Remek videó. Egy családi ház építése 3x annyiba kerül manapság , mint 5 éve. Brutális faanyag árak és úgy általában minden eszméletlen árba kerül( épp ma estem hanyatt hogy egy 15mm vastag OSB lap 18500 Ft, 3 éve 4550 Ft. volt) és erre rátetőzik az, hogy ezeket az anyagokat így építik be, hatalmas összegekért. A téglakötést első héten tanultam 1993 ban a szakmunkásképzőben egy kockás papíron . Az első amit belevernek egy kőműves fejébe hogy kell kisméretű téglát kötésbe rakni, legyen az 12-es 25 -ös vagy 38 as mindegy. Ezeknek a Porotherm tégláknak a kötése még annyi szaktudást és hozzáértést sem igényel. Egy szerkezetépítő csavarral összefogatni egy ilyen átlapolást egy födém és tetőszerkezetnél már bűncselekmény, nem hanyagság.
Én ács vállalkozoként a kezét eltörném annak aki ilyen munkát kiad a kezéből. Ide nem kell kiviteli terv sem ha meg csinálom, és nyugodtan akarok aludni. Egyébbként sajnos felhigult a szakma, mert szakácsok, hentesek és halászok dolgoznak ács, és építési vállakozoként. Ha házat vesztek, először a tetőt, és a pincét kell megnézni, utánna a belső teret.
Köszönöm a videót! Nagyon hasznos a munkád, kétségtelen! A szemle díja eltörpül az utólagos javítási költségekkel szemben!!!! Már ha ki lehet javítani a hibákat!
Feliratkoztam mert érdekel,és hihetetlen jó hibapontokra mutat rá! Csak gratulálni tudok! Ami tényleg bosszantó ilyenkor az a beépített anyag,ami pénz,és a trógerséggel el van cseszve.Egy "kis"ember nem is gondolná mi minden hiba lehet...👍
Úristen, micsoda hiánypotló csatorna ez! Diplomás informatikus vagyok, és simán észre sem vennék ilyesmit. Csak így tovább, köszönjük az értékes információkat. Hajrá!
@@richirichi581 csak azt szándékoztam jelezni, hogy bár felsőoktatást megjárt mérnök ember vagyok, de még számomra is ismeretlen a terület. Mennyire tájékozatlan lehet például egy tanár ebben a témában? Vagy bárki más aki nem kapott mérnöki képzést még alap szinten sem? Na ezen lepődtem meg. :)
Kedves Kolléga! Köszönöm a pontos és szakszerű videót! Reméljük minél több építtető-, vásárló nézi. Sajnos nekem is sok a rossz tapasztalatom, de azért vannak kivételek is. Jó egészsêget és kitartást!
Az az egy darab székállás kevés egy ilyen hosszú gerincnél, ami ráadásul nem is tengelyközépen kap támaszt. Megkapja a súlyt és szét fogja roppantani azt a 10x10-es gerendát. Nyomott-övek sincsenek az áthidalók fölött, ezt simán visszabontatnám😊
Sziasztok! Valóban egy nagyon hasznos videó, és a munka hagy nem kevés kívánni valót maga után. Van azért pár dolog, ami nekem kérdőjeles. - az ácsok szerintem nincsenek monolit vasbeton födémekhez " szokva " ( Ezen az éven egyik tető sem volt ilyen, amit csináltunk, de lehet hogy csak kifogtam! :) ) - szerintem nem a vasbeton födém, vagy egy fafödém gerendái fogják össze az épületet, hanem a koszorú! De lehet, hogy rosszul tudom, javítsatok ki, ha nem jól gondolkodom! ( Pl. egy galériás tető esetében is, mikor alulról a szarufát belambériázzák, és az látszik, tehát egyáltalán nincs födém! ) - tetőt a koszorúra felhelyezett talpszelemen tartja, amit a koszorúba bebetonozott tőcsavarok fognak szerintem, arra adja át a terhet! - a fa lekezelését kb. 3 évente meg kellene ismételni áztató kádban, ami ugye már a beépítés után nem lehetséges. Nem tudom így van e értelme, de persze előírás. Ácsok úgy tudom nem is áztathatják, csak akinek engedélye van ezekkel az anyagokkal dolgozni. Ide is belinkelem, 7.50.-től: th-cam.com/video/ux0WAZu96XM/w-d-xo.html - a gerincszelement kis fogópároknak ( kakasülőknek ) kellene tartani, nem alátámasztani oszlopokkal, igen, azok hiányoznak! Ezeket nem kötekedésből, rosszmájúságból írom, csak hogy jól gondolom e? Kérlek írjátok meg! Köszönjük a videókat! Így van esély megakadályozni, hogy nagy károk érjék a megrendelőket ha megtekintik!
Szerintem is igazad van. A koszorú tartja a tetőt a fogópárok, amik megvannak azok pedig a széthúzást ellensúlyozzák. A hosszú fogópárok amről beszél az majd azt szolgálja, hogy valamihez rőgzíteni lehessen a mennyezetet. Biztos nem azért rakták oda, hogy összetartsa a koszorút. Ha pl. galéria van nincs ott semmi se koszorú se fogópár mégis úgy marad.
13:45-nél olyan csomós deszka látható pont a fejed felett, hogy az valami ijesztő. Valószínűleg nem ez az egyetlen ilyen elem a tetőszerkezetetben. Tehát a kivitelező nemcsak kezeletlen fát épített be, hanem még megvette a legolcsóbb hulladékot is.
Ez döbbenet!!! Én nem értek ehhez a szakmához, csak azt látom, hogy a környezetemben egyre több ház épül... Sőt most már egy telekre, kettő darab különálló emeletes és ezt klónozzák telkenként... Mivel mellettünk épülnek most ilyenek, döbbenten néztem a videót, mivel rávilágított olyan dolgokra amiket kell nézni. Így szembesülök azzal, hogy a szomszéd telken sem jobb a helyzet... Köszönöm a videót Ezek után másként fogom nézni az épülő házakat
Felesleges ezen idegeskedni. Így meg az országban. Igaz reklám neked, hogy szakértő vagy több lesz a megrendelőd. De a kivitelezők elteszik a 100 milliókat. A kedves vevők meg boldogok, hogy új házuk van.
Szia! Nagyon hiánypótló ez a csatorna! Bárcsak 2 évvel ezelőtt kihívtalak volna a házfelújításunkhoz. Amit azok itt műveltek , elsírnád magad ha látnád. Szerencse hogy még nem dőlt össze a házunk , és nem vitte le a szél az "új" tetőt. Remélem ezekkel a videókkal sokan találkoznak majd és nem hagyják magukat átverni. Ez nem játék , családok élete mehet tönkre egy olyan ács miatt aki 3 napja még krumplit kapált napszámban. További sok sikert a csatornához , sok feliratkozót és ne irgalmazz a kókler ezermestereknek !
A videó remek. Sajnos több ilyen építkezés van. Az építőanyagárak az egekben és ezzel párhuzamosan a károkozás is a felelőtlen kivitelezők miatt ("Jó az úgy") Megütette a fülem az 5,40 m-es támaszköznél kissebb dolog. Erre szerenék reagálni. Kiemelném a jogszabályból az alábbi pontot: bb) az épület tartószerkezete vagy annak elemei monolit vasbetonból készülnek Az alap, a talpgerenda esetleges oszlopok vagy födém az monolit vasbeton szerkezetek. Az alap és talpgerenda minden épület alatt ott van. Az én értelmezésem szerint nagyon kevés az az eset amikor legálisan megúszható a kiviteli terv. Hozzáteszem egy jó kiviteli terv birtokában az építtető a végén jól fog járni. Jobb a problémás dolgokat előre látni. Mindenki előszeretettel hivatkozik az 5,40-es támaszközre de a fent kiemelt pont szerint lényegében minden épületnél SZÜKSÉGES KIVITELI TERVDOKUMENTÁCIÓ!!! A felelős műszaki vezető feledata és kötelessége lenne kérni az éppítetőtől a kiv. tervet. Az építkezésen kötelezően ott kell lennie a kiv. tervnek. IV. Fejezet A KIVITELEZÉSI DOKUMENTÁCIÓ 22. § (1) Kivitelezési dokumentáció alapján végezhető a) az építésügyi hatósági engedélyhez kötött építési tevékenység, b) az az építési tevékenység - ideértve az építési engedélyhez nem kötött építési tevékenységet -, amely esetében ba) a tartószerkezet támaszköze 5,4 méter vagy azt meghaladja, bb) az épület tartószerkezete vagy annak elemei monolit vasbetonból készülnek, kivéve az 5,4 méteres fal- vagy oszlopköznél kisebb előregyártott födémszerkezethez csatlakozó vasbeton koszorút, bc) az épület a rendezett terepszint felett legalább két építményszintet tartalmaz, valamint pinceszint esetén a pince padlóvonala a rendezett tereptől számítva legfeljebb 1,5 méter mélyen van és a felszíni teher legfeljebb 2,0 kN/m2, bd) a tartószerkezet 1,5 méternél hosszabban kinyúló konzolt tartalmaz, be) a falszerkezet vagy pillér megtámasztatlan magassága 3,0 méter vagy azt meghaladja úgy, hogy a koszorú nem számít megtámasztásnak, bf) 1,5 méternél magasabb földmegtámasztó szerkezet készül és legfeljebb 2,0 kN/m2 felszíni teherrel kell számolni, bg) a hasznos terhelések szempontjából a helyiségek használati osztálya nem „A”, bh) az építmény tűzvédelmi jellemzői változnak, valamint c) az építmény bontása, ha ca) az építmény terepszint feletti és belső térfogata meghaladja az 500 m3-t, valamint homlokzatmagassága az 5,0 métert, vagy cb) a terepszint alatti bontás mélysége meghaladja az 1,5 métert. (1a) Az Étv. 33/A. §-a szerinti egyszerű bejelentéshez kötött építőipari kivitelezési tevékenység legalább a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló kormányrendeletben meghatározott munkarészeket tartalmazó kivitelezési dokumentáció alapján végezhető.
Ez sajnos tényleg így megy, bár ha a műszaki ellenőrök se szökőévenként járnának ki a munkaterületre, akkor pl. itt a középfőfal se lenne koszorú nélküli. Az a tető nem 5 p alatt került rá.
Informatikus vagyok, de úgy néz ki én már jobban értek a tető építéshez mint ezek az emberek :) Pedig én csak youtube videókból és internetes leírásokból tanultam... Bár lehet hogy pont a tanulási szándék az ami hiányzott a videón szereplő kivitelezők munkájából.
@@gabordekany4687 Hány ilyen van baráti körben, annyira igényes hogy egy gyufasdobozt sem bíznék rá, más meg milliókat és a száz milliós házát. Mondjuk aki tiniket fogad fel férfi munkára az meg is eheti amit főzött.
Jó lesz majd, amikor 20 év múlva a második tulaj megveszi a házat és kiüti a középső falat hogy egybe nyissa a helyiségeket. "úgyis csak egy válaszfal" Lesz majd meglepi...
az is divat mikor egy barom beköltözik azt csiri viri villát akar varázsolni egy 50 éves panel lakásból. kiütteti a fő falat.komolyan ezt ki engedi?csoda hogy nem döl össze,még.kezdjük ott hogy azért ilyen silány a minőség mert nincsenek ellenőrök a korrupció a pénz az úr.drága minden a rendelő is olcsó húst akar hát akkor ne sírjon ha majd ráomlik.
