Ahoj Vidlaku, opět máme částečně společné téma, tentokrat solární. Diky za tvé experimenty, které mne snad posunou při vymýšlení mého integrovaného kolektoru.
Ahoj Vidlaku, pokud jde o vylepšení sklem mého kolektoru tak v tom nemohu sloužit, promiň. Sklo jako uzávěr kolektoru je už patentovano několik let a ja chci off road kolektor, který na střeše nevypadá debilně a vydrží tolik co střešní plášť /kroupy, mráz, slunce, listí a podobně, takže bez skla. V každém případě bych tě ale požádal ještě o jeden test, když už máš tak sofistikované zařízení hotové, myšleno v dobrém. Test by spočíval v tom zakrýt krabice vakuovym 1./ trojsklem, 2./dvojsklem a 3./dvojsklem naplněným vodou., + 4./polykarbonát/karbenatek nejlepe jedna komurka o podobné sile jako dvojsklo což bývá výška rámečku tuším 16mm/. Jde o to že vedle našeho projektu Superhaus Hranice, ještě stavíme téměř souběžně halu, kterou chceme z 1/4 využívat jako celoroční skleník a tak hledám nejvhodnější materiál. Nechci to stavět ze sklenic od okurek, chápeš ... Jeden tvůj odběratel mi odepsal na můj komentář, že polykarbonát má lepší fokusovací vlastnosti než sklo a mně se to moc nezdá. Diky za eventuelní experiment a opatrujte se
Parádní pokus Vidláku, jednoduchý s přesnými pravidly. Jen potvrzuje, proč jsou skleníky ze skla 🙂 Přeju hodně zdaru při sušení dřeva a těším se na další videa.
Ahoj . Provedl jsem podobný experiment a podělíme se o zkušenosti. Pokud nemám dřevo 2 roky starý tak j nutné to maximálně urychlit. Nejen teplota ale také relativní vlhkost okolo dřeva hraje důležitou roli. Dřevo má podélné kapiláry a proto vysychá rychleji od řezu než na průměru. Čím kratší polínka tím rychlejší bude úbytek vlhkostí. Můj poznatek. Nařezat na krátko 15 cm. Uložit na slunečné místo v tenké vrstvě. Průvan urychluje. Je to jako když musíš prádlo. Jinak obdivuji tvojí produktivitu. 370 videí je heroický výkon. Klobouk dolů. Máš můj obdiv. Tvůj Johny 5.
Zdravim, fajn experiment. Ja bych zkusil bublinkovou folii co se pouziva na prikryti bazenu. Slunicko propusti a zaroven by mela zadrzovat teplo, kdyz bude pod mrakem :)
@@vidlak001 A taky zkusit ještě dvě skla s uzavřenou mezerou a tři skla s uzavřenou mezerou, případně místo prostředního skla jen dobře průhlednou fólii. Tím vším se zlepší horní izolace proti okolnímu vzduchu, ale zase se zhorší propustnost. Ta tvoje skvělá testovací bedna je na to ideální. Bylo by škoda ji už odkládat do skladu.
@@mareksykora779 docela dobrý nápad. Někde jsem slyšel že sklo by mělo být jednoduché údajně u izolačního dvojskla dochází ke ztrátám ( neprojde tolik tepla) 😵💫 ale to jen jedna bába povídala.
@@abaddon3116 Problém izolačního skla je spíš v tom, že má na sobě pokovení.které odráží tepelné záření. Proto je nevhodné pro tuto aplikaci. A proto píšu o dvou samostatných sklech. Ty tu vrstvu na sobě nemají.
Zdar Vidlaku , experiment byl sice zajimavej , ale pokud chces udelat opravdu efektivni solarni susku na drevo , tak doporucuju uplne obycejne zarizeni , nejdriv drevo vyskladas tak aby melo mezi sebou umoznenej pruchod vzduchu ( nesmi lezet na zemi , nejlepsi je stare lino , ale postaci i silnej igelit ) , a je jedno jestli to bude krychle , valec obdelnik atd , cele to obtocis stahovaci folii tak aby si vespod nechal par cm pruchod na vzduch , pak si okolo udelas pomocne distancni vymezeni ( normalne opres par polinek nebo lati dokola tak aby byli do vysky jedne ctrvtiny nakupeneho dreva , a i to obtocis folii az nazem , a nahore tak aby ti kolem vznikla mezera kudy bude moct proudit vzduch , a navrch das dekl ( nejlepsi je extrudovanej polystyren ) do ktereho udelas par der ( cca 8 der ) , a do nich vrazis na matne cerno nastrikane odpadni trubky alespon pul metru vysoke , pak to dotocis folii a utahnes a utesnis to , kominovej efekt tech trubek ohrejvanejch sluncem ti zajisti cirkulaci vzduchu zadarmo , zaroven na drevo neprsi , uplne cerstve syrove drevo je takhle schopne se vysusit za par mesicu prez leto kdyz je nastipane na spaliky . Snad jsem to napsal tak ze to bude k pochopeni :-)
Keď tie trubky nebudú mať striešky, bude vám do nich pršať. Ale inak dobrý koncept, ja som tiež Vidlákovi radil sušiareň, kde bude dole vstup vzduchu a hore výpusť, jednak to umožní vodným parám čo najskôr opustiť priestor 🙂 - okrem toho by to bránilo prílišnému prehriatiu sušiarne, lebo keby bola uzavretá a len by sa tam kumulovalo teplo, podľa mňa hrozí za letných dní s pálivým Slnkom a teplotami v tieni nad 30°C aj samozapálenie. Plus, plesnivenie, z vysokej vzdušnej vlhkosti vnútri sušuarne. Rozhodne treba zabezpečiť kvalitnú ventiláciu vzduchu, to je základ.
Taky jsem vsázel na černý igelit, ale on ten výsledek vlastně dává smysl. Černý igelit tu krabici přece zastínil a ve stínu je logicky méně teplo než na světle. Spíš mě překvapilo, že ta lahev v polystyrenu se ohřála o tolik stupňů.. To jsem opravdu nečekal. 🙂
Vidláku máš FILIPA a je to úžasné jak Ti to myslí .Já na to beru Tebokan a na nočních směnách je to znát .Mimo jiné přípravek je na oči ,sluch a mysl. Jak Tě podpořit , nemám šanci ,žena mi sedí na financích .
Ahoj Vidláku, super video moc se mi líbilo. Jen bych tě chtěl odradit od toho igelitového zakrytí. Soused si před třemi lety udělal igelitový stan na rajčata. Vlivem slunce a dalších povětrnostních vlivů se rozpadl a dodnes jeho kousky nacházím po zahradě. Jinak návrh zakrytí vlnitým materiálem, co tady navrhovali ostatní, mi příjde velmi zajímavý. Zatim co u rovného zakrytí máš maximální propustnost jen v jeden čas u toho vlnitého je to sice menší plocha, ale v čase rovnoměrnější. Pokud bys to zkoušel, tak by mě výsledek moc zajímal. Držím palce při dalších experimentech.
Ahoj zase jedno skvělé video ataky poučení vid:-) sklo propustilo sluneční paprsky skrze láhev a ty ohřáli vodu a ještě voda zrcadlila teple sluneční záření do okolí tím se v boxu hromadilo teplo které přez pol.neproniklo ven z boxu ale odrazilo se zaze do chladnější lahve. Kdyby ta láhev pod sklem byla černá možná by i explodovala. :-)
@@vidlak001 :-) tak na stejném princimu pracují solární ohřívače k bazénu ( černá hadice namotana do konusu v herm. uzavřeném plexi.) A myslím že ten polykarbonát ,ják psal kolega níže ,nebude nic moc, jak má komurky spíše je konstruován tak aby stínil ale zkusit to určitě můžeš ;-*
Užitečný pokus. Neházel bych černou fólii předčasně do žita. Průhledný materiál dobře funguje v rámci skleníkového efektu pro uzavřený (nevětraný) prostor, což nemusí dost dobře vyhovovat vysoušení dřeva, které vící vyžaduje cirkulaci teplého vzduchu (odvod vlhkosti) a právě tento cirkulující vzduch snižuje skleníkový efekt pod průhlednou fólií či sklem. Zřejmě budou následovat dílčí pokusy s větracími otvory s podporou cirkulace vzduchu nejenom s černou fólií. Etalonem může být například vlhká houba na nádobí, která se v různých prostředích bude lépe či hůře vysušovat. Jako vždy, skvělé video.
