városi üzemmód gyakori hidegindítással 110000km-rel simán 4000-5000 üzemóra, alacsony az átlagsebesség és sokat megy alapjáratban, ugyanez az üzemóra egy zömmel autópályán használt autónál 170-200000km futásteljesítmény. Ami még nagy különbség, hogy a városi körülmények között használt autók zöme szinte soha nem éri el az ideális működési tartományt, ezért a vékony koksz réteg nem tud elégni, szépen lassan rétegenként rakodik egymásra, a pályán használt autóknál egészen minimális a korom lerakodás.
Véleményem szerint a 100-as benzin nem megoldás erre a problémára. A megoldás a fenti videóban látható. Be kell tervezni,ennyi az egész. Ez a technika ilyen. Korrekt videó lett.
@@GBatyade gondolom ha 98.000 km-el megvásárolt GDI-t dugattyú előélet hiányában hiába kezdem el adagolni mert a kokszot úgy se tisztítja le.. csak laikusként kérdezem
Engem az érdekelne, hogy mennyire függhet a lerakódás mértéke a vezetési stílustól? A videó szerint a lerakódott koksz nagy terhelés mellett gyulladhat be ami a problémát okozza. Tehát ebből nekem az a következtetésem, hogyha rendszeresen/alkalmanként jobban meg van forgatva, akkor akár kicsi lerakódások is eléghetnek, és tisztábbak maradnak a belsőségek. De ez lehet hogy hülyeség, mert izzásról van szó, nem égésről. Vélemény?
@@haromt3 Én most veszek egy Veloster ilyen motorral, lesz használva bőven a városban ám sokat kirandulunk is, rgo ha fogom azt nekirugom jocskan csokken a learkodas
Nekem Suzukim van, néha rendesen meg van pörgetve, de kokszos a dugó teteje 48ekmnél. Újkora óta100as benzin. 42nél cseréltem gyertyát, akkor kameráztam
1992 -es wv malac 1.8 passatomon , 30 év után múlt ,héten cseréltem hátsó kipufogó dobot " gyárit" . A mesterem 1979 -ben azt mondta egy gyakorlati órán ( Gépszerelő- géplakatos ) fiúk amin egyszer jól van megcsinálva , megtervezve és anyag van benne az a megbontás után ,soha nem üzemel úgy mint ahogy a szerelés előtt. Ipari hulladékokat árulnak ma . 10.000 km olajcsere ,víz , és meleg motor. 1.000. 0000 km Wv passat 1.6 diesel 86 os, ......880.000 km Hyundai H 100, .....1997 -es Audi B3 2.000 benzin ABT motor 554.000 km ennyi.
Üdv! Esedékes hasonló autó vásárlása, 145.000 km-el. Mennyibe kerülhet nagyságrendileg egy ilyen problémamegelőzö beavatkozás, amit a videón látunk!? Válaszát köszönöm!
Az igaz lehet, hogy a koksztól lyukad ki a dugattyú teteje, de szerintem nem azért, mert az felizzik és össze detonál a szikrával meggyújtott keverékkel. Hisz gondoljunk bele, hogy épp ez szokott lenni a probléma az öngyulladással. Hogy túl korán következik be és vissza akarja lökni a dugattyút, ami még felfele halad. Ez adja a csilingelő hangot. Inkább gondolnám azt, hogy mikor megkezdődik a befecskendezés, az izzó koksz közelébe jutva az üzemanyag mennyisége még nem képez elegendő dússágot. A benzinben szegény keverék pedig hevesebb égést eredményez. Hol következhetne be ez, ha nem ott, ahová pont elkezd fecskendezni az injektor. Nyilván, ha legalább ott nem lenne koksz, akkor nem is lenne öngyulladás. ( Ha két litert enne a kocsim, akkor levenném róla a hengerfejet és kifűzném a motort. )
Én úgy gondoltam, hogy a közvetlen befecskendezésű motoroknál azért rakódik le a mocsok a szelepekre, mert nincs ott a benzin, ami lemossa. Ha a benzint közvetlenül a hengerbe küldik be, annak nincs tisztító hatása a dugattyúra? Olyan későn jut be, hogy ott azonnal elég és nincs módja tisztítani? Régebbi motorok is ugyanígy kokszosodnak, csak nem szoktak átégni a dugattyúk?
Nincs mert közvetlenül a gyújtás előtt fecskendezik be. A hengerfalra eleve nem juthat..mert lemossa a kenőanyagot, de a dugattyúra se, mert akkor már sokkal rosszabbul ég el.
Tudjuk mi is, tudja a gyártó is, hogy milyen lerakódások tudnak létrejönni ezekben a motorokban. Sőt, a gyártó már azelőtt tudta, mielőtt az első példányt eladták volna belőle. Azt is tudjuk, hogy ezek a lerakódások kisebb kellemetlenségeket, meg nagyobb meghibásodásokat is okoznak. Ezeket a dolgokat el kell fogadni. Én az ordenáré átbaszást ott látom ebben, hogy a kedves gyártók nem gondoskodtak olyan karbantartási technológiákról, amikkel 5 perc alatt ki lehet takarítani az időszakos karbantartással egybekötve ezeket az olaj és kokszrétegeket, hanem buziskodni kell szívócső, hűtőkör, meg a jóisten tudja még, miknek a megbontásával, hogy ki lehessen takarítani ezt a szart, ne kelljen halogatni. Tibor! Tisztelettel kérdezném, hogy a hengerfejre esetleg nincs lerakódva ez dzsuva, illetve megbontás nélkül eltávolítható-e? Ez a témakör a Trabantos időket idézi, ott 10-20e kilométerenként ki kellett takarítani az égéstérből (dugattyú teteje + hengerfej) a kokszot, különben a kopogásos égés gallyra vágta a hengerfej tömítést és a főtengelyt. Nade ott tréfásabb volt a hengerfejet megtakarítani, pedig csak egy tök egyszerű geometriai formáról beszélünk.
@@To_Pal erre emlékszek. Menet közbe egy-egy csepp vizet szoktak belecsepegtetni. Kicsit leeseik a fordulat, majd visszaáll, majd újra és újra. De ezzel csak óvatosan, mert könnyed hidrolock lesz belőle.
@@szabolcskoszegi192 A napokban lesz tizenöt éve, hogy használom trabiban. Természetesen csakis igen óvatosan... Nedves gőz a közeg. Nem esik a fordulat!
Vannak lspi-t megelőző olajok amik kimondottan ezen problémákkal szemben nyújt segítséget,és a tengeren túlon már régóta elérhetőek ,api SP és SN PLUS jóváhagyással rendelkeznek.Itthon ilyen olajat nehezen találni de van néhány én is ilyet használtam, érdemes lenne erről is beszélni a későbbiekben.
@@attilasipocz7468 kartergáz, olajpára ,kicsit kopottabb gyűrűtől is tud filmréteg maradni amitől berobbanhat( a fent leírt szabányok ezt is kiküszöbölik)
Ha csak 0,5 literrel eszik kevesebbet egy közvetlen befecskendezéses, mint egy szívó, akkor a diószórás plusz költsége 100.000 km-enként nem is sok. 480-as benzinár mellett 240.000 Ft a megtakarítás. Gondolom ennyibe nem kerül egy kokszeltávolító eljárás.
Na igen, csak van amelyik 70ezer után lyukasztja a dugattyút és már előtte is zabálja az olajat. Ott fullos motorgenerál vagy csere kell, az meg már több 240-nél.
