Üdvözlöm! Nagyon jó amit tesz! Egy bosszant! Egyre több a béna sofőr az utakon! Ma is szembe jön velem egy 70 év feletti öregasszony és ha le nem húzódok az útról összetöri a kocsimat!!! Később előttem haladó irányjező használat nélkül fordult balra!!! Dühítő amit sokan ahogy vezetnek!!! Korábban volt olyan is előttem haladt egy nő szintén! Kiteszi az irányjelzőt balra és jobbra leparkólt!!!
Nagyon szépen köszönöm ezeket a részletes videókat és a belefektetett energiát! A videóknak köszönhetően első alkalommal átmentem a vizsgán 73 ponttal, mindenkinek aki KRESZ vizsga előtt áll ezentúl ajánlani fogom a videóit! Még egyszer nagyon szépen köszönöm, és sok sikert kívánok mindenkinek aki vizsgára készül!❤️
Tisztelt Pető Attila KRESZ professzor, a mai napon sikeres KRESZ vizsgát tettel le, összesen csak 2 hiba pontom volt, nagyon szépen köszönöm önnek és az ön filmjeinek, nagyon sokat segítettek számomra!
Köszönöm szépen a sok oktató videót.igazából itt tanultam meg mindent ami kell.A mai napon elsőre sikeres kreszvizsgát tettem .Köszönöm tanár úr ❤❤❤❤❤❤
Tisztelt Tanár Úr! Régóta követem a csatornáját és minden tiszteletem Öné a tartalmakért, a tudásért, munkásságáért. Mint gyakorló tanár egy valamit mégis megjegyeznék a Móricka, meg balra banán kapcsán, amiről én például most hallok először. Értem, hogy egy megfelelő logika alapján mi a helyes sorrend pl. kanyarodó főútvonalnál az Ön magyarázata alapján, de amennyiben a tanuló pusztán csak ennyit tanul meg, hogy a vizsgán ha ilyen feladat van akkor Mórickát alkalmazom, nem biztos, hogy fogja érteni, hogy pl. a kereszteződések esetén miért ez a sorrend ami. Ráadásul a KRESZ nem csak egy kötelező rossz dolog, amit teljesíteni kell ahhoz, hogy volán mögé ülhessünk, hanem a vezetésnek az alapja, aminek pontos ismerete alapján kell közlekednünk, alkalmazkodnunk úgy, hogy ne okozzunk személyi sérülést. Mivel ez az életben nem egy játék, ezért érdemes mindenkinek megérteni, tudni, hogy egyes helyzetekben miért és milyen szabályok vonatkoznak pl. a helyes áthaladási sorrendre, véleményem szerint nem elég annyi, hogy itt most Móricka van. Noha teljesen logikus és követhető a magyarázat. Nagy tisztelettel üdvözlöm és továbbiakban is ugyanilyen lelkesedéssel követem csatornáját! Üdvözlettel, Krajcsó Bence középiskolai tanár
Hasonlóan gondolom én is. Kihullik a hajam a "balra-banán" elvtől... :-D Mennyivel ésszerűbb lenne, ha a borzasztóan megtévesztő madárnézet elemzése közben a tanulót megtanítanák arra, hogy áthaladási sorrend eldöntése esetén a lehető leggyorsabban képzelje magát egyesével minden résztvevő helyébe, és így döntse el, hogy ki kit és miért KELL, hogy elengedjen, vagy ki az, akit nem kell. Nem az a lényeg, hogy az óra milyen irányba jár, meg a banán merre hajlik, hanem, hogy ki honnan érkezik, kit/mit kell figyelni, honnan mire kell számítani, veszélyt, elsőbséget, vagy éppen biztonságos áthaladási lehetőséget észrevenni.
Egyenrangú kereszteződés: Jobbkéz-szabály... Minek a jobbkéz-szabály, ha úgysem az van alkalmazva? Illetve vegyítve több másik szabállyal, amik így megbonyolítják a döntés folyamatát, hogy most akkor ki indulhat el és ki nem. Figyelhetem én, hogy ki merre indexel, ha a végén mégsem arra fog menni. (Angliában egyébként pofon egyszerűen megoldották a dolgot. Felfestenek egy nagy fehér "pontot" a kereszteződés közepére, így az egyenrangú kereszteződésből csinálnak egy mini körforgalmat és rögtön le van egyszerűsítve a döntés, hogy ki mehet és ki nem.) Szépek és jók a madártávlatból készült rajzok/fotók. De közlekedés során nem madártávlatból látjuk az utat/kereszteződést. Nem látok "macisajt" táblát, akkor honnan tudom, hogy védett úton vagyok, vagy egy egyenrangú kereszteződésnél? (A főútvonalat jelző tábla sincs szerintem mindenhol kirakva. Nézzek be a keresztező utcákba is? 1. Ahhoz le kell lassítani ugyan úgy, mintha ott lenne a nekem szóló macisajt tábla. 2. Előfordulhat hogy nem látható a keresztező utcába kitett tábla, mert takarásban van.
Azért jelez jobbra az utolsonál, mert kanyarodó főútról tér le, ilyenkor indexelni kell és a gyalogosnak azért van elsőbbsége, mert irányt válroztattunk, mintha kanyarodnánk. A szaggatott vonal és a tábla is jelzi hogy merre megy az út tovább. Ha a szaggatott vonalat átléped, olyan mintha kanyarodnál, ezért kell jelezni.
A címre utalva írom. Nem a brutálnehéz tesztkérdésekre kellene kihegyezni az oktatást, hanem a gyakorlatiasságra! Ezért van ennyi életképtelen sofőr, mert a vezetési vizsgán fontos az hogy hogyan fogja a tanuló a kormányt ,mint az hogy megtanítsák a veszélyhelyzetek felismerésére és arra ,hogyan kell egy kicsit előre gondolkodni és a veszélyt felismerve azt megelőzni! Egy 47 éves kamionsofőr.
