Silnik Stirlinga - energia mechaniczna wytwarzana z ciepła bez dostarczania paliwa!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 มี.ค. 2024
  • Sprawdź CERAMIZATOR dla Twojego silnika ► ceramizator.pl/
    Najlepsza kawa od SingleOrigin ► go.singleorigin.pl/povagowaniYT
    Povagowani polecają najwyższej jakości oleje Penrite ► www.penrite-sklep.pl/
    Wybrane gry 20% taniej z kodem POVAGOWANI ► www.g2a.com/n/povagowani
    Materiał zawiera reklamę marki Ceramizator
    Stałymi komercyjnymi partnerami kanału są SingleOrigin oraz G2A.
    ------------------------------
    Oficjalne gadżety i koszulki ► povagowani.pl
    Film się spodobał? ► Łapka w górę i subskrypcja!
    Współpraca / Cooperation ► povagowani@gmail.com
    Wesprzyj moją pracę ► patronite.pl/povagowani
    #Povagowani #motoryzacja #współpracakomercyjna
    ------------------------------
    FB ▸ / povagowani
    Instagram ▸ / povagowani
    ------------------------------
    Informacje przedstawione w filmie odzwierciedlają jedynie prywatną opinię autora i nie powinny być traktowane jako oficjalne stanowisko.
    ------------------------------
    All footage used with permission or under fair use, because it is transformative in nature, uses no more of the original than necessary and has no negative effect on the market for the original work. If you see footage within the video which you own and would like credit, please contact us via email. Thanks!
    ------------------------------
    All music under Creative Commons - Attribution 3.0 Unported - CC BY 3.0
    ------------------------------
  • ยานยนต์และพาหนะ

ความคิดเห็น • 1.1K

  • @Povagowani
    @Povagowani  หลายเดือนก่อน +273

    Kochani, apeluje o uważne słuchanie treści filmu. Dokładnie tłumacze tam na czym polega jego czystość, kiedy zachodzi zeroemisyjność, na czym polega brak dostarczania paliwa, brak wydalania spalin itd. Nie da się tego zamknąć w kilku zdaniach, dlatego film trwa 25 minut i proszę o wysłuchanie CAŁEJ treści - i wtedy komentowanie :)

    • @baca350.1
      @baca350.1 หลายเดือนก่อน +17

      Napisałeś,,bez dostarczania paliwa,, a nie bez dostarczenia energii.
      A tu różnica jest między paliwem a energia.
      Podobnie jak między piecem a kotłem.

    • @kamil-sowa
      @kamil-sowa หลายเดือนก่อน +25

      w 16:40 powiedziałeś że w momencie kiedy silnik pracuje ponieważ szklana rurka ma pewną bezwładność cieplną ten silnik jest ujemnie emisyjny... Dlaczego więc nie słyszałem nigdzie w innych materiałach że elektryk podczas rekuperacji jest ujemnie emisyjny? 15:30 "będziemy mówili o 100% ekologicznej maszynie". Czyli tak elektryk to liczymy emisję z produkcji samochodu, doliczamy ślad węglowy akumulatora i jeżeli ładujemy go tylko z fotowoltaiki to po 150tys zbliży się do spalinowego silnika. Ale przy analizie tego silnika pominiemy sobie koszty produkcji, dostarczone paliwo do niego i będzie 100% ekologiczny. Co to jest paliwo zero emisyjne? Rozumiem że jakieś syntetyczne. Czyli teraz pomijamy ślad węglowy paliw zero emisyjnych bo pasuje do filmu.

    • @aleksanderkawinski7366
      @aleksanderkawinski7366 หลายเดือนก่อน +41

      My apelujemy o nie dawanie clickbaitowych tytułów rodem z filmów z żółtymi napisami jeśli następnie treść z tym tytułem nie licuje. Czasem po prostu warto nie robić z widzów idiotów w pogoni za klikami.

    • @heniudamian534
      @heniudamian534 หลายเดือนก่อน +9

      Przez cały film nie wspomniałes nic o rozmiarze, który gra tu kluczową rolę, ten silnik może ma sporo zalet w tym dużą sprawność ale jest zdecydowanie dużo większy w stosunku do swojego odpowiednika tradycyjnego z tą samą mocą i momentem obrotowym.

    • @cadallan____3559
      @cadallan____3559 หลายเดือนก่อน +5

      wiadomo dlaczego się o tym nie mówi bo takie projekty są ukrywane żeby nie mogły się rozwinąć :(

  • @tofik901
    @tofik901 หลายเดือนก่อน +282

    Mój dziadek miał generator prądu napędzany silnikiem stirlinga. Silnik był zaopatrzony w akumulator ciepła. Przy rozpaleniu pieca w warsztacie, który był przeznaczony do ogrzewania pomieszczenia załączał się silnik, który generował prąd (w Bieszczadach w latach 60 nie było dostępu do sieci energetycznych). Ten prąd pozwalał mu na działanie warsztatu specjalizującego się w obróbce metali.

    • @kernelirq9246
      @kernelirq9246 หลายเดือนก่อน +20

      Pamiętasz jak wyglądał ten akumulator ciepła? Uwielbiam dawne pomysły, bo są bardzo przemyślane i proste 🙂

    • @tofik901
      @tofik901 หลายเดือนก่อน +20

      @@kernelirq9246 z tego co pamiętam, to był to wymiennik ciepła - wężownica z wodą znajdująca się w cylindrze, który był wypełniony piaskiem)

    • @Hashtiger
      @Hashtiger หลายเดือนก่อน +2

      A przetwornik i akumulatory?

    • @kernelirq9246
      @kernelirq9246 หลายเดือนก่อน +7

      @@tofik901 Ślicznie dziękuję, ma to sens, piasek jest dobrym akumulatorem ciepła 🙂

    • @tofik901
      @tofik901 หลายเดือนก่อน

      @@Hashtiger akumulator ciepła

  • @gabryjelanio5668
    @gabryjelanio5668 หลายเดือนก่อน +27

    Znam te silniki całkiem nieźle i muszę napisać, że zupełnie zapomniałeś o wadach, myliłeś przyczyny ze skutkami, albo w ogóle klepałeś androny. Silnik Stirlinga by móc go wykorzystać do produkcji energii jest konstrukcją droższą od silników spalinowych ze względu na nieporównywalnie większą precyzję wymaganą przy produkcji. Tam nie ma uszczelnień takich jak pierścienie tłokowe, bo nie może być. Im większe ciśnienie, tym większa moc, ale utrzymanie tego ciśnienia bez najwyższej klasy uszczelnień jest niemożliwe. Wodór albo hel jest najlepszym czynnikiem roboczym, tyle że są to atomy, które potrafią się ulotnić nawet ze stalowych zbiorników przez przestrzenie między atomami metali. Bo są znacznie mniejsze. Więc zrezygnowano z nich w pojazdach z szeregu powodów. Nie pokazałeś też, że moc tego silniczka, który prezentujesz jest taka, że można go zatrzymać palcem. Leda to może zasili, ale 100 watowej żarówki - nigdy w życiu. Powiedziałeś też, że w elektrowniach słonecznych są wydajniejsze od fotowoltaiki i niewrażliwe na chmury. Bzdury. Fotowoltaika generuje prąd nawet przy pełnym zachmurzeniu, kiedy silnik Stirlinga w ogóle nie ruszy. Niezbędny jest też tracker. Owszem, są takie elektrownie, ale umieszcza się je w miejscach bezchmurnych i przypuszczam, że taki zestaw nie kosztuje mniej niż panel. Silnik Stirlinga przydaje się natomiast tam, gdzie ewidentnie mamy dostęp do dużych ilości ciepła odpadowego jak na przykład źródła geotermalne. Więc nie ma tu światowego spisku na rzecz utrzymania prymitywnych silników tłokowych spalania wewnętrznego, tylko sporo przyczyn całkiem racjonalnych. Mogłeś też wspomnieć, że jeden ze schematów pokazanych na animacjach jest tworem polskiego inżyniera (o ile mi wiadomo chroniony prawem patentowym) albo o tym, że wydajność silnika znacząco wzrasta w próżni - dlatego NASA sporo przy nim dłubała.

    • @marcina6491
      @marcina6491 13 วันที่ผ่านมา +2

      Pozamiatane - szacunek.

    • @miroslawmoczyrog
      @miroslawmoczyrog วันที่ผ่านมา +1

      " zapomniałeś o wadach, myliłeś przyczyny ze skutkami, albo w ogóle klepałeś androny" - to normalne na tym kanale.
      Dużo paplaniny, dużo ideologii, mało rzetelnej wiedzy

  • @marekzalinski390
    @marekzalinski390 หลายเดือนก่อน +104

    Tak dla poszerzenia tematu:
    Robert Stirling był z zawodu pastorem (nie mnichem). Pracował nad silnikiem razem z bratem Jamesem.
    I samochodowo niekoniecznie NASA. Prace nad silnikiem Stirlinga rozpoczął 1938 roku holenderski Philips, szukając bezgłośnego silnika do agregatów prądotwórczych. Pewnie taki agregat wspomina poniżej tofik901. A w 1971 roku na Salonie Samochodowym w Brukseli Philips zademonstrował autobus miejski z silnikiem Stirlinga o mocy ok. 100 KM. Problem, o którym w niezwykle ciekawym materiale usłyszeliśmy, a mianowicie regulacji mocy, tutaj Philips rozwiązał przez regulację ciśnienia czynnika roboczego. Opisywał to „Młody Technik” z lipca 1971 r.

