@@janpaweobrebski3305 okej, niech będzie że zabawne, kwestia gustu i nastroju, ale mnie osobiście denerwuje kiedy między poważne treści wplatane są żarty, bo rozstraja to moją uwagę
Panowie, taka rozmowa!! Za chwilkę o Wenus będziemy publikować film u siebie, w języku migowym, w serii Astronomia ze Światem Głuchych, a tu taka skarbnica wiedzy w jednym miejscu! Wenus mamy już nagrany ale jakbyście taką rozmowę o Marsie zrobili.... ;) Dzięki wielkie :)
@@JanJan-il7pj Nie. Tworzymy serię o podstawach astronomii w języku migowym. A pisząc materiał na kolejny odcinek, korzystamy z rożnych źródeł, ale materiały z kanału Astrofaza mają znaczący wkład :)
No ja ogladam POP Sci dla pana doktora. Urodzony gawędziarz i śmieszek. Jakbym miał z kimś wylądować na bezludnej wyspie to z nim. Robiłby za telewizor ;D
Dzięki słuchaniu o Venus i tym programie "Journey to the planets" natchnęło mnie by obejrzeć zdjęcia powierzchni Marsa w rozdzielczości 4K. Podczas oglądania otrzymałem erzac obcowania z nowym światem. Już wiem co mogli czuć wielcy odkrywcy naszej planety, jakbym znów miał te kilka latek. Dzięki Panowie świetna robota 🙋
Panowie, Obcy decydujące starcie , miejsce akcji planeta LV-426 , Obcy 4 miejsce akcji - Statek kosmiczny Aurgia na którym Ripley została sklonowana a w brzuszku nosiła malutkiego obcego po wydarzeniach tak naprawdę z dwójki gdzie jakimś cudem przez kapsułę hibernacyjną obcy (ten stwór podobny do pająka który jaja znosił w ciałach ludzi) się dobrał do Ellen , po za tym kolejny dobry materiał . Pozdro
Madry facet Pan Leszek I lubi taka sama muzyke jak ja ! :) Jestem fanem Star Wars choc ostatni Star Trek mam na plycie I czesto patrze take ... Pozdrawiam z Texas ! Ja urodzilem w 1969 ... Pan Leszek z aparycji to czysty bardziej ogolony Mr David Gilmour ! Yeah :) no tylko zamiast Guitars wybral Astro-Fizyke :D ... ❤❤❤ ... Lubie wasze programs, one mnie interesuja obie te sprawy I Pop I Astro-Fizyke ... Jestescie OK !
5:57 Przy testowym zanurzeniu uzyskali raptem 160 m głębokości. Później w scenie, gdzie nity pękały, było to już 230 m. Pod sam koniec filmu, kiedy w Cieśninie Gibraltarskiej osiedli na dnie, była to głębokość 280 m.
@@jacekrudzki1986 W filmie maksymalne zanurzenie było na poziomie 280 m. Urządzenie pomiarowe miało podziałkę, gdzie skala kończyła się na 260 m (timeline 2h42m41s). Dzisiaj oglądałem i jestem na bieżąco 😉
Panowie - jak kwasy to raczej niskie pH, a nie wysokie ;) Woda królewska to mieszanina kwasu azotowego oraz solnego i nie nadgryza szkła - nie radzę jej przechowywać w naczyniach plastikowych, bo ma silne właściwości utleniające i szybko zdegraduje plastik.
No właśnie, tyle błędów a tylu oglądaczy. Mam wrażenie, że nikt nie ogląda tych materiałów po ich nakręceniu. Wystarczy przecież zrobić weryfikację i ewentualnie umieścić korektę tego co opowiadają panowie na ekranie, w postaci napisów. Tak robi wiele kanałów NIE-naukowych, ten też mógłby tak robić
Panowie, to że Ripley wrzuciła piłkę za siebie jak Jordan i trafiła, obejrzyjcie sobie reakcje Perlamana, jego minę. A to dlatego że ona podczas krecenia sceny naprawde machnela pilke za siebie bez patrzenia i ta pilaka wpadla do kosza! Stąd taka reakcja :)
Aktor który grał w "Imię Róży" jak i w "Obcy przebudzenie", to Ron Perlman. W Obcym przebudzenie sklonowali Ripley by wydobyć matkę obcych, która zainfekowała astronautów składając w nich jaja. W 2-ce Ripley poleciała wraz z marines, gdyż urwał się kontakt z kolonizowaną planetą. Przeżyła tylko ona, dziewczynka, Bishop i kapral Dwayn Hicks.
