Hanka wjeżdżająca w kartony. Podobno, gdy Jackie Chan zobaczył tę scenę, to przestał nagrywać sceny walk z własnym udziałem oraz postanowił zakończyć karierę. Do dziś Hollywood próbuje odkryć jak kręcić takie sceny bez udziału CGI.
Mam taką refleksję (wewnętrzny monolog): Uważam, że CGI nie jest złe. Efekty praktyczne są oczywiście najlepsze, ale CGI też powoduje, że można zrobić wiele rzeczy w sposób bardziej nowoczesny. David Fincher w Azylu czy Zodiaku bardzo dużo korzystał z CGI, a filmy wyglądają fenomenalnie. Filmy z Cruise'em pomimo słynnego "wszystko kręcone na żywo" korzystają z CGI bardzo dużo (fajna seria filmów na YT jest o filmach "nie używających CGI"). Oczywiście nie będę mówił, że CGI zawsze jest dobre, ale ma swoje plusy. Najlepsze to oczywiście zawsze będzie połączenie efektów praktycznych i CGI (np. Blade Runner 2049).
Dlatego właśnie takie produkcje osiągają wiele. Osobiście wole, gdy filmy nie mają CGI, bo są bardziej realistyczne. Dlatego właśnie Blade Runner albo Breaking Bad są świetnymi przykładami użycia CGI i praktyki.
To teraz czekam na najstarsze i najlepsze cgi jak na swoje czasy 🤩 Pierwsze co mi przychodzi do głowy to: Park Jurajski 1993, Otchłań 1989 i Transformers 2007
Całkiem niezłe były CGI w Forest Gump oraz Castaway, gdyż są to takie efekty, po których nie widać że są efektami. Głośno było swojego czasu jeszcze o efektach specjalnych w Predator, Total Recall, Independence Day, Waterworld czybw końcu Titanic.
Moim zdaniem nie ważna jest użyta technika, lecz efekt. Gdy nie wyrzuca mnie (zwłaszcza brutalnie) z iluzji, spełnia swoją rolą i nie zastanawiam się czy to świat rzeczywisty, makieta, cgi i jeszcze coś innego ;)
Polecam materiały "NO CGI" is really just INVISIBLE CGI z kanału The Movie Rabbit Hole gdzie tłumaczy jak wygląda dzisiejszy "brak" CGI myślę że warto zapoznać się po wypuszczeniu takiego materiału szczególnie że przywołuję się Nolana. Pokazuję jak bardzo są prawdziwe maszyny w między innymi TOP Gunie. Po prostu "brak" CGI dzisiaj to dobre CGI, a widzowie nie lubią słabego, a nie jego używania.
Ktoś już napisał, ja dodam od siebie - nie widzę niczego złego w CGI czy jakichkolwiek środkach użytych do osiągnięcia celu. Ważne, żeby zrobić to dobrze. Ktoś kiedyś powiedział mi, że niespecjalnie szanuje muzykę opartą na elektronice, bo bezduszna, bo żywy instrument to coś tam - a ja powiedziałem, że za to właśnie kocham np. Jeana Michela Jarre'a, że potrafi tchnąć życie w te elektroniczne instrumenty. I to jest prawdziwa sztuka. Taka mała analogia. Z drugiej strony, używanie CGI powoduje u twórców coś w rodzaju przerostu formy nad treścią. Mam wrażenie, że często tworząc takie efekty, twórcy na siłę pieszczą każdy detal, aż w końcu wygląda to często... nienaturalnie i paskudnie. Otóż rzeczywistość nie jest idealna, nie zawsze wszystko widać, czasem jakieś cienie zasłonią coś ważnego itd. I w komputerze często na siłę próbuje się zrobić wszystko niby idealnie, ale przy okazji - sztucznie. Sceny kręcone w sposób "naturalny" zawierają często masę pozornych wad wizualnych, które jednak powodują, że odruchowo odbieramy to co widzimy na ekranie, jako bardziej realistyczne, niż te wychuchane obrazki z kompa.
wytłumaczy ktoś o co chodzi czy to tylko przeróbka? bo też od razu mi się rzuciło w oczy że to christian bale:D ale zdarza się często że ludzie są do siebie podobni:D
Z efektami specjalnymi jest ten sam problem co z syntezatorami w muzyce. Efekty zamiast być środkiem do celu stworzenia artystycznej opowieści, stają się celem samym w sobie do uzyskania miałkiego, bombastycznego widowiska ze stajni DC, Marvela czy Szybkich i Niemiłych, czyli jak to Martin Scorsese słusznie skwitował: to nie jest kino tylko lunapark. To samo jest z syntezatorami w muzyce, które wychodząc seventiesach z takiego artystycznego Kraftwerka czy np.: płyty Wish you were here Pink Floyd, powędrowały w ejtisach przez jeszcze niezły pop i New Romantic, a ostatecznie były przyczynkiem do powstania Disco Polo. Także efekty to narzędzie, które jest dobrze użyte, wtedy, kiedy jest to konieczne i najlepiej jak efektów nie widać: Forest Gump, Castaway.
