Prądem, nie napięciem ładujemy akumulator

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ย. 2024
  • Ten materiał to mój osobisty apel do Was wszystkich - aby większą uwagę zwracać na prąd ładowania, a nie na napięcie.
    Powiązane filmy:
    Kompensacja napięcia względem temperatury: • Kompensacja napięcia w...
    Opór akumulatora na prąd ładowania: • Opór akumulatora na pr...
    Gazowanie elektrolitu przy napięciu 16,4V: • Gazowanie elektrolitu ...
    Gęstość elektrolitu - czy wzrośnie przy napięciu 14,4V: • Gęstość elektrolitu - ...

ความคิดเห็น • 96

  • @NoiseHunter-ux9vm
    @NoiseHunter-ux9vm ปีที่แล้ว +9

    Ładujemy i napięciem i prądem , te dwie wartości korelują ze sobą, czy tego chcemy czy nie praw fizyki nie da się oszukać

  • @DigitalEmporiumEU
    @DigitalEmporiumEU 3 ปีที่แล้ว +10

    Ciekawy i merytoryczny film. Może ktoś zrobi ranking prostowników?
    Strasznie trudno kupić niedrogi i porządny prostownik co by ładował akumulator

    • @dariuszkubicki
      @dariuszkubicki 9 หลายเดือนก่อน +1

      Trzeba sobie zrobić. he he
      Żaden kupny nie dorówna zrobionemu własnoręcznie.
      Może tylko wyglądem, ale wyglądem akumulatora nie naładujemy.

  • @carburator52
    @carburator52 4 ปีที่แล้ว +10

    Masz dużo racji w sprawie relacji prądu i napięcia. Jednak swoje wieloletnie obserwacje w tej kwestii w dużej mierze oparłem o książkową teorię wyniesionej ze szkoły a mianowicie to końcowe napięcie na zaciskach akumulatora, które jest nie szkodliwe dla akumulatora 12 woltowego, które nie powinno przekraczać w sprawnym akumulatorze w temp. ok. 20st. C. 16,2V czyli 2,7V na każdą z sześciu cel akumulatora.
    Znając to obwarowanie zauważyłem, że podczas całego procesu ładowania akumulator do tego napięcia (przy stałym prądzie ładowania) dochodzi bardzo powoli. Natomiast po przekroczeniu tego napięcia coś nie dobrego zaczyna się dziać gdyż napięcie zaczyna rosnąć dosyć szybko co nie jest już normalnym i zdrowym dla akumulatora zjawiskiem. Częste traktowanie nawet mniejszym prądem ale pozwalającym na dalszy wzrost napięcia akumulatora w dosyć krótkim czasie doprowadza do jego szybszego zużycia ( to już stwierdziłem w praktyce). Uważam, że można bez szkody dla akumulatora pozostawić na wiele godzin akumulator z napięciem 16,2V jednak na tyle ograniczając prąd ładowania aby w kolejnych godzinach napięcie to już nie wzrastało. Idealnym rozwiązaniem takiego końcowego ładowania jest układ który po uzyskaniu napięcia 16,2V odłącza na jakiś czas prąd dokonując pomiaru spadku napięcia do załóżmy 13,8V. Gdy napięcie spada do tego poziomu układ ponownie załącza ładowanie aż ponownie napięcie wzrośnie do tych 16,2V. Po każdym takim cyklu czas spadku napięcia do 13,8V jest dłuższy. Początkowo jest to kilka sekund natomiast po iluś tam takich cyklach spadek ten trwa już kilka minut. Gdy czas tego spadku osiągnie 3-5minut to można uznać akumulator za całkowicie naładowany. W mojej wieloletniej obserwacji jest to jedna z najlepszych metod pełnego ale i za razem zdrowego ładowania akumulatora. Stałe przekraczanie napięcia powyżej 16,2V powoduje tak jak i nadmierny prąd wysypywanie masy czynnej z Płyt akumulatora. Prosił bym aby wszyscy użytkownicy przestrzegali tej zasady.
    goombay

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 ปีที่แล้ว +2

      Bardzo ciekawa teoria z tymi cyklami i spadkiem napięcia - jeśli pozwolisz to ją sprawdzę. Zgadzam się z Tobą w powyższej kwestii - jednak są skrajne sytuacje takie jak temperatura w okolicy 0 stopni lub/i mocno wyeksploatowany akumulator który już "nie bierze prądu" i okazuje się że w okolicy 16,2V płynie prąd rzędu 0,2-04A. Oczywiście jakikolwiek przepływ prądu powoduje wzrost gęstości elektrolitu, jednak czas na naładowanie takim prądem będzie już znaczny. Ja uważam że jeżeli tylko ograniczymy prąd ładowania po osiągnięciu napięcia 16V do rozsądnego poziomu - nawet niech to będzie 0,02-0,03C to taki prąd nie spowoduje zbyt dużego wzrostu napięcia - a po wzroście temperatury elektrolitu (przy ładowaniu ze stabilizacją prądu) napięcie zacznie nawet spadać, a w temp. 20 stopni z dużą dozą pewności, nie spowoduje przekroczenia tego napięcia.

