Spadek gęstości elektrolitu oraz spadek pojemności akumulatora

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ก.ย. 2020
  • W tym doświadczeniu chciałem Wam pokazać do czego najlepiej nadają się automatyczne ładowarki. Czy spadek gęstości elektrolitu jest równoznaczny ze spadkiem pojemności ? Dlaczego w niektórych samochodach gęstość elektrolitu nie spada ? Czy akumulator trzeba regularnie ładować ? Jeśli tak to czym ?
    Na wszystkie te pytanie postaram się odpowiedzieć w powyższym filmie.
  • ยานยนต์และพาหนะ

ความคิดเห็น • 134

  • @arkadiuszweiss
    @arkadiuszweiss 3 ปีที่แล้ว +14

    Panie Tomku, to jest tak że podczas początkowego rozładowania akumulatora i to przy niskim prądzie C/20 wymiana elektrochemiczna tlenku na siarczan ołowiawy występuje wewnątrz masy czynnej płyt , elektrolit nie miesza się dobrze przy niskim prądzie, brak powstawania gazów na płytach które mieszają elektrolit podczas swojej ucieczki w górę jak i wyciskania elektrolitu z płyty na zewnątrz płyty. Dopiero gdy braknie elektrolitu do wymiany elektrochemicznej w płytach dociera ale opornie elektrolit z poza płyty. Ponadto siarczany ołowiawe blokują swoimi gabarytami mechanicznymi dostęp do porów masy czynnej co bardzo silnie spowalnia wymianę elektrolitu między płytą a tym z poza niej, tlenki ołowiu są mniejsze , wymiana elektrolitu jest znacznie prostsza przy w pełni naładowanym akumulatorze. Przy ładowaniu nawet napięciem 13,5V można uzyskać gęstość 1,28 g/cm3 ale tylko wewnątrz płyty i przy bardzo długim czasie ładowania, często nawet powyżej 100 godzin od momentu wyłączenia się ładowarki automatycznej i kontynuowania ładowania stało napięciowego bez kontroli. W przypadku mniej wysilonych akumulatorów w zakresie pojemności wymiana elektrolitu jest bardziej wydajna, akumulatory samochodowe mają bardzo małe pory, są bardzo wysilone, najbardziej ze wszystkich typów akumulatorów ołowiowych. Oto cały problem utrudnionego pomniejszania się gęstości podczas wyładowania i utrudnionego narastania gęstości podczas ładowania - praca elektrochemiczna wewnątrz płyt, jak i blokowanie por płyty poprzez siarczany jak i tlenki. ps. dobre materiały edukacyjne :-)

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +7

      Bardzo dobrze ujęte 👍
      Właśnie ostatnio wczytywałem się w zagadnienia wymiany elektrolitu wewnętrznego z elektrolitem zewnętrznym. To właśnie dlatego rozładowanie przerywane charakteryzuje większa pojemność akumulatora przy tym samym obciążeniu.
      To samo tyczy się ładowania - to co ostatnio zgłębiam - czyli ładowanie przerywane stosunkowo małym prądem. Można ładnie wyrównać gęstość elektrolitu na poszczególnych celach.

    •  3 ปีที่แล้ว +2

      @@TomaszHudy I też nie do końca macie rację, bo ładowarki automatyczne się nie wyłączają - nadal "ładują" Wszystko jest opisane w normach

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +2

      @ ale przynajmniej teoretycznie powinny przejść do ładowania buforowego - podtrzymującego przy napięciu 13,6-13,8V które może być utrzymywane długotrwale.
      Takie napięcie znajdziemy np. w systemach zasilania awaryjnego.

    • @grzesgrzyb287
      @grzesgrzyb287 3 ปีที่แล้ว +3

      @@TomaszHudy ładowanie przerywane 👍. Ostatnio właśnie wyjąłem z auta swojego bannera w celu przygotowania go do zimy. Różnica w celach skrajnych -0.02, po doładowaniu różnica nadal się utrzymuje . Myślę sobie starość nie radość ale nie wkładam do auta bo mam zastepczy. Codziennie lub co drugi dzień podczas pobytu w garażu zapinam prostownik na godzinkę lub dwie i po 2 tygodniach gęstość równiutko .

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +3

      @@grzesgrzyb287 też obserwuję to zjawisko - tutaj właśnie chodzi o to dyfuzję elektrolitu - podczas takiego ładowania po prostu dajemy czas na to aby elektrolit się dobrze wymieszał 😉

  • @banner1983
    @banner1983 3 ปีที่แล้ว +7

    wartościowy materiał:)
    Co do pożądanej gęstości akumulatora:
    1.ładowanie do 1,28 (albo innej odpowiadającej gęstości oryginalnie zalanego roztworu kwasu - jak n. w aku. nordyckich) pozwala odzyskać 100% pojemności i parametry prądu rozruchowego, ogranicza zasiarczenie oraz podnosi odporność na ekstremalnie niskie temperatury. Niestety przyśpiesza uszkodzenie akumulatora w powodu opadu masy czynnej, utlenianie płyt i utratę wody w elektrolicie (której w zamkniętych akumulatorach nie uzupełnimy)
    2. ładowanie do niższych poziomów - ale pow. 1,25 - np. ładowarkami automatycznymi - nie pozwala uzyskać pełnych parametrów, powoduje większe zasiarczenie, ale spowalnia starzenie z powodu utlenienia płyt, czy też opad masy czynnej.
    ten pierwszy sposób ładowania powoduje prawd. powolny spadek prądu rozruchowego, drugi po latach stopniowo ogranicza pojemność akumulatora, i pod koniec zycia dopiero spadek prądu rozruchowego.
    ergo: do młodych akumulatorów stosujemy co nam bardziej pasuje, stare zasiarczone powinniśmy starać się ładować do 1,28 - odzyskają trochę życia, stare z opadem masy czynnej i np. z powyginanymi płytami - i tak ich nie uratujemy.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +3

      Zgadzam się 😉

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 3 ปีที่แล้ว +3

      Ja również wprowadzam w swoim postępowaniu z akumulatorami zasadę, nowe, lecz tylko rozładowane ładuje /doladowuje tylko dobrymi ładowarkami mikroprocesowymi, starsze powiedzmy takie powyżej 3 lat akumulatory ładować będę prostownikami tradycyjnymi tylko do gęstości wzorowej nie większej..Chyba, że okoliczności nie pozwolą na zastosowania tej zasady no i oczywiście w ramach testów.

