Dzień dobry. Przedewszystkim starą elektronikę samochodową sprawdza się na "napięciu ładowania" 13,8V. Ten kontroler nie jest samodzielnym urządzeniem. Do jakiegokolwiek uruchomienia tego urządzenia potrzebujesz wiązki z silniczkami i moduł komfortu. Sam z siebie kontroler po wciśnięciu przycisku dachu realizuje uruchomienie 3 wyjść. 2 są na silniczki, 1 wyjście jest do modułu komfortu w celu opuszczenia tylnich szyb- zawsze szyby zostaja opuszczone po procedurze uruchomienia dachu. Początkowym stanem zawsze jest zamknięty rygiel klapy dachu. W przypadku zamykania dachu, moduł wyzwala sygnału w kolejności - opuść szyby,- if ok- podnieś klapę-of ok- uruchom silniczek dachu. Chronologia ruchomości elementów jest realizowana poprzez pozycjonowanie elementów "krańcówkami". Naciśnięcie przycisku z pozycji złożonej do zamknięcia powoduje w kolejności - opuszczenie szyb-sprawdzenie ich dolnej pozycji, otwarcie rygla klapy, podniesienie klapy do pionu do krańcówki na silniczku klapy, rozłożenie dachu do pozycji z podniesioną szybą - krańcówka silniczka dachu "odwraca" sygnał zamknięcia klapy która opada i po jej zaryglowaniu, następna krańcówka rygla zezwala na opuszczenie szyby na klape i złożenie dachu. W przypadku naciśnięcia przycisku otwierania dachu następuje w kolejności - opuszczenie szyb, otwarcie rygla, podniesienie szyby dachu, otwarcie klapy, złożenie całkowite dachu, opadnięcie klapy. W samym dachu, do modułu, jest 6 krańcówek na 3 wtyczkach "sterowanych" 2 przewodami. W niektórych wersjach (zależy od rocznika) rygle przy szybie czołowej mają też krańcówki które jak są zamknięte, rozłączają zasilanie przycisku dachu- ale to nas nie interesuje. Przekaźniki na płytce odpowiadają za odwrócenie biegunowości silników, są sterowane krańcówkami po wykonaniu odpowiedniego ruchu przez silniki. Któraś z par przekaźników pracuje 2 razy w trakcie jednego załączenia ( odpowiedzialne za sam ruch dachu- muszą przymknąć dach, uchylić szybę(tu jest odwrotny bieg po krańcówce) i z powrotem go domknąć) Modułu nie uruchomisz w ogóle bez sygnału opuszczenia tylnich szyb, i zaryglowanej klapy. Gdy coś pójdzie nie tak i następuje przycięcie dachu w którejkolwiek pozycji, procedura jest przerywana, należy rozblokować oba mechanizmy (dźwignie odpinające silniki) i przy pomocy specjalnego pokrętła, zamknąć bądź rozłożyć dach ręcznie aby ustawić krańcówki mechanizmów w odpowiedniej pozycji.
@@Sickindian5 Za łebka, naście lat temu robiłem taki dach. Moduł też wydawał się być uceglony, a okazało się że krańcówka rygla miała humory, co powodowało losowe rozłączenia bądź nie uruchamianie się dachu w ogóle. Ten moduł jest tylko elementem wykonawczym, jakby się uparł to na 3 podwójnych przekaźnikach na pająku pospinanych możnaby ten dach uruchomić i miałby pełną funkcjonalność. Aha zapomniałem dodać że sygnałem uruchamiającym moduł jest pojawienie się na nim zasilania. Przycisk dachu należy trzymać aby dach pracował. Także sygnały z krańcówek muszą mieć odpowiedni stan, zanim na module pojawi się jakiekolwiek napięcie.
Drogi Danielu i zespole, bardzo doceniam, to co robicie. Nie narzekam, na to że filmy nie pojawiają się systematycznie. Zawsze można czekać na powiadomienie z yt o nowym filmie. Sam kiedyś montowałem filmy i wiem jak to jest, gdy stawia się na jakość. To co mnie osobiście rozczarowuje w Waszych filmach to często brak zakończenia... sprawy.😮. Trzymam kciuki, za kolejne filmy. Pozdrowienia dla domowników.
Faktycznie awaryjny sterownik, zepsuł się już po 37 latach. Nie to co te porządne sterowniki i elektronika we współczesnych samochodach które wytrzymują czasem nawet "aż" kilka lat dłużej niż gwarancja. 😉
Ten sterownik jest sprawny. Naprawiam je od lat jedyne co się tam psuje to przekaźniki. Daniel nie podał "plusa po zapłonie" więc sterownik nie wstanie.
No widzisz jak byś pojechał na 2 tygodnie wszystko było by cacy, a tak nerwy i złośliwość rzeczy martwych. Trzeba odpocząć. Dzięki za odcinek i pozdrawiam ze słonecznego Rogowa))
Danielu, Kwarc możesz mieć aktywny albo pasywny. Zwykle w uC musisz ustawić w rejestrach sposób oscylacji external (aktywny) lub Xtal (pasywny) i najważniejsze - są to wysokoimpedancyjne części układu RF - pomiar tylko 1/10 nie 1/1 bo może zerwać ci oscylacje jeśli w projekcie wybrano paswny typ oscylacji. Osobiście skupił bym się na układzie PRE i BUF, pierwsze podatne są na ładunki statyczne, natomiast ULNy nie lubią zwarcia. "Procki" z tamtych lat były nie do za...... i zwykle problemem stanowiła korozja - zimne luty czy ścieżki. Upewnij się czy diody przepięciowe przekaźników są sprawne - Tak przy okazji kiedyś uj..... zasilacz sprawdzając Przekźnik.... więc jeśli też tak masz to witam w klubie, pozdrawiam z Bałtyckiej.
Pewnie padnięty wiatraczek. Przegrzewa się, potem słychać coś co brzmi jak klik przekaźnika i napięcie leci w dół, więc obstawiam że zadziałało zabezpieczenie a zasilacz pika że coś go boli.
Podawanie na siłę napięcia na wyjście mikrokontrolera może go stale uszkodzić. Aby poprawnie przetestować padanie napięcia na pin enable należało odłączyć tą ścieżkę i dopiero podawać napięcie.
Witam. Też mnie się wydawało że są dostępne do starszych samochodów. Może znalazłby Pan troszkę czasu i wyszukał ten schemat do sterowania dachem w tym BMW i wysłał Danielowi . Pewnie chłopak „zielony” w tym temacie a poza tym ma wiele spraw na głowie 👍POZDRO ✌️💪
Witam Panie Danielu. Jestem pod ogromnym wrażeniem Pana umiejętności i kompetencji jeśli chodzi o naprawy elektroniki, co nie ukrywam imponuje mi ale biznesowo to Pan chyba nie dorósł. Zapłaciłem Panu za platformę szkoleniową w kwietniu br. ale do dzisiaj faktury nie otrzymałem. Wygląda to ciut beznadziejnie, tym bardziej, że owszem miałem kontakt od kogoś tam od Pana z zapewnieniem, że dostanę albo zwrot kwoty albo fakturę, tylko, że był to jedyny kontakt wyczekiwany ponad 3 miesiące i jakiś miesiąc temu... zatem. Wygląda na to, że łapie Pan zbyt wiele srok za ogon w tym samym czasie, a małżonka pewnie suszy Panu głowę, że domek jeszcze nie gotowy. Jest mi cholernie przykro, że muszę w ten sposób zwrócić Pana uwagę na poważny problem bo do kontaktu z klientami którzy dają Panu zarobić, deleguje Pan osoby nieodpowiedzialne, no ale wiarygodności biznesowej w ten sposób Pan sobie nie zbuduje, choć by był Pan Magikiem kalafonii. A wystarczyło by zatrudnić do ogarnięcia biura jedną Panią na emeryturze która chciała by sobie dorobić, sumienną i z doświadczeniem w zarządzaniu biurem.
