@@danielo19961996 Grubo się mylisz kolego. Miałem taki przypadek, że strzeliła mi nówka sztuka goodyeara w ciężarówce, przy masie ładunku około 10 ton na przedniej osi w ciągniku siodłowym. Pozdro
Czy jesteśmy gotowi ? Świat tak ale w Polsce nadal czekamy na czasy aby każdy normalnie pracujący człowiek mógł kupić normalne, nowe markowe opony do swojego samochodu raz na 5 lat i nie będzie to dla niego zbytnie obciążenie budżetu. Czyli gdy realna średnia pensja będzie przynajmniej zbliżona do minimalnej krajowej w Niemczech.
Problemy związane ze zużytymi oponami i wszelkimi innymi zużytymi przedmiotami i odpadami, skutecznie rozwiąże zarządzona pandemia i masowe szczepienia preparatami do ekologicznej utylizacji.
Patrząc na to, jaką wagę mogą mieć auta ciężarowe, byłby to kłopot prawdopodobnie, by zaprojektować takie opony, które byłyby wytrzymałe na taką ciężkość pojazdu i długo by służyły.
Parę dni to się montuje jeden film, ale przed montażem musisz przeznaczyć jeden dzień na nagrywki, 2 dni na research, 2 dni na wyszukanie mediów, czyli podsumujmy 2 dni research + 1 dzień nagrywek + 2 dni na media(wstawki filmowe i grafiki) + 3 dni na montaż wychodzi około tydzień na jeden film i mniej więcej tyle dostajemy filmów, gdybyś chciał w jeden dzień robić 1 film to musiałbyś mieć researchera a najlepiej to dwóch, gościa od wstawek filmowych, ze 3 montażystów, podsumowując, nie opłacało by się to
Robert Ty byś był zajebistym nauczycielem w szkole 💪 jakby chociaż połowa nauczycieli przygotowywała się do zajęć tak jak Ty do filmów, świat stał by się piękniejszy. Narazie Yt staje się piękniejszy dzięki Tobie 😃
Najbardziej zaciekawiła mnie opona/koło składająca się z 3 części i dostosowywanie się jej do kąta jazdy przy skręcaniu, mega pomysł, który dopiero zobaczyłem w tym filmie, dzieki Povagowany. Opona sferyczna, to też ciekawy pomysł.
Bardzo ciekawy material ! Lapa w gore ! A co innowacji oponiarskich w roku bodajze 1986 na Targach w Hannover ogladalem opone , ktora miala inny ksztalt , niz nadal stosowane . Felga miala do gory zawinete brzegi , a opona byla wywinieta jakgdyba do srodka , chwytajac sie podczas pompowanie swimi krawedziami za wywiniete do gory krawedzie felgi . Opna byla znacznie szersza od felgi , a wiec uszkodzenia felg zostaly wyeliminowane , ale musiala byc tez odpowiednio zabezpieczona przed kontaktem z kraweznikiem . Zostala tez zrealizowana ochrona opony przed szkodami przy wjechaniu w w dzuire , przeszkode ... wtedy widzialem to zamontowane na ktoryms Volkswagenie owczesnych czasow ... ale rewolucja sie zadna nie wydarzyla , ale moze tym razem ???
Często jeżdżę na wschód i prawie za każdym razem wracam z krzywymi kołami. O ile u nas jakość dróg uległa poprawie to tam nie ma skali. Biorę w ciemno!
Właśnie wymieniłem przedwczoraj komplet opon z felgami na 225/45r18 na alu 7,5 cala i 1cm dystanse i... jestem zachwycony. Auto jedzie o niebo lepiej, trzymanie w zakrętach jest cudowne, ogólnie 😍😍😍 Także przypadkiem - na czasie!
@@marppp28 No akurat te o których myślałem nie odrosną ale też coś w tym jest, ewentualnie jest jeszcze ta opcja że po upaleniu wymieniasz sam bieżnik.
Opony Recharge są świetną koncepcją na przyszłość. Kupuje odpowiedni dla siebie rodzaj bieżnika i przez cały czas użytkowania mam 100% skuteczności opony! Rewelacja.
0:44 Albo „mniej więcej + konkretna liczba np. 15 minut” albo samo „kilkanaście minut”))) Wiem, czepiam się trochę... 🤫😉 Ten typ tak ma) Oglądam dalej!
Mi się bardzo spodobał pomysł opon kulowych. Moim zdaniem miały by swoje zastosowanie głównie na miasto, gdzie są problemy z parkowaniem. Jeśli chodzi o teren, to pomysł na bezpowietrzne opony z gumowymi wypełnieniami mnie najbardziej przekonuje, gdyż w jeździe w terenie nie ma potrzeby modyfikować ciśnienia w oponie, gdyż samochód czy motocykl zazwyczaj nie jest obciążony dużym bagażem, a większy problem stanowi przebijanie się opon pod wpływem nierównej nawierzchni, czy przeszkód takich jak kamienie, które uszkadzają takie opony. Każdy pomysł jest dobry, tylko jedne bardziej sprawdzą się w terenie, inne na torze, a jeszcze inne na mieście. Super materiał. Pozdrawiam!
Super materiał! Tym bardziej, że opony w samochodzie to przez wielu kierowców niedoceniany element. Moim zdaniem to bardzo ważne, dobór opon, termin zmiany, sposób przechowywania. Ja swoje trzymam w magazynie Stokado, mam samoobsługową skrytkę, chowam, nie zajmuje miejsca w domu, a mogę tam też trzymać inne rzeczy. No i stawiam tak jak chce, a nie jak kiedyś w jakiejś firmie mi na hakach powiesili... Polecam Stokado i polecam dbać o opony :)
Pomimo tego, że pewnie moje prawnuki nie dożyją ich wprowadzenia, to te kuliste "opono-felgi" wydają się najgenialniejszym rozwiązaniem inżynieryjnym motoryzacji. To przede wszystkim nie tylko przełom w dziedzinie opon, ale w całej budowie aut. Wszystko staje się tak niesamowicie uproszczone, że odpada 3/4 elementów, które wymagają wymian lub napraw. -Amortyzatory? Zbędne, bo wszystko siedzi na magnesach (Jedynie na postój musiałaby być jakaś "poducha", lecz może nawet też magnetyczna.). -Hamulce? Zbędne, wystarczy magnesy inaczej poustawiać. -Silnik centralny? Zbędny. Wystarczą elektromagnesy umiejętnie włączane (Co teoretycznie tworzy nam takie 4 superprecyzyjne silniki na każdą kule.). -Hotel? Trivago. - Sorki, musiałem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zostaje tylko bateria, koła, trochę kabli i magnetyczne nadkola. Ot cały układ napędowy. Na dodatek niesamowicie zwrotny i bezpieczny. Praktycznie brak ruchomych części. Wymiana bieżnika jedynie musiałaby się odbywać bez wymiany całej kuli, a jedynie jej okładzin, żeby było eko i niedrogo. Jeśli fizycznie jest szansa, że takie magnesy osiągałyby moc zdatną do rozpędzania auta do solidnych prędkości, to moim zdaniem to przyszłość.
