Astronomia w Twoim domu - Ciemna materia

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 เม.ย. 2020
  • Wykłady i prezentacja on-line na żywo. Spotkania z polskimi astronomami, którzy na czas społecznego dystansowania dla Was będą opowiadać o zagadkach gwiazd i kosmosu. Po wykładzie nasi eksperci odpowiadają na pytania od Was.
    Dzisiejszy gość: dr hab. Wojciech Hellwing (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN)
    Temat: "krótka historia ciemnej materii". Ciemna materia to jedna z największych zagadek współczesnej nauki. Wszystkie obserwacje dotyczące galaktyk i głębokiego Kosmosu wskazują na wszechobecność tej tajemniczej substancji, jednak jej natura fizyczna wciąż umyka naszemu poznaniu. A cząstki ciemnej materii, jak dotychczas, nie udało się bezpośrednio wykryć w żadnym ziemskim laboratorium. Zapraszamy na wykład.
    Live stream odbył się 21.04.2020 r.
    Obrazek jako miniatura:
    Zdjęcie masywnej gromady galaktyk CL0024+17 uzyskane przez kosmiczny teleskop Hubble'a. Naniesiono na nie wymodelowane rozmieszczenie pierścieni ciemnej materii (rozmyty kolor niebieski). Źródło: NASA, ESA, M. J. Jee oraz H. Ford et al. (Johns Hopkins Univ.).
    #CiemnaMateria #fizyka #zagadki
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 140

  • @Astronarium
    @Astronarium  4 ปีที่แล้ว +13

    Zapraszamy na kolejne spotkanie: 23.04.2020 r. godz. 18:00 - Dźwięki kosmosu

    • @ugougo5188
      @ugougo5188 4 ปีที่แล้ว +3

      Obserwowałem wczoraj Starlinki. 1.Ponoć ich prędkość i pułap są zbliżone do iss. Na yt jest wiele filmów pokazujących tranzyt iss na tarczy księżyca. Zajmuje jej to ok 1 sekundy. Według moich obserwacji Starlinki poruszają się 4 do pięciu razy wolniej,wiec coś tu nie gra.
      2.Jeżeli na "polskiej" szerokości geograficznej ich trajektoria jest zorientowana praktycznie idealnie na lini W-E, to w jaki sposób płaszczyzna ich orbity może przecinać środek ciężkości Ziemi??
      3.Jezeli mają one służyć jedynie za przekaźniki danych, to w jakim celu jest ich jednocześnie tak dużo nad tak małym obszarem??
      4.Czy satelity nie powinny krążyć wokół barycentrum układu Ziemia-Księżyc, a nie wokół środka Ziemi??
      Nic mi tu nie pasuje...

    • @Astronarium
      @Astronarium  4 ปีที่แล้ว +1

      @@ugougo5188 Można sobie poczytać na portalu www.urania.edu.pl/search/node?keys=starlink Nb. dzis (22 kwietnia 2020) ma wystartować kolejnych 60 satelitów i chwilę potem przelecieć nad Polską.

    • @ugougo5188
      @ugougo5188 4 ปีที่แล้ว

      @@Astronarium Czytałem. Nie ma tam odpowiedzi na żadne z moich pytań. W ogóle nic na ten temat nie mogę znaleźć w sieci... :(

    • @Astronarium
      @Astronarium  4 ปีที่แล้ว

      A to www.spidersweb.pl/2020/04/satelity-starlink-pociag-na-niebie-starlink-7.html Bardzo wiele szczegółów chciałeś się dowiedzieć za jednym razem. Odpowiedzi łatwo znajdziesz w sieci.

    • @ugougo5188
      @ugougo5188 4 ปีที่แล้ว

      @@Astronarium Dziękuję Ci bardzo. Na pewno będę obserwował. Niestety co do odpowiedzi na pytania... muszę szukać dalej.

  • @piotrwilk8881
    @piotrwilk8881 4 ปีที่แล้ว +13

    Dziękuję za wykład, wszystko co Pan opowiadał jest fascynujące , dzięki Astronarium kosmos coraz bardziej mnie zachwyca.

  • @mlekoism
    @mlekoism 3 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo fajny wyklad. Dziekuje za wklad czasu i pracy.

  • @tomaszbek5841
    @tomaszbek5841 4 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo dziękuję za super wykład. Mega wiedza

  • @tomaszduda6756
    @tomaszduda6756 ปีที่แล้ว

    Prowadzący audycję fajnie -dosyć dokładnie tłumaczy ,dosyć skomlikowane zjawiska fizyczne.Zrozumiałem nieco więcej niż do tej pory. Dziękuję serdecznie za ten wykład.

  • @Astronarium
    @Astronarium  4 ปีที่แล้ว +5

    Więcej na temat ciemnej materii w Astronarium nr 32: th-cam.com/video/b7TNSdztch8/w-d-xo.html

  • @Nosttre
    @Nosttre 2 ปีที่แล้ว +1

    Fantastyczne, dzięki!

