Naczynie przeponowe przeplywowe stosuje sie z tym dedykowanym trojnikiem, bo ta grupa ma taką średnicę, że woda będzie omywała naczynie tylko przy wzroscie ciśnienia powyzej cisnienia wstepnego membrany. Byłem na szkoleniu w Wąbrzeźnie. Stosowanie grupy bezpieczenstwa c.w.u. z żeliwa też jest tak średnio odpowiedzialne. Zawsze się zastanawialem, na jakiej podstawie LFP uzyskalo dopuszczenie do wody pitnej. Kolejna sprawa, to kwestia estetyki. Jak juz prawidlowo montowac naczynie przeplywowe typu reflex dd, czy imi aquapresso, wypadaloby je zamontowac na rurze doplywowej do podgrzewacza, a nie na grupie. Ciekawostka, przy duzych instalacjach (kotlownia w bloku), producent zaleca montaz naczynia na bypassie, aby nie dławić przeplywu na glownej nitce. Ale jak mniemam, Panowie mają doswiadczenie w instalacjach domkowych.
Proszę zwrócić uwagę, że grupa bezpieczeństwa jest w tym przypadku przerobiona i pełni funkcję trójnika o którym Pan wspomina, woda przepływa przez grupę bezpieczeństwa i obmywa kierownicę przepływu naczynia przeponowego, kierownica jest tak samo zagłębiona jak w przypadku trójnika dedykowanego, średnica też jest taka sama czyli 1'', co do samego podłączenia to woda przepływa przez grupę i kierowana jest bezpośrednio do zbiornika C.W.U. Co do kwestii estetyki i praktyczności nie widzę żadnego powodu do polemiki, pozostaje jeszcze kwestia samego żeliwa, nie znalazłem negatywnych informacji co do stosowania z wodą, LPF posiada odpowiednie certyfikaty pozwalające dopuszczać z wodą, mało tego ich produkty są stosowane w całej europie. Tu link do informacji jakie materiały można stosować z wodą: portalkomunalny.pl/plus/artykul/zastosowanie-zeliwa-i-stali-w-sieciach-wod-kan/ Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia.
@danielstarula226 mogę prosić o poradę. Mam kolektor słoneczny ciśnieniowy. Wszystko działa ok, ale z zaworu bezpieczeństwa przy upałach kapie woda. Dokupiłem teraz naczynie przeponowe do CWU, będę go montował na dniach zastanawia mnie tylko jakie ciśnienie powinienem do niego nabić. Jeżeli np. w ciągu nocy ciśnienie na ciepłej wodzie jest 3,5 bar to naczynie też powinienem nabić na 3,5 bar czy więcej. Będę wdzięczny za odpowiedź osoby która się zna. Ja jestem amatorem nie mam w tym doświadczenia.
Jam mam tylko zawór 6 bar i wiadereczko i też jest zajebiscie XD jak na miesiąc nazbiera się litr wody to wszystko, i nie mam problemu 20 lat i jakoś nic nie rozwala w domu
Zrób tak samo jak będziesz miał zbiornik z 300-500 litrów. 6 barów to też dla instalacji nic fajnego, wężyki lubią strzelać, baterie gorszej jakości przeciekać. Nie bardzo rozumiem po co szukać oszczędności na poziomie 300zł.
@@nalesnik5319 mam 400 l i w instalacji 2 bary, 6 bar to jest zawór bezpieczeństwa a nie ciśnienie które utrzymuje. Takie ciśnienie pojawia się jak nikogo nie ma w domu i musi być upalny dzień bo mam kolektory. W tym roku wymieniłem jeden bojler 250l z 2005roku na małą termę, dziwne że tyle wytrzymał skoro piszesz że to nic fajnego dla instalacji
@Ad4mPPG Zbiorników nic nie będzie raczej, ale np. Tanie baterie często leją powyżej 4-5 barów, starsze wężyki też wtedy lubią strzelić, a to nic fajnego. Masz bardzo niskie ciśnienie w instalacji i być może to ratuje sytuację. W wodociągach często jest 4-5 barów i wtedy rozgrzewając cały zbiornik to tej wody trochę by się wylało.
