To akurat niezły argument z tym zjadaniem opiłków na filmik u mnie też na ostrzałce było sporo takich zrywów w blasze bo stalą nie można nazwać tego mojego nożyka
Lubie Twoje filmy. Dzięki temu zacząłem swoja przygodę z ostrzeniem. Mam 3 Fibroxy, Tajiro DP3 oraz ostatni nabytek Samura. Póki co to uczę się na starych nożach zanim przejdę do tych lepszych. Subik i łapka poleciała!
Dzisiaj trafiłem na Twój kanał, a już zdążyłem obejrzeć z 15 filmów. Do takiego stopnia się wkręciłem, że zapomniałem zostawić suba xD Merytorycznie, treściwie bez zbędnego gadania. Pozdrawiam!
Obserwowałem zadzior w swoich nożach z ciastoliny (jakieś Ernesto) używając lupy. Matko bosko jak ciężko było się tego pozbyć. Ale fakt coś powiększającego zwiększa świadomość gdzie jesteśmy z tematem.
Za pierwszym razem jak ostrzyłem nożyk kilka dni temu, to mi poszło nieźle Przynajmniej tak myślałem, bo był na tyle ostry, żeby przeciąć papier, ale okazało się, że nie ogarnąłem zadziorów Teraz już wiem jak to ogarnąć i po trzech razach potrafię ogarnąć nożyk dużo lepiej😎 dzięki!
Bardzo fajny odcinek, ładnie skumulowana wiedza. Aż jutro sprawdzę, czy pod szkłem powiększającym zobaczę ten drut. PS. Popraw proszę link do kamimoto.
11. Używanie kamieni niskiej jakości - może naostrzysz nóż, a może go zepsujesz Wydaje mi się, że używam mniejszej siły niż zasugerowałeś, no ale jak wiadomo nikt nie ostrzy noży dobrze 🙂 Pozwolisz, że się nie zgodzę, że strop jest lepszy niż kamień o wysokiej gradacji - z mojej ręki zauważalnie lepszy efekt daje ostrzenie 1k -> 6k -> strop Są też problemy naostrzonego ostrza - żona mi się kaleczy, zwykle przypadkowo piętą lub czubkiem, ale to się na publikacje w internety nie nadaje
Jeśli mówimy - kamień polerujacy plus strop, to tak. Ale jeśli miałbym skończyć na 8k bez stropa lub skończyć na 1k i wystropować abrazyjne, to ostrzejszy nóż będzie po 1k i stropie.
Od wielu lat w kuchni używam Spyderco Tri-Angle Sharpmaker. Miałeś z nią do czynienia? Jeśli tak to może jakieś porównanie do kamieni wodnych? Ja dobrych (droższych niż kilka pln) kamieniami wodnych nigdy nie używałem i zastanawiam się czy w ogóle jest sens kupować
Też używam triangla od lat do moich kuchennych z podstawowymi kamieniami brązowymi i białymi i mam bardzo ostre noże. Niedawno dokupiłem skórzany strop z zieloną pastą i po polerce nie zauważam zbyt dużej różnicy. Nie widzę potrzeby dokupywać dodatkowych kamieni ultra fine. Noże kuchenne ostrzyłem przez lata po 20° na stronę, ale zrobiłem eksperyment i 2 noże od kilku tygodni staram się przeprofilować na 15°. Bez prętów diamentowych potrwa to pewnie jeszcze 3 tygodnie. Ogólnie to jestem bardzo zadowolony z pajączka i cieszę się, że kupiłem jeszcze w normalnej cenie, bo teraz to średnioopłacalna inwestycja.
@@marcinwachcinski1096 Nie, nigdy nie używałem kamieni, bo nie czuję się na siłach utrzymać z ręki stałego kąta. Na trianglu jest mi prościej, bo trzeba tylko prowadzić ostrze pionowo i okiem widać czy nie ma odchyłu. A powiedz, kiedy przestałeś używać mosiężnych prętów do ochrony palców? Bo jestem pewien, że po jakimś czasie przestałeś je wkładać. 😁
Ej a czy mogłbyś nagrać film jak całemu nożu nadać geometrie bo mam nóż który ma dość spory taki jakby brzuszek w sensie ze jak postawie nóż na ostrzu i nie leży większość noża tylko jest jak łódeczka i nie wiem jak to dobrze wyrównać i potem wycieniować. Mam nadzieje że zrozumiałeś i przeczytasz bo bardzo dobre filmy dajesz najlepsze z tego tematu w polsce
Jako widzowie bardzo prosimy o jakiś filmik dotyczący punktu numer 3.... Większość początkujących walczy niestety albo stety z nożami rodzinnymi i znajomych ( noże zazwyczaj miękkie) i pozostający drut to jakaś zmora. Pozdrawiam. Czekamy na materiały.
Są różne podejścia i nie ma jedynego właściwego. Ja usuwam na koniec, to pozwala oszczędzić trochę stali, ale wstępne usuwanie/oslabianie druta (na kamieniu) robię po każdej gradacji.
Świetny materiał. Czy będziesz testował ostrzałki LANSKY LKCLX? Narosło o nich wiele mitów, a fajnie byłoby usłyszeć opinie fachowca. Mogę wypożyczyć zestaw do testów ostrzenia.
super, jak zwykle.. pytanko: dlaczego ostrząc nóż czasem na kamieniu 1k wydaje mi się że jest ostrzejszy niż po 1k i 3k na finish? czy problemem będzię głównie kąt? a raczej brak jego utrzymania... (kamień wodny 1k i 3k no name)
Obejrzyj ten film, dokładnie tam jest opisany ten dziwny mechanizm. W skrócie, wysokie gradacje nie wybaczają błędów. th-cam.com/video/16x6ZTgK90Q/w-d-xo.htmlfeature=shared
Spoko do noży z małym brzuchem, ale większość kuchennych ma niestety wyraźny brzuch i ciężko będzie z takim gadżet em naostrzyć krawędź w okolicach czubka
A z jakiej się nie robi wcale? Nawet węglówki, stałe proszkowe czy HSS przy prawidłowym ostrzeniu generują "feathered edge". Przy niektórych stopach jest to niemal nie wyczuwalne, ale jednak musi powstać, żeby poprawnie naostrzyć nóż.