Wszystko wspaniale!!!! wiedza przekazana jest ogromna!!! ale jestem zasmucony tą ilością Reklam!!! na każdym kroku.... ja rozumiem że trzeba żyć ale oglądam inne fajne kanały i nie ma tam takiej masakry Reklamowej... coś chyba poszło nie tak... Pozdrawiam !!!
Powiem tak, ciekawie opowiadasz i widać pasję. Dla mnie najlepsza jest sfera następnie opony bez powietrza ale najtańszym z tych rozwiązań są wkładki elastyczne do normalnych opon. Ja bym któreś z tych rozwiązań kupił.
tak na szybko a propo opon niepneumatycznych: minusy 1. nie regulowana sztywność/twardość (chyba, że jakieś wkładki pomiędzy n-tymi "szprychami"), a zatem pierdyliard odmian: szerokość, wysokość, masa pojazdu, na chłodno, na ciepło, na przód, na tył (inna masa), dla pustego, dla w pełni obciążonego => ciągłe wymiany?. 2. kondolencje przy próbie czyszczenia takich opon. Może myjką ciśnieniową ale wtedy każdą szprychę osobno. 3. syf odkładający się wewnątrz może powodować ciągłe "rozważenie" opony: staniesz w kałuży, na jednej stronie syf odmięknie i kilkanaście g mniej, wjedziesz w błocko/śnieg - część nawłazi między szprychy. 4. większe opory toczenia 5. dodatkowy hałas od tylu szprych. Chyba, że będą czymś przykryte, wtedy może dojdzie możliwość dopompowania i zmniejszy hałas? 6. większa masa nieresorowana? A plusy? Jak wspomniano: 1. nie przebijalne - oszczędność na zapasie (od kilku do kilkanastu kg mniej do wożenia) 2. wymiana tylko wierzchniej warstwy z protektorem, choć wątpię, czy taki uginający się polimer nie straci swoich właściwości akurat po kilkunastu Kkm, jak skończy się bieżnik.
12:00 przez lata walczono, zeby pozbyć się z koła jak najwiecej elementów, stad opony radialna które wyeliminowały dętkę, ochraniacze i oringi, a z felgi dzięki temu wyeliminowano pierścienie i tym podobny osprzęt. A teraz okazuje się ze powrót do tamtych czasów złożonych konstrukcyjnie kół, to innowacja ;)
7:40 Przy 140km/h ten mech się zacznie chyba rozsypywać ,tam będą działąć takie siły odśrodkowe że żadna roślina tego nie zniesie . Co do magnetycznych zawieszeń wspaniały pomysł tylko ilość energii jaka będzie potrzebna jest daleko poza zasięgiem obecnych ogniw .
w ostatnim przypadku będzie problem gdy miedzy "szprychy" opony dostanie się błoto kamienie itp. Przy większych prędkościach wystąpi bicie. bok opony należy czymś uszczelnić. Ale sam zamysł jest dobry. Już w wojsku z tego korzystano dość dawno.
ciekawe, jak ten mech przeżyje np. 4 godziny jazdy na autostradzie 🤔 siła odśrodkowa raczej odessie wodę z rośliny, długo nie pożyje ... - tak sobie myślę, popijając kawusię (I nie jestem naukowcem, tylko tzw. zwykłym kowalskim, więc nie próbuję się mądrzyć) 👍😉😁
@@pz3328 nie wiem co to są te układy, ale na mój rozum w kręcącym się kole nie ma siły DOśrodkowej, tylko ODśrodkowa (wypychająca na zewnątrz)... 🤷♂️ może się mylę, ale tak mi się wydaje... pizdr
@@peteroz7332 No, to jest siła o tym samym kierunku, tej samej wartości ale przeciwnym zwrocie. Więc jak ma przeciwny zwrot to działa DO środa (dośrodkowa) ;) Wklep w wikipedie i tam to będzie lepiej wyjaśnione. Powinno być na fizyce w szkole średniej (obecnie chyba na materiale rozszerzonym)
@@pz3328 tak, jak napisałem -->> nie wiem o tych układach - - natomiast siła dośrodkowa to chyba było pojęcie z fizyki z 7 klasy (chodziłem do SP w latach '80 🤷♂️)
Opony na testach nie miały boków żeby szarzy, tacy jak ja czy Ty ludzie mogli zobaczyć w jaki sposób opona w ogóle ma prawo działać. Gotowy produkt będzie zwykłą, pełną oponą, niewymagającą napełniania jej czynnikiem w postaci sprężonego powietrza.
Uwielbiam ten kanał! Tak po prostu :) Każdy odcinek jest super ciekawy i dopracowany do perfekcji, a do tego przekazuje masę informacji. Dzięki za to, że tworzycie takie materiały i czekam ze zniecierpliwieniem na kolejne.
@@ripLunarBirdCLH no i musiałby rozciąć ich sporo (co najmniej kilka tych "szprych) ruchem, jak przy krojeniu chleba a zwykłą oponę po prostu nakłuwa jednym szybkim ruchem...
@@peteroz7332 Dokładnie. Im trudniej i im więcej czasu na to potrzeba, tym większa szansa, że wkurwiony sąsiad spasuje, nie chcąc ryzykować, że ktoś go na tym przyłapie. Nie mówiąc już o tym, że przebijając oponę na której stoi samochód nie ryzykujesz nic. Próbując przeciąć szprychy koła na których opiera się cała masa samochodu ryzykujesz zmiażdżoną ręką.
@@ripLunarBirdCLH 👍 może zmiażdżoną rękę nie, no bo przecież ciężko byłoby przeciąć te "szprychy" na całej szerokości opony/koła 🤔 a z drugiej strony, żeby sąsiadowi się udało, to potrzebowałby czegoś więcej niż śrubokręt czy nóż ze szpikulcem, jak w tradycyjnej oponie... 🤷♂️
¯\_(ツ)_/¯ UPTIS Tak wysokie prędkości i ogromny ciężar to pięta Achillesa tego patentu, trzeba zastosować materiał który w wyniku działania zwiększonej siły, zagęszcza się a przez to utwardza i to zadziała wtedy ale wibracje które wtedy powstają szybko rozpieprzą zawieszenie w samochodzie … Patent ten zastosowałbym w zwykłych oponach, które po przebiciu amortyzowały by działające siły - przecież wystarczy kawałek „elementu” na autostradzie by rozciąć oponę. Więc patentujcie i zarabiajcie. Pozdrawiam
kuliste opony powinny znaleźć zastosowanie jako pierwsze w naczepach tirów, są tam zazwyczaj trzy osie, na skrajnych osiach można by zastosować owe opony kuliste a środkową oś zostawić z klasyczną oponą. Manewrowanie na placach było by łatwiejsze a tiry mogłyby z takim układem opon wykonywać ciasne manewry na placach bez zostawiania na powierzchni znacznych ilości gumy tak jak to jest teraz. Albo przynajmniej jedna oś w naczepie powinna być wyposażona w takie rewolucyjne kuliste opony.