Kompletna bzdura! Najgorzej, gdy ktoś chce poprawiać konstruktorów. Z punktu widzenia konstrukcyjnego, jest kompletnie obojętnie w jakiej pozycji zamontujemy naczynie wzbiorcze. Można nawet... poziomo. Cały "wykład" nie ma sensu, gdyż każdorazowo, po odkręceniu kranu z ciepłą wodą, naczynie całkowicie się opróżnia z wody. Jeżeli stosujemy grupę bezpieczeństwa, naczynie (a szczególnie o tak dużej pojemności jak widzimy na filmie) powinno wisieć, gdyż w pełni napełnione, łatwo może zostać zerwane. Jeśli koniecznie chcemy, aby było zamontowane króćcem do dołu, musimy zastosować zawiesie opaskowe. Poza tym, tylko dwóch producentów oferuje grupy z otworami od czoła i są to otwory technologiczne. Co w takim razie w przypadku grup trwale zamkniętych? A co z naczyniami mającymi króciec przyłączeniowy z boku jak w przypadku naczyń 50+ firmy R****x? Przelotowe podłączenie grupy bezpieczeństwa, w przypadku typowej instalacji, gdzie naczynie stosujemy w celu kompensacji też nie ma sensu. Podłączenie takie stosuje się w instalacji podwyższającej ciśnienie. Ale to są inne naczynia i nie o nich tu mowa. Plastikowy element to nie "kierownica" gdyż nie mamy do czynienia z bojlerem. W skrócie, element ten służy do rozproszenia strumienia wody i ma chronić powierzchnię membrany przed kierunkowym uderzeniem wody. Stosowanie sprzęgła przy naczyniu c.w.u. faktycznie nie jest konieczne w przeciwieństwie do c.o. lub instalacji solarnej. Tu brak takiego elementu jest zbrodnią. No i tak na koniec: zakwalifikowanie sposobu podłączenia naczynia jako głównej przyczyny powstawania legionelli, nie mieści się w żadnej ocenie.
Panie Krzysztofie, nie bez powodu do zbiorników przeponowych dobrych i cenionych producentów dołączany jest trójnik mosiężny, zapraszam do obejrzenia tego filmu, z pewnością rozwieje Pana wątpliwości: th-cam.com/video/Jk06wX-o6AI/w-d-xo.htmlsi=QrpAX8EwPKNG4Bgc
@@onoze Nie, nie rozwiał. To są wszystko domowe pomysły instalatorów, którzy na siłę próbują zabłysnąć i umieścić to w sieci. Takie filmy robią dużo złego. Bo komu i do czego mogą posłużyć? Specjaliści uzupełniają swoją wiedzę na profesjonalnych szkoleniach, które przy okazji są dobrym miejscem do wymiany doświadczeń. A klienci naoglądają się i potem mają głowy pełne wątpliwości, bo każdy z Was opowiada co innego. Różnica między nami polega na tym, że Pan jest instalatorem a ja serwisantem. I to ja poprawiam po Was te wszystkie wynalazki. Nie dalej jak w ubiegłym miesiącu przerabiałem taki obwód bezpieczeństwa. Naczynie 28 litrów ktoś powiesił właśnie tak, jak Pan proponuje. Z upływem czasu powietrze uszło z części gazowej i naczynie było prawie pełne. Gospodarz sprzątając trącił naczynie, które się urwało. Kotłownia zalana, brak ciepłej wody. Proszę opierać się na zaleceniach markowych producentów. Naczynia, które Panowie pokazujecie w swoich filmach to naczynia tanie i bardzo niskiej jakości (proszę zwrócić uwagę na spaw: ktoś się uczył spawać?) więc ich producenci są "cenieni" za niską jakość. Ale skoro Pan nie uważa firmy R****x za wiodącą w tym temacie, to zapewne nie przekonam Pana. Ja swoją wiedzę zdobyłem właśnie na szkoleniach w tej firmie i bazuję na ich dokumentacji i zaleceniach.
