Przypadkiem trafiłem na ten odcinek i choć nigdy nic nie komentowałem to muszę ;) - pierwszy zwróciłeś uwagę na wstępne napełnienie przed założeniem filtra oleju olejem ;), sam robię obsługę olejową w swoich autach i zastanawiałem się nad tym aspektem poza oczywiście wyborem najlepszej i najodpowiedniejszej jakości filtrów / wszystkich / i olejów. Jeszcze jedno brawo dla Ciebie za zwrócenie uwagi na ...... wyczyszczenie przed złożeniem obudowy i ew. rur dolotowych, w niektórych autach jest to mocno rozbudowany układ, w którego zakamarkach wiele kurzu się gromadzi, wymyć, wysuszyć , w myśl zasady, że na brudną szyję szkoda zakładać czystą koszulę ;). Przy okazji takiej rozbiórki dolotu do przepustnicy także jest blisko, bez jej demontażu idzie sposobem wyczyścić. Dziękuję za cenne informacje i pozdrawiam.
Odcinek spoko, jednak chciałbym coś na ten temat powiedzieć. Pracuje w firmie w której mamy pewne zalecenia co do wymiany oleju i filtrów. Co Michu o nich myśli? 1. Wymiana oleju wraz z filtrem oleju (filtr obowiązkowo przy każdej wymianie) lepiej jakby była co 15tyś (lub rok), gdyż 30tyś to nie na polskie warunki, gdzie dzienna trasa (przeciętnie)" praca - dom - praca" wynosi od 4 do 20km, a cykli rozruchowych jest znacznie więcej niż przykładowo u Niemców. 2. Filtr paliwa, diesel co 40tyś, benzyna 60tyś km, bądź co trzy lata (lub co trzecią wymiane oleju). Nie liczę przypadków gdy coś się dzieje, źle odpala, przerywa itp. Wtedy paliwówkę warto wymienić. 3. Filtr kabinowy, najlepiej wymieniać co rok, podczas kontroli klimatyzacji oraz odgrzybiania kanałów wentylacyjnych. Wyjątkami też są przypadki gdy w zimę szyby parują, wtedy można wymienić w zimę. Proszę o nie hejtowanie, bo to po prostu zalecenia, każdy może ustalić własne i nikt nie każe ich przestrzegać naszych.
w dieslu paliwa najlepiej co rok przed zima ew co dwa lata lub 50tys hamulcowy nie ma potrzeby co dwa lata powietrza co 2lata lub 40tys , jak jazda po polnych drogach to co rok/25tys
Miałem przygodę z filtrem paliwa, zimą, nawet po kilkunastu godzinach stania po odpaleniu silnik potrafił "czknąć" raz czy dwa, raz zrobił mi tak, że na ekspresówce przestał w ogóle reagować na gaz, na szczęście tylko chwilowo. Wymiana i spokój. Producent przewiduje co 60 tys km, ten miał max 15 tys.
Ja polecam i zawsze wymieniam przy każdej wymianie oleju wszystkie filtry paliwa,powietrza.oleju,kabinowe i jest gwarancja ,że wszystko będzie sprawnie funkcjonować.
Czekam na odcinek o sportowych filtrach powietrza i mimo, że będziesz testować na wolnossącym fajnie byłoby usłyszeć co nieco o tym jak takie filtry mają się do aut doładowanych, czy będą podobne efekty czy mogą znacznie się różnić . Pozdrawiam :)
Staram się pilnować tego i olej z filtrem wymieniać w moim turbo co 10tys. kilometrów. Olej to Valvoline 5W40 do tego filtr MANN . Kabinowy też sobie w tamtym roku sprawiłem taki jak Michu pokazywałeś, czyli tekstylny z aktywnym węglem. W niedługim czasie chcę wymienić jeszcze świece i filtr paliwa, tak profilaktycznie. Co do świec myślałem o irydowych, ale producent zaleca platynki PFR6Q .
Michu dzięki za ten film właśnie jestem w trakcie wymiany filtra paliwa ale szczerze niewiedzialem jakie mogą być objawy niewymiamy takiego filtra na czas 👍😉
Dzięki że jesteś na YT! być może nie komentuję Twoich filmów ale zawsze dużo wyciągam z Twoich filmów dzięki którym wiem jak dbać o samochód będąc laikiem w tej że dziedzinie :) Pozdrawiam MK
Robię tak samo z jedną tylko różnicą: filtr paliwa zmieniam zawsze raz w roku przed zimą (diesel) i zero problemów z odpalaniem nawet w największe mrozy! :D
Michu, witam w klubie UV50+ ! Teraz smarowanko co ranko, a na plaże samo się maże. Tak, tak, ja też o swoje smoki dbam od wielu lat i nie ma 'raz nie zaszkodzi'. Niemniej i tak najpiękniejsze zawsze jest przez pierwszy rok... i polecam smoki ;D
15kkm to i tak duzo tym bardziej dla doladowanego. filtry i oleje to sa tak tanie rzeczy w stosunku do dobrego i zdrowego utrzymania silnika ze nie powinno sie szczypac na ich jakosci i czestych wymianach. fajny odcinek
Delphi ma spoko filtry w przystępnej cenie. Ja ostatnio w swojej E34 M50 zmienialem i jestem pozytywnie zaskoczony. Po inspekcji widać, ze filtr dobrze zbiera wszelaki pozostały w silniku syf.
MrKarolos preparaty do czyszczenia układu paliwowego (benzyna) przetestowane na swojej skórze i odrazu mówię że nie warto bo samochód dłużej kręci przy odpalaniu i później dziwnie pracuje jakość twardo
klejnos94 widząc silniki fsi/tfsi ile tam jest nagaru to chce się płakać a nie każdy chce ingerować w silnik żeby go czyścić tylko wleją coś do baku i psychicznie to uspokaja ludzi ale niewiele pomaga jak już on jest można zapobiegawczo jak ktoś chce raz w roku ;)
Nie no tak jak wtrysk pośredni to benzyna po prostu czyści wszystko a jak jeszcze jest lpg to silnik wygląda jak nowy (tydzień temu rozbierany kolektor ssący żeby zmienić uszczelki i widać było że zawory i reszta czysciutka jak z fabryki)
Michu historia układów paliwowych (benzyna), gaźniki, wtryski, przepustnice, jak to było że silnik z wtryskiem miał gaźnik, czemu benzyniaki nie miały pomp jak diesle itd temat na cały odcinek
A ja powiem tak : częstotliwość wymiany filtrów czy oleju ,jest uzależniona przede wszystkim od warunków w jakich poruszamy się ,czyli jeśli poruszamy się po mieście to wymiany powinny być częstsze z uwagi na zanieczyszczenia i inne niedogodności ;)
Czy filtry oleju silnikowego z mniejszą ilością otworów wlotowych oleju do filtra do danego modelu silnika w którym było więcej tych otworów ma znaczenie ? Wiele zamienników oryginalnego filtra oleju ma różna ilość otworów wlotowych ( często mniejszą ) , czy warto kupić taki filtr ? Czy arteria silnika poradzi sobie z mniejszą przepustowością filtra w ciężkich warunkach ?