Filmy i seriale bez CGI: współcześnie i nawet za ,,enty lat w przód"? Tak, ale... gdyby nie obecność tych całych VFX effects, jak to lubicie nazywać ,,cidżiajów", w kulturze masowej, gdyby nie ich angaż w wizualizowanie i opowiadanie scenariusza i przełożenia w tym wizji reżysera na konkretnie ,,sklejony" twór audiowizualny, sądzę, że absolutnie nie było by tu mowy o tak świetnie i naturalnie oddanych (czyli rzecz jasna rozchodzi się o efekty praktyczne) perełek kina autorstwa Nolana ("Tenet", "Incepcja" czy "Oppenheimer") czy dzieł spod ręki wielu innych twórców lub zwykłych filmów korzystających z CGI jak najmniej, np. większość dzieł Sama Raimiego. ,,CGI" pchała i pcha ,,wszystkich Nolanów tego świata" w kwestii wizualnego opowiedzenia filmu w jak najnaturalniejszy sposób... do tego rodzaju pracy, do takiego podejścia do opowieści obrazem. To wszystko żyje w symbiozie: CGI musi być ,,używane", aby efekty praktyczne miały motywację do szerszej realizacji.
Oo fakt, do tej pory robi wrazenie, wracam co jakis czas i za kazdym razem jest dreszczyk przy ogladaniu. Świetny film i efekty, szczegolnie ze film ma az 40 lat w co ciężko uwierzyć
Człowieczku bez wiedzy wystarczy odpowiednia ilość TNT i efekt ten sam broń atomowa nie jest niczym innym a jedynie daje ten sam efekt bez dużej ilości.Zobacz ten dokument z 1944 roku efekt ataku Kamikaze na statek amunicyjny th-cam.com/video/uMs4IJQVRYM/w-d-xo.htmlsi=8_BaHJ14awP7j_bR th-cam.com/video/uMs4IJQVRYM/w-d-xo.htmlsi=8_BaHJ14awP7j_bR
A co gdybym wam powiedział że 95% samolotów w nowym Top gun jest komputerowe? o szybkich i wściekłych nawet nie wsponę... th-cam.com/video/7ttG90raCNo/w-d-xo.html serio minimum reasearchu... prosze...
Nie lubię CGI, wolę poczekać na film kilka lat i zobaczyć prawdziwe efekty specjalne, tak jak to było z Władcą Pierścieni czy Mad Maxem gdzie wyścig zapierał dech w piersiach i przybijał do siedzenia. Czuć i widać dużą różnicę między CDI niż kaskaderskimi. Np. "Pearl Harbor" o którym pan zapomniał, a który też był bardzo widowiskowym filmem i w kinie rozwalał mózg nie tylko poruszającą grą aktorską, ale też batalistycznymi efektami specjalistycznymi. Produkcje Marvela znienawidziłam właśnie przez kijowej jakości CDI, którego naduzywa też Netflix i inne platformy. Już niektórzy TH-camrzy kręcący filmy z efektami bez CGI jako amatorzy są bardziej realistyczni. Szkoda że nie powiedzieliscie nic o Pearl Harbor.
W Mad Max wszystkie uzyte pojazdy pochodzą z XX w najnowsze z nich z drugiej polowy lat 70 zamiast przymiotnika futurystyczny użyl bym bardziej pasującego- postapokaliptyczny.
Tylko w Top Gun odrzutowce nie są prawdziwe, to wszystko CGI xD Fajnie, że kręcili w kokpitach w powietrzu i to doceniam ale to były często inne samoloty i czasem wszystko oprócz aktorów jest dzięki zastosowaniu CGI.
