Panie Pawle... fotografujÄ amatorsko i wyÅÄ cznie dla przyjemnoÅci robienia zdjÄÄ... a dziÄki takim odcinkom jak ten, wyzbywam siÄ poczucia niekompetencji w obsÅudze doÅÄ skomplikowanego urzÄ dzenia jakim jest mÃģj, w sumie doÅÄ prosty aparat... Bardzo dziÄkujÄ:)
niezmiennie bardzo dobry jak dla mnie kanaÅ, zdecydowanÄ wiÄkszoÅÄ filmÃģw oglÄ dam od poczÄ tku do koÅca z duÅžym zainteresowaniem, czÄsto z kartkÄ i dÅugopisem w rÄku; tak trzymaj p.Pawle
Nie "demonizowaÅbym" AF. Owszem, w przypadku nieruchomych lub prawie nieruchomych obiektÃģw manual focus siÄ sprawdza, ale co poruszajÄ cymi siÄ w rÃģÅžnych kierunkach ? Od lat stosowaÅem AF ustawiony na centralnÄ czÄÅÄ kadru i w razie potrzeby uruchamiaÅem blokadÄ AF. Ostatnio testowaÅem AF z wyborem lewego oka osoby i co ? Aparat bÅyskawicznie nastawiÅ ostroÅÄ na lewe oko mojej wnuczki (dziecko czasami bardzo ruchliwe). Czy bÄdÄ c fotoamatorem daÅbym radÄ z manual focus - z pewnoÅciÄ nie. Przy okazji : nie rozumiem, dlaczego niektÃģrzy dorabiajÄ ideologiÄ do rÃģÅžnicy miÄdzy lustrzankami i bezlusterkowcami, rÃģÅžnicy jakoby wymagajÄ cej istotnej zmiany podejÅcia do fotografowania. SÄ to narzÄdzia majÄ ce nieco inne moÅžliwoÅci i tyle (niektÃģrzy zwolennicy, Åžeby nie powiedzieÄ wyznawcy, bezlusterkowcÃģw argumentujÄ tak, jakby uwaÅžali, Åže przed wprowadzeniem tego rodzaju aparatÃģw fotografia nie istniaÅa, co przypomina mi film o tym, wyÅÄ cznie jakimi aparatami moÅžna i naleÅžy fotografowaÄ krajobrazy - oczywiÅcie nie byÅ to film Pana PawÅa). P.s. ach, te pÅÃģcienne migawki szczelinowe o poziomym przebiegu
Wg mnie powinien byÄ stworzony taki tryb priorytetu: co ostatnio ustawiÅeÅ czas czy przysÅonÄ tego powinien byÄ priorytet bez koniecznoÅci przestawiania priorytetu (ostatnio przedstawiÅeÅ czas - priorytet czasu otwarcia migawki, jeÅli przysÅonÄ ostatnio ustawiÅeÅ - to priorytet przysÅony ðĪ byÅoby to o wiele wygodniejsze
Panie Pawle, czy moÅžna poruszyÄ temat czym (typy obiektywÃģw) i na jakich parametrach fotografowaÄ w teatrze, koncertach lub innych imprezach przy slabym oÅwietleniu i dynamicznej scenerii. P.s. Czy zaprosi Pan kiedyÅ PaniÄ DorotÄ i wspÃģlnie wystÄ picie w jakimÅ programie? RobiÅ Pan kilka cykli o sÅawnych fotografach. W mojej ocenie Pani Dorota zasluguje na przynajnniej jeden taki odcinek.
Zanim odpisze Ci Pan PaweÅ, to sprecyzuj, o jakie koncerty chodzi, bo na rockowym, to PaweÅ zamieÅciÅ juÅž film. Jest tam tak gÅoÅno, Åže nie ma znaczenia czym robisz. Obiektyw? zaleÅžy jakie kadry chcesz mieÄ (szeroko czy portretowo). Natomiast na koncercie w filharmonii jest zakaz robienia zdjÄÄ, lecz jeÅli masz zgodÄ, to najlepiej sprzÄt bezgÅoÅny. Od niedawna sÄ takie.
@@jacek333d ChodziÅo mi bardziej o amatorskie wystÄpy teatralne dzieci i mÅodzieÅžy oraz prezentacje rÃģÅžnych kapel z Domu Kultury. Kadry moÅže sÄ dla mnie mniej istotne. Bardziej chodzi mi o ustawianie parametrÃģw aparatu i odpowiedni dobÃģr obiektywÃģw.
E, nie zgodzÄ siÄ. Pan PaweÅ wyraÅža swoje opinie, ktÃģre nie zawsze sÄ zgodne z opiniami innych. Ten odcinek jest wyraÅšnie dla fotografa hobbysty starych aparatÃģw i wynikajÄ cych z tego metod fotografowania.
Bardzo dobry temat i realizacja. Ja dodaÅbym jeszcze priorytet czasu. Uczenie siÄ caÅej instrukcji prowadzi na manowce. Trzeba od czasu do czasu przeglÄ daÄ tytuÅy rozdziaÅÃģw i doczytywaÄ to, co wyda siÄ przydatne. JeÅli zaczyna siÄ od funkcji rozbudowanych, to juÅž moÅžna koÅczyÄ. OczywiÅcie moÅžna mieÄ inne podejÅcie: "technika mnie nie interesuje, ja wybieram kadry, duÅžo pstrykam na automacie i prowadzÄ ostrÄ selekcjÄ". To caÅkiem dobre podejÅcie dla amatora i moÅže daÄ caÅkiem dobre rezultaty. ZaleÅžy jakie sÄ nasze talenty.
KtÃģrym automacie? Auto, trybach pÃģÅautomatycznych czy trybie P ktÃģrego chyba nikt w Polsce nie potrafi dobrze wytÅumaczyÄ?A nawet tryb M pytanie jak ma skonfigurowane iso (tryb) bo tu mogÄ byÄ rÃģÅžnice w pracy w trybie. Wykrywanie oka teÅž zmienia parametry. Ja np uÅžywam zazwyczaj trybu A ale po przeÅÄ czeniu jednym przyciskiem lÄ dujÄ w trybie S, cichej migawce, innym iso - a pokrÄtÅo nadal wskazuje A. InstrukcjÄ podczas czytania trzeba przeÄwiczyÄ z aparatem w rÄku i wtedy zrozumiesz o co chodzi. Czasami sÄ niuanse tak nieintuicyjne, Åže bez wgÅÄbienia siÄ nie popracujemy prawidÅowo z aparatem. Bezlusterkowiec jest genialnym narzÄdziem ale wymaga popracowania nad nim. LustrzankÄ bierzesz i pstrykasz bo jest bardziej intuicyjna.
Takie powroty do podstaw majÄ duÅžy walor edukacyjny. Ostatnio fotografowaÅem w nietypowych dla siebie warunkach i przegapiÅem jakie czasy i czuÅoÅci aparat podobieraÅ. ZrobiÅ _technicznie poprawnie_ - ale nie po mojemu. A przecieÅž wiadomo, Åže "moja prawda jest mojsza" i sam bym to zrobiÅ lepiej ðĪĢ Hmm... trochÄ jest problem z manualnym ostrzeniem. Trudno znaleÅšÄ lustrzankÄ autofokus, ktÃģra ma przydatnÄ do tego matÃģwkÄ. Zazwyczaj sÄ one bardzo jasne i gÅadkie i wszystko wydaje siÄ na nich ostre. StareÅki Pentax *ist DS daje radÄ. Nowsze modele juÅž mniej. Podobno w belusterkowcach jest lepiej - lupka, focus-peaking itp.