Jako dziecko obejrzałem film "Milcząca Gwiazda" (o misji na Wenus właśnie). Polsko-rosyjsko-niemiecka produkcja (chyba). Było to prawie 40 lat temu, film jest z 1960. Film luźno oparty na powieści Lema "Astronauci". Wywarł on na mnie wielkie piętno wtedy. Chyba to właśnie przez ten film przez całe późniejsze życie, a potem już dorosłe, zawsze uwielbiałem filmy sci-fi. Na dzisiejsze czasu film może być odebrany groteskowo, wiem, ale mówię Wam jako pięciolatek byłem tym filmem zafascynowany. Obejrzałem go sobie niedawno, prawie 4 dekady później i powiem Wam, że nadal mi się podobał. Nie jest to dzieło ale przez ten sentyment z dzieciństwa naprawdę dobrze mi się go oglądało. Polecam serdecznie ludziom, którzy lubią oglądać Sci-fi z przysłowiowym przymrużeniem oka, a szczególnie bardzo stare sci-fi.
Byłem w Wenus zanim to było modne. I w sumie nie było tak źle. Może i nie było tam aż tak ekstra, żeby lecieć z drugiego końca świata ale jak już się jest w Zielonej Górze czy okolicy to warto.
@@monikaiza5282 to nie chodzi o nabranie ohoty tylko o to jak pomieszali filmy. Oczywiscie jesli mieszaja tak inne powiesci .... ahh dobrze ze chociaz tytuły dobrze mówia bo kilka udalo mi sie przeczytac. Zwlaszcza spodobaly mi sie ksiazki Andrzeja Zajdy
Uwielbiam pop science za aspekt pop. Zastanawiam się Piotrze czy nie powinieneś stworzyć nowego kanału podcastowego o tematyce popularnonaukowej. Coś w stylu polskiego Rogana.
1:53:40 Myślę, że wysokość dźwięku nie zmienia się w zależności od ośrodka ani ciśnienia. Jak pływamy w wodzie to się przecież nie zmienia. Jedynie barwa może być nieco zniekształcona, np. więcej lub mniej basów itp.
00:52 Pan Leszek spalił żart o żabie, a można go było powiedzieć nie używając wiadomych słów😏 Pewien facet miał 50-centymetrowy interes. Stwierdził że z tak dużym nie będzie chciała go żadna dziewczyna, więc musiał się z tym uporać. Poszedł to czarownicy, a ta powiedziała mu że ma iść do lasu, tam na środku lasu będzie kamień i na nim będzie siedziała żaba. Miał zadać jej takie pytanie, na które żabka odpowie "nie" i wtedy interes skróci się o 10 cm. Poszedł więc i pyta żabkę: - Żabko, dasz mi buzi? Żabka na to: - Nie! Ubyło 10 cm. Facet już wraca, ale stwierdził, że 40 cm to jeszcze za dużo, więc znów pyta: - Żabko, dasz mi buzi? - Nie! Teraz facet wraca z 30 cm. Pomyślał jednak, że 20 cm w zupełności wystarczy. Idzie więc jeszcze raz i pyta: - Żabko, dasz mi buzi? A żabka na to: - Nie, nie i jeszcze raz nie!
Nieeeeeee... trzeci czy czwarty raz pan doktor opowiada o tym samym filmie DAS BOOT i za każdym razem te 600m z czapy. Okręty typ VII miały gwarancję stoczni na 90m, a pękały przy około 200m.
Super 👌 praca dzis A co wiemy o meteorycie Pultuskim ponoc byl to najwiekszy deszcz meteorytow w histori. Resztki urzednicy carscy zabrali do Petersburga bardzo ciekawe.
Z tym 600-700 metrów zanurzenia U-Boota to Pan Leszek grubo przesadził. One schodziły na trochę ponad 200 metrów, nowsze na 280. Ponad 300 to już było balansowanie na granicy natychmiastowej śmierci.
Masz rację może to tylko gra ale kiedy grałem niemieckimi ubotami to przy zdrowej jednostce 180m wydawało niepokojące dźwięki 250 to można było już się nie wynurzyć
@@nikolette9411 Silent Hunter? Ileż ja nocy na tym spędziłem 😄 180 metrów było bezpiecznym zanurzeniem większości u-bootów, w okolicach 220 zwykle kończyły się głębokościomierze. Poniżej to już było modlenie się o przeżycie. Teoretycznie 280 to głębokość graniczna, aczkolwiek zdarzało się, że schodzili nieco niżej (raczej mimowolnie) i wychodzili z tego cało.
@@maciejgawron9015 testują to nie znaczy ze nie mogą schodzić głębiej, amerykańskie i angielskie procedury dla łodzi podwodnych mówią ze głębokość testowa to około 65% głębokości maksymalnej
A może by tak odcinek o hipotezach powstania Wszechświata? Koncepcji i teorii co zapoczątkowało nasz Wszechświat / "co było przed" umownym Wielkim Wybuchem ( istnieje koncepcja między innymi o zderzeniu się dwóch przyciągających się Wszechświatów, teoria o tym iż znajdujemy się we wnętrzu czterowymiarowej czarnej dziury , wszechświat z tzw. fałszywej próżni itd. ) jest sporo i myślę, że to świetny temat do dyskusji i pełnoprawnego odcinka. Wszystkie dotychczasowe słucha się świetnie , brakuje mi jednak tego tematu - działającego na wyobraźnię i dającego pole do popisu jeśli chodzi o dyskusję. Mniej czystych faktów, więcej rozważań co mogło być wcześniej lub jak to się zaczęło. Myślę , że taki odcinek słuchałoby się wyśmienicie.
