Wreszcie bardzo profesjonalne i obiektywne przedstawienie tajemnic powstania Polski. Serdeczne podziękowania dla profesora Andrzeja Było oraz Waszego zespołu.
Mieszkam 2 kilometry od Bruszczewa:-) Na moim ogrodzie po drugiej stronie doliny rzeki nad którą leży gród Bruszczewo, znajdowałem masę skorup oraz resztek jakiegoś żużla i przepalonej rudy. W terenie zalewowym łąki, na torfowisku widoczna jest długa grobla ze zwykłej ziemi. Miejsce ciekawe. Od dziecka się tym fascynowałem. Generalnie wzdłuż doliny same ciekawe miejsca. Dalej w dół rzeki jest kilka innych grodów. Na północ, kilkanaście kilometrów leży Bonikowo. Wykład rewelacyjny! Pan profesor Buko opowiada jakby recytował poezję:-)
Burzyć panujące dogmaty, wątpić nieustannie i stawiać pytania, to konieczny warunek rozwoju nauki. Podoba mi się takie podejście. Fizycy mówią, że dobra teoria rodzi więcej wątpliwości, niż rozwiązuje tych dotychczasowych. Pozdrawiam.
65mto ,,Burzyć panujące dogmaty...". Jeżeli ,,Dogmat - termin pochodzący z języka greckiego (δόγμα dógma), oznaczający wersję doktryny religijnej uznaną za obowiązującą przez daną religię i jej hierarchię." - (www.pl.m.wikipedia.org), to na miejsce ,,zburzonego" jednego dogmatu hierarchia ,,wypichci" 2-3-5- nowych dogmatów. Jak już to ,,Burzyć panujące hierarchie", a dogmaty same znikną. Patrz: Walka kościoła z wyznaniami przedchrześcijańskimi. Najpierw z kapłanami, potem z miejscami kultów, a ,,nawróceni na jedynie słuszną wiarę" przekonali się ( na własnej skórze!) o wyższości nowej religii nad starymi ...zabobonami.
Film w necie "O strasznych wydarzeniach przed powstaniem państwa polskiego" a tam opisywane są pozostałości dawnych grodów niedaleko Kazimierza Dolnego, że mogły być przejmowane przez Piastów. W necie jest niewygodna informacja, że Piastowie byli Wikingami. Ponoć po hucznym ogłoszeniu badań szczątków rodu Piastów, po zbadaniu cisza... bo okazało się, że oni mieli jakieś geny Wikingów. Czyżby te nagłe zniszczenia miejscowych grodów w tamtych czasach przez to, że Piastowie podbijali, porywali i niszczyli wszystkich i wszystko po drodze. Chyba ludność polska została wtedy podporządkowana Wikingom
35:37 Poza jednym przykładem... Może ktoś, kto ten gdański gród stawiał, kiedyś widział resztki grodów piastowskich i zapamiętał chytry myk techniczny? A może napotkał na ten sam problem i dokonał czegoś po angielsku zwanego reinvention? Jako wojownik patentowy byłem szczególnie uczulony na pewien patent Sony na bufor z tranzystorami PIN nie mający efektu przebicia prądowego. Byłem, bo sam go wynalazłem. Sprawdziłem datę zgłoszenia patentu, daty, kiedy ja nad tym pracowałem - i Sony było pierwsze, im się patent należał. Ale nieraz trafiałem na naruszenia - i nie wiem, ile było kradzieżami świadomymi, a ile tak jak w moim przypadku... Tak więc niekoniecznie trzeba szukać związków historycznych. Jak na pewnym etapie rozwoju pojawiają się podobne problemy techniczne, to pojawią się też podobne, a nawet tożsame rozwiązania zupełnie niezależnie od siebie.
To mój pierwszy przebyty materiał z tego kanału. Sama tematyka, a następnie forma przedstawienia są niebagatelne, a zarazem kapitalnie zarezentowane. Dziękuję i życzę dalszych sukcesów. 👍🤗
Niedawno pod jednym z filmików był komentarz, że Kontekst ma małą oglądalność - a tu proszę, ponad 20 tyś. wyświetleń w ciągu tygodnia. Być może popularność "wielkiej Lechii" przyciągnęła niektórych widzów - mam nadzieję, że się nauczyli jak wyciąga się wnioski naukowe. Temat ciekawy i filmik świetny - czekam na więcej, i o wczesnym i o późniejszym średniowieczu.
Fascynaci Wielkiej Lechii nie nauczą się jak wyciągać wnioski naukowe, chyba że są jeszcze nastolatkami i po prostu nie mieli dostępu do poważniejszych treści. Starsi Lechici mają już ugruntowaną wizję "zakłamanego świata nauki na garnuszku Niemiec" i merytoryczne argumenty nie skłonią ich do jej porzucenia.
W szkole nigdy nie lubiłam historii… umysł ścisły gdzie biologia i chemia były dla mnie najważniejsze… teraz 20 lat po studiach sięgam po historyczne książki i właśnie Polska Piastów i przed mnie najbardziej fascynuje potem Niemcy lata 30 te…, normalnie odkrywam nowe hobby i uwielbiam to! Dziekuje za fascynujące info!!!!
Gratuluję pomysłu przeprowadzania takich spotkań. Dla mnie to świetny sposób na zapoznanie się z nowymi badaniami. Pytania Pana Profesora rzeczywiście pobudzają wyobraźnię. Trzymam kciuki za rozwój Waszego kanału.
Genialne... Czekam na więcej, cieszę się że tematyka terenów Polski przedpiastowskiej jest poruszana w sposób naukowy. Jest co oglądać. Subskrybuję od teraz, a odcinkowi stawiam 10/10 i czekam na następne odcinki. Pozdrawiam!
Jedno z najciekawszych spotkań do tej pory! Założenie, że był równoległy ród konkurujący z Piastami jest fascynujące i rzeczywiście wiele na to wskazuje.
Jestem świeżo po przeczytaniu książki Pana Profesora, to faktycznie czytadło. Dla mnie laika bez problemu udawało się nadążać za treściami. Rzuca się w oczy dyscyplina naukowa, tylko fakty i tylko nieśmiało, poprzez rozwinięcie niektórych tematów widać poglądy autora. Bogata bibliografia pozwala na samodzielne pogłębianie wiedzy.
Dziękuję za podjęcie i ciekawe przedstawienie tematu. Tego rodzaju tematyka jest na peryferiach systemu edukacji. Pozostaje ciekawość, że tuż obok (mieszkaniec Kościana) są świadectwa historii, niekoniecznie czaro-białej. Hobbystycznie i z zaciekawieniem (bez pełnego Kontekstu) zwiedzałem grodziska Bonikowo, Stary Białcz, Kunowo, Kurza Góra, Krzywiń. Na celowniku z pomocą map Google grodzisko Prochy i pobliskie Kościana Bruszczewo (Przysieka Poska). Nie jestem pewien, czy wszystkie wymienione pasują do omawianego tematu. Tym bardziej, jest powód do sięgnięcia po "Świt państwa polskiego" ... pozdrawiam
29:15 "A co interesowało kupców arabskich najbardziej?" Arabskich :) Widzę, że w PAN nic się nie zmieniło i nadal o pewnym narodzie nie można mówić w złym kontekście.
Takie same Gary używała moja Babcia, pamiętam te kształty, trzymane tam było zawsze mleko do skwaszenie i na sery. Ucha już poodrywane, ale doczekały lat 80tych. Oczywiście już na kole robione przez garncarzy pewnie z okresu miedzywojennego na pocz. XX wieku, ale wzór był taki sam.
@@ggnagognagoma2462 Nie no, aż takie stare jak Jagiełło wykopywał to raczej nie, 😉 Czytałem że się jakiemuś gościowi chwalił, Że ta ziemia taka Cudna, że garki gliniane rodzi, chodziło o obszar koło Proszowic od rejonu Kopca Wandy w stronę Stradów i Wislicy, tam gdzieś było centrum Garkowe kupę pieców i garow dobrych i wybrakowanych znajdowali przy wykopkach. Chyba Jagiełło, o ile mi pamięć nie płata figla hehe.
Ziemia gnieźnieńska była bez grodów tornowskich ze względów bariery geograficznej jaką była rzeka Warta. Większość roku taka rzeka była trudna do przekroczenia. Ziemia gnieźnieńska była zasiedlana z kierunku kaliskiego.
Uczestniczyłem na pocz. lat 90-tych w badaniach archeo na grodzisku w Grzybowie pod nadzorem naukowym IHKM PAN i prof. Zofii Kurnatowskiej, fajnie sobie przypomnieć.
14:30 Moim zdaniem błędem jest wyznaczenie granicy jako linii prostej. Jeżeli przeprowadzimy granicę przez Poznań a więc uznamy, że granicą była Warta to wszystko będzie się zgadzać.
@@Sattivasa Jeżeli granicą była Warta, to Poznań nie był grodem wysuniętym na zachód poza granicę. Można oczywiście wyznaczyć granicę jako linię prostą i wymyślać teorie dla punktów, które znajdują się poza granicą. Proste?
@@Sattivasa Można wyznaczyć granicę łącząc kropki jak dzieci to robią, następnie zmierzyć odległość między grodami spoza centrum i tę odległość odmierzyć od linii łączącej kropki i będziemy mieć dużo lepszą granicę, niż linia prosta.
Budowa palatium na Ostrowiu Lednickim z widokiem na jezioro, kiedy budowano budowle bez okien lub ze szkiełkami dla wpadającego światła, ale nie do ogladania przez szybę jak w XXI w. to bez sensu. To po co budować wały kiedy zostaja otwarte na długości 40 m ??? Lepiej wybudować wał dokończony obronny, dający pewnośc bezpieczeństwa, a widokowe palatium poza wałami - to ma sens. Reszta bardzo superowa, z pełnym podziwem Pozdrawiam
Panie profesorze zapraszam do Poznania. Jest udostępniony przekrój wału grodowego. Robi wrażenie. To byla mega twierdza z ogromna katedrą. Zarysowano też kontury Palladium. Poznań to chyba jedyne miasto w Polsce z 3 zamkami. Piastowskim, królewskim i cesarskim. Ten trzeci nie jest nasz ale już się do niego przyzwyczailiśmy. Gdy w Poznaniu stała katedra to w Krakowie psy d.. szczekały
Panie profesorze, bardzo ciekawy wykład. Przydałoby się połączyć Pana koncepcje z odkryciami prof. Jerzego Nalepy m.in. dot. Toponimow na granicy Nisy Łużyckiej.
W plemieniu człowiek znajdował bezpieczeństwo, solidarność i wspólnotę, z zasady był wolny, współdecydował ze starszyzną na wiecu, z zasady korzystał bez ograniczeń z natury - lasów, rzek i jezior. W feudalizmie człowiek stał się najpierw niewolnikiem, a w miarę upywu czasu niewolnikiem-zwierzęciem, od czego uwolnił się dopiero pomału i z trudnością po rokku 1918 czyli po 950 latach feudalizmu.