Ez nagyon jó video volt. Egyébként a BMW hivatalos útmutatója melegen ajánlja a diószórást a szívószelepeken kívül a dugattyú tisztításához is, amin én (akkor még) meglepődtem. Nekem annyi kérdésem lenne, hogy (1) az ALUSIL blokk hengerfalát sem bántja-e a dió, (2) ha a hengerben nem mikroszkopikus, hanem nagyobb darab dióhéj marad, mert nem veszem észre, stb, az sem probléma?
Helló Tibi, ma mértünk kompressziót a gyertyáknáll, opel astra h kombi z16xer, üzemeleg motor, benzin befecskendező biztosíték kivéve és nyomástalanitva, gyertyák ki, padlógáz, kuplung benyomva, és indít,, így alakultak az értékek balról jobbra haladva, 7.5, 7.5, 7.3, 7.9 bár ez elég kevés a gyári 11 bárhoz képest szerintetek mitől?
Az én Sportage-emet 137.000 km-nél még gariban megcsinálták, már ette az olajat szépen, cseréltek dugattyúkat gyűrűkkel, azóta a fogyasztása is sokkal jobb lett a kocsinak, mint amikor megvettem újonnan. Sajnos a megoldás az lett, hogy a városi kis utakra vettem egy 1.1 literes Hyundai libakergetőt, és ezt csak 30 km feletti, városon kívüli utakra veszem elő. (sokszor városban is elszaladok átlag 50 km-t, ide persze a kicsivel megyek) Na a Getznél ajánlották olajcserénél a fémdobozos Totachi Ultima Eco japán olajat, ami kokszosodás gátló adalékos, és nem drága, talán jó lesz.
De a beszerelt dugattyú mellé nem biztos, hogy lefolyik a trutyi és akkor nem is szorul meg a gyűrű és a grafit is megmarad. Lehet kéne egy ilyen tesztet is csinálni. A kefét én kicserélném más féle (üvegmosó kefe vagy a kefét egy olyan szárral ellátni mint a csatorna tisztító cső görény (én így ismerem).
Az egy dugartyúbeszerelő célszerszám, ami ugyanolyan illesztéssel bír, mint ha a motorban lenne a dugattyú. Plusz mivel nem oldja le a kokszot tökéletesen, minden további próbálkozas folosleges vele.
@@novothauto6184 @Novoth Autó értem ezt nem tudtam, illetve nem gondoltam. Így teljesen világos. Akkor valóban felesleges tovább kísérletezni csak több kárt okoz mint hasznot. További sikeres munkát és szép napot!👍
Igen, itt a kérdés, mit érdemes venni, ami nem 20 éves és nem kotlik meg idő előtt. (persze, újonnan fasza, csak a második, harmadik tulaj fog vele szívni) Szóval van olyan, ami kb 10 év körüli és nem kell azon agyalni, hogy mikor fog leállni/elégni/tönkremenni az erőforrás? (normál karbantartás, 10e km-es olajcsere periódus betartása mellett) Régen olajcsere+időnként vezérműszíj csere volt és ment a gép, mostmeg dió tisztítás, fiszemf.szom és örülhet az ember, ha elmegy pártízezret check engine nélkül. Vicc. Lehet az ember a leggondosabb gazdája az autónak, ígyis úgyis szarrá megy záros időn belül. Tibi, mondj egy olyan motort, amit te csak papíron láttál, mert nem viszik Hozzád szerelni, mert olyan jó. 😁 Mi lenne az a benzin és diesel motor, amit Te magad is bármikor megvennél, mert infóid alapján, bolondbiztos technológia? Létezik még ilyen? Ha nem szeretnél válaszolni, megértem...akkor csak arra: Jelenleg milyen autód van? (Így hárha kiderül a csoda 😁)
2 ปีที่แล้ว +1
Nézd meg milyen típusokkal NEM foglalkozik Tibi, azzal valószínűleg nincs annyi gond, amit nem vesz fel a repertoárba.🤓
Mindennek ára van, ennek a motornak ez. Igaz nekem 180 ezer km van a motorban (1,6 GDI Tucson hat év alatt) - ám nagyobbrészt pálya és a motorolaj csere 15 ezrenkénti. Ez sem kivétel, mert a fokozottabb városi használat és a km miatt az olaj hamarabb "sötétedik." Vajon milyen egyéb feltételei lehetnek még a viszonylag gyors kokoszosodás kialakulásának? ☺
Például a hideg motorral tapossuk neki, mintha nem lenne holnap. Meg 30e km-ig kinyújtjuk az olajcsere-periódust. Ehhez még rájön a nagyra becsült kipufogógáz-visszavezetés, közvetlen befecskendezéssel körítve, 20dkg koksz per henger tálalva, lehet helyben fogyasztani.
@@robertvaczko Igen, de az egység sugarú usernek hiába mondod, hogy 15e km olajcsere, ha egyszer a gyár 30e t ír, már ha a szervízben egyáltalán foglalkoznak vele.
@@fileferenc7920 Mikor utoljára voltam vele márkaszervízben kb 32 ezer km-nél, akkor az ott kapott olajat két nap után cseréltem, mert csörgött vele alapjáraton és hidegen. De most gondolkodom rajta, hogy csinálok hozzá egy "kondenzvíz kicsapatót" -és az bizonyára megoldaná a "kokszosodási" gondokat is. ☺
A henger falát befújtátok-e olajjal a tisztítás után? Mert a dióhéj gondolom szárazra pucolta. A másik kérdésem, hogy szárazjeges tisztítással ugyanezt lehet-e, mert abból ugy-e biztosan nem marad benne dióhéj?
Nem, mert ott akkor gyullad meg, mikor a gázolaj befecskendezésre kerül, azt meg akkor fecskendezik be amikor meg kell gyulladnia :) Ha ott felizzik a koksz akkor mondjuk csúnyább dolgok történnek
Milyen összefüggést látsz az injektor és a lerakódott koksz között? Nem fogja az a tisztító leszedni a kokszot 😅 Elvileg csak az injektor tisztítja ahogy a neve is erre utal.
Nekem 3 éve volt audi a5öm, 130e km-nél a szívószelepeken annyi koksz volt, hogy a szerelő aki ezt csinalja már évek, óta azt mondta hogy ilyet még nem látott. Volt fotó, én is csak néztem
Nekem ez az egész benzines közvetlen befecskendezéses technológia furi. A tervezéskor elvileg a tökéletes égésre törekednek. Ha ilyen kokszosodás lép fel nyilván az égés közel sem lehet tökéletes, plusz még a részecske szűrőt is be kellett tervezni a rendszerbe....a kedvező kipufogó gáz értékek miatt 🙄
A koksz elsosorban a kartegaz es egr miatt alakul ki, nem a tokeletlen eges miatt. De teny h a hasznalat modja is nagyban befolyasolo tenyezo. Mindenki sporolni akar a fogyasztason, holott egy benzinesnek forogni kell es pont.
Sziasztok Nekem egy Hyundai I30 N autóm van abban is TGDI Motor található Nekem is kell ettől tartanom?Vagy ha valaki jobban ismeri a modellt,mire figyeljek oda?Ja 100-as és 95 ös benzint tankolok
Éppen használtautó vásárlás előtt vagyok, i30 és Ceed a két potenciális jelölt, de minél többet olvasok, beszélek emberekkel annál jobban "fázok" tőlük... 😁 A benzinesek kiestek, az 1.4, 1.6 Crdi motorokkal is ennyi a nyűg vagy azok jobban muzsikálnak megbízhatóság terén ?