Mam pewien pomysł na film, nie wiem do jakiej serii go podpiąć, może hit czy kit, już twoja decyzja. Do rzeczy, wielu wiejskich tunerów tnie sprężyny bo nie stać ich na gwint/sportowy set stąd moja prośba o załatwienie jakiś dwóch aut ze szrotu, ale takich samych, jakieś Corsy może czy coś w podobie, i w jednej uciąć sprężyny i uświadomić ludziom co się może stać i jak to wpływa na sam samochód. Bo jednak mało ludzi zdaje sobie sprawę, że ktoś kto projektuje sprężynę ma do tego łeb i wszystko jest dokładnie przemyślane, a takie chamskie ujebanie dwóch zwoji zmienia jej cała charakterystykę. Mam nadzieję, że podsunalem spoko pomysł. Pozdrawiam trzym się ;)
PsychoGameplayPL Zgadzam się w 100% :) Przydałoby się uświadomić wszelkich domorosłych "tjunerów" jak niebezpieczne, a nawet tragiczne w skutkach może się okazać takie kombinowanie ze sprężynami. PS: Michu, już od kilku miesięcy oglądam Twoje filmy i ode mnie pełen szacun za Twoją twórczość :) Niezmiennie zawsze łapka w górę :D A hejterzy niech sobie hejtują, to jedyne na co ich stać. Bo pieprzyć farmazony w komentarzach każdy głupi potrafi ale żeby stanąć przed kamerą i nagrać coś sensownego i pożytecznego to już trzeba się postarać :)
do testow filtrow powietrza sportowych/tradycyjnych, oprucz tego, że same z siebie na hamowni przyrostu znaczącego nie dadzą ciekawi mnie jaką mają różnice w przepustowości. Może dałoby radę zrobić jakiś test w tym stylu jeśli nawet nie na specjalistycznej maszynie pomiarowej to chociaż odkurzaczem i balonem czy cuś... Szczegóły oczywiście do dopracowania ale osobiście ciekawi mnie różnica w przepustowości taka realna
Michu - bardzo czekam na ten test filtrów, bo w moim motocyklu gdzie mam gaźnik na stożku jest ok 1/3 więcej mocy - tak mniej więcej, dużo lepiej się zbiera ;D Jestem ciekaw jak to jest z wtryskami w autach ;)
Filtr powietrza co 30 tyś? E no nie przesadzajmy :D Producent samochodu wydaje zaleecnia co do interwałów, producent filtrów tak samo. Ja wymieniam co 10 razem z olejem i filtrem oleju. Paliwa co 30-40. Kabinówka na wiosne razem z serwisem klimy. ALE Zalecałbym wymieniać filtr powietrza i kabinowy. W takich miastach jak Kraków, tam gdzie są zanieczyszczenia z niskiej emisji w sezonie grzewczym, co 5 tyś km. Naprawdę jest spora różnica w filtrach, w zależności gdzie jeździsz ;)
Majsterek, znów intro za głośno tak samo jak przypadku starego intra a sam odcinek z Twoim gadaniem za cicho. Intro rozdarło głośniki, uciszyłem trochę i CIę nie słyszę i znów pogłasniam. Poza tym jest elegancko ;)
Mam pytanie z kategorii 'Hit czy kit'- warto stosować środki do czyszczenia wtryskiwaczy. Czy komputery od tego nie wariują, czy poprawa jest rzeczywiście odczuwalna(i mierzalna na hamowni). A przede wszystkim czy nie popsuje się w ten sposób wtrysków diesla. Nie są to duże pieniądze, a może jest to dobry dodatek po wymianie kompletu filtrów.
a jednak obejrzałem. kolejny filmik który z przyjemnością obejrzałem. mimo iż nie mam problemów z wymiana któregokolwiek z filtrow szkoda Michu że nie pokazales laikom jak się przykładowy filterek wymienia. pozdro;) p.s. Kiedy pokażesz jak podciaga się linke hamulca roboczego?
Szybkie pytanie Filtr paliwa, jak wymienić by nie zapowietrzyć układu? Filtr olejowy, czy to możliwe że sam się odkręca i powoduje to wyciek w miejscu jego mocowania?
Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że w Lanosie np. fabrycznie nie zakładano filtra kabinowego. Z tego co mi wiadomo to tylko w wersjach z klimą. Później się ludzie dziwią, dlaczego parują im szyby w tych autach. :D
Ja tam wole częściej wymienić przy wymianie oleju komplet, a olej co 10 max 15 mimo że mam LL. Jak kogoś nie stać na filtr to może niech odpuści sobie samochód ;)
Panie michale będzie coś o starych samochodach? mam na myśli golf I a konkretnie naprawa/czyszczenie/wymiana gaznika, bardzo by mnie to zadowolilo i pomogło :)
Michu, jak się odnosisz do stosowania uszlachetniaczy paliwa w silnikach diesla? Od święta zaleję swojej 16-letniej Corollce 1.9 D STP do wtryskiwaczy + diesel premium. Słyszałem, że tego typu zabiegi przy starszych wersjach diesla (zwłaszcza bez turbiny) nie pomagają, a wręcz szkodzą. P.S. po zastosowaniu STP miałem filtr paliwa do wymiany - tyle siuwaksu z baku napłynęło, że filtr zrobił się praktycznie niedrożny!!!
Michu czy po postoju samochodu diesla w filtrze paliwa ma być powietrze? dodam że przed filtrem założony zawor zwrotny przed zaworem pompka ręczna też z zaworem..
