🚩 Najważniejsze funkcje aparatu - Fotografia jest Fajna

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 มิ.ย. 2023
  • Projektanci współczesnych aparatów fotograficznych chcą upchnąć w nim wszelki możliwe funkcje, funkcje które czasem są przydatne ale często tylko "zaśmiecają" menu. Co jest najważniejsze i na co zwrócić uwagę? Zapraszam - Paweł Horąży - Fotografia jest Fajna.
    Używałem:
    - aparat - www.ceneo.pl/53077299#crid=42...
    - obiektyw - www.ceneo.pl/30296129#crid=42...
    - statyw - www.ceneo.pl/137837845#crid=6...
    - mikrofony - www.ceneo.pl/87545932#crid=60...
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    Możesz zostać Patronem kanału:
    ➡️ patronite.pl/Fotografia-jest-...
    lub postawić mi wirtualną kawę:
    ➡️ buycoffee.to/phorazy
    albo kupić jakiś gadżet związany z Kanałem:
    ➡️ fotografiajestfajna.cupsell.pl
    lub wesprzeć tworzenie filmów bezpośrednio:
    ➡️ paypal.me/PHorazy
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    🎞Kanał o fotografii analogowej - Fotografia Analogowa
    ➡️ / analogi
    #NaukaFotogafii, #Fotografia, #FotografiaJestFajna
    Produkcja, zdjęcia i realizacja: Paweł Horąży, Dorota Milerowicz
    Muzyka: John Bartmann - johnbartmann.com/
  • แนวปฏิบัติและการใช้ชีวิต

ความคิดเห็น • 134

  • @klubmaoobrazkowcow2470
    @klubmaoobrazkowcow2470 ปีที่แล้ว +2

    Jest Pan bardzo dobrym wykładowcą, fajnie jest posluchać (fotografować)

  • @marekkurylowski8526
    @marekkurylowski8526 ปีที่แล้ว

    Panie Pawle... fotografuję amatorsko i wyłącznie dla przyjemności robienia zdjęć... a dzięki takim odcinkom jak ten, wyzbywam się poczucia niekompetencji w obsłudze dość skomplikowanego urządzenia jakim jest mój, w sumie dość prosty aparat... Bardzo dziękuję:)

  • @andrzejrzejak9125
    @andrzejrzejak9125 9 หลายเดือนก่อน

    Bardzo pouczający film - dziękuję i pozdrawiam !!!

  • @dodatkidominecrafta4762
    @dodatkidominecrafta4762 ปีที่แล้ว +2

    Chcemy kolejny film w którym omówisz wszystkie funkcje w kolejności od najważniejszej do najmniejważnej

  • @user-hp1dx4wh7v
    @user-hp1dx4wh7v ปีที่แล้ว +1

    Świetne i ciekawie. Pozdrawiam

  • @alakoz1
    @alakoz1 11 หลายเดือนก่อน

    Dziekuje

  • @MrWitekn
    @MrWitekn 11 หลายเดือนก่อน

    Nie "demonizowałbym" AF. Owszem, w przypadku nieruchomych lub prawie nieruchomych obiektów manual focus się sprawdza, ale co poruszającymi się w różnych kierunkach ? Od lat stosowałem AF ustawiony na centralną część kadru i w razie potrzeby uruchamiałem blokadę AF. Ostatnio testowałem AF z wyborem lewego oka osoby i co ?
    Aparat błyskawicznie nastawił ostrość na lewe oko mojej wnuczki (dziecko czasami bardzo ruchliwe). Czy będąc fotoamatorem dałbym radę z manual focus - z pewnością nie.
    Przy okazji : nie rozumiem, dlaczego niektórzy dorabiają ideologię do różnicy między lustrzankami i bezlusterkowcami, różnicy jakoby wymagającej istotnej zmiany podejścia do fotografowania. Są to narzędzia mające nieco inne możliwości i tyle (niektórzy zwolennicy, żeby nie powiedzieć wyznawcy, bezlusterkowców argumentują tak, jakby uważali, że przed wprowadzeniem tego rodzaju aparatów fotografia nie istniała, co przypomina mi film o tym, wyłącznie jakimi aparatami można i należy fotografować krajobrazy - oczywiście nie był to film Pana Pawła).
    P.s. ach, te płócienne migawki szczelinowe o poziomym przebiegu

