurek w nosie, to jedno, uwagi tu bardzo sluszne gdyż cały szereg warunków geolog. ostatecznie zdecyduje o opłacalności inwestycji, mapka pokazuje obiektywnie gdzie mogą być to inwestycje opłacalne, zgadzam się z autorem filmu że zaniedbania są ogromne a technologia w świecie szybko się rozwija ale i kosztuje coraz wiecej
Się nie da. Fizyczne podstawy procesu. Dla sprawnej produkcji prądu potrzebna jest para 565 'C, a nie woda 65 'C. Nie ma geotermii do produkcji prądu nawet w przodujących OZE Niemcach, są tam jakieś ułamki promili mocy geotermii w stosunku do dziesiątek GW wiatraków. To nie spisek, tylko się nie da.
Gdyby politycy mogli na tym zrobic duże poeniądze już dawno byłaby geotermia w każdym możliwym miejscu.
W jednej kadencji się nie wyrobią więc po co
Dokładnie. Nie chodzi o to aby było tanio. Na pewno nie dla odbiorcy końcowego.
ooo nowy filmik ale trafiłem - z gory dziekuje Panie Tomku :)
Niesamowite! Nie wiem, czy bardziej jestem w szoku z tego co usłyszałam, czy z tego, w jakim kraju przyszło mi mieszkać... Może Niemcy by z Czechami coś poradzili....
Tak jak bardzo lubię filmy na tym kanale (ten również, żeby nie było), tak czuję potrzebę zauważyć, że w treści tego konkretnego filmu brakuje odpowiedzi na postawione w tytule pytanie - dlaczego. Dowiedzieliśmy się, jak dużo energii geotermalnej czeka na wykorzystanie w Polsce, ale nie dowiedzieliśmy się, dlaczego jest ona prawie niewykorzystana. Oczywiście można się spodziewać, że jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze (nie zwykłych ludzi, tylko tych osób, firm i instytucji, które zarabiają na innych sposobach pozyskania energii cieplnej), ale mimo wszystko przydałaby się jakakolwiek odpowiedź wprost na zadane w tytule pytanie.
Poza tym, jak zostało już zauważone, brakuje w opisie linka do raportu NIK, na który film się powołuje.
Cza wnioski wyciągnąć samemu
cza palić węgiel , rope , gaz i kroić frajerów na ekologie.
Mam dokładnie takie samo odczucie. Materiał fajny ale nie odpowiada na pytanie dlaczego..
podejrzewam, że Unia nie daje dotacji, ale może tylko bredzę. Z reguły w tym kraju nic się nie dzieje dopóki UE czegoś nie wymusi, co w sumie jest smutne.
Tak informacyjnie ... przyłączenie się do sieci geotermalnej w Zakopanem (przyłącz 30m) koszt to 80 tyś zł dla indywidualnego odbiorcy.
Nowy odwiert geotermalny badawczo-eksploatacyjny Bańska PGP-4 w miejscowo Szaflary - koszt 121 mln zł
@@TryHackX ale "nowoczesny" samochod sie lepiej sprzedaje niz "mam przylacze geotermalne" :D
@@TryHackX Jaki problem się stworzy?
@@politechnikakoszalinska8420 Na przykład z odpadami.
I później jakie są koszty utrzymania?
@@Roman_54 Ale odpady z silników spalinowych tez są. Piszesz straszne głupoty nie potwierdzone żadnymi faktami w prawdziwym życiu. Nie ma i nie będzie perepetummobile.. coś się zużywa przy pracy. Samochód elektryczny tesli (podaje ten przykład bo tesla góruje technologia) jest bardzo dobrym rozwiązaniem na lata- samo zużycie energii (paliwo-elektryczność) porównując zużycie na km/energia to odpady z samego spalania to jakieś małe procenty samej mocy użytkowej, a reszta się marnuje. W roku 2021 Tesla wyprodukowała więcej energii niż jej całe zużycie w samochodach i co najważniejsze jest to zielona energia. Oczywiście odpady będą w postaci baterii, ale w tym momencie technologia jest w stanie zapewnić długowieczność tych komponentów, a limitu nie widać na horyzoncie.
Słyszałem też o moźliwości spalania węgla pod ziemią , bezemisyjnie. Moźe powiesz coś na ten temat
Pracuje w Szwajcarii jako geolog. Tu stawia sie na geotermie i promuje ja - nie chodzi o geotermie wysokotemperaturowa, tylko dostepna w lokalnych warunkach niskotemperaturowa, pochodzaca z wod gruntowych (10-12°C) i plytkich wiercen (200-300m) gdzie temp. ziemi osiaga ok 20°C . Oczywiscie ta temp. jest niewystarczajaca do ogrzania domu, ale prosciej jest podgrzac wode z 20°C niz z 4°C. Taka geotermia moze byc wykorzystana takze latem do chlodzenia domow.
Wprawdzie udzial oleju opalowego w ogrzewaniu domow wynosil w Szwajcarii w 2017 ok 60%, ale ich uzycie jest mozliwe tylko do 2026 roku, potem beda dozwolone tylko bardziej ekologiczne rozwiazania i geotermia. Przy planowaniu nowych domow wynosi udzial geotermii 90%. (stan Koniec 2017).
Oczywiscie spolecznstwo jest tu bardizej zamozne, ale i swiadome ekologicznie. Polityczne rozwiazanie sa tez niezbedne.
w Polsce też się wykorzystuje, temperatury niestety niższe, max 12 stopni, ale i szpitale, i uniwersytety i sklepy z tego korzystają.
Geotermia - zaraz mi się przypomina Toruń i afera jaką kręciły media ( głównie Wyborcza i TVN) przeciw tej inwestycji i osobie która prowadziła ta inwestycje.