@@PyzaMadeInPoland moze pod mikroskopem cos tam sie zobaczy. To tez zalezy od kamieni i techniki ostrzenia. Ale na wszystkim co twarde nie mam nigdy drutu. Super Aogami, R2, hap, zdp itp
Czy stropowanie abrazyjne usunie przy okazji drut? Czy usuwanie drutu musi być robione osobno, bez pasty polerskiej na licowej stronie skóry, tak jak pokazujesz - pod dużym kątem dla noży z miękkiej stali? Myślę o zakupie skórzanego Sharpala, ale teraz nie wiem, czy nie potrzebuję ich dwóch albo Sharpala i skóry licowej...
Stropowanie abrazyjne usuwa drut, w większości przypadków. Nie ma potrzeby kupowania dwóch stropów. Tylko jeśli zrobiłbyś to z wysokim kątem to niemal zerowa siła nacisku, żeby zrobić to bardzo delikatnie i nie zaokrąglać krawędzi.
Powiedz mi dobry Panie, czy kamień wodny trzeba czyścić do stanu “fabrycznego”? Widziałem jakieś gumki do kamieni, ale nie wiem, czy to nie przerost formy nad treścią
Kamienie się zapychają, jedne mniej, inne bardziej. Te gumki są do czyszczenia noży z rdzy. Niektórzy czyszczą nimi kamienie, ale to nie ekst właściwe podejście, bo one zostawiają na kamieniu taką sliską powierzchnię. Kamienie powinno czyścić się co jakiś czas małymi kamieniami nazywanym "nagura" lub płytkami diamentowymi/kamieniami do prostowania.
Ok, a co z węglową stalą. opiłki się utleniają i się je wydala albo wchłania żelazo do krwiobiegu? Ciekawy temat. Co ze szkliwem na ceramice, albo drobinkami szkła ze szklanek?
Drobne opiłki olać (nie są toksyczne per se), ale drut po ostrzeniu na takiej ostrzałce "przeciągnij" może mieć ponad centymetr długości, a to już może różnie się skończyć.
Chciałem zapytać, ponieważ ostrze noże na płytce diamentowej. Ostrzenie noża od zera zajmuje mi godzinę lub półtorej. Uczę się więc robię to dokładnie i powoli, efekt końcowy jest taki, że bez problemu siekam np. szczypior, nie muszę sprawdzać czy na pewno nóż dobrze przetnie warzywo, ale kartkę papieru tak jak Ty pokazujesz na filmiku to nie umie żaden mój nóż przeciąć. Mam na myśli, że swobodnie machasz narzędziem - nożem, a on lekko przechodzi przez kartkę czy paragon. Robiąc ruch jak do krojenia czyli do przodu lub do tyłu, kartka czy paragon u mnie rzeczywiście się tnie. Jednakże jest to bardzo efektywne gdy dosłownie machasz nożem, a on tnie jak miecz samurajski. Pytanie czy ja coś robię nie tak pod względem ostrzenia noża?
Trudno na odległość jednoznacznie określić, ale na penwo coś można zrobić lepiej, skoro nóż nie jest idealnie ostry. Czy na penwo osiągasz zadzior i poprawnie go usuwasz?
Panie, a próbowałeś kiedyś ostrzyć nóż niesymetryczny 80/20? Jest taki jeden, który mi się podoba, ale musiałbym go przeprofilować na 50/50, bo nie dam rady z niesymetrycznym.
Sa6dwa rodzaje niesymetrycznosci. Jeśli to ten sam kąt, tylko przesunięty wierzchołek, to nic prostszego. Chyba, że mówimy od różnych kątach na prawej i lewej stronie?
Ale największą różnice zauważyłem kupując nóż na Węglówce bo właśnie zauważyłem to co mówisz drut znika chyba po 4 ruchach na stropie. a nóż z IKEA to naprawdę tragedia. Ciekawi mnie czy aus 8 też tak oporny w drucie jest masz z tym jakieś doświadczenia?
6:30 ok, a czy nóż już typu Victorinox 5.2063.20 szefa kuchni jest wolny od tego typu problemów z nadmiernym, trudno usuwalnym "drutowaniem" się przy ostrzeniu? Czy już od tej półki wzwyż mamy noże, które generalnie ostrzą się "czyściej" i ten drut spokojnie usuniemy najpierw męcząc go na końcu ostrzenia na kamieniu, a potem stropowaniem? I problem ten to przedział noży 2zł-20~30zł?
Wszystko z nierdzewek do HRC ok 56-58 będzie miało ten problem w mniejszym czy większym stopniu. Victorinoxy też, choć oczywiście nie tak bardzo jak te ikeowe blaszaki za 10 zł. Z wprawą i doświadczeniem, ten drut będzie też mniejszy. To co ja pokazuje, to orzejaskrawienoe, ale tak właśnie ostrzą początkujący. Jak nauczysz się wyczuwać dobrze pierwsze oznaki drutu, to zakończysz ostrzenie wcześniej i taki mały drut będzie też łatwiej usunąć.
Najtańsza opcja to satake na sk5 tylko niestety Santoku nie zawsze dostępny więc musiałbyś się zadowolić innym profilem noża 😊 wiem bo posiadam i w końcu ten problem zniknął bo też łatwiej wyczuć zadzior podczas ostrzenia
Mam noże WMF i ostrzałkę Tormek T-1 plus ostrzałkę Spyderco i w żaden sposób nie mogę naostrzyć ich do zadowalającego stanu. Co mogę robić źle? Czy może ta stal jest za miękka bo zadzior uzyskują ale dalej nie robią się ostrzejsze?
Po tym filmie właśnie się tak zastanowiłem. Spróbuję jeszcze raz usunąć ten zadzior jak na filmie, a nie na honing wheel. Jak to nie wyjdzie to wyślę te sprzęty na testy do eksperta 🙂
@@marekkedzierski9959 albo kup mikroskop za 50 zł lub spróbuj użyć aparatu macro w telefonie. Może zobaczysz co się tam dzieje w okolicach szczytu krawędzi.