Jeśli chcesz wrócić z Wenus to chyba najlepszym pomysłem byłoby podczepienie balona do rakiety powrotnej, odpalenie silników na około 40-60 km i najgorsze masz za sobą, ale i tak trzeba sporo delta v. Pozdrawiam
Apropo wysokości rozchodzącego się dźwięku; PONOĆ orkiestry symfoniczne stroją instrumenty o kilka "Hz" w górę lub w dół, i jest to związane z ciśnieniem, wilgotnością i temperaturą.
Panowie, jesteście znawcami wszelkiego tematu od fizyki po astronomię i chemię . Jaki waszym zdaniem jest najlepszy materiał który po schłodzeniu utrzymuje najdłużej tą niską temperaturę ( dodam że chodzi podstępny i tani materiał/ robię pewien projekt do szkoły)? Oraz czy znacie jakis względnie cienką ale skuteczna izolacje ??
Tak czytam i myślę - co sądy mają do kosmosu? A po chwili mnie tknęło - aaaa, sondy. Sorry, nie mogłem się powtrzymać, ale zdanie musiałem przeczytać parokrotnie. ZSRR mnie zmylił.
Jezu, Panie Błaszkiewicz okręty podwodne w czasie II wojny mogły zejsc najwyzej na 200 metrów ( a filmie zeszli na 280 metrów i to byłą głebokosć niemalże śmiertelna dla nich) a nie na 700 metrów, nawet teraz dziś to głębokość ogromnie niebezpieczna dla łodzi podwodnych, ma pan doktorat z fizyki... naprawdę to jest bardzo powszechna wiedza to o czym mówię
Z tym oświetleniem Wenus w dzień to trochę nieścisłości się wkradło. Jasność dnia na Wenus jest porównywalna do deszczowego dnia na ziemi + dodatkowo efekt lekkiej mgły. Oświetlenie ma żółto-pomarańczową barwę. Pamiętajmy, że chmury na Wenus są miej więcej na 60 - 70 km od powierzchni, na Ziemi chmury kończą się 10 km od powierzchni.
Leszek ma sie wypowiadac swobodnie i nie masz prawa mu przerywac moze zartowac z czego chce i ile chce bo robi to fachowo i nikomu to nie przeszkadza. Siedz cicho i czekaj az Leszek cie dopusci do glosu!
hej, chciałbym zwrócić uwagę, że zanurzenie okretu podwodnego na poczatku filmu Das Boot, jest typowa proceura szkoleniowa majaca na celu sprawdzenie jak szybko zaloga oraz okret sa w stanie wykonac manewr, nie byl to zart !!! kapitana....w kwestii zanurzenia niemickich okretow podwodnych to wynosilo ono maksymalnie 250 metrow i to juz byl wynik, a nie kilkaset.... wystarczy sprawdzic na filmie , jest tam dokladnie pokazany glebokosciomierz.... wasze audycje sa fajne, tylko wiecej okladnosci Panowie :)
Jeśli stanęlibyśmy na księżycu i zarówno księżyc jak i ziemia zaczęłyby się poruszać w przeciwnych do siebie kierunkach np z 60% prędkości światła, to czy widzielibyśmy coraz to dalszą przeszłość na ziemi?
Nie. Światło które opuściło powierzchnię Ziemii porusza się z prędkością... światła. Jeśli ty poruszał byś się z prędkością 60% C w tym samym kierunku to z oczywistych względów byś go nie dogonił. To tak jakbyś wrzucił kamień do wody raz, obserwował fale rozchodzące się i próbował dogonić te fale kolejnymi z następnego uderzenia. To, że Ziemia porusza się w przeciwnym kierunku nie ma nic do rzeczy.
ale dlaczego jak ziemia się kręci to np. jak śmigłowiec oderwie się od ziemi i stoi w powietrzu to ziemia się pod nim nie zaczyna przemieszczać? czy to chodzi o to że ziemia tworzy tak silną siłę elktromagnetyczną że taki samolot jest zależny i poprostu ta siła oddziałowuje na niego i dlatego po oderwaniu się od planety może stać w miejscu ?
Z tego samego powodu dlaczego autobus ci nie ucieka spod nóg, gdy w nim podskoczysz. Wszystko co jest na powierzchni Ziemi i w atmosferze ma już nadaną tą prędkość z którą planeta się obraca. Dlatego nie przemieszcza się względem niej.
To jest problem myśleniowy bardzo powszechny. Ludzie często nie rozumieją, że układ w którym coś badają jest zestawem naczyń połączonych i nie można badać nic ignorując wpływ wielu sił na wiele obiektów.
