Karol Kurpiński - Ruiny Babilonu (Ruins of Babylon) - overture, 1812

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 ต.ค. 2024
  • Ruiny Babilonu, czyli Giafar i Zaida, melodrama w trzech aktach. Uwertura to jedyna część, która przetrwała do naszych czasów.
    Ruins of Babylon, or Giafar and Zaida, melodrama in three acts.The overture is the only part which survived to our times.
    Libretto: René-Charles Guilbert de Pixerécourt (tłumaczenie/translated by: Józef Pawłowski)
    Wykonawcy/Performers: Orkiestra Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego, Maestro Łukasz Borowicz
    Obraz/Picture: Gustave Doré - Babylon Fallen (1866)

ความคิดเห็น • 7

  • @snowik1331
    @snowik1331 4 ปีที่แล้ว +3

    Genialne to mało powiedziane, poziom światowy zakochałem się od pierwszego usłyszenia

  • @pietrolandri6081
    @pietrolandri6081 4 ปีที่แล้ว +4

    Very Mendelssohnian ..... Before Mendelssohn ..... But I also hear echoes of Méhul and Jadin .... Very solid and energetic overture

  • @zbigniewlipski4448
    @zbigniewlipski4448 ปีที่แล้ว

    Lubię muzykę Karola Kurpińskiego

  • @tomyrabo1474
    @tomyrabo1474 4 ปีที่แล้ว +1

    thanks

  • @aleksstadnicki3136
    @aleksstadnicki3136 4 ปีที่แล้ว +3

    Kurpiński był niewątpliwie znakomitym kompozytorem, szkoda, że muzyka polska wciąż jest tak mało znana i tak rzadko uwieczniana na nośnikach (poza kilkoma przypadkami)

    • @honoratamusica
      @honoratamusica  4 ปีที่แล้ว +1

      Masz rację, muszę jednak powiedzieć, że ostatnio pojawiło się kilka nowych nagrań. W tym dwóch utworów które dotychczas w ogóle nie były uwieczniane! Pierwszy to uwertura do opery Kurpińskiego "Dziadek i wnuk" , która zachowała się do naszych czasów w transkrypcji na cztery ręce opracowanej przez Moniuszkę. Została nagrana przez duet fortepianowy Marii Gabryś i Moniki Quinn, które wydały płytę z utworami na cztery ręce Moniuszki. Można tego posłuchać na Spotify, a można na TH-cam - jest w mojej playliście z Kurpińskim. Po za tym mamy nowe płytowe nagranie Fantazji na kwartet smyczkowy, pierwszy raz na instrumentach historycznych (Quartetto Nero). Sharon Kam nagrała zaś ostatnio koncert klarnetowy. I last but not least - Nokturn na waltornię, altówkę i fagot, jeden z nielicznych kameralnych utworów Kurpińskiego, został nareszcie nagrany! W dodatku przez muzyków ze Szwecji. th-cam.com/video/UmzT1vkXNvo/w-d-xo.html Była to dla mnie szalenie miła niespodzianka ♡︎ Od dawna frustrowało mnie to, że nie mogę się dowiedzieć jak to brzmi, a tu proszę! Ile razy już tego posłuchałam od wczoraj to nawet nie wiem :) Jakby tego było mało, to jak doszło do tego, że muzycy z dalekiej Smalandii zdecydowali się nagrać ten nieznany utwór nieznanego kompozytora, zostało przez nich opisane, a link do tego artykułu jest pod filmem. Dzięki tłumaczowi Google (tekst jest po szwedzku) można poznać tę uroczą historię i dowiedzieć się też ciekawych rzeczy o samym utworze :) Dalej jestem bardzo podekscytowana tym nagraniem i w sumie trudno mi dalej uwierzyć w to że oni istnieje xD W każdym razie, bardzo polecam. Sama nie mogę za dużo napisać w komentarzu na YT, bo to byłby spojler 😏, bo mam coś w planie. W każdym razie, polecam bardzo wszystkie cztery wymienione przeze mnie nagrania, szczególnie uwerturę i Nokturn :D Pozdrawiam!

    • @aleksstadnicki3136
      @aleksstadnicki3136 4 ปีที่แล้ว +1

      @@honoratamusica Dziękuję za rekomendacje, poza nokturnem znane mi były wszystkie nagrania, jestem w miarę na bieżąco z nowinkami o nowych nagraniach nieznanych utworów polskich utworów (czekam od lat na przykład na płytę z Symfonią c-moll Franciszka Mireckiego). Zaciekawił mnie ten nokturn... GeorgTelemann pozdrawia 😁