Dlaczego ten przełom w fuzji jądrowej ma znaczenie?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ก.ย. 2024
  • Dziś porozmawiamy o tym ważnym nowym przełomie w fuzji i potencjalnym wpływie, jaki może mieć.
    Mimo że koszt energii słonecznej i wiatrowej spada, źródła odnawialne mogą nie wystarczyć do zaspokojenia naszego zapotrzebowania na czystą energię w przyszłości. Energia jądrowa może jednak odegrać kluczową rolę w dekarbonizacji naszego sektora energetycznego. Rzeczywiście, nastąpił duży rozwój w dziedzinie fuzji jądrowej. Odkrycia tego dokonał dr Martin Greenwald, zastępca dyrektora i starszy naukowiec w MIT i jego zespół!
    ▪️ ▫️ ▪️ ▫️ ▪️ ▫️ ▪️ ▫️ ▪️ ▫️ ▪️ ▫️ ▪️ ▫️ ▪️
    📌 Źródła: pastebin.com/r...
    📧 W przypadku pytań dotyczących praw autorskich lub handlowych prosimy o kontakt mailowy: atech@clapnetwork.com
    ▪️ ▫️ ▪️ ▫️ ▪️ ▫️ ▪️ ▫️ ▪️ ▫️ ▪️ ▫️ ▪️ ▫️ ▪️
    ✔ Dziękuję ヅ ヅ ヅ
    © 2022 ATECH | Wszystkie prawa zastrzeżone

ความคิดเห็น • 15

  • @piotr64
    @piotr64 ปีที่แล้ว +7

    Niesamowita liczba błędów językowych i merytorycznych w tym materiale.

    • @Emtees15
      @Emtees15 ปีที่แล้ว

      Średnio znam się na temacie filmu, a jednak to wyczułem, odpaliłem komentarze żeby sprawdzić czy pojawił się jakiś w tym stylu, żeby to potwierdzić, myśl w stylu "coś on tu pier.oli dużo głupot chyba" xd ehh narobiło się tych naukowych kanałów...

    • @1982TomaszW
      @1982TomaszW ปีที่แล้ว +1

      Fukushima to nie był wybuch jądrowy!

  • @kiad6509
    @kiad6509 9 หลายเดือนก่อน

    Uważam, że w tej chwili szkoda forsy na badania sztucznej fuzji. Bardziej celowe jest wdrożenia technologii HTR co pozwoli wykorzystać odpady z klasycznych z elektrowni jądrowych [Uran 238, Pluton239] i w połączeniu ze "spalaniem" Tor232 da ludzkości energię znacznie tańszą niż z tych głupich OZE na tysiące lat. A w tym czasie rozwój technologii na pewno bez jakichś monstrualnych nakładów pozwoli opracować sensowną technologię fuzji jądrowej. A to już da ludzkości tanią energię w ilościach nieograniczonych. A w muzeach techniki będą stały te głupie wiatraczki z których ludzie się będą tylko śmiali.

  • @wojciechpietraniuk1319
    @wojciechpietraniuk1319 ปีที่แล้ว

    Nadprzewodnikowe magnesy znane są od 40 lat i jeszcze nie mają działającego urządzenia w reaktorze. Przy takim postępie jeżeli fuzja będzie wykorzystywana przemysłowo za 100 lat, to będzie sukces. A co do uzyskania pozytywnego bilansu energetycznego , to uzyskano tylko to w stosunku do energii lasera. A nie do energii całej włożonej w reakcję.

  • @sebastianmalik7128
    @sebastianmalik7128 ปีที่แล้ว

    1+1 🤕

  • @sebastianmalik7128
    @sebastianmalik7128 ปีที่แล้ว

    🤑

  • @I_like_gg
    @I_like_gg ปีที่แล้ว

    Kiedy ktoś w końcu zrobi materiał po polsku o reaktorze fuzyjnym Helion. Tokamaki i inne reaktory ze stałym podtrzymaniem plazmy można włożyć do gabloty z ciekawostkami. Reaktor Helion jest najbardziej przełomowym projektem pod każdym względem. Kompaktowy, tani w utrzymaniu, z bezpośrednią zamianą energii fuzji na prąd. Za rok już ma pracować reaktor dający 50MW.

