Én azoknak szeretnék egy tippet adni, akik hozzám hasonlóan nehezen koncentrálnak a tanulásra, esetleg túl sok a szabadidejük 😄Kezdj bele egy saját játékba a tanfolyam mellett és azon többet megtanulsz, mint bármin. Ha már kézzelfoghatóan látod valaminek az értelmét, mert ott épül és szépül a kezed alatt, az hatalmas motivációt ad, hogy átrágd magad az unalmas tanulási fázisokon. Adj le a "GTA-t akarok csinálni" igényekből és valami olyannal kezdd, amiről úgy érzed, hogy pár nap alatt már a jelen tudásoddal is megcsinálod (úgyis több idő lesz). Amúgy én is gratulálok Gábornak, hogy eljutott ide.
Az megtudtuk ,hogy "on the fly" kiselőadást tartani nem tudok (eddig is tudtam, Sasának igaza volt!!!444!!!4),de kis kontextusba helyezés érdekében. Ez a videó 3 hónap massziv "crunch" után készült el, konkrétan kiadás másnapján.. x) Köszönöm Attilának a lehetőséget és a 7 hónap türelmet (mert ennyi ideje várt rám és pont ezért nem kértem újabb delay-t).
Hello, Gratulálok Gábor szép munka! Jó látni a magyar siker sztorikat! Phelan neked is gratula, mert az oktatás amit végeztek tényleges hasznos piacképes tudást ad (amint azt a Gábor példája is mutatja). Én magam 10 éve fejlesztek játékokat most is egy saját játékon dolgozom, ha régebben lett volna lehetőségem biztos, hogy részt vettem volna a kurzusotokon! :)
@@planettaxi2551 Hiába dolgozom már 10 éve Unityben mindig jön valami új amit meg kell tanulni legyen az egy új szemüveg használata (Vision Pro) vagy akár az Enginet érintő módosítások (pl Dots). Úgy érzem ez egy örök tanulási folyamat (talán ez az oka annak, hogy nehéz megunni vagy kiégni a munka során). Nektek sok sikert és várom a kövi vidit :)
Ahhoz, hogy az én karrierem beinduljon anno és mostanra a legjobbak közé kerüljek ára volt: sok éjfélig tartó ingyen túlóra évekig. Phelannak tökéletesen igaza van abban, hogy a szorgalom a legfontosabb, Gábornak pedig abban, hogy a befektetett tanulás egyenesen arányos a szakmai sikerekkel. Annyit tennék hozzá, hogy a megfelelő szakmaiság elsajátítása, amit az egyetem nem ad meg ugyan úgy fontos. Ha valaki talál egy olyan helyet ahol teretengednek neki és mély szakmaisággal rendelkező emberekkel dolgozhat, akkor ott bele kell adni minden plusz egyet. Az a hely fogja meghatározni a karrierjét, aminek a végén ott lesz a 6 számjegy. Azért hogy a sablon sallangok fáját rendesen megrázzam, amit még kiemelnék az a szakmai alázat. Ez az egoval egy zéró eredményű játék és nehéz. Amíg valamiről nem ismerjük el, hogy nem értjük esélyünk sincs megtanulni. És nem szabad sunnyogni, nincs “nagyábó’értem”, ha találkozunk valamivel legyen az csak egy mozaik szó, ott meg kell állni és meg kell érteni. Pepecselős kemény meló jól megtanulni egy IT terület csínyát-bínyát, de azert írom ezeket le, mert Gáboron minden általam említett dolgot látom és kétségem sincs abban, hogy jó szakember!
De én ezt nem értem. A játékfejlesztő nem azt jelenti, hogy programozza a játékot? Én is voltam modellező-tetúrázó játékfejlesztő cégnél, mégsem hívom magamat játékfejlesztőnek. Amúgy eddig érdekes, köszi a videót, és gratula az elért eredményért Gábornak.
