Potwierdzam, jeden z najlepszych materiałów na kanale !!! Chciałbym więcej takich technicznych filmów, objaśniających wybrana zagadnienia, pokazujących nowości w hyraulice/automatyce itp ! Panie Stanisławie bardzo dobra robota !
Najlepszy materiał na kanale! Czekam na więcej takich informacji. Mógłbyś omawiać też co stosujesz i po co to służy, aby laik też wiedział :D Fajnie jakbyś też zobrazował w jakim momencie powinno być to zastosowane w rozumieniu do całej instalacji :) Przed kotłem czy za kotłem oraz za wodomierzem :D Rysunków technicznych nigdy za mało.
Panie Stanisławie super Pan tłumaczy. Tej wiedzy nikt nie chce przekazywać, bo od tego trzeba zacząć, że hydraulicy bazują na ciśnieniu zadanym przez producenta zbiornika. Wiele razy widziałem bańki montowane odwrotnie niż nawet strzałka zaleca o dobrowolnej pojemności. Wśród wielu hydraulików panuje partyzantka. Pozdrawiam i więcej takich produkcji proszę.
0:59 Woda znajduje się wewnątrz balonu z gumy (membrany) więc kiedy się rozszerza to balon się rozciąga a nie kurczy jak wspomniano na filmie. Poduszka powietrzna jest pomiędzy ściankami naczynia a membraną i przeciwdziała rozciąganiu balonu z gumy. Kiedy woda stygnie powietrze naciskając na powierzchnię balonu powoduje jego kurczenie i wypieranie wody ze środka w kierunku zasobnika cwu.
Świetny film! Brawo! Dużo dobrych pożytecznych informacji. Jako laik zaprojektowałem (na kartce narazie) jakiś czas temu instalacje pod bojler elektryczny w domku letniskowym , po obejrzeniu filmu zrobiłem rewizje tego projektu. Teraz stał się bardziej kompaktowy, i trochę tańszy.
Panie Stanisławie, może jakiś filmik o buforach ciepła w instalacjach z kotłami na paliwa stałe. Szczególnie interesowała by mnie możliwość łączenia kilku buforów w momencie kiedy kotłownia nie jest wystarczająco wysoka do montażu jednego, większego bufora. I jakie są plusy/minusy różnych połączeń buforów.
Fajny odcinek. Teraz jest sporo aplikacji do dobierania średnicy rur, wielkości pompy obiegowej czy właśnie naczynia wzbiorczego. Można też z prostego wzoru to obliczyć. Chociaż osobiście korzystałem z niego tylko raz w szkole na zajęciach :) Co do dobierania na procenty, to jak miałem kiedyś egzamin energetyczny, egzaminatorami była grupka starszych panów już na emeryturze. I właśnie jeden z nich podkreślał, ze pojemność naczynia dla instalacji CO, to powinno być 5-10% pojemności zładu, o ile dobrze pamiętam. Takiego zaworu z wbudowanym zwrotnym i miejscem na manometr chyba jeszcze nie widziałem. Znowu się czegoś nauczyłem z Pana filmów. Ja dla wody często montowałem naczynka reflexa powieszone odwrotnie niż to szare na filmie. Mocowane do ściany na opaskę. Takie zielone przepływowe tylko raz, przy maszynowni na dwóch pompach ciepła Thermia 80kW. Były 3 zasobniki po 1000 litrów połączone układem Tichelmana i właśnie takie przepływowe naczynia. Sama firma reflex bardzo dobra. W OPECu jakieś 95-99% to mieliśmy właśnie ich naczynia. Od małych 50 litrowych po takie po 2-3 metry sześcienne. Jak kiedyś w jednym pękła przepona, to po wyjęciu wielka jak kołdra :) Sama przepona, albo tylko jej naprawa to koszt kilku tysięcy. Reflex miał też bardzo fajne urządzenia które pilnowały ciśnienia w instalacji i automatycznie dopuszczały wodę, odgazowywały ją, regulowały ciśnienie w naczyniu. Ale to już typowo urządzenia na węzły i stacje. Na prawdę dobra firma.
Witam. Mam kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny i jest on podłączony z bojlerem 150l i teraz pytanie czy musi być naczynie przeponowe w instalacji cwu i dlaczego oraz jeśli tak to 8l czy 12l. Będę bardzo wdzięczny za poradę.
Witam Mam pytanie, jak prawidłowo i bezpiecznie po zamontowaniu tego naczynia wzbiorczego, uzupełnić wodę ? Stary się rozszczelnił i trzeba było wymienić Sporo wody z instalacji wyciekło pewnie ok 50 litrów.
super film ale czy to naczynie można zamontować zaworkiem ciśnieniowym skierowanym w dół ? tak jak na to zezwala flamco? W sumie naczynia mają podobnie zbudowane ale szybkozłącza na inne patenty
Czy nie ma zagrożenia że takie naczynie (to zielone montowane nad rurą) się zapowietrzy? Jak go wtedy odpowietrzyać skoro nie ma odpowietrznika na samej górze ?
Mam problem z wyciekami ze zbiornika tego typu przeponowego. Wyciek mam pomiędzy flanszą a zbiornikiem. Podejrzewam, że dokręcam śruby flanszy za mocno. Jaki jest zalecany moment dokręcania tych śrub.?
Witam. Mały szczegół: zawór bezpieczeństwa SYR (w tym przypadku 1915, choć lepiej 2115) powinien być zamontowany pionowo z wyrzutem skierowanym w dół za pomocą kolanka. Pozdrawiam.
Co innego brak ściśliwości, a co innego rozszerzalność cieplna. Metale też nie są ściśliwe, a jednak rozszerzalność temperaturową mają (mosty, linie energetyczne, szyny kolejowe są specjalnie projektowane przy uwzględnieniu tego zjawiska). Woda zmienia swoją gęstość i objętość w stosunku do temperatury. I to właśnie jest zagrożeniem. Bo zamknięty układ wodny i właśnie brak ściśliwości wody spowoduje rozwalenie układu jak woda się "rozszerzy" (zwiększy swoją objętość).
Ogólnie przyjmuje się, że ciecz doskonała jest pozbawiona : lepkości ( tarcia wewnętrznego), ściśliwości, rozszerzalności cieplnej, zmian ciężaru objętościowego i gęstości pod wpływem czynników zew., możliwości stawiania oporów przy rozciąganiu i możliwości zamiany energii mechanicznej na cieplną. Ciecz idealna "istnieje" - w równaniu Bernoulliego...
Super film, lubię Cię oglądać. Jedna uwaga: powietrze zawiera 78% azotu. Często o tym myślę, a dziś zapytałem o to chatGPT i rzuć okiem, co opdowiedział. Co o tym myślisz? To doskonałe pytanie, które porusza temat efektywności i sensowności stosowania azotu w kontekście jego powszechnej obecności w powietrzu. Rzućmy okiem na argumenty za i przeciw: Argumenty za stosowaniem czystego azotu: Brak wilgoci: Powietrze zawiera wilgoć, która może prowadzić do korozji felg lub metalowych elementów w układzie (np. w naczyniach przeponowych). Azot jest suchym gazem. Mniejsze zmiany ciśnienia przy różnicach temperatur: Azot ma nieco stabilniejszy współczynnik rozszerzalności cieplnej niż powietrze. Dzięki temu ciśnienie w oponach waha się mniej przy zmianach temperatury. Dłuższe utrzymanie ciśnienia: Molekuły azotu są większe od tlenu, więc przenikają przez ścianki opon wolniej niż tlen, co oznacza, że ciśnienie w oponach spada wolniej. Bezpieczeństwo w naczyniach przeponowych: W naczyniach azot zmniejsza ryzyko korozji wewnętrznych elementów układu (np. wymienników ciepła). Argumenty przeciw stosowaniu azotu: Już pompując powietrze, mamy 78% azotu: Faktycznie, wtłaczając zwykłe powietrze, wprowadzamy większość azotu. Różnica to zaledwie 21% tlenu i niewielka ilość innych gazów (jak argon czy CO₂). Koszty: Użycie czystego azotu jest droższe niż pompowanie powietrzem. Trudno uzasadnić ten wydatek w codziennych zastosowaniach. Minimalny wpływ na korozję: Jeśli naczynie przeponowe lub układ jest odpowiednio zabezpieczony (np. przez warstwy ochronne), ryzyko korozji od tlenu w powietrzu jest minimalne. W normalnych warunkach różnice są niezauważalne: W typowym użytkowaniu pojazdów czy domowych układów grzewczych różnica w ciśnieniu czy trwałości jest marginalna. Podsumowanie: Stosowanie azotu ma sens w sytuacjach, gdzie kluczowe jest ograniczenie wilgoci, stabilność ciśnienia lub minimalizacja korozji (np. w sportach motorowych, lotnictwie czy w układach przemysłowych). Jednak w większości codziennych zastosowań, takich jak pompowanie opon samochodowych czy domowych naczyń przeponowych, powietrze atmosferyczne jest wystarczające i bardziej ekonomiczne.
Witam widzę że ma pan nie samowitą wiedzę. Mam pytanie posiadam centralne na zwykły piec na węgiel, podgrzewam wodę w bojlerze z podwójnym plaszczem i mam problem, jak nagrzeję wodę nap, do 60 /C i jak zaczyna mi spadać na piecu to automatycznie ściąga mi gorącą wodę z bojlera, jest jakiś sposób by po nagrzaniu wody do 60 w bojlerze a na piecu mogło być 50/C by ta woda trzymała swoją Temperaturę.
