Nie jestem wyuczonym człowiekiem lecz moimi zainteresowaniami są fizyka i wszechświat. Uwielbiam pana Leszka za to że go rozumiem uważam że jest perełka Astrofazy pozdrawiam.
W książce były chyba jednak 3 gwiazdy, bo był opisany moment, gdy dwie się nałożyły i zasłaniały trzecią, których obliczenia innych graczy nie uwzględniały - po czym, jak zwykle, nastąpił koniec kolejnej cywilizacji (w grze). No i sama nazwa obcych: Trisolarianie - od TRZECH słońc.
@@norbertgrochala4899tak, czyli 3 gwiazdy - Proxima Centauri / Alfa Centauri A / Alfa Centauri B - te trzy gwiazdy tworzą właśnie system Alfa Centauri
Nieprzewidywalność ukladu 3 cial wynika z faktu że równania różniczkowe które mogłyby opisywać taki układ są niestabilne, tj mała zmiana parametrów wejściowych może powodować dużą zmianę wyniku. Aby móc podac dokładny wynik, musielibyśmy podac parametry z dokładnością do nieskonczonej liczby miejsc po przecinku. To w sumie matematyczny opis tzw efektu motyla. Podobnie jest z równaniami opisujacymi pogodę.
W książce była bardzo fajnie opisana zasada działania tego "ludzkiego" komputera i wszystko w miarę kleiło się do kupy - w sensie dowiadywaliśmy się dlaczego każdy żołnierz wie co ma robić. Brakowało mi trochę tych wyjaśnień w serialu ale według mnie i tak jest fajny, szczególnie jak na netflixową adaptację.
Hmmm w sumie to ludzkość opracowała sposób na odwodnienie, potrzebna jest do tego pewna substancja ułatwiająca usuwanie wody z organizmu 😂 jak się zastanowić to też pozwala przeczekać gorszy okres, tylko ponowne nawodnienie bywa dość bolesnym przeżyciem, zwłaszcza jak przesadzimy z tą substancją 😅🤯
@@janusz_sram666wczoraj skończyłem "La Mort immortelle" (śmierć nieśmiertelna) - tytuł dziwaczny francuskiego przekładu 😮 autor "przechodzi samego siebie" do końca. Więcej science niż fiction . Ale to science jest naprawďę fiction ... franchement 😊 zachęcam do przeczytania trylogii do końca
Odnośnie podejścia współczesnych Chin do czasów Mao i rewolucji kulturalnej. Jakby ktoś miał okazję zwiedzać kraj za wielkim murem to polecam zainteresować się chińsko koreańskim pograniczem. Są tam organizowane rejsy rzeką wzdłuż granicy aby móc z odległości pooglądać Koreę Północną. Młodzi Chińczycy są zszokowani opisem życia w reżimie Kima, zaś starsi cieszą się, że u nich już tak nie ma. Oni też nie chcą wracać do czasów komuny tak jak my. Bo ludzie przecież pamiętają i ze sobą rozmawiają.
@@mattelew9754 no widzisz, a ja wybrałam się tam zanim założyłam rodzinę. Póki było mnie na to stać i nie musiałam się martwić jak dzieci dadzą radę podczas 10h lotu. Bardzo ciekawe doświadczenie. Chociaż warto znać kogoś kto zna mandaryński.
W książce też były 3 gwiazdy. Problem 3 ciał dotyczy układu 3 gwiazd, a planeta jest tylko "dodatkowym" ciałem które jest miotane pomiędzy nimi. Planeta nazywała się Trisolaris.
Książki pykłem już dawno temu, teraz obejrzałem film i teraz także obejrzałem Wasz film. I podejrzewam że większość oglądaczy teraz sobie myśli że wokół naszej gwiazdy krąży więcej niż 3 ciała ( planety ) a się nie kłócą 😂.
Kiedy dowiedziałam się że pojawi się serial pomyślala: jak oni przedstawią technologię? Dzwignęli...wiadomo z książką sie nie równa ale powiem, że dali radę!
W książce było wiele razy podane że planeta Trisolarian jest w układzie Alpha Centauri. Apropos sceny z ludzkim komputerem, to w książce żołnierze byli przez dłuższy czas uczeni co mają robić a osoby odpowiedzialne za to to był Newton i Turing. Niestety serial jest tak skonstruowany, że jeśli nie przeczytałeś książki to możesz się nim bardzo zmęczyć. Wesołych Świąt życzę i Pozdrawiam.
0:34 Długo im zajęło przeczytanie "Ananke" Lema... Problem trzech ciał jest algebraiczne rozwiązywalny bez problemu. Konkretne, ścisłe dane, nielimitowany stosunek czasu oczekiwania na wynik do prędkości obliczeń - i nie ma sprawy. Ale jak mierzymy z taką dokładnością, jaką mamy, poruszamy się z taką prędkością, z jaką się poruszamy, a liczymy tak.szybko, jak umiemy, to obliczenie.kolejnej korekty dostaniemy ciężko za późno w stosunku do momentu, w którym powinniśmy ją wprowadzić. Problem trzech ciał to nie problem teoretyczny - dużo więcej ciał oddziaływujących na siebie grawitacyjnie potrafimy kontrolować - tylko powoli. Ale zawsze pozostaje granica dokładności danych wejściowych i czasu wyliczenia poprawki. Rozwiązanie jest proste - olać dokładność. Czy na powierzchni, dla lądownika praktycznie płaskiej, wylądujemy metr w lewo czy do przodu, to pryszcz. Zależności marginalne trzeba umieć wyrzucić z obliczeń.
z tego co mi wiadomo to problem trzech ciał jest rozwiązywalny na krótką metę, na dłuższy okres czasu obliczenia dotyczące oddziaływań między trzema ciałami są na tyle niedokładne, że nie po czasie kompletnie błędne
@@lamardavis8260 A o czym ja pisałem? Jest rozwiazywalny na dowolna metę, pod warunkiem dowolnej dokładności danych i dowolnej prędkości obliczeń. Trzy ciała potrafią już naszą dokładność pomiaru i prędkość obliczeń przegonić. Ananke...
Jesli omawiacie seriale , to warto zwrocic uwage na The Expanse (prime video) - tez na podstawie bardzo ciekwaej serii ksiazek , tez duza uwaga na zgode z prawami fizyki
W książce były trzy gwiazdy, stąd Trisolarianie. Mało tego to był układ Alfa, Beta i Proxima Centauri, tym bardziej, że sygnał radiowy docierał tam po 4 latach.