Jeśli chodzi o filtry powietrza do silnika, czy one filtrują też wilgoć z powietrza? Przeglądałem katalog filtrów i widziałem specjalne do zimnych klimatów, ciekawe czym się takie różnią. W moim aucie mam taki problem, że gdy jest wilgotno na dworze, mgła 🌫, drobny deszcz tzw. mżawka, to spalanie chwilowe gwałtownie idzie do góry tzn. normalnie w trasie mam 7.8l chwilowe przy 130km/h, a gdy właśnie jest wilgotno, to zdarzało się że poniżej 10l nie mogłem zejść mimo zmniejszenia prędkości.. Myślałem, że to właśnie filtr powietrza, ale po wymianie na nowy to samo 😬
w kia jak w wielu innych nie ma typowego filtra paliwa tylko w baku jest jakiś tam filtr wstępny. najlepiej samemu sobie zamontować puszkę z filtrem gdzieś pod maską i raz na rok wymienić .
z ciekawości poszedłem zobaczyć do mojego Polo, zobaczyć filtr kabinowy, poszukałem po necie, jest pod szybą, trochę zabawy i bang, znalazłem. Co znalazłem? dziurę ze siatką ( chyba szlifierską) i tyle. nie mam nawet mocowania(całej plastikowej obudowy, znowu internet pomocą) na takowy filtr. auto z klimatyzacją ;___;
Czekam na merca z różnymi filtrami na hamowni! :) Swoją drogą fajnie było by np zabrać jakąś Hondę i udowodnić bezsens tzw "parówy", która buczy a nic nie daje.
ja niestety nie mam w Clio 3 filtra paliwa możliwego do wymiany. Jest podobno jakiś zintegrowany z pompą. Francuzy zapomniały, że w Polsce leci gówno nie benzyna
Czy przedmuch sprężarką filtra powietrza regularnie, powiedzmy raz w miesiącu, może wydłużyć jego żywotność, a przynajmniej poprawić kulturę pracy w jego ostatnich dniach życia
Michu mam pytanie odnosnie olejów tak wiem był odcinek na ten temat ale nie znam odp do rzeczy , mam samochód diesla ostatnio wymienialem olej , w sklepie motoryzacyjnym gosciu nie miał tego oleju co ja chcialem valovline wiec zamowil na drugi dzien 5w40 turbo diesel , ale w tym samym dniu oddałem ten olej bo ogladalem twoj odc o olejach a nie wiedzialem jaki olej byl poprzednio lany wiec wymienilem na 10w40 valvoline universalny do benz i diesla , goscciu sie dziwil i zapytal czy na tym 10w40 wogole bedzie jedzic chodzilo o wtryski pewnie czy nie wykoncze moje pytanie czy jest roznica miedzy olejem universalnym gdzie pisze ze mozna lac do diesla-benzyny a olejem gdzie pisze ze tylko do diesla czy nie wykoncze wtrysków??? tym olejem universalnym (benz-diesel) i turbiny , co sadzisz o olejach valvolina czy warto kupywać czytalem pochlebne opinie czy sie nie przejmowac i wybierac byle jaki olej turbo diesel CZEKAM NA ODPOWIEDZ POZDRAWIAM :)
Michu, mógłbyś zrobić odcinek o wszelkiego rodzaju uzdatniaczach do paliwa, typu "STP", "Xeramic" itp. ? Jest tego mnóstwo na rynku i klienci chętnie to stosują, ale pytanie czy w ogóle warto.
zrób odcinek jak radzić sobie z mechanikami, którzy chcą mi wymienić pół samochodu czyli: - zgłaszam usterkę np dławi się silnik - wymieniają cewke, wtryskiwacze, kable - auto dalej się dławi części wymienione więc liczą za robociznę i części chociaż usterka dalej jest. co wtedy?
ale w takim razie to jest oszukiwanie klienta. jak dla mnie to jest niedopuszczalne żeby obciążać kogoś za swoją nieudolność i brak efektów. mam też świadomość, że problem może być bardziej złożony i nie jest oczywisty ale takie mają ryzyko zawodowe.
AndrewSpec zle ci sie wydaje zawsze mozesz sam naprawic , nikt ci za czesci wstawione nie zwroci kasy w.zadnym warsztacie.. jak ktos jedzie na zabieg do stanow ktorego koszt to 800tys zl a po nim umiera tez myslisz ze rodzinie kase zwroca?
Anonymous jak to nic ? Przecież usługa nie wykonana to o jakiej kasie mowa ?! Zwrot auta i przeprosiny ,że nie są wstanie naprawić . Każde inne postępowanie to oszustwo i naiwność klienta ,że płaci .
W Grande Punto 1.4 8V 77KM niestety nie ma wymienialnego filtra paliwa. Co wtedy robić? Ja osobiście tankuje paliwo na tych mam nadzieję dobrych stacjach a dwa: nie czekam jak zapala mi się rezerwa, tylko jak w baku jest 15 litrów już jadę na stację paliw.
można by było dodać do tego odcinka a dokładnie do części o filarach przeciwpyłkowych (kabinowych) kiedy najlepiej wymieniać czy przed zimą a może lepiej t o po zimie?
Pewnego razu zaszedlem do ASO mercedesa zapytałem o filtr kabinowy na co konsultant odparł ,,ale który bo jest ich 6 i jeden z nich kosztuje 2000zl" do dziś tego nie rozumiem
ja wlasnie w tej zimy wymieniłem filtr paliwa. No nie wygladal na to by mial 30 czy 50 kkm xD sa bardzo fajne filmy na yt jak przeplywa paliwo przez nowy i taki po jakims tam przebiegu.
chętnie obejrzał bym odcniek o tym jak zwiększyć moc samochodu bez turbo (o kilkanascie no może kilkadziesiąt koni) bez wydawania kilkudziesięciu tysięcy
Ta 15tys km to wytrzyma filtr oleju amsoil na syntetycznym wkładzie a te zamienniki co u nas sprzedają po 20 zł to już po 5tys km potrafią puszczać syf przez zawór zwrotny , który zresztą nie trzyma ciśnienia ...
Nawet jeśli auto pracuje na gazie to nadal jest pełny obieg paliwa po układzie, najlepiej sobie wymieniać co jakiś czas. Szczególnie ze zazwyczaj filtry paliwa do benzyn nie są drogie :-)
Chyba że ma instalację która wyłącza pompę paliwa. Wtedy paliwo wgl nie krąży po układzie... Tym bardziej że nawet jeśli takiego wyłącznika pompy nie ma, to tylko niewielka część paliwa zostaje popchnięta do silnika a tam ono już stoi. Pompa nie da rady wpompować więcej benzyny, bo benzyna nie ma gdzie ujść. Więc z tym pełnym obiegiem paliwa to nieco przesadziłeś. Szlep - myślę że spokojnie możesz dwa razy rzadziej.