Witam mam pytanie jaki dobrał by pan naczynie przepłonowe do cyrkulacji zbiornik 300 l z dwiema wezownicami zasilany będzie przez pięć na pellet 16 kW zawór bezpieczeństwa 10 bar
Działa ale do czasu. Ten kto nie ma naczynia przeponowego w CWU a ma wodę z wodociągów, będzie miał problemy albo już je ma. W nowych, elektronicznych licznikach wody jest wewnątrz zawór zwrotny, który przepuszcza wodę tylko w jednym kierunku. U mnie zamontowali taki licznik kilka miesięcy temu. Jeśli w starej instalacji założą ci taki licznik (muszą go wymieniać co ok 10 lat) albo masz przy bojlerze zawór zwrotny to podczas podgrzewania wody CWU, za każdym razem rośnie ciśnienie i będzie się lało z zaworu bezpieczeństwa co spowoduje wzrost rachunków za wodę. Dodatkowo po odkręceniu kranu z ciepłą wodą nastąpi gwałtowny spadek ciśnienia. Takie gwałtowne skoki ciśnienia powodują znaczne skrócenie żywotności baterii w łazience, innych kranów i bojlera i częstsze awarie. Nie są to tanie elementy a najgorsze jest to że zagrożenie często nie jest dostrzegane przez użytkowników. W większości nowych instalacji zawór zwrotny (antyskażeniowy) jest wymagany przy liczniku z powodów bezpieczeństwa. Dzięki temu nie ma ryzyka że potencjalnie skażona woda cofnie się przez licznik i skazi wodę u sąsiadów. Widziałem taką starą i niebezpieczną instalacje. Przy uruchamianiu studni z hydroforem należało zakręcić zawór przy liczniku. Jeśli się o tym zapomniało to woda ze studni trafiała przez licznik do wodociągów i sąsiadów. Dodatkowym plusem zaworu zwrotnego przy liczniku jest to że po awarii wodociągów, bojler pod sufitem i rurociąg nie zapowietrzy się ponieważ woda z bojlera nie ucieknie w kierunku licznika. W skrajnych przypadkach gdzie nie ma ani jednego zaworu bezpieczeństwa lub jest ale zaślepiony, zatkany lub zablokowany z powodu długiego nieużywania, od starości, rdzy lub kamienia, ciśnienie urośnie do nieskończoności aż rozerwie najsłabsze elementy w instalacji.
Hej, świetny materiał! 4:42 wspominasz o montażu naczynia pionowo wylotem wody do dołu. W filmiku o kotłowni peletowej th-cam.com/video/Saq3AVyTP9A/w-d-xo.html oba naczynia zamontowane są wylotem wody do góry. Wyjaśnisz dlaczego?
Tam masz jedno do co na wsporniku i drugie od flamco tez nie przeplywowe. Dlatego montowane w dól. Refix DD wychodzi 2x drożej i nie każdy chce dopłacić
nie jestem hydraulikiem ale patrząc na to rozwiazanie nie sadze zeby bylo to przeplywowe chyba bardziej marketing, poza tym standardowych zbiornikach woda rozszerza sie i zmniejsza powodujac jakis ruch i w tym zbiorniku
Czytajac na stronie producnta Refix DD z systemem flowjet, zawor bezpieczenstwa powinien byc zamontowany miedzy zimna woda a naczyniem a nie tak jak Pan to zrobil miedzy naczyniem a zbiornikiem . Pewnie bedzie to dzialac natomiast jest to zrobione inaczej niz wskazuje procucent.
I ma to sens tak jak producent napisał bo najpierw naczynie wzbiorcze ma zadziałać a później zawór bezpieczeństwa, dodatkowo powinien być w pionie. Ogólnie mała przeróbka, ale trzeba narzucać napisy na filmy jeżeli coś jest do skorygowania.
Szanowny Panie, mam pytania: 1. Naczynie przeponowe zastostosowane na instalacji C.O w górnej części instalacji. Jak wpływa to na jego pojemność? 2. Naczynie przeponowe zastostosowane na instalacji C.O w dolnej części instalacji. Jak wpływa to na jego pojemność? Byłbym wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam !!
Witam. Postaram się wyjaśnić. Objętość naczynia dobiera się tylko pod kątem nadmiaru objętości czynnika w CAŁEJ instalacji podczas ogrzewania go, jaki ma w siebie przejąć . Nie ważne, gdzie ono będzie. Jednak najlepiej aby nie było wyżej niż najwyższy punkt instalacji C.O. To cisnienie pregazu w naczyniu jest zależne od jego miejsca w instalacji. Zasada doboru ciśnienia pregazu jest taka: Cisnienie pragazu naczynia musi być o 0,2 BAR wyższe , niż cisnienie statyczne słupa wody pomiędzy króćcem naczynia a najwyższym punktem instalacji. Czyli jeżeli krociec naczynia będzie np. 2,5 metra niżej niż najwyższy punkt instalacji, to Twoje ciśnienie statyczne tego słupa wody na króćcu naczynia na 0,25 BAR. Plus 0,2 BAR = 0,45 BAR - takie jest odpowuednie ciśnienie poduszki powietrznej w tak wysoko zamontowanym naczyniu. Jest najniższe skuteczne ciśnienie poduszki powietrznej aby w razie nieszczelnosci w najwyższym punkcie układu móc wypchać z siebie całą wodę aby zaspokoić ten wyciek jak najdłużej. Natomiast ciśnienie w instalacji CO, mierzymy w najniższym jej punkcie, i na ono wynosić: ciśnienie statyczne całego słupa wody mierzone w najniższym punkcie instalacji PLUS 0,3 BAR. Jeżeli słup wody pomiędzy najniższym a najwyższym punktem Twojej instalacji ma np 11 metrów , to będzie 1,1 BAR + 0,3 BAR = 1,4 BAR. To jest Twoje ciśnienie w takiej instalacji mierzone w najniższym jej punkcie. Jest to najniższe skuteczne ciśnienie cieczy w układzie, aby zapewnić jej całkowite napełnienie aż ponad najwyższy punkt instalacji oraz o tę różnicę 0,1 BARa na starcie na siłę wpychamy nieco cieczy do naczynia przeponowego mając pewność, że nie jest ono puste. Oczywiście zasady: wszystkie pomiary na wszędzie zimnym czynniku i pompy wyłączone, całą instalacja połączona, żadnych odciętych sekcji. Ciśnienie w naczyniu mierzymy i uzupelniamy jak na filmie podano - odcięte od sieci i puste w środku z króćcem wolnym na ciśnienie atm. Pozdrawiam.
Witam, czy w przypadku posiadania zasobnika c.w.u z wężownicą przy zasilaniu z sieci ciepłowniczej miejskiej jest potrzeba instalowania takiego naczynia?
Super przedstawiony temat. Będę w niedługim czasie instalował zbiorniki buforowe, a mam system otwarty, no i muszę kupić większe naczynie, zastanawiam się czy przejść na system zamknięty czy pozostać na otwartym ? Co byś poradził ?
@@StanisawMigas kocioł mam tłokowy 28 kw, bufory 2000 l będą nagrzane do 80 stopni, oprócz tego mam 300 l zbiornik c.w.u, naczynie 150 l to u mnie konieczność, zastanawiałem się nad zmianą systemu bo zbiornik systemu otwartego to koszt podobny do naczynia do systemu zamkniętego, a korzyści większe, dlaczego Pana zdaniem lepszy byłby dla mnie system otwarty ?
Ostatnie pytanko... czy mozna prosic o zestawienie tych elementów w opisie? Wisze na telefonie ze sklepem i pytaja co tam jeszcze potrzeba, a ja zapisuje i widze ze kilka rzeczy jest uzytych w filmie ktore wydaja sie oczywiste dla hydraulika ale ja nie bardzo kojarze co tam sie dzieje. Na koniec. Po co zawór zwrotny skoro woda ma przeplywac regulujac cisnienie?
a ja mam pytanie do programu, w okienku MOC podaję moc kotła czy moc wężownicy w zasobniku, dla wyjaśnienia: zasobnik ciepłej wody podłączony będzie do kotła gazowego
Cześć Miner. Teoretycznie podajesz moc wężownicy lub maksymalną moc, jaką zapewniasz dla układu podgrzewania c.w.u., ale... :) W praktyce może się zdarzyć sytuacja, że masz kocioł gazowy o mocy nominalnej 20 kW (tutaj na potrzeby zrozumienia problemu załóżmy, że instalacja nie pracuje z priorytetem c.w.u. tylko w warunkach obliczeniowych masz przewidziane 10 kW na ogrzewanie, a 10 kW na potrzeby c.w.u.). Teraz tak, obliczeniowo wszystko wygląda fajnie i niby można dobrać zasobnik c.w.u. na warunki nominalne. Tyle tylko, że ja jestem zwolennikiem przewidywania sytuacji, co może pójść nie tak i staram się zawsze zabezpieczyć instalację dla najgorszej, możliwej sytuacji. A co tutaj może pójść nie tak? Automatyka może ulec awarii, zawory na potrzeby ogrzewania mogą zostać zamknięte i w takiej sytuacji, cała moc kotła może pójść na potrzeby podgrzania wody użytkowej. W takim wypadku, jeżeli wężownica spiralna jest w stanie odebrać nadwyżkę ciepła to na zasobnik pójdzie pełna moc, tj. 20 kW. Kiedy taka sytuacja nie nastąpi? Kiedy np. opory wężownicy spiralnej w zasobniku będą większe niż wysokość podnoszenia pompy (wówczas wymiana ciepła będzie się odbywać tylko na pierwszych odcinkach wężownicy). Wtedy woda zacznie się gotować i zawór bezpieczeństwa wyrzuci nadmiar ciepła (oczywiście cały czas zakładając sytuację, że automatyka kotła ulega awarii). Jeżeli moja odpowiedź Ci się podobała to zapraszam Cię również na swoją stronę poświęconą projektowaniu, tj. swiadomyprojektant.pl Pozdrawiam.
Witam. Mam problem z którym nie mogę sobie poradzić. Mianowicie. Założyłem naczynie przeponowe 12l przy c.w.u. Ciśnienie wstępne ustawiłem na 3.5bar. Następnego dnia po rozpaleniu w piecu ciśnienie rośnie do 6 bar i wybija zawór bezpieczeństwa. Zakręcam zawór na dopływie zimnej wody, odkręcam kran z ciepła wodą i ciśnienie znowu jest 0. Co może być powodem spadku ciśnienia w naczyniu przeponowym?
witam, mam łączną powieszchnie podlogi 300m2 w tym hala 200m2 na ile petli podzielic halę? jak dac duże naczynie wyrownawcze bedzie sasobnik cieplej wody okolo 500l dzieki za info,
Witam, mam pytanie od pewnego czasu kiedy zaczyna mi podgrzewać zbiornik na ciepłą wodę to mi rośnie ciśnienie do ponad 6 barów i zawór puszcza, a wcześniej tak się mi nie działo,czy to normalne??, mam wszystko tak jak ma być zrobione zawory, naczynie itp
Dobry materiał aale ; czy to tak ciężko zamieścić naklejkę - ile barów / dla danego naczynia przeponowego , i kropka / Trzeba , aż szukać aplikacji , i robić wyliczenia ?