    • @carburator52
      @carburator52 4 ปีที่แล้ว +3

      @@TomaszHudy Tak, właśnie wcześniej wspomniałem, że moje spostrzeżenia dotyczą sprawnych akumulatorów bo w takim bardziej sfatygowanym trzeba zadać co najmniej 2-3A prądu aby zaczęły go przyjmować. Ten mechanizm z cyklami i spadkiem napięcia stosowałem na prostowniku ręcznie regulowanym prądem ale po ustawieniu już elektronicznie stabilizowanym. Przez ok. 4-5 godzin ładowany był akumulator prądem 1/10 pojemności akumulatora a po tym czasie przełączałem prostownik bez zmiany natężenia prądu właśnie w ten tryb z cyklami. Rano gdy interwał ten wynosił już ok. 5min to poziom napięcia w tym akumulatorze był już od jakiegoś czasu w granicach 16V (zależne jest to od tego jaki próg wyłączenia ustawił Producent prostownika). U mnie było to w granicach 16V). Oczywiście wiem, że są różne warunki, sytuacje i sprawności akumulatorów więc zawsze trzeba mieć trochę wiedzy i wyczucia, którą metodę i którą ładowarkę zastosować w danym momencie. Na szczęście teraz mam Kulona-912 i to on robi za mnie całą robotę. Chyba, że jakieś konserwujące lekkie doładowanie to do roboty zaganiam Ładowarkę z Lidla.
      goombay

  • @janjanowski2891
    @janjanowski2891 4 ปีที่แล้ว +4

    I taką wiedzę należy ujawniać aby nie było wiecznych sporów jakie to napięcie świadczy o pełnym naładowaniu akumulatora ! ... Szczególnie że wiele osób zupełnie nie zorientowanych w temacie tworzy zazwyczaj wielką burzę ...

    • @jareux
      @jareux 3 ปีที่แล้ว

      Dokładnie. te 16,4 V to niezła ściema.

    • @janjanowski2891
      @janjanowski2891 3 ปีที่แล้ว

      @@jareux A to zależy od rodzaju akumulatora - obecnie mam model który ładuje się do 17V gdyż przy tym napięciu rozpoczyna jakiekolwiek oznaki gazowania - oczywiście nie każda zwykła ładowarka potrafi w takim przypadku przeprowadzić ładowanie do pełna ...

  • @grzegorzfortuna2982
    @grzegorzfortuna2982 2 ปีที่แล้ว +1

    Tylko, że napięcie łatwiej zmierzyć, stąd odnosimy się do napięcia. Poza tym nie ma mierników prądu w Amperach online, jak to jest w miernikach BT za 100 zł. Mam cęgi, ale zmierzę na początku ładowania, że jest 3,5A, ale jak wrócę po 4 godz, to nagle jest 0,6A, a co było w między czasie nie wiadomo. A napięcie się zapisuje.