S£ucha£em Wasz program i w tym czasie oglada£em Venus w Gemini, niedaleko od Marsa ktory jest w Cancer. P.s. tesknie za Olsztynskim Obserwatorium (dawna wieza ci$nien) . W zime az palce do telescope 🔭 przymarza£y w PRL -owskie Warminskie mrozy
Piotrze nie ograniczaj Leszka jak zaczyna popadac w absurd zartu to jest zloto ❤
właśnie nie ma nic gorszego niż żarty Leszka, kiedy ze skupieniem próbujesz coś zrozumieć a nagle wkrada się żart, rzadko zabawny
@@DamianGorgolewski-y5c serio aż tak trudno zrozumieć co mówią, żarty Leszka wymiatają wystarczy wiedzieć do czego nawiązują pozdrawiam
@@janpaweobrebski3305 okej, niech będzie że zabawne, kwestia gustu i nastroju, ale mnie osobiście denerwuje kiedy między poważne treści wplatane są żarty, bo rozstraja to moją uwagę
Chcesz suchych informacji to czytaj książki, to jest "POP science" a nie "science"
@@JM-dt7cj okej, macie racje
Pan Leszek to byl strzal w dziesiatke na kanale. Piotr super, dzieki za kolejna ciekawa rozmowe.
Pełna zgoda. To świetna decyzja.
Super pomysł. Zróbcie tak proszę o każdej planecie.
Jestem za !! 🔭🌙
Ja rowniez
Mars
A przede wszystkim o tej utajnionej dziewiątej planecie na której ukrywają się Reptilianie i z której te programy nadajecie.
To o Jowiszu chyba by musiało trwać ze 24h😄
Nareszcie! Ile można czekać? Z tego wszystkiego ostatnie kilka wieczorów musiałem zadowalać się materiałami sprzed półtora roku :D
Panowie, taka rozmowa!! Za chwilkę o Wenus będziemy publikować film u siebie, w języku migowym, w serii Astronomia ze Światem Głuchych, a tu taka skarbnica wiedzy w jednym miejscu! Wenus mamy już nagrany ale jakbyście taką rozmowę o Marsie zrobili.... ;) Dzięki wielkie :)
Tłumaczycie odcinki z astrofazy?
@@JanJan-il7pj Nie. Tworzymy serię o podstawach astronomii w języku migowym. A pisząc materiał na kolejny odcinek, korzystamy z rożnych źródeł, ale materiały z kanału Astrofaza mają znaczący wkład :)
@@SwiatGluchych super pomysł!
ech, nic tak cudownie nie pomaga w zasypianiu jak POP Science, nikt tak pięknie nie nudzi jak wy panowie
Mam tak samo 😅
mam i ja
@@tehnikberlintracks2827
To jest najlepszy kanal na yt dajecie radę na maxa wy polecacie filmy płyty się szuka !!!!
Nareszcie!!! Luuudzie, ileż można na Was czekać!😐🚀👊
Zaraz pół miliona subskrybcji, jestem dumna 🎉
NIe nie nie i nie ...🧐
Ćwierć Leszek pociągnął 😁
No ja ogladam POP Sci dla pana doktora. Urodzony gawędziarz i śmieszek. Jakbym miał z kimś wylądować na bezludnej wyspie to z nim. Robiłby za telewizor ;D
Bardzo fajna sprawa z tą rozkminą nad Wenus. Chętnie posłuchałbym o innych planetach.
Lubię słuchać waszych rozmów 🙂
Das Boot. Jeden z najlepszych filmów jakie oglądałem :)
Dzięki słuchaniu o Venus i tym programie "Journey to the planets" natchnęło mnie by obejrzeć zdjęcia powierzchni Marsa w rozdzielczości 4K.
Podczas oglądania otrzymałem erzac obcowania z nowym światem. Już wiem co mogli czuć wielcy odkrywcy naszej planety, jakbym znów miał te kilka latek.
Dzięki Panowie świetna robota 🙋
Jak ja was uwielbiam dziekujeeeeee
O czym byście nie rozmawiali to fajnie się tego słucha 🙂
Panowie, Obcy decydujące starcie , miejsce akcji planeta LV-426 , Obcy 4 miejsce akcji - Statek kosmiczny Aurgia na którym Ripley została sklonowana a w brzuszku nosiła malutkiego obcego po wydarzeniach tak naprawdę z dwójki gdzie jakimś cudem przez kapsułę hibernacyjną obcy (ten stwór podobny do pająka który jaja znosił w ciałach ludzi) się dobrał do Ellen , po za tym kolejny dobry materiał . Pozdro
Kolejny ciekawy odcinek. Pozdrawiam prowadzącego oraz gościa
Rewelacja !!! Oooo koszulki są!!!!
1:15:50 Jest jeszcze "Nightflight to Venus" zespołu BoneyM 🙂
Dzięki też czytałem te same książki i słuchałem tych samych płyt winylowych.Lema miałem jakieś tylko pół metra na półce 😉
Panowie jaja z Wami, szacun ! pozdrawiam
Madry facet Pan Leszek I lubi taka sama muzyke jak ja ! :) Jestem fanem Star Wars choc ostatni Star Trek mam na plycie I czesto patrze take ... Pozdrawiam z Texas ! Ja urodzilem w 1969 ... Pan Leszek z aparycji to czysty bardziej ogolony Mr David Gilmour ! Yeah :) no tylko zamiast Guitars wybral Astro-Fizyke :D ... ❤❤❤ ... Lubie wasze programs, one mnie interesuja obie te sprawy I Pop I Astro-Fizyke ... Jestescie OK !