@@MrT0M3QQ allegro.pl/oferta/mikroskop-cyfrowy-2000x-inskam-315-ekran-lcd-fullhd-1080p-2-obiektywy-12mpx-15485914220 Ale NIE polecam go do oceniania zadziora - dość wysoka jakość wideo, ale dużo trudniej go ustawić, szkoda czasu jeśli nie planujesz nagrywać nim filmów do jakichś publikacji.
@@PyzaMadeInPoland ja jednak zdecydowałem się na system ostrzący ruixin. Kupiłem używany za dobre pieniądze, mam tam dobry zestaw i skóra też jest. Dzięki niemu mam pewność, że kąt jest git :)
Myślę że jeszcze dla początkujących jest ważne by kupić np suehiro cerax bo ten kamień przez dobre błotko naprawdę wiele wybacza. I spoko że ma nagure bo czasem może się zapchać 😊 jak zawsze bardzo dobry film 😊
Możesz nakręcić krótki film z ostrzeniem na diamentowej płytce ale z ruchem w z włosem i pod włos? Odcinek z Sharpalem i "idioto-odpornym" sposobem ostrzenia pokazuje tylko ruch z włosem. Zaraziłeś mnie ostrzeniem i na start poszedł Sharpal 162n 😀
W ogóle ostrzenie jako takie. Bo niby na ostrzałce "przeciągnij" Każdy na ostrzy, ale potem nie rozumie dlaczego nóż momentalnie robi się tępy. O zjadaniu opiłków nie wspomnę.
@@PyzaMadeInPolandnigdy nie zapomnę jak kupiłem Parker asahi i stwierdziłem że ta deska jest przereklamowana a ja po prostu źle ostrzyłem. Teraz osobiście jestem w szoku jak stal sk5 trzyma ostrość na storcowej za 80 zł 😊 i wszystko w sumie dzieki stilgarowi i Piotrkowi wyjaśnili temat lepiej niż ci pseudo eksperci na forach którzy mają ego wywalone w kosmos. A Piotrek i stilgar są po prostu ludźmi xd są jak keanu reaves ostrzący noże 😊
Miszczu podrzuc jeszcze jakie powiekszenie musi miec mikroskop usb zeby dobrze bylo na nim widać krawedz tnaca. Na allegro wiekszosc tych tanich ma 1600x. Przymierzam sie do kupna a nie chcialbym zalowac zakupu.
Po spędzeniu iluś tam godzin na ostrzeniu i porównaniu efektów w kuchni moje wszystkie, w tym drogie kamienie wodne wylądowały w pudełku zapomnienia. Sorry, w normalnym użytkowaniu moczenie kamieni, choćby nawet tylko spryskiwanie splash & go - po to, żeby szlif wyglądał ładniej pod mikroskopem... mija się z celem. Po pól roku eksperymentowania - z narzędzi do ostrzenia pozostały: ostrzałka diamentowa 400/1000 , ostrzałka "niby diamentowa-diament na żywicy" z aliexpress o gradacji 6000 -do ostrzenia na sucho (do lepszych noży) , strop z szorstką stroną skóry bez pasty, strop z gładką stroną wysmarowany pastą 0,3 µ. Z tym sprzętem z każdego noża kuchennego wyciskam wszystko co ma sens w zestawieniu: czas/efekt/trwałość. Sprawdzają się wszystkie prawdy poruszane na tym kanale: tak twarda stal trzyma ostrość dłużej, miękka krócej, noże o smukłej geometrii sa fajniejsze. Ale nie widzę żadnej, na prawdę żadnej różnicy w trzymaniu ostrości pomiędzy procesem na sucho (ostrzałki diamentowe+ stropy), a na mokro(kamienie moczone lub splash and go+ stropy). Co więcej ostrzenie na diamentach wybacza więcej błędów i jest bardziej powtarzalne. Fakt - nie robiłem testów ile uderzeń w deskę po ostrzeniu na diamencie a ile po ostrzeniu na mokrym kamieniu ale w codziennym normalnym użytkowaniu w kuchni nie widzę żadnej różnicy...na plus diamentów - po długim czasie użytkowania nie robi się łódeczka jak na kamieniu - którą potem trzeba polerować innym kamieniem ;)
Diamenty mają swoje niewątpliwie zalety (i polecam je amatorom), ale też kilka wad. Jeśli dużo naprawiasz czy ieniujesz, nawet te najlepsze szybko się zetrą i stracą agresywność. Nie nadają się zbytnio do ostrzenia noży single bevel i na wyższych gradacjach tworzą stosunkowo spory drut jeśli ktoś ostrzy z włosem lub przód-tył. Ale dla osób, które po prostu chcą zachwiać nóż w ostrości, diamenty są super. Choć moim zdaniem przyszłość to kamienie diamentowe ze spoiwem właśnie żywicznym, płaczącym zalety kamieni i płytek. Niestety te o rownomiernym, jednorodnym ziarnie i wysokiej trwałości na razie są bardzo kosztowne.
@@wojciechg.6822 po pierwsze po kilku ostrzeniach są niemal gołe, a po drugie pozostawiają głębokie rysy na całej płaszczyźnie (kireha), a w przypadku noży że stali węglowej powoduje to ultra szybkie rdzewienie. Ogólnie na jaja się do napraw single beveli, ale nie do polerowania.
Ale mi się podobają twoje materiały o ostrzeniu noży i nie tylko🎉ps Neapolitana wyszła sztos❤ właśnie ostrzyłem sobie w weekend i napotkałem problem z zadziorem a tu bum wjeżdża materiał i już zaraz wieczorkiem znowu będzie ostrzenie😂 Żona tylko kiwa głową jak patrzy na mnie😂 pozdrawiam 🫡 serdecznie
To dość przeciętna molibdenowo-wanadowa stal bardzo podobna do tego go w nożach Ikea z serii 365+. Ta sama twardość. Niezła geometria, ale ja wolałbym kupić Ikea 365+ za 69 zł niż Globala za kilka stówek, który w zasadzie nie będzie lepszym nożem.
