Ciśnienie w oponach! Czy się zmienia wraz z temperaturą? | Moto LAB

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 43

  • @D.K1503
    @D.K1503 ปีที่แล้ว +3

    Dosłownie 2 dni temu szukałem informacji w tym temacie, więc film idealnie trafiony!

  • @polakpolak1782
    @polakpolak1782 ปีที่แล้ว +2

    Nie wiedziałem jaka to zależność. Super przydatna informacja. Sprawdzę z ciekawości co tpms mówi w garażu, a co po jeździe w upale 😁

    • @Motolab
      @Motolab  ปีที่แล้ว

      daj znać co zaaobserwujesz ;)

  • @ukaszmakkus9962
    @ukaszmakkus9962 ปีที่แล้ว +7

    I pamiętajcie, powietrze musi być premium, wtedy opon zmieniać nie trzeba...

  • @sebastiankiryluk333
    @sebastiankiryluk333 ปีที่แล้ว +1

    Super przypominajka 👍 …a upały to już stały element w prognozie pogody 🌤☀️… a co do azotu w mieszaninie gazów w oponach, to różnice będą❣️… ale różnice znaczące pojawią się tylko w ekstremalnych warunkach użytkowania (tor🚗💨)😎✌️

  • @ciekaweify
    @ciekaweify 4 หลายเดือนก่อน

    Pomocny program. Drugi rok męczę się z Suvem Ford Edge, opony Hankook 245 50 20. Ciśnienie 2,5 po przejechaniu w lato do 2,9 skacze. Guma Hankkoka rozlewa się na krawężnikach, miękka, straszny flak i balon na dole. Felga oryginał fomoco 8,5J 20"", opona spasowana do felgi. Uważam że ta marka opon jest fatalna, przy jeździe wyczynowej to by pewnie pospadały z felg ( Hankok evo XL wzmocniony SUV 105 V ). Przejechane 5 tysięcy , kupiłem nowe bo poprzednie mnie rozwalały - Continental Ultracontact nxt 245/50 r20 105V .

  • @hundreyek2056
    @hundreyek2056 6 หลายเดือนก่อน

    Ja zawsze sprawdzałem nawet mając 13 lat jezdząc motorynką, koledzy jezdzili aby było paliwo. Ja patrzyłem że ich opony się rozlewają jak worek foliowy z wodą. teraz 15 lat później posiadając samochód z centralnie umieszczonym silnikiem, zainstalowałem sobie czujniki, wyjezdzając z garażu przy 14*C mam z przodu +-1.5/1.6b , tył 1.7, po rozgrzaniu mam przód książkowe 1.8 tył, 1.9/2.0 czyli skok w okolicach nawet do 0.3/0.4b a prowadzenie zmienia się diametralnie. ustawiając na zimno książkowe miałem zaskoczenie na drodze gdzie zakręt się docieśnił a ja dokręciłem i posuneło mnie całym samochodem o pół metra. Teraz się pilnuje i przy jezdzie codziennej wiem ze muszę zrobić ok. 10/15km dopiero mogę w ciemno przyspieszyć i wykorzystać potencjał pojazdu. pozdro.

  • @radeklisiecki7647
    @radeklisiecki7647 ปีที่แล้ว +1

    Sprawdzamy ciśnienie na zimne opony zaraz po wyjechaniu z garażu na minimalne zalecane bo wraz z temp. Rośnie ciśnienie nawat o 0,5 bara. Opona się nagrzewa !

  • @mewszczytna
    @mewszczytna ปีที่แล้ว +2

    Marcin u Niemców z reguły ta naklejka jest pod klapką wlewu paliwa. I nie oznacza to dzwona 😜

    • @Motolab
      @Motolab  ปีที่แล้ว +1

      Masz racje. Za dużo japońskich aut w okół mnie

    • @pawlak2
      @pawlak2 ปีที่แล้ว

      @@Motolab a w Yariskach w schowku :-)

    • @MariuszKozakowski
      @MariuszKozakowski ปีที่แล้ว

      Właśnie miałem pisać, że niektóre też mają przy korku paliwa takie info ;)

  • @strazak79
    @strazak79 ปีที่แล้ว

    ...pod warunkiem ze używamy opon całorocznych ;-) Jezeli natomiast używamy opon sezonowych to raczej nie ma tych problemów o kótych mowa ze względu na temp

    • @Motolab
      @Motolab  ปีที่แล้ว +1

      dlaczego tak uważasz? Ciśnienie w oponach zawsze będzie zmieniać się względem temperatury

  • @maciekskiba6699
    @maciekskiba6699 ปีที่แล้ว +1

    Ja zawsze nabijam na full, jeśli na oponie pisze 2,8bar to 2,8bar nabijam a jak 3,5bar to 3,5bar. A dlaczego tak? Dlatego że opona NIGDY nie będzie miała ZA MAŁO powietrza, czy się jedzie samemu czy załadowany w 4 - 5 osób z bagażami. Również jadąc szybciej opona potrzebuje więcej powietrza do pracy. Moim zdaniem minimalne ciśnienie jakie zalecam utrzymywać to wartość ŚREDNIĄ, te 2,2bar to zdecydowanie za mało dla opony. A po drugie to jest wartość MINIMALNA, a ciśnienie w oponach mimo świeżych wentyli nie będzie utrzymywane na zadanym poziomie przez pół roku i dłużej. Więc mamy nerwowo co chwile sprawdzać czy aby na pewno nie spadło poniżej minimum?