  • @ryszardtarnowski8213
    @ryszardtarnowski8213 ปีที่แล้ว

    Takie powroty do podstaw mają duży walor edukacyjny. Ostatnio fotografowałem w nietypowych dla siebie warunkach i przegapiłem jakie czasy i czułości aparat podobierał. Zrobił _technicznie poprawnie_ - ale nie po mojemu. A przecież wiadomo, że "moja prawda jest mojsza" i sam bym to zrobił lepiej 🤣
    Hmm... trochę jest problem z manualnym ostrzeniem. Trudno znaleźć lustrzankę autofokus, która ma przydatną do tego matówkę. Zazwyczaj są one bardzo jasne i gładkie i wszystko wydaje się na nich ostre. Stareńki Pentax *ist DS daje radę. Nowsze modele już mniej. Podobno w belusterkowcach jest lepiej - lupka, focus-peaking itp.

  • @Perski2844
    @Perski2844 ปีที่แล้ว

    Olympus OM2… Cudo… A dziś tak wielu psioczy na m43 ;) Co do instrukcji, to do aparatów amatorskich są często grubsze, niż do profi. Właśnie z powodu dodatkowych programów typu portret, widok, makro itd. :)

  • @Marek-bx4fb
    @Marek-bx4fb ปีที่แล้ว +2

    niezmiennie bardzo dobry jak dla mnie kanał, zdecydowaną większość filmów oglądam od początku do końca z dużym zainteresowaniem, często z kartką i długopisem w ręku; tak trzymaj p.Pawle

  • @dariuszjanowicz2924
    @dariuszjanowicz2924 ปีที่แล้ว +1

    Panie Pawle, czy można poruszyć temat czym (typy obiektywów) i na jakich parametrach fotografować w teatrze, koncertach lub innych imprezach przy slabym oświetleniu i dynamicznej scenerii.
    P.s.
    Czy zaprosi Pan kiedyś Panią Dorotę i wspólnie wystąpicie w jakimś programie?
    Robił Pan kilka cykli o sławnych fotografach. W mojej ocenie Pani Dorota zasluguje na przynajnniej jeden taki odcinek.

    • @jacek333d
      @jacek333d ปีที่แล้ว

      Zanim odpisze Ci Pan Paweł, to sprecyzuj, o jakie koncerty chodzi, bo na rockowym, to Paweł zamieścił już film. Jest tam tak głośno, że nie ma znaczenia czym robisz. Obiektyw? zależy jakie kadry chcesz mieć (szeroko czy portretowo). Natomiast na koncercie w filharmonii jest zakaz robienia zdjęć, lecz jeśli masz zgodę, to najlepiej sprzęt bezgłośny. Od niedawna są takie.

    • @dariuszjanowicz2924
      @dariuszjanowicz2924 ปีที่แล้ว

      @@jacek333d Chodziło mi bardziej o amatorskie występy teatralne dzieci i młodzieży oraz prezentacje różnych kapel z Domu Kultury. Kadry może są dla mnie mniej istotne. Bardziej chodzi mi o ustawianie parametrów aparatu i odpowiedni dobór obiektywów.

  • @mieczysawfilipowicz6264
    @mieczysawfilipowicz6264 ปีที่แล้ว

    Okej Dobre ciekawe pozdrawiam serdecznie

  • @rafamiosek7857
    @rafamiosek7857 ปีที่แล้ว

    Wg mnie powinien być stworzony taki tryb priorytetu: co ostatnio ustawiłeś czas czy przysłonę tego powinien być priorytet bez konieczności przestawiania priorytetu (ostatnio przedstawiłeś czas - priorytet czasu otwarcia migawki, jeśli przysłonę ostatnio ustawiłeś - to priorytet przysłony 🤔 byłoby to o wiele wygodniejsze

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  ปีที่แล้ว

      W którymś najnowszym Canonie jest coś w tym stylu, ale jeszcze nie testowałem przydatności tego nowego trybu pracy.

