W aplikacji Tauronu e-licznik można porównać jak wyglądałby pobór w innych taryfach. Klikamy ikonkę więcej o energi ( wykres) rozszerzamy + według innych stref czasowych i można wybrać dla porównania wszystkie inne taryfy względem posiadanej.
Dane historyczne rekomendacji PSE można znaleźć na ich stronie w sekcji raporty. Można też pobierać dane po API. Problem jest inny - paski się zmieniają! 01 stycznia pierwotnie był praktycznie cały ciemno zielony, potem zostało to zmienione nawet na pomarańczowo, pewnie po nierynkowej redyspozycji. Mogę sobie zaplanować przykładowo ładowanie elektryka na taki dzień a potem klops...
@@GLOBenergiaJak już ktoś tu wspomniał, nadal to porównanie jest w eLiczniku. Na pierwszej stronie klikamy: Więcej o energii (wykres). Następnie wybieramy zakres np. Dzień, miesiąc lub rok i pokazuje nam się odpowiedni wykres a pod wykresem mamy dodatkowe opcje w tym: Porównaj wg innych stref czasowych i tam możemy wybrać G12,G12w itd.
Witam, od lutego 2025 mam już zaplanowane testowanie taryf dynamicznych w Tauronie. Mam to zrobione tak że zrobiłem rozdział sieci, drugi licznik (bo na pierwszym jest net-metering) do tego pvmonitor który ma zaimplementowane już ceny RCE które pobiera przez API z PSE. Taryfa sprzedawcy na ceny dynamiczne z 1mc rozliczeniem plus taryfa dystrybucyjna G13. Będę testował przez luty na podstawie reguł które sztywno zadam aby zasilanie odbiorów prądożernych (PC, auto) przełączało się jak są ceny RCE poniżej 0,40 gr plus jest to w godzinach pozaszczytowych G13 bo to już będzie wychodzić taniej niż mam na pierwszym liczniku też G13 z taryfą sprzedawcy. Potestuje tak luty i zmienię taryfę dystrybucyjną na G14dynamic przy końcu lutego. Wtedy trzeba będzie żeby jeszcze pvmonitor pobierał dane przez API z kompasu PSE i ustawienie warunki zależne od ceny RCE oraz kompasu. Może to nawet doprowadzić do sytuacji że jak ceny RCE będą niskie albo poniżej 0 a do tego w kompasie PSE będzie zalecane użytowanie lub normalnie użytkowanie to nie będzie sensu nawet uruchamiać PC bo wrzuci się to na grzałkę i grzać będzie można cały bufor 1000l do 95C za 12,7535 groszy 1kWh (gdy cena energii
Dane o cenach energii są dostępne przez API więc można je pobierać i analizować we własnym oprogramowaniu w tym np w Home Assistant i sterować magazynem Czu urządzeniami więc pewnie i dane z Kompasu też powinny być dostępne, a na pewno udało by się z aplikacji wygrzebać adres do API.
Nie wiem czy ktoś zauważył, ale kompas zmienia się w czasie rzeczywistym. Może to nie powinno być zaskakujące, ale jak przygotowujemy się na kolejny dzień to możemy się nieźle zaskoczyć :). Oficjalnie mamy informacje odnośnie "kolorów" do 17 dnia wcześniejszego. I tak na przykład wczoraj bardzo zielone były godziny bodajże 12-1 (w nocy), a teraz 12-5. Myślę, że wiele osób (w tym i ja) jest w taryfie G12/G12W/G13 i zastanawia się czy mogą *bezpiecznie* przejść na tę taryfę. Przez "bezpiecznie" rozumiem fakt, że jeśli omijamy szerokim łukiem szczyty to zakładamy, że zawsze będziemy mieli lepsze warunki od klasycznych. Problem w tym, że zyski są niewielkie. Nie licząc VAT-u to różnica jest na poziomie paru groszy, czyli w zasadzie żadna (chociaż jak ktoś naprawdę używa mnóstwo prądu to może zobaczy jakąś różnicę). Drugą możliwością jest korzystanie z wyraźnie tańszych kosztów dystrybucji (0.19 vs 0.05 PLN/kWh) w czasie szczytów kiedy jednak kompas pokazuje, że jest tanio. Problem? Dalej mamy wysokie ceny samej energii. Podsumowując: jak ktoś ma spory magazyn, inteligentnie zarządzany falownik i potrafi zaprogramować (najlepiej