Ogólnie według Chat gpt deska sztorcowa powinna mniej degradować ostrze od parker asahi ciekawe czy to prawda 😊 ogólnie zdziwiło mnie co wie chat gpt na temat ostrzenia xd
Co do mikroskopu to on ma zaledwie 100x reszta to ściema. th-cam.com/video/4fkLigX4ilA/w-d-xo.html Mimo wszystko może być przydatny tak jak w przypadku ostrzy.
Właśnie nie posiadając wiedzy tą praktykę można wyrzucić do kosza. Sam pamiętam jak nie potrafiłem usunąć druta w pełni i jak byłem zdziwiony że nóż na vg 10 i parker asahi tak szybko stał się tępy. I taka jest opinia większości ludzi powiedzą że nie zauważają różnicy w trzymaniu ostrości
z 20 lat temu pracowałem w Anglii i ciałem 3000 baranów dziennie przez rok czasu.pozniej wojsko mnie ściągnęło😉 patrzę co kolega pokazuje i w miarę się zgodzę.pozdrawiam
Super seria z tym ostrzeniem.Mistrzostwo.Fajnie byłoby obejrzeć poradnik jak naostrzyc nożyczki.Pozdrawiam
Ja wiem już wszystko, ale ten kanał lubię oglądać, bo co chwila dowiaduję się czegoś nowego.
Dzięki!
Jezu ( bo jak inaczej Cię nazwać), jak to możliwe? Wiesz wszystko, a się dowiadujesz nowych rzeczy😮
@@tomaszmajewski1131 Nie powiedziałem, z jakiego zbioru informacji wiem wszystko :)
To akurat niezły argument z tym zjadaniem opiłków na filmik u mnie też na ostrzałce było sporo takich zrywów w blasze bo stalą nie można nazwać tego mojego nożyka
Lubie Twoje filmy. Dzięki temu zacząłem swoja przygodę z ostrzeniem. Mam 3 Fibroxy, Tajiro DP3 oraz ostatni nabytek Samura. Póki co to uczę się na starych nożach zanim przejdę do tych lepszych. Subik i łapka poleciała!
Dzięki serdeczne!
Dzisiaj trafiłem na Twój kanał, a już zdążyłem obejrzeć z 15 filmów. Do takiego stopnia się wkręciłem, że zapomniałem zostawić suba xD Merytorycznie, treściwie bez zbędnego gadania. Pozdrawiam!
Dzięki!
Obserwowałem zadzior w swoich nożach z ciastoliny (jakieś Ernesto) używając lupy. Matko bosko jak ciężko było się tego pozbyć. Ale fakt coś powiększającego zwiększa świadomość gdzie jesteśmy z tematem.
Za pierwszym razem jak ostrzyłem nożyk kilka dni temu, to mi poszło nieźle
Przynajmniej tak myślałem, bo był na tyle ostry, żeby przeciąć papier, ale okazało się, że nie ogarnąłem zadziorów
Teraz już wiem jak to ogarnąć i po trzech razach potrafię ogarnąć nożyk dużo lepiej😎 dzięki!
Super!
Czekam filmik o deskach o krojenia i np. przechowywaniu noży w szufladzie z innymi sztućcami i innych tepiacych błędach
Super kanal! Jestem tu swiezy ale prawie wszystkie filmy nadrobione 😉 pozdro!
Dzięki!
Siema. Kolejny rzeczowy i merytoryczny odcinek. Pozdrawiam.
Dzięki!
Jesteś the best!
Dzięki!
Elegancko
Bardzo fajny odcinek, ładnie skumulowana wiedza. Aż jutro sprawdzę, czy pod szkłem powiększającym zobaczę ten drut.
PS. Popraw proszę link do kamimoto.
Dzięki, poprawione. Z kodem PYZA jeszcze 5% na wszystko.
git malina 👍
Jak zwykle bardzo dobry materiał.
Trzymam kciuki za propagowanie ostrzenia z ręki :)
Serdecznie pozdrawiam.
Dzięki!
11. Używanie kamieni niskiej jakości - może naostrzysz nóż, a może go zepsujesz
Wydaje mi się, że używam mniejszej siły niż zasugerowałeś, no ale jak wiadomo nikt nie ostrzy noży dobrze 🙂
Pozwolisz, że się nie zgodzę, że strop jest lepszy niż kamień o wysokiej gradacji - z mojej ręki zauważalnie lepszy efekt daje ostrzenie 1k -> 6k -> strop
Są też problemy naostrzonego ostrza - żona mi się kaleczy, zwykle przypadkowo piętą lub czubkiem, ale to się na publikacje w internety nie nadaje
Jeśli mówimy - kamień polerujacy plus strop, to tak. Ale jeśli miałbym skończyć na 8k bez stropa lub skończyć na 1k i wystropować abrazyjne, to ostrzejszy nóż będzie po 1k i stropie.
Pożyczyłem taki tani mikroskop od własnych dzieciaków i muszę przyznać że faktycznie ogromnie on ułatwia korygowanie oraz kontrolę ostrza.
Nieocenione narzędzie
Komentarz zasięgowy karmiący algorytm. 😊
dobra robota, rzeczowo i obrazowo wyjaśnione 🔪
Dzięki!
Zamiast kubka używam płaskiego dużego talerza. Idealne w apartamentach, gdzie kuchnia jest wyposażona w noże nienadające się do użytku.
Dzięki :).
Bardzo dobry kanał. Kiedy film o tym jak wypiec to ciasto (w domowych warunkach 250 stopni na domowym piekarniku) ?
Planuję w następnym albo za 2 tyg.
Od wielu lat w kuchni używam Spyderco Tri-Angle Sharpmaker. Miałeś z nią do czynienia? Jeśli tak to może jakieś porównanie do kamieni wodnych? Ja dobrych (droższych niż kilka pln) kamieniami wodnych nigdy nie używałem i zastanawiam się czy w ogóle jest sens kupować
Nie miałem nigdy w ręku, muszę przetestować.