Umnie leci woda z zaworu bezpieczenstwa hydraulik stwierdzil ze zawysokie cisnienie w wodociagah i trzeba zalozyc zawór regulacyjny czy to pomoze nowa instalacja
Jest jeszcze jeden aspekt stosowania zaworu spustowego przy naczyniu c.w.u, mianowicie szybka wymiana anody magnezowej. Moim Klientom kupuję od razu drugą do pierwszej wymiany, aby im weszło w krew. Oni nie pamiętają, instalatorzy też nie zawsze. Grupa bezpieczeństwa c.w.u z odpowietrznikiem automatycznym nie sprawdza się, gdyż woda ma dużo więcej kamienia kotłowego, niż woda w centralnym ogrzewaniu. Piony ciepłej wody użytkowej z cyrkulacją próbowano zakańczać odpowietrznikami aut., gdy ktoś miał dwa piony wodne, a z kuchni robił pokój (kuchnia "szła" do pokoju sąsiadującego z łazienką). Na ostatniej kondygnacji cyrkulacja stawała ze względu na zapowietrzenie się. Po wstawieniu automatów były zalania.
3 ปีที่แล้ว
Czy podgrzewacz ATLANTIC 300l można użyć jako bufor do centralnego ogrzewania(układ zamknięty)
Ja mam ten dylemat,,ze mamy kocioł gazowy ,dwu funkcyjny I często Na pietrze czy na dole odkręcając wodę ciepłą ok ale,jak zakręcam to rura wali Nie wiem co jest ,Zaznaczam ze dom był już kupiony z instalacja
Czy mogę podłączyć zbiornik wzbiorczy reflex de 8 z bojlerem 50l (max temp 70 stopni co 30 dni)przy pomocy elastycznego węża ciśnieniowego ze stali CrNi. Wytrzymałość węża 15 bar.
gebo mnie tym razem miło zaskoczyło 😁 i widzę, że juz nie tylko ja montuję naczynia zaworem/wentylem do góry 😁👍👍 program reflex bardzo przydatny, używam od kilku lat
Mam pytanie w związku z tym montażem wentylem do góry...otóż w jaki sposób odpowietrzy się naczynko ? zawór jest do dopompowania powietrza i nie ma dostępu do powietrza wewnątrz naczynia...
@@sawekszlendak50 przy naczyniu,tzn na wentylu, instalator ustawia odpowiednie ciśnienie:dobija lub upuszcza nadmiar gazu. to jest PRZEPONOWE,a więc ciśnieniowe naczynie.to nie odpowietrznik, żeby coś odpowietrzyć
@@on9676Nie chodzi mi o wentyl, wiadomo jest do regulacji ciśnienia, temat jest w tym że w naczynku znajduje się balon w którym znajduje się woda i gdy naczynko jest zamontowane wlotem do balonu do dołu to przy napełnianiu naczynka powietrze tam znajdujące się nie ma przy takim montażu ujścia....
@@on9676 Jaki gaz ? pompujesz powietrze,.... w środku jest balon wypełniony wodą z jednej strony a z drugiej strony pompujemy powietrze tworząc poduszkę do odebrania nadciśnienia i jeżeli zamontujemy naczynko odwrotnie to i w środku balona pozostanie powietrze, i pytanie jak to się odpowietrzy ? jeżeli przy napompowaniu jest takie ważne ciśnienie to ta druga poduszka będzie zbędna, będzie oszukiwać pomiar ciśnienia
Dzien dobry, a wie ktoś może albo może zmierzyć jaka jest sama wysokość zestawu flowjet + ten trójnik dostarczany w zestawie z naczyniem. Chce kupic naczynie Refix DD8 + flowjet itd i sie zastanawiam jak wysoki taki zestaw będzie po podlaczeniu jak na filmie, bo miejsce mam ograniczone między kotlem gazowym a zasobnikiem ktory stoi pod nim. Z góry dzięki za odpowiedzi.
swietny material. pana filmiki wiele daja. bardzo dobra robota. mam pytanie. czy majac kocial gazowy kondensacyjny stosowac sprzeglo hydrauliczne czy nie ? z tego co wiem im wieksz roznica miedzy zasilaniem a powrotem tym lepiej. dodam ze niestety mam mieszana instalacje. dol 85% podlogowka dodatkowo 3 grzejniki -lazienka ganek +sypialnia. gora planowane sa 3 grzejniki 2 w jednym pomieszczeniu oraz lazienka i tam ''drabinka" lazienkowa a do powrotu przez RTL podlaczona podlogowka na ok 5 m2. by nie stosowac sprzegla myslalem o przewymiarowaniu grzejnikow na gorze-ktore dopiero bede kupowal i puszczenie na nie temp jaka bede sasilal podlogowke 40-45 °C. Poczatkowo planowalem zrobic oddzielne sterowanie gory i dolu by wyeliminowac ryzyko przegrzewania, ale by ograniczyc ilosc pomp z tego zrezygnowalem i tez jak mi sie wydaje eliminuje potrzebe montazu sprzegla hydraulicznego. by nie przegrzewalo czegos to glowice termostatyczne beda zamykaly zasilenia grzejnikow. jezeli to nie problem prosze o rade. serdecznie pozdrawiam
A czy jeśli naczynie będzie podłączeniem do góry i dostanie się jakiś śmieć na membranę, to od tego serwisowania to tylko membranę można uszkodzić. Nie lepiej sprawdzić ciśnienie po napełnieniu i je później utrzymywać. ps moje naczynie przegniło u góry po 8 latach bez serwisowania.
Żadne śmieci nie powinny się dostać do naczynia z tego względu że w tej instalacji nie krąży woda natomiast temperatura jak najbardziej, Dzięki zawodowi zamontowanemu nad naczyniem przy serwisie naczynie można odłączyć od instalacji bez spuszczania czynnika grzewczego z instalacji, Są naczynia przeponowe które zaledwie wytrzymują rok podłączone do instalacji więc pańskiej i tak długo wytrzymało ja osobiście wolę montować naczynia firmy w Flamco lub Reflex to jak dotąd na naszym rynku najwyższa półka.
Cześć, Twoje materiały są bardzo konkretne i łatwe w odbiorze, bardzo mi się to podoba. Czekam na kolejne tematy. Jeśli to możliwe to zastosuj mikrofon zewnętrzny bo słabo słychać, to jedyna wada. Pozdrawiam
Armatura jak i naczynie przeponowe wedle informacji producenta to max 70 stopni. Natomiast doczytałem iż przepisy przewidują temperaturę ciepłej wody użytkowej na poziomie 55-60°C. W temperaturze 55°C Legionella żyją około 20 minut, a w temperaturze 60°C - około 2 minut. Giną natomiast w temperaturze ok. 70°C.
Mam problem - woda kapie z zaworu bezpieczeństwa (od tygodnia) . Mam naczynie VAREM 8l , boiler 140l . piec 11kW , latem grzałka 2kW , Ciśnienie za reduktorem 2,8-3 . instalacja działa 3 rok - naczynie nie serwisowane od początku - Pytanie -Czy faktycznie co roku trzeba sprawdzać i dopompowywać to naczynie,.?? czy może zawór trzeba wymienić,.?
Naczynia trzeba serwisować co roku, Nabij ciśnienie do naczynia o 0,2 bara większe niż w sieci wodociągowej oczywiście naczynie przy nabijaniu powinno być odłączone od instalacji. Zawór bezpieczeństwa raczej nie jest uszkodzony ale zdarza się że podgrzybek zaworu wpada jakiś drobny brud i wtedy zawór cieknie w takiej sytuacji należałoby wyczyścić zawór bezpieczeństwa a jeśli jest to niemożliwe to wymienić.
@@StanisawMigas z zaworu cieknie tylko gdy grzałka grzeje bąć jeśli jest włączony piec i woda nagrzana . Woda z wodociągów ma 0,6 bara za reduktorem dokładnie pokazuje 0.28 bara. Boję się odkręcać naczynia ale spuszcze wodę z bojlera i poluzuje anodę ,żeby zeszło ciśnienie. A później do pompuje. Z obliczeń w aplikacji wychodzi że powinienem mieć 0,26 bara. Zmierzę przed pompowaniem jakie jest ciśnienie w naczyniu.
Dziś miałem chwilkę więc zająłem się naczyniem i tak troszkę kombinowałem, żeby nie odkręcać naczynia i nie spuszczać 140l jeszcze ciepłej wody . A więc : zakręciłem dopływ wody z wodociągu , odkręciłem kran w umywalce upuszczając ciśnienie i wodę i upuściłem ok 3l wody zaworkiem spustowym pod bojlerem . jak usłyszałem , że w bojler zasysa powietrze sprawdziłem manometrem samochodowym ciśnienie w naczyniu przeponowym -Brak wychyłu wskazówki ,Brak syczenia powietrza! I tak bezpiecznie za pomocą pompki rowerowej powoli zacząłem pompować . Usłyszałem powietrze napełniające balon w naczyniu ,a co za tym idzie balon wypychał wodę z naczynia która wylewała się do umywalki . Po 100 pompkach sprawdzając manometrem ukazał się pierwsze wynik 0,5 . Więc dobiłem do 2.8 ponieważ za zaworem mam 3 bary. i wszystko wróciło do normy . Naczynie o 4 latach było puste - przyczyna kapania z zaworu bezpieczeństwa usunięta. Dziękuję za pomoc.
Panie Stanisławie czy skoro jest to naczynie przepływowe, to po co kombinujemy ze stawianiem tego urządzenia? Jeżeli wisi, to przepływ w jakiś sposób wypłuka tą wodę tak czy siak, przecież woda tam non stop krąży w CWU. Woda z wodociągów ile może mieć temperatury? Legionella ma sprzyjające warunki w 25-45 stopniach, zatem skoro mamy ryzyko zapowietrzenia, to nie lepiej je zwyczajnie powiesić? Przecież ono jest montowane na zimnej wodzie przed zbiornikiem CWU. Chyba, że chodzi o wagę urządzenia i ryzyko zerwania gwintu w pozycji wiszącej.
