Czekalem w Sylwestra, czekalem w Nowy Rok. A Ty w dniu moich 41 urodzin robisz mi taki prezent xD dzieki ziomuś:) ale żeby nie bylo za slodko- czas na Etrusków :)❤
Czekam na Etrusków już od dawna, a pod odcinkiem z Dioklecjanem na mój komentarz tam " A ja nadal czekam na podcast o Etruskach..." autorzy kanału odpisali mnie że "zbliża się "
Gratulacje 41, zazdroszczę. Mój zegarmistrz właśnie przestawił mi czas, na równe 60 Nie trać czasu, biegnie coraz prędzej, nim się zreflektujesz też 6 z przodu zobaczysz 😊
Odkryłem Twój kanał jak pracowałem na poprzedniej budowie. Teraz kończę powoli następną ratując umysł Twoimi podcastami. Jak tylko rozliczę się z klientami w 100%, to spłacę dług wdzięczności właściwym wsparciem :) Dzięki!!!
Zajmowałem się przez wiele lat indianistyką, głównie Indianami Wielkich Równin Ameryki Północnej, i muszę przyznać: z ciekawością wysłuchałem serię indiańską, która pan stworzył. Gratulacje! p.s. Mimo wszystko czekam na Pyrrusa :)
Jak fajnie wrócić po jakimś czasie i zobaczyć ile nowych ciekawych materiałów! Hantelki, sztanga, ławeczka, Mroczne Wieki i jedziemy z noworocznymi Postanowieniami!
To dla mnie najtrudniejsza ze wszystkich serii, bo po prostu najmniej wiem na te tematy. Sam pewnie nigdy bym się tym nie zainteresował, wiec tym bardziej podziwiam, że jesteś w stanie taką tematykę przedstawić w tak atrakcyjnej formie ;) Czekam na kontynuację Rzymu :D
Siemka, świetna robota 😉👍Czekam na inne nieznane epizody historii Ameryki oraz innych części świata, o których rzadko kto tworzy materiały w sieci - Wielkie dzięki za pracę i poświęcony czas 😊👍
Znakomicie opowiedziane. I przegląd historii (na tyle na ile to możliwe, ponieważ bazujemy bardziej na legendach niż na zapiskach kronikarskich) i kontekst kulturowy sprawiający, że słuch się historii z przyjemnością.
Dzieki za materiał, bardzo lubię jak opowiadasz o odległych kulturach i ich historiach. Jesli w przyszłości chciałbyś opowiedzieć o gotach, to chętnie posłucham
Byłby dobrym popularyztorem bo ewidentnie jara się tematyką, jest oczytany i elokwentny. Niestety jak wszyscy z jego podwórka jest cynikiem świadomie naginającym fakty. Jako popularyzator nie sprzedałby pewnie nawet 1/10 tego co wykręca obecnie.
Zależy co czytać - ja trafiłem akurat tylko na jedna pozycję o prehistorycznych zatopionych miastach. Tę można poczytać, bo jest merytorycznie dość dobra z mała dozą fantazjowania, za to ze sporą dawką wiedzy geologicznej na temat tego jakie były konsekwencje końca epoki lodowcowej. Natomiast z tego co czytałem recenzję innych książek to reszta jest raczej kiepska, za dużo fantazjowania z palca wyssanego. Jak ktoś chce przegląd bardziej odjechanych teorii Hancocka to można je znaleźć na Danikenizującym kanale Ciekawostki i inne dziwy - notabene ten kanał wybija się pozytywnie na tle innych z tej branży, bo autorowi często udaje się zachować sceptycyzm.
41:43 e tam jakbyśmy pili tyle ajałaski co on, to byśmy też wierzyli w wielką tatarie, czy inne temu podobne bajki. Ps Bardzo dobrze przygotowany material, zresztą jak każdy poprzedni.
Lordzie Tezcatlipoca jak ja się nie mogłem doczekać, kolejnego podcastu, zwłaszcza w tej tematyce ,a tu porsze jest! piękny świeży podcast o moim ulubionym kregu kuturowym! ps. propsy za konsekwentne ośmiasznie pseudonakuwoego bełkotu, godnego czapeczki z aluminium. Historycy mają swoje minusy ale jeśli sprzeniewierzymy się nauce to jaki oręż nam pozostanie w obronie przeciw idiokracji?
Na początku od razu wyjaśnienie bzdurnej historii o Cortezie-Quetzalcōātlu - na to liczyłem;) W kontekście Monte Alban (a właściwie Dani Baan!) warto wspomnieć, że po opuszczeniu go przez Zapoteków dość szybko przejęli je wspomniani Mixtekowie. I to zapewne ich pochówki są tymi, które najczęściej się tam dzisiaj znajduje. Popōcatepētl raczej nie należy winić za zagładę Cuicuilco... Ale to było bodajże wspomniane w odcinku o Tēōtihuacān - prędzej należy zwrócić się w kierunku wulkanu Xictli (dziś znany szerzej jako Xitle) Osobiście raczej skłaniam się ku teoriach kwestionujących jakiekolwiek istnienie ludu czy imperium "Tolteków" poza Tōllān-Xīhcocotitlan... cieszę się więc, że autor podszedł do sprawy z taką rezerwą! Chociaż bardziej fascynuje mnie Teōtīhuacān, to ten odcinek jest chyba moim ulubionym - między innymi za wstawki z poezją indiańską. Świetna robota!