Vítku, test dopadl fajn, taky když nechci mít prohřátý byt, tak zatáhnu černé závěsy a nechám otevřenou větračku, většina tepla se uvolní na závěsu a uteče oknem. Když to neudělám, tak se nahřejí věci, stěny podlahy v bytě a večer je tu pak vedro.
Ale ne. Ty závěsy mají být naopak reflexní, aby odrazily sálevé teplo zpět. Proto Amíci použili mylar na lunárním modulu. Brání ztrátě tepla, když je modul ve stínu a naopak přehřátí, když je na slunci.
Jedna odporně hnidopišská poznámka: vzhledem k tomu, že nezjišťujeme absolutní hodnoty, ale jenom porovnáváme materiály, by ohřev vnitřních stěn "buňky", profukování nebo kontakt krabice s okolím nevadil, pokud bude u všech krabic stejný. Chápu, že něco takového není snadné zařídit, takže izolovat to úplně a všechno bylo asi beztak to nejjednodušší, ale třeba zůstat ležet na zemi to podle mě klidně mohlo. Jinak super kocour. Ale to tričko mu nesluší, má o něco tmavší barvu. BTW, mám pro Tebe návrh na další experiment: pořiď si ještě černou kočku, a po hodině na sluníčku porovnej ohřev kočky a kocoura. Na moje dvě černý kočky se po chvíli na sluníčku skoro nedá sáhnout. Jak to, že se neupečou, to nechápu..
@@vidlak001 Jo, to je fakt. Z hlediska výsledku by to asi vyšlo dost nastejno, ale to natáčení by pak připomínalo přespolní běh a stříhat bych to taky nechtěl. Ovšem ta konstrukce musela být dost pracná, já bych se na tohle asi vys... s tím, že to není doktorandská práce, ale video na YT, a nepřesnost v řádu procent mě nezajímá. Takže fakt respekt k tomu, jak je to propracované:-).
Ten výsledok šokoval aj mňa! Tipoval som "samozrejme" tú čiernu fóliu ako víťaza a neveril som vlastným očiam! Sklo ako výhercu si dokážem vysvetliť len na základe 2 predpokladov: - sklo vnútorný priestor najlepšie izolovalo a nepustilo teplo, ktoré prešlo dnu, aby uniklo von - čierna fólia sa asi nahrievala najviac, ale bola na vetre, takže jednak sa hneď ochladzovala vetrom, okrem toho teplo stúpa hore, takže z fólie vyžarovalo teplo hlavne hore a do spodku už menej, pričom fľašu od fólie ešte izolovala dosť silná vrstva vzduchu medzi fóliou a fľašou - pričom najteplejší vzduch sa držal tesne pod fóliou a nižšie jeho teplota prudko klesala. Ale aj tak je to za mňa neintuitívny výsledok a prekvapil ma 🙂 Asi najväčší ohrev vody by sa získal z vnútra vyčiernenej nádoby zakrytej sklom. Tam by možno tá voda aj zovrela 🙂 Inak, v sušiarni dreva pozor na príliš vysokú teplotu, aby sa tam to drevo ne-samo-vznietilo, to môže byť dosť nebezpečné. Asi by som sa v tej sušiarni nehnal za najvyššou teplotou, v čase ako teraz, keď je v tieni nad 30°C a Slnko praží, podľa mňa by hrozilo v tej sušiarni samovznietenie. Asi by so zabezpečil dokonalé vertikálne vetranie, aby horúci vzduch a vlhkosť mohla vrchom sušiarne bez obmedzenia unikať. To by zabezpečilo aj cirkuláciu vzduchu, takže lepšie sušenie a aj rozumné chladenie vnútorného priestoru.
Zdravím Vidláku. Velice zajímavý a poučný video. Když čtu komentáře tak asi uděláš ještě jeden pokus kde asi bude polykarbonát. plech rovný, plech vlnitý pro spestření dřevená deska a pogumovaná látka. co ty na to?
Zdravím,pod polystyrenem vám přijde nízká teplota v pořádku s argumentem,že tam nesvítí slunce a pod černým igelit přece NESVÍTÍ také,jak by tam mohla být nejvyšší teplota?
@@vidlak001 Ahoj! U případu s černým igelitem nedochází k cirkulaci vzduchu uvnitř krabice. Igelit ohřeje vzduch v horní části krabice, zatímco chladnější se drží dole. Navíc proudění vzduchu vně krabice igelit chladí. V případě pokusu se sklem projde většina světla dovnitř na dno a stěny krabice, ty část energie pohltí a ohřejí se a teplo předávají vzduchu v krabici převážně ve spodní části. Nahoře se vzduch chladí o sklo, klesá dolů a vytlačuje teplý vzduch nahoru. Dochází k cirkulaci. Hezký pokus, bylo by vtipné vysvětlit výsledky vědecky v dalším videu :)
místo skla bych doporučil makrolom, známí jej mají jako střechu nad zahradním posezením, v létě je to super, člověk nepotřebuje ani bazén a koupe se ve vlastním potu, příjemněji je i sedět přímo na slunci
Perfektní video a experiment. Nebudu dělat machra, ale tipnul jsem si box s černou folií taky. Jinak jsem to trefil. Dnes bych zkoušku z "Tepla a hydra" už neudělal, prof. Navrátil by mě vyhodil po dvou minutách :-) Už si jenom vzpomínám na kavitační opotřebení lopatek turbín :-) Ať se daří :-)
Teplo si vždy představuji jako tok vody. A projev té energie tam kde se zastaví. Měřením povrchové teploty například bezdotykovým teploměrem by fa černá fólie byla nejteplejší. Teplo se tedy zastavilo na té fólii.
Taky nosím montérky s kšandami. Jedněm jsem ustřihl nohavice - na teplé dny. Mám tady jedno dvojsklo z plastového okna. Chtěl bych udělat sluneční ohřívač vody (černou hadici, nebo černé trubky). Ale máme malý pozemek a nemám to kam postavit...
Ten černý igelit se ohřál sám o sobě, nepustí to dál. Něco nejprve nastudovat o vlnových délkách. :-) nejteplejší lahev by byla pod sklem, kde boxík uvnitř by byl natřen na černo. Ano, skleníkový efekt jsi zmínil naprosto správně. Světlo projde sklem, odrazí se od předmětu, emituje energii a odrazí se. Část světla s pozměněnou energií ochuzenou o dopadovou energii předanou na odražený předmět (proto se ohřívá) odejde ven z boxu pod různými úhly. (Např. lom světla na hranolu u lustru) zbytek, co nemá energii na únik z boxu se znovu odrazí od skla a znovu dopadá na láhev. Další ohřev.