Bardzo dziękuję za pouczający materiał.. Barak mi linków do użytych materiałów a tych zaworków, śrubunkow itp jest bardzo dużo... fajnie by było podać linki dokładnie nazwy symbole
Z góry dziękuję z podanie skorzystam bo mam do zrobienia instalacje z kotłem gazowym .o dziwo instalator kotła wspomniał o 1 naczyniu przeponowym. A widzę że większość montuje 2 naczynia hmm?? pozdrowki z okolic Prochowice Lubin DLS
@@StanisawMigas Dzwoniłem do firmy Reflex i polecili mi przepon Refix DC i tam niestety nie ma przepływu wody.Do dużych wymienników muszą być duże przepony i przelotowo na rurze ich nie zamontuje się. Pozdrawiam.
Witam - pytanie - czy jak przewymiaruje naczynie przeponowe to bedzie zle - np. zasobnik 200l -a dam 30l zamiast 18-19 l- to jedno- podlogowka 15 petli po jakies 90m - jaka grupe zalozyc - chodzi mi o naczynie przeponowe - piec ekogroszek - prosze o odpowiedz
Jeśli się prze wymiaruje naczynie przeponowe to nic złego się nie stanie czy to będzie CO czy CWU Jeśli chodzi o centralne ogrzewanie to w tym wypadku Kocioł powinien być zabezpieczony Wężownicą schładzającą lub tak zwanym strażakiem A jeśli chodzi o naczynia przeponowe to na pewno nie mniejsze niż 25 l i oczywiście odpowiedni zawór bezpieczeństwa i to radzę przeczytać instrukcje będzie w niej napisane do jakich ciśnień producent dopuszcza pracą układzie zamkniętym o ile dopuszcza
@@StanisawMigas Albo się zmieniły przepisy, albo ja coś kiedyś źle przeczytałem. Ale z tego co się dowiedziałem to do układów CO z kotłem na paliwo stałe nie wolno stosować układów zamkniętych z naczyniem przeponowym tylko układy otwarte z naczyniem wyrównawczym (wzbiorczym).
Zawór Gebo ma na sobie zamontowany zaworek spustowy.Dlaczego Pan ten zaworek wykręcił (pozbył się go), a następnie za zaworem Gebo na trójniku wkręcił zawór spustowy ze złączką do węża.Czy tym zaworkiem spustowym zamontowanym na zaworze Gebo nie mażna spuścić wody z zasobnika c.w.u.?Proszę o odpowiedż.Pozdrawiem
Krzysztof Świerk oczywiście ze się da spuścić wodę tym zaworkiem tylko proszę sobie wyobrazić ile będzie trwało spuszczenie 300 l wody . W miejsce zaworka wykręciłem manometr .
Stanisławie bardzo ważne pytanie. Jak mam odpowietrzyć omawiane w filmie naczynie przeponowe , które "stoi na głowie". Normalnie wiszące naczynie odpowietrzyę bez problemu. A co z reflex przepływowym? Przecież przy pierwszym napuszczeniu wody zostanie w nim poduszka powietrzna. Jak pozbyć się tego powietrza?
Dzieki za dobry film. Hydraulik nie zamontowal u mnie naczynia przeponowego tylko zawór bezpieczenstwa pod zlewem gdzie goraca woda skapuje do kanalizacji. Zmieniam teraz podgrzewacz zbiornikowy i czytam o tym ze trzeba stosowac to naczynie przeponowe. BIAWAR EW 200.81. Pytanie - czy naczynie przeponowe odgrywa tylko role regulatora cisnienia w isntalacji? Czy faktycznie pomaga w zabijaniu bakterii w wodzie zgromadzonej w podgrzewaczu? Czy jesli mam ten zawór bezpieczenstwa gdzies pod umywalką to naczynie przeponowe moze byc pominiete? W sumie widze ze chyba jest niezbedne ale nie wiem. Dzieki za odpowiedz.
Znaczenie przy zasobnikach ciepłej wody jest praktycznie niezbędne po to by kompensować ciśnienie powstałe przy podgrzewaniu wody a sam zawór bezpieczeństwa jak sama nazwa wskazuje jest dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku gdy z naszego naczynia zejdzie ciśnienie, naczynie wcale nie pomaga przy zabijaniu bakterii ma tylko kompensować ciśnienie Naczynie przeponowe również zapobiega uszkodzeniu bojlera Na wskutek zbyt dużego ciśnienia
@@StanisawMigas dziekuje, ostatnie pyt. (Zacytuje hydraulika ktory przyglada sie mojej instalacji i gotuje na montaz nowego podgrzewacza) "naczynie przeponowe stosuje sie tylko w instalacji CO, a mala instalacja domowa jak Twoja moze obejsc sie bez przepony". Po obejrzeniu tego filmu zgadzam sie z koniecznoscia stosowania naczynia ale czy to oznacza ze bede w sytuacji kiedy to klient bedzie mowil co jest dla mnie lepsze od samego hydraulika, ktory jest przekonany ze sam zawór wystarczy? Moja niewielka i stalacja sklada sie z pompy glebinowej, hydroforu, stacji uzdatniania i podgrzewacza. Brakuje tylko naczynia przeponowego 😁
@@WDDWTV "odgrzewam kotleta", ale jeśli w Twojej instalacji od hydroforu (czyli zbiornika z poduszką powietrzną) nie ma po drodze jakiegoś zaworu zwrotnego, reduktora, który działa podobnie jak zawór zwrotny itp armatury, to możesz pominąć naczynie przeponowe przed bojlerem, hydrofor powinien przejąć jego funkcję. Ale to musisz dokładnie sprawdzić, czy w stacji uzdatniania nie ma, a coś czuję, że może być...
Witam panie Stasiu. Ciekawe czy przepisy określają coroczny serwis zbiorników przeponowych czy to tylko zalecenia producentów. Zrozumiałe, że zwykła dbałość o bezpieczeństwo wręcz zmusza do takiego serwisu, ale jak to ludzie... nie pokażesz przepisu to znaczy, że nie trzeba. Mógłby Pan pomóc?
Bardzo dziękuję za filmik. Niby proste i oczywiste a wielu dobiera na chybił-trafił.
Potwierdzam, jeden z najlepszych materiałów na kanale !!! Chciałbym więcej takich technicznych filmów, objaśniających wybrana zagadnienia, pokazujących nowości w hyraulice/automatyce itp ! Panie Stanisławie bardzo dobra robota !
Najlepszy materiał na kanale! Czekam na więcej takich informacji. Mógłbyś omawiać też co stosujesz i po co to służy, aby laik też wiedział :D Fajnie jakbyś też zobrazował w jakim momencie powinno być to zastosowane w rozumieniu do całej instalacji :) Przed kotłem czy za kotłem oraz za wodomierzem :D Rysunków technicznych nigdy za mało.
O tym jak to naczynie zamontować pokarze w filmie jak będę wykańczał kotłownie w której ma być zamontowane to naczynie 👍
Można tez zakręcić wodę przy liczniku odkręcić kran by ciśnienie spadło i wtedy dobić powietrze
Dziękuję, wreszcie film który tłumaczy zasady działania
Kolejny konkretny film :)
Panie Stanisławie super Pan tłumaczy. Tej wiedzy nikt nie chce przekazywać, bo od tego trzeba zacząć, że hydraulicy bazują na ciśnieniu zadanym przez producenta zbiornika. Wiele razy widziałem bańki montowane odwrotnie niż nawet strzałka zaleca o dobrowolnej pojemności. Wśród wielu hydraulików panuje partyzantka. Pozdrawiam i więcej takich produkcji proszę.
Pojawiło się pytanie o zapowietrzeniu, ale bez odpowiedzi jak odpowietrzyć odwrócony zbiornik?
bardzo informacyjny film. dziękuję
Dzieki, milo posłuchać fachowca
0:59 Woda znajduje się wewnątrz balonu z gumy (membrany) więc kiedy się rozszerza to balon się rozciąga a nie kurczy jak wspomniano na filmie. Poduszka powietrzna jest pomiędzy ściankami naczynia a membraną i przeciwdziała rozciąganiu balonu z gumy. Kiedy woda stygnie powietrze naciskając na powierzchnię balonu powoduje jego kurczenie i wypieranie wody ze środka w kierunku zasobnika cwu.
Świetny film! Brawo! Dużo dobrych pożytecznych informacji. Jako laik zaprojektowałem (na kartce narazie) jakiś czas temu instalacje pod bojler elektryczny w domku letniskowym , po obejrzeniu filmu zrobiłem rewizje tego projektu. Teraz stał się bardziej kompaktowy, i trochę tańszy.
Super.Jak ustalić ilość wody w instalacji c.o. aby dobrać naczynie bo hydraulik zapomniał?
Panie Stanisławie, może jakiś filmik o buforach ciepła w instalacjach z kotłami na paliwa stałe. Szczególnie interesowała by mnie możliwość łączenia kilku buforów w momencie kiedy kotłownia nie jest wystarczająco wysoka do montażu jednego, większego bufora. I jakie są plusy/minusy różnych połączeń buforów.
Witam serdecznie, czy moglibyśmy prosić o wyjaśnienie pojecia "grupy pompowe"?
Jak określić zład wody w instalacji aby dobrac naczynie przeponowe ?
4:38 W jaki sposób membrana wypełni się wodą, jeżeli zainstalujemy naczynie w pionie dolotem skierowanym w dół?
Bardzo fajny i przydatny materiał.
Dziękuje Motywujecie mnie 👍😄
Fajny odcinek. Teraz jest sporo aplikacji do dobierania średnicy rur, wielkości pompy obiegowej czy właśnie naczynia wzbiorczego. Można też z prostego wzoru to obliczyć. Chociaż osobiście korzystałem z niego tylko raz w szkole na zajęciach :) Co do dobierania na procenty, to jak miałem kiedyś egzamin energetyczny, egzaminatorami była grupka starszych panów już na emeryturze. I właśnie jeden z nich podkreślał, ze pojemność naczynia dla instalacji CO, to powinno być 5-10% pojemności zładu, o ile dobrze pamiętam. Takiego zaworu z wbudowanym zwrotnym i miejscem na manometr chyba jeszcze nie widziałem. Znowu się czegoś nauczyłem z Pana filmów. Ja dla wody często montowałem naczynka reflexa powieszone odwrotnie niż to szare na filmie. Mocowane do ściany na opaskę. Takie zielone przepływowe tylko raz, przy maszynowni na dwóch pompach ciepła Thermia 80kW. Były 3 zasobniki po 1000 litrów połączone układem Tichelmana i właśnie takie przepływowe naczynia.