    • @michbushi
      @michbushi หลายเดือนก่อน

      Problem regulacji zapotrzebowania na moc należałoby najlepiej rozwiązać przez stworzenie hydraulicznej hybrydy szeregowej. Silnik Stirlinga byłby używany do stworzenia i utrzymania ciśnienia w akumulatorach hydraulicznych, natomiast sam napęd to byłby motor(y) hydrauliczny(e).
      Była podobna hybryda testowa, przerobiony BMW serii 5, natomiast tam silnik został bez zmian seryjny, a tylko układ przeniesienia napędu został w całości wymieniony na hydraulikę plus akumulatory pneumatyczne do hamowania regeneracyjnego itp. Firma szkocka o nazwie Artemis Power, aktualnie wykupiona przez Danfoss, ten projekt został zarzucony a technologia jest wykorzystywana jako skrzynie przełożeń w turbinach wiatrowych

    • @krzykr123
      @krzykr123 หลายเดือนก่อน +3

      @@michbushi A nie prościej stirling wykorzystany jako generator prądu do akumulatorów. Akumulatory dają napęd moc przełożenie na silnik elektryczny. generator miałby stałe obroty stałą moc i zużycie paliwa mógłby pracować w czasie postoju.

  • @Arni7371
    @Arni7371 หลายเดือนก่อน +135

    Mam 32 lata o tym silniku dowiedziałem się 15 lat temu, jak tylko zobaczyłem miniaturkę to aż ciary mnie przeszły że w końcu na polskim YT o tym się rozmawia, już mam zrobiony miniaturowy silnik typu Alfa i jest mega zajebisty bo robiony profesjonalnie na tokarkach, frezarkach itp, mega radocha jak pokazuję znajomym i się chwalę że sam zrobiłem, spoko film 😁

    • @mironn7726
      @mironn7726 หลายเดือนก่อน +1

      I skąd bierzesz ciepło do napędu ? Podobno zadnego paliwa tam nie ma

    • @NowakMarcin83
      @NowakMarcin83 หลายเดือนก่อน +8

      ​@@mironn7726klimat się ociepla więc niedługo silniki będą działać po wystawieniu na słońce.

    • @kernelirq9246
      @kernelirq9246 หลายเดือนก่อน +7

      A ja 42 i stworzyłem kilka, znaczy małych, nawet z puszki po konserwie jak jakiś czas musiałem w domu przebywać, potrzebujesz cylindryczną puszkę metalową, kilka drucików, fajne są te zielone do kwiatów używane w florystyce, rękawiczkę lateksową (tak, nie spali się, wytrzyma jako pompka), jakiś lekki materiał jako tłok i odporne na ciepło, kombinerki, lutownica zwykła kolba. Kila takich rzeczy, trochę czasu i w dzień robisz zabawkę na świeczkę i dzieciaki aż kipią z zachwytu 🙂 Piękna sprawa 🙂

    • @erkraft
      @erkraft หลายเดือนก่อน +3

      Gdyby silnik PRACOWAŁ w "tokarkach, frezarkach" to byłoby coś. A tak to jest zabawka zrobiona drogim kosztem. Fajna, to fakt.

    • @kernelirq9246
      @kernelirq9246 หลายเดือนก่อน +6

      @@erkraft Myślę patrząc na rozkład sił, mocy i strat, to kwestia dopracowania. Sam silnik jednocylindrowy jest za słaby do półtonowego auta by go szybko rozbujać na drodze, natomiast 4 cylindry już tak. Tak samo tutaj, może chodzi o ilości takich silniczków? Może o inną budowę bardziej skomplikowaną? Zwróć uwagę, że czasami niepozorne rzeczy mają sporą siłę, przykładowo wężyki w hydraulice, im jego mniejsza średnica tym mniej siły wkładasz w pompowanie oleju w duży siłownik, który potrafi mieć sporą siłę nacisku, ale to kosztem dłuższego czasu pompowania, przy większej średnicy wężyka napierająca na olej w wężyku siła zaczyna być większa i ciężej pompuje się taki olej. jest sporo przykładów, które pokazują, że trochę większa złożoność powoduję, że coś ma sens, ale dzisiaj uczy się by patrzeć na coś finansowo, a nie by było lepsze, pożyteczne, ekologiczne. Teraz eksperymenty kosztują, więc je się minimalizuje, a także są zagrożeniem dla przykładowo koncernów. Zobacz co się dzieje w medycynie, im coś jest lepsze mówi się, że musi być drogie, bo patenty, bo koszta intelektualne, bo certyfikaty itd. niby technologia się rozwija po to by było łatwiej w produkcji, taniej, dostępne, ale to co ma naprawdę pomóc, czy pozwolić rozwinąć się ludziom, to spotyka barierę kosztów - tak właśnie steruję się rozwojem i interesami 🙂 Mimo takiemu rozwojowi technologicznemu, łatwej produkcji, szybszej, lżejszej, to szary człowiek nadal nie ma dostępu do tanich narzędzi by próbować coś wynaleźć, rozbudować, rozwinąć się, bo ogranicza go smycz finansowa. Prawda, że ładnie się ludźmi manipuluje i kieruje 🙂
      Teraz czekam jak to ktoś zacznie tłumaczyć, że muszą być koszty mimo że to już nie średniowiecze, nie trzeba stada ludzi, miesięcy ręcznej pracy tych ludzi, a już rozwinięta cywilizacja gdzie są maszyny, roboty, komputery wielu od dekad 🙂.
      Dalej na ropie jeździmy 🙂

  • @LJ.....
    @LJ..... หลายเดือนก่อน +160

    Idealny kompresor do kilimy w spalinówkach, nie zabierał by tych kilku kucy z silnika tylko jedna wada działał by dopiero po rozgrzaniu się silnika. Choć można by ogrzewać spalinami wtedy nagrzewał by się bardzo szybko.

    • @bocianeqf9646
      @bocianeqf9646 หลายเดือนก่อน +38

      Jak dasz w tzw maly obieg to szybko sie nagrzeje chociaz spalinami tez dobry pomysl. Ogolnie jeden silnik na klime a drugi jako alternator i masz kolejne kuce zaoszczedzone

    • @vmaxguy2610
      @vmaxguy2610 หลายเดือนก่อน +6

      Konstrukcja bardziej dla pasjonatów, ale w gruncie rzeczy do zrobienia. Dodatkowa zaleta to to że odbiera ciepło, a raczej nie mamy problemów z niedogrzewaniem się silników.
      No i zdecydowanie lepiej montować to na małym obiegu niż na spalinach, na spalinach akurat temperatura powinna być wysoka.

    • @LJ.....
      @LJ..... หลายเดือนก่อน +3

      @@MarcoFoxx hmm to ciekawe jak to zasilało pokazane w filmie samochody wojskowe? Skoro nadmuchu nie zasilisz

    • @vmaxguy2610
      @vmaxguy2610 หลายเดือนก่อน +2

      @@MarcoFoxx zasilić się zasili, pytanie jak duża musiałaby to być konstrukcja.

    • @ijot128
      @ijot128 หลายเดือนก่อน +7

      @@MarcoFoxx Biorąc pod uwagę, że sprawność "benzyniaka" wynosi 40%, widać że odpadowego ciepła wystarczyłoby na znacznie więcej. Wyobraź sobie tylko dmuchawę nawiewu o mocy 100 KM? Wystarczy?

  • @lis6502
    @lis6502 หลายเดือนก่อน +31

    20:29 to nie tyle jest wada konstrukcji ile ograniczone myślenie konstruktorów i zespołu testującego. Praca ze stałą mocą to idealny scenariusz dla prądnicy i niewielkiego akumulatora. Tak, myślę o hybrydach w których większy moment jest potrzebny przy przyspieszaniu (a więc mógłby pochodzić z akumulatora elektrycznego), więc silnik pracujący ciągle i ładujący akumulator tu akurat sprawdziłby się znakomicie.

    • @rafakowal657
      @rafakowal657 หลายเดือนก่อน

      jak te silniczki generuja z 5v

  • @bartlomiej925
    @bartlomiej925 หลายเดือนก่อน +108

    Silnik Stirlinga można zamontować w samochodzie za katalizatorem, gdzie temperatura spalin jest wysoka. Zastosowanie niewielkiej baterii o pojemności kilku kWh i prądnicy mogłoby rozwiązać problem braku możliwości zmiany generowanej mocy przez silnik Stirlinga, który występował w samochodzie skonstruowanym przez NASA. Silnik Stirlinga można zamontować w domowym kotle, w którym spalany jest węgiel, gaz lub drewno i część energii cieplnej zamieniać na energię elektryczną, np. ładując niewielki akumulator o pojemności kilku kWh.

    • @younghalt8677
      @younghalt8677 หลายเดือนก่อน +6

      tylko problemem by była większa energia potrzebna do ogrzania domu, zgodnie z 3 zasadą dynamiki newtona

    • @tqit3173
      @tqit3173 หลายเดือนก่อน +23

      ​@@younghalt8677 nie rozumiesz, spaliny z komina byłyby chłodniejsze a nie dom

    • @arturzbieranski3745
      @arturzbieranski3745 หลายเดือนก่อน +17

      Dokładnie to samo chciałem napisać. Wystarczy wykorzystać ten silnik jako generator prądu w hybrydzie.