Olympus OM2âĶ CudoâĶ A dziÅ tak wielu psioczy na m43 ;) Co do instrukcji, to do aparatÃģw amatorskich sÄ czÄsto grubsze, niÅž do profi. WÅaÅnie z powodu dodatkowych programÃģw typu portret, widok, makro itd. :)
W lustrzankach Canona jest jeszcze jedna ciekawa funkcja. OdÅÄ czenie obiektywu na wÅÄ czonym aparacie z przyciÅniÄtym przyciskiem podglÄ du gÅÄbi ostroÅci tymczasowo przymknie przysÅonÄ w obiektywie, aÅž do ponownego jego podÅÄ czenia, co siÄ moÅže przydaÄ np. w makro z pierÅcieniami bez przenoszenia autofocusa albo z odwrotnym mocowaniem. Natomiast rÄczna regulacja ostroÅci bez informacji zwrotnej ze wskaÅšnika detekcji ostroÅci czyli na oko, na podstawie tego co siÄ widzi w wizjerze optycznym to czysty masochizm.
TeÅž tak myÅlaÅem o ustawianiu ostroÅci patrzÄ c przez wizjer dopÃģki nie zmieniÅem Nikona d5000 na canona 5d2. W canonie obraz wydaje siÄ byÄ znacznie wiÄkszy i duÅžo bardziej szczegÃģÅowy, tak Åže nie ma wiÄkszego problemu z dokÅadnosciÄ ostrzenia (oczywiÅcie lv z przybliÅženiem jest dokÅadniejsze). A jeszcze jest moÅžliwoÅÄ dokupienia matÃģwki wspomagajÄ cej rÄczne ostrzenie.
to chyba jakieÅ kombinowanie, podglÄ d GO jest w wielu aparatach, to Åžadne nowum. Problem tylko w tym Åže sÅabo widaÄ w tych maÅych wizjerach co siÄ rozmywa, a co nie.
@@ShwarcArnold PodglÄ d GO to inna sprawa. Jak odpinasz taki obiektyw i chcesz podÅÄ czyÄ z pierÅcieniem odwrotnego mocowania albo przez tanie tuleje bez przenoszenia AF a chcesz bardziej domkniÄtÄ przysÅonÄ do makro, to nie zrobisz tego bez tej magicznej sztuczki. BÄdzie wtedy na staÅe na maksa otwarta, tak przynajmniej mam w EF-S 18-55. CiÄÅžko z makrofotografiÄ w tym przypadku, bardzo maÅa gÅÄbia ostroÅci. WciÅniÄcie przycisku podglÄ du GO przymknie przysÅonÄ jak jest ustawiona wÄÅžsza niÅž ÅwiatÅo obiektywu. Ten podglÄ d siÄ przydaje ale druga funkcja tego przycisku to jest wÅaÅnie moÅžliwoÅÄ tymczasowego ustawiania przysÅon do makro bo nie moÅžna tego zrobiÄ odÅÄ czajÄ c te styki obiektywie np. w przypadku odwrotnego mocowania.
@@piotrszopa3356 W wiÄkszoÅci aparatÃģw jest ta funkcja, nazywa siÄ ficus peaking. Teoretycznie fajna, ale w praktyce dziaÅa Årednio, bo tak naprawdÄ nie wiem gdzie znajduje siÄ ta prawdziwa pÅaszczyzna ostroÅci. Lepiej uÅžyÄ powiÄkszenia w wizjerze i dokÅadnie wyostrzyÄ cel
Pawle oglÄ daÅem chyba wszystkie Twoje filmy, tu tak wyÅoÅžyÅeÅ kawÄ na ÅawÄ Åže szkoda Åže tego nie sÅyszaÅem parÄ lat wczeÅniej. Stawiam duÅžÄ kawÄ smacznego.
Av to mÃģj ulubiony tryb, w przypadku imprez auto ISO i mogÄ zapomnieÄ o aparacie i skupiÄ siÄ na kadrach. Jedyne co mnie interesuje to przysÅona;)
@@tadeuszdudowicz3046 wszystko jest ok, a jestem zwolennikiem jasnych zdjÄÄ, duÅžo teÅž zaleÅžy od sali kiedy trzeba trochÄ doÅwietliÄ lubiÄ bÅysk ale taki Åžeby zachowaÄ kolorowe ÅwiatÅa od Dj a nie full mocy czy ttl i zabijaÄ jego oÅwietlenie.
I to jest bÅÄ d, bo powinna ciÄ nadal interesowaÄ korekta ekspozycji z uwagi na to, iÅž system pomiaru ÅwiatÅa aparatu zoptymalizowany jest pod naÅwietlanie na gotowo jpeg czyli tak jak w czasach filmu, a nie RAW jak powinno naÅwietlaÄ siÄ zdjÄcia cyfrowe w celu osiÄ gniecia najwyÅžszej ich jakoÅci.
@@ShwarcArnold odpowiem w ten sposÃģb, w reportaÅžu zawsze podobaÅy mi siÄ kolory i naÅwietlanie z dr5000, kilka lat temu byÅem na ich szkoleniu stacjonarnym potem dokupiÅem inne ich szkolenia i byÅo warto. Oni uwielbiajÄ bÅysk i uczÄ jak bÅyskaÄ jak oni, do tego dochodzi profilowanie aparatu i automatyzacja obrÃģbki, dobre okreÅlenie warunkÃģw zastanych jakie mamy i caÅa wiedza od nich Åwietnie sprawdza siÄ w praktyce. OczywiÅcie to nie jest tak Åže caÅy czas lecÄ na Av, M teÅž siÄ przyda w niektÃģrych sytuacjach ale 90% to Av. PÃģki co pracujÄ na dwÃģch 5d3 i 5d4 szkÅa Canona lub sigma art, lampy to quadralite v1, reporter 360ttl i atlas 600, tym zestawem Åwietnie mi siÄ pracuje.
@@ShwarcArnold wychodzi para mÅoda z koÅcioÅa w ktÃģrym jest ciemno na dwÃģr gdzie jest jasno, lecÄ w powietrze rÃģÅžne dekoracje itp to sÄ uÅamki sekund Åžeby zÅapaÄ tÄ chwilÄ i tu niema czasu na zabawÄ pokretÅami w manualu to nie sesja w studio Åže na spokojnie moÅžna powtÃģrzyÄ.
Ja jednak uwaÅžam Åže zrozumienie, opanowanie, a przede wszystkim posiadanie, autofocusa to absolutna podstawa dzisiaj. Przy tych wszystkich Åledzeniach obiektÃģw, oka, twarzy itd. ostrzenie manualne jest bez sensu. Dodatkowo, np. ja mam wadÄ wzroku ktÃģra wgl nie pozwala mi ostrzyÄ manualnie :(
Na reportarzach tak. Przy spokojnym robieniu zdjÄÄ juÅž nie koniecznie, a pozatym sÄ pomoce w aparacie focus peacking czy jakoÅ tak. I wtedy wiesz co jest ostre dokÅadnie.
