Dobry wieczór, chciałabym Pani bardzo podziękować za to, że prowadzi Pani kanał na TH-cam i nagrywa dla nas widzów filmy o tak ciekawej tematyce. Pani filmy stanowią pięknie zebrane podstawy elegackiego zachowania. Osatatni film o 10 zasadach zachowania przy stole obejrzałam wraz z dziećmi (6 8,10lat) trzy razy:-) Dzieci oglądały z powagą i ćwiczyły podczas wspolnych posiłków w domu, a dziś w restauracji podczas rodzinnego spotkania pięknie stosowały się do zasad, a nawet zwróciły mi dyskretnie uwagę, kiedy zapomniałam się i oparłam łokieć na stole;-) Widać było dumę i satysfakcje w ich oczach. Prosimy o film dla rodziców i dla dzieci o zasadach obowiązujących podczas uroczystych spotkań rodzinnych: - jak prawidłowo przywitać gości, kiedy przychodza do nas? (czasem dzieci nie dadza gościom wejsc do domu, nie wspomnę o tym że babcia, czy dziadek nie moga zdjąć okryć wierzchnich, bo są juz otoczeni przez wnuki:-) choć zawsze proszę żeby dzieci zaczekały, aż przywitam gości w wiatrolapie, emocje i radość biorą górę. Mimo radości ze spotkania, czasem widac zmieszanie osaczonych przez wnuki dziadków) - dzieci chcą być samodzielne przy stole, czy możemy prosić o wskazowki dotyczące elegackiego nakładania potraw, dokładek, bo zdarza się, że zachłanność nie zna granic; propozycje, jak można zachować się, gdy coś nie smakuje, czy i kiedy dzieci moga odejść od stolu podczas spotkania rodzinnego w domu - opuszczanie imprezy rodzinnej (czasami zmęczone dzieciaki zaczynaja w towarzystwie marudzić o powrót do domu innym razem nie chcą wyjść mimo próśb, choć wcześniej staramy sie ustalić z nimi scenariusz i czas trwania spotkania) Pozdrawiamy i czekamy na Pani kolejne filmy, bo nawet jeśli znamy zasady, to Pani filmy cudownie porządkują wiedzę i przypominają o elegackim zachowaniu.
Bardzo, bardzo dziękuję za tak syntetyczne przypomnienie podstawowych zasad 😀 Właśnie weszłam do pokoju hotelowego, za 2 godziny będę uczestniczyć w uroczystej kolacji - idealne przygotowanie 😊 😘
świetne! czy mogłaby Pani nagrać film na temat zachowania się w gościach, kiedy osoba nic nie lubi, nic jej nie smakuje, nonszalancko po jednej łyżce wszystko zostawia...lub niczym się nie częstuje co zostało dla niej przygotowane, dziękuje z góry :)
Też jestem tego zdania to życiowe sprawy które powinny być wpajane dzieci już od szkoły a nawet przedszkola tedy będzie żyło się łatwiej i miłej dla wszystkich
Oto był już jeden w ramach YT, chwalący się publikacjami w ramach zajęć szkolnych. Chciałbym, żeby Pani Aleksandra nie potrzebowała podzielić losów wspomnianego quasi-twórcy - te treści bowiem są, według mnie dość przystępne i przynajmniej rzetelne... 🔥🤔😍😄
Odnośnie restauracji i serowowania zamówionych posiłków, to mamy z mężem taką jedną restaurację w centrum stolicy, z której wprost uwielbiamy jedzenie, ale jej ogromnym minusem jest to, że posiłki nie są wydawane równo dla gości przy jednym stoliku... I tak raz nam się zdarzyło, że ja praktycznie miałam już całkiem zimny mój makaron, gdy mąż otrzymał swoją pizzę. Uważam, że mimo wspaniałego jedzenia, dużo tym tracą, bo o ile wychodząc z mężem na takie wyjście możemy się dostosować i poczekać lub jedno może zacząć jeść bez większego kłopotu, tak zapraszając przyjaciół na kolację w takim miejscu, czułabym się nie komfortowo, że któreś z nich nie dostanie porcji i będzie oczekiwać np. 15 minut dłużej niż inni, przez co wszyscy będą skrępowani 😐
Dziękujemy za ten kanał. Naprawdę! 😍 Bardzo proszę o odcinek na temat nakryć głowy i rękawiczek. To troszkę zapomniane elementy garderoby, a myślę, że byłoby cudownie przywrócić je do łask. 😊
Ja nigdy nie byłam przekonana co do mówienia "Smacznego", jakiś czas temu byłam w przepięknej restauracji w Sandomierzu, która szczerze polecam ("Widnokrąg"), po otrzymaniu zamówienia usłyszałam od kelnera ~ "Przyjemości" .. co porostu rozbroiło mnie swoją prostotą, na prawdę miła odmiana. Zastanawiam się tylko, jak by to było odebrane w kontakcie zasad obowiązujących przy stole?