SKoro księżyce krążą wokół planet, te planety krążą wokół gwiazd, a te układy planetarne krążą wokół czarnej dziury w centrum galaktyki, czy możliwe jest, żeby układ planetarny, ze swoją gwiazdą w centrum, krążył po orbicie innej, dużo większej gwiazdy? Skoro istnieje tak ogromna gwiazda jak VY Canis Majoris czy po jakiejś jej orbicie mógł by krążyć np. Układ Słoneczny i czy znamy takie przypadki?
@@krzysiekaikis-4w którym serialu? Bo dziś akurat skończyłem oglądać i ewidentnie są tam 3 gwiazdy xd. Nazywając je po "ludzku" to byłyby Proxima Centauri / Alfa Centauri A / Alfa Centauri B. Oni gadają o 4, bo błędnie wplataja w to planetę Proxima Centauri B
Najwięksźe wrażenie zrobiło na mnie zawołanie króla "NAWADNIAJCIE !" - strasznie klimatyczne 🤗 NAWAADNIAJCIIEEE !! Obowiązkowe przy każdym wznowieniu nowego odrodzenia cywilizacji - nawadniajcie !!😅
Imo to jest dobra ocena. Postacie nie są za dobrze napisane i koncepty są poruszane pobieżnie. Zabrakło typowego dla science fiction rozsmakowania się w konceptach a za dużo czasu poświęcone jest postaciom które i tak za dużo z tego czasu nie wyciągają. Ja czekam na drugi sezon i w miarę ten pierwszy mi się podobał ale na takie 6/10, bardziej jednak wzbudził we mnie chęć zerknięcia na lepszą adaptację albo na samą książkę ze względu na dość płytkie przedstawienie konceptu i dziwne tempo.
No nie wiem czy genialny. Pomysły ma świetne i żeczywiście inne od kultury zachodu. Przeczytałem Wędrującą ziemię, dobrze się czytało ale to co mnie tam raziło to (w jednych mniej w innych więcej) stereotyp złego zachodu i dobrych Chin. Z opisu trylogi fana autora (sam nie czytałem) to wynika, że nie poradził sobie z tak dużą formą. Że narracja jest nierówna i ciągle jakby mimowolnie powracał do formy opowiadania przez co robiły się zbitki przerywające wątki.
Z żołnierzami tworzącymi ludzki komputer to sprawa prosta, jak procesor stworzony jest z milionów tranzystorów tworzących bramki logiczne (N)AND, OR lub XOR i td., to pojedynczy żołnierz był taką bramką logiczną (np. AND) i musiał obserwować swoje "wejście" czyli co pokazuje dwóch żołnierz przed nim , i pokazywał "1" jeśli na wejściach miał jedynki, a "0", jeśli na którymś z wejść było "0". Tak jak to sobie wyobrażam i w sumie jest to praktycznie realizowalne ;) Część armii musiała by być "pamięcią RAM" w której był zapisany program, który procesor wykonywał krok po kroku i do której zapisywał wyniki.
To samo z naszym klimatem jest za wiele niewiadomych aby to obliczyć. Według niektórych naukowców na 30 rok przewidują minimum słoneczne co będzie skolerowane z drobną zmianą orbity co może doprowadzić do kolejnej małej epoki lodowcowej.
wydaje mi się, że jakiś czas temu przeczytałem w książeczce Strzeleckiego, że problem 3-ciał jest nierozstrzygalny. Zresztą wystarczy rozważyć trzy materialne punkty poruszające się ruchem prostoliniowym jednostajnym w jednej płaszczyźnie które zderzają się w jednym punkcie. Nie ma żadnego sposobu na określenie pod jakim kątem się rozejdą.
Ciekaw jestem czy jest możliwe umieszczenie obiektu na orbicie okalającej Ziemię i Księżyc z trajektorią w kształcie ósemki? Jak wyglądałby jej przebieg względem punktów libracyjnych i względem ziemskiej orbity stacjonarnej?
Zaintrygowało mnie stwierdzenie, że kosmici zmienili do naszej rasy podejście w momencie, gdy dowiedzieli się, że kłamiemy i oszukujemy. Wydaje mi się, że parę odcinków wcześniej, podczas pierwszego kontaktu, Ye Wenjie (ta Chinka, która zapoczątkowała ruch sympatyków) została ostrzeżona, że jak się skontaktuje, to zostaniemy podbici przez tą rasę
Szkoda że nie wspomnieliście o chaosie w problemie n-ciał i o przecinaniu się trajektorii - to jest coś tam było ale to podstawa - liczba obrotów Jowisza
Ksiazka i serial maja ze sobą wspólne jedynie koncepcje i to też nie 1:1. Rozumiem, że różnice kulturowe musiały zostać zniwelowanie, żeby oferta Netflixa dotarła do szereszej widowni, ale jednak ten kto przeczytał książkę i zaakceptował "perspektywę chińską", nie odnajdzie w serialu tego o co tak naprawdę chodziło autorowi książki.
Tak dla Pana Leszka informacja, ten taki dziwny rowerzysta co się Panu ukłonił 28.03.2024r po godzinie 13-stej na Warszawskiej przy UWM to widz waszego kanału, nie zatrzymałem się porozmawiać bo zapewne spieszył się Pan na pociąg do Iławy, nie mniej miĺo było zobaczyć Pana w tak zwanym REALU... (a nie teraz to Auchan... trochę POPU). Pozdrawiam
Oj Piotrze, Leszek chce mówić, a Ty go stopujesz i ograniczasz, dlaczego, po co? Kto powiedział, że kwadrans z Leszkiem ma trwać tylko 40 minut. A niech trwa tyle ile trzeba. Bo to nie długość odcinka jest problemem, a tylko jego tytuł (kwadrans). ♥️
Mnie serial w ogole nie przekonal. Ta ksiazka wykraczala mocno poza gatunek sf. To byla piękna ksiazka o tym czym jest czlowiek i czlowieczenstwo pelna detali i niuansow. A film to jakis komiks-teledysk.
