How Much Does it Cost to Go to Universal Studios for a Family of 4?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ก.พ. 2025
  • Hey guys!
    Welcome to our channel and to another adventure. Universal Studios and Islands of Adventures are visited by millions of guests each year. Their popular rides, attractions, and shows are seek out by many people. As fun as Universal Studios is, it comes with a cost involve, but how much?
    In this video we are going to show you how much does it cost to go to Universal Studios for a family of 4? We spent a day in the park, and we study the prices that a family of 4 can possibly spent for breakfast, souvenirs, butter beers, special treats and drinks and much more. Get ready for an eye opening experience that can potentially help you adjust your budgets.
    #Koolksadventures
    If you want to support our channel (not an obligation) you can do it using the following:
    Patreon: Patreon.com/KoolKsAdventures
    Paypal: paypal.me/KoolKsAdventures
    Equipment we use:
    *Canon M50
    *DJI Osmo Action Camera
    *Iphone 11
    *Sony RX100 Vii
    Social Media:
    Instagram: / koolksadventures
    Facebook: / koolksadventures
    Twitter: @AdventuresKool
    Song
    Defeat The Night
    Artist
    JPB, Ashley Apollodor
    Licensed to TH-cam by
    AEI (on behalf of NCS); Featherstone Music (publishing), ASCAP, and 2 Music Rights Societies
    ‪@KoolKsAdventures‬

ความคิดเห็น • 27

  • @KamisCorner
    @KamisCorner 3 ปีที่แล้ว +2

    It’s crazy how expensive it is haha! But I think this is an important video which will help people get a general idea of how much to budget for a vacation! Great job. Hahah the $6-7 for Starbucks is a must!!

    • @KoolKsAdventures
      @KoolKsAdventures  3 ปีที่แล้ว

      Yes 🙌🏼 Starbucks for the win 😆 thank you so much for watching.

  • @kenyak2959
    @kenyak2959 7 หลายเดือนก่อน

    I definitely agree while moving around getting quick snacks and lunch just split it. Then you splurge for a fancy family dinner. Heavy lunches will just weigh you down and many times it’s too hot for all of that food midday anyway.

    • @KoolKsAdventures
      @KoolKsAdventures  7 หลายเดือนก่อน

      Most definitely, when you go w the entire family you definitely have to stretch that dollar. Things have changed too since we made this video, perhaps is time for us to update the information. Thank you so much for watching!

  • @josephtribble8953
    @josephtribble8953 3 ปีที่แล้ว +1

    This was a great informative video!

  • @Ourlittlehappilyeveraftr
    @Ourlittlehappilyeveraftr 3 ปีที่แล้ว +1

    I love this! I think you can learn something new from
    This even if you have been loads!💖

  • @debbiewestphal4291
    @debbiewestphal4291 3 ปีที่แล้ว +1

    Another great video. I never realized it cost that much but it does make sense. I even think you were a little conservative. Tell Khalil that he looks like his daddy very handsome. Carla looks like Karen too, very cute . Thanks again guys enjoyed it very much😁👍💕

  • @justlilholly
    @justlilholly 3 ปีที่แล้ว

    Wow what a day! So close to 1k for 1 day wow but that's not a suprise. But thanks for the video very good info 👍

    • @KoolKsAdventures
      @KoolKsAdventures  3 ปีที่แล้ว

      Thanks for watching! Yep, it can get expensive really quick.

  • @lakeishaw2
    @lakeishaw2 3 ปีที่แล้ว

    This was super helpful. Thanks.

    • @KoolKsAdventures
      @KoolKsAdventures  3 ปีที่แล้ว

      You are so welcome. Hope we were able to help you.

  • @HappiestGirlsonEarth
    @HappiestGirlsonEarth 3 ปีที่แล้ว

    Down to the dollar 😂 even the starbucks hahaha

    • @KoolKsAdventures
      @KoolKsAdventures  3 ปีที่แล้ว +1

      Definitely have to factor in Starbucks 😂

  • @Mel-dp9ir
    @Mel-dp9ir ปีที่แล้ว

    the price for the tickets start at 109 and can go upto 256 i believe. the prices reflect how busy the park is going to be on the date that you select.

  • @TaylorFamilyAdventures
    @TaylorFamilyAdventures 3 ปีที่แล้ว

    We’ve never been to Universal- it’s on our list for sure! This was such a great informative video, I love watching your family! Thank you for sharing ☺️

  • @NatvBearHntr
    @NatvBearHntr 3 ปีที่แล้ว +1

    I was shocked to see the express pass was $240 per person plus the ticket to get in. I was thinking double the ticket price or a little more but $240 plus ticket is a bit much.

  • @adventureswithaprilandbria5512
    @adventureswithaprilandbria5512 3 ปีที่แล้ว

    Love this video!!! You guys are awesome!!!

    • @KoolKsAdventures
      @KoolKsAdventures  3 ปีที่แล้ว

      Awww thank you so much April. Glad you liked it.

  • @Disneybackttalk
    @Disneybackttalk 3 ปีที่แล้ว

    It gets more expensive with a family too! I went by myself for one day and easily spent a couple hundred. The refill cups are great but those lines can get long. We love today’s cafe for breakfast great ac escape

  • @VillainsandVice
    @VillainsandVice 3 ปีที่แล้ว

    It is crazy expensive. We kind of glaze over it until we try to get people to come with us!

  • @skywalkertrading
    @skywalkertrading 3 ปีที่แล้ว

    Surprised there is not a price board at the ticket window. A $5 ticket difference between kids and adults???

  • @skywalkertrading
    @skywalkertrading 3 ปีที่แล้ว

    $847 that's an eye opener

    • @KoolKsAdventures
      @KoolKsAdventures  3 ปีที่แล้ว

      It’s crazy that for sure. It truly helps you budgeting better!

  • @JohnBrown-eo3iy
    @JohnBrown-eo3iy 3 ปีที่แล้ว

    This was a awesome video now how much would it be for a single person who has an annual pass

    • @KoolKsAdventures
      @KoolKsAdventures  3 ปีที่แล้ว

      Hi John!
      Thanks for watching. It will be a different price for someone who has an AP. You probably want to divide what you spend by the month which it can be roughly between $55-70 depending the type of pass. Plus everything else that we “purchased “ and apply your discount. You can easily spend around $160-$200 in one day for a single person.

  • @skywalkertrading
    @skywalkertrading 3 ปีที่แล้ว

    Never had a Flaming Moe