Świetny odcinek, bardzo jasno wytłumaczony, akurat dla początkujących piwowarów. Za mną 3 warki z brewkitów, niedługo biorę się właśnie za ekstrakty niechmielone, dużo pomogłeś.
Fajny film, bardzo dobrze ilustrujący zawiłości warzenia w domowym zaciszu. Mnie też się już kilka warek udało i jedyne dwie uwagi, które bym dodał to: 1. woda z kranu jest na prawdę OK - zrobiłem już 4 warki na zwykłej wodzie z kranu (krakowskie wodociągi, całkiem sporo kamienia w czajniku się osadza), nalewana w większości zwykłą łazienkową końcówką prysznicą (która pięknie napowietrza brzeczkę - przy wielkości 23l brzeczki w fermentorze 30l piana sięga pokrywy), wszystko się pięknie udało - zero zakażenia 2.Desprej jest świetnym produktem, ale nie tanim, więc proponuję używać go do gwintów/elementów gumowych i przede wszystkim uszczelki pokrywy (zwykle ciężko zdezynfekować samym OXI)! Do samej rurki wlewam zawsze świeżą wodę z butelki (używenej też do uwodnienia drożdży) i nawet jak piwo wyrzuci/zassie wodę, to jeszcze nigdy mi się nie zakaziło (a jest trzymane w blokowej piwnicy, więc warunki nie są absolutnie sterylne). Od siebie dodam na koniec, że jedym czynnikiem, który zdecydowanie dyskwalifikuje warzenie jest pojawienie się w domu MUSZEK OWOCÓWEK, które skutecznie już mi zepsuły dwie warki - wystarczy jedna, aby całe piwo poszło w kanał. Na szczęście wystarczy kilka dni wcześniej usunąć z kuchni wszystkie owoce (nie będące w lodówce) i modlić się o słoneczną pogodę (bo po deszczu też lubią się wylęgnąć). Ogólnie domowe piwowarstwo jest świetnym hobby, uczy staranności (receptury i sterylność), ale jest sporo miejsca na własną inicjatywę i duszę artysty ;)
Najlepszy film o warzeniu pierwszego piwa. Na minus jedynie to, że to nie Jędrzej przygotował drożdże (pewnie popełniłby jakieś błędy, co by było ważne do odnotowania dla piwowarowych żółtodziobów :) ). Niecierpliwie czekam na kolejną część.
fajny film, wyjaśniający dużo podstawowych informacji w prosty sposób :) Nie wspominałeś o tym ale warto wykalibrować areometr (sprawdzić czy na destylowanej wodzie pokazuje 0 BLG, bo to tanie winomierze/multimierze często zaniżają wynik; mój zapasowy areometr zaniża o ponad 1BLG). No i wrzucając "spławik" dobrze wdać go w rotację aby pozbyć bąbelków powietrza z brzeczki, które go oklejają.
9 ปีที่แล้ว +1
Wczoraj też używałem ekstraktów słodowych hehe tylko, że w celu podbicia blg w barley wine :) super film:) pozdrawiam!
Pytanie: czemu nie mogliście dolać schłodzonej w lodówce wody do brzeczki? Powody organizacyjne? Czy może są jakieś przeciwwskazania, aby do takiej gorącej brzeczki z ekstraktu przelanej do fermentora nie dolewać zimnej wody?
Mam bardzo ,,amatorski" problem. Od zadania drożdzy mijają dwa dni, a u mnie przestaje już bulgotać, a poziom blg wynosi 3! Poza tym pachnie bardzo ładnie, miło i przyjemnie ,,dobrym piwem", ale posmak jest między dobrą oranżadą, a tanim (ale chlebowym) podpiwkiem z fajną goryczką. 1) Czy muszę jeszcze trzymać w tym samym pojemniku ,,przechodzoną" brzeczkę? :) 2) Mogę postawić na cichą w tym samym pojemniku? 3) Ogólnie: jak się mam zachować w takiej sytuacji? Pozdrawiam i bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
+Paweł Pablo 1) Fermentacja trwa - Pilnuj temperatury i uzbrój się w cierpliwość. 2) Nie bardzo - Ideą "cichej" jest oddzielenie piwa od warstwy drożdży które osiądą na dnie, ale raczej nie po 2 dniach. 3) Patrz odpowiedź "1)"
+Paweł Pablo Gdy przestanie "bulkać" poczekaj jeden dzień i zmierz "Blg". Poczekaj potem jeszcze 2 dni, i zmierz ponownie. Powtarzaj co 2 dni aż nie stwierdzisz że "Blg" nie spada. Poczekaj jeszcze jeden dzień i wtedy przelewaj na "cichą". Uważaj na temperaturę i sterylność - Teraz to jest najważniejsze!!!