  • @irekszum7219
    @irekszum7219 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy i prosty w odbiorze wykład, liczę na kolejne , pozdrawiam

  • @nickt5606
    @nickt5606 2 ปีที่แล้ว +8

    Tylko od naszej Wyobraźni zależy czy coś rzeczywiście rozumiemy czy też nie.Jeśli nie możemy ,inaczej mówiąc ,czegoś sobie Wyobrazić ,to nie zrozumiemy tego ,nie pojmiemy.Pytanie czy system szkolnictwa na kolejnych poziomach ,etapach służy obecnie rozwijaniu umiejętnościom w tym kierunku ? Temat do rozwinięcia jeśli uważacie ,że ma on znaczenie .Osobiście zaczęłabym od przywrócenia przedmiotu logika ,który kiedyś świetnie się sprawdzał .👽

    • @user-is5yf5ye4s
      @user-is5yf5ye4s 2 ปีที่แล้ว

      W magnesy tez nie wierzysz bo nie rozumiesz?

    • @RAP0T
      @RAP0T 2 ปีที่แล้ว

      Czegoś ty się nabrała

  • @ennuiarduous6446
    @ennuiarduous6446 4 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo ciekawy wykład, dzięki!

  • @thedeep3
    @thedeep3 4 ปีที่แล้ว +2

    Idzie z dobrym dźwiękiem? Idzie.... Super :) Pozdrawiam serdecznie

  • @raiden00pl
    @raiden00pl 4 ปีที่แล้ว +16

    ale fajne te Wasze wykady :)

  • @andyreasoner4054
    @andyreasoner4054 2 ปีที่แล้ว +1

    Ciemna materia to wynik ciemnych umysłów ewolucyjnych kosmologów!

  • @rafalpietrusiak
    @rafalpietrusiak 3 ปีที่แล้ว +1

    Fajnie się ogląda dobra robota!! Moja teoria o ciemnej materii jest taka, że to po prostu czas czy 'czasoprzestrzeń' bo żeby zmieniać pozycje w czasie potrzeba energii albo masy(czarne dziury) więc.... może to czas którego jescze do końca nie rozumiemy? Pozdrawiam

  • @katarzynastefanczyk3832
    @katarzynastefanczyk3832 ปีที่แล้ว

    W mojej młodości ciemną materią był ktoś kto miał ciemno w mózgu.Dziekuje i zdrowia życzę.

  • @krzysztofbednarek9485
    @krzysztofbednarek9485 4 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawe

  • @vj512
    @vj512 4 ปีที่แล้ว

    Co z pomysłem że DM to hexaquarki BEC, czy planowane są eksperymenty go weryfikujące?

  • @pawkapawka-yv1np
    @pawkapawka-yv1np 4 ปีที่แล้ว +10

    Załóżmy, że ciemna materia istnieje, choć według mnie jest raczej wybiegiem: cieplikiem lub eterem - zastępcze rozwiązanie wynikające z braku zrozumienia oddziaływań występujących w większych skalach. Ale załóżmy, że jest i powoduje, że powstały galaktyki i że się nie rozpadają. Galaktyka drogi mlecznej nie jest jakoś specjalnie unikalna. Czyli w niej też powinna być ciemna materia. Powinno jej być dosyć sporo - 5, a może 6 razy tyle co materii barionowej. Czyli powinna być zauważalna grawitacyjnie nie tylko w skali kosmicznej, galaktycznej, ale i planetarnej. Również dla satelitów Ziemi. Jej gęstość powinna zależeć od odległości od serca galaktyki, ale poddana działaniu grawitacyjnemu ciemna materia powinna się zagęszczać/skupiać wokół obiektów mających masę powodując, że ich oddziaływanie grawitacyjne na inne obiekty powinno być nieco większe. Czyli wszystkie obiekty powinny w pomiarze wydawać się nieco cięższe niż są. Nie znamy prawdziwej masy barionowej Ziemi - bo w środku może być dużo ciemnej materii, ale znamy masę barionową sztucznych satelitów. Czy ktoś wykonał doświadczenia/obserwacje mające potwierdzić zwiększenie oddziaływań grawitacyjnych obiektów barionowych blisko Ziemi? Te poprawki na przykład dla składu jądra Ziemi powinny być dosyć spore i spowodować niezłą rewolucję w postrzeganiu budowy naszej własnej planety. Powinniśmy też zauważać pozorny przyrost masy obiektów blisko centrum drogi mlecznej. Powinny też występować chyba zjawiska dla gwiazd podobne do poruszania się w smole - bo gwiazda powinna za sobą ciągnąć niewidoczny ogon ciemnej materii.

    • @piablooo
      @piablooo 4 ปีที่แล้ว

      A kolega gdzie takie interesujące informacje wyczytał. Można źródło ? Pozdrawiam

    • @pawkapawka-yv1np
      @pawkapawka-yv1np 4 ปีที่แล้ว +4

      @@piablooo To moje własne przemyślenia i wnioski na podstawie wiedzy ogólnie dostępnej - między innymi w tym wykładzie. Liczyłem na to, że mi ktoś lepiej zorientowany wytknie błędy w rozumowaniu lub wskaże, że odkryłem prawdy dla nauki oczywiste.

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว +1

      pawka19701 pawka19701 tak, poszukuje się ciemnej materii w Ziemi, w układzie słonecznym jak i w drodze mlecznej. Jak narazie bez powodzenia, a same detektory ciemnej materii to skomplikowana sprawa. Są na ten temat liczne artykuły. Jest nawet polski naukowiec Andrzej Drukier mieszkający w Sztokholmie który się tym zajmuje.