@@320wrx párhuzamos közlekedésnél, amikor megengedett ,hogy a kamion a belső sávban halad, NEM KELLENE a kamion mellett a jobb oldali sávban a kamionnal azonos sebeséggel haladni az autósnak! Vagy maradjon le, vagy haladjon el mellettem minél hamarabb. Ezt tuti nem magyarázzák. Nagy a holttér és a fülke jobb oldalánál haladó autót nem látni!! Hiába gondolja az autós azt hogy ott a sok tükör és biztos lát.
@@valakividekrol Értem, ebben igazad van, de ez főleg a nagy teherautók esetében veszélyes és relatív ritkábban fordul elő. Mondjuk hosszú távon személyautók holtterében sem tanácsos tartózkodni. Viszont a legtöbb veszélyes szituációt előre felismerni főleg a tapasztalt és figyelmes sofőrök képesek és nem igazán tanulható, néhány esettől eltekintve. Érzék, hozzáértés, nagyon figyelmes közlekedés és előrelátás szükséges hozzá, ami sajnos a legtöbb sofőrből hiányzik.
@@valakividekrol Tökéletesen egyetértek! Több hasonló példát kellene a személyautósok fejébe verni! Például azt is, hogy amikor a nagy teherautó áthuzódik balra, mert csak úgy tud jobbra kanyarodni, akkor a kisautósnak már csak a saját jól felfogott érdekében sem kellene mellé menni. Ha nem nyergessel mész, akkor még megteheted azt is, hogy az elejével átmész balra, de a pótkocsit jobbra hagyod, nehogy melléd menjen egy nagyon okos. És utána beszoruljon. Nem egyszer tapasztaltam már, hogy átmentem balra, jeleztem jobbra, már félig elfordultam, erre az intelligenciakupac begurult a pótkocsi alá. És nyomta a dudát és 😲 csodálkozott! Rengeteg hasonló dolgot kellene oktatni az elmélet mellett is..
Kedves kreszprofesszor ! Mai nap megbuktam másodjára is ..Nem tudom felismerni kié az elsöbség nem tudom megállapitani mi a sorrend . Miről tudom felismerni kié az elsöbbség? Szeretnem ,ha ránézek egy ábrára elsöre menjen .Köszönöm a választ.
A ferencvárosi villamos kocsiszín környékén van olyan utca, ahol tábla nélkül keresztezi a villamossín az utat. Véleményem szerint az egyenrangú kereszteződésnek minősül.
7:12-nél a jobbra jelző A autó nagyon megtévesztő lehet, annak ellenére, hogy szabályosan jelez, mivel jobbra hagyja el a balra kanyarodó főútvonalat. De: joggal gondolhatja a másik két sofőr, hogy bekanyarodni szándékozik a jobbkéz felőli utcába, és ennek következtében a kereszteződésben összeütközhetnek, hisz az A, annak ellenére, hogy jobbra jelez, az egyenes nyíl irányába halad tovább, a C viszont elvághatja az útját balra kanyarodás közben. A C hiányában pedig az egyenesen haladó B úgyszintén...
A villamosra vonatkozó különszabály ("privilégium"!) értelmét nem látom; fölöslegesen bonyolítja a KRESZ-t. 😬 A 8:52-nél a C ha egyenesen vagy balra haladna tovább, akkor a jobbkéz-szabály érvényesülne? Azaz ACB lenne a sorrend? Amúgy, én a jelen esetben is erre tippeltem, mert logikusabb. Ugyanis az A és C kanyarodhatott volna egyszerre amíg a B elsőbbséget ad nekik a jobbkéz-szabály alapján, s ezáltal gyorsabb, folyamatosabb a forgalom (ui. két jármű van mozgásban egyszerre, s csak egy áll). A KRESZ szerint viszont csak egymás után haladhatnak el, CBA sorrendben, egyenként (s emiatt lassúbb a forgalom), ráadásul a B elé kiforduló C akár lassításra is kényszerítheti az egyenesen haladó B-t, ami tovább lassíthatja a forgalmat. Hol itt a logika?!
A forgalom nem szólhat arról, hogy "lassú" vagy "gyors", mert ez mindenkinek relatív. (Azért relatív, mert a forgalomban nem méred folyamatosan, hogy melyik jármű mekkora abszolút *pillanatnyi* sebességgel halad. Csak benyomásokra hagyatkozol. És azért is relatív, mert ugyanazt utat valaki akarhatja 1 perc alatt megtenni, de más megelégszik 5 perccel is. Stb.) Tehát az a logika, hogy a legbiztonságosabb legyen - főleg kereszteződésekben - a forgalom, minél kevesebb balesettel, erre alapozták a szabályokat. És ez bizony azzal jár, hogy lassításra kényszerülsz adott helyzetekben, ezt el kell fogadni a közlekedés biztonsága érdekében (közös érdek). 8:52-nél helyesen ACB lenne a feltételezett sorrend, és valóban jobbkéz-szabály alapján. Az a feltételezésed viszont téves, hogy 'A és C kanyarodhatott volna egyszerre amíg a B elsőbbséget ad nekik a jobbkéz-szabály alapján' - B csak C-nek ad elsőbbséget e szabály alapján, A-nak nem ad, mert ahogy a Tanár Úr is elmondta, B és A között kanyarodási szabály érvényesül.
@@pegasoltaeclair0611 A gyorsabb forgalom alatt ez esetben (elsősorban) a forgalom gördülékenységére, folyamatosságára gondolok, nem pedig a járművek sebességére. Bár a sebesség is nagyobb lehetne (miként arra az előző kommentemben rámutattam), a biztonság csökkenése nélkül. Ha a jobbkéz-szabály alapján járnánk el, akkor fel sem merülne a kanyarodási szabály A és B között, hisz A és C egyszerre kanyarodna, a B pedig magára maradna a kereszteződésben és mehetne is tovább. A kanyarodás szabálya azért jön szóba egyáltalán A és B között, mert a C-t - úgymond - "mellőzük", mivel jobbra kanyarodik és nem keresztezi a többi jármű útját. Summa summarum: addig amíg a KRESZ szabálya szerint három egymást követő lépésben valósul meg a kereszteződés elhagyása C, B, A sorrendben, addig az általam logikusabbbnak vélt jobbkéz-szabály alapján csak két lépésben, azaz A és C (gyakorlatilag egyszerre) első lépés, B második lépés, aminek a forgalom gördülékenysége látná hasznát, ami, ugyebár, egy kívánatos dolog a közlekedésben, főleg nagyvárosi, intenzív forgalom esetén, csökkentve ezáltal a károsanyag kibocsátást is, ami szintén nem egy utolsó szempont...