korzystając z danych meteo) optymalne okresy ładowania baterii, to - można powiedzieć - zdobył świętego Gralla. Można nawet zapytać po co PV, jak może sobie za 10k kupić falownik, 20k magazyn, nie "szpecić" dachu (czy działki) i kupować energię ze sporym rabatem. Tutaj potrzeba oczywiście porządnego modelu ... ale zrobię to z palca. Załóżmy ceny z Rynku Dnia Następnego dla 3 Stycznia (Fixing II). Naturalnie w lecie będzie dużo taniej, ale na razie weźmy trudniejsze warunki. Biorąc pod uwagę składnik cenotwórczy, wszystkie opłaty dystrybucyjne (zmienna, jakościowa, kogeneracyjna, OZE) oraz VAT, to dostajemy końcową cenę 567 PLN/MWh. Dla porównania w pozaszczytowej G13, gdzie nie dostosowujemy się dynamicznie, mamy około 729 PLN/MWh. W G11, natomiast, 980 PLN/MWh. Czyli zyskujemy, analogicznie, G13: +162 PLN/MWh, G11: +413 PLN/MWh. Czyli gdyby ktoś miał goły dom, zużywał około 8 MWh (czyli pewnie pompa + bytowe) i poszedł w samo magazynowanie energii, potrzebowałby około 10 lat na zwrot. Jak już wspomniałem, to są dość pesymistyczne wyniki. Myślę, że gdyby przyjąć bardziej sprzyjające warunki można by wycisnąć jakieś +600 PLN/MWh, czyli bliżej 6 lat.
Mam kominek mało tego mam miernik wilgotności ale palę okazyjnie. W zeszłym sezonie 3 razy w tym zero, traktuje jako zabezpieczenie gdyby nie było prądu do PC( drewno 4 lata leży)
jak będzie cena końcowa prądu z wszystkimi dodatkami, nawet jak cena prądu wyniesie 1 grosz . Czy w 1 zł z dodatkowymi opłatami się zmieści??? Na to trzeba zwrócić uwagę i czy te opłaty dodatkowe będą stałe?
Witam. W temacie jakości pelletu. Od 7 lat eksploatuje piec na pellet. Przeszedłem drogę od lokalnego dostawcy do certyfikowanego wyrobu. Jednak ja mam dobre doświadczenia z pelletem w workach bez metki. Kupowałem go kilka lat i miałem mało popiołu a i kaloryczność była moim zadaniem dobra, jednak pojawiały się co jakiś czas spieki. W momencie kiedy różnica w cenie pelletu ,,lokalnego'' zmniejszyła się do 10% od 3 sezonów kupuje tylko i wyłącznie pellet z certyfikatem, żeby nie reklamować jest to produkt z rejonu Bieszczad. Jest moim zdaniem bardziej kaloryczny od marek postrzeganych jako najlepsze na rynku, raz w roku opróżniam popielnik i od 3 sezonów nie miałem nawet jednego spieku
Jak kraje rozliczają się z zakupu i sprzedaży energii pomiędzy sobą? Jak kupijemy od Niemiec i Szwecji a sprzedajemy Ukrainie, Czechom i Słowacji to dokładamy do interesu?
Mam nawet swój las i dostęp do drewna "do oporu" i z kominka korzystałem może z 20 razy przez 8 lat jak mieszkam ,a ostatnie 2 lata wcale. :) Mój kominek był robiony przede wszystkim z myślą o dluzszym braku zasilania ( mieszkam na odludziu i PGE zainteresuje się moją awarią chyba w ostatniej kolejności) I nie chciał bym żeby ktoś mi kazał go likwidować tak na wszelki wypadek żeby mi nie strzeliło do głowy przypadkiem z niego skorzystać. Przyjdzie co do czego i marznie mi cała rodzina bo ktoś wpada ze skrajność w skrajność.
Przy obecnym rozwoju technologii to piec powinien być tak skonstruowany, żeby spalał każde paliwo i nie emitował zanieczyszczeń do atmosfery. Np. piece Pana Mariana Strzelczyka. Polak potrafi.🇵🇱
Nie da się ukryć zapachu peletu.Jak jest zapach lasu to pewnie czyste drewno.Pelet o zapachu świeżych mebli to duży dodatek odpadów meblowych.Zapach peletu w magazynku jednoznacznie określą skład peletu.
@@BogdanSzymański-Globenergia Mam kolege który ma kocioł na pellet, kupuję pellet tani i drogi, jak napali tanim to smród własnie jak by palił płytą, a drogi zapach drewna. Miałem 15lat temu kopciucha i wiem jaki smród jest z płyty.