W teorii tak. W praktyce, ta opona i "szprychy" tak pracują, że raczej tam się nic nie utrzyma. A jak wyprofilują odpowiednio te szprychy, to po prostu mogą się same te otwory czyścić pędem powietrza. Krótko mówiąc, jeśli tysiące inżynierów pracuje nad tym od lat (a już z 10 lat temu widziałem te prototypy), to na pewno i ten problem był rozważany i jakoś sobie z nim poradzono.
Myślę ,że sferyczne koła mają jak najbardziej wielki potencjał do wykorzystania w autach "CYWILNYCH" z tym,że na początku nie sądzę aby ktokolwiek z "GÓRY" pozwolił by na to...Chodzi mi głównie o to,że jak kiedyś moglibyśmy okiełznać "Lewitację magnetyczna" w sposób taki co by się nas "słuchała" i bylibyśmy w stanie kontrolować ją,a przy tym nie wymagało by to OGROMNEJ ilości energii z zewnatrz...no to kto wie...Tak na teraz to skłonił bym się jednak ku oponie UPTIS ... Jest to rozwiązanie dawno już znane chociażby z wojskowych Hamerów w Stanach...Być może teraz lepiej dopracowane...
W 2004 roku do kin trafił film "Ja robot" w którym główny bohater poruszał się Audi na oponach sferycznych. Widać że ten pomysł siedzi konstruktorom w głowie i wg mni jest najlepszy ze wszystkich prezentowanych. Chciałbym żeby to kiedyś trafiło do seryjnych aut.
Pracuje w firmie w której projektujemy i produkujemy koła poliuretanowe typu ,,Uptis" ( u nas znane jako ,,No Crush" ), w związku z tym mam pewne doświadczenia jeśli chodzi o ten typ kół... Niestety w tym przypadku nie zmniejszymy ilości odpadów, bo pomimo że koła się nie przebijają to ,,lamelki" (szprychy) poliuretanowe są bardzo narażone na pękanie, w związku z tym śmiem twierdzić, że ilość produkowanych odpadów w stosunku do zwykłych pneumatycznych opon będzie wyższa.
Ciekaway materiał, ale jeśli chodzi o ekologię to przytoczę słowa pewnego dyrektora z michelin w Olsztynie, podczas wykladu zachęcając przyszłych absolwentów kierunków technicznych do pracy w tym że zakładzie: "firma ma gwarantowany rozwój i byt ekonomiczny bo samochodów przybywa, a opony się scierają..."
Kuliste opony były już pokazywane w filmie "Ja robot" - widać tam było ich oczywiste zalety. Sądzę, że nawet napęd mechaniczny dał by radę je napędzać - jak ktoś pamięta myszy komputerowe z kulką, to może kojarzyć jakby to miało działać. Oczywiście dochodzą tu problemy zawieszenia i przeniesienia napędu. Z drugiej strony napęd elektromagnetyczny potrzebuje wysokiej energii pola - nie dośc, że napęd to jeszcze zawieszenie ;)
Akurat pod względem technologicznym w140 nie był jakiś specjalnie przełomowy, od duży czołg ze sporą iloscią elektryki, jedyna duża nowość w jego przypadku to chyba magistrala CAN. Dużo nowoczesniejsze i naładowane technogiami w momencie debiutu były w126 i w220. Pierwszy to aerodynamika bryły, plastikowe zderzaki, abs i sporo innych fantów, w220 to natomiast pierwsze w pełni adaptacyjne zawieszenie, adaptacyjny tempomat, system presafe , super nowoczesne silniki v12 .
Najfajniejszy wydaje mi się pomysł tych kul. Rewelacja. Ale ja jestem trochę za stary żeby na to czekać dlatego ten ostatni pomysł opon z elastycznymi "szprychami" podoba mi się najbardziej, bo mogę tego dożyć. Przy coraz większych ograniczeniach prędkości wady takich opon w porównaniu z pneumatycznymi wydają się być nieistotne. Już dzisiaj jeździmy jak ślimaki i czekam na mój pierwszy mandat za przekroczenie prędkości motorowerem. 😃
Lewitacja magnetyczna zamist jakichkolwiek kół :) plus śmigła do parkowania z zasilających poduszkowce magnetyczne dróg :) i piętrowe parkingi nabierają nowego znaczenia
Ja bym chętnie zobaczył te ostatnie niepneumatyczne w rowerach. W szosach, Gravelach/MTB/Fatbike takie antyprzebiciówki były by pożądane. Owszem są już opony bezdętkowe ale nadal jak np szkło przetnie taką oponę to koniec jazdy. Do tego rower z kolażem waży do powiedzmy 200kg (nie liczę osób skrajnie otyłych) to znacznie mniej niż 2t w przeciętnym aucie. Owszem rozkład masy na 2 opony zamiast 4, ale nadal 100kg na oponę zamiast 500kg. Daje to możliwości odchudzenia takiej opony, stawia mniejsze wymagania co do przeciążeń i obciążenia jakie musi utrzymać taka opona. Owszem amortyzacja mogła by być lekko gorsza od pneumatycznej opony i boli brak regulacji twardości (ciśnienia), ale nie trzeba by wozić łatek, pompki, uszczelniacza, foli antyprzebiciowej i łyżek do zmiany opon. A to znacznie odchudziło by sakiewkę narzędziową w turystykach. Chociaż musieli by popracować nad profilem takiej opony rowerowej bo taki płaski profil mógłby sprawiać problemy w ostro branych zakrętach. Jednak okrągły przekrój opony lepiej trzyma się drogi w zakrętach niż kwadratowy. Więc ta zmiana była by pożądana. PS widziałem już projekty rowerowych opon niepneumatycznych (zielone i niebieskie) jednak o kwadratowym przekroju i z brakiem bieżnika co ani nie pasuje do szosówek ani do wymagających dobrego bieżnika Graveli/MTB/Fatów. Jednak dobrze że po tylu latach stagnacji i chowanych do szuflad koncepcji coś się rusza w tym temacie. Tylko czy i w ogóle to wejdzie do masowej produkcji i jaką marżę od tej nowości zarzucą producenci tych nowatorskich opon.
