Dobrý den. Výborný díl jako vždy. Měl bych prosbu, zda byste mohl udělat i díl, kde byste zhodnotil různé formy vitamínů a jejich případnou využitelnost v organismu? Mám na mysli přírodní formu vs průmyslově vyráběnou formu. Říká se, že údajně chelátová forma je nejvíce efektivní v rámci využitelnosti, tak by mě zajímal váš názor na různé vitamínové doplňky, zda mají smysl atp. Např. jsem se dočetl, že kyselina askorbová není zcela plnohodnotný vitamín C, jelikož neobsahuje různé prvky, např. flavonoidy, jako zcela přírodní vitamín C získaný např. z Aceroly nebo jiných přírodních zdrojů. Moc děkuji.
perfektné video. za mňa plus ozaj.. som vyučený pekár a o kvasovom vedení cesta sme sa učili ozaj málo ale som toho názoru že pokial použijete kvalitné suroviny a žiadne zmesi tak vám to pečivo alebo chlieb vydrží tak isto dlho. Ale na druhú stranu pečivo a chlieb z kvásku je určite lepšie strávitelný ako z droždia. ďakujem za perfektné video :)
Zdravím ve velkých pekárnách se přidává rychlokvas šetří čas a peníze a prý tam vznikají cizorodé látky např octan hlinítý a spol proto raději kupují ten kváskový od poctivých malých pekářů díky s pozdravem Petr.
Za mě jedině bílé pečivo bez šlupek celozrnné mi nechutná, tak nevím proč bych ho měl jíst 🙂 To samé špagety, kobilhy, buchty, vše co je celozrnné chutná divně. Pokud to někomu chutná, ať jí třeba trávu se šťovíkem, ale za mě, bílé je TOP.
Družka jezdí nakupovat chléb na farmářské trhy. Má svého osvědčeného pekaře. A chléb vydrží (samozřejmě domácí vyroben z kvasku) celý týden. Pokud ho tedy nesníme 😉
Ty kraso, fakt vydrzi tyden, jo? To je nejaky superchleba ze supertrhu od superpekare, ne? Ne teda ze by chleba z Lidlu taky nevydrzel tyden, ale Lidl holt neni tak cool jako osvedceny pekar z trhu :D
Zdravim, kvasok som uz videl aj v supermarkete normalne v predaji, napriklad Lidl. Je v sacku, treba ho rozrobit a nechat aktivovat. Neskusal som ho este, tak nemam skusenosti.
Pokus si koupím celozrnný chléb (takový ten lisovaný), tak stačí sníst menší množství a zasytí. Akorát má pro mě jednu velkou nevýhodu, a ta je, že poměrně dost nadýmá, takže je to tak maximálně na dva hubené plátky chleba denně. A někdo by ještě namýtal, že se musí více kousat.. Za mě je to spíše výhoda.
Mohla bych se zeptat, co si myslíte o videu MUDr.Freje: th-cam.com/video/H-WclP76FVI/w-d-xo.html. Hodně mě mate, jak pšenici prezentuje a odvolává se na studie. Prosím o váš názor.
To jste asi video Dr. Freje špatně pochopila, naopak pšenici nedoporučuje, pokud by jste nahlédla do jeho knih, které vydal, tak na jste pochopila. Pšenice má lepek a ten způsobuje záněty v těle a to nemusíte mít alergii na lepek. Přeji hezký den.
pečivo moc nemusím, nechybí mi a když už mám pomocníčka - značkovou pekárnu z lajdlu co už mi roky slouží 😁a tak si v pondělí založím kvásek, celý týden ho krmím a v neděli si upeču kilový chlebík nebo i drobné pečivo, většinou dalamánci ty já rád 😅naliju do pekárně kvásek co mi krásně voní jako jablečný ocet, přidám vody, po hrnku žitné chlebové, žitné celozrnné a celozrnné z nějaké tvrdé pšenice, lžíci soli, lžičku kmínu a pustím míchání, ono v jednoduchosti je síla 😃pak si ohlídám kynutí a dám péct na spíše tmavší kůrku, chlebík zabalený v lněné utěrce mi vydrží 7-10 dní a je sytý a chutný stačí mi takto 10-12 chlebíků za rok, jinak obligátně brambor, jáhly, pohanka, natural rýže a jasně že masíčko, zelenina sýry vejce i to ovoce nejen zkapalněné ale i v pevné formě 😂no to víte Valašsko
Pokud si meleš mouku sám doma a pečeš s kváskem, tak v zásadě žádný .... všechno kolem korporátního jídla jsou kecy, nesmysly ... nic podobného nikdo 10 000 let nazpět nejedl.