Pani Aleksandro, czy istnieje zasada dotyczaca wstawania od stołu? Czy jeżeli ja już zjadam a mój towarzysz przy stole jeszczenie to czy mam wstać od stołu? Pytam, bo jestem opiekunka i moja podopieczna sugeruje mi ,że mam już odejść od stołu, jeżeli już nie jem.
Chciałabym zapytać czy istnieje jakiś "kościelny dresscode". Chodzi mi o to w co należy a w co, wg savoir Vivre, nie wypada ubrać się do kościoła w niedzielę?
Tak, istnieje. Idąc do kościoła powinno się zakładać ubrania bardziej eleganckie (nie dżinsy i t-shert) oraz skromne (bez głębokich dekoldów, ramiona i plecy powinny być zakryte, tak samo kolana).
O ubraniu do kościoła były artykuły " Maryjny wzorzec skromności"w numerach 41-43 dwumiesięcznika "Zawsze Wierni" ( może jeszcze dostępne w księgarni Te Deum ) . Papież Pius XI wydał w 1930 roku instrukcje w tej materii w której jest mowa o krojach i materiałach z jakich mogą być szyte ubrania dla niewiast jak i mężczyzn. Nie mogą to być kroje podkreślające figurę i przezroczyste. Dekolt - na szerokość 2 palców od szyi, rękawy powinny zasłaniać łokieć a długość sukienki taka która podczas siedzenia zasłania kolana. Więcej szczegółów we wspomnianych artykułach.
Nóż i widelec odkładamy na godz. 17 po zjedzeniu posiłku. Spotykamy się często jako naród, takze etykieta przy stole idzie coraz wyżej. Ma Pani predyspozycje do nauki o etykieci. Pozdrawiam
To prosze sobie wyobrazic jak bedzie wygladalo korzystanie z naczyń przez osobe leworeczna zwlaszcza, ze taka osoba posluguje sie sztuccami również na odwrót😉 ja musze przestawiac i sztucce i szkla na druga strone, inaczej posługiwanie sie nimi jest dosc karkolomne😉 czasem trzeba byc elastycznym. pozdrawiam serdecznie
Na wypowiedzenie ubiór zgodny z dress codem firmy. Na rozmowę najlepiej granatowy z białą lub błękitną koszulą - jeśli nie znamy miejsca lub ma taki formalny dress code, w branżach/firmach "luźniejszych" może zestaw koordynowany z chinosami. Buty oczywiście pełne, wiązane.
Wiem, dostrzegłam to w montażu. Niestety, takie przejęzyczenia mi się zdarzają, choć staram się dbać o język polski. To świetnie, że innym udaje się zawsze mówić bezbłędnie :-)
Pytanie za 100 punktów - jak zwrócić uwagę (werbalnie lub nie) osobie, która podczas spotkań "rodzinnych" nie rozstaje się z telefonem? Przy stole, w trakcie posiłku, przy kawie... Po prostu przychodzi ten moment, kiedy wyłącza się ze spotkania i zaczyna "romans" z telefonem, bo musi - najlepsze usprawiedliwienie jakie dotąd od tej osoby słyszałam to to, że chciała sprawdzić kto wygrał konkurs skoków narciarskich... Termin imprezy kolidował z konkursem (i nie była to olimpiada😉)
Pan Komorowski jest typowym nieokrzesanym, excusez le mot, bucem, niemniej nawet jeśli ktoś nie ma wyrobionych pewnych nawyków, to powinien przynajmniej zapamiętać potrzebne w danej sytuacji zasady, w tym wypadku bread and drink = palce lewej dłoni układamy w małą literę "b" (palec wskazujący i kciuk tworzą brzuszek, pozostałe palce są wyprostowane), natomiast prawej - w małe "d". Wtedy wiemy, że nasze dania stałe są po lewej, natomiast płynne po prawej stronie.
