Varga Dezső: A részecskefizika útkereső kora (Atomcsill, 2024.02.08.)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ก.พ. 2024
  • Előadó: Varga Dezső (Wigner FK)
    Cím: A részecskefizika útkereső kora - megértenénk-e a kérdést, ha a Világegyetem válaszolna?
    Időpont: 2024.02.08.
    Kivonat: Anyu, köszönöm a szülinapi távcsövet, csupa fénylő galaxis az ég! De miért forog mind olyan furán? Környezetből tanultuk, hogy a gravitációs erő négyzetesen csökken a távolsággal… nem kellene a külsejének lassabban forognia? Hát, tudod kislányom, nem minden anyag, ami fénylik… lehet hogy sötét. De akkor mi az? Van a mi Galaxisunkban is, vagy bennünk is…?
    Sokszor előfordult a tudomány fejlődése során, hogy egyszerű kérdésekre nem tudtuk a választ, mert hiányzott valami lényeges elem. Amikor aztán megleltük, nem mindig örülhettünk, mert néha fura vagy bonyolult volt a válasz. Mi a gravitáció? (Olyan igazából nincs is.) Miért kering csak adott pályákon egy elektron az atommag körül? (Nem is kering, nem is pályán…)
    A részecskefizika - ami az anyag legalapvetőbb szerkezetének megértését tűzte zászlójára - olyan kérdésekbe ütközött, amiket meglepően egyszerű megérteni, de nem igazán látszik hol keressük a választ. Valahogy a részecskefizika jelenlegi világképe túl „tökéletes”. Az előadás bemutatja a részecskefizika alapgondolatait, az ezt megalapozó felfedezéseket, a méréseket végző szuper-mikroszkópokat azaz gyorsítókat, és hogy milyen kérdéseken töprengenek a jelen részecskefizikusai, legjobb úton afelé hogy „ők még ugye nem tudták… ” kezdetű mondatok alanyaivá váljanak valamikor a jövőben.
    További információ: atomcsill.elte.hu/NEW/events/a...

ความคิดเห็น • 39

  • @attilamerenyimd5161

    hu de jó előadás, köszi, DGY, Takács Gábor mellett új kedvenc

  • @jenohathazi920

    Nagyon köszönöm, igazén élveztem az előadást, gratulálok Varga Dezső úrnak

  • @lynx655

    Jó látni, hogy dgy még mindig rendet vág a kommentek között. :D

  • @MLaciBp

    Köszönöm!

  • @istvansanta3725

    Szuper volt

  • @V_Atti
    @V_Atti  +1

    Tetszett, köszönöm.

  • @Korompori_LeeLa

    Sziasztok!

  • @csababorbely3453

    Ha már megmagyaráz ennyi mindent az SM, a gravitácio kivételével, nem lehetne erröl egy elöadás hogy hol van elakadás az elméletek egyesitésénél?Szoval a GUT és ToE problémáirol szoló előadás is izgalmas lehetne. Esetleg szóbakerülhetnének az univerzum-elméletek (E8E8, So32 stb), és ezek közötti átfedések. (vagy másik előadásban) ....

  • @user-ne2vr2hr4s

    Tetszett az előadás, köszönöm szépen! Szeretném megkérdezni, vannak-e számítások arra vonatkozóan, hogy az inflációs korszakban, a felfúvódást létrehozó inflációs térben, létrejöttek-e virtuális "inflatron részecskék"? Ha igen, hathatott-e rájuk az egyesített erős-gyenge-elektromágneses erő, ami talán néhány csoportosulást stabilizált? Ezek a részecske csoportok ("""atomok""") az inflációs tér összeomlása után is megmaradhattak? Mivel antigravitációs hatásuk van, így nem csomósodhatnak, viszont tömegük van, hat rájuk a gravitáció, így alkothatnák a sötét anyagot. Elnézést, ha butaságokat hordtam össze, sajnos nem tudom a matekot. :)

  • @dgy137
    @dgy137  +4

    Valamilyen rejtélyes módon törlődött egy tegnapi kérdés és az arra adott válaszom.

  • @ls0132
    @ls0132  +1

    Értik már a fizikusok a kvantummechanikát? A Schrödinger egyenlet időben megfordítható, a mérés viszont irreverzibilis. Akkor nem írja le a Schrödinger egyenlet a mérést? Hogy jön ki a Born szabály? Vagy nem komplett a kvantummechanika? Nem egy zárt elmélet?

  • @kareszkedves3508

    Üdvözlöm. Tetszett nagyon az előadás, de lenne egy velős kérdésem, észrevételem. 22 perc 30mp -től a táblára rajzolt dolog teljesen lehetetlen. Maga a rajz, is, mert egy elektron nyílván sokszázszor lassabban mehet mint a fény. A rajz, nyílván nem jó, mert a fény nem kanyarodhat vissza, de ha hipotetikus is, akkor sem, mivel bármelyik irányba is bocsájtana ki fotont, sehogy sem nyelheti el, mivel a foton csak fénysebességgel mehet, az elektron meg csak azzal nem.

  • @peterbecskei

    Van amit nem értek a Higgs-el kapcsolatban? Ha minden részecskének tömeget ad akkor nagyon nagy "darab" számú lehet és nagyon sok kölcsönhatásban "benne" van akkor miért tartott 40 évig mire megtalálták?

  • @csabanagy8071

    A sötét anyag és a gravitáció problémáját nem lehet a részecske fizika eszközrendszerével megoldani, mivel ezek a hatásokat sokkal alapvetőbb dolgok okozzák.

  • @zsoltkincses2092

    A pályaintegrált minimalizálni kell, nem kiszámolni. Variációszámítás. 😆