  • @kamilk8097
    @kamilk8097 ปีที่แล้ว +3

    Av to mój ulubiony tryb, w przypadku imprez auto ISO i mogę zapomnieć o aparacie i skupić się na kadrach. Jedyne co mnie interesuje to przysłona;)

    • @kamilk8097
      @kamilk8097 ปีที่แล้ว

      @@tadeuszdudowicz3046 wszystko jest ok, a jestem zwolennikiem jasnych zdjęć, dużo też zależy od sali kiedy trzeba trochę doświetlić lubię błysk ale taki żeby zachować kolorowe światła od Dj a nie full mocy czy ttl i zabijać jego oświetlenie.

    • @klubmaoobrazkowcow2470
      @klubmaoobrazkowcow2470 ปีที่แล้ว

      Bardzo dynamiczne zdjęcia musi robić 😁

    • @ShwarcArnold
      @ShwarcArnold ปีที่แล้ว +1

      I to jest błąd, bo powinna cię nadal interesować korekta ekspozycji z uwagi na to, iż system pomiaru światła aparatu zoptymalizowany jest pod naświetlanie na gotowo jpeg czyli tak jak w czasach filmu, a nie RAW jak powinno naświetlać się zdjęcia cyfrowe w celu osiągniecia najwyższej ich jakości.

    • @kamilk8097
      @kamilk8097 ปีที่แล้ว

      @@ShwarcArnold odpowiem w ten sposób, w reportażu zawsze podobały mi się kolory i naświetlanie z dr5000, kilka lat temu byłem na ich szkoleniu stacjonarnym potem dokupiłem inne ich szkolenia i było warto. Oni uwielbiają błysk i uczą jak błyskać jak oni, do tego dochodzi profilowanie aparatu i automatyzacja obróbki, dobre określenie warunków zastanych jakie mamy i cała wiedza od nich świetnie sprawdza się w praktyce. Oczywiście to nie jest tak że cały czas lecę na Av, M też się przyda w niektórych sytuacjach ale 90% to Av. Póki co pracuję na dwóch 5d3 i 5d4 szkła Canona lub sigma art, lampy to quadralite v1, reporter 360ttl i atlas 600, tym zestawem świetnie mi się pracuje.

    • @kamilk8097
      @kamilk8097 ปีที่แล้ว +1

      @@ShwarcArnold wychodzi para młoda z kościoła w którym jest ciemno na dwór gdzie jest jasno, lecą w powietrze różne dekoracje itp to są ułamki sekund żeby złapać tą chwilę i tu niema czasu na zabawę pokretłami w manualu to nie sesja w studio że na spokojnie można powtórzyć.

  • @DiablyDrawy
    @DiablyDrawy ปีที่แล้ว

    Poziom tego świetnego kanału zmierza w złym kierunku.

    • @PingwinKwadrokwant
      @PingwinKwadrokwant ปีที่แล้ว

      E, nie zgodzę się. Pan Paweł wyraża swoje opinie, które nie zawsze są zgodne z opiniami innych. Ten odcinek jest wyraźnie dla fotografa hobbysty starych aparatów i wynikających z tego metod fotografowania.

    • @DiablyDrawy
      @DiablyDrawy ปีที่แล้ว

      ​@@PingwinKwadrokwanttak, ale to nigdy nie był kanał dla kompletnie początkujących.

    • @piterus732
      @piterus732 ปีที่แล้ว

      Kolego chyba wszystko było już omówione 😂 coraz trudniej o temat żeby wszystkim dogodzić mimo to oglądam i czekam na następne 😉

  • @bronekjelonek3323
    @bronekjelonek3323 ปีที่แล้ว +7

    Ja jednak uważam że zrozumienie, opanowanie, a przede wszystkim posiadanie, autofocusa to absolutna podstawa dzisiaj. Przy tych wszystkich śledzeniach obiektów, oka, twarzy itd. ostrzenie manualne jest bez sensu.
    Dodatkowo, np. ja mam wadę wzroku która wgl nie pozwala mi ostrzyć manualnie :(

    • @adrianelsner4936
      @adrianelsner4936 ปีที่แล้ว +1

      Na reportarzach tak. Przy spokojnym robieniu zdjęć już nie koniecznie, a pozatym są pomoce w aparacie focus peacking czy jakoś tak. I wtedy wiesz co jest ostre dokładnie.

