Co do prowadnic ATE ich się nie smaruje tak jak zauważył Marewel i jeszcze dodam że źle zamontowałeś klocki, jak dobrze się przyjrzysz to klocki są wewnętrzne i zewnętrzne. Na lewy zacisk założyłeś dwa wewnętrzne można je rozpoznać po kształcie blaszek mocujących 4:00 - stare 13:23 - nowe, można porównać. Pozdrawiam
Świetny odcinek Panowie łapka w górę.A co do prowadnic to ,się smaruje by nie zapiekła,się.Tak mi powiedzieli znjaomi mechanicy kuzyn miedzy innymi też.Nie jestem mechanikiem i nie mam ,się zamiaru kłócić,ale interesuje,się motoryzacją odkąd skończyłem 10lat.Pozdrawiam;))
Ja jedynie bym dodał, należałoby zdjąć całkiem gumki prowadnic bo często na nich jest rdza w środku. Oczywiście przy czyszczeniu szczotką na wiertarce okulary reszta jest najbardziej okey. Pozdrawiam.
Przy wymianie tarcz warto zainwestować w czujnik zegarowy i pomierzyć bicie samej piasty jak i tarczy po montażu. W przypadku Octavii polecam swapa hamulców na 288, niestety ale FS III z tarczą 280 mm gdy dostanie w palnik lubi się pogiąć.
Zgadza się... Tego typu prowadnic się nie smaruje, bo one z założenia narażone są na brud i smar powoduje jego przywieranie. Smaruje się prowadnice, które pracują w "cylindrze" i są zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Takie prowadnice smaruje się Bremszilnderpaste, a nie Plastilube.
Trzeba smarowac piasty bo pozniej zbiera sie tam woda , rdzewieje to i na piascie robia sie wżery. No i jesli ktos chce profesjonalnie wymienic klocki to przed wcisnieciem tloczka wymienic plyn hamulcowy w zacisku jesli dawno nie byl wymieniany bo jesli cofamy tloczek na starym plynie to caly syf z zacisku idzie w uklad, pompy abs itp
A gdzie pomiary bicia tarczy i piasty. No i moim zdaniem gdy już mamy zaciski zdemontowane warto przyjrzeć się głównym tloczkom hamulcowy je również się czyści czego autor naprawy nawet nie wspomniał polecam kanał profesora Chrisa genialny mechanik on doskonale pokazuje i tłumaczy o hamulcach. Ogólnie to łapka w górę nie hejtuje każdy ma swoje sposoby tylko jak coś robić to dobrze i fachowo po co coś robić dwa razy. Pozdrawiam.
Jedna mała podpowiedź. Przy wciskaniu tłoczka zacisku warto poluzować odpowietrznik zacisku aby cale ciśnienie i płyn uciekał przez odpowietrznik bo inaczej cofamy płyn do pompy i bardzo często po kilku takich wymianach uszkadzamy uszczelnienia pompy hamulcowej a nawet możemy uszkodzić pompę ABS i pedał będzie nam wpadał w podłogę. Poza tą uwagą wszystko wykonane starannie.
Wiem, że pewnie nie słyszałeś bo praktycznie każdy mechanik nawet nie robi tego tak jal trzeba i często nie uczą o tym a ja z doświadczenia wiem jak może się to skończyć więc warto wcześniej spryskać sobie odrdzewiaczem odpowietrznik, opukać go młoteczkiem i poluzować lub jeśli nie idzie to można poluzować przewód hamulcowy. Myślę, że warto o tym mówić aby nie mieć później problemu z pompą hamulcową bądź pompą ABS
Witam może coś doradzicie. Na dziurach tłucze mi się prawa strona a po przyhamowaniu przestaje jak trzymam lekko hamulec. Czy to mogą być wywalone prowadniczki hamulcowe
Wydaje sie że to w miare proste. Akurat kurier mi przywiuzł klocki delphie to sam spróbuje jewymienić. Zawsze to pare groszy w kieszeni a miejsce i narzędzia mam. Sąsiad sam to robi od kilku lat i jest wszystko oki więc sie tego podejme.
Byle na spokojnie i powoli. A na pewno się uda. No i jeśli się robi samemu trzeba mieć porządne klucze bo jak czasem objedziesz np. imbus w prowadnicy to może się okazać, że nic nie zdziałasz... Także pilnować kluczy i nasadek żeby rozjechanymi nie rozkręcać. A po za tym wszystko robią ludzie. Tobie też się uda. Powodzenia.
