Stalinizm w Polsce. "Utopia u władzy" w wydaniu nadwiślańskim. Rozmowa z prof. Marcinem Zarembą

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 มี.ค. 2024
  • Stalinizm w Polsce zaczął się około 1948 r. Oznaczał dominację we wszystkich sferach życia jednej partii - Polskiej Partii Robotniczej, a od grudnia 1948 r. Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Polska upodobniała się do wzorca sowieckiego. Rozpoczęto kolektywizację, której chłopi się obawiali i stawili jej opór. Wobec przeciwników władzy stosowano represje, ale paradoksalnie ich skala był mniejsza niż tuż po wojnie. Jakie zmiany przyniósł ten okres i co oznaczał dla mieszkańców ówczesnej Polski?
    Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia rozmowy z dr. hab. Marcinem Zarembą, historykiem i socjologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.
    #historiabezkitu
    Zapraszamy do wsparcia naszej działalności poprzez serwisy:
    Patronite.pl/historiabezkitu.pl czy
    Buycoffee.to/historiabezkitu
    Zajrzyjcie również na naszą stronę internetową: historiabezkitu.pl

ความคิดเห็น • 17

  • @stanisawaczny8643
    @stanisawaczny8643 4 หลายเดือนก่อน +9

    Ludzie na wsiach często niechętnie godzili się na elektryfikację. Uważali niektórzy, że elektryfikacja to wstęp do kolektywizacji, do wprowadzania kołchozów. Wielu polskich chłopów wiedziało co to jest prąd elektryczny w gospodarstwie, np. jeżdżąc na saksy do Niemiec - opór wobec kołchozów jednak przeważał.

  • @MlleLolaBelle
    @MlleLolaBelle 3 หลายเดือนก่อน +1

    Świetna różnie, świetny kanał. Dziękujemy

  • @Rezoner88
    @Rezoner88 3 หลายเดือนก่อน +1

    Świetnie się słuchało, dla zasięgów.

  • @piotrsz4039
    @piotrsz4039 4 หลายเดือนก่อน +6

    W nawiązaniu do tego materiału filmowego polecam T.Torańską "Oni"

    • @historiabezkitu1568
      @historiabezkitu1568  4 หลายเดือนก่อน +4

      Jak najbardziej przyłączamy się do tej referencji

  • @mikoszektv4734
    @mikoszektv4734 2 หลายเดือนก่อน

    Krzeselka odpowiednie do tematu😊

  • @Aye-Aye136
    @Aye-Aye136 2 หลายเดือนก่อน +1

    Awans prostego ludu w początkach PRL był bardzo podobny do transferów społecznych w czasie (nie)rządu Obozu Zjednoczonej Prawicy. Niby odległe czasy, ale interesy są podobne. Lokalny nacjonalizm versus wielkomiejski internacjonalizm.
    Tak pozostało do dnia dzisiejszego w RP3, czyli zamożne, liberalne elity wielkomiejskie versus arcykatolickie, konserwatywne środowiska arystokratyczne plus masy ludowe…

  • @AdamWilinski-ci8qm
    @AdamWilinski-ci8qm 3 หลายเดือนก่อน +3

    No, Panie Profesorze. Pomyłka się zakradła. Admirałów sanacyjnych na terenie ówczesnej Polski nie było.
    Byla za to sprawa komandorów. A tzw informacja najbrutalniejsza była w MW.

  • @user-yi5ld9ws8p
    @user-yi5ld9ws8p 4 หลายเดือนก่อน +2

    6:55 PSL zdobyło niespełna 30 mandatów w 1947 roku, a nie 100 (nie mylić z satelickim wobec komunistów SL, które było wtedy częścią tzw. Bloku Demokratycznego)

  • @adamb1925
    @adamb1925 4 หลายเดือนก่อน +3

    Czasem się zastanawiam jak ludzie ze przedwojennych środowisk inteligenckich / ziemiańskich / patriotycznych akowskich i pochodnych mogli się w takich warunkach odnaleźć. Mieli za sobą wystarczająco traumatyczną wojnę, a potem "w nagrodę" otrzymali ciąg dalszy strachu i pauperyzację. Nikt np. w 1951 roku nie mógł przewidzieć że akurat w 1955-56 będzie odwilż trzeba jeszcze trochę wytrzymać i chociaż terror przestanie być powszechny a życie stanie się znośniejsze pozbawione permanentnego strachu. Część z nich przyjęła pragmatyczną postawę i konsekwentnie mimo przeciwności zdobywali zawód, próbowali "robić swoje" jeśli oczywiście nie spędzili tego czasu w więzieniu z wyrokiem dożywocia albo nie zostali straceni.
    Na drugim biegunie - ludzie z przeludnionych wsi często analfabeci, którzy przyjechali w jednym ubraniu do miasta by dokonać słynnego "awansu społecznego". Byli idealnymi kandydatami na tzw. nowego człowieka lojalnego władzy. Likwidacja analfabetyzmu nie była (tylko) w celu bezinteresownej edukacji ale po to żeby móc tą drogą szerzyć system tworzyć kadry dla nowej rzeczywistości.

  • @_yt_4081
    @_yt_4081 4 หลายเดือนก่อน +2

    "odcinek wie, tytuł, zajawki we wstępie"
    Zastanawiam się, po co są te 30 sekundowe zajawki na wstępie? Bez kontekstu to bełkot, a kto czytał tytuł wie, o czym jest odcinek.

    • @paweboossko5439
      @paweboossko5439 หลายเดือนก่อน

      Taki trynd.
      Nawet pięciominutowe wiadomości w radio mają zajawki.

  • @tomaszwesoowskifromlechist6222
    @tomaszwesoowskifromlechist6222 4 หลายเดือนก่อน +6

    Stalinizm w Polsce, zaczął się w 1939 roku. Dokładnie 18wrzesnia. Miejsce Lwów. Jakubowska, Borejsza Wat, Jastrun, Broniewski to całe towarzystwo kulturalnoimperialne. Teatrzyki, Nowe horyzonty, Czerwone sztandary. Ja zwykły fizol z Pyrlandii to wiem. Pozdr.

    • @barnaba1286
      @barnaba1286 4 หลายเดือนก่อน +1

      😅

    • @historiabezkitu1568
      @historiabezkitu1568  4 หลายเดือนก่อน +18

      Szanowny Panie przedmiotem rozmowy był okres Stalinizmu w Polsce po II wojnie światowej . natomiast temat okupacji sowieckiej na wschodnich terenach II RP został omówimy w rozmowie z prof. Rafałem Wnukiem pt. "Za pierwszego Sowieta"

    • @tomaszwesoowskifromlechist6222
      @tomaszwesoowskifromlechist6222 4 หลายเดือนก่อน +2

      Dziękuję. Pozdrawiam

    • @marcinkowskimariusz7787
      @marcinkowskimariusz7787 4 หลายเดือนก่อน

      @@tomaszwesoowskifromlechist6222nie dziękuj obłudnie bo nie masz za co, napisz tak: "Stalinizm w Polsce, zaczął się w 966 roku. Dokładnie podczas słynnego ale niepewnego chrztu. Miejsce Ostrów Lednicki, Gniezno, Płock, Poznań, bulle papieskie, Cyryl, Metody, Jordan, to całe towarzystwo kulturalnoimperialne. Msze, odpusty, plebanie, posty, łańcuchy, dyby, lochy, tortury. Ja zwykły fizol z Pyrlandii to wiem. Pozdr."