Lanie wody bez konkretów a da się ich podać bardzo dużo główne:
autor nie poruszył wątków typu:
Ciepło technologiczne potrzebne do instalacji ciepłowniczych to 130 stopni.
Nawet jakby na instalacje ciepłowniczą podawać przez wymiennik podgrzewać wodę z 8 stopni do 40-70 stopni to mamy gigantyczne oszczędności ponieważ taniej jest cos podgrzać z 40 czy 70 do 130 niż z 8 stopni. A wszyscy śmiali się z Rydzyka….
Nie poruszył wątku zasolenia większości wód podziemnych, ilosci potrzebnej wody żeby podgrzać średnie miasto i temperatury wody która można uzyskać z jednego otworu.
Legislacji która można zmienić Np. Tym co wiercą pod ropę powinni mieć nakaz przy okazji szukania wod geotermalnych - to 3-7% więcej kosztów. Deweloperom wpisywać w plany zagospodarowania i WZ do dużych osiedli kotłownie geotermalne albo pół geotermalne(ciepła woda z ziemi dogrzana czymkolwiek w sumie) i tak się opłaca.
Nie poruszył wątków ze obecna władza rozdała miliardy już na geotermię i 47% gmin w Polsce skorzystało już z tego a projekt był Ministra Szyki który umarł. Nawet Wolomin, Sochaczew, Żyrardów. Pełno gmin pobrało dotacje.
Geotermia to skarb. Proszę zrobić materiał o złożach na suwalszczyznie. Ale kompletny, konkretny i ze szczegółami, a przynajmniej najważniejszymi faktami.
A wszyscy śmiali się z Rydzyka z bardzo prostej przyczyny, mianowicie w Polsce nikt normalny nie chciał zatwierdzić własnym nazwiskiem. Robili to bodajże Niemcy i to dosłownie na odwal się. Z resztą wiesz taki wykład jest dość mało ciekawy.
@@vipr20111 Przeciwnie, ja właśnie posłuchałbym o tych szczegółach technicznych. Jak ktoś wchodzi na kanał "nauka" to szuka czegoś więcej niż okrągłych słów, taką przynajmniej mam nadzieję. A tak, to postawiono pytanie - i nie odpowiedziano na nie. Smutek.
@@buniokowski3162 Od tego masz literaturę. Takie kanały mają na inne zadanie.
Taki kanał, powinien podawać bezsporne fakty, super znać jakieś „ciekawostki”, ale dla zwykłego Kowalskiego cenniejsza informacja byłoby to, ze w sumie jaka kolwiek temperatura wyższa niż 8 stopni, jest tańsza do dogrzania…. Odwierty już jest technologia która nie zużywa rur, wiec taki otwór jest wieczny, nie ma go jak amortyzować właściwie.
Przykładowo, w Powiecie Wołominskim, są zbadane wypływy w okolicach 1,5km pod ziemia do lustra wody 30m pod powierzchnia ziemi, 180-220m3/h o temperaturze 47-50 stopni.
Taka ilością wody, o takiej temperaturze da się ogrzać cały powiat wolominski z jednego odwiertu i drugiego powrotnego !
Wystarczy „dogrzać” to do 130 stopni, co i tak jest dużo tańsze niż grzanie z 8stopni.
A budynki w bliskiej okolicy można grzać niższa temperatura bezpośrednio.
Dla ludzi w dzisiejszych czasach liczą się tylko argumenty ekonomiczne i myśle ze na takich trzeba się skupiać.
@@roberts9068 Jedna podstawowa zasada nie robi się geotermii gdzie są wapienie i tu Rydzyk poległ ponieważ b duze koszty odkwaszania tak H2SO4 poczytaj ile takie odkwaszenie kosztuje, za małe ciśnienie temperatura... itp. Tam poszły zmarnowane pieniądze i nadal lecą w tą dziurę bez sensu ile to juz lat i nadal nie działa popatrz na inne odwierty poł roczne maksymalnie roczne, nawet mój Ojciec odmówił kierowania tam odwiertami gdzie skutecznie robił to na Słowacji oraz na Podchalu, osobiście miałem przyjemność jako dziecko w tym uczestniczyć na wakacjach:) Jedyny teraz kierunek to nie geotermia a zgazowywanie węgla niestety PISoaparatczyki wstrzymali gotowe projekty a wiesz dlaczego przez tego grzybka bo maja z tego elektoratu parę punktów procentowych.
Nie wykorzystujemy wielu złóż które są przed nami ukrywane bo sobie na to pozwalamy
Wolą budować za 220 miliardów elektrownie atomowe ,straszne
Takie proste rozwiązanie tuż pod nosem a tak mało osób o tym mówi. Nawet nie miałem pojęcia, że my w Polsce mamy jednak szansę, żeby pokonać niektóre problemy. Właściwie to myślałem, że geotermia jest opcją jedynie w miejscach typu Islandia. Mam nadzieję, że wiele osób usłyszy o tych możliwościach i zrobimy z tego pożytek, bo już niedługo możemy żałować, że nawet nie próbowaliśmy.
To ci co nami rządzą powinni się tym zainteresować !!! To skandal jacy są niedoinformowani i niegospodarni !! a wszyscy to akceptują !!!
Jak zawsze bardzo interesujący program, dzięki!
Cieszę się, że Pan poruszył ten temat, szkoda tylko, że żeby przebić z czysta energia w zasadzie za darmo to się da. Mam wrażenie, że naprawdę komuś mocno zależy żeby powietrze szczególnie zimą było dobrze widoczne, nie wiem po co? Może żeby ludzie mieli pewność, że jest😒.
Należy przejść na atom.
@@marianhubada8770 atom to do produkcji energii elektrycznej, bo póki co innej alternatywy nie ma. Geotermia do produkcji energii cieplej. Do tego mix w postaci biogazowi i nagle się okazuje, że szantażować gazem się nas nie da.
