Skutki zmiany wymiaru etatu

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ก.ย. 2020
  • Owocem współpracy między Kadrami w pigułce a iPersonel jest seria artykułów, przedstawiająca niefortunne przypadki kadrowo-płacowe.
    iPersonel to system kadrowo-płacowy, który wspomaga zarządzanie kadrami i naliczanie wynagrodzeń w firmach średniej wielkości oraz dużych.
    W artykułach pojawiło się wiele przykładów z życia wziętych, ponieważ wiemy, z iloma skomplikowanymi przypadkami zmagają się na co dzień pracownicy działów kadrowo-płacowych. Proste, podręcznikowe przykłady są niewystarczające, gdy kilka czynników jednocześnie wpływa na listę płac. I tu przychodzimy z pomocą. 😉
    Na blogu wyjaśniamy, jak częste ostatnio zmiany etatów, będące skutkiem epidemii, wpływają na:
    • podstawę zasiłków,
    • wymiar urlopu,
    • kwotę wolną od potrąceń,
    • nadgodziny dla niepełnoetatowców.
    Zmiana wymiaru etatu niezależnie od powodu tej zmiany, co do zasady wymaga obliczenia nowej podstawy wynagrodzenia/zasiłku chorobowego pod warunkiem wystąpienia niezdolności do pracy pracownika spowodowanej chorobą.
    Zmniejszenie wymiaru urlopu jest wynikiem zmniejszenia wymiaru etatu pracownika. Część pracodawców korzystających z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, zdecydowało o zmniejszeniu ich wymiaru etatu do 20% (jednak do wymiaru etatu nie niższego niż ½ etatu).
    Zmiana wymiaru etatu wpływa na zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego oraz zmniejszenie liczby godzin zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 Kodeksu pracy.
    Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, kwota wolna od potrąceń ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu, jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W nawiązaniu do art. 87(1) § 2 Kodeksu pracy, który odwołuje się do § 1 tegoż artykułu uznać należy, że zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń o 25% na każdego członka rodziny nieosiągającego dochodu (którego pracownik ma na utrzymaniu), dotyczy także sytuacji, w której pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze etatu.
    Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek ustalenia z pracownikiem niepełnoetatowym dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie o pracę wymiar czasu pracy (tzw. limit), których przekroczenie, uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia do 50% lub 100% dodatku do wynagrodzenia.
    iPersonel: www.ipersonel.pl
    Link do artykułu na temat nadgodzin dla niepełnoetatowca:
    kadrywpigulce.pl/nadgodziny-d...
    Link do artykułu na temat zwiększenia kwoty wolnej od potrąceń:
    kadrywpigulce.pl/kwota-wolna-...
    Link do artykułu na temat zmniejszenia wymiaru urlopu:
    kadrywpigulce.pl/zmniejszenie...
    Link do artykułu na temat podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku zmiany wymiaru etatu:
    kadrywpigulce.pl/podstawa-zas...
    SKLEP:
    kadrywpigulce.pl/produkty/
    Zdjęcie na okładce książki oraz w miniaturze YT: www.diamondphotography.pl
    Więcej mnie:
    www.kadrywpigulce.pl
    kadrywpigulce
    Czekam na Twoje pytania pod adresem mailowym: kadrywpigulce@gmail.com
    lub poprzez formularz kontaktu dostępny tutaj: kadrywpigulce.pl/kontakt/

ความคิดเห็น • 2

  • @kasiulkaj
    @kasiulkaj 3 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry Pani Donato,
    Jeżeli pracownik nie skorzystał z dnia wolnego przysługującego za święto w sobotę a okres rozliczeniowy mamy miesięczny, to jak należy wyrównać mu wynagrodzenie?
    I jak ma być określony składnik na liście płac?
    Pozdrawiam
    Katarzyna

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  3 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry, jeśli nie ma już możliwości udzielenia mu czasu wolnego to konieczna jest wypłata normalnego wynagrodzenia wraz z 100% dodatkiem do wynagrodzenia.