Proszę się doucz więcej na temat układu paliwowego i przestań pleść bzdury.Paliwo normalnie wraca do baku nawet jeśli silnik pracuje na benzynie. Od tego aby silnik miał wystarczająco paliwa służy regulator ciśnienia paliwa a reszta wraca przewodami powrotnymi. Co do gazu wyłącza się same wtryskiwacze a nie pompę paliwa, oczywiście można ale dużo więcej pracy. Poza tym ciągle przepływająca benzyna chłodzi wtryskiwacze benzynowe przy pracy na gazie.
właśnie nie wiem jak benzyna może chłodzić wtryskiwacze skoro nadmiar paliwa jest zawracany od razu z filtra. filtr jest z regulatorem ciśnienia i jest zamontowany przy baku. z komory silnika chyba nie ma już żadnego powrotu i nie ma też przepływu. zastanawiam sie tylko czy paliwo, które jest zawracane jest po przediltrowaniu czy przed filtrowaniem. mój samochód to octavia II 1.6 MPI. może ktoś wie jak jest zbudowany ten filtr.
Regulator ciśnienia znajduje się na listwie wtryskowej w komorze. Paliwo zawsze jest filtrowane przed wtryskiwaczami, czyli zwracane jest już filtrowane. Filtr to prawdopodobnie PP 836/4 (sprawdź sobie w internecie) i jest chyba z lewej strony pod autem ale tu mogę się mylić bo VAG-a dobrze nie kojarzę ;-)
Ja bym chciał żeby ktoś w końcu przetestował wszelakie filtry Filtronu, wiele osób nie poleca tej marki a po całym internecie chodzą informacje jakoby się mogły nawet rozpadać.
Co do filtrona to już nie filtron, a MANN+HUMMEL Filtration Technology Poland Sp. z o.o. - mann=filtron Resztę co do jakości można dopowiedzieć sobie samemu :)
U mnie w pracy opieramy sie na filtronie i nie było ŻADNEJ reklamacji, a te co my wyjmujemy są w typowym stanie zużycia. Ja bym nie opierał się na plotkach z internetu.
Może jestem nadgorliwy, ale ja w swoim Mercedesie W202 2.2 CDi wymieniam olej oraz filtr oleju co 10 tysięcy wraz z filtrem paliwa oraz powietrza. Kabinowy raz do roku, na wiosnę.
Przypadkiem trafiłem na ten odcinek i choć nigdy nic nie komentowałem to muszę ;) - pierwszy zwróciłeś uwagę na wstępne napełnienie przed założeniem filtra oleju olejem ;), sam robię obsługę olejową w swoich autach i zastanawiałem się nad tym aspektem poza oczywiście wyborem najlepszej i najodpowiedniejszej jakości filtrów / wszystkich / i olejów. Jeszcze jedno brawo dla Ciebie za zwrócenie uwagi na ...... wyczyszczenie przed złożeniem obudowy i ew. rur dolotowych, w niektórych autach jest to mocno rozbudowany układ, w którego zakamarkach wiele kurzu się gromadzi, wymyć, wysuszyć , w myśl zasady, że na brudną szyję szkoda zakładać czystą koszulę ;). Przy okazji takiej rozbiórki dolotu do przepustnicy także jest blisko, bez jej demontażu idzie sposobem wyczyścić. Dziękuję za cenne informacje i pozdrawiam.
Odcinek spoko, jednak chciałbym coś na ten temat powiedzieć. Pracuje w firmie w której mamy pewne zalecenia co do wymiany oleju i filtrów. Co Michu o nich myśli?
1. Wymiana oleju wraz z filtrem oleju (filtr obowiązkowo przy każdej wymianie) lepiej jakby była co 15tyś (lub rok), gdyż 30tyś to nie na polskie warunki, gdzie dzienna trasa (przeciętnie)" praca - dom - praca" wynosi od 4 do 20km, a cykli rozruchowych jest znacznie więcej niż przykładowo u Niemców.
2. Filtr paliwa, diesel co 40tyś, benzyna 60tyś km, bądź co trzy lata (lub co trzecią wymiane oleju). Nie liczę przypadków gdy coś się dzieje, źle odpala, przerywa itp. Wtedy paliwówkę warto wymienić.
3. Filtr kabinowy, najlepiej wymieniać co rok, podczas kontroli klimatyzacji oraz odgrzybiania kanałów wentylacyjnych. Wyjątkami też są przypadki gdy w zimę szyby parują, wtedy można wymienić w zimę.
Proszę o nie hejtowanie, bo to po prostu zalecenia, każdy może ustalić własne i nikt nie każe ich przestrzegać naszych.
Mógłbyś zrobić/podać listę wszystkich elementów które trzeba okresowo wymieniać w samochodzie? Tak dla młodych kierowców ;)
1x rok: olej + filtr oleju
1x 2 lata: płyn hamulcowy, filtr kabinowy + polecam opcjonalnie serwis klimy
1x 3 lata: filtr paliwa, świece zapłonowe
1x 5 lat: olej w skrzyni biegów (MT)
1x 6 lat: rozrząd
wszystko w zależności od auta ;] ale Michu chyba potwierdzi ewentualnie dopisze jeśli o czymś zapomniałem
a filtr powietrza gdzie? :D
w dieslu paliwa najlepiej co rok przed zima ew co dwa lata lub 50tys
hamulcowy nie ma potrzeby co dwa lata
powietrza co 2lata lub 40tys , jak jazda po polnych drogach to co rok/25tys
A płynu chlodniczego to nikt nigdy nie wymienia ? 😂
Po kilku latach pracy ładnie rozpuszcza plastikowe elementy układu chłodzenia lub powoduje korozję od środka metalowych ;-)
Miałem przygodę z filtrem paliwa, zimą, nawet po kilkunastu godzinach stania po odpaleniu silnik potrafił "czknąć" raz czy dwa, raz zrobił mi tak, że na ekspresówce przestał w ogóle reagować na gaz, na szczęście tylko chwilowo. Wymiana i spokój. Producent przewiduje co 60 tys km, ten miał max 15 tys.
Ja polecam i zawsze wymieniam przy każdej wymianie oleju wszystkie filtry paliwa,powietrza.oleju,kabinowe i jest gwarancja ,że wszystko będzie sprawnie funkcjonować.
Odcinek jak znalazł - akurat mam na dniach zamiar wymienić filtry i olej :D Dzięki Michu!
Czekam na odcinek o sportowych filtrach powietrza i mimo, że będziesz testować na wolnossącym fajnie byłoby usłyszeć co nieco o tym jak takie filtry mają się do aut doładowanych, czy będą podobne efekty czy mogą znacznie się różnić .