3 ปีที่แล้ว +7
Nálunk pont ugyanígy építettek meg egy önkormányzati épületet. Csak ott annyival volt megtoldva a dolog, hogy középen a födémgerenda a levegőben volt összetoldva a fogópárhoz rögzített lelógó pallóval 2-2 szöggel. :D És ezt büszkén mutogatták, hogy milyen jó.... Azóta akkora csönd van... 1 éve üresen áll és már körbenőtte a méteres gaz....
Hány ilyen van , sőt! Rosszabb...és most mindenki építéssel foglalkoznak,érteni nem értenek hozzá,csak a pénzt látják!! És ebből a legtöbb jól is profitál!!
hümmm.... Én busz sofőr vagyok, viszont pár tetőn voltam fent, volt ami feltehetően a '44-as budapesti ostrom törmelékeiből épült, egy 100 éves oriási zalai gazdasági épületben láttam független tető szerkezetet a falazattól, brutális 30x30as gerendák voltak benne, de kb 10 méteren az épület közepén mégis kinyomta a falazat tetejét és elmozdult a tető, ügyes mesterek megfogták a tetőt drótkötelekkel így most is áll a ház. Az én házamat '86-87ben építhették a PVC csatorna csövek időbélyegéből itélve, volt kivitelező, a tető vörös fenyő faanyagból van (reméljük nem csernobili), de nem hogy lekezelve nem volt a fa de a kérgét se húzták le. Sajnos a szu kiette az egy részét, én '19ben spakliztam le a kérget és fújtam be embamolal, még egy kevés fa rontó bogár néha előkerül de a populácio minimális. Az eredeti tesuer ablakok keretében több volt az apró szu, gombásodás nincsen. Megépülés óta az első tél amikor lakták a házat az '19-20 volt, a minuszok és a fűtés szezon komolyabbra fordultával többfele hajszál repedések jelentek meg a beltérben, még a válaszfalak áthidalói környékén is. Mióta be lett szigetelve a ház belül nem penészedik sehol a fal. Legutobbi észrevétel hogy a pinceszint föld alatti részén csak egy sor b30 tégla van, a tégla sor mögött meg ki van ötve betonnal a homok fal adta a zsalu másik felét és nem vizes a pince.
A Kezelésröl meg annyit, hogy én dolgoztam olyan fatelepen, ami még Ma is müködik, ahol a Fönök utasítàsàra a fürösztökàdba ami volt kb tíz ezer literes 20 kg Tetol fb kellett dobnunk, a többi meg kb 50-60 Liter tömény zöld színü vízben oldódò festék volt! Szerencsére màr 9 éve Németorszàgban élek ! Az itteni épitöipar összesem hasonlithatò a Magyarral! Még mindig 30 év s lemaradàs!
Igen ez igaz most épitem a családiházat mint kivitelező cég és sajnos Magyarországon nagyon sok ember kivitelező cég és megrendelő emberek a valósággal és az igazi épitkezésel nincsenek tisztában minden folyamattal tisztában kell lenni és a lényeg az hogy a kivitelező nek fel kel világosítani a megrendelőt hogy mi az ami szükséges egy építkezésen!!! Üdvözlettel T&T Solution Kft. Tóth Tibor. Ez egy nagyon komoly és feltáró videó. Gratulálok. Szép napot mindenkinek.
FMV hol volt a kivitelezés alatt? Mikor fogja rendbe tenni a kamara a Felelős Műszaki Vezetők szerepét. Csak aláírók. Azt sem tudják, hogy mi épült meg. A torok elvágást elhiszem.. Egy vicc ami a kivitelezésben történik. Ha jól végzed műszaki ellenőrként a dolgodat, akkor a nagy kivitelezéseken kirugatnak a projektből.
Én nem épitkezek(m?) és lehet, hogy már sose' fogok, de szerintem ez az egyik leghasznosabb csatorna a youtube-on. Tudom magánvélemény és mint ilyen az enyém, de én igy látom.
@@SzakiEllenor Inkább mi köszönjük, hogy: látunk értelmet. "Újabban" az internetnek köszönhetően bele lehet fulladni a gagyiba, ha akarjuk ha nem. A tiéd viszont nem az, sőt nagyon hasznos és sok embernek segithet, tehát: értékes. Plusz nekem az előadásmód és a stilus is bejön. Úgyhogy a magam részéről, sok és mégnagyobb sikert!
a szeglemezesnek egészen más az erőjátéka, de látatlanban csak azt mondhatom, kérdezd mega. tervezőt, kivitelezőt. Szerintem nem lehet vele gond, de tudod erről írás kell!
Kedves Péter, 90-es evekben epult haz, tetoszerkezete jelenleg jo allapotban van. A videoban emlitette a fa kezeleset. Erdemes-e egy ilyen idosebb haznal ujra kezelni / festeni valamivel azokat a fakat, amibol a teto all?
A dokumentációnak kivitelezésre alkalmasnak kell lennie egyszerű bejelentés esetén. Ergo: Akkor ez kiviteli terv kell legyen! Az meg a 191/2006-os jogszabályban pontosan le van írva. Szerintem az egyszerű bejelentés nem rossz ötlet, de ahogy a jogszabály kinéz, az egy nagy kupac...
Az azért elég sokmindentől függ. Pl hol van,mekkora épület, milyen szintű tervek, és milyen színvonalú a kivitelezés .Ide kérek egy emailt, és tudok konkrét árat adni . mail@szaki-ellenor.hu
Nem tanultam építőipari szakmát, de építészmérnök édesapám és egy profi ács mellett sokat dolgoztam - a 2. másodpercben kiszúrta a szemem a koszorú hiánya... katasztrófa, ami itt folyik :(
Üdv! Köszönet a videóért! Az lenne a kérdésem hogy utólag van e lehetőség kezelni a fát! Nálunk 2 éve új tetőszerkezet készült, és nem lett lekezelve sajnos!
Tök szuper, hogy ezekről beszélünk, de ezt a lakást ugyan úgy el fogják adni egy családnak zokszó nélkül 50-60milláért mint a huzat, ha nem az elsőnek akkor a másodiknak sajnos :(
Nem állítom de lehet hogy külföldi emberek vannak alkalmazva itt is. Ez nem gond,de ha azért jött ide dolgozni mert itt sokkal jobban kereshet úgy hogy ő már látott ilyet odahaza,így ide már szakembernek jön. Ahogy ők mondják : "mester". Szakmai tapasztalat nullától indul és jóesetben talán vetekszik egy végzős kőműves tudásával. Mégegyszer mondom hogy ezt nem állítom csak így gondolom. További jó munkát👋
Kedves SzakiEllenőr! Szeretném megkérdezni,hogy mekkora a leghosszabb áthidaló amit be lehet építeni 50cm -es vastagságú Kádár-kocka vályog főfalba? Ház oldalának egy részét szeretnénk kivésni és hozzátoldani. Köszönöm szépen! Üdvözlettel: Farkas Mónika
Kedves Mónika, nagyon szívesen megválaszolnám a kérdést. Látom, hogy fontos lenne a válasz, mert több videó alá is föltetted a kérdést. A probléma az, hogy nem tudjuk azt, hogy milyen minőségű az a hely, ahol majd feltámasztásra kerül az áthidaló vége. Nem tudjuk, mekkora terhelés van fölötte. Ugye máris van két olyan dolog, ami miatt ez a kérdés így nem megválaszolható. Ha küldesz néhány fényképet, küldesz egy alaprajzot az épületről, hogy hova és mit szeretnél, akkor már inkább lehet válaszolni. Amennyiben csinálhatok erről egy videót is, akkor nem csak te, hanem a hasonló cipőben járók is fognak választ kapni. Az e-mail címem, a videó leírásában megtalálod, de ide is kirakom. Szóval néhány adat kellene ahhoz, hogy ezt értelmesen meg lehessen válaszolni. mail@szaki-ellenor.hu
Kiviteli tervet egy megrendelő se készitett!! Nagy a felelősség a tervezőn. A belső fal nem 25-ös csak 20-as.legyünk pontosak ha már ilyen videót készitünk. Válaszfal bekötése hilti szalaggal is történhet. Érdemes lenne a Wienerberger alkalmazás technikát is néha tanulmányozni. Az is már régen rossz, hogy a mit ön tervez ott saját maga a műszaki ellenőr is. Különben a videók nagyon jók. Rávilágit az épitőipar mai helyzetére ahol is mindenki vállalkozó semmi szakmai háttérrel nem rendelkezik.
MIÉRT lenne baj, hogy én vagyok a műszaki ellenőr? Be lehet Hilti szalaggal is kötni, ha valaki bontani szeretne, ugyanis erre van a saválló bekötő szalag!
@@SzakiEllenor Azért baj,hogy ön a műszaki ellenőr egy olyan házon amit saját maga tervezett,mert ha hiba van a tervben(már pedig mindig van) akkor nem biràlja felül saját magát egy jó kivitelező előtt.
@@kftvalbau8836 akkor nem ismersz! A kivitelezői észrevételeket az ajánlatadás során örömmel veszem! De még közben is jobb, mint a végén! Átadás előtt arra hivatkozni, rossz a terv, óvodás szint.
@@SzakiEllenor Egy mérnők azért tanul évekig, hogy a legalapvetőbb műszaki ismereteket megszerezze, átlássa a csomópontoknál fellépő erőviszonyokat és ránézésre tudja, hogy mi tud 3d-ben ellenerőket felvenni. Ha 2 jól felkészült ember vitatkozik egymással akkor nem hitből beszélnek, hanem előkerülnek a számok és mindketten újra ellenőrzik a számításokat, mert mindenben lehet hiba. Minél bonyolultabb egy épület statikailag annál nagyobb felelőssége van a tervezőnek és a kivitelezőnek, és ha a tulajdonosok független ellenőrt választanak, akkor annak pontosan tudnia kell mire vállalkozik és tisztában kell lennie adott szerkezeti kialakítás hibáival. Van hogy összevesznek a mérnökök, hogy a lemezalapba 2 vagy 3 réteg háló kell vagy éppen indokolt-e vízzáró beton vagy plusz vízszigetelés alkalmazása, de ezek általában költségekről szólnak, mennyire van a szerkezet túlbiztosítva. Ezeknél a felvételeknél olyan alapvető hibákat látunk, hogy ezen nem lehet vitatkozni, ha egy műszaki ellenőr kivitelezés közben meglátja azonnal visszabontatná, mert úgy keletkezne a legkisebb pazarlás és költség, és ha valamit szakszerűen meg lehet csinálni akkor csak műszaki vezetés kell hozzá és a segédmunkás jó esetben már másodjára szakszerűen kivitelezi a munkát. Aki életében nem csinált adott műszaki tartalommal kivitelezést az gyakran nem is tudja mit hibázott el, ezért kéne minőségibb oktatás és feltételekhez kötni a kivitelezést. Az hogy a középső tartó fal 20 vagy 25 fal teljesen lényegtelen egy földszintes födém nélküli épület esetében, nem ez a lényeg. Az a lényeg, hogy a hibát addig lehet olcsón orvosolni amíg nem kell sokat bontani, ha a hiba már az alapnál vagy a falazatnál van, akkor ami felette van az mind selejtbe megy vagy többletköltséget jelent a visszabontása.