Sama firma reflex bardzo dobra. W OPECu jakieś 95-99% to mieliśmy właśnie ich naczynia. Od małych 50 litrowych po takie po 2-3 metry sześcienne. Jak kiedyś w jednym pękła przepona, to po wyjęciu wielka jak kołdra :) Sama przepona, albo tylko jej naprawa to koszt kilku tysięcy. Reflex miał też bardzo fajne urządzenia które pilnowały ciśnienia w instalacji i automatycznie dopuszczały wodę, odgazowywały ją, regulowały ciśnienie w naczyniu. Ale to już typowo urządzenia na węzły i stacje. Na prawdę dobra firma.
Witam. Mam kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny i jest on podłączony z bojlerem 150l i teraz pytanie czy musi być naczynie przeponowe w instalacji cwu i dlaczego oraz jeśli tak to 8l czy 12l. Będę bardzo wdzięczny za poradę.
Jakie powinno być ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym cwu ? Pozdrawiam
Witam
Mam pytanie, jak prawidłowo i bezpiecznie po zamontowaniu tego naczynia wzbiorczego, uzupełnić wodę ?
Stary się rozszczelnił i trzeba było wymienić
Sporo wody z instalacji wyciekło pewnie ok 50 litrów.
super film ale czy to naczynie można zamontować zaworkiem ciśnieniowym skierowanym w dół ? tak jak na to zezwala flamco? W sumie naczynia mają podobnie zbudowane ale szybkozłącza na inne patenty
Czy nie ma zagrożenia że takie naczynie (to zielone montowane nad rurą) się zapowietrzy? Jak go wtedy odpowietrzyać skoro nie ma odpowietrznika na samej górze ?
Super. Masz gdzieś spis części?
Mam problem z wyciekami ze zbiornika tego typu przeponowego. Wyciek mam pomiędzy flanszą a zbiornikiem. Podejrzewam, że dokręcam śruby flanszy za mocno. Jaki jest zalecany moment dokręcania tych śrub.?
Witam. Mały szczegół: zawór bezpieczeństwa SYR (w tym przypadku 1915, choć lepiej 2115) powinien być zamontowany pionowo z wyrzutem skierowanym w dół za pomocą kolanka. Pozdrawiam.
Dzięki pozdrawiam 👍
świetny materiał...woda się rozszerza... chyba wrócę do podstawówki...40 lat temu ciecze były nieściśliwe...
Co innego brak ściśliwości, a co innego rozszerzalność cieplna. Metale też nie są ściśliwe, a jednak rozszerzalność temperaturową mają (mosty, linie energetyczne, szyny kolejowe są specjalnie projektowane przy uwzględnieniu tego zjawiska). Woda zmienia swoją gęstość i objętość w stosunku do temperatury. I to właśnie jest zagrożeniem. Bo zamknięty układ wodny i właśnie brak ściśliwości wody spowoduje rozwalenie układu jak woda się "rozszerzy" (zwiększy swoją objętość).
Ogólnie przyjmuje się, że ciecz doskonała jest pozbawiona :
lepkości ( tarcia wewnętrznego),
ściśliwości,
rozszerzalności cieplnej,
zmian ciężaru objętościowego i gęstości pod wpływem czynników zew.,
możliwości stawiania oporów przy rozciąganiu i
możliwości zamiany energii mechanicznej na cieplną.
Ciecz idealna "istnieje" - w równaniu Bernoulliego...
Super film, lubię Cię oglądać.
Jedna uwaga: powietrze zawiera 78% azotu. Często o tym myślę, a dziś zapytałem o to chatGPT i rzuć okiem, co opdowiedział. Co o tym myślisz?
To doskonałe pytanie, które porusza temat efektywności i sensowności stosowania azotu w kontekście jego powszechnej obecności w powietrzu. Rzućmy okiem na argumenty za i przeciw:
Argumenty za stosowaniem czystego azotu:
Brak wilgoci: Powietrze zawiera wilgoć, która może prowadzić do korozji felg lub metalowych elementów w układzie (np. w naczyniach przeponowych). Azot jest suchym gazem.
Mniejsze zmiany ciśnienia przy różnicach temperatur: Azot ma nieco stabilniejszy współczynnik rozszerzalności cieplnej niż powietrze. Dzięki temu ciśnienie w oponach waha się mniej przy zmianach temperatury.
Dłuższe utrzymanie ciśnienia: Molekuły azotu są większe od tlenu, więc przenikają przez ścianki opon wolniej niż tlen, co oznacza, że ciśnienie w oponach spada wolniej.
Bezpieczeństwo w naczyniach przeponowych: W naczyniach azot zmniejsza ryzyko korozji wewnętrznych elementów układu (np. wymienników ciepła).
Argumenty przeciw stosowaniu azotu:
Już pompując powietrze, mamy 78% azotu: Faktycznie, wtłaczając zwykłe powietrze, wprowadzamy większość azotu. Różnica to zaledwie 21% tlenu i niewielka ilość innych gazów (jak argon czy CO₂).
Koszty: Użycie czystego azotu jest droższe niż pompowanie powietrzem. Trudno uzasadnić ten wydatek w codziennych zastosowaniach.
Minimalny wpływ na korozję: Jeśli naczynie przeponowe lub układ jest odpowiednio zabezpieczony (np. przez warstwy ochronne), ryzyko korozji od tlenu w powietrzu jest minimalne.
W normalnych warunkach różnice są niezauważalne: W typowym użytkowaniu pojazdów czy domowych układów grzewczych różnica w ciśnieniu czy trwałości jest marginalna.
Podsumowanie:
Stosowanie azotu ma sens w sytuacjach, gdzie kluczowe jest ograniczenie wilgoci, stabilność ciśnienia lub minimalizacja korozji (np. w sportach motorowych, lotnictwie czy w układach przemysłowych). Jednak w większości codziennych zastosowań, takich jak pompowanie opon samochodowych czy domowych naczyń przeponowych, powietrze atmosferyczne jest wystarczające i bardziej ekonomiczne.
Ilosc tych zaworów przyprawia o zawrót głowy 😅 ogólnie pełna profeska
2
Dzień dobry, czy taki zawór serwisowy z dwukierunkowym przepływem jest znormalizowany? czy współpracuje również ze zbiornikami innych producentów?
Witam widzę że ma pan nie samowitą wiedzę. Mam pytanie posiadam centralne na zwykły piec na węgiel, podgrzewam wodę w bojlerze z podwójnym plaszczem i mam problem, jak nagrzeję wodę nap, do 60 /C i jak zaczyna mi spadać na piecu to automatycznie ściąga mi gorącą wodę z bojlera, jest jakiś sposób by po nagrzaniu wody do 60 w bojlerze a na piecu mogło być 50/C by ta woda trzymała swoją Temperaturę.
Witam mam pytanie jaki dobrał by pan naczynie przepłonowe do cyrkulacji zbiornik 300 l z dwiema wezownicami zasilany będzie przez pięć na pellet 16 kW zawór bezpieczeństwa 10 bar
Dlaczego w nowych instalacjach zaczęto stosować naczynia przeponowe na CWU? W starych tego nie ma, a wszystko działa i ma się dobrze.
Działa ale do czasu. Ten kto nie ma naczynia przeponowego w CWU a ma wodę z wodociągów, będzie miał problemy albo już je ma. W nowych, elektronicznych licznikach wody jest wewnątrz zawór zwrotny, który przepuszcza wodę tylko w jednym kierunku. U mnie zamontowali taki licznik kilka miesięcy temu. Jeśli w starej instalacji założą ci taki licznik (muszą go wymieniać co ok 10 lat) albo masz przy bojlerze zawór zwrotny to podczas podgrzewania wody CWU, za każdym razem rośnie ciśnienie i będzie się lało z zaworu bezpieczeństwa co spowoduje wzrost rachunków za wodę. Dodatkowo po odkręceniu kranu z ciepłą wodą nastąpi gwałtowny spadek ciśnienia. Takie gwałtowne skoki ciśnienia powodują znaczne skrócenie żywotności baterii w łazience, innych kranów i bojlera i częstsze awarie. Nie są to tanie elementy a najgorsze jest to że zagrożenie często nie jest dostrzegane przez użytkowników. W większości nowych instalacji zawór zwrotny (antyskażeniowy) jest wymagany przy liczniku z powodów bezpieczeństwa. Dzięki temu nie ma ryzyka że potencjalnie skażona woda cofnie się przez licznik i skazi wodę u sąsiadów. Widziałem taką starą i niebezpieczną instalacje. Przy uruchamianiu studni z hydroforem należało zakręcić zawór przy liczniku. Jeśli się o tym zapomniało to woda ze studni trafiała przez licznik do wodociągów i sąsiadów. Dodatkowym plusem zaworu zwrotnego przy liczniku jest to że po awarii wodociągów, bojler pod sufitem i rurociąg nie zapowietrzy się ponieważ woda z bojlera nie ucieknie w kierunku licznika. W skrajnych przypadkach gdzie nie ma ani jednego zaworu bezpieczeństwa lub jest ale zaślepiony, zatkany lub zablokowany z powodu długiego nieużywania, od starości, rdzy lub kamienia, ciśnienie urośnie do nieskończoności aż rozerwie najsłabsze elementy w instalacji.
Pany , czy ten zawór gebo z zaworem zwrotnym powinien być montowany zr śrubą do góry czy bez znaczenia ?
Witam .mam pytanie a dlaczego gdy wody dopuszczam do odpowiedniego bara to powietrze słychać jak gdzieś schodzi
Hej, świetny materiał!
4:42 wspominasz o montażu naczynia pionowo wylotem wody do dołu. W filmiku o kotłowni peletowej th-cam.com/video/Saq3AVyTP9A/w-d-xo.html oba naczynia zamontowane są wylotem wody do góry. Wyjaśnisz dlaczego?