    • @djpawelus
      @djpawelus ปีที่แล้ว

      jak nabije 3.5 bara do auta ktore wazy 1.300kg i jezdzi sam kierowca to bedzie twardo jak beton i do tego zuzyje sie opona na srodku a po bokach nie

    • @maciekskiba6699
      @maciekskiba6699 ปีที่แล้ว

      @@djpawelus To co napisałeś co się stanie z oponą, tak na 100% tak się stanie w przypadku PRZEPOMPOWANIA opony. A NIE przekraczając wartości zapisanych na oponie/słupku, absolutnie nie ma prawa się tak stać nawet jadąc ciągle samemu i ważąc do tego żartobliwe 30kg.
      - Co jakiś czas zerkam na opony i kompletnie NIC się z nimi złego nie dzieje, FAKT auto jest sztywniejsze/bardziej buja. Ale nie ma czegoś takiego jak walenie na dziurach i tym podobne.
      - Nigdy nie patrzę na cokolwiek zero - jedynkowo, weryfikuję na każdy możliwy sposób czy to co myślę/moje działanie jest prawidłowe i tak dalej

    • @maciekskiba6699
      @maciekskiba6699 ปีที่แล้ว +1

      @@djpawelus Dodam jeszcze że a choć by auto ważyło jak napisałeś 1.300kg czy a nawet i 800kg. Opony są dobrane (powinny) pod każdym kontem do auta. Jak założysz opony z bardzo wysokim indeksem nośności, to choć byś jeździł na niedopuszczalnym 1.6bar/1.8bar i tak będzie ci walić na dziurach i tak dalej. Ponieważ opona nie jest w stanie pracować pod tak małym ciężarem

  • @Jacyk
    @Jacyk ปีที่แล้ว

    Ostatnio usłyszałem stwierdzenie, że się nie powinno pompować kół, które nie są obciążone, np pusta przyczepka, tylko dopiero po załadowaniu, bo wraz ze wzrostem obciążenia, samoczynnie zmienia się ciśnienie w oponie. Moim zdaniem jest to mit, ale może ktoś mądrzejszy się wypowie :)

    • @Motolab
      @Motolab  ปีที่แล้ว +1

      przy oponach z wysokim profilem rzeczywiście ma to znaczenie.
      opona bez obciążenia pokaże na manometrze mniejsze ciśnienie

  • @zetnakatel
    @zetnakatel ปีที่แล้ว +1

    Przecież samochody mają w różnych miejscach.. miałem 4, żaden nie miał na słupku tylko pod klapką wlewu paliwa.

  • @mototime3970
    @mototime3970 ปีที่แล้ว

    No dobra, ale ja mam inne pytanie. Dla obciążenia dwóch osób napisane na słupku, że trzeba napompować 2.2bar przód 2,4 tył. Robię to w poniedziałek rano - temperatura na zewnątrz 10 na plusie. W środę po południu jest 35 na plusie. Czyli z przodu mam już 2.45bar a z tyłu 2.65bar. To według jakiej temperatury odniesiania mam pompować?!

    • @Artxt123
      @Artxt123 ปีที่แล้ว

      Na naklejkach najczęściej jest napisane, że wartości tam podane są dla zimnych opon ;) Więc pompujesz zimne zgodnie z zaleceniami ;)
      A to, że na zewnątrz temperatura wzrosła o 25 stopni to nie znaczy, że opona nagrzała się w takim samym stopniu ;)
      Natomiast odpowiadając na Twoje pytanie, to najlepiej napompować przed rozpoczęciem jazdy (tak jak robią to kierowcy rajdowi), aby na dany moment ciśnienie w oponie było najbardziej odpowiednie. Jeżeli rozpoczynasz trasę w temperaturze 35 stopni, to napompuj wtedy. A jeżeli rano, kiedy na dworze jest 15 stopni to wtedy. ;)