Elhangzik a videóben hogy a régi tetőszerkezeteket le lehetett volna emelni a háztól és letenni mellé, akkor is stabilan állnak önmagukban. Ott azért nem hiányzott a betonkoszorú mert a menyezeti gerenda elemek "izesülnek" a tetővel, itt meg nem . Ha bontottál már régi házat szét, akkor láthatod hogy minden gerenda vége rögzítve van egy másikhoz, általában keményfa csapokkal. Plusz régen faragott gerendák voltak nem fűrészeltek, a gatter nem vágta át a hosszanti rostokat mint most.
@@zoltanszabo3455 amikor haza költöztünk, vettünk egy kb 250 éves uradalmi cselédházat. A nézelődést a padláson kezdtem. Minden szarufa 20x20 as bárdolt vörösfenyő, a 65 méteres épülethosszban 4 helyen egy érdekes önhordó háromszög, plusz ezek hosszanti gerendákkal összekötve. Kb úgy viselkedik mint egy székállás. Az egésu szerkezet födémgerendákhoz csapolt talpszelemeneken nyugszik. Kb hat helyen megtámasztom és kiveszem alóla a házat. Ja és nincs szeg, csavar bagy ácskapocs! Csak akác csapok vannak a kötési pontoknál. Na nem tudom mennyibe kerülne egy ilyen métetű tető?
15 eve muemlek epuletekkel foglalkozom, ami 140 evtol az 500 evesekig, milllio problema van veluk. De latva mit muvelnek az ujjakkal ezentul inkabb halgatok. Elszomorito mindenesetre amit latok, a mennyezeti gerenda jelenleg amin szorakozok az 20x25 os, reg nem sajnaltak az ayagokat
Nekem nincs jó tapasztalatom a műszaki ellenőrrel ,a saját házam építtettem és leszerződtem egy felelős műszaki e.-rel ám az egész építkezés alatt mindőssze kétszer jött ki . Hiába kerestem bármilyen formában ha gondok voltak magamnak kellet megoldani . Egyszer volt kint az alapozásnál és mielőtt beadtam a használatbavételi kérelmet. Na persze ekkor is csak a szerződés szerinti fenmaradó lovéért jelent meg.
Ajaj! ez sem lehetelen sajnos. De leírásodból arra következtetek, hogy Te felelős műszaki vezetőre gondolsz, nem? Az másik személy. Erről is kell egy videót csinálni azt hiszem! FMV és Müellenőr nem ugyanaz!
@@SzakiEllenor Igen rá gondoltam ,ám attól még ő is az én érdekeimet szem előt tartva kellett volna ,hogy végezze a munkáját ugy,hogy minimalizálja a lehetséges hibákat . Ez nem jött össze neki. Még jó ,hogy voltak olyan ismerőseim akik szintén éppen akkor tájt építkeztek igy volt némi segítségem.ill plusz lóvéért időnként besegített a tervezőm.
@@tamasfeher8272 Egy építkezés során vannak érdekkörök. A Tervező neked tervez, ha felkéred és megfizeted a Te érdekedben megy ki tervezői művezetést végezni. A Műszaki ellenőr (ME jogosultság) is a Te érdekedet képviseli amennyiben megbízod és rendszerességgel já ki a munkaterületre, általánosságban főszabály, hogy az eltakarásra kerülő szerkezeteket, csak az ő engedélyével lehet lezárni. Pl: vasbeton szerkezetek vasalatainak ellenőrzése betonozás előtt, elektromos alapszerelés ellenőrzése keskenyvakolás előtt, padlófűtés nyomáspróbája aljzatolás előtt. Egy nagyobb építkezésen a felsoroltakból jól érzékelhető, hogy több szakág is képviselteti magát mint műszaki ellenőr. A Felelős Műszaki Vezető a kivitelező megbízásából, a kivitelezői érdekeit védve dolgozik. (FMV jogasultság) Börtönszakma, de ennek ellenére tapasztalat, hogy a munkaterület átvételekor és a műszaki átadás átvétel lezárásakor jelenik meg az építkezésen. Amennyiben balhé van Ő lehet a "Felelős" - a nevében van a szó. Sajnos általában szerződöttek, száz helyről felveszik az aláírásért a pénzt és egyébként meg nem érdekli őket (Tisztelet a ritka kivételeknek!), amíg nem dől össze, nem szakad le nincs gáz szerintük........A másik meg sajnos, a tisztelt építtetők - saját tapasztalat - a szereplők közül kettőtől sajnálják a legjobban a pénz; a Tervezőtől, "hiszen mi már kockás papíron megrajzoltuk, Ő csak lefirkantotta" és a Műszaki ellenőrtől "minek az? A kivitelező tudja mit csinál, nem az első házát építi." Egy jó terv, egy jó tervező és egy jó műszaki ellenőr hosszú távon, a megvalósítás során rengeteg bosszúságtól, később megjelenű hibától megkíméli az építtetőt. Ne sajnálják a díját. Később duplán fizetik meg, a javításért és a szakértőért.
Ez is úgy működik mint a szakiknál. Van jó szaki aki dràga. Van rossz szaki aki olcsó. De persze a legtöbb rossz és drága is manapság 😂 A fehér holló meg az "olcsó" és jó is. Na ugyanígy van a tervezőkkel FMV műszaki ellenőr stb. Tisztelet a kivételnek! Nekem sincsenek jó tapasztalataim a bürokrata ellenőrökkel meg tervezőkkel akiknek csak a lové beszedésekor voltam fontos.
Csak kérdés, hogy mennyi a műszaki ellenőr, s mi a garancia, hogy a kivitelező/eladó nem fizeti-e le, mert pl. Józsika felvesz egy életre 40-50-60 milliót, s még mellé a műszaki ellenőr…🤔
Minap néztem egy ácsot. Az mondta, nincs jogszabály hogy kezeletlen fát nem lehet beépíteni. Ezek szerint nem tud róla. Azt mondta, ha nem lehetne, akkor nem lehetne kezeletlenül árulni a fa telepeknek.
Az a baj Magyarországon is mint nálunk Szlovákiában,hogy akinek "lyuk van a valagán " az máris építési vállalkozónak áll még ha nem is ért hozzá de csinálja, mert ez most biznisz és nem törődik azzal, hogy ezek a kontár munkák a szakma megalázása
A családiházak egyszerű bejelentéssel építhetőek, amelynek megvan a kiviteli tervkészítési kötelezettsége alapszolgáltatás szinten, melyhez kötelező statikus tervet is készíteni. A hivatkozott 5,40m-es fesztávhatár az építési engedély köteles és a nem építési engedély köteles építési tevékenységek esetén meghatározó adat. Alapból az engedély köteles építési munkáknál kötelező a kiviteli terv megléte, csak az 5,40m-es fesztávok alatt nem kötelező tartószerkezetei tervnek azzal foglalkoznia. De ez egyszerű bejelentés kötelezett, úgyhogy ha nincs tartószerkezeti terv, az építésfelügyelet büntet, és leállítja az építkezést, szakértői véleményt kér, és el kell készíttetni a maradék munkára a kiviteli tervet. De kedves jogszabály alkotó!!!! Ez az egész építésügyi szabályozás már feleslegesen olyan bonyolult, hogy mi az építésügyben dolgozók is alig igazodunk már ki az egészen. Mióta FIDESZ hatalomra került elküldte az egykori szakmai tekintélyeket az államtitkárságról, azokat, akik átlátták, és akkor még érthető jogszabályokat készítettek elő, és megszervezték az építésügyben dolgozók szakmai továbbképzését. Ma már ilyen nincs, a káosz, a jogbiztonság hiánya a cél, hogy mindenki rettegjen, míg építkezik! Amíg a jegyzőnél volt a hatáskör városállami szinten értelmezték a káoszos jogszabályokat, ma pedig már vármegyei szinten vármegye államok vannak, szomszédos megyék egyes fontos kérdésekben egymással ellentmondó állásponton vannak, az ügyintézők félnek egyeztetni a tervezővel, csak az elefántcsont toronyukból pislognak, és egyáltalán nem képesek együttműködésre a tervezővel, építtetővel. Ja, és két építésfelügyelőre esik pl. Bács Megye 2/3 építkezésének ellenőrzési kötelezettsége 🤣🤣🤣. Igen ezért nem lehet kiszűrni ezeket az időzített bombákat, melyek családi katasztrófát is okozhatnak. A használatbavételig majd eltakarják a a szerkezetet, csak a külcsín ami számít, meg hogy mindenki lenyilatkozza, hogy minden szép és jó (műszaki ellenőr felelős műszaki vezető, tervezői művezető stb) Az egyszerű bejelentés esetén pedig nincs jogszabályi kontrol kötelezettsége az építésfelügyelőnek a bejelentés időpontjában, csak kellékhiány esetén kell vétóznia! Ha egyszer kijut az építkezésre, a jogszerűséget akkor kell majdan vizsgálnia, és ha különbözik a telek beépítése vonatkozásában a szakmai állásfoglalása a tervezőjétől, még el is bontathatja a félkész- kész 40-100 millás épületet, a tervező biztosítója pedig alaphangon 2 millióval száll be kártérítés gyanánt🤣🤣🤣! A tervezőnek ma már építéshatósági tudással , kvázi jogászként is helyt kell állnia, és ha beüt a ménkű, élete munkája, vagyona megy a levesbe = vagyonelkobzás. Régen legalább a családiházak esetén is meg volt az előzetes jogi kontrol, ahol nem volt ritka, hogy jogorvoslati eljárások során évekig tartó jogi eljárások végén derült ki, hogy rendben van-e a terv, vagy nincs, de akkor is csak a tervezési díj összege forgott kockán, nem családok teljes vagyona!!!! A lovak közé dobták a gyeplőt!! Ez a jogállám? Hol a jogbiztonság , a vagyonbiztonság??? Cinikus államtitkári magyarázat szerint felnőtt embereket felnőttek módjára kell kezelni! Sajnos itt tart az építésigazgatás, az építésügy!
A fa kezelésről annyit…külön van a zöld festék és külön a méreg ami nagyon drága.namármost…..ugye van a meritő kád amibe bel kellene önteni….dolgoztam tüzépen
Komolyan mondom sírva tudnék fakadni. Én csak egy egyszerü esztergályos vagyok,de egyszerüen nem tudom felfogni amiket látok. Komolyan mondom, nagyon sok videót megnéztem és tipikusan ugyan azok a hibák. Lassan ott tartunk,hogy az embernek építkezés előtt szakiskolákat kell végezzen,hogy felügyelni tudja az építkezést. Én az ilyen esetek elkerülése érdekében pont úgy vagyok vele,hogy addig bújom a szakirodalmakat a videómegosztókat és a fórumokat ameddig rá nem eszmélek,hogy bizony az adott feladatot magam is el tudom végezni, és bár jelentősen lassabban,de azt korrekten megcsinálom, sem időt sem pénzt nem sajnálva a dolgokra. A guta megüt amikor látom a házakat 1hónap alatt kulcsra készen átadva. Régen miután kiöntötték az alapot vártak vele 1 évet,hogy igazodjon ,ha kell.. Annó a kőművest elverik,ha ilyet csinál, az ácsot meg lerugják a tetőröl☹️ Siralmas...