Trzeba jednak pamiÄtaÄ, Åže autofocus ktÃģry "trafiÅ", potem na zdjÄciach moÅže okazaÄ siÄ, Åže jednak nie trafiÅ tak jak chcieliÅmy. I trzeba nauczyÄ siÄ takich sytuacji.
Nie bardzo wiadomo, do kogo wÅaÅciwie skierowany jest ten film, wiÄc ja tam Åžadnej Åapy w dÃģÅ nie dajÄ, ale krÃģtko i na temat: Panie Pawle, niech Pan poÅžyczy od kogoÅ jakiegoÅ EOS-a R* i pofotografuje nim sobie przez tydzieÅ - i dopiero wtedy z czystym sumieniem napisze, Åže nie dostrzega Pan zasadniczej rÃģÅžnicy... ð Owszem, tryby PASM sÄ takie same, tak samo wsadza siÄ i wyciÄ ga kartÄ SD, tak samo zgrywa zdjÄcia na komputer, ale... AutoFocus w bezlusterkowcach, to jest zupeÅnie inna jakoÅÄ!
PaweÅ uÅžywa przecieÅž bezlusterkowcÃģw, ma nawet kilka (sÄ choÄby na pÃģÅce). Problem polega na tym, Åže majÄ c duÅže doÅwiadczenie i praktykÄ w fotografii analogowej i lustrzankowej prÃģbuje tak uczyÄ(?) bezlusterkowca. MyÅli lustrzankÄ I dlatego ma tak zÅÄ opiniÄ o bezlustrach. MajÄ c duÅže doÅwiadczenie nie popeÅni wielu bÅÄdÃģw ale uczÄ c tak kogoÅ poczÄ tkujÄ cego takimi metodami pakujemy go na minÄ. Wielu starych lustrzankowych fotografÃģw popeÅnia takie same bÅÄdy. OpiniujÄ narzÄdzie ktÃģrego nie rozumiejÄ .
@@marcinpawlik2324 Nie za bardzo rozumiem pojÄcie: "myÅleÄ lustrzankÄ "...? ð Ja np. lustrzankÄ FOTOGRAFUJÄ - na filmie. Bezlustrem teÅž - FOTOGRAFUJÄ. I generalnie wiÄkszej rÃģÅžnicy pomiÄdzy tymi aktywnoÅciami nie odczuwam, poza jednym - w bezlustrze, owszem, TRACÄ bezpoÅredni kontakt wzrokowy z fotografowanym obiektem, ale w zamian za to taki bezpoÅredni kontakt z obiektem ZYSKUJE sensor! A przecieÅž w tym sporcie chodzi wÅaÅnie o fotografowanie "sensorem", a nie o gapienie siÄ na obiekt. Dla mnie to jest odwrÃģcenie filozofii, coÅ jak przejÅcie z kompasu i papierowej mapy na GPS - niby generalnie o to samo chodzi, ale porÃģwnania to nie zniesie... ð
@@maciekd.8556 I obraz w lustrzance jest porÃģwnywalny do obrazu w bezlusterkowcu? A gdzie to legendarne lustrzankowe "no nareszcie coÅ widaÄ w wizjerze"? A jak korygujesz ekspozycjÄ czy teÅž sprawdzasz jej poprawnoÅÄ? A gÅÄbiÄ ostroÅci jak ustalasz?
â@@marcinpawlik2324Przepraszam najmocniej, ale nie dam siÄ wciÄ gnÄ Ä w dyskusjÄ bez sensu... ð Czy fotografowanie Zorki 4 i fotografowanie Nikonem F5 - to to samo fotografowanie, czy coÅ zupeÅnie innego? A czy fotografowanie Nikonem F5 i Sony A7 IV - to to samo, czy nie to samo? A czy miÄdzy Nikonem a Zorki rÃģÅžnica jest mniejsza, niÅž miedzy Sony a Nikonem - czy jest dokÅadnie na odwrÃģt? Pan PaweÅ dosyÄ lekkomyÅlnie prÃģbuje udzieliÄ jedynie sÅusznej odpowiedzi na podobne pytania, dlatego... Jest jak jest. ðĪĢ
2:50 to sobie wybierz punkt af-a a nie wyÅaczasz 4:00 pokazaÅeÅ sÅaby obiektyw ustawianie ostroÅci na poczÄ tku ma minus Åže cieÅžko uÅžywaÄ CPL-a jeÅli ostrzy sie poczÄ tkiem aparatu dlatego nie lubie takich obiektywÃģw
NajwaÅžniejsze funkcje aparatu cyfrowego, to bardzo pÅaski profil kolorÃģw (lub UniWB) oraz histogram (najlepiej RGB) przynajmniej w trybie LV, a najlepiej w wizjerze. OczywiÅcie tryb A i M to podstawa, ale nic one nie dajÄ bez podglÄ du w histogram (najlepiej takÅže zebrÄ), dziÄki ktÃģremu poznamy poprawnoÅÄ ekspozycji pliku. Zdawanie siÄ na automatykÄ aparatu oraz korektÄ ekspozycji na czuja jak w wizjerze lustrzanki, mija siÄ w dzisiejszych czasach z sensem.
OglÄ daliÅcie starsze filmy PawÅa? jakie zdjÄcia pokazuje w swoich galeriach? STATYCZNE: drzwi, schody, pomniki. Nikogo w ruchu. Tam siÄ jego porady sprawdzajÄ (powyÅÄ czaj automatykÄ) i koÅczÄ . Jedyne z czym siÄ mogÄ zgodziÄ, to niekorzystanie z "zielonej" automatyki. Ja wiem, Åže dawniej robiono Åwietne zdjÄcia sportowe na caÅkowitym manualu, ale o tym PaweÅ milczy.
Zgadzam siÄ z tym co napisaÅeÅ. RobiÄ zdjÄcia dla przyjemnoÅci od 1984 roku, kiedy to na komunie dostaÅem aparat vilia auto. PrzeszedÅem wszystkie etapy, teraz mam Sony a 7 iv i ÅmieszÄ mnie te wszystkie porady znawcÃģw . Nigdy na tym nie zarabiaÅem i nie bÄdÄ tego robiÅ. Nie warto oglÄ daÄ tych wszystkich filmÃģw, tylko robiÄ zdjÄcia tak jak chcemy. Szkoda czasu na takie bzdury.
Tutaj stanÄ w obronie Pana PawÅa, kaÅždy ma prawo do swojego zdania i stylu fotografowania. Filmy sÄ na bardzo wysokim poziomie. JednakÅže faktycznie ciÄÅžko znaleÅšÄ zarabiajÄ cego fotografa, ktÃģry miaÅby same stare obiektywy bez autofocusa. Trzeba spojrzeÄ prawdzie w oczy - dzisiaj juÅž nie ma ograniczenia 36 klatek na filmie, nie trzeba wypozowaÄ kaÅždego ujÄcia, teraz aparaty robiÄ po 40 klatek/s i styl "spray & pray" jest uÅžywany niezwykle czÄsto. I dziÄki temu powstajÄ wspaniaÅe zdjÄcia sportowe, reportaÅžowe czy dzikiej natury.