@@krzysztofstarzycki5149 Po naszej firmie niczego Pan nie poprawiał, również Pana nie oceniamy, co do samych autoryzacji i APS posiadamy takie i również dokonujemy odbiorów. Miłego dnia Panu życzymy 👍…
@@onoze Dziękuję. Proszę się nie obrażać. Każdy, kto publikuje swoje materiały na YT automatycznie wystawia się na ocenę. Tak to działa i po to są komentarze oraz słynne "łapki" w górę ale również w dół. Ja chętnie poddaję się ocenie i chętnie słucham uwag a najchętniej tych krytycznych. To pomaga się rozwijać i nie powielać błędów, które przecież KAŻDY popełnia. Ale jeśli Pana uraziłem, mogę usunąć moje wypowiedzi. Pozdrawiam i również życzę miłego dnia 👋
@@onoze a będzie więcej odcinków z uruchamianiem używanych klimatyzatorów ?
หลายเดือนก่อน
bakterie legionella rozwijają się w tempereaturze powyżej 25 stopni więc nie ma szans zeby powstaly w naczyniu przeponowym który montowany jest przy zimnej wodzie, przed zasobnikiem C.W.U. Zreszta, od lat tak ludzie robia i nie bylo zakazen legionelli w domach z tego powodu
Zgadzam się, jeśli by był problem to czemu wszystkie listwy renomowanych producentów wymuszają montaż naczyniem do dołu? Czemu też producenci w instrukcji zezwalają na taki montaż? U siebie tak mam od lat, wszędzie montuje kroccem do góry, każdy hydraulik jakiego znam tak robi. Nigdy nie miałem z tego tytułu problemów, także takie tam herezje żeby się oglądało.
Wreszcie ktoś wytłumaczył to mądrze i pokazał jak wykonać
@@kamilpyza4071 Cieszę się, że mogłem pomóc, miłego dnia.
Brawo.
Trzymaj się ;-)
Żaden problem, miłego dnia.
Czy to jest potrzebne czy nie to nie wnikam, ale na logikę po co to robić jeśli montuje to na zasilaniu i na zasobniku mam ustawione 55-60 stopni?
Zapomniałeś , że cisnienie wypycha wodę?
Naczynie przeponowe przeplywowe stosuje sie z tym dedykowanym trojnikiem, bo ta grupa ma taką średnicę, że woda będzie omywała naczynie tylko przy wzroscie ciśnienia powyzej cisnienia wstepnego membrany. Byłem na szkoleniu w Wąbrzeźnie.
Stosowanie grupy bezpieczenstwa c.w.u. z żeliwa też jest tak średnio odpowiedzialne. Zawsze się zastanawialem, na jakiej podstawie LFP uzyskalo dopuszczenie do wody pitnej.
Kolejna sprawa, to kwestia estetyki. Jak juz prawidlowo montowac naczynie przeplywowe typu reflex dd, czy imi aquapresso, wypadaloby je zamontowac na rurze doplywowej do podgrzewacza, a nie na grupie.
Ciekawostka, przy duzych instalacjach (kotlownia w bloku), producent zaleca montaz naczynia na bypassie, aby nie dławić przeplywu na glownej nitce. Ale jak mniemam, Panowie mają doswiadczenie w instalacjach domkowych.
Proszę zwrócić uwagę, że grupa bezpieczeństwa jest w tym przypadku przerobiona i pełni funkcję trójnika o którym Pan wspomina, woda przepływa przez grupę bezpieczeństwa i obmywa kierownicę przepływu naczynia przeponowego, kierownica jest tak samo zagłębiona jak w przypadku trójnika dedykowanego, średnica też jest taka sama czyli 1'', co do samego podłączenia to woda przepływa przez grupę i kierowana jest bezpośrednio do zbiornika C.W.U. Co do kwestii estetyki i praktyczności nie widzę żadnego powodu do polemiki, pozostaje jeszcze kwestia samego żeliwa, nie znalazłem negatywnych informacji co do stosowania z wodą, LPF posiada odpowiednie certyfikaty pozwalające dopuszczać z wodą, mało tego ich produkty są stosowane w całej europie.
