Jak podłączyć instalację ciśnieniową z naczyniem przeponowym - AFRISOpl
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 1 ธ.ค. 2024
- Podłączenie instalacji ciśnieniowej z naczyniem przeponowym z wykorzystaniem szybkozłącza ASK.
Subskrybuj: www.youtube.co...
Witamy na kanale AFRISOpl,
W dzisiejszym odcinku Tomasz Zając pokaże jak w prosty sposób podłączyć instalację ciśnieniową z naczyniem przeponowym, tak aby w łatwy sposób można było opróżnić naczynie przeponowe bez konieczności opróżniania całej instalacji.
W filmie prezentujemy podłączenie naczynia wzbiorczego, budowę szybkozłącza ASK, montaż, konserwację
Może macie pomysły, o czym zrobić kolejny film? Czekamy na Wasze podpowiedzi w komentarzu :)
Niestety tytuł filmu wprowadza w błąd. Nie dowiedziałem się jak podłączyć naczynie wzbiorcze w instalacje.
Czy można to naczynie przeponowe podłączyć do instalacji wodociągowej wężem zakutym w oplocie stalowym (jakim,jakie oznaczenie).Chodzi o wyeliminowanie hałasu w rurach powstającego w czasie używania automatu spłukującego.Gwałtowne spadki ciśnienia powodują hałas?
Przepisy nie zabraniają przytoczonego przyłącza. Niemniej jednak zalecamy rozwiązanie tradycyjne i sprawdzone tj. sztywne, rurowe, spełniające warunki montażu producenta naczynia przeponowego.
@ryszardbiegun765
1 sekundę temu
Witam mam pytanie , mam kocioł węglowy ,ibufor 800l działa mi to w układzie otwartym.Montuje teraz pompe typu Monoblok ,czy musze dołożyć zbiornik wyrównawczy membramowy? Jeżeli tak ,to jak to zrobić bezpiecznie.Będe wdzięczny za podpowiedz.
Pompy ciepła są montowane wyłącznie w układzie zamkniętym. Oba rodzaje układów (otwarty i zamknięty) muszą być oddzielone od siebie np. wymiennikiem ciepła. Proszę podłączyć pompę ciepła do bufora i wyposażyć układ zamknięty w naczynie wzbiorcze. Co do miejsca montażu naczynia - odsyłamy do naszego filmu poradnikowego th-cam.com/video/qmFGZToPWA8/w-d-xo.html
Jeśli już chodzi o poparzenia, to chyba nie jest rozsądne wymiana przy pracującym kotle, chyba że ktoś chce mieć wybuch w domu?
Zamknięte układy ogrzewania należy zabezpieczać przed nadmiernym wzrostem ciśnienia zaworem bezpieczeństwa oraz naczyniem przeponowym. Ma Pan rację że wszelkiego typu prace konserwacyjne na instalacji ogrzewania należy przeprowadzać na niedziałającej instalacji przy wyłączonym źródle ciepła, aby uniknąć poparzeń. Natomiast jeśli naczynie przeponowe jest połączone z instalacją za pomocą szybkozłącza ASK, to mamy możliwość przeprowadzenia krótkich prac konserwacyjnych na naczyniu bez konieczności wyłączania układu, ponieważ w tym momencie instalacja jest chroniona przez zawór bezpieczeństwa, co redukuje zagrożenie wybuchem praktycznie do zera.
Witam naczynie zasilane od dołu czy to poprawnie a komora gumowa na górze a jak to odpowietrzyć bo między przeponą a cieczą grzewczą nie ma połączenia , hydrauluk tak u nie zastosował i naczynie jest zapowietrzone a ciśnienie w instalacji CO jest niestałe czy nie lepiej zasilać od góry bo w tej chwili naczynie dzwoni jest wypełnione powietrzem i nie spełnia zadania i gdzie można kupić szybkozłączki ?
W zależności od producenta albo modelu naczynia mogą być zasilane od dołu lub od góry, tu trzeba zobaczyć wytyczne producenta. My w ofercie aktualnie nie mamy naczyń wzbiorczych. Proponujemy szybkozłącza z naszej oferty: www.afriso.pl/produkt/77924 lub www.afriso.pl/produkt/77934
Dzien dobry czy ta grupę bezpieczeństwa montujemy na wyjściu z pieca gorącej wody czy na powrocie na dole kotła. Widziałem. Większość na de kotła na powrocie . Czy ma to znaczenie.. Jeśli będzie na wyścigi gorącej wody szybciej się zużyje ?