Pozdrawiam :)
Staram się pilnować tego i olej z filtrem wymieniać w moim turbo co 10tys. kilometrów. Olej to Valvoline 5W40 do tego filtr MANN . Kabinowy też sobie w tamtym roku sprawiłem taki jak Michu pokazywałeś, czyli tekstylny z aktywnym węglem. W niedługim czasie chcę wymienić jeszcze świece i filtr paliwa, tak profilaktycznie. Co do świec myślałem o irydowych, ale producent zaleca platynki PFR6Q .
Michu dzięki za ten film właśnie jestem w trakcie wymiany filtra paliwa ale szczerze niewiedzialem jakie mogą być objawy niewymiamy takiego filtra na czas 👍😉
Dzięki że jesteś na YT! być może nie komentuję Twoich filmów ale zawsze dużo wyciągam z Twoich filmów dzięki którym wiem jak dbać o samochód będąc laikiem w tej że dziedzinie :)
Pozdrawiam MK
Ja mam prostą zasadę, wymieniam olej co 15 tys km razem z kompletem wszystkich filtrów, koszt niewielki, spokój święty
Robię tak samo z jedną tylko różnicą: filtr paliwa zmieniam zawsze raz w roku przed zimą (diesel) i zero problemów z odpalaniem nawet w największe mrozy! :D
No zgadza się. W tym łańcuszku każde ogniwo musi być mocne.... ;P
Z niewielkim kosztem to kwestia dyskusyjna ale ogólnie dobrze powiedziane ;-)
max 2 stówy to nie koszta a jestem zdrowszy i auto jeździ bezproblemowo
Zgadzam się w całej rozciągłości, tylko do niektórych aut filtry potrafią kosztować konkretne złocisze i tylko o to mi chodziło ;-)
Sprawdzcie jak różne rodzaje świec,irydowe, platynowe, twintip , jak przerwy itd wpływają na moc silnika
akurat w czas kiedy trzeba wymienić filtry. dzięki!
Bardzo fajna seria Michu. Trzymaj tak dalej. Pozdrawiam.
Sędziszów moje miasto na plakacie 💪😁
Jak zawsze bardzo dobry odcinek z którego można się czegoś dowiedzieć
Michu, witam w klubie UV50+ ! Teraz smarowanko co ranko, a na plaże samo się maże. Tak, tak, ja też o swoje smoki dbam od wielu lat i nie ma 'raz nie zaszkodzi'. Niemniej i tak najpiękniejsze zawsze jest przez pierwszy rok... i polecam smoki ;D
15kkm to i tak duzo tym bardziej dla doladowanego. filtry i oleje to sa tak tanie rzeczy w stosunku do dobrego i zdrowego utrzymania silnika ze nie powinno sie szczypac na ich jakosci i czestych wymianach. fajny odcinek
Delphi ma spoko filtry w przystępnej cenie. Ja ostatnio w swojej E34 M50 zmienialem i jestem pozytywnie zaskoczony. Po inspekcji widać, ze filtr dobrze zbiera wszelaki pozostały w silniku syf.
Zrób odcinek nt. stosowania jakiś dodatków do oleju ,oczyszczaczy wtryskiwaczy itp.
MrKarolos preparaty do czyszczenia układu paliwowego (benzyna) przetestowane na swojej skórze i odrazu mówię że nie warto bo samochód dłużej kręci przy odpalaniu i później dziwnie pracuje jakość twardo
klejnos94 widząc silniki fsi/tfsi ile tam jest nagaru to chce się płakać a nie każdy chce ingerować w silnik żeby go czyścić tylko wleją coś do baku i psychicznie to uspokaja ludzi ale niewiele pomaga jak już on jest można zapobiegawczo jak ktoś chce raz w roku ;)
Nie no tak jak wtrysk pośredni to benzyna po prostu czyści wszystko a jak jeszcze jest lpg to silnik wygląda jak nowy (tydzień temu rozbierany kolektor ssący żeby zmienić uszczelki i widać było że zawory i reszta czysciutka jak z fabryki)
Nie zrobi tego, juz go prosiłem, ale bez odzewu :/
Michu historia układów paliwowych (benzyna), gaźniki, wtryski, przepustnice, jak to było że silnik z wtryskiem miał gaźnik, czemu benzyniaki nie miały pomp jak diesle itd temat na cały odcinek
+Ryszardix1 i to jest dobry plan zapisuje
126p :D
podpisuję się, chciałbym taki odcinek.
Silnik z wtryskiem miał gaźnik? Chciałbym taki zobaczyć :D :D
Ła 5FN rok 1942 silnk ASz-82 prawie 2000 kuniów
zajebista sprawa z tym filmem.
dzieki wielkie Michi ;)
Jak najszybciej film o stożkach, sportowych filtrach itp !
A ja powiem tak : częstotliwość wymiany filtrów czy oleju ,jest uzależniona przede wszystkim od warunków w jakich poruszamy się ,czyli jeśli poruszamy się po mieście to wymiany powinny być częstsze z uwagi na zanieczyszczenia i inne niedogodności ;)
Czy filtry oleju silnikowego z mniejszą ilością otworów wlotowych oleju do filtra do danego modelu silnika w którym było więcej tych otworów ma znaczenie ? Wiele zamienników oryginalnego filtra oleju ma różna ilość otworów wlotowych ( często mniejszą ) , czy warto kupić taki filtr ? Czy arteria silnika poradzi sobie z mniejszą przepustowością filtra w ciężkich warunkach ?
Mam pewien pomysł na film, nie wiem do jakiej serii go podpiąć, może hit czy kit, już twoja decyzja.
Do rzeczy, wielu wiejskich tunerów tnie sprężyny bo nie stać ich na gwint/sportowy set stąd moja prośba o załatwienie jakiś dwóch aut ze szrotu, ale takich samych, jakieś Corsy może czy coś w podobie, i w jednej uciąć sprężyny i uświadomić ludziom co się może stać i jak to wpływa na sam samochód. Bo jednak mało ludzi zdaje sobie sprawę, że ktoś kto projektuje sprężynę ma do tego łeb i wszystko jest dokładnie przemyślane, a takie chamskie ujebanie dwóch zwoji zmienia jej cała charakterystykę.
Mam nadzieję, że podsunalem spoko pomysł.
Pozdrawiam trzym się ;)
PsychoGameplayPL Zgadzam się w 100% :) Przydałoby się uświadomić wszelkich domorosłych "tjunerów" jak niebezpieczne, a nawet tragiczne w skutkach może się okazać takie kombinowanie ze sprężynami.