Tu link do informacji jakie materiały można stosować z wodą: portalkomunalny.pl/plus/artykul/zastosowanie-zeliwa-i-stali-w-sieciach-wod-kan/ Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia.
@danielstarula226 mogę prosić o poradę. Mam kolektor słoneczny ciśnieniowy. Wszystko działa ok, ale z zaworu bezpieczeństwa przy upałach kapie woda. Dokupiłem teraz naczynie przeponowe do CWU, będę go montował na dniach zastanawia mnie tylko jakie ciśnienie powinienem do niego nabić. Jeżeli np. w ciągu nocy ciśnienie na ciepłej wodzie jest 3,5 bar to naczynie też powinienem nabić na 3,5 bar czy więcej. Będę wdzięczny za odpowiedź osoby która się zna. Ja jestem amatorem nie mam w tym doświadczenia.
Jam mam tylko zawór 6 bar i wiadereczko i też jest zajebiscie XD jak na miesiąc nazbiera się litr wody to wszystko, i nie mam problemu 20 lat i jakoś nic nie rozwala w domu
Zrób tak samo jak będziesz miał zbiornik z 300-500 litrów. 6 barów to też dla instalacji nic fajnego, wężyki lubią strzelać, baterie gorszej jakości przeciekać. Nie bardzo rozumiem po co szukać oszczędności na poziomie 300zł.
@@nalesnik5319 mam 400 l i w instalacji 2 bary, 6 bar to jest zawór bezpieczeństwa a nie ciśnienie które utrzymuje. Takie ciśnienie pojawia się jak nikogo nie ma w domu i musi być upalny dzień bo mam kolektory. W tym roku wymieniłem jeden bojler 250l z 2005roku na małą termę, dziwne że tyle wytrzymał skoro piszesz że to nic fajnego dla instalacji
@Ad4mPPG Zbiorników nic nie będzie raczej, ale np. Tanie baterie często leją powyżej 4-5 barów, starsze wężyki też wtedy lubią strzelić, a to nic fajnego. Masz bardzo niskie ciśnienie w instalacji i być może to ratuje sytuację. W wodociągach często jest 4-5 barów i wtedy rozgrzewając cały zbiornik to tej wody trochę by się wylało.
masz subika
@@PROinstal dziękujemy 👍❄️
spoko, jeszcze taki mały szczegół odnośnie zawora bezpieczeństwa-zawór niepowinien być montowany od dołu.
Kompletna bzdura! Najgorzej, gdy ktoś chce poprawiać konstruktorów. Z punktu widzenia konstrukcyjnego, jest kompletnie obojętnie w jakiej pozycji zamontujemy naczynie wzbiorcze. Można nawet... poziomo. Cały "wykład" nie ma sensu, gdyż każdorazowo, po odkręceniu kranu z ciepłą wodą, naczynie całkowicie się opróżnia z wody. Jeżeli stosujemy grupę bezpieczeństwa, naczynie (a szczególnie o tak dużej pojemności jak widzimy na filmie) powinno wisieć, gdyż w pełni napełnione, łatwo może zostać zerwane. Jeśli koniecznie chcemy, aby było zamontowane króćcem do dołu, musimy zastosować zawiesie opaskowe. Poza tym, tylko dwóch producentów oferuje grupy z otworami od czoła i są to otwory technologiczne. Co w takim razie w przypadku grup trwale zamkniętych? A co z naczyniami mającymi króciec przyłączeniowy z boku jak w przypadku naczyń 50+ firmy R****x?
Przelotowe podłączenie grupy bezpieczeństwa, w przypadku typowej instalacji, gdzie naczynie stosujemy w celu kompensacji też nie ma sensu. Podłączenie takie stosuje się w instalacji podwyższającej ciśnienie. Ale to są inne naczynia i nie o nich tu mowa.
Plastikowy element to nie "kierownica" gdyż nie mamy do czynienia z bojlerem. W skrócie, element ten służy do rozproszenia strumienia wody i ma chronić powierzchnię membrany przed kierunkowym uderzeniem wody.
Stosowanie sprzęgła przy naczyniu c.w.u. faktycznie nie jest konieczne w przeciwieństwie do c.o. lub instalacji solarnej. Tu brak takiego elementu jest zbrodnią.