Orientuje się ktoś, czy istnieją materiały na temat dwóch grodzisk widocznych na prezentowanych mapkach w okolicy ujścia Prosny do Warty? W tamtym rejonie jest dobrze zachowane grodzisko w pobliżu Modlicy, jednak to obiekt starszy, z okresu halsztackiego. Na temat grodzisk wczesnośredniowiecznych nie udało mi się nic znaleźć.
Jest coś w necie o Modlicy. Byłem na tych grodach kolo Pyzdr. Modlica to nie jest czasem grodzisko kultury łużyckiej? Musisz poszukać... nie pamiętam....
Panowie, a co z Pomorzem i wybrzeżem Bałtyku!? To w końcu najbogatszy pod każdym względem Rejon Polski!! I jak umiejscowieni są w tym Kaszubi, chyba ostatnie plemię zachodnio słowiańskie. Z rejonu Bałtyku do Gniezna nie jest daleko. Gorąco pozdrawiam.
Piastun to zawód. Jak już to ród od nazwiska Koszyszko. Ciekawsze byłoby omówienie w jaki sposób wysłannicy i szpicle , doprowadzili do wyboru najlepszego dla siebie kandydata , umożliwiającego wypchnięcie Lechii z terytorium Germanii.
Tak, też to czytałem, pancernej jazdy wielikajej lechiji na tyranozaurach Giermańce nie dali rady pokonać, to nasłali dywersanta Mieszka vel Icchaka ibn Moszke z Palestyny.
Przedtem ustalić trzeba co to byli germanie i jaki to 'oni' mieli teren. Do Lechii pchali się różni i rozniści, i jeszcze różniejsi . Ktoś ich nazwał w końcu germanami no i taki to mamy nowy 'naród' 😂
A czym się różnił Polanin R1a od Polanina R1b.... Obu z tej samej rodziny... Wcale bez krewnych R1b "germańskich" wszyscy żyli we wsplnotach rodowych. Ale wcześniej Kurganowscy przeorali globularna amforę i od tego się zaczęła ekspansja potem znowu Corded Ware. Polanie to już taki późny moment mało ciekawy w większej układance. Każdy patrzy na nazwiska wodzow zamiast na kulturę.
Ciekawe jaka funkcja była grodziska Stradów. Chyba największe grodzisko wczesno sredniowieczne w Małopolsce w państwie(?) Wiślan. Razem z podgrodziami miało ponad 15 Ha. Samo i tak było duże i monumentalne, miało pow. 1.5ha.
Jest takie ogromne grodzisko we wsi Grodzisk nad rzeką Liwiec. Tak ogromny obiekt, nad mała rzeczką ? Poszukajcie odpowiedzi, związanej też z tym że, Wisła ,,odsunęła" się od Czerska i od lewobrzeżnej Warszawy, a także przedzieliła Brok (nad Bugiem) tak, że gród jest dzisiaj po drugiej stronie rzeki.
@28:30 (użyję współczesnych porównań skoro taka jest tu moda, choć nie będzie tak dziwnie jak ok. @24:50) Nie rozumiem na co bezpośrednio zdałyby się duże środki (zrozumiałem, że mowa tu o środkach pieniężnych?) przy budowie grodów? Na stal, aluminium, prefabrykaty, na ciężki sprzęt budowlany? Przecież całość budulca była pod nosem, potrzeba było tylko odpowiedniej liczby rąk do pracy. A robotnicy skąd? A choćby ci jeńcy to co, przesiedlani byli żeby na nowym miejscu się wałkonili? A w ogóle ludzie poddani władzy Piastów to co, nie mieli żadnych obowiązków a same prawa? Piastowie potrafili narzucić swoją wolę na zewnątrz a na swoim podwórku byli spolegliwymi trusiami chodzącymi na paluszkach przy miejscowych? A ludzie, jeśli wynagradzani za pracę, to co, tylko za dirhemy pracowali i jedynie po odpowiednim kursie wymiany? W takich warunkach, przy budowie i ekspansji organizmu państwowego gdzie człowiek jest największym kapitałem, jak można było myśleć o handlu żywym towarem jako głównym źródle dochodów - przecież to książkowy strzał we własną stopę, stąd zupełnie nie trzyma się to kupy? Odnośnie nieudanego założenia Moraczewa - nie wiem jaka jest datacja Ostrowa Lednickiego czy jego faz, ale jeśli znaczny gród na Lednicy jest zbliżony czasowo do Moraczewa to może powodem takiego rozwoju wypadków jest postawienie na Lednicę jako głównego ośrodka w tej części ziemi gnieźnieńskiej i w systemie grodowym. Te dwa miejsca w końcu dzielą jedynie 3-4 kilometry i utrzymywanie dwóch dużych, sąsiednich ośrodków byłoby niepraktycznym rozwiązaniem.
Grody w Zachodniej części Wielkopolski (bliżej Odry spalili JomsVikingowie) Z Vineta(słowianie)/Jomsborg(Normanie) - dzisiejsze miasto Wolin. JomsVikingowie wspólnie z Chąśnikami wybrali się na Wiking -wyprawę łupieżczą. Jej celem Niewolnicy na słynny targ Emporium. Z Wolina w powiosłowali w górę rzeki Odry a potem Wartą dotarli do Wielkopolski którą złupili. We wczesnym średniowieczu Vineta-Jomsborg była zaliczana do największych miast w tej części Europy. W IXw z populacją szacowaną na 5-6tys ,a W X i XIw z populacją szacowaną nawet 8-10tys. (Gniezno 2max4tys ) Przystań Jomsborga mogła pomieścić 300 Drakarów. Z badań archeologicznych wynika że port - przystanie wzdłuż Odry były na dług ok 2km. W Xw. Wolinianie wspólnie z Normanami stworzyli wieloetniczną osadę handlową - republikę kupiecką z wydzieloną dzielnicą rzemieślniczo-handlową - tzw Emporium. Zbrojni Emporium Chąśnicy z Vinety wspólnie z JomsVikingami z Jomsborga wyprawiali się na wyprawy łupieżcze tzw WIKING. Łupem Niewolnicy sprzedawani na targu Emporium. Na słynny targ niewolników przybywali kupcy z terenów dzisiejszej Hiszpanii szlak zachodni (Kalifat Cordoby - półw Iberyjski, ) szlak Odrzański do Wenecji (skąd wywożono Niewolników do Afryki i Turcji). Wyprawa łupieżcza VIKING przerodziła się w zdobywczą. W krótkim czasie opanowali tereny Polan. Dowódcą wyprawy mógł być Połabianin Mesko zwany przez Normanów Dagone. Na opanowanych terenach stworzył państwo Mieszka. Jako Słowianin rozumiał mowę Polan. DOWODY na w/w tezę 1- Drakary z JomsVikingami brały udział w wyprawie łupieżczej na Anglię. Chąśnicy łupili osady Królestwa Danii. Mieszkańcy Vinety/Jomsborga posiadali wiedzę o grodach Polan. Korzystali ze Szlaku Odrzańskiego. Handlowano z Wkrzanami ,Lubuszanami, Pyrzyczanami. Pływając w górę rzeki Odry znali ujście Warty. Wartą Polanie dostarczali zboża ,futra ,miody,ceramikę 2- Mesko w krótkim czasie dorobił się ogromnej fortuny. Dostarczał Niewolników na Targ Emporium. Targ w Jomsborgu był oddalony o kilkanaście godzin spokojnej żeglugi bez sztormów. Chąśnicy pływali na płaskodennych łodziach o zanurzeniu 40cm , które mogły pomieścić do 40 zbrojnych. 3- Tereny zasiedlone przez Polan to Interrior - nieprzebyte wielowiekowe bory iglasto-liściaste. Z badań archeologicznych wynika że w pierwszej połowie Xw wiele grodów w zachodniej części dzisiejszej Wielkopolski w krótkim czasie zostało spalonych-zmiecionych z powierzchni ziemi. Grody w pobliżu Odry spalono ponieważ były najbliżej. Kolejne patrząc na wschód zostały oszczędzone - poddawały się unikając rzezi. Ocalone grody stały się zalążkiem państwa Meska. W pierwszej połowie Xw Grody w Wielkopolsce to osady plemienne zasiedlone w większości przez kilkadziesiąt osób, rzadko przez kilkaset!!! Obwałowane grody stożkowe z reguły na rzucie zbliżonym do okręgu o średnicach od 30 do 100m. 4-Zawodowy zbrojny JomsViking był chroniony przez kolczugę i hełm. Walczył toporem i mieczem. Posiadał broń wykonaną ze stali (rudy hematytowej). Wartość bojowa zbrojnego wyceniana była jak 1 do 10-u. Jeden JomsViking przeciwko 10-u Wojów z pospolitego ruszenia. Wojowie pospolitego ruszenia , byli z reguły odziani w skóry. Ochronę stanowiły tarcze skórzano-wiklinowe, Broń to łuki , dzidy i narzędzia rolnicze (w tym topory kamienne). Zawodowa formacja wojskowa Chąśnicy - JomsVikingowie z łatwością pokonała obrońców grodu wojów pospolitego ruszenia. Jeżeli wiking odbywał się trzema łodziami to w sumie ponad 100 zbrojnych Emporium atakowało kilkudziesięcioosobowe grody Polan. 5- W pierwszej dekadzie Xw na ziemiach Polan ,wyroby z żelaza były rzadkie i drogie. W Wielkopolsce dostępna jest Ruda Darniowa. Udowodniono eksperymentalnie ,że z rudy w ilości 45kg i 30kg węgla drzewnego - otrzymywano około 8kg Łupy Żelaznej Z łupy w następnym cyklu hutniczym otrzymywano max 2,5kg Żelaza Dymarkowego. Z żelaza otrzymywano ostatecznie 1 -1,5 kg gotowego wyrobu. Wyrób (topór, groty) z wadliwej jakości żelaza. Miecz wikiński był wykonany ze stali wysokiej jakości. Niskiej jakości topory z żelaza dymarkowego w zderzeniu z mieczami ze stali nie miały szans (przepaść technologiczna) 6- Mesko zawarł sojusz z Królem Szwecji przeciwko królowi Dunów. Jako wpływowy i bogaty Książę wydał córkę Sygrydę za Króla Szwecji. Osłabienie króla Danii leżało również w interesie Eryka Zwycięskiego pierwszego Króla Szwecji. Po śmierci króla Eryka wdowa Sygryda wyszła za mąż za króla Danii. Tym posunięciem osłabiła armię Emporium. Duńczycy nie wzięli udziału w Wojnie Emporium przeciwko Mieszkowi. W tym czasie Wolinianie z Emporium postanowili rozszerzyć władzę na tereny zajęte przez Mieszka. Mieszko postanowił wbrew woli Emporium zostać przywódcą niezależnego księstwa na terenach Polan. Wojska Wolinian wspierane przez Redarów pod wodzą saskiego banity Wichmana stoczyły zwycięskie bitwy z wojskami Mieszka. W jednej z nich w 963 r zginął nieznany z imienia brat Mieszka. Ostatecznie Mieszko pokonał wojska Emporium. Bitwa odbyła się prawdopodobnie w okolicach granicznego grodu Santok w 967r. W bitwie zginął dowódca Wolinian Sas - Wichman. Jako votum szacunku wobec Cesarza Imperium Rzymskiego , Mieszko odesłał Miecz i zbroję Wichmana (banity) do Ottona. Cesarz Otton był skoligacony rodzinnie z wygnanym z dworu cesarskiego Wichmanem. Wydaje się zę w/w teoria pochodzenia Mieszka-I , jest tak samo prawdopodobna jak legendarni przodkowie Mieszka ( jego ojciec Siemomysł syn Lestka który był synem Siemowita). O wyżej wymienionych jest jedynie wzmianka w kronikach Galla Anonima . Nie ma żadnych innych dowodów na to że Mieszko pochodził z rodu Piasta -Kołodzieja.