    • @SuperQnaa
      @SuperQnaa ปีที่แล้ว +1

      @@adrianelsner4936 tylko po co?

    • @marcinpawlik2324
      @marcinpawlik2324 ปีที่แล้ว +2

      Trzeba jednak pamiętać, że autofocus który "trafił", potem na zdjęciach może okazać się, że jednak nie trafił tak jak chcieliśmy. I trzeba nauczyć się takich sytuacji.

    • @adrianelsner4936
      @adrianelsner4936 ปีที่แล้ว

      @@SuperQnaa Dla zabawy starymi manulanymi szkłami.

    • @bronekjelonek3323
      @bronekjelonek3323 ปีที่แล้ว

      @@adrianelsner4936 Focus peaking to właściwie autofocus tylko interaktywny

  • @ryszardorowski7409
    @ryszardorowski7409 ปีที่แล้ว

    Pawle oglądałem chyba wszystkie Twoje filmy, tu tak wyłożyłeś kawę na ławę że szkoda że tego nie słyszałem parę lat wcześniej. Stawiam dużą kawę smacznego.

  • @miroslawguzik6116
    @miroslawguzik6116 ปีที่แล้ว

    Instrukcja do olympus OM 10 mI III s wynosi 176 stron.Aparat dla amatorow.

  • @daro0352
    @daro0352 ปีที่แล้ว +3

    W lustrzankach Canona jest jeszcze jedna ciekawa funkcja. Odłączenie obiektywu na włączonym aparacie z przyciśniętym przyciskiem podglądu głębi ostrości tymczasowo przymknie przysłonę w obiektywie, aż do ponownego jego podłączenia, co się może przydać np. w makro z pierścieniami bez przenoszenia autofocusa albo z odwrotnym mocowaniem. Natomiast ręczna regulacja ostrości bez informacji zwrotnej ze wskaźnika detekcji ostrości czyli na oko, na podstawie tego co się widzi w wizjerze optycznym to czysty masochizm.

    • @bartomiejkudzia6152
      @bartomiejkudzia6152 ปีที่แล้ว

      Też tak myślałem o ustawianiu ostrości patrząc przez wizjer dopóki nie zmieniłem Nikona d5000 na canona 5d2. W canonie obraz wydaje się być znacznie większy i dużo bardziej szczegółowy, tak że nie ma większego problemu z dokładnoscią ostrzenia (oczywiście lv z przybliżeniem jest dokładniejsze). A jeszcze jest możliwość dokupienia matówki wspomagającej ręczne ostrzenie.

    • @ShwarcArnold
      @ShwarcArnold ปีที่แล้ว

      to chyba jakieś kombinowanie, podgląd GO jest w wielu aparatach, to żadne nowum. Problem tylko w tym że słabo widać w tych małych wizjerach co się rozmywa, a co nie.

    • @daro0352
      @daro0352 ปีที่แล้ว +1

      @@ShwarcArnold Podgląd GO to inna sprawa. Jak odpinasz taki obiektyw i chcesz podłączyć z pierścieniem odwrotnego mocowania albo przez tanie tuleje bez przenoszenia AF a chcesz bardziej domkniętą przysłonę do makro, to nie zrobisz tego bez tej magicznej sztuczki. Będzie wtedy na stałe na maksa otwarta, tak przynajmniej mam w EF-S 18-55. Ciężko z makrofotografią w tym przypadku, bardzo mała głębia ostrości. Wciśnięcie przycisku podglądu GO przymknie przysłonę jak jest ustawiona węższa niż światło obiektywu. Ten podgląd się przydaje ale druga funkcja tego przycisku to jest właśnie możliwość tymczasowego ustawiania przysłon do makro bo nie można tego zrobić odłączając te styki obiektywie np. w przypadku odwrotnego mocowania.