Też używam triangla od lat do moich kuchennych z podstawowymi kamieniami brązowymi i białymi i mam bardzo ostre noże. Niedawno dokupiłem skórzany strop z zieloną pastą i po polerce nie zauważam zbyt dużej różnicy. Nie widzę potrzeby dokupywać dodatkowych kamieni ultra fine. Noże kuchenne ostrzyłem przez lata po 20° na stronę, ale zrobiłem eksperyment i 2 noże od kilku tygodni staram się przeprofilować na 15°. Bez prętów diamentowych potrwa to pewnie jeszcze 3 tygodnie.
Ogólnie to jestem bardzo zadowolony z pajączka i cieszę się, że kupiłem jeszcze w normalnej cenie, bo teraz to średnioopłacalna inwestycja.
@@janepko masz porównanie z kamieniami wodnymi?
@@marcinwachcinski1096 Nie, nigdy nie używałem kamieni, bo nie czuję się na siłach utrzymać z ręki stałego kąta. Na trianglu jest mi prościej, bo trzeba tylko prowadzić ostrze pionowo i okiem widać czy nie ma odchyłu.
A powiedz, kiedy przestałeś używać mosiężnych prętów do ochrony palców? Bo jestem pewien, że po jakimś czasie przestałeś je wkładać. 😁
@@janepko no to mylisz się bo ich używam. Kilka razy już mi palce ocaliły 😁
Ej a czy mogłbyś nagrać film jak całemu nożu nadać geometrie bo mam nóż który ma dość spory taki jakby brzuszek w sensie ze jak postawie nóż na ostrzu i nie leży większość noża tylko jest jak łódeczka i nie wiem jak to dobrze wyrównać i potem wycieniować. Mam nadzieje że zrozumiałeś i przeczytasz bo bardzo dobre filmy dajesz najlepsze z tego tematu w polsce
To jest spoko pomysł.
Jako widzowie bardzo prosimy o jakiś filmik dotyczący punktu numer 3.... Większość początkujących walczy niestety albo stety z nożami rodzinnymi i znajomych ( noże zazwyczaj miękkie) i pozostający drut to jakaś zmora. Pozdrawiam. Czekamy na materiały.
Hej.
Dość szybkie pytanie: kiedy pozbywasz się tego uciążliwego druta?
Po każdej zmianie gradacji kamieni czy tylko po ostatnim?
Są różne podejścia i nie ma jedynego właściwego. Ja usuwam na koniec, to pozwala oszczędzić trochę stali, ale wstępne usuwanie/oslabianie druta (na kamieniu) robię po każdej gradacji.
Świetny materiał. Czy będziesz testował ostrzałki LANSKY LKCLX? Narosło o nich wiele mitów, a fajnie byłoby usłyszeć opinie fachowca. Mogę wypożyczyć zestaw do testów ostrzenia.
Dam znać!
super, jak zwykle..
pytanko: dlaczego ostrząc nóż czasem na kamieniu 1k wydaje mi się że jest ostrzejszy niż po 1k i 3k na finish? czy problemem będzię głównie kąt? a raczej brak jego utrzymania...
(kamień wodny 1k i 3k no name)
Obejrzyj ten film, dokładnie tam jest opisany ten dziwny mechanizm. W skrócie, wysokie gradacje nie wybaczają błędów.
th-cam.com/video/16x6ZTgK90Q/w-d-xo.htmlfeature=shared
Piotrek, pokażesz pod mikroskopem jak wygląda ostrze myte w zmywarce? Czy to ma faktycznie negatywny wpływ na krawędź?
Jeśli nie obija się podczas zmywania to nic się nie dzieje. Sprawdzę kiedyś z tanim nożem rzucony luźno obok naczyń.
No i mikoskop kupiony☺
PS. czy rzuciłeś okiem na SHARPAL 194H Holdbubble Angle Guide?
Spoko do noży z małym brzuchem, ale większość kuchennych ma niestety wyraźny brzuch i ciężko będzie z takim gadżet em naostrzyć krawędź w okolicach czubka
Brakuje troche szczegolow i jedno "ale".
Nie na kazdej stali zrobi się drut/zadzior.
Ogolnie dobry materiał dla początkujących. Pozdro
A z jakiej się nie robi wcale? Nawet węglówki, stałe proszkowe czy HSS przy prawidłowym ostrzeniu generują "feathered edge". Przy niektórych stopach jest to niemal nie wyczuwalne, ale jednak musi powstać, żeby poprawnie naostrzyć nóż.
@@PyzaMadeInPoland moze pod mikroskopem cos tam sie zobaczy. To tez zalezy od kamieni i techniki ostrzenia. Ale na wszystkim co twarde nie mam nigdy drutu. Super Aogami, R2, hap, zdp itp
@@PyzaMadeInPoland ale zainspirowales, kupie ten mikrofon i porobiebujecia jak wyglada jaka stal po jakiej gradacji :)
A może zrobić jakieś warsztaty w realu? Myślę że byłoby wielu chętnych, no i fajny materiał na yt😉
Myślę o tym intensywnie.
Czy stropowanie abrazyjne usunie przy okazji drut? Czy usuwanie drutu musi być robione osobno, bez pasty polerskiej na licowej stronie skóry, tak jak pokazujesz - pod dużym kątem dla noży z miękkiej stali? Myślę o zakupie skórzanego Sharpala, ale teraz nie wiem, czy nie potrzebuję ich dwóch albo Sharpala i skóry licowej...
Stropowanie abrazyjne usuwa drut, w większości przypadków. Nie ma potrzeby kupowania dwóch stropów. Tylko jeśli zrobiłbyś to z wysokim kątem to niemal zerowa siła nacisku, żeby zrobić to bardzo delikatnie i nie zaokrąglać krawędzi.
Mam jedno pytanko, czego użyć do regeneracji kamieni Shapton RockStar? Kamieni nagura czy czegoś zawierającego diament? Pozdrawiam
Do regeneracji nagura będzie super, ale do prostowania lepiej diament czy specjalny "lapping stone".
Powiedz mi dobry Panie, czy kamień wodny trzeba czyścić do stanu “fabrycznego”? Widziałem jakieś gumki do kamieni, ale nie wiem, czy to nie przerost formy nad treścią
Kamienie się zapychają, jedne mniej, inne bardziej. Te gumki są do czyszczenia noży z rdzy. Niektórzy czyszczą nimi kamienie, ale to nie ekst właściwe podejście, bo one zostawiają na kamieniu taką sliską powierzchnię. Kamienie powinno czyścić się co jakiś czas małymi kamieniami nazywanym "nagura" lub płytkami diamentowymi/kamieniami do prostowania.
