[#75] Chropowatość powierzchni. Jak się mierzy, jak oznacza, jakie wartości przyjmuje?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 29

  • @xinekable
    @xinekable 5 ปีที่แล้ว +5

    Długo szukałem tego typu kanału na polskim YT. Mam nadzieję, że się rozwinie. Super i liczę na więcej tego typu filmów.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  5 ปีที่แล้ว

      Dzięki serdeczne. Również mam nadzieję, że będą przychodziły mi do głowy pomysły, które po zrealizowaniu będą pomocne innym. Pozdrawiam.

  • @Adamolize
    @Adamolize 4 ปีที่แล้ว +3

    Mega pomocny materiał, dziękuję za to co robisz :)

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  4 ปีที่แล้ว

      Dziękuję i cieszę się, że materiał jest pomocny.

  • @impertynenckimatematyk6600
    @impertynenckimatematyk6600 5 ปีที่แล้ว +5

    Super film, jak zwykle świetnie wytłumaczone

  • @robertbadowski4319
    @robertbadowski4319 4 ปีที่แล้ว +3

    Wszystko jasne i zrozumiałe! Dzięki za to co robisz!

  • @polbar3718
    @polbar3718 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję, pomocny materiał,

  • @piotruxd3412
    @piotruxd3412 5 ปีที่แล้ว

    Bardzo fajnie wytłumaczony temat, dla mnie fajne przypomnienie wykresu i wzorku na rysunku technicznym tylko przez niego szybko przelecieliśmy więc nawet się w niego nie wgłębiałem, a dla kogoś kto nie miał do czynienia z tym tematem powinien wszystko zrozumieć :)

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  5 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję i cieszę się, że materiał jest przydatny. Prawda jest taka, że na studiach temat jest szybko omawiany, bo i tak chociażby te wzory czy różnice między Ra a Rz się zapominają - zwykle korzysta się z tablic lub poradników, ewentualnie ściąg jak to jest w moim przypadku. Z punktu widzenia technologii, mniej więcej każdy po jakimś czasie na tzw. "czuja" będzie wiedział jakie wartości w jakich przypadkach nadawać, aczkolwiek niekiedy zdarzają się sytuacje, że temat ten musi być dobrze przemyślany, co również zostało pokazane w nagraniu. Pomimo tego, że nawet bez tej wiedzy przy pomocy miernika jesteśmy w stanie szybko sprawdzić jaką wartość parametru chropowatości posiadamy, uważam, że warto mieć chociaż drobną wiedzę na to, jak to wszystko działa i jak te wartości są wyliczane. Mam nadzieję, że takie obrazowe wytłumaczenie i proste słowa sprawią, że przedstawione wiadomości będzie łatwo sobie każdemu przypomnieć.

  • @SzpkRomana
    @SzpkRomana ปีที่แล้ว

    Bo ja sie tak ciagle zastanawiam, czy jak mamy wykres chropowatości i chcemy wyznaczyć linie średnią - średni profil chropowatości TO CZY minimalna wartość , ta najniższa profilu chropowatości nie powinna znajdować sie na y=0?

  • @majkif12
    @majkif12 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za świetny film. Mam pytanie odnośnie kwestii wyników pomiaru chropowatości. Jeśli na rysunku jest wymagana dana chropowatość powierzchni, a pomiar chropowatościomierzem wskazuje delikatnie wyższą wartość to jaką maksymalną odchyłkę można przyjąć tak by wartość zmieściła się w normach. Jeśli chodzi o na przykład pomiar otworów to mamy tabele z górną i dolną wartością, czy przy pomiarach chropowatości jest coś podobnego?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  2 ปีที่แล้ว +1

      Jeżeli podchodzimy do tematu na zasadzie 0 albo 1, to nie ma czegoś takiego, że jest jakaś odchyłka. Jak jest np. MRR Ra X, to tej wartości X nie można przekroczyć - ta wartość X jest po prostu maksymalną wartością jaka jest dopusczalna. Przy obecnie rozwiniętej technologii, ustawienie parametrów obróbki spełniające wymagania chropowatości i utrzymania tego parametru nie jest jakimś dużym wyzwaniem tak by pozostawić zapas na zużywające się narzędzia czy np. zmiany twardości w partii obrabianych detali. Oczywiście może nastąpić taka sytuacja, gdy wymagania chropowatości w stosunku do technologii wykonania i rodzaju materiału oraz jego geometrii są zbyt wygórowane. Może się wtedy okazać, że zadana wartość chropowatości może być niemożliwa do uzyskania. Ale to wtedy już po prostu musi nastąpić uzgodnienie pomiędzy konstruktorem / technologiem / wykonawcą jakie środki zaradcze podjąć, jaki to będzie wpływ na koszty i czas wykonania.
      A teraz taki bonus jeszcze. Potocznie każdy używa stwierdzenia "chropowatość powierzchni", "chropowatość" i wszelkie podobne odmiany, natomiast jeśli chcieć użyć fachowego sformułowania, to mówimy o "parametrze struktury geometrycznej powierzchni". Pozostawiam natomiast kwestię tego ile osób od razu zrozumie o co chodzi ;)

    • @majkif12
      @majkif12 2 ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista Bardzo dziękuję Panu za obszerną odpowiedź. Wszystko jasne. A jeśli chodzi o ustawienie parametrów obróbki dla uzyskania danej chropowatości to w Tym przypadku jest utrudnione ponieważ obróbka wykonywana jest mobilnie, a źródłem napędu wrzeciona jest sprężone powietrze pobierane z sieci z której korzystają również inne urządzenia. Pozdrawiam serdecznie.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  2 ปีที่แล้ว +1

      W takim razie można postawić pytanie w dwie strony: albo tak uzgodnić wymaganie chropowatości aby zastosowany sposób obróbki spełniał to wymaganie, albo tak zmienić sposób obróbki aby uzyskać chropowatość. Można też uzgodnić, czy ewentualnie powstałe odchylenia od wartości zakładanej będą wpływać negatywnie na przeznaczenie tego elementu.