Két dolog: 1. Ha ezek "brutál nehéz" kérdések a mai vizsgázók számára, akkor értem, miért van ennyi tudatlan paraszt az utakon. 2. 4:05-nél... képzeljük el ugyanezt a kereszteződést úgy, hogy az elsőbbséggel rendelkezők elől takarva van a macisajt! Én jövök biciklivel, megállok, mert elsőbbségadás kötelező. Nekem balról és jobbról is jön egy-egy egyenesen haladó autó és a balról érkező megáll, mert azt hiszi, jobbkezes az utca... és dühösen integet, hogy menjek már. Miért nem kötelező ilyen helyre kitenni azt a talpára állított háromszöget, ami jelzi a keresztutca alárendeltségét??
Engem rettenetesen idegesített , hogy magyaráz és a képet nem mutatja. Amikor mutatja a képet azaz az ábrát , igen rövid ideig lehet látni, majd ismét a „professzort” nézhettem és a kép már rég sehol. Mi lenne ha végig a képet lehetne nézni és a „professzort" meg talán 1-2 másodpercig. „Professzor” Úrnak is lenne még mit fejlődnie. István
th-cam.com/video/cGDqZd3wvfY/w-d-xo.html Üdvözletem! Még friss a sikeres vizsgám és bizony nagyon sokat segítettek a videói, köszönöm! A belinkelt példában, ha B egyenesen halad ,akkor is BAC? Köszönöm!
Ha B egyenesen haladna és nem balra, akkor a C és a B mehetne egyszerre, mert nem keresztezik egymás útját, hiszen a C jobbra kisivben fordul. Az A - nak jobbkéz szabály szerint kell elsőbbséget adnia a B jármű részére. Ha a B egyenesen menne akkor a sorrend, B, C egyszerre mehetne és utána az A
A B jelű autó mehet először, mert jobbra kisivben kanyarodik(és a jobbkéz szabály szerint is neki van elsőbbsége az A-val szemben) , utána az A és a C között a kanyarodás szabály dönt, ezért először megy az A egyenesen, utána a C balra.
13:02 nekünk úgy tanították, hogy "jobbra nézünk, balra nézünk". Nem nagy különbség, viszont ha belegondolunk, így az elsőként keresztezett forgalmi sávról van aktuális információnk a lelépéskor. (Persze aztán menet közben még érdemes csekkolni jobb oldalt, hogy mire a felezőhöz érünk, ismét legyen róla friss képünk.)
Bocs ha tévedek, de nálunk nem baloldali a közlekedés? Akár honnan lépek az útra balról üthetnek el először. A többszöri szetnézéssel teljesen egyetértek.
@@robertfehervari5752 Jobboldalt közlekedünk, tehát átkeléskor a hozzám közelebbi sávban balról fog érkezni jármű. Azaz ha "jobbra nézek balra nézek", akkor a lelépés előtti pillanatban a hozzám közelebb eső sávról van aktuális információm. Ha "balra nézek jobbra nézek", akkor lelépéskor a tőlem távolabbi sávról aktuális az információm, a hozzám közelebbire esetleg kikanyarodhatott valaki, vagy épp UFO landol rá.
7:17 "Ezt a feladatot rengetegen elrontják a vizsgán" - Nem csoda, hiszen az A jelű jármű a képen jobbra indexel, de a vonal azt mutatja, hogy egyenesen fog menni....
Azért indexel, mert letér a főútvonalról (mellette van egy főútvonal jelzőtábla, ami hátulról nézve a tábla formájából látszik). ha egyenesen tér le, az is irányváltoztatásnak számít, mert nem a főút vonalán megy tovább (az számítana egyenes haladásnak ilyenkor)
Az a gond, hogy a Professzor úr túl gyorsan beszél, nincsenek odaírva a kérdések, és a magyarázatok is csak le vannak pergetve, holott tényleg nehéz feladatokról van szó. A többi stimmel.
7:15! Nagyon rossz a kép... "C" jelú és "B" jelű járműnek miért áll ugyanúgy a banán? Nem kellett volna 90 fokban rotálni? :D :D Talán nem a képek készítőinek kéne ezekre odafigyelni? És elvárják az embertől, hogy ne hibázzon a vizsgán... szánalmas (egy sok éve vezető ember észrevétele)
Továbbra is tartom, hogy egyszerűen rossz, logikátlan a közlekedésünk ennyi kivétellel, kitétellel. Elég csak virtuálisan elnézni más országokba (dashcam-es videók, vagy google térképpel) és látni lehet, hogy ott mennyi tábla van egy adott útszakaszon, meg mennyi nálunk. Nálunk túl sok. Ahogy ezek a buktatós, ravasz tesztek is mutatják sok életszerűtlen szabályt alkottak - meg eleve, tanítanak olyan forgalmi helyzetet, ami nincs is, ez nálam a nonplusz ultra - és elvárja mindenki, hogy 50-nel a kereszteződéshez érve a másodperc tört része alatt bevillanjon, hogy most az a villamos ott balra előttem elkanyarodhat-e vagy sem, a kivétel egyenrangú kereszteződésre vonatkozik-e vagy sem... Egyszerűen csak nézem ki a fejemből, amikor angol vagy amerikai vezetési tréningeket nézek videón, hogy mennyire de mennyire, de mennyire egyszerűbbek. De nem kicsit leesett az állam külföldi kreszkönyv láttán. Egy füzet volt. Pont. Nálunk? Vaskos könyv. MIÉRT? Minek? De tényleg.