Na allegro możesz kupić komplet i będziesz miał do wszystkich aut chociaż ja kupiłem w sklepie motoryzacyjnym u siebie i zapłaciłem chyba z 80 zł za komplet i nie zaciski tylko tłoczek hamulcowy się cofa 🤭👍
Witam. Panowie jak zrobicie filmik o wymianie okładzin bębna to Wam osobiście pogratuluje. Wymiana tarcz jest banalna i praktycznie każdy ogarnięty człowiek to zrobi ale w przypadku bębnów już nie jest tak kolorowo :-)
Próbowałem to zrobić. Niestety jeżeli nie ma się kompletnie pojęcia o budowie szczęk i ich mocowaniu to człowiek nie wie nawet jak je poprawnie rozłączyć. Mimo tego że masę rzeczy robie przy aucie samemu to są pewne tematy których się boję :-) Właśnie przy wymianie szczęk rozebrałem niby robiłem zdjęcia ale niestety zdjęcie nie wszystko jest w stanie oddać. Pewne mocowania są widoczne dopiero po rozłączeniu i potem jest problem z poskładaniem tego wszystkiego , a w szczególności z poprawnym montażem sprężyn które w zasadzie pasują w kilku miejscach i da się je założyć :-), wiem to z autopsji ponieważ po rozebraniu wołałem kolegę mechanika na pomoc. Także to taki pomysł na ciekawy materiał filmowy który niejednemu ułatwiłby życie.
witam śledzę wasze filmiki mam jedno zasadnicze wymieniłem 3 komplet tarcz i po przejechaniu 3 tys km znów biją mechanicy nie wiedzą co jest więc sprawę biorę w swoje ręce. co to może być krzywizny się tarcza od pasażera zakładam tarcze textar lub bosch
Piotr Marciniak Temat rzeka, przerabiałem to prawie dwa lata FSIII to słabe hamulce, wymień zwrotnice na inne i zakładaj tarcze 288mm, wejdą na to koła 15"
tak tylko sie zastanawiam skoro układ hamulcowy to układ zamknięty to czemu ma sie przelać, płynu w magiczny sposób przybędzie? przy cofaniu korek można odkrecić zeby łatwiej było cofnąć
Panowie ktoś może doradzić. Musze zmienić komplet tarcz i klocków w moim Leonie. W dobrej cenie są Textary(na allegro) czy warto pchać się w tą markę? Będę wdzięczny za pomoc.
Do przednich tak o ile obejmiesz tym ściskiem a na tyle tłoczek jest wkręcano wciskany także będzie gorzej bez praski ale można pokombinować tylko trzeba uważać żeby nie uszkodzić gumy tłoczka bo wtedy LIPA będzie jak Chu...🤭😁
To jak wymieniać te tarcze i klocki, to wiedzą nawet małe dzieci, ale skąd się wziął i gdzie moźna kupić takiego małego lwa, co jest w tym warsztacie. Bez takiego lwa to nic się nie uda, najwyżej można tylko taki filmik nagrać. Info jak i gdzie nabyć w drodze kupna takiego lwa.Koniecznie.
A wymiana płynu hamulcowego to gdzie? Płyn hamulcowy kosztuje 20zł za litr, a Chris pokazywał, że temperatura wrzenia takiego płynu zmalała do 120*C zamiast 240.
Smaruje się prowadnice które wchodzą w jarzmo czyli tylne. Przednich w tego typu zaciskach w żadnym wypadku nie smarujemy!!!!!! "W prowadnicach są lamele które powodują cofanie się zacisku po hamowaniu. Taka sama zasada działania jak gumki w zacisku która uszczelnia tłoczek"
Myślałem że to będzie profesjonalny montaż tarcz,a co w przypadku kiedy piasta jest zużyta na łożysku i ma bicie ??,bo nie zauważyłem żeby kolega miernikiem zegarowym to sprawdził i to samo po montażu gdzie kontrola bicia miernikiem zegarowym z tolerancją do 004mm
Takie rzeczy muszą dawać podstawy do sprawdzenia przed wymianą. Jeśli wszystko jest w porządku, a po prostu kończą się klocki, równo po obu stronach i tez równomiernie jeśli chodzi o lewe oraz prawe koło to w jakim celu. Wiadomo, nawet najprostszą rzecz możemy tak skomplikować że z odkręceniem kranu żeby nalać wody do czajnika będziemy czekali na "fachowca".