Należy mieć na uwadze, że praktycznie wszystkie moduły w samochodach mają mniej lub bardziej zaawansowaną obsługę usypiania aby zminimalizować prąd spoczynkowy akumulatora. Zgaduję, że w takim pojeździe jest to po prostu wykrywanie zapłonu na którymś pinie, lub jakiś dodatkowy sygnał z innego sterownika - funkcje komfortowe. Jak zostało już zauważone przede wszystkim należałoby sprawdzić na schemacie za co odpowiadają poszczególne piny i zasymulować sobie działanie modułu. Powinno to być w miarę proste ponieważ zapewne nie występuje tam komunikacja cyfrowa. Przy poprawnej pracy modułu układy wcale nie muszą się istotnie grzać. Twoje podejrzenie z końca filmu nie musi być słuszne, układ może być cyfrowym rezonatorem a nie kwarcem. Na jednym z pinów może być podawany sygnał enable, w ten sposób można usypiać układy cyfrowe. Wymuszanie napięcia na wyjściowym pinie układu cyfrowego jest ryzykowne, chyba, że jest jakieś zabezpieczenie jak szeregowo podłączony rezystor. Lepiej podnieść nogę układu, lub wlutować podstawkę. W sterownikach samochodowych potrafi uszkodzić się wsad pamięci.
Danielu co do jakości kondków i ogólnie tej elektroniki to nie ma co tu mówić "szacun". Mnie osobiście nic to nie dziwi (starszy jestem od Ciebie). Zabawnie się ogląda kogoś, kto jest zdziwiony tym faktem. Taka była elektronika praktycznie w każdym starym sprzęcie elektronicznym. Nie do zajechania. To tylko dziś jest elektronika tak tworzona, by napędzać bezmyślny konsumpcjonizm. Kiedyś to elektronika bez serwisowania i bezawaryjnie działała średnio 20-30 lat. Elektronicy tacy jak Ty w zasadzie byli zbędni i było ich mało w razie czego. Pamiętam to z rodzinnego domu. Telewizory, radia, pralki, elektryczny sprzęt kuchenny... to wszystko zaczęło dopiero szwankować po jakiś 20-30 latach używania. A były i takie sprzęty co dopiero w okolicy 40 lat używania siadały (np. produkty Polskie "Predom" te to w ogóle psuć się nie chciały). Te sprzęty kuchenne najczęściej wymieniało się na nowe nie dlatego, że się psuły a dlatego, że np. uszczelki od robota kuchennego Predom parciały po tych 30+ latach i się kruszyły, a nie było gdzie kupić nowych. I robiąc latem koktajle owocowe wszystko wszędzie się lało po całej kuchni aż po sufit. A teraz 2-3 lata i sprzęt do wyrzucenia, bo naprawa wg. producenta nieopłacalna albo droższa nawet od nowego sprzętu. Ew. jak w okolicy jest zdolny elektronik jak Ty. Pozdrawiam. 👍👍👍
Tak szczególnie w Polsce elektronicy byli zbędni 😁 Polska elektronika z tego okresu był potwornym awaryjnym paździerzem. Sprzęt audio Unitry pod względem jakości komponentów był badziewiem a obwody drukowane w tych urządzeniach to był koszmarny szajs, przy którym dzisiejsza najtańsza chińszczyzna to ekstraklasa. Mój ojciec naprawiał telewizory to klienci z tym samy telewizorem przejeżdżali co pół roku bo bez przerwy się coś psuło w tym badziewiu. Dopiero jak w latach 90 jak pojawił się sprzęt z zachodu to sytuacja się zmieniła ale też były typy urządzeń, które dość często się psuły przy intensywnej eksploatacji jak magnetowidy VHS.
Trudno mi się zgodzić z tym wpisem. Ówczesna elektronika była naprawdę kiepska, a szczególnie krajowa. Układy psuły się na potęgę, szczególnie rozwiązania analogowe. Plus za to, że łatwo się je naprawiało i był dostęp do schematów i części. Wszystko miało swoje kaprysy i wizyty u elektroników były normą. Dopiero nowoczesna cyfrówka ustabilizowała rynek i zabrała pracę serwisom. Ogólnie jak porównywać czasy, ile kiedyś było elektroniki na rynku a ile jest teraz? Jak zaawansowana elektronika była wtedy a jaka jest teraz?
@@krzysztofstrycharz8508 Ja mam inne odczucia. Mi pralka teraz średnie co 4-6 lat szwankuje. Jaka by to nie była "dobra firma" to się psuje. Produkty Predom to trwałość bez serwisowania jakieś 30-40 lat. Co do poziomu zaawansowania elektroniki? No cóż w sumie gdyby nie Związek Radziecki to w Polsce by była dolina krzemowa, a nie w USA. Proszę poczytać sobie o komputerze Karpińskiego K-202. Wyprzedzał swoje czasy! Był 16-bitowy gdzie technologia USA/Japońska dopiero ledwo 8-bitowa była! Prosze się wybrać do muzeum i zobaczyć ten komputer, a nie siedzieć przed komputerem tu i teraz i marudzić jakie polskie produkty były złe. Bo bzdury gadacie!
Oj nie zgodzę się. Polską elektronikę trapiły uszkodzenia elementów stykowych (po coś Eltra wypusciła zestawy naprawcze do isostatów) oraz łamanie się przewodów. Niestety, często łączono wtedy moduły drutem który się kruszył. Ponadto uszkodzeniom w sprzęcie powszechnego użytku ulegały układy scalone wzmacniaczy m.cz - mowa tutaj o rodzinie UL1401-05, GML 026... A w telewizorach leciały powielacze oraz tranzystory BU*** w odchylaniu. Znam kilka osób które pracowały w tamtych czasach w ZURiTach, więc co nieco się dowiedziałem pijąc z nimi kawę ;)
@@FilipSP9GMD Mówisz o czymś o czym ja nie mam pojęcia. Ja mówią od strony konsumenta elektroniki użytkowej. Ta stara po prostu była bezawaryjna przez 20-30-40 lat. A Dziś? Pralka zaczęła szwankować po 6 latach. Piekarnik elektryczny po 4 latach... No dziadostwo teraz produkują!
@32:39 wlasnie dlatego na warsztacie mamy po 2 komplety urzadzen i w przypadku zasilaczy, jeszcze mamy zestawy baterii i 24V system i 48V i do nich buck convertery ;) - tak na wszelki wypadek :D. Bo, jakby 1 zasilacz padl, to jest drugi, jak ten by padl, to sa zestawy baterii ;). Tak samo lutownice, nie ma T210, to T12 2 sztuki choc sa + stare jeszcze, ale te juz nie do mikrolutowania. Tak samo hot air i inne narzedzia. Tylko termowizja jest jedna, oraz lepszy oscyloskop 1Gs 150Mhz. Podgrzewacz duzy 1, ale do tego jest maly tez. Nie dalbym rady z pojedynczymi urzadzeniami. Dawalem do kilku robot na tydzien, ale nie kilka na dzien :).
Ja w swoim bmw e36 miałem kiedyś problem z dachem który przestał się otwierać (cały czas migała dioda od otwierania dachu), elektryk samochodowy stwierdził że do wymiany jest moduł sterowania dachu. Ale jak poszukałem na forach okazało się że wystarczy ręcznie otworzyć i zamknąć dach (przy lusterku jest śruba którą się kręci) i dach ożył. Może w e30 jest podobnie.
tak samo jak szyberdachy niby się nie chce otwierać bo się coś blokuje , a przetrzymasz przycisk w pozycji otwórz przez dłuższy czas i dach się resetuje czyli otwiera i zamyka łapiąc zakres krańcówek i wszystko wraca do normy , a w serwisie by wymieniali sterowniki prowadnice i bóg wie co jeszcze
@@zajcevgaming No właśnie, że oficjalny serwis często ma procedury napisane na takie akcje, a to ci domorośli elektromechanicy wymieniają wszystko co popadnie.