A Játékfejlesztő az nem egy szakma. És különösen nem a programozó, aki lassan kiszorul a tényleges fejlesztésből és un. technológiai fejlesztő lesz. A játékot egy sok sok emberből és 5-6 különböző szakmából álló csoport készíti. Mind játékfejlesztő!
@@planettaxi2551 Köszi, világos. Csak anno a fejlesztő nálunk mindig a frontend-backendes részleg volt, "belerakták már a buildbe a fejlesztők?", "elküldted már a fejlesztőknek?", "ez a verzió jó lesz a fejlesztőknek?" stb. De értem, hogy ennek van egy tágabb értelmezése is.
@@BalázsNémeth-v6q Itt nem csak a tágabb értelmezésről van szó. Érdemben egy designer ma már sokkal inkább játékfejlesztő mint egy programozó. A programozó elkészít egy eljárást aminek vannak paraméterei. A designer ezeken keresztük építi fel a gameplay-t. A programozó a grafikusakkal van egy szinten, csinálja amit a Rendező és a designerek kérnek. Persze nyilván ha egy programozót kérdezel akkor csak ő a fejlesztő :)
Jogos felvetés , az utolsó projectemben mint Technical Artist (Build-profile-optimalization) fronton tevékenykedtem. Ezzel igazából bőven benne vagy a fejlesztő jelzőben. Tudnod kell kódot olvasni, adott esetben belenyulni, módositott aka custom buildeket készinteni azokat profile-zni, grafikai fronton shaderezni vagy magát az optimalizációt shader szinten elvégezni, valamint profile alapján javaslatot tenni a coder divizionak az optimra. Nyilván ha szigorúan az organic modeller részét nézzük a dolognak akkor stimmel. Viszont az én előzetes kérésemre is rengeteg szakmai dolgot kivágott Attila, ilyennek a "tripülés" vonatkozások valamint ilyenek az ezzel kapcsolatos dolgok, a mit, hogyan és azok mikéntjét.
Phelan, egy buta kérdés, de érdekel. A sulitok után kap a diák valami papírt, hogy elvégezte? Ha igen, az számít, hogyha mondjuk el szeretne helyezkedni? Köszi szépen! A videó príma, Gábornak gratula. :)
Természetesen kapsz oklevelet és igen valamennyit számít. De a jelentkezéskor próbamunkát kapsz, és annak elvégzése a döntő. Ez egy tudás és nem papír alapú szakma.
Jó volt az interjú. Sajnálatos látni mennyire nehéz bekerülni a szakmába 3D artist/grafikusként ha mellette nem tud az egyén programozni ahogy Gábor említette.
Hát igen nehéz ez a portfolió építés, hobbistaként engem nem is hívtak be az Xreal-hez game designer pozícióra a CV-m alapján, pedig régóta próbálkozok. Sajnálom, hogy VR-ban nem tudom kipróbálni a cég játékait, mert csak a rail shootert bírja a szervezetem a Quest3 eszközön. Ha mozogni kell egy játékban akkor már baj van. Remélem egyszer csináltok olyan shootert, ahol nem kell sokat mozogni. Kérdés: Mi az oka, hogy nem használnak többen a Quest játékokban baked light-ot? Mert az árnyékok borzalmasak a Quest játékokban, ez a ZC2 trailer-ben is látható, többek között a talajon is. A realtime árnyékot nem birja el a hardware ez világos, de attól még egy előre kiszámoltat, amit a talajon megjelenítünk arra talán képes lenne a cucc. Ezt nem tudtam még megfejteni a Quest játékoknál, és hátha választ tud adni egy szakmabeli.
A Quest 2, ahogy Megyó mondta nagy békjó, annak meg kevés a memóriája. A bake-elt fény/árnyék egy nagy textúra amit tárolni kell. Ezért kicsire össze szokták nyomni, hogy elférjen. A Quest3-ban kicsivel több a memória és a hardware is elég erős némi real-time fényhez. A csak arra fejlesztett játékokban már vegyes technikát használnak.