    • @piotrszopa3356
      @piotrszopa3356 ปีที่แล้ว

      W canonie można włączyć podświetlanie ostrych elementów w live view. Super sprawa dla osób z wadą wzroku

    • @ShwarcArnold
      @ShwarcArnold ปีที่แล้ว

      @@piotrszopa3356 W większości aparatów jest ta funkcja, nazywa się ficus peaking. Teoretycznie fajna, ale w praktyce działa średnio, bo tak naprawdę nie wiem gdzie znajduje się ta prawdziwa płaszczyzna ostrości. Lepiej użyć powiększenia w wizjerze i dokładnie wyostrzyć cel

  • @grzegorzperzyna8379
    @grzegorzperzyna8379 ปีที่แล้ว

    Bardzo dobry temat i realizacja. Ja dodałbym jeszcze priorytet czasu. Uczenie się całej instrukcji prowadzi na manowce. Trzeba od czasu do czasu przeglądać tytuły rozdziałów i doczytywać to, co wyda się przydatne. Jeśli zaczyna się od funkcji rozbudowanych, to już można kończyć.
    Oczywiście można mieć inne podejście: "technika mnie nie interesuje, ja wybieram kadry, dużo pstrykam na automacie i prowadzę ostrą selekcję". To całkiem dobre podejście dla amatora i może dać całkiem dobre rezultaty. Zależy jakie są nasze talenty.

    • @marcinpawlik2324
      @marcinpawlik2324 ปีที่แล้ว +1

      Którym automacie? Auto, trybach półautomatycznych czy trybie P którego chyba nikt w Polsce nie potrafi dobrze wytłumaczyć?A nawet tryb M pytanie jak ma skonfigurowane iso (tryb) bo tu mogą być różnice w pracy w trybie. Wykrywanie oka też zmienia parametry. Ja np używam zazwyczaj trybu A ale po przełączeniu jednym przyciskiem ląduję w trybie S, cichej migawce, innym iso - a pokrętło nadal wskazuje A. Instrukcję podczas czytania trzeba przećwiczyć z aparatem w ręku i wtedy zrozumiesz o co chodzi. Czasami są niuanse tak nieintuicyjne, że bez wgłębienia się nie popracujemy prawidłowo z aparatem. Bezlusterkowiec jest genialnym narzędziem ale wymaga popracowania nad nim. Lustrzankę bierzesz i pstrykasz bo jest bardziej intuicyjna.

  • @jacek333d
    @jacek333d ปีที่แล้ว +6

    Oglądaliście starsze filmy Pawła? jakie zdjęcia pokazuje w swoich galeriach? STATYCZNE: drzwi, schody, pomniki. Nikogo w ruchu. Tam się jego porady sprawdzają (powyłączaj automatykę) i kończą. Jedyne z czym się mogę zgodzić, to niekorzystanie z "zielonej" automatyki. Ja wiem, że dawniej robiono świetne zdjęcia sportowe na całkowitym manualu, ale o tym Paweł milczy.

    • @przemyslaw790
      @przemyslaw790 ปีที่แล้ว +3

      Zgadzam się z tym co napisałeś. Robię zdjęcia dla przyjemności od 1984 roku, kiedy to na komunie dostałem aparat vilia auto. Przeszedłem wszystkie etapy, teraz mam Sony a 7 iv i śmieszą mnie te wszystkie porady znawców . Nigdy na tym nie zarabiałem i nie będę tego robił. Nie warto oglądać tych wszystkich filmów, tylko robić zdjęcia tak jak chcemy. Szkoda czasu na takie bzdury.

    • @PingwinKwadrokwant
      @PingwinKwadrokwant ปีที่แล้ว +2

      Tutaj stanę w obronie Pana Pawła, każdy ma prawo do swojego zdania i stylu fotografowania. Filmy są na bardzo wysokim poziomie. Jednakże faktycznie ciężko znaleźć zarabiającego fotografa, który miałby same stare obiektywy bez autofocusa. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - dzisiaj już nie ma ograniczenia 36 klatek na filmie, nie trzeba wypozować każdego ujęcia, teraz aparaty robią po 40 klatek/s i styl "spray & pray" jest używany niezwykle często. I dzięki temu powstają wspaniałe zdjęcia sportowe, reportażowe czy dzikiej natury.