Specyfiką pierwszego Top Gun jest to że był kręcony w czasie zimnej wojny nie było żadnej mowy aby posiadać rosyjskie migi ( No w filmie zmyślono Miga 28 ) a były to F5 jeszcze z czasów wojny w Wietnamie.Taka sprawa dotyczy masę filmów wojennych gdzie Niemieckie czołgi to były Amerykańskie Patony z lat 60 a w 4 pancernych biegano z AK 47🤣🤣🤣.zyski w bzdury są nawet w najlepszych produkcjach np Waleczne serce nic się nie zgadza nawet cała Historia konfliktu to 100% bajki
Akurat nowy TopGun ma całą masę CGI, wszystkie samoloty widoczne na ekranie są CGI. Tutaj zrobiłeś słaby research. Obecnie w Hollywood jest "moda" na brak CGI, aktorzy mówią w wywiadach że w produkcjach z ich udziałem stosuje się zero CGI, a tak naprawdę są to zwykłe kłamstwa. CGI stosuje się coraz więcej.
Przecież nowy TopGun to 100% CGI 😂 jasne samoloty latały, ale inne niż te pokazane w filmie, zostały na nie nałożone „skórki” innych maszyn… th-cam.com/video/7ttG90raCNo/w-d-xo.htmlsi=2TPuK1DfnUZ7Svxt
0:59 Pierwszym filmem, w którym użyto CGI był Zawrót głowy z 1958 roku w reżyserii Hitchcocka - napisy początkowe. 1:49 Jazon a Dżejson. Film o scenach bez CGI i ani słowa o efektach z filmu Coś Carpentera.
@@pawmal1988 Hitchcock zatrudnił Johna Whitneya do stworzenia animowanej komputerowo sekwencji otwierającej, Whitney zamontował na platformie ważący 850 funtów, składający się z 11 000 elementów komputer przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej, zwany "M5 gun director". Był to komputer mechaniczny, do którego obsługi potrzeba było 5 żołnierzy, ale mimo wszystko był to komputer. Następnie umieścił komórki na tej platformie i użył wahadła, aby uzyskać wymagany niekończący się obrót. Współpracował z grafikiem Saulem Bassem. Animacja komputerowa użyta po raz pierwszy w historii. 2) Sekwencja otwierająca (zaprojektowana przez Saula Bassa) odpowiada motywom z samego filmu. W przypadku Vertigo w sekwencji otwierającej występuje silny element spirali, który odpowiada klatce schodowej, która wyzwala Vertigo Scottiego. 3) Saul Bass nalegał, aby spirale, które reprezentują XIX-wieczne równania, były dokładne, a nie rysowane odręcznie, co wymagało zarówno wahadła, jak i obrotowego stołu (a konkretnie stanowiska do animacji). Niestety, żaden stojak do animacji w tamtych czasach nie mógł się stale obracać bez uszkodzenia okablowania - zamiast tego zastosowano animację komputerową. Whitney zdał sobie sprawę, że reżyser pistoletu może obracać się w nieskończoność, w idealnej synchronizacji z wahadłem. Umieścił swoje klatki animacji na platformie, na której znajdował się celownik, a nad nim zawiesił wahadło z sufitu, które trzymało pióro połączone z wysokim na 24 stopy ciśnieniowym zbiornikiem farby. Ruch wahadła w stosunku do obrotu wyrzutni generował spiralne rysunki użyte w sekwencji otwierającej Vertigo. 4) John Whitney Jr. (syn Johna Whitneya) stworzył później efekty komputerowe do Westworld (1973) - kolejnego rewolucyjnego filmu w historii CGI. 5) Animacja komputer owa to proces wykorzystywany do generowania animowanych obrazów. Bardziej ogólny termin komputerowo generowane obrazy (CGI) obejmuje zarówno statyczne sceny, jak i dynamiczne obrazy, podczas gdy animacja komputerowa odnosi się tylko do ruchomych obrazów. Nowoczesna animacja komputerowa zazwyczaj wykorzystuje grafikę komputerową 3D, chociaż grafika komputerowa 2D jest nadal używana do renderowania stylistycznego, niskiej przepustowości i szybszego renderowania w czasie rzeczywistym. Czasami celem animacji jest sam komputer, ale czasami także film. 6) Istniały wczesne przykłady animacji proto-komputerowej zwanej filmami oscyloskopowymi - które tak naprawdę nie są dziś uważane za grafikę komputerową (chociaż w latach 1940-50 istniały gry komputerowe wykorzystujące oscyloskopy). Przykład - film Normana McLarena "Around is Around" (1951), Eneri (1953) Hy Hirscha i Abstronic (1954) Mary Ellen Bute. computeranimationhistory-cgi.jimdofree.com/vertigo/
On ma na imię Chris a nie Krzysiek. Wiem że to w tłumaczeniu to samo ale Jezu, raz spoko, ale spolszczanie cały czas mnie mierzi. Jakoś na Toma Cruise nie mówisz Tomek.