Tak się zastanawiam jak bardzo trzeba być zadufanym w sobie żeby co film, obrzucać mięsem innego producenta. Nie jestem fanem BMW ale nawet na dzisiejsze standardy, wykonanie tego sterownika jest po prostu perfekcyjne. Świetnie zabezpieczona część elektroniczna przed wilgocią i dobry dostęp do elementów elektromechanicznych. Obudowa, choć prosta, jest wykonana z dobrego materiału i świetnie spasowana, a to było zaprojektowane przed 40 laty! I nawet jeśli padł procek to ma do tego pełne prawo po przepracowaniu ponad 30 lat. Nie ma w tych sterownikach nic awaryjnego. Tak tylko złośliwie dodam na koniec, że zobaczymy ile błędów znajdzie się w elektronice wytworzonej pod pilnym okiem Daniela
Daj pan spokój, każdy bolatzki chusaż-naprawiacz jak się nie wypróżni na lepszych to zachoruje na ejc. Tak było jest i będzie. A co do jego piekarnika - pewnie kupa śmiechu która się zesra po kilku tygodniach.
Ale w którym momencie on coś złego powiedział na ten sterownik? Pomijając uwagę o obudowie która przypominała mu obudowy uniwersalne - tak w istocie jest, ale to raczej nie była jakaś uściślona krytyka.
@@Electester dość dokładnie opisałem do czego się odnoszę. Właściwie można zacząć od tytułu. Szanuję Daniela za profesjonalizm i wiedzę która posiada ale te komentarze z ostatnich miesięcy są trochę nie na miejscu
Witam Panie Daniel 👍W tym module sterowania dachem komunikacja z modułem komfortu może być realizowana przez magistralę CAN samochodu. Na pewno tak jest współczesnej elektronice aut . Także bez modułu komfortu i symulowanych obwodów sterujących naprawa może być bardzo trudna lub prawie niemożliwa mając tylko moduł dachu do dyspozycji. Są niekiedy emulatory magistrali CAN nie wiem czy w tym przypadku byłyby pomocne . Ja sobie w ten sposób poradziłem z problemem jaki miałem z podobnym problemem w aucie . Pozdrawiam, ciekawy filmik ✌️
Ostatnio próbowałem wskrzesić sterownik tempomatu z Audi z wczesnych lat 90' ale w końcu wziąłem zaprogramowałem sobie nowy na arduino bo programowanie idzie mi lepiej niż naprawa elektroniki.
Regenerowałem kilka tempomatów w audi typu 80,100 większość tych modułów ma zimne luty na kondensatorach. Warto wspomniec że te tempomaty blokują się gdy jest słaba masa na światłach stopu oraz niewyregulowane krańcówki na hamulcu
Oj z tym testem i opisuem działania kwarcu to nie bardzo. To nie jest tak że na jedną nogę wchodzi 5V a z drugiej wychodzi 4Mhz. Kwarc to filtr, coś o charakterystyce obwodu rezonansowego. W widzisz stałe z jednej strony, bo pomiarem (pojemnością sondy) psujesz generator. Kwarce mierzy się na 1:10 i i tak lepiej to robić na wyjściu niż na wejściu (wewnętrznego generatora).
Zawsze można wstawić podstawkę po scalaczka po to gdy układ kupiony okaże się podróbką to nie trzeba będzie odparzać ścieżek następnym razem tylko wymieni się układzik w podstawce...
Racja, ale w tym przypadku nie jest to elektronika domowa, tylko w aucie gdzie narażona jest na wilgoć, zmiany temperatur, itp, co oznacza że musi być zabezpieczona. Dlatego jest polakierowana a taką podstawkę trudno sensownie polakierować (zabezpieczyć). Tak mi się wydaje. Pozdrawiam
@@leszekdedko Zgadzam się ale istnieją kleje na ciepło którymi można zalać układzik a potem jak się skrzaczy to wystarczy umiejętnie oderwać/zdjąć lekko podważając....
Moim zdaniem to zły pomysł. Zwróć uwagę, że elektronika montowana w samochodach jest mocno narażona na wstrząsy. O jakim kleju wspominasz? Jestem ciekaw, może to coś użytecznego.
Skoro stwierdził Pan, że pod 2 kondensatorem zastosowano lakier, celem zabezpieczenia ścieżek, dlaczego nie użył Pan czegoś podobnego, podczas zakładania nowego? PS. Pytam z czystej ciekawości, nie znam się totalnie na elektronice :D
Okej obejrzałem, jednak nadal nie rozumiem jak autor położył lakier po założeniu kondensatora - pod nim. Bo tam ten lakier był zdrapywany i tam padło stwierdzenie, że jest lakier w celu zabezpieczenia ścieżek.
@@kalohpl Oryginalnie lakier jest nakładany po montażu elementów, pod kondensatorami jako tako nie ma lakieru, ewentualnie tyle ile uda mu się wpłynąć.
Osobiście oscylatory sprawdzam na sondzie 1:10 Zdarza się, że impedancja sondy zaniża sygnał i procesory potrafią stanąć albo nawet całkowicie wygasić się przebieg. Niestety na filmie nie widzę jak jest suwak ustawiony. Czasem zdarza się uratować stare sterowniki wymianą prostego kwarca ;)
W smarcie z 2007 zjadło mi ścieżki w głównym mudule pojazdu (bcm). W teorii moduł zabezpieczany przed wilgocią. Moduł jest zjedzony w pomiędzy płytkami, na plytce przez co auto jest bezużyteczne, także skasztaniony moduł w tym wieku... No i BMW lubi siać starymi modułami, jak np moduł komfortu w E39, czy E46 itp itd.
Daniel a może zainteresowałbyś sie dużym problemem kamerek Gopro, ktore z dnia na dzien potrafią się już nie włączyć bez jakichkolwiek wczesniejszych upadków. Problem jest wedlug mnie na bardzo dużą skalę 🤔
Danielu a co ze szkoleniem? Mija tydzień od przewidywanego terminu i dalej nic Może jakaś informacja kiedy można się go spodziewać? Codzennie wchodzę na maila z nadzieją że zobaczę wiadomość od ciebie 🙏🏻
Skąd Danielu bierzesz podkład muzyczny do filmów.? .. Drugie pytanie..co to było w szafie..kiedy wspominałeś kawał czasu temu..lecz nie chciałes pokazac..:-)
Miałbym tego typu samochodowy sprzęt do naprawy, ale nie po to że potrzebuję tej części (bo już ją zastąpiłem sprawną), ale bardziej jako pomysł na odcinek. Posiadam zarówno upalony sterownik silnika "1.2 8V MPI IAW 18F.B4" z Fiata Seicento jak i 2 sterowniki elektrycznego wspomagania kierownicy, też z Fiata Seicento. Jeden sterownik jest strikte upalony, a drugi wspomaga tylko w jedną strone jak mu się zachce. Chętnie oddam sprzęt jako pomysł na odcinek, ewentualnie sterowniki wspomagania mogę zlecić jako naprawa bo coraz ich mniej i robią się cenne (a często lubią się palić przez wilgoć)
Przed przejściem na emeryturę dane mi było pracować takim pistoletem ssąco-dmuchającym. Zdecydowanie skuteczniejsze było odsysanie, gdy użyłem kroplę kalafonii, która uszczelniała odsysane pole lutownicze...
Ciężko się przerzucić na nowy program, gdy stary świetnie ogarniasz. Sam próbowałem przejść na DaVinci, ale po kilku godzinach dałem sobie spokój - kompletnie nie siadł mi ten interfejs.