    • @MenYacht
      @MenYacht ปีที่แล้ว

      @@Tadek-n3g 😅

  • @MenYacht
    @MenYacht ปีที่แล้ว +1

    Mam kilka swoich wniosków: pierwszy alternator ma różne reglery :), kupuję często na 14,4V i wymieniam moduł w jakim celu?, wydłużenie czasu eksploatacji acu, bo robię więcej trasy niż w cyklu miejskim, dwa nie zbędnie, gdy zakładam acu żel. Takie mam po 15 latach z pracy magazynu energii z jachtu, gdzie energia jest wożona z sobą by mieć ją w razie konieczności w max zapasie, gdy na przykład mam trzy doby płynąć w sztormie i wtedy jest mi niezbędna do przeżycia zanim trafię na ląd do ładowania z brzegu bez sztormu mam zapas w accu większość czasu, gdy pływam od kontaktu do konataktu z siecią energetyczną w ostatnich 18 latach i akumulator z 1998 roku dalej ma 90% pojemności w cyklach ładowania nie przekraczających 1/20h prądu z pojemności żyją jak już resurs - życie powinien się skończyć wymiana reglera na niższe napięcie nie powoduje ciągłego zwiększania prądu przez impulsowe ładowanie i przez nawet cała zimę mój lider działa już 22 lata 110Ah żel z UPS-a kupiony około 2003 roku z allegro za 400zł i kręci małym rozrusznikiem. Pomiary i rozładowuję ATORCH DL24 sam zbiera charakterystyki i mierzy prąd ładowania i rozładowania nawet wartość skuteczną piły z ładowarek inteligentnych i pomiar gęstości input/output i pozwala zadawać parametry w szerszym zakresie, by powiedział nam wiecej niż tylko to co w twoim doświadczeniu. Od 36 lat używałem żarówek choinkę jako sztuczne obciążenie i dużo mierników plus oscyloskop, to teraz dał mi ten DL24 przyrząd, dużo więcej informacji o nowych acu , ale czasami używam dalej żarówek gdy kilkaobciążeń inteligentnych jest zajętych. Użyłeś w sumie chińskie ładowarki takie podróbki z dość słabym oprogramowaniem. Też takie lidlowo - biedronkowe ;), sobie naprawiłem :) - swoją robotę robią ale trochę dzięki małym bezpiecznym prądom ładowania jak by dawały 8A to muszą mieć jeszcze termistor by przerwać proces, gdy temperatura wzrośnie ponad 52 stopnie Celcjusza Kriksmarine miała to świetnie naukowo rozpracowane, dolewanie wody słodkiej było zbyt cenne i też bank acu był ważny na morzu nie myli się długo, a pić się chciało. A reglery elektromechaniczne z diesla były mocno zawodne i nie dokładne. Jak kupujemy accu na 5 lat zwykły to rybka i biedra naładuje reszta to rozsądek w używaniu odbiorników prądu w aucie i obrót podmiotów z tego rynku.
    Fajnie się ogląda twoje dociekania, ale szukasz uzasadnienia pro rynkowego, ja oszczędności i tak się troche rozmijamy, kierunek do zagęszczania elektrolitu do żelu jest zapewne słuszny, bo średniej klasy aku kwasowy da się tanio zamortyzować w dłuższym okresie eksploatacji i odwdzięczy się dłuższymi czasami eksploatacji i niezawodności, tu mała rada waga robi różnice, czyli masa czynna płyt dla prądów rozruchowych dla samochodowych rozruszników, bo te są w stanie powyginać płyty i zależą od oporów mechanicznych zwłaszcza zimą przy gęstym oleju, a żel ma wiele plusów tylko musi być w takim zastosowaniu stosownie lepszej konstrukcji i mieć większy prąd rozruchowy. Ogromny temat o niestabilności chemii w accu raczej do przegadania na telefon, bo klawiatura mnie spowalnia. Pozdrawiam i dziękuję, że jest nas więcej takich dociekliwych ludzi i zdobywajmy swoją wiedzę przez doświadczenia. Jak masz pytania to możemy pogadać na telefon od 45 lat wymieniam się wiedzą z różnymi fachowacami, by się całe życie doszkalać i końca nie widać :) fajna gra, bo wiedza się zmienia coraz szybciej i wiele faktów z przeszłości warto odświeżyć, dalej są do wykorzystania, bo idą do grobu lub szuflady. Albo znikają jak na dyskietkach :) w koncernach też, konstruktorzy idą na emerytury i nie ma już kto ich konstrukcje przywrócić, często musiałem z przemysłowymi i laboratoryjnymi problemami się zmierzyć. Moje eksperymenty pożerały zawsze wygenerowane zyski i tak jest do dziś to już mam dylemat co się opłaca ;) najbardziej żyć ciekawie i z pasją poznawania :) Czasami z swoich zabaw coś wrzucam na youtube to sobie coś znajdziesz, ale wolę popływać i bawić się na jachciku z 750 Ah acu i ich dozorem i monitoringiem ;) zboczenie zawodowe i mój kamper, stary i tani jak Golf II z 1991 roku kupiony od niemca ;), remonty uczą i pasją, bo na uczelniach przecież sami się uczymy lub nie, a każdy może jak by tylko chciał.
    Pozdrawiam i lajk, za postawę, fajnie zakręconego eksperymentatora

  • @genkowski
    @genkowski 3 ปีที่แล้ว +2

    Tomasz jak zwykle konkretnie i na temat

  • @sp5mxx
    @sp5mxx 3 ปีที่แล้ว +5

    Wszystkiego najlepszego z okazji imienin Tomaszu.
    Bardzo ciekawy materiał, to jest dokładnie zgodne z moimi spostrzeżeniami co do gęstości elektrolitu oraz stanu naładowania akumulatora. A co do ładowarki PWM, żeby zrobiła gęstość powinna ładować od momentu rozładowania, aż do zakończenia ładowania. Dobrze też jest pozostawić ją na tym pikaniu przez jedną dobę a jak komuś się spieszy to można podciągnąć trybem fast, ale to tylko przez kilka godzin zaglądając od czasu do czasu do niego. Trybu fast nie nazwał bym automatycznym a trybem wymagającym dozoru. Jednak to tanie "gówienko" robi robotę. Najbardziej mnie ucieszyło to że potwierdziłeś to co ja już od dawna pisałem i mówiłem, że do zrobienia gęstości wcale nie potrzeba 16V, wystarczy 14.4V lecz będzie trwało to dość długo, ale za to bardzo bezpiecznie dla żywotności akumulatora.
    Ładowanie akumulatora napięciem 16,2V jest nieco skracające żywotność akumulatora ponieważ wydobywające się pęcherzyki gazów z mas czynnych akumulatora powodują ich delikatne odrywanie się od płyt i powolny opad mas czynnych. Oczywiście gęstość zostanie przeważnie uzyskana, wszystkie parametry dość mocno się poprawiają lecz nie jest to obojętne dla żywotności czy inaczej trwałości a może długości eksploatacji akumulatora, takie ładowanie przypomina podanie środka dopingującego sportowcowi albo podtlenku azotu do silnika. Są jednak takie sytuacje że nie ma innego wyjścia i akumulator jest tak zamulony że trzeba go "trochę zdopingować" skoro i tak już był bardzo słaby to są dozwolone wszelkie techniki poprawiające jego kondycję ale trzeba zdawać sobie sprawę że długo to nie potrwa. Akumulatory w dobrym stanie ładował bym do maksymalnie 14.9V a nawet 14.4V tyle, że zostawiał bym na długi czas pod takim napięciem.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +3

      Dziękuję i wzajemnie 😉
      Wszystko zależy od wyjściowej gęstości elektrolitu - im niższa, tym więcej czasu trzeba poświęcić na jej "odbudowanie".

    • @sp5mxx
      @sp5mxx 3 ปีที่แล้ว +1

      @@TomaszHudy Dziękuję również bo dzisiaj są również moje imieniny, jest dokładnie tak jak piszesz. Ja między czasie edytowałem swój post i dopisałem jeszcze trochę więc możesz w wolnej chwili doczytać.
      Pozdrawiam Tomasz.