Zawsze ciekawie się słucha o cywilizacjach pozaeuropejskich. Człowiek uświadamia sobie jak różne rozwiązania może obrać sobie cywilizacja ludzka, i jak wybory jednej cywilizacji, wpływają na dalsze dzieje innych z tego samego regionu.
Nie mogę się doczekać aż dojdziesz do Azteków. Czy planujesz też odcinki o Indianach na północ? To znaczy o Apaczach, Hopi, Irokezach, Nawaho, Czarnych Stopach, Innuitach i innych? Kiedy planujesz się przenieść do Andów?
Niesamowita jest ta różnica w wiedzy jaką posiadamy na temat różnych kultur. Tutaj szacujemy ludność niektórych miast na między 18-50 tys, wiemy bardzo niewiele o samych wydarzeniach a tymczasem w Starożytnym Rzymie: "1 maja o godzinie 21.37 na uczcie wyprawionej przez Oktawiana Augusta gospodarz podrapał się po jajach, co nie uszło uwadze gości" 🤣
Już w II wieku n.e. ilość źródeł dla Rzymu mocno się przerzedza, a w III to już jest bryndza. W europejskiej starożytności najlepiej opisano schyłek Republiki Rzymskiej i pierwsze stulecie cesarstwa.
@@adamgajewski-jf9qh Cóż - wyjaśnia o trochę profesor Gościwit Malinowski na swoim kanale. Nakłada się kilka procesów Jeden to regres cesarstwa, co sprawia mniejszą liczbę osób piśmiennych spisujących informacje kronikarskie. Drugi to problem z rozpadem papirusu - po pewnym czasie księgi na papirusie trzeba było przepisywać na nowo inaczej ulegały zagładzie. W chwilach zamętu gdy utrudniony był import z Egiptu, albo posiadacze bibliotek papirusów tracili zainteresowanie przepisywaniem, źródła ulegały zagładzie. Prawdziwą katastrofą był natomiast upadek Cesarstwa gdy definitywnie zerwał si kontakt z Egiptem i zaczęto przepisywać tylko najcenniejsze dzieła. 99% źródeł postrzeganych jako mniej istotne uległo zagładzie. Było to zresztą w czasach chrześcijaństwa gdzie pierwszeństwo miały już księgi religijne. Na brak przepisywania nałożył się też brak zainteresowania potomnych pewnymi okresami.
@mrocznewiekiakurat czytam książkę j h parry'ego morskie imperium hiszpaniii nie taki diabeł straszny jak go malują (wyobrażałem sobie). niedożywienie i zarazy wykończyły Indian, Hiszpanie się dołożyli, ale w porównaniu do ofiar to pikuś.
@mrocznewieki cześć szefie. Z wszystkich rejonów świata mezoamerykanie wydają mi się najbardziej "nieporadni" lub "opóźnieni"?? Jest to oczywiście jakąś moja opinia tylko nie fakt ale tak to odbieram. Może przez brak metalurgii ? Też cisnę bekę z tych wszystkich upośledzonych paleoastronautów :)
Świetna analiza, dziękuję! Trochę poza tematem, ale chciałem zapytać: Mam portfel SafePal z USDT i mam frazę odzyskiwania. (alarm fetch churn bridge exercise tape speak race clerk couch crater letter). Jak mogę je przelać na Binance?
Szkoda, że dzień ma tylko 24 godziny bo miałbym wtedy czas na coś innego, a tak tylko pozostaje mi słuchanie starych i nowych filmów z tego kanału. Kto by pomyślał, że zainteresuje się kiedyś historią obu ameryk.
Autor podkastu, ma podejście do zwolenników teorii o starożytnych astronautach, jak zagorzały inkwizytor, do ludzi głoszących herezję. Co do tematu podkastu, to bardzo ciekawe są zagadnienia cywilizacji prekolumbijskich i zawsze ludzi będzie fascynowało, skąd tamci ludzie mieli taką wiedzę i dlatego będą się wykluwały, różne szalone teorie na ten temat.
Ciągle mi się mylą i chyba nie tylko mi. Aztekowie, Majowie, Toltekowie, Olmekowie, Inkowie. Fajnie by było jak by ktoś z was znalazł taką rozpiskę na której będą daty istnienia i obszary na mapie tych wszystkich kultur bo zgłupieć od tego można i nie da się porządnie słuchać wykładów o tych kulturach bez osadzenia ich w czasie i miejscu. Szukałem czegoś takiego, ale w google grafice nie udało mi się znaleźć nic dokładnego ani wiarygodnego.
Tych kultur było mniej więcej tyle co w Europie czy nawet dużej części Eurazji. Mało kto wydaje nawet książki o całej prekolumbijskiej historii obu Ameryk bo to jest zbyt dużo materiału. Zazwyczaj autorzy skupiają się na regionie lub jakimś wycinku tej historii.
Czyli nikt nie zrobił jeszcze podsumowania tych wszystkich kultur tak żeby można było je porównać a wykonanie takiej mapy. Liczyłem że może któryś z widzów coś takiego wygrzebie z otchłani internetu, przydało by się. Było by to na pewno fajnie zobaczyć na jednej dużej mapie historycznej :) Oczywiście coś tam znalazłem w google ale te mapy były bardzo beznadziejne jak z podręcznika szkolnego do podstawówki.