@@ugrim1111 Mozno sa pece, ale pozri sa v obchode na zitne chleby, kolko je tam zita a kolko psenice ... na to som narazal, ze oznacuju predajcovia chleba ako zitny, aj ked je tam toho zita hodne malo. V beznych obchodoch som skutovne cisty zitny este nevidel. Len doma som si skusal upiect cisty zitny, no nekysne dobre, ma hodne tuhu konzitenciu ... uprednostnujem zmes s psenicou.
Teď jsem se docela zasmál, když váš pořad, který tepe mimo jiné různé lživé nebo zavádějící reklamy na "zdravou" výživu, předchází reklama, cituji "Zdravý život bez cukru. Čekankový sirup...". Vím, že vy neovlivníte, jakou reklamu vám tam youtube švihne, ale přišlo mi to fakt vtipný...
Tak v zásadě pečivo samo o sobě problém není . Problémem se stane pokud ho do sebe budete cpát místo ostatní stravy . Prostě samotné housky a chleby není řešení se cpát jen uhlohydráty . Chce to i maso vejce sýry ryby ovoce zeleninu .
Momentalne zijem v Holandsku a dlhsi cas som nejedol chlieb ale teraz ho opät zaradil medzi jedalnicek to aj z dovodu ze mi to zaplni kalorie kedze cvicim a momentalne som na objemke. A pointa je v tom ze si kupujem hnedy chlieb na obalu je pisane ze number one najlepsie za cely rok ale citim z neho drozdie je v nom aj ovos. Takze by nemal byt nejak moc nezdravy.
Obmedziť čo najviac obilniny - vlaknina z obilnin vam je na -akurat tak na zápchu,vlakninu potrebujeme zo zeleniny ,biele či čierne to je jedno hneď ako sa obilie rozmelie a vystavy svetlu a vzduchu hneď stráca živiny
Pekařů co pečou i kvasový chléb je docela dost. Ale má to jeden háček, cenu, ta je obvykle u kvasového chleba výrazně (násobně) vyšší než u chleba "běžného". A to že vydrží déle? To je poněkud diskutabilní výhoda. Pro většinu lidí asi není problém dojít si koupit ten chléb třeba obden a tedy čerstvý a tím ta výhoda že si koupím pecen zvíci kola od bicyklu a pak ho jím 14 dní. Prostě si obden koupím třeba čtvrtku a má v reálu čerstvější chléb než ten kvasový. Problém je tedy pro většinu lidí cena a to, že ona tak propagovaná trvanlivost je celkem k ničemu. Kvasový chléb si občas kupuju , ale chuťově to zase není takový rozdíl, aby to vyvážilo rozdíl v ceně, bohužel. Možná je to i tím, že "naše" pekárna nepatří do pekastu a také je tu dost pekařů co pečou chleba je tedy výběr. Navíc si občas (když přemůžu lenost) peču chleba sám, hlavně graham, který se nějak normálně nedá koupit.
Můžu potvrdit, že kvalitní pečivo vydrží déle. Například pečivo od pekárny "Náš chléb" vydrží při dobrém skladování více než týden. Jejich staročeský žitný chléb je opravdu super... zatím jsem nenašel jinou pekárnu, která by měla tak kvalitní pečivo....
Při dobrém skladování vydrží déle každé pečivo (asi i to z pekastu) Pokud si někdo ještě teplý chleba strčí do igeliťáku a v něm ho pak nechává, plíseň mu chytí KAŽDÝ chléb.
Pečivo tak nějak postupně vymizelo z mého jídelníčku, ale abych nebyla úplný pokrytec občas si koupím celozrnou bagetku (tak zhruba 3 kusy za 2-4 měsíce) a miluji chlebíčky takže 3x do roka si dám chlebíčky z veky. Jakýkoliv chleba jsem neměla tak 4 roky. Knedliky ani sladké pečivo vůbec. Nedávno jsem zjistila že mi vůně chleba nedělá dobře.
A po kolika letech od narození si to zjistila, že ti pečivo nedělá dobře? Většina lidí to nezjistí nikdy, ať by se tím, co jim nedělá dobře, což nechápu.
@@dadazizala5271 já neřekla že mi pečivo nedělá dobře jen jsem nechtěla napsat že třeba klasický chleba mi smrdí a to tak moc že je mě natahuje. Že pečivo k životu nepotřebuji zjišťuji posledních pár let. Stravovací návyky se s věkem mění a člověk zjistí po jakém jídle je mu dobře a po jakém těžko. Řekněme že na lehčí stravu jsem přešla okolo 35 roku života vyřadila dost věcí, ale zase zařadila jiné věci.
@@dadazizala5271 jinak to že mi pečivo (speciálně chleby) začaly smrdět se stalo po druhém celkem težce prodělanem kovidu..ale není to jen u chleba ale i u cibule a papriky a to byly věci kterýma jsem se futrovala velmi často
Z těch 12 tisíc let se víc než 11 tisíc umíralo na hlad. Takže obiloviny zachraňovaly spousty životů. Ale pokud jsme bohatá společnost, co už na hlad neumírá, pak tyto věci do jídelníčku nepatří.