Tam masz jedno do co na wsporniku i drugie od flamco tez nie przeplywowe. Dlatego montowane w dól. Refix DD wychodzi 2x drożej i nie każdy chce dopłacić
nie jestem hydraulikiem ale patrząc na to rozwiazanie nie sadze zeby bylo to przeplywowe chyba bardziej marketing, poza tym standardowych zbiornikach woda rozszerza sie i zmniejsza powodujac jakis ruch i w tym zbiorniku
skąd wziąść moc kw zbiornika 300 l z 2 wężownicami jak producent podaje tylko moc wężownic?
Czytajac na stronie producnta Refix DD z systemem flowjet, zawor bezpieczenstwa powinien byc zamontowany miedzy zimna woda a naczyniem a nie tak jak Pan to zrobil miedzy naczyniem a zbiornikiem . Pewnie bedzie to dzialac natomiast jest to zrobione inaczej niz wskazuje procucent.
I ma to sens tak jak producent napisał bo najpierw naczynie wzbiorcze ma zadziałać a później zawór bezpieczeństwa, dodatkowo powinien być w pionie. Ogólnie mała przeróbka, ale trzeba narzucać napisy na filmy jeżeli coś jest do skorygowania.
montuje nowy zbiornik CWU i bufor do C.O. Jaka grupa bezpieczeństwa do C.O. jakie polecasz?
Ile mam być ciśnienia jeśli ma zbiornik 3 bar ?
Witam do bojlera 120L ile litrów NACZYNIE WZBIORCZE PRZEPONOWE i tym co się dobija powietrze ma być do góry czy do dołu
Powietrze powinno być u góry.
Szanowny Panie, mam pytania:
1. Naczynie przeponowe zastostosowane na instalacji C.O w górnej części instalacji. Jak wpływa to na jego pojemność?
2. Naczynie przeponowe zastostosowane na instalacji C.O w dolnej części instalacji. Jak wpływa to na jego pojemność?
Byłbym wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam !!
Witam. Postaram się wyjaśnić.
Objętość naczynia dobiera się tylko pod kątem nadmiaru objętości czynnika w CAŁEJ instalacji podczas ogrzewania go, jaki ma w siebie przejąć . Nie ważne, gdzie ono będzie. Jednak najlepiej aby nie było wyżej niż najwyższy punkt instalacji C.O.
To cisnienie pregazu w naczyniu jest zależne od jego miejsca w instalacji.
Zasada doboru ciśnienia pregazu jest taka: Cisnienie pragazu naczynia musi być o 0,2 BAR
wyższe , niż cisnienie statyczne słupa wody pomiędzy króćcem naczynia a najwyższym punktem instalacji. Czyli jeżeli krociec naczynia będzie np. 2,5 metra niżej niż najwyższy punkt instalacji, to Twoje ciśnienie statyczne tego słupa wody na króćcu naczynia na 0,25 BAR. Plus 0,2 BAR = 0,45 BAR - takie jest odpowuednie ciśnienie poduszki powietrznej w tak wysoko zamontowanym naczyniu. Jest najniższe skuteczne ciśnienie poduszki powietrznej aby w razie nieszczelnosci w najwyższym punkcie układu móc wypchać z siebie całą wodę aby zaspokoić ten wyciek jak najdłużej.
Natomiast ciśnienie w instalacji CO, mierzymy w najniższym jej punkcie, i na ono wynosić: ciśnienie statyczne całego słupa wody mierzone w najniższym punkcie instalacji PLUS 0,3 BAR. Jeżeli słup wody pomiędzy najniższym a najwyższym punktem Twojej instalacji ma np 11 metrów , to będzie 1,1 BAR + 0,3 BAR = 1,4 BAR. To jest Twoje ciśnienie w takiej instalacji mierzone w najniższym jej punkcie. Jest to najniższe skuteczne ciśnienie cieczy w układzie, aby zapewnić jej całkowite napełnienie aż ponad najwyższy punkt instalacji oraz o tę różnicę 0,1 BARa na starcie na siłę wpychamy nieco cieczy do naczynia przeponowego mając pewność, że nie jest ono puste.
Oczywiście zasady: wszystkie pomiary na wszędzie zimnym czynniku i pompy wyłączone, całą instalacja połączona, żadnych odciętych sekcji. Ciśnienie w naczyniu mierzymy i uzupelniamy jak na filmie podano - odcięte od sieci i puste w środku z króćcem wolnym na ciśnienie atm.
Pozdrawiam.
Witam, czy w przypadku posiadania zasobnika c.w.u z wężownicą przy zasilaniu z sieci ciepłowniczej miejskiej jest potrzeba instalowania takiego naczynia?
Szaleje mi manometr na naczyniu przeponowym jak złożyłem reduktor ciśnienia co może byc przyczyną?
Super przedstawiony temat. Będę w niedługim czasie instalował zbiorniki buforowe, a mam system otwarty, no i muszę kupić większe naczynie, zastanawiam się czy przejść na system zamknięty czy pozostać na otwartym ? Co byś poradził ?
To zależy jaki ma pan Kocioł jeśli stało palny pozostać w otwartym układzie jeśli gazowy olejowy czy elektryczny to lepiej układ zamknąć
@@StanisawMigas kocioł mam tłokowy 28 kw, bufory 2000 l będą nagrzane do 80 stopni, oprócz tego mam 300 l zbiornik c.w.u, naczynie 150 l to u mnie konieczność, zastanawiałem się nad zmianą systemu bo zbiornik systemu otwartego to koszt podobny do naczynia do systemu zamkniętego, a korzyści większe, dlaczego Pana zdaniem lepszy byłby dla mnie system otwarty ?
dlatego ze jeśli to jest kocioł na paliwo stałe to przepisowym zabezpieczeniem jest naczynie wzbiorcze (przelewowe) czyli, układ otwarty@@tadeusz6061
Świetny film Pański kanał + kanał hydraulika z Wadowic i razem jest to konkretna szkoła hydrauliki domowej :)
Mam pytanie, czy zawor antyskazeniowy nie powinien być zaraz za licznikiem ? Ty jest tylko na nitce cwu
Witam czy naczynie zamknięte do centralnego można stosować do zwykłych pieców??
Ostatnie pytanko... czy mozna prosic o zestawienie tych elementów w opisie? Wisze na telefonie ze sklepem i pytaja co tam jeszcze potrzeba, a ja zapisuje i widze ze kilka rzeczy jest uzytych w filmie ktore wydaja sie oczywiste dla hydraulika ale ja nie bardzo kojarze co tam sie dzieje.
Na koniec. Po co zawór zwrotny skoro woda ma przeplywac regulujac cisnienie?
naczynie REFLEX Refix DD
REFLEX Armatura przepływowa Flowjet ¾ 9116799
Gebo Valve - Zawory skośne grzybkowe i antyskażeniowe.
a ja mam pytanie do programu, w okienku MOC podaję moc kotła czy moc wężownicy w zasobniku, dla wyjaśnienia: zasobnik ciepłej wody podłączony będzie do kotła gazowego
Cześć Miner. Teoretycznie podajesz moc wężownicy lub maksymalną moc, jaką zapewniasz dla układu podgrzewania c.w.u., ale... :)
W praktyce może się zdarzyć sytuacja, że masz kocioł gazowy o mocy nominalnej 20 kW (tutaj na potrzeby zrozumienia problemu załóżmy, że instalacja nie pracuje z priorytetem c.w.u. tylko w warunkach obliczeniowych masz przewidziane 10 kW na ogrzewanie, a 10 kW na potrzeby c.w.u.).
Teraz tak, obliczeniowo wszystko wygląda fajnie i niby można dobrać zasobnik c.w.u. na warunki nominalne. Tyle tylko, że ja jestem zwolennikiem przewidywania sytuacji, co może pójść nie tak i staram się zawsze zabezpieczyć instalację dla najgorszej, możliwej sytuacji.
A co tutaj może pójść nie tak? Automatyka może ulec awarii, zawory na potrzeby ogrzewania mogą zostać zamknięte i w takiej sytuacji, cała moc kotła może pójść na potrzeby podgrzania wody użytkowej. W takim wypadku, jeżeli wężownica spiralna jest w stanie odebrać nadwyżkę ciepła to na zasobnik pójdzie pełna moc, tj. 20 kW.
Kiedy taka sytuacja nie nastąpi? Kiedy np. opory wężownicy spiralnej w zasobniku będą większe niż wysokość podnoszenia pompy (wówczas wymiana ciepła będzie się odbywać tylko na pierwszych odcinkach wężownicy). Wtedy woda zacznie się gotować i zawór bezpieczeństwa wyrzuci nadmiar ciepła (oczywiście cały czas zakładając sytuację, że automatyka kotła ulega awarii).
Jeżeli moja odpowiedź Ci się podobała to zapraszam Cię również na swoją stronę poświęconą projektowaniu, tj. swiadomyprojektant.pl
Pozdrawiam.
Witam. Mam problem z którym nie mogę sobie poradzić. Mianowicie. Założyłem naczynie przeponowe 12l przy c.w.u. Ciśnienie wstępne ustawiłem na 3.5bar. Następnego dnia po rozpaleniu w piecu ciśnienie rośnie do 6 bar i wybija zawór bezpieczeństwa. Zakręcam zawór na dopływie zimnej wody, odkręcam kran z ciepła wodą i ciśnienie znowu jest 0. Co może być powodem spadku ciśnienia w naczyniu przeponowym?
witam, mam łączną powieszchnie podlogi 300m2 w tym hala 200m2 na ile petli podzielic halę? jak dac duże naczynie wyrownawcze bedzie sasobnik cieplej wody okolo 500l dzieki za info,
500l powinno starczyć w zupełności.
A jak takie naczynie, to zielone, zamontować na szynie bezpieczeństwa. Da się zamontować taki zbiornik bez tego trójnika, na samym szybkozłączu ?
Witam, mam pytanie od pewnego czasu kiedy zaczyna mi podgrzewać zbiornik na ciepłą wodę to mi rośnie ciśnienie do ponad 6 barów i zawór puszcza, a wcześniej tak się mi nie działo,czy to normalne??, mam wszystko tak jak ma być zrobione zawory, naczynie itp
A gdzie najlepiej zamontować naczynie do cwu .chodzi o wysokości ponieważ większość zaleca nad zasobnikiem
Nie ma to żadnego znaczenia
Dobry materiał aale ; czy to tak ciężko zamieścić naklejkę - ile barów / dla danego naczynia przeponowego , i kropka / Trzeba , aż szukać aplikacji , i robić wyliczenia ?