@mrocznewieki nie chodzi mi o książkę tylko o to że przydała by się mapa, coś jak ściąga szkolna w formie mapy która by te kultury pokazywała ich obszary działania i lata trwania żeby można było się zorientować w jakim czasie co się działo. Taka mapa by pewnie ułatwiła nie tylko nam ale nawet też i Panu poruszanie po tych kulturach mezoameryki. Swoją historię znaczy Eurazji mniej więcej każdy zna ale nikt w Europie nie zna historii Ameryki. To zarezerwowane dla studiów historycznych. Ja słucham z zamiłowania np nie zdawałem studiów. Ba nawet nie za wiele interesowałem się historią dopóki żony nie spotkałem co ma na temat historii hopla. Ale Do rzeczy. Po prostu chciał bym jakoś w głowie poukładać sobie czym różnili się Inkowie od Majów czy Aztekowie od Tolteków i mogę mnóstwo treści wchłaniać ale jak nie będę miał widocznej tuż przed sobą mapy to pewnie te treści łatwo mi się z głowy ulotnią lub pomieszają. Więc z tego wniosek że taka mapa przydała by się jak jasna cholera. Chociaż w jakiejś podstawowej formie.
Dziękuję za kolejny wspaniały odcinek i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Czy Szanowny Autor rozważa podjęcie takich tematów jak wkroczenie Bułgarów na Bałkany i ich pierwsze lata po naszej stronie Bosforu? Albo pierwsi Piastowie i rewolta pogańska w P ich kraju?
O Bułgarach dawno myślałem, ale jest masa innych tematów w kolejce. O tzw. "pogańskiej rewolcie" w kraju pierwszych Piastów źródeł jest tyle, że można by o niej wspomnieć przez parę minut z czego połowę stanowiłyby słowa: "możliwe, przypuszczalnie, prawdopodobnie etc.
@mrocznewieki jasna sprawa, to raczej mocny argument :) ale musze przyznac, ze choc mam pare swoich ulubionych odcinkow czy nawet serii,to do tej pory zaden temat nie byl zly. Kazdy byl mocno ciekawy i bogaty👍
Co ciekawe określeni "Aztek" wzięło się od "Aztlan". Jak patrzę przez Google Earth na szelf Zatoki Meksykańskiej od strony Teksasu, to wygląda on jak jakiś wielki pumeks.
Ten termin faktycznie wymyślił jakiś amerykański historyk w XIX wieku starając się jakoś odróżnić historycznych Meszików od współczesnych mu Meksykanów. Pomysł się przyjął.
Witam. Mam wrażenie, że kiedy omawiasz kwestie religijne a zwłaszcza Quetzalcóatla to czasami przesadzasz w interpretacji zgodnej z Twoimi poglądami. Oczywiście wpływ chrześcijaństwa na narrację tego mitu nie jest wykluczony, ale z drugiej strony istnienie rozmaitych reformatorów religijnych (w szerokim znaczeniu) wprowadzających zupełne nowości które niekoniecznie się przyjęły to dla świata raczej norma (Zaratustra, Budda, Konfucjusz). Tym bardziej, że de Sahagún działał w Meksyku jeszcze nie aż tak bardzo schrystianizowanym, od końca konkwisty do początku jego prac minęło ok. 20 lat Btw. Podziwiam jak płynnie wymawiasz mezoamerykańskie nazwy 😮
Możliwe, ale pragnę zauważyć, że kroniki Sahaguna powstawały od lat 40. aż do 1577 roku, czyli ponad pół wieku po upadku Tenochtitlanu. Moja sugestia bierze się z prostego wniosku - skoro Quetzalcoatl był tak wielbiony przez stulecia, sugerował celibat, wstrzymanie się od ofiar z ludzi czy intoksykacji to dlaczego nikt tego nie wprowadził? Nawet w teorii? Kroniki Sahaguna były pisane dla Europejczyków, głównie dla misjonarzy, stąd odniesienia np. do Babilonu w tekście (porównanie Tolteków do Babilończyków), a wiemy że żaden Aztek nie wiedział czym był Babilon.
@ dziękuję za odpowiedź. Żeby było jasne nie wykluczam chrześcijańskiego wpływu na znaną nam opowieść o Pierzastym Wężu, tylko mam pewne wrażenie, że przedstawiłeś to trochę zbyt jednoznacznie. Oczywiście to Twoje prawo jako autora. Jego idę faktycznie wydają się mieć więcej wspólnego z chrześcijaństwem, ale z drugiej strony świat judeochrześcijański nie ma monopolu ani na celibat ani na promowanie bardziej pokojowego modelu stosunków międzyludzkich, a wielcy przywódcy religijni-filozoficzni w sumie mają tendencję do odnoszenia porażek, a ich idea dopiero później się rozwija. Nie wiemy też z jakiego poziomu „startował”: być może późniejsze zwyczaje Tolteków czy Majów (jeśli jego obecność tam jest prawdziwa) były w porównaniu do tego co zastał i tak łagodniejsze Swoja drogą niezwykle ciekawym tematem jest wpływ chrześcijaństwa na mitologię nordycką i religijność słowiańską (np. u Połabian), bo może być tak, że to co jest uważane za czysto pogańskie okazuje się mieszanką z dużym dodatkiem chrześcijaństwa.