Film ciekawy...cóż może być bardziej doskonałego niż koło...kula...możliwości jakie dają sferyczne opony wprowadzają poruszanie się po lądzie na inny poziom. Nasze zespoły obecnie nieźle dają sobie radę w wyścigach długodystansowych, może by tak zrobić odcinek o tego typu wyścigach, samochodach tam startujących...z mojej strony najciekawszym jest fakt silników jakie stosowane są w kategorii LMP2 i LMP3. Od jakiś 20 lat w pierwszej dziesiątce na mecie LE Mans 24h wszystkie silniki aut w klasie poza LMP1 to silniki jednego producenta. ;-)
Bardzo ciekawy materiał. Wg mnie najciekawsze te opony z pająciną, kuły i oczywiście nowa generacja opon naszego ukochanego Michelin'a. Tylko od ostatnich pachnie bieżnikowanymi. Chyba że doprowadzą to do perfekcji
Te ostatnie mają największe szanse przyjąć się na rynku , przynajmniej na razie. Co do reszty to problemem będą bezwładności mas wirujących które mogą być barierą nie do pokonania. Wiadomo że wszystko ewoluuje , ale ewolucje się szybciej przyjmują niż rewolucje. Koncepcja zawieszenia na poduszkach magnetycznych to raczej koncepcja dla elektryków .
Od 20 lat w transporcie opony co roku obiecują od 5 do 15% oszczędności w paliwie. Gdyby sie trzymać ich obietnic, to ciężarówki już powinny produkować paliwo, a nie je spalać. Tak wiem, że tak NIE działają %, ale wiecie o co mi chodzi.
Chłop nawet o oponach potrafi opowiedzieć tak, że człowiek słucha z zainteresowaniem. Wspaniale ten kanał rozwinął od wybuchu pandemii :)
Bez kitu 👍
rel
Bo to jest człowiek-jaszczur. Oni są najwięksi przechuje w tej części galaktyki
Jakiej pandemi? Przecież nic Takiego nie ma
Jak się przewija wodolejstwo
nie sądziłem, że 17-minutowy film o oponach może być aż tak ciekawy
Każdy odcinek Povagowanych jest ciekawy 😁👌😉
Ja też
I to zaskoczenie jak wspomniał o ostatniej propozycji, a po spojrzeniu na pasek czasu już prawie koniec filmu :o
+1
@@szafirmeru dokładnie
Dla samochodów ciężarowych takie opony by się przydały które są bezpieczne i nie strzelają ani kapci nie łapią
Są przeładowane dlatego strzelają
@@danielo19961996
Grubo się mylisz kolego.
Miałem taki przypadek, że strzeliła mi nówka sztuka goodyeara w ciężarówce, przy masie ładunku około 10 ton na przedniej osi w ciągniku siodłowym. Pozdro
@@bebetruck2935 bo goodyear to badziewie...
@@bebetruck2935
Musiała mieć istotną wadę fabryczną
byłyby niebezpieczne, bo skręcanie nimi to głupota. Gdyby były takie dobre to byśmu już ich używali, ale one są po prostu niebezpieczne.
Jak ja cie szanuje za to że dajesz pasek ile trwa reklama🤝
Czy jesteśmy gotowi ? Świat tak ale w Polsce nadal czekamy na czasy aby każdy normalnie pracujący człowiek mógł kupić normalne, nowe markowe opony do swojego samochodu raz na 5 lat i nie będzie to dla niego zbytnie obciążenie budżetu. Czyli gdy realna średnia pensja będzie przynajmniej zbliżona do minimalnej krajowej w Niemczech.
Chciałbym przypomnieć, że koza to jedyne zwierzę, które może zjeść oponę i dać mleko.
rzuciło mnie na kolana :)
Ciekaw jestem czy to kozie mleko jest wtedy czarne, czy białe 😁
Warto wiedzieć
Problemy związane ze zużytymi oponami i wszelkimi innymi zużytymi przedmiotami i odpadami, skutecznie rozwiąże zarządzona pandemia i masowe szczepienia preparatami do ekologicznej utylizacji.
A to kupię koze i będę brał opony od ludzi za bardzo małą kwotę, a później będę sprzedawał mleko z tej kozy pasionej oponami
Już widze jak wazzup wypełnia taką opone pianką albo sylikonem XD
Hahaha
Dostał ostatnio od zajebania wszystkiego 🤣 Aligancko, będziemy silikonować 😃
Wazzup to patologia , szkoda czasu na oglądanie partyzantki. Lepiej m4k,povagowanych albo chrisa
Chłopie, to jest celowy kontent 😃 to ma bawić, wyciągamy kija 🙃
To sobie wyobraź jak będzie zapierdzielac po lesie i szukać mchu do opony
Takie opony już dawno powinny być montowane w autach ciężarowych. Pełno jest wypadków po wystrzałach opon na osi prowadzącej.
Opory toczenia mają znaczenie . Zużycie paliwa znacznie by wzrosło
Strzelają bo te opony najczęściej są już pełnoletnie
@@stasiek6420 jak ktoś na przód zakłada nalewki i to nie wiadomo po raz który, ale wiadomo co się liczy wtransporcie.
Ja sprawują się w błocie?
Patrząc na to, jaką wagę mogą mieć auta ciężarowe, byłby to kłopot prawdopodobnie, by zaprojektować takie opony, które byłyby wytrzymałe na taką ciężkość pojazdu i długo by służyły.
16:29 Jeśli mam puścić wodzę fantazji to najlepsze wg mnie będą latające samochody bez opon.
Gdyby codziennie był jakiś odcinek zniszczyłbyś nawet Netflixa
W polsce napewno 😇 edit: na pewno
ku czci @Spiffy Beaver 😅
Tylko że to nie serial a publicystyka dzieci papieża
@@jochanlbn na pewno*
Nie bo wtedy ucierpiała by jakość
Parę dni to się montuje jeden film, ale przed montażem musisz przeznaczyć jeden dzień na nagrywki, 2 dni na research, 2 dni na wyszukanie mediów, czyli podsumujmy 2 dni research + 1 dzień nagrywek + 2 dni na media(wstawki filmowe i grafiki) + 3 dni na montaż wychodzi około tydzień na jeden film i mniej więcej tyle dostajemy filmów, gdybyś chciał w jeden dzień robić 1 film to musiałbyś mieć researchera a najlepiej to dwóch, gościa od wstawek filmowych, ze 3 montażystów, podsumowując, nie opłacało by się to
12:00 takie elastyczne paski na felgi stosuje się już od kilku lat w rowerach górskich i jest to bardzo dobre rozwiązanie
Aż przypomniało mi się Audi RSQ z filmu "Ja, robot"- też jeździło na kulach, no i było oczywistą zapowiedzią R8.
Robert Ty byś był zajebistym nauczycielem w szkole 💪 jakby chociaż połowa nauczycieli przygotowywała się do zajęć tak jak Ty do filmów, świat stał by się piękniejszy. Narazie Yt staje się piękniejszy dzięki Tobie 😃
Zgadzam się.