@@Sattivasawitam p.Gumisia :) zobaczyłem że usunąłeś swój post...., cóżem ci ja uczynił żeś się mnie uczepił jak rzep ogona. Czy ci się podoba czy nie to prawda jest taka….. VINETA gród słowiański (datowany na VII/VIIIw) . W Xw w bezpośrednim sąsiedztwie Vineta została założona duńska faktoria wojskowa JOMSBORG. Faktoria powstała z polecenia króla Danii Haralda Blåtand ( Harald Sinozęby zmarł w Jomsborgu 1list987 był żonaty z córką Mściwoja Księcia Obodrytów). Burysław władca Vindlandu darował ziemię Haraldowi pod osade wojskową. Vindland - Wolinianie posiadali 70 grodów ze "stolicą" Vinetą. Burysław nie miał wyjścia , ponieważ Wikingowie postawili ultimatum (albo się dogadają albo wezmą siłą). Słowianie z Vinety wspólnie z Wikingami z Jomsborga stworzyli Emporium -republikę kupiecką. Było to największe miasto w tej części Europy z populacja 6-8 tys. W staroskandynawskich sagach JomsVikingowie szczycili się największą sławą. Nie bali się umrzeć ,wierząc że śmierć w boju zapewni im chwałę w krainie wiecznego szczęścia - Walhali. Z Emporium eksportowano w dużych ilościach wyroby ceramiczne. Słowiańkie misy , garnki ze względu na jakośc cieszyły się w wielkim uznaniem w Skandynawii. Połabianie-Wolinianie mieli bezpośredni kontakt z Frankami ,Sasami, Normanami. Jomsvikingowie i Chąśnicy byli uzbrojeni w miecze ze stali z rudy hematytowej Dodatkowo od Dunów przejęli styl walki. Wolinianie byli bardziej zaawansowani cywilizacyjnie w stosunku do społeczeństwa gródków plemiennych wzdłuż Warty. Połabianie uzbrojeni w wysokogatunkową w stal w starciu z Polanami uzbrojonymi w przeważającej masie w topory kamienne byli nie do pokonania. Podbili grody ,niewolników sprzedali na targu Emporium
Gród w *Łowiczu* mógł razem z Sochaczewem chronić przejść przez Bzurę. Łowicz mógł być południową flanką pierwotnego Mazowsza z Łęczyckim. Więcej: Henryk Samsonowicz: *Łęczyca, Łęczycanie, "gród Galla"*
Cóż, dalej nic pewnego nie wiemy. Każdy naukowiec ma swoją teorię. Może żadna z nich nie jest prawdziwa. Teoria przestaje nią być, kiedy poznajemy fakty czy rzeczywiste zdarzenia. Czas budować wehikuł czasu.
Z tym niedomkniętym wałem, to moim zdaniem chodziło o to, że można było tam łodziami podpłynąć i dostarczać pewne towary, albo nawet uciec łodziami w razie zagrożenia... A nie walory estetyczne. Jakby potrzebowali walorów estetycznych to powinni wybudować wieżę z jeszcze piękniejszym widokiem na jezioro i zachować walory obronne...
Z badań DNA by wyszło, że piastowską dynastię założyli WIKINGOWIE... Dlatego DNA pierwszych piastowskich władców lepiej nie badać. Wszystkich wokoło najechali i podporządkowali sobie Wikingowie, zakładając przy tym "wspólczesne" europejskie państwa, a nasza mitologiczna historiografia jednak dowodzi, że tylko dzielni Słowianie w granicach Odry i Wisły dali radę się przed tym obronic i stworzyć coś sami. Ale z drugiej strony: Chrobry zwyczajem wikingów sprzedawał niewolników Arabom jeszcze; a siostry swoje wydawał za "Wikingów", nadto jego drużyna była skandynawska w większości, a on sam wedle kronikarz zachodnich słabo jakoby posługiwał się polską mową. Ziemowit = witający ziemię. Gadka o mitycznych pierwszych Piastach (kolodziejach etc.) jest analogiczna do opisywania czasów szwedzkiego potopu za Kazimierza (Szweda na polskim tronie siedzacego przecież, który swoje roszczenia do korony szwedzkiej przy wsparciu Sejmu zmienił był w nieudany atak na Szwecję i szwedzki odwet zwany Potopem... - swoją drogą przy wydajnej pomocy polskiej szlachty uczyniony). Nas uczą zaś, że był to napad jednostronny uczyniony przez podstępnych Szwedów. No nie ... tak nie było. Ale jak inaczej wytłumaczyć głupotę polskich elit oraz ich wsparcie dla Szwedów podczas tzw. Potopu? Z pierwszymi Piastach jest podobnie ... wyciskanie bajki dla ubogich... Swoją drogą dynastia Piastowska (w lini męskiej) wyginęła skutkiem syfilisu.
chyba byli Wikingami. swój swojego nie sprzedawał by w niewolę. a Piastowie to gangsterzy którzy handlowali niewolnikami. po upadku Piastów Polska zaczęła się oddudowywać
5:53 Wszak w/g ,,łóconyh" Sławianie zeszli z drzew na bagnach Prypeci i w łapciach przemaszerowali pod Gniezno, gdzie pod drzewem z gniazdem orła białego (w koronie) czekał na nich Mieszko (z numerem bocznym ,,1"), i z biskupem, i z krzyżem, i z kropidłem.
@@Sattivasa 1) ,,Sattivasa" to bot, trol, SI? Na żywego człowieka nie wygląda, 2a) ,,Szur" to chłopiec do 10 roku życia. 2b) Ja przekroczyłem kilka razy 10. lat życia. 2c) Tytuł ,,Szura Tygodnia" (czyli w/g ,,Sattivasa" Homo Sapiens do 70-iu lat) jest dla mojej skromnej osoby OBRAŹLIWY! 2d) Jedyny tytuł jaki (w tym przypadku może mnie nie obrażać to ,,SZUR OCTAVUS" ( choć już niedługo ,,SZUR NONUS", wszak latka lecą!), 3) Chyba, że: a),,Sattivasa" to boska, niebieskooka, długonoga, naturalna (sic!) blondynka, to wtedy: ,,klękajcie Narody"! b) Wtedy biorę na klatę, każdy komplement, z ust przepięknej ,,Sattivasa".
@@mirosawkrol7593 No tak, udowodniłeś, że możesz coś głupszego wymyślić. Teraz ciśnie się na usta pytanie: azaliż istnieją granice śmieszności, których nie ważysz się przekroczyć?
@@Sattivasa ,, Sattivasa" jako wybitny/a/e znawca/yni/io dziejów ziem i ludności dzisiejszej RP przedstawi: 1) Pochodzenie Sławian na obszarze między Bałtykiem a Tatrami, i Odrą i Nysą a Bugiem (nazwy współczesne), 2) Powstanie stolicy państwa Mieszka l, 3) Datę (t.j. dzień, miesiąc, rok) ,,doniosłej decyzji Mieszka l, uznawanej za początek Państwa Polskiego". 3) Imię, nazwisko i tytulaturę osoby udzielającej Chrztu Mieszkowi l, 4) Brak dokładnej odpowiedzi na moje pytania będę uważał, za zamianę ze strony ,,Sattivasa" argumentum ad rem na argumentum ad personam.
@@mirosawkrol7593 I stała się jasność. Nie istnieją granice śmieszności, których nie ważysz się przekroczyć. Quod erat demonstrandum. Dziękuję za wyjątkowo gorliwą współpracę. Pa, pa, trolliku.
Bardzo interesujący wykład. Proponuję jednak aby w celu zwiększenia oglądalności skrócić wykłady do około 20 - 30 minut z wyraźnym zaznaczeniem tematu. Pozdrawiam.
to nie tiktok Wyklady po 2 godziny to norma, Godzina w bloku głównym i druga na pytania. Podcast ma luźniejszą formę, wiecej dygresjii, wiec i trzy godziny przechodzą bez problemu.
Ciekawią mnie granice błędu datowania C14. Brytyjczycy, do niedawna jeszcze, uznawali, iż zastosowanie tej metody do szacowania wieku przedmiotu młodszego niż "Iron Age" mijało się z celem. Czyżby coś się zmieniło? Pozdrawiam
od polowy 9 wieku na Kujawach miala miejsce masowa wycinka borów, zaczeto regulować Noteć, stad w Wielkopolsce w zlewni Noteci nowe tereny na zasiedlanie po 3 pokoleniach
Są teorie, że Kraków był stolicą państwa Wiślan, które było dość mocnym państwem. To by mogło tłumaczyć istnienie zabudowań, o których była mowa w filmie. Szkoda, że nie odniesiono się do tej teorii.
No jak to , tylko jedno wejście ? Przecież gniazdo piastowskie tj. Ostrów Lednicki miał dwie bramy do dwóch mostów przez jezioro: w kierunku na Gniezno i w kierunku na Poznań. Te mosty wspaniałe zachowanych pod wodą jeziora w warstwie fundamentów ...
Upss, mówimy o samym grodzie a nie wyspie z grodem i podgrodziami, które mają swoje bramy na dwa lub trzy kierunki handlowych traktów. Przepraszam, źle zrozumiałam.
Myślę, że tereny rolne będące daleko od centrum władzy były tylko raz na rok odwiedzane zbrojnie w celu łupieżczym a łupieżca dbał o ich bezpieczeństwo zakazując budowania grodów. Kraje grabione nie miały środków na budowę umocnień ale z czasem rosły liczebnie i ofiara stawała się silniejsza, a bunt skuteczny, aż do zmiany poddaństwa.
przy tamtych metodach walki o bunt było nie trudno, ludzie musieli dobrze żyć dlatego było możliwe stworzenie państwowości, a uchodzimy w historii za gęsto zaludnione tereny więc...