Po prostu "smacznego", "bon appétit" etc. nigdy nie mówimy. Przejrzałem kilka Pani odcinków i mam wrażenie, że savoir vivre w Pani wydaniu jest bardzo permisywny, liberalny i dostosowany do naszych chorych czasów.
Mowienie "smacznego" jest chyba nie do wyplenienia. Bardzo mnie razi i nigdy nie wiem jak mam sie zachowac, kiedy ktos to mowi. Zwykle nie odpowiadam a tylko skinam lekko glowa lub robie "polusmiech". Jak poprawnie nalezy zachowac sie w takiej sytuacji? Ignorowac?
Odpowiadać! Zawsze odpowiadamy i starajmy się to traktować po prostu jako uprzejmość :-) Ja nie mam nic przeciwko, gdy robi się to wśród najbliższych i przyjaciół, ale uważam, że warto znać tę zasadę, gdy jest się np. na biznesowej kolacji - wiele razy słyszałam „smacznego” wykrzykiwane niemal przez cały stół :-)
Mogłaby pani poruszyć kwestię podawania sobie potraw nawzajem ? Irytuje mnie to kiedy podczas konsumpcji pojawia się czyjaś ręka nad moim talerzem bo sięga po potrawę. Wrrrr
Uwielbiam Pani filmiki ,ogladam wszystkie . Dzieci powinne sie uczyc w szkole. Dziekuje serdecznie za te cenne informacje.
Dobry wieczór,
chciałabym Pani bardzo podziękować za to, że prowadzi Pani kanał na TH-cam i nagrywa dla nas widzów filmy o tak ciekawej tematyce. Pani filmy stanowią pięknie zebrane podstawy elegackiego zachowania.
Osatatni film o 10 zasadach zachowania przy stole obejrzałam wraz z dziećmi (6 8,10lat) trzy razy:-) Dzieci oglądały z powagą i ćwiczyły podczas wspolnych posiłków w domu, a dziś w restauracji podczas rodzinnego spotkania pięknie stosowały się do zasad, a nawet zwróciły mi dyskretnie uwagę, kiedy zapomniałam się i oparłam łokieć na stole;-)
Widać było dumę i satysfakcje w ich oczach.
Prosimy o film dla rodziców i dla dzieci o zasadach obowiązujących podczas uroczystych spotkań rodzinnych:
- jak prawidłowo przywitać gości, kiedy przychodza do nas? (czasem dzieci nie dadza gościom wejsc do domu, nie wspomnę o tym że babcia, czy dziadek nie moga zdjąć okryć wierzchnich, bo są juz otoczeni przez wnuki:-) choć zawsze proszę żeby dzieci zaczekały, aż przywitam gości w wiatrolapie, emocje i radość biorą górę. Mimo radości ze spotkania, czasem widac zmieszanie osaczonych przez wnuki dziadków)
- dzieci chcą być samodzielne przy stole, czy możemy prosić o wskazowki dotyczące elegackiego nakładania potraw, dokładek, bo zdarza się, że zachłanność nie zna granic; propozycje, jak można zachować się, gdy coś nie smakuje, czy i kiedy dzieci moga odejść od stolu podczas spotkania rodzinnego w domu
- opuszczanie imprezy rodzinnej (czasami zmęczone dzieciaki zaczynaja w towarzystwie marudzić o powrót do domu innym razem nie chcą wyjść mimo próśb, choć wcześniej staramy sie ustalić z nimi scenariusz i czas trwania spotkania)
Pozdrawiamy i czekamy na Pani kolejne filmy, bo nawet jeśli znamy zasady, to Pani filmy cudownie porządkują wiedzę i przypominają o elegackim zachowaniu.
Świetny komentarz, ma Pani lekkie pióro i porusza Pani super tematy.
Dobrze byłoby posłuchać porad na nie w jednym z filmików.