PrzecieÅž filmy Pana PawÅa nie sÄ adresowane do profesjonalistÃģw. Amatorsko fotografujÄ od ponad 40 lat, z przyjemnoÅciÄ je oglÄ dam - rzadkie poÅÄ czenie wiedzy, umiejÄtnoÅci jej przekazania, talentu i osobowoÅci
MoÅže dlatego ludzie coraz czeÅciej wracajÄ do analogÃģw.ChcÄ kupiÄ cyfrÄ idÄ do sklepu dostajÄ w pudle razem z aparatem wÅaÅnie takÄ ksiÄgÄ zaczynajÄ w domu czytaÄ i nic z tego nie wiedzÄ .PotrzebujÄ takiej osoby jak Pan Åžeby rozkminiÄ" najprostszy temat. Dramat-aparaty przeÅadowane funkcjami tak jak komÃģrki z ktÃģrych funkcji w wiÄkszoÅci nikt nie korzysta.Sztuka dla sztuki.Pozdrawiam
Jasne... WybecalowujÄ ludziska po 10 tysiÄcy na aparat, a potem ciskajÄ go w kÄ t, bo im siÄ nie chce czytaÄ instrukcji... SÅusznÄ liniÄ ma nasza wÅadza! ðĪĢ
Co jeden w tych komentarzach, to mÄ drzejszy od drugiego ð Ja robiÄ apatatem w telefonie I nie ma rÃģÅžnicy miÄdzy aparatem z gÃģrnej pÃģÅki. Aparat fajniej siÄ trzyma w rÄce i nic po za tym.
@mariuszkleinkleju Oj to chyba nie zrobiÅeÅ ani jednego zdjÄcia peÅnÄ klatkÄ ani nawet APS-C jeÅželi nie widzisz rÃģÅžnicy. Smartfony zrobiÅy bardzo duÅžy skok w przÃģd, praktycznie wypierajÄ c kompakty. Ale to samo zrobiÅy bezlusterkowce, wiÄc nadal wygrywajÄ o kilka dystansÃģw.
a jeÅli podstawowych informacji jest znacznie wiÄcej, niÅž kilka ? Aparaty fotograficzne i inne sprzÄty o bardzo prostej konstrukcji mogÄ rzeczywiÅcie nie wymagaÄ zapoznania siÄ z instrukcjÄ , ale Årednio i bardziej niÅž Årednio zaawansowane - juÅž tak
@@MrWitekn Obecne aparaty juz potrzebujÄ instrukcji. Podstawowe funkcje kaÅždy opanuje, ale aby uÅžywaÄ dodatkowych i nie czÄsto stosowanych, naleÅžy jÄ czytaÄ.
Pawle, no musiaÅem daÄ ÅapÄ w dÃģÅ. Polscy starzy fotografowie nie rozumiejÄ bezlusterkowcÃģw i nie powinni nawet probowaÄ ludzi uczyÄ ich obsÅugi. Starzy zagraniczni fotografowie po przesiadce na bezlusterkowca pierwsze co (potem) przyznajÄ to, Åže musieli nauczyÄ siÄ obsÅugi aparatu na nowo. Przeczytanie i przeÄwiczenie instrukcji (nawet tej 900 stronicowej) jest krytycznie waÅžne aby sprawnie i prawidÅowo obsÅugiwaÄ bezlusterkowca. Bez tego tworzy siÄ potem takie filmy. Niestety.
Nie wiem jak dÅugo trzeba tÅumaczyÄ, Åže bezlusterkowiec jest zwykÅym aparatem fotograficznym ktÃģrego podstawowÄ funkcjÄ jest FOTOGRAFOWANIE - sÅuchanie "naganiaczy" od reklamy, ktÃģrzy wmawiajÄ , Åže nabywasz cudowne urzÄ dzenie ktÃģre zrobi za Ciebie wszystko to naiwnoÅÄ graniczÄ ca z gÅupotÄ .
@@FotografiajestFajna Bezlusterkowiec jest aparatem i zrobi to samo co kaÅždy inny aparat. Ale bezlusterkowiec nie jest lustrzankÄ wiÄc posiada pewne odmienne cechy zwiÄ zane rÃģwnieÅž z konstrukcjÄ aparatu, ktÃģre wymuszajÄ nauczenia siÄ jak bezlusterkowiec dziaÅa i jak go prawidÅowo obsÅugiwaÄ. Do tego wiÄkszoÅÄ obiektywÃģw ktÃģre nie maja oznakowania gÅÄbi ostroÅci. Zatem zastosowanie metod obsÅugi jak dla lustrzanek daje nieprawidÅowe i czasami bÅÄdne efekty. Tego polscy lustrzankowcy nie ogarniajÄ i dlatego majÄ zÅÄ opiniÄ o bezlusterkowcach. Jest to fantastyczne urzÄ dzenie ale trzeba siÄ go nauczyÄ. I po jest tak ksiÄ Åžka instrukcja obsÅugi, ktÃģrÄ trzeba przeczytaÄ i przeÄwiczyÄ aby zrozumieÄ jak dziaÅajÄ funkcje i jakie majÄ ograniczenia. Bezlusterkowca w przeciwieÅstwie do lustrzanek nie da siÄ intuicyjnie nauczyÄ. Natomiast Åatwym i cudownym urzÄ dzeniem fotograficznym jest dzisiaj smartfon.
@@klubmaoobrazkowcow2470 Czas potrzebny na uniesienie lustra bÄdzie miaÅ znaczenie dla krÃģtkich czasÃģw. Wizjer jest istotniejszÄ rÃģÅžnicÄ . Ten w bezlusterkowcu pozwalana duÅžo wiÄcej - jest konfigurowalny i adaptowalny. W lustrzance pracujesz tylko wzrokiem.
Panie Pawle... fotografujÄ amatorsko i wyÅÄ cznie dla przyjemnoÅci robienia zdjÄÄ... a dziÄki takim odcinkom jak ten, wyzbywam siÄ poczucia niekompetencji w obsÅudze doÅÄ skomplikowanego urzÄ dzenia jakim jest mÃģj, w sumie doÅÄ prosty aparat... Bardzo dziÄkujÄ:)
Bardzo pouczajÄ cy film - dziÄkujÄ i pozdrawiam !!!
Jest Pan bardzo dobrym wykÅadowcÄ , fajnie jest posluchaÄ (fotografowaÄ)
niezmiennie bardzo dobry jak dla mnie kanaÅ, zdecydowanÄ wiÄkszoÅÄ filmÃģw oglÄ dam od poczÄ tku do koÅca z duÅžym zainteresowaniem, czÄsto z kartkÄ i dÅugopisem w rÄku; tak trzymaj p.Pawle
Dziekuje
ð
Chcemy kolejny film w ktÃģrym omÃģwisz wszystkie funkcje w kolejnoÅci od najwaÅžniejszej do najmniejwaÅžnej
Åwietne i ciekawie. Pozdrawiam
Nie "demonizowaÅbym" AF. Owszem, w przypadku nieruchomych lub prawie nieruchomych obiektÃģw manual focus siÄ sprawdza, ale co poruszajÄ cymi siÄ w rÃģÅžnych kierunkach ? Od lat stosowaÅem AF ustawiony na centralnÄ czÄÅÄ kadru i w razie potrzeby uruchamiaÅem blokadÄ AF. Ostatnio testowaÅem AF z wyborem lewego oka osoby i co ?