  • @grzegorzrutkowski8410
    @grzegorzrutkowski8410 2 ปีที่แล้ว +1

    ładujemy pradem a nie napięciem ? jak ktoś to słyszy to na pewno traci orientację, o co chodzi ? - to slang lub skrót myślowy "fachowców", no bo - co to jest prąd ? Prąd to uporządkowany ruch elektronów elektrycznych, ale zapewniam, że podczas np. 3 h ładowania mając metrowe przewody do ładowania - ani jeden elektron z gniazda sieci, czy pobudzony w układzie prostownika, czy w przewodzie + lub -, przy prostowniku czy ładowarce - nie dotrze do akumulatora !!!
    Podpowiedź . Prędkość unoszenia elektronów dla przewodu miedzianego np. 1mm2 , w którym płynie prąd 1 A wynosi 0.074 mm/s - czyli elektron przebędzie drogę np. 26,64 cm w ciągu 1h , a np. 1m przewodu - w czasie ?
    Nasuwają się pytania - więc ładujemy aku za pomocą elektronów a nie napięcia ? czy za pomocą ładunków pol elektrycznych i elektrostatycznych, które te elektrony poprzez przewody - przenoszą jeden od drugiego? a może za pomocą natężenia prądu ? a może chodzi jeszcze o częstotliwość ?
    a czym rożni się prąd od prądu ładowania? - to ten sam prąd, ale z bardziej lub mniej precyzyjnie określonymi parametrami prądu - , jakie musi mieć prąd, aby mógł naładować jak najbardziej skutecznie aku - czy na pewno wyższe jak sam akumulator ? -zalecenia jakie nam serwują specjaliści opierają się na latach badań pomiarów i doświadczeń , dzięki czemu odkryli bardziej lub mniej obowiązujące prawidłowości/nieprawidłowości - które należy brać pod uwagę przy ladowaniach i pomiarach - i stąd 1000 e fachowców. Biorąc pod uwagę fakt, że poziom edukacji przeciętnego kierowcy można ująć jego własnymi słowami - aku do d., aku trzeba pod/naładować, producent oszukał - to dla takich właśnie Kowalskich wymyślono urządzenia np. typu prostownik automatyczny, który faktycznie w sposób widoczny reguluje natężenie ładowania , ale dla ,,tumanów" eksploatujących tz. aku ,,zwykłe" - przyjęto jedną wersję produkacji urządzeń (jak przyjęto ? - bardziej skomplikowane by się nie sprzedawały !) by ,,załapali" jak z tego urządzenia skorzystać i dlatego napięie jest niepokazywane, nieregulowane ręcznie - ale jest regulowane automatycznie , a urządzenie pozwala dla urzytkownika regulować tylko natężenie (A) ładowania (którego w dobrym prostowniku - nie da się ,,przedobrzyć" - bo co się dzieje - tuman kręci zwiększa, zwiększa a tu w pewnym momencie pommo kręcenia natężenie nie rośnie !!!! a konktetnie wskaźnik - który pokazuje aktualny nie prąd a NATĘŻENIE PRĄDU -ŁADOWANIA , bo lepSze modele mają pokrętło lub przyciski do zmiany natężenia ładowania, nie po to by ustawić na maksa tylko by ewentualnie obniżyć A, bo aku zrobił się ciepły, zaczyna gotować itp. a najlepsze mają jeszcze bezpiecznik - na wypadek, gdyby ktoś i z tym przesadził. Ale na litość boską - BRAK OKIENKA WARTOŚCI i ustawień napięcia - NIE ŚWIADCZY o tym, że podczas cyklu ładowania poziom napięcia nie jest automatycznie dobierany przez urządzenia w zależnośći od x czy y - czytać instrukcje obsługi ! TEN X , CZY Y TO MOGĄ BYĆ - aktualne napięcie aku , max napięcie dla okreslonego typu aku - najprostrze urządzenia ładujące mają zazwyczaj zaprogramowane najwyższe wartości ładowaniadla aku zwykłych - kwasowych - ołowiowych.
    By jeszcze rozjaśnić , trzeba zacząć od początku.
    Prąd ma 3 swoje podstawowe cechy
    - może być stały lub zmienny (cecha - częstotliwość)
    - dlatego nie naładujemy prądem zmiennym akumulatora (prąd stały) bezpośrednio podłączając go do gniazda w ścianie np. dużego pokoju (prąd zmienny) - właśnie by to umożliwić służą prostowniki lub ładowarki (zamieniają jeden rodzaj prądu w drugi jednocześnie mając wbudowane WIĘKSZE lub MNIEJSZE możliwości parametryzacji cech prądu w określonych zakresach - stąd najczęściej cena prostwnika nie 100 zł np. 2000 !!! )
    - ma swoje napięcie (napięcie - to też cecha prądu)
    jest to ciśnienie źródła zasilania obwodu elektrycznego, które ,,przepycha" naładowane elektrony (a dokładniej elektrony przekazują pomiędzy sobą ładunki) - najprościej - parametr żródła zasilania - np. słup energetyczny. - w przyrodzie = startowa szybkość przepływu rzeki (napięcie)
    najłatwiej wyobrazić sobie jako ciśnienie (im większe ciśnienie tym większa chęć przepływu wody - prędkość wody w rzece) ciepłej wody w kranie - wyobażmy - mamy studnię , którą zasilamy dom w wodę - w zależności od tego jak wydajna i silna jest pompa (producent podaje - ile l/min pompa max tłoczy, na jak wysoko (pion-cecha dla prądu nieistotna) lub długość( poziom -cecha istotna) jest w stanie wtłoczyć wodę do domu przy określonej-zalecanej średnicy przewodu i jego izolacji cieplnej.
    PRÓBA - mając jakąkolwiek pompę do wody, wsadzamy ją do wody i uruchamiamy z przewodem np. 25 m, potem dokładamy kolejne przewody po 25m - zwiekszamy długość - co zaobserwujemy - im przewód jest dłuższy tym wypływ wody jest słabszy a przy pewnej długości przewodu - woda w ogóle przestaje płynąć.
    Analogicznie jest z prądem - urządzenie ładujące zazwyczaj ma podane 2 informacje - max napięcie i natężenie ładowania - NA STARCIE - (czasami podana jest również wartość minimum i przeznaczenie do jakich aku urządzenie jest przystosowane ) - i tu zazwyczaj jet info o napięciu 6/12/24V - BO im dłuższe przewody, mniejsza średnica ,słabiej przewodzący ,,drut" i słabsza izolacja im niższa temperatura ładowania - tym potencjalny wiekszy spadek napięcia
    (zwane potocznie ) to stosunek ładunku elektrycznego jaki przepływa przez przekrój poprzeczny przewodnika w ciągu pewnego czasu do tego czasu. Analogia - woda w rzece płynie z określoną prędkością , ale w ciącu 1 sek w rzece oszer 1 m i głębokości 1 merta przepływa w ciągu 1s o wiele mniej wody niż w rzece która ma 10 m gł. i 100 m szer. Prierwsza i 2 rzeka mają to samo napięcie, ale druga rzeka względem pierwszej ma 1000 większe natężenie (ilość w czasie), bo jest jeszcze gęśtość , która jest wielkością związaną z natężeniem prądu. Gęstość prądu elektrycznego definiowana jest jako natężenie prądu na jednostkę powierzchni przekroju poprzecznego przewodnika.
    Zwrócmy uwagę - natężenie prądu ma związek z czasem
    - gęstość prądu ma związek z przekrojem poprzecznym
    Przy określonej gęstości prądu - zwiększając napięcie prądu zwiększa się również jego natężenie
    Wracamy do analogii z wodą. Eksperyment - wsadzamy pompę do wody z przewodem np. 25 m o śr. 2,5 cm i mierzymy ile wypłynie wody w ciągu 1 min., wydłużamy tak oklejno co 25 m aż do 100 m (bo np. wydajność pompy jest max 106 m - czyli przy fłuższym przewodzie woda nie popłynie - dlaczego ? - bo masa wody w węży będzie zbyt wysoka by pompa miała siłę ją wypompować - praca pompy w tych awrunkach grozi przegrzaniem, zatarciem itd - zależnie od zabezpieczeń)
    Powtarzamy 3 krotnie eksperyment , ale kolejno zmieniamy średnicę przewodów z 2,5 na 5 ,7,5 , 10 cm. Przy każdej kombinacji wodę zlewamy do zbiornika i mierzymy objętość - to co będzie się działo z objętośćią zebranej wody - zależnie od długości i średnicy przeodów to samo (tylko w mniejszej skali) będzie się działo z napięciem prądu (V) przy ładowaniu aku
    Eksperyment powtarzamy, ale z niewielką modyfikacją - na końcu przewodu umieszczamy końcówkę np. o średnicy 6,25 cm (zakładamy, że chcemy naładować te a nie inny akumulator - więc w eksperymencie nie zmieniamy tej wartości). Czy i ewentualnie jak zmieni się ilość zmierzonej wypływającej wody przy zastosowaniu tej końcówki? Kwestia do zmierzenia , ale na zdrowy rozum, że końcówka 6,25 dla przekrojów 2,5 i 5 cm - nie będzie miała znaczenia , ale dla przewodów 7,5 i 10 już może ograniczać przepływ wody. Do sprawdzenia dla fascynatów - na ile jest to istotne.