Super odcinek. Wenus mnie mocno fascynuje. Jest o wiele ciekawsza od Marsa.
5:57 Przy testowym zanurzeniu uzyskali raptem 160 m głębokości. Później w scenie, gdzie nity pękały, było to już 230 m. Pod sam koniec filmu, kiedy w Cieśninie Gibraltarskiej osiedli na dnie, była to głębokość 280 m.
A nie było tam 400 m. Jeden z marynarzy mówi przy tym, ze robią niesamowite okręty. 280 m to była chyba zakładania głębokość. Tak coś kojarzę.
@@jacekrudzki1986 W filmie maksymalne zanurzenie było na poziomie 280 m. Urządzenie pomiarowe miało podziałkę, gdzie skala kończyła się na 260 m (timeline 2h42m41s).
Dzisiaj oglądałem i jestem na bieżąco 😉
Też szukałem danych. W 1939 rekord ubota to udane wynurzenie z głębokości 210 m a teoretyczne zanurzenie podobno do 300 m ale tylko na papierze
Nie przestawajcie bo to jest super !!!!
Uwielbiam Was .Pozdrawiam
Dziękuję za świetny materiał❤
Dzięki
Nareszcie cos do spania bo juz powtarzałem stare odcinki po raz enty 😅
Uwielbiam te rozkminy mega czekałem na nowy odcinek kilka dni !!!! Super to jest !!!!!
" Myślał że trafił do raju... a to było niedotlenienie "...😂
Ten tekst zrobił mi dzień 😂
Zegarmistrze światła purpurowego... tyle powiem 😎😍🤯
gratki 500k subów Piotruś
Panowie - jak kwasy to raczej niskie pH, a nie wysokie ;)
Woda królewska to mieszanina kwasu azotowego oraz solnego i nie nadgryza szkła - nie radzę jej przechowywać w naczyniach plastikowych, bo ma silne właściwości utleniające i szybko zdegraduje plastik.
No właśnie, tyle błędów a tylu oglądaczy. Mam wrażenie, że nikt nie ogląda tych materiałów po ich nakręceniu. Wystarczy przecież zrobić weryfikację i ewentualnie umieścić korektę tego co opowiadają panowie na ekranie, w postaci napisów. Tak robi wiele kanałów NIE-naukowych, ten też mógłby tak robić
Dokładnie - nazwa "królewska" pochodzi stąd, że trawi złoto
Panowie, to że Ripley wrzuciła piłkę za siebie jak Jordan i trafiła, obejrzyjcie sobie reakcje Perlamana, jego minę. A to dlatego że ona podczas krecenia sceny naprawde machnela pilke za siebie bez patrzenia i ta pilaka wpadla do kosza! Stąd taka reakcja :)
Aktor który grał w "Imię Róży" jak i w "Obcy przebudzenie", to Ron Perlman. W Obcym przebudzenie sklonowali Ripley by wydobyć matkę obcych, która zainfekowała astronautów składając w nich jaja. W 2-ce Ripley poleciała wraz z marines, gdyż urwał się kontakt z kolonizowaną planetą. Przeżyła tylko ona, dziewczynka, Bishop i kapral Dwayn Hicks.
A także grał w swietnym filmie ,, Walka o ogień,,
I Wróg u Bram🫡
A faktycznie też. Dzk
@@daroszu mój znajomy też tam grał i to bez charakteryzacji - taką opinię wyraziła o nim kiedyś dziewucha, którą próbował poderwać :)
Jako dziecko obejrzałem film "Milcząca Gwiazda" (o misji na Wenus właśnie). Polsko-rosyjsko-niemiecka produkcja (chyba). Było to prawie 40 lat temu, film jest z 1960. Film luźno oparty na powieści Lema "Astronauci". Wywarł on na mnie wielkie piętno wtedy. Chyba to właśnie przez ten film przez całe późniejsze życie, a potem już dorosłe, zawsze uwielbiałem filmy sci-fi. Na dzisiejsze czasu film może być odebrany groteskowo, wiem, ale mówię Wam jako pięciolatek byłem tym filmem zafascynowany. Obejrzałem go sobie niedawno, prawie 4 dekady później i powiem Wam, że nadal mi się podobał. Nie jest to dzieło ale przez ten sentyment z dzieciństwa naprawdę dobrze mi się go oglądało. Polecam serdecznie ludziom, którzy lubią oglądać Sci-fi z przysłowiowym przymrużeniem oka, a szczególnie bardzo stare sci-fi.
Super odcinek
Najlepsza była dyskusja o częściach Obcego:)
Byłem w Wenus zanim to było modne.
I w sumie nie było tak źle. Może i nie było tam aż tak ekstra, żeby lecieć z drugiego końca świata ale jak już się jest w Zielonej Górze czy okolicy to warto.