    • @buscador11ful
      @buscador11ful 3 ปีที่แล้ว +3

      Jak to możliwe, że to co stanowi 95% naszego realnego Kosmosu jest nieuchwytne, nie można tego czegoś namierzyć, czy zbadać? A więc gdzie się ukrywa ten kosmiczny duch zwany przez astrofizyków ciemną materią - energią? Niewątpliwie coś gdzieś jest skoro oddziaływania tego czegoś obserwujemy i bez tego czegoś nasz kosmos by się rozleciał. Nie wydaje mi się żeby to było jedynie brakiem zrozumienia oddziaływań w większych skalach, przynajmniej nie tylko.
      Od czasów Newtona fizycy skupiali się jedynie na tzw. materii barionowej, no bo trudno ją przeoczyć. Dopiero fizyka kwantowa dała nam wgląd mikro kosmos,czyli tzw. świat z sub-cząstek, cząstek drgających nie w trzech ale czterech płaszczyznach (4D), świat który istnieje poza skalą Plancka, czyli mamy tu już do czynienia z prędkościami nadświetlnymi. Ciemna materia należy do świata sub-cząstek, właśnie z tego powodu nie będzie można jej badać w sposób konwencjonalny. No, przecież żaden detektor zbudowany z materii barionowej nie będzie w stanie zbadać coś co leży poza jej skalą, to tak jak gdyby chcieć nabrać wodę sitkiem :-) Nie ta rozdzielczość.

    • @buscador11ful
      @buscador11ful 3 ปีที่แล้ว +3

      pawka19701 " Powinny też występować chyba zjawiska dla gwiazd podobne do poruszania się w smole - bo gwiazda powinna za sobą ciągnąć niewidoczny ogon ciemnej materii." Pytanie tylko, czy pies merda ogonem, hmm... a może ogon merda psem ? :-) Ostatnie badania nad ruchami gwiazd w naszej Galaktyce ujawniły, że niezależnie od tego jak daleko są od jej centrum to prawie wszystkie gwiazdy poruszają się z tą samą prędkością kontową (MOND), co by świadczyło, że to nie gwiazda ciągnie niewidoczny ogon ciemnej materii ale ciemna materia ciągnie gwiazdę (to smoła - ciemna materia się porusza a gwiazda tkwi w niej nieruchomo) :-) A to z kolei postawiło by całą teorię WW do góry nogami. To by także tłumaczyło dlaczego ekspansja Kosmosu ciągle przyspiesza, czyli Galaktyki rozbiegają się coraz szybciej. Z grubsza chodzi o to, że tym motorem przyspieszenia jest właśnie ciemna energia, czyli oczywista oczywistość, działa tu druga zasadę dynamiki Newtona. Ciemna energia "ciągnie" za sobą galaktyki :-)

  • @Grzeniuu83
    @Grzeniuu83 3 ปีที่แล้ว

    Super!!

  • @zygmuntdziegielewski8335
    @zygmuntdziegielewski8335 3 ปีที่แล้ว +1

    Odnośnie 21:11 minuty wykładu. Zaobserwowany rozkład energii oraz istnienie zawirowań i strumieni gwiazd we Wszechświecie, przewidziałem już w 2015 roku . Późniejsze obserwacje astronomiczne, potwierdziły słuszność tych przewidywań, zawartych w mojej "Teorii Fizyki Realnej".
    Pozdrawiam

  • @lukjan7032
    @lukjan7032 3 ปีที่แล้ว +1

    Fajnie gadasz gościu... Brawo

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski5473 2 ปีที่แล้ว +1

    Im więcej odkryć👁️tym więcej tajemnic 🎆✋

  • @lihy1
    @lihy1 4 ปีที่แล้ว

    polecam zainteresowanym książkę Andrzeja Machnika: Poza czasem i względnością

  • @edwardlewandowski7830
    @edwardlewandowski7830 3 ปีที่แล้ว

    Kilka procent widoczne dla wzroku🌍🕊reszta w ukryciu😯🙏

  • @adambancer6126
    @adambancer6126 3 ปีที่แล้ว +1

    Ja wiem co to jest ta ciemna materia-to jest takie proste-!to jest dowód na istnieje jeszcze więcej i większych wszechświatów ,a nasz wszechświat jest w czarnej dziurze ?

  • @rafraf1933
    @rafraf1933 2 หลายเดือนก่อน

    Ciemna materię to nam wciskał niedzielski.

  • @aleksanderstrusinski5040
    @aleksanderstrusinski5040 4 ปีที่แล้ว

    ciemna materia to mogą być Wimpy i jeszcze jedne, nie pamiętam nazwy ale jest dwuczłonowa, mające chyba między 150 do 180 GeV czyli bardzo dużą energię. Powinna być zimna i ciężka :)

  • @hannaosajda8458
    @hannaosajda8458 2 ปีที่แล้ว

    A co jeśli ciemna materia to wypalona plazma? Można to przyrównać do popiołu pozostałego po spalonym węglu.

  • @bishbish9111
    @bishbish9111 4 ปีที่แล้ว +3

    rewelka...

  • @andrzejkadlubowski9047
    @andrzejkadlubowski9047 4 ปีที่แล้ว +2

    Grawitacja pomimo tego, że jest najpowszechniejsza jest najbardziej niezrozumiała. Ciągle brakuje jej w kwantowej teorii pola. Niedawno słyszałem opinię prof Abramowicza, że czarne dziury są skupiskiem czystej grawitacji. Czy nie może być tak, że ciemna materia może być jakąś formą inerakcji z czasoprzestrzenią i przez to nie możemy określić czym ona jest?