Mam kominek w domu o pow. powyżej 150m2, zbudowany 20 lat temu, w kominku rozpalam 2-3 razy do roku dla podgrzania atmosfery😊. Drewno leżakuje pod domem około 7 lat i nie wiem kiedy się skończy 👍W pierwszych latach po zbudowaniu uruchamiany był znacznie częściej ale to dawne czasy i systemy grzewcze w między czasie też były różne od oleju opałowego przez węgiel , pelet do gazu ziemnego (złoty środek). Więc jak to Szanowni Panowie zauważyliście jest to metoda raczej okazjonalna ja powiedział bym dekoracyjną, a faktycznie incydentalnie awaryjna.
Grzegorz wspominał że jeśli ma ktoś dostęp do drewna kawałkowego suchego i nie mieszka w gęsto zabudowanym terenie to użytkowanie kominka może mieć sens
@@GLOBenergia Ja raczej nie o kominkach, bo to pierwszy etap. Drugi to drewno w kotłach. Kotły zgazowujące drewno z buforem nic nie kopcą. Ba, nawet śmieciuch z buforem nie kopci... jak ktoś umie rozpalać... Węgiel też się da zgazować grube kawałki zmieszane z drewnem, a ma być zakazany... Po porostu to skok na kasę... I nie mówię, że pompa ciepła to złe urządzenie w odpowiednich warunkach.
Myślę, że kotły 5 kategorii już by mogli zostawić. Ew nawet starsze i postraszyć dronami z czujnikiem, i pilnować, by nie było kopcenia. Ludzie nie umieją rozpalać i kopcą wtedy niemiłosiernie... Te zakazy tak naprawdę generują ogromne koszty, bo te pieniądze mogły by iść na inne rzeczy, a ludzie czasem skuszeni dotacja, wymieniają dobre kotły.
@@modelarski Jak modulujesz do niskich obrotów nawet najnowszy kocioł, to będzie kopcił... To musi być temperatura, żeby się dopalało ile może wewnątrz kotła. Dlatego bufor. Nie tak sobie w instrukcji jest napisane, że np u mnie sprawność 83% kocioł osiąga powyżej 65 stopni. Weź to puść przy +8 na grzejniki...
Super wyjaśnione. Jest tanio i będzie taniej bo więcej ludzi wam uwierzy w taryfy dynamiczne , inwertery ,magazyny , kalkulatory . Jestem za tym wszystkim o czym mówicie. Od kogo waszą fundacją dostaje ,,kapuche “ za poprawianie rzeczywistości ? Tak tanio jeszcze nie było.
Alert smogowe to ściema przestaćie świrować .Kilka dni temu dostałem alert żeby najlepiej z domu nie wchodzić ,a na dworze było czyściutko .Czy kojaży wam się to z czymś? Nadmienię że mam pompę a córki w własnych domach gaz ,nie piszę tego aby bronić broń cie -węgla .Ale to straszenie jest poj......bane !!!
to nie jest ściema, alerty powstają na zasadzie pomiaru bieżącego zanieczyszczenia i prognozowanej zmianie. Wystarczy wejść na stronę jak np airly i zobaczyć samemu na bieżąco jak to się zmienia
Przez większość czasu na tym kompasie jest zielono bądź kilka godzin pomarańczy.Obczajam czesto.Podejrzewam,że jak dużo ludzi zmieni taryfę to na 100% zmienia ceny że się nie będzie opłacać.Zawsze tak jest...Tu się nie może zbyt długo coś opłacać dla Kowalskiego.
@GLOBenergia ciemnozielono jest bardzo często.szeczgólnie w dni ŵolne od pracy.Rzadko czerwono.Życ nie umierać.Ja byłbym pesymistą bo raczej jest zielono
W 2025 roku będzie chyba 113 dni wolnych od pracy wliczając w to wolne weekendy. A wtedy z prądem nie ma co robić i mogą być niskie ceny. Jakby dobrze to sobie skalkulować z taryfą dynamiczną i z jakimś magazynem energii to mogą wyjść ciekawe wnioski.
Jezeli taryfy dynamiczne będą powiązane z taryfowym kosztem przesyłu, to ryzyko jest moim zdaniem zbyt duże. Cały czas podkreślam, ze problem cen energii jest dla posiadaczy PV problemem bardziej zimowym. Lato, to praktycznie "off grid". Latem ladowanie magazynu inaczej niż energią słoneczną mija się z celem właśnie przez taryfy na przesył energii. W net billingu ładując magazyn z sieci muszę zapłacić za przesył z własnych środków, bo nie mogę oplacić tego depozytem. O ile dobrze zrozumiałem, to taryfy dynamiczne dotyczą zakupu energii, a jej odsprzedaż odbywa się na innym rynku i po innych cenach, więc mamy kolejny problem, jak wyłapać najkorzystniejszą różnicę cen i to nie tylko dla samej energii, ale uwzględniając rownież koszty przesyłu.