Nienawidzę czekać na nowe odcinki , oglądam inne po kilka razy 😅
Ja jak wychodzi nowy odcinek to słucham go 2x z rzędu :p
"W zdrowym ciele - silny kwas" Tyle wyniosłem z odcinka.
wróciłem do tego programu z przyszłości :)
To wiedziałeś przed meczem o blamażu w Mołdawii
34:34 Kwasy nie mają wysokiego pH! Chodziło tu raczej o kwasy o wysokiej niskości pH! :P
Zgadzam się z przedmówcami,powinniscie zrobic serię planetarną:)
Super odcinek dzięki 🎉😊
Zniszczyliscie seriie Obcy, wszystkie fimy pomieszane jako wielki fan wlasnie prawie dostałem zawału jak was słuchałem.
A ja nabrałam ochoty obejrzeć wszystkich "Obcych" po raz kolejny! 😎
@@monikaiza5282 to nie chodzi o nabranie ohoty tylko o to jak pomieszali filmy. Oczywiscie jesli mieszaja tak inne powiesci .... ahh dobrze ze chociaz tytuły dobrze mówia bo kilka udalo mi sie przeczytac. Zwlaszcza spodobaly mi sie ksiazki Andrzeja Zajdy
Uwielbiam pop science za aspekt pop. Zastanawiam się Piotrze czy nie powinieneś stworzyć nowego kanału podcastowego o tematyce popularnonaukowej. Coś w stylu polskiego Rogana.
1:53:40 Myślę, że wysokość dźwięku nie zmienia się w zależności od ośrodka ani ciśnienia. Jak pływamy w wodzie to się przecież nie zmienia. Jedynie barwa może być nieco zniekształcona, np. więcej lub mniej basów itp.
To dlaczego po nabraniu helu do płuc mówimy dużo wyższym głosem.
00:52 Pan Leszek spalił żart o żabie, a można go było powiedzieć nie używając wiadomych słów😏
Pewien facet miał 50-centymetrowy interes. Stwierdził że z tak dużym nie będzie chciała go żadna dziewczyna, więc musiał się z tym uporać. Poszedł to czarownicy, a ta powiedziała mu że ma iść do lasu, tam na środku lasu będzie kamień i na nim będzie siedziała żaba. Miał zadać jej takie pytanie, na które żabka odpowie "nie" i wtedy interes skróci się o 10 cm. Poszedł więc i pyta żabkę:
- Żabko, dasz mi buzi?
Żabka na to:
- Nie!
Ubyło 10 cm. Facet już wraca, ale stwierdził, że 40 cm to jeszcze za dużo, więc znów pyta:
- Żabko, dasz mi buzi?
- Nie!
Teraz facet wraca z 30 cm. Pomyślał jednak, że 20 cm w zupełności wystarczy. Idzie więc jeszcze raz i pyta:
- Żabko, dasz mi buzi?
A żabka na to:
- Nie, nie i jeszcze raz nie!
Nieeeeeee... trzeci czy czwarty raz pan doktor opowiada o tym samym filmie DAS BOOT i za każdym razem te 600m z czapy. Okręty typ VII miały gwarancję stoczni na 90m, a pękały przy około 200m.
Nawet dzisiaj mało które okręty podwodne są dostosowane do takich głębokości.
Lubie Das Boot w wykonaniu 🎶 Rammstein 🎵
Masz racje. 600 metrow w wodzie morskiej to nacisk ponad 6 ton na metr kwadratowy. Takie wartosci to sa juz dla batyskafow, a nie lodzi podwodnych.
Owineli taśmą izolacyjną cały okręt podwodny. Ewentualnie nazistowskimi trytkami.
@@maksymilianogromski89 były wyjątki, jak radziecki K-278
Znaczki poczty CCCP z misji Wenera były naprawdę dobrze opracowane. Pamiętam całe serie COCMOC.
Oglądamy
Lubię was słuchać na kacu xD
Z tym realizmem Lema nie należy przesadzać, np. w Obłoku Magellana beznadziejnie podał przyspieszanie statku Gea
A propos popowania: od razu skojarzył mi się utwór z 1967 roku pt. "Venus In Furs" grupy The Velvet Underground. Prawdziwy kamień milowy rocka😊
Super 👌 praca dzis
A co wiemy o meteorycie Pultuskim ponoc byl to najwiekszy deszcz meteorytow w histori.
Resztki urzednicy carscy zabrali do Petersburga bardzo ciekawe.
Ten Wolfgang Press na final, to....😍
Pomyślałem i mam POP Science :)
Z tym 600-700 metrów zanurzenia U-Boota to Pan Leszek grubo przesadził. One schodziły na trochę ponad 200 metrów, nowsze na 280. Ponad 300 to już było balansowanie na granicy natychmiastowej śmierci.