@@PiotruTV Samemu ma to za sobą i też pamiętam, że łatwo nie było :) Ale ja przenosiłem się przed tym boomem na Davinci a teraz widzę, ze taka ilość poradników się namnorzyła jak i sam Davinci się zmienił na lepsze i łatwiejsze, że aż szkoda zmiany nie spróbować :)
@@CzystaPolska1 Nie przesadzajmy, Radeony też działają i nie potrzeba tam RTX 4090, tak naprawdę cokolwiek z nowszym NVENC(Bo jednak NVENC jest wydajniejszy od VCN) i z tym 12GB VRAM starczy do obróbki zwykłych filmów na YT w jakości 4K30(np. RTX 3060 12GB będzie okej) a do 1080p30 to nawet 2GB VRAM starczy, więc nie Resolve nie jest cięższy od Premiere Pro
Ze starymi mcu Motorola bywa różnie... Wypalają się, eeprom się sypie, ale kwarc musi działać. Sprawdź wszystkie zasilania procka, w niektórych są nawet trzy linie zasilania. Kwarc obowiązkowo podmień.
Jestem za częściami do samochodów :D też mam problem z oczyszczaczem powietrza z jonizatorem do Hondy Prelude 93r. Część jest rzadkim urządzeniem bo wychodziła tylko na rynek Japoński w różnych modelach Hondy. Pisałem do was zgłoszenie lecz odpowiedź była że robicie tylko laptopy :( jest możliwość jednak zająć się takim urządzeniem ?? Pozdrawiam.
przewodzi napięcie....... naprawiałem dachy w różnych samochodach, 99% uszkodzeń wynikała z problemów z krańcówkami i innymi czujnikami położenia, sterowniki ubijała woda i padające ekspandery wejść, czasem wypalone przekaźniki i wyżarte ścieżki przez rozlane elektrolity. Kryształ? raczej kompromitacja. kryształy są w kredensie. jakie wejście zasilania a na wyjściu sinus, co Ty bredzisz?
Czy jest ktoś w stanie dać mi namiary na imadełko, którego używa Daniel w 13:10? Wygląda solidnie. Jeśli macie jakieś inne polecenia to chętnie skorzystam, bo na necie tyle tego dziadostwa, że łatwo się dać zrobić w bambuko.
Dziwne dochodzenia detektywistyczne układu L4938. Te dziwne kółka na starym układzie to nic innego jak punkty wtrysku w formie wtryskowej. Nic nie było szlifowane nic nie było wycierane. Zresztą gdyby rzeczywiście było wycierane to nie byłoby tej porowatej struktury.
Ten sterownik według mnie jest sprawny. Daniel podawał zasilania ale nie wszystkie. Każdy taki starożytny moduł ma: masę czyli styk numer 31, stały płus czyli styk 30 i plus po zapłonie czyli 15. Daniel podał tylko jedno zasilanie jak moduł mógł wstać?
W pierwszej kolejności należało sprawdzić zasilanie MCU i czy on się w ogóle uruchamia. Dopiero potem ewentualnie warto coś wylutowywać. Wielokrotnie naprawiałem tego rodzaju sterowniki albo samochodowe ECU.
Problemem jest sama 'Kobyłka " chyba od Motoroli. Trochę tego przerobiłem . Elektroniki na PCB bym się nie czepiał. Przyjrzałbym się komunikacji z procesorem.
Dzień dobry. Przedewszystkim starą elektronikę samochodową sprawdza się na "napięciu ładowania" 13,8V. Ten kontroler nie jest samodzielnym urządzeniem. Do jakiegokolwiek uruchomienia tego urządzenia potrzebujesz wiązki z silniczkami i moduł komfortu. Sam z siebie kontroler po wciśnięciu przycisku dachu realizuje uruchomienie 3 wyjść. 2 są na silniczki, 1 wyjście jest do modułu komfortu w celu opuszczenia tylnich szyb- zawsze szyby zostaja opuszczone po procedurze uruchomienia dachu. Początkowym stanem zawsze jest zamknięty rygiel klapy dachu. W przypadku zamykania dachu, moduł wyzwala sygnału w kolejności - opuść szyby,- if ok- podnieś klapę-of ok- uruchom silniczek dachu. Chronologia ruchomości elementów jest realizowana poprzez pozycjonowanie elementów "krańcówkami". Naciśnięcie przycisku z pozycji złożonej do zamknięcia powoduje w kolejności - opuszczenie szyb-sprawdzenie ich dolnej pozycji, otwarcie rygla klapy, podniesienie klapy do pionu do krańcówki na silniczku klapy, rozłożenie dachu do pozycji z podniesioną szybą - krańcówka silniczka dachu "odwraca" sygnał zamknięcia klapy która opada i po jej zaryglowaniu, następna krańcówka rygla zezwala na opuszczenie szyby na klape i złożenie dachu. W przypadku naciśnięcia przycisku otwierania dachu następuje w kolejności - opuszczenie szyb, otwarcie rygla, podniesienie szyby dachu, otwarcie klapy, złożenie całkowite dachu, opadnięcie klapy. W samym dachu, do modułu, jest 6 krańcówek na 3 wtyczkach "sterowanych" 2 przewodami. W niektórych wersjach (zależy od rocznika) rygle przy szybie czołowej mają też krańcówki które jak są zamknięte, rozłączają zasilanie przycisku dachu- ale to nas nie interesuje. Przekaźniki na płytce odpowiadają za odwrócenie biegunowości silników, są sterowane krańcówkami po wykonaniu odpowiedniego ruchu przez silniki. Któraś z par przekaźników pracuje 2 razy w trakcie jednego załączenia ( odpowiedzialne za sam ruch dachu- muszą przymknąć dach, uchylić szybę(tu jest odwrotny bieg po krańcówce) i z powrotem go domknąć) Modułu nie uruchomisz w ogóle bez sygnału opuszczenia tylnich szyb, i zaryglowanej klapy. Gdy coś pójdzie nie tak i następuje przycięcie dachu w którejkolwiek pozycji, procedura jest przerywana, należy rozblokować oba mechanizmy (dźwignie odpinające silniki) i przy pomocy specjalnego pokrętła, zamknąć bądź rozłożyć dach ręcznie aby ustawić krańcówki mechanizmów w odpowiedniej pozycji.
O.o potrzebna instrukcja do tej instrukcji :) niezle opisane. Ciekawa wiedza :)
@@Sickindian5 Za łebka, naście lat temu robiłem taki dach. Moduł też wydawał się być uceglony, a okazało się że krańcówka rygla miała humory, co powodowało losowe rozłączenia bądź nie uruchamianie się dachu w ogóle. Ten moduł jest tylko elementem wykonawczym, jakby się uparł to na 3 podwójnych przekaźnikach na pająku pospinanych możnaby ten dach uruchomić i miałby pełną funkcjonalność. Aha zapomniałem dodać że sygnałem uruchamiającym moduł jest pojawienie się na nim zasilania. Przycisk dachu należy trzymać aby dach pracował. Także sygnały z krańcówek muszą mieć odpowiedni stan, zanim na module pojawi się jakiekolwiek napięcie.
uuuUUuu - to sie mukser-dekapler po tym twoim wywodzie pogubi :) - zwoje we łbie mu sie przepalą :)
Dokładnie, do napięcia ładowania mógł spokojnie ciągnąć układ, bo tak będzie działać w aucie, a nie na znamionowym akusa
Toś się rozpisał 🤦🏻♂️ niezła zagwozdka , ładnie rozpisane. Szapoba🥹
Drogi Danielu i zespole, bardzo doceniam, to co robicie. Nie narzekam, na to że filmy nie pojawiają się systematycznie. Zawsze można czekać na powiadomienie z yt o nowym filmie. Sam kiedyś montowałem filmy i wiem jak to jest, gdy stawia się na jakość. To co mnie osobiście rozczarowuje w Waszych filmach to często brak zakończenia... sprawy.😮. Trzymam kciuki, za kolejne filmy. Pozdrowienia dla domowników.