  • @przemekprzemek8343
    @przemekprzemek8343 3 ปีที่แล้ว

    Mądry wykład :) Wystarczy raz rozładować przypadkiem akumulator i po gęstości;) dlatego przeważnie wymienia się aku po paru latach bo się zepsuł;) pospolity użytkownik nie doładowuje w czasie eksploatacji jeśli przecież mu auto jescze pali ;)

  • @Tomasz_LSK
    @Tomasz_LSK 3 ปีที่แล้ว +6

    "Wyszło jak zawsze" i oby tak pozostało,chyba,że materiał będzie w odcinkach a nie okrojony.Pozdrawiam

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki

    • @mateusz9870
      @mateusz9870 3 ปีที่แล้ว +1

      @@TomaszHudy oglądałem już duuuzo twoich filmów 👍👍
      Ladowaleś Aku przy napięciu pewnym 17V w górę❓❓❓❓

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว

      @@mateusz9870 doświadczalnie tak 😉

    • @mateusz9870
      @mateusz9870 3 ปีที่แล้ว

      @@TomaszHudy no i tak w dwóch słowach 😆❓❓
      Ja też odpioł parę razy Aku na 17 z groszem🤪🤪🤪 ale chooodzi 😁

  • @darekb2270
    @darekb2270 3 ปีที่แล้ว +2

    Witam, Weldman Charge 80 za ok 190zł da się zrobić gęstość - ma opcję - ładuje prądem 3.3A i napięciem do 17V , tylko w tej opcji trzeba ją pilnować bo sama się nie wyłączą co jest nawet zaletą !!! Na kanale Piotr Schimke przetestował tą ładowarkę !!! Uważam ją za dość ciekawą propozycję (mam taką) - bo ma wszystkie opcje jak te droższe , ma też jeden mankament - producent deklaruje 7,2A a wyciąga tylko ok 4,6A prądu rzeczywistego, ale do mniejszych akumulatorów daje radę!!!!

  • @romandomaniecki7651
    @romandomaniecki7651 3 ปีที่แล้ว +2

    Dobry film Ot i cała prawda o akumulatorze rozruchowym .
    Myślę że każdy kierowca powinien zastosować twoje rady i nie będzie miał problemu z akumulatorem .
    Pozdrawiam

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +4

      Uważam że regularne stosowanie ładowarek - nawet tych tanich - znacząco wydłużą żywotność akumulatora.

    • @piotrpakula3089
      @piotrpakula3089 3 ปีที่แล้ว

      U mnie w 2 starych autach po 20lat tania ladowarka nic nie zrobi więcej niż alternator . Po prostu wylacza się po 5min . Ladowarki z lidla i pierdonki

    • @romandomaniecki7651
      @romandomaniecki7651 3 ปีที่แล้ว +1

      @@piotrpakula3089 U mnie jest tak samo prostownik po pięciu minutach pokazuje naładowany . Uważam że warto doładować , tak jak Tomasz mówił , jeśli auto używane jest na krótkich odcinkach albo przez przypadek głębiej rozładuje my akumulator i spadnie gęstość elektrolitu a w tedy naj lepiej podłączyć prostownik żeby zrobił gęstość , auto oczywiście naładuje akumulator ale gęstości nie nie odbuduje.

    • @piotrpakula3089
      @piotrpakula3089 3 ปีที่แล้ว

      Dodam że większość jazdy pokonuje na światłach dziennych odcinki 7-8km Tania ładowarka nie byłem w stanie zrobić zielonego oczka na aku.

    • @romandomaniecki7651
      @romandomaniecki7651 3 ปีที่แล้ว

      @@piotrpakula3089 7-8 km wydaje mi się że powinno wystarczyć aby naładować akumulator jeśli auto dobrze odpala , ale jeśli gęstość spadła to ładowarka będzie miała ciężko zrobić gęstość o ile jest to wogule możliwe .
      W tym przypadku lepszy jest prostownik , chyba że akumulator jest już zasiarczony

  •  3 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo dziękuję Tobie za ten film, sam miałem to nagrać, ale brak czasu.
    Pisałem obszerne komentarze na innych kanałach, ale wszyscy "kasowali", bo się przecież "ładowarki nie sprzedadzą".
    Masz racje oraz to co przedstawiasz w filmie jest potwierdzone w publikacjach naukowych oraz normach - jak należy ładować akumulator ołowiowy kwasowy
    Główną przyczyną uszkodzeń akumulatorów jest odpad masy czynnej z płyt akumulatora - tylko to. I teraz gazowanie oraz "robienie gęstości" tylko pogłębia proces uszkodzenia już i tak uszkodzonego akumulatora.
    Uszkodzony (o mniejszej pojemności niż deklarowana) akumulator nie ma sensu zostawiać "na robienie gęstości".
    I tak, też zawsze powtarzam, że wszystkie ładowarki "marketowe" ładują wg. norm, które muszą spełniać.
    Dziękuję raz jeszcze za film i może coś w przyszłości coś wspólnie nagramy, bo liczy się wiedza, a nie mity.
    Jeszcze taka ciekawostka - możesz tego nie wiedzieć, jak i widzowie. Ładowarki z Lidla np. jak już załączy się zielone światło, to co jakiś czas się załączają ponownie i sprawdzają czy wszystko jest ok. Dlatego nawet jak nie ładuje, bo aku uszkodzone to zostawić na jeden dzień włączone non stop i zacznie ładować nawet największą padlinę :)
    Także pozdrawiam i do następnych ciekawych filmów

    •  3 ปีที่แล้ว +4

      Dodatkowo akumulatory testuję i ładuję od wielu lat - do instalacji fotowoltaicznych. I ładowanie do 14 V - tylko i wyłącznie. Wydłuża ilość ładowań prawie 3 krotnie.
      A w samochodach często regulatory ładowania są właśnie na 14 V Czasem 14,4, ale pod obciążeniem świateł spada do 14,1 - 14,0
      Także ładowanie zbyt długie nie jest dobre - testowane. Ładowarka solarna ustawiona na 14,8 z całym procesem naładowała akumulatory 9 razy mniej razy, aż aku był "trupem"
      Dodatkowo nawet nowe akumulatory nie mają swoich deklarowanych pojemności - testowanych kilkaset sztuk

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +4

      @ zgadza się, ale w instalacjach fotowoltaicznych zazwyczaj mamy do czynienia z akumulatorami do pracy cyklicznej, które są dużo bardziej wytrzymałe na głębokie rozładowania. Akumulator samochodowy służy raczej do pracy buforowej. I teraz jeżeli przyjmiemy że żywotność akumulatora samochodowego to 5 lat a zalecana ilość ładowania wyrównującego to 2x w roku - to ten akumulator będzie ładowany 10 razy. Akumulatory które służą mi jako króliki doświadczalne, przeszły dużo więcej pełnych cykli rozładowania - a nowe nie były. Fakt, już kilka odmówiło posłuszeństwa - między innymi ten na filmie - ale tak jak mówiłem, te akumulatory przeszły już dużo więcej niż akumulator "Kowalskiego" w dużo krótszym czasie.
      Ja myślę że odpowiednio przeprowadzone ładowanie wysycające, nie ma aż tak drastycznych konsekwencji - przynajmniej ja nie zauważyłem. Niestety wiele osób zamiast zwracać większą uwagę na prąd ładowania - usilnie dąży do napięcia 16,2V.