Masz rację może to tylko gra ale kiedy grałem niemieckimi ubotami to przy zdrowej jednostce 180m wydawało niepokojące dźwięki 250 to można było już się nie wynurzyć
Dokładnie, nawet najnowsze amerykańskie lodzie podwodne testują tylko do głębokości około 450 m
@@olasek7972 Akuły schodzą na 500 metrów.
@@nikolette9411 Silent Hunter? Ileż ja nocy na tym spędziłem 😄 180 metrów było bezpiecznym zanurzeniem większości u-bootów, w okolicach 220 zwykle kończyły się głębokościomierze. Poniżej to już było modlenie się o przeżycie. Teoretycznie 280 to głębokość graniczna, aczkolwiek zdarzało się, że schodzili nieco niżej (raczej mimowolnie) i wychodzili z tego cało.
@@maciejgawron9015 testują to nie znaczy ze nie mogą schodzić głębiej, amerykańskie i angielskie procedury dla łodzi podwodnych mówią ze głębokość testowa to około 65% głębokości maksymalnej
A może by tak odcinek o hipotezach powstania Wszechświata? Koncepcji i teorii co zapoczątkowało nasz Wszechświat / "co było przed" umownym Wielkim Wybuchem ( istnieje koncepcja między innymi o zderzeniu się dwóch przyciągających się Wszechświatów, teoria o tym iż znajdujemy się we wnętrzu czterowymiarowej czarnej dziury , wszechświat z tzw. fałszywej próżni itd. ) jest sporo i myślę, że to świetny temat do dyskusji i pełnoprawnego odcinka. Wszystkie dotychczasowe słucha się świetnie , brakuje mi jednak tego tematu - działającego na wyobraźnię i dającego pole do popisu jeśli chodzi o dyskusję. Mniej czystych faktów, więcej rozważań co mogło być wcześniej lub jak to się zaczęło. Myślę , że taki odcinek słuchałoby się wyśmienicie.
Pan Leszek zjada Cię wiedzą Piotrze
Kurcze po pracy tylko jeszcze obiad i jest co pooglądać 👍
Piekło na Wenus... A u nas na ziemi 57 stopni 😅 w USA!! Jest różnica może kiedyś wyrównamy stopnie Celsjusza!! Pozdrawiam
Przegadane, proponuję mniej ględzenia a więcej treści i faktów. Brak grafiki ilustrującej.
Jeśli chcesz wrócić z Wenus to chyba najlepszym pomysłem byłoby podczepienie balona do rakiety powrotnej, odpalenie silników na około 40-60 km i najgorsze masz za sobą, ale i tak trzeba sporo delta v. Pozdrawiam
Apropo wysokości rozchodzącego się dźwięku; PONOĆ orkiestry symfoniczne stroją instrumenty o kilka "Hz" w górę lub w dół, i jest to związane z ciśnieniem, wilgotnością i temperaturą.
Ooo zaraz 500 k subow
Właśnie. Czekam na jakieś extrasy z tej okazji
Panowie, jesteście znawcami wszelkiego tematu od fizyki po astronomię i chemię . Jaki waszym zdaniem jest najlepszy materiał który po schłodzeniu utrzymuje najdłużej tą niską temperaturę ( dodam że chodzi podstępny i tani materiał/ robię pewien projekt do szkoły)? Oraz czy znacie jakis względnie cienką ale skuteczna izolacje ??
Przestaliście płacić jakieś daniny dla Gugla? Pytam bo mi się nie wyświetlają Wasze filmy na głównej...
gdzie można obejrzeć z polskimi napisami Journey to the Planets?
Jest na cda z lektorem ale pod tytulem : Podróż do wszystkich planet naszego układu słonecznego
@@andrzejkrol9636 Dzięki
11:00 samo sposób w jaki sądy ZSSR wchodziły w atmosferę Wenus jest wart osobnego odcinka ;) czy choćby szorta ;).
Tak czytam i myślę - co sądy mają do kosmosu? A po chwili mnie tknęło - aaaa, sondy. Sorry, nie mogłem się powtrzymać, ale zdanie musiałem przeczytać parokrotnie. ZSRR mnie zmylił.
@@maksymilianogromski89 sądy mają to do kosmosu że czasami wyroki stamtąd biorą.
@@SlawcioD Tak, w tej kwesti się zgadzam :)
Tylko krew to kwas👌😁
Leci lajk za gobeliniarzy xD
Gwiazdą odcinka zostaje Ron Perlman
"i on grał tego yy-yy-yy"🤣 złoto.
Nie, nie i jeszcze raz nie :P
Wenus to prawdziwa gorąca laska 😊
Oglądamy 🔥
W tle też fajne rzeczy widać
2:40 Sam mam na półce parę zachodnich książek naukowych spiratowanych w CCCP. Pamiątka z czasów studenckich.
Czy jest jakaś książka sci-fi o terra-formowaniu przy użyciu przesuwania orbity planety? Gdyby tak "przesunąć" Wenus bliżej Marsa?