Ależ się cieszę za wskazówki. Bardzo dziękuję. Niestety, tę pierwszą warkę muszę zrobić bez cichej, gdyż nie mam jak dokupić drugiego pojemnika. Jednak procedura sprawdzania pozostaje taka sama, tak ( do ustalenia, że blg na 100% nie spada)? Temperaturę mam na poziomie 21 -max 24 stopnie. Co wyjdzie to wyjdzie. Ważne, że pierwsze. ;)
Niedługo zostanę ojcem. Chciałbym uważyć z tej okazji piwo, które na myśl przywodzić będzie dzieciństwo, mleko i tak dalej. Mam ograniczone możliwości. Będę ważył z ekstarktów nienachmielonych. Jakie dodatki polecasz? Jaki chmiel? Planuję warkę 20l na badzie 2x1,7kg ekstraktu słodowego ciemnego. Drożdże dam US05. Wszystko praktycznie tak jak wy daliście tu. Co z chmielem? I czym wywołać mleczne skojażenia? Z góry dzięki za pomoc.
Wszystko co mówisz idzie w stronę Milk Stouta, więc chyba powinieneś pomysleć o dodaniu laktozy. Chmiel w takim piwie nie gra pierwszych skrzypiec - Styrian, EKG czy Marynka powinny spokojnie wystarczyć. I nie za dużo. Gratuluję!
+Piotr Beerofeel Dzięki. Też właśnie celuję w stouta. Myślę, że na podstawie Twojego filmu uzyskam z dwóch puszek ciemnego ekstraktu te 12BLG startowo. Na jakim etapie dodałbyś tę laktozę? Nigdy nie dodawałem, nie wiem jak ona wygląda? Mleko w proszku? Coś takiego? Wraz z ekstraktem na godzinę gotowania czy w późniejszym etapie? I jeszcze jedno pytanie: czy dodać trochę jakiegoś ciemnego słodu do gotowania żeby wzmocnić jeszcze kolor?
+GrzeszNICK 15 minut przed końcem gotowania powinno wystarczyć. To po prostu cukier który dosłodzi piwo, tak jak biały czy brązowy dosładza herbatę. Można tak jak mówisz spróbować przyciemnić całość jęczmieniem prażonym/palonym, ale wtedy mogą też wejść właśnie palone nuty, nie wiem czy pożądane. Jeśli tak, to śmiało.
Do dezynfekcji jest jeszcze jeden wydajny preparat: SpiritFerm DISINFECTANT link: allegro.pl/balon-dymion-dezynfekcji-jak-pirosiarczyn-na100l-i5553871036.html
Hey moja pierwsza warka fermentuje już drugi tydzień od kilku dni blg utrzymuje się na poziomie 6 !!czy to oznacza koniec fermentacji ?? czy jeszcze poczekać z rozlewaniem ??
Przy uwadnianiu suchych drożdży też można używać mieszadła magnetycznego (co zresztą jest często praktykowane, choćby w USA). Ba! Nawet Beersmith2 wylicza potencjalną liczbę żywych drożdży dla uwadniania z użyciem i bez użycia mieszadła. Gdyby to nie było praktykowane, to po co dawać taką opcję w programie?
+gonet3 Oczywiście można by zrobić tak jak mówisz, ale stosunek strat piwa do strat czasu był na tyle niezadowalający, że postanowiliśmy spisać te 200-300ml na straty.
Świetny odcinek, bardzo jasno wytłumaczony, akurat dla początkujących piwowarów. Za mną 3 warki z brewkitów, niedługo biorę się właśnie za ekstrakty niechmielone, dużo pomogłeś.