Dopuszczalne są oba rozwiązania. Często montaż ma miejsce na powrocie, aby na membranę naczynia wzbiorczego oddziaływał czynnik o niższej temperaturze.
Czy można prawidłowo zamontować do instalacji co to naczynie przeponowe szybkozłączem ASK od dołu.
Czy naczynie przeponowe 8 litrów do co zamkniętego dla domku piętrowego ok 100m kwadratowych wystarczy ( 10 grzejników panelowych + 2 grzejniki łazienkowe rurkowe)
Tak, można prawidłowo zamontować do instalacji naczynie przeponowe z szybkozłączem ASK od dołu. Trzeba tylko odpowiednio wkręcić zawór spustowy do szybkozłącza, tak aby spust był skierowany ku dołowi. Aby dobrać naczynie konieczne jest wykonanie ku temu stosownych obliczeń. Przy projektowaniu instalacji projektant zna jej pojemność wodną, pojemność wodną źródła ciepła, zakładane parametry (temperatury) pracy, ciśnienie statyczne oraz ciśnienie otwarcia zaworu bezpieczeństwa.
Gdzie wykopałeś te klapcęgi? ile przeleżały w ziemii?😁
jestem zainteresowany kupnem tych zabezpieczeń , zbiornik przeponowy juz mam nowy i czy w okolicach stolicy jest Państwa serwis lub sklep czy tylko koło Tych ? i czy do zawór 3-drozny nadaje sie do każdego pieca nawet 17-letniego ? już nie itnieje firma została przejeta
Wiek instalacji nie ma znaczenia przy montażu zaworu 3-drogowego. Ale warto po takim czasie ją przepłukać zanim zamontuje się nową armaturę.
Nasze urządzenia można kupić w hurtowniach instalacyjnych - tutaj mapka: afriso.pl/mapa-dostepnosci
Witam, czy w przypadku posiadania zasobnika c.w.u z wężownicą przy zasilaniu z sieci ciepłowniczej miejskiej jest potrzeba instalowania takiego naczynia?
Zalecamy, aby w każdej instalacji c.w.u. stosować naczynia przeponowe niezależnie od źródła ciepła.
Ale czy zamontowac zbiornik gwintem do dolu czy do gory to tego juz zabraklo. Gosc opowiada jak handlowiec nie wierzacy w produkt ktory sprzedaje. Polecam inny film. Niestety dlugi ale koles bardzo dobrze tlumaczy wszystko po co i dlaczego. Naprawde polecam. th-cam.com/video/Jk06wX-o6AI/w-d-xo.html
Celna uwaga!
Mam dwie uwagi: 1: Słowo 'połączając' razi. 2: czemu zawsze w momentach, kiedy chcemy zobaczyć szczegóły następuje cięcie? Na szczęście w części 'konserwacja' widać kierunki kręcenia gwintami. I primo 3: czy teraz nie ma mody na naczynia intalowane do góry zaworem powietrza?
Dziękujemy za cenne uwagi. Odpowiadamy:
1. Niestety błędy językowe się zdarzają. Staramy się je „wyłapywać”, nie zawsze się uda.
2. Wybraliśmy momenty montażu, które według nas są istotne, na które chcieliśmy zwrócić większą uwagę.
3. Można też prawidłowo zamontować do instalacji naczynie przeponowe z wentylem u góry i szybkozłączem ASK od dołu. Przy wyborze pozycji montażu trzeba pamiętać o sprawdzeniu wytycznych producenta danego naczynia wzbiorczego.
Czy są jakieś wymagania w zakresie miejsca montażu takiego naczynia? Czy może ono np. być zainstalowane przy suficie?
Naczynie wzbiorcze powinno być montowane zgodnie z wymogami producenta danego naczynia wzbiorczego. W układzie zamkniętym wysokość naczynia nie ma znaczenia.
Witam, mam pytanie , jak sprawdzić,czy przepona,dętka,. w naczyniu nie jest lub jest pęknięta, pozdrawiam
Jeśli w instalacji jest pęknięte naczynie, to po odkręceniu wentyla powinna pokazać się woda. Przy sprawnym naczyniu przeponowym wzrost ciśnienia między zimnym kotłem a pracą w trybie grzania nie powinien przekraczać 0,4 bara.