Bardzo ciekawy materiał. Może mógłby Pan rozwinąć temat i wyjaśnić dlaczego w ogóle nie wykorzystuje się otaczających nas źródeł energii, jak np. pole magnetyczne, czy elektrownie atomowe? Polska jako jedyny (z większych powierzchniowo) krajów Europy nie ma ani jednej elektrowni atomowej, a wiele krajów pomimo, że je posiadają to z nich rezygnują. Co do pola magnetycznego Ziemi podobno już Tesla kilkadziesiąt lat temu opracował sposób pozyskiwania energii z tego źródła. Energię również można czerpać ze Słońca, wiatru, wody, itd. Może warto wyjaśnić ludziom dlaczego więc rachunki za prąd są coraz wyższe, mimo że wokół nas jest pełno ogólnodostępnej energii? W XXI wieku pozyskanie prądu i jego dystrybucja również nie powinny być problemem, a też po coś chyba się płaci te wszystkie podatki...
Polska nie ma atomu bo unia zabrania, pole magnetyczne ziemii to coś za dużo wyobrzymiasz, tesla co innego opracował, a energia z tego wszystkiego to raczej ciekawostka niż sposób na darmowy prąd, co do wiatru, wody, słońca to możesz mieć fotowoltaike czy wiatrak. Dlaczego więc ceny idą w górę bo muszą pokryć podatki, inflację a podatki dodatkowo socjalne m. In
@@Drraven96 Unia nie zabrania Atomu... uważa go za dobre źródło przejściowe. Dalej nie wiem dlaczego nie docelowe, ale jak najbardziej zgodnie z regulacjami unijnymi mozna budowac elektrownie atomową. Zresztą, pod warszawą jest aktywny reaktor atomowy przecież. Po prostu nie jest elektrownią.
@@Drraven96 Co to za bzdura, gdzie kiedy niby unia zabrania atomu? Prędzej dopłaci za transformację energetyczną. Projekt elektrowni w Żarnowcu został porzucony przez prostesty ludności, brak zaufania do pierwotnie zakładanej radzieckiej technologii. Później żaden rząd nie podjął się takich kosztów (60-120mld zł) i ryzyka, powstają tylko plany, komisje dojące hajs z budżetu. Na chwilę obecną jest plan na wybudowanie takiej do 2033 roku.
Co do poprzedniego posta, to rezygnacja wynika z wieku niektórych elektrowni, chęci Niemiec do handlu rosyjski gazemi i coraz niższym kosztem odnawialnych źródeł, przez co atom przy nich strasznie wygląda, choć jest potrzebny do stabilności, żeby nie było blackoutu przy flaucie zimą.
Ceny energii rosną, bo weszliśmy w recesję. Giełda spada, nie można już tak skutecznie spekulować na akcjach, to teraz surowce będą rosły. Normalny cykl w dziejach ludzkości, kolejny już.
@@pasiutrial Nie żadna recesja tylko robienie ludzi w balona. Już trzeci rok nie mogą sobie poradzić z covidem, na przemian otwierają i zamykają gospodarkę, z miesiąca na miesiąc całkowicie zmieniają przepisy prawne, do tego ciągłe rozdawnictwo i drukowanie pieniędzy... VIX leci w górę już któryś miesiąc z rzędu, a właśnie na covidzie i wojnie najwięcej przewala się papierami i trzepie kasę. To że coś się powtarza nie oznacza, że jest normalne, bo to tylko świadczy o ludzkiej głupocie, braku logicznego myślenia i braku umiejętności wyciągania wniosków z popełnionych błędów. Najprościej zwalić wszystko na recesję czy inflację, zamiast pociągnąć do odpowiedzialności tych którzy do tego doprowadzili. Przed 2008 również ostrzegano przed kryzysem, ale każdy tylko patrzył, żeby kasa się zgadzała, aż w końcu wszystko jeb.o, a winnych oczywiście nie było.
Każdy rząd jest po stronie społeczeństwa więc tylko czekać jak wszystkie świetne projekty i możliwości będą wykorzystane w naszym pięknym kraju.
Ostro😉
Niestety świetny sarkazm :(
Do małego zainteresowania energią geotermalną w Polsce przyczyniła się zapewne w dużym stopniu geotermia toruńska. Fakt, że jej animatorem był ksiądz Tadeusz Rydzyk, wywołał furię w niektórych środowiskach, a to być może przełożyło się na decyzje potencjalnych inwestorów.
Ponadto geotermia w Polsce stoi w poprzek interesom naszych sąsiadów. I raczej nie chodzi tu o interesy Czech i Słowacji.
No dobrze, a co z ELEKTROWNIĄ geotermalną, do produkcji prądu? Proszę jeszcze o takie zagadnienie. Ile kosztuje taka elektrownia i ile MW produkuje?
Pamietam jak ogladalem jakis program ta Discovery jakies 15-20 lat temu. Program byl o gosciu ktory twierdzil ze wynalazl silnik na wodor i ze koncerny paliwowe blokuja go w realizacji planu by to rozpowszechniac. Wysmiewano go, zaprzeczano mu ze samochody nie moga na wodor jezdzic mimo ze rakiety w kosmos lataja... Z geotermia pewnie jest podobnie.
Wydawac by sie moglo ze stoimy na prostej drodze do pozyskiwania energii. Studiujac kierunek OZiZE na krakowskiej AGH doszedlem jednak do wniosku ze pozyskiwanie energii ze zrodel geotermalnych jest bardziej skomplikowane niz to na pierwszy rzut oka wyglada. Problemem moze byc np temperatura, ktora wraz z transportem na powierzchnie ziemii, spada. Powoduje to tym samym o wiele mniej mozliwosci wykorzystania i w praktyce taka woda nadaje sie tylko do celow rekreacyjnych. Oczywiscie wlasciwosci takiej wody moga sie roznic ale najbardziej zaleza od skal otaczajacych i samej glebokosci zloza. Moge sie rzecz jasna mylic. Brakowalo jednak w tym materiale glosow "przeciw". Mimo to jak najbardziej doceniam poruszenie malo znanego tematu.