Fajny film, bardzo dobrze ilustrujący zawiłości warzenia w domowym zaciszu. Mnie też się już kilka warek udało i jedyne dwie uwagi, które bym dodał to:
1. woda z kranu jest na prawdę OK - zrobiłem już 4 warki na zwykłej wodzie z kranu (krakowskie wodociągi, całkiem sporo kamienia w czajniku się osadza), nalewana w większości zwykłą łazienkową końcówką prysznicą (która pięknie napowietrza brzeczkę - przy wielkości 23l brzeczki w fermentorze 30l piana sięga pokrywy), wszystko się pięknie udało - zero zakażenia
2.Desprej jest świetnym produktem, ale nie tanim, więc proponuję używać go do gwintów/elementów gumowych i przede wszystkim uszczelki pokrywy (zwykle ciężko zdezynfekować samym OXI)! Do samej rurki wlewam zawsze świeżą wodę z butelki (używenej też do uwodnienia drożdży) i nawet jak piwo wyrzuci/zassie wodę, to jeszcze nigdy mi się nie zakaziło (a jest trzymane w blokowej piwnicy, więc warunki nie są absolutnie sterylne).
Od siebie dodam na koniec, że jedym czynnikiem, który zdecydowanie dyskwalifikuje warzenie jest pojawienie się w domu MUSZEK OWOCÓWEK, które skutecznie już mi zepsuły dwie warki - wystarczy jedna, aby całe piwo poszło w kanał. Na szczęście wystarczy kilka dni wcześniej usunąć z kuchni wszystkie owoce (nie będące w lodówce) i modlić się o słoneczną pogodę (bo po deszczu też lubią się wylęgnąć).
Ogólnie domowe piwowarstwo jest świetnym hobby, uczy staranności (receptury i sterylność), ale jest sporo miejsca na własną inicjatywę i duszę artysty ;)
Najlepszy film o warzeniu pierwszego piwa. Na minus jedynie to, że to nie Jędrzej przygotował drożdże (pewnie popełniłby jakieś błędy, co by było ważne do odnotowania dla piwowarowych żółtodziobów :) ). Niecierpliwie czekam na kolejną część.
Fajnie i miło się Was ogląda.
Mam już popełnione 12 swoich wareczek.
fajny film, wyjaśniający dużo podstawowych informacji w prosty sposób :)
Nie wspominałeś o tym ale warto wykalibrować areometr (sprawdzić czy na destylowanej wodzie pokazuje 0 BLG, bo to tanie winomierze/multimierze często zaniżają wynik; mój zapasowy areometr zaniża o ponad 1BLG). No i wrzucając "spławik" dobrze wdać go w rotację aby pozbyć bąbelków powietrza z brzeczki, które go oklejają.
Wczoraj też używałem ekstraktów słodowych hehe tylko, że w celu podbicia blg w barley wine :) super film:) pozdrawiam!
A ja tylko dodam, że bardzo mi wpadła w ucho ta piosenka w tle :)
A Kot miazga :D
Super!
Ha...mój patent z rurką, tylko ja wlewam tam wódkę :) Ale powody te same, np spadek temperatury i możliwość zassania zawartości rurki do środka.
Świetny film
Fajny film.moze mi się uda:)
Pytanie: czemu nie mogliście dolać schłodzonej w lodówce wody do brzeczki? Powody organizacyjne? Czy może są jakieś przeciwwskazania, aby do takiej gorącej brzeczki z ekstraktu przelanej do fermentora nie dolewać zimnej wody?
Mam bardzo ,,amatorski" problem. Od zadania drożdzy mijają dwa dni, a u mnie przestaje już bulgotać, a poziom blg wynosi 3! Poza tym pachnie bardzo ładnie, miło i przyjemnie ,,dobrym piwem", ale posmak jest między dobrą oranżadą, a tanim (ale chlebowym) podpiwkiem z fajną goryczką.
1) Czy muszę jeszcze trzymać w tym samym pojemniku ,,przechodzoną" brzeczkę? :)
2) Mogę postawić na cichą w tym samym pojemniku?
3) Ogólnie: jak się mam zachować w takiej sytuacji?