A co žerou když jim obiloviny nechutnaj co žerou.?...brambory,bataty celej život?aj ryže a ku kuřice je obilovina čo to teda žerou ti lidi jako zdroj hlavne kvalitných sacharidů??bonpari???
Pečivo do jídelníčku patří, řadím ho někam k bramborám, rýži, těstovinám, jako nezbytnou přílohu v trojkombinaci libový protein+kvalitní sacharid+zelenina (ovoce). Kvalitní sacharidy zajistí, že nesáhneme po sladkých tyčinkách, sladkých nápojích, dortících, které budou ve výsledku mnohem horší...samozřejmě je vhodnější pečivo celozrnné nebo žitný chléb, ale řekl bych, že třeba na bílé housce s margarínem/máslem, kvalitní libovou šunkou a eidamem 20% s nižším obsahem tuku a vyšším obsahem bílkovin není nic špatného, glykemický index učiní tato kombinace irelevantním a rozdíly mezi bílým a celozrnným pečivem nebudou moc důležité - celkově to bude kvalitní produkt s trochu méně vitaminy a o něco nižším obsahem vlákniny. Ad "Méně lepku v kvasovém pečivu." - celiakií trpí přibližně 1 % procento populace, alergií na lepek také asi 1 % a neceliakální nesnášenlivostí lepku pak asi 3-6 % populace. Zbytku to může být úplně, ale úplně fuk. Navíc "méně" lepku ani nemocným trn z paty nevytrhne.
"nesáhneme po sladkých tyčinkách, sladkých nápojích, dortících" já po pečivu nesáhnu a vámi uvedené nepotřebuji, čím to bude? Řadit pečivo k bramborám a rýži může jen diletant. A válečná náhražka másla - margarín už tomu dal korunu.
@@matejpanik2112 proč by na Eidamu 20% bylo něco špatně? Obsahuje např. 32g bílkovin na 100g výrobku. Navíc nasycené tuky ze sýrů nejsou tak škodlivé/problematické jako např. z uzenin. Ani celková energetická hodnota na 100g není úplně mimo. A chutná dobře.
Pečivo 😀 většinou voda, mouka droždí s okyselením aby to připomínalo kvas a trocha soli. Schválně jak dlouho vydrzite jíst kvalitní knekelbrot, dáte jeden plátek a vrátíte se k rohlíkům 😁
Pokud vam pecivo chutna, tak patri, pokud vam pecivo nechutna, tak nepatri :) Chapu, ze v dnesni dobe se selsky rozum nenosi, protoze kdejaky nymand se hned citi lip, kdyz mu zivotni kouc rekne, jak ma zit, vyzivovy poradce s tydennim kurzem vysvetli, co musi a co nesmi jist, a bez sraciho kouce by se ani neumel vymesovat, ale lidske telo funguje tak, ze muze jist cokoliv, pokud clovek zna urcitou miru a aspon trochu se hybe a ma jakztakz pestry jidelnicek. Jiste, pro mnoho lidi bude zklamani, ze je to takto jednoduche, ale neexistuje nezdrava potravina, existuje jen nezdrave mnozstvi. Tecka. Nic vic, nic min. Ano, vsichni kouci a poradci by na hodinu prisli o sve srandovni pracovni pozice a bezradne klienty s iq houpaciho kone, ale na stravovani a zivot opravdu nepotrebujete poradce, co vam rekne, jestli muzete jist rohlik nebo cokoladu. Trapas tyhle existence. Ostatne i tady v komentarich jsou videt trendy cool vymastenci, jejichz zivot se zlepsil v momente, kdy pod video na youtube vyblili, ze pecivo nejedi nebo ze ho kupuji jenom na farmarskych trzich :D Dekadence lidstva v primem prenosu.
Škoda jen, že mi mléko chutná a i tak ho musím vyřadit z jídelníčku, protože mám na něj alergii, stejně tak jako na spoustu dalších potravin, které jsem běžně konzumovala a k tomu na prach a všechny možné pyly a zvířata (a to jsem vyrůstala na statku, furt opuchlá.) Za těch mých dvacet let života jsem z alergie a astmatu nevyrostla, spíš naopak. Zkoušení toho, co můžu jíst a kombinovat -abych nebyla bez energie nebo hladová- mi zabere samo o sobě hodně energie, ale pořád lepší, než mít křeče do břicha a sračku. Výživový poradce je pak poslední člověk, který mi může poradit, co mám teda jíst, abych nechcípla hlady nebo nebyla podvyživená, protože pan alergolog mi maximálně dává prášky a píchá traviny v injekcích (celkem nová nadějná léčba alergie na principu očkování nebo alespoň zmírnění příznaků) Jinak souhlasím, že spousta výživových poradců je moc zahleděná do toho svého názoru a nechtějí si připustit víc možností. A co se týče rohlíku a čokolády, tak ty člověk k životu opravdu nepotřebuje, stačí se podívat na výživovou hodnotu, to nám pak nemusí říkat žádný kouč.