No sam napisałeś właśnie,że jeśli wszystko jest w porządku,a to może oznaczać co że starsza pani jeździ tico po mieście z magicznymi prędkościami do 50 km/h i nigdy nie zazna problemu bicia tarcz?? Uważam że to podstawowa część składowa diagnozy,czyli standartowa kontrola wszystkich podzespołów współpracujących ściśle z hamulcami i nie powinno się pomijać tej kwestii,a jeśli już to wypadało by o tym przestrzec i napomnieć bo niektórzy ppovagowani mają dużo koników pod maską a nie mają czym hamować ,a jeśli do tego jeszcze będą bić i wichrować tarcze to całkiem nie dobrze wtedy,po za tym wszystko super i pozdrawiam::)
zawsze wtedy kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie że np piasta koła albo jej łożyskowanie uległo w jakimś stopniu zużyciu i może powodować np bicie piasty
Kurde fanie zrobiony film i wiele cennych wskazówek ale zabrakło najważniejszych. Gumki prowadnic to element który trzeba bezwzględnie zdemontować, w celu wyczyszczenia gniazd w których osadzone są te gumki. Materiał w tym miejscu sie utlenia, puchnie i przez to otwór w gumce na prowadnice zmniejsza swoją średnicę w konsekwencji doprowadzając do sytuacji gdzie zacisk stoi, cały czas lekko hamując. Cz zużywa jedne z klocków, przegrzewa cały układ i w dłuższym wymiarze czasu może prowadzić do uszkodzenia piasty łożyska zacisku tarczy klocków a nawet urwania koła. To jedna z bardzo ważnych rzeczy które zostały pominięte, a druga to pomiar bicia tarcz, to też jest konieczne.W mojej ocenie film powinien zostać usunięty, nagrany ponownie z uwzględnieniem marginalnych braków. W takiej formie może doprowadzić do tragedii w szczególności jak domorosły mechanik będzie zmieniał zonie klocki i tarcz, a ona nie zauważy że coś jest nie ten teges.
Jakub Skręta Możesz ale to nic nie da. Wezmą tarcze do ekspertyzy na miesiąc a ty przez ten czas będziesz hamował nogami. Tak to właśnie działa, przykra prawda.
lepiej usuń ten filmik bo ktoś sobie zrobi krzywdę przez Cb! po 1 jak można czyścic taka szczotką bez okularów!? 2 tych prowadnic nie smarujemy tylko czyśmy same prowadnice oraz gumki w których sie poruszają a najlepiej zmieniamy na nowe 3 nie cofamy tłoczka śrubokrętem bo nie wiemy później jaki jest stan osłony przeciw pyłowej i jak ciężko chodzi tłoczek , zmienisz tarcze klocki za kilka setek a nie sprawdzisz jakie sa osłony?? 4 kwestia dobrze jest kilka razy "wyjechać" tłoczkiem i wcisnąć go z powrotem. 5 podczas wciskania tłoczka należy odtworzyć zbiorniczek wyrównawczy płynu hamulcowego . Szanuje twoje dobre chęci że chcecie pomóc społeczności ale trochę nie w ten sposób.
Nie dajmy się zwariować. Z takim podejściem kolego jak twoim w aucie nic nie można zrobić samemu. Jeśli tłoczek chodzi ciężko jeśli prowadnice się przycinają to było by to widać chociażby po nierównym zużyciu tarcz/klocków po prawej lewej stronie auta. Nie można zakładać, że każdy ma uszkodzone osłony że każdemu zacina się tłoczek itp. Bo każdą najprostszą rzecz skomplikujemy do maksimum. Nie mniej jednak dzięki za opinie.
Mi przy wymianie klocków i tarcz w serwisie seata smarowali prowadnice i od tamtej pory w końcu uporałem się z biciem tarcz a walczyłem z tym prawie dwa lata, magisterkę z tego mogę pisać. Tarcze wstawiałem większe 288mm bo z tymi FsIII nie mogłem sobie dać rady.