Faktycznie awaryjny sterownik, zepsuł się już po 37 latach. Nie to co te porządne sterowniki i elektronika we współczesnych samochodach które wytrzymują czasem nawet "aż" kilka lat dłużej niż gwarancja. 😉
hehe, pewnie dla tego "już" bo w tamtych latach producent przewidywał pracę w okolicach 50 lat ;d
Ten sterownik jest sprawny. Naprawiam je od lat jedyne co się tam psuje to przekaźniki. Daniel nie podał "plusa po zapłonie" więc sterownik nie wstanie.
No widzisz jak byś pojechał na 2 tygodnie wszystko było by cacy, a tak nerwy i złośliwość rzeczy martwych. Trzeba odpocząć. Dzięki za odcinek i pozdrawiam ze słonecznego Rogowa))
Rogowa w woj. łódzkim?
Sorki Rogowo
Jastrzębia góra
Danielu, Kwarc możesz mieć aktywny albo pasywny.
Zwykle w uC musisz ustawić w rejestrach sposób oscylacji external (aktywny) lub Xtal (pasywny)
i najważniejsze - są to wysokoimpedancyjne części układu RF - pomiar tylko 1/10 nie 1/1 bo może zerwać ci oscylacje jeśli w projekcie wybrano paswny typ oscylacji.
Osobiście skupił bym się na układzie PRE i BUF, pierwsze podatne są na ładunki statyczne, natomiast ULNy nie lubią zwarcia.
"Procki" z tamtych lat były nie do za...... i zwykle problemem stanowiła korozja - zimne luty czy ścieżki.
Upewnij się czy diody przepięciowe przekaźników są sprawne
- Tak przy okazji kiedyś uj..... zasilacz sprawdzając Przekźnik.... więc jeśli też tak masz to witam w klubie,
pozdrawiam z Bałtyckiej.
perły przed wieprze, nie skuma, jak padały motorole hc05 to padał układ generatora, urządzenie ratowało podłączenie zewnętrzsgo generatora kwarcowego
Ja tak sobie uwalilem zasilacz jak podlaczalem pod niego przetwornice od xenonow (taka zwykla chinska) nascie lat temu :D
🤔😉😀👍👌👍 I to jest ten słynny film, na który tyle czekaliśmy! I który sprawiał tyle problemów podczas renderingu!
O jutro poniedziałek i muszę iść do pracy
@DanielRakowiecki Czekamy na filmik z naprawy tego zasilacza, bo to może być bardzo interesujące.
Pewnie padnięty wiatraczek. Przegrzewa się, potem słychać coś co brzmi jak klik przekaźnika i napięcie leci w dół, więc obstawiam że zadziałało zabezpieczenie a zasilacz pika że coś go boli.
Oglądając twoje filmy, zawsze mam wrażenie, że ogladam film kryminalny !
Dzięki za film, mówiłem Ci 15 minut temu, żebyś sprawdził oscylator :P.
Warto było czekać 😉
Jestem rozczarowany, cały odcinek czekałem na ekipy z którymi współpracujecie, nie było więc ZAPOMNIAŁEM, pobite gary ;d
zawsze był film do niedzielnego wieczornego piwka a teraz jest do porannej kawki. No nic, oglądamy!
Podawanie na siłę napięcia na wyjście mikrokontrolera może go stale uszkodzić. Aby poprawnie przetestować padanie napięcia na pin enable należało odłączyć tą ścieżkę i dopiero podawać napięcie.
Dobrze prawisz panie D. B. ;)
@@stabiloboss9813 Wlasnie zle mowi, bo jak ninaczej skasowac ekstra za spalony mikrokontroller?
87 rok i eletronika cały czas sprawna... A dzisiaj... :D
No właśnie nie sprawna
Nie chodzi o to że gorsza tylko żeby debile kupowali co rok nowe 😢😂kasa kasa kasa ....
zasilacz zamienił się w bombę z odliczaniem 😁🤣
Schematy do tych BMW są bez problemu dostępne. Wystarczy wyszukać pod hasłem: E30 ETM
Witam. Też mnie się wydawało że są dostępne do starszych samochodów. Może znalazłby Pan troszkę czasu i wyszukał ten schemat do sterowania dachem w tym BMW i wysłał Danielowi . Pewnie chłopak „zielony” w tym temacie a poza tym ma wiele spraw na głowie 👍POZDRO ✌️💪
Chyba najslabszy film ever, wakacje nie slużą😝
Ja bym się bał podać 3V na pin procesora, który jest w stanie niskim... no i potem już nie był w stanie niskim :/
Ta środa nie mogła zacząć się lepiej :D
Super odcinek! Dzisiaj komentarz dla zasięgów, ale materiał obejrzałem w całości :D
Witam Panie Danielu. Jestem pod ogromnym wrażeniem Pana umiejętności i kompetencji jeśli chodzi o naprawy elektroniki, co nie ukrywam imponuje mi ale biznesowo to Pan chyba nie dorósł. Zapłaciłem Panu za platformę szkoleniową w kwietniu br. ale do dzisiaj faktury nie otrzymałem. Wygląda to ciut beznadziejnie, tym bardziej, że owszem miałem kontakt od kogoś tam od Pana z zapewnieniem, że dostanę albo zwrot kwoty albo fakturę, tylko, że był to jedyny kontakt wyczekiwany ponad 3 miesiące i jakiś miesiąc temu... zatem. Wygląda na to, że łapie Pan zbyt wiele srok za ogon w tym samym czasie, a małżonka pewnie suszy Panu głowę, że domek jeszcze nie gotowy. Jest mi cholernie przykro, że muszę w ten sposób zwrócić Pana uwagę na poważny problem bo do kontaktu z klientami którzy dają Panu zarobić, deleguje Pan osoby nieodpowiedzialne, no ale wiarygodności biznesowej w ten sposób Pan sobie nie zbuduje, choć by był Pan Magikiem kalafonii. A wystarczyło by zatrudnić do ogarnięcia biura jedną Panią na emeryturze która chciała by sobie dorobić, sumienną i z doświadczeniem w zarządzaniu biurem.
Czyli w końcu się udało wyrenderowac😂
O naprawa BMW, widze ze pojales sie najwyzszego lwewla ;)
BMW Bardzo Mądry Wybór Proszę o więcej napraw sterowników zwłaszcza tych z przodu pod wycieraczką 😀😀😀
Jak masz coś wymontowanego z samochodu to dawaj od razu 12,5-13,7V.... 12V w samochodzie to bardzo umowne jest.
Należy mieć na uwadze, że praktycznie wszystkie moduły w samochodach mają mniej lub bardziej zaawansowaną obsługę usypiania aby zminimalizować prąd spoczynkowy akumulatora. Zgaduję, że w takim pojeździe jest to po prostu wykrywanie zapłonu na którymś pinie, lub jakiś dodatkowy sygnał z innego sterownika - funkcje komfortowe. Jak zostało już zauważone przede wszystkim należałoby sprawdzić na schemacie za co odpowiadają poszczególne piny i zasymulować sobie działanie modułu. Powinno to być w miarę proste ponieważ zapewne nie występuje tam komunikacja cyfrowa. Przy poprawnej pracy modułu układy wcale nie muszą się istotnie grzać. Twoje podejrzenie z końca filmu nie musi być słuszne, układ może być cyfrowym rezonatorem a nie kwarcem. Na jednym z pinów może być podawany sygnał enable, w ten sposób można usypiać układy cyfrowe. Wymuszanie napięcia na wyjściowym pinie układu cyfrowego jest ryzykowne, chyba, że jest jakieś zabezpieczenie jak szeregowo podłączony rezystor. Lepiej podnieść nogę układu, lub wlutować podstawkę. W sterownikach samochodowych potrafi uszkodzić się wsad pamięci.
Dlaczego po zeskrobaniu lakieru ze ścieżki pod kondensatorem nie zabezpieczyłeś jej spowrotem?