1:koszorú..2: talp szelemen,,,3:nem kell ezt ragozni,az ács ezt össze sem rakhatta volna így,,,egy kérdés:műszaki ellenőr? "E" napló? Ha a megrendelő belemegy ilyenbe,utólag ne sírjon,mert annyi agya van ,mint a kókány kivitelezőnek,,,,viszont jó pénzért kimehetsz még sok ilyen címre,lesz még bőven anyag a videóidhoz☝️😁
Sajnos nem csodálkozom... Rengeteg ilyennel találkozni(ex építő munkás) részemről azt is betiltanák hogy az ön által kivitelezett házat ön műszakiellenőrizze le(ez nem önre irányul) látszik hogy ön egy precíz ember de sajnos nem mindenki ennyire odafigyelő és körülményes(néha pénz fejében) remélem javításra kerül és nem egy jóreményű család szalad rá erre a hitvány munkára! Így tovább!!!
Amit én kivitelezek, azt nem műszaki ellenőrizhetem, ez ugyanis összeférhetetlen! Viszont amit tervezek, azt ellenőrizhetem! Amit kivitelezek, ott viszont én kell legyek a FELELŐS műszaki vezető.
Említetted, hogy manapság úgy vágják ki és készítik elő a fákat, hogy a gombáknak jó táptalajt biztosítanak. Régen, mondjuk 100-150 éve hagyományos módszerekkel hogyan oldották meg a fa kezelését? Egyébként hasznos volt a videó, köszönet érte!
Régi házak faszerkezete nem lucból és más puha fából készült, hanem északi-borovi fenyőből, esetleg vörös fenyőből, tölgyből, akácból amik sokkal tömörebbek és kevésbé érzékenyek a korhadásra. Kátránnyal kezelték őket és nem kivágás után 1 hónappal építették be.
Hozzá kell tenni azt is hogy azok a műszaki ellenőrök akik az ilyen hibákat elnézik és aláírják akkor nekik kelljen büntetést fizetni. Hibánkét 500 ezer, megoldva a dolog!
Üdv, a legnagyobb gond, hogy utólag már nagyon nehéz bármilyen kár rendezésre. Főleg ha ki is van fizetve. Lehet tudni merre vannak az épületek? Meg érdemelné a kivitelező, eladó, beruházó a negatív reklámot.
Az észrevételei jogosak, de azért van még pár hiba, amiről nem esett szó. A kifogásolt válaszfal bekötésnél a kiváltó így gyakorlatilag egy 10x10 cm-es téglapilléren nyugszik a bal oldalon, ami semmi, simán kihajlik majd, továbbá hiányzik a Porotherm válaszfal kiváltó felső nyomott öve (betonból vagy tömör téglából) ami nélkül az nem kiváltó, már a saját súlyától is lehajlik az 8 cm magas kis gerendácska. A fa födém tartók keresztmetszete nagyon kicsi (kb. 5x12 cm lehet ránézésre), ami különösen ilyen távoli kiosztással (kb. 90-100cm) szinte semmi terhelést nem bír ki komoly lehajlás nélkül 4,5 m-es fesztávon. Hát még az előírt hasznos terhelést. Üdvözlettel Kőrösi István statikus mérnök, kivitelező
Igaza van, de jóval összetettebb ez a kérdés. Meg kell szabadulni a rengeteg mekkmestertől. Másrészt a megrendelőkben is keresendő a hiba, akik 20dkg szögre is fogsziszegve adnak pénzt...
Kedves Péter! Nem bírtam ki, hogy ne reagáljak erre a videóra, tudniillik mielőtt a szakmaiság hiányát ecsetelnénk az építkezésen,előtte történt pár dolog -ami a Te hiányosságod. 1.Bementél egy építési területre, ahova nem volt jogosultságod. Ez sima birtokháborítás, mely büntethető. 2.Kritizáltad más munkáját-amit nem Te felügyelsz. 3. Magadra irányítod a figyelmet, reklámot csinálsz más -a leendő lakó- nyomorából. Ez már több, mint bátorság, ez vakmerőség. Sajnos ellenőrzési "hatalommal" felruházott személyek-legyen az rendőr, munkafelügyelő, műszaki ellenőr stb. -egy idő után szinte kényszert érez, hogy beleszóljon mindenbe is, ha elkapja a "szent indulat". Péter, ez nem Te vagy! A videóidból nem ezt az embert ismertem meg! Feltételezem, hogy ez a "kiruccanás" nem feltétlen volt tudatos, inkább csak ösztönös az előbb említett okok miatt. Nem a sisak adja a jogosultságodat, hanem ami alatta van. Ennyi tudás és tapasztalat mellett pedig arra kérlek, maradj EMBER. Ezzel kizárod a jogtalanul Téged utálók táborát és bővíted a Téged kedvelőkét. /Az utóbbiban ott vagyok én is./ Tisztelettel és barátsággal: Attila
Kedves Attila, ez előtt a videó előtt is millió videó készülhetett volna, de nem készült. Ez viszont elkészült, és nagyon elkapott a gépszíj, jól látod! akkor, amikor. a kóklerek tarolnak, a pénzt elhordják, a rendes szaki meg gürcöl, mert nem kapcsolt időben, akkor talán érthető ez a videó. Őszintén: ne m volt szándékos!
Ez azért van mert még mindíg megy a forint ba....ás és a legóócsóbb a jó. Mert már minden egyes mókamiki aki dolgozott építkezésen segédként házatépít. Míg én alig tudom kihozni kulcsrakész 500ból/nm addig a mókamikik meg az álom áron dolgoznak. Tisztelet a kivételnek. Amiket a kollega elmond az csak a hirtelen látható hibák.
És sajnos ha ezek napvilágra is jutnak, lesz olyan ember aki meggyőzhető hogy jól van ez így, akinek meg nem tetszik annak mondják hogy séta, mert még van 100 jelentkező! Gondolom pénzember a beruházó, a kisember meg majd “készen” veszi át. Tragédia hogy így mennek a dolgok!
ha semmi közöd hozzá miért mentél be erre az épitkezésre? az a fal nem teherhordo fal, amugy fél kész tetöbe keresel hibát, gondolom nincs kész mert a rakat fák még ott vannak, amugy ekora tetöbe meg székállást kell rakni,
Nagyon szimpatikus volt, ahogy elmondta. Erthető annak is aki sosem látott epítkezést. Köszönöm
Köszönöm szépen, hősies küzdelmet folytat (sajnos a terep adott hozzá) és sok emberen segít ezzel.
Remek videó. Egy családi ház építése 3x annyiba kerül manapság , mint 5 éve. Brutális faanyag árak és úgy általában minden eszméletlen árba kerül( épp ma estem hanyatt hogy egy 15mm vastag OSB lap 18500 Ft, 3 éve 4550 Ft. volt) és erre rátetőzik az, hogy ezeket az anyagokat így építik be, hatalmas összegekért. A téglakötést első héten tanultam 1993 ban a szakmunkásképzőben egy kockás papíron . Az első amit belevernek egy kőműves fejébe hogy kell kisméretű téglát kötésbe rakni, legyen az 12-es 25 -ös vagy 38 as mindegy. Ezeknek a Porotherm tégláknak a kötése még annyi szaktudást és hozzáértést sem igényel.
Egy szerkezetépítő csavarral összefogatni egy ilyen átlapolást egy födém és tetőszerkezetnél már bűncselekmény, nem hanyagság.
a héten vetem 15 mm-es osb-t 9250 ft/ tábla 3 db 22 mm-es 40 000 Ft volt.
Köszönet a politikának, a sok támogatás az építőipart támogatja meg végül és nem a családokat.
@@robertnagy2456 Amit erőszakossan akar az ember az mindig visszaüt, ezt minden bölcs vezető tudja...
Köszönet a videóért nagyon jó és hasznos videókat készítesz.👍
Köszi! Mi érdekelne még?
Péter! Köszönjük! Sokan tanulhatnak belőle! Jó lenne nagyobb nyilvánosság ezeknek a pár perces videóknak!
Köszönöm Feri! Inspiráló vagy!:-) meg lehet osztani, és akar elő videók is lesznek!
Én ács vállalkozoként a kezét eltörném annak aki ilyen munkát kiad a kezéből. Ide nem kell kiviteli terv sem ha meg csinálom, és nyugodtan akarok aludni. Egyébbként sajnos felhigult a szakma, mert szakácsok, hentesek és halászok dolgoznak ács, és építési vállakozoként. Ha házat vesztek, először a tetőt, és a pincét kell megnézni, utánna a belső teret.
Hasznos és jó videó. Nagyon nagy kár, hogy nincsen ebből még egy villamos-gépész-statikus párosítás ahol elmondják a véleményeket hasonló módon!
Köszönöm a videót! Nagyon hasznos a munkád, kétségtelen! A szemle díja eltörpül az utólagos javítási költségekkel szemben!!!! Már ha ki lehet javítani a hibákat!
Feliratkoztam mert érdekel,és hihetetlen jó hibapontokra mutat rá! Csak gratulálni tudok! Ami tényleg bosszantó ilyenkor az a beépített anyag,ami pénz,és a trógerséggel el van cseszve.Egy "kis"ember nem is gondolná mi minden hiba lehet...👍
egy "kis"ember nem is gondolná-no, ezért jött létre a csatona
Úristen, micsoda hiánypotló csatorna ez! Diplomás informatikus vagyok, és simán észre sem vennék ilyesmit. Csak így tovább, köszönjük az értékes információkat. Hajrá!
Miért gondolod, hogy informatikus vagy és ezeket a hibákat észre kéne venned?
@@richirichi581 csak azt szándékoztam jelezni, hogy bár felsőoktatást megjárt mérnök ember vagyok, de még számomra is ismeretlen a terület.
Mennyire tájékozatlan lehet például egy tanár ebben a témában? Vagy bárki más aki nem kapott mérnöki képzést még alap szinten sem?
Na ezen lepődtem meg. :)
Kedves Kolléga! Köszönöm a pontos és szakszerű videót! Reméljük minél több építtető-, vásárló nézi. Sajnos nekem is sok a rossz tapasztalatom, de azért vannak kivételek is. Jó egészsêget és kitartást!
Köszönöm!
Az az egy darab székállás kevés egy ilyen hosszú gerincnél, ami ráadásul nem is tengelyközépen kap támaszt. Megkapja a súlyt és szét fogja roppantani azt a 10x10-es gerendát. Nyomott-övek sincsenek az áthidalók fölött, ezt simán visszabontatnám😊
Hát kb így!
Utólag páros fogóktól a közép gerendára kötéseket raknék, valamint minden gerendát bekötnék sarokösszekötőkkel, végül lepermetezném a fát rovarölővel.
Igen igen, biztos ezt kellene csinálni, csak az a kérdés hogy megfizetik e?