@@ingridlaskova1878 piju ovesné a rýžové mléko, sójové mi taky vadí. Musím často jíst maso, protože by mě chyběly bílkoviny a doplňuju vápník a vitamíny D3...
Frajere pro mě za mě můžeš jíst cokoliv ALE, neudělej tu píčovinu jak většina celé populace na světě a to, že jakmile začne ten druhej život to znamená práce, tak automaticky udělají to, že začnou žrát jak prasata, nezdravě, kupují si to levný sračkový kafe, nehejbou se a to je jejich blížící se konec, nevím čím to je, že lidi prostě přijmou fakt, že tohle nikam nevede a že se takhle vyžerou, až moc lidí to neví, ale on se život bude taky ubírat cestou, která bude záviset na tom, jak jste zdravý a jak vypadáte, to není nejdůležitější věc ale, nejdůležitější je, že tady budete o 10-15 let dýl, argumenty jako já nejsem sportovní typ, tyvole já ti dám sportovní typ, ty musíš příroda to tak chce ty vosle 😆, musíš každej den se potit minimálně půl hodiny frajere a když vidíš 10 lidi, co se ani nepřitáhnou k tyči, to je hodně špatný, je to horší, než oni si sami myslí, stačí vyjít jedno poschodí a už jsou pod tlakem, vůbec není přirozený pít kafe, kafe odjakživa sloužilo k tomu, že po kafi bude výdej, ale u kterýho z tebe bude chcát pot rozumíš mi a kafe pravý kafe ne sračky pocukrovaný falešný, nepijte ho vůbec ono vám to může krásně rozesrat krevní oběh a podobně...
Opět super!!!!! Srozumitelně a proto o.Havlicka ráda sleduji 👋👋👋
Dobrý den. Výborný díl jako vždy. Měl bych prosbu, zda byste mohl udělat i díl, kde byste zhodnotil různé formy vitamínů a jejich případnou využitelnost v organismu? Mám na mysli přírodní formu vs průmyslově vyráběnou formu. Říká se, že údajně chelátová forma je nejvíce efektivní v rámci využitelnosti, tak by mě zajímal váš názor na různé vitamínové doplňky, zda mají smysl atp. Např. jsem se dočetl, že kyselina askorbová není zcela plnohodnotný vitamín C, jelikož neobsahuje různé prvky, např. flavonoidy, jako zcela přírodní vitamín C získaný např. z Aceroly nebo jiných přírodních zdrojů. Moc děkuji.
Vitamin C. = kyselina L-askorbová, flavonoidy jsou super věc, ale s vitamíny nemají co dělat. Pan Havlíček vám neodpoví, je to 3 roky staré video.
Obávám se že ti tady neodpoví, to bude několik let starý díl z mol tv
TOP vysvětlení rozdílů - smekám klobouk pane Petře! 8-)
Super! Díky!👌🏻
Díky 🙏
perfektné video. za mňa plus ozaj.. som vyučený pekár a o kvasovom vedení cesta sme sa učili ozaj málo ale som toho názoru že pokial použijete kvalitné suroviny a žiadne zmesi tak vám to pečivo alebo chlieb vydrží tak isto dlho. Ale na druhú stranu pečivo a chlieb z kvásku je určite lepšie strávitelný ako z droždia. ďakujem za perfektné video :)
Zdravím ve velkých pekárnách se přidává rychlokvas šetří čas a peníze a prý tam vznikají cizorodé látky např octan hlinítý a spol proto raději kupují ten kváskový od poctivých malých pekářů díky s pozdravem Petr.
Výborné, přesně v souladu s tím, co slýchám tady od expertů.
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli máte v plánu udělat někdy díl o cereáliích, třeba které byste doporučil nebo nějaké srovnání. Díky
Dobrý den, zajímal by mě váš názor na energetické nápoje, kofeinove tablety a další produkty na zvýšení energie. Děkuji
Moc děkuji za tento díl pečivo mě zaujalo.Pecu si chléb doma a vydrží dlouho a je výborný .👍😊
mate nejaky dobry recept ? :)
Za mě jedině bílé pečivo bez šlupek
celozrnné mi nechutná, tak nevím proč bych ho měl jíst 🙂
To samé špagety, kobilhy, buchty, vše co je celozrnné chutná divně.