Czy można zamontować taki zbiornik w starej instalacji centralnego ogrzewania jako otwarty zbiornik wyrównawczy w najwyższym punkcie? Jeżeli TAK to czy trzeba np wykręcić górny zaworek i np wymontować membranę?
Nie można. Zdecydowanie odradzamy takich prób. Należy umieścić w najwyższym punkcie otwarte naczynie przelewowe.
@@AFRISOpl Witam jak dobić powietrze do zbiornika w układzie zamkniętym c.o na manometrze mamy 0 jak się pali 1.5 bar czy może inna przyczyna?
Ogrzany czynnik się rozszerza, więc ciśnienie wzrasta w instalacji. Naczynia wzbiorcze posiadają króćce do ustawienia ciśnienia przestrzeni powietrznej (zalecane 0,3 bar mniej niż ciśnienie w instalacji).
@@AFRISOpl też mam taką samą sytuację jak kolega wyżej i taki skok ciśnienia jest normalny na zimno z 0 na 1.5b przy 60'C na kotle ?
Wzrost ciśnienia po zagrzaniu wody jest nieunikniony. Trzeba zweryfikować ciśnienie w przestrzeni powietrznej naczynia. Takie gwałtowne skoki ciśnienia nie powinny mieć miejsca w instalacji c.o.
Czy mogę dać naczynie na zasilaniu c.o. w kotle gazowym gdzie temperatura wody z zasilania będzie wynosiła 50 stopni
Należy zweryfikować dokumentację techniczną danego naczynia przeponowego. Dodatkowo większość kotłów ma już wbudowane naczynie przeponowe.
Czy naczynie przeponowe IBO Italy 19l do cwu można zamontować poziomo ? Może ktoś wie bo nie mogę znaleźć żadnej informacji. Z góry dzięki za info. Pzdr
W jaki sposób mogę określić jaki jest zład wody w instalacji aby móc dobrac naczynie przeponowe ?
Mając znaną średnicę i długość orurowania oraz pojemność grzejników można to policzyć. Można również z napełnionej instalacji spuścić wodę do naczynia o znanej objętości i w ten sposób określić zład układu.
@@AFRISOpl Podalbys dokładniejszy przykład ? Załóżmy że mamy kilometr rurki o średnicy wewnętrznej 17mm i dla grzejników podaj proszę jakiś przykład bo bardziej się znasz. Chce to zrozumieć😉
Takie dane można znaleźć na stronach producentów rur, np. pojemność 1 m rury 16x2 o średnicy wewnętrznej 12 mm wynosi 0,12 litra, czyli 1000 m rury = 120 litrów czynnika.
Dzień dobry czy do zwykłego pieca śmieciucha można stosować takie naczynie??
Zależy czy producent źródła ciepła zezwala na pracę w układzie zamkniętym. Jeśli tak, można użyć zaworu bezpieczeństwa i naczynia przeponowego.
@@AFRISOpl aha ale może być niżej jak grzejnik to naczynie ?
Oczywiście. W układzie zamkniętym wysokość montażu naczynia nie ma znaczenia.
@@AFRISOpl w sklepie powiedzieli mi że jak się zagotuje woda to wysadzi piec i ścianę czy jest taka możliwość ?? Co się dzieje jak się gotuje woda w takim układzie zamkniętym ?? Proszę o pomoc
Instalacja w układzie zamkniętym ma odpowiednie urządzenia zabezpieczające: naczynie wzbiorcze (przejmuje nadwyżki objętości ogrzewanej wody - przy wzroście temperatury wody wzrasta jej objętość) i zawór bezpieczeństwa (otwiera się, żeby nie uszkodzić np. kotła zbyt wysokim ciśnieniem).
Co moze byc powodem buczenia przy tym zbiorniczku, jakby chodzil glosno wiatrak. Cisnienie jest ok.
Najszybciej skontaktować się z lokalnym instalatorem celem rozwiązania problemu. Polecani przez nas instalatorzy pod tym linkiem: afriso.pl/mapa-instalatorow
A nie latwiej założyć zaworek kulowy by zakrecic układ caly a za nim wstawic kranil by zlecialo ze zbiornika
Przepisy kategorycznie zabraniają stosowania zaworów odcinających między naczyniem przeponowym a instalacją.