Co do prowadnic ATE ich się nie smaruje tak jak zauważył Marewel i jeszcze dodam że źle zamontowałeś klocki, jak dobrze się przyjrzysz to klocki są wewnętrzne i zewnętrzne. Na lewy zacisk założyłeś dwa wewnętrzne można je rozpoznać po kształcie blaszek mocujących 4:00 - stare 13:23 - nowe, można porównać. Pozdrawiam
Co do prowadnic ATE ich się nie smaruje tak jak zauważył Marewel i jeszcze dodam że źle zamontowałeś klocki, jak dobrze się przyjrzysz to klocki są wewnętrzne i zewnętrzne. Na lewy zacisk założyłeś dwa wewnętrzne można je rozpoznać po kształcie blaszek mocujących 4:00 - stare 13:23 - nowe, można porównać. Pozdrawiam
tak czułem zakupie nową dziękuję za pomoc. pomocne fimiki nagrywacie oby tak dalej
Prawidłowo super
Świetny odcinek Panowie łapka w górę.A co do prowadnic to ,się smaruje by nie zapiekła,się.Tak mi powiedzieli znjaomi mechanicy kuzyn miedzy innymi też.Nie jestem mechanikiem i nie mam ,się zamiaru kłócić,ale interesuje,się motoryzacją odkąd skończyłem 10lat.Pozdrawiam;))
Ja jedynie bym dodał, należałoby zdjąć całkiem gumki prowadnic bo często na nich jest rdza w środku. Oczywiście przy czyszczeniu szczotką na wiertarce okulary reszta jest najbardziej okey. Pozdrawiam.
Przy wymianie tarcz warto zainwestować w czujnik zegarowy i pomierzyć bicie samej piasty jak i tarczy po montażu. W przypadku Octavii polecam swapa hamulców na 288, niestety ale FS III z tarczą 280 mm gdy dostanie w palnik lubi się pogiąć.
Z tego co pamiętam to nawet na pudełku z nowymi gumkami prowadnic ATE jest narysowane żeby ich nie smarować.
Takiej informacji w naszym przypadku nie było.
marewel wrzuć coś od siebie, czekamy
Prawdę mówi... Polać mu :)
Zależy jakie sz gumki prowadnic, są 2 rodzaje jeden smarujemy drugi nie :)
Zgadza się... Tego typu prowadnic się nie smaruje, bo one z założenia narażone są na brud i smar powoduje jego przywieranie. Smaruje się prowadnice, które pracują w "cylindrze" i są zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Takie prowadnice smaruje się Bremszilnderpaste, a nie Plastilube.
Trzeba smarowac piasty bo pozniej zbiera sie tam woda , rdzewieje to i na piascie robia sie wżery. No i jesli ktos chce profesjonalnie wymienic klocki to przed wcisnieciem tloczka wymienic plyn hamulcowy w zacisku jesli dawno nie byl wymieniany bo jesli cofamy tloczek na starym plynie to caly syf z zacisku idzie w uklad, pompy abs itp
A gdzie pomiary bicia tarczy i piasty. No i moim zdaniem gdy już mamy zaciski zdemontowane warto przyjrzeć się głównym tloczkom hamulcowy je również się czyści czego autor naprawy nawet nie wspomniał polecam kanał profesora Chrisa genialny mechanik on doskonale pokazuje i tłumaczy o hamulcach. Ogólnie to łapka w górę nie hejtuje każdy ma swoje sposoby tylko jak coś robić to dobrze i fachowo po co coś robić dwa razy. Pozdrawiam.
A gdzie pomiar bicia tarczy ?
Jedna mała podpowiedź. Przy wciskaniu tłoczka zacisku warto poluzować odpowietrznik zacisku aby cale ciśnienie i płyn uciekał przez odpowietrznik bo inaczej cofamy płyn do pompy i bardzo często po kilku takich wymianach uszkadzamy uszczelnienia pompy hamulcowej a nawet możemy uszkodzić pompę ABS i pedał będzie nam wpadał w podłogę. Poza tą uwagą wszystko wykonane starannie.
Dzięki za uwagę, nie słyszałem o tym. Inną rzeczą jest to, że czasem ruszanie odpowietrznika jest równie ryzykowne.
