In the first numbers round, because the target was both factorizeable (13 x 7 x 2 = 182) and small, I omitted the large number and solved it as a "five small": 6 x 3 = 18 18 + 8 = 26 9 - 2 = 7 26 x 7 = 182 And using the 25, you can do the same thing: 3 - 2 = 1 25 + 1 = 26 9 - 8 = 1 6 + 1 = 7 26 x 7 = 182 And I also had this solution: 25 x 6 = 150 9 - 3 - 2 = 4 8 x 4 = 32 150 + 32 = 182 And in the second numbers round, I again tried to solve it as a "five small" for extra difficulty: 6 x 3 = 18 18 - 5 = 13 13 x 9 = 117 117 - 4 = 113 And I also had these solutions with the 50: 50 - 9 = 41 41 x 3 = 123 123 - 6 - 4 = 113 4 + 3 = 7 9 x 7 = 63 63 + 50 = 113 In the third numbers round, I saw the contestant's solution for 939, but I also had this trick I picked up from playing four large numbers games: 100 x 75 = 7500 4 x 3 = 12 (or 9 + 3 as you prefer) 7500 + 12 = 7512 7512 / 8 = 939 And I also had these solutions: 9 x 8 x 4 x 3 = 864 864 + 75 = 939 75 - 4 = 71 71 x 9 = 639 100 x 3 = 300 639 + 300 = 939 In the final numbers round, I think Rachel was being polite when she described it as "not the easiest", because if it wasn't then it was very close to the easiest: 10 x 5 x 5 = 250 250 - 3 - 3 = 244 In addition, I had these solutions: 100 - 3 = 97 97 x 5 = 485 485 + 3 = 488 10 / 5 = 2 488 / 2 = 244 100 x 3 = 300 300 + 5 = 305 5 + 3 = 8 305 x 8 = 2440 2440 / 10 = 244
🔥🔥🔥🔥
My brain looks for the convoluted stuff, when the easy thing doesn't stare me in the face. 939:
100+3=103,
103x9=927,
8+4=12,
927+12=939.
2 solutions for 244:
5x5=25,
25x10=250,
3+3=6,
250-6=244.
5x5=25,
25-3=22,
100-22=78,
78x3=234,
234+10=244.
In the first numbers round, because the target was both factorizeable (13 x 7 x 2 = 182) and small, I omitted the large number and solved it as a "five small":
6 x 3 = 18
18 + 8 = 26
9 - 2 = 7
26 x 7 = 182
And using the 25, you can do the same thing:
3 - 2 = 1
25 + 1 = 26
9 - 8 = 1
6 + 1 = 7
26 x 7 = 182
And I also had this solution:
25 x 6 = 150
9 - 3 - 2 = 4
8 x 4 = 32
150 + 32 = 182
And in the second numbers round, I again tried to solve it as a "five small" for extra difficulty:
6 x 3 = 18
18 - 5 = 13
13 x 9 = 117
117 - 4 = 113
And I also had these solutions with the 50:
50 - 9 = 41
41 x 3 = 123
123 - 6 - 4 = 113
4 + 3 = 7
9 x 7 = 63
63 + 50 = 113
In the third numbers round, I saw the contestant's solution for 939, but I also had this trick I picked up from playing four large numbers games:
100 x 75 = 7500
4 x 3 = 12 (or 9 + 3 as you prefer)
7500 + 12 = 7512
7512 / 8 = 939
And I also had these solutions:
9 x 8 x 4 x 3 = 864
864 + 75 = 939
75 - 4 = 71
71 x 9 = 639
100 x 3 = 300
639 + 300 = 939
In the final numbers round, I think Rachel was being polite when she described it as "not the easiest", because if it wasn't then it was very close to the easiest:
10 x 5 x 5 = 250
250 - 3 - 3 = 244
In addition, I had these solutions:
100 - 3 = 97
97 x 5 = 485
485 + 3 = 488
10 / 5 = 2
488 / 2 = 244
100 x 3 = 300
300 + 5 = 305
5 + 3 = 8
305 x 8 = 2440
2440 / 10 = 244
Par for the course, a more complicated solution. 182:
25x9=225,
6x8=48,
225-48=177,
3+2=5,
177+5=182.
244. 100:5=20+5=25*10=250-3-3=244