No i tak na koniec: zakwalifikowanie sposobu podłączenia naczynia jako głównej przyczyny powstawania legionelli, nie mieści się w żadnej ocenie.
Panie Krzysztofie, nie bez powodu do zbiorników przeponowych dobrych i cenionych producentów dołączany jest trójnik mosiężny, zapraszam do obejrzenia tego filmu, z pewnością rozwieje Pana wątpliwości: th-cam.com/video/Jk06wX-o6AI/w-d-xo.htmlsi=QrpAX8EwPKNG4Bgc
@@onoze Nie, nie rozwiał. To są wszystko domowe pomysły instalatorów, którzy na siłę próbują zabłysnąć i umieścić to w sieci. Takie filmy robią dużo złego. Bo komu i do czego mogą posłużyć? Specjaliści uzupełniają swoją wiedzę na profesjonalnych szkoleniach, które przy okazji są dobrym miejscem do wymiany doświadczeń. A klienci naoglądają się i potem mają głowy pełne wątpliwości, bo każdy z Was opowiada co innego.
Różnica między nami polega na tym, że Pan jest instalatorem a ja serwisantem. I to ja poprawiam po Was te wszystkie wynalazki. Nie dalej jak w ubiegłym miesiącu przerabiałem taki obwód bezpieczeństwa. Naczynie 28 litrów ktoś powiesił właśnie tak, jak Pan proponuje. Z upływem czasu powietrze uszło z części gazowej i naczynie było prawie pełne. Gospodarz sprzątając trącił naczynie, które się urwało. Kotłownia zalana, brak ciepłej wody.
Proszę opierać się na zaleceniach markowych producentów. Naczynia, które Panowie pokazujecie w swoich filmach to naczynia tanie i bardzo niskiej jakości (proszę zwrócić uwagę na spaw: ktoś się uczył spawać?) więc ich producenci są "cenieni" za niską jakość. Ale skoro Pan nie uważa firmy R****x za wiodącą w tym temacie, to zapewne nie przekonam Pana. Ja swoją wiedzę zdobyłem właśnie na szkoleniach w tej firmie i bazuję na ich dokumentacji i zaleceniach.
@@krzysztofstarzycki5149 Po naszej firmie niczego Pan nie poprawiał, również Pana nie oceniamy, co do samych autoryzacji i APS posiadamy takie i również dokonujemy odbiorów. Miłego dnia Panu życzymy 👍…
@@onoze Dziękuję.
Proszę się nie obrażać. Każdy, kto publikuje swoje materiały na YT automatycznie wystawia się na ocenę. Tak to działa i po to są komentarze oraz słynne "łapki" w górę ale również w dół. Ja chętnie poddaję się ocenie i chętnie słucham uwag a najchętniej tych krytycznych. To pomaga się rozwijać i nie powielać błędów, które przecież KAŻDY popełnia. Ale jeśli Pana uraziłem, mogę usunąć moje wypowiedzi.
Pozdrawiam i również życzę miłego dnia 👋
@@onoze a będzie więcej odcinków z uruchamianiem używanych klimatyzatorów ?
bakterie legionella rozwijają się w tempereaturze powyżej 25 stopni więc nie ma szans zeby powstaly w naczyniu przeponowym który montowany jest przy zimnej wodzie, przed zasobnikiem C.W.U. Zreszta, od lat tak ludzie robia i nie bylo zakazen legionelli w domach z tego powodu
Zgadzam się, jeśli by był problem to czemu wszystkie listwy renomowanych producentów wymuszają montaż naczyniem do dołu? Czemu też producenci w instrukcji zezwalają na taki montaż? U siebie tak mam od lat, wszędzie montuje kroccem do góry, każdy hydraulik jakiego znam tak robi. Nigdy nie miałem z tego tytułu problemów, także takie tam herezje żeby się oglądało.
Jakie naczynie ?
Zamontuj takie w Niemczech to ci powiedzą wracaj do Polski 😂
To jest naczynia do CWU jakbyś nie wiedział