@@Kevanaaro ilyen probléma nem nagyon lesz dízellel... van helyette sok más hibalehetőség, de dugattyú sokkal masszívabb benzineshez képest, nettó problémamentes
Kedves Tibor! Nem rég vettem egy 2004es Avensist (2,0 literes VVT-i 1AZ-FSE 108 kW (145 LE)). Ennél a motornál mennyire jellemző a szívó, ill. kipufogó oldali kokszosodás? 230ezer van benne, érdemes lehet egy tisztításra feliratkozni? Válaszát előre is köszönöm!
A kérdésedre a válasz : az nézd meg hova fecskendez be, ha csak az égéstérbe akkor érinti. (ha jól tudom nem) ha szivósorba és égéstérbe akkor sincs semmi gond. Ha csak szivósorba akkor pláne nincs gond.
Nem. A dióhéjat azért vezették be az iparban, mint felülettisztítás, mert nagyon puha. Olyan helyeken használják, ahol a felületek mikronnyit sem károsodhatnak, de hatékony tisztítás szükséges.
@@novothauto6184 Értem, de azoknál is van ilyen kokszos lerakodás valahol, akkor az más modszerrel szoktatok csinálni? Vagy meg kell bontani a motort is?
A 2.0 TSI kettős befecskendezésű, szívócső és közvetlen együtt. Ezzel kihúzták a méregfogát a kokszosodásnak de nem ezért kapott pluszba szívócső befecskendezést hanem a nagyobb fordulatszámon elérhető teljesítménynövelés miatt. Jó motor de nem is olcsó.
Tudható mien üzemanyag volt használva és hol volt főleg használva az autó (város, autópálya...) ? Illetve ez valami konstrukció hiba hogy kokszolódik ez a GDi ? És az új TGDi-k hogy állnak a kokszal tudható már ? Kösz.
Annál lesz más gond is 50-60ezerkmnél, 2500-3000 fordulat közt 3masban le padlózva, néha nem pörög fel, csak félig a turbó , és az autó megtorpan, egyenlőre ezzel szívunk, vitara, swift tulajok, és senki nem tudja a megoldást ,japánban állítólag tudnak a hibáról de még nem született megoldás, egy pesti vitarán jóformán minden alkatrészt, ecu, injektor, turbó, nagynyomású pumpa ,stb ki volt cserélve garanciában most a Suzuki küldött 1 komplett motort de szerelő ismi mondta valószínűleg azzal sem lesz megoldva a probléma! Benzin mindenféle volt már benne , 100as, plusz külön adalék is , hidegen melegen is csinálja de nem mindig random jön elő a hiba! Hybrid verzió! Valaki tud erre megoldást írjon!
Szelepzseb az nem kamu ezekben? Rengeteg dugóban benne van a zseb, nem is oda munkálva, ahol a leglejjebb nyit a szelep az adott fejjel az adott blokkban, és ha nem lenne ott, sem történne semmi.
Kérdés hogy m54 nel is lehet egy ilyen dió héjas tisztítást csinálni, ?tisztába vagyok vele hogy az a motor nem kokszolódik ellenben az olaj jellemzően rá ég … hiába a 10 ezeres olaj csere ….
egyetlen kemikália ami tényleg feloldja a kokszot az a Liqui Moly Diesel Purge ,azzal talán házilag tisztítás is működik
2 ปีที่แล้ว +1
Xado MaxiFlush szintén feloldja a kokszot (de Priuson többször is meg kell ismételni a folyamatot, viszont nem kell se kefélni, se leszívni, elég gyertya nélkül megforgatni a motort, aztán jöhet a következő kör, nekem három kör kellett, jó sok löttyöt befújtam, egy flakon gyakorlatilag el is fogyott). És a gyűrűk nemhogy nem ragadnak le, hanem kiszabadulnak. Priusnál nekem a 9dl/1ezer km olajfogyás (amit az olajlehúzó gyűrű leragadása okoz) csökkent 6dl/10ezer km-re, szóval megúsztam egy gyűrűzést. De az más motor, és az említett súrlódáscsökkentő réteget gondolom minen lötty leszedné, szóval bizonyára motorfüggő is, hogy melyik módszer használható. És tutifix, hogy az olaj minősége is bejátszik a kokszosodás mértékébe, és nagy valószínűséggel a benziné is.
Kedves Tibor! 2 kérdésem lenne, ezek közül az egyik kiemelten fontos, máshol sem olvastam róla. A KIA csoport t-GDI-vel szerelt autóinál ugyanúgy probléma lehet a dugattyú sérülése? A másik pedig, hogy Opel Astra K, 1.4T-vel rendelkező ügyfél kocsiját vizsgáltátok-e, ott mennyire jellemző a kokszolódás? érdemes ott is 100 ezrenként megcsinálni? Köszönöm a válaszát!
Nem tudjuk azt sem, hogy a GDI-nél mennyire probléma, illetve akkor látnánk, ha lenne statisztikánk. A gyári leírás szerint, és kis műszaki rálátással is annyit tudunk, hogy a dugattyú tisztan tartása csökkenti a kopogásos égési hajlamot. Az Opel közvetlen benzinbefecskendezésű motorjait nem ismerem.
Üdvözlöm Tibor Suzuki vitara 1.6 szívó benzines autóm van, 86000 km. 2017 évjárat. Ennél a típusnál vajon előfordulhat ilyen probléma? (olajat nem fogyaszt)
Ennyire alkamasak a benzinesek városi közlekedésre. Hidessétek csak. Mert ugye normál használat mellett a gané leég mindenhonnan. Beszéljünk arról is milyen használat egyenes következnémnye.
Nem 1500 on kéne autózni és csak rövidtávon,akkor nem lenne ilyen probléma! Ja és ha csak rövidtávú használat van az ugyan úgy fokozott igénybevétel,mintha hajtva lenne mindig,tehát az olajcsere ciklus a felére csökken!
A kokszolódás kialakul a közvetlen befecskendezés miatt. Ezt tudjuk. Engem az érdekel, hogy a turbós dugattyúja más-e, más a kialakítás, erősebb-e a szerkezete ilyesmi. És hogy ott is át tud-e égni ugyanígy a dugattyú?
Nagyszerű, most már a koreaiak is megtanulták, az európaiak és a japánoktól ellesve, hogy kell szar motort csinálni!! én már csak a kínai mérnökökben reménykedek.............ja nem,
Ne vegyél Dieselt mert a karbantartás sokba kerül. Aha, erre pár lelkes mérnök: fogd meg a söröm, majd mi gondoskodunk az egyenlőségről, most úgy is annak van divatja. Jók ez az új járművek, de azért az autók jobbak voltak. Érdekes dolgok ezek, anno a gázosra alakított autónál kapott a kocsi külön olajzást, most azt se. no mind1 mindent meg lehet magyarázni.
mert NEM kellene 3x szoros eletet belegondolni egy autoba ... tok egyszeru magyar megveszi 200k nel es azt hiszi MOST UJ !!! es meghal mert nem veszunk ujjat az "amortizal" ja
Főleg, ha nincs rá pénze az embernek. Aztán jár a 20 évessel emiatt és nyugtatja magát meg bassza át a környezetét, hogy ez mennyivel jobb! Magyarok vagyunk, így megy ez. :D
@@adamkoran Bocs. De összességében egy 20éves jól karbantartottnak kisebb az ökológiai lábnyoma, mint egy eldobós modernebbnek. Mondom ezt, a lassan 300 ezret futott 1.3jtd Pandámmal, ami 4l alatt eszik bőven. (Jellemzően 3-3,2) Nem hiszek abban a mantrában, hogy 300e km. alatt egy akármilyen modern autó behozhatná a legyártásának és elbontásának környezeti terhelését. Pláne, hogy fajlagos fogyasztásban nem történt előrelépés.