  • @darekk9312
    @darekk9312 3 ปีที่แล้ว +5

    Takie ładowanie za wszelką cenę na maxa 16V i wyżej mocno żyłuje akumulator (ostre gazowanie) więc ładując do niższych napięć i gęstości aku powinien się mniej zużywać. No ale trzeba też pilnować aby nie był zbyt mocno rozładowany. Wszyscy dążymy do grala gęstości z cyferką 1,28-1,29g/cm3 a jak wykazałeś w eksperymencie powinno wystarczyć 1,26-1,27g/cm3

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +9

      Zgadza się. Powiem więcej - wyższa gęstość elektrolitu to bardziej agresywne środowisko - szybsza korozja krat, gorsza rezystancja wewnętrzna.
      Jak to mówią - lepsze jest wrogiem dobrego 😉

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 3 ปีที่แล้ว

      Wcale nie musi akumulator gazować na dużym napięciu. Gazowanie jest spowodowane prądem a prąd możesz ograniczyć np rezystorem. Kolejna sprawa to tzw DOD. Akumulatory nie lubia ani głębokich rozładowań ani pełnych naładowań.Wiele akumulatorów używa się choć są przeznaczone do głębokich cykli zaledwie w 70% Są wykresy jak z typowej trwałości 300 cykli a ołowiowego akum uzyskać 1200. a najłatwiej to zrobić w aucie bo tam akumulator nie potrzebuje 100% pojemności gdyż służy tylko do rozruchu .Gdyby dla akumulatora w Aucie był potrzebny co miesiąc czy pół roku cykl odsiarczający to przecież komputer pokładowy zrobiłby to bez problemu zmieniając napięcie w alternatorze.100 lat rozwoju motoryzacji pokazuje ze tryb lądowania w aucie jest optymalny.Są sytuacje nietypowe jak minus 20-30 stopni czy zostawienie na światłach ale najczęściej jest to awaria regulatora lub alternatora .Jak ktoś ma nieprzykręcony akumulator i jeździ po wertepach to niech się nie dziwi że nie wytrzyma 3 lat

  • @konradchojnacki3865
    @konradchojnacki3865 3 ปีที่แล้ว +1

    A to ciekawe :)

  • @anim7991
    @anim7991 3 ปีที่แล้ว

    Co zrobić jak akumulator w jednej celi nie ma gęstości elektrolitu? Co się w nim wydarzyło?

  • @Szopler
    @Szopler 3 ปีที่แล้ว +1

    Mam takiego KOZAK'a 44Ah. Rozładowałem rozładowalnicą jak na filmie. Naładowałem ładowarką modelarską iMAX B6 do 14.7V prądem 1/10C. Następnie ustawiłem fake parametry na ładowarce tj. akumulator 7S (napięcie końca ładowania 17.15V), ale ograniczyłem prąd do 0,02C i tak jechało aż na akumulatorze było ~16,5V przez dłuższy czas - wtedy przerwałem. Gęstości nie zrobiło - mierzone po odstaniu refraktometrem i było ~1.26 g/cm3. Postanowiłem za czyjąś radą podłączyć napięcie 13,6V (potem lekko podniosłem do 13,9V) przy znikomym prądzie na kolejne kilkanaście godzin i dopiero to zrobiło gęstość 1.29 g/cm3 - images90.fotosik.pl/422/9f1e73c4c35d2ab1.jpg
    Wykres ładowania (w sumie 55 godzin z przerwami, ostatniej fazy nie ma): www.fotosik.pl/zdjecie/fbdc227abb0726c8
    Jak coś - służę plikiem DAT do analizy.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +3

      Pomiar gęstości elektrolitu najlepiej wykonać 24 godziny po ładowaniu - ponieważ gęstość jeszcze przez jakiś czas rośnie właśnie przez to że elektrolit zewnętrzny i wewnętrzny się miesza. Powoli zaczynam wysuwać pewną tezę właśnie w kwestii mieszania się elektrolitu i szykuje się kolejne doświadczenie.

    • @Szopler
      @Szopler 3 ปีที่แล้ว +1

      @@TomaszHudy Po tym doładowaniu stosunkowo niskim napięciem właśnie SOH podskoczyło mi o kilka ładnych %, a prąd rozruchowy jak był w okolicach 440A tak teraz jest 490, czyli "10 na górkę".

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +1

      Zwróć uwagę również na temperaturę podczas pomiaru - kilka stopni różnicy potrafi dać różne odczyty.

    • @Szopler
      @Szopler 3 ปีที่แล้ว

      @@TomaszHudy Póki co cały czas 21 +/- 1°C w pomieszczeniu :).

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 3 ปีที่แล้ว

      Ale przecież władowałeś tylko 55h x 0,02C czyli władowałeś tylko 110% co nie pokryło sprawności a co dopiero rozpuściło duże kryształy. Potem włączyłeś kolejny cykl i choć był mały prąd to dodałeś pojemności a przede wszystkim czasu na rozpuszczanie. Typowe odsiarczanie wymaga 3 cykli po 100 h oddzielonych kilkoma cyklami typowymi czyli IU. Cykl odsiarczający musi mieć co najmniej 130% pojemności. Daje to około 500 h ale już pierwszy cykl odsiarczający podnosi pojemność około 30%. Takim sposobem można odzyskać pojemność nawet do 100% zaczynając z poziomu 10%

  • @jankesken47
    @jankesken47 10 หลายเดือนก่อน

    W dwóch krańcowych celach gęstość jest 1.25 w pozostałych 1.27/28 po 20godz ładowaniu. Co to może być?

  • @ukaszdabrowski4441
    @ukaszdabrowski4441 3 ปีที่แล้ว +1

    Doszedłem do podobnych wniosków, używając akumulatora trakcyjnego do zasilania napędu łódki. Prostownik na trafo już mam, teraz czekam na Foxura z Chin. W międzyczasie kombinuję zdobycie Kulona 912 w rozsądnej cenie.

    • @przemysawszatkowski4082
      @przemysawszatkowski4082 3 ปีที่แล้ว +3

      Kulona 912 już nie dostaniesz nigdzie. Produkcja została zakończona, brak zapasów magazynowych. Tylko 405, 720 i 820 dostaniesz. Następca 912 czyli 920 będzie dopiero w 1 kwartale 2021.

    • @ukaszdabrowski4441
      @ukaszdabrowski4441 3 ปีที่แล้ว

      @@przemysawszatkowski4082 Dzięki za info, nie spieszy mi się , więc spokojnie poczekam. Wiesz może jakie będą różnice 912vs920?

    • @przemysawszatkowski4082
      @przemysawszatkowski4082 3 ปีที่แล้ว

      @@ukaszdabrowski4441 z Rosją nic nie wiadomo. Oficjalnie to co 820+WiFi. Miał być od września a będzie najwcześniej 1 kwartał 2021. Czy robi robotę jak 912 to się dopiero okaże. Jak dla mnie 912 jest urządzeniem doskonałym i kompletnym.

    • @ukaszdabrowski4441
      @ukaszdabrowski4441 3 ปีที่แล้ว

      @@przemysawszatkowski4082Zastanawiam się tylko po cholerę kończyć produkcję czegoś co było świetne? Pozostaje zatem czekać aż Chłopaki wezmą nowego Kulona na stół sekcyjny. 😉

    • @przemysawszatkowski4082
      @przemysawszatkowski4082 3 ปีที่แล้ว

      @@ukaszdabrowski4441 bo to Rosja. Wycofali stary zanim nowy wprowadzili. Nikt nie wie dlaczego bo 912 bił u nich rekordy sprzedaży. Oficjalnie po to aby nadszedł 820 (bez WiFi) i 920 (z Wifi).
      820 już jest u mnie na testach ;)

  • @lukeduke9304
    @lukeduke9304 3 ปีที่แล้ว +2

    Ciekawy test. Ja tam jednak wolę w razie potrzeby doładować męskim prostownikiem i mieć 100% pojemności i gęstości, chociaż dla przeciętnych użytkowników ładowarki są lepszym rozwiązaniem.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +2

      Dlatego zaznaczyłem że to indywidualna kwestia 😉

  • @mercgryszard7694
    @mercgryszard7694 3 ปีที่แล้ว +3

    witam , czy FOXURA 8W mozna podpiąć w opcji naprawa do akumulatora bez wyjmowania z auta ?? pozdr

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +4

      Osobiście bym tego nie robił - tam już mamy napięcie w okolicy 15,8V, co może nie być obojętne dla elektroniki samochodu.