@@vidlak001 Jako děcko si pamatuju, že rodiče tenkrat na chalupě zakryli rázek dřeva igelitem. Aby to nezmoklo. Ale neudělali tomu odvětrání. Natvrdo do utěsnili v dobré víře, aby jim vítr neodfoukl ten igelit, co přes to dřevo položili. No po 14 dnech to dřevo bylo plesnivý. Tu zelenou barvutoho dřeva si pamatuju doteď. ;-)
Možná že vyhrálo sklo kvůli tomu, že nejlíp izolovalo od okolního prostředí. Kdyby to bylo třeba vakuové dvojsklo, tak by to šlo možná ještě výš. Možná by stálo za pokus udělat sklo vs dvojitý igelit na dřevěném rámečku (igelit z obou stran rámečku, takže by vznikla mezera mezi vrstvami igelitu). Kdyby se to vyrovnalo sklu nebo dokonce kdyby to bylo lepší, tak by se to nechlo použít. 🙂
Vidláku, tmavý povrch se nejvíc zahřívá. Jenže ten povrch je v kontaktu s vnějším prostředím, nikoli s flaškou, takže většina toho tepla uteče do luftu. Není to tak složité. Výsledek jsem uhodl :) Ideální postup, kombinující všechny výhody, je tmavý předmět, který chci zahřívat, a přes to průhlednou izolaci, aby mi teplo neutíkalo prouděním vzuchu.
Zdravím Vidláku, Fajn pokus, zcela dostačující pro tvou potřebu. Jsem tedy zvědavý na finální výrobek. Sám se teď zabývám solární sušičkou na bylinky a ovoce. Jen mi chybí trochu chutí (V tom vedru mi to nemyslí a dělá se ještě hůř). Myslím že ji dodělám až na podzim. To mi bude platná.
No jo dává to logiku. Igelit byl černý a pravděpodobně byl ten igelit nejteplejší, ale on nepropustil sluneční paprsky dále do krabice, promiň boxu :-).
ahoj mám pocit že když jste hrabali listí s česlí měl jsi v plánu vyrábět teplo rozkladem právě onoho listí pokročil jsi nějak v tomto směru ? nebo máš momentálně jiné priority docela by mě zajímalo zda je to možné nebo to jde jen ve velkém měřítku
Ještě dobrý nápad který mohu doporučit jsou vlnkové hliníkové plechy ze střechy ty se dokážou rozpálit až na 180 stupňů ne li 200 Jednou jsem na půdě od Těch plechů naměřil až na teploměru 82 stupňů tyto plechy jsem použil na přístřešek pro dříví a myslím si že Kdyby dávali takových 75 stupňů do lahve stejně tak stary střešní Eternit ten se dokáže rozpálit natolik že mu že v létě vzniknout požár
@@vidlak001 Ahoj, nejdůležitější jsou optické vlastnosti toho materiálu. Sluníčko musí projít skrz a ohřát to ale teplo už nesmí ven a začne se hromadit. Neprůhledné a tmavé materily se zahřejí sice na povrchu ale dovnitř se toho tepla moc nedostane. Čisté sklo je tedy favorit, igelit taky ujde dokud bude průhledný ale brzo se to zašpiní a sklo se omyje lépe. Ale pozor na efekt čočky, třeba dno skleněné lahve je schopné ti to předčasně celé zapálit ještě než to dáš do kamen. Pokud chceš ale zapojit i komínový efekt tak to teplo stejně bude odcházet ven, to spolu moc nepůjde dohromady.
@@eldacz to jistě máte pravdu To ano ale jelikož jsem si koupil starý tri patrový dům před rekonstrukcí ještě z padesátých let tak ho dávám dohromady A jelikož mi vichřice před rokem vzala střechu Tak jsem ty plechy nerezové hliníkové použil na přístřešek pro dřevo a člověk když si stoupne pod ty plechy tak to dává takové horko že mám během týdne suché Polínka břízy
Ahoj staci nechat auto na slunicku a hned ti trkne kterej matros topi.proto furt lidi varujou nikoho v aute nezamykejte .Susak na drevo kari site a striska nejlepe na pruvan .co zmokne at rychle uschne.nepotrebujes teplo ale vitr.samozrejme rostipane .mam takhle cca.70m uz 10 let a furt jako vcera.
Dobrý pokus, takto by se měla učit a vysvětlovat fyzika na ZŠ. Pod černým igelitem nemohla být největší teplota v láhvi, protože byl kolem ní tepelný izolant - vzduch:). Výsledky by byly stejné, i kdyby ty šachtičky byly zcela naplněny vodou = z čehož vyplývá, že černé bazénové solární plachty nemá smysl kupovat:)
@@jakubcapsky2219 černá solárná plachta bez bublinek, pokud je přímo v kontaktu s hladinou vody samozřejmě má smysl kupovat. Plachta zachytí hodně sluneční energie, protože jí málo odrazí. Tím se ohřeje, a protože je v kontaktu s vodou, tak to teplo hned předá jí.
@@vidlak001 Ahoj, ano funguje, ale ohřev probíhá pouze do hloubky 5-10cm. Tzn. nahoře může být i 30°C ale od těch 5-10cm už to je horší. Ikdyž se pak voda promíchá, tak nikdy nedosáhne vyšší teploty, než kdyby plachta nebyla žádná:)
Ak by cierny igelit fungoval, vsetky cierne folie na autach by rovnako nedavali zmysel. Este jeden variant by bolo vhodne vyskusat: Cierne vnutro boxu a zakryte sklom. Odhadujem, ze toto by nahrialo vodu este viac.
OK, zase budu za šťourala. Ale první co mě trklo je zanedbání přestupu tepla, v tomhle případě to ovlivňuje výsledky měření a to víc než zanedbatelně ;). Vlastně jsi to mimoděk dokázal sám a to tou lahví pod polystyrenem, která se (teoreticky, ehm) ohřát neměla, ale přesto se ohřála se o 10 stupňů. Vycházíš z (evidentně chybného) předpokladu, že 6 (?) cm polystyrenu nepropustí nic. Jak asi víš, tepelné ztráty jsou úměrné rozdílu teplot x plocha x součinitel tepel. odporu. Jestli chceš zjistit skutečný poměr zachyceného tepla, musíš vytvořit stejné podmínky. A to tak, že buď budeš dávat zkoušené materiály postupně na stejný box (přičemž na vedlejších nebudeš nic měnit), nebo musíš mít boxy oddělené dostatečnou a hlavně odvětranou vzduchovou mezerou. Tolik k vědecké metodice :). Jinak to dřevo naskládej třeba do plechové boudy s odvětráním a ono už nějak uschne :D
No jo sklenikovy efekt. Za sklom to bolo najteplesie, lebo prepusilo skoro max. slnecneho ziarenia (IR) a kedze je dostatocne hrube teda je to dobry izolant tak malo tepla prepustilo z bunky do vonkajsieho prostredia. Idealne aby zo slnka preslo do susicky max. slnecneho ziarenia a zo susicky sa nedostalo ziadne odrazene ziarenie a ani teplo (preto igelit bol na tom horsie lebo bol tenky a dost tepla pustil do okolia). Takze maximum energie do susicky a minimum energie zo susicky. Aj ked je to problem lebo treba odvzadzat vzniknutu vodnu paru vyparovanim z dreva, tak bude susicke odoberat teplo. Ale vzdy sa to da vyvazit. Najlepsie by bolo hlinikove vzduchovodne trubky natriet na cierno, dat ich za sklo a vantilatorom vhanat ten teply a suchy vzduch do komory s drevom. Tym by si dosiahol skvely odvod vlhkosti z komory susicky a krasne by si tam dodaval prud sucheho vzduchu.