Kompletnie nie rozumiem fenomenu tej książki. Pomysł na siebie miała ale językowo klapa. Oczywiście to nie tak, że autor jest złym pisarzem - to chyba po prostu kwestia tłumaczenia z języka mandaryńskiego na polski. Tu tez nie chodzi mi o problem przekładu a raczej to jak w Chinach pisze sie książki. Podobno z książkami japońskimi też tak jest. Niemniej na mnie jako polskiego odbiorcy to książka nie zrobiła wrażenia i będąc pod koniec strasznie się z nią męczę
Oni chyba błędnie to interpretują, wplatajac w 3 gwiazdy (Proxima Centauri / Alfa Centauri A / Alfa Centauri B) planetę Proxima Centauri B... Sam "problem trzech ciał" dotyczy gwiazd, nie samej planety
nieprawdą jest, że rozwiązań problemu n- ciał można szukać tylko numerycznie bo już chyba w 18 wieku były znane rozwiązania analityczne dla 3 ciał dla specjalnych założę np. takie same pędy. i nawet w świecie nauki był artykuł gdzie opisywano metody otrzymywania takich specjalnych rozwiązań i przykłady dal 5 ciał
Dla mnie trylogia Wspomnienie przyszlosci Ziemi Liu Cixina (AKA problem trzech ciał) to najlepsza seria jaką czytałem EVER. Pomysły jakie miał pisarz do opisania nowych technologii, plot twisty, i ogolnie SKALA tej historii. Uczta dla intelektu. Serial jak narazie (sezon 1) według mnie BARDZO udany, zmiany jakie wprowadzili do serialu wcale mi nie przeszkadzają bo jak najbardziej pasują do sztuki filmowej (pamiętajmy ze nie każda książka nadaje się do zekranizowania 1:1). Co myślicie o teorii ciemnego lasu? Może jakiś odcinek o za i przeciw?
Problem 3 ciał został rozwiązany przez polskiego Żyda Minowicza, to dzięki jego wzorowi możliwa jest asysta grawitacyjna z kt. korzystały np. sondy dalekiego zwiadu, w tym Voyagery, Pioneery itp.
@@krzysiekaikis-4 Nie - Minowicz...a właściwie Minovitch, cyt.:" Janusz Szcząchor 4 lata temu zamieścił komentarz: Z filmu Christophera Riley "Voyager: misja bez końca" (2012) można się dowiedzieć, że po raz pierwszy praktycznie problem ten rozwiązał w latach 1961/62 Michael Minovitch na IBM 7090 i stworzył podstawy teoretyczne dla misji Voyager, niestety po polsku jest niewiele, nawet w wikipedii polskiej nie ma. Stworzył ideę asysty grawitacyjnej, czyli wykorzystania pól grawitacyjnych planet do przyspieszania i spowalniania ruchu statków". Więcej o tym panu w Sieci, wystarczy wpisać Michael Minovitch..
@@krzysiekaikis-4 Michael Minovitch - wpisz w wyszukiwarkę...Wczoraj zam. obszerną odpowiedź - dziś jej nie widzę...ki c....? Niepozorny przechera o twarzy szczurka że mógłby bez charakteryzacji grać w Harrym Potterze jedną z tych tam "bankowych" postaci ale głowa - potęga...
@@Galileon1 odpowiedź w temacie Problem 3 ciał - chyba nie podlega cenzurze 🤔 więc to nie z winy admina moim zdaniem. Twój wczorajszy koment chyba Ci się gdzieś zawieruszył
Do serialu mam tylko jedno zastrzeżenie: zbyt wiele dzieje w małej grupce ludzi. Poza tym to ekipa od Gry o Tron więc wykonanie jest bardzo dobre. I w serialu są 3 ciała o podobnej masie, bo w problemie 3 ciał, muszą one być podobnej masy (?)
Ciekawe, że pierwsza ekranizacja którą zrobił Tencent i jest na YT przeszła niemal bez echa. Ponieważ robili to Chińczycy jest wierniejsza książce. Co do samej materii powieściowej - autor ma świetne pomysły w warstwie kreacji cywilizacjii i relacji między nimi, ale stricte literacko to w mojej ocenie wybitnie nie jest. Kolejne tomy mają już znacznie większy rozmach i jestem ciekaw jak to będzie zekranizowane.
Pytanie mam "odnosnie Problemu 3 cial" takie : czy myslicie ze komputer kwantowy bylby w stanie policzyc/obliczyc/rozwiazac tego typu problem? Moze to daloby swojego rodzaju rozwiazanie?
Od początku istnienia Pop Science przy każdej dyskusji o kontakcie z obcą cywilizacją przypominałem o Trzech Ciałach, że warto je też słuchaczom polecić. To dzieło było dla mnie takim samym objawieniem w tym temacie jak najlepsze książki Lema i Strugackich. Ciekawostka: to nie był oryginalny pomysł Liu Cixinga. Myślę że zainspirował się starym opowiadaniem Strugackich właśnie pt: "Nocne Czuwanie". Nie przyznał tego ale, wystarczy przeczytać opowiadanie, żeby pozbyć się złudzeń. Kolejna ciekawostka: Liu Cixing zaczynał od koszmarnej chińskiej propagandy. "Piorun Kulisty" jest również genialny, ale ciągłe peany na cześć przywódców najwspanialszego ustroju politycznego na świecie powodują, że czyta się z fascynacją i obrzydzeniem zarazem. Wcześniejsza "Era Supernowej" to już tylko I wyłącznie propagandowy bełkot. No ale na szczęście idzie w dobrym kierunku 👍
Oczywiscie, ze trzeba jego tworczosc przefiltrowac z kontekstu i ograniczen kultry w jakiej ona powstala. Ale mysle, ze Chinczycy moga miec takie samo wrażenie gdy ogladaja filmy, czytaja ksiazki amerykanskie. Cos czego my no. mozemy nie dostrzegac wcale.
@@PLkamil1982Zgadzasię, ale wydaje mi się, że np. w przypadku filmów hollywoodzkich, to są komercyjne bzdury i my sami dostrzegamy ten patriotyczny patos. Ogólnie tworzenie czegokolwiek pod ideologię polityczną, zawsze kończy się groteską. Lem zresztą też popełnił jedną taką książkę u zarania swojej twórczości. We "Wspomnieniach o Historii Ziemi" Cixinga już tego nie ma. Czyli można pisać tak, żeby nie trzeba było tego później filtrować.
@@PLkamil1982P.S. W Piorunie Kulistym są zdania w rodzaju "Przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej w swoich działaniach zawsze mają na celu przede wszystkim dobro całej ludzkości" 😅 Wyobrażasz sobie takie zdanie np w "Homeland", który był proamerykański, no ale nie był laurką wystawioną CIA. To duża różnica.