    • @Tomasz_LSK
      @Tomasz_LSK 3 ปีที่แล้ว +4

      Osobiście często nie wyciągam akumulatora,jedynie odpinam z niego przewody i tak ładuję.W instrukcji Toyoty Avensis czy RAV4 jest podana możliwość ładowania taka,że odpinamy tylko klemę z minusa akumulatora,plus z ładowarki zapinamy do akumulatora a minus do uchwytu przy silniku.To już lepiej i plusa odpiąć całość i nie kombinować.
      Wysokie napięcie może uszkodzić elektronikę,nie ma co niepotrzebnie ryzykować.

    • @nomtbg
      @nomtbg 3 ปีที่แล้ว +2

      Jeżeli jej ufasz to tak. Ile kosztuje ECU w twoim samochodzie? Czy inne sterowniki a jest ich sporo.
      Mi ostatnio wystrzeliła chińska ładowarka USB kupiona w Biedronce marki MyPhone do której miałem podpiętą elektryczną szczoteczkę do zębów. Wywaliło po kolei wszystkie zabezoieczenia łącznie z przedlicznikowym. 😀

  • @jkwit64
    @jkwit64 3 ปีที่แล้ว +1

    Prosze o pomoc! Akumulator tzw. bezobslugowy Winner 100 AH Solar, pod naklejka byly korki wiec
    odkrecilem i okazalo sie ze byl calkiem suchy, przynajmniej nie bylo widac plynu ponad plytkami wiec dolalem wody destylowanej i podlaczylem do prostownika 4A. Po ok 12 H ladowania ma ok 12V i gestosc elektrolitu 1,10g/cm3 plywak prawie zatopiony. Co zrobic zeby jeszcze ten aku uratowac? jest z 2016 roku

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +1

      12h ładowania, w dodatku takim prostownikiem na pewno zbyt krótko.
      Czy da się go uratować - trudno powiedzieć, na pewno należy kontynuować ładowanie a czas pokaże co z tego wyjdzie

    • @jkwit64
      @jkwit64 3 ปีที่แล้ว +1

      @@TomaszHudy Dziekuje za odpowiedz, przelaczylem na 8A zobacze co to da. Co z tym elektroliten 1,10/cm3 , czy to mozliwe? nowy w butelce ma 1,28/cm3

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +1

      @@jkwit64 możliwe, ja przy głęboko rozładowanych aku miałem poniżej 1,10g/cm3

  • @piotrsch1976
    @piotrsch1976 3 ปีที่แล้ว +2

    Ja rozładowuję akumulator 10xszybciej i mam podobne spadki gęstości elektrolitu przy wyładowaniu podobnej ilości ładunku z aku 66Ah. Twierdziłeś że gęstość nie spada przy dużych prądach rozładowania. Proponuję spróbować 😉🙂

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +3

      Już o tym rozmawialiśmy - nie mam zamiaru Cię na siłę przekonywać, lecz nie twierdziłem że nie spada, tylko nie spada tak nisko. Ale to możesz zauważyć tylko w pełnosprawnych akumulatorach. W wyeksploatowanych gęstość nie spadnie poniżej 1,1g/cm3 - więc proponuję spróbować - ale na nowym akumulatorze 😉

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976 3 ปีที่แล้ว +2

      @@TomaszHudy czyli w przypadku tego akurat testu szybkie rozładowanie wg mnie było by jak najbardziej przydatne gdyż nie zauważyłem żadnej znaczącej różnicy w poziomie spadku gęstości przy wyładowaniu podobnych ilości ładunku. Dopiero przy pełnym rozładowaniu może się ta różnica ujawnić choć to jeszcze sprawdzę.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +3

      @@piotrsch1976 dokładnie tak - dopiero przy pełnym rozładowaniu akumulatora prądem C20 gęstość powinna spaść zdecydowanie niżej niż w przypadku szybkiego rozładowania - np. prądem 25A. Dzieje się tak dlatego że mając na myśli elektrolit - bierzemy pod uwagę jedynie ten który możemy pobrać areometrem. Należy jednak pamiętać że mamy do czynienia również z elektrolitem pochłoniętym przez płyty - jego gęstości nie jesteśmy w stanie zmierzyć.
      Podczas powolnego rozładowania dyfuzja tych elektrolitów zachodzi powoli - powiedzmy że mieszanie się elektrolitu nadąża w procesie rozładowania. Im rozładowanie szybsze tym krótszy czas na wymieszanie się elektrolitu i napięcie szybciej spada.
      Jak będziesz się już bawił - to zrób rozładowanie przerywane (np. z przerwami co dwie godziny) - zobaczysz jaką ciekawą pojemność osiągniesz przy tym samym obciążeniu 😉

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976 3 ปีที่แล้ว +2

      @@TomaszHudy oki może kiedyś spróbuję takiego rozładowania. Ale jeszcze pytanie czy po takim szybkim rozladowaniu pradem ok 20 A do napięcia 6-8V gęstość elektrolitu w aku po odstaniu kilku czy kilkunastu godzin nie spadnie do takiego jak przy prądzie rozładowania C20 tak jak to ma miejsce podczas ładowania gdzie wystepuje sytuacja odwrotna i gęstość wzrasta po odstaniu?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +3

      @@piotrsch1976 nieznacznie może jeszcze spaść - ale nie do takiego samego poziomu. Akurat wpadł mi nowy aku na warsztat to może zrobię takie doświadczenie 😉

  • @tomfab4000
    @tomfab4000 3 ปีที่แล้ว +2

    Ciekawe czy jakbyś podłączył "foxsura"w trybie repair czy też podniósłby gęstość?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +2

      Na pewno 👍
      I to w dość sensownym czasie 😉

  • @tadeuszk.4788
    @tadeuszk.4788 3 ปีที่แล้ว +1

    czy można użyć regulatora solarnego panelu, podłączając zasilacz, jako ładowarki akumulatora samochodowego ?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +1

      Niestety nie mam doświadczenia z regulatorami solarnymi

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 3 ปีที่แล้ว

      Można ale mogą być problemy.Regulator od solarów ma funcję MPPT w której zmienia prąd testując napięcie .Ma to na celu dobranie punktu największej mocy uzyskanej z panelu. Ponieważ zasilacz nie ma miękkiej pochylej charakterystyki jak panel, bo napięcie ma stabilizowane, to taki regulator może zwiększać prąd ciągnięty z zasilacza bo widzi ze skro napięcie jest stabilne to moc wzrasta. Może to do prowadzić do zwarcia zasilacza ale tu zależy na jakim poziome jest ograniczenie prądu w samym regulatorze. ON ustawia prąd w okolicy 8A ale nie mam doświadczenia czy może pobrać więcej niż 12A i czy zabezpieczenia zadziałają czy też wywali tylko bezpieczniki. Ale po co chcesz kombinować i silnik odrzutowca wykorzystywać do produkcji waty cukrowej? Masz zasilacz czyli masz źródło napięcia i prądu. Albo zasilacz oprócz regulacji napięcia ma regulację prądu albo nie. Wystarczy szeregowo z zasilaczem włączyć opór czy to opornik czy żarówkę . Masz pełną kontrolę prądu który w trakcie ładowania możesz wyregulowywać zmieniając napięcie. Kup za kilka złotych przetwornicę 3-6 z ograniczeniem prądu i podłącz do zasilacza jeśli zasilacz nie ma ograniczenia prądowego.

  • @pro1her271
    @pro1her271 3 ปีที่แล้ว

    A jaką ładowarkę pan poleci do bateri Gel i AMG o pojemności 61Ah i 84Ah

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +3

      Akumulatory żelowe i AGM ładuje się nieco inaczej. W przypadku aku żelowych nie powinniśmy przekraczać napięcia 14,4V, w przypadku AGM niektóre publikacje dopuszczają przeładowanie nawet do napięcia 15,6V - ale większość producentów podaje wartość 15V.
      Akumulatory żelowe są rzadko spotykane - niestety sprzedawcy często podają nieprawdziwe informacje - np. "akumulator żelowy wykonany w technologii AGM" - nie ma czegoś takiego. Najlepiej poszukać na stronie producenta informacji do jakiego napięcia można ładować te akumulatory.