PS: Michu, już od kilku miesięcy oglądam Twoje filmy i ode mnie pełen szacun za Twoją twórczość :) Niezmiennie zawsze łapka w górę :D A hejterzy niech sobie hejtują, to jedyne na co ich stać. Bo pieprzyć farmazony w komentarzach każdy głupi potrafi ale żeby stanąć przed kamerą i nagrać coś sensownego i pożytecznego to już trzeba się postarać :)
do testow filtrow powietrza sportowych/tradycyjnych, oprucz tego, że same z siebie na hamowni przyrostu znaczącego nie dadzą ciekawi mnie jaką mają różnice w przepustowości. Może dałoby radę zrobić jakiś test w tym stylu jeśli nawet nie na specjalistycznej maszynie pomiarowej to chociaż odkurzaczem i balonem czy cuś... Szczegóły oczywiście do dopracowania ale osobiście ciekawi mnie różnica w przepustowości taka realna
Daj teścik o stożkach , albo o wkładkach K&N lub bez nazwy. Jestem przed wymianą . Pozdrawiam
Ha, no tak, dzięki za odcinek jutro lecę kupić filtry
Michu - bardzo czekam na ten test filtrów, bo w moim motocyklu gdzie mam gaźnik na stożku jest ok 1/3 więcej mocy - tak mniej więcej, dużo lepiej się zbiera ;D
Jestem ciekaw jak to jest z wtryskami w autach ;)
Filtr powietrza co 30 tyś? E no nie przesadzajmy :D Producent samochodu wydaje zaleecnia co do interwałów, producent filtrów tak samo. Ja wymieniam co 10 razem z olejem i filtrem oleju. Paliwa co 30-40. Kabinówka na wiosne razem z serwisem klimy.
ALE
Zalecałbym wymieniać filtr powietrza i kabinowy. W takich miastach jak Kraków, tam gdzie są zanieczyszczenia z niskiej emisji w sezonie grzewczym, co 5 tyś km. Naprawdę jest spora różnica w filtrach, w zależności gdzie jeździsz ;)
Majsterek, znów intro za głośno tak samo jak przypadku starego intra a sam odcinek z Twoim gadaniem za cicho. Intro rozdarło głośniki, uciszyłem trochę i CIę nie słyszę i znów pogłasniam. Poza tym jest elegancko ;)
Michu zapomniałeś o 2 bardzo ważnych filtrach :p
LPG fazy lotnej i ciekłej ;-)
hahaha :D jedyne słuszne paliwooo
Ja bym dodał jeszcze 1 mianowicie: kabinowy elektrostatyczny. Ustrojstwo niesamowite, którego się nie wymienia, tylko czyści. Pozdrawiam.
Pietialania dokładnie, założyli kiksterowi korek wstydu, ale wymienić filtr fazy lotnej to już zapomnieli 😂😂😂
@Michu, są też samochody, w których filtr paliwa nie występuje (chyba, tylko przy benzynowcach) :)
Gościu jesteś super !
Łysy, jak jesteś przy filtrach zwłaszcza tym kabinowym warto byłoby zrobić odcinek o klimatyzacji, dzięki!
Mam pytanie z kategorii 'Hit czy kit'- warto stosować środki do czyszczenia wtryskiwaczy. Czy komputery od tego nie wariują, czy poprawa jest rzeczywiście odczuwalna(i mierzalna na hamowni). A przede wszystkim czy nie popsuje się w ten sposób wtrysków diesla.
Nie są to duże pieniądze, a może jest to dobry dodatek po wymianie kompletu filtrów.
Piona Łysy dzięki tobie ogarniam już trochę rzeczy. I chce w przyszłości zajmować się autami :P
a jednak obejrzałem. kolejny filmik który z przyjemnością obejrzałem. mimo iż nie mam problemów z wymiana któregokolwiek z filtrow szkoda Michu że nie pokazales laikom jak się przykładowy filterek wymienia. pozdro;)
p.s.
Kiedy pokażesz jak podciaga się linke hamulca roboczego?
Szybkie pytanie
Filtr paliwa, jak wymienić by nie zapowietrzyć układu?
Filtr olejowy, czy to możliwe że sam się odkręca i powoduje to wyciek w miejscu jego mocowania?
Michu dzięki za odcinek.
Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że w Lanosie np. fabrycznie nie zakładano filtra kabinowego. Z tego co mi wiadomo to tylko w wersjach z klimą. Później się ludzie dziwią, dlaczego parują im szyby w tych autach. :D
Ja tam wole częściej wymienić przy wymianie oleju komplet, a olej co 10 max 15 mimo że mam LL.
Jak kogoś nie stać na filtr to może niech odpuści sobie samochód ;)
Panie michale będzie coś o starych samochodach? mam na myśli golf I a konkretnie naprawa/czyszczenie/wymiana gaznika, bardzo by mnie to zadowolilo i pomogło :)
Michu, jak się odnosisz do stosowania uszlachetniaczy paliwa w silnikach diesla? Od święta zaleję swojej 16-letniej Corollce 1.9 D STP do wtryskiwaczy + diesel premium. Słyszałem, że tego typu zabiegi przy starszych wersjach diesla (zwłaszcza bez turbiny) nie pomagają, a wręcz szkodzą.
P.S. po zastosowaniu STP miałem filtr paliwa do wymiany - tyle siuwaksu z baku napłynęło, że filtr zrobił się praktycznie niedrożny!!!
Michu czy po postoju samochodu diesla w filtrze paliwa ma być powietrze? dodam że przed filtrem założony zawor zwrotny przed zaworem pompka ręczna też z zaworem..
co roku w moim golfiku 4 wymieniam wszystkie filtry. :) i jest ok :)
Jeśli chodzi o filtry powietrza do silnika, czy one filtrują też wilgoć z powietrza? Przeglądałem katalog filtrów i widziałem specjalne do zimnych klimatów, ciekawe czym się takie różnią. W moim aucie mam taki problem, że gdy jest wilgotno na dworze, mgła 🌫, drobny deszcz tzw. mżawka, to spalanie chwilowe gwałtownie idzie do góry tzn. normalnie w trasie mam 7.8l chwilowe przy 130km/h, a gdy właśnie jest wilgotno, to zdarzało się że poniżej 10l nie mogłem zejść mimo zmniejszenia prędkości.. Myślałem, że to właśnie filtr powietrza, ale po wymianie na nowy to samo 😬
w kia jak w wielu innych nie ma typowego filtra paliwa tylko w baku jest jakiś tam filtr wstępny. najlepiej samemu sobie zamontować puszkę z filtrem gdzieś pod maską i raz na rok wymienić .
z ciekawości poszedłem zobaczyć do mojego Polo, zobaczyć filtr kabinowy, poszukałem po necie, jest pod szybą, trochę zabawy i bang, znalazłem. Co znalazłem? dziurę ze siatką ( chyba szlifierską) i tyle. nie mam nawet mocowania(całej plastikowej obudowy, znowu internet pomocą) na takowy filtr. auto z klimatyzacją ;___;
Cześć Michu, można prosić o wymiane, procedure wymiany pompowtrysków w silnikach 1.9 tdi? Pozdrawiam
Warto też co jakiś czas wymienić filtr odmy - separator.