  • @radekzmazur3389
    @radekzmazur3389 ปีที่แล้ว

    ładowanie wysokim napieciem np 20-30V stosuje się w celu odsiarczenia akumulatora. akumulator wtedy przyjmuje wiekszy prad niż na niskim napieciu

  • @dariuszkubicki
    @dariuszkubicki ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy film, temat morze.
    Wiele firm podaje w dokumentacji "Uwaga - nie przekraczać napięcia 14,5 V !"
    Regulatory napięcia ustawiam na 14,2V i to jest idealne napięcie.
    Przy 14,5V mocno gazuje i spada poziom elektrolitu.
    Ma to również kluczowe znaczenie dla żarówek oświetlenia, ale to już inna dyskusja.

    • @MrKojot88
      @MrKojot88 9 หลายเดือนก่อน +2

      Idealne jak jeździsz długie trasy.... Jak odpalasz 2.0 dCi i jedziesz 20 minut przy ujemnych temperaturach, duży prad rozruchu bo wszystko zimne i gęste a jak na złość zimno to duża rezystancja wewnętrzna akumulatora i dużo mniejszy prąd wpływa do akumulatora. Nie masz szans aby akumulator się naładował jeżdżąc wokół komina w zimowych warunkach....

  • @Marecki84
    @Marecki84 4 ปีที่แล้ว +1

    Tylko gdy podnosimy prąd (zakładając prostownik regulowany) to wraz z podkręceniem prądu napięcie rośnie + czynniki o których mówisz jakie zachodzą w akumulatorze.
    Więc utrzymanie akumulatora przy załóżmy napięciu 14,4V będzie pokazywało prąd jeszcze Mniejszy niż 5% - i taki prąd nie spowoduje wysycenia elektrolitu w szybszym czasie niż przy nastawach wyżsych z wyższym napięciem (zachowanie 5% prądu z pojemności)... przy najmniej tak obserwuje na swoim prostowniku.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 ปีที่แล้ว +8

      Zgadza się, ale tak naprawdę jest odwrotnie - regulacja prądu polega na regulacji napięcia - czy to za pomocą odczepów transformatora (regulacja skokowa) czy za pomocą regulatora (regulacja płynna) - podnosimy napięcie skuteczne prostownika. "Podanie" napięcia 14,4V spowoduje szybkie wyrównanie się potencjałów, więc prąd ładowania będzie znikomy - ładowanie będzie mało efektywne - ale jak to powiedział jeden z widzów - skuteczne - bo wystarczy niewielki przepływ prądu aby naładować akumulator.
      Oczywiście nikomu nie jest na rękę tak długie ładowanie, więc podnosi się napięcie ładowania aby wymusić większy przepływ prądu. Ale to wartość prądu definiuje prędkość ładowania a nie napięcie, bo przy napięciu 16,2V w różnych temperaturach popłynie różna wartość prądu, tak samo i w różnych akumulatorach.

  • @woywoyciechowski6590
    @woywoyciechowski6590 4 ปีที่แล้ว +4

    Ja to już głupieje.
    Nie jestem fachowcem, a nawet zaawansowany w tej tematyce. Od roku szukam prostownika, dla akku mokrych do 100ah, który działa w trybie automatycznym. Taki by był w stanie "zrobić" gęstość i dbać o akku osoby o moich/małych umiejętnościach. Panie Tomku, krótko, co Pan poleci? Bo gdy oglądam różne kanały, czytam opinie, to wszędzie inne, skrajne nawet opinie o danym prostowniku.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 ปีที่แล้ว +3

      Niestety nie Ty jeden. Problem polega na tym, że wszelkie ładowarki automatyczne czy prostowniki automatyczne mają być przede wszystkim bezpieczne - i one właśnie takie są. O ile z wyborem zwykłego prostownika nie ma problemu, o tyle coś co działa automatycznie już nie.
      Swego czasu testowałem ładowarkę Stef-Pol EST-516M na kanale mrAkumulator th-cam.com/video/TEns8r1s7sg/w-d-xo.html i uważam że jest to taki kompromis pomiędzy skutecznym ładowaniem a bezpieczeństwem i osobiście mogę polecić.