@@rdibc a permetezes nem a hosszú elet titka …
@@SzakiEllenor az igaz, de védő felszereléssel megoldható.
Sziasztok!
Valóban egy nagyon hasznos videó, és a munka hagy nem kevés kívánni valót maga után. Van azért pár dolog, ami nekem kérdőjeles.
- az ácsok szerintem nincsenek monolit vasbeton födémekhez " szokva " ( Ezen az éven egyik tető sem volt ilyen, amit csináltunk, de lehet hogy csak kifogtam! :) )
- szerintem nem a vasbeton födém, vagy egy fafödém gerendái fogják össze az épületet, hanem a koszorú! De lehet, hogy rosszul tudom, javítsatok ki, ha nem jól gondolkodom! ( Pl. egy galériás tető esetében is, mikor alulról a szarufát belambériázzák, és az látszik, tehát egyáltalán nincs födém! )
- tetőt a koszorúra felhelyezett talpszelemen tartja, amit a koszorúba bebetonozott tőcsavarok fognak szerintem, arra adja át a terhet!
- a fa lekezelését kb. 3 évente meg kellene ismételni áztató kádban, ami ugye már a beépítés után nem lehetséges. Nem tudom így van e értelme, de persze előírás. Ácsok úgy tudom nem is áztathatják, csak akinek engedélye van ezekkel az anyagokkal dolgozni. Ide is belinkelem, 7.50.-től: th-cam.com/video/ux0WAZu96XM/w-d-xo.html
- a gerincszelement kis fogópároknak ( kakasülőknek ) kellene tartani, nem alátámasztani oszlopokkal, igen, azok hiányoznak!
Ezeket nem kötekedésből, rosszmájúságból írom, csak hogy jól gondolom e? Kérlek írjátok meg!
Köszönjük a videókat! Így van esély megakadályozni, hogy nagy károk érjék a megrendelőket ha megtekintik!
Szerintem is igazad van. A koszorú tartja a tetőt a fogópárok, amik megvannak azok pedig a széthúzást ellensúlyozzák. A hosszú fogópárok amről beszél az majd azt szolgálja, hogy valamihez rőgzíteni lehessen a mennyezetet. Biztos nem azért rakták oda, hogy összetartsa a koszorút. Ha pl. galéria van nincs ott semmi se koszorú se fogópár mégis úgy marad.
13:45-nél olyan csomós deszka látható pont a fejed felett, hogy az valami ijesztő. Valószínűleg nem ez az egyetlen ilyen elem a tetőszerkezetetben. Tehát a kivitelező nemcsak kezeletlen fát épített be, hanem még megvette a legolcsóbb hulladékot is.
Ez döbbenet!!!
Én nem értek ehhez a szakmához, csak azt látom, hogy a környezetemben egyre több ház épül...
Sőt most már egy telekre, kettő darab különálló emeletes és ezt klónozzák telkenként...
Mivel mellettünk épülnek most ilyenek, döbbenten néztem a videót, mivel rávilágított olyan dolgokra amiket kell nézni.
Így szembesülök azzal, hogy a szomszéd telken sem jobb a helyzet...
Köszönöm a videót
Ezek után másként fogom nézni az épülő házakat
Felesleges ezen idegeskedni.
Így meg az országban.
Igaz reklám neked, hogy szakértő vagy több lesz a megrendelőd.
De a kivitelezők elteszik a 100 milliókat.
A kedves vevők meg boldogok, hogy új házuk van.
Szia!
Nagyon hiánypótló ez a csatorna!
Bárcsak 2 évvel ezelőtt kihívtalak volna a házfelújításunkhoz. Amit azok itt műveltek , elsírnád magad ha látnád. Szerencse hogy még nem dőlt össze a házunk , és nem vitte le a szél az "új" tetőt.
Remélem ezekkel a videókkal sokan találkoznak majd és nem hagyják magukat átverni.
Ez nem játék , családok élete mehet tönkre egy olyan ács miatt aki 3 napja még krumplit kapált napszámban.
További sok sikert a csatornához , sok feliratkozót és ne irgalmazz a kókler ezermestereknek !
A videó remek. Sajnos több ilyen építkezés van.
Az építőanyagárak az egekben és ezzel párhuzamosan a károkozás is a felelőtlen kivitelezők miatt ("Jó az úgy")
Megütette a fülem az 5,40 m-es támaszköznél kissebb dolog.
Erre szerenék reagálni.
Kiemelném a jogszabályból az alábbi pontot:
bb) az épület tartószerkezete vagy annak elemei monolit vasbetonból készülnek
Az alap, a talpgerenda esetleges oszlopok vagy födém az monolit vasbeton szerkezetek. Az alap és talpgerenda minden épület alatt ott van.
Az én értelmezésem szerint nagyon kevés az az eset amikor legálisan megúszható a kiviteli terv. Hozzáteszem egy jó kiviteli terv birtokában az építtető a végén jól fog járni.
Jobb a problémás dolgokat előre látni. Mindenki előszeretettel hivatkozik az 5,40-es támaszközre de a fent kiemelt pont szerint lényegében minden épületnél SZÜKSÉGES KIVITELI TERVDOKUMENTÁCIÓ!!! A felelős műszaki vezető feledata és kötelessége lenne kérni az éppítetőtől a kiv. tervet. Az építkezésen kötelezően ott kell lennie a kiv. tervnek.
IV. Fejezet
A KIVITELEZÉSI DOKUMENTÁCIÓ
22. § (1) Kivitelezési dokumentáció alapján végezhető
a) az építésügyi hatósági engedélyhez kötött építési tevékenység,
b) az az építési tevékenység - ideértve az építési engedélyhez nem kötött építési tevékenységet -, amely esetében
ba) a tartószerkezet támaszköze 5,4 méter vagy azt meghaladja,
bb) az épület tartószerkezete vagy annak elemei monolit vasbetonból készülnek, kivéve az 5,4 méteres fal- vagy oszlopköznél kisebb előregyártott födémszerkezethez csatlakozó vasbeton koszorút,
bc) az épület a rendezett terepszint felett legalább két építményszintet tartalmaz, valamint pinceszint esetén a pince padlóvonala a rendezett tereptől számítva legfeljebb 1,5 méter mélyen van és a felszíni teher legfeljebb 2,0 kN/m2,
bd) a tartószerkezet 1,5 méternél hosszabban kinyúló konzolt tartalmaz,
be) a falszerkezet vagy pillér megtámasztatlan magassága 3,0 méter vagy azt meghaladja úgy, hogy a koszorú nem számít megtámasztásnak,
bf) 1,5 méternél magasabb földmegtámasztó szerkezet készül és legfeljebb 2,0 kN/m2 felszíni teherrel kell számolni,
bg) a hasznos terhelések szempontjából a helyiségek használati osztálya nem „A”,
bh) az építmény tűzvédelmi jellemzői változnak, valamint
c) az építmény bontása, ha
ca) az építmény terepszint feletti és belső térfogata meghaladja az 500 m3-t, valamint homlokzatmagassága az 5,0 métert, vagy
cb) a terepszint alatti bontás mélysége meghaladja az 1,5 métert.
(1a) Az Étv. 33/A. §-a szerinti egyszerű bejelentéshez kötött építőipari kivitelezési tevékenység legalább a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló kormányrendeletben meghatározott munkarészeket tartalmazó kivitelezési dokumentáció alapján végezhető.
Szuper videó volt, köszönjük!
Kérlek még több ilyen videott kérlek mert a mai emberek nem értenek semihez
Így van, látom te az íráshoz nem értesz
Ez sajnos tényleg így megy, bár ha a műszaki ellenőrök se szökőévenként járnának ki a munkaterületre, akkor pl. itt a középfőfal se lenne koszorú nélküli. Az a tető nem 5 p alatt került rá.
ez is igaz!
Köszönöm szépen. Ez igen hasznos volt.
Informatikus vagyok, de úgy néz ki én már jobban értek a tető építéshez mint ezek az emberek :)
Pedig én csak youtube videókból és internetes leírásokból tanultam... Bár lehet hogy pont a tanulási szándék az ami hiányzott a videón szereplő kivitelezők munkájából.
és mennyi ember gondolkodik így mint te,majd vállalkozónak áll :D
@@gabordekany4687 Hány ilyen van baráti körben, annyira igényes hogy egy gyufasdobozt sem bíznék rá, más meg milliókat és a száz milliós házát. Mondjuk aki tiniket fogad fel férfi munkára az meg is eheti amit főzött.
ez inkább erkölcsi kérdés, mint szakmai. Mert aljasak és nem éri meg nekik becsületes módon dolgozni.
@@karvak1492
Ugyanez igaz a pedomókusokra is.
Kedves Péter igaza van !!10000%a másik rengeteg a kontár kamu szakember !!!!!😢
Tetszenek a videói.Vasmegyében is vállal ellenörzést?
jojojóóó, kérdezem, hol volt a műszaki ellenőr a tető épitése előtt?
lehet, meg sem bízták, mert a beruházó úgy gondolta, jobban ért hozzá!
Elérhetőségét elkèrhetnèm?
Köszönöm szépen előre is!
Tisztelettel
Sándor
mail@szaki-ellenor.hu
Nagyon szép munka, gratulálok!
Az a durva, hogy a sok hiba ellenére ezen szakemberek dolgoztak mert ennél is 5x sza..rabbat látok nap mint nap… profi video egyébként!
És teljesen igazad van! Egy kis irányítással, szándékkal ez jó is lehetne !
meg méreg drágán 3 szor annyiért anyagot így elpazarolni..... :(
Jó lesz majd, amikor 20 év múlva a második tulaj megveszi a házat és kiüti a középső falat hogy egybe nyissa a helyiségeket. "úgyis csak egy válaszfal" Lesz majd meglepi...
A középső fal az 25cm fal, azt nem szokták kiütni, de értem amit mondani akarsz.
az is divat mikor egy barom beköltözik azt csiri viri villát akar varázsolni egy 50 éves panel lakásból. kiütteti a fő falat.komolyan ezt ki engedi?csoda hogy nem döl össze,még.kezdjük ott hogy azért ilyen silány a minőség mert nincsenek ellenőrök a korrupció a pénz az úr.drága minden a rendelő is olcsó húst akar hát akkor ne sírjon ha majd ráomlik.
Nálunk pont ugyanígy építettek meg egy önkormányzati épületet. Csak ott annyival volt megtoldva a dolog, hogy középen a födémgerenda a levegőben volt összetoldva a fogópárhoz rögzített lelógó pallóval 2-2 szöggel. :D És ezt büszkén mutogatták, hogy milyen jó.... Azóta akkora csönd van... 1 éve üresen áll és már körbenőtte a méteres gaz....
Facen meglehet találni az urat?Nagyon jó meglàtàsai vannak
Hány ilyen van , sőt! Rosszabb...és most mindenki építéssel foglalkoznak,érteni nem értenek hozzá,csak a pénzt látják!! És ebből a legtöbb jól is profitál!!
Építésfelügyelet felé lett jelezve?
hümmm....