    • @dzikifarmer6664
      @dzikifarmer6664 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@younghalt8677kluczem jest umieszczenie odbiornika ciepła tuż za kotłem

    • @janlach3540
      @janlach3540 หลายเดือนก่อน +17

      To rozwiązanie stosują już od dawna Niemcy wykorzystując gaz, ale dla dużych obiektów jak hotele szpitale. Nie ma takich urządzeń dla mniejszych budynków gdzie można zastosować różne źródła ciepła a dodatkowo drugi cylinder chłodzić wodą, jednocześnie ją podgrzewając do bufora.
      Ktoś kto zacznie produkować takie wielofunkcyjne urządzenie do domków jednorodzinnych w kilku mocach zostanie milionerem o ile go nie uwalą na przedbiegach. Bo to aż dziwne że tego nie ma teraz w każdym domu.

  • @Gabriel140376
    @Gabriel140376 หลายเดือนก่อน +36

    Musimy dostarczyć energię cieplną, . Według praw fizyki, nie jest możliwe uzyskanie Perpetuum Mobile pierwszego rodzaju. Strata energii zawsze wystąpi. Polecam dorobek Nikoli Tesli. Sprawność fizyczna jego Turbiny wodnej w elektrowni wodnej przy wodospadzie Niagara jest fenomenem.

    • @MaciejAffanasowicz
      @MaciejAffanasowicz หลายเดือนก่อน

      Tesla podobno wgl nie istniał. To zagrabiona prawieda naszych przodków sprzed kataklizmu. A Teslę sobie wymyslili amerykanie żeby jakoś tą wiedzę wprowadzić w życie bez pytań skąd i kto i jak.

    • @marekserocki974
      @marekserocki974 หลายเดือนก่อน +17

      ​@@MaciejAffanasowicz Ja słyszałem że nie dość że Tesla nie istniał to wgl nikt nie istniał i istnieję tylko ja a reszta to tylko przykrywka maszyn które mnie obserwują

    • @MaciejAffanasowicz
      @MaciejAffanasowicz หลายเดือนก่อน +5

      @@marekserocki974 tak też może być choć ostatnio jebnąłem się młotkiem w palec i bardzo poczułem więc ja chyba też istnieje 😋

    • @audison5901
      @audison5901 หลายเดือนก่อน

      @@MaciejAffanasowicz twój mózg nie istnieje i jakoś żyjesz

    • @pawelniedzielski4322
      @pawelniedzielski4322 หลายเดือนก่อน +3

      Ehh ludzie Nikola Tesla istniał a jego wynalazki były bardzo niewygodne dla koncernów i nadal są. On chciał żeby ludzie korzystali z jego wynalazków a nie koncerny które są jak dyktatorzy nie dają wyboru

  • @AmadeuszCeynowa
    @AmadeuszCeynowa หลายเดือนก่อน +69

    Ja sądzę jedno. Jeden z najlepszych kanałów na polskim YT. Od lat trzymany poziom 🔥

    • @adamadamowski9551
      @adamadamowski9551 หลายเดือนก่อน

      pierdolenie w każdym filmie ? przeciez on nie ma podstwowej wiedzy

  • @__fokkus5260
    @__fokkus5260 หลายเดือนก่อน +61

    W malym garazu mam puszkę w której są świece olejowe które ogrzewają rurę z rozciągniętymi druciakami. Pierwsza wersja była duża, ponieważ rura była pod kątem, aby grawitacyjnie przęciągać powietrze przez nią. W filmiku z ktorego bralem patent powietrze napędzane bylo wiatrakiem 5v. A ja w drugiej wersji zastosowałem właśnie silnik sterlinga ogrzewany tymi samymi świeecami który zasilał mały wiatraczek po przekładni. Takie webasto bez prądu, ogrzewa do prawie 20 ° garaż 3x6m. Litr kujawskiego starczał prawie na tydzień, a siedziałem całkiem dużo

    • @jozefpalivec8789
      @jozefpalivec8789 หลายเดือนก่อน +5

      Kujawski za dobry, stosuj jakiś no-name uniwersalny ;)

    • @Nobody-dr4rs
      @Nobody-dr4rs หลายเดือนก่อน +5

      Daj linka do filmu

    • @DormiusOksivox
      @DormiusOksivox หลายเดือนก่อน

      Niestety dowiedziałem się ostatnio, że olej Kujawski robiony jest z rzepaku z Ukrainy. ​@@jozefpalivec8789

    • @__fokkus5260
      @__fokkus5260 หลายเดือนก่อน +3

      @@jozefpalivec8789 aktualnie Kujawski jeden z gorszych ;> za to cena, generalnie można używać wszystkiego co jest płynne i palne, diesel, o.opałowy, biodiesel, rzepakowy teraz najtaniej wychodzi na promocjach

    • @__fokkus5260
      @__fokkus5260 หลายเดือนก่อน

      @@jozefpalivec8789 aktualnie Kujawski jeden z gorszych ;> generalnie można używać wszystkiego co jest płynne i palne, diesel, opałowy, biodiesel, rzepakowy wychodzi najtaniej po promocjach, wystarczy słoik, knot i uchwyt na knot

  • @karsolty3067
    @karsolty3067 หลายเดือนก่อน +20

    W 2014 roku napisałem pracę inżynierską na temat silnika stirlinga i sami z przyjacielem skontruowaliśmy fluidyne czyli silnik stirlinga z ciekłym tłokiem, który energie cieplną zamienia na siłe pompującą, przykładowe zastosowanie tego urządzenia to wydobycie wody z studni np. w Afryce za pomocą energii słonecznej. Po późniejszym wystrojeniu to jest ustawieniu poziomów wody i odpowietrzeniu efekt pompowania był dużo bardziej widowiskowy ponieżej film, pozdrawiam
    th-cam.com/video/9Bt98uUlp_Q/w-d-xo.html

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin หลายเดือนก่อน

      Może potrafił byś obliczyć czy przenikalność cieplna materiału jaki zastosowałem w komorach wymiany ciepła jest wystarczająca do przekazania wytworzonej w palenisku ilości ciepła? th-cam.com/video/Qys_GJ0Iutc/w-d-xo.html

    • @pyciar
      @pyciar หลายเดือนก่อน +1

      I to jest konkret a nie bajki i bełkot z filmu powyżej. W twoim filmiku widać ze do podniesienia wody o kilka cm potrzebowałeś grzać rurkę opalarką czyli ok 2kW - silnik elektryczny tej mocy podłączony do pompy podniesie wodę na kilkanaście metrów i to ze sporym przepływem.

    • @karsolty3067
      @karsolty3067 หลายเดือนก่อน +1

      ⁠@@Lechoslowianinmoże kiedyś bym potrafił, ale przez ostanie 10 lat nie liczyłem żadnych zadań z wymiany ciepła, poszukaj w tabelach z materiałami jaki materiał jaką ma przenikalność cieplna

    • @karsolty3067
      @karsolty3067 หลายเดือนก่อน +2

      @@pyciarto model poglądowy, a opalarkę używałem jako szybkie i proste źródło ciepła, tak jak napisałem źródłem ciepła może być zwierciadło skupiające światło słoneczne, albo ognisko z zebranego w okół chrustu, Afryka nie jest zelektryzowana, mój silnik wykonany był z szkła, sloika i miedzianej spirali nie wielkiego rozmiaru, tak aby móc zobaczyć pracę i zasadę działania, jeżeli jest gniazdko elektryczne przy studni można użyć zwykłej pompy, gratuluję bystrości

    • @Lechoslowianin
      @Lechoslowianin หลายเดือนก่อน

      @@karsolty3067 Spróbuję, dzięki

  • @Tepejolotl
    @Tepejolotl หลายเดือนก่อน +9

    Fajnie, że przypomnieliście ten wynalazek. Krótko ujmując, kolejny zajebisty materiał na tym kanale.

  • @2009malpa
    @2009malpa หลายเดือนก่อน +2

    Super. 👍
    Dzieki za kolejną dawkę informacji 🤩

  • @andrzejszymanski4593
    @andrzejszymanski4593 หลายเดือนก่อน +2

    Jak zwykle strzal w dziesiatke! Stokrotne dzieki!

  • @karollo27
    @karollo27 หลายเดือนก่อน +8

    Kolejny bardzo ciekawy odcinek! Niestety w komentarzach widać, że sporo osób ma problem ze sluchaniem ze zrozumieniem, odnosząc sie do jednego zdania wyrwanego kontekstu... Peace ❤

  • @mikoajw6062
    @mikoajw6062 หลายเดือนก่อน +4

    trzeba zainstalowac taki silnik na komin w domu bo wiele ciepla traci sie ze spalnami
    palisz w piecu masz generator pradu ktory np uzywasz w domu albo utrzymujesz zasilanie oswietlecia w nocy monitoring, UPS czy inne
    w sumie darmo trzeba zrobic cos takiego samemu w domu fajny temat
    kiedys juz o tym slyszalem fajna sprawa ze jest film zbierajacy informacje w 1 miejscu

  • @Grisza1988123
    @Grisza1988123 หลายเดือนก่อน +38

    Cieszę się że Ktoś taki z zasięgami na YT zrobił taki fajny materiał....