Danielu co do jakości kondków i ogólnie tej elektroniki to nie ma co tu mówić "szacun". Mnie osobiście nic to nie dziwi (starszy jestem od Ciebie). Zabawnie się ogląda kogoś, kto jest zdziwiony tym faktem. Taka była elektronika praktycznie w każdym starym sprzęcie elektronicznym. Nie do zajechania. To tylko dziś jest elektronika tak tworzona, by napędzać bezmyślny konsumpcjonizm. Kiedyś to elektronika bez serwisowania i bezawaryjnie działała średnio 20-30 lat. Elektronicy tacy jak Ty w zasadzie byli zbędni i było ich mało w razie czego. Pamiętam to z rodzinnego domu. Telewizory, radia, pralki, elektryczny sprzęt kuchenny... to wszystko zaczęło dopiero szwankować po jakiś 20-30 latach używania. A były i takie sprzęty co dopiero w okolicy 40 lat używania siadały (np. produkty Polskie "Predom" te to w ogóle psuć się nie chciały). Te sprzęty kuchenne najczęściej wymieniało się na nowe nie dlatego, że się psuły a dlatego, że np. uszczelki od robota kuchennego Predom parciały po tych 30+ latach i się kruszyły, a nie było gdzie kupić nowych. I robiąc latem koktajle owocowe wszystko wszędzie się lało po całej kuchni aż po sufit. A teraz 2-3 lata i sprzęt do wyrzucenia, bo naprawa wg. producenta nieopłacalna albo droższa nawet od nowego sprzętu. Ew. jak w okolicy jest zdolny elektronik jak Ty. Pozdrawiam. 👍👍👍
Tak szczególnie w Polsce elektronicy byli zbędni 😁 Polska elektronika z tego okresu był potwornym awaryjnym paździerzem. Sprzęt audio Unitry pod względem jakości komponentów był badziewiem a obwody drukowane w tych urządzeniach to był koszmarny szajs, przy którym dzisiejsza najtańsza chińszczyzna to ekstraklasa. Mój ojciec naprawiał telewizory to klienci z tym samy telewizorem przejeżdżali co pół roku bo bez przerwy się coś psuło w tym badziewiu.
Dopiero jak w latach 90 jak pojawił się sprzęt z zachodu to sytuacja się zmieniła ale też były typy urządzeń, które dość często się psuły przy intensywnej eksploatacji jak magnetowidy VHS.
Trudno mi się zgodzić z tym wpisem. Ówczesna elektronika była naprawdę kiepska, a szczególnie krajowa. Układy psuły się na potęgę, szczególnie rozwiązania analogowe. Plus za to, że łatwo się je naprawiało i był dostęp do schematów i części. Wszystko miało swoje kaprysy i wizyty u elektroników były normą. Dopiero nowoczesna cyfrówka ustabilizowała rynek i zabrała pracę serwisom. Ogólnie jak porównywać czasy, ile kiedyś było elektroniki na rynku a ile jest teraz? Jak zaawansowana elektronika była wtedy a jaka jest teraz?
@@krzysztofstrycharz8508 Ja mam inne odczucia. Mi pralka teraz średnie co 4-6 lat szwankuje. Jaka by to nie była "dobra firma" to się psuje. Produkty Predom to trwałość bez serwisowania jakieś 30-40 lat. Co do poziomu zaawansowania elektroniki? No cóż w sumie gdyby nie Związek Radziecki to w Polsce by była dolina krzemowa, a nie w USA. Proszę poczytać sobie o komputerze Karpińskiego K-202. Wyprzedzał swoje czasy! Był 16-bitowy gdzie technologia USA/Japońska dopiero ledwo 8-bitowa była! Prosze się wybrać do muzeum i zobaczyć ten komputer, a nie siedzieć przed komputerem tu i teraz i marudzić jakie polskie produkty były złe. Bo bzdury gadacie!
Oj nie zgodzę się. Polską elektronikę trapiły uszkodzenia elementów stykowych (po coś Eltra wypusciła zestawy naprawcze do isostatów) oraz łamanie się przewodów. Niestety, często łączono wtedy moduły drutem który się kruszył. Ponadto uszkodzeniom w sprzęcie powszechnego użytku ulegały układy scalone wzmacniaczy m.cz - mowa tutaj o rodzinie UL1401-05, GML 026... A w telewizorach leciały powielacze oraz tranzystory BU*** w odchylaniu. Znam kilka osób które pracowały w tamtych czasach w ZURiTach, więc co nieco się dowiedziałem pijąc z nimi kawę ;)
@@FilipSP9GMD Mówisz o czymś o czym ja nie mam pojęcia. Ja mówią od strony konsumenta elektroniki użytkowej. Ta stara po prostu była bezawaryjna przez 20-30-40 lat. A Dziś? Pralka zaczęła szwankować po 6 latach. Piekarnik elektryczny po 4 latach... No dziadostwo teraz produkują!
@32:39 wlasnie dlatego na warsztacie mamy po 2 komplety urzadzen i w przypadku zasilaczy, jeszcze mamy zestawy baterii i 24V system i 48V i do nich buck convertery ;) - tak na wszelki wypadek :D. Bo, jakby 1 zasilacz padl, to jest drugi, jak ten by padl, to sa zestawy baterii ;). Tak samo lutownice, nie ma T210, to T12 2 sztuki choc sa + stare jeszcze, ale te juz nie do mikrolutowania. Tak samo hot air i inne narzedzia. Tylko termowizja jest jedna, oraz lepszy oscyloskop 1Gs 150Mhz. Podgrzewacz duzy 1, ale do tego jest maly tez.
Nie dalbym rady z pojedynczymi urzadzeniami. Dawalem do kilku robot na tydzien, ale nie kilka na dzien :).
Wyślij zasilacz do jakiegoś serwisu, może ogarną :D
Ja w swoim bmw e36 miałem kiedyś problem z dachem który przestał się otwierać (cały czas migała dioda od otwierania dachu), elektryk samochodowy stwierdził że do wymiany jest moduł sterowania dachu. Ale jak poszukałem na forach okazało się że wystarczy ręcznie otworzyć i zamknąć dach (przy lusterku jest śruba którą się kręci) i dach ożył. Może w e30 jest podobnie.
tak samo jak szyberdachy niby się nie chce otwierać bo się coś blokuje , a przetrzymasz przycisk w pozycji otwórz przez dłuższy czas i dach się resetuje czyli otwiera i zamyka łapiąc zakres krańcówek i wszystko wraca do normy , a w serwisie by wymieniali sterowniki prowadnice i bóg wie co jeszcze
@@zajcevgaming No właśnie, że oficjalny serwis często ma procedury napisane na takie akcje, a to ci domorośli elektromechanicy wymieniają wszystko co popadnie.
W sumie to lepiej by się oglądało pełny odcinek, tzn. taki z naprawą doprowadzoną do końca, a nie podyktowany regularnością publikacji.
retro bmw :) oj bedzie ogladalnosc!
W końcu słychać kto tworzył ten film😉
Daniel, zrób naprawę swojego zasilacza serwisowego ;) może być ciekawie :D chętnie zobaczę jak jest zbudowana taka profesjonalna elektronika :D
Tak się zastanawiam jak bardzo trzeba być zadufanym w sobie żeby co film, obrzucać mięsem innego producenta. Nie jestem fanem BMW ale nawet na dzisiejsze standardy, wykonanie tego sterownika jest po prostu perfekcyjne. Świetnie zabezpieczona część elektroniczna przed wilgocią i dobry dostęp do elementów elektromechanicznych. Obudowa, choć prosta, jest wykonana z dobrego materiału i świetnie spasowana, a to było zaprojektowane przed 40 laty! I nawet jeśli padł procek to ma do tego pełne prawo po przepracowaniu ponad 30 lat. Nie ma w tych sterownikach nic awaryjnego. Tak tylko złośliwie dodam na koniec, że zobaczymy ile błędów znajdzie się w elektronice wytworzonej pod pilnym okiem Daniela
Daj pan spokój, każdy bolatzki chusaż-naprawiacz jak się nie wypróżni na lepszych to zachoruje na ejc. Tak było jest i będzie. A co do jego piekarnika - pewnie kupa śmiechu która się zesra po kilku tygodniach.