System
Nauczania
W Polsce
To
Totalna
Porażka.
Ciekawe rozwiązania. Ciekawe co z tego ujrzy światło dzienne? Świetny film, czekam na dalsze produkcje. POZDRAWIAM I ŁAPA W GÓRĘ 👍
No i kolejny ciekawy materiał o naszej kochanej motoryzacji😁
Kocchanej dobrze powiedziane 😃
@@MONEQ. hehe no
Najlepszy kanał motoryzacyjny w Polsce! Bez zbędnego pierdolenia otoczek i innych pierdół! Niech mu się wiedzie! Pozdrawiam !
0:28 scena z filmu "Mordercza opona" XD XD XD
Zastanawiałem sie czego znajomy kadr xd
Jest taki film? Japierdole xDDD
@DooмerWaғғen 1488 Ale ci musiało czosnek zryć xD
Xdddd
nie znam, co to za film
Najbardziej zaciekawiła mnie opona/koło składająca się z 3 części i dostosowywanie się jej do kąta jazdy przy skręcaniu, mega pomysł, który dopiero zobaczyłem w tym filmie, dzieki Povagowany. Opona sferyczna, to też ciekawy pomysł.
Mnie się tam spodobała ta opcja z meszkiem, Unia Europejska na pewno to poprze :)
A po 3latach debat ustalą ,że mech to owoc
Bardzo ciekawy material ! Lapa w gore ! A co innowacji oponiarskich w roku bodajze 1986 na Targach w Hannover ogladalem opone , ktora miala inny ksztalt , niz nadal stosowane . Felga miala do gory zawinete brzegi , a opona byla wywinieta jakgdyba do srodka , chwytajac sie podczas pompowanie swimi krawedziami za wywiniete do gory krawedzie felgi . Opna byla znacznie szersza od felgi , a wiec uszkodzenia felg zostaly wyeliminowane , ale musiala byc tez odpowiednio zabezpieczona przed kontaktem z kraweznikiem . Zostala tez zrealizowana ochrona opony przed szkodami przy wjechaniu w w dzuire , przeszkode ... wtedy widzialem to zamontowane na ktoryms Volkswagenie owczesnych czasow ... ale rewolucja sie zadna nie wydarzyla , ale moze tym razem ???
A może jakiś odcinek o histori Toyoty 86?
Często jeżdżę na wschód i prawie za każdym razem wracam z krzywymi kołami. O ile u nas jakość dróg uległa poprawie to tam nie ma skali. Biorę w ciemno!
13:10 No ciekawe te opony tylko ciekawe jak się błota tak naleci albo staniemy w kałuży a w nocy przyjdzie mróz
A niech to błoto tam naleci i się rozpędź, kierownica będzie latała jak cygan po gruzowisku
Załaduj busa po dach a opona zejdzie z felgi po kilometrze. To bzdura totalna
Widziałem już wcześniej te opony i cieszę się że poruszyłeś ten temat bo mnie to ciekawi a Twoje filmy są najlepsze
Prawie jak legendarna SONDA! 👌 BRAWO 👌
Właśnie wymieniłem przedwczoraj komplet opon z felgami na 225/45r18 na alu 7,5 cala i 1cm dystanse i... jestem zachwycony. Auto jedzie o niebo lepiej, trzymanie w zakrętach jest cudowne, ogólnie 😍😍😍
Także przypadkiem - na czasie!
Brawo za Luxtorpedę, pasuje idealnie 👍🏼
To jest nieprawdopodobne jak można zrobić ciekawy materiał o oponach samochodowych. Szacunek i tak trzymać!
Trzeba mieć zajebisty talent żeby z opon samochodowych zrobić ciekawy temat! Tak trzymać!
A co bys powiedzial o pracy magisterskiej na tema wielkosci i ksztaltu kobiecel lechtaczki
Szanuje cię i to co robisz, dużo zdrówka życzę.
Kolejny odcinek, kolejne wiadomości
Od razu lepszy dzień
Wybrałeś ciekawe przykłady, najbardziej podobał mi się pierwszy pomysł opony sferycznej... najwięcej nowych możliwości. Dzięki za film.
3:35 Jakby ktoś się zastanawiał co zrobić z takimi oponami zawsze można je upalić :D
Plus jest taki ze jak upalisz to odrosną i tak do zaj...nia 👍
@@marppp28 No akurat te o których myślałem nie odrosną ale też coś w tym jest, ewentualnie jest jeszcze ta opcja że po upaleniu wymieniasz sam bieżnik.
"nawet najpotężniejszy silnik produkujący" 2:27, 2:31
6:06 i weź tu zadriftuj 😂
Na pewno będzie można ustawić skręt na tył, wtedy drift będzie codziennością XDD
Też o tym myślę
Opony Recharge są świetną koncepcją na przyszłość. Kupuje odpowiedni dla siebie rodzaj bieżnika i przez cały czas użytkowania mam 100% skuteczności opony! Rewelacja.
0:44 Albo „mniej więcej + konkretna liczba np. 15 minut” albo samo „kilkanaście minut”)))
Wiem, czepiam się trochę... 🤫😉
Ten typ tak ma)
Oglądam dalej!
Mi się bardzo spodobał pomysł opon kulowych. Moim zdaniem miały by swoje zastosowanie głównie na miasto, gdzie są problemy z parkowaniem. Jeśli chodzi o teren, to pomysł na bezpowietrzne opony z gumowymi wypełnieniami mnie najbardziej przekonuje, gdyż w jeździe w terenie nie ma potrzeby modyfikować ciśnienia w oponie, gdyż samochód czy motocykl zazwyczaj nie jest obciążony dużym bagażem, a większy problem stanowi przebijanie się opon pod wpływem nierównej nawierzchni, czy przeszkód takich jak kamienie, które uszkadzają takie
opony. Każdy pomysł jest dobry, tylko jedne bardziej sprawdzą się w terenie, inne na torze, a jeszcze inne na mieście. Super materiał. Pozdrawiam!
Czy pomysł z kulistymi kołami nie był w I Robot Audi RSQ
Audi RSQ | Sporty Coupé for the 2004 “I, Robot” | CES Asia 2015 - TH-cam
tak
Super materiał! Tym bardziej, że opony w samochodzie to przez wielu kierowców niedoceniany element. Moim zdaniem to bardzo ważne, dobór opon, termin zmiany, sposób przechowywania. Ja swoje trzymam w magazynie Stokado, mam samoobsługową skrytkę, chowam, nie zajmuje miejsca w domu, a mogę tam też trzymać inne rzeczy. No i stawiam tak jak chce, a nie jak kiedyś w jakiejś firmie mi na hakach powiesili... Polecam Stokado i polecam dbać o opony :)
0:07 myślałem, że to Dzik Pawła z Drift Patriot :D
Pomimo tego, że pewnie moje prawnuki nie dożyją ich wprowadzenia, to te kuliste "opono-felgi" wydają się najgenialniejszym rozwiązaniem inżynieryjnym motoryzacji. To przede wszystkim nie tylko przełom w dziedzinie opon, ale w całej budowie aut. Wszystko staje się tak niesamowicie uproszczone, że odpada 3/4 elementów, które wymagają wymian lub napraw.