Pytanie dotyczące wykładu: czy nie mogło być tak, że "rodzącą się konkurencją" byli w istocie Piastowie, którzy przybyli na ziemie kontrolowane przez tornowski ośrodek (dynastię?, ród?) władzy z zewnątrz, np. ze wschodu. Jak wiadomo, w "Geografie Bawarskim" nie są wymienieni Polanie, na czele których mieliby stać Piastowie, a "plemię" o tej nazwie znane jest z tego czasu z ziem ruskich. Natomiast o Polanach w Wielkppolsce wiemy wtedy, gdy grupa o tej samej nazwie znika z kart dziejów Rusi Kijowskiej. Innymi słowy: to Piastowie byli pretendentami do władzy nad Wielkopolską i żeby ją zdobyć, musieli pobić stare ośrodki dominacji na tym terenie (Popielidów?).
Możesz mieć rację ale nie aż tak daleko na wschód. Lęda oznacza pole czyli Lędzianie = Polanie. Dlaczego na wschodzie nazywają Polaków Lachami (słowo urobione właśnie od Lędzian)
Skąd pomysł aby nazwać początki państwa Piastów początkami państwa polskiego? Skąd pewność, że warstwa wodzowska zwana później rodem Piastów była pochodzenia lokalnego a nie pochodzili oni ze Skandynawii czy z innych ludów germańskich? Deklaracja p. profesora, że jest patriotą, a wiec uważa, że nie ma dowodów na obce pochodzenie rodu Piastów rozumiałbym u prof. Łowmianskiego, który pisał swe opasłe tomy w latach 60-tych pod czujnym okiem uczelnianej PZPR ale dzisiaj chyba jeszcze nie ma uczelnianych komitetów PiS i można (?) stawiać różne pytania i hipotezy wobec braku źródeł. Btw, teza profesora o tym, że we wczesnosredniowiecznym grodzie nie ma śladów wału obronnego na odcinku 40 metrów może świadczyć o tym, że władca ( zakładając, że odkryte fundamenty są pozostałościami palatium) chciał mieć piękny widok na rzekę, a wał by mu ten widok zasłaniał powaliła mnie. Pomysł, że wał mógł odgrywać wyłącznie rolę prestiżową przeczy dotychczasowej wiedzy historycznej o przyczynach budowy grodów. Przecież ich głównym, choć nie jedynym celem była właśnie obrona władcy, jego rodziny, drużyny i służby oraz często refugium dla okolicznej ludności przed najazdem. I to budowano by ten obiekt rekreacyjny, bo przecież nie obronny w czasach najazdów wikingów, którzy zapuszczali się w te strony często, a bazowali przecież dwa kroki od wielkopolski bo na wyspie Wolin. Nie mówiąc już o licznych innych chętnych do napadu. Studiowałem historię wprawdzie 40 lat temu ale tak absurdalnej tezy od czasu pomysłów prof Powierskiego o lokalizacji Truso to nie słyszałem.
Ja studiowałam historię 25 lat temu i myślę że: 1. skoro nie ma żadnych dowodów czy choćby poszlak, że Piastowie nie byli lokalnego pochodzenia, to dlaczego mamy twierdzić, że byli obcy? Tylko po to żeby było dużo różnych hipotez? 2. Grody, wały , mury i zamki miały - poza obronną - również funkcję prestiżową i to jest aktualna "wiedza historyczna". Niepełny wał obronny to bardzo ciekawy problem. Czy wał miał lukę tylko dla ładnego widoku z okna - nie wiem, hipoteza tak samo dobra, jak i taka, że po prostu pieniędzy księciu zabrakło, albo ze atak od strony jeziora uznano za mało prawdopodobny lub mało groźny. Jak ma Pan lepszą hipotezę, to proszę się pochwalić. 3. Z tymi najazdami wikingów na ziemie polskie, np. wielkopolskie, to też chyba mało prawdopodobna hipoteza. Są jakieś jednoznaczne ślady takich najazdów czy walk w wikingami? I nie uważam, żeby z Wolina do Gniezna były 2 kroki.
@@ryksaabcd2510 Z ust mi to Pani wyjęła. Gebelsy intensywnie szukali tych Wikingów w Wielkopolsce podczas okupacji i ...nic nie znaleźli. Owszem jest archeologiczny ślad, ale niewielkiej drużyny wareskiej, co najwyżej najemnej gwardii wczesnopiastowskiej. Podobnie brak źródeł pisanych na potwierdzenie skandynawskiego pochodzenia Piastów, w przeciwieństwie do starszej przecież dynastii Rurykowiczów. Ja skończyłem historię 15 lat temu. Pozdrawiam Panią
Stąd chociażby , że powstało Państwo Polskie a nie skandynawskie czy germańskie a My posługujemy się językiem słowiańskim .Pochodzenie pierwszych Piastów nie jest aż tak istotne . Wszakże dynastia Jagiellońska w świadomości i etosie Polaków jest dynastią polską chociaż pierwszym Jagiellonem był Litwin Jogajła . Podobnie z Piastami . Nawet jak protoplastą jest wiking to w drugim czy trzecim pokoleniu jego potomkowie są już Piastami - Polanami .
Wypowiadam się jedynie jako pasjonat. Przerwa w obwałowaniach Ostrowa Lednickiego niekoniecznie uniemożliwiała obronę. Tam przecież stało palatium samo w sobie będące umocnieniem. Nie wiemy czy nie było naziemnych łączników wałów z murami. Palatium musiało być widoczne z zewnątrz, bo to pierwsza duża kamienna inwestycja. Prestiżu nie chowa się za kotarą. Mam pytanie do części wykładu która wniosła mi nowe informacje. Gdzie szukać informacji o grodach stawianych przez Cesarzy? Zarówno o ich sieci, jak i sposobie wykonania. Będę wdzięczny za podpowiedzenie nazwisk badaczy z Niemiec.
@Roni-gd5sz że waregowie, to w sumie jedna z hipotez, ale że Lędzianie to łowcy zbieracze??? Co najmniej śmiałe. Już za Olega dawali dań Rusi spławiając łódki potrzebne na wyprawy do Konstantynopola.
Wreszcie bardzo profesjonalne i obiektywne przedstawienie tajemnic powstania Polski. Serdeczne podziękowania dla profesora Andrzeja Było oraz Waszego zespołu.
Dziękujemy za słowa uznania!
Mieszkam 2 kilometry od Bruszczewa:-)
Na moim ogrodzie po drugiej stronie doliny rzeki nad którą leży gród Bruszczewo, znajdowałem masę skorup oraz resztek jakiegoś żużla i przepalonej rudy. W terenie zalewowym łąki, na torfowisku widoczna jest długa grobla ze zwykłej ziemi.
Miejsce ciekawe. Od dziecka się tym fascynowałem. Generalnie wzdłuż doliny same ciekawe miejsca. Dalej w dół rzeki jest kilka innych grodów. Na północ, kilkanaście kilometrów leży Bonikowo.
Wykład rewelacyjny! Pan profesor Buko opowiada jakby recytował poezję:-)
Trafiłam tu pierwszy raz. A ,że historia nasza mnie interesuje łapka w górę i słucham. Dziękuję
Burzyć panujące dogmaty, wątpić nieustannie i stawiać pytania, to konieczny warunek rozwoju nauki. Podoba mi się takie podejście. Fizycy mówią, że dobra teoria rodzi więcej wątpliwości, niż rozwiązuje tych dotychczasowych. Pozdrawiam.
Mądra, bardzo mądra myśl.
65mto
,,Burzyć panujące dogmaty...".
Jeżeli ,,Dogmat - termin pochodzący z języka greckiego (δόγμα dógma), oznaczający wersję doktryny religijnej uznaną za obowiązującą przez daną religię i jej hierarchię." - (www.pl.m.wikipedia.org), to na miejsce ,,zburzonego" jednego dogmatu hierarchia ,,wypichci" 2-3-5- nowych dogmatów.
Jak już to ,,Burzyć panujące hierarchie", a dogmaty same znikną.
Patrz: Walka kościoła z wyznaniami przedchrześcijańskimi.
Najpierw z kapłanami, potem z miejscami kultów, a ,,nawróceni na jedynie słuszną wiarę" przekonali się ( na własnej skórze!) o wyższości nowej religii nad starymi ...zabobonami.
@65mto A ja mowie ze teoria która rodzi więcej wątpliwości niż rozwiązuje tych dotychczasowych jest warta pęka kłaków.
Co ty piszesz? Maseczki zatrzymują wirusy, a szczepionka ma 100% skuteczności spróbuj temu zaprzeczyć
Film w necie "O strasznych wydarzeniach przed powstaniem państwa polskiego" a tam opisywane są pozostałości dawnych grodów niedaleko Kazimierza Dolnego, że mogły być przejmowane przez Piastów.
W necie jest niewygodna informacja, że Piastowie byli Wikingami. Ponoć po hucznym ogłoszeniu badań szczątków rodu Piastów, po zbadaniu cisza... bo okazało się, że oni mieli jakieś geny Wikingów. Czyżby te nagłe zniszczenia miejscowych grodów w tamtych czasach przez to, że Piastowie podbijali, porywali i niszczyli wszystkich i wszystko po drodze. Chyba ludność polska została wtedy podporządkowana Wikingom
Dla mnie wspaniała rozmowa! Jaka olbrzymią wiedza! Klękajcie narody!
Kocham archeologię i historię 😁Bardzo dziękuję , pozdrawiam serdecznie zacne grono mówców .
Dzięki Państwa odkryciom wiedza o naszych początkach jest coraz lepsza. Dziękuję za materiał.
35:37 Poza jednym przykładem... Może ktoś, kto ten gdański gród stawiał, kiedyś widział resztki grodów piastowskich i zapamiętał chytry myk techniczny? A może napotkał na ten sam problem i dokonał czegoś po angielsku zwanego reinvention? Jako wojownik patentowy byłem szczególnie uczulony na pewien patent Sony na bufor z tranzystorami PIN nie mający efektu przebicia prądowego. Byłem, bo sam go wynalazłem. Sprawdziłem datę zgłoszenia patentu, daty, kiedy ja nad tym pracowałem - i Sony było pierwsze, im się patent należał. Ale nieraz trafiałem na naruszenia - i nie wiem, ile było kradzieżami świadomymi, a ile tak jak w moim przypadku...
Tak więc niekoniecznie trzeba szukać związków historycznych. Jak na pewnym etapie rozwoju pojawiają się podobne problemy techniczne, to pojawią się też podobne, a nawet tożsame rozwiązania zupełnie niezależnie od siebie.
Ty chaaaaaaamieeee!
Witam. Ze z Londynu. Serdecznie pozdrawiam. Przez noc ze trzy razy, podczas snu odslucham 😊
Bardzo cenię sobie wasze filmy. Jak dla mnie rewelacyjny sposób na spędzenie wolnego czasu i obejrzenie i posłuchania czegoś ciekawego.
To mój pierwszy przebyty materiał z tego kanału. Sama tematyka, a następnie forma przedstawienia są niebagatelne, a zarazem kapitalnie zarezentowane. Dziękuję i życzę dalszych sukcesów. 👍🤗
Dziękuję wam wszystkich. Informacja bardzo ładnie podane.