Resident Alien świetny ;D też sie uśmiałem i nutka SF też daję radę ... Tylko ja gdzieś widzialem 2 sezon a na Netflixie jest tylko pierwszy sezon - niestety
Myślę, że dałoby się obliczyć taki układ trzech i więcej ciał, ale musielibyśmy mieć absolutnie dokładne dane (wręcz na poziomie kwantowym) dotyczące mas, prędkości, odległości i początkowego wektora ruchu absolutnie wszystkich ciał mających jakikolwiek wpływ na układ - w tym również komet, które mogą się pojawić w okolicach układu. Jakakolwiek najdrobniejsza niedokładność spowoduje powstanie błędu, który z upływem czasu będzie rósł wykładniczo i całe obliczenia wezmą w łeb.
Zgadzam się. Z tym że się nie da. Bo dokładości na poziomie kwantowym NIE MA. Jest tylko rozkład prawdopodobieństwa. O zasadzie nieoznaczoności nie wspomnę...
Słabo rozumiem o co chodzi. problem trzech ciał? nie wiem jakich, po czasie wychodzi że trzy słońca i jedna planeta. jaka gra do tego? baldur? nie wiem. zresztą od kiedy oglądam ten program to i tak nie nadążam czytać książek, ale regularnie sobie dokupuje nowe z listy polecanych przez Pana Leszka.
Nie jestem wyuczonym człowiekiem lecz moimi zainteresowaniami są fizyka i wszechświat.
Uwielbiam pana Leszka za to że go rozumiem uważam że jest perełka Astrofazy pozdrawiam.
Uwielbiam Twój komentarz gdyż umiem czytać.
Tylko KOXX
W książce były chyba jednak 3 gwiazdy, bo był opisany moment, gdy dwie się nałożyły i zasłaniały trzecią, których obliczenia innych graczy nie uwzględniały - po czym, jak zwykle, nastąpił koniec kolejnej cywilizacji (w grze).
No i sama nazwa obcych: Trisolarianie - od TRZECH słońc.
No raczej ze byly trzy gwiazdy, skoro to byli TROSOLARIANIE. Troszke nie przygotowali sie do rozmowy Panowie.
@@PLkamil1982 ale po co krzyczysz, w dodatku błędnie - TRISOLARIANIE - TRI, jak ten rozpuszczalnik ;)
@@jvr115 😂
to alfa centruri
@@norbertgrochala4899tak, czyli 3 gwiazdy - Proxima Centauri / Alfa Centauri A / Alfa Centauri B - te trzy gwiazdy tworzą właśnie system Alfa Centauri
Nieprzewidywalność ukladu 3 cial wynika z faktu że równania różniczkowe które mogłyby opisywać taki układ są niestabilne, tj mała zmiana parametrów wejściowych może powodować dużą zmianę wyniku. Aby móc podac dokładny wynik, musielibyśmy podac parametry z dokładnością do nieskonczonej liczby miejsc po przecinku. To w sumie matematyczny opis tzw efektu motyla. Podobnie jest z równaniami opisujacymi pogodę.
W książce była bardzo fajnie opisana zasada działania tego "ludzkiego" komputera i wszystko w miarę kleiło się do kupy - w sensie dowiadywaliśmy się dlaczego każdy żołnierz wie co ma robić. Brakowało mi trochę tych wyjaśnień w serialu ale według mnie i tak jest fajny, szczególnie jak na netflixową adaptację.
W chińskiej produkcji (30 odcinków) jest więcej takich szczegółowy.
Dziękujemy.
Uwielbiam ten podcast. W sensie od roku, może więcej słucham. Mój pierwszy komentarz. W końcu. 🤘😎 ;)
Obejrzałem caly serial jak dla mnie mega, czekam na 2 sezon 😊
Ponoć nagrywali 2,5 roku, trochę lipa
Chyba dalej nie ma zielonego światła, każdy zapomni zanim wyplują drugi sezon
Nic straconego, książkę na leniwe popołudnie polecam
@@krzysztofjuraszczyk1498 teraz jak serial zrobił mu trochę popularności to może dostaniemy przyzwoitego audiobooka
Tak panowie ,jak do dwóch ciał dodamy trzecie to zawsze doprowadzi to do chaosu.
To zależy
Three is a crowd.
Bardzo wartościowy odcinek!
Mam dość tych głupot, idę się odwodnić, poczekam na lepszą erę
😅😅😅😅😂😂
Hmmm w sumie to ludzkość opracowała sposób na odwodnienie, potrzebna jest do tego pewna substancja ułatwiająca usuwanie wody z organizmu 😂 jak się zastanowić to też pozwala przeczekać gorszy okres, tylko ponowne nawodnienie bywa dość bolesnym przeżyciem, zwłaszcza jak przesadzimy z tą substancją 😅🤯
@@MrN738 Znam tę substancję, można zapisać ją wzorem H2Ó xD
A NAWDNIANIE ? Po katastrofie trzeba się znów Nawodnić😊
Co ty za głupoty gadasz xDDD @@MrN738
Na początku oglądąłem trochę na siłę ale mnie wcignął i pykłem wszystko prawie na raz :)
Trylogia mega!!!!
Scena z komputerem stworzonym z żołnierzy, to było coś co mi zaimponowało. Cudo!❤
To przeczytaj książkę. Fil oki ale książka 3x czutałem.kozak
Koniecznie przeczytaj sobie całą trylogię. Tam jest o wiele więcej takich pomysłów. :)
@@janusz_sram666wczoraj skończyłem "La Mort immortelle" (śmierć nieśmiertelna) - tytuł dziwaczny francuskiego przekładu 😮 autor "przechodzi samego siebie" do końca. Więcej science niż fiction . Ale to science jest naprawďę fiction ... franchement 😊 zachęcam do przeczytania trylogii do końca
Odnośnie podejścia współczesnych Chin do czasów Mao i rewolucji kulturalnej. Jakby ktoś miał okazję zwiedzać kraj za wielkim murem to polecam zainteresować się chińsko koreańskim pograniczem. Są tam organizowane rejsy rzeką wzdłuż granicy aby móc z odległości pooglądać Koreę Północną. Młodzi Chińczycy są zszokowani opisem życia w reżimie Kima, zaś starsi cieszą się, że u nich już tak nie ma. Oni też nie chcą wracać do czasów komuny tak jak my. Bo ludzie przecież pamiętają i ze sobą rozmawiają.
Chińsko koreańskie pogranicze... Człowieku ja mam rodzinę 😂😂
@@mattelew9754 no widzisz, a ja wybrałam się tam zanim założyłam rodzinę. Póki było mnie na to stać i nie musiałam się martwić jak dzieci dadzą radę podczas 10h lotu. Bardzo ciekawe doświadczenie. Chociaż warto znać kogoś kto zna mandaryński.