Może to na nikim już tak nie robi wrażenia, ale w RoboCopie wybuch stacji paliwowej był prawdziwy i był największym naturalnym wybuchem tego rodzaju w swoich czasach, byl tak ogromny że ludzie w sporym oddaleniu dzwonili na straż pożarną i policję =p
W *to powietrze, w to, ile można, kurde materiał ciekawy i przeprowadzone badania tematu, a wszystko bierze w łeb przez kaleczenie Polskiego w sposób nieprzystający dziennikarzowi
Z CGI jest ten problem, że niektórzy są tak leniwi, że zamiast zrobić jakąś prostą scenę za pomocą kaskaderów, to wolą wykorzystać efekty komputerowe. PS Po dziś dzień nazywam zielony ekran, tym niebieskim, bo od niego wszystko się zaczęło, to jednak wszyscy tylko krzyczą o "blue, znaczy green-screen" :(
Przecież ten top gun to ściema. F-14 nie latają w USA od prawie 2 dekad. Do tego konfiguracja samolotu często była skrajnie niepoprawna w stosunku do wykonywanych manewrów, co skutkowałoby zniszczeniem maszyny i śmiercią załogi. Np. taki start z krótkiej drogi kołowania, nie tylko bez klap, ale także bez poprawnej geometrii skrzydeł. Nie mówiąc już o Su-57. Pociski tak samo CGI, w jednej scenie ten sam pocisk jest w wersji AIM-9X, w kolejnej jest widoczny jako AIM-9M. F-14 nigdy nie przenosił tych pocisków w wersji X i pocisk został tam zwyczajnie dodany przy pomocy CGI. Podobnie Newa odpalająca 4 pociski w jednej salwie w ciągu 2 sekund. W realu można w salwie odpalić tylko 2 i to w dodatku z interwałem około 3 sekund pomiędzy pociskami.
Brak szacunku za niewłączenie do tej listy filmów *Jaś Fasola: Nadciąga kolejny kataklizm* oraz *Wakacje Jasia Fasoli*. Te filmy też były robione bez jakiegokolwiek CGI a mimo tego pokolenie tworzące ten film jest na tyle młode że aż brak słów na to co zrobili twórcy. Wielka szkoda, najwidoczniej się potrzebujecie doedukować. Nawet jeśli to 1 godzina researchu by wam nie zaszkodziła ale jak nie to nie. Jeszcze raz, wielka szkoda.
Hanka wjeżdżająca w kartony. Podobno, gdy Jackie Chan zobaczył tę scenę, to przestał nagrywać sceny walk z własnym udziałem oraz postanowił zakończyć karierę. Do dziś Hollywood próbuje odkryć jak kręcić takie sceny bez udziału CGI.
Mam taką refleksję (wewnętrzny monolog):
Uważam, że CGI nie jest złe.
Efekty praktyczne są oczywiście najlepsze, ale CGI też powoduje, że można zrobić wiele rzeczy w sposób bardziej nowoczesny. David Fincher w Azylu czy Zodiaku bardzo dużo korzystał z CGI, a filmy wyglądają fenomenalnie. Filmy z Cruise'em pomimo słynnego "wszystko kręcone na żywo" korzystają z CGI bardzo dużo (fajna seria filmów na YT jest o filmach "nie używających CGI").
Oczywiście nie będę mówił, że CGI zawsze jest dobre, ale ma swoje plusy.
Najlepsze to oczywiście zawsze będzie połączenie efektów praktycznych i CGI (np. Blade Runner 2049).
A
Dlatego właśnie takie produkcje osiągają wiele. Osobiście wole, gdy filmy nie mają CGI, bo są bardziej realistyczne. Dlatego właśnie Blade Runner albo Breaking Bad są świetnymi przykładami użycia CGI i praktyki.
Zaczynasz wyglądać jak Dawid Podsiadło - prawie się nabrałem.
To teraz czekam na najstarsze i najlepsze cgi jak na swoje czasy 🤩 Pierwsze co mi przychodzi do głowy to: Park Jurajski 1993, Otchłań 1989 i Transformers 2007
Całkiem niezłe były CGI w Forest Gump oraz Castaway, gdyż są to takie efekty, po których nie widać że są efektami. Głośno było swojego czasu jeszcze o efektach specjalnych w Predator, Total Recall, Independence Day, Waterworld czybw końcu Titanic.