    • @MrWitekn
      @MrWitekn ปีที่แล้ว

      Przecież filmy Pana Pawła nie są adresowane do profesjonalistów. Amatorsko fotografuję od ponad 40 lat, z przyjemnością je oglądam - rzadkie połączenie wiedzy, umiejętności jej przekazania, talentu i osobowości

  • @maciekd.8556
    @maciekd.8556 ปีที่แล้ว +1

    Nie bardzo wiadomo, do kogo właściwie skierowany jest ten film, więc ja tam żadnej łapy w dół nie daję, ale krótko i na temat: Panie Pawle, niech Pan pożyczy od kogoś jakiegoś EOS-a R* i pofotografuje nim sobie przez tydzień - i dopiero wtedy z czystym sumieniem napisze, że nie dostrzega Pan zasadniczej różnicy... 🙄
    Owszem, tryby PASM są takie same, tak samo wsadza się i wyciąga kartę SD, tak samo zgrywa zdjęcia na komputer, ale... AutoFocus w bezlusterkowcach, to jest zupełnie inna jakość!

    • @marcinpawlik2324
      @marcinpawlik2324 ปีที่แล้ว

      Paweł używa przecież bezlusterkowców, ma nawet kilka (są choćby na półce). Problem polega na tym, że mając duże doświadczenie i praktykę w fotografii analogowej i lustrzankowej próbuje tak uczyć(?) bezlusterkowca. Myśli lustrzanką I dlatego ma tak złą opinię o bezlustrach. Mając duże doświadczenie nie popełni wielu błędów ale ucząc tak kogoś początkującego takimi metodami pakujemy go na minę. Wielu starych lustrzankowych fotografów popełnia takie same błędy. Opiniują narzędzie którego nie rozumieją.

    • @maciekd.8556
      @maciekd.8556 ปีที่แล้ว +1

      @@marcinpawlik2324 Nie za bardzo rozumiem pojęcie: "myśleć lustrzanką"...? 🙄
      Ja np. lustrzanką FOTOGRAFUJĘ - na filmie. Bezlustrem też - FOTOGRAFUJĘ. I generalnie większej różnicy pomiędzy tymi aktywnościami nie odczuwam, poza jednym - w bezlustrze, owszem, TRACĘ bezpośredni kontakt wzrokowy z fotografowanym obiektem, ale w zamian za to taki bezpośredni kontakt z obiektem ZYSKUJE sensor! A przecież w tym sporcie chodzi właśnie o fotografowanie "sensorem", a nie o gapienie się na obiekt. Dla mnie to jest odwrócenie filozofii, coś jak przejście z kompasu i papierowej mapy na GPS - niby generalnie o to samo chodzi, ale porównania to nie zniesie... 😇

    • @marcinpawlik2324
      @marcinpawlik2324 ปีที่แล้ว +1

      @@maciekd.8556 I obraz w lustrzance jest porównywalny do obrazu w bezlusterkowcu? A gdzie to legendarne lustrzankowe "no nareszcie coś widać w wizjerze"? A jak korygujesz ekspozycję czy też sprawdzasz jej poprawność? A głębię ostrości jak ustalasz?

    • @maciekd.8556
      @maciekd.8556 ปีที่แล้ว

      ​@@marcinpawlik2324Przepraszam najmocniej, ale nie dam się wciągnąć w dyskusję bez sensu... 😇
      Czy fotografowanie Zorki 4 i fotografowanie Nikonem F5 - to to samo fotografowanie, czy coś zupełnie innego? A czy fotografowanie Nikonem F5 i Sony A7 IV - to to samo, czy nie to samo? A czy między Nikonem a Zorki różnica jest mniejsza, niż miedzy Sony a Nikonem - czy jest dokładnie na odwrót?
      Pan Paweł dosyć lekkomyślnie próbuje udzielić jedynie słusznej odpowiedzi na podobne pytania, dlatego... Jest jak jest. 🤣

    • @marcinpawlik2324
      @marcinpawlik2324 ปีที่แล้ว +1

      @@maciekd.8556 Trzeba poprostu dobrać metodę pracy do używanego narzedzia. A narzędzia jednak są inne.

  • @Pawel25
    @Pawel25 ปีที่แล้ว

    Kdz

  • @mariuszkleinkleju
    @mariuszkleinkleju ปีที่แล้ว

    Co jeden w tych komentarzach, to mądrzejszy od drugiego 😁 Ja robię apatatem w telefonie I nie ma różnicy między aparatem z górnej półki. Aparat fajniej się trzyma w ręce i nic po za tym.

    • @marcinpawlik2324
      @marcinpawlik2324 ปีที่แล้ว

      No jasne. Wyłap ptaka na 30m W słońcu.