Wesołych Świąt wam życzę panowie - Piotrze i Leszku - i waszym rodzinom 😊
dobrze ze jestescie
Zgadzam sie z Panem Leszkiem. Resident ailen jest świetny
W książce też były 3 gwiazdy. Problem 3 ciał dotyczy układu 3 gwiazd, a planeta jest tylko "dodatkowym" ciałem które jest miotane pomiędzy nimi. Planeta nazywała się Trisolaris.
Dokladnie tak, bylt trzy ciala ktore oddzialywaly na planete
Jak by się nie liczyło, to relacja grawitacji była jednak między czterema ciałami.
Książki pykłem już dawno temu, teraz obejrzałem film i teraz także obejrzałem Wasz film. I podejrzewam że większość oglądaczy teraz sobie myśli że wokół naszej gwiazdy krąży więcej niż 3 ciała ( planety ) a się nie kłócą 😂.
29:54 Ciemny las mówi o tym, że wszyscy się zabijamy, na zaś
Poprawka, w książce też były 3 gwiazdy, sama rasa obcych nazywała się Trisolanie (albo coś na podobę :P ). Fajny film jak zwykle :)
Kiedy dowiedziałam się że pojawi się serial pomyślala: jak oni przedstawią technologię?
Dzwignęli...wiadomo z książką sie nie równa ale powiem, że dali radę!
W książce było wiele razy podane że planeta Trisolarian jest w układzie Alpha Centauri. Apropos sceny z ludzkim komputerem, to w książce żołnierze byli przez dłuższy czas uczeni co mają robić a osoby odpowiedzialne za to to był Newton i Turing. Niestety serial jest tak skonstruowany, że jeśli nie przeczytałeś książki to możesz się nim bardzo zmęczyć. Wesołych Świąt życzę i Pozdrawiam.
Tak tak, ja tez polecam najpierw przeczytac a potem obejrzeć, łatwiej zrozumiec film i lepieej go sie wtedy oglada. Sa tez audiobooki
Buszując po księgarni po I tom "Problemu" sięgnąłem dzięki tej polecajce Obamy z okładki bo mnie zaciekawiło co to może być.
Problem Trzech Ciał.. Ten Film Ma Przekaz , Mi Się Podobał. Kazdy Niech Sobie Oceni 🫵👍
Jest też serial 24 marca premiera 1 sezonu. Jeszcze nie ogladalem, filmu tez nie, ksiazki tez nie czytałem ale zapowiada sie ciekawie.
0:34 Długo im zajęło przeczytanie "Ananke" Lema...
Problem trzech ciał jest algebraiczne rozwiązywalny bez problemu. Konkretne, ścisłe dane, nielimitowany stosunek czasu oczekiwania na wynik do prędkości obliczeń - i nie ma sprawy. Ale jak mierzymy z taką dokładnością, jaką mamy, poruszamy się z taką prędkością, z jaką się poruszamy, a liczymy tak.szybko, jak umiemy, to obliczenie.kolejnej korekty dostaniemy ciężko za późno w stosunku do momentu, w którym powinniśmy ją wprowadzić.
Problem trzech ciał to nie problem teoretyczny - dużo więcej ciał oddziaływujących na siebie grawitacyjnie potrafimy kontrolować - tylko powoli. Ale zawsze pozostaje granica dokładności danych wejściowych i czasu wyliczenia poprawki.
Rozwiązanie jest proste - olać dokładność. Czy na powierzchni, dla lądownika praktycznie płaskiej, wylądujemy metr w lewo czy do przodu, to pryszcz. Zależności marginalne trzeba umieć wyrzucić z obliczeń.
z tego co mi wiadomo to problem trzech ciał jest rozwiązywalny na krótką metę, na dłuższy okres czasu obliczenia dotyczące oddziaływań między trzema ciałami są na tyle niedokładne, że nie po czasie kompletnie błędne
@@lamardavis8260 A o czym ja pisałem? Jest rozwiazywalny na dowolna metę, pod warunkiem dowolnej dokładności danych i dowolnej prędkości obliczeń.
Trzy ciała potrafią już naszą dokładność pomiaru i prędkość obliczeń przegonić. Ananke...
@@dariusz_k._ladziakw ironicznym skrócie pisał pan, że ludzkie kobiety rodzą ustami, bo metr w tą, czy tamtą to żadna różnica.
Pod warunkiem dowolnej dokładności wyniku to wszystko można policzyć +/- 100% 😂😂😂😂
@@sznikers no dokladnie, ale pan dariusz uprawia jakaś filozofie i ma sie za naukowca 😄🙆
0:13 刘 Liu - to nie jest imię ale nazwisko rodowe - a 慈 Ci 欣 Xin to zlepek dwóch imion
I czyta się mniej więcej jako: Liu Cysin
Oddech Koska ASMR. Pozdrawiam super materiał.
smacznej KAWUSI życzę każdej osobie,która to czyta ;)
a dziękuję i wzajemnie
@@winozaur1 dziękuję ślicznie
Dziękuję i wzajemnie 🎉
@@MaloqKartho dziękuję ślicznie
Jesli omawiacie seriale , to warto zwrocic uwage na The Expanse (prime video) - tez na podstawie bardzo ciekwaej serii ksiazek , tez duza uwaga na zgode z prawami fizyki
Ksiażki lepsze
W książce były trzy gwiazdy, stąd Trisolarianie. Mało tego to był układ Alfa, Beta i Proxima Centauri, tym bardziej, że sygnał radiowy docierał tam po 4 latach.
SKoro księżyce krążą wokół planet, te planety krążą wokół gwiazd, a te układy planetarne krążą wokół czarnej dziury w centrum galaktyki, czy możliwe jest, żeby układ planetarny, ze swoją gwiazdą w centrum, krążył po orbicie innej, dużo większej gwiazdy? Skoro istnieje tak ogromna gwiazda jak VY Canis Majoris czy po jakiejś jej orbicie mógł by krążyć np. Układ Słoneczny i czy znamy takie przypadki?
Dobre pytanie
Jeśli w książce były dwie gwiazdy to dlaczego obcy byli nazywani trisolarianie? Czytałem i zapamiętałem, że gwiazdy były trzy
W serialu na Netflix były tylko 2 słońca
nie wiem o czym wy mówicie, w serialu i w książce były trzy gwiazdy
W książce i serialu są trzy gwiazdy.
Trzecia gwiazda jest czerwonym karłem więc może dlatego.