Ez az egész szerintem olyan, mint a 30-as tábla 2 hónappal az útfelújítás után. Nem a mi dolgunk eldönteni, hogy jogosan van-e így. Így van, be kell tartani, pont. Egyébként, amikor még nem voltam aktívan oktató, csak a papírom volt meg róla, de egyébként balesetmentesen vezettem 10 évig a szakoktatói papír megszerzése után, az - akkor még - nejem nekiállt a B-s jogsinak. Segítségemet kérte, persze hogy segítek, mondtam - és az első 3 teszten úgy megbuktam, mint a huzat... tényleg bonyolult, de a vizsga letételéhez meg kell tanulni és nincs vaker. A jogászoknak nem az az érdeke, hogy ne legyen rájuk szükség... ez van, akkor is, ha nem minden ésszerű vagy helyes úgy, ahogy van... Jó egészséget és balesetmentes közlekedést kívánok! :)
Az utolso nekem mindig egy nagyon furcsa szabaly volt. Ha a kanyarodo fouton megyek, akkor ha elfordulok, elsobbseget kell adnom, de ha onnan jon egy auto szembol, az nem ad?? Gyalogos legyen a talpan, aki ebben rajon a logikara.
Ez valóban fura, meg kicsit inkonzisztens is a szabály egyébkénti logikájára. Ugye az a lényeg, hogy a gyalogosnak ne kelljen "forogni" átkelés előtt, hanem oldalra elég legyen szétnéznie. Én az ábrázolt helyzetben fix elengedném a járművet gyalogosként, még ha szabály szerint nem is kéne. Gyalogosként bámészkodni a (fejmagasság fölött elhelyezett) táblák után legalább annyira esetlen, mint szemmel tartani a mögülem érkező járművet (forgolódás ugye).
@@sgtvoro pontosan ezt csinalnam en is. Sot, ha en jovok bele gyalogoskent egy ilyen helyzetbe, akkor vagy oda se megyek a szegelyhez (mintha nem akatnek atmenni), vagy megnezem, hogy mukodik a keresztezodes geometriaja es atmegyek mashol. Raadasul ezek a keresztezodesek a valosagban ritkan olyan jol belathatok, mint a vizsgakepeken :)
Ebben a helyzetben (6:21) C jelű autósnak kell-e irányjelzést adnia egyenes haladás esetén akkor, ha az előtte lévő kanyarodó fűút terelővonala fel van festve? Ebben az esetben, ha egyenesen halad tovább, akkor átlépi/keresztezi a terelővonalat, ami akár irányváltás is lehetne....vagy nem? Van, aki szokott a kiemelet szituációban jobbra jelezni, de én speciel nem szoktam, mert ilyen kereszteződésben bőven elég az a megtévesztő irányjelzés, amikor a kanyarodó főútvonalat egyenes elhagyó autós jobbra/balra jelez úgy, hogy akár ezekbe az irányokba be is kanyarodhatna. Ettől függetlenül nem vagyok meggyőződve sem arról, hogy nem kell, sem arról, hogy kell irányjelzést adni, de KRESZ feladatban soha nem láttam ilyen ábrát, ahol lenne irányjelzés hasonló esetben :-D Személy szerint, ha követem a kanyarodó főútvonalat, akkor IS irányjelzek a kanyarodás irányába (tudom, nem kötelező), és persze akkor IS, amikor erről letérek (ez már kötelező), de ha egyéb irányból érkezek ebbe a kereszteződésbe és egyenesen haladok tovább, akkor nem érzem szükségét. th-cam.com/video/cGDqZd3wvfY/w-d-xo.html
Tegnap sikeresen kresz vizsgáztam! 75-ből 68 pont és a kereszteződésekkel kapcsolatos kérdésekre mint tudtam a választ! Köszönöm Kreszprofesszor!
Pár nap és kresz vizsgázok! Köszönöm szépen a felkészítést!🙏☺️
A mai napon sikeres KRESZ-vizsgát tettem, és ebben ezeknek a videóknak is nagy szerepe volt! Köszönöm szépen KRESZ Professzor úr! :D
Üdvözlöm! Nagyon jó amit tesz! Egy bosszant! Egyre több a béna sofőr az utakon! Ma is szembe jön velem egy 70 év feletti öregasszony és ha le nem húzódok az útról összetöri a kocsimat!!! Később előttem haladó irányjező használat nélkül fordult balra!!! Dühítő amit sokan ahogy vezetnek!!! Korábban volt olyan is előttem haladt egy nő szintén! Kiteszi az irányjelzőt balra és jobbra leparkólt!!!
Kedves Tanár Úr! 74 pontos lett a KRESZ vizsgám a napokban. Nagyon-nagyon hasznosak voltak a felkészüléshez a KRESZ TV videói! Köszönöm! 😊
Nagyon szépen köszönöm ezeket a részletes videókat és a belefektetett energiát! A videóknak köszönhetően első alkalommal átmentem a vizsgán 73 ponttal, mindenkinek aki KRESZ vizsga előtt áll ezentúl ajánlani fogom a videóit! Még egyszer nagyon szépen köszönöm, és sok sikert kívánok mindenkinek aki vizsgára készül!❤️
Tisztelt Pető Attila KRESZ professzor, a mai napon sikeres KRESZ vizsgát tettel le, összesen csak 2 hiba pontom volt, nagyon szépen köszönöm önnek és az ön filmjeinek, nagyon sokat segítettek számomra!
Holnap lesz a KRESZ vizsgám,sokat segítenek ezek a videók. Köszönöm!❤
Köszönöm szépen a sok oktató videót.igazából itt tanultam meg mindent ami kell.A mai napon elsőre sikeres kreszvizsgát tettem .Köszönöm tanár úr ❤❤❤❤❤❤
Örülök hogy rátaláltam a videóira...Bár minden oktató így magyarázna....Érthetően..( tisztelet a kivételnek...)