    • @mariuszkleinkleju
      @mariuszkleinkleju ปีที่แล้ว

      @@marcinpawlik2324 Nie mam zamiaru robić aż takich zbliżeń makro😊

    • @PingwinKwadrokwant
      @PingwinKwadrokwant ปีที่แล้ว +1

      @mariuszkleinkleju
      Oj to chyba nie zrobiłeś ani jednego zdjęcia pełną klatką ani nawet APS-C jeżeli nie widzisz różnicy. Smartfony zrobiły bardzo duży skok w przód, praktycznie wypierając kompakty. Ale to samo zrobiły bezlusterkowce, więc nadal wygrywają o kilka dystansów.

    • @mariuszkleinkleju
      @mariuszkleinkleju ปีที่แล้ว +1

      @@PingwinKwadrokwant Tylko, że ceny tych sprzętów wzięte z kosmosu. (Obiektywy i aparaty) Wartość małego samochodu🤥

    • @marcingasek
      @marcingasek ปีที่แล้ว

      Haha😂

  • @ukaszkaminski6335
    @ukaszkaminski6335 ปีที่แล้ว

    Szkoda, ze nie ma w aparacie detektora smrodu, dobre przy katarze, jak sie wlezie...

  • @nhart-cm4xc
    @nhart-cm4xc ปีที่แล้ว

    Zgadza sie, większość instrukcji jest zbędna. Wystarczy tylko kilka podstawowych informacji.

    • @MrWitekn
      @MrWitekn 11 หลายเดือนก่อน

      a jeśli podstawowych informacji jest znacznie więcej, niż kilka ? Aparaty fotograficzne i inne sprzęty o bardzo prostej konstrukcji mogą rzeczywiście nie wymagać zapoznania się z instrukcją, ale średnio i bardziej niż średnio zaawansowane - już tak

    • @nhart-cm4xc
      @nhart-cm4xc 11 หลายเดือนก่อน

      @@MrWitekn Obecne aparaty juz potrzebują instrukcji. Podstawowe funkcje każdy opanuje, ale aby używać dodatkowych i nie często stosowanych, należy ją czytać.

    • @MrWitekn
      @MrWitekn 11 หลายเดือนก่อน

      Jak rozumiem, zgadzasz się ze mną, a nie ze swoim poprzednim wpisem?

  • @ShwarcArnold
    @ShwarcArnold ปีที่แล้ว +1

    Najważniejsze funkcje aparatu cyfrowego, to bardzo płaski profil kolorów (lub UniWB) oraz histogram (najlepiej RGB) przynajmniej w trybie LV, a najlepiej w wizjerze. Oczywiście tryb A i M to podstawa, ale nic one nie dają bez podglądu w histogram (najlepiej także zebrę), dzięki któremu poznamy poprawność ekspozycji pliku. Zdawanie się na automatykę aparatu oraz korektę ekspozycji na czuja jak w wizjerze lustrzanki, mija się w dzisiejszych czasach z sensem.

  • @dodatkidominecrafta4762
    @dodatkidominecrafta4762 ปีที่แล้ว

    2:50 to sobie wybierz punkt af-a a nie wyłaczasz
    4:00 pokazałeś słaby obiektyw ustawianie ostrości na początku ma minus że cieżko używać CPL-a jeśli ostrzy sie początkiem aparatu dlatego nie lubie takich obiektywów

  • @krzysztofwielikaniec2812
    @krzysztofwielikaniec2812 ปีที่แล้ว +1

    Może dlatego ludzie coraz cześciej wracają do analogów.Chcą kupić cyfrę idą do sklepu dostają w pudle razem z aparatem właśnie taką księgę zaczynają w domu czytać i nic z tego nie wiedzą.Potrzebują takiej osoby jak Pan żeby rozkminić" najprostszy temat. Dramat-aparaty przeładowane funkcjami tak jak komórki z których funkcji w większości nikt nie korzysta.Sztuka dla sztuki.Pozdrawiam

    • @maciekd.8556
      @maciekd.8556 ปีที่แล้ว +1

      Jasne... Wybecalowują ludziska po 10 tysięcy na aparat, a potem ciskają go w kąt, bo im się nie chce czytać instrukcji... Słuszną linię ma nasza władza! 🤣

    • @krzysztofwielikaniec2812
      @krzysztofwielikaniec2812 ปีที่แล้ว

      @@maciekd.8556 Kolego na tym kanale rozmawiamy o fotografii chyba pomyliły się Tobie kanały.