    • @mironn7726
      @mironn7726 หลายเดือนก่อน +5

      może fajny, ale jedna stek bzdur, ,ze bez paliwa

    • @hienasmietnikowa7795
      @hienasmietnikowa7795 หลายเดือนก่อน +2

      ten gośc robi WSZYSTKIE MATERIAŁY FAJNE i ABSOLUTNIE NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE :)

    • @pyciar
      @pyciar หลายเดือนก่อน +1

      @@hienasmietnikowa7795 🤣🤣 śmiesz żartować - merytorycznie poziom "starożytnych kosmitów".

    • @hienasmietnikowa7795
      @hienasmietnikowa7795 หลายเดือนก่อน

      @@pyciar zrob i pokaz coś lepszego - kosmito (starozytny) - to ocenimy i pogadamy o twoim poziomie...

  • @norbertcwojdzinski8016
    @norbertcwojdzinski8016 หลายเดือนก่อน +5

    Ja widze potencjal,wiele dawnych pomyslow porzucono ale przy nowej technologii sie rozwiną.Dobry material ,pozdrawiam 👍

  • @aleksanderkawinski7366
    @aleksanderkawinski7366 หลายเดือนก่อน +506

    Nie do końca rozumiem skąd w tytule się wzięło "bez żadnego paliwa". Przecież silnik Stirlinga od zawsze wykorzystuje element dostarczania ciepła, które to pochodzi przecież z paliwa. To, że coś nie jest benzyną czy olejem napędowym nie oznacza, że nie jest paliwem - nawet drewno, węgiel czy świeczka musi być tu traktowana jako paliwo. To samo tyczy się ciepła odpadowego - jest to fajny recykling ale to ciepło wzięło się stąd, że gdzieś kiedyś spalono jakiegoś rodzaju paliwo. W materiale też mówicie o możliwości wykorzystywania różnego rodzaju paliw więc tytuł trochę nie gra z treścią.
    Wątpliwe jest też stwierdzenie "darmowa energia", przecież paliwo potrzebne do wygenerowania ciepła kosztuje, zupełnie tak samo jak w silniku spalinowym. Chyba, że faktycznie zaprzęgniemy tu do pracy energię wiatrową, słoneczną, geotermalną itd., którą najpierw gdzieś zmagazynujemy (np jako prąd w baterii) a potem wykorzystamy do podgrzewania "Stirlinga", ale równie dobrze możemy wtedy użyć silnika elektrycznego i sam silnik Stirlinga w tym układzie nie wnosi nic niezwykłego.
    No i wreszcie "bezemisyjność" - co z tego, że z samego silnika nie wydobywają się spaliny, skoro wydobywają się z paleniska obok? Czy gdyby nagrzewać silnik spalanymi oponami to też uznalibyśmy, że ten układ jest bezemisyjny? Obojętnie jaką gimnastykę umysłową będziemy tu uprawiać to na końcu i tak wyjdzie, że emisja gdzieś jest - tak jak w samochodach elektrycznych, to że nie dymi z wydechu zawdzięczamy temu, że dymi z Bełchatowa.

    • @mrnewbie7798
      @mrnewbie7798 หลายเดือนก่อน +93

      Lepiej bym tego nie ujął. Ludzie do tej pory chcą wierzyć w perpetuum mobile

    • @phredka12
      @phredka12 หลายเดือนก่อน +11

      Z paleniska obok się wydobywają, nie sluchasz ze zrozumieniem.....

    • @tro7e
      @tro7e หลายเดือนก่อน +30

      żeby lepiej się klikało.

    • @michakasprzak6869
      @michakasprzak6869 หลายเดือนก่อน +47

      Bo może pracować bez paliwa. Przecież było powiedziane, słońce czy ciepło wydalane przy okazji

    • @tro7e
      @tro7e หลายเดือนก่อน +26

      @@phredka12 a ty nie potrafisz czytać:
      Silnik Stirlinga - czysta, DARMOWA energia BEZ ŻADNEGO PALIWA

  • @tomaszmarcisz2663
    @tomaszmarcisz2663 หลายเดือนก่อน +4

    Fenomenalny materiał. Dzięki Robercik 😎😎👊👊

  • @piotrstanek6343
    @piotrstanek6343 หลายเดือนก่อน +1

    Najlepszy kanał jaki udało mi się znaleźć odnośnie ciekawostek oraz zasad działania silników, procesów termodynamicznych i innowacji technologicznych. Oby jak najwięcej takich technicznych materiałów i wyjaśnień działania różnych procesów fizycznych. Nauka nie musi być nudna i warto zarazić ją jak największą grupę ludzi. BRAWO!!!

  • @perun4428
    @perun4428 หลายเดือนก่อน +13

    widząc ile w tym materiale jest błędów martwię się o inne materiały które oglądałem i z których czerpałem wiedzy

    • @erkraft
      @erkraft หลายเดือนก่อน +1

      To fakt :( Brakuje mi pewnego podsumowania, w którym powiedziane byłoby jasno, że ten silnik praktycznie ma sens wszędzie tam, gdzie "ucieka" nam energia cieplna. A gdyby nie miał wad, to zapewne ludzkość w swoim czasie skorzystałaby z tego silnika zamiast silników parowych. Chętnie zobaczyłbym lokomotywę z silnikiem Stirlinga :)

  • @arachnid_420
    @arachnid_420 หลายเดือนก่อน +15

    16:37 no raczej nie, ponieważ na początku wymagał chwili aby się nagrzać, po zdmuchnięciu płomienia tylko oddaje część zakumulowanej energii ale ona nie wzięła się znikąd, fizyka tak nie działa

    • @staskamasno429
      @staskamasno429 หลายเดือนก่อน +2

      perpetuum mobile haha

  • @fiording
    @fiording หลายเดือนก่อน +1

    Film „przegarował” u mnie tydzień w sekcji „do obejrzenia”. W końcu zasada działania jest mi znana, to po co oglądać. Jak ja się pomyliłem, nudy nie było. @Povagowani dziękuję za kolejny wciągający odcinek. Macie ogromny talent!

  • @bow-wow6299
    @bow-wow6299 หลายเดือนก่อน +2

    Super wartościowy film, dziękuję!

  • @Kamil-id2cl
    @Kamil-id2cl หลายเดือนก่อน +15

    Bardzo fajnie i ciekawie wyjaśnione. Przyznam że nie spodziewałem się takiego tematu na kanale poświęconym motoryzacji :) Ale myślę że to co obecnie NASA tworzy w temacie silników strilinga - gdzie ma zastąpić termiczny generator radioizotopowy w sondach, sprawdzi się też jako proste, lekkie i ekonomiczne źródło energii elektrycznej w np. hybrydach. Najnowszy patent ma dosłownie jedną ruchomą część - swobodnie poruszający się tłok indukujący prąd w każdym cyklu. Żadnych układów mechanicznych. Prościej i lżej się nie da.

    • @andrzejmuras8342
      @andrzejmuras8342 หลายเดือนก่อน +2

      Tłok jako "twornik" w generatorze prądu - też o tym myślałem, akurat nie w silniku Sterlinga, ale w tym był by szczególnie dobry. Widzę tu jeden problem - żeby mógł skutecznie generować prąd w cewce musi albo być silnym (pewnie neodymowym) magnesem, albo magnes zewnętrzny, a tłok z materiału ferromagnetycznego. W obu wypadkach ciężki, a więc o dużej bezwładności. Trzeba by zatem pomyśleć jak tę bezwładność zaprząc do pracy układu - myślę, że da się to zrobić. Edytuję, bo przyszedł mi do głowy pomysł - w filmie pokazane są rozwiązania "rotacyjne". To by załatwiało sprawę dużego ciężaru tłoka, jak się kręci cały czas w tę samą stronę, to bezwładność przeszkadza tylko przy rozruchu, potem już nie.

    • @Kamil-id2cl
      @Kamil-id2cl หลายเดือนก่อน

      O ile kojarzę poszli w nasa w silnik liniowy. Hasło klucz ASRG, advanced stirling radioisotope generator. Czy to słuszna czy nie słuszna droga nie mi oceniać, domyślam się tylko, że jak we wszystkich tego typu projektach najniższa masa całego układu była priorytetem że względu na koszt wyniesienia na orbitę. W naszych ziemskich warunkach inne rozwiązania mogą okazać się mieć przewagę :)

  • @Pawel25683
    @Pawel25683 หลายเดือนก่อน +15

    Dośc podobne do odzyskiwania energii z ciepła jest zjawisko Peltiera.
    Konstrukcja jest jeszcze prostsza, kompletnie cicha i lżejsza. No i brak części ruchomych.

    • @Rolkowy_Podroznik
      @Rolkowy_Podroznik หลายเดือนก่อน

      No właśnie myślałem , że NASA raczej na tym stoi. WTF

    • @BoogieBMWE34
      @BoogieBMWE34 หลายเดือนก่อน +2

      @@Rolkowy_Podroznik sondy Vogager I i II z 1977-78 mają to rozwiązanie

    • @grzegorzmroczkowski3482
      @grzegorzmroczkowski3482 หลายเดือนก่อน

      Oraz znacznie wyższą sprawność

    • @Ocato92
      @Ocato92 หลายเดือนก่อน

      A nie Seebecka? Efekt Peltiera to ochłodzenie półprzewodnika przez który płynie prąd. Wygenerowanie prądu pod wpływem różnicy temperatur to Efekt Seebecka.

    • @user-hz6fg1mh8z
      @user-hz6fg1mh8z หลายเดือนก่อน

      a może kombinacja - np alektrody z Peltiera zastosować w powierzchnie styku z temperaturą

  • @sebastiankier5664
    @sebastiankier5664 หลายเดือนก่อน +1

    Jak zwykle super odcinek, aż szkoda że nie dłuższy. Super temat.