Może nie tyle jest to skomplikowane (technicznie nie ma tam technologii kosmicznych), co dyskusyjne ze względów ekonomicznych. Robienie z tego prądu to bardziej ciekawostka techniczna, a i z samym ciepłem bywają problemy, bo jest to co piszesz, nim ona dotrze do odbiorcy, to jest "taka sobie", taka nieco "letnia" już ;)
Bo to jest tak samo jak z super wydajnym pasywnym domem. Trzeba wyłożyć wielkie poeniadze na początek a i tak za życia nie wyjdzie sie na zero. Inwestycja w pompe ciepła, super pasywny dom kontra zwykla koza na drewno. To co pan doktor przedstawia to zwykle marzenia. Trzeba patrzeć realnie rowniez na koszty odwiertów i dystrybucji do klientow. Dlatego najlepszym obecnym źródłem energii jest elektorwnia atomowa.
Ludziom brakuje wyobraźni i widzą tylko czubek własnego nosa. Mogą tylko tak zrobić, żeby za swojego życia wyjść na zero, nie myśląc o tym, że koza na drewno to ich cegiełka w ocieplaniu klimatu. Jak to są pojedynczy ludzie to pół biedy, ale u nas tacy ludzie rządzą - byle się nachapać jak najszybciej, po co komu wizja. Mam wrażenie, że chyba kiedyś tak nie było, bo jak by tak było, to ludzie by nie wybudowali potężnych fortec albo kościołów ze strzelistymi wieżami, budowanych nieraz przez dziesiątki lat.
Problem w tym że gdy zbuduje się elektrownie lub ciepłownie geotermalną nikt nie zarobi po jej wybudowaniu. Natomiast na takim gazie, węglu itp co chwilę ma pośrednictwie ktoś coś urwie dla siebie
Ma Pan racje nikt nie zarobi włączają właściciela ciepłowni geotermalnej. Wszystkie ciepłownie geotermalne w Polsce powstały tylko dzięki dotacjom.
Nie ma przyzwolenia politycznego na tak tanią energie w ,,naszym" kraju a ekolodzy i zadaniowani zieloni nie są tym tematem zainteresowani !!! Pozdr
Jeden pionier z Torunia już od dawna inwestuje w geotermię. Nikt go nie docenia i nazywają go złodziejem. Trzeba cenić takich ekologów jak pan Rydzyk!
Iksde :D
XDDDDDDDD
Szkoda tylko że woda z tej jego geotermi ma 64 stopnie celsiusza i musi ją dogrzać do odpowiedniej temperatury, a zgadnij czym ją dogrzewa... podpowiem... węglem. Pozdrawiam.
@@BakerSFX Durny argument. To lepiej od początku grzać węglem?
@@karolpacha5238 lepiej wykorzystywać geotermy tam gdzie to jest możliwe a nie byle gdzie i załatwiać sobie dotacje, nie sądzisz?
@@karolpacha5238 to tak jakby postawić turbinę wiatrową w miejscu gdzie prawie nie ma wiatru i zamontować do niej silnik elektryczty tylko po to by się kręciło śmigło i wytwarzało prąd
Ilość ciepła może być i tak znacznie niedoszacowana. Np. w czasie wiercenia najgłębszego odwiertu na świecie SG-3 okazało się, że temperatura skał rosła znacznie szybciej niż przewidywano. Zamiast 100*C w rzeczywistości było 190*C.
Świetny materiał!
Niektórzy tutaj pisząc komentarze nie mają pojęcia co mówią... najlepiej powiedzieć, że się nie da. Akurat mam taką możliwość że buduję ciepłownie geotermalne i z tego co się orientuje w rynku jest na "tapecie" około 30 projektów (30 różnych ciepłowni geotermalnych). Dodatkowo jest coś takiego jak płytka geotermia i w tym raczej jest przestój bo do tego trzeba powierzchniowo dużej działki.
Ale takie Gotermie jak Stargard, Uniejów, Turek, Toruń, Poddębice działają i mają się dobrze. W budowie teraz są Konin, Sieradz, Koło ogłosiło przetarg. Dzieje się...
Najlepiej jest pisać w necie że w Polsce się nic nie da, a przy tym nie mieć pojęcia o czym się tak na prawdę mówi.
BRAWO!
Panie Tomaszu prosimy o serię filmów nt geotermii (tak jak w przypadku atomu), bo sporo osób nie rozumie, jak działa energia i co to jest entalpia. Są gotowi pomyśleć, że geotermią można zastąpić gaz i ropę 😂.
W jaki sposób energia cieplna "wyciągana" z ciągle stygnącego wnętrza Ziemi, jest energią odnawialną? Kiedy to stygnące wnętrze się odgrzeje?
Nasze jadro stygnie ale tez nie do konca ...cieplo z skorupie jest tez napedzane energia atomowa (pierwiastki promienotwocze)
Jak dlamnie geotermia ma ogromny potwncjał w użyciu masowym jak I prywatnym chciałbym by powstawały firmy I maszyny pozwalajace zeby kazdy dom z osobna mógł czerpać energie I ogrzewanie z głębi ziemi. Tak jak kazdy moze miec teraz panele słoneczne to ja bym inwestował w geotermie. Pozdrawiam serdecznie.
ogrzewanie już można = gruntowe pompy ciepła
@@paw686 super to bardzo dobra wiadomosc miejmy nadxieje ze nie za drogie
Nie najtańsze, ale brak przerzucania węgla i sterowanie ogrzewaniem z telefonu ma swoje uroki
Pan doktor nie wspomniał o tym że na terenie Polski jest kilkanaście tysiecy odwiertów zrobionych za czasów PRL i prawdopodobnie udokumentowanych. Odwierty te są zaczopowane betonem a wystarczy to pogłębić przy dzisiejszej możliwości wiercenia nawet do 3-4km. Władze idę w atom nie mając surowca. Na terenie niecki mogileńsko - łódzkiej są idealne warunki do geotermii.