Pozdrawiam
Bardzo, bardzo dziękuję za tak syntetyczne przypomnienie podstawowych zasad 😀
Właśnie weszłam do pokoju hotelowego, za 2 godziny będę uczestniczyć w uroczystej kolacji - idealne przygotowanie 😊 😘
świetne! czy mogłaby Pani nagrać film na temat zachowania się w gościach, kiedy osoba nic nie lubi, nic jej nie smakuje, nonszalancko po jednej łyżce wszystko zostawia...lub niczym się nie częstuje co zostało dla niej przygotowane, dziękuje z góry :)
@@bajdokTo mało kulturalne. Można zdrowiej czyli po prostu się nie przejmować😉
Uwielbiam Pani filmiki❤️Takie lekcje powinny być w szkole ❤️
Też jestem tego zdania to życiowe sprawy które powinny być wpajane dzieci już od szkoły a nawet przedszkola tedy będzie żyło się łatwiej i miłej dla wszystkich
Oto był już jeden w ramach YT, chwalący się publikacjami w ramach zajęć szkolnych. Chciałbym, żeby Pani Aleksandra nie potrzebowała podzielić losów wspomnianego quasi-twórcy - te treści bowiem są, według mnie dość przystępne i przynajmniej rzetelne... 🔥🤔😍😄
Ja moim uczniom robię. Właśnie jutro zaczynamy. 😊
@@bozenakwiatkowska2853 ja też :)
Bardzo dobry pomysł
Odnośnie restauracji i serowowania zamówionych posiłków, to mamy z mężem taką jedną restaurację w centrum stolicy, z której wprost uwielbiamy jedzenie, ale jej ogromnym minusem jest to, że posiłki nie są wydawane równo dla gości przy jednym stoliku... I tak raz nam się zdarzyło, że ja praktycznie miałam już całkiem zimny mój makaron, gdy mąż otrzymał swoją pizzę. Uważam, że mimo wspaniałego jedzenia, dużo tym tracą, bo o ile wychodząc z mężem na takie wyjście możemy się dostosować i poczekać lub jedno może zacząć jeść bez większego kłopotu, tak zapraszając przyjaciół na kolację w takim miejscu, czułabym się nie komfortowo, że któreś z nich nie dostanie porcji i będzie oczekiwać np. 15 minut dłużej niż inni, przez co wszyscy będą skrępowani 😐
Bardzo merytoryczny materiał!
super jest ta zasada o myszy i kocie, zapamiętam ją na dłużej aby zachować prawidłową postawę
Dziękujemy za ten kanał. Naprawdę! 😍
Bardzo proszę o odcinek na temat nakryć głowy i rękawiczek. To troszkę zapomniane elementy garderoby, a myślę, że byłoby cudownie przywrócić je do łask. 😊
Na pewno taki przygotuję :)
Ja nigdy nie byłam przekonana co do mówienia "Smacznego", jakiś czas temu byłam w przepięknej restauracji w Sandomierzu, która szczerze polecam ("Widnokrąg"), po otrzymaniu zamówienia usłyszałam od kelnera ~ "Przyjemości" .. co porostu rozbroiło mnie swoją prostotą, na prawdę miła odmiana. Zastanawiam się tylko, jak by to było odebrane w kontakcie zasad obowiązujących przy stole?
Czy moze Pani nagrac filmik O zachowaniu przy stole dla uczniow? Wybrac te zasady ktore do ich wieku pasuja?
Ola, ależ przyjemnie się spędza niedzielne poranki z Tobą
Jeżeli się nie znacie osobiście to nie wypada używać zdrobnienia w imieniu jak w Twoim przypadku. to niegrzecznie.
@@mikepattern6815 zjadłem kota
Dzień dobry.
Dziękuję za nowe wiadomości.
Witam.Milo posłuchać a jednocześnie nauczyć się czegoś,czego nawet nie uważałam za ważne.a jednak 💞💞💞
Dobrze znać pewne zasady, choć one bardzo usztywniają. A jak człowiek w sztyności to aż strach pomyśleć jak później będzie odreagowywać ☺️
Super materiał, dzięki! :)
Super filmik. Jeżeli pijemy herbatę ze szklanki i chcemy posłodzić to gdzie potem odkładamy łyżeczkę? Nie ma spodka.
Prosimy o spodek - nie ma innego wyjścia.