  • @WojciechDawdo
    @WojciechDawdo 12 วันที่ผ่านมา

    Witam Robercie. Czytam komentarze i widze ze wielu nie rozumie twojej idei programu. Czepiaja sie szczegolow. Ale zawsze tak jest ze znajdzie sie ktos niezadowolony. Takim ludziom polecam aby sami poszperali w internecie jesli chca wiecej informacji. Ty przedstawiles informacje ze cos takiego jest jak silnik Stirlinga w skrocie i CHWALA TOBIE za to. Dzieki Twoim programom dowiadujemy sie o wielu ciekawych rozwiazaniach technicznych o ktorych niewielu slyszalo. DOBRA ROBOTA.

  • @boobrowsky
    @boobrowsky หลายเดือนก่อน +39

    Nie no. Nie bez żadnego paliwa. Potrzebuję źródła ciepła. W satelitach jest nim rozpad radioaktywny a np w łodziach palnik gazowy. Różnica temperatury jest konieczna i to im większa tym lepiej

    • @ukash-jf4dw
      @ukash-jf4dw หลายเดือนก่อน

      Dokładnie, team BIOTAD PLUS 💪💪

    • @malkontentniepoprawny6885
      @malkontentniepoprawny6885 หลายเดือนก่อน +2

      W satlitach najczęściej znajdziemy generatory izotopowe oparte o ogniwo peltiera, brak jakichkolwiek ruchomych elementów; nie ma tam silnika stirlinga.

    • @szymonsopata1338
      @szymonsopata1338 14 วันที่ผ่านมา

      Możnaby podgrzać grzałką elektryczną. Prąd z FV lub elektrowni wodnej. Wiem, bez sensu ale teoretycznie możliwe bez spalania.

  • @Gronozzz
    @Gronozzz หลายเดือนก่อน +12

    Silniki Stirlinga przy każdej rafinerii i wydobyciu ropy, gazu i produkcja elektryczności.
    Geotermy itd itp
    Super sprawa

    • @erkraft
      @erkraft หลายเดือนก่อน

      To dlaczego PRYWATNE koncerny energetyczne tego nie robią? Bo zysk energetyczny jest mniejszy od wkładu (przez to rozumiem produkcję silnika Sterlinga, montaż w instalacji, obsługę i wymianę zużytych elementów). Proste... Gdyby to była super sprawa, to zostałaby spieniężona przez "kapitalistów" :)

    • @malkontentniepoprawny6885
      @malkontentniepoprawny6885 หลายเดือนก่อน +2

      Wbrew temu co widzieliśmy na programie, silniki stirlinga osiągaja maksymalną sprawność na poziomie ok 15%Jak stare konstrukcje parowe, które górują na stirlingiem wielkością momentu obrotowego.

  • @95-bsf-47
    @95-bsf-47 หลายเดือนก่อน +9

    To jest niesamowite jak prosto można pozyskać energię a nam wciska się drogie panele i inne baterie oparte na metalach ziem rzadkich. Polityka rządów, korporacji itp robi z nas itiotów wciskając tzw peudo ekologię a mając ciepło odpadowe czy z geotermi można pozyskać energię prostymi tanimi i ogólno dostępnymi technicznie sposobami...
    Świetny film. Brawo dla Roberta i zespołu

    • @erkraft
      @erkraft หลายเดือนก่อน +7

      Energii się nie "pozyskuje" energię się przekształca. Sam nie bądź idiotą i zastanów się nad tym, że "drogie panele" nie mają części mechanicznych. Słusznie użyłeś określenia "ciepło odpadowe" - ten silnik ma sens jedynie tam, gdzie tracimy bezpowrotnie energię cieplną, ale musi jej być na tyle dużo, żeby była w stanie poruszyć silnik i podłączone do niego urządzenie (np. generator prądu). Kolejną kwestią jest bilans energetyczny, tzn. energia potrzebna na wyprodukowanie silnika Stirlinga musi być wyraźnie mniejsza niż energia "odzyskana" dzięki jego działaniu. Myśleć, myśleć, zamiast pierdololo o "polityce rządów i korporacji"...

    • @quercusogrody-wycinkadrzew9204
      @quercusogrody-wycinkadrzew9204 หลายเดือนก่อน

      Pseudo ekologię? Martwisz się pierwiastkami ziem rzadkich? Zastanów się gdzie trafią popiół z elektrociepłowni. Zastanów się czym oddychasz. W necie mnóstwo jest ruskich trolli negujących OZE. Lepiej kupować węglowodory od ruskich jak chce Konfa? Nie sądzę.

  • @kkx6792
    @kkx6792 หลายเดือนก่อน

    Świetny film, najlepszy na YT. Wcześniej słyszałem o tych silnikach ale nigdy za bardzo nie rozumiałem na jakiej zasadzie działają.

  • @bartekpoznan
    @bartekpoznan หลายเดือนก่อน

    Dzięki za filmik o moim ulubionym Strilingu!!! Uwielbiam! nawet zbudowałem jeden napędzany ciepłą herbatką i lodem :)

  • @SemtoxX
    @SemtoxX หลายเดือนก่อน +8

    14:34 no jest tu pewne naciągnięcie faktów, bo ciepło dostarczasz ze spalania i ile mocy generuje to maleństwo w zestawieniu z silnikiem spalinowym z auta, nawet na wolnych obrotach... gdyby skala była taka sama też byś albo się zatruł spalinami albo w pomieszczeniu było by już za mało tlenu aby oddychać...
    Trochę przedstawiłeś ten silnik jak część ludzi mówi o samochodach elektrycznych, czyli nie ważne skąd pochodzi energia w bateriach ważne że podczas jazdy nie ma emisji gazów...
    Przykład z zabraniem źródła ciepła też jest naciągnięty bo sam pokazałeś na początku że chwili było potrzeba żeby maszyna zaczęła się kręcić więc to się prawdopodobnie w bilansie zeruje...
    Okej na koniec przedstawione realne aplikacje czy to w łodzi podwodnej czy to w sądzie kosmicznej ale mówimy tu o cieple pochodzących z reakcji pierwiastków radioaktywnych co z oczywistych względów musi być pod ścisłym nadzorem

    • @perun4428
      @perun4428 หลายเดือนก่อน +2

      pewne niedociągnięcia? a gdzie tu są jakieś dociągnięcia?

  • @MrGar4field
    @MrGar4field หลายเดือนก่อน +7

    Nie jest to silnik zeroemisyjny. Jest to rodzaj silnika spalania zewnętrznego. Jeśli ciepło dostarczane jest wynikiem spalania dowolnego paliwa (biomasy, węglowodorów, węgla) to sam fakt, że wewnątrz silnika nie następuje spalanie, to chyba trochę za mało, żeby powiedzieć, że silnik jest zeroemisyjny. Idąc tym tokiem rozumowania dochodzimy do wniosku, że silnik maszyny parowej (choćby parowozu) również jest zeroemisyjny, a chyba byłaby to jednak gruba przesada gdybyśmy postawili parowóz jako wzór pojazdu bezemisyjnego.
    Potencjał jaki tkwi w silniku Stirlinga to fakt, że czynnik roboczy nie ulega przemianie fazowej jak to ma miejsce w przypadku maszyn parowych, gdzie zanim para (gaz) wykona pracę, najpierw musimy "stracić" sporo ciepła energii) na przejście czynnika ze stanu ciekłego w gazowy za sprawą ciepła parowania.
    Jeszcze jedna uwaga do autora, mam nadzieję, że autor się nie obrazi. Angielskie słowo "efficiency" w terminologii fizycznej i ogólnie naukowej tłumaczy się jako "sprawność" nie jako "wydajność" i oznacza stosunek energii użytecznej do energii dostarczonej. To nie jest żadna wydajność. Przez ten pozornie błahy błąd w tłumaczeniu ciężko się tego słucha, bo termin ten jest używany zamiennie z wydajnością rozumianą jako moc użyteczna, czy ogólnie mówiąc moc.

    • @malkontentniepoprawny6885
      @malkontentniepoprawny6885 หลายเดือนก่อน

      A ja dodam od siebie, ze rzeczywista maksymalna sprawność termiczna tego typu silnika to ok 15%. Dlatego też nie jest powszechnie wykorzystywany.

    • @quercusogrody-wycinkadrzew9204
      @quercusogrody-wycinkadrzew9204 หลายเดือนก่อน

      ​@@malkontentniepoprawny6885jakieś źródła tej informacji.

  • @krzysztofszczygie772
    @krzysztofszczygie772 หลายเดือนก่อน

    Temat znany, ale świetnie - perspektywicznie zaprezentowany. Ponadto, (czytając kilka komentarzy), to każdy komentarz dodaje jakiś ciekawy "szczegół" zagadnienia. Fajne "zjawisko" :) Konstrukcja z wielkim potencjałem - możliwościami... pomimo upływu lat, a jednocześnie dzięki wieloletniemu rozwojowi. (Źródeł ciepła jest ogrom. A pomyślałem jeszcze o "kolektorach słonecznych" i "magazynach ciepła" jako elementach zabezpieczenia ciągłości pracy silnika - jako napędu generatora...). Wątków do sprawdzania i analizowania wiele. I warto. :) Dziękuję!! Z Pozdrowieniami!!