Aparat bÅyskawicznie nastawiÅ ostroÅÄ na lewe oko mojej wnuczki (dziecko czasami bardzo ruchliwe). Czy bÄdÄ c fotoamatorem daÅbym radÄ z manual focus - z pewnoÅciÄ nie.
Przy okazji : nie rozumiem, dlaczego niektÃģrzy dorabiajÄ ideologiÄ do rÃģÅžnicy miÄdzy lustrzankami i bezlusterkowcami, rÃģÅžnicy jakoby wymagajÄ cej istotnej zmiany podejÅcia do fotografowania. SÄ to narzÄdzia majÄ ce nieco inne moÅžliwoÅci i tyle (niektÃģrzy zwolennicy, Åžeby nie powiedzieÄ wyznawcy, bezlusterkowcÃģw argumentujÄ tak, jakby uwaÅžali, Åže przed wprowadzeniem tego rodzaju aparatÃģw fotografia nie istniaÅa, co przypomina mi film o tym, wyÅÄ cznie jakimi aparatami moÅžna i naleÅžy fotografowaÄ krajobrazy - oczywiÅcie nie byÅ to film Pana PawÅa).
P.s. ach, te pÅÃģcienne migawki szczelinowe o poziomym przebiegu
Wg mnie powinien byÄ stworzony taki tryb priorytetu: co ostatnio ustawiÅeÅ czas czy przysÅonÄ tego powinien byÄ priorytet bez koniecznoÅci przestawiania priorytetu (ostatnio przedstawiÅeÅ czas - priorytet czasu otwarcia migawki, jeÅli przysÅonÄ ostatnio ustawiÅeÅ - to priorytet przysÅony ðĪ byÅoby to o wiele wygodniejsze
W ktÃģrymÅ najnowszym Canonie jest coÅ w tym stylu, ale jeszcze nie testowaÅem przydatnoÅci tego nowego trybu pracy.
Panie Pawle, czy moÅžna poruszyÄ temat czym (typy obiektywÃģw) i na jakich parametrach fotografowaÄ w teatrze, koncertach lub innych imprezach przy slabym oÅwietleniu i dynamicznej scenerii.
P.s.
Czy zaprosi Pan kiedyÅ PaniÄ DorotÄ i wspÃģlnie wystÄ picie w jakimÅ programie?
RobiÅ Pan kilka cykli o sÅawnych fotografach. W mojej ocenie Pani Dorota zasluguje na przynajnniej jeden taki odcinek.
Zanim odpisze Ci Pan PaweÅ, to sprecyzuj, o jakie koncerty chodzi, bo na rockowym, to PaweÅ zamieÅciÅ juÅž film. Jest tam tak gÅoÅno, Åže nie ma znaczenia czym robisz. Obiektyw? zaleÅžy jakie kadry chcesz mieÄ (szeroko czy portretowo). Natomiast na koncercie w filharmonii jest zakaz robienia zdjÄÄ, lecz jeÅli masz zgodÄ, to najlepiej sprzÄt bezgÅoÅny. Od niedawna sÄ takie.
@@jacek333d ChodziÅo mi bardziej o amatorskie wystÄpy teatralne dzieci i mÅodzieÅžy oraz prezentacje rÃģÅžnych kapel z Domu Kultury. Kadry moÅže sÄ dla mnie mniej istotne. Bardziej chodzi mi o ustawianie parametrÃģw aparatu i odpowiedni dobÃģr obiektywÃģw.
Poziom tego Åwietnego kanaÅu zmierza w zÅym kierunku.
E, nie zgodzÄ siÄ. Pan PaweÅ wyraÅža swoje opinie, ktÃģre nie zawsze sÄ zgodne z opiniami innych. Ten odcinek jest wyraÅšnie dla fotografa hobbysty starych aparatÃģw i wynikajÄ cych z tego metod fotografowania.
â@@PingwinKwadrokwanttak, ale to nigdy nie byÅ kanaÅ dla kompletnie poczÄ tkujÄ cych.
Kolego chyba wszystko byÅo juÅž omÃģwione ð coraz trudniej o temat Åžeby wszystkim dogodziÄ mimo to oglÄ dam i czekam na nastÄpne ð
Bardzo dobry temat i realizacja. Ja dodaÅbym jeszcze priorytet czasu. Uczenie siÄ caÅej instrukcji prowadzi na manowce. Trzeba od czasu do czasu przeglÄ daÄ tytuÅy rozdziaÅÃģw i doczytywaÄ to, co wyda siÄ przydatne. JeÅli zaczyna siÄ od funkcji rozbudowanych, to juÅž moÅžna koÅczyÄ.
OczywiÅcie moÅžna mieÄ inne podejÅcie: "technika mnie nie interesuje, ja wybieram kadry, duÅžo pstrykam na automacie i prowadzÄ ostrÄ selekcjÄ". To caÅkiem dobre podejÅcie dla amatora i moÅže daÄ caÅkiem dobre rezultaty. ZaleÅžy jakie sÄ nasze talenty.
KtÃģrym automacie? Auto, trybach pÃģÅautomatycznych czy trybie P ktÃģrego chyba nikt w Polsce nie potrafi dobrze wytÅumaczyÄ?A nawet tryb M pytanie jak ma skonfigurowane iso (tryb) bo tu mogÄ byÄ rÃģÅžnice w pracy w trybie. Wykrywanie oka teÅž zmienia parametry. Ja np uÅžywam zazwyczaj trybu A ale po przeÅÄ czeniu jednym przyciskiem lÄ dujÄ w trybie S, cichej migawce, innym iso - a pokrÄtÅo nadal wskazuje A. InstrukcjÄ podczas czytania trzeba przeÄwiczyÄ z aparatem w rÄku i wtedy zrozumiesz o co chodzi. Czasami sÄ niuanse tak nieintuicyjne, Åže bez wgÅÄbienia siÄ nie popracujemy prawidÅowo z aparatem. Bezlusterkowiec jest genialnym narzÄdziem ale wymaga popracowania nad nim. LustrzankÄ bierzesz i pstrykasz bo jest bardziej intuicyjna.
Takie powroty do podstaw majÄ duÅžy walor edukacyjny. Ostatnio fotografowaÅem w nietypowych dla siebie warunkach i przegapiÅem jakie czasy i czuÅoÅci aparat podobieraÅ. ZrobiÅ _technicznie poprawnie_ - ale nie po mojemu. A przecieÅž wiadomo, Åže "moja prawda jest mojsza" i sam bym to zrobiÅ lepiej ðĪĢ
Hmm... trochÄ jest problem z manualnym ostrzeniem. Trudno znaleÅšÄ lustrzankÄ autofokus, ktÃģra ma przydatnÄ do tego matÃģwkÄ. Zazwyczaj sÄ one bardzo jasne i gÅadkie i wszystko wydaje siÄ na nich ostre. StareÅki Pentax *ist DS daje radÄ. Nowsze modele juÅž mniej. Podobno w belusterkowcach jest lepiej - lupka, focus-peaking itp.