@@marcusarrinusclemens7347 wszystko ładnie, ale.nie ma czegoś takiego jak judeochrześcijaństwo. Te religie tak się różnią, że równie dobrze możnaby mówić o ilsamochrześcijaństwie czy najbliższe prawdzie judeoislamie. W judaizmie nie występuje celibat, zaś podejście do innych ludzi jest czysto rasistowski. Pozdrawiam
Klaniam, komentaz odnosnie tych niedorobionych historyków idealny. Z wykształcenia jestem archeologiem a z zamiłowania kocham historie i takie pierdoly jak ci ludzie wypisuja to mi się w pale nie mieści. No qurva kosmici nas na ziemie przywieźli i .... tyle bo się podkrece. Czekam na CDN. Dobrego❤
Z przyjemnością przeczytałbym scenariusze tych podcastów, aby w lepszy sposób utrwalić sobie wiedzę z tematów omawianych na tym kanale. Może istniałaby szansa na ich publikację, w formie artykułów na jakiejś stronie?
Uwielbiam poczucie humoru autora! Jekze dzis trudno o inteligentny dowcip. Tym cenniejszy jako "przyprawa" fachowego wykladu
O to to
Czekalem w Sylwestra, czekalem w Nowy Rok. A Ty w dniu moich 41 urodzin robisz mi taki prezent xD dzieki ziomuś:) ale żeby nie bylo za slodko- czas na Etrusków :)❤
Wszystkiego najlepszego! 🎉
@Pryncypial Dziękuję
Czekam na Etrusków już od dawna, a pod odcinkiem z Dioklecjanem na mój komentarz tam " A ja nadal czekam na podcast o Etruskach..." autorzy kanału odpisali mnie że "zbliża się "
Gratulacje 41,
zazdroszczę.
Mój zegarmistrz właśnie przestawił mi czas, na równe 60
Nie trać czasu,
biegnie coraz prędzej, nim się zreflektujesz też 6 z przodu zobaczysz 😊
@@olhacz nawet chwała Rzymu przeminęła, a co dopiero nasza:) dzieki
Odkryłem Twój kanał jak pracowałem na poprzedniej budowie. Teraz kończę powoli następną ratując umysł Twoimi podcastami. Jak tylko rozliczę się z klientami w 100%, to spłacę dług wdzięczności właściwym wsparciem :)
Dzięki!!!
Dziękuję serdecznie ;)
Pozdrawiam, robię tak samo
@@robertbartosik7561 :) też pozdrawiam
Jak zawsze świetna podróż!
Super filmik, dziekujemy
Gratuluję. Kolejny wspaniały odcinek. Jesteś coraz leszy!
Dziękuję za wspaniale wykonaną audycję. Widzę że mamy podobny pogląd na starożytnych kosmitów 🙂
Wyrazy uznania za wykonywaną pracę.
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję bardzo.
Zajmowałem się przez wiele lat indianistyką, głównie Indianami Wielkich Równin Ameryki Północnej, i muszę przyznać: z ciekawością wysłuchałem serię indiańską, która pan stworzył. Gratulacje!
p.s.
Mimo wszystko czekam na Pyrrusa :)
Będzie Pyrrus, będzie.
Dziekuje za caly ten rok. Uwielbiam Twoje sluchowiska i sposöb narracji❤Ella
Jesteś genialny, to jest mój ULUBIONY podcast
Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!
Dziękuję za podcast i wszystkiego najlepszego w nowym roku!
Jak fajnie wrócić po jakimś czasie i zobaczyć ile nowych ciekawych materiałów! Hantelki, sztanga, ławeczka, Mroczne Wieki i jedziemy z noworocznymi Postanowieniami!
No to jest sluchowisko do wieczornego grania. Dzięki!
To dla mnie najtrudniejsza ze wszystkich serii, bo po prostu najmniej wiem na te tematy. Sam pewnie nigdy bym się tym nie zainteresował, wiec tym bardziej podziwiam, że jesteś w stanie taką tematykę przedstawić w tak atrakcyjnej formie ;) Czekam na kontynuację Rzymu :D
Siemka, świetna robota 😉👍Czekam na inne nieznane epizody historii Ameryki oraz innych części świata, o których rzadko kto tworzy materiały w sieci - Wielkie dzięki za pracę i poświęcony czas 😊👍
Świetna robotą:) dziękuję
Znakomicie opowiedziane.
I przegląd historii (na tyle na ile to możliwe, ponieważ bazujemy bardziej na legendach niż na zapiskach kronikarskich) i kontekst kulturowy sprawiający, że słuch się historii z przyjemnością.
Panie Michale proszę też o audycje na temat prekolumbijskich społeczeństw z terenu dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.
Są w planach
@mrocznewieki. kultura Missisipi 😅
Bardzo dziękuję za ciekawy materiał 👍
Dzieki wielkie za rozrywke na sobote
Dobra robota, senpai, tak trzymać 🫡🫡
dZIĘKUJĘ ZA FILM,POZDRAWIAM.
Dzieki za materiał, bardzo lubię jak opowiadasz o odległych kulturach i ich historiach. Jesli w przyszłości chciałbyś opowiedzieć o gotach, to chętnie posłucham
Swietny odcinek, bardzo lubię posłuchać, wszystkiego najlepszego w nowym roku 😊
Dziękujemy.
Ja również!
Życzę dobrego "mroczego" roku 🔥🔥🔥
Wzajemnie
Ostra opinia o Hancocku 😅 dymy! Dymy!
Ja tam lubię starego bajkopisarza, chociaż jego fantastyka jest mało konkretna.