Szalonban közvetlen benzin befecskendezéses autó átvétele közben tulaj kérdezi!Kedves értékesítő miért van egy nagy zsák dióhéj a csomagtartóban?Ohh uram,mi már tudjuk hogy szüksége lesz rá!Csak ne a sütibe rakja,a torkot is lekaparja!
Annyi talán jó lett volna még a videóban, hogy volt-e már valami érzékelhető tökéletlenség a Kiában és ahhoz képest lett-e minden szuper, vagy még nem volt annyira rossz a helyzet.....
@@novothauto6184 Azért én aggódnák picit a helyedben, hogy a gyűrűk nem sülnek-e be a diópor rákokszolódása miatt. (esetleg ki is fűzném az első dugattyút)
@@novothauto6184 jaaaa, vmit félreértettem, azt hittem ez az első :-) ha a 10 autóból egy sem kezdte el enni az olajat a besült gyűrű miatt akkor ez tényleg a tökéletes megoldás :-)
városi üzemmód gyakori hidegindítással 110000km-rel simán 4000-5000 üzemóra, alacsony az átlagsebesség és sokat megy alapjáratban, ugyanez az üzemóra egy zömmel autópályán használt autónál 170-200000km futásteljesítmény. Ami még nagy különbség, hogy a városi körülmények között használt autók zöme szinte soha nem éri el az ideális működési tartományt, ezért a vékony koksz réteg nem tud elégni, szépen lassan rétegenként rakodik egymásra, a pályán használt autóknál egészen minimális a korom lerakodás.
Véleményem szerint a 100-as benzin nem megoldás erre a problémára.
A megoldás a fenti videóban látható.
Be kell tervezni,ennyi az egész.
Ez a technika ilyen.
Korrekt videó lett.
Nem ez, hanem már gyakorlatilag az összes ilyen szeméthalom. Ne kelljen semmi ilyesmit betervezni. Csak ezért 200 ezer forintot kifizetni nonszensz.
Polyetheramine (PEA)-t tartalmazó üzemanyag adalék megszünteti a GDI hibát.
@@GBatyade gondolom ha 98.000 km-el megvásárolt GDI-t dugattyú előélet hiányában hiába kezdem el adagolni mert a kokszot úgy se tisztítja le.. csak laikusként kérdezem
@@Levi2106 De leszedi. Amcsi videókat találni róla. Ott endoszkóppal vizsgálták. Egyébként még a liqui moly-nak van ilyen.
Soha nem vennék olyan autót, amin az eco és a dynamic szó ott van egymás mellett. Ekkora marketing faszságot talán még életemben nem hallottam.
Akkor a Ford EcoSport a te autód! 😁😁
Engem az érdekelne, hogy mennyire függhet a lerakódás mértéke a vezetési stílustól? A videó szerint a lerakódott koksz nagy terhelés mellett gyulladhat be ami a problémát okozza. Tehát ebből nekem az a következtetésem, hogyha rendszeresen/alkalmanként jobban meg van forgatva, akkor akár kicsi lerakódások is eléghetnek, és tisztábbak maradnak a belsőségek. De ez lehet hogy hülyeség, mert izzásról van szó, nem égésről. Vélemény?
Ez pontosan így van ahogy írod. 300 C körül oldódik ez a koksz, szóval érdemes néha a városi autót is megpörgetni, különben ez lesz.
@@haromt3 Én most veszek egy Veloster ilyen motorral, lesz használva bőven a városban ám sokat kirandulunk is, rgo ha fogom azt nekirugom jocskan csokken a learkodas
Nekem Suzukim van, néha rendesen meg van pörgetve, de kokszos a dugó teteje 48ekmnél. Újkora óta100as benzin. 42nél cseréltem gyertyát, akkor kameráztam
1992 -es wv malac 1.8 passatomon , 30 év után múlt ,héten cseréltem hátsó kipufogó dobot " gyárit" . A mesterem 1979 -ben azt mondta egy gyakorlati órán ( Gépszerelő- géplakatos ) fiúk amin egyszer jól van megcsinálva , megtervezve és anyag van benne az a megbontás után ,soha nem üzemel úgy mint ahogy a szerelés előtt. Ipari hulladékokat árulnak ma . 10.000 km olajcsere ,víz , és meleg motor. 1.000. 0000 km Wv passat 1.6 diesel 86 os, ......880.000 km Hyundai H 100, .....1997 -es Audi B3 2.000 benzin ABT motor 554.000 km ennyi.
Kivéve, ha azt Tibi újította fel. Kizárt, hogy a soron ilyen gondos munkét végezzenek. Szerinem az a dob rozsdamentesből készult.
A műhely elé Minik mellé beköltöznek a Gdi-k?
ja csak GDI 1997 óta van.
Szép munka, ez a video digitalis popcorn az elektro b.ziknak
Üdv!
Esedékes hasonló autó vásárlása, 145.000 km-el. Mennyibe kerülhet nagyságrendileg egy ilyen problémamegelőzö beavatkozás, amit a videón látunk!?
Válaszát köszönöm!
Nehogy költs rá egy forintot is
Az igaz lehet, hogy a koksztól lyukad ki a dugattyú teteje, de szerintem nem azért, mert az felizzik és össze detonál a szikrával meggyújtott keverékkel. Hisz gondoljunk bele, hogy épp ez szokott lenni a probléma az öngyulladással. Hogy túl korán következik be és vissza akarja lökni a dugattyút, ami még felfele halad. Ez adja a csilingelő hangot. Inkább gondolnám azt, hogy mikor megkezdődik a befecskendezés, az izzó koksz közelébe jutva az üzemanyag mennyisége még nem képez elegendő dússágot. A benzinben szegény keverék pedig hevesebb égést eredményez. Hol következhetne be ez, ha nem ott, ahová pont elkezd fecskendezni az injektor. Nyilván, ha legalább ott nem lenne koksz, akkor nem is lenne öngyulladás.
( Ha két litert enne a kocsim, akkor levenném róla a hengerfejet és kifűzném a motort. )
Az öngyulladás okozhat dugattyú lyukadást, ahogy a nagy könyvben meg van írva.
Mivel sokkal gyorsabb az égés, kvázi robbanásszerű.
Dióhéjban ennyi..... :)
Én úgy gondoltam, hogy a közvetlen befecskendezésű motoroknál azért rakódik le a mocsok a szelepekre, mert nincs ott a benzin, ami lemossa. Ha a benzint közvetlenül a hengerbe küldik be, annak nincs tisztító hatása a dugattyúra? Olyan későn jut be, hogy ott azonnal elég és nincs módja tisztítani? Régebbi motorok is ugyanígy kokszosodnak, csak nem szoktak átégni a dugattyúk?