Okej Dobre ciekawe pozdrawiam serdecznie
Olympus OM2âĶ CudoâĶ A dziÅ tak wielu psioczy na m43 ;) Co do instrukcji, to do aparatÃģw amatorskich sÄ czÄsto grubsze, niÅž do profi. WÅaÅnie z powodu dodatkowych programÃģw typu portret, widok, makro itd. :)
W lustrzankach Canona jest jeszcze jedna ciekawa funkcja. OdÅÄ czenie obiektywu na wÅÄ czonym aparacie z przyciÅniÄtym przyciskiem podglÄ du gÅÄbi ostroÅci tymczasowo przymknie przysÅonÄ w obiektywie, aÅž do ponownego jego podÅÄ czenia, co siÄ moÅže przydaÄ np. w makro z pierÅcieniami bez przenoszenia autofocusa albo z odwrotnym mocowaniem. Natomiast rÄczna regulacja ostroÅci bez informacji zwrotnej ze wskaÅšnika detekcji ostroÅci czyli na oko, na podstawie tego co siÄ widzi w wizjerze optycznym to czysty masochizm.
TeÅž tak myÅlaÅem o ustawianiu ostroÅci patrzÄ c przez wizjer dopÃģki nie zmieniÅem Nikona d5000 na canona 5d2. W canonie obraz wydaje siÄ byÄ znacznie wiÄkszy i duÅžo bardziej szczegÃģÅowy, tak Åže nie ma wiÄkszego problemu z dokÅadnosciÄ ostrzenia (oczywiÅcie lv z przybliÅženiem jest dokÅadniejsze). A jeszcze jest moÅžliwoÅÄ dokupienia matÃģwki wspomagajÄ cej rÄczne ostrzenie.
to chyba jakieÅ kombinowanie, podglÄ d GO jest w wielu aparatach, to Åžadne nowum. Problem tylko w tym Åže sÅabo widaÄ w tych maÅych wizjerach co siÄ rozmywa, a co nie.
@@ShwarcArnold PodglÄ d GO to inna sprawa. Jak odpinasz taki obiektyw i chcesz podÅÄ czyÄ z pierÅcieniem odwrotnego mocowania albo przez tanie tuleje bez przenoszenia AF a chcesz bardziej domkniÄtÄ przysÅonÄ do makro, to nie zrobisz tego bez tej magicznej sztuczki. BÄdzie wtedy na staÅe na maksa otwarta, tak przynajmniej mam w EF-S 18-55. CiÄÅžko z makrofotografiÄ w tym przypadku, bardzo maÅa gÅÄbia ostroÅci. WciÅniÄcie przycisku podglÄ du GO przymknie przysÅonÄ jak jest ustawiona wÄÅžsza niÅž ÅwiatÅo obiektywu. Ten podglÄ d siÄ przydaje ale druga funkcja tego przycisku to jest wÅaÅnie moÅžliwoÅÄ tymczasowego ustawiania przysÅon do makro bo nie moÅžna tego zrobiÄ odÅÄ czajÄ c te styki obiektywie np. w przypadku odwrotnego mocowania.
W canonie moÅžna wÅÄ czyÄ podÅwietlanie ostrych elementÃģw w live view. Super sprawa dla osÃģb z wadÄ wzroku
@@piotrszopa3356 W wiÄkszoÅci aparatÃģw jest ta funkcja, nazywa siÄ ficus peaking. Teoretycznie fajna, ale w praktyce dziaÅa Årednio, bo tak naprawdÄ nie wiem gdzie znajduje siÄ ta prawdziwa pÅaszczyzna ostroÅci. Lepiej uÅžyÄ powiÄkszenia w wizjerze i dokÅadnie wyostrzyÄ cel
Pawle oglÄ daÅem chyba wszystkie Twoje filmy, tu tak wyÅoÅžyÅeÅ kawÄ na ÅawÄ Åže szkoda Åže tego nie sÅyszaÅem parÄ lat wczeÅniej. Stawiam duÅžÄ kawÄ smacznego.
Av to mÃģj ulubiony tryb, w przypadku imprez auto ISO i mogÄ zapomnieÄ o aparacie i skupiÄ siÄ na kadrach. Jedyne co mnie interesuje to przysÅona;)
@@tadeuszdudowicz3046 wszystko jest ok, a jestem zwolennikiem jasnych zdjÄÄ, duÅžo teÅž zaleÅžy od sali kiedy trzeba trochÄ doÅwietliÄ lubiÄ bÅysk ale taki Åžeby zachowaÄ kolorowe ÅwiatÅa od Dj a nie full mocy czy ttl i zabijaÄ jego oÅwietlenie.
Bardzo dynamiczne zdjÄcia musi robiÄ ð
I to jest bÅÄ d, bo powinna ciÄ nadal interesowaÄ korekta ekspozycji z uwagi na to, iÅž system pomiaru ÅwiatÅa aparatu zoptymalizowany jest pod naÅwietlanie na gotowo jpeg czyli tak jak w czasach filmu, a nie RAW jak powinno naÅwietlaÄ siÄ zdjÄcia cyfrowe w celu osiÄ gniecia najwyÅžszej ich jakoÅci.
@@ShwarcArnold odpowiem w ten sposÃģb, w reportaÅžu zawsze podobaÅy mi siÄ kolory i naÅwietlanie z dr5000, kilka lat temu byÅem na ich szkoleniu stacjonarnym potem dokupiÅem inne ich szkolenia i byÅo warto. Oni uwielbiajÄ bÅysk i uczÄ jak bÅyskaÄ jak oni, do tego dochodzi profilowanie aparatu i automatyzacja obrÃģbki, dobre okreÅlenie warunkÃģw zastanych jakie mamy i caÅa wiedza od nich Åwietnie sprawdza siÄ w praktyce. OczywiÅcie to nie jest tak Åže caÅy czas lecÄ na Av, M teÅž siÄ przyda w niektÃģrych sytuacjach ale 90% to Av. PÃģki co pracujÄ na dwÃģch 5d3 i 5d4 szkÅa Canona lub sigma art, lampy to quadralite v1, reporter 360ttl i atlas 600, tym zestawem Åwietnie mi siÄ pracuje.
@@ShwarcArnold wychodzi para mÅoda z koÅcioÅa w ktÃģrym jest ciemno na dwÃģr gdzie jest jasno, lecÄ w powietrze rÃģÅžne dekoracje itp to sÄ uÅamki sekund Åžeby zÅapaÄ tÄ chwilÄ i tu niema czasu na zabawÄ pokretÅami w manualu to nie sesja w studio Åže na spokojnie moÅžna powtÃģrzyÄ.
Ja jednak uwaÅžam Åže zrozumienie, opanowanie, a przede wszystkim posiadanie, autofocusa to absolutna podstawa dzisiaj. Przy tych wszystkich Åledzeniach obiektÃģw, oka, twarzy itd. ostrzenie manualne jest bez sensu.
Dodatkowo, np. ja mam wadÄ wzroku ktÃģra wgl nie pozwala mi ostrzyÄ manualnie :(
Na reportarzach tak. Przy spokojnym robieniu zdjÄÄ juÅž nie koniecznie, a pozatym sÄ pomoce w aparacie focus peacking czy jakoÅ tak. I wtedy wiesz co jest ostre dokÅadnie.
@@adrianelsner4936 tylko po co?
Trzeba jednak pamiÄtaÄ, Åže autofocus ktÃģry "trafiÅ", potem na zdjÄciach moÅže okazaÄ siÄ, Åže jednak nie trafiÅ tak jak chcieliÅmy. I trzeba nauczyÄ siÄ takich sytuacji.
@@SuperQnaa Dla zabawy starymi manulanymi szkÅami.