    • @alexandermalinowski4277
      @alexandermalinowski4277 2 ปีที่แล้ว +1

      Z samego pojęcia ciemna materia wynika, że ona w zasadzie nie oddziaływuje z normaną maeterią, poza grawitacją.

  • @baltazargabka6876
    @baltazargabka6876 3 ปีที่แล้ว

    Tajming trochę słaby, po 6 miesiącach...
    Ale mam pytanie, czy ilość ciemnej materii, ma wpływ na szybkość obrotu galaktyki? Jeśli tak, to ktora obecnie wiruje najszybciej i czy faktycznie, można prędkość obrotu połączyć z ciemną materia?

    • @alexandermalinowski4277
      @alexandermalinowski4277 2 ปีที่แล้ว

      A z czym innym można połączyć? Jest taka teoria, że prawo grawtitacji dla galatyk inaczej działa, ale ta teoria ma wady. Musi więc być jakaś inna forma materii grawitacyjnej, której nie widać.

  • @hannaosajda8458
    @hannaosajda8458 2 ปีที่แล้ว

    Czym jest niewidoczny ogon ciemnej materii ciągnący się za gwiazdą? Pozostałością po spalonej plazmie?

  • @paweldmochowski3918
    @paweldmochowski3918 3 ปีที่แล้ว +1

    ... a może istnieją trzy modele ciemnej materii w naszym wszechświecie? Nie wykluczając żadnej.

  • @dmlgg3329
    @dmlgg3329 3 ปีที่แล้ว +1

    Czarna dziura przyciąga a ruch obrotowy galaktyki daje przeciwny kierunek przy czym te siły się nie równoważą. Prawdopodobnie bliżej środka galaktyki są w zupełnie innej proporcji niż na jej obrzeżach. Te obiekty które znajdują się na jej obrzeżach mogą oddalać się coraz szybciej od centrum co daje nam mylne wrażenie rozszerzającego się coraz szybciej wszechświata. Należałoby sprawdzić czy nasza galaktyka oddala się od innych. Coś mi się wydaje, że oddalamy się od najbliższych gwiazd ale zbliżamy do tych gwiazd z obrzeży okolicznych galaktyk no i czy te galaktyki są stacjonarne czy też może wszystkie kręcą się w koło jeszcze czegoś większego. Czy my w ogóle jesteśmy w stanie to zaobserwować?

  • @pawel3461
    @pawel3461 2 ปีที่แล้ว

    Jesteśmy na ostatniej prostej

  • @janbielanski5141
    @janbielanski5141 4 ปีที่แล้ว

    Skoro ciemna materia może tworzyć skupiska bez materii barionowej to czy nie powinniśmy obserwować soczewkowania grawitacyjnego bez obiektu będącego soczewką (pewne deformacje widzianego obiektu wskazujące na soczewkowanie)?

    • @buscador11ful
      @buscador11ful 3 ปีที่แล้ว

      Myślę, że będzie to zależeć od samych własności ciemnej materii tzn. czy będzie tworzyć te tzw. skupiska, czyli rejony o zróżnicowanej gęstości. A może jest tak, że jest raczej równomiernie rozmieszczona w przestrzeni, wtedy soczewkowania nie będzie.

  • @edwardlewandowski7830
    @edwardlewandowski7830 3 ปีที่แล้ว

    ⭐🤔🕊🙏tajemnica zmienna i zawsze(?) za kurtyną,ale zbliżamy się !!🎺czy pojęcia teoret.obiektywnie czekają na odkrywce?👀😯

  • @RafaWudniak
    @RafaWudniak 4 หลายเดือนก่อน

    Czy może mi ktoś wyjaśnić dlaczego orbity planet możemy obliczyć przy pomocy teorii Einsteina bez uwzględniania ciemnej materii. Przecież gdyby założyć, że w układzie słonecznym jest ciemna materia to układ słoneczny powinien też inaczej orbitować.

  • @croonx1779
    @croonx1779 2 ปีที่แล้ว +1

    Dywagacje na temat temperatury ciemnej materii są lekko dziwne skoro nie mamy zielonego pojęcia czym ona jest?

  • @tomaszduda6756
    @tomaszduda6756 ปีที่แล้ว

    Skoro ciemna materia jest dosyć wyraznie skuiona wokół galaktyk. To znaczy że jest jakieś oddziaływanie na siebie wzajemne materii widzialnej i ciemnej. Coś jak protony i elektrony.

  • @edwardlewandowski7830
    @edwardlewandowski7830 3 ปีที่แล้ว

    Utajnione,😯dziwne😈👋

  • @norbertmagik1856
    @norbertmagik1856 2 ปีที่แล้ว

    Myślę że tz ciemna materia jest dalej niewiadoma, skoro jest jej koło 25% i oddziałowuje swoją masa na gslaktyki to jest to coś więcej niż pojedyncze cząsteczki?