Wiem, że pewnie nie słyszałeś bo praktycznie każdy mechanik nawet nie robi tego tak jal trzeba i często nie uczą o tym a ja z doświadczenia wiem jak może się to skończyć więc warto wcześniej spryskać sobie odrdzewiaczem odpowietrznik, opukać go młoteczkiem i poluzować lub jeśli nie idzie to można poluzować przewód hamulcowy. Myślę, że warto o tym mówić aby nie mieć później problemu z pompą hamulcową bądź pompą ABS
Masz racje, kolega mi tak zrobił i uszkodził mi zacisk hamulcowy, tarcza się grzała, zacisk nie odbijał, musiałem kupować drugi ze szrotu.
Hej czy otwieramy zbiornik z plynem hamolcowym dzieki
Witam może coś doradzicie. Na dziurach tłucze mi się prawa strona a po przyhamowaniu przestaje jak trzymam lekko hamulec. Czy to mogą być wywalone prowadniczki hamulcowe
za całokształt łapka w górę
1:00 nie wkłada się żadnego śrubokrętu i nie cofa się tłoczka w ten sposób.
Kolega który wykonuje naprawy na filmach jest mechanikiem? ;)
Wydaje sie że to w miare proste. Akurat kurier mi przywiuzł klocki delphie to sam spróbuje jewymienić. Zawsze to pare groszy w kieszeni a miejsce i narzędzia mam. Sąsiad sam to robi od kilku lat i jest wszystko oki więc sie tego podejme.
Byle na spokojnie i powoli. A na pewno się uda. No i jeśli się robi samemu trzeba mieć porządne klucze bo jak czasem objedziesz np. imbus w prowadnicy to może się okazać, że nic nie zdziałasz... Także pilnować kluczy i nasadek żeby rozjechanymi nie rozkręcać. A po za tym wszystko robią ludzie. Tobie też się uda. Powodzenia.
Pieniążki będą na słownik języka polskiego. :)
Klocki w jednym zacisku zużywają się równomiernie czy też klocek od strony wewnętrznej zużywa się bardziej?
Prowadnice mogą być zapieczone lub zacisk skorodował i prowadzi klocek pod kątem
Miejsca prowadnic myjemy zmywaczem do hamulców 😊
gdzie kupić tester i za ile aby można było cofać zaciski hamulcowe w BMW X6
Na allegro możesz kupić komplet i będziesz miał do wszystkich aut chociaż ja kupiłem w sklepie motoryzacyjnym u siebie i zapłaciłem chyba z 80 zł za komplet i nie zaciski tylko tłoczek hamulcowy się cofa 🤭👍
Zrób kilka filmików o mondeo mk4
Witam. Panowie jak zrobicie filmik o wymianie okładzin bębna to Wam osobiście pogratuluje. Wymiana tarcz jest banalna i praktycznie każdy ogarnięty człowiek to zrobi ale w przypadku bębnów już nie jest tak kolorowo :-)
Kolego masz na myśli szczęki hamulcowe ? W przypadku szczęk trzeba mieć trochę cierpliwości i zdjęcia przed demontażem wszystkiego ...:)
Próbowałem to zrobić. Niestety jeżeli nie ma się kompletnie pojęcia o budowie szczęk i ich mocowaniu to człowiek nie wie nawet jak je poprawnie rozłączyć. Mimo tego że masę rzeczy robie przy aucie samemu to są pewne tematy których się boję :-) Właśnie przy wymianie szczęk rozebrałem niby robiłem zdjęcia ale niestety zdjęcie nie wszystko jest w stanie oddać. Pewne mocowania są widoczne dopiero po rozłączeniu i potem jest problem z poskładaniem tego wszystkiego , a w szczególności z poprawnym montażem sprężyn które w zasadzie pasują w kilku miejscach i da się je założyć :-), wiem to z autopsji ponieważ po rozebraniu wołałem kolegę mechanika na pomoc. Także to taki pomysł na ciekawy materiał filmowy który niejednemu ułatwiłby życie.