    • @maciekd.8556
      @maciekd.8556 ปีที่แล้ว

      ​@@krzysztofwielikaniec2812A to przepraszam... Zmylił mnie twój bezsensowny wpis.

    • @krzysztofwielikaniec2812
      @krzysztofwielikaniec2812 ปีที่แล้ว

      @@maciekd.8556 Rada czytaj że zrozumieniem.

    • @maciekd.8556
      @maciekd.8556 ปีที่แล้ว

      @@krzysztofwielikaniec2812 Jeszcze lepsza rada - pisz ze zrozumieniem.
      Miłego dnia! 😇

  • @marcinpawlik2324
    @marcinpawlik2324 ปีที่แล้ว +2

    Pawle, no musiałem dać łapę w dół. Polscy starzy fotografowie nie rozumieją bezlusterkowców i nie powinni nawet probować ludzi uczyć ich obsługi. Starzy zagraniczni fotografowie po przesiadce na bezlusterkowca pierwsze co (potem) przyznają to, że musieli nauczyć się obsługi aparatu na nowo. Przeczytanie i przećwiczenie instrukcji (nawet tej 900 stronicowej) jest krytycznie ważne aby sprawnie i prawidłowo obsługiwać bezlusterkowca. Bez tego tworzy się potem takie filmy. Niestety.

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  ปีที่แล้ว +12

      Nie wiem jak długo trzeba tłumaczyć, że bezlusterkowiec jest zwykłym aparatem fotograficznym którego podstawową funkcją jest FOTOGRAFOWANIE - słuchanie "naganiaczy" od reklamy, którzy wmawiają, że nabywasz cudowne urządzenie które zrobi za Ciebie wszystko to naiwność granicząca z głupotą.

    • @klubmaoobrazkowcow2470
      @klubmaoobrazkowcow2470 ปีที่แล้ว +1

      Taa.. czas na uniesienie lustra odpada i dlatego te b. l. są lepsze 🤷‍♂️

    • @marcinpawlik2324
      @marcinpawlik2324 ปีที่แล้ว +2

      @@FotografiajestFajna Bezlusterkowiec jest aparatem i zrobi to samo co każdy inny aparat. Ale bezlusterkowiec nie jest lustrzanką więc posiada pewne odmienne cechy związane również z konstrukcją aparatu, które wymuszają nauczenia się jak bezlusterkowiec działa i jak go prawidłowo obsługiwać. Do tego większość obiektywów które nie maja oznakowania głębi ostrości. Zatem zastosowanie metod obsługi jak dla lustrzanek daje nieprawidłowe i czasami błędne efekty. Tego polscy lustrzankowcy nie ogarniają i dlatego mają złą opinię o bezlusterkowcach. Jest to fantastyczne urządzenie ale trzeba się go nauczyć. I po jest tak książka instrukcja obsługi, którą trzeba przeczytać i przećwiczyć aby zrozumieć jak działają funkcje i jakie mają ograniczenia. Bezlusterkowca w przeciwieństwie do lustrzanek nie da się intuicyjnie nauczyć. Natomiast łatwym i cudownym urządzeniem fotograficznym jest dzisiaj smartfon.

    • @marcinpawlik2324
      @marcinpawlik2324 ปีที่แล้ว +1

      @@klubmaoobrazkowcow2470 Czas potrzebny na uniesienie lustra będzie miał znaczenie dla krótkich czasów. Wizjer jest istotniejszą różnicą. Ten w bezlusterkowcu pozwalana dużo więcej - jest konfigurowalny i adaptowalny. W lustrzance pracujesz tylko wzrokiem.

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  ปีที่แล้ว +6

      @@marcinpawlik2324 Jakbym słuchał faceta w sklepie który przekonuje mnie bym zamienił swoją starą, beznadziejną lustrzankę na nowoczesny aparat bezlusterkowy bo dzięki temu będę robił lepsze zdjęcia 😀