  • @jakubkrasuski4879
    @jakubkrasuski4879 หลายเดือนก่อน

    Robert
    Dziękuję
    Ten silnik zawsze mnie fascynował
    a jeszcze taki film o nim - istny sztos

  • @willsmith8142
    @willsmith8142 หลายเดือนก่อน +6

    Silnik na gaz+ hybryda + Stirling do wychłodzenia silnika.....no cudo

    • @Woitaz96
      @Woitaz96 หลายเดือนก่อน

      Już niebawem w każdej taryfie w stolicy 😆

    • @kamilpieczykolan4988
      @kamilpieczykolan4988 หลายเดือนก่อน

      Spokojnie Von der Jeleń cos wymysli aby tylko namieszać i nieporozumienia agresje potyczki bijatyki i inne podobne nazywac ładem .

    • @quercusogrody-wycinkadrzew9204
      @quercusogrody-wycinkadrzew9204 หลายเดือนก่อน

      ​@@kamilpieczykolan4988sam to wymyśliłeś? Lubisz narzekać.

  • @dawidmorawski5267
    @dawidmorawski5267 หลายเดือนก่อน +3

    wow bravo mega kreatywny film 🥰🥰🥰

  • @dariusznowosielski7386
    @dariusznowosielski7386 หลายเดือนก่อน

    Jak zawsze świetny odcinek. Z ciekawością czekam na następny materiał.

  • @afrometalf9725
    @afrometalf9725 หลายเดือนก่อน +1

    Wspaniały materiał! Wykonując orkę albo inne ciężkie zabiegi w polu, zawsze uderzało mnie to jak dużo ciepła jest marnowane. Zawsze jest tego na tyle, że mając poczciwego Ursusa C-360 bez kabiny, nawet w chłodny dzień nie marznie się podczas jazdy. I gdyby właśnie podpiąć do układu chłodzenia silnik Stirlinga, a ten do przekładni, bądź pompy hydraulicznej, można by było uzyskać dużo więcej mocy...

  • @Kentrilek
    @Kentrilek หลายเดือนก่อน +35

    bardzo bym chciał obejrzeć dane odnośnie ilości prądu generowanego przez silnik stirlinga przy zastosowaniu jako alternatywa dla paneli fotowoltaicznych. Czy możemy prosić o zestawienie materiałów źródłowych w opisie filmu?

    • @piotrhn9991
      @piotrhn9991 หลายเดือนก่อน +1

      Popieram!

    • @Filip-xy1we
      @Filip-xy1we หลายเดือนก่อน +2

      Wypada to słabiej bo panele są czarne i pochłaniają energię cieplną słońca i generują energię el. W stilingu ciepła strona była by wystawiona na słońce i on pierw by generował energie mechaniczną konwertowaną na elektryczną. Przy takich konwersjach zawsze jest strata więc stirling wypada słabiej ale mógłby być tańszy i bardziej ekologiczny ze wzgędu na to , że do paneli potrzeba kobaltu itp. Generalnie ciekawy pomysł pozdrawiam

    • @markusman4592
      @markusman4592 หลายเดือนก่อน +1

      Nie bierzesz pod uwagę, że panele mają sprawność tylko 20-parę procent z tego ile dostarcza energii słońce na m2. Taki silnik połączony z dobrą prądnicą może mieć większą sprawność.

    • @Filip-xy1we
      @Filip-xy1we หลายเดือนก่อน

      ​@@markusman4592niestety silnik i tak nie osiągnie większej sprawności od paneli bo źródło ciepła jakim jest słońce jest takie samo dla fotowoltaiki jak i silnika więc tu przewagę ma fotowoltajka przez prostrzą drogę do wytworzenia prądu jednak silnik jak napisałem ma przewagę ekonomiczną i ekologiczną

    • @Jaro26403
      @Jaro26403 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@Filip-xy1we Wasze rozumowanie ma jeden podstawowy błąd! Panele fotowoltaiczne nie produkują prądu z ciepła słonecznego tylko ze światła. A gdy panele mocno się nagrzewają w upalny dzień to SPADA ich sprawność. Dla paneli najlepsze warunki to zimno i dużo światła

  • @JinbeiPL
    @JinbeiPL หลายเดือนก่อน

    Robert, jesteś wielki. Nie ma tematu, którego boisz się podjąć. Super, spędziliśmy super czas!

  • @marcinborkowicz2557
    @marcinborkowicz2557 หลายเดือนก่อน +6

    Robert, film jak zwykle super! Silnik Stirlinga jest fascynujący. Jednakże... termodynamika to wściekła suka😅 - jeśli nie jesteś mocno z nią zaznajomiony, zagryzie cię (nawet, gdy jesteś, mocno pokąsa)!
    Masę zbytnich uproszczeń a czasem po prostu naukowych błędów powiedziałeś. Nie zrozum mnie źle - wiem, że się przykładacie merytorycznie i to widać w jakości materiału merytorycznego, ale temat termodynamiki gazów jest megatrudny i niestety zagadnienia fizyczne, związane z ty silnikiem, czasami zostały błędnie wyjaśnione.
    Niemniej i tak łapa w górę leci za całokształt!

    • @fanf1516
      @fanf1516 หลายเดือนก่อน +1

      Co zostało błędnie wyjasnione?

    • @quercusogrody-wycinkadrzew9204
      @quercusogrody-wycinkadrzew9204 หลายเดือนก่อน

      Odpowiedz

    • @bloodknight2512
      @bloodknight2512 หลายเดือนก่อน

      Znalazł się doktor fizyki, youtubowy specjalista od wszystkiego 😂😂 nagraj lepszy odcinek zamiast pieprzyć

  • @TajitsuTakeuchi
    @TajitsuTakeuchi หลายเดือนก่อน +3

    Jest sobota, jest Robson i jest zabawa🎉

  • @Kabanos112
    @Kabanos112 หลายเดือนก่อน

    Ale żeś mi fajną rzecz pokazał i nauczył dużo :) Dziękuje !

  • @bansutom2134
    @bansutom2134 หลายเดือนก่อน +3

    Czy tak ciężko zrozumieć, że tego typu materiały są okrojone i zawierają skruty myślowe. Bardzo ładnie i spójnie zrobiony materiał. A malkontentów zachęcam , niech pokażą jak powinien wyglądać ich zdaniem taki materiał. Zobaczymy ile będzie nieścisłości i miejsc do przyczepienia się za nieścisłości.

  • @Feliks91
    @Feliks91 หลายเดือนก่อน +12

    Ale dałeś rozkminę na tanią i czystą energię :D

  • @kacperxd_asdfghjkl
    @kacperxd_asdfghjkl หลายเดือนก่อน

    Nie spodziewałem się tego tutaj 👀
    Jak zwykle odcinek 🔛🔝

  • @maclib6715
    @maclib6715 หลายเดือนก่อน

    Doskonały material! Dziękuję 👍

  • @mayksiaze696
    @mayksiaze696 หลายเดือนก่อน +3

    Bezwładność jest idealna do agregatu a buforem mocy akumulator a napęd elektryk i wtedy mamy eko jeśli tylko użyjemy sodowych akumulatorów ponad stuletnich

  • @defcior
    @defcior หลายเดือนก่อน +3

    17:10 może to być zdziwienie dla niektórych ale zwykły komputer/laptop taki jaki możemy mieć w swoim domu generuje Z CAŁEGO POBIERANEGO prądu 100% ciepła. Cała energia pobierana przez komputer/laptop jest zamieniana w ciepło (lub prawie cała zależy jak na to patrzeć ale i tak i tak będzie to koło 99%)

    • @jakubstepien7257
      @jakubstepien7257 หลายเดือนก่อน

      Nie, sporo idzie też w promieniowanie. W przypadku telefonów z ekranem OLED już chyba ponad 30% energii idzie w promieniowanie.

  • @magnapolonia8712
    @magnapolonia8712 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję za program. Pozdrawiam

  • @adamg9958
    @adamg9958 หลายเดือนก่อน

    Kolejne bardzo ciekawe pół godziny. Dzięki

  • @simonsimon5079
    @simonsimon5079 หลายเดือนก่อน +15

    Zgodnie z forsowaną ideologią to mamy nie mieć aut, i zyć w 15-to minutowych miastach, ja skończy sie biznes na ropie.

    • @regularmike3270
      @regularmike3270 หลายเดือนก่อน +1

      Przy pierwszej awarii elektryczności, zwlaszcza zimą życzę szczęścia w przetrwaniu dwóch dni😊

    • @lepszejutro8624
      @lepszejutro8624 24 วันที่ผ่านมา

      Akurat 15 minutowe miasto to samo dobro, a plany stworzenia takiego tworzone są od tysięcy lat.
      Ba, wielu z nas mieszka w takich, co nie przeszkadza im szurać że ktoś chce ich w nich zamknąć

    • @simonsimon5079
      @simonsimon5079 24 วันที่ผ่านมา +1

      @@lepszejutro8624 Akurat w ich wykonaniu to wyjdzie gułag. niemcy i sowieci z sukcesem wprowadzali 15-to minutowe miasta za drutem kolczastym, jakie 15-to minutowe jak do pracy musisz sie nieraz godzinami tłuc, a na wsi to nawet sklepu nima

  • @dionizyfajerka6615
    @dionizyfajerka6615 หลายเดือนก่อน

    Na co dzień od 35 lat zajmuję się bardzo szeroko nauką i techniką, z kilkunastu dziedzin, i ten kanał cenię sobie niezwykle wysoko pod każdym względem - a trudno u mnie o taką opinię :)

  • @szymonsuszek8380
    @szymonsuszek8380 หลายเดือนก่อน +7

    Brakowało na yt takiego filmu o stirlingach

    • @perun4428
      @perun4428 หลายเดือนก่อน +2

      z taką ilością przekłamań?