  • @tomaszduda6756
    @tomaszduda6756 ปีที่แล้ว

    A co jeśli nasz wszechświat jest taką jedną tylko kulką widoczną na grafice w 38 minucie nagrania a ciemna energia jest ową sprężynką w tej grafice...... Co jesli obok naszego wszeświata są inne wszechświaty których siła odziaływania na nasz wszechświat bedzie oddziaływać (z wzajemnością) tak że za jakiś czas wszechświat będzie się rozszerzał coraz wolniej ,a wkońcu zacznie się kurczyć (chyba ponad 13,5 mld lat).....I tak skończy się cykl istnienia i rozpocznie nowy cykl (od wybuchu)....

    • @tomaszduda6756
      @tomaszduda6756 ปีที่แล้ว

      Pewnie Ameryki z tą hipotezą nie odkryłem, ale chcę wiedzieć jak się ta hipoteza nazywa.

  • @mirosawtupiak6147
    @mirosawtupiak6147 11 หลายเดือนก่อน

    i z tego wynika ,dużo wiedzy a LEGO nie to !!/

  • @maciejgal9243
    @maciejgal9243 3 ปีที่แล้ว

    Siły wszechświata są niewidzialne dla ludzkich zmysłów . Moja propozycja dla oświeconych wykładowców to elektroliza wody . Może to im zsoczewkuje mózgi .

  • @hansvonrostkov1994
    @hansvonrostkov1994 4 ปีที่แล้ว +1

    Komentarz dla zasięgów.

  • @niebieskiegalaretki218
    @niebieskiegalaretki218 4 ปีที่แล้ว +5

    Nie ma żadnej ciemnej materii, po prostu jeszcze nie rozszyfrowaliśmy pełnej natury grawitacji. Wam się na to oczy otworzą jak mnie się już zamkną
    Pozdrawiam

    • @bishbish9111
      @bishbish9111 4 ปีที่แล้ว

      Może tak być, ciemna materia to nazwa robocza niezrozumiałego zjawiska i nikt nie stawia pewnych stwierdzeń, ale zanim Ci się oczy zamkną, to może daj znać naukowcom co mają robić, bo Ty nic nie mówisz, a tak to im wszystko wytłumaczysz i będzie po robocie.

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      NiebieskieGalaretki bardzo ważne te twoje komentarze ....

    • @sebamac5398
      @sebamac5398 4 ปีที่แล้ว +2

      @@bishbish9111 W tym problem że osoby zajmujące się tematem snują wnioski które zaczynają przyjmować postać pseudo faktów, a brak możliwości ich ekserymentalnego udowodnienia zrzucają na barki etryryzmu tych niby substancji. Podobnie z czarnymi dziurami, nie ma możliwości dowiedzieć się co znajduje się poza horyzontem zdarzeń, ale będą się upierać z uporem maniaka, że w środku jest punkt, nie obiekt mierzalny. Ekstrapolują rzeczy i przyjmują że na postawie założeń jest tak czy inaczej. Dopiero muszą dostać w czoło faktem żeby zmieniali swoją mantrę. Tak chociażby było z odkrywaniem tego co znajduje się w naszym układzie słonecznym, co chwalę zmiany teorii jak tylko fakty nie chciały się z nią zgodzić. Fajni ci naukowcy, tacy nie za mądrzy, jak płaskoziemcy.

    • @bishbish9111
      @bishbish9111 4 ปีที่แล้ว

      @@sebamac5398 Jasne, naukowcy to też ludzie i mam do nich ograniczone zaufanie, bo nikt nie lubi się przyznawać, że np. lata badań zostały mniej lub bardziej zmarnowane i będzie brnął dalej w utarte opinie, dla tego nie ma co polegać ne jednym autorytecie.

    • @buscador11ful
      @buscador11ful 3 ปีที่แล้ว

      @@sebamac5398 Masz rację. Myślę, że jest jeszcze gorzej, bo nawet gdy dostaną faktem w czoło to mówią, że tym gorzej dla faktów. Nauka a w szczególności astrofizyka już dawno przestała być dziedziną niezależną a stała się swego rodzaju religią z tzw. niepodważalnymi dogmatami. Gdy jakiś niezależny naukowiec próbuje podważyć ich święte dogmaty, to natychmiast jest wyśmiewany, pozbawiany grantów lub wyrzucany z uczelni, czyli jeśli wlazłeś między wrony... Zresztą tak jest w każdej dziedzinie wiedzy, ba nawet w matematyce. Dla czego tak jest, ponieważ normalnie myślący człowiek nie może znać całej prawdy o świecie w którym żyje. Oczywiście jest garstka ludzi która zna prawdziwą wiedzę ale się z nią nie podzielą, ponieważ gdyby to zrobili wyszłyby na jaw wszystkie ich oszustwa i machlojki, no i utraciliby władzę nad duszyczkami :-)

  • @tomaszduda6756
    @tomaszduda6756 ปีที่แล้ว

    Skoro ilość skupisk galaktyk jest wieksza niż gdyby ciemna miała być ciepła a jednocześnie wykluczyliśmy że ciemna materia jest gorąca to chyba znaczy że są stany pośrednie miedzy ciepła a zimną , np chłodna ciemna energia.. Czyli ciśnienie ciemnej energii we wszechświecie już jeszcze dosyć małe .Czy dlatego galaktyki kończą się tworzyć lub już skończyły?

    • @tomaszduda6756
      @tomaszduda6756 ปีที่แล้ว

      Ciemna energia wg mnie jest tą sprężynka widoczną w 38 minucie nagrania tylko że grafika odnosiłaby się do skali makro- wielu wszechświatów....