Pozdrawiam i bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
+Paweł Pablo
1) Fermentacja trwa - Pilnuj temperatury i uzbrój się w cierpliwość.
2) Nie bardzo - Ideą "cichej" jest oddzielenie piwa od warstwy drożdży które osiądą na dnie, ale raczej nie po 2 dniach.
3) Patrz odpowiedź "1)"
+Piotr Beerofeel To do kiedy radzisz przetrzymać? :) Jutro, pojutrze przestanie ,,chodzić" pewnie. :) Rozlewać po tym czasie?
+Paweł Pablo Gdy przestanie "bulkać" poczekaj jeden dzień i zmierz "Blg". Poczekaj potem jeszcze 2 dni, i zmierz ponownie. Powtarzaj co 2 dni aż nie stwierdzisz że "Blg" nie spada. Poczekaj jeszcze jeden dzień i wtedy przelewaj na "cichą". Uważaj na temperaturę i sterylność - Teraz to jest najważniejsze!!!
Ależ się cieszę za wskazówki. Bardzo dziękuję. Niestety, tę pierwszą warkę muszę zrobić bez cichej, gdyż nie mam jak dokupić drugiego pojemnika. Jednak procedura sprawdzania pozostaje taka sama, tak ( do ustalenia, że blg na 100% nie spada)? Temperaturę mam na poziomie 21 -max 24 stopnie. Co wyjdzie to wyjdzie. Ważne, że pierwsze. ;)
dzięki pozdrawiam to moja 1-sza warka
Trzymam kciuki!
despray jest dobry ale równie doby jest taki środek : 400ml spirytusu 96% (może być surówka) + 140 ml wody, otrzymujem 550 ml środka do dezynfekcji
Niedługo zostanę ojcem. Chciałbym uważyć z tej okazji piwo, które na myśl przywodzić będzie dzieciństwo, mleko i tak dalej. Mam ograniczone możliwości. Będę ważył z ekstarktów nienachmielonych. Jakie dodatki polecasz? Jaki chmiel? Planuję warkę 20l na badzie 2x1,7kg ekstraktu słodowego ciemnego. Drożdże dam US05. Wszystko praktycznie tak jak wy daliście tu. Co z chmielem? I czym wywołać mleczne skojażenia? Z góry dzięki za pomoc.
Wszystko co mówisz idzie w stronę Milk Stouta, więc chyba powinieneś pomysleć o dodaniu laktozy. Chmiel w takim piwie nie gra pierwszych skrzypiec - Styrian, EKG czy Marynka powinny spokojnie wystarczyć. I nie za dużo. Gratuluję!
+Piotr Beerofeel Dzięki. Też właśnie celuję w stouta. Myślę, że na podstawie Twojego filmu uzyskam z dwóch puszek ciemnego ekstraktu te 12BLG startowo. Na jakim etapie dodałbyś tę laktozę? Nigdy nie dodawałem, nie wiem jak ona wygląda? Mleko w proszku? Coś takiego? Wraz z ekstraktem na godzinę gotowania czy w późniejszym etapie? I jeszcze jedno pytanie: czy dodać trochę jakiegoś ciemnego słodu do gotowania żeby wzmocnić jeszcze kolor?
+GrzeszNICK 15 minut przed końcem gotowania powinno wystarczyć. To po prostu cukier który dosłodzi piwo, tak jak biały czy brązowy dosładza herbatę. Można tak jak mówisz spróbować przyciemnić całość jęczmieniem prażonym/palonym, ale wtedy mogą też wejść właśnie palone nuty, nie wiem czy pożądane. Jeśli tak, to śmiało.
Śliczny kotek! Więcej kota w filmach! :)
+jestemowca Jako właścicielka rzeczonego kota dziękuję w imieniu kota i swoim! :)
mam jeszcze jedno pytanko czy przed butelkowaniem muszę przelewać do osobnego naczynia czy mogę wężykiem prosto z fermentora do butelek
Ahaaa to tak powstał podpiwek Jędrzej ;p
+KarolAltus Nie, ale zainspirował :-)
+Piotr Beerofeel badziewie do badziewia :D
Do dezynfekcji jest jeszcze jeden wydajny preparat: SpiritFerm DISINFECTANT
link: allegro.pl/balon-dymion-dezynfekcji-jak-pirosiarczyn-na100l-i5553871036.html
Dobre rady zawsze w cenie, ale ten środek wymaga płukania po użyciu.
