POMOC ZAHLCENÝM STUDENTŮM V KARANTÉNĚ /tutorial/4.díl //

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ส.ค. 2024
  • Kde nás najdete:
    webové stránky: www.spolecnekbe...
    Facebook: / vasepravaveskole
    Odkaz: Vyhláška č. 211/2020 Sb. k hodnocení: www.zakonyprol...
    Text pro školu: Dobrý den, v období, kdy jsem měl (/náš syn/naše dcera měl/měla ) zakázáno chodit do školy, jsem neměl vytvořené podmínky pro vzdělávání tak, jak jsou popsané v § 1 odst.. 1, písm. b) vyhlášky č. 211/2020 Sb. o hodnocení za druhé pololetí školního roku 2019/2020. Proto není možné použít podpůrně podklady získané v tomto období k hodnocení mých výsledků vzdělávání za předmětné období a to v těchto předmětech: VYPIŠ .

ความคิดเห็น • 4

  • @petrtoman5407
    @petrtoman5407 4 ปีที่แล้ว

    Dobrý podvečer, paní Veselá. Ačkoliv si velmi vážím Vaší práce a s drtivou většinou Vašich článků (a myšlenkami v nich obsažených) souhlasím, s tímto videem se nemohu ztotožnit. Překračujete v něm (dle mého názoru) tenkou hranici, kdy na jedné misce vah leží práva žáka objektivně (či subjektivně; ono je to ve finálně jedno) šikanovaného učitelem, a na misce druhé děti toužící využít každou skulinku v pravidlech pro to, aby nemusely vynaložit jakoukoliv energii pro svou edukaci.
    Mluvit o "možnostech podmínek pro vzdělávání" - a ANI JEDNÍM SLOVEM NEZMÍNIT, CO SI POD TÍM PŘEDSTAVIT - totiž naznačuje, že KAŽDÝ žák (= tedy i ten, který podmínky pro své vzdělávání vytvořené měl) či jeho zákonný zástupce má právo říct něco ve stylu: "Tvůj učitel je pěkný .... - pojď, Pepíku, teď mu to můžeme dát konečně pořádně vyžrat!".
    Abych nestrávil zbytek dnešního dne vypisováním několika stránek textu, zkusím to shrnout do dvou bodů:
    1) u Vašich videí díl 1-3 jsem měl pocit, že výrazně převažuje miska první (=žáci postižení "zahlcovačem") - protože Vámi popisované metody a rady prakticky nelze zneužít žáky na misce druhé
    2) u tohoto videa si myslím, že už je tomu naopak - vyhláškou MŠMT (která je - dle mého názoru - formulována dosti nešťastně) "nabíjíte zbraně" celé škále žáků, kteří teď stojí před pokušením prodloužit si prázdniny o další dva měsíce.
    Rád bych se pletl.
    P.S.: Nejlepší by bylo všechny žáky v daném pololetí prostě neklasifikovat a žákům v deváté třídě i přesto legislativně umožnit ukončit základní vzdělání (=prostě by všichni měli na vysvědčení odshora dolů N) - a vysvědčení za toto pololetí zcela nahradit slovním hodnocením.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  4 ปีที่แล้ว +1

      Je to seriál, který se věnuje pomoci zahlceným studentům a proto je nutně zaměřený na pomoc zahlcenému studentovi. Vzhledem k tomu, jak složitý a dlouhý je mravní vývoj člověka, nesdílím zase já názor, že by žáci nějak masivně a tedy společensky nebezpečně, využívali nějaké skulinky. A už vůbec ne nyní, kdy nemají téměř žádnou kontrolu nad svým životem. Ať se na to dívám z kteréhokoliv úhlu pohledu, nevidím na jejich straně naprosto žádnou výhodu, kterou by tato situace pro ně mohla mít.Dokonce nevidím nikde ani žádnou skulinku, kterou by mohli ve svůj prospěch využít. Vyhláška je nastavená tak, že škola má zohlednit podmínky, což má ale ta základní vždycky, stejně jako vyrovnávat nerovnosti. Když to nedělá, lhostejno, jestli ze subjektivního nebo objektivního úhlu pohledu, protože to vyjde nakonec nastejno, musí existovat možnost, jak je vyrovná někdo jiný nějak jinak. Například tím, že se bude umět efektivně pohybovat v prostoru, který mu vymezily právní předpisy.

    • @petrtoman5407
      @petrtoman5407 4 ปีที่แล้ว

      @@spolecnekbezpeci9721 S tím de facto nelze než částečně či úplně souhlasit (až na skulinku v podobě "mrtvého brouka" - myšleno žáka, který intenzivně využívá informační technologie pro komunikaci se svými vrstevníky, nikoliv však pro svou edukaci). Budování klíčové kompetence v podobě efektivního domáhání se svých práv je také záslužná činnost.
      Stále je tu pak ale otázka, zda je daný prostor vymezený právními předpisy vůbec nastaven správně.
      V neposlední řadě jsem se ale od Vás stále nedozvěděl (a ani od MŠMT, na které by má otázka měla mířit primárně), CO jsou tedy ony "podmínky pro vzdělávání" v tomto mimořádném stavu.

    • @spolecnekbezpeci9721
      @spolecnekbezpeci9721  4 ปีที่แล้ว +1

      @@petrtoman5407 Ono to nejde ( mně to nejde = neumím to) to do toho formátu (video) dostat tak, aby to bylo stručné. V daném "oboru" (točení videí) jsem hodně zeleným začátečníkem. Nicméně provozujeme FB stránku Vaše práva ve škole, věnujeme se tam tomu dost často -co to ty PODMÍNKY vlastně jsou a proč je kolem toho tolik nejasností. Co se týče nemotivovaného žáka, inu s tím je potíž vždycky. Kdo nechce, nechce, jestliže jste učitel, sám víte, jak těžká je to cílová skupina. V každém případě tento improvizovaný styl vzdělávání, co se aktuálně v ČR odehrává, nemusí sedět i motivovaným, kteří se prostě těžko samoaktivují, a chybí jim větší míra podpory v podobě denního učitelova vedení v přímém kontaktu. A protože se to celé odehrává za zavřenými dveřmi, kam učitel nemůže, je problematické hodnotit přes zeď, pouze podle zvuků a obrazů, které nějak proniknou ven, co se tam děje.