Nincs mert közvetlenül a gyújtás előtt fecskendezik be. A hengerfalra eleve nem juthat..mert lemossa a kenőanyagot, de a dugattyúra se, mert akkor már sokkal rosszabbul ég el.
A régi gamma 1.6 MPIn (az lett átalakítva 1.6 GDIre) ahol nincs direkt befecskendezés nincsenek ezek a hibák. Egyértelműen a GDI okozza.
Tudjuk mi is, tudja a gyártó is, hogy milyen lerakódások tudnak létrejönni ezekben a motorokban. Sőt, a gyártó már azelőtt tudta, mielőtt az első példányt eladták volna belőle. Azt is tudjuk, hogy ezek a lerakódások kisebb kellemetlenségeket, meg nagyobb meghibásodásokat is okoznak. Ezeket a dolgokat el kell fogadni. Én az ordenáré átbaszást ott látom ebben, hogy a kedves gyártók nem gondoskodtak olyan karbantartási technológiákról, amikkel 5 perc alatt ki lehet takarítani az időszakos karbantartással egybekötve ezeket az olaj és kokszrétegeket, hanem buziskodni kell szívócső, hűtőkör, meg a jóisten tudja még, miknek a megbontásával, hogy ki lehessen takarítani ezt a szart, ne kelljen halogatni.
Tibor! Tisztelettel kérdezném, hogy a hengerfejre esetleg nincs lerakódva ez dzsuva, illetve megbontás nélkül eltávolítható-e? Ez a témakör a Trabantos időket idézi, ott 10-20e kilométerenként ki kellett takarítani az égéstérből (dugattyú teteje + hengerfej) a kokszot, különben a kopogásos égés gallyra vágta a hengerfej tömítést és a főtengelyt. Nade ott tréfásabb volt a hengerfejet megtakarítani, pedig csak egy tök egyszerű geometriai formáról beszélünk.
Nedves vízgőz kell a beszívott levegőbe, akkor folyamatosan takarítja a keletkező kokszot. Lehet vízpermet is. Régi megoldás a régi problémára...
@@To_Pal erre emlékszek. Menet közbe egy-egy csepp vizet szoktak belecsepegtetni. Kicsit leeseik a fordulat, majd visszaáll, majd újra és újra. De ezzel csak óvatosan, mert könnyed hidrolock lesz belőle.
@@szabolcskoszegi192 A napokban lesz tizenöt éve, hogy használom trabiban. Természetesen csakis igen óvatosan...
Nedves gőz a közeg. Nem esik a fordulat!
@@To_Pal Félve kérdezem, van száraz vízgőz is?
@@thescouserchucky Apa, kezdődik!
A szakterület, amit keresel: fizikai kémia...
Válasz a kérdésedre: van.
Vannak lspi-t megelőző olajok amik kimondottan ezen problémákkal szemben nyújt segítséget,és a tengeren túlon már régóta elérhetőek ,api SP és SN PLUS jóváhagyással rendelkeznek.Itthon ilyen olajat nehezen találni de van néhány én is ilyet használtam, érdemes lenne erről is beszélni a későbbiekben.
De hát a dugattyú tetőre hogy jut abból az olajból?
@@attilasipocz7468 kartergáz, olajpára ,kicsit kopottabb gyűrűtől is tud filmréteg maradni amitől berobbanhat( a fent leírt szabányok ezt is kiküszöbölik)
Én 3. éve ilyet használok és kokszos a dugó teteje.
Jó, de ha PT is lelép, ki fogja leforgatni a további Tibi tartalmakat? A Karotta? Az Anti?
Ez egy nehéz kérdés.
Ha csak 0,5 literrel eszik kevesebbet egy közvetlen befecskendezéses, mint egy szívó, akkor a diószórás plusz költsége 100.000 km-enként nem is sok. 480-as benzinár mellett 240.000 Ft a megtakarítás. Gondolom ennyibe nem kerül egy kokszeltávolító eljárás.
Na igen, csak van amelyik 70ezer után lyukasztja a dugattyút és már előtte is zabálja az olajat. Ott fullos motorgenerál vagy csere kell, az meg már több 240-nél.
pl.: STP Polyetheramine (PEA)-t tartalmazó üzemanyag adalék megszünteti a GDI hibát. 2300Ft
@@GBatyatök érdekes hogy megelőzésről sosem esik szó csak hordjad barom hozzánk talicskával a pénzt
@@Levi2106 Ez Mitsubishi gyári ajánlásban van. Ráadásul saját márkás termékük is volt.
Ez nagyon jó video volt. Egyébként a BMW hivatalos útmutatója melegen ajánlja a diószórást a szívószelepeken kívül a dugattyú tisztításához is, amin én (akkor még) meglepődtem.
Nekem annyi kérdésem lenne, hogy (1) az ALUSIL blokk hengerfalát sem bántja-e a dió, (2) ha a hengerben nem mikroszkopikus, hanem nagyobb darab dióhéj marad, mert nem veszem észre, stb, az sem probléma?
Mind a nikasil és az alusil is nagyon kemény, a kezeletlen alumíniumot sem bántja a dióhéj. Ha bent marad, majd elég.
Gondolom ez az autó is boltba járós lehet. Szárazjég mennyivel lehet kíméletesebb?
A szárazjég annyira drága technológia, hogy egyáltalán nem alternatíva.
100 benzin elvileg magasabb hőfokon ég, tehát aki ilyet tankol több esély van rá,hogy így jár?
Helló Tibi, ma mértünk kompressziót a gyertyáknáll, opel astra h kombi z16xer, üzemeleg motor, benzin befecskendező biztosíték kivéve és nyomástalanitva, gyertyák ki, padlógáz, kuplung benyomva, és indít,, így alakultak az értékek balról jobbra haladva,
7.5, 7.5, 7.3, 7.9 bár ez elég kevés a gyári 11 bárhoz képest szerintetek mitől?
Az én Sportage-emet 137.000 km-nél még gariban megcsinálták, már ette az olajat szépen, cseréltek dugattyúkat gyűrűkkel, azóta a fogyasztása is sokkal jobb lett a kocsinak, mint amikor megvettem újonnan. Sajnos a megoldás az lett, hogy a városi kis utakra vettem egy 1.1 literes Hyundai libakergetőt, és ezt csak 30 km feletti, városon kívüli utakra veszem elő. (sokszor városban is elszaladok átlag 50 km-t, ide persze a kicsivel megyek) Na a Getznél ajánlották olajcserénél a fémdobozos Totachi Ultima Eco japán olajat, ami kokszosodás gátló adalékos, és nem drága, talán jó lesz.
De a beszerelt dugattyú mellé nem biztos, hogy lefolyik a trutyi és akkor nem is szorul meg a gyűrű és a grafit is megmarad. Lehet kéne egy ilyen tesztet is csinálni. A kefét én kicserélném más féle (üvegmosó kefe vagy a kefét egy olyan szárral ellátni mint a csatorna tisztító cső görény (én így ismerem).
Az egy dugartyúbeszerelő célszerszám, ami ugyanolyan illesztéssel bír, mint ha a motorban lenne a dugattyú. Plusz mivel nem oldja le a kokszot tökéletesen, minden további próbálkozas folosleges vele.
@@novothauto6184 @Novoth Autó értem ezt nem tudtam, illetve nem gondoltam. Így teljesen világos. Akkor valóban felesleges tovább kísérletezni csak több kárt okoz mint hasznot. További sikeres munkát és szép napot!👍
A dízeleket miért nem érinti ez a probléma? Végülis ott is van közvetlen befecskendezés és kipufogógáz-visszavezetés.