Wiem. Ale jest bardzo wydajny.
Łatwiej chyba było sobie wyliczyć dodatek wody :) niż kilka razy dolewać
Co ma otwarcie browaru z domowym warzeniem?
Piwowarzy domowi swoje mikro warzelnie często nazywają browarami domowymi.
Gdzie kupiliście ten ekstrakt AIPA ?
+Sebastian Orliński To nie ekstrakt AIPA, tylko zwykły, nienachmielony.
1a z czego są zrobione pojemniki z ekstraktem, bo może się zrobić rakotwórczo!
pytam bo pracowałem w przemyśle opakowaniowym, gównie polimery no i jest różnica w czym się parzy
nasz lab wykazał że jeśli jest to hdpe to ok , pp, ldpe niekoniecznie
Hey moja pierwsza warka fermentuje już drugi tydzień od kilku dni blg utrzymuje się na poziomie 6 !!czy to oznacza koniec fermentacji ?? czy jeszcze poczekać z rozlewaniem ??
Od kiedy nie bulgocze?
dobry tydzien jak nie dluzej nie wiem czy gdzies popelnilem blad?!
+Marcin ŻYTA Oj tam zaraz błąd. Czasem piwo odfermentuje płytko, choć w przypadku ekstraktów to raczej rzadkość. Jaki miałeś początkowy ekstrakt?
Poczatkowy 12!!
+Marcin ŻYTA Jaka temperatura?
a z brewkitu kiedy dodać chmiel
Albo wcale, bo brewkit jest juz nachmielony, albo przy gotowaniu...
Albo tuż po przelaniu na fermentację cichą
+Piotr Straszak Oczywiście
Za tego kucharza z MAPETÓW macie łapęcię hi hi To były bajki
Nie widziałem byście dodawali cukru, dlaczego?
RNOP Dlaczego mielibyśmy ?
czy PLATO to to samo co BLG??
Z grubsza tak. pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Ballinga
nie miesza sie drożdży tylko uwadnia
Mam rozumieć, że całe rzesze piwowarów, używające mieszadeł magnetycznych przy uwadnianiu drożdży, popełniają herezję?
Robienie starterów drożdżowych a uwadnianie sucharów to inne procesy.
Przy uwadnianiu suchych drożdży też można używać mieszadła magnetycznego (co zresztą jest często praktykowane, choćby w USA). Ba! Nawet Beersmith2 wylicza potencjalną liczbę żywych drożdży dla uwadniania z użyciem i bez użycia mieszadła. Gdyby to nie było praktykowane, to po co dawać taką opcję w programie?
Piotr Straszak nie spotkałem sie z używaniem mieszadła magnetycznego do uwadniania sucharów. Co wiecej uważam ze jest to bezsensu, niby co to ma dać?
Nie wiem co ma dać. Wiem tylko, że niektórzy to robią i nie skarżą się potem na nic. Sam raczej tak bym nie robił, ale to już inna kwestia.
Słaby ren film. Zauważyłem przynajmniej kilka momentow gdzie brzeczka mogła zostac zainfekowana. Nie polecam początkującym korzystac z tego filmiku
major07l A ja owszem :-)
czemu wylewacie te probki ?- szkoda piwa, po zmierzeniu blg wlac do kubka/garczka, przegotowac i spowrotem do wiadra
+gonet3 pewnie dlatego że nie odkazili, przez co mogliby zakazić brzeczkę.
+Lolkoloth przeciez napisalem ze mogli przegotowac te probki wiec nic by nie zakazili
racja, nie doczytałem
+gonet3 Oczywiście można by zrobić tak jak mówisz, ale stosunek strat piwa do strat czasu był na tyle niezadowalający, że postanowiliśmy spisać te 200-300ml na straty.
+Piotr Beerofeel Ja zawsze wypijam :D
Nie szkoda Citry na goryczkę? Chodzi tylko o alfakwasy.
Gdyby to było takie proste, amerykanie hodowaliby Marynkę.
Piotr Beerofeel myślę że chodują.