@@adrianelsner4936 Focus peaking to wÅaÅciwie autofocus tylko interaktywny
Nie bardzo wiadomo, do kogo wÅaÅciwie skierowany jest ten film, wiÄc ja tam Åžadnej Åapy w dÃģÅ nie dajÄ, ale krÃģtko i na temat: Panie Pawle, niech Pan poÅžyczy od kogoÅ jakiegoÅ EOS-a R* i pofotografuje nim sobie przez tydzieÅ - i dopiero wtedy z czystym sumieniem napisze, Åže nie dostrzega Pan zasadniczej rÃģÅžnicy... ð
Owszem, tryby PASM sÄ takie same, tak samo wsadza siÄ i wyciÄ ga kartÄ SD, tak samo zgrywa zdjÄcia na komputer, ale... AutoFocus w bezlusterkowcach, to jest zupeÅnie inna jakoÅÄ!
PaweÅ uÅžywa przecieÅž bezlusterkowcÃģw, ma nawet kilka (sÄ choÄby na pÃģÅce). Problem polega na tym, Åže majÄ c duÅže doÅwiadczenie i praktykÄ w fotografii analogowej i lustrzankowej prÃģbuje tak uczyÄ(?) bezlusterkowca. MyÅli lustrzankÄ I dlatego ma tak zÅÄ opiniÄ o bezlustrach. MajÄ c duÅže doÅwiadczenie nie popeÅni wielu bÅÄdÃģw ale uczÄ c tak kogoÅ poczÄ tkujÄ cego takimi metodami pakujemy go na minÄ. Wielu starych lustrzankowych fotografÃģw popeÅnia takie same bÅÄdy. OpiniujÄ narzÄdzie ktÃģrego nie rozumiejÄ .
@@marcinpawlik2324 Nie za bardzo rozumiem pojÄcie: "myÅleÄ lustrzankÄ "...? ð
Ja np. lustrzankÄ FOTOGRAFUJÄ - na filmie. Bezlustrem teÅž - FOTOGRAFUJÄ. I generalnie wiÄkszej rÃģÅžnicy pomiÄdzy tymi aktywnoÅciami nie odczuwam, poza jednym - w bezlustrze, owszem, TRACÄ bezpoÅredni kontakt wzrokowy z fotografowanym obiektem, ale w zamian za to taki bezpoÅredni kontakt z obiektem ZYSKUJE sensor! A przecieÅž w tym sporcie chodzi wÅaÅnie o fotografowanie "sensorem", a nie o gapienie siÄ na obiekt. Dla mnie to jest odwrÃģcenie filozofii, coÅ jak przejÅcie z kompasu i papierowej mapy na GPS - niby generalnie o to samo chodzi, ale porÃģwnania to nie zniesie... ð
@@maciekd.8556 I obraz w lustrzance jest porÃģwnywalny do obrazu w bezlusterkowcu? A gdzie to legendarne lustrzankowe "no nareszcie coÅ widaÄ w wizjerze"? A jak korygujesz ekspozycjÄ czy teÅž sprawdzasz jej poprawnoÅÄ? A gÅÄbiÄ ostroÅci jak ustalasz?
â@@marcinpawlik2324Przepraszam najmocniej, ale nie dam siÄ wciÄ gnÄ Ä w dyskusjÄ bez sensu... ð
Czy fotografowanie Zorki 4 i fotografowanie Nikonem F5 - to to samo fotografowanie, czy coÅ zupeÅnie innego? A czy fotografowanie Nikonem F5 i Sony A7 IV - to to samo, czy nie to samo? A czy miÄdzy Nikonem a Zorki rÃģÅžnica jest mniejsza, niÅž miedzy Sony a Nikonem - czy jest dokÅadnie na odwrÃģt?
Pan PaweÅ dosyÄ lekkomyÅlnie prÃģbuje udzieliÄ jedynie sÅusznej odpowiedzi na podobne pytania, dlatego... Jest jak jest. ðĪĢ
@@maciekd.8556 Trzeba poprostu dobraÄ metodÄ pracy do uÅžywanego narzedzia. A narzÄdzia jednak sÄ inne.
2:50 to sobie wybierz punkt af-a a nie wyÅaczasz
4:00 pokazaÅeÅ sÅaby obiektyw ustawianie ostroÅci na poczÄ tku ma minus Åže cieÅžko uÅžywaÄ CPL-a jeÅli ostrzy sie poczÄ tkiem aparatu dlatego nie lubie takich obiektywÃģw
Instrukcja do olympus OM 10 mI III s wynosi 176 stron.Aparat dla amatorow.
NajwaÅžniejsze funkcje aparatu cyfrowego, to bardzo pÅaski profil kolorÃģw (lub UniWB) oraz histogram (najlepiej RGB) przynajmniej w trybie LV, a najlepiej w wizjerze. OczywiÅcie tryb A i M to podstawa, ale nic one nie dajÄ bez podglÄ du w histogram (najlepiej takÅže zebrÄ), dziÄki ktÃģremu poznamy poprawnoÅÄ ekspozycji pliku. Zdawanie siÄ na automatykÄ aparatu oraz korektÄ ekspozycji na czuja jak w wizjerze lustrzanki, mija siÄ w dzisiejszych czasach z sensem.
OglÄ daliÅcie starsze filmy PawÅa? jakie zdjÄcia pokazuje w swoich galeriach? STATYCZNE: drzwi, schody, pomniki. Nikogo w ruchu. Tam siÄ jego porady sprawdzajÄ (powyÅÄ czaj automatykÄ) i koÅczÄ . Jedyne z czym siÄ mogÄ zgodziÄ, to niekorzystanie z "zielonej" automatyki. Ja wiem, Åže dawniej robiono Åwietne zdjÄcia sportowe na caÅkowitym manualu, ale o tym PaweÅ milczy.
Zgadzam siÄ z tym co napisaÅeÅ. RobiÄ zdjÄcia dla przyjemnoÅci od 1984 roku, kiedy to na komunie dostaÅem aparat vilia auto. PrzeszedÅem wszystkie etapy, teraz mam Sony a 7 iv i ÅmieszÄ mnie te wszystkie porady znawcÃģw . Nigdy na tym nie zarabiaÅem i nie bÄdÄ tego robiÅ. Nie warto oglÄ daÄ tych wszystkich filmÃģw, tylko robiÄ zdjÄcia tak jak chcemy. Szkoda czasu na takie bzdury.
Tutaj stanÄ w obronie Pana PawÅa, kaÅždy ma prawo do swojego zdania i stylu fotografowania. Filmy sÄ na bardzo wysokim poziomie. JednakÅže faktycznie ciÄÅžko znaleÅšÄ zarabiajÄ cego fotografa, ktÃģry miaÅby same stare obiektywy bez autofocusa. Trzeba spojrzeÄ prawdzie w oczy - dzisiaj juÅž nie ma ograniczenia 36 klatek na filmie, nie trzeba wypozowaÄ kaÅždego ujÄcia, teraz aparaty robiÄ po 40 klatek/s i styl "spray & pray" jest uÅžywany niezwykle czÄsto. I dziÄki temu powstajÄ wspaniaÅe zdjÄcia sportowe, reportaÅžowe czy dzikiej natury.