Z ogromną przyjemnością wysłuchałem wykładu. Dziękuję.
Fascynujące! Kupiłem książkę w trakcie oglądania transmisji.
Bardzo dziękuję., dowiedziałem się wielu rzeczy
Niesamowita wiedza ! Jestem zachwycony 😊😊💪💪💪
Niedawno pod jednym z filmików był komentarz, że Kontekst ma małą oglądalność - a tu proszę, ponad 20 tyś. wyświetleń w ciągu tygodnia. Być może popularność "wielkiej Lechii" przyciągnęła niektórych widzów - mam nadzieję, że się nauczyli jak wyciąga się wnioski naukowe. Temat ciekawy i filmik świetny - czekam na więcej, i o wczesnym i o późniejszym średniowieczu.
Fascynaci Wielkiej Lechii nie nauczą się jak wyciągać wnioski naukowe, chyba że są jeszcze nastolatkami i po prostu nie mieli dostępu do poważniejszych treści. Starsi Lechici mają już ugruntowaną wizję "zakłamanego świata nauki na garnuszku Niemiec" i merytoryczne argumenty nie skłonią ich do jej porzucenia.
@Roni-gd5sz Waw! I ci "ruscy Polanie i Waregowie" ci o tym opowiedzieli??? Nagrałeś ich może?
W szkole nigdy nie lubiłam historii… umysł ścisły gdzie biologia i chemia były dla mnie najważniejsze… teraz 20 lat po studiach sięgam po historyczne książki i właśnie Polska Piastów i przed mnie najbardziej fascynuje potem Niemcy lata 30 te…, normalnie odkrywam nowe hobby i uwielbiam to! Dziekuje za fascynujące info!!!!
Bo uczono nas zakłamanej nielogicznej historii. Tego nie dało się lubić
@@kickamonika786
A tak, tak🤣🤣🤣
Gratuluję pomysłu przeprowadzania takich spotkań. Dla mnie to świetny sposób na zapoznanie się z nowymi badaniami. Pytania Pana Profesora rzeczywiście pobudzają wyobraźnię. Trzymam kciuki za rozwój Waszego kanału.
Cholernie ciekawy kanał. Trafiłem tu całkiem przypadkowo. I na pewno zostanę. Genialny wręcz wykład.
Poczułem się jak na studiach...super
Dopiero trafiłem na ten kanał. Jednak algorytm google działa i mi polecił. Choć nie szukałam nic o piastach
Dziękuję za bardzo ciekawy wykład.
Gratulacje super forma promocji wiedzy
Dziękuję za świetny wykład
Jak ja się cieszę, że powstał ten kanał! Wspaniale!!
Witam i pozdrawiam z Badenii Wirtembergii,
Świetny wykład pzostawiający więcej pytań niż odpowiedzi.
Genialne... Czekam na więcej, cieszę się że tematyka terenów Polski przedpiastowskiej jest poruszana w sposób naukowy. Jest co oglądać. Subskrybuję od teraz, a odcinkowi stawiam 10/10 i czekam na następne odcinki. Pozdrawiam!
Ogromne dzięki! Wspaniały materiał!
Jedno z najciekawszych spotkań do tej pory! Założenie, że był równoległy ród konkurujący z Piastami jest fascynujące i rzeczywiście wiele na to wskazuje.
Bardzo interesujący temat
Bardzo dziękuję
Pierwszy raz dotarłem na ten kanał. Bardzo ciekawa rozmowa
Jestem świeżo po przeczytaniu książki Pana Profesora, to faktycznie czytadło. Dla mnie laika bez problemu udawało się nadążać za treściami. Rzuca się w oczy dyscyplina naukowa, tylko fakty i tylko nieśmiało, poprzez rozwinięcie niektórych tematów widać poglądy autora. Bogata bibliografia pozwala na samodzielne pogłębianie wiedzy.
Fajnie, że ten kanał wziął się za popularyzację wiedzy historycznej o Wielkiej Lechii. A nie... nie Lechii, no właśnie :> Dobra robota :)
@Roni-gd5sz no właśnie nie. Pozdrawiam.
Dziękuję za podjęcie i ciekawe przedstawienie tematu. Tego rodzaju tematyka jest na peryferiach systemu edukacji. Pozostaje ciekawość, że tuż obok (mieszkaniec Kościana) są świadectwa historii, niekoniecznie czaro-białej. Hobbystycznie i z zaciekawieniem (bez pełnego Kontekstu) zwiedzałem grodziska Bonikowo, Stary Białcz, Kunowo, Kurza Góra, Krzywiń. Na celowniku z pomocą map Google grodzisko Prochy i pobliskie Kościana Bruszczewo (Przysieka Poska). Nie jestem pewien, czy wszystkie wymienione pasują do omawianego tematu. Tym bardziej, jest powód do sięgnięcia po "Świt państwa polskiego" ... pozdrawiam
Wow. ! W pełni zgadzam się z Panem prof. Buko. Te argumenty do mnie trafiają. Świetny wykład.
ciekawie posłuchać, ciekawie
29:15 "A co interesowało kupców arabskich najbardziej?" Arabskich :) Widzę, że w PAN nic się nie zmieniło i nadal o pewnym narodzie nie można mówić w złym kontekście.
Czy chodziło Ci o Chazarów?
@@andrzejhajder6405Tudzież Eskimosów pustynnych.
@@wearemotorhead4747 tudzież górali bagiennych
o pasożytów kupieckich
Ciekawy materiał 👏👍
Dziękuję. Bardzo ciekawe.
Takie same Gary używała moja Babcia, pamiętam te kształty, trzymane tam było zawsze mleko do skwaszenie i na sery. Ucha już poodrywane, ale doczekały lat 80tych. Oczywiście już na kole robione przez garncarzy pewnie z okresu miedzywojennego na pocz. XX wieku, ale wzór był taki sam.
ee może i oryginalne takie co to ziemia zrodziła , takie również używano.
@@ggnagognagoma2462 Nie no, aż takie stare jak Jagiełło wykopywał to raczej nie, 😉 Czytałem że się jakiemuś gościowi chwalił, Że ta ziemia taka Cudna, że garki gliniane rodzi, chodziło o obszar koło Proszowic od rejonu Kopca Wandy w stronę Stradów i Wislicy, tam gdzieś było centrum Garkowe kupę pieców i garow dobrych i wybrakowanych znajdowali przy wykopkach. Chyba Jagiełło, o ile mi pamięć nie płata figla hehe.
@@ajki9214 też w u mnie takie były ,ale przepadły,a szkoda
Ziemia gnieźnieńska była bez grodów tornowskich ze względów bariery geograficznej jaką była rzeka Warta. Większość roku taka rzeka była trudna do przekroczenia. Ziemia gnieźnieńska była zasiedlana z kierunku kaliskiego.
Chyba cię pogięło
@Roni-gd5sz k mm
Bardzo ciekawa gawęda.
Super robota. Pozdrawiam
Świetny wykład.
Jak nie kochac archeologii? JAK?
Zycze sobie ksizke p. Profesora pod najblizsza choinke ((:
Bardzo mi sie podobalo. Dziekuje
Uczestniczyłem na pocz. lat 90-tych w badaniach archeo na grodzisku w Grzybowie pod nadzorem naukowym IHKM PAN i prof. Zofii Kurnatowskiej, fajnie sobie przypomnieć.
Zazdrościmy!
Bardzo ciekawie poruszony temat. Pozdrawiam z Ldn. 👍👏
Co u Karola? 🤔🤔🤔
Przydałaby się publiczna burza mózgów archeologów z inżynierami i artystami, bo to ludzie z wyobraźnią
14:30 Moim zdaniem błędem jest wyznaczenie granicy jako linii prostej. Jeżeli przeprowadzimy granicę przez Poznań a więc uznamy, że granicą była Warta to wszystko będzie się zgadzać.
Czegoś chyba nie zrozumiałeś.
@@Sattivasa Jeżeli granicą była Warta, to Poznań nie był grodem wysuniętym na zachód poza granicę. Można oczywiście wyznaczyć granicę jako linię prostą i wymyślać teorie dla punktów, które znajdują się poza granicą. Proste?
@@robertjablonski9778
I stała się jasność. Na pewno nie zrozumiałeś.
@@Sattivasa Można wyznaczyć granicę łącząc kropki jak dzieci to robią, następnie zmierzyć odległość między grodami spoza centrum i tę odległość odmierzyć od linii łączącej kropki i będziemy mieć dużo lepszą granicę, niż linia prosta.
@@robertjablonski9778
Jak wyżej.
Budowa palatium na Ostrowiu Lednickim z widokiem na jezioro, kiedy budowano budowle bez okien lub ze szkiełkami dla wpadającego światła, ale nie do ogladania przez szybę jak w XXI w. to bez sensu. To po co budować wały kiedy zostaja otwarte na długości 40 m ??? Lepiej wybudować wał dokończony obronny, dający pewnośc bezpieczeństwa, a widokowe palatium poza wałami - to ma sens. Reszta bardzo superowa, z pełnym podziwem Pozdrawiam
Witam i pozdrawiam serdecznie Rodaczki i Rodaków
Super materiał.
Panie profesorze zapraszam do Poznania. Jest udostępniony przekrój wału grodowego. Robi wrażenie. To byla mega twierdza z ogromna katedrą. Zarysowano też kontury Palladium. Poznań to chyba jedyne miasto w Polsce z 3 zamkami. Piastowskim, królewskim i cesarskim. Ten trzeci nie jest nasz ale już się do niego przyzwyczailiśmy. Gdy w Poznaniu stała katedra to w Krakowie psy d.. szczekały
Poszła łapka za sam temat :)
ksiązka zmówiona, bardzo ciekawa audycja dzięki
@Roni-gd5sz a skąd ty chłopie takie wieści masz? czy aby nie z targu rybnego we Władysławowie?
Bardzo ciekawa rozmowa a Pan profesor wspaniale wymusza użycie, wytężenia, "szarych komórek". Super!!
@Roni-gd5sz może jakiś sprawdzony dowód?
Ciekawe, dziękuję
Jakie były wcześniejsze nazwy rzek: Odra i Wisła?, jak wcześniej nazywano Bałtyk?
@@igorstepien2471 u wielka Lechia przybyła haha 😂😂
@@igorstepien2471
🤣🤣🤣
Jest 5.30 półtorej godziny temu chciałem tylko obejrzeć pierwsze 5 minut filmu i iść spać... ale wciągnęło....
Panie profesorze, bardzo ciekawy wykład. Przydałoby się połączyć Pana koncepcje z odkryciami prof. Jerzego Nalepy m.in. dot. Toponimow na granicy Nisy Łużyckiej.
Ktoś zwrócił uwagę, ze te grody typu Tornow ciągnące sie przez zachodnia Wielkopolskę na Łużyce pasowały by obszarem do położenia Białej Serbii?