Dzięki za kolejny odcinek 🎉
Byłby dobrym popularyztorem bo ewidentnie jara się tematyką, jest oczytany i elokwentny. Niestety jak wszyscy z jego podwórka jest cynikiem świadomie naginającym fakty. Jako popularyzator nie sprzedałby pewnie nawet 1/10 tego co wykręca obecnie.
@mrocznewieki sad but true... Ale podsumowałeś Sitchina, Danikena i spółkę idealnie w punkt! Aż się na głos roześmiałem słuchając tego fragmentu 😁
Zależy co czytać - ja trafiłem akurat tylko na jedna pozycję o prehistorycznych zatopionych miastach. Tę można poczytać, bo jest merytorycznie dość dobra z mała dozą fantazjowania, za to ze sporą dawką wiedzy geologicznej na temat tego jakie były konsekwencje końca epoki lodowcowej.
Natomiast z tego co czytałem recenzję innych książek to reszta jest raczej kiepska, za dużo fantazjowania z palca wyssanego.
Jak ktoś chce przegląd bardziej odjechanych teorii Hancocka to można je znaleźć na Danikenizującym kanale Ciekawostki i inne dziwy - notabene ten kanał wybija się pozytywnie na tle innych z tej branży, bo autorowi często udaje się zachować sceptycyzm.
Super, jak zawsze 🍾😁
41:43 e tam jakbyśmy pili tyle ajałaski co on, to byśmy też wierzyli w wielką tatarie, czy inne temu podobne bajki.
Ps
Bardzo dobrze przygotowany material, zresztą jak każdy poprzedni.
Nareszcie 😊
materiały z tego okresu i miejsca motywują mnie do gry w Medieval 2 Total war: Americas :)
Jest też mod do Crusader Kings 3, który przenosi nas w tereny Azteków
Najlepszy podcast historyczny
już zabieram się do słuchania
Na razie tylko dla zasięgu. Muszę sobie wykombinować czas na tę ucztę w skupieniu :)
Lordzie Tezcatlipoca jak ja się nie mogłem doczekać, kolejnego podcastu, zwłaszcza w tej tematyce ,a tu porsze jest! piękny świeży podcast o moim ulubionym kregu kuturowym!
ps. propsy za konsekwentne ośmiasznie pseudonakuwoego bełkotu, godnego czapeczki z aluminium. Historycy mają swoje minusy ale jeśli sprzeniewierzymy się nauce to jaki oręż nam pozostanie w obronie przeciw idiokracji?
Na początku od razu wyjaśnienie bzdurnej historii o Cortezie-Quetzalcōātlu - na to liczyłem;)
W kontekście Monte Alban (a właściwie Dani Baan!) warto wspomnieć, że po opuszczeniu go przez Zapoteków dość szybko przejęli je wspomniani Mixtekowie. I to zapewne ich pochówki są tymi, które najczęściej się tam dzisiaj znajduje.
Popōcatepētl raczej nie należy winić za zagładę Cuicuilco... Ale to było bodajże wspomniane w odcinku o Tēōtihuacān - prędzej należy zwrócić się w kierunku wulkanu Xictli (dziś znany szerzej jako Xitle)
Osobiście raczej skłaniam się ku teoriach kwestionujących jakiekolwiek istnienie ludu czy imperium "Tolteków" poza Tōllān-Xīhcocotitlan... cieszę się więc, że autor podszedł do sprawy z taką rezerwą!
Chociaż bardziej fascynuje mnie Teōtīhuacān, to ten odcinek jest chyba moim ulubionym - między innymi za wstawki z poezją indiańską. Świetna robota!
Tak, chyba pomyliłem Popocatepetl z Xilte.
@mrocznewieki Wystarczająco blisko - Popōcatepētl najprawdopodobniej przyczynił się do zagłady Cacaxtli...
Makulatura - rozwaliła mnie - piękności :D
Zawsze ciekawie się słucha o cywilizacjach pozaeuropejskich. Człowiek uświadamia sobie jak różne rozwiązania może obrać sobie cywilizacja ludzka, i jak wybory jednej cywilizacji, wpływają na dalsze dzieje innych z tego samego regionu.
Nie mogę się doczekać aż dojdziesz do Azteków. Czy planujesz też odcinki o Indianach na północ? To znaczy o Apaczach, Hopi, Irokezach, Nawaho, Czarnych Stopach, Innuitach i innych? Kiedy planujesz się przenieść do Andów?
Jeszcze eskimosi.
@pawmal1988 to Innuici
@@krystian4911 ale ja mówię o eskimosach.
Jak będzie oglądalność to chętnie.
@mrocznewieki Oj będzie Panie Michale, będzie :)
Więcej o Mezoameryce ! :D
Biegunka interpretacyjna ❤
A ci atlanci to przypadkiem nie byli lechiccy szczytowie? Kolejny świetny odcinek, jedna z moich ulubionych serii!
Jest taka możliwość
Niesamowita jest ta różnica w wiedzy jaką posiadamy na temat różnych kultur. Tutaj szacujemy ludność niektórych miast na między 18-50 tys, wiemy bardzo niewiele o samych wydarzeniach a tymczasem w Starożytnym Rzymie: "1 maja o godzinie 21.37 na uczcie wyprawionej przez Oktawiana Augusta gospodarz podrapał się po jajach, co nie uszło uwadze gości" 🤣
Już w II wieku n.e. ilość źródeł dla Rzymu mocno się przerzedza, a w III to już jest bryndza. W europejskiej starożytności najlepiej opisano schyłek Republiki Rzymskiej i pierwsze stulecie cesarstwa.