    • @majkif12
      @majkif12 2 ปีที่แล้ว +1

      @@InzynierProgramista Dokładnie, nic dodać nic ująć. Dziękuję i Pozdrawiam.

  • @setlaksiifkdj8432
    @setlaksiifkdj8432 3 ปีที่แล้ว

    Jest dostępny ten obrazek z opracowaniem?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  3 ปีที่แล้ว

      Niestety planszę przygotowałem tylko na potrzeby odcinka. Wszystko, co zawarłem w materiale na 100 % uda się odnaleźć w zasobach sieci.

  • @dawidkotar3200
    @dawidkotar3200 3 ปีที่แล้ว

    Nie rozumiem dlaczego czasem obróbka ma być równoległa, prostopadła lub koncentryczna. Jakie to ma znaczenie?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  3 ปีที่แล้ว

      Podam jeden ogólny przykład. Niekiedy sposób obróbki jest krytycznym czynnikiem wpływającym na charakter powierzchni, która wpływa na współczynnik tarcia współpracujących w kontakcie elementów, w szczególności elementów precyzyjnych, gdy np. niedopuszczalne jest stosowanie środków smarnych lub materiałów o niskim współczynniku tarcia, np. teflon, iglidur itd.
      Taki najbardziej wyszukany przykład, gdzie charakter powierzchni był krytyczny, sposób obróbki z wymaganiem współśrodkowości posiadał konkretnie zdefiniowany środek.
      Także jak najbardziej, są przypadki, gdzie takie wymagania są stosowane.

  • @noeemi83
    @noeemi83 3 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry, nie wiem, gdzie zadać to pytanie, więc spróbuję tutaj. Rozpoczęłam pracę na produkcji, gdzie używam różnych przyrządów pomiarowych do kontroli. Generalnie rozumiem wszystko, jednak ogromną trudność sprawia mi zerowanie i ustawianie pasametrów oraz diatestu. Nie mogę nigdzie znaleźć żadnych instrukcji, które wyjaśnią mi to łopatologicznie. Inne przyrządy i czujniki zegarowe rozumiem bez problemu, ale ustawienie diatestu czy pasametru za pomocą ustawiaka to jakaś czarna magia. Czy zna Pan może jakieś strony, które mogą przybliżyć zagadnienie? Byłabym bardzo wdzięczna za wszelką pomoc. Bardzo chcę zrozumieć temat. Pozdrawiam.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  3 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry. Z racji tego, że nie jestem pomiarowcem i mógłbym nie do końca profesjonalnie temat opisać, postanowiłem poszukać materiał w postaci instruktażu. Materiał, który znalazłem powinien podpowiedzieć jak korzystać z pasametru: th-cam.com/video/XH7_7tavgss/w-d-xo.html

  • @polmdf
    @polmdf 4 ปีที่แล้ว

    Gdybyś mógł kiedyś wyjaśnić temat obwiedni to byłbym wdzięczny. W sieci jest malo informacji, sama definicji. Np. Jak ja zmierzyc?.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  4 ปีที่แล้ว +1

      Ale czy tu odnosimy się bezpośrednio do zagadnienia chropowatości? Mam problem ze zrozumieniem pytania. Być może po prostu nie spotkałem się z tym tematem.

    • @polmdf
      @polmdf 4 ปีที่แล้ว +1

      @@InzynierProgramista nie, nie ma związku z chropowatoscia. Interesuje mnie temat obwiedni okregu :) Jezeli masz jakas wiedze na ten temat to byloby fajnie gdybys poruszyl te kwestie.

  • @izkpaw
    @izkpaw 3 ปีที่แล้ว

    BRAWO

  • @Zepak96
    @Zepak96 4 ปีที่แล้ว

    Może rozwiniesz jakoś szybko pojęcie krzywej udziału materiału BAC i ADC ? Często chropowatościomierze również takie krzywe generują

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  4 ปีที่แล้ว

      Bez owijania - nie spotkałem się z tym pojęciem, nawet nie mam jakiejś literatury do tego. Może ktoś kto zajmuje się kontrolą, pomiarami miałby większą wiedzę i potrafił to wyjaśnić prostym językiem. Zasadniczo ogólne pojęcie chropowatości, które w tym materiale starałem się opowiedzieć jest mi fizycznie wystarczające i nie miałem nigdy konieczności sięgania głębiej w tej dziedzinie. Znalazłem na szybko tylko takie opracowanie: www.mechanik.media.pl/pliki/do_pobrania/artykuly/22/512.pdf

  • @arkadiuszzet9230
    @arkadiuszzet9230 6 หลายเดือนก่อน

    Pomylił Pan linię średnią z linią środkową. Przy Rz dobór maximum i minimum jest determinowany odcinkami pomiarowymi.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  6 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję za uwagę, muszę to sprawdzić jeszcze raz z normą, natomiast na chwilę obecną nie mam do niej dostępu.