    • @PrzemysawGrabskiPrem
      @PrzemysawGrabskiPrem ปีที่แล้ว

      Ciemna materia nie oddziałuje kinetyczne, tak jakby nie miała temperatury, ani ciśnienia.

    • @tomaszduda6756
      @tomaszduda6756 ปีที่แล้ว +1

      @@PrzemysawGrabskiPrem Jeśli nie ma ciśnienia- czyli jest próżnia to raczej nie może oddziaływać kinetycznie.

    • @tomaszduda6756
      @tomaszduda6756 ปีที่แล้ว

      Zagadkowa ta ciemna materia..... Chyba trzeba oszukać analogii w innych dziedzinach. Bo być może popełniłem sofizmat.

    • @paparitual8836
      @paparitual8836 ปีที่แล้ว

      @@tomaszduda6756 Wybacz, ale to Ty użyłeś terminów "ciepła/zimna", a to dotyczy kinetyki cząstek. Jeżeli nie ma energii kinetyczne, to nie ma pojęcia temperatury.

  • @renataroson9964
    @renataroson9964 4 ปีที่แล้ว

    Czy to prawda ,że obecne badania potwierdzają iż prędkość światła się zmienia ? To już nie jest 300 tyś.km ./s ? Jeśli tak to jaką wartość ma obecnie według naukowców?

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      Renata Rosłon nie zmienia się, prędkość światła w próżni jest stała. Dokładnie wynosi 299792458 m/s i 50, 100 lat temu była taka sama.

    • @marcin3701
      @marcin3701 4 ปีที่แล้ว +2

      zmienia się w zależności od ośrodka przez jaki przechodzi, a próżni jest natomiast stała i ma maksymalną prędkość.

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว +2

      Renata Rosłon metr jest oficjalnie zdefiniowany jako długość która światło pokonuje w ciągu tego ułamka sekundy, gdyby prędkość światła w próżni ulegała zmianie to nasz metr tez by się zmieniał ....

    • @jacekn4676
      @jacekn4676 4 ปีที่แล้ว

      @@olasek7972 a co z efektem rozszerzania się przestrzeni?

    • @buscador11ful
      @buscador11ful 3 ปีที่แล้ว

      @@marcin3701 Masz rację, prędkość światła zależy od ośrodka w którym się poruszają fotony a tak ściślej to nie fotony się poruszają a jedynie fala elektrom. czyli podobnie jak te kręgi na wodzie. To nie cząsteczki wody się poruszają (one drgają wokół swojego ośrodka) a jedynie czoło fali się porusza. A więc jest to jedynie ruch pozorny. Gdyby tzw. "próżnia" w przestrzeni kosmicznej była próżnią dosłownie (absolutną), to żadne światło z gwiazd nie miało prawa by być widoczne, po prostu nie było by nośnika. Przestrzeń kosmiczna jest wypełniona równomiernie fotonami (czyli tzw. wyśmianym eterem lub czymś podobnym) a więc to co robi foton to przekazuje energię kolejnemu fotonowi itd. czyli coś w rodzaju sztafety fotonowej. Jak widać jest to jedynie ruch pozorny. Naukowcom udało się zwolnić światło lasera do pojedynczych sekund.

  • @jozefoldboy2593
    @jozefoldboy2593 4 ปีที่แล้ว +1

    Astronarium TW !?

  • @LumpenProletariat2002
    @LumpenProletariat2002 2 ปีที่แล้ว

    Ciemna materia czy nie widzialna energia akcji i reakcji

  • @bartoszkuklinski90
    @bartoszkuklinski90 3 ปีที่แล้ว

    Ciemna materia dominuje w 2020.

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 3 ปีที่แล้ว

    Cenchrea

  • @katarzynap.
    @katarzynap. 4 ปีที่แล้ว

    Mam dwa pytania:
    1. Czy są przewidywania z jakich cząstek zbudowana byłaby ciemna materia?
    2. Dlaczego ciemna materia nie ma możliwości wyświecania energii?

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      Katarzyna P. 1. Przecież on mówi o tym

    • @katarzynap.
      @katarzynap. 4 ปีที่แล้ว +1

      @@olasek7972 ad. 1 chodziło mi o konkretne cząstki, np. tak jak dla tych gorących były przytoczone neutrina, to czy są jacys kandydaci dla ciepłych i zimnych. A ad.2 nie zrozumiałam dlaczego ciemna materia "nie świeci". Z czego ta właściwość wynia. Jeśli potrafisz mi to wytłumaczyć to chętnie przeczytam 😃

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      Katarzyna P. ad 1 - mówił o tym ad 2 nie oddziaływuje z promieniowaniem elektromagnetycznym wiec nie może emitować

    • @katarzynap.
      @katarzynap. 4 ปีที่แล้ว

      @@olasek7972 okej i w związku z tym pytanie kolejne, dlaczego nie oddziaływuje?

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      Katarzyna P. dlaczego, dlaczego, a dlaczego istnieją kwarki, gluony, a dlaczego fizyka kwantowa obowiązuje a dlaczego światło nie może lecieć szybciej, a dlaczego nie jesteśmy wszyscy bogaci i szczęśliwi....