Czekam na merca z różnymi filtrami na hamowni! :)
Swoją drogą fajnie było by np zabrać jakąś Hondę i udowodnić bezsens tzw "parówy", która buczy a nic nie daje.
ja niestety nie mam w Clio 3 filtra paliwa możliwego do wymiany. Jest podobno jakiś zintegrowany z pompą. Francuzy zapomniały, że w Polsce leci gówno nie benzyna
Prosta sprawa. 15 tyś, "Dzień Dobry, komplet filtrów do samochodu X poproszę" i wymieniamy wszystko :D
jak najszybciej o stozkach teraz :D
Czy przedmuch sprężarką filtra powietrza regularnie, powiedzmy raz w miesiącu, może wydłużyć jego żywotność, a przynajmniej poprawić kulturę pracy w jego ostatnich dniach życia
Michu mam pytanie odnosnie olejów tak wiem był odcinek na ten temat ale nie znam odp do rzeczy , mam samochód diesla ostatnio wymienialem olej , w sklepie motoryzacyjnym gosciu nie miał tego oleju co ja chcialem valovline wiec zamowil na drugi dzien 5w40 turbo diesel , ale w tym samym dniu oddałem ten olej bo ogladalem twoj odc o olejach a nie wiedzialem jaki olej byl poprzednio lany wiec wymienilem na 10w40 valvoline universalny do benz i diesla , goscciu sie dziwil i zapytal czy na tym 10w40 wogole bedzie jedzic chodzilo o wtryski pewnie czy nie wykoncze moje pytanie czy jest roznica miedzy olejem universalnym gdzie pisze ze mozna lac do diesla-benzyny a olejem gdzie pisze ze tylko do diesla czy nie wykoncze wtrysków??? tym olejem universalnym (benz-diesel) i turbiny , co sadzisz o olejach valvolina czy warto kupywać czytalem pochlebne opinie czy sie nie przejmowac i wybierac byle jaki olej turbo diesel CZEKAM NA ODPOWIEDZ POZDRAWIAM :)
Czeka mnie wymiana klocków hamulcowych. Z jakiej firmy polecacie?
Super odcinek :)
Michu, mógłbyś zrobić odcinek o wszelkiego rodzaju uzdatniaczach do paliwa, typu "STP", "Xeramic" itp. ? Jest tego mnóstwo na rynku i klienci chętnie to stosują, ale pytanie czy w ogóle warto.
hehe wimienilem filt paliwa ostatnio jak chcialem go przedmuchac o oczy wychodzily ;) naszczescie 1.4 seat wiec nie nie jakis tam przecinak
nie mam teraz czasu obejrzeć. wiec daje "z góry" lapke w gore i obejrzę jutro;)
Ja jeszcze miałem taki przypadek że Mój bmw e34 2.4td na wolnych obrotach gasl. I co się okazało że była zasyfiona siatka przy pompie w baku.
zrób odcinek jak radzić sobie z mechanikami, którzy chcą mi wymienić pół samochodu czyli:
- zgłaszam usterkę np dławi się silnik
- wymieniają cewke, wtryskiwacze, kable
- auto dalej się dławi
części wymienione więc liczą za robociznę i części chociaż usterka dalej jest. co wtedy?
nic, wszedzie tak jest, myslisz ze w ASO tez odrazu wszystko naprawiaja ? tylko tam robocina sama to juz setki za 1h pracy...
ale w takim razie to jest oszukiwanie klienta. jak dla mnie to jest niedopuszczalne żeby obciążać kogoś za swoją nieudolność i brak efektów. mam też świadomość, że problem może być bardziej złożony i nie jest oczywisty ale takie mają ryzyko zawodowe.
AndrewSpec zle ci sie wydaje zawsze mozesz sam naprawic , nikt ci za czesci wstawione nie zwroci kasy w.zadnym warsztacie.. jak ktos jedzie na zabieg do stanow ktorego koszt to 800tys zl a po nim umiera tez myslisz ze rodzinie kase zwroca?
Anonymous jak to nic ? Przecież usługa nie wykonana to o jakiej kasie mowa ?! Zwrot auta i przeprosiny ,że nie są wstanie naprawić . Każde inne postępowanie to oszustwo i naiwność klienta ,że płaci .
Michu zajebiste rób to co robisz i nie przestawaj :)
Dałbyś radę zrobić test żarówek typu h4, h7? Renomowanych firm, jakieś no name, xenon looki, blue vision.
W Grande Punto 1.4 8V 77KM niestety nie ma wymienialnego filtra paliwa. Co wtedy robić? Ja osobiście tankuje paliwo na tych mam nadzieję dobrych stacjach a dwa: nie czekam jak zapala mi się rezerwa, tylko jak w baku jest 15 litrów już jadę na stację paliw.
nic nie ma sie czym przejmowac , to ze nie jezdzisz na rezerwie to bardzo dobrze
Michu a co myslisz o tych dodatkach do paliwa co mozna wlac do baku i podobno ma pomoc silnikowi, ze bedzie lepiej sie zbierał itp?
Polecam dodatek STP do diesla, do czyszczenia wtrysków. Silnik Honda ictdi ciężko odpalał, po wlaniu środka, pali od strzala i lepiej sie zbiera.
można by było dodać do tego odcinka a dokładnie do części o filarach przeciwpyłkowych (kabinowych) kiedy najlepiej wymieniać czy przed zimą a może lepiej t o po zimie?
Jak ważą pełną rolę :) zbieram takie perełki :D dzięki :D
albo tak jak w Oplu 2.2 CDTI jak nie odpowietrzysz układu paliwowego po wymianie filtra paliwa to można sterownik pompy upalić :)
jak mogę wymienić filtr benzyny w Tiguanie 2012 w benzynie producent ciekawostka nie przywiduje wymiany filtra heheh
Pewnego razu zaszedlem do ASO mercedesa zapytałem o filtr kabinowy na co konsultant odparł ,,ale który bo jest ich 6 i jeden z nich kosztuje 2000zl" do dziś tego nie rozumiem
Sędziszów to dobry?
Przy teście power-rury proponuję zrobić też porównanie dźwięku słyszanego w kabinie podczas przyspieszania.