Pokud to někomu chutná, ať jí třeba trávu se šťovíkem, ale za mě, bílé je TOP.
Družka jezdí nakupovat chléb na farmářské trhy. Má svého osvědčeného pekaře. A chléb vydrží (samozřejmě domácí vyroben z kvasku) celý týden. Pokud ho tedy nesníme 😉
Kdyz se zabali do platna tak vydrzi 14 dnu proc by nevydrzel?
Ty kraso, fakt vydrzi tyden, jo? To je nejaky superchleba ze supertrhu od superpekare, ne? Ne teda ze by chleba z Lidlu taky nevydrzel tyden, ale Lidl holt neni tak cool jako osvedceny pekar z trhu :D
To si paní družka můžeš ušetřit cestu, takto se chovají všechny kváskové chleby.
I normalni chleba z domaci pekarny s drozdim, po 10 dnech normal pohoda.
@@philipcooper8297 ale když to máš na trh tři zastávky tramvají 😉
Nechcete natočit nějaký díl o houbách a zdraví, když jich jsou teď všude mraky? 🙂
Zdravim, kvasok som uz videl aj v supermarkete normalne v predaji, napriklad Lidl. Je v sacku, treba ho rozrobit a nechat aktivovat. Neskusal som ho este, tak nemam skusenosti.
Pokus si koupím celozrnný chléb (takový ten lisovaný), tak stačí sníst menší množství a zasytí. Akorát má pro mě jednu velkou nevýhodu, a ta je, že poměrně dost nadýmá, takže je to tak maximálně na dva hubené plátky chleba denně. A někdo by ještě namýtal, že se musí více kousat.. Za mě je to spíše výhoda.
Co si myslite o kvaskovom mrazenom chlebe polotovare co dopekaju v bille,lidli a podobne
Mohla bych se zeptat, co si myslíte o videu MUDr.Freje: th-cam.com/video/H-WclP76FVI/w-d-xo.html. Hodně mě mate, jak pšenici prezentuje a odvolává se na studie. Prosím o váš názor.
To jste asi video Dr. Freje špatně pochopila, naopak pšenici nedoporučuje, pokud by jste nahlédla do jeho knih, které vydal, tak na jste pochopila. Pšenice má lepek a ten způsobuje záněty v těle a to nemusíte mít alergii na lepek. Přeji hezký den.
pečivo moc nemusím, nechybí mi a když už mám pomocníčka - značkovou pekárnu z lajdlu co už mi roky slouží 😁a tak si v pondělí založím kvásek, celý týden ho krmím a v neděli si upeču kilový chlebík nebo i drobné pečivo, většinou dalamánci ty já rád 😅naliju do pekárně kvásek co mi krásně voní jako jablečný ocet, přidám vody, po hrnku žitné chlebové, žitné celozrnné a celozrnné z nějaké tvrdé pšenice, lžíci soli, lžičku kmínu a pustím míchání, ono v jednoduchosti je síla 😃pak si ohlídám kynutí a dám péct na spíše tmavší kůrku, chlebík zabalený v lněné utěrce mi vydrží 7-10 dní a je sytý a chutný stačí mi takto 10-12 chlebíků za rok, jinak obligátně brambor, jáhly, pohanka, natural rýže a jasně že masíčko, zelenina sýry vejce i to ovoce nejen zkapalněné ale i v pevné formě 😂no to víte Valašsko
Zelenina a ovoce prohnané přez prase nebo palírnu je základ zdravé stravy :D
také by mne zajímalo jak zásadní rozdíl je v pečivu pšeničném a žitném.
Pokud si meleš mouku sám doma a pečeš s kváskem, tak v zásadě žádný .... všechno kolem korporátního jídla jsou kecy, nesmysly ... nic podobného nikdo 10 000 let nazpět nejedl.
lepek jako lepek...
Aj v chleboch zitnych je vela psenice, lebo z cisteho zita ani normalny chleba neupeces.
@@qlukasx chléb čistě z žitné mouky se tedy peče, ale máte pravdu v tom, že není stejný jako chléb běžný.
@@ugrim1111 Mozno sa pece, ale pozri sa v obchode na zitne chleby, kolko je tam zita a kolko psenice ... na to som narazal, ze oznacuju predajcovia chleba ako zitny, aj ked je tam toho zita hodne malo. V beznych obchodoch som skutovne cisty zitny este nevidel. Len doma som si skusal upiect cisty zitny, no nekysne dobre, ma hodne tuhu konzitenciu ... uprednostnujem zmes s psenicou.
A jak poznám, že pečivo pochází z ekologické produkce, prosím? 🤔
Já bílé pečivo úplně vynechám, když už pečivo, tak tmavý pečivo celozrnný chleba nebo ptoteinový chleba
Teď jsem se docela zasmál, když váš pořad, který tepe mimo jiné různé lživé nebo zavádějící reklamy na "zdravou" výživu, předchází reklama, cituji "Zdravý život bez cukru. Čekankový sirup...". Vím, že vy neovlivníte, jakou reklamu vám tam youtube švihne, ale přišlo mi to fakt vtipný...