    • @750UT
      @750UT 3 ปีที่แล้ว +3

      Dobry musi kosztować. Ja buduję sam bo to co można kupić woła o pomstę do nieba albo niebagatelna jest cena. Do tej pory ładowałem stabilizowanym napięciem i jak się okazuje gęstość pozostawiała wiele do życzenia. Piotr Schimke ma na YT kanał i ofertę gotowych sprzętów. Myślę, że warto zajrzeć.

  • @1heniu
    @1heniu 3 ปีที่แล้ว +4

    nie ma prądu bez napięcia - koniec kropka dziekuje

    • @750UT
      @750UT 3 ปีที่แล้ว +1

      Nie do końca bo może być napięcie i nie płynąć prąd. Czyż nie?

    • @JanKowalski-cv4pw
      @JanKowalski-cv4pw 3 ปีที่แล้ว +1

      @@750UT oczywiście ale nie popłynie prąd jeśli nie ma napięcia! Więc lądujemy źródłem napięcia z ograniczeniem prądu. A żeby prąd popłynął źródło napięcia musi mieć wyższe napięcie od napięcia akumulatora

    • @szatanizmo
      @szatanizmo 3 ปีที่แล้ว

      @waldi bez niestety ale masz rację, coś dzwoni ale nie do końca wiadomo gdzie

  • @adamnowak3374
    @adamnowak3374 ปีที่แล้ว +1

    Tomaszu, dlaczego twierdzisz, że za wysokie napięcie uszkodzi aku żelowy lub aku agm, a nie uszkodzi aku mokrego? Przecież to nie napięcie, a prąd może ewentualnie coś uszkodzić. Zatem zgodnie z logiką i elektrotechniką i elektrochemią, nie można napięciem za wysokim uszkodzić agm-a czy żela czy mokrego, a prądem owszem. Wg danych producentów aku (np. Varta), podają że aku agm można ładować wyższym napięciem (bo 14,7V) a aku mokre tylko 14,4V. Więc, jeśli boimy się napięcia (niesłusznie) to bardziej powinniśmy się go bać przy aku mokrych, a nie przy agm-ach. Myślę, że warto zrobić film i raz na zawsze rozwiać mity, że aku agm czy żel nie wolno ładować wyższym napięciem. Jak niby wyższe napięcie np. 16V zamiast 14,7V przy ładowaniu agm ma wysuszyć płyty? Co ta różnica 1,3V, czyli 0,21V na celę ma spowodawać za armagedon i wysuszyć płyty agm? Prąd owszem, może zrobić wszystko za wysoki za długo podawany, ale napięcie? Przemyśl proszę sprawę, nagraj film i rozwiej mity, w razie czego pomogę.

    • @MortimerKadaver
      @MortimerKadaver ปีที่แล้ว

      Akumulatory bezobsługowe - żelowe i AGM mają tendencję do produkcji bąbli powietrza podczas ładowania napięciem wyższym niż zalecane przez producenta (za bezpieczne przyjmuje się 14,2V).
      Takie bąble powietrza uwięzione przy ołowianej elektrodzie pomniejszają jej powierzchnię czynną, aku odda mniej prądu podczas rozruchu auta.
      W przypadku płynnego elektrolitu, taki bąbel uleci zaworem bezpieczeństwa albo przez wykręcone korki.

  • @750UT
    @750UT 3 ปีที่แล้ว +2

    Ładujemy określając prąd a ten uzyskujemy za pomocą napięcia. Nie ma tu żadnej sprzeczności. Jeśli ustalimy napięcie zasilania równe napięciu akumulatora różnica potencjałów bedzie 0 więc prąd nie popłynie. Tak więc mamy napięcie np. 12,5V i akumulatora nie naładujemy nawet za 100 lat. Tak samo jeśli mamy napięcie bardzo wysokie np 110 kV prąd może nie płynąć. To energia potencjalna. Jak ciężka kula zawieszona nad przepaścią. Ma energię potencjalną. Przecinając sznur kula spada w dół zamieniając energię potencjalną w kinetyczną. Tak samo z prądem. Musi płynąć żeby wykonać pracę. Nie wystarczy nagromadzić elektrony jak w kondensatorze. Trzeba jeszcze zewrzeć wyprowadzenia.

  • @stensin8926
    @stensin8926 2 ปีที่แล้ว +1

    Czyli co? Mogę używać ruskiego prostownika (który był u ciebie nie raz na kanale) i ładować go napięciem 17.7 V przy natężeniu 2A?

  • @piotrsch1976
    @piotrsch1976 4 ปีที่แล้ว +2

    To bardzo trafna uwaga Tomku z tym prądem. Sam się na tym łapię. Myślę o tym, że muszę osiągnąć odpowiednio wysokie napięcie żeby wysycić akumulator, ale to wszystko ze względu na pośpiech a co za tym idzie brak możliwości zaobserwowania pewnych zależności, które rozkładają się w dłuższym czasie. Przez ostatnie kilka dni pracowałem nad przerobieniem swojego prostownika inwerterowego i kierowałem się wskazówkami uzyskanymi z Twoich filmów. Może uda mi się już nie doprowadzić do przedwczesnej destrukcji kolejnych akumulatorów złym, bo zbyt szybkim ładowaniem ;-).