Nagy nagy süritési végnyomás ,még sokkal nagyobb robbanási végnyomás okán ,sokkal vastagabbra gyártják a dugattyú.
Helyileg hol dolgozol?
Igen, itt a kérdés, mit érdemes venni, ami nem 20 éves és nem kotlik meg idő előtt. (persze, újonnan fasza, csak a második, harmadik tulaj fog vele szívni)
Szóval van olyan, ami kb 10 év körüli és nem kell azon agyalni, hogy mikor fog leállni/elégni/tönkremenni az erőforrás? (normál karbantartás, 10e km-es olajcsere periódus betartása mellett) Régen olajcsere+időnként vezérműszíj csere volt és ment a gép, mostmeg dió tisztítás, fiszemf.szom és örülhet az ember, ha elmegy pártízezret check engine nélkül. Vicc.
Lehet az ember a leggondosabb gazdája az autónak, ígyis úgyis szarrá megy záros időn belül.
Tibi, mondj egy olyan motort, amit te csak papíron láttál, mert nem viszik Hozzád szerelni, mert olyan jó. 😁
Mi lenne az a benzin és diesel motor, amit Te magad is bármikor megvennél, mert infóid alapján, bolondbiztos technológia? Létezik még ilyen?
Ha nem szeretnél válaszolni, megértem...akkor csak arra:
Jelenleg milyen autód van? (Így hárha kiderül a csoda 😁)
Nézd meg milyen típusokkal NEM foglalkozik Tibi, azzal valószínűleg nincs annyi gond, amit nem vesz fel a repertoárba.🤓
Mindennek ára van, ennek a motornak ez. Igaz nekem 180 ezer km van a motorban (1,6 GDI Tucson hat év alatt) - ám nagyobbrészt pálya és a motorolaj csere 15 ezrenkénti. Ez sem kivétel, mert a fokozottabb városi használat és a km miatt az olaj hamarabb "sötétedik." Vajon milyen egyéb feltételei lehetnek még a viszonylag gyors kokoszosodás kialakulásának? ☺
Például a hideg motorral tapossuk neki, mintha nem lenne holnap. Meg 30e km-ig kinyújtjuk az olajcsere-periódust. Ehhez még rájön a nagyra becsült kipufogógáz-visszavezetés, közvetlen befecskendezéssel körítve, 20dkg koksz per henger tálalva, lehet helyben fogyasztani.
@@robertvaczko Igen, de az egység sugarú usernek hiába mondod, hogy 15e km olajcsere, ha egyszer a gyár 30e t ír, már ha a szervízben egyáltalán foglalkoznak vele.
@@fileferenc7920 Mikor utoljára voltam vele márkaszervízben kb 32 ezer km-nél, akkor az ott kapott olajat két nap után cseréltem, mert csörgött vele alapjáraton és hidegen. De most gondolkodom rajta, hogy csinálok hozzá egy "kondenzvíz kicsapatót" -és az bizonyára megoldaná a "kokszosodási" gondokat is. ☺
A henger falát befújtátok-e olajjal a tisztítás után? Mert a dióhéj gondolom szárazra pucolta. A másik kérdésem, hogy szárazjeges tisztítással ugyanezt lehet-e, mert abból ugy-e biztosan nem marad benne dióhéj?
Nem fújtuk be olajjal, indítás előtt indítóztunk. A szárazjég abszolút nem alternatíva, max a Discovery chanel-en egy ismeretterjesztő műsorban.
@@novothauto6184 Várj csak Tibi! Rövidesen nem lesz se dió, se héj. Egy rohadt légy belepetézik. Zalában már tombol.
@@andrasaranyi4229 ez igaz, nálunk évek óta lerohad a dió a fákról, mielőtt beérne.
dízelnél lehet hasonló probléma, tudom ott nincs gyertya de korai égés beindulhat?
Nem, mert ott akkor gyullad meg, mikor a gázolaj befecskendezésre kerül, azt meg akkor fecskendezik be amikor meg kell gyulladnia :)
Ha ott felizzik a koksz akkor mondjuk csúnyább dolgok történnek
Liqui Moly injektor tisztító ér valamit,ha igen akkor minden tankolásnál kellene használni?
Milyen összefüggést látsz az injektor és a lerakódott koksz között? Nem fogja az a tisztító leszedni a kokszot 😅 Elvileg csak az injektor tisztítja ahogy a neve is erre utal.
Nézd meg mit írnak a termékről.
@@zoltankondellla1351 Igen, pont arra sarkal hogy vedd meg a terméket. Teleshopban is minden király 😁
Lehet némi plusz benzint kéne a szívócsőbe juttatni olykor-olykor és akkor nem lenne ez a sz..pás? Keveset fogyaszt, de milyen áron?..
Szuper lett a videó.
Köszönöm!
Nekem 3 éve volt audi a5öm, 130e km-nél a szívószelepeken annyi koksz volt, hogy a szerelő aki ezt csinalja már évek, óta azt mondta hogy ilyet még nem látott. Volt fotó, én is csak néztem
Csak a lènyeget felejtetted el leírni: hogyan használtad az autót? Napi 5× 1 km-t mentél?
Nekem ez az egész benzines közvetlen befecskendezéses technológia furi. A tervezéskor elvileg a tökéletes égésre törekednek. Ha ilyen kokszosodás lép fel nyilván az égés közel sem lehet tökéletes, plusz még a részecske szűrőt is be kellett tervezni a rendszerbe....a kedvező kipufogó gáz értékek miatt 🙄
A koksz elsosorban a kartegaz es egr miatt alakul ki, nem a tokeletlen eges miatt. De teny h a hasznalat modja is nagyban befolyasolo tenyezo. Mindenki sporolni akar a fogyasztason, holott egy benzinesnek forogni kell es pont.
Sziasztok! Ez T-GDI vagy Szivo GDI?
Sziasztok Nekem egy Hyundai I30 N autóm van abban is TGDI Motor található Nekem is kell ettől tartanom?Vagy ha valaki jobban ismeri a modellt,mire figyeljek oda?Ja 100-as és 95 ös benzint tankolok
Amikor viszed olajcserére egy endoszkópot bele kell lógatni a gyertyafuraton. Stresszelni nem kell azért.
Ha N-ed van es palyazol is vele amire valo akkor nem lesz ilyen gondod :) Ha csak mutogatod a belvarosban meg rofogteted akkor lesz, ennyi.
Éppen használtautó vásárlás előtt vagyok, i30 és Ceed a két potenciális jelölt, de minél többet olvasok, beszélek emberekkel annál jobban "fázok" tőlük... 😁 A benzinesek kiestek, az 1.4, 1.6 Crdi motorokkal is ennyi a nyűg vagy azok jobban muzsikálnak megbízhatóság terén ?
Minden diesellel lessz ilyen gond, csak idő kérdése.Az elöző benzines autóm is kokszos lett.Igaz gyakran járattam alacsony fordulatszámon.
@@Kevanaaro ilyen probléma nem nagyon lesz dízellel... van helyette sok más hibalehetőség, de dugattyú sokkal masszívabb benzineshez képest, nettó problémamentes
A kokszos dió, ami kijön, az egyből kuka, vagy többször is lehet használni?
Kétszer, csak át kell rostálni tésztaszűrővel.
@@novothauto6184
Köszi....