Ale w którym momencie on coś złego powiedział na ten sterownik? Pomijając uwagę o obudowie która przypominała mu obudowy uniwersalne - tak w istocie jest, ale to raczej nie była jakaś uściślona krytyka.
@@Electester dość dokładnie opisałem do czego się odnoszę. Właściwie można zacząć od tytułu. Szanuję Daniela za profesjonalizm i wiedzę która posiada ale te komentarze z ostatnich miesięcy są trochę nie na miejscu
12:02 Ścieżka jest jedna, a cewki są dwie... Kto to? Miłosz! Pan duże D
😆
W 1987 to u nas Fiat 126p miał ręczną pompkę do spryskiwacza.
a nie nożną?
Witam Panie Daniel 👍W tym module sterowania dachem komunikacja z modułem komfortu może być realizowana przez magistralę CAN samochodu. Na pewno tak jest współczesnej elektronice aut . Także bez modułu komfortu i symulowanych obwodów sterujących naprawa może być bardzo trudna lub prawie niemożliwa mając tylko moduł dachu do dyspozycji. Są niekiedy emulatory magistrali CAN nie wiem czy w tym przypadku byłyby pomocne . Ja sobie w ten sposób poradziłem z problemem jaki miałem z podobnym problemem w aucie . Pozdrawiam, ciekawy filmik ✌️
👍super film .
Nie wiem , nie znam się ale ciekawie się to ogląda.
Bo to nie jest dzisiejsza elektronika tylko w tedy to miało być,,na lata,, a nie ,,na lato,,
Wąska lampa ❤ to jest ultimate driving machine.
Ostatnio próbowałem wskrzesić sterownik tempomatu z Audi z wczesnych lat 90' ale w końcu wziąłem zaprogramowałem sobie nowy na arduino bo programowanie idzie mi lepiej niż naprawa elektroniki.
Złamałeś kilka praw Murphy’ego
@@szym86 Jakby się uparł mógłby dorzucić nowe funkcje skoro to Arduino.
@@Rafau999v2 Ja bym nie grzebał przy tempomacie.
Regenerowałem kilka tempomatów w audi typu 80,100 większość tych modułów ma zimne luty na kondensatorach. Warto wspomniec że te tempomaty blokują się gdy jest słaba masa na światłach stopu oraz niewyregulowane krańcówki na hamulcu
@@szym86 luz i do przodu. 😅
Oj z tym testem i opisuem działania kwarcu to nie bardzo.
To nie jest tak że na jedną nogę wchodzi 5V a z drugiej wychodzi 4Mhz. Kwarc to filtr, coś o charakterystyce obwodu rezonansowego.
W widzisz stałe z jednej strony, bo pomiarem (pojemnością sondy) psujesz generator.
Kwarce mierzy się na 1:10 i i tak lepiej to robić na wyjściu niż na wejściu (wewnętrznego generatora).
Zawsze można wstawić podstawkę po scalaczka po to gdy układ kupiony okaże się podróbką to nie trzeba będzie odparzać ścieżek następnym razem tylko wymieni się układzik w podstawce...
Racja, ale w tym przypadku nie jest to elektronika domowa, tylko w aucie gdzie narażona jest na wilgoć, zmiany temperatur, itp, co oznacza że musi być zabezpieczona. Dlatego jest polakierowana a taką podstawkę trudno sensownie polakierować (zabezpieczyć). Tak mi się wydaje. Pozdrawiam
@@leszekdedko Zgadzam się ale istnieją kleje na ciepło którymi można zalać układzik a potem jak się skrzaczy to wystarczy umiejętnie oderwać/zdjąć lekko podważając....
Moim zdaniem to zły pomysł. Zwróć uwagę, że elektronika montowana w samochodach jest mocno narażona na wstrząsy. O jakim kleju wspominasz? Jestem ciekaw, może to coś użytecznego.
@@FilipSP9GMD Klej w sztyfcie na gorąco z pistoletu .
@@serdelek507 Dobra, myślałem że chodzi Ci o taki klej do styków jak stosował Tektronix np. w oscyloskopach z serii 5000 :)
zimne luty zazwyczaj ;)
To są poprawne wartości ESR dla tych kondensatorów :) Weź pod uwagę komentarze kolegów - potrzeba podać "+12V po za zapłonie" na odpowiedni pin.
dzień dobry, nie dość, że słaby materiał to jeszcze mocno opóźniony ;) pozdrawiam!
Chyba wszyscy wiemy, co będzie przedmiotem naprawy w następnym odcinku ☺️
Dziekowa,
Fajny Film,
jestem bardzo ciekawy kontynuacji z beemka❤
Czy to bezpieczne podawać na GPIO procesora, które jest w stanie niskim 3.3 V?
Nie, można tak nieodwracalnie uwalić port :)
W 1987 roku nie było procesorów 3V3, to na pewno 5V zasilania.
Skoro stwierdził Pan, że pod 2 kondensatorem zastosowano lakier, celem zabezpieczenia ścieżek, dlaczego nie użył Pan czegoś podobnego, podczas zakładania nowego? PS. Pytam z czystej ciekawości, nie znam się totalnie na elektronice :D
Użył na samym końcu, tj. przesmarował wszystko lakierem. Ten stary jest żółty, prawdopodobnie dlatego, że się utlenił.
27:47 mówi w tym momencie że lakieruje
Przepraszam - musiałem wracać do roboty po wymianie kondensatora. Obejrzę na spokojnie w domu do końca. Pozdrawiam
Okej obejrzałem, jednak nadal nie rozumiem jak autor położył lakier po założeniu kondensatora - pod nim. Bo tam ten lakier był zdrapywany i tam padło stwierdzenie, że jest lakier w celu zabezpieczenia ścieżek.
@@kalohpl Oryginalnie lakier jest nakładany po montażu elementów, pod kondensatorami jako tako nie ma lakieru, ewentualnie tyle ile uda mu się wpłynąć.
Super dziękuję proszę o part2
Panie Danielu, a można się dowiedzieć jak dobieracie muzę do filmów? Zawsze mi się podoba 😉
Osobiście oscylatory sprawdzam na sondzie 1:10 Zdarza się, że impedancja sondy zaniża sygnał i procesory potrafią stanąć albo nawet całkowicie wygasić się przebieg. Niestety na filmie nie widzę jak jest suwak ustawiony. Czasem zdarza się uratować stare sterowniki wymianą prostego kwarca ;)
Filmu jeszcze nie oglądałem, ale na wszelki wypadek w takich przypadkach należy sprawdzić kierunkowskazy.
W smarcie z 2007 zjadło mi ścieżki w głównym mudule pojazdu (bcm). W teorii moduł zabezpieczany przed wilgocią. Moduł jest zjedzony w pomiędzy płytkami, na plytce przez co auto jest bezużyteczne, także skasztaniony moduł w tym wieku... No i BMW lubi siać starymi modułami, jak np moduł komfortu w E39, czy E46 itp itd.
0:51 - Jeżeli silniki chodzą w dwie strony to jest to typowy mostek H i 2 przekaźniki służą do sterowania jednego silnika.
Daniel a może zainteresowałbyś sie dużym problemem kamerek Gopro, ktore z dnia na dzien potrafią się już nie włączyć bez jakichkolwiek wczesniejszych upadków. Problem jest wedlug mnie na bardzo dużą skalę 🤔
To na pewno jest kwarc a nie generator 4MHz z wyjściem prostokąta?