Moim zdaniem nie ważna jest użyta technika, lecz efekt. Gdy nie wyrzuca mnie (zwłaszcza brutalnie) z iluzji, spełnia swoją rolą i nie zastanawiam się czy to świat rzeczywisty, makieta, cgi i jeszcze coś innego ;)
A ja lubię żeczywistość. Rok 1944 i taki był skutek ataku Kamikaze na statek amunicyjny th-cam.com/video/uMs4IJQVRYM/w-d-xo.htmlsi=8_BaHJ14awP7j_bR
Polecam materiały "NO CGI" is really just INVISIBLE CGI z kanału The Movie Rabbit Hole gdzie tłumaczy jak wygląda dzisiejszy "brak" CGI myślę że warto zapoznać się po wypuszczeniu takiego materiału szczególnie że przywołuję się Nolana. Pokazuję jak bardzo są prawdziwe maszyny w między innymi TOP Gunie. Po prostu "brak" CGI dzisiaj to dobre CGI, a widzowie nie lubią słabego, a nie jego używania.
Ktoś już napisał, ja dodam od siebie - nie widzę niczego złego w CGI czy jakichkolwiek środkach użytych do osiągnięcia celu. Ważne, żeby zrobić to dobrze. Ktoś kiedyś powiedział mi, że niespecjalnie szanuje muzykę opartą na elektronice, bo bezduszna, bo żywy instrument to coś tam - a ja powiedziałem, że za to właśnie kocham np. Jeana Michela Jarre'a, że potrafi tchnąć życie w te elektroniczne instrumenty. I to jest prawdziwa sztuka. Taka mała analogia. Z drugiej strony, używanie CGI powoduje u twórców coś w rodzaju przerostu formy nad treścią. Mam wrażenie, że często tworząc takie efekty, twórcy na siłę pieszczą każdy detal, aż w końcu wygląda to często... nienaturalnie i paskudnie. Otóż rzeczywistość nie jest idealna, nie zawsze wszystko widać, czasem jakieś cienie zasłonią coś ważnego itd. I w komputerze często na siłę próbuje się zrobić wszystko niby idealnie, ale przy okazji - sztucznie. Sceny kręcone w sposób "naturalny" zawierają często masę pozornych wad wizualnych, które jednak powodują, że odruchowo odbieramy to co widzimy na ekranie, jako bardziej realistyczne, niż te wychuchane obrazki z kompa.
Dżejson .. haha uczyli , że Jazon i Argonauci.. co wy mieliście z historii?
Warto by było jeszcze wspomnieć o "Autostopowiczu".
to może jak jus wspomniałeś o kaskaderach - to może odcinek o niesamowitych scenach które powstały bez pomocy kaskaderów? ^^,
Christian Bale w 1973 jeszcze nie był nawet w planach, więc faktycznie, niezłe CGI :D
Christian Bale urodził się 30 stycznia 1974 odejmij 9 miesięcy i wychodzi na to, że był w takim razie nie planowanym dzieckiem.
wytłumaczy ktoś o co chodzi czy to tylko przeróbka? bo też od razu mi się rzuciło w oczy że to christian bale:D ale zdarza się często że ludzie są do siebie podobni:D
Ciekawy materiał, ale mam drobną uwagę.
11:57 Władca pierścieni wyszedł w 2001 a nie w 2011, poza tym ok 😊
Z efektami specjalnymi jest ten sam problem co z syntezatorami w muzyce. Efekty zamiast być środkiem do celu stworzenia artystycznej opowieści, stają się celem samym w sobie do uzyskania miałkiego, bombastycznego widowiska ze stajni DC, Marvela czy Szybkich i Niemiłych, czyli jak to Martin Scorsese słusznie skwitował: to nie jest kino tylko lunapark. To samo jest z syntezatorami w muzyce, które wychodząc seventiesach z takiego artystycznego Kraftwerka czy np.: płyty Wish you were here Pink Floyd, powędrowały w ejtisach przez jeszcze niezły pop i New Romantic, a ostatecznie były przyczynkiem do powstania Disco Polo. Także efekty to narzędzie, które jest dobrze użyte, wtedy, kiedy jest to konieczne i najlepiej jak efektów nie widać: Forest Gump, Castaway.
Ejtisach, seventisach, chłopie wypowiadaj się z tego.