    • @pro1her271
      @pro1her271 3 ปีที่แล้ว

      Posiadam dwa akumulatory Sonnenschein -GF12063YO- 12V 70AH (C20) | 63AH (C5)
      Oraz drugi
      KUMULATOR YUASA REC80-12
      PRODUCENT: YUASA
      NAPIĘCIE: 12V
      POJEMNOŚĆ: 80Ah
      PRĄD ROZRUCHU CCA (A):
      POLARYZACJA: LEWY PLUS +
      TYP: ŻELOWY VRLA
      Oraz ładowarkę
      Ładowarka BPOWER YBC8000 8A 12/24V K6
      Czy ta ładowarka nadaje się do tych akumulatorów jak Pan myśli naładuje je w 100%

  • @nomtbg
    @nomtbg 3 ปีที่แล้ว +3

    Robert Mazurek wykazał, że Lidlowska ładowarka zrobi gęstość elektrolitu, ale po dwóch tygodniach. 😀

    • @tomekbis5499
      @tomekbis5499 3 ปีที่แล้ว +2

      Tak ale aku było rozładowanie do skrajnej gęstości. Trzeba na to zwróć uwagę . Tomek tutaj wyraźnie zaznacz z jakiej gęstości ja podłącza .

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +2

      @@tomekbis5499 dokładnie - kluczowa jest tutaj początkowa gęstość elektrolitu - od której rozpoczynamy ładowanie.

  • @marcinl4010
    @marcinl4010 3 ปีที่แล้ว +2

    Super sprawa jak zwykle. A może uda się część druga z zasymulowaniem realnego scenariusza czyli pobieranie powiedzmy 5% pojemności (rozruch silnika) i krótkie ładowanie 10 min (jazda do pracy). Kolejny dzień albo i 2 i znów. I kiedy napięcie spadnie do 11 czy 12v oraz gęstość za każdym razem. Wiem, wymagający test ale też taki bez spiny za bardzo?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +3

      Kiedyś "przez przypadek" coś podobnego zrobiłem th-cam.com/video/8J617u1gGOQ/w-d-xo.html
      To samo doświadczenie przeprowadzałem na innym, bardziej wyeksploatowanym akumulatorze www.akumulatory.info.pl/doswiadczenia/wplyw-stanu-naladowania-akumulatora-na-jego-parametry/
      Wniosek z tego jest taki - jeżeli akumulator jest sprawny, to dużo lepiej przyjmuje prąd i alternator jest w stanie uzupełnić brakujący ładunek, w akumulatorze bardziej wyeksploatowanym jest już trochę gorzej i gęstość elektrolitu zaczyna spadać szybciej.

  • @adambicho
    @adambicho 3 ปีที่แล้ว +3

    no i to sie nazywa laboratorium. o tym odcinku sub juz musial byc...mala liczba subow sadze, ze spowodowana malym gronem zainteresowanych, a szkoda...szkoda. dzieki

  • @AlbinBanaszak
    @AlbinBanaszak 3 ปีที่แล้ว +3

    Od trzydiestu lat do ładowania swoich akumulatorów używam własnej roboty prostownika LELEK i przy napięciu ładowania 14,4 volta gęstość miałem na poziomie 1,28. Ostatnio po drobnych przeróbkach podniosłem napięcie ładowania do 16,2 volta i gęstość podniosła się do 1,29-1,30. A czy akumulator ładowany tak dużym napięciem będzie się gotował to tylko zależy od prądu jaki będzie pobierał z prostownika.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +3

      Wszystko się zgadza 😉

  • @albi2k88
    @albi2k88 3 ปีที่แล้ว +2

    Teraz i tutaj przyszły eksperymenty na akumulatorach z zerwanymi naklejkami (jak na mrakumulator). Czyżby producenci się czepiali za takie rzeczy. Czy po prostu aby nie było niepotrzebnego lokowania produktu?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +2

      Poniekąd jedno i drugie - po co mam się niepotrzebnie narażać 😉

    • @witniep
      @witniep 3 ปีที่แล้ว +3

      Obejrzyj poprzednie filmiki to go zobaczysz z naklejkami. :)

    • @albi2k88
      @albi2k88 3 ปีที่แล้ว

      @@witniep Oglądałem i wiem jaki to akumulator - kozak

  • @janek4a638
    @janek4a638 3 ปีที่แล้ว +1

    ile po ładowaniu trzeba odczekac czasu zeby poprawnie zmierzyc gestosc elektrolitu???

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +1

      Najlepiej dobę 😉

    • @janek4a638
      @janek4a638 3 ปีที่แล้ว

      @@TomaszHudy ok ddzieki

  • @stanisawklonowski7844
    @stanisawklonowski7844 3 ปีที่แล้ว +1

    Proponuję eksperyment ładowania akumulatora bez gęstości, napięciem nie przekraczającym 14.4 najlepiej ładowarką automatyczną ale z jednoczesnym poruszaniem kołysaniem ogólnie ruchem powodującym mieszanie elektrolitu. Może jakaś prowizoryczna kołyska poruszana małym silniczkiem.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +2

      Wiem do czego dążysz - będzie coś takiego 😉
      Tutaj już kiedyś tą teorię sprawdzałem, ale bez wprowadzania elektrolitu w ruch.
      th-cam.com/video/o-LGMpSI0aI/w-d-xo.html

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 3 ปีที่แล้ว

      Gazujący elektrolit miesza się lepiej niż cokolwiek innego.Trzęsie się akumulatorem który długo stał

  • @EkoKolo_Katowice
    @EkoKolo_Katowice 3 ปีที่แล้ว +4

    Czyli normalnie te ładowarki zrobią co mają zrobić . Alternator też . Potem trzeba zająć się regeneracją gęstości .

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +4

      Jeżeli dojdzie do spadku gęstości elektrolitu to tak, ale regularnie doładowując akumulator za pomocą ładowarki automatycznej - taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 3 ปีที่แล้ว +1

      @@TomaszHudy w zasadzie jeśli dojdzie do rozładowania powiedzmy że zostawimy światła włączone ( o co dzisiaj już trudno ) czy jakieś radio to interwencja następnego dnia z pełnym ładowaniem się powiedzie . jeśli mieliśmy niedobory pół roku to szanse są marne z powodu zasiarczenia . wtedy najszybciej i najskuteczniej jest kupić nowy akumulator . no i poszukać przyczyny awarii .

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +1

      @@EkoKolo_Katowice tak masz rację - sam miałem podobny przypadek kiedy to "ynteligentny" system opiekował się moim akumulatorem - doprowadzając do skrajnego rozładowania. Po jego wyłączeniu i przejściu na klasyczny układ utrzymywania napięcia 14,1-14,4V wszystko działa jak powinno.

    • @artur3463
      @artur3463 3 ปีที่แล้ว

      @@TomaszHudy bms w fordzie?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว

      Nie, Citroen C5 (X7) 😉

  • @marekk.6470
    @marekk.6470 3 ปีที่แล้ว +1

    Na tej kartce odnośnie pojemności akumulatora chyba jest błąd z tymi procentami powinno być chyba po kolei.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +3

      Może faktycznie namieszałem z tymi procentami - chodziło mi o pojemność akumulatora, a nie pojemność pobraną z akumulatora.
      Choć potem sam wpadłem z tymi 40% 😋

  • @fork04
    @fork04 3 ปีที่แล้ว +2

    Kiedy będzie jakiś AGM?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +2

      Niebawem będę miał okazję się temu bardziej przyjrzeć. Póki co mam małe AGM'y o pojemności 7,2Ah

    • @fork04
      @fork04 3 ปีที่แล้ว +1

      @@TomaszHudy Byłoby super , mam w obu autach duże AGM`y i jeden cos niedomaga, chętnie poznałbym tajniki doprowadzenie go do żywych :)

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +2

      @@fork04 no to na pewno znajdziesz odpowiedź na Twoje pytanie, ale to będzie materiał na kanał mrAkumulator.