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 4 ปีที่แล้ว +5

      Szybkie ładowanie wskazane jest tylko w sytuacji nadzwyczajnej/kryzysowej.Wiem, że niektórym szczególnie młodym akumulatorowcom wyznacznikiem dobrego ładowania jak też sprawności ładowarki/prostownika jest test tak zwany ,,test poranka''.Teraz z perspektywy czasu nie wiem, czy ten test Nam wszystkim nie zamieszał w głowach, bo teraz każdy chce szybko w 10h naładować akumulator.Guzik prawda w 10h dobrze pod korek to można naładować nowy słabo rozładowany akumulator.Stary i mocno rozładowany i do tego o dużej pojemności potrzebuje nieraz 48h, a czasami i więcej.Oczywiście to jest moje osobista opinia.
      Jak mawiał grecki filozof włodzimierz lenin pośpiech wskazany jest przy łapaniu pcheł.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 ปีที่แล้ว +3

      @@Tadek-n3g kiedyś już rozważałem na ten temat na moim blogu www.akumulatory.info.pl/doswiadczenia/efektywne-ladowanie-akumulatora/
      Myślę że zrobię film z takiego ładowania - wtedy trochę się jeszcze bałem zbyt dużych prądów - ale faktycznie czasami zachodzi potrzeba szybkiego naładowania akumulatora bo potrzebujemy samochód na już. Najważniejsze przy tym kontrolować temperaturę elektrolitu. W chłodniejsze dni można sobie pozwolić na więcej - bo temperatura tak szybko nie wzrasta. Myślę że to indywidualna sprawa i jak zwykle - trzeba do każdego "pacjenta" podchodzić indywidualnie.
      P.S. Swoją drogą te wykresy ze strony jgdarden.com to chyba czysta teoria - bo nie mają żadnego przełożenia w praktyce.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976 4 ปีที่แล้ว +2

      @@TomaszHudy Zakładając użycie dotychczas używanych prze Ciebie ładowarek i prostowników faktycznie to teoria. Jednak używając prostownika inwerterowego z mikroprocesorem sterującym napięciem wymuszenia zmniejsza mi prąd ładowania już od osiągnięcia napięcia 14,7 V. I jest to sterowane przez urządzenie a nie naturalnie występujące zjawisko bazujące tylko na prawie Ohma, rezystancji wewn. aku czy oporu ładowania jak mówisz. Chodzi Ci zapewne o miejsce przejścia ze stałego prądu ładowania do stałego napięcia 16,2V jakie występuje na wykresie. Ja zmodyfikowałem swój prostownik w taki sposób, że dorobiłem do niego 2 przełączniki. W dolnych pozycjach ładuje mi do 15,1 V prądem maksymalnym takim jak sobie ustawię gałką. Jak przejdzie na podtrzymanie bądź wcześniej w okolicach 3 A przełączam sobie na napięcie 16,3 V i ograniczam maksymalny prąd ładowania na 3,1 A. I nie ma możliwości ustawienia wtedy wyższego prądu, to takie zabezpieczenie żeby nie uszkodzić aku. Gdy aku jest bardziej zasiarczony i szybko spada prąd i rośnie napięcie drugim przełącznikiem podbijam napięcie do 16,7 V żeby podnieść wydajność prądową dla bardziej zasiarczonych aku i tak do wysycenia. Prostownik przechodzi do podtrzymania 14,4 V. ;-)

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 ปีที่แล้ว +1

      @@piotrsch1976 oczywiście źródło ładowania jest tutaj kluczową sprawą, jednak ja mam na myśli czas ładowania. Nie udało mi się jeszcze naładować w pełni akumulatora w ciągu 6,5 godzin - dlatego twierdzę że to tylko teoria.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976 4 ปีที่แล้ว

      @@TomaszHudy wiesz co? Jeśli przyjąć że ładujesz prądem 20sto procentowym to dochodzisz do 80% w 4 godziny. 2,5 zostaje Ci na wysycanie. Teraz znowu pytanie jak mocny masz prostownik i jak bardzo zależy Ci na akumulatorze bo jeśli Ci nie zależy to np moj alternator laduje pradami powyzej 80A, moj prostownik daje mi 30 A wiec mozesz bardzo szybko dojechac do tych 80% pojemnosci a reszte czasu masz na wysycanie ;-)

  • @sumilidero
    @sumilidero 4 ปีที่แล้ว +15

    Prąd taki cwaniak, ale bez napięcia to by nawet nie istniał xD

  • @stryjek69
    @stryjek69 2 ปีที่แล้ว

    No dobrze, zwracać większą uwagę na prąd, to jakim prądem lepiej ładować? Większym niż 10% czy mniejszym? A co z ładowaniem asymetrycznym? W jednym z filmów pan Robert pokazuje że ładował Kulonem nowy akumulator programem asymetrycznym , czy to jest bezpieczne ładowanue dla kilkuletniego akumulatora? Jak bezpiecznie zdefiniować parametry takiego ładowania? Jakim prądem?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  2 ปีที่แล้ว +1