Dzień dobry jak dobić ciśnienia do tego naczynia? Mam takie samo
Dzień dobry czy nowe naczynie wzbuiorcze ma już ciśnienie w sobie. Pale już drugi miesiąc zrobiłem jak ne filmie tylko ze ja do piłem to ciśnienie wida a nie sprawdzałem czy jest w naczyniu w zbiorczy tak chulalo 3 miesiące ciśnienie było teraz spadło. Chyba muszę dobić ciśnienia? Ale powietrzem
Raczej popełniłem błąd bo ja zrobiłem jak tu na filmie ale cisniemie wyszło mi z dobicia wody do naczynia nowego nie dałem ciśnienia zegar pokazywał 2 miesięcy Ok teraz niema ciśnienia. Wydaje mi się że Powino się dobić ciśnienie do zbiornika powietrzem nie jak ja zrobiłem woda.. Chcę teraz dobić ciśnienia niewiem jak. Czy do zbiornika dobić powietrza czy podnieś go woda dobijając .
Aby dobić ciśnienie, należy zdjąć czarny kapturek, połączyć pompę ręczną lub nożną do wentyla i dopompować ciśnienie powietrza do zadanej wartości. Należy przy tym pamiętać, że ciśnienie w poduszce powietrznej kontrolujemy i dobijamy przy opróżnionym naczyniu.
@@AFRISOpl dziękuję bardzo a jakie ciśnienie mam ustawić w tym naczyniu
@@f16-p7s Nastawa ciśnienia w naczyniu przeponowym oscyluje najczęściej w okolicach 1,2-1,5 bar dla instalacji c.o., a 3,5-4 bar dla instalacji c.w.u..
Totalnie zbędna rzecz. Jak będę chciał odciąć wodę do zbiornika to mogę na tą chwilę zakręcić zawór przy wodomierzu. No i jak często wymienia się zbiornik. Poza tym w instrukcji belki bezpieczeństwa cwu ( przynajmniej firmy LFP ) jest uwaga,że nie wolno pomiędzy zbiornikiem a zasilaniem z sieci stosować zaworów odcinających i zwrotnych.
Witam jakie powinno być ciśnienie powietrza w naczyniu?
Ciśnienie w przestrzeni gazowej naczynia przeponowego określa jego producent. Zwykle jest ono podane na tabliczce znamionowej naczynia. Jeżeli nie widnieje taka informacja na tabliczce znamionowej, to na pewno jest ta wartość określona w instrukcji montażu i użytkowania w tabeli z danymi technicznymi urządzenia.
AFRISOpl Dźięki
Afrisopl, jesteście pewni tej odpowiedzi? Wg mnie ciśnienie jest zależne od kilku parametrów instalacji, na której pracuje(wysokości instalacji oraz urządzenia)
Oczywiście ma Pan/Pani rację. Każda instalacja ogrzewania jest inna i panują w niej inne warunki. Aby mieć pewność co do zastosowania odpowiedniego naczynia przeponowego, należy wykonać projekt instalacji, z którego będzie wynikało jakie ciśnienie powinno panować w instalacji oraz przestrzeni powietrznej naczynia i następnie takie ustawić. Zaś ciśnienie wstępne (fabryczne) naczynia, zawsze podane jest na tabliczce znamionowej i jest ono z reguły dobrane tak, by duża część instalacji działała jednak przy nim poprawnie.
0,3 bar niższe niż w instalacji.
Witam jestem w trakcie montażu instalacji i mam takie pytanie po założeniu naczynia przeponowego najpierw pompuje naczynie potem napelniam instalacje?czy nowego naczynia się nie pompuje bo ma gaz w środku?
Naczynie przeponowe fabrycznie posiada pewną wartość ciśnienia wstępnie w przestrzeni powietrznej. Dopiero po napełnieniu instalacji do ciśnienia roboczego należy zweryfikować, czy wartość ciśnienia w naczyniu jest odpowiednia, czy też należy ją zmienić.
@@AFRISOpl dziękuję za pomoc
Ile litrów ma naczynie z filmu?
To naczynie przeponowe ma objętość 5 litrów.
Masakra. Nic się nie dowiesz tylko czas zmarnujesz. Dno !!!
Lipa, że w tym zaworku spustowym nie ma małego pokrętła