  • @tomekgorniak4836
    @tomekgorniak4836 4 ปีที่แล้ว

    tak czytam tytuł.. ciemna materia w moim domu ? wtf? coo jess se mysle haha😅

  • @marekrudnicki9756
    @marekrudnicki9756 3 ปีที่แล้ว +1

    "wokoło" to jedno słowo. Kto nie wie, ten jest ciemna masa.

    • @piotrnovak2120
      @piotrnovak2120 3 ปีที่แล้ว

      a ktoś kto komuś ubliża jest zwykłym cwelem

  • @agrn.
    @agrn. 4 ปีที่แล้ว +3

    *wstaw tu tańczących afrykanów z trumną*

  • @krzysztofb7542
    @krzysztofb7542 2 ปีที่แล้ว

    WYSTARCZY ZMIERZYĆ TEMPERATURE PO ZA ZIEMIĄ W KOSMOSIE I BĘDZIE WIADOMO JAKA JEST TEMPERATURA CZARNYCH MAS

  • @222Krzycho
    @222Krzycho 3 ปีที่แล้ว

    Jaka ciemna materia? To po prostu nie istnieje a pieniążki na to idą potworne. Forsowanie tez bez pokrycia w faktach jest ignorancją. To nie grawitacja jest dominantą we wszechświecie.

  • @marcomek1
    @marcomek1 4 ปีที่แล้ว

    Film super. Mam jednak uwagi. Pominieto w ogole opisy naziemnych detektorów DM. To nie fajne. Poza tym nie wspomniano nawet mimochodem o MOND, a to już bardzo źle, bo MOND wyjaśnia wiele zagadek bez stosowania DM. Na koniec tylko uwaga redaktorska. DM nie zostało nigdy odkryte. Nadal to tylko hipoteza, nawet bez sensownej teorii. Słuchacze powinni być o tym poinformowani

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      Mariusz Szczepek może dlatego nie wspomniał o MOND ze nie jest to popularna teoria cierpiąca na szereg własnych poważnych problemów a co do DM to chyba nie raczyłeś posłuchać jego wykładu - mówił ze nie zostało odkryte i ze to nadal hipoteza choć jak dotąd wydaje się najlepsza przynajmniej dla znakomitej większości astrofizyków

    • @marcomek1
      @marcomek1 4 ปีที่แล้ว

      @@olasek7972 Skad wniosek że nie słuchałem wykładu? MOND odniósł ostatnio wielki sukces w modelowaniu galaktyk. Co do problemów, chyba ma on mniejsze jak hipoteza DM. Ma zalety o jakich na razie DM nawet marzyć nie może. Np aparata matematyczny i logiczny, weryfikowalność, umocowanie w znanej fizyce. Wyzwania przed mond to struktury wielko-skalowe. Hipoteza DM jest odwrotnościa MOND. Ma tylko dane obserwacyjne i nieudane próby wykrycia DM.

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      Mariusz Szczepek nie słuchałeś bo piszesz bzdury oskarżając go ze czegoś nie powiedział, jesteś propagandzista mond, bądź sobie niczego to nie zmienia, tak naprawdę mało kto w mond wierzy bo problemy ma kolosalne.

    • @marcomek1
      @marcomek1 4 ปีที่แล้ว

      @@olasek7972 Słucham? Naukowe podejscie do tematu polega na pokazaniu za i przeciw. Moj wpis miał na celu tylko uzupełnienie filmu. Bardzo doceniam filmy o astronomii. Moim celem nigdy nie jest negowanie czegokolwiek, a jedynie prawda o otaczającym nasz świecie. Hipoteza jaka nie wytrzymuje nawet mojej krytyki jest co najmniej słaba. Autor powinien sie ustosunkowac do pytań, a nie udawać że deszcz pada. W filmie nie ma żadnych informacji o tym co napisałem.

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      Mariusz Szczepek nie, naukowe podejście do tematu to pokazanie mainstreamowej teorii, zwłaszcza jak czas ograniczony, nie ma żadnego zobowiązania mówić o czymś co ma minimalne zainteresowanie w świecie naukowym.

  • @heeenryk
    @heeenryk 3 ปีที่แล้ว +1

    Za dużo cmokasz

  • @maciejgal9243
    @maciejgal9243 3 ปีที่แล้ว +3

    Brak myśli samodzielnej . Brak pomysłu . Wyuczone i powtarzane - cytowane bździny . Wiedzy prawie zero .

  • @pasiutrial
    @pasiutrial 4 ปีที่แล้ว

    Kiedy Astronarium zacznie mówić o ujawnieniu informacji o tajnych programach kosmicznych? W internecie już huczy, a u Was tylko ciągle te same stare informacje.

    • @s3rverius
      @s3rverius 3 ปีที่แล้ว +3

      Mówisz, że przeprowadziłeś już swój research w internetach? Dobre i wiarygodne źródła, to podstawa!

  • @krzysztofb7542
    @krzysztofb7542 2 ปีที่แล้ว

    CEMNA MATERIA JEST MIEDZY ZIEMIĄ A NP.MARSEM CZY SŁOŃCEM .
    NALEŻY ODNALEŚĆ CIEMNĄ MATERIĘ UTRZYMUJACĄ NASZ UAŁ SŁONECZNY

  • @nickt5606
    @nickt5606 2 ปีที่แล้ว

    Ciemna materia to inaczej ciemna masa.Słowem nic nowego.🧐

  • @emit673
    @emit673 3 ปีที่แล้ว +1

    Dawno nie słyszałem tylu bzdur na raz.