Tymczasem scena pościgu z Sarniego Żniwa:
Christopher Nolan jest niesamowity
Materiały Lucyfera zawsze mają piorunujący... EFEKT 😎😎
Filmy i seriale bez CGI: współcześnie i nawet za ,,enty lat w przód"? Tak, ale... gdyby nie obecność tych całych VFX effects, jak to lubicie nazywać ,,cidżiajów", w kulturze masowej, gdyby nie ich angaż w wizualizowanie i opowiadanie scenariusza i przełożenia w tym wizji reżysera na konkretnie ,,sklejony" twór audiowizualny, sądzę, że absolutnie nie było by tu mowy o tak świetnie i naturalnie oddanych (czyli rzecz jasna rozchodzi się o efekty praktyczne) perełek kina autorstwa Nolana ("Tenet", "Incepcja" czy "Oppenheimer") czy dzieł spod ręki wielu innych twórców lub zwykłych filmów korzystających z CGI jak najmniej, np. większość dzieł Sama Raimiego. ,,CGI" pchała i pcha ,,wszystkich Nolanów tego świata" w kwestii wizualnego opowiedzenia filmu w jak najnaturalniejszy sposób... do tego rodzaju pracy, do takiego podejścia do opowieści obrazem. To wszystko żyje w symbiozie: CGI musi być ,,używane", aby efekty praktyczne miały motywację do szerszej realizacji.
Mad Max na drodze gniewu to chyba najlepiej nakręcony film jaki oglądałem.
Bardzo brakuje filmu "The Thing" (1982)
Oo fakt, do tej pory robi wrazenie, wracam co jakis czas i za kazdym razem jest dreszczyk przy ogladaniu. Świetny film i efekty, szczegolnie ze film ma az 40 lat w co ciężko uwierzyć
Najlepsze co mogło spotkać kino to CGI.
Pewnie gdyby Nolan zapłacił kilka milionów Władimirowi, to by mu zdetonował prawdziwą bombę gdzieś na Syberii.
Nie może, jest zakaz testowania broni jądrowej na ziemi
To miało być śmieszne? Przegrywie i stulejarzu.
Człowieczku bez wiedzy wystarczy odpowiednia ilość TNT i efekt ten sam broń atomowa nie jest niczym innym a jedynie daje ten sam efekt bez dużej ilości.Zobacz ten dokument z 1944 roku efekt ataku Kamikaze na statek amunicyjny th-cam.com/video/uMs4IJQVRYM/w-d-xo.htmlsi=8_BaHJ14awP7j_bR th-cam.com/video/uMs4IJQVRYM/w-d-xo.htmlsi=8_BaHJ14awP7j_bR
@@gofr1 Ruskich to nie obchodzi.
Zgłaszam Cię
Najlepsza scena bez użycia cgi jest wysadzenie kibla w.filmie nic.smiesznego xd
Rok 1944 i taki efekt oczywiście cała załoga statku amunicyjnego zgineła w ułamku sekundy th-cam.com/video/uMs4IJQVRYM/w-d-xo.htmlsi=8_BaHJ14awP7j_bR
Prowadzący wygląda jak Freddie Mercury
Harrison Ford ścigany. Wypadek autobusu z pociągiem był prawdziwy 😊
Nie było sceny, gdy Gandalf siedział z Hobbitami przy stole? :(
A co gdybym wam powiedział że 95% samolotów w nowym Top gun jest komputerowe?
o szybkich i wściekłych nawet nie wsponę...
th-cam.com/video/7ttG90raCNo/w-d-xo.html
serio minimum reasearchu... prosze...
CGI ssie na maxa, tylko w ostateczności, praktyczne efekty nigdy się nie zestarzeją, a na pewno nie tak szybko.
Nie lubię CGI, wolę poczekać na film kilka lat i zobaczyć prawdziwe efekty specjalne, tak jak to było z Władcą Pierścieni czy Mad Maxem gdzie wyścig zapierał dech w piersiach i przybijał do siedzenia. Czuć i widać dużą różnicę między CDI niż kaskaderskimi. Np. "Pearl Harbor" o którym pan zapomniał, a który też był bardzo widowiskowym filmem i w kinie rozwalał mózg nie tylko poruszającą grą aktorską, ale też batalistycznymi efektami specjalistycznymi. Produkcje Marvela znienawidziłam właśnie przez kijowej jakości CDI, którego naduzywa też Netflix i inne platformy. Już niektórzy TH-camrzy kręcący filmy z efektami bez CGI jako amatorzy są bardziej realistyczni. Szkoda że nie powiedzieliscie nic o Pearl Harbor.
Trzy słowa: King Size
I wszystko jasne.
Cudze chwalicie a swego nie znacie XD
Dla wielu kino, a może nawet świat w ogóle, poza Hollywood nie istnieje.
Gościu, Twój film to jeden wielki chaos, tego się nie da oglądać -_-
W Mad Max wszystkie uzyte pojazdy pochodzą z XX w najnowsze z nich z drugiej polowy lat 70 zamiast przymiotnika futurystyczny użyl bym bardziej pasującego- postapokaliptyczny.