Kominka używam okazjonalnie 1-3razy w roku. Mam pompę ciepła i z 30m3 drzewa sezonowanego minimum 3 lata. Zwyczajnie nie chce mi się w nim palić.zalize biokominek aby czasem zrobić klimat.
42:42 mam teren podwarszawski , używam w w sumie ok 60-90 dni , główne ogrzewanie gaz na te chwilę, mam nowoczesna "koze" na drewno i dla podgrzania tylko 1 salonu zużywam 10szt szczap drewna na 24h
@plotkawieslaw to tak działa..., zrobi się iluzję opłacalności..., ludzie nakupią magazynów energii i zaczną dociążać sieć kiedy jest za dużo energii więc sprzedawcy zaczną podnosić ceny tej " darmowej" energii tak aby im się opłacało ...
Moim zdaniem ta bardzo tania energia będzie tylko w pikach od wiosny do końca lata, tak od godziny 9 do 15. Nic tu złego z cenami się nie zadzieje. Połowa ludzi mieszkająca w blokach na pewno nie założy magazynu energii. Ci co siedzą w netmeteringu też wątpią by o tym myśleli. Magazynów energii jeszcze długie lata będzie zbyt mało żeby wyssać tą południową nadwyżkę z pv.
Hmm. Taryfa G14dynamic rzeczywiście wygląda dość korzystnie. Pytanie tylko ile będzie tych godzin z zalecanym użytkowaniem. Chciałbym tu przypomnieć, że Tauron ma cały czas taryfę G13 a tam za dystrybucję poza godzinami szczytu płaci się tylko 0,0349 zł za kWh. Jeżeli więc w większości dni będzie choć kilka godzin z zalecanym użytkowaniem z ceną 0,0118 to być może będzie to lepsza taryfa od G13. Puki co jednak ja sam pozostanę chyba przy G13. Już drugi rok korzystam z tej taryfy i mając magazyn energii praktycznie nie kupuję energii kiedy dystrybucja jest droższa od tych 0,0349! Co mnie bardzo cieszy.
Od 14 czerwca 2024 do 31 grudnia 2024 ilość godzin w każdym miesiącu dla pozycji zalecane użytkowanie oraz normalnie użytkowanie to około 85% (powtarza się bardzo podobnie co miesiąc).
@@lukluk373 A można gdzieś pobrać te dane historyczne? Jak średnio miesięcznie rozkładały się ilości godzin w poszczególnych grupach? A może jest już udostępnione API do pobierania zarówno danych historycznych jak i bieżących. Ktoś to może wie?
@@marekfioka5660 W raportach PSE masz zakładkę godziny szczytu. Czerwiec to 32% zalecane użytkowanie a 55% normalne użytkownie. Lipiec to 22% zalecane użytkowanie a 65% normalne użytkownie. Sierpień - wrzesień to 20% zalecane użytkowanie a 66% normalne użytkownie. Październik to 12% zalecane użytkowanie a 73% normalne użytkownie. Listopad-grudzień to 15% zalecane użytkowanie a 71% normalne użytkownie.
Cały mój dom czerpie energię z instalacji fotowoltaicznych który mam prawie 20 kWh i to całkowicie zaspokaja moje potrzeby ale oprócz tego mam dwa kominki a dokładnie dwie kozy i o dziwo czasem używa mnie w roku najwyżej raz może dwa i to jeszcze do tego latem gdy spada mocno temperatura w domu z jakiś ochłodzeń i nie ma sensu rozgrzewać całego domu instalacją podłogową tylko odpalę a właściwie przepalę kominkiem czyli kozą i to wystarcza. Oczywiście kozy postawiłem tylko po to aby mieć rezerwę jakąś dywersyfikację w razie awarii dłuższej czy innych klęsk żywiołowych
Panie Bogdanie dystrybucyjnej G14dynamic nie można powiązać z cenami dynamicznymi w sprzedaży. Regulamin cennika tego nie przewiduje, a tauron nie przewiduje zmiany na dzień dzisiejszy regulaminu. I to jest kuriozalne. Może interwencja Waszej redakcji by coś pomogła? Drugi problem jest taki że matryca energetycznego kompasu zmienia się nie tylko w czasie rzeczywistym ale również kolory zmieniaja się wstecznie (po fakcie!) Jak zatem planować zużycie? Czy w tej sprawie również można liczyć na odpytanie PSE przez redakcję o te niedogodności? Idzie w dobrym kierunku, ale taryfa dynamiczna powinna być ściśle regulowana przez ustawę i URE, wg mnie jako jedyna taryfa regulowana przez Państwo.