Tanár úr, nagyon szép akváriuma van.
Köszönöm ezt a videót! Sokat segített, és a többi videói is mind nagyon jó.
Május 12-én vizsgázok😎 kérem szorítson 😃🙏
Tisztelt Tanár Úr!
Régóta követem a csatornáját és minden tiszteletem Öné a tartalmakért, a tudásért, munkásságáért.
Mint gyakorló tanár egy valamit mégis megjegyeznék a Móricka, meg balra banán kapcsán, amiről én például most hallok először. Értem, hogy egy megfelelő logika alapján mi a helyes sorrend pl. kanyarodó főútvonalnál az Ön magyarázata alapján, de amennyiben a tanuló pusztán csak ennyit tanul meg, hogy a vizsgán ha ilyen feladat van akkor Mórickát alkalmazom, nem biztos, hogy fogja érteni, hogy pl. a kereszteződések esetén miért ez a sorrend ami. Ráadásul a KRESZ nem csak egy kötelező rossz dolog, amit teljesíteni kell ahhoz, hogy volán mögé ülhessünk, hanem a vezetésnek az alapja, aminek pontos ismerete alapján kell közlekednünk, alkalmazkodnunk úgy, hogy ne okozzunk személyi sérülést. Mivel ez az életben nem egy játék, ezért érdemes mindenkinek megérteni, tudni, hogy egyes helyzetekben miért és milyen szabályok vonatkoznak pl. a helyes áthaladási sorrendre, véleményem szerint nem elég annyi, hogy itt most Móricka van. Noha teljesen logikus és követhető a magyarázat.
Nagy tisztelettel üdvözlöm és továbbiakban is ugyanilyen lelkesedéssel követem csatornáját!
Üdvözlettel,
Krajcsó Bence
középiskolai tanár
Hasonlóan gondolom én is. Kihullik a hajam a "balra-banán" elvtől... :-D Mennyivel ésszerűbb lenne, ha a borzasztóan megtévesztő madárnézet elemzése közben a tanulót megtanítanák arra, hogy áthaladási sorrend eldöntése esetén a lehető leggyorsabban képzelje magát egyesével minden résztvevő helyébe, és így döntse el, hogy ki kit és miért KELL, hogy elengedjen, vagy ki az, akit nem kell. Nem az a lényeg, hogy az óra milyen irányba jár, meg a banán merre hajlik, hanem, hogy ki honnan érkezik, kit/mit kell figyelni, honnan mire kell számítani, veszélyt, elsőbséget, vagy éppen biztonságos áthaladási lehetőséget észrevenni.
@@attilahorvath6361 Abszolút így gondolom, egyetértek. Magam is így tanultam. :)
Köszönöm a sok segítséget! Ma sikeresen levizsgáztam 75 ponttal :D
Egyenrangú kereszteződés: Jobbkéz-szabály...
Minek a jobbkéz-szabály, ha úgysem az van alkalmazva? Illetve vegyítve több másik szabállyal, amik így megbonyolítják a döntés folyamatát, hogy most akkor ki indulhat el és ki nem.
Figyelhetem én, hogy ki merre indexel, ha a végén mégsem arra fog menni.
(Angliában egyébként pofon egyszerűen megoldották a dolgot. Felfestenek egy nagy fehér "pontot" a kereszteződés közepére, így az egyenrangú kereszteződésből csinálnak egy mini körforgalmat és rögtön le van egyszerűsítve a döntés, hogy ki mehet és ki nem.)
Szépek és jók a madártávlatból készült rajzok/fotók. De közlekedés során nem madártávlatból látjuk az utat/kereszteződést.
Nem látok "macisajt" táblát, akkor honnan tudom, hogy védett úton vagyok, vagy egy egyenrangú kereszteződésnél? (A főútvonalat jelző tábla sincs szerintem mindenhol kirakva.
Nézzek be a keresztező utcákba is?
1. Ahhoz le kell lassítani ugyan úgy, mintha ott lenne a nekem szóló macisajt tábla.
2. Előfordulhat hogy nem látható a keresztező utcába kitett tábla, mert takarásban van.
Nagyon tetszik a kirakott CAF URBOS! Csak igy tovabb!
Szinte mindet megoldottam csak az utolsónál nem értettem,hogy miért jelez jobra ha egyenesen megy,jó kis videó volt köszönjük😊
Azért jelez jobbra az utolsonál, mert kanyarodó főútról tér le, ilyenkor indexelni kell és a gyalogosnak azért van elsőbbsége, mert irányt válroztattunk, mintha kanyarodnánk. A szaggatott vonal és a tábla is jelzi hogy merre megy az út tovább.
Ha a szaggatott vonalat átléped, olyan mintha kanyarodnál, ezért kell jelezni.
4:48 A B-vel egyidőben mehet a traktor is, de neki ki kell kerülnie a szabályosan várakozó fát. Ugyanez igaz a következő képre is.
😂😂😂
Pető attila jézus krisztus ami atyánk istenünk áldja meg önt ❤❤❤❤❤🥺🙏
Szia nagyon jók voltak. Videók februárban készülök kresz vizsgara
A címre utalva írom. Nem a brutálnehéz tesztkérdésekre kellene kihegyezni az oktatást, hanem a gyakorlatiasságra! Ezért van ennyi életképtelen sofőr, mert a vezetési vizsgán fontos az hogy hogyan fogja a tanuló a kormányt ,mint az hogy megtanítsák a veszélyhelyzetek felismerésére és arra ,hogyan kell egy kicsit előre gondolkodni és a veszélyt felismerve azt megelőzni! Egy 47 éves kamionsofőr.
Szerintem mindkettő fontos.
De a legfontosabb a KRESZ módosítása lenne.
Kiváncsivá tettél.
Írj egy példát a veszélyhelyzetek felismerésének tanítására!