chrisfix drum brakes - wklejasz w yt i gotowe
witam śledzę wasze filmiki mam jedno zasadnicze wymieniłem 3 komplet tarcz i po przejechaniu 3 tys km znów biją mechanicy nie wiedzą co jest więc sprawę biorę w swoje ręce. co to może być krzywizny się tarcza od pasażera zakładam tarcze textar lub bosch
Krzywa piasta
Dokładanie , krzywa piasta , zmień ''mechaników''
Piotr Marciniak Temat rzeka, przerabiałem to prawie dwa lata FSIII to słabe hamulce, wymień zwrotnice na inne i zakładaj tarcze 288mm, wejdą na to koła 15"
wszystko ładnie i pięknie ale kolega nie wspomniał że przy cofaniu tłoczków należy sprawdzać poziom płynu w zbiorniku bo może się przelać
tak tylko sie zastanawiam skoro układ hamulcowy to układ zamknięty to czemu ma sie przelać, płynu w magiczny sposób przybędzie? przy cofaniu korek można odkrecić zeby łatwiej było cofnąć
jak mogę prosić o podpowiedz
Panowie ktoś może doradzić. Musze zmienić komplet tarcz i klocków w moim Leonie. W dobrej cenie są Textary(na allegro) czy warto pchać się w tą markę? Będę wdzięczny za pomoc.
Słyszałem że textar słaby jest, co prawda nie miałem z nim doczynienia bo daję albo ate albo ferodo ale ludzie na grupie pisali że kicha
Cichy Moto same klocki jak najbardziej Ok ale jeśli mamy auto gdzie są jakieś dodatkowe elementy montażowe blaszki itp. to one już mogą nie pasować
Bzdury gadasz, bardzo dobre hamulce, naprawdę warto kupić
Zamiast paski za 100 to wystarczy najzwyczajny ścisk stolarski
Do przednich tak o ile obejmiesz tym ściskiem a na tyle tłoczek jest wkręcano wciskany także będzie gorzej bez praski ale można pokombinować tylko trzeba uważać żeby nie uszkodzić gumy tłoczka bo wtedy LIPA będzie jak Chu...🤭😁
To jak wymieniać te tarcze i klocki, to wiedzą nawet małe dzieci, ale skąd się wziął i gdzie moźna kupić takiego małego lwa, co jest w tym warsztacie. Bez takiego lwa to nic się nie uda, najwyżej można tylko taki filmik nagrać. Info jak i gdzie nabyć w drodze kupna takiego lwa.Koniecznie.
A wymiana płynu hamulcowego to gdzie? Płyn hamulcowy kosztuje 20zł za litr, a Chris pokazywał, że temperatura wrzenia takiego płynu zmalała do 120*C zamiast 240.
pasty wymienione
Smaruje się prowadnice które wchodzą w jarzmo czyli tylne. Przednich w tego typu zaciskach w żadnym wypadku nie smarujemy!!!!!!
"W prowadnicach są lamele które powodują cofanie się zacisku po hamowaniu.
Taka sama zasada działania jak gumki w zacisku która uszczelnia tłoczek"
pjasty wymienione
Myślałem że to będzie profesjonalny montaż tarcz,a co w przypadku kiedy piasta jest zużyta na łożysku i ma bicie ??,bo nie zauważyłem żeby kolega miernikiem zegarowym to sprawdził i to samo po montażu gdzie kontrola bicia miernikiem zegarowym z tolerancją do 004mm
Takie rzeczy muszą dawać podstawy do sprawdzenia przed wymianą. Jeśli wszystko jest w porządku, a po prostu kończą się klocki, równo po obu stronach i tez równomiernie jeśli chodzi o lewe oraz prawe koło to w jakim celu. Wiadomo, nawet najprostszą rzecz możemy tak skomplikować że z odkręceniem kranu żeby nalać wody do czajnika będziemy czekali na "fachowca".
No sam napisałeś właśnie,że jeśli wszystko jest w porządku,a to może oznaczać co że starsza pani jeździ tico po mieście z magicznymi prędkościami do 50 km/h i nigdy nie zazna problemu bicia tarcz?? Uważam że to podstawowa część składowa diagnozy,czyli standartowa kontrola wszystkich podzespołów współpracujących ściśle z hamulcami i nie powinno się pomijać tej kwestii,a jeśli już to wypadało by o tym przestrzec i napomnieć bo niektórzy ppovagowani mają dużo koników pod maską a nie mają czym hamować ,a jeśli do tego jeszcze będą bić i wichrować tarcze to całkiem nie dobrze wtedy,po za tym wszystko super i pozdrawiam::)
Daniel Deryngowski mam rozumiec,ze przy kazdej wymianie tarcz i klockow uzywasz miernika zegarowego ?