Super materiał. Niestety znając polskich rządzących nie obchodzi ich taka możliwość pozyskania energii bo kasa by im się nie zgadzała za gaz, węgiel, ropę. Ktoś musi na nas zarobić bo oni nie chcą żeby kraj był samowystarczalny. Nigdzie nie mówią o zasobach geotermalnych jakby tematu w ogóle nie było. Niestety ich interesują tylko pieniądze więc w Polsce raczej nie ma szans na rozwój tego źródła energii.
Warto jest wspomnieć, że geotermia to świetne źródło ciepłej wody do ogrzewania domów i wody w kranie. Natomiast, ze względu na dosyć niską temperaturę rzędu 40-120'C (w elektrowni woda ma 300-450'C), bardzo słabo nadaje się ona do rzucania na turbiny i wytwarzania prądu elektrycznego (oczywiście poza pewnymi wyjątkami: Nesjavellir - Islandia).
No to wystsrczy zrobic glebszy otwor ... co okolo 100 m temperatura rosnie o 1 C... wpuszczasz do srodka wymiennik ciepla i vola ;).
Pmietam ze jak mialem praktyki w kopalni na glebokosci 1500 m to skaly byly juz doslownie gorace ... bez dzialajacej klimtyzacji mozna bylo sie udusic od goraca....a to tylko 1500 m ...
można zgazować węgiel , efektywnie spalać śmieci ,itd byłby Dubaj , a jest rozdawnictwo i będzie Wenezuela
Powinni wszyscy co do jednego lajkowac ten film ,żeby jak najwięcej osób to zobaczyło. Naprawdę,powinno tu być już 40 tysięcy lajków.
niestety, z tego filmu wynika, że to energia nieopłacalna. Ojciec dyr. ją ostatecznie skompromitował. NIK swoimi raportami jej nie wypromuje. W Zakopanem smród.
Ja mieszkam niedaleko Torunia i kilka lat temu było głośnio jakoby ''ojciec Rydzyk'' zrobił odwiert geotermalny, źródło podobno opłacalne, ale miasto jak i pobliskie samorządy nie były zainteresowane współpracą. Jest ciepłownia gazowa która ma podpisany kontrakt z miastem na wiele lat i tyle. Pewnie w reszcie kraju jest podobnie, z tym wyjątkiem, że nawet nie zrobili odwiertu, bo nie mają pieniędzy od emerytek :D
Tak myślę, że energia geotermalna ma pod górkę, bo kiepsko się na niej spekuluje. Lobby, które handluje paliwami nie jest zainteresowane taką konkurencją, więc nie szczędzi wysiłków by geotermię zdyskredytować.
Powinien powstać fundusz który będzie budował takie geotermie. Środki na inwestycje mogą pochodzić od obywateli to by była taka "emerytura" na przyszłość.
0:42 - dokładnie tak! Prawda leży tam gdzie leży, a nie pośrodku. Poza tym, geotermia to naprawdę wspaniała sprawa, no chyba że elektrownię geotermalną buduje Rydzyk - wtedy jest bardzo zła.
Widać, że Ojciec Dyrektor to wizjoner na miarę naszych czasów.
@@Zeewman Nie na miarę naszych czasów, tylko wykraczający poza nazze czasy, bo pierwsze odwierty już 14 lat temu robił. No ale to jest Rydzyk, więc czego się nie dotknie, to już z definicji jest złe, mimo że obiektywnie może być dobre albo neutralne.
@@pawekam2714 Bo to co robi rydzyk to nie żadna geotermia tylko gruby przekręt. Ta woda z Torunia jest za zimna, więc trzeba ją ogrzewać. A czym? Ruskim węglem...
@@maciekszymanski6898 "Fajna" teoria spiskowa. Maybacha też ruskim węglem napędza? 🤣
@@pawekam2714 ruską ropą
Geotermia geotermią, ja ostatnio zacząłem zastanawiać się, czemu nie wykorzystujemy powszechniej znacznie łatwiej dostępnej energii, czyli energii wodnej. Istnieją technologie pozwalające na wykorzystanie nawet niewielkich cieków wodnych, co więcej bez większego wpływu na żyjące w wodach organizmy. Niegdyś w bardzo wielu wioskach były wodne młyny, tartaki, folusze, kuźnie... Wiele wciąż ma nawet pozostałości infrastruktury! Wyobrażacie sobie potencjał energetyczny rozproszonych małych elektrowni wodnych? Żródło odnawialne, całkowicie darmowe (pomijając ewentualne awarie), nie potrzebuje skomplikowanej maszynerii, a do tego, w odróżnieniu od słońca czy wiatru, stabilne (pomijając bardzo ostre zimy).
To jest prawdziwy potencjał!
🤘😁🤘 Ja To robisz przygotowując tyle fajnych filmów! A już naprawdę podziwiam, jak rozwinął się Twój kanał i ilu masz subskrybentów! Żeby tak elektronika retro cieszyła się takim powodzeniem...
przypomnieli sobie rychło w czas oczywiście chodzi o pieniądze w Polsce jest tysiące odwiertów które można wykorzystać od razu
Ktoś musi zarabiac dlatego nikt się nie będzie zastanawiał na geotermią. To fascynujące, że nasza planeta jest w stanie nam dać wszystko za darmo a my ją tak niszczymy swoimi wymysłami
Ktoś, kto sprzedaje gaz, nie jest zainteresowany rozwojem GEOTERMII.