Wielkość naczynia i ciśnienie jakie ma być zależy od pojemności wodnej Twojej instalacji czyli jest dobierana indywidualnie dla każdego klienta.
Umnie leci woda z zaworu bezpieczenstwa hydraulik stwierdzil ze zawysokie cisnienie w wodociagah i trzeba zalozyc zawór regulacyjny czy to pomoze nowa instalacja
Należy zamontować reduktor ciśnienia Za wodomierzem
Jest jeszcze jeden aspekt stosowania zaworu spustowego przy naczyniu c.w.u, mianowicie szybka wymiana anody magnezowej. Moim Klientom kupuję od razu drugą do pierwszej wymiany, aby im weszło w krew. Oni nie pamiętają, instalatorzy też nie zawsze. Grupa bezpieczeństwa c.w.u z odpowietrznikiem automatycznym nie sprawdza się, gdyż woda ma dużo więcej kamienia kotłowego, niż woda w centralnym ogrzewaniu. Piony ciepłej wody użytkowej z cyrkulacją próbowano zakańczać odpowietrznikami aut., gdy ktoś miał dwa piony wodne, a z kuchni robił pokój (kuchnia "szła" do pokoju sąsiadującego z łazienką). Na ostatniej kondygnacji cyrkulacja stawała ze względu na zapowietrzenie się. Po wstawieniu automatów były zalania.
Czy podgrzewacz ATLANTIC 300l można użyć jako bufor do centralnego ogrzewania(układ zamknięty)
Ja mam ten dylemat,,ze mamy kocioł gazowy ,dwu funkcyjny I często Na pietrze czy na dole odkręcając wodę ciepłą ok ale,jak zakręcam to rura wali Nie wiem co jest ,Zaznaczam ze dom był już kupiony z instalacja
Czy mogę podłączyć zbiornik wzbiorczy reflex de 8 z bojlerem 50l (max temp 70 stopni co 30 dni)przy pomocy elastycznego węża ciśnieniowego ze stali CrNi. Wytrzymałość węża 15 bar.
Dlaczego zdemontowal Pan zawor spustowy oryginalny z zaworu gebo i zalozyl Pan inny zawor spustowy na dodatkowym trojniku?
Czyli jak mam instalacje solarna to jedno naczynie przeponowe na glikol w zamkniętym układzie solarnym a drugie na zasobnik cieplej wody?
Tak
gebo mnie tym razem miło zaskoczyło 😁 i widzę, że juz nie tylko ja montuję naczynia zaworem/wentylem do góry 😁👍👍 program reflex bardzo przydatny, używam od kilku lat
Mam pytanie w związku z tym montażem wentylem do góry...otóż w jaki sposób odpowietrzy się naczynko ? zawór jest do dopompowania powietrza i nie ma dostępu do powietrza wewnątrz naczynia...
@@sawekszlendak50 przy naczyniu,tzn na wentylu, instalator ustawia odpowiednie ciśnienie:dobija lub upuszcza nadmiar gazu.
to jest PRZEPONOWE,a więc ciśnieniowe naczynie.to nie odpowietrznik, żeby coś odpowietrzyć
@@on9676Nie chodzi mi o wentyl, wiadomo jest do regulacji ciśnienia, temat jest w tym że w naczynku znajduje się balon w którym znajduje się woda i gdy naczynko jest zamontowane wlotem do balonu do dołu to przy napełnianiu naczynka powietrze tam znajdujące się nie ma przy takim montażu ujścia....
@@sawekszlendak50 tam jest gaz, który pozwala przyjąć naczyniu nadwyżkę ciśnienia.on tam musi być .on czyli gaz,tam musi być
@@on9676 Jaki gaz ? pompujesz powietrze,.... w środku jest balon wypełniony wodą z jednej strony a z drugiej strony pompujemy powietrze tworząc poduszkę do odebrania nadciśnienia i jeżeli zamontujemy naczynko odwrotnie to i w środku balona pozostanie powietrze, i pytanie jak to się odpowietrzy ? jeżeli przy napompowaniu jest takie ważne ciśnienie to ta druga poduszka będzie zbędna, będzie oszukiwać pomiar ciśnienia
Trójnik +GF+ i zawór powrotny Danfoss i gotowe.
👍
Dzien dobry, a wie ktoś może albo może zmierzyć jaka jest sama wysokość zestawu flowjet + ten trójnik dostarczany w zestawie z naczyniem. Chce kupic naczynie Refix DD8 + flowjet itd i sie zastanawiam jak wysoki taki zestaw będzie po podlaczeniu jak na filmie, bo miejsce mam ograniczone między kotlem gazowym a zasobnikiem ktory stoi pod nim.
Z góry dzięki za odpowiedzi.
Jaka może być przyczyna kręcenia się wodomierza bez poboru wody,
Brak zaworu zwrotnego lub antysk.
Jaka instalacja by nie byla lepiej zainstalować naczynie od góry niz od dołu.
Gratuluje
swietny material. pana filmiki wiele daja. bardzo dobra robota. mam pytanie. czy majac kocial gazowy kondensacyjny stosowac sprzeglo hydrauliczne czy nie ? z tego co wiem im wieksz roznica miedzy zasilaniem a powrotem tym lepiej. dodam ze niestety mam mieszana instalacje. dol 85% podlogowka dodatkowo 3 grzejniki -lazienka ganek +sypialnia. gora planowane sa 3 grzejniki 2 w jednym pomieszczeniu oraz lazienka i tam ''drabinka" lazienkowa a do powrotu przez RTL podlaczona podlogowka na ok 5 m2. by nie stosowac sprzegla myslalem o przewymiarowaniu grzejnikow na gorze-ktore dopiero bede kupowal i puszczenie na nie temp jaka bede sasilal podlogowke 40-45 °C. Poczatkowo planowalem zrobic oddzielne sterowanie gory i dolu by wyeliminowac ryzyko przegrzewania, ale by ograniczyc ilosc pomp z tego zrezygnowalem i tez jak mi sie wydaje eliminuje potrzebe montazu sprzegla hydraulicznego. by nie przegrzewalo czegos to glowice termostatyczne beda zamykaly zasilenia grzejnikow.
jezeli to nie problem prosze o rade. serdecznie pozdrawiam
Proszę o kontakt na priv bo to co Pan chce zrobić z instalacją to nie będzie działać tak jakby Pan chciał
Jak mam wymiennik ciepła 200l to naczynie przeponowe 8l wystarczy ? Nabity na 2.2
10% zładu wody to nie jest 8 l
@@StanisawMigas to mi założyli taki
Dzięki
Witam. Jak ten zaworek się nazywa ?
A co jak mam zbiornik przeponowy zamontowany na strychu i jest tam tylko korek zakręcony na gorze
Kolego, a można głośniej. Przynajmniej tak jak reklama.
Gdzie kupić zestaw?
W hurtowniach instalacyjnych
gdzie mógłbym kupić gotowy cały zestaw?
A czy jeśli naczynie będzie podłączeniem do góry i dostanie się jakiś śmieć na membranę, to od tego serwisowania to tylko membranę można uszkodzić. Nie lepiej sprawdzić ciśnienie po napełnieniu i je później utrzymywać. ps moje naczynie przegniło u góry po 8 latach bez serwisowania.
Żadne śmieci nie powinny się dostać do naczynia z tego względu że w tej instalacji nie krąży woda natomiast temperatura jak najbardziej, Dzięki zawodowi zamontowanemu nad naczyniem przy serwisie naczynie można odłączyć od instalacji bez spuszczania czynnika grzewczego z instalacji,
Są naczynia przeponowe które zaledwie wytrzymują rok podłączone do instalacji więc pańskiej i tak długo wytrzymało ja osobiście wolę montować naczynia firmy w Flamco lub Reflex to jak dotąd na naszym rynku najwyższa półka.
Witam, zestaw z naczyniem przeponowym zainstalować miedzy hydroforem i instalacja wody użytkowej w domu? Dziękuje.
Zestaw należy zainstalować na wejściu wody do zasobnika CWU
Czyli na rurze zimnej wody wchodzącej do bufor?
Wejściu ciepłej wody do cwu płynącej z pieca
@@jerzys192raczej nie...
@@mariuszpendoo8474obojętne w sumie czy zasilanie czy powrót, ważne żeby było w układzie
Cześć, Twoje materiały są bardzo konkretne i łatwe w odbiorze, bardzo mi się to podoba. Czekam na kolejne tematy. Jeśli to możliwe to zastosuj mikrofon zewnętrzny bo słabo słychać, to jedyna wada. Pozdrawiam
👍
nie bierze się pod uwagę opcji przegrzania przeciwko legionelli i przy doborze temperatury maksymalnej w zasobniku 75 stopni?
Tego nie brałem pod uwagę tylko temperaturę pracy do 60 stopni.
Armatura jak i naczynie przeponowe wedle informacji producenta to max 70 stopni. Natomiast doczytałem iż przepisy przewidują temperaturę ciepłej wody użytkowej na poziomie 55-60°C. W temperaturze 55°C Legionella żyją około 20 minut, a w temperaturze 60°C - około 2 minut. Giną natomiast w temperaturze ok. 70°C.
Czy w tym układzie naczynie powinno znajdować sie poniżej zasobnika c.w.u lub poniżej kotła ? Czy odpowietrzanie jest tutaj konieczne ?
Czy jest sens montowania bufor ciepla w instalacji z kotłem na pelett pozdrawiam
dla instalatora bo zarobi.
Zalezy jaką masz instalacje, np piec ecowarm ma pojemnosc 90litrow i nie ma sensu.
Mam problem - woda kapie z zaworu bezpieczeństwa (od tygodnia) . Mam naczynie VAREM 8l , boiler 140l . piec 11kW , latem grzałka 2kW , Ciśnienie za reduktorem 2,8-3 .
instalacja działa 3 rok - naczynie nie serwisowane od początku -
Pytanie -Czy faktycznie co roku trzeba sprawdzać i dopompowywać to naczynie,.?? czy może zawór trzeba wymienić,.?
Naczynia trzeba serwisować co roku, Nabij ciśnienie do naczynia o 0,2 bara większe niż w sieci wodociągowej oczywiście naczynie przy nabijaniu powinno być odłączone od instalacji.