-Amortyzatory? Zbędne, bo wszystko siedzi na magnesach (Jedynie na postój musiałaby być jakaś "poducha", lecz może nawet też magnetyczna.).
-Hamulce? Zbędne, wystarczy magnesy inaczej poustawiać.
-Silnik centralny? Zbędny. Wystarczą elektromagnesy umiejętnie włączane (Co teoretycznie tworzy nam takie 4 superprecyzyjne silniki na każdą kule.).
-Hotel? Trivago. - Sorki, musiałem.
Dzięki takiemu rozwiązaniu zostaje tylko bateria, koła, trochę kabli i magnetyczne nadkola. Ot cały układ napędowy. Na dodatek niesamowicie zwrotny i bezpieczny. Praktycznie brak ruchomych części. Wymiana bieżnika jedynie musiałaby się odbywać bez wymiany całej kuli, a jedynie jej okładzin, żeby było eko i niedrogo. Jeśli fizycznie jest szansa, że takie magnesy osiągałyby moc zdatną do rozpędzania auta do solidnych prędkości, to moim zdaniem to przyszłość.
Szkoda ze nie zajrzałeś do materiałów Continental, tam tez się dzieje w tym temacie - taraxagum, contisilent! Contiseal itp.
Wszystko wspaniale!!!! wiedza przekazana jest ogromna!!! ale jestem zasmucony tą ilością Reklam!!! na każdym kroku.... ja rozumiem że trzeba żyć ale oglądam inne fajne kanały i nie ma tam takiej masakry Reklamowej... coś chyba poszło nie tak... Pozdrawiam !!!
7:16 mm wilgoć, mmm zdrowe nadkola
zawsze woda siłą odśrodkową może być odprowadzana na zewnątrz felgi ;)
Nadkola są plastikowe :-)
Panowie! Wasze materiały są coraz lepsze. Jakość idzie w górę. Tak trzymać! 👍💪😊 I Dziękuję za pasek postępu na reklamach. 👍 Roch z internetów.
„Nadal boryka się z różnymi problemami” i pokazana Honda 😅
Zajeeeefajny materiał, pozdrawiam i życzę wytrwałości przy kolejnych produkcjach.
0:32 podłużnice and zderzaki po agrotuningu.
Powiem tak, ciekawie opowiadasz i widać pasję. Dla mnie najlepsza jest sfera następnie opony bez powietrza ale najtańszym z tych rozwiązań są wkładki elastyczne do normalnych opon. Ja bym któreś z tych rozwiązań kupił.
Wyobraziłem sobie jak "Sebuś" chodzi i rozcina te szprychy w ostatnich oponach
Musiałby się naprawdę postarać żeby jakkolwiek to na nie wpłynęło
tak na szybko a propo opon niepneumatycznych:
minusy
1. nie regulowana sztywność/twardość (chyba, że jakieś wkładki pomiędzy n-tymi "szprychami"), a zatem pierdyliard odmian: szerokość, wysokość, masa pojazdu, na chłodno, na ciepło, na przód, na tył (inna masa), dla pustego, dla w pełni obciążonego => ciągłe wymiany?.
2. kondolencje przy próbie czyszczenia takich opon. Może myjką ciśnieniową ale wtedy każdą szprychę osobno.
3. syf odkładający się wewnątrz może powodować ciągłe "rozważenie" opony: staniesz w kałuży, na jednej stronie syf odmięknie i kilkanaście g mniej, wjedziesz w błocko/śnieg - część nawłazi między szprychy.
4. większe opory toczenia
5. dodatkowy hałas od tylu szprych. Chyba, że będą czymś przykryte, wtedy może dojdzie możliwość dopompowania i zmniejszy hałas?
6. większa masa nieresorowana?
A plusy? Jak wspomniano:
1. nie przebijalne - oszczędność na zapasie (od kilku do kilkanastu kg mniej do wożenia)
2. wymiana tylko wierzchniej warstwy z protektorem, choć wątpię, czy taki uginający się polimer nie straci swoich właściwości akurat po kilkunastu Kkm, jak skończy się bieżnik.
Povagowany, jak ja Cię kurwa szanuję
Powiem krótko: poprostu łapka w górę za kolejny interesujący film.
Luxtorpeda
12:00 przez lata walczono, zeby pozbyć się z koła jak najwiecej elementów, stad opony radialna które wyeliminowały dętkę, ochraniacze i oringi, a z felgi dzięki temu wyeliminowano pierścienie i tym podobny osprzęt. A teraz okazuje się ze powrót do tamtych czasów złożonych konstrukcyjnie kół, to innowacja ;)
mi najbardziej pasują sferyczne :D
7:40 Przy 140km/h ten mech się zacznie chyba rozsypywać ,tam będą działąć takie siły odśrodkowe że żadna roślina tego nie zniesie . Co do magnetycznych zawieszeń wspaniały pomysł tylko ilość energii jaka będzie potrzebna jest daleko poza zasięgiem obecnych ogniw .
9:03 o kurwa, the amazing spiderman w rzeczywistości wynaleźli
w ostatnim przypadku będzie problem gdy miedzy "szprychy" opony dostanie się błoto kamienie itp. Przy większych prędkościach wystąpi bicie. bok opony należy czymś uszczelnić.
Ale sam zamysł jest dobry. Już w wojsku z tego korzystano dość dawno.
Opona z mchu brzmi tak ciekawie, że to szok
ciekawe, jak ten mech przeżyje np. 4 godziny jazdy na autostradzie 🤔 siła odśrodkowa raczej odessie wodę z rośliny, długo nie pożyje ... - tak sobie myślę, popijając kawusię (I nie jestem naukowcem, tylko tzw. zwykłym kowalskim, więc nie próbuję się mądrzyć) 👍😉😁
@@peteroz7332 albo siła dośrodkowa. Zależy czy układ inercjalny czy nieinercjalny haha
@@pz3328 nie wiem co to są te układy, ale na mój rozum w kręcącym się kole nie ma siły DOśrodkowej, tylko ODśrodkowa (wypychająca na zewnątrz)... 🤷♂️ może się mylę, ale tak mi się wydaje... pizdr
@@peteroz7332 No, to jest siła o tym samym kierunku, tej samej wartości ale przeciwnym zwrocie. Więc jak ma przeciwny zwrot to działa DO środa (dośrodkowa) ;)
Wklep w wikipedie i tam to będzie lepiej wyjaśnione.