@@vidlak001 Veru my tak mame urobeny sice kolektor na vodu otcovej vyroby. Velky had cca 14m z 1" trubiek nahrieval cca 40l vodu aj na max. teplotu 90°C. Trubky boli za sklom, za nimi cierny plech a pod nim vata a leskly plech na odraz zbytkoveho tepla. Fungoval od roku 2001 az do tohto roku(uz je vyhodeny na dvore), ked som ho nahradil original 3ks kolektormi a bojlerom 300l a teraz neviem co s teplou vodou (kazdy den tam mam 300l na 85°C). Pre lepsie vyuzitie tepla by to chcelo viac snimacov a riadenie napr pomocou arduina ktore by ovladalo ventilator PWM. Nevyhoda tohto celeho napadu je ze uz treba na to financne naklady. A trubku mam na mysli napr tuto: www.amazon.com/YIJUHOU-Aluminum-Non-Insulated-Ducting-Exhaust/dp/B09YCW7JTD
Princip skleníku je ten, že do něj teplo pustíš ve formě elektromagnetického záření, které vnitřek ohřeje. Černá folie tam to el.mag téměř nepustí a jen se jím sama zahřeje a teplo se částečně vyzáří do vnějšího prostoru opět ve formě el.mag záření a také formou konvektiního přenosu tepla do okolí. Tedy sklo je nejvhodnější. Bohužel se snadno roseká třeba tím sušeným dřevem. Volil bych ten igelit. Ale vzhledem k tomu že je zároveň potřeba odpařenou vodní páru ze skleníku vypouštět větráním, tak si myslim že vymýšlíš blbiny a stačilo by udělat přístřešek do kterého na dřevo celý den svítí sluníčko a zároveň tam dobře profukuje. Ale zase když v tom skleníku nastavíš pravidelné větrání ventilátorem, ideálně napájeného z malého solárního panelu... řekněme v intervalech 10 minut, tak by to fungovat mohlo. Vyfouknout teplý vlhký vzduch a zároveň moc neochladit sušený předmět. Ale uplně ultimátní by bylo udělat skleník z dvojskla a dovnitř dát kompersorový odvlhčovač (napájený z domácí FVE)
@@vidlak001 to by chtělo experiment! :D ale spíš by to nemělo efekt, folie zachytí celkem dost záření, hlavně v neviditelné infra části spektra. Zkus si před sálající kamna/krbovky dát před obličej na kterém cítíš to infra sálavé teplo dát folii. Okamžitě ucítíš prudký pokles intenzity tepla. Nechal bych to sluníčko na to dřevo svítit přímo a za ušetřený čas a peníze bych pořídil něco pro včely.
@@rolidcz7954 Takže, když jsem si myslela, že můj manžel je hloupý, když před odjezdem do Chorvatska nastříkal střechu auta černou barvou,tak jsem se mýlila. Omlouvám se mu zpětně, i když jsme 20 let rozvedeni.🤔🙃🧐
@@adei5166 Možná jste si toho nevšimla, ale já jsem se ani na okamžik nezmínil o emisivitě. Váš příklad, kterým se snažíte naznačit nějaký nesoulad v tom co píšu, postrádá logickou linku v relaci k řešené problematice v mé reakci. A nebo se zde řešil rozdíl mezi ohřevem pod bílou a nebo pod černou folií což by byla analogie k tomu vašemu nešťastnému autu? Nemyslím si. Ale je pozitivní, že vám i po 20 letech ta situace vrtá hlavou, jste na dobré cestě. Snad stihnete dojít do cíle.
to ťažko! 🙂 Čierne fólie sa tam dávajú, aby dovnútra nebolo vidno, nie kvôli ochladzovaniu auta 🙂 Na ochladzovanie by na okná bolo treba dať práve lesklé biele alebo ešte lepšie strieborné fólie, aby čo najviac infra žiarenia (tepla) odrazili a neabsorbovali. Čierna farba najlepšie zo všetkých absorbuje teplo.
@@superhausmoravia ano mám . nevím jak na přímém slunci ale při polojasnu a pod mrakem je ohřev vody o dost efektivnější při správném použití polykarbonátu.
Ahoj Vidlaku, opět máme částečně společné téma, tentokrat solární. Diky za tvé experimenty, které mne snad posunou při vymýšlení mého integrovaného kolektoru.
Ahoj, rád bych si tímto u tebe patentoval průhledné vylepšení tvého kolektoru :-)
Ahoj Vidlaku, pokud jde o vylepšení sklem mého kolektoru tak v tom nemohu sloužit, promiň. Sklo jako uzávěr kolektoru je už patentovano několik let a ja chci off road kolektor, který na střeše nevypadá debilně a vydrží tolik co střešní plášť /kroupy, mráz, slunce, listí a podobně, takže bez skla.
V každém případě bych tě ale požádal ještě o jeden test, když už máš tak sofistikované zařízení hotové, myšleno v dobrém.
Test by spočíval v tom zakrýt krabice vakuovym 1./ trojsklem, 2./dvojsklem a 3./dvojsklem naplněným vodou., + 4./polykarbonát/karbenatek nejlepe jedna komurka o podobné sile jako dvojsklo což bývá výška rámečku tuším 16mm/.
Jde o to že vedle našeho projektu Superhaus Hranice, ještě stavíme téměř souběžně halu, kterou chceme z 1/4 využívat jako celoroční skleník a tak hledám nejvhodnější materiál. Nechci to stavět ze sklenic od okurek, chápeš ...
Jeden tvůj odběratel mi odepsal na můj komentář, že polykarbonát má lepší fokusovací vlastnosti než sklo a mně se to moc nezdá.
Diky za eventuelní experiment a opatrujte se
Parádní pokus Vidláku, jednoduchý s přesnými pravidly. Jen potvrzuje, proč jsou skleníky ze skla 🙂
Přeju hodně zdaru při sušení dřeva a těším se na další videa.
Ahoj, taky se mě ten pokus líbil, protože něco praktického ukázal. Ať se nám daří!
Ahoj .
Provedl jsem podobný experiment a podělíme se o zkušenosti.
Pokud nemám dřevo 2 roky starý tak j nutné to maximálně urychlit. Nejen teplota ale také relativní vlhkost okolo dřeva hraje důležitou roli.
Dřevo má podélné kapiláry a proto vysychá rychleji od řezu než na průměru.
Čím kratší polínka tím rychlejší bude úbytek vlhkostí.
Můj poznatek.
Nařezat na krátko 15 cm.
Uložit na slunečné místo v tenké vrstvě.
Průvan urychluje.
Je to jako když musíš prádlo.
Jinak obdivuji tvojí produktivitu.
370 videí je heroický výkon. Klobouk dolů.
Máš můj obdiv.
Tvůj Johny 5.
Ahoj, to je zajímavé zjištění s těmi polínky 15 cm, děkuju za tip :-)
Teď v létě to nejvíc pálí pod zmijovkou, proto ta nesporná genialita
:-)
Zdravim, fajn experiment. Ja bych zkusil bublinkovou folii co se pouziva na prikryti bazenu. Slunicko propusti a zaroven by mela zadrzovat teplo, kdyz bude pod mrakem :)
Ahoj, ano, dobrý nápad :-)
Chystám se dělat trombeho stěnu na jižní stranu domu 👍 super pokus uvažuji o stejném experimentu sklo vs. Polykarbonátové desky. Sám jsem zvědavý 😉
Ahoj, škoda, že mě nenapadl ten polykarbonát, taky bych ho změřil :-)
@@vidlak001 A taky zkusit ještě dvě skla s uzavřenou mezerou a tři skla s uzavřenou mezerou, případně místo prostředního skla jen dobře průhlednou fólii. Tím vším se zlepší horní izolace proti okolnímu vzduchu, ale zase se zhorší propustnost. Ta tvoje skvělá testovací bedna je na to ideální. Bylo by škoda ji už odkládat do skladu.
@@mareksykora779 docela dobrý nápad. Někde jsem slyšel že sklo by mělo být jednoduché údajně u izolačního dvojskla dochází ke ztrátám ( neprojde tolik tepla) 😵💫 ale to jen jedna bába povídala.
@@abaddon3116 Problém izolačního skla je spíš v tom, že má na sobě pokovení.které odráží tepelné záření. Proto je nevhodné pro tuto aplikaci. A proto píšu o dvou samostatných sklech. Ty tu vrstvu na sobě nemají.