Üdv mennyibe kerül egy ilyen eljárás az 1,6 GDI verzió esetén?
80ezer ft.
Tisztelt Tibor! Mazda cx5 benzines kétliteresről van valami tapasztalat? ( 2014-es évjárat ) köszönöm!
Nincsen sajnos.
Kedves Tibor! Nem rég vettem egy 2004es Avensist (2,0 literes VVT-i 1AZ-FSE 108 kW (145 LE)). Ennél a motornál mennyire jellemző a szívó, ill. kipufogó oldali kokszosodás? 230ezer van benne, érdemes lehet egy tisztításra feliratkozni? Válaszát előre is köszönöm!
szerintem erre avensises fórumokon kérdezz rá
A kérdésedre a válasz : az nézd meg hova fecskendez be, ha csak az égéstérbe akkor érinti. (ha jól tudom nem) ha szivósorba és égéstérbe akkor sincs semmi gond. Ha csak szivósorba akkor pláne nincs gond.
Kedves Tibi, A speciális bevonatokkal ellátott hengerek esetében ezt a réteget befolyásolhatja a dióhéj?
Nem. A dióhéjat azért vezették be az iparban, mint felülettisztítás, mert nagyon puha. Olyan helyeken használják, ahol a felületek mikronnyit sem károsodhatnak, de hatékony tisztítás szükséges.
Mennyi pénzbe kerülhet egy 2.0tsi ilyen módú tisztitása, plusz esetleg még más részek tisztitása szivisor vagy ahol még lehet lerakodás?
A tsi nek nem szoktuk a dugattyutetőjét tisztítani, ilyen módon, a Kia-Hyundaynál áll fent jobban ez a dugattyú kilyukadásos kockázat.
@@novothauto6184 Értem, de azoknál is van ilyen kokszos lerakodás valahol, akkor az más modszerrel szoktatok csinálni?
Vagy meg kell bontani a motort is?
A 2.0 TSI kettős befecskendezésű, szívócső és közvetlen együtt. Ezzel kihúzták a méregfogát a kokszosodásnak de nem ezért kapott pluszba szívócső befecskendezést hanem a nagyobb fordulatszámon elérhető teljesítménynövelés miatt. Jó motor de nem is olcsó.
@@attilagere6186 én 2008as autokra gondolok kb, az is olyan lehet?
Ugy tudom hogy 2012 körül volt valami fejlesztés
@@novothauto6184 EA211 1.4 TSI-vel (szíjas vezérlés) kb. milyen kilométernél érdemes jelentkezni ilyen karbantartásra? köszönöm!
Tudható mien üzemanyag volt használva és hol volt főleg használva az autó (város, autópálya...) ? Illetve ez valami konstrukció hiba hogy kokszolódik ez a GDi ? És az új TGDi-k hogy állnak a kokszal tudható már ? Kösz.
Mind ilyen, és minél újabb annál szarabb.
Sajnos ez van mindennel. Vegyétek, vigyétek! :D
Ami közvetlen befecskendezéses az ilyen lesz benzintől függetlenül.
Ma már mind közvetlen...adalék se segít ?
@@janeee0110
Ha nem etetjük vele a saját szarát akkor nem biztos.
@@tamasreiter9114 vagy adalék, vagy prémium üzemanyag...szerintem.
Múlt héten lyukadt àt a dugattyú Renault Master-en. ...motorcsere, mert állítólag dragább a javítás mint a csere.
Kia,hyundai...barkács kategoria lixus áron
Hasonlít a kulcslyúkonkeresztüli szobafestésre!
Mi az a dugyattyú ? 😃
A dugattyú gy-vel. :)
@@totalcarhun sejtettem 😀
Polyetheramine (PEA)-t tartalmazó üzemanyag adalék megszünteti a GDI hibát.
Kedves Tibor! A Suzuki 1,4T 140LE esetén ez mennyire jellemző, akár a szívósori tisztítás, akár egyéb koksz probléma?
Annál lesz más gond is 50-60ezerkmnél, 2500-3000 fordulat közt 3masban le padlózva, néha nem pörög fel, csak félig a turbó , és az autó megtorpan, egyenlőre ezzel szívunk, vitara, swift tulajok, és senki nem tudja a megoldást ,japánban állítólag tudnak a hibáról de még nem született megoldás, egy pesti vitarán jóformán minden alkatrészt, ecu, injektor, turbó, nagynyomású pumpa ,stb ki volt cserélve garanciában most a Suzuki küldött 1 komplett motort de szerelő ismi mondta valószínűleg azzal sem lesz megoldva a probléma!
Benzin mindenféle volt már benne , 100as, plusz külön adalék is , hidegen melegen is csinálja de nem mindig random jön elő a hiba!
Hybrid verzió!
Valaki tud erre megoldást írjon!
K14C motornál jellemző, ugyanúgy igényli a szeleptisztítást.
Szia Tibi. Hol lehet ilyen dióhéjat vásárolni amivel tisztították ?
Helvét kft Pilisvörösvár a legkorrektebb, annyit kell mondani, hogy azt kéred amit a Novoth.
Postázzák is.
Köszi szépen.
Vagy esetleg itt...
@@asdfjkl422 hol itt?
Szelepzseb az nem kamu ezekben? Rengeteg dugóban benne van a zseb, nem is oda munkálva, ahol a leglejjebb nyit a szelep az adott fejjel az adott blokkban, és ha nem lenne ott, sem történne semmi.
Kokszlerakodasnak van valamilyen ismertetojele, anelkul persze, hogy a szivosort leszednem.
Ugyanilyen motoros Tucsonom van
Ha a dugattyút akarod megnézni, akkor elég a gyertyát kiszedni és ott betolni a kamerát
Kérdés hogy m54 nel is lehet egy ilyen dió héjas tisztítást csinálni, ?tisztába vagyok vele hogy az a motor nem kokszolódik ellenben az olaj jellemzően rá ég … hiába a 10 ezeres olaj csere ….
"Dugyattyú"? 🤣
egyetlen kemikália ami tényleg feloldja a kokszot az a Liqui Moly Diesel Purge ,azzal talán házilag tisztítás is működik
Xado MaxiFlush szintén feloldja a kokszot (de Priuson többször is meg kell ismételni a folyamatot, viszont nem kell se kefélni, se leszívni, elég gyertya nélkül megforgatni a motort, aztán jöhet a következő kör, nekem három kör kellett, jó sok löttyöt befújtam, egy flakon gyakorlatilag el is fogyott). És a gyűrűk nemhogy nem ragadnak le, hanem kiszabadulnak. Priusnál nekem a 9dl/1ezer km olajfogyás (amit az olajlehúzó gyűrű leragadása okoz) csökkent 6dl/10ezer km-re, szóval megúsztam egy gyűrűzést. De az más motor, és az említett súrlódáscsökkentő réteget gondolom minen lötty leszedné, szóval bizonyára motorfüggő is, hogy melyik módszer használható.
És tutifix, hogy az olaj minősége is bejátszik a kokszosodás mértékébe, és nagy valószínűséggel a benziné is.
Kedves Tibor! 2 kérdésem lenne, ezek közül az egyik kiemelten fontos, máshol sem olvastam róla. A KIA csoport t-GDI-vel szerelt autóinál ugyanúgy probléma lehet a dugattyú sérülése? A másik pedig, hogy Opel Astra K, 1.4T-vel rendelkező ügyfél kocsiját vizsgáltátok-e, ott mennyire jellemző a kokszolódás? érdemes ott is 100 ezrenként megcsinálni? Köszönöm a válaszát!
