[#67] Wymiarowanie, czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Kurs SolidWorks. Część 1.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 17

  • @lukaszs44
    @lukaszs44 3 ปีที่แล้ว +1

    No to jest oczywiste. Rysunek przechodzi od konstruktora przez warsztat do kontroli jakości. Dla konstruktora ważniejsze są np wymiary osiowe, dla warsztatowca wymiary bardziej namacalne, czyli odległości od danych płaszczyzn odniesienia, średnice. Z kolei osoba kontrolująca SGP nie mając maszyny współrzędnościowej potrzebuje również nieco innego zestawu wymiarów (np prześwity. przekątne, odległości między otworami, gabaryty).:)

  • @Szymonides252
    @Szymonides252 3 ปีที่แล้ว

    Dlaczego był w tej tulei wykonany przekrój prosty zamiast połówkowego?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  3 ปีที่แล้ว

      Generalnie czy w tym przypadku, czy w innych podobnych, tak naprawdę czy zastosujemy przekrój całkowity, czy częściowy, a jednoznacznie zwymiarujemy - to będzie prawidłowo. Także nie ma jakiegoś specjalnego uzasadnienia dla tego przykładu, że trzeba zrobić albo tak, albo tak.
      W razie pytań, jestem do dyspozycji.
      Pozdrawiam.

  • @dawidborowik6497
    @dawidborowik6497 2 ปีที่แล้ว

    Który podręcznik do rysunku technicznego maszynowego najlepszy?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  2 ปีที่แล้ว +1

      Pewnie klasycznie, będzie to podręcznik pana Dobrzańskiego. Natomiast muszę tu zwrócić uwagę, że jeśli korzystamy ze starszych wydań, to pewne aspekty związane ze sposobem określania tolerancji geometrycznych, sposobów wymiarowania i oznaczania wymiarów uległy zmianie - ale żeby to sprawdzić, to już konieczne jest zapoznanie się z aktualnymi normami ISO. Jak wygląda sprawa z aktualnymi wydaniami i czy te kwestie są aktualizowane - nie mam pojęcia.

    • @dawidborowik6497
      @dawidborowik6497 2 ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista Dziękuję za odpowiedź. Szukałem informacji na forach CAD i CNC i spotkałem się z podobną informacją, że skrypt Pana Dobrzańskiego może być nieaktualny, natomiast były to posty z 2017r. Najnowsze wydanie Dobrzańskiego jest z roku 2021 i nie jestem pewien czy uwzględnia aktualne normy. Rozważam też „Rysunek techniczny dla mechaników” Tadeusza Lewandowskiego. Spotkałeś się z tą pozycją?
      Btw. Bardzo dziękuję za wszystkie twoje materiały. Przekazujesz mnóstwo wiedzy w przystępnej formie. :)

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  2 ปีที่แล้ว +1

      Nie miałem w rękach najnowszego wydania, więc ciężko mi wydać werdykt. Ale podchodząc na logikę i biorąc pod uwagę koszty norm celem uaktualnienia tak wielu różnych obszarów jakie występują w książce - no to mogłoby być trudne. Mimo wszystko nie ma sensu tego roztrząsać, a moim celem było tylko zaznaczenie takiej uwagi. Dlaczego? Bo i tak są to podstawy, które są wystarczające do tego, by wejść w temat rysunku nawet jeśli normy już dawno przestały być aktualne i jakieś wymagania się zmieniły. Korzystając z wyszukiwarki norm na stronie PKN (Polski Komitet Normalizacyjny) można w bardzo szybkim czasie znaleźć aktualne wydania. Normy, które są dosyć popularne, przy odrobinie szczęścia są możliwe do namierzenia w sieci, przy czym będzie to raczej w obcym języku i niekoniecznie w języku angielskim. Nie znam innych podręczników. Wynika to z tego, że jeszcze w trakcie studiów trafiłem do pracy w biurze konstrukcyjnym i tam bardzo szybko musiałem przyswoić wypracowany standard, obowiązujące normy oraz zapoznać się z różnymi dokumentacjami - postawienie przed takim faktem jest chyba najszybszą drogą do szybkiego opanowania rysunku, wymagań itd.

  • @blueeyes8131
    @blueeyes8131 2 ปีที่แล้ว

    Calki i logarytmy kiedy uzywamy ..w tych przekrojach ..

  • @impertynenckimatematyk6600
    @impertynenckimatematyk6600 5 ปีที่แล้ว +2

    Jesteś moim najlepszym jutuberem :D

  • @rafced
    @rafced ปีที่แล้ว

    Wpisywanie oznaczenia gwintu z palucha, level Solid Works

  • @tomaszgrzankowski8051
    @tomaszgrzankowski8051 4 ปีที่แล้ว +1

    Wg najnowszych norm oznaczenie wartości chropowatości stosuje się w innym miejscu. Osobiście wolę sposób oznaczania, które Pan stosuje, bo zajmuje mniej miejsca.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  4 ปีที่แล้ว

      Ma Pan rację. Póki co, analizując rysunki różnych firm, czy polskich, czy zagranicznych, oznaczenia te są naprawdę w przeróżny sposób umieszczane. Nadal widoczne są stare oznaczenia chropowatości, w prawym górnym rogu, jak i nowe (nowe jak nowe, ISO 1302 zaleca je chyba od 2002 roku) w obrębie tabliczki rysunkowej lub bezpośrednio wewnątrz tabliczki.

    • @salus91
      @salus91 4 ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista ja też z super filmy

  • @merkhava
    @merkhava 2 ปีที่แล้ว

    Budownictwo cierpi na przerost wymiarowania, a mechanika jest chora żeby czasem wymiaru nie dodać, wypadało by się spotkać po środku.
    Istotą rysunku technicznego jest jego czytelność i użyteczność. Trzeba przetrwać ten głupi okres nauki i różnych świrów a później robić tak żeby było dobrze.
    Używam wymiarów osadzonych i wymiaruje wszystko w jednym położeniu. Logicznie, czytelnie.
    Przeważnie się pisało wymiary nietolerowane/ czy wyokrąglenia typu R1 wg tego śmiego iksiego.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  2 ปีที่แล้ว

      Różnie z tym wymiarowaniem jest. Dużo zależy kto, gdzie i na czym będzie wytwarzał detal / konstrukcję, jakie są wymagania, dokładności, zdolności pomiarowe, gdzie ten detal będzie pracował i jaka będzie jego cena itd. Generalnie najważniejsze, aby wymiarowanie było jednoznaczne. Niestety w przypadku braku wystarczająco rozwiniętych zdolności parku konstrolno-pomiarowego pojawiają się trudności w przypadku ścisłych wymagań geometrycznych, ponieważ pojawia się kwestia wykwalifikowanej osoby - pomiarowaca oraz sprzętu. Jeżeli takie zdolności są w zasięgu, wówczas cały rysunek może nie posiadać ani jednego wymiaru (z wyjątkiem TEDów), jeżeli opisany jest jednoznacznie wymaganiami geometrycznymi. Resztę załatwia model 3D i maszyna współrzędnościowa.

    • @merkhava
      @merkhava 2 ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista pracowałem jako technolog, a teraz robię w bud. Przemyślenia mam takie, żeby coś niejednoznacznego podpisać, no 200i czyli 200 i jak informacyjny i gra. Wtedy nie boje się spięcia łańcucha pomiarowego, a wyniar tolerowany będzie nadrzędny.

  • @arturpusa1360
    @arturpusa1360 ปีที่แล้ว

    Do brzegu qrła do brzegu