@@mareksykora779 🤔 zajímavé, každopádně by to chtělo od vidláka ještě pár pokusů 😅
Ahoj Vidláku moc se mi líbí tvoje videa pokračuj dál ať se daří😃
Ahoj, ještě něco natočím :-) Děkuju za povzbuzení.
Zdar Vidlaku , experiment byl sice zajimavej , ale pokud chces udelat opravdu efektivni solarni susku na drevo , tak doporucuju uplne obycejne zarizeni , nejdriv drevo vyskladas tak aby melo mezi sebou umoznenej pruchod vzduchu ( nesmi lezet na zemi , nejlepsi je stare lino , ale postaci i silnej igelit ) , a je jedno jestli to bude krychle , valec obdelnik atd , cele to obtocis stahovaci folii tak aby si vespod nechal par cm pruchod na vzduch , pak si okolo udelas pomocne distancni vymezeni ( normalne opres par polinek nebo lati dokola tak aby byli do vysky jedne ctrvtiny nakupeneho dreva , a i to obtocis folii az nazem , a nahore tak aby ti kolem vznikla mezera kudy bude moct proudit vzduch , a navrch das dekl ( nejlepsi je extrudovanej polystyren ) do ktereho udelas par der ( cca 8 der ) , a do nich vrazis na matne cerno nastrikane odpadni trubky alespon pul metru vysoke , pak to dotocis folii a utahnes a utesnis to , kominovej efekt tech trubek ohrejvanejch sluncem ti zajisti cirkulaci vzduchu zadarmo , zaroven na drevo neprsi , uplne cerstve syrove drevo je takhle schopne se vysusit za par mesicu prez leto kdyz je nastipane na spaliky . Snad jsem to napsal tak ze to bude k pochopeni :-)
Ahoj pepo, děkuju za námět. Vidíš, že k něčemu takovému směřuju :-)
Keď tie trubky nebudú mať striešky, bude vám do nich pršať. Ale inak dobrý koncept, ja som tiež Vidlákovi radil sušiareň, kde bude dole vstup vzduchu a hore výpusť, jednak to umožní vodným parám čo najskôr opustiť priestor 🙂 - okrem toho by to bránilo prílišnému prehriatiu sušiarne, lebo keby bola uzavretá a len by sa tam kumulovalo teplo, podľa mňa hrozí za letných dní s pálivým Slnkom a teplotami v tieni nad 30°C aj samozapálenie. Plus, plesnivenie, z vysokej vzdušnej vlhkosti vnútri sušuarne. Rozhodne treba zabezpečiť kvalitnú ventiláciu vzduchu, to je základ.
Si najlepsi vidlak v strednej, vychodnej, severnej, zapadnej a juznej europe a zvysku sveta. Vidlaku zdar!
Ahoj, děkuju za důvěru :-)
Ještě to chtělo jednu další: černou láhev pod sklem, vnitřní plochy boxu polepené reflexní fólií. To by byl absolutní vítěz.
Ahoj, souhlasím :-)
Vidláků ahoj super video krásná práce jen tak dále ještě jednou super ❤️❤️👍👍👍👍👍👍👍👍
Ahoj, děkuji za ocenění :-)))
Taky jsem vsázel na černý igelit, ale on ten výsledek vlastně dává smysl. Černý igelit tu krabici přece zastínil a ve stínu je logicky méně teplo než na světle. Spíš mě překvapilo, že ta lahev v polystyrenu se ohřála o tolik stupňů.. To jsem opravdu nečekal. 🙂
Ahoj, gratuluju, taky jsem tipoval černý :-)
Ten Žofík je skvělej 👍🏼🤗
Skvělý experiment
Vidláku máš FILIPA a je to úžasné jak Ti to myslí .Já na to beru Tebokan a na nočních směnách je to znát .Mimo jiné přípravek je na oči ,sluch a mysl. Jak Tě podpořit , nemám šanci ,žena mi sedí na financích .
Ahoj, podpořil jsi mě tím, že jsi mě pobavil :-)))
Ahoj Vidláku, super video moc se mi líbilo. Jen bych tě chtěl odradit od toho igelitového zakrytí. Soused si před třemi lety udělal igelitový stan na rajčata. Vlivem slunce a dalších povětrnostních vlivů se rozpadl a dodnes jeho kousky nacházím po zahradě. Jinak návrh zakrytí vlnitým materiálem, co tady navrhovali ostatní, mi příjde velmi zajímavý. Zatim co u rovného zakrytí máš maximální propustnost jen v jeden čas u toho vlnitého je to sice menší plocha, ale v čase rovnoměrnější. Pokud bys to zkoušel, tak by mě výsledek moc zajímal. Držím palce při dalších experimentech.
Ahoj Pepe, s igelitem je problém, zazněl tu polykarbonát, ten se hned tak nerozpadne.
Ahoj zase jedno skvělé video ataky poučení vid:-) sklo propustilo sluneční paprsky skrze láhev a ty ohřáli vodu a ještě voda zrcadlila teple sluneční záření do okolí tím se v boxu hromadilo teplo které přez pol.neproniklo ven z boxu ale odrazilo se zaze do chladnější lahve. Kdyby ta láhev pod sklem byla černá možná by i explodovala. :-)
Ahoj, příště zkusím černou láhev, ať to má grády :-)
@@vidlak001 :-) tak na stejném princimu pracují solární ohřívače k bazénu ( černá hadice namotana do konusu v herm. uzavřeném plexi.) A myslím že ten polykarbonát ,ják psal kolega níže ,nebude nic moc, jak má komurky spíše je konstruován tak aby stínil ale zkusit to určitě můžeš ;-*
Super videjko.
Ahoj vidlaku ještě zkus vyskouset polykarbonátovou desku ta taky velmi dobře hřeje🙂
Zdravím, kdybys natřel ty kastlíky zevnitř černou matnou barvou, tak tam máš minimálně o 10°C více....Jinak opět super video. 👍👏
15:08 arrgh!!
Podle mě spíše šlo o to, čím to je potřeba zakrýt.
Ahoj, souhlasím, to by byl samostatný experiment.
Ahoj, ano ano polykarboš by to ještě chtělo otestovat, jináč super pokus 👍😎
Ahoj, jo, to jsem zapomněl :-)
Užitečný pokus. Neházel bych černou fólii předčasně do žita. Průhledný materiál dobře funguje v rámci skleníkového efektu pro uzavřený (nevětraný) prostor, což nemusí dost dobře vyhovovat vysoušení dřeva, které vící vyžaduje cirkulaci teplého vzduchu (odvod vlhkosti) a právě tento cirkulující vzduch snižuje skleníkový efekt pod průhlednou fólií či sklem. Zřejmě budou následovat dílčí pokusy s větracími otvory s podporou cirkulace vzduchu nejenom s černou fólií. Etalonem může být například vlhká houba na nádobí, která se v různých prostředích bude lépe či hůře vysušovat. Jako vždy, skvělé video.
Ahoj, s houbou je to výborný a měřitelný nápad! Děkuju.
Vítku, test dopadl fajn, taky když nechci mít prohřátý byt, tak zatáhnu černé závěsy a nechám otevřenou větračku, většina tepla se uvolní na závěsu a uteče oknem. Když to neudělám, tak se nahřejí věci, stěny podlahy v bytě a večer je tu pak vedro.
Ahoj Patriku, to odpovídá i výsledku měření. Černá nepustí teplo dovnitř :-)
P.S. Tady seš u Vidláka.
Ale ne. Ty závěsy mají být naopak reflexní, aby odrazily sálevé teplo zpět. Proto Amíci použili mylar na lunárním modulu. Brání ztrátě tepla, když je modul ve stínu a naopak přehřátí, když je na slunci.
čau Vidláku, docela by mě zajímalo jestli by se ohřál víc polykarbonát, jak jste z něj dělali skleník nebo to sklo :)
Ahoj, taky by mě to zajímalo, škoda, že jsem to nezkusil.