@@MrCsapotamas Esetleg a karakterek alatti árnyékokat is meg lehet oldani, vagy ez inkább más miatt maradt ki? Furcsa, hogy a quake 2 tudta már ezt, és ez is fájóan hiányzik. Vagy csak én vagyok ezekre ilyen érzékeny.
Sziasztok. Én azt szeretném kérdezni hogy ilyen 3d modellező programot mint például a 3ds max, Maya vagy egyéb dolgokat is tanulnak a diákok a tanfolyamon vagy csak Unity-t? Én télen szeretném elkezdeni tanulni a játék fejlesztést de pénzem sajnos nincs a tanfolyamra, ugyhogy youtube-ról és egyéb tutorial-okbók fogom tanulni. Az Unreal Engine -re gondoltam első sorban mert az szimpatikusabb nekem. Köszönöm a válaszotokat. 👍
Tanulunk 3D grafikát is a tanfolyamon. Viszont lebeszélnélek arról, hogy Unreal-t tanulj. 95%-ban ezt csak AAA-s játékokhoz használják, oda meg kezdőt nem vesznek fel. Ha meg indie-znél akkor meg finoman szólva drága móka ez egy egy fős stúdiónak. De túl nagy körülötte a szektásodás , ahhoz valaki ide ne komentelje, hogy DE :)
Nagyon szuper volt hallgatni. Én jövő év elején szeretnék majd jelentkezni, nagy álmom hogy apró de kreatív játékokat csinálják. Egy "buta" kérdésem lenne viszont amire nem igazán találtam választ az oldalon. Milyen követelményei vannak az oktatásnak, gondolok itt pl gépigényre?
Én 24 eve foglalkozom ezekkel a programokkal elvegeztem anno egy sulit, termeszetesen azota sem vettek fel sehova szoval most 47 evesen fogok kint sajat studiot alapitani. Isten pénzét is fizethetitek amig rájöttök mi az ami a tiéd , s mi az ami soha nem lesz az...
Gratula a bátorságodért, kitartásodért, remélem fogunk még rólad hallani! Nyilván senki sem születik vloggernek meg satöbbi szóval megértem ha bárki kényelmetlenül érzi magát a kamera előtt de nekem azért mar 5 perc után bántja mindig a fülem a minden 3 mondatban lévő 1-2 “igazából”.
Igazából elég sok vlogger használja ezt a kifejezést, sőt! Amitől a falra tudok mászni, az az igazándiból! Nem kommunikációs szakember, így a hozzászólásod felesleges, de legalább "magyaros" és leb@szós. :)
Én azoknak szeretnék egy tippet adni, akik hozzám hasonlóan nehezen koncentrálnak a tanulásra, esetleg túl sok a szabadidejük 😄Kezdj bele egy saját játékba a tanfolyam mellett és azon többet megtanulsz, mint bármin. Ha már kézzelfoghatóan látod valaminek az értelmét, mert ott épül és szépül a kezed alatt, az hatalmas motivációt ad, hogy átrágd magad az unalmas tanulási fázisokon. Adj le a "GTA-t akarok csinálni" igényekből és valami olyannal kezdd, amiről úgy érzed, hogy pár nap alatt már a jelen tudásoddal is megcsinálod (úgyis több idő lesz). Amúgy én is gratulálok Gábornak, hogy eljutott ide.
Remek tanács, mintha magam mondtam volna a tanfolyamon :)))
Zero Caliber 2-t kampányát haverral visszük és krva jó, legjobb shooter eddig :D
Köszi az interjút és a videót ✌️
Az megtudtuk ,hogy "on the fly" kiselőadást tartani nem tudok (eddig is tudtam, Sasának igaza volt!!!444!!!4),de kis kontextusba helyezés érdekében. Ez a videó 3 hónap massziv "crunch" után készült el, konkrétan kiadás másnapján.. x)
Köszönöm Attilának a lehetőséget és a 7 hónap türelmet (mert ennyi ideje várt rám és pont ezért nem kértem újabb delay-t).