    • @Przemas79
      @Przemas79 ปีที่แล้ว

      Na naklejkach najczęściej jest podawane ciśnienie dla podstawowego i pełnego obciążenia auta z podziałem na przednią i tylną oś.
      Odpowiadając na pytanie, jak prawidłowo dobrać ciśnienie do warunków jazdy - ja to sobie uśredniam. Tzn. jeśli wiem, że temp. powietrza podczas jazdy będzie wynosić, np. 25-35 °C w najdłuższym czasie, to staram się wstrzelić z ciśnieniem w oponach w taką właśnie temperaturę. A ciśnienie w oponach kontroluję zawsze na oponach nierozgrzanych jazdą i wtedy, kiedy nie działają na nie promienie słońca. W takich warunkach przyjmuję, że ich temp. jest wówczas taka sama jak temp. powietrza. Jeśli np. zalecanym przez producenta auta ciśnieniem w oponach jest 2,5 bara, to uznaję to za minimum w odniesieniu do śr. temp. pow. w trakcie jazdy. Jeśli ciśnienie w oponach skontroluję w temp. pow. 20 °C, to powinny mieć one wówczas 2,4 bara. Podczas jazdy szybko osiągną min. 2,5 bary, a i tak w temp. pow. 30-35 °C będą miały 2,7 a nawet 2,8 bary, gdyż latem opony i tak rozgrzewają się od samej nawierzchni jezdni o następne min. 10 °C.

  • @mricefrosty250
    @mricefrosty250 ปีที่แล้ว +2

    Powietrzu mamy 79%azotu to nie wiem skąd taki wniosek,!!!

  • @jakubswist5839
    @jakubswist5839 ปีที่แล้ว +2

    Ale w powietrzu mamy naturalna zawartosc 78% azotu, więc usluga pompowania za dodatkową oplata azotem, to zwykla ściema, a właściwie to skok na kase.

    • @Motolab
      @Motolab  ปีที่แล้ว +2

      też tak myślę

  • @MateuszCieslakWorkshop
    @MateuszCieslakWorkshop ปีที่แล้ว

    Zwiekszylem rozmiar opon zakladajqc opony AT, instrukcja nie przewiduje takiego rozmiaru. Jak dobrac cisnienie do rozmiaru 215/65R16 do Volvo V50?

    • @Motolab
      @Motolab  ปีที่แล้ว

      Zacznij od +0,1b od tego co masz w tym momencie. Praca z pirometrem pomogła by ustalić co dalej

    • @MateuszCieslakWorkshop
      @MateuszCieslakWorkshop ปีที่แล้ว

      @@Motolab dla rozmiaru 205/55R16 instrukcja przewiduje 2.1b na przód i tył, czyli dla większego balonu, mam zwiększyć ciśnienie o 0.1b? Myślałem że zmniejszyć. Dla niższego profilu opony instrukcja przewiduje zwiększenie ciśnienia.

    • @Motolab
      @Motolab  ปีที่แล้ว

      @@MateuszCieslakWorkshop opona AT ma zupełnie inną konstrukcję niż opona drogowa. Dlatego proponowałbym pracę z pirometrem w celu ustalenia właściwego ciśnienia

    • @MateuszCieslakWorkshop
      @MateuszCieslakWorkshop ปีที่แล้ว

      @@Motolab ok, spróbuję się w jakiś zaopatrzyć. To może jakiś odcinek o dobieraniu ciśnienia do rozmiaru opon pominiętych w instrukcji? Nie tylko tor, ale przede wszystkim ruch uliczny, na trasę, z obciążeniem i bez?

  • @farnhamaljazeera5185
    @farnhamaljazeera5185 ปีที่แล้ว

    -Ciśnienie w oponach! Czy się zmienia wraz z temperaturą?
    -Tak, chyba każdy kto skończył podstawówkę o tym wie....

    • @Motolab
      @Motolab  ปีที่แล้ว +1

      właśnie nie każdy

    • @farnhamaljazeera5185
      @farnhamaljazeera5185 ปีที่แล้ว

      @@Motolab to trochę smutne ze ludziom brakuje wiedzy na poziomie 7 klasy szkoły podstawowej

  • @michakoodziejczyk3806
    @michakoodziejczyk3806 3 หลายเดือนก่อน

    2:57 ale powiedział

  • @OgnistyBitcoinowiec
    @OgnistyBitcoinowiec ปีที่แล้ว

    ja polecam 4 bary minimum dla najniższego spalania

    • @MarekMariusz1
      @MarekMariusz1 ปีที่แล้ว

      W, rowerze szosowym to może

    • @D.K1503
      @D.K1503 ปีที่แล้ว

      4 bary świetna opcja, szczególnie dla opon których maksymalny dopuszczalny poziom ciśnienia to 3.5 bara :D

    • @OgnistyBitcoinowiec
      @OgnistyBitcoinowiec ปีที่แล้ว

      ​@@D.K1503oni w człona walą z tym cisnieniem, normalnie mozna nawet do łatanej opony wywalic 5 barów i nic jej nie bedzie przy napierdalaniu po szutrach

    • @OgnistyBitcoinowiec
      @OgnistyBitcoinowiec ปีที่แล้ว

      ​@@D.K1503na drutach mozna jezdzic i jezdzic

  • @666papcio
    @666papcio ปีที่แล้ว

    dodam że cisnienie też się różni od wysokości wz poziomu morza

    • @Motolab
      @Motolab  ปีที่แล้ว

      Oczywiście. Dlatego najlepsze hamownie są na pomorzu