Tylko w Top Gun odrzutowce nie są prawdziwe, to wszystko CGI xD Fajnie, że kręcili w kokpitach w powietrzu i to doceniam ale to były często inne samoloty i czasem wszystko oprócz aktorów jest dzięki zastosowaniu CGI.
Specyfiką pierwszego Top Gun jest to że był kręcony w czasie zimnej wojny nie było żadnej mowy aby posiadać rosyjskie migi ( No w filmie zmyślono Miga 28 ) a były to F5 jeszcze z czasów wojny w Wietnamie.Taka sprawa dotyczy masę filmów wojennych gdzie Niemieckie czołgi to były Amerykańskie Patony z lat 60 a w 4 pancernych biegano z AK 47🤣🤣🤣.zyski w bzdury są nawet w najlepszych produkcjach np Waleczne serce nic się nie zgadza nawet cała Historia konfliktu to 100% bajki
Akurat nowy TopGun ma całą masę CGI, wszystkie samoloty widoczne na ekranie są CGI. Tutaj zrobiłeś słaby research. Obecnie w Hollywood jest "moda" na brak CGI, aktorzy mówią w wywiadach że w produkcjach z ich udziałem stosuje się zero CGI, a tak naprawdę są to zwykłe kłamstwa. CGI stosuje się coraz więcej.
To tak samo, jak ze zwierzętami, z których "żadne nie ucierpiało"....
Przecież nowy TopGun to 100% CGI 😂 jasne samoloty latały, ale inne niż te pokazane w filmie, zostały na nie nałożone „skórki” innych maszyn…
th-cam.com/video/7ttG90raCNo/w-d-xo.htmlsi=2TPuK1DfnUZ7Svxt
zły rok produkcji przy władcy pierścieni
Ktoś powiedział Nolan?
0:59 Pierwszym filmem, w którym użyto CGI był Zawrót głowy z 1958 roku w reżyserii Hitchcocka - napisy początkowe.
1:49 Jazon a Dżejson.
Film o scenach bez CGI i ani słowa o efektach z filmu Coś Carpentera.
Trudno w to uwierzyć. W 1958 roku komputery były jeszcze w powijakach.
@@pawmal1988 Hitchcock zatrudnił Johna Whitneya do stworzenia animowanej komputerowo sekwencji otwierającej, Whitney zamontował na platformie ważący 850 funtów, składający się z 11 000 elementów komputer przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej, zwany "M5 gun director". Był to komputer mechaniczny, do którego obsługi potrzeba było 5 żołnierzy, ale mimo wszystko był to komputer. Następnie umieścił komórki na tej platformie i użył wahadła, aby uzyskać wymagany niekończący się obrót. Współpracował z grafikiem Saulem Bassem. Animacja komputerowa użyta po raz pierwszy w historii.
2) Sekwencja otwierająca (zaprojektowana przez Saula Bassa) odpowiada motywom z samego filmu. W przypadku Vertigo w sekwencji otwierającej występuje silny element spirali, który odpowiada klatce schodowej, która wyzwala Vertigo Scottiego.
3) Saul Bass nalegał, aby spirale, które reprezentują XIX-wieczne równania, były dokładne, a nie rysowane odręcznie, co wymagało zarówno wahadła, jak i obrotowego stołu (a konkretnie stanowiska do animacji). Niestety, żaden stojak do animacji w tamtych czasach nie mógł się stale obracać bez uszkodzenia okablowania - zamiast tego zastosowano animację komputerową. Whitney zdał sobie sprawę, że reżyser pistoletu może obracać się w nieskończoność, w idealnej synchronizacji z wahadłem. Umieścił swoje klatki animacji na platformie, na której znajdował się celownik, a nad nim zawiesił wahadło z sufitu, które trzymało pióro połączone z wysokim na 24 stopy ciśnieniowym zbiornikiem farby. Ruch wahadła w stosunku do obrotu wyrzutni generował spiralne rysunki użyte w sekwencji otwierającej Vertigo.
4) John Whitney Jr. (syn Johna Whitneya) stworzył później efekty komputerowe do Westworld (1973) - kolejnego rewolucyjnego filmu w historii CGI.
5) Animacja komputer owa to proces wykorzystywany do generowania animowanych obrazów. Bardziej ogólny termin komputerowo generowane obrazy (CGI) obejmuje zarówno statyczne sceny, jak i dynamiczne obrazy, podczas gdy animacja komputerowa odnosi się tylko do ruchomych obrazów. Nowoczesna animacja komputerowa zazwyczaj wykorzystuje grafikę komputerową 3D, chociaż grafika komputerowa 2D jest nadal używana do renderowania stylistycznego, niskiej przepustowości i szybszego renderowania w czasie rzeczywistym. Czasami celem animacji jest sam komputer, ale czasami także film.