    • @wojciechpietraniuk1319
      @wojciechpietraniuk1319 ปีที่แล้ว

      Ja natomiast czytałem , że za rok ten reaktor wygeneruje ,, niewielką ilość energii,, a firma podaje że ich generatory mają służyć głównie do produkcji Toru. Ta więc nie zdziwię się jeżeli jest to,, akcja ,, podobna do znanego wszystkim ,,hyperloopa,,

    • @shunz5677
      @shunz5677 ปีที่แล้ว

      ​@@wojciechpietraniuk1319 Produkcja toru? O tym nie słyszałem. Może o Tryt Ci chodzi? Ale z tego ten reaktor nie korzysta jak tokomaki. Korzysta on z izotopu helu-3, zwanego właśnie helionem w fuzji z deuterem.
      Tokomaki opierają się na fuzji trytu i deuteru a więc dwa izotopy wodoru, z czego tryt jest ciężki do pozyskania, jest go niewiele na ziemi i jest radioaktywny.
      Oczywiście helion też nie jest łatwy do pozyskania ("księżycowy" pierwiastek), a więc twórcy reaktora własnie o tej nazwie zakładają budowę dwóch takich współpracując ze sobą reaktorów - jeden (który właśnie powstaje i o który chyba Ci chodzi) ma służyć do tworzenia heliona z fuzji deuter-deuter. I tylko do tego. Wszelka nadwyżka energii ma być "bonusem". Drugi reaktor będzie za paliwo brał już wytworzony helion i znowu deuter i produkował dzięki temu znacznie lepszą energię dla tego reaktora (fuzja tych izotopów produkuje bardzo mało szybkich wolnych neutronów, które wykorzystuje tokomaki, ale nie ten reaktor - dla niego to jest coś nieporządanego). Ten drugi reaktor i ta fuzja (jej energia) będzie już wykorzystwana do produkcji prądu użytkowego. A więc samowystarczalna fabryka energii, której jedynym paliwem zewnęntrznym będzie Deuter. Tego izotopu jest ogromna ilość na ziemi i też nie jest ciężki w pozyskiwaniu/produkcji. Same plusy. Tyle że wykonanie jeszcze dalekie od zakończenia.
      Reaktory Helion byłyby małe, tańsze w produkcji i znacznie łatwiejsze w komerializacji niż ociężałe Tokomaki i ich kuzynostwo (np. stellalatory), które póki co mają sporo wad i problemów: korzystają z tego niechcianego trytu; energia wyjściowa pozyskiwana jest w nich w przestarzały sposób podgrzewania wody do pary i napędzania turbin, czyli sposób tworzenia prądu z zeszłej ery rewolucji przemysłowej (niska wydajność, a sposób niestety wciąż głównie wykorzystywany); stablizacja plazmy jest u nich ogromnie daleko od sukcesu, narazie chyba max kilka minut się udało, a to ma działać bez przerwy...latami. W Helionach nie ma żadnego takiego problemu - paliwo dosyć łatwe w pozyskiwaniu o czym pisałem, a prąd bezpośrednio jest uzyskiwany przez wzbudzanie go w cewce przez zmianę pola magnetycznego podczas fuzji, a więc znacznie większa wydajność. Dla mnie to że Helion za kilkanaście lat będzie już w sprzedaży jest bardzo prawdopodobne. Ale pewnie Polski na to stać dłuugo nie będzie :) My nawet jeszcze w erę rozszczepienia atomu nie weszliśmy, z którego bogatsze kraje już odchodzą.

    • @wojciechpietraniuk1319
      @wojciechpietraniuk1319 ปีที่แล้ว +1

      @@shunz5677 Dzięki za informacje. Przyjąłem do wiadomości. Ale nie znam się na tym . Więc czekam na efekty praktyczne. A reaktory Torowe to nie fuzja ( troszkę mi się pomyliło). Dzięki za sprostowanie.

  • @tomaszmms5366
    @tomaszmms5366 ปีที่แล้ว

    Fajny film 👍. Aktualizacja co do tematu bilans pozyskiwanej energii jest dodatni, teraz trzeba rozwiązać inne problemy.

  • @lemurbb
    @lemurbb ปีที่แล้ว

    Świetne animacje /przekroje reaktora filmie, dziękuję za film, fajnie się oglądało

  • @jakubszelag7345
    @jakubszelag7345 ปีที่แล้ว

    Pierdu pierdu bedzie wiosna