      Nigdy nie miałem do czynienia z Kulonem i nie mam takiej wiedzy.
      Jeśli chodzi o klasyczne ładowanie to w najlepszym rozumieniu, akumulator lądujemy prądem 10% pojemności a w fazie intensywnego gazowania prądem ok. 2-3% do uzyskania pełnej gęstości

  • @Tadek-n3g
    @Tadek-n3g 4 ปีที่แล้ว +3

    Wszyscy się uczymy, więc razem ustalmy kiedy w tym moim filmiku akumulator był ładowany napięciem, a kiedy prądem jedno wiadomo, że akumulator był ogólnie jakoś ładowany..th-cam.com/video/2IlSvvCzvkM/w-d-xo.html

  • @tomaszwydra6311
    @tomaszwydra6311 3 ปีที่แล้ว +1

    wszystko ok jak by prostowniki były w porządku.To od nich zależy wszystko,reszta jest w rękach nas!Pozbyć się tandety,promować to co jest dobre ,hoc jest drogie!!!

  • @zabolchomicka
    @zabolchomicka 4 ปีที่แล้ว +1

    Dlaczego ten prąd nie jest w żaden sposób ograniczony w samochodach no i np. regulatory od fotovoltaiki tez nie ma żadnego ograniczenia prądu?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 ปีที่แล้ว +4

      Tutaj mamy do czynienia z zależnością prądu od napięcia - prąd ładowania (lub prąd wyrównawczy bo tak się go też nazywa) jest jedynie wynikiem różnicy potencjałów akumulatora i napięcia regulatora które jest stabilizowane na konkretnym poziomie - zazwyczaj 13,8-14,4V. A więc im akumulator będzie bardziej rozładowany (posiadał niższy potencjał - niższe napięcie względem napięcia regulatora) tym ten prąd będzie większy.
      Prąd też jest ograniczony wydajnością ogniw czy alternatora.

  • @mariusz1977
    @mariusz1977 9 หลายเดือนก่อน

    Witam odnośnie napięcia czy 15,3V będzie ok? Buduje sobie ładowarke na bazie 2x zasilacz 15,3v 3A i 5A da mi to 3 zakresy prądu 3A-5A-8A ( w planie były 2×5A lecz mniejszy zakres by był a przy 15,3V gazowanie jest b.delikatne ) ładowarka bardzo prosta 2 włączniki 3A-5A razem załączone 8A

  • @henrykkrzyzanowski7441
    @henrykkrzyzanowski7441 2 ปีที่แล้ว +1

    Siłę ładowania zależy od pojemności akumulatorów zawsze nastawiam A a nie v

    • @januszjankowski501
      @januszjankowski501 6 หลายเดือนก่อน

      Ja też tak ładuje ustawiam amp na 1 /10 pojemności i ładuje do 16v , prostownik samoróbka z automatem wyłączającym ładowanie jak dojdzie do ustawionego 16v

  • @mm-1965
    @mm-1965 4 ปีที่แล้ว +1

    Taka sytuacja, ustawimy napięcie końcowe 15,5V. Prąd 1A. (Wcześniej normalne ładowanie do 14.6V). Akumulator przez kilka dobrych godzin nie może dojść (trzyma ok 14,6V) dopiero zwiększenie prądu np do 2-3A powoduje że napięcie zaczyna wzrastać. Coś na ten temat?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 ปีที่แล้ว +1

      Rozumiem że akumulator z płynnym elektrolitem - jaka pojemność? Czy jest dostęp do elektrolitu?

    • @mm-1965
      @mm-1965 4 ปีที่แล้ว +1

      @@TomaszHudy niestety, brak dostępu.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 ปีที่แล้ว +1

      A jaka pojemność ?

    • @mm-1965
      @mm-1965 4 ปีที่แล้ว +1

      @@TomaszHudy 74 Ah

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 ปีที่แล้ว

      @@mm-1965 to nie bój się i daj mu 3,5A, jak będziesz w okolicy 16V możesz zmniejszyć do 2,5A i daj mu się naładować. A czym ładujesz i jaki to dokładnie model akumulatora ?

  • @beegees21
    @beegees21 2 ปีที่แล้ว +1

    "Prąd".... "A" oznacza natężenie. "Prąd" to jakieś mylące i kolokwialne określenie

  • @pawedrozd1957
    @pawedrozd1957 3 ปีที่แล้ว +1

    czyli jak moj alternator utrzymuje na w pelni naladowanym akumulatorze napięcie 14.6V to sie nie przejmować?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว

      To zależy od wielu rzeczy - czy jest w samochodzie inteligentny system regulujący pracę alternatora, w jakich temperaturach - latem jednak powinno być nieco niższe, zimą wyższe.

    • @pawedrozd1957
      @pawedrozd1957 3 ปีที่แล้ว

      @@TomaszHudy to stara honda CR-V z 2002R. Jak kupiłem samochód miesiąc temu napięcie oscylowało w okolicy 14-14.1V. teraz po naładowaniu akumulatora na wolnych obrotach pokazuje 14.6

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +4

      Teraz masz niższe temperatury, więc nie ma się co przejmować. Nawet w starszych samochodach regulatory posiadały kompensację napięcia względem temperatury, a więc latem będziesz miał niższe napięcia ładowania, zimą wyższe.