Jan PříLEPEK má otázku o pečivu? :D
Tak v zásadě pečivo samo o sobě problém není . Problémem se stane pokud ho do sebe budete cpát místo ostatní stravy . Prostě samotné housky a chleby není řešení se cpát jen uhlohydráty . Chce to i maso vejce sýry ryby ovoce zeleninu .
👍💥
Jen upozorním již nyní některé Supermarkety nabízí pečivo od lokálních Dodavatelů
Momentalne zijem v Holandsku a dlhsi cas som nejedol chlieb ale teraz ho opät zaradil medzi jedalnicek to aj z dovodu ze mi to zaplni kalorie kedze cvicim a momentalne som na objemke. A pointa je v tom ze si kupujem hnedy chlieb na obalu je pisane ze number one najlepsie za cely rok ale citim z neho drozdie je v nom aj ovos. Takze by nemal byt nejak moc nezdravy.
Obmedziť čo najviac obilniny - vlaknina z obilnin vam je na -akurat tak na zápchu,vlakninu potrebujeme zo zeleniny ,biele či čierne to je jedno hneď ako sa obilie rozmelie a vystavy svetlu a vzduchu hneď stráca živiny
Proč tam hraje ta hudba, když pan Havlíček vykládá o tématu? Měl jsem za to, že je to pořád o výživě a ne o tom, aby tam hrála hudba.
😀
Mám ráda celozrnne pečivo,a pokud nemám alergii na lepek,tak mi ty dva krajíce chleba denně neuškodí.
Pekařů co pečou i kvasový chléb je docela dost. Ale má to jeden háček, cenu, ta je obvykle u kvasového chleba výrazně (násobně) vyšší než u chleba "běžného". A to že vydrží déle? To je poněkud diskutabilní výhoda. Pro většinu lidí asi není problém dojít si koupit ten chléb třeba obden a tedy čerstvý a tím ta výhoda že si koupím pecen zvíci kola od bicyklu a pak ho jím 14 dní. Prostě si obden koupím třeba čtvrtku a má v reálu čerstvější chléb než ten kvasový. Problém je tedy pro většinu lidí cena a to, že ona tak propagovaná trvanlivost je celkem k ničemu. Kvasový chléb si občas kupuju , ale chuťově to zase není takový rozdíl, aby to vyvážilo rozdíl v ceně, bohužel. Možná je to i tím, že "naše" pekárna nepatří do pekastu a také je tu dost pekařů co pečou chleba je tedy výběr. Navíc si občas (když přemůžu lenost) peču chleba sám, hlavně graham, který se nějak normálně nedá koupit.
Viac utrácať, dotovať ekonomiku.
Můžu potvrdit, že kvalitní pečivo vydrží déle. Například pečivo od pekárny "Náš chléb" vydrží při dobrém skladování více než týden. Jejich staročeský žitný chléb je opravdu super... zatím jsem nenašel jinou pekárnu, která by měla tak kvalitní pečivo....
Při dobrém skladování vydrží déle každé pečivo (asi i to z pekastu) Pokud si někdo ještě teplý chleba strčí do igeliťáku a v něm ho pak nechává, plíseň mu chytí KAŽDÝ chléb.
@@badaxebadaxe2248 ne, to fakt nevydrží. Ten hnus ze supermarketu je druhej den uz nakyslej a ctvrdej ten už neni k jidlu.
Pečivo tak nějak postupně vymizelo z mého jídelníčku, ale abych nebyla úplný pokrytec občas si koupím celozrnou bagetku (tak zhruba 3 kusy za 2-4 měsíce) a miluji chlebíčky takže 3x do roka si dám chlebíčky z veky. Jakýkoliv chleba jsem neměla tak 4 roky. Knedliky ani sladké pečivo vůbec. Nedávno jsem zjistila že mi vůně chleba nedělá dobře.
A po kolika letech od narození si to zjistila, že ti pečivo nedělá dobře? Většina lidí to nezjistí nikdy, ať by se tím, co jim nedělá dobře, což nechápu.
@@dadazizala5271 já neřekla že mi pečivo nedělá dobře jen jsem nechtěla napsat že třeba klasický chleba mi smrdí a to tak moc že je mě natahuje. Že pečivo k životu nepotřebuji zjišťuji posledních pár let. Stravovací návyky se s věkem mění a člověk zjistí po jakém jídle je mu dobře a po jakém těžko. Řekněme že na lehčí stravu jsem přešla okolo 35 roku života vyřadila dost věcí, ale zase zařadila jiné věci.