@@krzysiekaikis-4w którym serialu? Bo dziś akurat skończyłem oglądać i ewidentnie są tam 3 gwiazdy xd. Nazywając je po "ludzku" to byłyby Proxima Centauri / Alfa Centauri A / Alfa Centauri B. Oni gadają o 4, bo błędnie wplataja w to planetę Proxima Centauri B
W książce była mowa o układzie mającym 3 słońca
Tak, Trisolaris 😄
4 lata świetlne od naszego układu. Jedyny taki układ (na ile mi wiadomo) to Alpha Centauri (najbliższy swoją drogą nam).
Najwięksźe wrażenie zrobiło na mnie zawołanie króla "NAWADNIAJCIE !" - strasznie klimatyczne 🤗 NAWAADNIAJCIIEEE !! Obowiązkowe przy każdym wznowieniu nowego odrodzenia cywilizacji - nawadniajcie !!😅
Pierwsza połowę ksiażki przesłuchałem audiobooka. Potem jak czytałem na kindlu to aż słyszałem mimo ciszy - basowe, głębokie "nawaaadniaaać" haha
no serial bardzo fajny :) zdecydowanie jak ktoś ma czas to do zobaczenia za jedym zamachem :)
Żołnierze patrzą co pokazują osoby przed nimi i dają taki outpout w zależności jakiej bramki są częścią.
Przykro mi ale zainteresował mnie omawiany tytuł... ten odcinek odpuszcze😅
Chińczycy też nakręcili serial Three-body (można go znaleźć na youtubie - 30 odcinków). Moim zdanie lepszy niż serial Netflixa.
jest o wiele lepszy.
Świetny serial. Raczek dał 5/10....😂 Chyba nie za dużo zrozumiał. Mustwatch.
Nie dziwię się, ten serial jest po prostu słaby. Tak płytkie postacie i dialogi na niskim poziomie nie przystoją lepszym scifi.
Imo to jest dobra ocena. Postacie nie są za dobrze napisane i koncepty są poruszane pobieżnie. Zabrakło typowego dla science fiction rozsmakowania się w konceptach a za dużo czasu poświęcone jest postaciom które i tak za dużo z tego czasu nie wyciągają. Ja czekam na drugi sezon i w miarę ten pierwszy mi się podobał ale na takie 6/10, bardziej jednak wzbudził we mnie chęć zerknięcia na lepszą adaptację albo na samą książkę ze względu na dość płytkie przedstawienie konceptu i dziwne tempo.
"Kolekcja klasyki polecam Piort Frątczewski"
pierwsze 2 odcinki były ok, zaciekawiły. Ale teraz jestem już na etapie przewijania.
Liu Cixin 刘慈欣. Liu to jest nazwisko, Cixin - imię.
是的😀
Genialny autor - każdą jego książkę czyta się z zapartym tchem
No nie wiem czy genialny. Pomysły ma świetne i żeczywiście inne od kultury zachodu. Przeczytałem Wędrującą ziemię, dobrze się czytało ale to co mnie tam raziło to (w jednych mniej w innych więcej) stereotyp złego zachodu i dobrych Chin. Z opisu trylogi fana autora (sam nie czytałem) to wynika, że nie poradził sobie z tak dużą formą. Że narracja jest nierówna i ciągle jakby mimowolnie powracał do formy opowiadania przez co robiły się zbitki przerywające wątki.
Z żołnierzami tworzącymi ludzki komputer to sprawa prosta, jak procesor stworzony jest z milionów tranzystorów tworzących bramki logiczne (N)AND, OR lub XOR i td., to pojedynczy żołnierz był taką bramką logiczną (np. AND) i musiał obserwować swoje "wejście" czyli co pokazuje dwóch żołnierz przed nim , i pokazywał "1" jeśli na wejściach miał jedynki, a "0", jeśli na którymś z wejść było "0". Tak jak to sobie wyobrażam i w sumie jest to praktycznie realizowalne ;) Część armii musiała by być "pamięcią RAM" w której był zapisany program, który procesor wykonywał krok po kroku i do której zapisywał wyniki.
To samo z naszym klimatem jest za wiele niewiadomych aby to obliczyć. Według niektórych naukowców na 30 rok przewidują minimum słoneczne co będzie skolerowane z drobną zmianą orbity co może doprowadzić do kolejnej małej epoki lodowcowej.
wydaje mi się, że jakiś czas temu przeczytałem w książeczce Strzeleckiego, że problem 3-ciał jest nierozstrzygalny.
Zresztą wystarczy rozważyć trzy materialne punkty poruszające się ruchem prostoliniowym jednostajnym w jednej płaszczyźnie które zderzają się w jednym punkcie.
Nie ma żadnego sposobu na określenie pod jakim kątem się rozejdą.
Baldur z Panem Fronczewskim nigdy się nie starzeje 😎 no i Minsc i Boo legendy 😜
Nie dałem rady tego przeczytać i cierpiałem oglądając.
ehh Wrota Baldura 2 i dodatek Tron Baala. Piękne gry 🤗🤗🤗🥺
Ciekaw jestem czy jest możliwe umieszczenie obiektu na orbicie okalającej Ziemię i Księżyc z trajektorią w kształcie ósemki? Jak wyglądałby jej przebieg względem punktów libracyjnych i względem ziemskiej orbity stacjonarnej?
Kiedyś przeczytałem i zajebioza !. Jest jeszcze napisana część z tego cyklu przez innego autora, też jest super ale pamiętam, że jest bardzo ciężka.
To nie problem lecz znaczenie - a to fundamentalna różnica
Zaintrygowało mnie stwierdzenie, że kosmici zmienili do naszej rasy podejście w momencie, gdy dowiedzieli się, że kłamiemy i oszukujemy. Wydaje mi się, że parę odcinków wcześniej, podczas pierwszego kontaktu, Ye Wenjie (ta Chinka, która zapoczątkowała ruch sympatyków) została ostrzeżona, że jak się skontaktuje, to zostaniemy podbici przez tą rasę
Szkoda że nie wspomnieliście o chaosie w problemie n-ciał i o przecinaniu się trajektorii - to jest coś tam było ale to podstawa - liczba obrotów Jowisza
Dziękuję za ciekawe informacje
Pan Leszek legenda!
O nie! Ja myślałem, że on istnieje naprawdę a to tylko legenda!
@@marcin7054kto by nie chciał być legendą za życia?
Właśnie obejrzałem serial na Netflix "problème 3 ciał" , niezła historia
W książce też były trzy gwiazdy, ale to się okazało dopiero jak już wynaleźli ludzki komputer ;)
Wreszcie prawda 😊
To wcześniej tylko kłamali?