@@aleksandrapakula To mnie wyśmieją po co mi spodek😊
@@katarzynakotlarz9440 żeby lecieć
Super
W domu zona gotuje obiad. Kto podaje do stolu i czy to grzeczne powiedziec " w kuchni jest zupa idz sobie naloz" 😂 pytam dla kolegi 😂
Dzień dobry mam pytanie jeśli jestem gospodarzem i przyjmuje gości to powinnam mieć obrus. Pozdrawiam.
Dziękuję 💝
Czy mogłaby Pani nagrać jak powinno się zachowywać w szkole jak Dama?
Pani Aleksandro, czy istnieje zasada dotyczaca wstawania od stołu? Czy jeżeli ja już zjadam a mój towarzysz przy stole jeszczenie to czy mam wstać od stołu? Pytam, bo jestem opiekunka i moja podopieczna sugeruje mi ,że mam już odejść od stołu, jeżeli już nie jem.
Zdecydowanie dobrze jest towarzyszyć do końca posiłku drugiej osoby ;-)
A to nie tak że jeżeli na stole znajduje się tylko jedna serwetka to używamy jej do tylko do wytarcia ust itp.?
Świetny odcinek:)
Chciałabym zapytać czy istnieje jakiś "kościelny dresscode". Chodzi mi o to w co należy a w co, wg savoir Vivre, nie wypada ubrać się do kościoła w niedzielę?
Tak, istnieje. Idąc do kościoła powinno się zakładać ubrania bardziej eleganckie (nie dżinsy i t-shert) oraz skromne (bez głębokich dekoldów, ramiona i plecy powinny być zakryte, tak samo kolana).
Skromnie, zeby nie zwracac na siebie uwagi, zreszta pismo swiete o tym mowi
O ubraniu do kościoła były artykuły " Maryjny wzorzec skromności"w numerach 41-43 dwumiesięcznika "Zawsze Wierni" ( może jeszcze dostępne w księgarni Te Deum ) . Papież Pius XI wydał w 1930 roku instrukcje w tej materii w której jest mowa o krojach i materiałach z jakich mogą być szyte ubrania dla niewiast jak i mężczyzn. Nie mogą to być kroje podkreślające figurę i przezroczyste. Dekolt - na szerokość 2 palców od szyi, rękawy powinny zasłaniać łokieć a długość sukienki taka która podczas siedzenia zasłania kolana. Więcej szczegółów we wspomnianych artykułach.
Stanisław Krajski "Savoir vivre w kościele. Podręcznik dla świeckich".
Nóż i widelec odkładamy na godz. 17 po zjedzeniu posiłku. Spotykamy się często jako naród, takze etykieta przy stole idzie coraz wyżej. Ma Pani predyspozycje do nauki o etykieci.
Pozdrawiam
A po ktorej stronie maja trzymac kieliszkiem osoby leworeczne?
Wszystkie kieliszki stoją po tej samej stronie.
To prosze sobie wyobrazic jak bedzie wygladalo korzystanie z naczyń przez osobe leworeczna zwlaszcza, ze taka osoba posluguje sie sztuccami również na odwrót😉 ja musze przestawiac i sztucce i szkla na druga strone, inaczej posługiwanie sie nimi jest dosc karkolomne😉 czasem trzeba byc elastycznym. pozdrawiam serdecznie
Mówiła Pani o tym jaki garnitur na ślub, przyjęcie i pogrzeb. A jaki na rozmowę o pracę lub na wypowiedzenie umowy?
Na wypowiedzenie ubiór zgodny z dress codem firmy. Na rozmowę najlepiej granatowy z białą lub błękitną koszulą - jeśli nie znamy miejsca lub ma taki formalny dress code, w branżach/firmach "luźniejszych" może zestaw koordynowany z chinosami. Buty oczywiście pełne, wiązane.
Jak to nie używamy telefonu przy stole?! 😮 A jak zrobić zdjęcie potrawy, żeby następnie wrzucić je na Instagram? 😎😁
😂
😂
😂😂😂
A bez uwiecznienia każdego momentu naszego życia, nie da się przeżyć?
@@magdalenakrywen3904 nie wiem, czy się nie da, 😉 ale są momenty ważne, ważniejsze i te najważniejsze (jak np. dobre jedzenie w knajpie… 😎😉)
Mówi się "tę" łyżkę :)
Wiem, dostrzegłam to w montażu. Niestety, takie przejęzyczenia mi się zdarzają, choć staram się dbać o język polski. To świetnie, że innym udaje się zawsze mówić bezbłędnie :-)
@@promyczek2323 Na co dzień można bić żonę. Inaczej się sprawy mają, gdy chodzi o oficjalne sytuacje.