@mrocznewieki a te źródła się przerzedzają bo źródła nie przetrwały do dzisiejszych czasów?
@@adamgajewski-jf9qh Cóż - wyjaśnia o trochę profesor Gościwit Malinowski na swoim kanale.
Nakłada się kilka procesów
Jeden to regres cesarstwa, co sprawia mniejszą liczbę osób piśmiennych spisujących informacje kronikarskie.
Drugi to problem z rozpadem papirusu - po pewnym czasie księgi na papirusie trzeba było przepisywać na nowo inaczej ulegały zagładzie. W chwilach zamętu gdy utrudniony był import z Egiptu, albo posiadacze bibliotek papirusów tracili zainteresowanie przepisywaniem, źródła ulegały zagładzie.
Prawdziwą katastrofą był natomiast upadek Cesarstwa gdy definitywnie zerwał si kontakt z Egiptem i zaczęto przepisywać tylko najcenniejsze dzieła. 99% źródeł postrzeganych jako mniej istotne uległo zagładzie. Było to zresztą w czasach chrześcijaństwa gdzie pierwszeństwo miały już księgi religijne.
Na brak przepisywania nałożył się też brak zainteresowania potomnych pewnymi okresami.
👍Dziękuję za świetny materiał i kciuk dla zasięgów👍
Super podcast!❤
41:10 mistrz się odpalił 🔥
Czy tematyczny rozrzut podcastów odzwierciedla Twoje rozdygotane zainteresowania, czy jest jakiś inny klucz?
👍👍👍👍 Świetny materiał - czekam tylko na komentarze wielbicieli teorii spiskowych - trochę po nich pojechałeś
Czy będzie kiedyś podcast o panowaniu Justyniana i Belisariusie ?
Co oznacza przedrostek „mezo” np Mezoameryka?
To z greki - „środek, po środku”. Tak samo wzięła się Mezopotamia „między rzekami” (mesopothamos).
O Bernalu Diazie del Castillo pewnie jeszcze usłyszymy, ale mógłbyś się podzielić swoją opinią o wiarygodności jego relacji?
W końcu nowy odcinek. Ile można czekać :) Pozdrawiam
Najlepsza seria na tym kanale!
Może nie powinienem tak mówić, ale im dłużej słucham o Ameryce prekolumbijskiej, tym bardziej uważam że Hiszpanie byli wybawieniem
Bo jeszcze nie doszliśmy do Hiszpanów ;)
@mrocznewiekiakurat czytam książkę j h parry'ego morskie imperium hiszpaniii nie taki diabeł straszny jak go malują (wyobrażałem sobie). niedożywienie i zarazy wykończyły Indian, Hiszpanie się dołożyli, ale w porównaniu do ofiar to pikuś.
Gdyby nie choroby przywiezione przez Europejczyków to bez wątpienia byliby wybawieniem.
Nie oceniaj dawnych czasów z dzisiejszej perspektywy
Osmanowie czekają w cieniu aż zaszczyci ich swoją obecnością Mroczny Wiek
Tak latali w kosmos :) znali koło w zabawkach ale taczki nie ogarnęli. Zaawansowana cywilizacja 😂
Europejczycy znali koło przez tysiące lat a nie ogarnęli taczki aż do średniowiecza. Chomąta też ;)
@mrocznewieki cześć szefie. Z wszystkich rejonów świata mezoamerykanie wydają mi się najbardziej "nieporadni" lub "opóźnieni"?? Jest to oczywiście jakąś moja opinia tylko nie fakt ale tak to odbieram. Może przez brak metalurgii ? Też cisnę bekę z tych wszystkich upośledzonych paleoastronautów :)
Oczywiście że latali! Wierzchem na puerzastych wężach!😉
@@HusiRRAustralii stała jeszcze gorzej . Przyczyny dobrze wyjaśnia Jared Diamond w książce "Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości"p
@@HusiRRwiększość Afryki I Australia były dużo mniej ogarnięte niż Mezoameryka
Świetna analiza, dziękuję! Trochę poza tematem, ale chciałem zapytać: Mam portfel SafePal z USDT i mam frazę odzyskiwania. (alarm fetch churn bridge exercise tape speak race clerk couch crater letter). Jak mogę je przelać na Binance?
Ale prezent na nowy rok 🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉
Może odcinek poświęcony Taraskom spokrewnionym z Inkami ?
Purepecha raczej nie mają nic wspólnego z Inkami. Prócz jakichś odległych relacji handlowych między zach. Meksykiem i Andami...
Może uda się dziś posłuchać? Zależy jak tam dyżur będzie przebiegał...
Biorę naczosy i słucham!
Świetny odcinek i kłaniam się za piękne zjechanie autora szurolubnej historii Hancock'a ❤ kultularnie ale w punkt
Super ciekawy odcinek!
Kiedyś to potrafili motywować piłkarzy. A my frajerzy wypłacamy milionowe premie.
Szkoda, że dzień ma tylko 24 godziny bo miałbym wtedy czas na coś innego, a tak tylko pozostaje mi słuchanie starych i nowych filmów z tego kanału. Kto by pomyślał, że zainteresuje się kiedyś historią obu ameryk.
Super przekaz,jak zawsze.