Ksiazka i serial maja ze sobą wspólne jedynie koncepcje i to też nie 1:1. Rozumiem, że różnice kulturowe musiały zostać zniwelowanie, żeby oferta Netflixa dotarła do szereszej widowni, ale jednak ten kto przeczytał książkę i zaakceptował "perspektywę chińską", nie odnajdzie w serialu tego o co tak naprawdę chodziło autorowi książki.
Tak dla Pana Leszka informacja, ten taki dziwny rowerzysta co się Panu ukłonił 28.03.2024r po godzinie 13-stej na Warszawskiej przy UWM to widz waszego kanału, nie zatrzymałem się porozmawiać bo zapewne spieszył się Pan na pociąg do Iławy, nie mniej miĺo było zobaczyć Pana w tak zwanym REALU... (a nie teraz to Auchan... trochę POPU). Pozdrawiam
Dobrze, że wyjaśniłeś, pan dr pewnie po nocach nie spał ;D
Wulkanin czy Wulkanianin?
Oj Piotrze, Leszek chce mówić, a Ty go stopujesz i ograniczasz, dlaczego, po co? Kto powiedział, że kwadrans z Leszkiem ma trwać tylko 40 minut. A niech trwa tyle ile trzeba. Bo to nie długość odcinka jest problemem, a tylko jego tytuł (kwadrans). ♥️
Mnie serial w ogole nie przekonal. Ta ksiazka wykraczala mocno poza gatunek sf. To byla piękna ksiazka o tym czym jest czlowiek i czlowieczenstwo pelna detali i niuansow. A film to jakis komiks-teledysk.
Kompletnie nie rozumiem fenomenu tej książki. Pomysł na siebie miała ale językowo klapa. Oczywiście to nie tak, że autor jest złym pisarzem - to chyba po prostu kwestia tłumaczenia z języka mandaryńskiego na polski. Tu tez nie chodzi mi o problem przekładu a raczej to jak w Chinach pisze sie książki. Podobno z książkami japońskimi też tak jest. Niemniej na mnie jako polskiego odbiorcy to książka nie zrobiła wrażenia i będąc pod koniec strasznie się z nią męczę
Wielbicielom gatunku polecam przeczytać także: "Ciemny Las" oraz "Koniec Śmierci".
Całkiem niedawno przed serialem czytałem całą serie i jestem prawie pewny że tam też były 3 gwiazdy
Oni chyba błędnie to interpretują, wplatajac w 3 gwiazdy (Proxima Centauri / Alfa Centauri A / Alfa Centauri B) planetę Proxima Centauri B... Sam "problem trzech ciał" dotyczy gwiazd, nie samej planety
bardzo dobra dyskusja
W książce jest powiedziane, że jest to Alfa Centauri. Tak samo dokładnie wyjaśniona jest kwestia chorągiewek
Słyszę dźwięk "pokazywania zdjęć na ekranie" i nic się nie wyświetla xD
Dobry moment ☝️
Lecieli do nas, bo mieli problem trzech ciał i napotkali na problem 8 miliardów ciał🙂
Kto montował ten film? :D dźwięki dodane a niema zdjęć czy innych rycin. Film i tak świetny
nieprawdą jest, że rozwiązań problemu n- ciał można szukać tylko numerycznie bo już chyba w 18 wieku były znane rozwiązania analityczne dla 3 ciał dla specjalnych założę np. takie same pędy. i nawet w świecie nauki był artykuł gdzie opisywano metody otrzymywania takich specjalnych rozwiązań i przykłady dal 5 ciał
No, po Twoim wpisie środowisko naukowe czeka rewolucja. Dziękuję Pan Szymon, problem trzech ciał jak ręką odjął 😮
@@szymontolec środowisko naukowe cały czas się tym zajmuje i znajduje nowe szczególne rozwiązania symboliczne i analityczne
Tak się chcą otworzyć że się prują jak zostało to przedstawione w serialu a jest to dokładnie tak jak w książce.
Ten film miał być wow. Moim osobistym zdaniem był poprostu pospolity może trochę ponad przeciętny
Albo po legalizacja za najbliższą granicą, albo właśnie opowiedzieli Panowie kawał rzeczywistości
Idole ❤
Witam,nurtuje mnie zegarek pana Leszka, co to za mode,marka? tak z daleka wygląda że to Braitling?
Dla mnie trylogia Wspomnienie przyszlosci Ziemi Liu Cixina (AKA problem trzech ciał) to najlepsza seria jaką czytałem EVER. Pomysły jakie miał pisarz do opisania nowych technologii, plot twisty, i ogolnie SKALA tej historii. Uczta dla intelektu.
Serial jak narazie (sezon 1) według mnie BARDZO udany, zmiany jakie wprowadzili do serialu wcale mi nie przeszkadzają bo jak najbardziej pasują do sztuki filmowej (pamiętajmy ze nie każda książka nadaje się do zekranizowania 1:1).
Co myślicie o teorii ciemnego lasu? Może jakiś odcinek o za i przeciw?
proponuje zabrać się za inną książkę Cixin Liu. Mianowicie "piorun Kulisty" , bardzo ciekawa koncepcja .
Autor książki to chińczyk ?
Tak@@krzysiekaikis-4
Problem 3 ciał został rozwiązany przez polskiego Żyda Minowicza, to dzięki jego wzorowi możliwa jest asysta grawitacyjna z kt. korzystały np. sondy dalekiego zwiadu, w tym Voyagery, Pioneery itp.
Joseph Minkiewicz może ?
@@krzysiekaikis-4 Nie - Minowicz...a właściwie Minovitch, cyt.:" Janusz Szcząchor 4 lata temu zamieścił komentarz:
Z filmu Christophera Riley "Voyager: misja bez końca" (2012) można się dowiedzieć, że po raz pierwszy praktycznie problem ten rozwiązał w latach 1961/62 Michael Minovitch na IBM 7090 i stworzył podstawy teoretyczne dla misji Voyager, niestety po polsku jest niewiele, nawet w wikipedii polskiej nie ma. Stworzył ideę asysty grawitacyjnej, czyli wykorzystania pól grawitacyjnych planet do przyspieszania i spowalniania ruchu statków". Więcej o tym panu w Sieci, wystarczy wpisać Michael Minovitch..
@@krzysiekaikis-4 Michael Minovitch - wpisz w wyszukiwarkę...Wczoraj zam. obszerną odpowiedź - dziś jej nie widzę...ki c....? Niepozorny przechera o twarzy szczurka że mógłby bez charakteryzacji grać w Harrym Potterze jedną z tych tam "bankowych" postaci ale głowa - potęga...