A co z serwetka wsadzona z kompletem sztućców do papierowej kieszonki.
Ona jest dość spora ale nie calkiem papierowa.
Pytanie za 100 punktów - jak zwrócić uwagę (werbalnie lub nie) osobie, która podczas spotkań "rodzinnych" nie rozstaje się z telefonem? Przy stole, w trakcie posiłku, przy kawie... Po prostu przychodzi ten moment, kiedy wyłącza się ze spotkania i zaczyna "romans" z telefonem, bo musi - najlepsze usprawiedliwienie jakie dotąd od tej osoby słyszałam to to, że chciała sprawdzić kto wygrał konkurs skoków narciarskich... Termin imprezy kolidował z konkursem (i nie była to olimpiada😉)
Kopa w dupę i za drzwi.
wykopać z domu najlepiej do rzeki @Anna-vm9dt
Ja tak robie i jest fajnie pozdrawiam z psem Aleksem i chomikiem Florkiem
Pozdrawiam z Azorkiem
Pozdro z lekcji 🖕🖕🖕🖕🖕
Pozdro byku
Azor
JB
" tę" łyżkę, a nie " tą" łyzkę😊
Dlatego nie chodzę do restauracji
A mnogi przyjdzie poza stół, siedzieć za nim jako woł ,jakoby w ziemię wetknàł koł. Pisałem z pamięci z utworu o zachowaniu przy stole.
To będzie papierowa książka czy ebook?
Jedno i drugie - do wyboru.
@@aleksandrapakula Dzięki za odp.
💚💚💚
A co jak zawsze jadłem zupę ręcoma 😍
Pan Komorowski jest typowym nieokrzesanym, excusez le mot, bucem, niemniej nawet jeśli ktoś nie ma wyrobionych pewnych nawyków, to powinien przynajmniej zapamiętać potrzebne w danej sytuacji zasady, w tym wypadku bread and drink = palce lewej dłoni układamy w małą literę "b" (palec wskazujący i kciuk tworzą brzuszek, pozostałe palce są wyprostowane), natomiast prawej - w małe "d". Wtedy wiemy, że nasze dania stałe są po lewej, natomiast płynne po prawej stronie.
De kultureee
Po prostu "smacznego", "bon appétit" etc. nigdy nie mówimy. Przejrzałem kilka Pani odcinków i mam wrażenie, że savoir vivre w Pani wydaniu jest bardzo permisywny, liberalny i dostosowany do naszych chorych czasów.
Cóż, trudno dostosowywać się do XV wieku
Mowienie "smacznego" jest chyba nie do wyplenienia. Bardzo mnie razi i nigdy nie wiem jak mam sie zachowac, kiedy ktos to mowi. Zwykle nie odpowiadam a tylko skinam lekko glowa lub robie "polusmiech". Jak poprawnie nalezy zachowac sie w takiej sytuacji? Ignorowac?
Odpowiadać! Zawsze odpowiadamy i starajmy się to traktować po prostu jako uprzejmość :-) Ja nie mam nic przeciwko, gdy robi się to wśród najbliższych i przyjaciół, ale uważam, że warto znać tę zasadę, gdy jest się np. na biznesowej kolacji - wiele razy słyszałam „smacznego” wykrzykiwane niemal przez cały stół :-)
@@aleksandrapakula Dziekuje za odpowiedz.
*A można odpowiedzieć na przykład: ,,Dziękuję, Tobie również życzę czerpania radości z jedzenia"?*
Błąd nie czekamy na wszytskich przy daniach ciepłych,
Mogłaby pani poruszyć kwestię podawania sobie potraw nawzajem ? Irytuje mnie to kiedy podczas konsumpcji pojawia się czyjaś ręka nad moim talerzem bo sięga po potrawę. Wrrrr
Dlaczego Pani ma taka wymowe, czy to jakis regionalny dialekt?
kto z elekcji
kosnumpcja
kota
najnormalniejsze zasady w ohajo 💀💀💀
Jaki jest problem z tymi zasadami?
@@bosniackicywil1647 kot do jedzenia