Autor podkastu, ma podejście do zwolenników teorii o starożytnych astronautach, jak zagorzały inkwizytor, do ludzi głoszących herezję.
Co do tematu podkastu, to bardzo ciekawe są zagadnienia cywilizacji prekolumbijskich i zawsze ludzi będzie fascynowało, skąd tamci ludzie mieli taką wiedzę i dlatego będą się wykluwały, różne szalone teorie na ten temat.
Ciągle mi się mylą i chyba nie tylko mi. Aztekowie, Majowie, Toltekowie, Olmekowie, Inkowie. Fajnie by było jak by ktoś z was znalazł taką rozpiskę na której będą daty istnienia i obszary na mapie tych wszystkich kultur bo zgłupieć od tego można i nie da się porządnie słuchać wykładów o tych kulturach bez osadzenia ich w czasie i miejscu. Szukałem czegoś takiego, ale w google grafice nie udało mi się znaleźć nic dokładnego ani wiarygodnego.
Tych kultur było mniej więcej tyle co w Europie czy nawet dużej części Eurazji. Mało kto wydaje nawet książki o całej prekolumbijskiej historii obu Ameryk bo to jest zbyt dużo materiału. Zazwyczaj autorzy skupiają się na regionie lub jakimś wycinku tej historii.
Czyli nikt nie zrobił jeszcze podsumowania tych wszystkich kultur tak żeby można było je porównać a wykonanie takiej mapy. Liczyłem że może któryś z widzów coś takiego wygrzebie z otchłani internetu, przydało by się. Było by to na pewno fajnie zobaczyć na jednej dużej mapie historycznej :) Oczywiście coś tam znalazłem w google ale te mapy były bardzo beznadziejne jak z podręcznika szkolnego do podstawówki.
Nie mówię, że nikt tego nie zrobił. Są pojedyncze książki jak „Starożytna Ameryka” z serii Wielkie Kultury Świata.
@mrocznewieki nie chodzi mi o książkę tylko o to że przydała by się mapa, coś jak ściąga szkolna w formie mapy która by te kultury pokazywała ich obszary działania i lata trwania żeby można było się zorientować w jakim czasie co się działo. Taka mapa by pewnie ułatwiła nie tylko nam ale nawet też i Panu poruszanie po tych kulturach mezoameryki. Swoją historię znaczy Eurazji mniej więcej każdy zna ale nikt w Europie nie zna historii Ameryki. To zarezerwowane dla studiów historycznych. Ja słucham z zamiłowania np nie zdawałem studiów. Ba nawet nie za wiele interesowałem się historią dopóki żony nie spotkałem co ma na temat historii hopla. Ale Do rzeczy. Po prostu chciał bym jakoś w głowie poukładać sobie czym różnili się Inkowie od Majów czy Aztekowie od Tolteków i mogę mnóstwo treści wchłaniać ale jak nie będę miał widocznej tuż przed sobą mapy to pewnie te treści łatwo mi się z głowy ulotnią lub pomieszają. Więc z tego wniosek że taka mapa przydała by się jak jasna cholera. Chociaż w jakiejś podstawowej formie.
1:08:50 a poszliby na występ Andrzeja Grabowskiego i mieliby wspaniałe garnki ze stali nierdzewnej w przystępnej cenie
Będzie kirdyś podcast o starożytnych afroamerykanach?
Chyba starożytnych Afrykanach jak już.
"Last Christmas I gave you my heart..." :)))
Dziękuję za kolejny wspaniały odcinek i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Czy Szanowny Autor rozważa podjęcie takich tematów jak wkroczenie Bułgarów na Bałkany i ich pierwsze lata po naszej stronie Bosforu? Albo pierwsi Piastowie i rewolta pogańska w P
ich kraju?
O Bułgarach dawno myślałem, ale jest masa innych tematów w kolejce. O tzw. "pogańskiej rewolcie" w kraju pierwszych Piastów źródeł jest tyle, że można by o niej wspomnieć przez parę minut z czego połowę stanowiłyby słowa: "możliwe, przypuszczalnie, prawdopodobnie etc.
@mrocznewieki jasna sprawa, to raczej mocny argument :) ale musze przyznac, ze choc mam pare swoich ulubionych odcinkow czy nawet serii,to do tej pory zaden temat nie byl zly. Kazdy byl mocno ciekawy i bogaty👍
Co ciekawe określeni "Aztek" wzięło się od "Aztlan". Jak patrzę przez Google Earth na szelf Zatoki Meksykańskiej od strony Teksasu, to wygląda on jak jakiś wielki pumeks.
Ten termin faktycznie wymyślił jakiś amerykański historyk w XIX wieku starając się jakoś odróżnić historycznych Meszików od współczesnych mu Meksykanów. Pomysł się przyjął.
Dziękuję 🎉
👍❤️👍
Najważniejsze pytanie:
Czy jest pani Maryla?
Tego potrzebowałam
Konkretny materiał.
Muzyka jest za glosna
Dziękuję za uwagę
Pozdrawiam
Pamiętam! Zeus Pan Olimpu, tam grało się Atlantydą i kolonizowało Amerykę!
Nie pamiętam tego a przeszedłem całą. To była jakaś dodatków kampania?