    • @szymonsuszek8380
      @szymonsuszek8380 หลายเดือนก่อน

      @@perun4428 Co konkretnie

  • @bob200._
    @bob200._ หลายเดือนก่อน

    Poprostu genialny wynalazek do wielu zastosowań jestem pod wrazeniem

  • @jacekprzybysz4338
    @jacekprzybysz4338 หลายเดือนก่อน +1

    słońce dostarcza około 10-krotnie więcej energii ciepłej niż elektrycznej,dlatego w moim domu w słoneczne dni dwa kolektory są w stanie zagotować 1000 litrowy bufor wody+ta używana do prysznica itp(dlatego nieraz je musze zakrywać)panele fotowoltaiczne o powierzchni ok.4m2 niee dały by rady podgrzewać wody bieżącej o nadmiarze nie wspominając....Super materiał,Pozdrawiam

  • @dkrk5595
    @dkrk5595 หลายเดือนก่อน +9

    Super film. Najlepszy kanał jaki widziałem opowiadający o technologii w motoryzacji.

  • @mrhardziq2029
    @mrhardziq2029 หลายเดือนก่อน +3

    Orientujesz się czy są projekty, które przy wykorzystaniu stirlinga przekształcają ciepło z chłodnic samochodowych na prąd?

  • @jacekjedrzejewski3336
    @jacekjedrzejewski3336 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuję za mega odcinek

  • @Matiz92YT
    @Matiz92YT หลายเดือนก่อน

    Zarąbisty materiał, zaciekawiłeś mnie tak bardzo ze będę zgłębiał ten temat. W razie jakiejś apokalipsy wypadało by mieć taki u siebie w domu, głównie ze względu na "paliwo" :D
    Dzięki za film!

  • @marzenamikoajczyk8316
    @marzenamikoajczyk8316 หลายเดือนก่อน +3

    Wow pozyskiwanie energii elektrycznej nawet tylko latem to jest cos naprawde genialnego!

    • @rafalstefanski440
      @rafalstefanski440 หลายเดือนก่อน +2

      A zimą stawiasz sobie taki silnik przy piecu lub kaloryferze i oświetlenie masz za darmo

    • @marzenamikoajczyk8316
      @marzenamikoajczyk8316 หลายเดือนก่อน

      @@rafalstefanski440 masz rację! 😁

    • @Hashtiger
      @Hashtiger หลายเดือนก่อน

      ​@@rafalstefanski440Albo przy kominku

  • @heniudamian534
    @heniudamian534 หลายเดือนก่อน +6

    Jakby ktoś już planował robić swapa takiego silnika w swoim samochodzie to ten przedstawiony na filmie ma około 0,12W mocy lub bardziej motoryzacyjnie 0.0001631545940764685 KM, także może być ciężko upchnąć pod maskę cokolwiek co ma jakąś sensowną moc. Koncept fajny ale przez względu na rozmiary nadaje sie tylko jako stacjonarny pochłaniacz ciepła z innych źródeł enegii, gdzie ciepło jest marnowane.

    • @lukaszzyla
      @lukaszzyla หลายเดือนก่อน +2

      Model silnika przedstawiony na filmie to tylko gadżet. Jednak w filmie pokazano dostawczaka który miał 75KM generowanych przez silnik Stirlinga więc nie jest tylko jako stacjonarny.

    • @RevengeST15
      @RevengeST15 หลายเดือนก่อน

      A silnik spalinowy takich rozmiarów to ile by miał koni? 😂

    • @heniudamian534
      @heniudamian534 หลายเดือนก่อน

      @@RevengeST15 Około 2/3KM, popatrz sobie na samochody RC i wykorzystane tam silniki. Oczywiście nikt nie oczekuje żeby taki mały silniczek miał kilkaset koni ale jedna dziesięciotysięczna konia z silnika stirlinga to jest przegięcie w drugą stronę, podłączysz do tego kilka lampek LED i nie będzie miał siły kręcić sie dalej.
      Bez obciążenia te 1000 obrotów na minutę robi wrażenie ale generuje znikome ilości mocy.

    • @SeeWhatIs
      @SeeWhatIs หลายเดือนก่อน

      @@RevengeST15conajmniej setki razy więcej

    • @RevengeST15
      @RevengeST15 หลายเดือนก่อน +1

      @@SeeWhatIs W takim razie najlepszym rozwiązaniem jest elektryk bo silnik elektryczny w takim małym rozmiarze generuje najwięcej mocy

  • @5kiBeczka
    @5kiBeczka หลายเดือนก่อน +1

    24:16 - Prawda. Ostatnio obejrzałem sobie pierwszy raz Oppenheimera i zaczęły mnie kręcić jakieś różne ciekawostki ze świata fizyki, mimo że nie poszedłem w tym kierunku w liceum i szczerze mówiąc trochę mi teraz tego brakuje. Nie spodziewałem się, że twój film będzie tak przyjemny do oglądania, który właśnie w głównej mierze opiera się na założeniach fizycznych. Kozak

  • @tomekm.4959
    @tomekm.4959 หลายเดือนก่อน

    Jak zwykle ciekawy materiał. Dzięki za poszerzenie mojej wiedzy

  • @virto_2570
    @virto_2570 หลายเดือนก่อน +7

    Sądząc po komentarzach nie wszyscy zrozumieli tytuł i zamysł materiału, genialny i zarazem fascynujący temat.
    Pozdrawiam.

    • @KarolKantecki
      @KarolKantecki หลายเดือนก่อน +1

      Sądząc po komentarzach większość zrozumiała tylko ma problem z clickbaitowym tytułem.

    • @virto_2570
      @virto_2570 หลายเดือนก่อน

      Pytanie czy skupiamy się na tym, że ten silnik jest bezkompromisowo bezemisyjny, czy że może być bezemisyjny.
      W moim odczuciu tytuł jest jak najbardziej prawdziwy, a to czy silnik będzie bezemisyjny zależy od paliwa i dziedziny w którym go zastosujesz, o czym Robert później wspomniał.

    • @SeeWhatIs
      @SeeWhatIs หลายเดือนก่อน

      zamysłu wprowadzenia w błąd niepełnosprytnych widzów

  • @vmaxguy2610
    @vmaxguy2610 หลายเดือนก่อน +3

    Ciekawy jestem jaką sprawność miałby taki silnik sterlinga, gdyby go napędzać energią słoneczną, np. Poprzez owinięcie na rurce czarnej blachy + płata blachy do łapania więcej słońca, w izolowanym środowisku za szybą, a z drugiej strony na wale odbieranie energii elektrycznej.
    Automatyczny rozruch można skonstruować na zasadzie silniczka który go "odpali", kiedy pada na panel słoneczny słońce podlaczony do tego silniczka.

    • @adamsuwaa1433
      @adamsuwaa1433 หลายเดือนก่อน +1

      Obawiam się, że słoneczny silnik Sterlinga w większości przypadków jest bez sensu, mamy już całkiem tanie panele słoneczne, przebicie ich sprawności, bezobsługowości i bezawaryjności to trudne wyzwanie.

    • @vmaxguy2610
      @vmaxguy2610 หลายเดือนก่อน

      @@adamsuwaa1433 no i ile panele słoneczme mają sprawności? Koło 40%?
      Aż sprawdziłem, na wiki 20%, a rekord światowy w 2024r to 47.6% z maja 2022. Dupy nie urywa, a sam sobie nie zrobisz. Z kolei zasilanie silnika stirlinga można na wiele sposobów zrobić.
      Tylko jestem ciekaw jaką to by miało sprawność, na czymś większym niż model, ale też raczej garażowy przydomowy eksperyment.

    • @adamsuwaa1433
      @adamsuwaa1433 หลายเดือนก่อน +1

      @@vmaxguy2610 to nie ma znaczenia, że ma ją tylko ok 20%, chodzi o cenę i praktyczność

  • @guteka4
    @guteka4 หลายเดือนก่อน

    Doceniam kanał, podoba mi się i widzę rozwój na przestrzeni lat, oglądam chyba wszystkie odcinki i nie mam uwag, tego filmu jeszcze nie oglądałem ale tytuł wprowadza w błąd, wiem że chodzi o kliki ale dla mnie ważniejsza jest merytoryczność

  • @czarrny1czarrrny177
    @czarrny1czarrrny177 หลายเดือนก่อน

    Dziękuje za przygotowanyn materiał filmowy. Pozdrawiam.

  • @adamant2473
    @adamant2473 หลายเดือนก่อน +6

    Może następny materiał o samochodach na sprężone powietrze. To może być rozwiązanie problemów obecnej motoryzacji .Jest kilka rozwiązań schowanych do szuflady, np.maleńka firma MDI prowadziła zaawansowane badania nad tym projektem ,który został sprzedany indyjskiej Tata Motors. Firma Peugeot już dekadę wstecz pokazała prototypowy model 208 Hybrid Air. Nie wspomnę ,że ponad 100 lat temu we Francji inżynier Ludwik Mękarski uruchomił z powodzeniem w czterech dużych miastach linie tramwajowe napędzane sprężonym powietrzem ,które działały przez wiele lat .Przy obecnej technologii to duży potencjał do wykorzystania.