Podle mě ten polykarbonat má komůrky a ten vzduch bude izolovat
Jedna odporně hnidopišská poznámka: vzhledem k tomu, že nezjišťujeme absolutní hodnoty, ale jenom porovnáváme materiály, by ohřev vnitřních stěn "buňky", profukování nebo kontakt krabice s okolím nevadil, pokud bude u všech krabic stejný. Chápu, že něco takového není snadné zařídit, takže izolovat to úplně a všechno bylo asi beztak to nejjednodušší, ale třeba zůstat ležet na zemi to podle mě klidně mohlo.
Jinak super kocour. Ale to tričko mu nesluší, má o něco tmavší barvu. BTW, mám pro Tebe návrh na další experiment: pořiď si ještě černou kočku, a po hodině na sluníčku porovnej ohřev kočky a kocoura. Na moje dvě černý kočky se po chvíli na sluníčku skoro nedá sáhnout. Jak to, že se neupečou, to nechápu..
Ahoj, na zemi by to ležet mohlo, ale krabice by musely být dál od sebe, aby si nestínily. Takhle to bylo lepší.
@@vidlak001 Jo, to je fakt. Z hlediska výsledku by to asi vyšlo dost nastejno, ale to natáčení by pak připomínalo přespolní běh a stříhat bych to taky nechtěl. Ovšem ta konstrukce musela být dost pracná, já bych se na tohle asi vys... s tím, že to není doktorandská práce, ale video na YT, a nepřesnost v řádu procent mě nezajímá. Takže fakt respekt k tomu, jak je to propracované:-).
Inu mezera ve vzdělání v kombu s neuměním kombinovat fyzikální hardskills se projeví subjektivním překvapením.
Super termosolár Vidláku
Ten výsledok šokoval aj mňa! Tipoval som "samozrejme" tú čiernu fóliu ako víťaza a neveril som vlastným očiam! Sklo ako výhercu si dokážem vysvetliť len na základe 2 predpokladov:
- sklo vnútorný priestor najlepšie izolovalo a nepustilo teplo, ktoré prešlo dnu, aby uniklo von
- čierna fólia sa asi nahrievala najviac, ale bola na vetre, takže jednak sa hneď ochladzovala vetrom, okrem toho teplo stúpa hore, takže z fólie vyžarovalo teplo hlavne hore a do spodku už menej, pričom fľašu od fólie ešte izolovala dosť silná vrstva vzduchu medzi fóliou a fľašou - pričom najteplejší vzduch sa držal tesne pod fóliou a nižšie jeho teplota prudko klesala.
Ale aj tak je to za mňa neintuitívny výsledok a prekvapil ma 🙂 Asi najväčší ohrev vody by sa získal z vnútra vyčiernenej nádoby zakrytej sklom. Tam by možno tá voda aj zovrela 🙂
Inak, v sušiarni dreva pozor na príliš vysokú teplotu, aby sa tam to drevo ne-samo-vznietilo, to môže byť dosť nebezpečné. Asi by som sa v tej sušiarni nehnal za najvyššou teplotou, v čase ako teraz, keď je v tieni nad 30°C a Slnko praží, podľa mňa by hrozilo v tej sušiarni samovznietenie. Asi by so zabezpečil dokonalé vertikálne vetranie, aby horúci vzduch a vlhkosť mohla vrchom sušiarne bez obmedzenia unikať. To by zabezpečilo aj cirkuláciu vzduchu, takže lepšie sušenie a aj rozumné chladenie vnútorného priestoru.
Ahoj, ano, všechno to směruje k černé nádobě pod sklem, výrobci termosolárních kolektorů to vědí :-)
Zdravím Vidláku. Velice zajímavý a poučný video. Když čtu komentáře tak asi uděláš ještě jeden pokus kde asi bude polykarbonát. plech rovný, plech vlnitý pro spestření dřevená deska a pogumovaná látka. co ty na to?
Ahoj, to by chtě ještě hodně experimentů :-) Nestíhám...
Zdravím,pod polystyrenem vám přijde nízká teplota v pořádku s argumentem,že tam nesvítí slunce a pod černým igelit přece NESVÍTÍ také,jak by tam mohla být nejvyšší teplota?
Ahoj, ale ten černý igelit se rozpálí a může předat teplo dovnitř.
@@vidlak001 Ahoj! U případu s černým igelitem nedochází k cirkulaci vzduchu uvnitř krabice. Igelit ohřeje vzduch v horní části krabice, zatímco chladnější se drží dole. Navíc proudění vzduchu vně krabice igelit chladí. V případě pokusu se sklem projde většina světla dovnitř na dno a stěny krabice, ty část energie pohltí a ohřejí se a teplo předávají vzduchu v krabici převážně ve spodní části. Nahoře se vzduch chladí o sklo, klesá dolů a vytlačuje teplý vzduch nahoru. Dochází k cirkulaci.
Hezký pokus, bylo by vtipné vysvětlit výsledky vědecky v dalším videu :)
místo skla bych doporučil makrolom, známí jej mají jako střechu nad zahradním posezením, v létě je to super, člověk nepotřebuje ani bazén a koupe se ve vlastním potu, příjemněji je i sedět přímo na slunci
Ahoj, dobrý nápad, škoda, že mě to nenapadlo, taky bych ho změřil.
Perfektní video a experiment.
Nebudu dělat machra, ale tipnul jsem si box s černou folií taky.
Jinak jsem to trefil.
Dnes bych zkoušku z "Tepla a hydra" už neudělal, prof. Navrátil by mě vyhodil po dvou minutách :-)
Už si jenom vzpomínám na kavitační opotřebení lopatek turbín :-)
Ať se daří :-)
Teplo si vždy představuji jako tok vody. A projev té energie tam kde se zastaví. Měřením povrchové teploty například bezdotykovým teploměrem by fa černá fólie byla nejteplejší. Teplo se tedy zastavilo na té fólii.
Jo, jo, kavitace je prevít :-)
Taky nosím montérky s kšandami. Jedněm jsem ustřihl nohavice - na teplé dny. Mám tady jedno dvojsklo z plastového okna. Chtěl bych udělat sluneční ohřívač vody (černou hadici, nebo černé trubky). Ale máme malý pozemek a nemám to kam postavit...
Z černé hadice si naviň šneka, spoj to stahovacími páskami a hoď na střechu. Jednoduché, levné a účinné.
Ahoj, tak to někam pověs :-) Na něco přijdeš.
Ten černý igelit se ohřál sám o sobě, nepustí to dál. Něco nejprve nastudovat o vlnových délkách. :-) nejteplejší lahev by byla pod sklem, kde boxík uvnitř by byl natřen na černo. Ano, skleníkový efekt jsi zmínil naprosto správně. Světlo projde sklem, odrazí se od předmětu, emituje energii a odrazí se. Část světla s pozměněnou energií ochuzenou o dopadovou energii předanou na odražený předmět (proto se ohřívá) odejde ven z boxu pod různými úhly. (Např. lom světla na hranolu u lustru) zbytek, co nemá energii na únik z boxu se znovu odrazí od skla a znovu dopadá na láhev. Další ohřev.