DWUDZIESTY ! 20 😆💪
Mhm żelazo! Samo zdrowie 😉
Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą 😅
I sporo chromu.
@@marekduczman chrom wspomaga odchudzanie, jak zapewniają reklamy 😉
Jakiego mikroskopu używasz do sprawdzania wykończenia ostrza?
Jest w opisie link.
Po takim wykładzie ro aż strach brać ostrzałkę do ręki. Tyle rzeczy po drodze możnaq spieprzyć 😁
Witam. Jedno pytanie , czy warto trochę skore nasączyć olejem do ostrzenia?
Nie ma takiej potrzeby, chyba, że wsmarowujesz pastę polerska, wtedy tak
@@PyzaMadeInPoland Dziękuje
Ja bym naostrzył, ale nie mam japońskiej gazety :(
Polska niestety się nie nadaje. Chyba, że kącik zagraniczny.
Ok, a co z węglową stalą. opiłki się utleniają i się je wydala albo wchłania żelazo do krwiobiegu?
Ciekawy temat. Co ze szkliwem na ceramice, albo drobinkami szkła ze szklanek?
Drobne opiłki olać (nie są toksyczne per se), ale drut po ostrzeniu na takiej ostrzałce "przeciągnij" może mieć ponad centymetr długości, a to już może różnie się skończyć.
A mozna dodać w opisie filmu jakis link do kamienia prostującego? :>
A jakiego kamienia używasz teraz?
@@PyzaMadeInPoland takiego którego muszę moczyć w wodzie 15 minut, o gradacji 1000 i 3000
dzięki
Chciałem zapytać, ponieważ ostrze noże na płytce diamentowej. Ostrzenie noża od zera zajmuje mi godzinę lub półtorej. Uczę się więc robię to dokładnie i powoli, efekt końcowy jest taki, że bez problemu siekam np. szczypior, nie muszę sprawdzać czy na pewno nóż dobrze przetnie warzywo, ale kartkę papieru tak jak Ty pokazujesz na filmiku to nie umie żaden mój nóż przeciąć. Mam na myśli, że swobodnie machasz narzędziem - nożem, a on lekko przechodzi przez kartkę czy paragon.
Robiąc ruch jak do krojenia czyli do przodu lub do tyłu, kartka czy paragon u mnie rzeczywiście się tnie.
Jednakże jest to bardzo efektywne gdy dosłownie machasz nożem, a on tnie jak miecz samurajski.
Pytanie czy ja coś robię nie tak pod względem ostrzenia noża?
Trudno na odległość jednoznacznie określić, ale na penwo coś można zrobić lepiej, skoro nóż nie jest idealnie ostry.
Czy na penwo osiągasz zadzior i poprawnie go usuwasz?
Panie, a próbowałeś kiedyś ostrzyć nóż niesymetryczny 80/20? Jest taki jeden, który mi się podoba, ale musiałbym go przeprofilować na 50/50, bo nie dam rady z niesymetrycznym.
Sa6dwa rodzaje niesymetrycznosci. Jeśli to ten sam kąt, tylko przesunięty wierzchołek, to nic prostszego. Chyba, że mówimy od różnych kątach na prawej i lewej stronie?
Czy mozna uzywac stropa, ktory jest troche wybrzuszony w jednym miejscu? Nie bedzie niszczyc sie ostrze?
Nie, będzie ok. Tylko nie naciskaj mocno.
Cześć. Masz może jakieś namiary na dobrej jakości kamienie do ostrzenia ostrzałką ostry?
Nie używałem nigdy dłużej systemów do ostrzenia, niestety nie.
Ale największą różnice zauważyłem kupując nóż na Węglówce bo właśnie zauważyłem to co mówisz drut znika chyba po 4 ruchach na stropie. a nóż z IKEA to naprawdę tragedia. Ciekawi mnie czy aus 8 też tak oporny w drucie jest masz z tym jakieś doświadczenia?
AUS8 mam yanagibę w tej stali i powiedziałbym, że porównywalnie z VG10. Ani opornie, ani jakoś ultra przyjemnie.
6:30 ok, a czy nóż już typu Victorinox 5.2063.20 szefa kuchni jest wolny od tego typu problemów z nadmiernym, trudno usuwalnym "drutowaniem" się przy ostrzeniu? Czy już od tej półki wzwyż mamy noże, które generalnie ostrzą się "czyściej" i ten drut spokojnie usuniemy najpierw męcząc go na końcu ostrzenia na kamieniu, a potem stropowaniem? I problem ten to przedział noży 2zł-20~30zł?
Wszystko z nierdzewek do HRC ok 56-58 będzie miało ten problem w mniejszym czy większym stopniu. Victorinoxy też, choć oczywiście nie tak bardzo jak te ikeowe blaszaki za 10 zł.
Z wprawą i doświadczeniem, ten drut będzie też mniejszy. To co ja pokazuje, to orzejaskrawienoe, ale tak właśnie ostrzą początkujący. Jak nauczysz się wyczuwać dobrze pierwsze oznaki drutu, to zakończysz ostrzenie wcześniej i taki mały drut będzie też łatwiej usunąć.
Najtańsza opcja to satake na sk5 tylko niestety Santoku nie zawsze dostępny więc musiałbyś się zadowolić innym profilem noża 😊 wiem bo posiadam i w końcu ten problem zniknął bo też łatwiej wyczuć zadzior podczas ostrzenia
Mam noże WMF i ostrzałkę Tormek T-1 plus ostrzałkę Spyderco i w żaden sposób nie mogę naostrzyć ich do zadowalającego stanu. Co mogę robić źle? Czy może ta stal jest za miękka bo zadzior uzyskują ale dalej nie robią się ostrzejsze?
Na pewno to kwesta techniki, a nie stali. Trudno powiedzieć w czym problem na odległość, ale podejrzewam, że w poprawnym usunięciu zadziora.