    • @marcgreenhorn6832
      @marcgreenhorn6832 หลายเดือนก่อน

      A sprezone powietrze to skad? z kompresora, a co bedzie poruszac kompressor ano elektrycznosc, a elektrycznosc to skad ano z wtyczki w scianie. Problem rozwiazany??!! potrzebne duzo wtyczek.

    • @p.jankowski6070
      @p.jankowski6070 หลายเดือนก่อน +2

      Skąd. To się nie opłaca. Koszt sprężania wysoki, plus inne minusy.

    • @adamant2473
      @adamant2473 หลายเดือนก่อน +2

      @@marcgreenhorn6832 Skąd sprężone powietrze? Jako przykład podam Toyotę Mirai która jest tankowania przy pomocy kompresora ale wodorem pod ciśnieniem 700 bar. Tankując wodór trzeba zapłacić za prąd do kompresora oraz wodór ,który jest obecnie droższy od benzyny. Tankując powietrze do ciśnienia 700 bar ,płacimy za kompresor ,powietrze gratis..

    • @Hashtiger
      @Hashtiger หลายเดือนก่อน

      Było w filmie o silnikach skyactiv

  • @wiesiekyskanowski2537
    @wiesiekyskanowski2537 หลายเดือนก่อน +4

    Po prostu się nie opłaca ❤❤❤

    • @matiszymek4010
      @matiszymek4010 หลายเดือนก่อน

      co sie nie opłaca?

    • @wiesiekyskanowski2537
      @wiesiekyskanowski2537 หลายเดือนก่อน

      @@matiszymek4010 perpetuum mobile się nie opłaca brak zysku dla korporacji brak zysku dla eko świrów. Cała ekologia musiała by się zmienić i to się nie opłaca dla magnatów bo mały ludzik ma być biedny i płacić a nie mieć za darmo

    • @matz9488
      @matz9488 หลายเดือนก่อน +2

      ​@@wiesiekyskanowski2537Jakie perpetum mobile?

  • @propan_guru
    @propan_guru หลายเดือนก่อน +1

    Kolejny świetny materiał! Dzięki

  • @jonatangaleja5128
    @jonatangaleja5128 หลายเดือนก่อน

    za mądre treści dla YT. NIEMNIEJ MATERIAŁ WYSOKIEJ JAKOŚCI. DZIĘKUJĘ

  • @michawojtaszek2052
    @michawojtaszek2052 หลายเดือนก่อน +3

    A gdyby tak np. do 2 cylindrów silnika z zapłonem wewnętrznym dołożyć kolejne dwa cylindry stirlinga ogrzewane spalinami z pierwszych dwóch? Silnik stirlinga generowałby prąd dla silnika elektrycznego np. w miękkiej hybrydzie.

    • @heniudamian534
      @heniudamian534 หลายเดือนก่อน

      Silnik taki mimo dziesiątek plusów generuje dosyć mało pracy w stosunku do rozmiaru i wagi.
      Pomysł fajny ale bardzo komplikuje budowe takiego zestawu silników pod maską a daje prawie zerowe ilości prądu.

  • @t.z.8539
    @t.z.8539 หลายเดือนก่อน +2

    Przydałby się taki porządny materiał na temat jak budować tego typu silniki do rozwiązań w domu, by można było nimi zasilać urządzenia domowe

  • @areksawicz
    @areksawicz หลายเดือนก่อน

    Dla mnie bomba odcinek :)
    Wciągnąłem się od początku do końca.
    Pozdrawiam.

  • @koprolity
    @koprolity หลายเดือนก่อน +21

    Fajnie, że energia czysta, ale mogłaby być trochę tańsza.

    • @piotrekxyz1577
      @piotrekxyz1577 หลายเดือนก่อน +6

      Nie kolego! Ma być drogie, żeby do cywilów prédko nie doszło

    • @karolinaprzybylo4613
      @karolinaprzybylo4613 หลายเดือนก่อน +2

      Jesteś wszędzie

    • @pyciar
      @pyciar หลายเดือนก่อน

      Jaka czysta? A z czego się to ciepło bierze? Tam się pali palnik a sprawność to ok 45% czyli już na dzień dobry połowa energii nie jest wykorzystana - to już lepiej spalić to w kotle na ciepłą wodę ze sprawnością 90% (albo kondensacyjnym ponad 100% ale to akurat "chłyt marketingowy")

    • @quercusogrody-wycinkadrzew9204
      @quercusogrody-wycinkadrzew9204 หลายเดือนก่อน

      ​@@karolinaprzybylo4613nie, nie jest. Przestań się niezdrowo podniecać.

  • @EdwardHoch
    @EdwardHoch หลายเดือนก่อน

    Z kad ty te informacje wytrzasnoles. Genialne. Moc slaba ale mimo to przydatna napewno w niektorych technicznych rozwiazaniach. Lubie ogladac ten kanal. Pozdrowienia z Niemiec.

  • @pawelmalewicki2773
    @pawelmalewicki2773 หลายเดือนก่อน +1

    Elegancki numer...więcej takich technologii poproszę

  • @krzysztofb2562
    @krzysztofb2562 หลายเดือนก่อน +5

    Teoretycznie rozpalasz ognisko w samochodzie i jedziesz 😁

    • @quercusogrody-wycinkadrzew9204
      @quercusogrody-wycinkadrzew9204 หลายเดือนก่อน

      Nie teoretycznie. Już takie rzeczy robili. Przewaga aut spalinowych, czy elektrycznych, nie czekasz 10 minut aż się rozpali.

  • @dariuszniko6089
    @dariuszniko6089 หลายเดือนก่อน +2

    Fantastyczne. Tylko problem jest taki ze jest tani więc. Nie można zarobić. A jak nie można to sie nie opłaca.

  • @MajsterQbek1
    @MajsterQbek1 หลายเดือนก่อน +1

    Uwielbiam takie tematy. Wystarczy go powiększyć i skierować światło słoneczne ;)

  • @stanisawkac3381
    @stanisawkac3381 หลายเดือนก่อน

    Super materiał, kiedyś nie mogłem ogarnąć jak działa ten silnik. To może teraz o najbardziej wydajnych źródłach/napędach.

  • @_jiraffe_
    @_jiraffe_ หลายเดือนก่อน +5

    "Darmowa energia" 🤡
    Ja bym nie przyciągał widzów filmów z żółtymi napisami takim clickbaitem.
    edit: widzę że już poprawione. Doceniam.

  • @hottop9418
    @hottop9418 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo ciekawy odcinek. Ten silnik ma ogromny potencjał.

  • @kissburger6192
    @kissburger6192 หลายเดือนก่อน

    Super merytoryczny odcinek, dzięki.

  • @szymonsliz2245
    @szymonsliz2245 หลายเดือนก่อน

    Przyjemna lekcja fizyki przy niedzielnym obiedzie. Bardzo fajnie 😊

  • @maciejwysocki751
    @maciejwysocki751 หลายเดือนก่อน

    Reklamy robisz najlepsze na Polskim TH-cam...
    Ten pasek to niby tak prosta rzecz a tylko Ty to stosujesz, wiadomo jest w montażu trochę roboty z tym napewno ale dla nas widzów jest to idealna rzecz ;)
    Dziękujemy ;)

  • @snakebeing3912
    @snakebeing3912 หลายเดือนก่อน

    Robisz coraz ciekawsze filmy:)

  • @irosso125
    @irosso125 หลายเดือนก่อน

    Wciąż cieszę się z tego że przeniosłeś lokowanie produktu kawałek dalej

  • @robertkowalski4580
    @robertkowalski4580 หลายเดือนก่อน +1

    Fajny kanał ,na święta życze tobie samochodu marzeń:)

  • @bartomiejciurla8472
    @bartomiejciurla8472 หลายเดือนก่อน

    Super odcinek! Znałem ten silnik ale nie wiedziałem że ma taki potencjal

  • @piotrsoltys94
    @piotrsoltys94 หลายเดือนก่อน

    Dobry film! Ciekawa inspiracja do pomysłu w wykorzystaniu Stirlinga w zaciszu domowym 😋

  • @MrJumma13
    @MrJumma13 หลายเดือนก่อน

    Moim zdaniem jeden z najlepszych odcinków na kanale!

  • @JunaK121
    @JunaK121 หลายเดือนก่อน +2

    Odcinek kozak czekałem na twoj reasearch o silniku stirlinga.
    Dodatkowo kupiłem sobie kawiarkę i szukałem dobrej kawy, spróbujemy Single Origin 😊😊

    • @1lubo1
      @1lubo1 หลายเดือนก่อน +1

      kawa z kawiarki wychodzi szatańsko mocna, więc jeśli dotychczas piłeś np. rozpuszczalną, albo "zalewajkę", to dobierz odpowiednio proporcje, by się nie zniechęcić od razu :)

    • @JunaK121
      @JunaK121 หลายเดือนก่อน +1

      @@1lubo1 piłem z kawiarki wielokrotnie, nie kupiłem pierwszej tylko nową.
      Ale dzięki za tipy 😉 zdecydowanie wolę kawiarkę za parę złotych niż ekspres za kilka koła

  • @xymenez
    @xymenez 13 วันที่ผ่านมา

    Więcej takich tematów! Nowe silniki - to przyszłość