@@dadazizala5271 jinak to že mi pečivo (speciálně chleby) začaly smrdět se stalo po druhém celkem težce prodělanem kovidu..ale není to jen u chleba ale i u cibule a papriky a to byly věci kterýma jsem se futrovala velmi často
@@baragaffer9285 vidíte a já zase po covidu začal jíst smradlavé sýry 😀
musite vsetky možne buchty tlačit poriadne😆😆
chleba je chleba musi byt 😜
Kvasové pečivo mi na druhý den vždy ztvrdne, nezávislé na skladování (chlebník, tma, utěrka...)
O tých konzervačných látkach.
Kúpil si už niekto balený chlieb v Nemecku???
Ten je mäkký aj pol roka😂
a ked chleba zapijam pivom pomôze to
Kdyby všichni měli jíst jen šetrně vyráběné potraviny, tak polovina zeměkoule umře hlady.
Mna by zaujimalo, ako je na tom nekvaseny chlieb.
Z těch 12 tisíc let se víc než 11 tisíc umíralo na hlad. Takže obiloviny zachraňovaly spousty životů. Ale pokud jsme bohatá společnost, co už na hlad neumírá, pak tyto věci do jídelníčku nepatří.
Ano, myslím si, že je pečivo v našem jídelníčku dobrý zdroj sacharidů a tím pádem patří do našeho jídelníčku. 🍞🥖🥐
Je to zdroj sacharidů, ale špatný. Nestačí zelenina? Jmenujte v Evropě někoho, koho trápí nedostatek sacharidů.
Jen technická.... Dost hlasitý hudební podkres v druhé polovině videa. Chvílemi jste nebyl ani slyšet.
A co žerou když jim obiloviny nechutnaj co žerou.?...brambory,bataty celej život?aj ryže a ku kuřice je obilovina čo to teda žerou ti lidi jako zdroj hlavne kvalitných sacharidů??bonpari???
Haha, už vidím jak bude v obchoďákách kvasové pečivo😀
Pečivo nejím skoro vůbec, průměrně jim tak půl chleba za měsíc,rohlíky a housky vůbec.
Podle mne minimalizovat pečivo. Rýže, brambor, bramborový knedlík neotravují žaludek a střeva.
Pečivo do jídelníčku patří, řadím ho někam k bramborám, rýži, těstovinám, jako nezbytnou přílohu v trojkombinaci libový protein+kvalitní sacharid+zelenina (ovoce). Kvalitní sacharidy zajistí, že nesáhneme po sladkých tyčinkách, sladkých nápojích, dortících, které budou ve výsledku mnohem horší...samozřejmě je vhodnější pečivo celozrnné nebo žitný chléb, ale řekl bych, že třeba na bílé housce s margarínem/máslem, kvalitní libovou šunkou a eidamem 20% s nižším obsahem tuku a vyšším obsahem bílkovin není nic špatného, glykemický index učiní tato kombinace irelevantním a rozdíly mezi bílým a celozrnným pečivem nebudou moc důležité - celkově to bude kvalitní produkt s trochu méně vitaminy a o něco nižším obsahem vlákniny.
Ad "Méně lepku v kvasovém pečivu." - celiakií trpí přibližně 1 % procento populace, alergií na lepek také asi 1 % a neceliakální nesnášenlivostí lepku pak asi 3-6 % populace. Zbytku to může být úplně, ale úplně fuk. Navíc "méně" lepku ani nemocným trn z paty nevytrhne.
Na 20% eidamu je špatné úplně všechno, to si na tu housku můžete dát rovnou kus plastu.
"nesáhneme po sladkých tyčinkách, sladkých nápojích, dortících" já po pečivu nesáhnu a vámi uvedené nepotřebuji, čím to bude? Řadit pečivo k bramborám a rýži může jen diletant. A válečná náhražka másla - margarín už tomu dal korunu.
20% eidamem a margarínem jste ukázal, že o nutričně bohaté výživě víte úplné kulové 💁♂️
20% eidamem a margarínem jste ukázal, že o nutričně bohaté výživě víte úplné kulové 💁♂️
@@matejpanik2112 proč by na Eidamu 20% bylo něco špatně? Obsahuje např. 32g bílkovin na 100g výrobku. Navíc nasycené tuky ze sýrů nejsou tak škodlivé/problematické jako např. z uzenin. Ani celková energetická hodnota na 100g není úplně mimo. A chutná dobře.
NE!
ty jo co to máte s očima ,?
was?
Nix...😄
Pečivo nekonzumuji, považuji to za kontraproduktivní, nadýmání, nabírání..