Polska wbrew UE powinna postawić na GEOTERMIE
🇵🇱♥️🇵🇱
Może odcinek o reaktorach termojądrowych? Plotki głoszą, że Chińczykom udało się już stworzyć "sztuczne słońce", które działa bez przerwy - choć nie chcą się przyznać. To dopiero źródło bez emisji, bez odpadów i niezależne od środowiska, czy pogody. W tokamakach i wstęgach mobiusa "trochę" większe temperatury występują, niż z geotermii i za ileś lat to dopiero może mieć potencjał... Był 2 lata temu odcinek o helu-3, ale to chyba nie wyczerpuje jak na ziemi próbuje się uzyskiwać energię w ten sposób i od tego czasu doszło do kilku powszechnie znanych osiągnięć w tym kierunku.
Nie tylko dla Ciebie niezrozumiałe! W Bułgarii, gdzie byłem na wczasach w 2008 roku obejrzałem sobie film o polskiej geotermii. Tylko w Polsce nic się o tym nie mówi!!!! Pokazali schematycznie, jak uzyskiwać energię cieplną i elektryczną z gorących skał geotermalnych! Robi się trzy odwierty do wspólnej komory umiejscowionej w skale o temperaturze 300 - 500st. Celsjusza i jednym odwiertem zadaję się wodę z pobliskiego cieku lub jeziora a na dwóch pozostałych montuje się generatory elektryczne o mocy do 50 MVA. Poza tym, że mamy energię elektryczną dla miasta o wielkości 50 tysięcy obywateli to jest jeszcze gorąca para do ogrzewania mieszkań!! Można również stosować wodę do produkcji w klasycznej elektrowni na przykład węglowej. Normalnie do kotła wlewana jest woda o temperaturze maksimum 20-25 st Celsjusza a gdyby zadawać do kotła wodę z odwiertu geotermalnego o temperaturze 70-80 st. Celsjusza to oszczędności węgla, koniecznego do podgrzania wody do tej temperatury były by kolosalne bo najbardziej ciepłochłonne jest podgrzanie wody do 90 st. Celsjusza! Przegrzewacze pary tu już ułamek tych wartości Niestety nikogo to nie interesuje!!
Na Jaszczurówce w Zakopanem kiedyś znajdowało się kąpieliska (przy wejściu do parku), które korzystały ze źródła ciepłej wody, która wybijała na powierzchnię. Niestety podczas remontu coś naruszono i woda się zmyła. Z dobrych wiadomości to w Białym Dunajcu już ogrzewają domy geotermią pociągniętą z Szaflar.
To wiadomo nie od dziś, nie chodzi o eko źródła ciepła tylko o politykę. Wydaje mi się, że puki na ziemi dostępna będzie ropa, gaz węgiel oto to nie co liczyć na spektakularne przechodzenie na inne źródła energii. W końcu ktoś musi trzepać kasiorkę na paliwach - proste.
Nie należę do rodziny radia Maryja, ale przypominam sobie jak jego lider chciał badać możliwości pozyskiwania energii geotermalnej to słychać było wycie że to absurd nie jesteśmy Islandią. No i okazało się że po paru latach odkryto że mamy ogromny potencjał geotermalny.
jaką temperaturę w swoim odwiercie uzyskuje ojciec Tadeusz?
W Polsce mamy bardzo dużo cennych złóż różnych minerałów ktore moglibyśmy wydobywać i sprzedawać , rozwijając przy tym nasz kraj. Czytałem gdzieś kiedyś o potężnych złożach chociażby tytanu, czy niegdyś głośny temat gazu łupkowego który by spokojnie zaspokoił nasze potrzeby. Ale co z tego? Polityka jak zwykle i ograniczanie nas jako państwa. Nie należymy do elity a do krajów drugiego świata które się tylko doi żeby inni miały lepiej. Za kilka lat, będziemy mieć inwestorów za granicy i guzik z tego dostaniemy :)
jednym z powodów jest napewno to że wtedy niektórzy by nie zarobili bo geotermia była by tańsza i bardziej ekologiczna, niestety wszystko się kręci wokół pieniędzy
Super wykład !
W Polsce woda podziemna jest tak zimna, że prądu z dodatnim bilansem z niej wytwarzać się nie da. Co najwyżej baseny możemy sobie podgrzać.
To interesujące. A jakie są koszty pozyskania tej energii względem alternatyw, zarówno odnawialnych jak i nie?
Wszystko rozchodzi się o pieniądze, a Polska to niezbyt bogaty kraj. Np. Ile energii potrafi wyprodukować elektropiepłownia które kosztuje tyle samo co elektrownia atomowa? (z węglem nie porównuje, bo pewnie węgiel zawsze dość skrajnie wygra potyczkę ekonomiczną)
Świetny materiał
W przypadku obiegu Rankine'a energię cieplną produkuje się przy okazji wytwarzania energii elektrycznej, zakładając że kończymy wytwarzać energię cieplną w elektrociepłowniach na rzecz energii geotermalnej i aby utrzymać wystarczającą sprawność elektrociepłowni wytwarzającej tylko energię elektryczną skraplacz podłączany jest w obiegu otwartym z wymianą chłodniejszej wody z bliskiego zbiornika naturalnego. Wskutek wymiany ciepła ze zbiornikiem, temperatura wody się podnosi o kilka stopni, przekraczając graniczne wytyczne i szkodliwie wpływając na organizmy żywe znajdujące się w danym zbiorniku. :)
Czyli w prostych słowach kończąc z pozyskiwaniem ciepła (przy okazji) z elektrowni węglowej szkodzimy środowisku???