    • @jareux
      @jareux 3 ปีที่แล้ว

      Jest OK.

  • @grzesgrzyb287
    @grzesgrzyb287 4 ปีที่แล้ว +1

    👍

  • @pawekrawczak6058
    @pawekrawczak6058 3 ปีที่แล้ว

    Gdzie można dostać taki ogranicznik prądu ładowania?

  • @motorolapl
    @motorolapl 2 ปีที่แล้ว

    jak sprawdzic miernikiem, jakim pradem laduje ładowarka AKU?

  • @franksinatra6487
    @franksinatra6487 4 ปีที่แล้ว

    Z innej beki, co myślisz na temat prostowników stef pol?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 ปีที่แล้ว +2

      Myślę że są przereklamowane - ale nie posiadam na razie żadnego i to jest raczej subiektywna opinia.
      Niebawem dostanę ładowarkę automatyczną od jednego znajomego - właśnie że Stef-Pol'a więc coś więcej się wypowiem.

    • @franksinatra6487
      @franksinatra6487 4 ปีที่แล้ว +1

      @@TomaszHudy są w miarę tanie ale mają transformator toroidalny w odróżnieniu do Hertza czy eltrafa. To taka stara poczciwa konstrukcja tylko boli montaż w środku. Mogli ten mostek chociaż jakkolwiek umocować...

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 ปีที่แล้ว

      @@franksinatra6487 no właśnie o to mi chodzi - diody "wiszą" gdzieś na boku. Na elektrodzie ma dość kiepską opinię - czy jest tani ? Niebawem będę miał tańszy GZL-30 i zobaczymy co pokaże.

    • @franksinatra6487
      @franksinatra6487 4 ปีที่แล้ว

      @@TomaszHudy z niecierpliwością czekam, ja bardziej jestem zainteresowany eltrafem, na rzeczy typu noco czy kulon niestety ale brak funduszy 😁

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 4 ปีที่แล้ว +5

      @@franksinatra6487Wszyscy czepiają się montażu w środku Stepola, a szczególnie tego czemu diody, dlaczego nie mostek?.Dlaczego takie cieniutkie przewody?.W moim odczuciu dlatego? ponieważ ten producent jak zresztą każdy producent na produkcie chce zarobić.Diody to także mostek tylko w innym wydaniu, czy gorszym, a gdzie jest napisane w mądrych książkach , że oddzielne diody to zło.? za cienkie przewody moim zdaniem nie są za cienkie tylko odpowiednie.Skoro te prostowniki ładują skutecznie akumulatory kwasowe, czyli robią to co powinne robić to nie dzielmy włosa na 4 części.Powiem więcej doświadczony serwisant Stefkiem z regulacją naładuje również AGM-a.
      Użyte środki/ podzespoły są adekwatne do ceny i mocy.Wszystkie prostowniki ulegają awariom i te drogie i te tanie.W Polsce co tanie to tanie gówno, a co drogie to drogie gówno.
      Ta delikatność moim zdaniem jest odpowiednia ponieważ ten cienki przewód to takie bezpieczeństwo i nieraz ratuje od pożaru jak jakiś cymbał zamiast przepalonego bezpiecznika wstawia ,,suplemet''.W linku jest zdjęcie zamiennika wyjmowanego nierzadko z naprawianych prostowników.www.fotosik.pl/zdjecie/108f123999949a9c Ten ,,gwóźdź'' akurat był po stronie wyjściowej prądu DC i teraz taki montaż niby na pajaka diód w Stefpolu też jest wtedy super ,,bezpiecznkiem'' ponieważ np. przy awraii akumulatora i nagłym wzroście poboru mocy i gdy w prostowniku zamontowany jest na wyjściu zamiast odpowiednio dobranego bezpiecznika ,,gwóźdź''to wówczas mocno rozgrzana nóżka którejkolwiek z diód w tym pająku pod wpływem ciepła odlutuje się od układu ratując otoczenie od płomieni.
      Szczerze testuje różne proste prostowniki po 100,200 i po 500 godzin bez odłączania nawet na sekundę i tfu tfu nic im się nie dzieje.
      Przyczepić się można do mocy Stefpoli bo ten na którym widnieje napis 15A nie ma 10A.Z drugiej strony do najpopularniejszych pojemnośći akumulatorów aut osobowych 10A wystarczy .

  • @0623marcin
    @0623marcin 4 ปีที่แล้ว

    Jak tam tomasz znalazłeś już jakiś schemat

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 ปีที่แล้ว

      Niestety nie znalazłem, postaram się coś narysować z głowy i Ci prześle.

    • @0623marcin
      @0623marcin 4 ปีที่แล้ว

      @@TomaszHudy ok to czekam najbardziej interesuje mnie podpiecie przekaznika przeciwko odwrotnemu podłączeniu +-

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 4 ปีที่แล้ว +1

      Na forum Elektroda jest temat "Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem prostownika", można tam poszukać inspiracji ;) Niestety TH-cam nie przepuszcza linków do tej strony.

    • @0623marcin
      @0623marcin 4 ปีที่แล้ว

      @@Tab7.6.Tab7.6 przeciez masz mojego maila

    • @0623marcin
      @0623marcin 4 ปีที่แล้ว

      Nic tam nie mogę znaleźć