Co sądzisz o Mazda 3 ?? chce kupić pierwszy samochód i zastanawiam się na nim
Łysy, dzięki za Twoje filmiki, wiele z Twoich rad uratowało dupsko mojej volviny :)
ok pytanko.w Alfie 156 filtr paliwa jest w baku.i co w tym wypadku? wymieniać czy nie? i co ile?
Samochód 27 lat, benzyna . Fabryczny filtr paliwa ...który ma się dobrze ;) .
najlepiej zmieniać wszystkie filtry przy wymianie oleju.jest spokój a termin jeden
Michu mam pytanie co ile kilometrów wymieniać filtr powietrza z starą instalacją gazową??? Pozdrawiam :D
ja wlasnie w tej zimy wymieniłem filtr paliwa. No nie wygladal na to by mial 30 czy 50 kkm xD
sa bardzo fajne filmy na yt jak przeplywa paliwo przez nowy i taki po jakims tam przebiegu.
W c4 picasso 1,6 vti. nie ma filtru paliwa i co wtedy?
chętnie obejrzał bym odcniek o tym jak zwiększyć moc samochodu bez turbo (o kilkanascie no może kilkadziesiąt koni) bez wydawania kilkudziesięciu tysięcy
Mam Toyotę Celice i stożkowy filtr powietrza. 0 przyrost mocy, ale silnik wydaje przyjemniejsze dla ucha mruczenie
to gówno tylko syf wpada do silnika
Jackass Wkład wymieniam co 10k km i jeszcze nie miałem żadnego problemu. (jeżdżę na tym 3 lata)
jaka jest różnica w mocy pomiędzy stożkiem za 50 zł z oryginalnym filtrem.????
Ta 15tys km to wytrzyma filtr oleju amsoil na syntetycznym wkładzie a te zamienniki co u nas sprzedają po 20 zł to już po 5tys km potrafią puszczać syf przez zawór zwrotny , który zresztą nie trzyma ciśnienia ...
A co z filtrami sportowymi/wyczynowymi? te które są drogie i się je myje i na sącza olejem? miałem nadzieję że coś o nich powiesz :/
w 1.9 tdi jest zajebisty dostęp do filtrów a do paliwa to już idealny ;)
Pytanie z innej beczki, widzę że korzystacie z NEO tools, czy to dobre narzędzia?
a jak często powinienem wymieniać filtr paliwa (benzyny) jeżdżąc na gazie. rocznie robie 60 tys. km ale w tym czasie zużywam 1 zbiornik benzyny.
Nawet jeśli auto pracuje na gazie to nadal jest pełny obieg paliwa po układzie, najlepiej sobie wymieniać co jakiś czas. Szczególnie ze zazwyczaj filtry paliwa do benzyn nie są drogie :-)
Chyba że ma instalację która wyłącza pompę paliwa. Wtedy paliwo wgl nie krąży po układzie... Tym bardziej że nawet jeśli takiego wyłącznika pompy nie ma, to tylko niewielka część paliwa zostaje popchnięta do silnika a tam ono już stoi. Pompa nie da rady wpompować więcej benzyny, bo benzyna nie ma gdzie ujść. Więc z tym pełnym obiegiem paliwa to nieco przesadziłeś.
Szlep - myślę że spokojnie możesz dwa razy rzadziej.
Proszę się doucz więcej na temat układu paliwowego i przestań pleść bzdury.Paliwo normalnie wraca do baku nawet jeśli silnik pracuje na benzynie. Od tego aby silnik miał wystarczająco paliwa służy regulator ciśnienia paliwa a reszta wraca przewodami powrotnymi. Co do gazu wyłącza się same wtryskiwacze a nie pompę paliwa, oczywiście można ale dużo więcej pracy. Poza tym ciągle przepływająca benzyna chłodzi wtryskiwacze benzynowe przy pracy na gazie.
właśnie nie wiem jak benzyna może chłodzić wtryskiwacze skoro nadmiar paliwa jest zawracany od razu z filtra. filtr jest z regulatorem ciśnienia i jest zamontowany przy baku. z komory silnika chyba nie ma już żadnego powrotu i nie ma też przepływu. zastanawiam sie tylko czy paliwo, które jest zawracane jest po przediltrowaniu czy przed filtrowaniem. mój samochód to octavia II 1.6 MPI. może ktoś wie jak jest zbudowany ten filtr.
Regulator ciśnienia znajduje się na listwie wtryskowej w komorze. Paliwo zawsze jest filtrowane przed wtryskiwaczami, czyli zwracane jest już filtrowane. Filtr to prawdopodobnie PP 836/4 (sprawdź sobie w internecie) i jest chyba z lewej strony pod autem ale tu mogę się mylić bo VAG-a dobrze nie kojarzę ;-)
Ja bym chciał żeby ktoś w końcu przetestował wszelakie filtry Filtronu, wiele osób nie poleca tej marki a po całym internecie chodzą informacje jakoby się mogły nawet rozpadać.
zlaezy jak sie trafi , jakosc rózna
Co do filtrona to już nie filtron, a MANN+HUMMEL Filtration Technology Poland Sp. z o.o. - mann=filtron
Resztę co do jakości można dopowiedzieć sobie samemu :)
nie , filtron robi oddzielnie
A wix? :)
U mnie w pracy opieramy sie na filtronie i nie było ŻADNEJ reklamacji, a te co my wyjmujemy są w typowym stanie zużycia. Ja bym nie opierał się na plotkach z internetu.
Może jestem nadgorliwy, ale ja w swoim Mercedesie W202 2.2 CDi wymieniam olej oraz filtr oleju co 10 tysięcy wraz z filtrem paliwa oraz powietrza. Kabinowy raz do roku, na wiosnę.
jakiej firmy beda testowane filtry stożkowe?
Jak będziecie robić stożek to koniecznie musi być m.in. jakaś turbo benzyna tam powinno to zrobić największą różnicę ;)
E tam, najlepiej jak się da stożek do jakiejś fajnej wolnossącej benzyny, typu sr20 i wtedy te auto zajebiście brzmi. Co do samej mocy to wiadomo ;-)
tez licze na silniki z turbo, a przynajmnije zeby Robert sie wypowiedzial na ten temat
jakiej firmy filtry polecacie?ja ostatnio stosuje manna i jestem zadowolony
Ja jestem pojebany i olej zmieniam co pół roku+ filtr oleju, a resztę filtrów co rok :)
jakiego producenta wybrać olej ?
Hej, a jak się jeździ na LPG to filtry paliwa też się zmienia i co ile?