Nem tudjuk azt sem, hogy a GDI-nél mennyire probléma, illetve akkor látnánk, ha lenne statisztikánk. A gyári leírás szerint, és kis műszaki rálátással is annyit tudunk, hogy a dugattyú tisztan tartása csökkenti a kopogásos égési hajlamot. Az Opel közvetlen benzinbefecskendezésű motorjait nem ismerem.
Tisztelt Tibi!
1.5 dci motoroknál van erről,kokszolodásról tapasztalat? Ez egy Renault Megane 3 kaszniba van.
Üdvözlöm Tibor Suzuki vitara 1.6 szívó benzines autóm van, 86000 km. 2017 évjárat. Ennél a típusnál vajon előfordulhat ilyen probléma? (olajat nem fogyaszt)
Nem valószínű, mert az M16A Suzuki motor szívócső befecskendezésű.
@@mcdomy köszönöm szépen.
Ennyire alkamasak a benzinesek városi közlekedésre. Hidessétek csak. Mert ugye normál használat mellett a gané leég mindenhonnan. Beszéljünk arról is milyen használat egyenes következnémnye.
Amint látod a kicsi szemeddel ezekről nem leég hanem ráég.
De csak akkor ha használod. :D
Nem kötelező szart venni...
Nem 1500 on kéne autózni és csak rövidtávon,akkor nem lenne ilyen probléma! Ja és ha csak rövidtávú használat van az ugyan úgy fokozott igénybevétel,mintha hajtva lenne mindig,tehát az olajcsere ciklus a felére csökken!
Szinte mindegyik közvetlen befecskendezés motorban látnánk ilyet.
Honda 2.0 R20a3 szivocsóves.. nincs báj 💪👍
Az én audi A6 2,5 v6 dizel közel a 400 000 kilométer hez de nem vetem észre hogy bármi jele lenne a koksznak.Szerintem ez már tulvan gondolva.
A széndioxid jég is alkalmas szemcseszórásra.
kompresszorral fújják a szemcsés anyagot. akkor miért mondanak szórást? a sót, a pénzt meg a jóságport szokták szórni.
Zsolt, köszönjük a tájékoztatást!
Igazából nem kompresszorral hanem ,kompresszor által összesűrített levegővel... :)
A benzines turbós motornál is előfordulhat ez a jelenség?
A videóban szereplő autó is benzines.
@@HuTi De az szívó benzines volt. Azért kérdeztem a turbót, hogy ott hátha más vmi és ez nem alakul ki.
nem számít hogy turbo
@@andrasmohos4894 A közvetlen befecskendezés számít. Sajnos a turbósnál is ugyanúgy kialakul.
A kokszolódás kialakul a közvetlen befecskendezés miatt. Ezt tudjuk.
Engem az érdekel, hogy a turbós dugattyúja más-e, más a kialakítás, erősebb-e a szerkezete ilyesmi. És hogy ott is át tud-e égni ugyanígy a dugattyú?
Ilyen szarokkal kell foglalkozni? Szelep tisztítás most meg már dugattyú tisztítás is? Sok milliókat kérnek érte a mai autógyártás másról szól.
Nagyszerű, most már a koreaiak is megtanulták, az európaiak és a japánoktól ellesve, hogy kell szar motort csinálni!! én már csak a kínai mérnökökben reménykedek.............ja nem,
jó hamus 10w kell bele :D
Gondoltam ,hogy felesleges volt ez nem technológia csak próbálkozàs.nyilván lefojik a gyűrűkhöz.
Néha nem árt 100-ast tankolni.
Ne vegyél Dieselt mert a karbantartás sokba kerül. Aha, erre pár lelkes mérnök: fogd meg a söröm, majd mi gondoskodunk az egyenlőségről, most úgy is annak van divatja.
Jók ez az új járművek, de azért az autók jobbak voltak.
Érdekes dolgok ezek, anno a gázosra alakított autónál kapott a kocsi külön olajzást, most azt se. no mind1 mindent meg lehet magyarázni.
mert NEM kellene 3x szoros eletet belegondolni egy autoba ... tok egyszeru magyar megveszi 200k nel es azt hiszi MOST UJ !!! es meghal
mert nem veszunk ujjat az "amortizal" ja
Egyszerübb az ilyen autot , nem meg veni.
Főleg, ha nincs rá pénze az embernek. Aztán jár a 20 évessel emiatt és nyugtatja magát meg bassza át a környezetét, hogy ez mennyivel jobb! Magyarok vagyunk, így megy ez. :D
@@adamkoran Bocs. De összességében egy 20éves jól karbantartottnak kisebb az ökológiai lábnyoma, mint egy eldobós modernebbnek.
Mondom ezt, a lassan 300 ezret futott 1.3jtd Pandámmal, ami 4l alatt eszik bőven. (Jellemzően 3-3,2)
Nem hiszek abban a mantrában, hogy 300e km. alatt egy akármilyen modern autó behozhatná a legyártásának és elbontásának környezeti terhelését.
Pláne, hogy fajlagos fogyasztásban nem történt előrelépés.
Jó a 20 éves, csak jó legyen.
@@adamkoranvan újabbra pénzem, mégsem járok ilyen műanyagmotoros gurigatakonnyal
🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮
Szalonban közvetlen benzin befecskendezéses autó átvétele közben tulaj kérdezi!Kedves értékesítő miért van egy nagy zsák dióhéj a csomagtartóban?Ohh uram,mi már tudjuk hogy szüksége lesz rá!Csak ne a sütibe rakja,a torkot is lekaparja!
Ez nem acélhüvelyes hanem nicasilezett alu
Van olcsóbb megoldás is,kerülni kell ezeket a motorokat,ebben most 100ezer km volt,de lehet hogy 30nál kuka a motor,nagy balek aki ilyet vesz.
Annyi talán jó lett volna még a videóban, hogy volt-e már valami érzékelhető tökéletlenség a Kiában és ahhoz képest lett-e minden szuper, vagy még nem volt annyira rossz a helyzet.....
A tapasztalatok szerint valaki érez valtozást, valaki semmit. Ennek az autónak a tisztítás előtt sem volt semmilyen hiba tünete.
@@novothauto6184 Azért én aggódnák picit a helyedben, hogy a gyűrűk nem sülnek-e be a diópor rákokszolódása miatt. (esetleg ki is fűzném az első dugattyút)
@@viktorvarro4121 Kb tíz autót megcsináltam már. Pár tizedes gyűrűhézag van, ha ezt nem bírná régen kuka lenne a motor.
@@novothauto6184 jaaaa, vmit félreértettem, azt hittem ez az első :-) ha a 10 autóból egy sem kezdte el enni az olajat a besült gyűrű miatt akkor ez tényleg a tökéletes megoldás :-)
Egyszerű nem szabad venni közvetlen befecskendezéses benzines autót ezeknek ez a hátránya.
Autót kell venni, nem ilyen szar ipari mellékterméket.
Taníts mester, mit tudsz venni ami nem 20 éves, és nem "szar ipari melléktermék"?
Az a típus engem is érdekelne! 😅
Kedves Novoth Tibor! Az nem "teKnológia", hanem teCHnológia. Üdv.
Köszönöm, így már érthető miért nem oldotta le a kokszot.