Szuper voltál Megyó! No para. Ez így hiteles!
Hello, Gratulálok Gábor szép munka! Jó látni a magyar siker sztorikat! Phelan neked is gratula, mert az oktatás amit végeztek tényleges hasznos piacképes tudást ad (amint azt a Gábor példája is mutatja). Én magam 10 éve fejlesztek játékokat most is egy saját játékon dolgozom, ha régebben lett volna lehetőségem biztos, hogy részt vettem volna a kurzusotokon! :)
Köszönjük Szépen kolléga! Azért ha tanács kell szívesen adunk, és szívesen kapunk is! Itt megtalálsz minket!
@@planettaxi2551 Hiába dolgozom már 10 éve Unityben mindig jön valami új amit meg kell tanulni legyen az egy új szemüveg használata (Vision Pro) vagy akár az Enginet érintő módosítások (pl Dots). Úgy érzem ez egy örök tanulási folyamat (talán ez az oka annak, hogy nehéz megunni vagy kiégni a munka során). Nektek sok sikert és várom a kövi vidit :)
@@Stargate16789 Mélyen egyet értek. Tényleg ez benne a szép!
Ahhoz, hogy az én karrierem beinduljon anno és mostanra a legjobbak közé kerüljek ára volt: sok éjfélig tartó ingyen túlóra évekig. Phelannak tökéletesen igaza van abban, hogy a szorgalom a legfontosabb, Gábornak pedig abban, hogy a befektetett tanulás egyenesen arányos a szakmai sikerekkel. Annyit tennék hozzá, hogy a megfelelő szakmaiság elsajátítása, amit az egyetem nem ad meg ugyan úgy fontos. Ha valaki talál egy olyan helyet ahol teretengednek neki és mély szakmaisággal rendelkező emberekkel dolgozhat, akkor ott bele kell adni minden plusz egyet. Az a hely fogja meghatározni a karrierjét, aminek a végén ott lesz a 6 számjegy. Azért hogy a sablon sallangok fáját rendesen megrázzam, amit még kiemelnék az a szakmai alázat. Ez az egoval egy zéró eredményű játék és nehéz. Amíg valamiről nem ismerjük el, hogy nem értjük esélyünk sincs megtanulni. És nem szabad sunnyogni, nincs “nagyábó’értem”, ha találkozunk valamivel legyen az csak egy mozaik szó, ott meg kell állni és meg kell érteni. Pepecselős kemény meló jól megtanulni egy IT terület csínyát-bínyát, de azert írom ezeket le, mert Gáboron minden általam említett dolgot látom és kétségem sincs abban, hogy jó szakember!
Ivós játek: igyál egy felest amikor elhangzik, hogy igazából.
Igazából én már 3 perc után fekve hánytam....
De én ezt nem értem. A játékfejlesztő nem azt jelenti, hogy programozza a játékot? Én is voltam modellező-tetúrázó játékfejlesztő cégnél, mégsem hívom magamat játékfejlesztőnek. Amúgy eddig érdekes, köszi a videót, és gratula az elért eredményért Gábornak.
A Játékfejlesztő az nem egy szakma. És különösen nem a programozó, aki lassan kiszorul a tényleges fejlesztésből és un. technológiai fejlesztő lesz. A játékot egy sok sok emberből és 5-6 különböző szakmából álló csoport készíti. Mind játékfejlesztő!
@@planettaxi2551 Köszi, világos. Csak anno a fejlesztő nálunk mindig a frontend-backendes részleg volt, "belerakták már a buildbe a fejlesztők?", "elküldted már a fejlesztőknek?", "ez a verzió jó lesz a fejlesztőknek?" stb. De értem, hogy ennek van egy tágabb értelmezése is.