Po tym filmie właśnie się tak zastanowiłem. Spróbuję jeszcze raz usunąć ten zadzior jak na filmie, a nie na honing wheel. Jak to nie wyjdzie to wyślę te sprzęty na testy do eksperta 🙂
@@marekkedzierski9959 albo kup mikroskop za 50 zł lub spróbuj użyć aparatu macro w telefonie. Może zobaczysz co się tam dzieje w okolicach szczytu krawędzi.
Witam może Pan polecić jakiegoś oszczyciela ?
W Warszawie japonskienoze.pl, w Krakowie Ostrzenie Noży Tomek Kocela.
A to dlatego mam podwyższone żelazo, mimo że nie jem mięsa
Ten mikroskop z linku na allegro kosztuje 45zl, zrobi on takie zdjęcia jak te co pokazałeś na filmie?
Nie, ten z linka zrobi takie, jak w poprzednich filmach. Czyli też w zupełności wystarczające. Po prostu ma niższą rozdzielczość.
@@PyzaMadeInPoland a ten Twój nowy co to jest dokładnie za sprzęt?
@@MrT0M3QQ allegro.pl/oferta/mikroskop-cyfrowy-2000x-inskam-315-ekran-lcd-fullhd-1080p-2-obiektywy-12mpx-15485914220
Ale NIE polecam go do oceniania zadziora - dość wysoka jakość wideo, ale dużo trudniej go ustawić, szkoda czasu jeśli nie planujesz nagrywać nim filmów do jakichś publikacji.
@@PyzaMadeInPoland ok czyli do oglądania kt wystarczy ta zabawka pod usb za 45zl ?
@@MrT0M3QQ tak, wszystkie zbliżenia z poprzednich filmów były z tego taniego mikroskopu
Ta ciemna skóra do stropowania, który link do niej prowadzi? na niej jest jakaś pasta czy ona ma taki kolor?
Ciemna od stalowych opiłków. To zwykły strop Bacher.
@@PyzaMadeInPoland ja jednak zdecydowałem się na system ostrzący ruixin. Kupiłem używany za dobre pieniądze, mam tam dobry zestaw i skóra też jest. Dzięki niemu mam pewność, że kąt jest git :)
Myślę że jeszcze dla początkujących jest ważne by kupić np suehiro cerax bo ten kamień przez dobre błotko naprawdę wiele wybacza. I spoko że ma nagure bo czasem może się zapchać 😊 jak zawsze bardzo dobry film 😊
Możesz nakręcić krótki film z ostrzeniem na diamentowej płytce ale z ruchem w z włosem i pod włos? Odcinek z Sharpalem i "idioto-odpornym" sposobem ostrzenia pokazuje tylko ruch z włosem. Zaraziłeś mnie ostrzeniem i na start poszedł Sharpal 162n 😀
Będę myślał!
Jak już nastraszyłeś to następny odcinek może o tym jak bardzo niezdrowe jest jedzenie drutu?
Zależy czy masz niedobory żelaza czy nie :p
@@PyzaMadeInPoland niedobory może nie, ale jak nadmiar uniesie się ku górze to może się okazać, że mam w sobie coś z rycerza.
Dobra a co z blachą D2, gdzie i jak ją ostrzyć 😊
Czymkolwiek. Kamień ceramiczny, diament, wszystko da radę.
starałem sie jak mogłem :< ale przyznam, że ostrzenie na kamieniu to duzo bardziej skomplikowana zabawa, niż myslalem wczesniej
W ogóle ostrzenie jako takie. Bo niby na ostrzałce "przeciągnij" Każdy na ostrzy, ale potem nie rozumie dlaczego nóż momentalnie robi się tępy. O zjadaniu opiłków nie wspomnę.
@@PyzaMadeInPolandnigdy nie zapomnę jak kupiłem Parker asahi i stwierdziłem że ta deska jest przereklamowana a ja po prostu źle ostrzyłem. Teraz osobiście jestem w szoku jak stal sk5 trzyma ostrość na storcowej za 80 zł 😊 i wszystko w sumie dzieki stilgarowi i Piotrkowi wyjaśnili temat lepiej niż ci pseudo eksperci na forach którzy mają ego wywalone w kosmos. A Piotrek i stilgar są po prostu ludźmi xd są jak keanu reaves ostrzący noże 😊
Miszczu podrzuc jeszcze jakie powiekszenie musi miec mikroskop usb zeby dobrze bylo na nim widać krawedz tnaca. Na allegro wiekszosc tych tanich ma 1600x. Przymierzam sie do kupna a nie chcialbym zalowac zakupu.
Ten 1600 mam wlansie ja i przed zakupem tego 2000x w zupełności mi wystarczał. Teraz po prostu chcę mieć full HD do filmów.
Dzięki. Trzymaj się i nagrywaj dalej.
Po spędzeniu iluś tam godzin na ostrzeniu i porównaniu efektów w kuchni moje wszystkie, w tym drogie kamienie wodne wylądowały w pudełku zapomnienia. Sorry, w normalnym użytkowaniu moczenie kamieni, choćby nawet tylko spryskiwanie splash & go - po to, żeby szlif wyglądał ładniej pod mikroskopem... mija się z celem. Po pól roku eksperymentowania - z narzędzi do ostrzenia pozostały: ostrzałka diamentowa 400/1000 , ostrzałka "niby diamentowa-diament na żywicy" z aliexpress o gradacji 6000 -do ostrzenia na sucho (do lepszych noży) , strop z szorstką stroną skóry bez pasty, strop z gładką stroną wysmarowany pastą 0,3 µ. Z tym sprzętem z każdego noża kuchennego wyciskam wszystko co ma sens w zestawieniu: czas/efekt/trwałość. Sprawdzają się wszystkie prawdy poruszane na tym kanale: tak twarda stal trzyma ostrość dłużej, miękka krócej, noże o smukłej geometrii sa fajniejsze. Ale nie widzę żadnej, na prawdę żadnej różnicy w trzymaniu ostrości pomiędzy procesem na sucho (ostrzałki diamentowe+ stropy), a na mokro(kamienie moczone lub splash and go+ stropy). Co więcej ostrzenie na diamentach wybacza więcej błędów i jest bardziej powtarzalne. Fakt - nie robiłem testów ile uderzeń w deskę po ostrzeniu na diamencie a ile po ostrzeniu na mokrym kamieniu ale w codziennym normalnym użytkowaniu w kuchni nie widzę żadnej różnicy...na plus diamentów - po długim czasie użytkowania nie robi się łódeczka jak na kamieniu - którą potem trzeba polerować innym kamieniem ;)
Diamenty mają swoje niewątpliwie zalety (i polecam je amatorom), ale też kilka wad. Jeśli dużo naprawiasz czy ieniujesz, nawet te najlepsze szybko się zetrą i stracą agresywność. Nie nadają się zbytnio do ostrzenia noży single bevel i na wyższych gradacjach tworzą stosunkowo spory drut jeśli ktoś ostrzy z włosem lub przód-tył.