@@320wrx párhuzamos közlekedésnél, amikor megengedett ,hogy a kamion a belső sávban halad, NEM KELLENE a kamion mellett a jobb oldali sávban a kamionnal azonos sebeséggel haladni az autósnak! Vagy maradjon le, vagy haladjon el mellettem minél hamarabb. Ezt tuti nem magyarázzák. Nagy a holttér és a fülke jobb oldalánál haladó autót nem látni!! Hiába gondolja az autós azt hogy ott a sok tükör és biztos lát.
@@valakividekrol
Értem, ebben igazad van, de ez főleg a nagy teherautók esetében veszélyes és relatív ritkábban fordul elő. Mondjuk hosszú távon személyautók holtterében sem tanácsos tartózkodni.
Viszont a legtöbb veszélyes szituációt előre felismerni főleg a tapasztalt és figyelmes sofőrök képesek és nem igazán tanulható, néhány esettől eltekintve.
Érzék, hozzáértés, nagyon figyelmes közlekedés és előrelátás szükséges hozzá, ami sajnos a legtöbb sofőrből hiányzik.
@@valakividekrol Tökéletesen egyetértek! Több hasonló példát kellene a személyautósok fejébe verni!
Például azt is, hogy amikor a nagy teherautó áthuzódik balra, mert csak úgy tud jobbra kanyarodni, akkor a kisautósnak már csak a saját jól felfogott érdekében sem kellene mellé menni.
Ha nem nyergessel mész, akkor még megteheted azt is, hogy az elejével átmész balra, de a pótkocsit jobbra hagyod, nehogy melléd menjen egy nagyon okos. És utána beszoruljon. Nem egyszer tapasztaltam már, hogy átmentem balra, jeleztem jobbra, már félig elfordultam, erre az intelligenciakupac begurult a pótkocsi alá. És nyomta a dudát és 😲 csodálkozott! Rengeteg hasonló dolgot kellene oktatni az elmélet mellett is..
Jo napot kívánok azt szeretném meg kérdezni öntöl hogy hogy csak 55 db kérdés van a KRESZ Ben vagy van még több is??
Kedves kreszprofesszor ! Mai nap megbuktam másodjára is ..Nem tudom felismerni kié az elsöbség nem tudom megállapitani mi a sorrend . Miről tudom felismerni kié az elsöbbség? Szeretnem ,ha ránézek egy ábrára elsöre menjen .Köszönöm a választ.
A ferencvárosi villamos kocsiszín környékén van olyan utca, ahol tábla nélkül keresztezi a villamossín az utat. Véleményem szerint az egyenrangú kereszteződésnek minősül.
A villamosos(kötött pályás) kérdésnek örültem(ami Magyarországon elvileg nincs)mert itt bizony elbuktam!
kresz vizsgán ugy vannak a válszok, hogy van pl. 3 lehetőség és azok közül kell megmondani melyik a jó?
ugyanúgy ahogy az e-titánon, csak a vizsgán nem javithatod a választ és érintős képernyő van. 1 válaszra 1 perced van.
Hogy lehet hozza jelent kezni vezetest is oktatt ?
Sikeres-KRESZ vizsga elsőre :)
Kimaradt a "T" alakú útkereszteződés. A jobbkéz szabály erősebb mint a kanyarodási szabály.
"Banán-szabály" - Nekem még ez rémlett :D
7:12-nél a jobbra jelző A autó nagyon megtévesztő lehet, annak ellenére, hogy szabályosan jelez, mivel jobbra hagyja el a balra kanyarodó főútvonalat. De: joggal gondolhatja a másik két sofőr, hogy bekanyarodni szándékozik a jobbkéz felőli utcába, és ennek következtében a kereszteződésben összeütközhetnek, hisz az A, annak ellenére, hogy jobbra jelez, az egyenes nyíl irányába halad tovább, a C viszont elvághatja az útját balra kanyarodás közben. A C hiányában pedig az egyenesen haladó B úgyszintén...
Az előző ábránál (6:10) meg irányjelez az autó a főúton haladáskor. Azt meg minek?
A villamosra vonatkozó különszabály ("privilégium"!) értelmét nem látom; fölöslegesen bonyolítja a KRESZ-t. 😬
A 8:52-nél a C ha egyenesen vagy balra haladna tovább, akkor a jobbkéz-szabály érvényesülne? Azaz ACB lenne a sorrend? Amúgy, én a jelen esetben is erre tippeltem, mert logikusabb. Ugyanis az A és C kanyarodhatott volna egyszerre amíg a B elsőbbséget ad nekik a jobbkéz-szabály alapján, s ezáltal gyorsabb, folyamatosabb a forgalom (ui. két jármű van mozgásban egyszerre, s csak egy áll). A KRESZ szerint viszont csak egymás után haladhatnak el, CBA sorrendben, egyenként (s emiatt lassúbb a forgalom), ráadásul a B elé kiforduló C akár lassításra is kényszerítheti az egyenesen haladó B-t, ami tovább lassíthatja a forgalmat.
Hol itt a logika?!
A forgalom nem szólhat arról, hogy "lassú" vagy "gyors", mert ez mindenkinek relatív. (Azért relatív, mert a forgalomban nem méred folyamatosan, hogy melyik jármű mekkora abszolút *pillanatnyi* sebességgel halad. Csak benyomásokra hagyatkozol. És azért is relatív, mert ugyanazt utat valaki akarhatja 1 perc alatt megtenni, de más megelégszik 5 perccel is. Stb.)
Tehát az a logika, hogy a legbiztonságosabb legyen - főleg kereszteződésekben - a forgalom, minél kevesebb balesettel, erre alapozták a szabályokat. És ez bizony azzal jár, hogy lassításra kényszerülsz adott helyzetekben, ezt el kell fogadni a közlekedés biztonsága érdekében (közös érdek).
8:52-nél helyesen ACB lenne a feltételezett sorrend, és valóban jobbkéz-szabály alapján.
Az a feltételezésed viszont téves, hogy 'A és C kanyarodhatott volna egyszerre amíg a B elsőbbséget ad nekik a jobbkéz-szabály alapján' - B csak C-nek ad elsőbbséget e szabály alapján, A-nak nem ad, mert ahogy a Tanár Úr is elmondta, B és A között kanyarodási szabály érvényesül.