@@BalázsNémeth-v6q Itt nem csak a tágabb értelmezésről van szó. Érdemben egy designer ma már sokkal inkább játékfejlesztő mint egy programozó. A programozó elkészít egy eljárást aminek vannak paraméterei. A designer ezeken keresztük építi fel a gameplay-t. A programozó a grafikusakkal van egy szinten, csinálja amit a Rendező és a designerek kérnek. Persze nyilván ha egy programozót kérdezel akkor csak ő a fejlesztő :)
Jogos felvetés , az utolsó projectemben mint Technical Artist (Build-profile-optimalization) fronton tevékenykedtem.
Ezzel igazából bőven benne vagy a fejlesztő jelzőben.
Tudnod kell kódot olvasni, adott esetben belenyulni, módositott aka custom buildeket készinteni azokat profile-zni, grafikai fronton shaderezni vagy magát az optimalizációt shader szinten elvégezni, valamint profile alapján javaslatot tenni a coder divizionak az optimra.
Nyilván ha szigorúan az organic modeller részét nézzük a dolognak akkor stimmel.
Viszont az én előzetes kérésemre is rengeteg szakmai dolgot kivágott Attila, ilyennek a "tripülés" vonatkozások valamint ilyenek az ezzel kapcsolatos dolgok, a mit, hogyan és azok mikéntjét.
Tényleg nem árt a multy talent. Én is egyszerre tolom grafikusként és programozóként... Indiként ez szinte követelmény, de így szép az élet!
Nagyjából ~5 mukkot értettem az egészből, de tökre érdekes volt.
Phelan, egy buta kérdés, de érdekel.
A sulitok után kap a diák valami papírt, hogy elvégezte? Ha igen, az számít, hogyha mondjuk el szeretne helyezkedni?
Köszi szépen!
A videó príma, Gábornak gratula. :)
Természetesen kapsz oklevelet és igen valamennyit számít. De a jelentkezéskor próbamunkát kapsz, és annak elvégzése a döntő. Ez egy tudás és nem papír alapú szakma.
@@planettaxi2551 Nagyon szépen köszi! :)
@@Streky Nincs mit! Ha érdekel írj ránk, most éppen a szeptember végi csoportot töltögetjük!
Jó volt az interjú. Sajnálatos látni mennyire nehéz bekerülni a szakmába 3D artist/grafikusként ha mellette nem tud az egyén programozni ahogy Gábor említette.
Tőlünk azért többen kerültek be valamilyen grafikusként mint programozóként, és egyik sem kis szám!
@@planettaxi2551 Volt 2 csoporttársam akinek sikerült szinte rögtön mikor 22-ben végeztünk. Azóta próbálok én is elhelyezkedni.
De akkor őt a csaja tartotta el a Matyi apja meg gazdag? 😁
Imádom az iróniát! Kíváncsi lennék hányan értik félre :)
Hát igen nehéz ez a portfolió építés, hobbistaként engem nem is hívtak be az Xreal-hez game designer pozícióra a CV-m alapján, pedig régóta próbálkozok.
Sajnálom, hogy VR-ban nem tudom kipróbálni a cég játékait, mert csak a rail shootert bírja a szervezetem a Quest3 eszközön.
Ha mozogni kell egy játékban akkor már baj van. Remélem egyszer csináltok olyan shootert, ahol nem kell sokat mozogni.
Kérdés:
Mi az oka, hogy nem használnak többen a Quest játékokban baked light-ot? Mert az árnyékok borzalmasak a Quest játékokban, ez a ZC2 trailer-ben is látható, többek között a talajon is. A realtime árnyékot nem birja el a hardware ez világos, de attól még egy előre kiszámoltat, amit a talajon megjelenítünk arra talán képes lenne a cucc. Ezt nem tudtam még megfejteni a Quest játékoknál, és hátha választ tud adni egy szakmabeli.