Ale szybko ten tydzień minął :D
31:10 Widzę spoiler następnego odcinka 😂
git malina 👍
Danielu chcemy filmik z naprawy zasilacza
Witaj Fab... Danielu 😆
Danielu a co ze szkoleniem?
Mija tydzień od przewidywanego terminu i dalej nic
Może jakaś informacja kiedy można się go spodziewać?
Codzennie wchodzę na maila z nadzieją że zobaczę wiadomość od ciebie 🙏🏻
Tak samo czekam. Przesunięcie terminu ok ale brak informacji już słabo wygląda...
*BMC ? Będziesz Miał Cabrio ?* 😉 p.s. trzeba było dać podstawkę.
Skąd Danielu bierzesz podkład muzyczny do filmów.? .. Drugie pytanie..co to było w szafie..kiedy wspominałeś kawał czasu temu..lecz nie chciałes pokazac..:-)
#DanielRakowiecki dawaj odcinek z tego zasilacza co ci się zepsuł
Miałbym tego typu samochodowy sprzęt do naprawy, ale nie po to że potrzebuję tej części (bo już ją zastąpiłem sprawną), ale bardziej jako pomysł na odcinek. Posiadam zarówno upalony sterownik silnika "1.2 8V MPI IAW 18F.B4" z Fiata Seicento jak i 2 sterowniki elektrycznego wspomagania kierownicy, też z Fiata Seicento. Jeden sterownik jest strikte upalony, a drugi wspomaga tylko w jedną strone jak mu się zachce. Chętnie oddam sprzęt jako pomysł na odcinek, ewentualnie sterowniki wspomagania mogę zlecić jako naprawa bo coraz ich mniej i robią się cenne (a często lubią się palić przez wilgoć)
Przed przejściem na emeryturę dane mi było pracować takim pistoletem ssąco-dmuchającym. Zdecydowanie skuteczniejsze było odsysanie, gdy użyłem kroplę kalafonii, która uszczelniała odsysane pole lutownicze...
Danielu pora na przesiadkę na DaVinci Resolve 💪 w końcu by się skończyły Twoje kłopoty z renderem i innymi crashami
Ciężko się przerzucić na nowy program, gdy stary świetnie ogarniasz. Sam próbowałem przejść na DaVinci, ale po kilku godzinach dałem sobie spokój - kompletnie nie siadł mi ten interfejs.
@@PiotruTV Samemu ma to za sobą i też pamiętam, że łatwo nie było :) Ale ja przenosiłem się przed tym boomem na Davinci a teraz widzę, ze taka ilość poradników się namnorzyła jak i sam Davinci się zmienił na lepsze i łatwiejsze, że aż szkoda zmiany nie spróbować :)
Davinci wymaga mocnej grafiki nvidia
@@CzystaPolska1 Nie przesadzajmy, Radeony też działają i nie potrzeba tam RTX 4090, tak naprawdę cokolwiek z nowszym NVENC(Bo jednak NVENC jest wydajniejszy od VCN) i z tym 12GB VRAM starczy do obróbki zwykłych filmów na YT w jakości 4K30(np. RTX 3060 12GB będzie okej) a do 1080p30 to nawet 2GB VRAM starczy, więc nie Resolve nie jest cięższy od Premiere Pro
Wszystkie odcinki sa super. Brakuje tylko jakiegoś zlecenia z NASA albo SpaceX
Ze starymi mcu Motorola bywa różnie... Wypalają się, eeprom się sypie, ale kwarc musi działać. Sprawdź wszystkie zasilania procka, w niektórych są nawet trzy linie zasilania. Kwarc obowiązkowo podmień.
przypomniało mi się a OKULARY gdzie :) pozdr
I to jest fajna furka do naprawy, a nie jakiś nudny hyundai 😀
Super , szacun. A co to za oscyloskopek USB ? 😀🦊
Wyglada na pico
środa, a nie wtorek :)
Lubię ciekawe tematy
Mi ten dźwięk kojarzy sie odliczanie do eksplozji bomby z Predatora 🤣
Bo kiedyś elektronika była projektowana i budowana na lata, miała po prostu służyć a nie być za chwilę do naprawy.
Teraz też nie jest za chwilę do naprawy bo jest za chwilę do wymiany
xd
Bo teraz ma służyć ale nie użytkownikowi tylko koncernom do zarabiania.
Cyna olowiola swoje zrobiła.
Dokładnie 😮😢❤
Jestem za częściami do samochodów :D też mam problem z oczyszczaczem powietrza z jonizatorem do Hondy Prelude 93r. Część jest rzadkim urządzeniem bo wychodziła tylko na rynek Japoński w różnych modelach Hondy. Pisałem do was zgłoszenie lecz odpowiedź była że robicie tylko laptopy :( jest możliwość jednak zająć się takim urządzeniem ?? Pozdrawiam.
Tak z rana? Bez ostrzeżenia
Dej wincyj 😁🙏, o usterkach samochodowej elektroniki .
Pozdrawiam
przewodzi napięcie.......
naprawiałem dachy w różnych samochodach, 99% uszkodzeń wynikała z problemów z krańcówkami i innymi czujnikami położenia, sterowniki ubijała woda i padające ekspandery wejść, czasem wypalone przekaźniki i wyżarte ścieżki przez rozlane elektrolity.
Kryształ? raczej kompromitacja. kryształy są w kredensie. jakie wejście zasilania a na wyjściu sinus, co Ty bredzisz?
Faktycznie w przypadku kwarcu, o ile to kwarc a nie rezonator, nie ma wejścia i wyjścia, całość stanowi jeden układ generujący drgania.
na koniec powinien być ciągły sygnał dźwiękowy z tego zasilacza - trup ;-)
Czy jest ktoś w stanie dać mi namiary na imadełko, którego używa Daniel w 13:10? Wygląda solidnie. Jeśli macie jakieś inne polecenia to chętnie skorzystam, bo na necie tyle tego dziadostwa, że łatwo się dać zrobić w bambuko.
Dziwne dochodzenia detektywistyczne układu L4938. Te dziwne kółka na starym układzie to nic innego jak punkty wtrysku w formie wtryskowej. Nic nie było szlifowane nic nie było wycierane. Zresztą gdyby rzeczywiście było wycierane to nie byłoby tej porowatej struktury.
Albo kółka od wypychaczy raczej. W takim elemencie nie trzeba 2 przewężek, czy dysz.
Czas zacząć rozbierać starą elektronikę może Daniel kupi 😊
Coś tak czułem że ostatecznie padnie na MCU
co za problem wziąć jakiegoś kwadratowego stm32 i oprogramować kawałkiem kodu i go tam jakoś na podstawce zalutować xD pozdrawiam xd
Ten sterownik według mnie jest sprawny. Daniel podawał zasilania ale nie wszystkie. Każdy taki starożytny moduł ma: masę czyli styk numer 31, stały płus czyli styk 30 i plus po zapłonie czyli 15. Daniel podał tylko jedno zasilanie jak moduł mógł wstać?
W pierwszej kolejności należało sprawdzić zasilanie MCU i czy on się w ogóle uruchamia. Dopiero potem ewentualnie warto coś wylutowywać. Wielokrotnie naprawiałem tego rodzaju sterowniki albo samochodowe ECU.
Może następny odcinek - naprawa Twojego zasilacza? :)
Brawo Daniel brawo BMW
A dasz namiary na ten kebab w Berlinie? Będę w weekend i jak warto to chętnie skosztuje.
Kiedy druga część? :D
Film z naprawy tego zasilacza byłby ciekawy
No zajebiście - oglądamy.
Ta wstawka z kebabem mistrzostwo xD
Problemem jest sama 'Kobyłka " chyba od Motoroli.
Trochę tego przerobiłem . Elektroniki na PCB bym się nie czepiał. Przyjrzałbym się komunikacji z procesorem.