Bardzo bym chciał móc łatwo zmieniać swój falownik jeśli chodzi o godziny ładowania/rozładowania magazynu. Co najmniej z poziomu apki, a najlepiej - dynamicznie.
@@BartoszBielecki U mnie na Deye mogę zmieniać praktycznie wszystkie parametry pracy z aplikacji/przeglądarki. Mam też sterowanie w HomeAssistant z automatu więc mogę się bawić w automatyzację pod ceny dynamiczne
W Niemczech tak stacje ustawione by było zielono, w Polsce ma być na czerwone, pellet tylko od Niemca razem z piecem... i czego pan/pani nie rozumiesz. Zielińska z Henning Kloska wyjaśni :D:D:D:D. Pellet z domieszką płyt meblowych to norma, tylko drewno co najmniej suszone 2 lata kto mądry hajcuje z komina ledwo co wylatuje i gra i buczy ciepło w domku ciepła woda i nawet obiadek można upichcić...
W kwestii taryf to Panowie wszystko super tylko kto stworzy dla użytkowników taki system wizualizacji tych kosztów aby oni w końcu wiedzieli skąd co się bierze i jaka cena była w danej minucie i czy faktycznie zostało to dobrze wycenione?
@GLOBenergia zgadza się. Z tym, że w Polsce czujniki koncentruje się w centrach miast i skupisk ludzkich, a np w Niemczech bardzo często czujniki umieszczone są poza terenami zurbanizowanymi. Poza tym ilość czujników zainstalowanych u nas jest nieproporcjonalnie wieksza niż na zachód od nas. To też zaburza obiektywny obraz faktyczny. Nie bronię ślepo stanu naszego powietrza bo nie jest dobrze wieczorami ale trzeba być obiektywnym. Z resztą wcale nie odstajemy od Włoszech i Bałkanów. 😉 Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, w nocy i o północy. 52:04 🎉 56:04 💪🔥👍 12:43 mnie by interesowała taka taryfa, teraz jestem na g13 i ją testuję Ciekawe jakie byłoby g14 wiadomo trzeba byłoby zainwestować w magazyn energii i jakąś fotowoltaikę aby mogła się autokonsumpcja poprawić, w tej chwili używam mniej więcej 2,5MWh rocznie
@jacek2929 a ja bym powiedział wprost przeciwnie, przy tak małym zużyciu się szybko zwróci gdyż moje codzienne zużycie to 5-9 kWh więc instalacja pv nie musi być duża a i magazyn energii może by wystarczył 5kwh, można tą sytuację porównać do niedużego kredytu który dużo łatwiej spłacić niż kredyt hipoteczny który jest na lata.
@@abiogaz 80% magazynu to pojemność efektywna, do tego sam falownik trójfazowy to 60 do 200W ciągiem, wiadomo zamienia to w ciepło które zostaje w budynku, ale trzeba liczyć. Ja swój magazyn 14,5KWh ładuję 2x dziennie obecnie. 92% energii w grudniu w taryfie taniej.
Mam kominek i dogrzewam nim dom w miarę regularnie ale zazwyczaj odpalam go wieczorem na kilka godzin,drzewo pozyskuję z lasu z tak zwanego czyszczenia lasu po wycince gałęziówka ktora jest 3x tańsza od drzewa jawałkowego. Drzewo sezonuje 2-5 lat na zimę zużywam około 3-4 m3. Dom 115 m 2 kanadyjka po za kominkiem mam ogrzewanie gazowe i klimatyzacja grzanie dostosowuje do warunków pogodowych jak jest słońce a mam fv to odpalam klimę a jak nie ma słońca to gaz podtrzymuje temperaturę 👍
Panowie, czy Wy naprawdę uważacie, że dostawcy energii, czy ministerstwo są w stanie podjąć rękawicę. Sami mówicie tylko o Tauronie, który w wielu obszarach dzIałalności jest przed innymi dostawcami ale dalej robi wszystko jak musi a nie z dobrego serca.