Én busz sofőr vagyok, viszont pár tetőn voltam fent, volt ami feltehetően a '44-as budapesti ostrom törmelékeiből épült, egy 100 éves oriási zalai gazdasági épületben láttam független tető szerkezetet a falazattól, brutális 30x30as gerendák voltak benne, de kb 10 méteren az épület közepén mégis kinyomta a falazat tetejét és elmozdult a tető, ügyes mesterek megfogták a tetőt drótkötelekkel így most is áll a ház. Az én házamat '86-87ben építhették a PVC csatorna csövek időbélyegéből itélve, volt kivitelező, a tető vörös fenyő faanyagból van (reméljük nem csernobili), de nem hogy lekezelve nem volt a fa de a kérgét se húzták le. Sajnos a szu kiette az egy részét, én '19ben spakliztam le a kérget és fújtam be embamolal, még egy kevés fa rontó bogár néha előkerül de a populácio minimális. Az eredeti tesuer ablakok keretében több volt az apró szu, gombásodás nincsen.
Megépülés óta az első tél amikor lakták a házat az '19-20 volt, a minuszok és a fűtés szezon komolyabbra fordultával többfele hajszál repedések jelentek meg a beltérben, még a válaszfalak áthidalói környékén is. Mióta be lett szigetelve a ház belül nem penészedik sehol a fal. Legutobbi észrevétel hogy a pinceszint föld alatti részén csak egy sor b30 tégla van, a tégla sor mögött meg ki van ötve betonnal a homok fal adta a zsalu másik felét és nem vizes a pince.
Ilyenkor szétbombàzzàk a hàzat?? Ha reklamàl a vevő??
Sokkal sokkal több ilyen videót és nyilvanosabban.
Hanyas menetes szárral kellene össze kötni a fogópárokat?
Szerinted a fogópár minek van a tetőben?
Nagyon nagy köszönet a videóért!
A Kezelésröl meg annyit, hogy én dolgoztam olyan fatelepen, ami még Ma is müködik, ahol a Fönök utasítàsàra a fürösztökàdba ami volt kb tíz ezer literes 20 kg Tetol fb kellett dobnunk, a többi meg kb 50-60 Liter tömény zöld színü vízben oldódò festék volt! Szerencsére màr 9 éve Németorszàgban élek ! Az itteni épitöipar összesem hasonlithatò a Magyarral! Még mindig 30 év s lemaradàs!
Igen ez igaz most épitem a családiházat mint kivitelező cég és sajnos Magyarországon nagyon sok ember kivitelező cég és megrendelő emberek a valósággal és az igazi épitkezésel nincsenek tisztában minden folyamattal tisztában kell lenni és a lényeg az hogy a kivitelező nek fel kel világosítani a megrendelőt hogy mi az ami szükséges egy építkezésen!!! Üdvözlettel T&T Solution Kft. Tóth Tibor. Ez egy nagyon komoly és feltáró videó. Gratulálok. Szép napot mindenkinek.
Üdvözletem ! Szuper videók csak ajánlanék egy mikrofon beszerzését mert nagyon halk .. Gratula a témákért !
Felhangositva sem ok? Kosz a visszajelzést !
@@SzakiEllenor sajna nagyon fel kell hangosítani és a reklám felület ordít
FMV hol volt a kivitelezés alatt? Mikor fogja rendbe tenni a kamara a Felelős Műszaki Vezetők szerepét. Csak aláírók. Azt sem tudják, hogy mi épült meg. A torok elvágást elhiszem.. Egy vicc ami a kivitelezésben történik. Ha jól végzed műszaki ellenőrként a dolgodat, akkor a nagy kivitelezéseken kirugatnak a projektből.
Éppen ezért csak magánembereknek dolgozok, akik a saját pénzüket költik, vagyonukat óvják!
Én nem épitkezek(m?) és lehet, hogy már sose' fogok, de szerintem ez az egyik leghasznosabb csatorna a youtube-on. Tudom magánvélemény és mint ilyen az enyém, de én igy látom.
Köszönöm szépen!
@@SzakiEllenor Inkább mi köszönjük, hogy: látunk értelmet. "Újabban" az internetnek köszönhetően bele lehet fulladni a gagyiba, ha akarjuk ha nem. A tiéd viszont nem az, sőt nagyon hasznos és sok embernek segithet, tehát: értékes. Plusz nekem az előadásmód és a stilus is bejön. Úgyhogy a magam részéről, sok és mégnagyobb sikert!
Nyeregtetőt lehet terhelni egy oldalra akkor ha szeglemezes? Napelemet tennénk rá.
a szeglemezesnek egészen más az erőjátéka, de látatlanban csak azt mondhatom, kérdezd mega. tervezőt, kivitelezőt. Szerintem nem lehet vele gond, de tudod erről írás kell!
@@SzakiEllenor Köszönöm szépen!
Kedves Péter,
90-es evekben epult haz, tetoszerkezete jelenleg jo allapotban van. A videoban emlitette a fa kezeleset. Erdemes-e egy ilyen idosebb haznal ujra kezelni / festeni valamivel azokat a fakat, amibol a teto all?
Tetszett köszönöm
Tényleg igaz a hír,hogy felmérés után hosszú ideig nem keresed meg az ügyfelet?
Nem értem! Irj ide, ha valamivel tartoznék! Mail@szaki-ellenor.hu
Kedves Műszaki ellenőr, hogy érti azt, hogy "jogszabály szerint kell kiviteli terv" (6:03) ?
A dokumentációnak kivitelezésre alkalmasnak kell lennie egyszerű bejelentés esetén. Ergo: Akkor ez kiviteli terv kell legyen! Az meg a 191/2006-os jogszabályban pontosan le van írva. Szerintem az egyszerű bejelentés nem rossz ötlet, de ahogy a jogszabály kinéz, az egy nagy kupac...
Mennyibe kerül egy műszaki ellenőr abban az esetben, ha építkezek és a kezdetektől a végéiv szeretném, hogy egy ellenőr minden fázist ellenőrizze?
Az azért elég sokmindentől függ. Pl hol van,mekkora épület, milyen szintű tervek, és milyen színvonalú a kivitelezés .Ide kérek egy emailt, és tudok konkrét árat adni . mail@szaki-ellenor.hu
@@SzakiEllenor írtam :)
Nem tanultam építőipari szakmát, de építészmérnök édesapám és egy profi ács mellett sokat dolgoztam - a 2. másodpercben kiszúrta a szemem a koszorú hiánya... katasztrófa, ami itt folyik :(
Üdv! Köszönet a videóért!
Az lenne a kérdésem hogy utólag van e lehetőség kezelni a fát!
Nálunk 2 éve új tetőszerkezet készült, és nem lett lekezelve sajnos!
persze, csak szívás meg drága is úgy sok kell,én fatelepen dolgozok Tetol az egyik forgalmazója
Tök szuper, hogy ezekről beszélünk, de ezt a lakást ugyan úgy el fogják adni egy családnak zokszó nélkül 50-60milláért mint a huzat, ha nem az elsőnek akkor a másodiknak sajnos :(
Nem állítom de lehet hogy külföldi emberek vannak alkalmazva itt is. Ez nem gond,de ha azért jött ide dolgozni mert itt sokkal jobban kereshet úgy hogy ő már látott ilyet odahaza,így ide már szakembernek jön. Ahogy ők mondják : "mester". Szakmai tapasztalat nullától indul és jóesetben talán vetekszik egy végzős kőműves tudásával. Mégegyszer mondom hogy ezt nem állítom csak így gondolom.
További jó munkát👋
Kedves SzakiEllenőr! Szeretném megkérdezni,hogy mekkora a leghosszabb áthidaló amit be lehet építeni 50cm -es vastagságú Kádár-kocka vályog főfalba? Ház oldalának egy részét szeretnénk kivésni és hozzátoldani. Köszönöm szépen! Üdvözlettel: Farkas Mónika
Kedves Mónika, nagyon szívesen megválaszolnám a kérdést. Látom, hogy fontos lenne a válasz, mert több videó alá is föltetted a kérdést. A probléma az, hogy nem tudjuk azt, hogy milyen minőségű az a hely, ahol majd feltámasztásra kerül az áthidaló vége. Nem tudjuk, mekkora terhelés van fölötte. Ugye máris van két olyan dolog, ami miatt ez a kérdés így nem megválaszolható. Ha küldesz néhány fényképet, küldesz egy alaprajzot az épületről, hogy hova és mit szeretnél, akkor már inkább lehet válaszolni. Amennyiben csinálhatok erről egy videót is, akkor nem csak te, hanem a hasonló cipőben járók is fognak választ kapni. Az e-mail címem, a videó leírásában megtalálod, de ide is kirakom. Szóval néhány adat kellene ahhoz, hogy ezt értelmesen meg lehessen válaszolni. mail@szaki-ellenor.hu
Kedves Péter ! Köszönöm a gyors választ. Írtam e-mailt. Üdvözlettel: F Mónika
Kiviteli tervet egy megrendelő se készitett!! Nagy a felelősség a tervezőn. A belső fal nem 25-ös csak 20-as.legyünk pontosak ha már ilyen videót készitünk. Válaszfal bekötése hilti szalaggal is történhet. Érdemes lenne a Wienerberger alkalmazás technikát is néha tanulmányozni. Az is már régen rossz, hogy a mit ön tervez ott saját maga a műszaki ellenőr is. Különben a videók nagyon jók. Rávilágit az épitőipar mai helyzetére ahol is mindenki vállalkozó semmi szakmai háttérrel nem rendelkezik.
MIÉRT lenne baj, hogy én vagyok a műszaki ellenőr? Be lehet Hilti szalaggal is kötni, ha valaki bontani szeretne, ugyanis erre van a saválló bekötő szalag!
@@SzakiEllenor Azért baj,hogy ön a műszaki ellenőr egy olyan házon amit saját maga tervezett,mert ha hiba van a tervben(már pedig mindig van) akkor nem biràlja felül saját magát egy jó kivitelező előtt.
@@kftvalbau8836 akkor nem ismersz! A kivitelezői észrevételeket az ajánlatadás során örömmel veszem! De még közben is jobb, mint a végén! Átadás előtt arra hivatkozni, rossz a terv, óvodás szint.
@@SzakiEllenor Egy mérnők azért tanul évekig, hogy a legalapvetőbb műszaki ismereteket megszerezze, átlássa a csomópontoknál fellépő erőviszonyokat és ránézésre tudja, hogy mi tud 3d-ben ellenerőket felvenni. Ha 2 jól felkészült ember vitatkozik egymással akkor nem hitből beszélnek, hanem előkerülnek a számok és mindketten újra ellenőrzik a számításokat, mert mindenben lehet hiba. Minél bonyolultabb egy épület statikailag annál nagyobb felelőssége van a tervezőnek és a kivitelezőnek, és ha a tulajdonosok független ellenőrt választanak, akkor annak pontosan tudnia kell mire vállalkozik és tisztában kell lennie adott szerkezeti kialakítás hibáival. Van hogy összevesznek a mérnökök, hogy a lemezalapba 2 vagy 3 réteg háló kell vagy éppen indokolt-e vízzáró beton vagy plusz vízszigetelés alkalmazása, de ezek általában költségekről szólnak, mennyire van a szerkezet túlbiztosítva. Ezeknél a felvételeknél olyan alapvető hibákat látunk, hogy ezen nem lehet vitatkozni, ha egy műszaki ellenőr kivitelezés közben meglátja azonnal visszabontatná, mert úgy keletkezne a legkisebb pazarlás és költség, és ha valamit szakszerűen meg lehet csinálni akkor csak műszaki vezetés kell hozzá és a segédmunkás jó esetben már másodjára szakszerűen kivitelezi a munkát. Aki életében nem csinált adott műszaki tartalommal kivitelezést az gyakran nem is tudja mit hibázott el, ezért kéne minőségibb oktatás és feltételekhez kötni a kivitelezést. Az hogy a középső tartó fal 20 vagy 25 fal teljesen lényegtelen egy földszintes födém nélküli épület esetében, nem ez a lényeg. Az a lényeg, hogy a hibát addig lehet olcsón orvosolni amíg nem kell sokat bontani, ha a hiba már az alapnál vagy a falazatnál van, akkor ami felette van az mind selejtbe megy vagy többletköltséget jelent a visszabontása.