  • @SuperItaliano83
    @SuperItaliano83 3 ปีที่แล้ว +2

    Podsumowanie testu moim zdaniem to 90% "mocy " tego materiału.
    Jak widać poraz kolejny dostęp do elektrolitu jest fundamentalny przy poprawnej ocenie stanu akumulatora.
    W przypadku akumulatora "bezobsługowe" pozostaje opieranie się o napięcie spoczynkowe, a to już moim zdaniem średnio dokładne wskazanie - podobnie w przypadku testera akumulatora.
    Podzielam twoją opinię na temat dwóch urządzeń do obsługi akumulatora, ładowarka plus prostownik do osiągnięcia prawidłowej gęstość w akceptowalnym czasie.
    Jeśli będzie kiedyś okazja odnieś się szerzej do twojej opinii o dolnym progu gęstości elektrolitu 1.25 - poniżej którego zalecasz ładowanie prostownikiem do ~16V aby uzyskać gęstość elektrolitu, oraz do zależności gęstość elektrolitu - napięcie spoczynkowe.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +4

      Temat jest rozwojowy - bo widzę że jest zainteresowanie kwestią zależności gęstości od pojemności - a jest jeszcze o czym mówić. Bo dochodzi do tego dyfuzja, zależność pojemności od obciążenia - generalnie wszystko jest ze sobą powiązane.

  • @barthal4182
    @barthal4182 3 ปีที่แล้ว +2

    To ja myślałem że to gęstość elektrolitu odpowiada za pojemność - więc po co gęstość?

    • @pawesz5124
      @pawesz5124 3 ปีที่แล้ว +2

      bardziej bym powiedział, że za sprawność. Im bardziej zużyty akumulator tym gęstość jego elektrolitu będzie się zmniejszać.

    •  3 ปีที่แล้ว +3

      @@pawesz5124 Nie do końca, bo główny powód uszkodzeń akumulatora, to jest spadku jego pojemności to odpad masy czynnej z płyt oraz zasiarczenie - wtedy nie ma sensu robić gęstości elektrolitu

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +5

      @ prawie tak, ale też nie do końca. W wyeksploatowanym akumulatorze faktycznie nie zawsze można osiągnąć gęstość na poziomie 1,28g/cm3, ale skraca się również zakres "w dół".
      W pełni sprawne akumulatory podczas rozładowania prądem C20 "schodzą" z gęstością nawet poniżej 1,1g/cm3 - im akumulator bardziej wyeksploatowany, tym ta gęstość spadnie mniej.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 3 ปีที่แล้ว +5

      @@pawesz5124 Dokładnie to bardziej chodzi o akumulator sprawny tylko rozładowany.Ponieważ zużyty w sensie z małą pojemnością może posiadać gęstość elektrolitu nawet 1,26g/cm3 przy napięciu 10,5V.

  • @_Kasio_
    @_Kasio_ 3 ปีที่แล้ว +1

    Ja nie wiem... za dużo tych testów, analiz, pomiarów. Łopatologicznie..... w zeszłym roku w grudniu padł mi akumulator (aku około 3 lat) z tego co pamiętam miał około 10v. Do pracy mam 2km więc aku raczej nie byl nigdy w pełni naładowany, kupiłem ładowarkę z Lidla za 68zł naladowalem i trzyma do teraz. Więc o co chodzi? ładowarka z Lidla odbudowała gęstość, pojemność, sprawność aku?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +2

      Łopatologicznie - regularne ładowanie jakąkolwiek ładowarką automatyczną, powinno zapobiec spadku gęstości elektrolitu, a więc nie powinno być konieczności ładowania, powyżej napięcia 16V aby odbudować gęstość elektrolitu.

    • @_Kasio_
      @_Kasio_ 3 ปีที่แล้ว +1

      @@TomaszHudy Tylko że ja go doładowałem/naładowałem dopiero jak zdechł, a tak cały czas siedzi w aucie i robi po 2km , chyba że to jakiś super wytrzymały model aku 😁

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +1

      @@_Kasio_ właśnie o to chodzi. Gdyby nie dopuścić do spadku gęstości elektrolitu - wykorzystując regularnie zwykłą ładowarkę to zapewne nie doszło by do takiej sytuacji 😋

    • @_Kasio_
      @_Kasio_ 3 ปีที่แล้ว +2

      @@TomaszHudy to ani nie podlega dyskusji,tylko kto ma na to czas 🤪.Serdecznie pozdrwiam

  • @tomaszjar541
    @tomaszjar541 3 ปีที่แล้ว +2

    Teoretycznie masz rację. Ładowarka marketówka doładuje akumulator ale przy bardzo małym rozładowaniu, gęstość elektrolitu nie spadnie po niżej pewnej granicznej (prawdopodobnie 1,245) i akumulator będzie nowy, a przynajmniej niezasiarczony, temperatura otoczenia będzie dodatnia itd.,itd. A co jeśli ktoś nie wie w jakim stopniu ma rozładowany akumulator; w jakiej kondycji jest ten aku; jakie ma napięcie spoczynkowe- nie każdy ma multimetr i się na tym zna; jaką gęstość ma elektrolit; i rzeczywiście aku będzie słaby ale o dobrym teoretycznie napięciu i nieświadomie podłączy sobie potwora z biedry. Wtedy będzie przekonany, że jest super, jego aku jest w 100% naładowany i odsiarczony/zregenerowany. Będzie wtedy zadowolony, że kupił cudo i nie da złego słowa powiedzieć na urządzenie z nasa. Później zrobi tak kilka razy i po 3 latach aku jest do d... Resztę załatwi alternator, który wpompuje sobie za każdym razem proporcjonalna wielkość amperów.
    Praktyka wychodzi zupełnie inaczej. Wymęczony codzienną pracą albo brakiem pracy aku wymaga solidnego naładowania, w krótkim czasie czyli mniej jak kilka tygodni i napięciem nośnikiem ponad 16V z optymalnym prądem kończącym na poziomie 2%.
    Swoją drogą ten banerowski bańkowy areometr jest tak niedokładny, że nie ma się co na nim tak opierać przy dokładnych pomiarach. Polecam refraktometr - wtedy zobaczysz, że przyrost pojemności to i przyrost gęstości. Pzdr.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +3

      Częściowo masz rację - brak dostępu do elektrolitu paraliżuje poprawną diagnostykę stanu naładowania akumulatora.
      Nie sugeruje również, że porządne naładowanie prostownikiem jest niepotrzebne - wręcz odwrotnie.
      Co do charakterystyki spadku gęstości elektrolitu nie masz racji - zarówno w przypadku ładowania jak i rozładowania charakterystyka nie jest liniowa - i nie ma znaczenia tu dokładność pomiaru gęstości elektrolitu. Gdyby było tak jak mówisz - przy całkowicie rozładowanym aku np. do gęstości 1,1g/cm3, po wprowadzeniu do niego ok. 80%pojemności za pomocą ładowania zasadniczego - mielibyśmy już gęstość na bardzo wysokim poziomie, tymczasem ta wzrasta o kilka kresek - co pokazuje wiele testów ładowarek automatycznych.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 3 ปีที่แล้ว +5

      Jak Tomasz kupi refraktometr i zacznie robić nim pomiary na znak protestu 2dni nie wejdę na jego kanał.Refraktometr to dokładność do laboratorium, gdzie wszystkie inne sprzęty są na wysokim poziomie.Inaczej tworzymy mezalians i nic więcej.Pytanie za ile miesięcy zaczniemy wymagać, aby voltomierz do pomiaru napięcia akumulatora miał cztery zera po przecinku, a amperomierz tylko trzy.