Powinno być na fizyce w szkole średniej (obecnie chyba na materiale rozszerzonym)
@@pz3328 tak, jak napisałem -->> nie wiem o tych układach - - natomiast siła dośrodkowa to chyba było pojęcie z fizyki z 7 klasy (chodziłem do SP w latach '80 🤷♂️)
Dziękuję za materiał .
Wpadną tam kamyki w te lamele i będzie biło xd
Opony na testach nie miały boków żeby szarzy, tacy jak ja czy Ty ludzie mogli zobaczyć w jaki sposób opona w ogóle ma prawo działać. Gotowy produkt będzie zwykłą, pełną oponą, niewymagającą napełniania jej czynnikiem w postaci sprężonego powietrza.
W końcu film o nowościach wprowadzanych do ogólnej motoryzacji, który nie smuci
A może teraz byś opowiedział o Hoonicornie Kena Blocka?
taaaaak
Uwielbiam ten kanał! Tak po prostu :)
Każdy odcinek jest super ciekawy i dopracowany do perfekcji, a do tego przekazuje masę informacji.
Dzięki za to, że tworzycie takie materiały i czekam ze zniecierpliwieniem na kolejne.
Pełen profesjonalizm :)
Dziękuje! 💗 ❤️ 💖
13:30 przyjdzie wkurwiony sąsiad i rozetnie te szprychy z gumy 😂😂
Wkurwiony sąsiad będzie miał znacznie trudniej by rozciąć szprychy i zajmie mu to więcej czasu, niż gdyby musiał tylko przebić ci oponę.
@@ripLunarBirdCLH no i musiałby rozciąć ich sporo (co najmniej kilka tych "szprych) ruchem, jak przy krojeniu chleba a zwykłą oponę po prostu nakłuwa jednym szybkim ruchem...
@@peteroz7332
Dokładnie. Im trudniej i im więcej czasu na to potrzeba, tym większa szansa, że wkurwiony sąsiad spasuje, nie chcąc ryzykować, że ktoś go na tym przyłapie.
Nie mówiąc już o tym, że przebijając oponę na której stoi samochód nie ryzykujesz nic. Próbując przeciąć szprychy koła na których opiera się cała masa samochodu ryzykujesz zmiażdżoną ręką.
@@ripLunarBirdCLH 👍 może zmiażdżoną rękę nie, no bo przecież ciężko byłoby przeciąć te "szprychy" na całej szerokości opony/koła 🤔 a z drugiej strony, żeby sąsiadowi się udało, to potrzebowałby czegoś więcej niż śrubokręt czy nóż ze szpikulcem, jak w tradycyjnej oponie... 🤷♂️
Albo zapiankuje szprychy
Nowy odcinek i od razu weekend lepszy
Za 50 lat będą mieli niezłą beke z tego filmu.
Za 50 lat to auta będą lewitować nad ulicą i opony im nie będą potrzebne XD
¯\_(ツ)_/¯ UPTIS Tak wysokie prędkości i ogromny ciężar to pięta Achillesa tego patentu, trzeba zastosować materiał który w wyniku działania zwiększonej siły, zagęszcza się a przez to utwardza i to zadziała wtedy ale wibracje które wtedy powstają szybko rozpieprzą zawieszenie w samochodzie … Patent ten zastosowałbym w zwykłych oponach, które po przebiciu amortyzowały by działające siły - przecież wystarczy kawałek „elementu” na autostradzie by rozciąć oponę. Więc patentujcie i zarabiajcie. Pozdrawiam
Halo Halo jest tu Lucek
Dzięki i pozdrawiam
7:31 hahaha 😂
kuliste opony powinny znaleźć zastosowanie jako pierwsze w naczepach tirów, są tam zazwyczaj trzy osie, na skrajnych osiach można by zastosować owe opony kuliste a środkową oś zostawić z klasyczną oponą. Manewrowanie na placach było by łatwiejsze a tiry mogłyby z takim układem opon wykonywać ciasne manewry na placach bez zostawiania na powierzchni znacznych ilości gumy tak jak to jest teraz. Albo przynajmniej jedna oś w naczepie powinna być wyposażona w takie rewolucyjne kuliste opony.
13:20 troszkę błota czy kamyczek między "szprychy" i całe wyważenie w pi*du ;)
W teorii tak. W praktyce, ta opona i "szprychy" tak pracują, że raczej tam się nic nie utrzyma. A jak wyprofilują odpowiednio te szprychy, to po prostu mogą się same te otwory czyścić pędem powietrza. Krótko mówiąc, jeśli tysiące inżynierów pracuje nad tym od lat (a już z 10 lat temu widziałem te prototypy), to na pewno i ten problem był rozważany i jakoś sobie z nim poradzono.
@@VEVOPoland miejmy nadzieje bo wizja braku konieczności kontroli ciśnienia w oponie jest jak najbardziej na plus ;)
jak zwykle profesjonalnie i bardzo ciekawie opracowany temat :)
Opony za 20 koła za sztukę be like xd
Myślę ,że sferyczne koła mają jak najbardziej wielki potencjał do wykorzystania w autach "CYWILNYCH" z tym,że na początku nie sądzę aby ktokolwiek z "GÓRY" pozwolił by na to...Chodzi mi głównie o to,że jak kiedyś moglibyśmy okiełznać "Lewitację magnetyczna" w sposób taki co by się nas "słuchała" i bylibyśmy w stanie kontrolować ją,a przy tym nie wymagało by to OGROMNEJ ilości energii z zewnatrz...no to kto wie...Tak na teraz to skłonił bym się jednak ku oponie UPTIS ... Jest to rozwiązanie dawno już znane chociażby z wojskowych Hamerów w Stanach...Być może teraz lepiej dopracowane...
Jakim cudem ten kanał ma stosunkowo tak mało subskrypcji :/
Bo jest stosunkowo nowy
W 2004 roku do kin trafił film "Ja robot" w którym główny bohater poruszał się Audi na oponach sferycznych. Widać że ten pomysł siedzi konstruktorom w głowie i wg mni jest najlepszy ze wszystkich prezentowanych. Chciałbym żeby to kiedyś trafiło do seryjnych aut.
Pracuje w firmie w której projektujemy i produkujemy koła poliuretanowe typu ,,Uptis" ( u nas znane jako ,,No Crush" ), w związku z tym mam pewne doświadczenia jeśli chodzi o ten typ kół...