PrzecieÅž filmy Pana PawÅa nie sÄ adresowane do profesjonalistÃģw. Amatorsko fotografujÄ od ponad 40 lat, z przyjemnoÅciÄ je oglÄ dam - rzadkie poÅÄ czenie wiedzy, umiejÄtnoÅci jej przekazania, talentu i osobowoÅci
Kdz
Szkoda, ze nie ma w aparacie detektora smrodu, dobre przy katarze, jak sie wlezie...
MoÅže dlatego ludzie coraz czeÅciej wracajÄ do analogÃģw.ChcÄ kupiÄ cyfrÄ idÄ do sklepu dostajÄ w pudle razem z aparatem wÅaÅnie takÄ ksiÄgÄ zaczynajÄ w domu czytaÄ i nic z tego nie wiedzÄ .PotrzebujÄ takiej osoby jak Pan Åžeby rozkminiÄ" najprostszy temat. Dramat-aparaty przeÅadowane funkcjami tak jak komÃģrki z ktÃģrych funkcji w wiÄkszoÅci nikt nie korzysta.Sztuka dla sztuki.Pozdrawiam
Jasne... WybecalowujÄ ludziska po 10 tysiÄcy na aparat, a potem ciskajÄ go w kÄ t, bo im siÄ nie chce czytaÄ instrukcji... SÅusznÄ liniÄ ma nasza wÅadza! ðĪĢ
@@maciekd.8556 Kolego na tym kanale rozmawiamy o fotografii chyba pomyliÅy siÄ Tobie kanaÅy.
â@@krzysztofwielikaniec2812A to przepraszam... ZmyliÅ mnie twÃģj bezsensowny wpis.
@@maciekd.8556 Rada czytaj Åže zrozumieniem.
@@krzysztofwielikaniec2812 Jeszcze lepsza rada - pisz ze zrozumieniem.
MiÅego dnia! ð
Co jeden w tych komentarzach, to mÄ drzejszy od drugiego ð Ja robiÄ apatatem w telefonie I nie ma rÃģÅžnicy miÄdzy aparatem z gÃģrnej pÃģÅki. Aparat fajniej siÄ trzyma w rÄce i nic po za tym.
No jasne. WyÅap ptaka na 30m W sÅoÅcu.
@@marcinpawlik2324 Nie mam zamiaru robiÄ aÅž takich zbliÅžeÅ makroð
@mariuszkleinkleju
Oj to chyba nie zrobiÅeÅ ani jednego zdjÄcia peÅnÄ klatkÄ ani nawet APS-C jeÅželi nie widzisz rÃģÅžnicy. Smartfony zrobiÅy bardzo duÅžy skok w przÃģd, praktycznie wypierajÄ c kompakty. Ale to samo zrobiÅy bezlusterkowce, wiÄc nadal wygrywajÄ o kilka dystansÃģw.
@@PingwinKwadrokwant Tylko, Åže ceny tych sprzÄtÃģw wziÄte z kosmosu. (Obiektywy i aparaty) WartoÅÄ maÅego samochoduðĪĨ
Hahað
Zgadza sie, wiÄkszoÅÄ instrukcji jest zbÄdna. Wystarczy tylko kilka podstawowych informacji.
a jeÅli podstawowych informacji jest znacznie wiÄcej, niÅž kilka ? Aparaty fotograficzne i inne sprzÄty o bardzo prostej konstrukcji mogÄ rzeczywiÅcie nie wymagaÄ zapoznania siÄ z instrukcjÄ , ale Årednio i bardziej niÅž Årednio zaawansowane - juÅž tak
@@MrWitekn Obecne aparaty juz potrzebujÄ instrukcji. Podstawowe funkcje kaÅždy opanuje, ale aby uÅžywaÄ dodatkowych i nie czÄsto stosowanych, naleÅžy jÄ czytaÄ.
Jak rozumiem, zgadzasz siÄ ze mnÄ , a nie ze swoim poprzednim wpisem?
Pawle, no musiaÅem daÄ ÅapÄ w dÃģÅ. Polscy starzy fotografowie nie rozumiejÄ bezlusterkowcÃģw i nie powinni nawet probowaÄ ludzi uczyÄ ich obsÅugi. Starzy zagraniczni fotografowie po przesiadce na bezlusterkowca pierwsze co (potem) przyznajÄ to, Åže musieli nauczyÄ siÄ obsÅugi aparatu na nowo. Przeczytanie i przeÄwiczenie instrukcji (nawet tej 900 stronicowej) jest krytycznie waÅžne aby sprawnie i prawidÅowo obsÅugiwaÄ bezlusterkowca. Bez tego tworzy siÄ potem takie filmy. Niestety.
Nie wiem jak dÅugo trzeba tÅumaczyÄ, Åže bezlusterkowiec jest zwykÅym aparatem fotograficznym ktÃģrego podstawowÄ funkcjÄ jest FOTOGRAFOWANIE - sÅuchanie "naganiaczy" od reklamy, ktÃģrzy wmawiajÄ , Åže nabywasz cudowne urzÄ dzenie ktÃģre zrobi za Ciebie wszystko to naiwnoÅÄ graniczÄ ca z gÅupotÄ .
Taa.. czas na uniesienie lustra odpada i dlatego te b. l. sÄ lepsze ðĪ·ââïļ
@@FotografiajestFajna Bezlusterkowiec jest aparatem i zrobi to samo co kaÅždy inny aparat. Ale bezlusterkowiec nie jest lustrzankÄ wiÄc posiada pewne odmienne cechy zwiÄ zane rÃģwnieÅž z konstrukcjÄ aparatu, ktÃģre wymuszajÄ nauczenia siÄ jak bezlusterkowiec dziaÅa i jak go prawidÅowo obsÅugiwaÄ. Do tego wiÄkszoÅÄ obiektywÃģw ktÃģre nie maja oznakowania gÅÄbi ostroÅci. Zatem zastosowanie metod obsÅugi jak dla lustrzanek daje nieprawidÅowe i czasami bÅÄdne efekty. Tego polscy lustrzankowcy nie ogarniajÄ i dlatego majÄ zÅÄ opiniÄ o bezlusterkowcach. Jest to fantastyczne urzÄ dzenie ale trzeba siÄ go nauczyÄ. I po jest tak ksiÄ Åžka instrukcja obsÅugi, ktÃģrÄ trzeba przeczytaÄ i przeÄwiczyÄ aby zrozumieÄ jak dziaÅajÄ funkcje i jakie majÄ ograniczenia. Bezlusterkowca w przeciwieÅstwie do lustrzanek nie da siÄ intuicyjnie nauczyÄ. Natomiast Åatwym i cudownym urzÄ dzeniem fotograficznym jest dzisiaj smartfon.
@@klubmaoobrazkowcow2470 Czas potrzebny na uniesienie lustra bÄdzie miaÅ znaczenie dla krÃģtkich czasÃģw. Wizjer jest istotniejszÄ rÃģÅžnicÄ . Ten w bezlusterkowcu pozwalana duÅžo wiÄcej - jest konfigurowalny i adaptowalny. W lustrzance pracujesz tylko wzrokiem.
@@marcinpawlik2324 Jakbym sÅuchaÅ faceta w sklepie ktÃģry przekonuje mnie bym zamieniÅ swojÄ starÄ , beznadziejnÄ lustrzankÄ na nowoczesny aparat bezlusterkowy bo dziÄki temu bÄdÄ robiÅ lepsze zdjÄcia ð