W plemieniu człowiek znajdował bezpieczeństwo, solidarność i wspólnotę, z zasady był wolny, współdecydował ze starszyzną na wiecu, z zasady korzystał bez ograniczeń z natury - lasów, rzek i jezior. W feudalizmie człowiek stał się najpierw niewolnikiem, a w miarę upywu czasu niewolnikiem-zwierzęciem, od czego uwolnił się dopiero pomału i z trudnością po rokku 1918 czyli po 950 latach feudalizmu.
Niezłe bzdety. Gratuluję 😅
Niewolnictwo mamy teraz. Jesteś niewolnikiem systemu i nawet tego nie czujesz. Acha, mamy demokrację czyli idioci wybierają sobie panów.
Dziękuję, pozdrawiam
Orientuje się ktoś, czy istnieją materiały na temat dwóch grodzisk widocznych na prezentowanych mapkach w okolicy ujścia Prosny do Warty? W tamtym rejonie jest dobrze zachowane grodzisko w pobliżu Modlicy, jednak to obiekt starszy, z okresu halsztackiego. Na temat grodzisk wczesnośredniowiecznych nie udało mi się nic znaleźć.
Jest coś w necie o Modlicy. Byłem na tych grodach kolo Pyzdr. Modlica to nie jest czasem grodzisko kultury łużyckiej? Musisz poszukać... nie pamiętam....
Panowie, a co z Pomorzem i wybrzeżem Bałtyku!? To w końcu najbogatszy pod każdym względem Rejon Polski!! I jak umiejscowieni są w tym Kaszubi, chyba ostatnie plemię zachodnio słowiańskie. Z rejonu Bałtyku do Gniezna nie jest daleko. Gorąco pozdrawiam.
w jakim sensie ostanie plemię zachodnio słowiańskie ? W Polsce czy Europie ?
@@globalpolska Nie wymordowane przez niemca!
Piastun to zawód. Jak już to ród od nazwiska Koszyszko. Ciekawsze byłoby omówienie w jaki sposób wysłannicy i szpicle , doprowadzili do wyboru najlepszego dla siebie kandydata , umożliwiającego wypchnięcie Lechii z terytorium Germanii.
Tak, też to czytałem, pancernej jazdy wielikajej lechiji na tyranozaurach Giermańce nie dali rady pokonać, to nasłali dywersanta Mieszka vel Icchaka ibn Moszke z Palestyny.
@@1920PB hahahaha piękne
Przedtem ustalić trzeba co to byli germanie i jaki to 'oni' mieli teren.
Do Lechii pchali się różni i rozniści, i jeszcze różniejsi . Ktoś ich nazwał w końcu germanami no i taki to mamy nowy 'naród' 😂
@@zotakocankal781 Proste jak drut: teren Giermańca to zona bez tyranozaurów, stąd polska ich nazwa Niemce, bo NIE MająCE tyranozaurów.
A czym się różnił Polanin R1a od Polanina R1b.... Obu z tej samej rodziny... Wcale bez krewnych R1b "germańskich" wszyscy żyli we wsplnotach rodowych. Ale wcześniej Kurganowscy przeorali globularna amforę i od tego się zaczęła ekspansja potem znowu Corded Ware. Polanie to już taki późny moment mało ciekawy w większej układance. Każdy patrzy na nazwiska wodzow zamiast na kulturę.
Ciekawe jaka funkcja była grodziska Stradów. Chyba największe grodzisko wczesno sredniowieczne w Małopolsce w państwie(?) Wiślan. Razem z podgrodziami miało ponad 15 Ha. Samo i tak było duże i monumentalne, miało pow. 1.5ha.
Jest takie ogromne grodzisko we wsi Grodzisk nad rzeką Liwiec. Tak ogromny obiekt, nad mała rzeczką ? Poszukajcie odpowiedzi, związanej też z tym że, Wisła ,,odsunęła" się od Czerska i od lewobrzeżnej Warszawy, a także przedzieliła Brok (nad Bugiem) tak, że gród jest dzisiaj po drugiej stronie rzeki.
@28:30 (użyję współczesnych porównań skoro taka jest tu moda, choć nie będzie tak dziwnie jak ok. @24:50) Nie rozumiem na co bezpośrednio zdałyby się duże środki (zrozumiałem, że mowa tu o środkach pieniężnych?) przy budowie grodów? Na stal, aluminium, prefabrykaty, na ciężki sprzęt budowlany? Przecież całość budulca była pod nosem, potrzeba było tylko odpowiedniej liczby rąk do pracy. A robotnicy skąd? A choćby ci jeńcy to co, przesiedlani byli żeby na nowym miejscu się wałkonili? A w ogóle ludzie poddani władzy Piastów to co, nie mieli żadnych obowiązków a same prawa? Piastowie potrafili narzucić swoją wolę na zewnątrz a na swoim podwórku byli spolegliwymi trusiami chodzącymi na paluszkach przy miejscowych? A ludzie, jeśli wynagradzani za pracę, to co, tylko za dirhemy pracowali i jedynie po odpowiednim kursie wymiany? W takich warunkach, przy budowie i ekspansji organizmu państwowego gdzie człowiek jest największym kapitałem, jak można było myśleć o handlu żywym towarem jako głównym źródle dochodów - przecież to książkowy strzał we własną stopę, stąd zupełnie nie trzyma się to kupy?
Odnośnie nieudanego założenia Moraczewa - nie wiem jaka jest datacja Ostrowa Lednickiego czy jego faz, ale jeśli znaczny gród na Lednicy jest zbliżony czasowo do Moraczewa to może powodem takiego rozwoju wypadków jest postawienie na Lednicę jako głównego ośrodka w tej części ziemi gnieźnieńskiej i w systemie grodowym. Te dwa miejsca w końcu dzielą jedynie 3-4 kilometry i utrzymywanie dwóch dużych, sąsiednich ośrodków byłoby niepraktycznym rozwiązaniem.
Szkoda że tak mało wiemy co było przed powstaniem państwa polskiego na tych terenach.
Proszę o udostepnienie podcastów na spotify.
Leci Łapka
Są dostępne - wystarczy wyszukać "Kontekst"
Grody w Zachodniej części Wielkopolski (bliżej Odry spalili JomsVikingowie) Z Vineta(słowianie)/Jomsborg(Normanie) - dzisiejsze miasto Wolin. JomsVikingowie wspólnie z Chąśnikami wybrali się na Wiking -wyprawę łupieżczą. Jej celem Niewolnicy na słynny targ Emporium. Z Wolina w powiosłowali w górę rzeki Odry a potem Wartą dotarli do Wielkopolski którą złupili.
We wczesnym średniowieczu Vineta-Jomsborg była zaliczana do największych miast w tej części Europy. W IXw z populacją szacowaną na 5-6tys ,a W X i XIw z populacją szacowaną nawet 8-10tys. (Gniezno 2max4tys ) Przystań Jomsborga mogła pomieścić 300 Drakarów. Z badań archeologicznych wynika że port - przystanie wzdłuż Odry były na dług ok 2km. W Xw. Wolinianie wspólnie z Normanami stworzyli wieloetniczną osadę handlową - republikę kupiecką z wydzieloną dzielnicą rzemieślniczo-handlową - tzw Emporium. Zbrojni Emporium Chąśnicy z Vinety wspólnie z JomsVikingami z Jomsborga wyprawiali się na wyprawy łupieżcze tzw WIKING. Łupem Niewolnicy sprzedawani na targu Emporium. Na słynny targ niewolników przybywali kupcy z terenów dzisiejszej Hiszpanii szlak zachodni (Kalifat Cordoby - półw Iberyjski, ) szlak Odrzański do Wenecji (skąd wywożono Niewolników do Afryki i Turcji). Wyprawa łupieżcza VIKING przerodziła się w zdobywczą. W krótkim czasie opanowali tereny Polan. Dowódcą wyprawy mógł być Połabianin Mesko zwany przez Normanów Dagone. Na opanowanych terenach stworzył państwo Mieszka. Jako Słowianin rozumiał mowę Polan. DOWODY na w/w tezę
1- Drakary z JomsVikingami brały udział w wyprawie łupieżczej na Anglię. Chąśnicy łupili osady Królestwa Danii. Mieszkańcy Vinety/Jomsborga posiadali wiedzę o grodach Polan. Korzystali ze Szlaku Odrzańskiego. Handlowano z Wkrzanami ,Lubuszanami, Pyrzyczanami. Pływając w górę rzeki Odry znali ujście Warty. Wartą Polanie dostarczali zboża ,futra ,miody,ceramikę
2- Mesko w krótkim czasie dorobił się ogromnej fortuny. Dostarczał Niewolników na Targ Emporium. Targ w Jomsborgu był oddalony o kilkanaście godzin spokojnej żeglugi bez sztormów. Chąśnicy pływali na płaskodennych łodziach o zanurzeniu 40cm , które mogły pomieścić do 40 zbrojnych.
3- Tereny zasiedlone przez Polan to Interrior - nieprzebyte wielowiekowe bory iglasto-liściaste. Z badań archeologicznych wynika że w pierwszej połowie Xw wiele grodów w zachodniej części dzisiejszej Wielkopolski w krótkim czasie zostało spalonych-zmiecionych z powierzchni ziemi.
Grody w pobliżu Odry spalono ponieważ były najbliżej. Kolejne patrząc na wschód zostały oszczędzone - poddawały się unikając rzezi. Ocalone grody stały się zalążkiem państwa Meska.
W pierwszej połowie Xw Grody w Wielkopolsce to osady plemienne zasiedlone w większości przez kilkadziesiąt osób, rzadko przez kilkaset!!! Obwałowane grody stożkowe z reguły na rzucie zbliżonym do okręgu o średnicach od 30 do 100m.
4-Zawodowy zbrojny JomsViking był chroniony przez kolczugę i hełm. Walczył toporem i mieczem. Posiadał broń wykonaną ze stali (rudy hematytowej). Wartość bojowa zbrojnego wyceniana była jak 1 do 10-u. Jeden JomsViking przeciwko 10-u Wojów z pospolitego ruszenia. Wojowie pospolitego ruszenia , byli z reguły odziani w skóry. Ochronę stanowiły tarcze skórzano-wiklinowe, Broń to łuki , dzidy i narzędzia rolnicze (w tym topory kamienne).
Zawodowa formacja wojskowa Chąśnicy - JomsVikingowie z łatwością pokonała obrońców grodu wojów pospolitego ruszenia. Jeżeli wiking odbywał się trzema łodziami to w sumie ponad 100 zbrojnych Emporium atakowało kilkudziesięcioosobowe grody Polan.