Ahoj, děkuju za fyzikální postřehy :-)
@@vidlak001 Jako děcko si pamatuju, že rodiče tenkrat na chalupě zakryli rázek dřeva igelitem. Aby to nezmoklo. Ale neudělali tomu odvětrání. Natvrdo do utěsnili v dobré víře, aby jim vítr neodfoukl ten igelit, co přes to dřevo položili. No po 14 dnech to dřevo bylo plesnivý. Tu zelenou barvutoho dřeva si pamatuju doteď. ;-)
Možná že vyhrálo sklo kvůli tomu, že nejlíp izolovalo od okolního prostředí. Kdyby to bylo třeba vakuové dvojsklo, tak by to šlo možná ještě výš. Možná by stálo za pokus udělat sklo vs dvojitý igelit na dřevěném rámečku (igelit z obou stran rámečku, takže by vznikla mezera mezi vrstvami igelitu). Kdyby se to vyrovnalo sklu nebo dokonce kdyby to bylo lepší, tak by se to nechlo použít. 🙂
Ahoj, chtělo by to ještě řadu experimentů :-)
Příště by mohl být TERMO NUKLEÁRNÍ EXPERIMENT. :-)
Ten budu dělat letos, jako každý podzim -
- budu sušit jádra vlašských ořechů :-)
Ať se daří :-)
:-)
Vidláku, tmavý povrch se nejvíc zahřívá. Jenže ten povrch je v kontaktu s vnějším prostředím, nikoli s flaškou, takže většina toho tepla uteče do luftu. Není to tak složité. Výsledek jsem uhodl :)
Ideální postup, kombinující všechny výhody, je tmavý předmět, který chci zahřívat, a přes to průhlednou izolaci, aby mi teplo neutíkalo prouděním vzuchu.
Ahoj, blahopřeju, žes to uhodl :-)
I ty lišáku :D prej sušák dřeva :D hned jsem věděl, že to bude experiment i pro VTSTV001 :D
:-)
Zdravím Vidláku, Fajn pokus, zcela dostačující pro tvou potřebu. Jsem tedy zvědavý na finální výrobek. Sám se teď zabývám solární sušičkou na bylinky a ovoce. Jen mi chybí trochu chutí (V tom vedru mi to nemyslí a dělá se ještě hůř). Myslím že ji dodělám až na podzim. To mi bude platná.
Ahoj, moje dívka by taky potřebovala sušičku, spíš na ovoce než na bylinky. Bylinky suší na půdě.
Sušení zdar!
Super video. Ale kocourka si měl měřit do zadečku 😁😆
Ahoj, kocourci se měří pod pacičkou :-)
Budoucnost patří páře! Nejdokonalejší technologie např. Atomová elektrárna, atomová ponorka, atomová letadlová loď je poháněná čím? Přeci párou!
:-)
No jo dává to logiku. Igelit byl černý a pravděpodobně byl ten igelit nejteplejší, ale on nepropustil sluneční paprsky dále do krabice, promiň boxu :-).
Ahoj, tak nějak to bylo :-)
Vidláku proč nevysteleš bednu zevnitř alobalem a nedáš flašku do černého sáčku nebo nenabarvíš na černo a pak to nezakryješ igelitem viděl bys rozdíl
Ahoj, nestihl jsem otestovat všechny možnosti, dobrý nápad.
Vidláku, použij na zimu skleník na sušení dřeva. V momentě, kdy bude končit sezóna pěstování, tak tam nanos dřevo a do jara je suché.
Ahoj, my pěstujeme i přes zimu :-)
ahoj mám pocit že když jste hrabali listí s česlí měl jsi v plánu vyrábět teplo rozkladem právě onoho listí pokročil jsi nějak v tomto směru ? nebo máš momentálně jiné priority docela by mě zajímalo zda je to možné nebo to jde jen ve velkém měřítku
Ahoj, my to listí stihneme zkompostovat a dát na záhony, takže není z čeho vyrábět teplo :-/
Škoda Vidláku, že jsi na překrytí nepoužil také Lexan.
Ahoj, ono mě to nenapadlo. I když ho mám doma :-)
Střechu sušárky udělej z průhledného igelitu a na dřevo dovnitř dej tu černou fólii- ta to pak uvnitř ohřeje ještě více
Ahoj, k něčemu takovému směřuju :-) Ještě to bude chtít větrání.
Úplně jsem napnutá, co z tohoto měření vyplyne a jakým dalším novým, tedy VSD Nr. 002, nás Vidlák oslní :-) :-) :-)
:-)))
Ještě dobrý nápad který mohu doporučit jsou vlnkové hliníkové plechy ze střechy ty se dokážou rozpálit až na 180 stupňů ne li 200 Jednou jsem na půdě od Těch plechů naměřil až na teploměru 82 stupňů tyto plechy jsem použil na přístřešek pro dříví a myslím si že Kdyby dávali takových 75 stupňů do lahve stejně tak stary střešní Eternit ten se dokáže rozpálit natolik že mu že v létě vzniknout požár
Ahoj, taky záleží na barvě toho plechu.
@@vidlak001 Ahoj, nejdůležitější jsou optické vlastnosti toho materiálu. Sluníčko musí projít skrz a ohřát to ale teplo už nesmí ven a začne se hromadit. Neprůhledné a tmavé materily se zahřejí sice na povrchu ale dovnitř se toho tepla moc nedostane. Čisté sklo je tedy favorit, igelit taky ujde dokud bude průhledný ale brzo se to zašpiní a sklo se omyje lépe. Ale pozor na efekt čočky, třeba dno skleněné lahve je schopné ti to předčasně celé zapálit ještě než to dáš do kamen. Pokud chceš ale zapojit i komínový efekt tak to teplo stejně bude odcházet ven, to spolu moc nepůjde dohromady.
@@eldacz to jistě máte pravdu To ano ale jelikož jsem si koupil starý tri patrový dům před rekonstrukcí ještě z padesátých let tak ho dávám dohromady A jelikož mi vichřice před rokem vzala střechu Tak jsem ty plechy nerezové hliníkové použil na přístřešek pro dřevo a člověk když si stoupne pod ty plechy tak to dává takové horko že mám během týdne suché Polínka břízy
@@Tom-xu4hkJá jsem reagoval na Vidlákův termosolární dehydrátor VTSD-001
Ahoj staci nechat auto na slunicku a hned ti trkne kterej matros topi.proto furt lidi varujou nikoho v aute nezamykejte .Susak na drevo kari site a striska nejlepe na pruvan .co zmokne at rychle uschne.nepotrebujes teplo ale vitr.samozrejme rostipane .mam takhle cca.70m uz 10 let a furt jako vcera.
Ahoj, kari sítě a stříška jsou dobrý.
Dobrý pokus, takto by se měla učit a vysvětlovat fyzika na ZŠ.
Pod černým igelitem nemohla být největší teplota v láhvi, protože byl kolem ní tepelný izolant - vzduch:). Výsledky by byly stejné, i kdyby ty šachtičky byly zcela naplněny vodou = z čehož vyplývá, že černé bazénové solární plachty nemá smysl kupovat:)
Ale u solarni plachty (bublinková) se píše, že nezlepší nahřívaní, ale jedná se o izolaci proti úniku tepla.
@@KutilM. Ano, já jsem ale měl na mysli takové ty černé, přes které snad ani neprochází slun. paprsky
@@jakubcapsky2219 černá solárná plachta bez bublinek, pokud je přímo v kontaktu s hladinou vody samozřejmě má smysl kupovat. Plachta zachytí hodně sluneční energie, protože jí málo odrazí. Tím se ohřeje, a protože je v kontaktu s vodou, tak to teplo hned předá jí.
Ahoj, pokud se ta plachta dotýká hladiny, tak myslím, že by to mohlo fungovat.
@@vidlak001 Ahoj, ano funguje, ale ohřev probíhá pouze do hloubky 5-10cm. Tzn. nahoře může být i 30°C ale od těch 5-10cm už to je horší. Ikdyž se pak voda promíchá, tak nikdy nedosáhne vyšší teploty, než kdyby plachta nebyla žádná:)
Takže sušit dřevo ve skleníku:)
Ahoj, přesně k tomu to směřuje :-)
Ak by cierny igelit fungoval, vsetky cierne folie na autach by rovnako nedavali zmysel. Este jeden variant by bolo vhodne vyskusat: Cierne vnutro boxu a zakryte sklom. Odhadujem, ze toto by nahrialo vodu este viac.