@@rekawek6 Bez alternatywnego źródła pozyskiwania energii elektrycznej, bądź alternatywnej struktury budowy elektrociepłowni konwencjonalnej można zaszkodzić (lub zmniejszyć wydajność elektrowni bez szkodzenia środowisku). Z alternatywnych źródeł energia słoneczna i wiatrowa odpadają jako główny pilar zaopatrzenia, ze względu na zbyt dużą losowość, bądź brak produkcji w pewnych okresach. Elektrownie gazowe nie mają w wymaganiach zamkniętego obiegu, więc problem ten by zniknął (jednak tutaj też energia niewykorzystana w turbinie zostanie oddana do środowiska, więc równie dobrze można ogrzać tym wodę). Zaopatrzenie oparte na wytwarzaniu energii w elektrowniach wodnych wydaje się czerpać najwięcej korzyści z ogrzewania energią geotermalną - jednak o tym źródle energii najmniej wiem, więc radziłbym doczytać o tym z literatury, niż wierzyć słowom anona z internetu.
Dzięki chodziło mi głównie o to czy dobrze zrozumiałem Twój komentarz o elektrociepłowniach. Co do źródeł odnawialnych (wiatr słońce) uważam podobnie.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia I popieram
Co to znaczy: energia ze źródeł geotermalnych do głębokości 10km? Przecież energia geotermalna nie jest możliwa do wyczerpania, gdyż pochodzi z wnętrza Ziemi, a tej na pewno nie ochłodzimy w dającym się wyobrazić czasie. Można więc co najwyżej powiedzieć o energii możliwej do pozyskania w określonym czasie. Albo krócej: o możliwej do uzyskania *mocy*, bo do tego to się sprowadza (energia=moc*czas).
Czy geotermia to żródło o którym o. Tadeusz Rydzyk i pan Szyszko mówili całe lata temu? :)
Jak to zwykle w twoich filmach za krótko za zwięźle i za bardzo na temat a co za tym idzie , każdy twój temat jest poruszony wyjaśniony a pozostawia jakoś niedosyt wiedzy :-) ja tam zawsze oglądam całe twoje filmy i szczerze brakuje mi jakieś 15 minut :-)
Jest na to sposób: puść film w pętli albo ze zmniejszoną prędkością.
@@maciekszymanski6898 w teorii masz rację :-) ale na prędkości 0.75 trzeba by było spalić że 2 blanty żeby się fajnie oglądało :-P
Słyszałeś coś gdzie jest możliwość używania starych elektrowni węglowy dla geotermi? Turbiny parowe są Generatory i cała infrastruktura do linii wysokiego napięcia jest.
Musze przyznać, że nie znam się na tym zupełnie ale zastanawia mnie czy wykorzystywanie takiego źródła energii w skali globalnej miało by jakieś przełożenie na ochładzanie się jądra ziemi przez szybszą dyfuzje ciepła czy efekt byłby marginalny, niezauwazalny nawet przy tysiącach lat eksploatacji?
Zawsze można odnowić temperaturę zrzucając na ziemię jakąś asteroidę czy księżyc ;-)
Nie, nie miałoby znaczenia. Ilość energii którą udałoby się uzyskać byłaby tak mała, że wręcz niezauważalna dla samej Ziemi. Więcej energii powstaje podczas wybuchu wulkanów, po których strata ciepła nie byłaby nawet sumą energii uzyskanej ze wszystkich odwiertów.
Może i by miała, ale nie ma opcji, by nie powstały w przeciągu najbliższych kilkuset lat zdecydowanie lepsze sposoby pozyskiwania energii. Przez ostatnie 100 lat w dziedzinie pozyskiwania energii zrobiliśmy więcej niż od początku istnienia ludzkości. Fuzja jądrowa jest na dobrej drodze.
A ja tak trochę inaczej. Dom o powierzchni 177m2, ogrzewany drewnem, roczny kosz to 12000 koron szwedzkich. Kolega założone ogrzewanie geotermalne, pobór prądu (zużycie) w ciągu grudzień do lutego to 16000 koron szwedzkich. To ja się pytam gdzie są te korzyści. Tak dla formalności. Sezon grzewczy (w moim rejonie, Szwecji) zaczyna się już we wrześniu a kończy w maju. Mamy 12 mają a ja jeszcze dogrzewam. Proszę mi wierzyć iż ogrzewanie geotermalne nie w każdym przypadku ma sens i jest uzasadnione, opłacalne. ps trzeba się zastanowić skąd czerpiemy prąd , jeśli pochodzi z węgla to o ekologii nie ma mowy w przypadku ogrzewania geotermalnego.
Na poziomie jednostki nie ma to wciąż sensu ale tutaj jest mowa o masowej skali o dużych inwestycjach potrzebnych do obniżenia ceny dla końcowego użytkownika.
W mojej okolicy już wiele lat temu jak mnie jeszcze na świecie nie było (czyli ponad 30 lat) dowiercili się bodajże nawet przypadkiem, bo w poszukiwaniu Ropy, do takiego właśnie gorącego źródła. Początkowo bardzo się ucieszono! Bo to darmowe ciepło które miało zasilić całą okolicę w przynajmniej gorące grzejniki, a w samym miejscu gdzie się do tego źródła dokopano, od razu wpadł pomysł zbudowania tam ogromnego basenu który był by tą wodą ogrzewany!
Ale... Ledwo parę tygodniu po tym jak się dokopano, gdy ta woda wciąż buchała ogromnym strumieniem na kilkadziesiąt metrów w górę rozlewając się bardzo szeroko i powoli spływając wielką "rzeką", a raczej szeroką... Do głównej okolicznej rzeki, nagle okazało się że roślinność zaczęła gwałtownie usychać! A w okolicy pojawiać się martwe zwierzęta.
W ten czas zaczęto "zamykać" tą buchającą w górę wodę w oczekiwaniu na wyniki badań.