@@muchazlegnicy2403 dodatek Poseidon
@@muchazlegnicy2403 dodatek posejdon
🎉
Witam. Mam wrażenie, że kiedy omawiasz kwestie religijne a zwłaszcza Quetzalcóatla to czasami przesadzasz w interpretacji zgodnej z Twoimi poglądami. Oczywiście wpływ chrześcijaństwa na narrację tego mitu nie jest wykluczony, ale z drugiej strony istnienie rozmaitych reformatorów religijnych (w szerokim znaczeniu) wprowadzających zupełne nowości które niekoniecznie się przyjęły to dla świata raczej norma (Zaratustra, Budda, Konfucjusz). Tym bardziej, że de Sahagún działał w Meksyku jeszcze nie aż tak bardzo schrystianizowanym, od końca konkwisty do początku jego prac minęło ok. 20 lat
Btw. Podziwiam jak płynnie wymawiasz mezoamerykańskie nazwy 😮
Możliwe, ale pragnę zauważyć, że kroniki Sahaguna powstawały od lat 40. aż do 1577 roku, czyli ponad pół wieku po upadku Tenochtitlanu. Moja sugestia bierze się z prostego wniosku - skoro Quetzalcoatl był tak wielbiony przez stulecia, sugerował celibat, wstrzymanie się od ofiar z ludzi czy intoksykacji to dlaczego nikt tego nie wprowadził? Nawet w teorii? Kroniki Sahaguna były pisane dla Europejczyków, głównie dla misjonarzy, stąd odniesienia np. do Babilonu w tekście (porównanie Tolteków do Babilończyków), a wiemy że żaden Aztek nie wiedział czym był Babilon.
@ dziękuję za odpowiedź. Żeby było jasne nie wykluczam chrześcijańskiego wpływu na znaną nam opowieść o Pierzastym Wężu, tylko mam pewne wrażenie, że przedstawiłeś to trochę zbyt jednoznacznie. Oczywiście to Twoje prawo jako autora.
Jego idę faktycznie wydają się mieć więcej wspólnego z chrześcijaństwem, ale z drugiej strony świat judeochrześcijański nie ma monopolu ani na celibat ani na promowanie bardziej pokojowego modelu stosunków międzyludzkich, a wielcy przywódcy religijni-filozoficzni w sumie mają tendencję do odnoszenia porażek, a ich idea dopiero później się rozwija. Nie wiemy też z jakiego poziomu „startował”: być może późniejsze zwyczaje Tolteków czy Majów (jeśli jego obecność tam jest prawdziwa) były w porównaniu do tego co zastał i tak łagodniejsze
Swoja drogą niezwykle ciekawym tematem jest wpływ chrześcijaństwa na mitologię nordycką i religijność słowiańską (np. u Połabian), bo może być tak, że to co jest uważane za czysto pogańskie okazuje się mieszanką z dużym dodatkiem chrześcijaństwa.
@@marcusarrinusclemens7347 wszystko ładnie, ale.nie ma czegoś takiego jak judeochrześcijaństwo. Te religie tak się różnią, że równie dobrze możnaby mówić o ilsamochrześcijaństwie czy najbliższe prawdzie judeoislamie. W judaizmie nie występuje celibat, zaś podejście do innych ludzi jest czysto rasistowski. Pozdrawiam
Klaniam, komentaz odnosnie tych niedorobionych historyków idealny. Z wykształcenia jestem archeologiem a z zamiłowania kocham historie i takie pierdoly jak ci ludzie wypisuja to mi się w pale nie mieści. No qurva kosmici nas na ziemie przywieźli i .... tyle bo się podkrece. Czekam na CDN. Dobrego❤
Pozdrawiam i dziękuję za uwagi!
Przylecieli i zostawili kupę kamieni. Jakby zostawili przeszklony wieżowiec z windą i klimatyzacją, to dla mnie byłby argument.
Mmm, półtorej godziny jazdy po szurach starożytnokosmitowych, piękna rzecz
No i jak zawsze super! Pytanie na marginesie: czy Pan zna Rafala Sadowskiego i jego podcast historyczny? Pozdrawiam Ewa.
Kojarzę ale nie słucham Podcastu Historycznego.
Może następny odcinek zrobisz o demokracji szlacheckiego w Polsce
Treść kanału nie sięga dalej niż średniowiecze - i dobrze.
To nie moje poletko.
Z przyjemnością przeczytałbym scenariusze tych podcastów, aby w lepszy sposób utrwalić sobie wiedzę z tematów omawianych na tym kanale. Może istniałaby szansa na ich publikację, w formie artykułów na jakiejś stronie?
Nie przewiduję narazie.
kurcze a ja czekam na te obiecane wojny punickie
Tego chciałem od życia !!!🥹😂
Ta ich dieta to wymiata. Całe życie musieli wcinać popcorn zamiast hodować owce i świnie. Rety😮
A skąd mieli wziąć owce i świnie? Dzikie owce i świnie nie występują naturalnie w Ameryce.
@lookash3048 no ale jakieś miesne zwierzaki tam sa na 100%. Powinni wiedziec. Od tysiecy lat ich przodkowie łazili po okolicy
Najlepsze porównanie makulatury do czego kolwiek😂😂😂😂😂
Obejrzę później ale polubienie i komentarz już teraz.
Kobuszewski.opowiadał
Lepsze.
Bardzo mieli rozwiniete tkactwo jak widze po obrazku
Od 18 do pojadę 50 tysięcy. To trochę spory rozrzut.
Tak to wygląda.
Dobrze jest wrócić do Ameryki Południowej
Na Nerwe mi to nie wygląda
❤