    • @tomaszjar541
      @tomaszjar541 3 ปีที่แล้ว +1

      @@Tadek-n3g Refraktometr posiada wielu kanałowiczów mi.in. "mrAkumulator" i raczej żyją i mają się dobrze. Pomiary też im wychodzą i nikt nie narzeka. Refraktometr nie musi być za 1000zł, wystarczy stówa i jest o wiele lepszy od areometru, a szczególnie pomiaru dyndającego pływaka z bardziej lub mniej dociśniętym meniskiem do ścianek bańki, z przechyleniem raz większym, a raz mniejszym, gdzie na skali 1mm wartość odczytu jest za każdym razem inna. Nikt nikomu nie każe kupować woltomierzy do 4 miejsc po przecinku bo to nie ma sensu - wystarczą 2, a i nawet najtańszy multimetr, który ma błędy odczytu w najwyższych wartościach (np. 16V) napięcia stałego nawet koło 1V, a zmniejsza się w miarę jego spadku. Amperomierz też może być słabszy byleby do pomiaru użyć właściwej skali. A jeżeli ktoś zechciałby mierzyć wartości miernikami b. dokładnymi i drogimi to jego sprawa. Jeżeli ty w takim przypadku (nie wiem czemu niby na jakiś znak protestu) przestałbyś oglądać filmy Tomasza, to też twoja sprawa. Ja natomiast chętnie bym oglądnął i nawet pochwalił go za dokładność. Mimo to pozdrawiam i życzę udanego dnia/Tomasz.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 3 ปีที่แล้ว +5

      Ty przedstawiłeś swoją rację, a ja kontrargument.Powoli stajemy się niewolnikami nieporrzebnej dokładności.

    • @tomaszjar541
      @tomaszjar541 3 ปีที่แล้ว +3

      @@TomaszHudy Mój komentarz nigdy nie był, ani nie jest po to by cię zdyskredytować czy umniejszać twojej wiedzy na dany temat. Lubię twoje filmy. Uważam, że lepiej napisać konstruktywną krytykę/prawdę, która zawsze będzie lepsza od fałszywego słodzenia.
      Może wyraziłem się nieprecyzyjnie co do wartości gęstości. To tylko zawsze teoria i umowna wartość pewnego progu, która jest w pewnym stopniu ruchoma i zgadzam się, że zależna od stopnia/wielkości rozładowywania aku. Nigdzie tu nie twierdzę, że są charakterystyki liniowe, wręcz przeciwnie uważam, że są takie jak je nazywają- krzywymi rozładowania i naładowania. Mi chodziło tylko o to, że marketówki nie poradzą sobie z aku rozładowanymi poniżej pewnej wartości, a i trzeba przyznać, że aku głęboko rozładowane też trudno naładować prostownikami czy ładowarkami bardziej poważnymi. Pamiętam również o tym, że ilość ładunku aku zawsze zmierzymy przy jego oddawaniu, a nie wtłaczaniu, która zawsze będzie większa i zależna od głębokości rozładowania. Co więcej aku tej samej serii/partii mogą się tu różnić. Nie chodzi mi tu o super dokładne badania.
      Wiemy, że każdy aku kwasowo ołowiowy ma swoją ilość cykli ładowania i im bardziej rozładowany tym ta ilość się zmniejsza np z 1000 (aku rozładowany w 20%) do 100 cykli (rozładowany do 80 czy 100%). Jak sam wiesz np. baterie/akumulatory laptopowe (Li-Ion) mają układy zliczające ilość cykli ładowania, a taki zwykły aku w samochodzie już tego nie potrzebuje, gdyż sam niejako reaguje na to. Każde uruchomienie silnika i podanie ładunku większego czy mniejszego z alternatora, akumulator odbiera jako cykl ładowania. Przy małym rozładowaniu prąd jest (mniejszy) uzupełniany i przeważnie uzupełniony w krótkim czasie do wartości gęstości e.1,28, przy głębokim zaś niestety nie i wartość prądu jest b. duża. Aku jest wtedy i nie tylko wtedy - traktowany jako aku buforowy (zależnie ile pracuje silnik oczywiście np. jazda długa w trasie z krótkimi przerwami na tankowanie) przy okazji z dużym szkodliwym prądem ładowania. Aku rozruchowe tego nie "lubią" bo nie są do tego celu. Daję ci tu przykład, że podłączenie marketówki na kilka tygodni, która nie kończy ładowania lecz je podtrzymuje albo i nawet daje większy prąd może zrobić więcej krzywdy niż jednorazowe podładowanie (ale rozsądne w parametrach) prostownikiem czy ładowarką o wyższym napięciu np umowne 16,2V.
      Ładowarek marketówek nie skreślam dla zasady. Uważam, że w pewnych sytuacjach są bardzo dobre (niektóre mają opcje zasilacza nawet), a w pewnych sytuacjach wprowadzą niestety w błąd nieświadomego użytkownika. Nie każdy ma taką wiedzę jak ty czy inni forumowicze. Zapewniam cię, że większości użytkowników mało będzie obchodzić stopień rozładowania i inne opisywane przez nas tematy. Ludzie chcą podłączyć i zapomnieć i mieć świadomość, że wszystko jest ok.
      Życzę ci kolejnych dobrych filmów i tu naprawdę mówię szczerze o tanim refraktometrze, który zawsze zmierzy o wiele dokładniej niż (z mojego też doświadczenia) areometr. Tym bardziej, że ty robisz b. dużo pomiarów i doświadczeń. Polecam kontynuowanie tego tematu (jak i innych oczywiście) i rozładowywanie prądami nie tylko 20h ale tymi realnymi jak w przypadku zostawienia włączonych świateł i próbowania kiedy (przy jakim progu) tak naprawdę marketówka/i (14,4_ 14,7V) da radę udźwignąć gęstość. Wiem, że to mozolna robota, ale ideę masz dobrą. Tak tworzą się pewne procedury na przyszłość i zmienia się podejście producentów do klientów, i przede wszystkim tacy ludzie powodują, że nie stoimy w miejscu, a odkrywamy pasjonujący świat akumulatorów. Pozdrawiam i życzę miłego dnia/Tomasz. Sorki za długi wpis.

  • @tadeuszdabrowski7205
    @tadeuszdabrowski7205 3 ปีที่แล้ว

    Masło maślane panie kolego. Tak zamąciłeś że żadnych wniosków z tej gadki i rozładowywania akumulatora nie wyciągniemy. Ktoś tu nas w konia robi. Mazurek tez akumulator 150AH ladowal prostowniczkiem bardzo malutkim czy ladowareczko

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 ปีที่แล้ว +6

      Czego konkretnie Pan nie zrozumiał ? Postaram się lepiej wytłumaczyć.
      Generalnie chodzi o to, że ze względu na charakterystykę spadku gęstości elektrolitu, ta nie spada wraz ze spadkiem pojemności.

    • @marekg.9078
      @marekg.9078 3 ปีที่แล้ว +5

      Jesli nie mozna nadąrzyć to najprosciej krytykowac a to juz nie ladnie. Sprobuj sam zrobic tak swietny film,!!!??? To zwroce honor...