Niestety w tym przypadku nie zmniejszymy ilości odpadów, bo pomimo że koła się nie przebijają to ,,lamelki" (szprychy) poliuretanowe są bardzo narażone na pękanie, w związku z tym śmiem twierdzić, że ilość produkowanych odpadów w stosunku do zwykłych pneumatycznych opon będzie wyższa.
dzieki za super materiał
Pamietam jak mieliście 15 tys subskrybcji a już ponad 220tys. Woow gratulacje
Ciekaway materiał, ale jeśli chodzi o ekologię to przytoczę słowa pewnego dyrektora z michelin w Olsztynie, podczas wykladu zachęcając przyszłych absolwentów kierunków technicznych do pracy w tym że zakładzie: "firma ma gwarantowany rozwój i byt ekonomiczny bo samochodów przybywa, a opony się scierają..."
TAK - Mordercza Opona - IDEALNIE SIĘ NADAŁA w czołówce !!! :D
Kuliste opony były już pokazywane w filmie "Ja robot" - widać tam było ich oczywiste zalety. Sądzę, że nawet napęd mechaniczny dał by radę je napędzać - jak ktoś pamięta myszy komputerowe z kulką, to może kojarzyć jakby to miało działać. Oczywiście dochodzą tu problemy zawieszenia i przeniesienia napędu. Z drugiej strony napęd elektromagnetyczny potrzebuje wysokiej energii pola - nie dośc, że napęd to jeszcze zawieszenie ;)
Świetny materiał. Chętnie zobaczyłbym Twój film o Mercedesie W140 i technologiach tam zastosowanych. Pozdrawiam
Akurat pod względem technologicznym w140 nie był jakiś specjalnie przełomowy, od duży czołg ze sporą iloscią elektryki, jedyna duża nowość w jego przypadku to chyba magistrala CAN. Dużo nowoczesniejsze i naładowane technogiami w momencie debiutu były w126 i w220. Pierwszy to aerodynamika bryły, plastikowe zderzaki, abs i sporo innych fantów, w220 to natomiast pierwsze w pełni adaptacyjne zawieszenie, adaptacyjny tempomat, system presafe , super nowoczesne silniki v12 .
@@JohnSmith-qp7rr dziękuje za informacje
Najfajniejszy wydaje mi się pomysł tych kul. Rewelacja. Ale ja jestem trochę za stary żeby na to czekać dlatego ten ostatni pomysł opon z elastycznymi "szprychami" podoba mi się najbardziej, bo mogę tego dożyć. Przy coraz większych ograniczeniach prędkości wady takich opon w porównaniu z pneumatycznymi wydają się być nieistotne. Już dzisiaj jeździmy jak ślimaki i czekam na mój pierwszy mandat za przekroczenie prędkości motorowerem. 😃
Lewitacja magnetyczna zamist jakichkolwiek kół :) plus śmigła do parkowania z zasilających poduszkowce magnetyczne dróg :) i piętrowe parkingi nabierają nowego znaczenia
Jeśli nie ma fizycznego połączenia opony z felgą, tylkoplywa na poduszce pneumatycznej to ciekawe jak wygląda hamowanie ? ;)
no właśnie... 🤔 ale jeszcze przed hamowaniem -->> samo rozpędzanie, ruszanie spod świateł, włączanie się do ruchu... ciekawe
Ja bym chętnie zobaczył te ostatnie niepneumatyczne w rowerach. W szosach, Gravelach/MTB/Fatbike takie antyprzebiciówki były by pożądane. Owszem są już opony bezdętkowe ale nadal jak np szkło przetnie taką oponę to koniec jazdy. Do tego rower z kolażem waży do powiedzmy 200kg (nie liczę osób skrajnie otyłych) to znacznie mniej niż 2t w przeciętnym aucie. Owszem rozkład masy na 2 opony zamiast 4, ale nadal 100kg na oponę zamiast 500kg. Daje to możliwości odchudzenia takiej opony, stawia mniejsze wymagania co do przeciążeń i obciążenia jakie musi utrzymać taka opona. Owszem amortyzacja mogła by być lekko gorsza od pneumatycznej opony i boli brak regulacji twardości (ciśnienia), ale nie trzeba by wozić łatek, pompki, uszczelniacza, foli antyprzebiciowej i łyżek do zmiany opon. A to znacznie odchudziło by sakiewkę narzędziową w turystykach.
Chociaż musieli by popracować nad profilem takiej opony rowerowej bo taki płaski profil mógłby sprawiać problemy w ostro branych zakrętach. Jednak okrągły przekrój opony lepiej trzyma się drogi w zakrętach niż kwadratowy. Więc ta zmiana była by pożądana.
PS widziałem już projekty rowerowych opon niepneumatycznych (zielone i niebieskie) jednak o kwadratowym przekroju i z brakiem bieżnika co ani nie pasuje do szosówek ani do wymagających dobrego bieżnika Graveli/MTB/Fatów. Jednak dobrze że po tylu latach stagnacji i chowanych do szuflad koncepcji coś się rusza w tym temacie. Tylko czy i w ogóle to wejdzie do masowej produkcji i jaką marżę od tej nowości zarzucą producenci tych nowatorskich opon.
Film ciekawy...cóż może być bardziej doskonałego niż koło...kula...możliwości jakie dają sferyczne opony wprowadzają poruszanie się po lądzie na inny poziom.
Nasze zespoły obecnie nieźle dają sobie radę w wyścigach długodystansowych, może by tak zrobić odcinek o tego typu wyścigach, samochodach tam startujących...z mojej strony najciekawszym jest fakt silników jakie stosowane są w kategorii LMP2 i LMP3. Od jakiś 20 lat w pierwszej dziesiątce na mecie LE Mans 24h wszystkie silniki aut w klasie poza LMP1 to silniki jednego producenta. ;-)
Bardzo ciekawy materiał. Wg mnie najciekawsze te opony z pająciną, kuły i oczywiście nowa generacja opon naszego ukochanego Michelin'a. Tylko od ostatnich pachnie bieżnikowanymi. Chyba że doprowadzą to do perfekcji
Zdecydowanie - kule!
Pozdrawiam fanów Luxtorpedy!
Co do filmu - ciekawszy od większości innych na yt. Szacun
Te ostatnie mają największe szanse przyjąć się na rynku , przynajmniej na razie. Co do reszty to problemem będą bezwładności mas wirujących które mogą być barierą nie do pokonania. Wiadomo że wszystko ewoluuje , ale ewolucje się szybciej przyjmują niż rewolucje. Koncepcja zawieszenia na poduszkach magnetycznych to raczej koncepcja dla elektryków .
Od 20 lat w transporcie opony co roku obiecują od 5 do 15% oszczędności w paliwie. Gdyby sie trzymać ich obietnic, to ciężarówki już powinny produkować paliwo, a nie je spalać. Tak wiem, że tak NIE działają %, ale wiecie o co mi chodzi.
13:15 kilka lat temu widziałem taką oponę (opono-gąsienica) w teście polowym, była wtedy założona do ciągnika marki claas