Jezu, Panie Błaszkiewicz okręty podwodne w czasie II wojny mogły zejsc najwyzej na 200 metrów ( a filmie zeszli na 280 metrów i to byłą głebokosć niemalże śmiertelna dla nich) a nie na 700 metrów, nawet teraz dziś to głębokość ogromnie niebezpieczna dla łodzi podwodnych, ma pan doktorat z fizyki... naprawdę to jest bardzo powszechna wiedza to o czym mówię
40:06 ten serial to Defying Gravity. Niestety przerwany po zniszczeniu setu po 13 odcinku.
Z tym oświetleniem Wenus w dzień to trochę nieścisłości się wkradło. Jasność dnia na Wenus jest porównywalna do deszczowego dnia na ziemi + dodatkowo efekt lekkiej mgły. Oświetlenie ma żółto-pomarańczową barwę. Pamiętajmy, że chmury na Wenus są miej więcej na 60 - 70 km od powierzchni, na Ziemi chmury kończą się 10 km od powierzchni.
Najgęstsze chmury na Wenus to wysokość około 50 km
Leszek ma sie wypowiadac swobodnie i nie masz prawa mu przerywac moze zartowac z czego chce i ile chce bo robi to fachowo i nikomu to nie przeszkadza. Siedz cicho i czekaj az Leszek cie dopusci do glosu!
To zalezy od przyjetej formuly progamu Jesli wywiad - pelna zgoda. Jesli luzna rozmowa, to sie mylisz.
Leszek często głupoty gada
W temacie muzycznie jest jeszcze album Folklore grupy Big Big Train z utworem The Transit of Venus Across the Sun
dawać lajki! 😉
hej, chciałbym zwrócić uwagę, że zanurzenie okretu podwodnego na poczatku filmu Das Boot, jest typowa proceura szkoleniowa majaca na celu sprawdzenie jak szybko zaloga oraz okret sa w stanie wykonac manewr, nie byl to zart !!! kapitana....w kwestii zanurzenia niemickich okretow podwodnych to wynosilo ono maksymalnie 250 metrow i to juz byl wynik, a nie kilkaset.... wystarczy sprawdzic na filmie , jest tam dokladnie pokazany glebokosciomierz.... wasze audycje sa fajne, tylko wiecej okladnosci Panowie :)
czerwiec 2012, pamiętam nieprzespaną noc dla tego tranzytu i banie za uśnięcie na fizyce. Lecz było warto
Jeśli stanęlibyśmy na księżycu i zarówno księżyc jak i ziemia zaczęłyby się poruszać w przeciwnych do siebie kierunkach np z 60% prędkości światła, to czy widzielibyśmy coraz to dalszą przeszłość na ziemi?
Nie. Światło które opuściło powierzchnię Ziemii porusza się z prędkością... światła. Jeśli ty poruszał byś się z prędkością 60% C w tym samym kierunku to z oczywistych względów byś go nie dogonił. To tak jakbyś wrzucił kamień do wody raz, obserwował fale rozchodzące się i próbował dogonić te fale kolejnymi z następnego uderzenia. To, że Ziemia porusza się w przeciwnym kierunku nie ma nic do rzeczy.
ale dlaczego jak ziemia się kręci to np. jak śmigłowiec oderwie się od ziemi i stoi w powietrzu to ziemia się pod nim nie zaczyna przemieszczać? czy to chodzi o to że ziemia tworzy tak silną siłę elktromagnetyczną że taki samolot jest zależny i poprostu ta siła oddziałowuje na niego i dlatego po oderwaniu się od planety może stać w miejscu ?
Z tego samego powodu dlaczego autobus ci nie ucieka spod nóg, gdy w nim podskoczysz. Wszystko co jest na powierzchni Ziemi i w atmosferze ma już nadaną tą prędkość z którą planeta się obraca. Dlatego nie przemieszcza się względem niej.
To jest problem myśleniowy bardzo powszechny. Ludzie często nie rozumieją, że układ w którym coś badają jest zestawem naczyń połączonych i nie można badać nic ignorując wpływ wielu sił na wiele obiektów.
Może Q&A na 500k?
Reklama VNL na Astrofazie😍
Pan Leszek spokojnie mógłby czytać jakieś opowiadania zawodowo. Chętnie bym przesłuchał takie audiobooki w wykonaniu Pana Leszka. Złoto.
Panowie Róbcie odcinek o asteroida apophis. W końcu niedługo do nas przyleci. Pozdrawiam:)
Pominęliście załogową stacje w formie balona
Hey, kilometr pod wodą żyją jakieś zyjatka, nie? jak one wytrzymują takie ciśnienie??
S£ucha£em Wasz program i w tym czasie oglada£em Venus w Gemini, niedaleko od Marsa ktory jest w Cancer.
P.s. tesknie za Olsztynskim Obserwatorium (dawna wieza ci$nien) . W zime az palce do telescope 🔭 przymarza£y w PRL -owskie Warminskie mrozy
Kojarzę wszystko. Ale mało wiesz o muzyce
Taki trochę weneryczny temat 😁😁😁
A kiedy sonda Freddie na Merkurego?
A zaaplikują do niej fiolkę z HIV?