Jakoś tych taryf dynamicznych nie widzę. To może się udać tylko wtedy, gdy ceny będą publikowane centralnie (np. przez PSE), będą bezpłatnie dostępne on-line dla wszystkich producentów oprogramowania inwerterów i magazynów oraz będą bezwzględnie obowiązujące dla dystrybutorów energii (Tauron, PGE, ...) bez żadnych dodatkowych opłat handlowych i innych takich cudów. Inwestycje w sprzęt nie są małe i muszą uwzględniać okresy gwarancyjne urządzeń oraz czasy zwrotu inwestycji, ale to wymaga gwarancji ze strony państwa, że za rok, czy dwa jakiś geniusz tego wszystkiego nie wywróci i nie wyleje dziecka z kąpielą. Generalnie ludzie nie ufają tym wszystkim "dystrybutorom energii" (sami sobie na to zasłużyli) i bez jasnych zasad rozliczeń dynamicznych, gwarantowanych przez państwo na 10-15 lat nic z tego nie będzie.
Przecież to jest abstrakcja to my mamy być dla sieci a nie sieć dla nas. Dajcie spokój będę tylko paski oglądał i zastanawiał się kiedy iść się kompach albo robić kawę
Jeśli chodzi o ceny dynamiczne, jak znam system u nas nigdy nie będzie to jakoś opłacalne, bo oni zawsze coś wymyślą żeby się im opłacało. Dla mnie zabawa w jakieś ceny dynamiczne żeby zyskać pare groszy uważam z punktu ekonomicznego i mojego czasu za bez sensowne, tym bardziej że mam tak przewymiarowaną fotowoltaikę z magazynem energii, że rocznie dokupuję około 10% mojego zapotrzebowania i to jeszcze z własnego depozytu, taki sobie system wypracowałem, a koszt całoroczny opłat za energię to około 600zł, minus to co mi operator płaci za niewykorzystany depozyt, wyliczyłem że powinno tego być około 300zł za okrągły rok. Dodam że wszystko w domu mam na prąd, oprócz ogrzewania, a zużywam około 6000 kWh rocznie.
G11 to 50gr/kWh, a nie 25gr. G12 strefa nocna to 47gr/kWh, a nie 6gr. Ceny netto TYLKO za energię czynną. Jaka jest gwarancja, że certyfikowany pellet trzyma deklarowaną jakość? Są wyrywkowe, niezapowiedziane kontrole? Czy tylko opłata za papier i można robić co się chce? Kolejny podatek, a ludzie przyklaskują. Są kotły kondensacyjne na pellet. Wystarczy się rozejrzeć.
@@Pingwineczek W G12 sama Opłata sieciowa zmienna pozaszczytowa to 0,0878zł netto, czyli prawie 9gr. Dalej mi się nie chce liczyć, bo już sama ta opłata obala tezę o 6gr...
@@hologramm00 Ciekawe, kiedy wpadniesz na to, że zostało to już obalone... Tylko jedną z wielu opłatą. Ja wiem, że się czytać nie chce, ale to raptem 1 zdanie. Jak widać, za dużo się wymaga od obecnego społeczeństwa.
*9:50** są takie urządzenia które mogłyby pobierać cenę energii i na tej podstawie decydować o rozpoczęciu choćby ładowania magazynu energii czy grzaniu bufora wody w nocy. Wątpię żeby zakłady energetyczne umożliwiły udostępnianie tego typu cennika energii w czasie rzeczywistym.* *24:54** to obłuda i kłamstwo. Uszi niedawno rozkminiał te alerty smogowe. O ile u nas czujników jest mnóstwo i w centrach miast, to już w takich czystych Niemczech czujniki montowane są... poza miastami w lesie, dzięki temu brylują jako urodzeni ekolodzy a z nas się robi zwyrodniałych trucicieli.*
Jak czytam że Niemcy zaraz włącza się mi szurometr. I o ile masz rację że portal u nas przywoływany AIRLY jest z d... bo ma 90 czujników jakości powietrza w Polsce to akurat w Niemczech inne czujniki pokazują że powietrze jest spoko i nie jest prawdą że czujniki mają po lasach. Zresztą Niemcy to kraj gdzie przy podobnej powierzchni co u nas mieszka 3x więcej ludzi. Polecam sprawdzić jaka jest jakość powietrza we Włoszech na takich stronach jak Windy com lub aqicn org
Z tą pralką w taryfach dynamicznych to bym nie demonizował. Jeden krótki cykl prania w 30-40 stopniach to jest jakieś 0,2 kwh, w starszych pralkach może wyjdzie z 0,5 kwh. Tam grzalka podgrzewa tylko kilka minut. Nawet przy drogiej cenie za Kwh to nie wyjdzie rachunek grozy z tych kilkunastu prań w miesiącu. Mój pomysł na taryfę dynamiczną bez magazynu energii to kuchnia indukcyjna na dwa "palniki" plus kuchnia gazowa na dwa palniki. I w zależności od ceny, gotujemy na gazie lub prądzie. Oświetlenie led, telewizory, komputery pomijam, bo nie ma tam ogromnych poborów.