@@pegasoltaeclair0611
A gyorsabb forgalom alatt ez esetben (elsősorban) a forgalom gördülékenységére, folyamatosságára gondolok, nem pedig a járművek sebességére. Bár a sebesség is nagyobb lehetne (miként arra az előző kommentemben rámutattam), a biztonság csökkenése nélkül.
Ha a jobbkéz-szabály alapján járnánk el, akkor fel sem merülne a kanyarodási szabály A és B között, hisz A és C egyszerre kanyarodna, a B pedig magára maradna a kereszteződésben és mehetne is tovább. A kanyarodás szabálya azért jön szóba egyáltalán A és B között, mert a C-t - úgymond - "mellőzük", mivel jobbra kanyarodik és nem keresztezi a többi jármű útját.
Summa summarum: addig amíg a KRESZ szabálya szerint három egymást követő lépésben valósul meg a kereszteződés elhagyása C, B, A sorrendben, addig az általam logikusabbbnak vélt jobbkéz-szabály alapján csak két lépésben, azaz A és C (gyakorlatilag egyszerre) első lépés, B második lépés, aminek a forgalom gördülékenysége látná hasznát, ami, ugyebár, egy kívánatos dolog a közlekedésben, főleg nagyvárosi, intenzív forgalom esetén, csökkentve ezáltal a károsanyag kibocsátást is, ami szintén nem egy utolsó szempont...
Két dolog:
1. Ha ezek "brutál nehéz" kérdések a mai vizsgázók számára, akkor értem, miért van ennyi tudatlan paraszt az utakon.
2. 4:05-nél... képzeljük el ugyanezt a kereszteződést úgy, hogy az elsőbbséggel rendelkezők elől takarva van a macisajt! Én jövök biciklivel, megállok, mert elsőbbségadás kötelező. Nekem balról és jobbról is jön egy-egy egyenesen haladó autó és a balról érkező megáll, mert azt hiszi, jobbkezes az utca... és dühösen integet, hogy menjek már. Miért nem kötelező ilyen helyre kitenni azt a talpára állított háromszöget, ami jelzi a keresztutca alárendeltségét??
A párhuzamos körforgalom a fél országnak sötét. Naponta kellene beszélni róla...
Engem rettenetesen idegesített , hogy magyaráz és a képet nem mutatja. Amikor mutatja a képet azaz az ábrát , igen rövid ideig lehet látni, majd ismét a „professzort” nézhettem és a kép már rég sehol. Mi lenne ha végig a képet lehetne nézni és a „professzort" meg talán 1-2 másodpercig. „Professzor” Úrnak is lenne még mit fejlődnie.
István
th-cam.com/video/cGDqZd3wvfY/w-d-xo.html Üdvözletem! Még friss a sikeres vizsgám és bizony nagyon sokat segítettek a videói, köszönöm! A belinkelt példában, ha B egyenesen halad ,akkor is BAC? Köszönöm!
Ha B egyenesen haladna és nem balra, akkor a C és a B mehetne egyszerre, mert nem keresztezik egymás útját, hiszen a C jobbra kisivben fordul.
Az A - nak jobbkéz szabály szerint kell elsőbbséget adnia a B jármű részére.
Ha a B egyenesen menne akkor a sorrend, B, C egyszerre mehetne és utána az A
@@kecsi67 Köszönöm de szerintem mást nézünk 3:28
CBA a tippem
A B jelű autó mehet először, mert jobbra kisivben kanyarodik(és a jobbkéz szabály szerint is neki van elsőbbsége az A-val szemben) , utána az A és a C között a kanyarodás szabály dönt, ezért először megy az A egyenesen, utána a C balra.
Ez nehéz?
13:02 nekünk úgy tanították, hogy "jobbra nézünk, balra nézünk". Nem nagy különbség, viszont ha belegondolunk, így az elsőként keresztezett forgalmi sávról van aktuális információnk a lelépéskor. (Persze aztán menet közben még érdemes csekkolni jobb oldalt, hogy mire a felezőhöz érünk, ismét legyen róla friss képünk.)
Pont ez jutott eszembe nekem is...
Bocs ha tévedek, de nálunk nem baloldali a közlekedés? Akár honnan lépek az útra balról üthetnek el először. A többszöri szetnézéssel teljesen egyetértek.
@@robertfehervari5752 bal, jobb, bal
@@dddaddy így már igaz, de Voro őrmester az első balt kihagyta.
@@robertfehervari5752
Jobboldalt közlekedünk, tehát átkeléskor a hozzám közelebbi sávban balról fog érkezni jármű. Azaz ha "jobbra nézek balra nézek", akkor a lelépés előtti pillanatban a hozzám közelebb eső sávról van aktuális információm. Ha "balra nézek jobbra nézek", akkor lelépéskor a tőlem távolabbi sávról aktuális az információm, a hozzám közelebbire esetleg kikanyarodhatott valaki, vagy épp UFO landol rá.
Mert nem emlékeznek, hogy minden esetben kell indexelni, ha letérsz a főútról.
Videóidnak hála átmentem 70 ponttal🥳🥳🥳
7:17 "Ezt a feladatot rengetegen elrontják a vizsgán" - Nem csoda, hiszen az A jelű jármű a képen jobbra indexel, de a vonal azt mutatja, hogy egyenesen fog menni....
Azért indexel, mert letér a főútvonalról (mellette van egy főútvonal jelzőtábla, ami hátulról nézve a tábla formájából látszik). ha egyenesen tér le, az is irányváltoztatásnak számít, mert nem a főút vonalán megy tovább (az számítana egyenes haladásnak ilyenkor)
De az eladás háromszög is becsapos mert annál se mindegy hogy választunk akor is ha ugyan az
Utánfutót vontató személy autónak mennyi a megengedett legnagyobb sebessége az m o -ás kőr gyűrűn ?