zawsze wtedy kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie że np piasta koła albo jej łożyskowanie uległo w jakimś stopniu zużyciu i może powodować np bicie piasty
Kurde fanie zrobiony film i wiele cennych wskazówek ale zabrakło najważniejszych. Gumki prowadnic to element który trzeba bezwzględnie zdemontować, w celu wyczyszczenia gniazd w których osadzone są te gumki. Materiał w tym miejscu sie utlenia, puchnie i przez to otwór w gumce na prowadnice zmniejsza swoją średnicę w konsekwencji doprowadzając do sytuacji gdzie zacisk stoi, cały czas lekko hamując. Cz zużywa jedne z klocków, przegrzewa cały układ i w dłuższym wymiarze czasu może prowadzić do uszkodzenia piasty łożyska zacisku tarczy klocków a nawet urwania koła. To jedna z bardzo ważnych rzeczy które zostały pominięte, a druga to pomiar bicia tarcz, to też jest konieczne.W mojej ocenie film powinien zostać usunięty, nagrany ponownie z uwzględnieniem marginalnych braków. W takiej formie może doprowadzić do tragedii w szczególności jak domorosły mechanik będzie zmieniał zonie klocki i tarcz, a ona nie zauważy że coś jest nie ten teges.
ja juz nie mam siły do hamulców jest to golf 4 1.9 tdi
Krzywe jarzmo zacisku?
Dobra rada th-cam.com/video/WbRh4mlxLZE/w-d-xo.html
Nie smaruje się prowadnic w tym systemie hamulcowym...
Zawsze wyjmujcie gumki prowadnic i wyczyśćcie otwory z rdzy.
Czemu nie smarujecie piasty ? To wielki błąd !
Prowadnice przykręca się na 28Nm.
Posmarowanie piasty = utrata gwarancji na tarczę w razie reklamacji.
Jak warsztat samochodowy nie montował tarcz to i tak masz po gwarancji.
Zawsze można umyć w nitro.
@@dziabi3 ale z rękojmi mogę skorzystać zawsze.
Jakub Skręta Możesz ale to nic nie da. Wezmą tarcze do ekspertyzy na miesiąc a ty przez ten czas będziesz hamował nogami. Tak to właśnie działa, przykra prawda.
lepiej usuń ten filmik bo ktoś sobie zrobi krzywdę przez Cb! po 1 jak można czyścic taka szczotką bez okularów!? 2 tych prowadnic nie smarujemy tylko czyśmy same prowadnice oraz gumki w których sie poruszają a najlepiej zmieniamy na nowe 3 nie cofamy tłoczka śrubokrętem bo nie wiemy później jaki jest stan osłony przeciw pyłowej i jak ciężko chodzi tłoczek , zmienisz tarcze klocki za kilka setek a nie sprawdzisz jakie sa osłony??
4 kwestia dobrze jest kilka razy "wyjechać" tłoczkiem i wcisnąć go z powrotem. 5 podczas wciskania tłoczka należy odtworzyć zbiorniczek wyrównawczy płynu hamulcowego . Szanuje twoje dobre chęci że chcecie pomóc społeczności ale trochę nie w ten sposób.
Nie dajmy się zwariować. Z takim podejściem kolego jak twoim w aucie nic nie można zrobić samemu. Jeśli tłoczek chodzi ciężko jeśli prowadnice się przycinają to było by to widać chociażby po nierównym zużyciu tarcz/klocków po prawej lewej stronie auta. Nie można zakładać, że każdy ma uszkodzone osłony że każdemu zacina się tłoczek itp. Bo każdą najprostszą rzecz skomplikujemy do maksimum. Nie mniej jednak dzięki za opinie.
Mi przy wymianie klocków i tarcz w serwisie seata smarowali prowadnice i od tamtej pory w końcu uporałem się z biciem tarcz a walczyłem z tym prawie dwa lata, magisterkę z tego mogę pisać. Tarcze wstawiałem większe 288mm bo z tymi FsIII nie mogłem sobie dać rady.
Co do prowadnic ATE ich się nie smaruje tak jak zauważył Marewel i jeszcze dodam że źle zamontowałeś klocki, jak dobrze się przyjrzysz to klocki są wewnętrzne i zewnętrzne. Na lewy zacisk założyłeś dwa wewnętrzne można je rozpoznać po kształcie blaszek mocujących 4:00 - stare 13:23 - nowe, można porównać. Pozdrawiam
faktycznie, wprawne oko, masz rację, źle założone ;)
Szkolny błąd.