@@Galileon1 odpowiedź w temacie Problem 3 ciał - chyba nie podlega cenzurze 🤔 więc to nie z winy admina moim zdaniem. Twój wczorajszy koment chyba Ci się gdzieś zawieruszył
@@Galileon1 Minovitch grał w tym serialu ?
Problem trzech ciał...brzmi jak tytuł rozdziału z pamiętnika seryjnego mordercy 😉😁
czarny humor
Do serialu mam tylko jedno zastrzeżenie: zbyt wiele dzieje w małej grupce ludzi. Poza tym to ekipa od Gry o Tron więc wykonanie jest bardzo dobre. I w serialu są 3 ciała o podobnej masie, bo w problemie 3 ciał, muszą one być podobnej masy (?)
Ciekawe, że pierwsza ekranizacja którą zrobił Tencent i jest na YT przeszła niemal bez echa. Ponieważ robili to Chińczycy jest wierniejsza książce. Co do samej materii powieściowej - autor ma świetne pomysły w warstwie kreacji cywilizacjii i relacji między nimi, ale stricte literacko to w mojej ocenie wybitnie nie jest. Kolejne tomy mają już znacznie większy rozmach i jestem ciekaw jak to będzie zekranizowane.
Pytanie mam "odnosnie Problemu 3 cial" takie : czy myslicie ze komputer kwantowy bylby w stanie policzyc/obliczyc/rozwiazac tego typu problem? Moze to daloby swojego rodzaju rozwiazanie?
zacząłem oglądać ten serial ale po pierwszym odcinku dałem sobie spokój, jak zaczęły się bajki. A fajnie się zapowiadał
A może POP science o technologiach z serialu?
"Problem trzech ciał - czy da się rozwiązać? " Jasne, wystarczy odpowiednio szerokie łyżko ... 😁
Ale jak te sophony w końcu tam dotarły, iles tam lat świetlnych od ziemi, zdołały na ziemię trafić tak szybko bo są bardzo miniaturowe?
Problem trzech ciał może rozwiązać Mr Wolf ;) Pozdro dla fanów Tarantino ;)
Wade jest takim panem Wolfem.
Wolf we własnej osobie? Człowieku, jesteśmy uratowani...
Od początku istnienia Pop Science przy każdej dyskusji o kontakcie z obcą cywilizacją przypominałem o Trzech Ciałach, że warto je też słuchaczom polecić. To dzieło było dla mnie takim samym objawieniem w tym temacie jak najlepsze książki Lema i Strugackich.
Ciekawostka: to nie był oryginalny pomysł Liu Cixinga. Myślę że zainspirował się starym opowiadaniem Strugackich właśnie pt: "Nocne Czuwanie". Nie przyznał tego ale, wystarczy przeczytać opowiadanie, żeby pozbyć się złudzeń.
Kolejna ciekawostka: Liu Cixing zaczynał od koszmarnej chińskiej propagandy. "Piorun Kulisty" jest również genialny, ale ciągłe peany na cześć przywódców najwspanialszego ustroju politycznego na świecie powodują, że czyta się z fascynacją i obrzydzeniem zarazem. Wcześniejsza "Era Supernowej" to już tylko I wyłącznie propagandowy bełkot.
No ale na szczęście idzie w dobrym kierunku 👍
Oczywiscie, ze trzeba jego tworczosc przefiltrowac z kontekstu i ograniczen kultry w jakiej ona powstala. Ale mysle, ze Chinczycy moga miec takie samo wrażenie gdy ogladaja filmy, czytaja ksiazki amerykanskie. Cos czego my no. mozemy nie dostrzegac wcale.
@@PLkamil1982Zgadzasię, ale wydaje mi się, że np. w przypadku filmów hollywoodzkich, to są komercyjne bzdury i my sami dostrzegamy ten patriotyczny patos. Ogólnie tworzenie czegokolwiek pod ideologię polityczną, zawsze kończy się groteską. Lem zresztą też popełnił jedną taką książkę u zarania swojej twórczości. We "Wspomnieniach o Historii Ziemi" Cixinga już tego nie ma. Czyli można pisać tak, żeby nie trzeba było tego później filtrować.
@@PLkamil1982P.S. W Piorunie Kulistym są zdania w rodzaju "Przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej w swoich działaniach zawsze mają na celu przede wszystkim dobro całej ludzkości" 😅 Wyobrażasz sobie takie zdanie np w "Homeland", który był proamerykański, no ale nie był laurką wystawioną CIA. To duża różnica.
Jestem na świeżo po książce i tam są TRZY gwiazdy. I w książce jest potwierdzone że jest to Alfa Centruri!
Serial super - ale jak dla mnie chińska wersja lepsza. Do znalezienia na YT :)
daj linka do tej chińskiej. Wczoraj jakoś łatwo znalazłem ale zgubiłem
Resident Alien też mi się podobał :)
Resident Alien świetny ;D też sie uśmiałem i nutka SF też daję radę ... Tylko ja gdzieś widzialem 2 sezon a na Netflixie jest tylko pierwszy sezon - niestety
Myślę, że dałoby się obliczyć taki układ trzech i więcej ciał, ale musielibyśmy mieć absolutnie dokładne dane (wręcz na poziomie kwantowym) dotyczące mas, prędkości, odległości i początkowego wektora ruchu absolutnie wszystkich ciał mających jakikolwiek wpływ na układ - w tym również komet, które mogą się pojawić w okolicach układu. Jakakolwiek najdrobniejsza niedokładność spowoduje powstanie błędu, który z upływem czasu będzie rósł wykładniczo i całe obliczenia wezmą w łeb.
Zgadzam się. Z tym że się nie da. Bo dokładości na poziomie kwantowym NIE MA. Jest tylko rozkład prawdopodobieństwa. O zasadzie nieoznaczoności nie wspomnę...
Poincare walczył z tym tematem. Układ słoneczny jest stabilny na 500 lat.
Słabo rozumiem o co chodzi. problem trzech ciał? nie wiem jakich, po czasie wychodzi że trzy słońca i jedna planeta. jaka gra do tego? baldur? nie wiem. zresztą od kiedy oglądam ten program to i tak nie nadążam czytać książek, ale regularnie sobie dokupuje nowe z listy polecanych przez Pana Leszka.
Powinni wysyłać listę jak na polskim była kiedyś lektur w danej klasie :D
trzy tańczące gwiazdy które zwiastowały mróz. Tam były trzy gwiazdy i planetka.