70 km/h.
Lakott területen 50 (akkor is, ha ki van rakva pl a 70-es tábla, vagy főúton mész). Autóúton/főúton/mellékúton 70, autópályán 80.
Az a gond, hogy a Professzor úr túl gyorsan beszél, nincsenek odaírva a kérdések, és a magyarázatok is csak le vannak pergetve, holott tényleg nehéz feladatokról van szó. A többi stimmel.
7:15! Nagyon rossz a kép... "C" jelú és "B" jelű járműnek miért áll ugyanúgy a banán? Nem kellett volna 90 fokban rotálni? :D :D
Talán nem a képek készítőinek kéne ezekre odafigyelni? És elvárják az embertől, hogy ne hibázzon a vizsgán... szánalmas (egy sok éve vezető ember észrevétele)
Továbbra is tartom, hogy egyszerűen rossz, logikátlan a közlekedésünk ennyi kivétellel, kitétellel. Elég csak virtuálisan elnézni más országokba (dashcam-es videók, vagy google térképpel) és látni lehet, hogy ott mennyi tábla van egy adott útszakaszon, meg mennyi nálunk. Nálunk túl sok.
Ahogy ezek a buktatós, ravasz tesztek is mutatják sok életszerűtlen szabályt alkottak - meg eleve, tanítanak olyan forgalmi helyzetet, ami nincs is, ez nálam a nonplusz ultra - és elvárja mindenki, hogy 50-nel a kereszteződéshez érve a másodperc tört része alatt bevillanjon, hogy most az a villamos ott balra előttem elkanyarodhat-e vagy sem, a kivétel egyenrangú kereszteződésre vonatkozik-e vagy sem...
Egyszerűen csak nézem ki a fejemből, amikor angol vagy amerikai vezetési tréningeket nézek videón, hogy mennyire de mennyire, de mennyire egyszerűbbek.
De nem kicsit leesett az állam külföldi kreszkönyv láttán. Egy füzet volt. Pont. Nálunk? Vaskos könyv. MIÉRT? Minek? De tényleg.
Ez az egész szerintem olyan, mint a 30-as tábla 2 hónappal az útfelújítás után. Nem a mi dolgunk eldönteni, hogy jogosan van-e így. Így van, be kell tartani, pont. Egyébként, amikor még nem voltam aktívan oktató, csak a papírom volt meg róla, de egyébként balesetmentesen vezettem 10 évig a szakoktatói papír megszerzése után, az - akkor még - nejem nekiállt a B-s jogsinak. Segítségemet kérte, persze hogy segítek, mondtam - és az első 3 teszten úgy megbuktam, mint a huzat... tényleg bonyolult, de a vizsga letételéhez meg kell tanulni és nincs vaker. A jogászoknak nem az az érdeke, hogy ne legyen rájuk szükség... ez van, akkor is, ha nem minden ésszerű vagy helyes úgy, ahogy van...
Jó egészséget és balesetmentes közlekedést kívánok! :)
Az utolso nekem mindig egy nagyon furcsa szabaly volt. Ha a kanyarodo fouton megyek, akkor ha elfordulok, elsobbseget kell adnom, de ha onnan jon egy auto szembol, az nem ad??
Gyalogos legyen a talpan, aki ebben rajon a logikara.
Ez valóban fura, meg kicsit inkonzisztens is a szabály egyébkénti logikájára. Ugye az a lényeg, hogy a gyalogosnak ne kelljen "forogni" átkelés előtt, hanem oldalra elég legyen szétnéznie. Én az ábrázolt helyzetben fix elengedném a járművet gyalogosként, még ha szabály szerint nem is kéne. Gyalogosként bámészkodni a (fejmagasság fölött elhelyezett) táblák után legalább annyira esetlen, mint szemmel tartani a mögülem érkező járművet (forgolódás ugye).
@@sgtvoro pontosan ezt csinalnam en is. Sot, ha en jovok bele gyalogoskent egy ilyen helyzetbe, akkor vagy oda se megyek a szegelyhez (mintha nem akatnek atmenni), vagy megnezem, hogy mukodik a keresztezodes geometriaja es atmegyek mashol.
Raadasul ezek a keresztezodesek a valosagban ritkan olyan jol belathatok, mint a vizsgakepeken :)
Ebben a helyzetben (6:21) C jelű autósnak kell-e irányjelzést adnia egyenes haladás esetén akkor, ha az előtte lévő kanyarodó fűút terelővonala fel van festve? Ebben az esetben, ha egyenesen halad tovább, akkor átlépi/keresztezi a terelővonalat, ami akár irányváltás is lehetne....vagy nem? Van, aki szokott a kiemelet szituációban jobbra jelezni, de én speciel nem szoktam, mert ilyen kereszteződésben bőven elég az a megtévesztő irányjelzés, amikor a kanyarodó főútvonalat egyenes elhagyó autós jobbra/balra jelez úgy, hogy akár ezekbe az irányokba be is kanyarodhatna. Ettől függetlenül nem vagyok meggyőződve sem arról, hogy nem kell, sem arról, hogy kell irányjelzést adni, de KRESZ feladatban soha nem láttam ilyen ábrát, ahol lenne irányjelzés hasonló esetben :-D
Személy szerint, ha követem a kanyarodó főútvonalat, akkor IS irányjelzek a kanyarodás irányába (tudom, nem kötelező), és persze akkor IS, amikor erről letérek (ez már kötelező), de ha egyéb irányból érkezek ebbe a kereszteződésbe és egyenesen haladok tovább, akkor nem érzem szükségét.
th-cam.com/video/cGDqZd3wvfY/w-d-xo.html
Nem kéne ilyen videókkal segíteni a tanulókat. Hadd bukjanak meg minél többen, úgyis túl sokan vagyunk már az utakon. 😂
Tegnap Szentendrén voltunk. Biciklivel. Ha ti sokan vagytok az úton, akkor mit szóljanak a biciklisek? 😂
Túl sokan, ès túl kèpzetlenül!!!