5- W pierwszej dekadzie Xw na ziemiach Polan ,wyroby z żelaza były rzadkie i drogie. W Wielkopolsce dostępna jest Ruda Darniowa. Udowodniono eksperymentalnie ,że z rudy w ilości 45kg i 30kg węgla drzewnego - otrzymywano około 8kg Łupy Żelaznej Z łupy w następnym cyklu hutniczym otrzymywano max 2,5kg Żelaza Dymarkowego. Z żelaza otrzymywano ostatecznie 1 -1,5 kg gotowego wyrobu. Wyrób (topór, groty) z wadliwej jakości żelaza. Miecz wikiński był wykonany ze stali wysokiej jakości. Niskiej jakości topory z żelaza dymarkowego w zderzeniu z mieczami ze stali nie miały szans (przepaść technologiczna)
6- Mesko zawarł sojusz z Królem Szwecji przeciwko królowi Dunów. Jako wpływowy i bogaty Książę wydał córkę Sygrydę za Króla Szwecji. Osłabienie króla Danii leżało również w interesie Eryka Zwycięskiego pierwszego Króla Szwecji. Po śmierci króla Eryka wdowa Sygryda wyszła za mąż za króla Danii. Tym posunięciem osłabiła armię Emporium. Duńczycy nie wzięli udziału w Wojnie Emporium przeciwko Mieszkowi. W tym czasie Wolinianie z Emporium postanowili rozszerzyć władzę na tereny zajęte przez Mieszka. Mieszko postanowił wbrew woli Emporium zostać przywódcą niezależnego księstwa na terenach Polan. Wojska Wolinian wspierane przez Redarów pod wodzą saskiego banity Wichmana stoczyły zwycięskie bitwy z wojskami Mieszka. W jednej z nich w 963 r zginął nieznany z imienia brat Mieszka. Ostatecznie Mieszko pokonał wojska Emporium. Bitwa odbyła się prawdopodobnie w okolicach granicznego grodu Santok w 967r. W bitwie zginął dowódca Wolinian Sas - Wichman. Jako votum szacunku wobec Cesarza Imperium Rzymskiego , Mieszko odesłał Miecz i zbroję Wichmana (banity) do Ottona. Cesarz Otton był skoligacony rodzinnie z wygnanym z dworu cesarskiego Wichmanem.
Wydaje się zę w/w teoria pochodzenia Mieszka-I , jest tak samo prawdopodobna jak legendarni przodkowie Mieszka ( jego ojciec Siemomysł syn Lestka który był synem Siemowita). O wyżej wymienionych jest jedynie wzmianka w kronikach Galla Anonima . Nie ma żadnych innych dowodów na to że Mieszko pochodził z rodu Piasta -Kołodzieja.
Azaliż istnieją granice śmieszności, których nie ważysz się przekroczyć?
@@Sattivasawitam p.Gumisia :) zobaczyłem że usunąłeś swój post...., cóżem ci ja uczynił żeś się mnie uczepił jak rzep ogona. Czy ci się podoba czy nie to prawda jest taka….. VINETA gród słowiański (datowany na VII/VIIIw) . W Xw w bezpośrednim sąsiedztwie Vineta została założona duńska faktoria wojskowa JOMSBORG. Faktoria powstała z polecenia króla Danii Haralda Blåtand ( Harald Sinozęby zmarł w Jomsborgu 1list987 był żonaty z córką Mściwoja Księcia Obodrytów). Burysław władca Vindlandu darował ziemię Haraldowi pod osade wojskową. Vindland - Wolinianie posiadali 70 grodów ze "stolicą" Vinetą. Burysław nie miał wyjścia , ponieważ Wikingowie postawili ultimatum (albo się dogadają albo wezmą siłą). Słowianie z Vinety wspólnie z Wikingami z Jomsborga stworzyli Emporium -republikę kupiecką. Było to największe miasto w tej części Europy z populacja 6-8 tys. W staroskandynawskich sagach JomsVikingowie szczycili się największą sławą. Nie bali się umrzeć ,wierząc że śmierć w boju zapewni im chwałę w krainie wiecznego szczęścia - Walhali. Z Emporium eksportowano w dużych ilościach wyroby ceramiczne. Słowiańkie misy , garnki ze względu na jakośc cieszyły się w wielkim uznaniem w Skandynawii. Połabianie-Wolinianie mieli bezpośredni kontakt z Frankami ,Sasami, Normanami. Jomsvikingowie i Chąśnicy byli uzbrojeni w miecze ze stali z rudy hematytowej Dodatkowo od Dunów przejęli styl walki. Wolinianie byli bardziej zaawansowani cywilizacyjnie w stosunku do społeczeństwa gródków plemiennych wzdłuż Warty. Połabianie uzbrojeni w wysokogatunkową w stal w starciu z Polanami uzbrojonymi w przeważającej masie w topory kamienne byli nie do pokonania. Podbili grody ,niewolników sprzedali na targu Emporium
Od koncepcji to jestem ja ! Czy konie mnie słyszą ???
Mazowsze proszę nie zapomnieć o Sochaczewie Wyszogród Czerwińs
Gród w *Łowiczu* mógł razem z Sochaczewem chronić przejść przez Bzurę. Łowicz mógł być południową flanką pierwotnego Mazowsza z Łęczyckim.
Więcej:
Henryk Samsonowicz: *Łęczyca, Łęczycanie, "gród Galla"*
Cóż, dalej nic pewnego nie wiemy. Każdy naukowiec ma swoją teorię. Może żadna z nich nie jest prawdziwa. Teoria przestaje nią być, kiedy poznajemy fakty czy rzeczywiste zdarzenia. Czas budować wehikuł czasu.
Naukowiec to może mieć hipotezy i tezy do udowodnienia. Gdyby istniały teorie, to opisywałyby właśnie fakty.
päsť pieść. Piast ako latinský zápis mena.
Z tym niedomkniętym wałem, to moim zdaniem chodziło o to, że można było tam łodziami podpłynąć i dostarczać pewne towary, albo nawet uciec łodziami w razie zagrożenia... A nie walory estetyczne. Jakby potrzebowali walorów estetycznych to powinni wybudować wieżę z jeszcze piękniejszym widokiem na jezioro i zachować walory obronne...
Dlaczego tego typu książki naulowe nie są dostępne ebooki?
👍 Dobra robota 😎
Jaka jest genetyka tych zmarlych w grobach "odkrywanych" R1a, R1b czy I1a1?Bez stwierdzenia tego faktu mozemy tylko spekulowac!
Genetyka i izotopy się przemieszczały. Patrz "cała Europa" pod Dołężą lub pielgrzymki do Supraśla... 5000 lat temu z (!!!) Hiszpanii !!!! :-)
Z badań DNA by wyszło, że piastowską dynastię założyli WIKINGOWIE... Dlatego DNA pierwszych piastowskich władców lepiej nie badać. Wszystkich wokoło najechali i podporządkowali sobie Wikingowie, zakładając przy tym "wspólczesne" europejskie państwa, a nasza mitologiczna historiografia jednak dowodzi, że tylko dzielni Słowianie w granicach Odry i Wisły dali radę się przed tym obronic i stworzyć coś sami. Ale z drugiej strony: Chrobry zwyczajem wikingów sprzedawał niewolników Arabom jeszcze; a siostry swoje wydawał za "Wikingów", nadto jego drużyna była skandynawska w większości, a on sam wedle kronikarz zachodnich słabo jakoby posługiwał się polską mową. Ziemowit = witający ziemię.
Gadka o mitycznych pierwszych Piastach (kolodziejach etc.) jest analogiczna do opisywania czasów szwedzkiego potopu za Kazimierza (Szweda na polskim tronie siedzacego przecież, który swoje roszczenia do korony szwedzkiej przy wsparciu Sejmu zmienił był w nieudany atak na Szwecję i szwedzki odwet zwany Potopem... - swoją drogą przy wydajnej pomocy polskiej szlachty uczyniony). Nas uczą zaś, że był to napad jednostronny uczyniony przez podstępnych Szwedów. No nie ... tak nie było. Ale jak inaczej wytłumaczyć głupotę polskich elit oraz ich wsparcie dla Szwedów podczas tzw. Potopu?
Z pierwszymi Piastach jest podobnie ... wyciskanie bajki dla ubogich...
Swoją drogą dynastia Piastowska (w lini męskiej) wyginęła skutkiem syfilisu.
Jak powiązać liczbę grodów typu Tornow, z listą Geografa Bawarskiego?
@@Mario-zt5rw płacą ci od ilości słów?
👍 super, super, super 👍
Czy byłoby można kiedyś rozwinąć wspomnianą w filmie teorię o pochodzeniu Piastów z Mazowsza. W Internecie nic nie znalazłem.
chyba byli Wikingami. swój swojego nie sprzedawał by w niewolę. a Piastowie to gangsterzy którzy handlowali niewolnikami. po upadku Piastów Polska zaczęła się oddudowywać
@@c.m.-b.k2048 inne plemiona by sprzedawali dlaczego nie
Byli Celtami (Niemcami), co wykazały badania DNA. Inaczej teraz wygląda sprowadzenie Krzyżaków, przez Konrada Mazowieckiego.
@@sawomirkobus4929
🤣🤣🤣
BardzoCiekawyTemat.
5:53
Wszak w/g ,,łóconyh" Sławianie zeszli z drzew na bagnach Prypeci i w łapciach przemaszerowali pod Gniezno, gdzie pod drzewem z gniazdem orła białego (w koronie) czekał na nich Mieszko (z numerem bocznym ,,1"), i z biskupem, i z krzyżem, i z kropidłem.
Nic głupszego nie potrafiłeś wymyślić? Postaraj się, bo w taki sposób to nawet na tytuł Szura Tygodnia nigdy nie zapracujesz.
@@Sattivasa
1) ,,Sattivasa" to bot, trol, SI? Na żywego człowieka nie wygląda,
2a) ,,Szur" to chłopiec do 10 roku życia.
2b) Ja przekroczyłem kilka razy 10. lat życia.
2c) Tytuł ,,Szura Tygodnia" (czyli w/g ,,Sattivasa" Homo Sapiens do 70-iu lat) jest dla mojej skromnej osoby OBRAŹLIWY!
2d) Jedyny tytuł jaki (w tym przypadku może mnie nie obrażać to ,,SZUR OCTAVUS" ( choć już niedługo ,,SZUR NONUS", wszak latka lecą!),
3) Chyba, że:
a),,Sattivasa" to boska, niebieskooka, długonoga, naturalna (sic!) blondynka, to wtedy: ,,klękajcie Narody"!
b) Wtedy biorę na klatę, każdy komplement, z ust przepięknej ,,Sattivasa".
@@mirosawkrol7593
No tak, udowodniłeś, że możesz coś głupszego wymyślić. Teraz ciśnie się na usta pytanie: azaliż istnieją granice śmieszności, których nie ważysz się przekroczyć?
@@Sattivasa
,, Sattivasa" jako wybitny/a/e znawca/yni/io dziejów ziem i ludności dzisiejszej RP przedstawi:
1) Pochodzenie Sławian na obszarze między Bałtykiem a Tatrami, i Odrą i Nysą a Bugiem (nazwy współczesne),
2) Powstanie stolicy państwa Mieszka l,
3) Datę (t.j. dzień, miesiąc, rok) ,,doniosłej decyzji Mieszka l, uznawanej za początek Państwa Polskiego".