Az elemmagas áthidalót úgy kell beépíteni hogy a kerámia rész legyen a látszó felület. Ot volt egy fordítva :)
Jaj 12:24 perctől látható
Az nem elemmagas. De a kisméretű viszont hiányzik alóla. A 12 cm ráfedés az tuti hiányzik, egyik vagy másik oldalról, vagy mindkettő...
@@ferencdocs4279 11:15-nél látszik pl amelyik fordítva van :)
nagyon jó és hasznos videók...
Köszönjük a videòt, még sok ilyet! ;)
Lesz!
A régi vájog házak koszorú, meg alap nélkül hogy állnak száz éve?
Azoknak az erőjátéka teljesen más! A métetei is másik. Szóval ebben az összehasonlításban óvatosnak kell lenni!
Elhangzik a videóben hogy a régi tetőszerkezeteket le lehetett volna emelni a háztól és letenni mellé, akkor is stabilan állnak önmagukban. Ott azért nem hiányzott a betonkoszorú mert a menyezeti gerenda elemek "izesülnek" a tetővel, itt meg nem . Ha bontottál már régi házat szét, akkor láthatod hogy minden gerenda vége rögzítve van egy másikhoz, általában keményfa csapokkal. Plusz régen faragott gerendák voltak nem fűrészeltek, a gatter nem vágta át a hosszanti rostokat mint most.
@@zoltanszabo3455 bizony bizony!!
@@zoltanszabo3455 amikor haza költöztünk, vettünk egy kb 250 éves uradalmi cselédházat. A nézelődést a padláson kezdtem. Minden szarufa 20x20 as bárdolt vörösfenyő, a 65 méteres épülethosszban 4 helyen egy érdekes önhordó háromszög, plusz ezek hosszanti gerendákkal összekötve. Kb úgy viselkedik mint egy székállás. Az egésu szerkezet födémgerendákhoz csapolt talpszelemeneken nyugszik.
Kb hat helyen megtámasztom és kiveszem alóla a házat.
Ja és nincs szeg, csavar bagy ácskapocs! Csak akác csapok vannak a kötési pontoknál.
Na nem tudom mennyibe kerülne egy ilyen métetű tető?
@@viktorlaszlovarga5925 Nincs is már a bolygón olyan minőségű fa, amiből ezt meg lehetne csinálni.
Az a durva, hogy lalikusként én is 3-4 említett pontba belekötöttem volna úgy, hogy a kivitelező a pokolba se kívánna, mert ott ismét találkoznánk.
Osszesegeben tényleg van problema a tetőszerkezetben de szerintem az erős kifejezés volt hogy "kíváncsi vagyok hogy teszik rá a cserepet"
15 eve muemlek epuletekkel foglalkozom, ami 140 evtol az 500 evesekig, milllio problema van veluk. De latva mit muvelnek az ujjakkal ezentul inkabb halgatok. Elszomorito mindenesetre amit latok, a mennyezeti gerenda jelenleg amin szorakozok az 20x25 os, reg nem sajnaltak az ayagokat
Nekem nincs jó tapasztalatom a műszaki ellenőrrel ,a saját házam építtettem és leszerződtem egy felelős műszaki e.-rel ám az egész építkezés alatt mindőssze kétszer jött ki . Hiába kerestem bármilyen formában ha gondok voltak magamnak kellet megoldani . Egyszer volt kint az alapozásnál és mielőtt beadtam a használatbavételi kérelmet. Na persze ekkor is csak a szerződés szerinti fenmaradó lovéért jelent meg.
Ajaj!
ez sem lehetelen sajnos. De leírásodból arra következtetek, hogy Te felelős műszaki vezetőre gondolsz, nem? Az másik személy. Erről is kell egy videót csinálni azt hiszem! FMV és Müellenőr nem ugyanaz!
@@SzakiEllenor Igen rá gondoltam ,ám attól még ő is az én érdekeimet szem előt tartva kellett volna ,hogy végezze a munkáját ugy,hogy minimalizálja a lehetséges hibákat . Ez nem jött össze neki. Még jó ,hogy voltak olyan ismerőseim akik szintén éppen akkor tájt építkeztek igy volt némi segítségem.ill plusz lóvéért időnként besegített a tervezőm.
@@tamasfeher8272 igen, az FMV-nek is az lenne. a dolga, hogy jó legyen a végeredmény, tképpen ő felel a szakszerű munkavégzésért.
@@tamasfeher8272 Egy építkezés során vannak érdekkörök. A Tervező neked tervez, ha felkéred és megfizeted a Te érdekedben megy ki tervezői művezetést végezni. A Műszaki ellenőr (ME jogosultság) is a Te érdekedet képviseli amennyiben megbízod és rendszerességgel já ki a munkaterületre, általánosságban főszabály, hogy az eltakarásra kerülő szerkezeteket, csak az ő engedélyével lehet lezárni. Pl: vasbeton szerkezetek vasalatainak ellenőrzése betonozás előtt, elektromos alapszerelés ellenőrzése keskenyvakolás előtt, padlófűtés nyomáspróbája aljzatolás előtt. Egy nagyobb építkezésen a felsoroltakból jól érzékelhető, hogy több szakág is képviselteti magát mint műszaki ellenőr. A Felelős Műszaki Vezető a kivitelező megbízásából, a kivitelezői érdekeit védve dolgozik. (FMV jogasultság) Börtönszakma, de ennek ellenére tapasztalat, hogy a munkaterület átvételekor és a műszaki átadás átvétel lezárásakor jelenik meg az építkezésen. Amennyiben balhé van Ő lehet a "Felelős" - a nevében van a szó. Sajnos általában szerződöttek, száz helyről felveszik az aláírásért a pénzt és egyébként meg nem érdekli őket (Tisztelet a ritka kivételeknek!), amíg nem dől össze, nem szakad le nincs gáz szerintük........A másik meg sajnos, a tisztelt építtetők - saját tapasztalat - a szereplők közül kettőtől sajnálják a legjobban a pénz; a Tervezőtől, "hiszen mi már kockás papíron megrajzoltuk, Ő csak lefirkantotta" és a Műszaki ellenőrtől "minek az? A kivitelező tudja mit csinál, nem az első házát építi." Egy jó terv, egy jó tervező és egy jó műszaki ellenőr hosszú távon, a megvalósítás során rengeteg bosszúságtól, később megjelenű hibától megkíméli az építtetőt. Ne sajnálják a díját. Később duplán fizetik meg, a javításért és a szakértőért.
Ez is úgy működik mint a szakiknál. Van jó szaki aki dràga. Van rossz szaki aki olcsó. De persze a legtöbb rossz és drága is manapság 😂 A fehér holló meg az "olcsó" és jó is. Na ugyanígy van a tervezőkkel FMV műszaki ellenőr stb. Tisztelet a kivételnek! Nekem sincsenek jó tapasztalataim a bürokrata ellenőrökkel meg tervezőkkel akiknek csak a lové beszedésekor voltam fontos.
Egy webolal linket a leírásba bele rakhatna az úr! Király videó lett, ideges is lettem :D
Laikusként is nagyon érdekesnek találtam a videót. Tartottam attól, hogy csak egy rétegnek szól, unalmas lesz, de kellemeset csalódtam
Nagyon szép munka, gratulálok! 4.18 majd kötnek a pókok.-mondaná a kömuves.
szep munka
Remek !És az ottani építési ellenőr ezt nem veszi észre?
Nem, mert valószínűleg nincs.
Vaaaagy....van az a pénz!
Csak kérdés, hogy mennyi a műszaki ellenőr, s mi a garancia, hogy a kivitelező/eladó nem fizeti-e le, mert pl. Józsika felvesz egy életre 40-50-60 milliót, s még mellé a műszaki ellenőr…🤔
Minap néztem egy ácsot. Az mondta, nincs jogszabály hogy kezeletlen fát nem lehet beépíteni. Ezek szerint nem tud róla. Azt mondta, ha nem lehetne, akkor nem lehetne kezeletlenül árulni a fa telepeknek.
Kiváncsi lennék, hogy a mostani nagy szélsőseges 8dő után még a házon van e
Nem szabad odamennem!!! A beruházót zavarna! A vásárlók meg meg nem hívtak!
Köszönöm a válaszát
Az a baj Magyarországon is mint nálunk Szlovákiában,hogy akinek "lyuk van a valagán " az máris építési vállalkozónak áll még ha nem is ért hozzá de csinálja, mert ez most biznisz és nem törődik azzal, hogy ezek a kontár munkák a szakma megalázása
Mi a f@szom az a szlovákia?Valami betegség?
A családiházak egyszerű bejelentéssel építhetőek, amelynek megvan a kiviteli tervkészítési kötelezettsége alapszolgáltatás szinten, melyhez kötelező statikus tervet is készíteni.
A hivatkozott 5,40m-es fesztávhatár az építési engedély köteles és a nem építési engedély köteles építési tevékenységek esetén meghatározó adat. Alapból az engedély köteles építési munkáknál kötelező a kiviteli terv megléte, csak az 5,40m-es fesztávok alatt nem kötelező tartószerkezetei tervnek azzal foglalkoznia.
De ez egyszerű bejelentés kötelezett, úgyhogy ha nincs tartószerkezeti terv, az építésfelügyelet büntet, és leállítja az építkezést, szakértői véleményt kér, és el kell készíttetni a maradék munkára a
kiviteli tervet. De kedves jogszabály alkotó!!!! Ez az egész építésügyi szabályozás már feleslegesen olyan bonyolult, hogy mi az építésügyben dolgozók is alig igazodunk már ki az egészen.
Mióta FIDESZ hatalomra került elküldte az egykori szakmai tekintélyeket az államtitkárságról, azokat, akik átlátták, és akkor még érthető jogszabályokat készítettek elő, és megszervezték az építésügyben dolgozók szakmai továbbképzését. Ma már ilyen nincs, a káosz, a jogbiztonság hiánya a cél, hogy mindenki rettegjen, míg építkezik! Amíg a jegyzőnél volt a hatáskör városállami szinten értelmezték a káoszos jogszabályokat, ma pedig már vármegyei szinten
vármegye államok vannak, szomszédos megyék egyes fontos kérdésekben egymással ellentmondó állásponton vannak, az ügyintézők félnek egyeztetni a tervezővel, csak az elefántcsont toronyukból pislognak, és egyáltalán nem képesek együttműködésre a tervezővel, építtetővel. Ja, és két építésfelügyelőre esik pl. Bács Megye 2/3 építkezésének ellenőrzési kötelezettsége 🤣🤣🤣.