Spíš naopak reflexní, hliníkový vnitřek boxu a láhev udělat černou. Aby se drtivá většina paprsků odrážela směrem na tu láhev, která energii pohltí.
OK, zase budu za šťourala. Ale první co mě trklo je zanedbání přestupu tepla, v tomhle případě to ovlivňuje výsledky měření a to víc než zanedbatelně ;). Vlastně jsi to mimoděk dokázal sám a to tou lahví pod polystyrenem, která se (teoreticky, ehm) ohřát neměla, ale přesto se ohřála se o 10 stupňů. Vycházíš z (evidentně chybného) předpokladu, že 6 (?) cm polystyrenu nepropustí nic. Jak asi víš, tepelné ztráty jsou úměrné rozdílu teplot x plocha x součinitel tepel. odporu. Jestli chceš zjistit skutečný poměr zachyceného tepla, musíš vytvořit stejné podmínky. A to tak, že buď budeš dávat zkoušené materiály postupně na stejný box (přičemž na vedlejších nebudeš nic měnit), nebo musíš mít boxy oddělené dostatečnou a hlavně odvětranou vzduchovou mezerou. Tolik k vědecké metodice :). Jinak to dřevo naskládej třeba do plechové boudy s odvětráním a ono už nějak uschne :D
Ahoj, i tak to byl přínosný experiment!
No jo sklenikovy efekt. Za sklom to bolo najteplesie, lebo prepusilo skoro max. slnecneho ziarenia (IR) a kedze je dostatocne hrube teda je to dobry izolant tak malo tepla prepustilo z bunky do vonkajsieho prostredia. Idealne aby zo slnka preslo do susicky max. slnecneho ziarenia a zo susicky sa nedostalo ziadne odrazene ziarenie a ani teplo (preto igelit bol na tom horsie lebo bol tenky a dost tepla pustil do okolia). Takze maximum energie do susicky a minimum energie zo susicky. Aj ked je to problem lebo treba odvzadzat vzniknutu vodnu paru vyparovanim z dreva, tak bude susicke odoberat teplo. Ale vzdy sa to da vyvazit. Najlepsie by bolo hlinikove vzduchovodne trubky natriet na cierno, dat ich za sklo a vantilatorom vhanat ten teply a suchy vzduch do komory s drevom. Tym by si dosiahol skvely odvod vlhkosti z komory susicky a krasne by si tam dodaval prud sucheho vzduchu.
Ahoj, tvůj nápad (trubky + sklo) se mi líbí :-) Dalo by se to řídit čidlem vlhkosti vzduchu v komoře případně čidlem teploty.
@@vidlak001 Veru my tak mame urobeny sice kolektor na vodu otcovej vyroby. Velky had cca 14m z 1" trubiek nahrieval cca 40l vodu aj na max. teplotu 90°C. Trubky boli za sklom, za nimi cierny plech a pod nim vata a leskly plech na odraz zbytkoveho tepla. Fungoval od roku 2001 az do tohto roku(uz je vyhodeny na dvore), ked som ho nahradil original 3ks kolektormi a bojlerom 300l a teraz neviem co s teplou vodou (kazdy den tam mam 300l na 85°C). Pre lepsie vyuzitie tepla by to chcelo viac snimacov a riadenie napr pomocou arduina ktore by ovladalo ventilator PWM. Nevyhoda tohto celeho napadu je ze uz treba na to financne naklady. A trubku mam na mysli napr tuto: www.amazon.com/YIJUHOU-Aluminum-Non-Insulated-Ducting-Exhaust/dp/B09YCW7JTD
Vidláku, použij prosím tě polykarbonát.
Ešte by to chcelo farebné boxy z vnútra :)
Proč si lidé dávají černé folie na skla aut? Protože ta folii má menší tepelnou vodivost a odráží se sklem víc tepla.
Princip skleníku je ten, že do něj teplo pustíš ve formě elektromagnetického záření, které vnitřek ohřeje. Černá folie tam to el.mag téměř nepustí a jen se jím sama zahřeje a teplo se částečně vyzáří do vnějšího prostoru opět ve formě el.mag záření a také formou konvektiního přenosu tepla do okolí. Tedy sklo je nejvhodnější. Bohužel se snadno roseká třeba tím sušeným dřevem. Volil bych ten igelit. Ale vzhledem k tomu že je zároveň potřeba odpařenou vodní páru ze skleníku vypouštět větráním, tak si myslim že vymýšlíš blbiny a stačilo by udělat přístřešek do kterého na dřevo celý den svítí sluníčko a zároveň tam dobře profukuje. Ale zase když v tom skleníku nastavíš pravidelné větrání ventilátorem, ideálně napájeného z malého solárního panelu... řekněme v intervalech 10 minut, tak by to fungovat mohlo. Vyfouknout teplý vlhký vzduch a zároveň moc neochladit sušený předmět.
Ale uplně ultimátní by bylo udělat skleník z dvojskla a dovnitř dát kompersorový odvlhčovač (napájený z domácí FVE)
Ahoj, pokud tomu přístřešku udělám přední stranu z igelitu, tak by to mělo fungovat líp :-)
@@vidlak001 to by chtělo experiment! :D ale spíš by to nemělo efekt, folie zachytí celkem dost záření, hlavně v neviditelné infra části spektra. Zkus si před sálající kamna/krbovky dát před obličej na kterém cítíš to infra sálavé teplo dát folii. Okamžitě ucítíš prudký pokles intenzity tepla. Nechal bych to sluníčko na to dřevo svítit přímo a za ušetřený čas a peníze bych pořídil něco pro včely.
@@rolidcz7954 Takže, když jsem si myslela, že můj manžel je hloupý, když před odjezdem do Chorvatska nastříkal střechu auta černou barvou,tak jsem se mýlila. Omlouvám se mu zpětně, i když jsme 20 let rozvedeni.🤔🙃🧐
@@adei5166 Možná jste si toho nevšimla, ale já jsem se ani na okamžik nezmínil o emisivitě. Váš příklad, kterým se snažíte naznačit nějaký nesoulad v tom co píšu, postrádá logickou linku v relaci k řešené problematice v mé reakci. A nebo se zde řešil rozdíl mezi ohřevem pod bílou a nebo pod černou folií což by byla analogie k tomu vašemu nešťastnému autu? Nemyslím si. Ale je pozitivní, že vám i po 20 letech ta situace vrtá hlavou, jste na dobré cestě. Snad stihnete dojít do cíle.
Černá pohlcuje takže to pohltil byl horký sám ale dovnitř moc nepustil
Kocour vypadá, že bude mít koťátka :)
princip černých folie na okna u aut
to ťažko! 🙂 Čierne fólie sa tam dávajú, aby dovnútra nebolo vidno, nie kvôli ochladzovaniu auta 🙂 Na ochladzovanie by na okná bolo treba dať práve lesklé biele alebo ešte lepšie strieborné fólie, aby čo najviac infra žiarenia (tepla) odrazili a neabsorbovali. Čierna farba najlepšie zo všetkých absorbuje teplo.
Chybí mi tam polykarbonát
Vidláku, nemohu sehnat bílý igelit, poraď.
Ahoj, na internetu seženeš všechno, zkus hledat černo bílý (z jedné strany je černý a z druhé bílý) :-)
Polykarbonát je ještě min o 20% lepší než sklo .
Máte to potvrzeno? Myslím že izolovaný polykarbonát nebo i dvojsklo bude mít horší výsledek.
Ahoj, škoda, že mě to nenapadlo, mohl jsem to změřit :-)
@@superhausmoravia ano mám . nevím jak na přímém slunci ale při polojasnu a pod mrakem je ohřev vody o dost efektivnější při správném použití polykarbonátu.
𝙩𝙞𝙥𝙪𝙟𝙞 ž𝙚 č𝙚𝙧𝙣ý 𝙗𝙪𝙙𝙚 č𝙚𝙧𝙣ý