4-dniowy tydzień pracy - prawda czy mit? O nowych modelach skróconego czasu pracy

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ก.ย. 2024
  • Początek weekendu już w czwartek, czyli wolne od pracy wszystkie piątki? Złożona przez Lewicę ustawa, wprowadzająca czterodniowy tydzień pracy, od zeszłego roku leży w Sejmie i czeka na rozpatrzenie. Choć skrócenie tygodnia pracy do 4 dni budzi pewne kontrowersje, to jednak wydaje się tendencją naturalną, biorąc pod uwagę historyczną perspektywę. Wystarczy wspomnieć, że 40-godzinny tydzień pracy wprowadzono niewiele ponad 100 lat temu, wcześniej obowiązywał 10., 12., a nawet 14-godzinny dzień pracy, z sobotami włącznie. Natomiast wolne soboty w Polsce wprowadzano stopniowo od początku lat 80. w ramach realizacji jednego z postulatów sierpniowych. Zdaniem wielu, w zautomatyzowanym świecie, przyszła kolej na następny ruch.
    Czy będziemy pracować krócej? Jak wyglądał historyczny proces skracania czasu pracy? Co mówią badania pilotażowe i modele obrazujące ten proces? Jak prezentują się alternatywne formy pracy oraz - jak będziemy pracować w przyszłości? Praca stacjonarna, hybrydowa, zdalna - porównanie doświadczeń i relacji praca-dom.
    Ten kluczowy dla większości z nas temat rozwinęła ekspertka ds. zarządzania Alicja Kotłowska w rozmowie z psycholożką specjalizującą się w tym obszarze, dr Agnieszką Golińską. Podcast zrealizowała Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS.
    Alicja Kotłowska - ekspertka ds. zarządzania. Prowadzi badania m.in. z zakresu trendów na rynku pracy oraz społeczno-ekonomicznych uwarunkowań nowej modalności pracy. Absolwentka Uniwersytetu Oksfordzkiego (Master of Science in Research Methodology). Uzyskała także tytuł Master of Business Administration (MBA) w Business School, Oxford Brookes University. Jest również absolwentką Szkoły Głównej Handlowej. Studiując prawo na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła kurs prawa angielskiego i europejskiego, a dyplom magisterski z prawa międzynarodowego otrzymała z Oxford Brookes University. Akredytowana wykładowczyni w szkolnictwie wyższym Wielkiej Brytanii oraz certyfikowana mediatorka. Na Uniwersytecie SWPS uczy m.in.: Research Methods, Managerial Report, Digital Business, Business Plan, Ethical Business, Sustainable Business, Leadership.
    dr Agnieszka Golińska Doktor psychologii, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Zarządzanie. Otrzymała wyróżnienie za pracę doktorską obronioną w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi badania m.in. w zakresie zachowań organizacyjnych oraz akulturacji psychologicznej. Interesuje się losami menedżerów oraz profesjonalistów, którzy zdecydowali się na emigrację. Szczególnie bliska jest jej w tym zakresie Ameryka Łacińska, a przede wszystkim Meksyk. Zajmuje się także tworzeniem programów ewaluacji i rozwoju kompetencji w oparciu o metodę Assessment i Development Center. Ma na koncie projekty badawcze realizowane w m.in. w Wielkiej Brytanii, Polsce oraz USA. Przez wiele lat pracowała i prowadziła również badania naukowe w Tecnologico de Monterrey w Meksyku. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z obszaru zarządzania kulturą organizacyjną, zarządzania kompetencjami, różnic międzykulturowych w biznesie oraz psychologii w zarządzaniu. Uczestniczy w projekcie ULTRAGEN. Od semestru letniego 2021/2022 pełnić będzie rolę koordynatorki kierunków Zarządzanie i Przywództwo oraz Management and Leadership I stopnia.
    Cykl „Zarządzać, ale jak?” Co to znaczy skutecznie, efektywnie zarządzać? Jak rozwijać swoją organizację? Kiedy i jak powinniśmy reagować na zmiany? Jakie czynniki wpływają na zachowania zespołu? Czy można przygotować się na kryzys? Jaka strategia pozwoli nam odnieść sukces? Czym ten sukces właściwie jest? Na te pytania szukamy odpowiedzi w cyklu Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS „Zarządzać, ale jak?”. Z naszymi gośćmi - dydaktykami, naukowcami, a także wieloletnimi praktykami zarządzania - rozmawiamy o wyzwaniach, z jakimi na co dzień mierzą się osoby zarządzające organizacjami i zespołami. W ramach naszego cyklu łączymy naukę z praktyką, starając się znaleźć odpowiedzi na najbardziej aktualne pytania pojawiające się we współczesnym zarządzaniu.
    Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę z zakresu zarządzania. W jego ramach eksperci przybliżają takie zagadnienia, jak: zarządzanie i przywództwo w czasach zmian, tworzenie innowacji w biznesie, budowa gospodarki relacyjnej zamiast transakcyjnej, tworzenie efektywnej komunikacji wewnętrznej. Założeniem projektu jest udostępnienie rzetelnej wiedzy wszystkim zainteresowanym tą tematyką - niezależnie od czasu i miejsca, w jakim się znajdują. Więcej informacji o projekcie: www.zarzadzanie.swps.pl
    #4dnipracy #skróconyczaspracy #zarządzanieczasempracy

ความคิดเห็น • 2

  • @kabe2588
    @kabe2588 11 หลายเดือนก่อน +5

    Dziękuję za poruszenie tematu. Dla mnie jest bardzo ważny, urodziłam się ponad 40 lat temu, praca nie jest dla mnie najważniejsza i liczę, że doczekam innego, lepszego, elastycznego systemu pracy i zmiany mentalności pracodawców, zwiększenia ich kompetencji i zrozumienia, że praca to nie wszystko, nie całe życie, a tylko jej część.

    • @StrefaZarzadzaniaUSWPS
      @StrefaZarzadzaniaUSWPS  11 หลายเดือนก่อน +1

      Dziękujemy, że podzieliłaś się z nami swoją opinią. :)