Ale dla osób, które po prostu chcą zachwiać nóż w ostrości, diamenty są super.
Choć moim zdaniem przyszłość to kamienie diamentowe ze spoiwem właśnie żywicznym, płaczącym zalety kamieni i płytek. Niestety te o rownomiernym, jednorodnym ziarnie i wysokiej trwałości na razie są bardzo kosztowne.
@@PyzaMadeInPoland Dlaczego diamenty nie nadają się do ostrzenia noży single bevel?
@@wojciechg.6822 po pierwsze po kilku ostrzeniach są niemal gołe, a po drugie pozostawiają głębokie rysy na całej płaszczyźnie (kireha), a w przypadku noży że stali węglowej powoduje to ultra szybkie rdzewienie. Ogólnie na jaja się do napraw single beveli, ale nie do polerowania.
Cześć Pyza tu komar😁strop mi ktoś lekko poszarpał można to jakoś naprawic wygładzić? Masz jakiś sposób
Papier ścierny 160-220 gradacje.
@@PyzaMadeInPoland ale tak miejscowo czy jak się kamien naprawia po całości do prostego?
Ale mi się podobają twoje materiały o ostrzeniu noży i nie tylko🎉ps Neapolitana wyszła sztos❤ właśnie ostrzyłem sobie w weekend i napotkałem problem z zadziorem a tu bum wjeżdża materiał i już zaraz wieczorkiem znowu będzie ostrzenie😂 Żona tylko kiwa głową jak patrzy na mnie😂 pozdrawiam 🫡 serdecznie
Haha ❤️
Jakoś żelazo trzeba uzupełnić 😊
Co sądzisz o nożach firmy Global?
To dość przeciętna molibdenowo-wanadowa stal bardzo podobna do tego go w nożach Ikea z serii 365+. Ta sama twardość. Niezła geometria, ale ja wolałbym kupić Ikea 365+ za 69 zł niż Globala za kilka stówek, który w zasadzie nie będzie lepszym nożem.
Prawdopodobnie samura golf i noże od satake będą bez porównania lepsze 😊
Dobrze ze każdy ma zaufanego zaprzyjaźnionego ostrzyciela przeciez taki jest w co drugim bloku
Cieszę się, że nie tylko ja tak mam
@@PyzaMadeInPoland sarkazmem na sarkazm, szanuje 😁
Czy ta gruba skóra do stropowania jest droga?
50-100 zl
@@PyzaMadeInPoland a czy ten stop dwustronny bacher który polecasz w filmiku o stropowania się spisze do tego?
Ja to chyba największy problem mam zctym zadziorem. Nigdy do końca nie wiem, czy jest już taki duży jak trzeba i czy całkowicie go ściągnąłem.
Tutaj dobry nóż pomaga. Oczywiście węglowy
Im mniejszy, tym lepszy.
No i standardowo zaraz 3 w nocy leżę w łóżku i odpalam
Not sorry!
No co ty powiesz!
Ten mikroskop przybliża od 50 do 500 razy (nie dajcie się nabrać w opisach tego produktu)
Optycznie tak. W zupełności wystarczy.
@@PyzaMadeInPoland zgadzam się
Ogólnie według Chat gpt deska sztorcowa powinna mniej degradować ostrze od parker asahi ciekawe czy to prawda 😊 ogólnie zdziwiło mnie co wie chat gpt na temat ostrzenia xd
Nie wiem czy ktoś robił testy powtarzalne, żeby takie rzeczy w ogóle sprawdzić rzetelnie.
@@PyzaMadeInPoland no właśnie ciekawe jest na jakiej podstawie to obliczył xd
Trzeci i pół
Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo 😅
@@PyzaMadeInPoland staram się pisząc mój liczbowy absurd, ma tylko zasięgowe znaczenie ale za to zaśmieca kanał.
Co do mikroskopu to on ma zaledwie 100x reszta to ściema.
th-cam.com/video/4fkLigX4ilA/w-d-xo.html
Mimo wszystko może być przydatny tak jak w przypadku ostrzy.
Ten akurat 250 realnego. Ale to bez znaczenia zupełnie.
Drugi
czwarty
Karuzela się kręci
Pierwszy :D
Za dożo gadania za molo praktyki.....
Właśnie nie posiadając wiedzy tą praktykę można wyrzucić do kosza. Sam pamiętam jak nie potrafiłem usunąć druta w pełni i jak byłem zdziwiony że nóż na vg 10 i parker asahi tak szybko stał się tępy. I taka jest opinia większości ludzi powiedzą że nie zauważają różnicy w trzymaniu ostrości
Praktyka jest w innych filmach, ale okazało się, że samo pokazanie nie wystarczy.
6'
Nie da się ukryć.
piąty?
Gratulacje!
z 20 lat temu pracowałem w Anglii i ciałem 3000 baranów dziennie przez rok czasu.pozniej wojsko mnie ściągnęło😉 patrzę co kolega pokazuje i w miarę się zgodzę.pozdrawiam
Zmiana +/- to osiem godzin, godzina ma 60 minut * 8 = łącznie 480 minut . 3000 baranów dziennie / 480 minut = 6.25 barana na minutę. Serio ? xD
widać że farmazon xd@@BlackCat-uq2es