Zawór bezpieczeństwa raczej nie jest uszkodzony ale zdarza się że podgrzybek zaworu wpada jakiś drobny brud i wtedy zawór cieknie w takiej sytuacji należałoby wyczyścić zawór bezpieczeństwa a jeśli jest to niemożliwe to wymienić.
@@StanisawMigas z zaworu cieknie tylko gdy grzałka grzeje bąć jeśli jest włączony piec i woda nagrzana . Woda z wodociągów ma 0,6 bara za reduktorem dokładnie pokazuje 0.28 bara. Boję się odkręcać naczynia ale spuszcze wodę z bojlera i poluzuje anodę ,żeby zeszło ciśnienie. A później do pompuje. Z obliczeń w aplikacji wychodzi że powinienem mieć 0,26 bara. Zmierzę przed pompowaniem jakie jest ciśnienie w naczyniu.
Dziś miałem chwilkę więc zająłem się naczyniem i tak troszkę kombinowałem, żeby nie odkręcać naczynia i nie spuszczać 140l jeszcze ciepłej wody .
A więc :
zakręciłem dopływ wody z wodociągu , odkręciłem kran w umywalce upuszczając ciśnienie i wodę i upuściłem ok 3l wody zaworkiem spustowym pod bojlerem .
jak usłyszałem , że w bojler zasysa powietrze sprawdziłem manometrem samochodowym ciśnienie w naczyniu przeponowym -Brak wychyłu wskazówki ,Brak syczenia powietrza!
I tak bezpiecznie za pomocą pompki rowerowej powoli zacząłem pompować . Usłyszałem powietrze napełniające balon w naczyniu ,a co za tym idzie balon wypychał wodę z naczynia która wylewała się do umywalki . Po 100 pompkach sprawdzając manometrem ukazał się pierwsze wynik 0,5 . Więc dobiłem do 2.8 ponieważ za zaworem mam 3 bary.
i wszystko wróciło do normy . Naczynie o 4 latach było puste - przyczyna kapania z zaworu bezpieczeństwa usunięta. Dziękuję za pomoc.
Panie Stanisławie czy skoro jest to naczynie przepływowe, to po co kombinujemy ze stawianiem tego urządzenia? Jeżeli wisi, to przepływ w jakiś sposób wypłuka tą wodę tak czy siak, przecież woda tam non stop krąży w CWU. Woda z wodociągów ile może mieć temperatury? Legionella ma sprzyjające warunki w 25-45 stopniach, zatem skoro mamy ryzyko zapowietrzenia, to nie lepiej je zwyczajnie powiesić? Przecież ono jest montowane na zimnej wodzie przed zbiornikiem CWU. Chyba, że chodzi o wagę urządzenia i ryzyko zerwania gwintu w pozycji wiszącej.
Bardzo dziękuję za pouczający materiał..
Barak mi linków do użytych materiałów a tych zaworków, śrubunkow itp jest bardzo dużo... fajnie by było podać linki dokładnie nazwy symbole
Postaram się dorzucić
Pozdrawiam
Z góry dziękuję z podanie skorzystam bo mam do zrobienia instalacje z kotłem gazowym .o dziwo instalator kotła wspomniał o 1 naczyniu przeponowym. A widzę że większość montuje 2 naczynia hmm?? pozdrowki z okolic Prochowice Lubin DLS
Takie małe przepony to do małych wymienników.A co jeśli masz 60l przepon stojący na posadce?
To zależy czy producenci naczyń przeponowych mają takie naczynie 60l z możliwością przepłukiwania
@@StanisawMigas Dzwoniłem do firmy Reflex i polecili mi przepon Refix DC i tam niestety nie ma przepływu wody.Do dużych wymienników muszą być duże przepony i przelotowo na rurze ich nie zamontuje się. Pozdrawiam.
Dziękuje za ifo
Szkoda ze nie ma to naprawdę świetny wynalazek .
Witam - pytanie - czy jak przewymiaruje naczynie przeponowe to bedzie zle - np. zasobnik 200l -a dam 30l zamiast 18-19 l- to jedno- podlogowka 15 petli po jakies 90m - jaka grupe zalozyc - chodzi mi o naczynie przeponowe - piec ekogroszek - prosze o odpowiedz
Jeśli się prze wymiaruje naczynie przeponowe to nic złego się nie stanie czy to będzie CO czy CWU
Jeśli chodzi o centralne ogrzewanie to w tym wypadku Kocioł powinien być zabezpieczony Wężownicą schładzającą lub tak zwanym strażakiem A jeśli chodzi o naczynia przeponowe to na pewno nie mniejsze niż 25 l i oczywiście odpowiedni zawór bezpieczeństwa i to radzę przeczytać instrukcje będzie w niej napisane do jakich ciśnień producent dopuszcza pracą układzie zamkniętym o ile dopuszcza
@@StanisawMigas Albo się zmieniły przepisy, albo ja coś kiedyś źle przeczytałem. Ale z tego co się dowiedziałem to do układów CO z kotłem na paliwo stałe nie wolno stosować układów zamkniętych z naczyniem przeponowym tylko układy otwarte z naczyniem wyrównawczym (wzbiorczym).
Montowane w pionie, żeby wszystko spływało....a jak odpowietrzyć tą wodę ??? Powietrze nie ma dokąd wyjść...
Zawór Gebo ma na sobie zamontowany zaworek spustowy.Dlaczego Pan ten zaworek wykręcił (pozbył się go), a następnie za zaworem Gebo na trójniku wkręcił zawór spustowy ze złączką do węża.Czy tym zaworkiem spustowym zamontowanym na zaworze Gebo nie mażna spuścić wody z zasobnika c.w.u.?Proszę o odpowiedż.Pozdrawiem
Krzysztof Świerk oczywiście ze się da spuścić wodę tym zaworkiem tylko proszę sobie wyobrazić ile będzie trwało spuszczenie 300 l wody .
W miejsce zaworka wykręciłem manometr .
@@StanisawMigas Dzięki.Tak własnie myślałem,jednak nie chciałem uprzedzać odpowiedzi.Jeszcze raz dzięki.Pozdrawiam.
Stanisławie bardzo ważne pytanie. Jak mam odpowietrzyć omawiane w filmie naczynie przeponowe , które "stoi na głowie". Normalnie wiszące naczynie odpowietrzyę bez problemu. A co z reflex przepływowym? Przecież przy pierwszym napuszczeniu wody zostanie w nim poduszka powietrzna. Jak pozbyć się tego powietrza?
😊
Kierowniku, jak sie nazywa ten zaworek w 7dmej minucie? Zamawiam naczynie i chce zapytac czy maja w ofercie. Dzieki!
Proszę skontaktować się przez fb tak będzie łatwiej
Witam, dostałeś może odpowiedź co to za "zaworek"? Dzięki
dajesz uszczelniacz na te śrubunki ? czy nie
Dzieki za dobry film. Hydraulik nie zamontowal u mnie naczynia przeponowego tylko zawór bezpieczenstwa pod zlewem gdzie goraca woda skapuje do kanalizacji. Zmieniam teraz podgrzewacz zbiornikowy i czytam o tym ze trzeba stosowac to naczynie przeponowe. BIAWAR EW 200.81. Pytanie - czy naczynie przeponowe odgrywa tylko role regulatora cisnienia w isntalacji? Czy faktycznie pomaga w zabijaniu bakterii w wodzie zgromadzonej w podgrzewaczu? Czy jesli mam ten zawór bezpieczenstwa gdzies pod umywalką to naczynie przeponowe moze byc pominiete? W sumie widze ze chyba jest niezbedne ale nie wiem. Dzieki za odpowiedz.
Znaczenie przy zasobnikach ciepłej wody jest praktycznie niezbędne po to by kompensować ciśnienie powstałe przy podgrzewaniu wody a sam zawór bezpieczeństwa jak sama nazwa wskazuje jest dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku gdy z naszego naczynia zejdzie ciśnienie, naczynie wcale nie pomaga przy zabijaniu bakterii ma tylko kompensować ciśnienie
Naczynie przeponowe również zapobiega uszkodzeniu bojlera Na wskutek zbyt dużego ciśnienia
@@StanisawMigas dziekuje, ostatnie pyt. (Zacytuje hydraulika ktory przyglada sie mojej instalacji i gotuje na montaz nowego podgrzewacza) "naczynie przeponowe stosuje sie tylko w instalacji CO, a mala instalacja domowa jak Twoja moze obejsc sie bez przepony". Po obejrzeniu tego filmu zgadzam sie z koniecznoscia stosowania naczynia ale czy to oznacza ze bede w sytuacji kiedy to klient bedzie mowil co jest dla mnie lepsze od samego hydraulika, ktory jest przekonany ze sam zawór wystarczy? Moja niewielka i stalacja sklada sie z pompy glebinowej, hydroforu, stacji uzdatniania i podgrzewacza. Brakuje tylko naczynia przeponowego 😁
@@WDDWTV "odgrzewam kotleta", ale jeśli w Twojej instalacji od hydroforu (czyli zbiornika z poduszką powietrzną) nie ma po drodze jakiegoś zaworu zwrotnego, reduktora, który działa podobnie jak zawór zwrotny itp armatury, to możesz pominąć naczynie przeponowe przed bojlerem, hydrofor powinien przejąć jego funkcję. Ale to musisz dokładnie sprawdzić, czy w stacji uzdatniania nie ma, a coś czuję, że może być...
Dobre naczynia mają zawsze takie ciśnienie, bo w większości przypadków upuszczasz... A te chińśkie - zawsze trzeba dobić...
cos zle wpisywałem, udało sie dobrać naczynie i nawet zamontować we własnym zakresie, oby nie wybuchło😅😅😅
Znowu nic nie słychać
Nie możliwe
@@StanisawMigas Na wszystkich filmach bardzo słabo słychać.
Potwierdzam bardzo cicho
Używam słuchawek , jest ok.
Proszę dbać o higienę uszu!
Witam panie Stasiu. Ciekawe czy przepisy określają coroczny serwis zbiorników przeponowych czy to tylko zalecenia producentów. Zrozumiałe, że zwykła dbałość o bezpieczeństwo wręcz zmusza do takiego serwisu, ale jak to ludzie... nie pokażesz przepisu to znaczy, że nie trzeba. Mógłby Pan pomóc?