    • @semanel2472
      @semanel2472 3 ปีที่แล้ว +1

      Nie każdy miał szczęście urodzić się z mózgiem na tyle sprawnym, by być w stanie sprawnie przyjmować nowe informacje bez bólu przegrzanej głowy , także nie przejmuj się, nic w tym złego, że mało rozumiesz ;))

    • @emit673
      @emit673 3 ปีที่แล้ว +1

      @@semanel2472
      Osoby z takim mózgiem jak ty bez problemu łykają każdą złotą myśl.
      Gdyby nie było takich osobników, to kto by wierzył w Allacha, Josue albo w świętą Miriam.
      W tym filmie naiwniaczek opowiada bzdury o nie istniejącej ciemnej materii i obliczonej na tej podstawie ciemnej energii.
      Kapłani z takim samym przekonaniem opowiadają bzdury o piekle i o raju.
      Innym aktywnym opowiadaczem bzdur jest niejaki Bajtlik.
      Też powołuje się na oczywiste oczywistości, po to, żeby wciskać brednie o ciemnej materii.
      Oni mieszają fakty z wyobrażeniami.
      Zbyt szybki ruch gwiazd zewnętrznych w galaktyce stwierdzono na podstawie praw Keplera.
      Ten w filmie, mówi o prawach Niutona.
      Problem polega na tym, że gwiazdy poruszają się zgodnie z prawami niutona a nie Keplera.
      Bardzo opłaci się szukanie ciemnej materii.
      To jest bardziej opłacalne niż uczenie fizyki w jakiejś podstawówce.
      Zobacz film S. Bajtlka. Ciekaw jestem czy zauważysz na czym polegają bzdury przez niego opowiadane.
      th-cam.com/video/G5A96fK80vg/w-d-xo.html

    • @konradschmidt3919
      @konradschmidt3919 2 ปีที่แล้ว

      @@emit673 ten mędrzec jest pewien, że nauki przyrodnicze, zamiast na dowodach empirycznych, powinny opierać się na niezachwianej wierze w głębokie przekonania różnych łałtoryteuf

    • @emit673
      @emit673 2 ปีที่แล้ว

      @@konradschmidt3919
      łałtorytety takie jak Janda, Simon albo Horban opowiadają bzdury o pandemii.
      Uwierzyli bo tak im powiedział szczur z WHO.
      Ludzie uwierzą w każdą bzdurę.
      Nawet w to, że nie ma przeludnienia a wstrzykiwane preparaty nie są desperacką, ekologiczną próbą ratowania planety.

  • @br00net
    @br00net 2 ปีที่แล้ว

    sorry, ale ciemna materia to najdroższa materia świata i do tego nie istnieje, wydano na to biliony dolarów, a okazuje się, że większość(99%) zjawisk można wyjaśnić za pomocą elektromagnetyzmu, plazmy

  • @heeenryk
    @heeenryk ปีที่แล้ว

    Po co tyle cmokania

  • @tecugedeon9288
    @tecugedeon9288 2 ปีที่แล้ว

    miliony i miliardy lat temu. Wierutna bzdura. Nie da się tego słuchać. Nie ma żadnego dowodu, że świat istnije więcej niż 6.000 lat

    • @nickt5606
      @nickt5606 2 ปีที่แล้ว

      Da się choć słuchać chadko.Ja wolę liczyć 6000 lat od Potopu i kto mi zabroni ,co najwyżej umrę kiedyś w nieświadomości ale to nie będzie miało znaczenia na losy Świata.Bądźmy więc wyrozumiali na poglądy innych.Tyle poglądów ile Światów równoległych i każdy z nich jest prawdziwy dla ich twórców.😏👽

    • @yansh5581
      @yansh5581 2 ปีที่แล้ว

      Czy ta liczbe getnales ze swojej biblii SJ? Czy sam policzyles?

    • @przemog88
      @przemog88 2 ปีที่แล้ว

      @Tecu Gedeon Istnieją drzewa starsze niż to twoje 6000 lat ignorancie...

    • @tecugedeon9288
      @tecugedeon9288 2 ปีที่แล้ว

      @@yansh5581 Wszelkie naukowe dowody policzalne wieku najstarszych drzew na swiecie, wieku piramid, rękopisów itp rzeczy mają około 4.000 lat. A że ten wiek się pokrywa z Biblią, no to nie moja wina. Ziemia po potopie liczy około 4.500 lat, a więc wszystko się zgadza. Opowiadanie ludziom takich bajek o miliardach lat, tylko potwierdzają pewien werset: " Mieniąc się mądrymi zgłupieli" :)

    • @tecugedeon9288
      @tecugedeon9288 2 ปีที่แล้ว

      @@przemog88 Chyba w innej rzeczywistości głąbie.

  • @pshemoon3009
    @pshemoon3009 3 ปีที่แล้ว

    Streszczenie pracy doktorskiej. Nie ciekawej.

  • @MakrtingSunnymedia
    @MakrtingSunnymedia 2 ปีที่แล้ว +1

    *Dziękuję za wykład, wszystko co Pan opowiadał jest fascynujące , dzięki Astronarium kosmos coraz bardziej mnie zachwyca.*