Igen ezért nem lehet kiszűrni ezeket az időzített bombákat, melyek családi katasztrófát is okozhatnak. A használatbavételig majd eltakarják a a szerkezetet, csak a külcsín ami számít, meg hogy mindenki lenyilatkozza, hogy minden szép és jó (műszaki ellenőr felelős műszaki vezető, tervezői művezető stb)
Az egyszerű bejelentés esetén pedig nincs jogszabályi kontrol kötelezettsége az építésfelügyelőnek a bejelentés időpontjában, csak kellékhiány esetén kell vétóznia! Ha egyszer kijut az építkezésre, a jogszerűséget akkor kell majdan vizsgálnia, és ha különbözik a telek beépítése vonatkozásában a szakmai állásfoglalása a tervezőjétől, még el is bontathatja a félkész- kész 40-100 millás épületet, a tervező biztosítója pedig alaphangon 2 millióval száll be kártérítés gyanánt🤣🤣🤣! A tervezőnek ma már építéshatósági tudással , kvázi jogászként is helyt kell állnia, és ha beüt a ménkű, élete munkája, vagyona megy a levesbe = vagyonelkobzás. Régen legalább a családiházak esetén is meg volt az előzetes jogi kontrol, ahol nem volt ritka, hogy jogorvoslati eljárások során évekig tartó jogi eljárások végén derült ki, hogy rendben van-e a terv, vagy nincs, de akkor is csak a tervezési díj összege forgott kockán, nem családok teljes vagyona!!!!
A lovak közé dobták a gyeplőt!! Ez a jogállám? Hol a jogbiztonság , a vagyonbiztonság??? Cinikus államtitkári magyarázat szerint felnőtt embereket felnőttek módjára kell kezelni!
Sajnos itt tart az építésigazgatás, az építésügy!
Szép napot valaki tudja telo számát előre köszönöm
Tulajhoz eljutott már a videó? 🙂
Meg is fenyegetett , de a következő házakat már jobban építették meg!👍
A fa kezelésről annyit…külön van a zöld festék és külön a méreg ami nagyon drága.namármost…..ugye van a meritő kád amibe bel kellene önteni….dolgoztam tüzépen
A tetőszerkezet elemeit korrózióvédő oldattal kellett volna kezelni, amit nyilván elmulasztottak.
Tarély fogó sem követelmény?
Komolyan mondom sírva tudnék fakadni. Én csak egy egyszerü esztergályos vagyok,de egyszerüen nem tudom felfogni amiket látok. Komolyan mondom, nagyon sok videót megnéztem és tipikusan ugyan azok a hibák. Lassan ott tartunk,hogy az embernek építkezés előtt szakiskolákat kell végezzen,hogy felügyelni tudja az építkezést.
Én az ilyen esetek elkerülése érdekében pont úgy vagyok vele,hogy addig bújom a szakirodalmakat a videómegosztókat és a fórumokat ameddig rá nem eszmélek,hogy bizony az adott feladatot magam is el tudom végezni, és bár jelentősen lassabban,de azt korrekten megcsinálom, sem időt sem pénzt nem sajnálva a dolgokra.
A guta megüt amikor látom a házakat 1hónap alatt kulcsra készen átadva.
Régen miután kiöntötték az alapot vártak vele 1 évet,hogy igazodjon ,ha kell..
Annó a kőművest elverik,ha ilyet csinál, az ácsot meg lerugják a tetőröl☹️
Siralmas...
minek és kinek van az e napló?
Leginkább használni kellene, és pont erre lenne!
*majd keress rá arra is a neten ,miért nem álló telefonnal kell videózni 🤡*
nem számítva, hogy ez a videó lőtte ki a csatornát a netre! 🤑
1:koszorú..2: talp szelemen,,,3:nem kell ezt ragozni,az ács ezt össze sem rakhatta volna így,,,egy kérdés:műszaki ellenőr? "E" napló? Ha a megrendelő belemegy ilyenbe,utólag ne sírjon,mert annyi agya van ,mint a kókány kivitelezőnek,,,,viszont jó pénzért kimehetsz még sok ilyen címre,lesz még bőven anyag a videóidhoz☝️😁
Sajnos nem csodálkozom... Rengeteg ilyennel találkozni(ex építő munkás) részemről azt is betiltanák hogy az ön által kivitelezett házat ön műszakiellenőrizze le(ez nem önre irányul) látszik hogy ön egy precíz ember de sajnos nem mindenki ennyire odafigyelő és körülményes(néha pénz fejében) remélem javításra kerül és nem egy jóreményű család szalad rá erre a hitvány munkára! Így tovább!!!
Amit én kivitelezek, azt nem műszaki ellenőrizhetem, ez ugyanis összeférhetetlen! Viszont amit tervezek, azt ellenőrizhetem! Amit kivitelezek, ott viszont én kell legyek a FELELŐS műszaki vezető.
Említetted, hogy manapság úgy vágják ki és készítik elő a fákat, hogy a gombáknak jó táptalajt biztosítanak. Régen, mondjuk 100-150 éve hagyományos módszerekkel hogyan oldották meg a fa kezelését? Egyébként hasznos volt a videó, köszönet érte!
Glicerin
Az eltakart födémgerendákat pl csapos gerenda födém esetében kátránnyal kenték be.
télen vágták, holdfázis szerint, mikor minimumon volt a nedvkeringés, majd faszénkátránnyal, vagy mésszel kezelték
@@SzakiEllenor Köszönöm a választ!
Régi házak faszerkezete nem lucból és más puha fából készült, hanem északi-borovi fenyőből, esetleg vörös fenyőből, tölgyből, akácból amik sokkal tömörebbek és kevésbé érzékenyek a korhadásra. Kátránnyal kezelték őket és nem kivágás után 1 hónappal építették be.
Hozzá kell tenni azt is hogy azok a műszaki ellenőrök akik az ilyen hibákat elnézik és aláírják akkor nekik kelljen büntetést fizetni. Hibánkét 500 ezer, megoldva a dolog!
Üdv, a legnagyobb gond, hogy utólag már nagyon nehéz bármilyen kár rendezésre.
Főleg ha ki is van fizetve.
Lehet tudni merre vannak az épületek? Meg érdemelné a kivitelező, eladó, beruházó a negatív reklámot.
Milyen jó hogy vannak ilyen rendes jó akaró állam polgárok. Köszönjük Emese.
@@gezadanyi5535 ?
Az észrevételei jogosak, de azért van még pár hiba, amiről nem esett szó. A kifogásolt válaszfal bekötésnél a kiváltó így gyakorlatilag egy 10x10 cm-es téglapilléren nyugszik a bal oldalon, ami semmi, simán kihajlik majd, továbbá hiányzik a Porotherm válaszfal kiváltó felső nyomott öve (betonból vagy tömör téglából) ami nélkül az nem kiváltó, már a saját súlyától is lehajlik az 8 cm magas kis gerendácska. A fa födém tartók keresztmetszete nagyon kicsi (kb. 5x12 cm lehet ránézésre), ami különösen ilyen távoli kiosztással (kb. 90-100cm) szinte semmi terhelést nem bír ki komoly lehajlás nélkül 4,5 m-es fesztávon. Hát még az előírt hasznos terhelést. Üdvözlettel Kőrösi István statikus mérnök, kivitelező
Igaza van, de jóval összetettebb ez a kérdés. Meg kell szabadulni a rengeteg mekkmestertől. Másrészt a megrendelőkben is keresendő a hiba, akik 20dkg szögre is fogsziszegve adnak pénzt...
Ja tényleg, életben van még Főnök? 🤣
Kedves Péter! Nem bírtam ki, hogy ne reagáljak erre a videóra, tudniillik mielőtt a szakmaiság hiányát ecsetelnénk az építkezésen,előtte történt pár dolog -ami a Te hiányosságod. 1.Bementél egy építési területre, ahova nem volt jogosultságod. Ez sima birtokháborítás, mely büntethető. 2.Kritizáltad más munkáját-amit nem Te felügyelsz. 3. Magadra irányítod a figyelmet, reklámot csinálsz más -a leendő lakó- nyomorából. Ez már több, mint bátorság, ez vakmerőség. Sajnos ellenőrzési "hatalommal" felruházott személyek-legyen az rendőr, munkafelügyelő, műszaki ellenőr stb. -egy idő után szinte kényszert érez, hogy beleszóljon mindenbe is, ha elkapja a "szent indulat". Péter, ez nem Te vagy! A videóidból nem ezt az embert ismertem meg! Feltételezem, hogy ez a "kiruccanás" nem feltétlen volt tudatos, inkább csak ösztönös az előbb említett okok miatt. Nem a sisak adja a jogosultságodat, hanem ami alatta van. Ennyi tudás és tapasztalat mellett pedig arra kérlek, maradj EMBER. Ezzel kizárod a jogtalanul Téged utálók táborát és bővíted a Téged kedvelőkét. /Az utóbbiban ott vagyok én is./
Tisztelettel és barátsággal: Attila
Kedves Attila, ez előtt a videó előtt is millió videó készülhetett volna, de nem készült. Ez viszont elkészült, és nagyon elkapott a gépszíj, jól látod! akkor, amikor. a kóklerek tarolnak, a pénzt elhordják, a rendes szaki meg gürcöl, mert nem kapcsolt időben, akkor talán érthető ez a videó. Őszintén: ne
m volt szándékos!
Ez azért van mert még mindíg megy a forint ba....ás és a legóócsóbb a jó. Mert már minden egyes mókamiki aki dolgozott építkezésen segédként házatépít.
Míg én alig tudom kihozni kulcsrakész 500ból/nm addig a mókamikik meg az álom áron dolgoznak. Tisztelet a kivételnek.
Amiket a kollega elmond az csak a hirtelen látható hibák.
Sajnos minden össze vissza van. Mindenki vállalkozhat !!!
Basszus, a tyúkól tetőjét is erősebbre építettük
Köszönet.
És sajnos ha ezek napvilágra is jutnak, lesz olyan ember aki meggyőzhető hogy jól van ez így, akinek meg nem tetszik annak mondják hogy séta, mert még van 100 jelentkező! Gondolom pénzember a beruházó, a kisember meg majd “készen” veszi át. Tragédia hogy így mennek a dolgok!
Én ilyen kivitelezésekhez a nevemet nem adnám soha.Be sem vállaltam volna az Ács helyėben
ha semmi közöd hozzá miért mentél be erre az épitkezésre? az a fal nem teherhordo fal, amugy fél kész tetöbe keresel hibát, gondolom nincs kész mert a rakat fák még ott vannak, amugy ekora tetöbe meg székállást kell rakni,
Üdvözlöm esetleg munkát tudna adni lenne 10 fő segéd munkás.
Szia Imre ! Tök jó hogy írsz! Most hol melóztok , mit szoktatok csinalni? Azonnal nem lesz meló, de meló mindig adódik!
Valószínűleg ráadásul vakolatlan falra, csupasz téglára van ragasztva a hőszigetelés. 😀