Nie wiem czemu, ale piszę komentarz drugi raz :( Kompas zmienia swoje dane nawet po godzinie, której dotyczy - wg mnie tutaj cena nie powinna się zmieniać na kilka godzin do przodu, aby sterowanie można było zaplanować. Wg mnie jedynie jak obecnie można opracować dane to skorzystać z API PSE - btw od połowy czerwca nie było jeszcze "wymagane oszczędzanie". Wykonałem analizę porównania G13 vs G14 w Tauron uwzględniając obecne ceny brutto dystrybucji (2025), ale moje zużycia za ostatnie pół roku. lipiec G13 5.2zł vs G14 9,35zł, sierpień G13 5,75zł vs G14 10,71zł, wrzesień G13 6,85zł vs G14 13,18zł, październik G13 28,72zł vs G14 36,46zł, listopad G13 87,75zł vs G14 82,86zł oraz grudzień G13 106,21zł vs G14 99,05zł - jak widać, różnice nie są drastyczne, ale obecnie ogrzewanie jest dostosowane pod G13, w najdroższej taryfie korzystam z kotła kondensacyjnego. Pozdrawiam
Niestety obserwuję zalecenia PSE w aplikacji (tak można ustawić powiadomienia) i te ich prognozy się zmieniają - przynajmniej tak było przez ostatnie 2 dni jak wiało solidnie. Jest też dostęp do danych historycznych - trzeba by tylko sobie napisać program który zestawi nasze zużycie godzinowe z tym co pokazywało PSE.
Sporo osób pali w kominku by zmniejszyć zużycie gazu. Co prawda często to ciepło lokalne. Sporo osób montuje klimatyzację i dogrzewa ją w okresie przejściowym.
Kto będzie dostarczał cennik taryfowy, dystrybutor? :) Czy te "dynamiczne ceny" będą różne ale z góry ustalone, czy to realne ceny giełdowe? :) Coś czuję, że to kolejne nabijanie klienta w butelkę!
Taryfy dynamiczne powinny obowiązywać też na ładowarkach szybkich dla samochodów el. jako mocno obciążających sieć elektryczną, oczywiście dobrze byłoby równocześnie klient był informowany o prognozie ceny i wiedziałby ze np jeśli poczeka 10 godzin na MOPie naładuje auto znacznie taniej.
Tak to działa na 'zgniłym lewackim zachodzie' np. na superchargerach Tesli. Sprawdzasz cenę i ładujesz za grosze. Pokazuje to ładnie Eko-driver na swoim kanale.
To jak takie cudowne ten kompas czasu to niech udostępnią wszystkim użytkownikom w g taryfie i wtedy zobaczymy czy to jest takie wspaniałe i wtedy może dam się namówić wtedy może niejeden z nas zwolnić się z pracy przybiegniemy do domów włączyć telewizora zmywarkę pralkę wszystko Bo prąd jest tani.😂. Tak poważnie to kolejny Bayer dla bogatych lub niepracujących.
@@GLOBenergia Nie. Nie zależy. W taryfie G12 cena w szczycie i poza nim jest dokładnie taka sama jak w taryfie G11 z powodu zamrożenia. Czyli można tylko mniej z powodu niższej stawki przesyłowej poza godzinami szczytowymi.
@@Krait17 Ale co nie? Stawka za G12 (strefa tania) to ok 70gr a G11 +/- 99gr 70gr + 14gr straty daje 15 gr zysku z magazynu ładowanego w g12/g12w a najlepiej g13
@GLOBenergia nie zgodzę się. Można ustawić taryfy dynamiczne bez wiedzy technicznej kilkoma kliknięciami. Natomiast oczywiście wiele ma możliwości i to powinien ustawiać wykwalifikowany instalator, a tak na prawdę każdy falownik powinien być instalowany przez wykwalifikowany personel.
Fajnie ze Krakow ma czyste powietrze. Przy okazji spore grono ludzi ma tez czyste portfele. O ile kiwrunek jest sluszny to tempo i sposob przymuszania ludzi juz śmierdzi komuna..