3) Imię, nazwisko i tytulaturę osoby udzielającej Chrztu Mieszkowi l,
4) Brak dokładnej odpowiedzi na moje pytania będę uważał, za zamianę ze strony ,,Sattivasa" argumentum ad rem na argumentum ad personam.
@@mirosawkrol7593
I stała się jasność. Nie istnieją granice śmieszności, których nie ważysz się przekroczyć. Quod erat demonstrandum. Dziękuję za wyjątkowo gorliwą współpracę.
Pa, pa, trolliku.
Gród Lubomia miała wejścia wschodnie i zachodnie. Panie Profesorze. 1:03:00
Bardzo interesujący wykład. Proponuję jednak aby w celu zwiększenia oglądalności skrócić wykłady do około 20 - 30 minut z wyraźnym zaznaczeniem tematu. Pozdrawiam.
to nie tiktok
Wyklady po 2 godziny to norma, Godzina w bloku głównym i druga na pytania.
Podcast ma luźniejszą formę, wiecej dygresjii, wiec i trzy godziny przechodzą bez problemu.
Ciekawią mnie granice błędu datowania C14. Brytyjczycy, do niedawna jeszcze, uznawali, iż zastosowanie tej metody do szacowania wieku przedmiotu młodszego niż "Iron Age" mijało się z celem. Czyżby coś się zmieniło? Pozdrawiam
Okres półrozpadu C-14 to 5730 lat. Więc przy ocenianych zdarzeniach sprzed 1000 lat błąd jest jest dość duży.
42:30 moze mur mial chronic nie tyle przed ludzmi co przed dzika zwierzyna?
Pytanie do prowadzącego - czy jest opcja skontaktowania mnie z Panem Andrzejem Buko w sprawie konsultacji na temat wielkich grodów Wiślan?
Najlepiej napisać maila na adres dostępny na stronie Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Sami tak się kontaktujemy z Panem Profesorem :)
serdecznie dziękuję :)
od polowy 9 wieku na Kujawach miala miejsce masowa wycinka borów, zaczeto regulować Noteć, stad w Wielkopolsce w zlewni Noteci nowe tereny na zasiedlanie po 3 pokoleniach
Są teorie, że Kraków był stolicą państwa Wiślan, które było dość mocnym państwem. To by mogło tłumaczyć istnienie zabudowań, o których była mowa w filmie. Szkoda, że nie odniesiono się do tej teorii.
Wspominamy trochę więcej na ten temat w trakcie drugiego spotkania z prof. Andrzejem Buko pt. "Polska plemienna"
No jak to , tylko jedno wejście ? Przecież gniazdo piastowskie tj. Ostrów Lednicki miał dwie bramy do dwóch mostów przez jezioro: w kierunku na Gniezno i w kierunku na Poznań. Te mosty wspaniałe zachowanych pod wodą jeziora w warstwie fundamentów ...
Upss, mówimy o samym grodzie a nie wyspie z grodem i podgrodziami, które mają swoje bramy na dwa lub trzy kierunki handlowych traktów. Przepraszam, źle zrozumiałam.
Myślę, że tereny rolne będące daleko od centrum władzy były tylko raz na rok odwiedzane zbrojnie w celu łupieżczym a łupieżca dbał o ich bezpieczeństwo zakazując budowania grodów. Kraje grabione nie miały środków na budowę umocnień ale z czasem rosły liczebnie i ofiara stawała się silniejsza, a bunt skuteczny, aż do zmiany poddaństwa.
A dlaczego nie POLSKI CHLOP ??? mial sie BRONIC BUDUJAC GRODY .SKONCZYC z ta naracja judy ze CHLOP to idiota.
przy tamtych metodach walki o bunt było nie trudno, ludzie musieli dobrze żyć dlatego było możliwe stworzenie państwowości, a uchodzimy w historii za gęsto zaludnione tereny więc...
🤣🤣🤣
Pytanie dotyczące wykładu: czy nie mogło być tak, że "rodzącą się konkurencją" byli w istocie Piastowie, którzy przybyli na ziemie kontrolowane przez tornowski ośrodek (dynastię?, ród?) władzy z zewnątrz, np. ze wschodu. Jak wiadomo, w "Geografie Bawarskim" nie są wymienieni Polanie, na czele których mieliby stać Piastowie, a "plemię" o tej nazwie znane jest z tego czasu z ziem ruskich. Natomiast o Polanach w Wielkppolsce wiemy wtedy, gdy grupa o tej samej nazwie znika z kart dziejów Rusi Kijowskiej. Innymi słowy: to Piastowie byli pretendentami do władzy nad Wielkopolską i żeby ją zdobyć, musieli pobić stare ośrodki dominacji na tym terenie (Popielidów?).
Możesz mieć rację ale nie aż tak daleko na wschód. Lęda oznacza pole czyli Lędzianie = Polanie. Dlaczego na wschodzie nazywają Polaków Lachami (słowo urobione właśnie od Lędzian)
Skąd pomysł aby nazwać początki państwa Piastów początkami państwa polskiego? Skąd pewność, że warstwa wodzowska zwana później rodem Piastów była pochodzenia lokalnego a nie pochodzili oni ze Skandynawii czy z innych ludów germańskich? Deklaracja p. profesora, że jest patriotą, a wiec uważa, że nie ma dowodów na obce pochodzenie rodu Piastów rozumiałbym u prof. Łowmianskiego, który pisał swe opasłe tomy w latach 60-tych pod czujnym okiem uczelnianej PZPR ale dzisiaj chyba jeszcze nie ma uczelnianych komitetów PiS i można (?) stawiać różne pytania i hipotezy wobec braku źródeł. Btw, teza profesora o tym, że we wczesnosredniowiecznym grodzie nie ma śladów wału obronnego na odcinku 40 metrów może świadczyć o tym, że władca ( zakładając, że odkryte fundamenty są pozostałościami palatium) chciał mieć piękny widok na rzekę, a wał by mu ten widok zasłaniał powaliła mnie. Pomysł, że wał mógł odgrywać wyłącznie rolę prestiżową przeczy dotychczasowej wiedzy historycznej o przyczynach budowy grodów. Przecież ich głównym, choć nie jedynym celem była właśnie obrona władcy, jego rodziny, drużyny i służby oraz często refugium dla okolicznej ludności przed najazdem. I to budowano by ten obiekt rekreacyjny, bo przecież nie obronny w czasach najazdów wikingów, którzy zapuszczali się w te strony często, a bazowali przecież dwa kroki od wielkopolski bo na wyspie Wolin. Nie mówiąc już o licznych innych chętnych do napadu. Studiowałem historię wprawdzie 40 lat temu ale tak absurdalnej tezy od czasu pomysłów prof Powierskiego o lokalizacji Truso to nie słyszałem.
Ja studiowałam historię 25 lat temu i myślę że:
1. skoro nie ma żadnych dowodów czy choćby poszlak, że Piastowie nie byli lokalnego pochodzenia, to dlaczego mamy twierdzić, że byli obcy? Tylko po to żeby było dużo różnych hipotez?
2. Grody, wały , mury i zamki miały - poza obronną - również funkcję prestiżową i to jest aktualna "wiedza historyczna". Niepełny wał obronny to bardzo ciekawy problem. Czy wał miał lukę tylko dla ładnego widoku z okna - nie wiem, hipoteza tak samo dobra, jak i taka, że po prostu pieniędzy księciu zabrakło, albo ze atak od strony jeziora uznano za mało prawdopodobny lub mało groźny. Jak ma Pan lepszą hipotezę, to proszę się pochwalić.
3. Z tymi najazdami wikingów na ziemie polskie, np. wielkopolskie, to też chyba mało prawdopodobna hipoteza. Są jakieś jednoznaczne ślady takich najazdów czy walk w wikingami? I nie uważam, żeby z Wolina do Gniezna były 2 kroki.
@@ryksaabcd2510 Z ust mi to Pani wyjęła. Gebelsy intensywnie szukali tych Wikingów w Wielkopolsce podczas okupacji i ...nic nie znaleźli. Owszem jest archeologiczny ślad, ale niewielkiej drużyny wareskiej, co najwyżej najemnej gwardii wczesnopiastowskiej. Podobnie brak źródeł pisanych na potwierdzenie skandynawskiego pochodzenia Piastów, w przeciwieństwie do starszej przecież dynastii Rurykowiczów. Ja skończyłem historię 15 lat temu. Pozdrawiam Panią
Stąd chociażby , że powstało Państwo Polskie a nie skandynawskie czy germańskie a My posługujemy się językiem słowiańskim .Pochodzenie pierwszych Piastów nie jest aż tak istotne . Wszakże dynastia Jagiellońska w świadomości i etosie Polaków jest dynastią polską chociaż pierwszym Jagiellonem był Litwin Jogajła . Podobnie z Piastami . Nawet jak protoplastą jest wiking to w drugim czy trzecim pokoleniu jego potomkowie są już Piastami - Polanami .
Znam różne niezbite fakty. Np. Kulturkampf i to że każdy naród ma swoje niepisane dzieje u zarania, Polska w dużej mierze za sprawą Kulturkampf.
@@magdaty1815 a w domu wszyscy zdrowi?
Bardzo ciekawy kanal, ciekawe dlaczego wczesniej tutaj nie zawitalem. Wysylacie czasopismo do USA?
Dzięki za miłe słowa! Wysyłamy, choć wygodniej pewnie będzie zamówić e-wydanie: www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=108616
Wypowiadam się jedynie jako pasjonat. Przerwa w obwałowaniach Ostrowa Lednickiego niekoniecznie uniemożliwiała obronę. Tam przecież stało palatium samo w sobie będące umocnieniem. Nie wiemy czy nie było naziemnych łączników wałów z murami. Palatium musiało być widoczne z zewnątrz, bo to pierwsza duża kamienna inwestycja. Prestiżu nie chowa się za kotarą.
Mam pytanie do części wykładu która wniosła mi nowe informacje. Gdzie szukać informacji o grodach stawianych przez Cesarzy? Zarówno o ich sieci, jak i sposobie wykonania. Będę wdzięczny za podpowiedzenie nazwisk badaczy z Niemiec.
Podzielam Twoje zdanie . Ponadto Ostrów jest w centrum Państwa otoczony kołami grodów obronnych a dynastia dysponuje silną siłą zbrojną .
@Roni-gd5sz że waregowie, to w sumie jedna z hipotez, ale że Lędzianie to łowcy zbieracze??? Co najmniej śmiałe. Już za Olega dawali dań Rusi spławiając łódki potrzebne na wyprawy do Konstantynopola.
I tym otwartym wałem to myśle ze to taki sposób na „killing zone” zmusza wroga to ataku w linii bez żadnego wsparcia
bardzo mądrzy ludzie