A Quest 2, ahogy Megyó mondta nagy békjó, annak meg kevés a memóriája. A bake-elt fény/árnyék egy nagy textúra amit tárolni kell. Ezért kicsire össze szokták nyomni, hogy elférjen. A Quest3-ban kicsivel több a memória és a hardware is elég erős némi real-time fényhez. A csak arra fejlesztett játékokban már vegyes technikát használnak.
Használunk baked lightot, csak a talaj óriási, ezért kevésbé látszik. Túlnyomó többségében a játékok questen baked fényeket használnak.
@@MrCsapotamas Esetleg a karakterek alatti árnyékokat is meg lehet oldani, vagy ez inkább más miatt maradt ki? Furcsa, hogy a quake 2 tudta már ezt, és ez is fájóan hiányzik. Vagy csak én vagyok ezekre ilyen érzékeny.
@@voxelkooow két pöttyöt alá lehet és valamikor szokás is fakelni, de nem érte meg sem a munkát sem az árát.
Sziasztok. Én azt szeretném kérdezni hogy ilyen 3d modellező programot mint például a 3ds max, Maya vagy egyéb dolgokat is tanulnak a diákok a tanfolyamon vagy csak Unity-t? Én télen szeretném elkezdeni tanulni a játék fejlesztést de pénzem sajnos nincs a tanfolyamra, ugyhogy youtube-ról és egyéb tutorial-okbók fogom tanulni. Az Unreal Engine -re gondoltam első sorban mert az szimpatikusabb nekem. Köszönöm a válaszotokat. 👍
Tanulunk 3D grafikát is a tanfolyamon. Viszont lebeszélnélek arról, hogy Unreal-t tanulj. 95%-ban ezt csak AAA-s játékokhoz használják, oda meg kezdőt nem vesznek fel. Ha meg indie-znél akkor meg finoman szólva drága móka ez egy egy fős stúdiónak. De túl nagy körülötte a szektásodás , ahhoz valaki ide ne komentelje, hogy DE :)
@@planettaxi2551 Köszönöm.
@@planettaxi2551 Köszönöm.
Nagyon szuper volt hallgatni. Én jövő év elején szeretnék majd jelentkezni, nagy álmom hogy apró de kreatív játékokat csinálják. Egy "buta" kérdésem lenne viszont amire nem igazán találtam választ az oldalon. Milyen követelményei vannak az oktatásnak, gondolok itt pl gépigényre?
Semmi extra, elég egy alap i3 4 Giga Rammal. Mi bármikor szívesen látunk!
@@planettaxi2551 Köszönöm a választ. Akkor nem esek túlzásba a PC vásárlással 😁
Már többször meg akartam kérdezni, hogy a planet taxi logója miért hasonlít annyira The Piss Drunx crew logójára?
Megnéztem a logót. Szerintem nem hasonlít rá max stílusban. A mienk közel 10 éves és öreg ma már nem gyártott autók logo-ja inspirálta.
Én 24 eve foglalkozom ezekkel a programokkal elvegeztem anno egy sulit, termeszetesen azota sem vettek fel sehova szoval most 47 evesen fogok kint sajat studiot alapitani. Isten pénzét is fizethetitek amig rájöttök mi az ami a tiéd , s mi az ami soha nem lesz az...
Gratulálok
De azért matematika nem közepes volt gondolom
Tehát ott kell lenni fejben
Meg egyszer gratulálok
A matek menő! Érdemes vele foglalkozni.
Gratula a bátorságodért, kitartásodért, remélem fogunk még rólad hallani! Nyilván senki sem születik vloggernek meg satöbbi szóval megértem ha bárki kényelmetlenül érzi magát a kamera előtt de nekem azért mar 5 perc után bántja mindig a fülem a minden 3 mondatban lévő 1-2 “igazából”.
Igazából elég sok vlogger használja ezt a kifejezést, sőt! Amitől a falra tudok mászni, az az igazándiból! Nem kommunikációs szakember, így a hozzászólásod felesleges, de legalább "magyaros" és leb@szós. :)