Pečivo 😀 většinou voda, mouka droždí s okyselením aby to připomínalo kvas a trocha soli. Schválně jak dlouho vydrzite jíst kvalitní knekelbrot, dáte jeden plátek a vrátíte se k rohlíkům 😁
Já nemůžu pečivo byle a l epsi celozrnné pečivo když zažívání horci jo
Kolik stojí Kvádové pečivo Kč díky moc zaradu
Kvádové pečivo díky když shubnout mám vysokej tlak jo
Díky moc zaradu Milena Tůmová z jh
Pokud vam pecivo chutna, tak patri, pokud vam pecivo nechutna, tak nepatri :) Chapu, ze v dnesni dobe se selsky rozum nenosi, protoze kdejaky nymand se hned citi lip, kdyz mu zivotni kouc rekne, jak ma zit, vyzivovy poradce s tydennim kurzem vysvetli, co musi a co nesmi jist, a bez sraciho kouce by se ani neumel vymesovat, ale lidske telo funguje tak, ze muze jist cokoliv, pokud clovek zna urcitou miru a aspon trochu se hybe a ma jakztakz pestry jidelnicek. Jiste, pro mnoho lidi bude zklamani, ze je to takto jednoduche, ale neexistuje nezdrava potravina, existuje jen nezdrave mnozstvi. Tecka. Nic vic, nic min. Ano, vsichni kouci a poradci by na hodinu prisli o sve srandovni pracovni pozice a bezradne klienty s iq houpaciho kone, ale na stravovani a zivot opravdu nepotrebujete poradce, co vam rekne, jestli muzete jist rohlik nebo cokoladu. Trapas tyhle existence. Ostatne i tady v komentarich jsou videt trendy cool vymastenci, jejichz zivot se zlepsil v momente, kdy pod video na youtube vyblili, ze pecivo nejedi nebo ze ho kupuji jenom na farmarskych trzich :D Dekadence lidstva v primem prenosu.
Škoda jen, že mi mléko chutná a i tak ho musím vyřadit z jídelníčku, protože mám na něj alergii, stejně tak jako na spoustu dalších potravin, které jsem běžně konzumovala a k tomu na prach a všechny možné pyly a zvířata (a to jsem vyrůstala na statku, furt opuchlá.) Za těch mých dvacet let života jsem z alergie a astmatu nevyrostla, spíš naopak. Zkoušení toho, co můžu jíst a kombinovat -abych nebyla bez energie nebo hladová- mi zabere samo o sobě hodně energie, ale pořád lepší, než mít křeče do břicha a sračku. Výživový poradce je pak poslední člověk, který mi může poradit, co mám teda jíst, abych nechcípla hlady nebo nebyla podvyživená, protože pan alergolog mi maximálně dává prášky a píchá traviny v injekcích (celkem nová nadějná léčba alergie na principu očkování nebo alespoň zmírnění příznaků) Jinak souhlasím, že spousta výživových poradců je moc zahleděná do toho svého názoru a nechtějí si připustit víc možností. A co se týče rohlíku a čokolády, tak ty člověk k životu opravdu nepotřebuje, stačí se podívat na výživovou hodnotu, to nám pak nemusí říkat žádný kouč.
@@sabinacizkova6048 Tak vyzkoušejte kozí nebo ovčí mléko nebo rostlinné mléka. 🤷♀️
@@ingridlaskova1878 piju ovesné a rýžové mléko, sójové mi taky vadí. Musím často jíst maso, protože by mě chyběly bílkoviny a doplňuju vápník a vitamíny D3...
Frajere pro mě za mě můžeš jíst cokoliv ALE, neudělej tu píčovinu jak většina celé populace na světě a to, že jakmile začne ten druhej život to znamená práce, tak automaticky udělají to, že začnou žrát jak prasata, nezdravě, kupují si to levný sračkový kafe, nehejbou se a to je jejich blížící se konec, nevím čím to je, že lidi prostě přijmou fakt, že tohle nikam nevede a že se takhle vyžerou, až moc lidí to neví, ale on se život bude taky ubírat cestou, která bude záviset na tom, jak jste zdravý a jak vypadáte, to není nejdůležitější věc ale, nejdůležitější je, že tady budete o 10-15 let dýl, argumenty jako já nejsem sportovní typ, tyvole já ti dám sportovní typ, ty musíš příroda to tak chce ty vosle 😆, musíš každej den se potit minimálně půl hodiny frajere a když vidíš 10 lidi, co se ani nepřitáhnou k tyči, to je hodně špatný, je to horší, než oni si sami myslí, stačí vyjít jedno poschodí a už jsou pod tlakem, vůbec není přirozený pít kafe, kafe odjakživa sloužilo k tomu, že po kafi bude výdej, ale u kterýho z tebe bude chcát pot rozumíš mi a kafe pravý kafe ne sračky pocukrovaný falešný, nepijte ho vůbec ono vám to může krásně rozesrat krevní oběh a podobně...