I okazało się... Że ta woda jest bardzo toksyczna! Że od groma w niej siarki i wielu innych bardzo szkodliwych substancji. I częściowo doszło nawet do skażenia tej głównej rzeki i niemal otrucia wielu ludzi!
Przez kilka miesięcy oczyszczano to co się już ulało, a w miejscu gdzie była "rzeka" tej wody do tej większej okolicznej rzeki, po dziś dzień tak naprawdę widać ślady... Bo trawa wyraźnie jest niższa, rzadsza i bardziej "chwastowa" niż jeżeli faktycznie trawą jest.
I wtedy wiem że kilka firm które początkowo ucieszyło się na to geotermalne źródło, szybko obliczyło że jednak jest ono kompletnie nieopłacalne. Bo samo oczyszczenie tej wody pochłonie więcej gotówki, niż uda się na tej wodzie w odpowiednim czasie zarobić.
I nawet dziś, a zasadniczo jakieś 15 lat temu? Coś ok. tego. Gdy budowali nową ogromną szkołę tuż niedaleko, to padło kilka propozycji odnośnie ponownie, budowy basenu i ogrzania wody tym źródłem + ogrzewanie tej ogromnej szkoły itd. Ale finalnie okazało się że nadal jest to nieopłacalna inwestycja. Oraz dodatkowo wiem że obawiano się że ziemia w tamtej okolicy się "zapadnie", bo źródło jest bardzo płytko. Że chyba wody gruntowne opadną (a w okolicy są naprawdę wysokie) i jeszcze innych rzeczy związanych z wydobyciem się tam obawiano... Nie wspominając o ponownym strachu przed skażeniem wody, które tym razem już by surowo kosztowało. ;)
@@jadwigaiskra1748 Mnie na takie rzeczy nie stać. ;) Ale tego roku ponownie słyszałem od pracownika Gminy że znów są prowadzone badania i że ponownie jest tym zainteresowanie od jakiejś firmy. A wręcz są już jakieś plany na zagospodarowanie tego... Co z tego wyniknie, to czas pokaże. ;)
👍 za wykład
Trzeba temat nagłaśniać , i trzeba mądrych ludzi którzy zaczną promować tego typu źródło energii , może wtedy rządzący się obudzą i zaczną coś z tym robić
był taki jeden ;) nagłośnił, potem niemieckie polskojęzyczne media i pożyteczni idioci go zjadły a tusek odebrał dotację ;)
Zapraszam do Poddębic gdzie źródła geotermalne są wykorzystywane od niedawna. A ciągle trwają prace nad zwiększeniem efektywności ich wykorzystania. W tej chwili osiedla bloków w mieście oraz budynki użyteczności publicznej ogrzewane są energią geotermalną. Trwają prace nad budową małej elektrowni geotermalnej.
Dzień dobry
No ok. To skąd taki brak zainteresowania tym sposobem pozyskiwania energii?
Może jest jakiś konkretny powód? Co jest tańsze? W sensie jak kształtuje się koszt dla odbiorcy w przypadku geotermi vs. analogicznie dla cen ciepła z ciepłowni konwencjonalnej?
Chętnie bym sie dowiedział.
Moze i koszt budowy takiego odwiertu jest duzy (technologia tanieje ) le uwywanie jest nieporownywalnie tansze niz wydobycie potem kupowanie gazu / wega i spalanie tego.
Dzięki
W Otwocku będzie odwiert do wód geotermalnych. Na pewno na potrzeby basenu, ale zapewne ciepłownia też na tym skorzysta
Proponuję skrajnie zreformować system podatkowy w Polsce, a w miejsce niepotrzebnej wtedy pracy urzędników skarbówki, zainstalować rowery z dynamo, będzie ekologiczny prąd i zdrowi, w końcu do czegoś potrzebni, szczęśliwi pracownicy. Dynamo daje 3W energii w godzinę, a pracowników skarbówki jest ponad 62000, co daje 186000W/h, to jest 1 629 360 000 watów rocznie z samej tej jednej zreformowanej dziedziny.
Bardzo proszę o film o pompach ciepła :)
Energia ze źródeł geotermalnych do 10 km??? A ile wynosi największy odwiert w historii ludzkości? Te 10 km brzmi absurdalnie głęboko
Odwiert kolski ma 12 km
Geotermia wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem ale chyba jest z nią jakiś problem bo poza kilkoma miejscami na świecie praktycznie się nie rozwija. Może program o problemach jakie towarzyszą tej gałęzi ciepłownictwa?
Korzystając z tej energii jesteś za mało zależny od Korpo-państwa.
@@marcinmikoajczak8569 Oj tam, jak państwo zechce to zadba o każdy element naszego życia. A w szczególności o te co do których byśmy nie chcieli żadnej "interwencji":) Słowo "fack" też pochodzi od takiej najmniej spodziewanej interwencji angielskiego państwa:).
Jak dobrze pamiętam, pewien Pan w Toruniu też zbudował goetermie i słyszałem z plotek że musi tę wodę dogrzewać innym źródłem energii bo chyba za zimna trysnęła, albo to za głęboko, nie wiem...
Polecam obejrzeć mapę temperatury wody podziemnej w Polsce - akurat Toruń nie jest dobrym miejscem na geotermię, ale okolice Poznania, Szczecina, Wrocławia, Katowic już są
czy posłowie o tym wiedzą? czy ktoś nie chce, aby ta technologia była rozwijana? dziwna i podejrzana sprawa, czemu w to nie idziemy.
Zostało odpowiedziane w filmie dlaczego nie wykorzystujemy. A mianowicie chodzi o czas i procedury. Zresztą taki problem jest w większości inwestycji w OZE chodzi o biogazownie, wiatraki,
Panie Tomaszu może odcinek o Gazie z Łupków? Czy w obecnej sytuacji nie będzie opłacalne wydobywanie go w Polsce?