6) Istniały wczesne przykłady animacji proto-komputerowej zwanej filmami oscyloskopowymi - które tak naprawdę nie są dziś uważane za grafikę komputerową (chociaż w latach 1940-50 istniały gry komputerowe wykorzystujące oscyloskopy). Przykład - film Normana McLarena "Around is Around" (1951), Eneri (1953) Hy Hirscha i Abstronic (1954) Mary Ellen Bute.
computeranimationhistory-cgi.jimdofree.com/vertigo/
@@przemekmichalak739 dzięki :)
On ma na imię Chris a nie Krzysiek. Wiem że to w tłumaczeniu to samo ale Jezu, raz spoko, ale spolszczanie cały czas mnie mierzi. Jakoś na Toma Cruise nie mówisz Tomek.
Może to na nikim już tak nie robi wrażenia, ale w RoboCopie wybuch stacji paliwowej był prawdziwy i był największym naturalnym wybuchem tego rodzaju w swoich czasach, byl tak ogromny że ludzie w sporym oddaleniu dzwonili na straż pożarną i policję =p
W *to powietrze, w to, ile można, kurde materiał ciekawy i przeprowadzone badania tematu, a wszystko bierze w łeb przez kaleczenie Polskiego w sposób nieprzystający dziennikarzowi
Z CGI jest ten problem, że niektórzy są tak leniwi, że zamiast zrobić jakąś prostą scenę za pomocą kaskaderów, to wolą wykorzystać efekty komputerowe.
PS Po dziś dzień nazywam zielony ekran, tym niebieskim, bo od niego wszystko się zaczęło, to jednak wszyscy tylko krzyczą o "blue, znaczy green-screen" :(
Nie leniwi tylko jest to tańsze.
Przecież ten top gun to ściema. F-14 nie latają w USA od prawie 2 dekad. Do tego konfiguracja samolotu często była skrajnie niepoprawna w stosunku do wykonywanych manewrów, co skutkowałoby zniszczeniem maszyny i śmiercią załogi. Np. taki start z krótkiej drogi kołowania, nie tylko bez klap, ale także bez poprawnej geometrii skrzydeł. Nie mówiąc już o Su-57. Pociski tak samo CGI, w jednej scenie ten sam pocisk jest w wersji AIM-9X, w kolejnej jest widoczny jako AIM-9M. F-14 nigdy nie przenosił tych pocisków w wersji X i pocisk został tam zwyczajnie dodany przy pomocy CGI. Podobnie Newa odpalająca 4 pociski w jednej salwie w ciągu 2 sekund. W realu można w salwie odpalić tylko 2 i to w dodatku z interwałem około 3 sekund pomiędzy pociskami.
no taki średni materiał
A komu to potrzebne? A dlaczego?
Dzisiaj mija 25 lat od światowej premiery Matrixa i nic na kanale ??
Chciałem zrobić, ale Mateusz wyprzedził mnie o 5 lat :(
/Oskar
Wasze intro...
I to jest to
Zero qrfa CGI
Ej
"Redaktor"
Nie przysłałeś chyba
Po co ta przesadna mimika i przewracanie oczami? Mówi pan wystarczająco ciekawie i płynnie, żeby nie bawić się w takie głupoty.
1 minute temu i brak wyswietlen ehhh tvfilmy strasznie upadlo😔
tak jak ich brat tvgry
nic nie może przecież wiecznie trwać
Brak szacunku za niewłączenie do tej listy filmów *Jaś Fasola: Nadciąga kolejny kataklizm* oraz *Wakacje Jasia Fasoli*. Te filmy też były robione bez jakiegokolwiek CGI a mimo tego pokolenie tworzące ten film jest na tyle młode że aż brak słów na to co zrobili twórcy. Wielka szkoda, najwidoczniej się potrzebujecie doedukować. Nawet jeśli to 1 godzina researchu by wam nie zaszkodziła ale jak nie to nie. Jeszcze raz, wielka szkoda.
Ty to jak taki cwany jesteś to dlaczego sam nie stworzysz takiego materiału i nie wpuścisz w yt? Chętnie zobaczę.
Tylko, że ten wybuch w ogóle nie wygląda na atomowy, tylko konwencjonalny.
Tak to zobacz co się dzeje gdy samolt udeża w statek amunicyjny film nagrany w 1944 th-cam.com/video/uMs4IJQVRYM/w-d-xo.htmlsi=8_BaHJ14awP7j_bR
James Cameron.Ehhh Szkoda,że nie wspomniałeś o tym Panu