Dla mnie to bardziej charakter demokratyczny po prostu zdecydowana większość osób mieszkających w Krakowie w blokach miałam dość dramatycznej jakości powietrza spowodowanej przez zdecydowaną mniejszość mieszkańców domów jednorodzinnych ze starymi piecami. Wolność jednostki nie może być bezgraniczna szczególnie jeżeli wpływa na wolność reszty społeczeństwa.
@@BogdanSzymański-Globenergia Ja to samo slyszalem w pandemi odnosnie szczepien..Nie do konca sie zgadzam a w przypadku ,,szczepien" w ogole sie nie zgadzam" Sadzac po roczniku z ktorego jestescie ,to mysle ze pamietacie koncowke komuny. Pewnie tez slyszeliscie ze nie liczy sie wolnosc jednostki tylko ogolu. Wlasnie dlatego nikt nie musial sie przejmowac pojedyncza jednostka,bo kazde zlo mozna bylo uzasadnic dobrem ogolu. Nie wazne ze ogol sie skladal z jednostek.. Natomiast Krakow i jego ,,radni" slyna z roznego rodzaju lewackich zapedow ,i tu nie do konca mieszkancy sa z tego tacy ,,dumni"
@@RK-bm9kq nie jest to za dobre porównanie. Jak mieszkasz w bloku i dom na przeciwko twojego balkonu pokrywa dymem wszytko do 4 piętra to jego wolność palenia czym chce ogranicza twoją wolność nie tylko do wyjścia na zewnątrz ale nawet na balkon. Walka ze smogiem w Krakowie miała oddolny charakter bo większość nie chciała być w zimie więźniami we własnym mieszkaniu. Negatywny wpływ na zdrowie grubo ponad 100 dni roczne że smogiem a tyle bywało w Krakowie to fakt i niema tu zabarwienia ideologicznego. Nie wrzucalbym do jednego worka szczepień, smogu i ścieżek rowerowych bo fakt że radni Krakówa miewają głupie pomysły nie oznacza że wszystkie inicjatywy i rozwiązania nie mają sensu.
@@BogdanSzymański-Globenergia tak jak mowie kierunek jest sluszny ,ale nie pozostawienie mozliwosci spalania drewna ,,zreszta dyskusyjne prawnie" i pelletu to spore przegiecie w druga strone. Na prawde terazniejsze sprzety do spalania drewnianych ,,legalnych" frakcji sa o niebo czystsze niz te wspomniane kopciuchy. Mam nadzieje ze z Krakowa nie wezma przykladu np radni u mnie w gminie , bo wtedy pozostanie mi tylko prad. Nawet gazu tu nie ma a dom poniemiecki nie kwalifikuje sie to PC. Czy tam nie ma w tym ,,ideologi " to tez do konca pewne wcale nie jest, ale to sie okaze czy Krakow nie pojdzie w kierunku 15 min miast na wzor tych Angielskich..Jak to mowia ,,po czynach ich poznacie "
@@emceh Oczywiście. Ale na nowych zasadach żeby autokomsupcja była wysoka przy zapotrzebowaniu jak u mnie 3600kwh/rok pompa, 1300kwh/rok bytowy instalacja nie może być 5kwp.
to jest paranoja ze opłaca się dziurawić dach robić wygibasy zamiast postawić panele 10km dalej na polu. Jeśli były by dobrze wycenione taryfy dynamiczne czyli tanio jak świeci i koszt przesył faktyczny czyli te 10km a nie jakieś kosmiczne stawki to nikt by nie montowa na dachu tylko korzystał. Myślę że było by taniej i bezpieczniej. A tak ludzie montują pv i akurat gdy jest nadprodukcja to nie korzystają bo mają swój.
w Pstryk od początku są informacje o cenach w aplikacji, g14dynamic jako dystrybucyjną też wkrótce będziemy wspierać (dla klientów gdzie dystrybutorem jest Tauron)
Panie Bogdanie!? Jakim cudem osiągnął Pan taka auto konsumpcję? Czy coś pan manipuluje danymi? Wiemy ,że projekt wiatrak byl niewypałem i że ma pan duża pv pewnie 20kWp (może więcej EW) oraz duży magazyn energii. ALE skąd pan bierze prąd w miesiącach XI-III żeby ten magazyn naładować? Ładowanie magazynu z tańszej taryfy nocnej (co wiemy, że Pan tak robi i rozładowywanie wieczorem) to nie jest według mnie sensu stricte autokonsumpcja. Proszę o więcej szczegółów. (( Na wymianę podam mój 2024. 10950kWh z 10kWp S autokonsumpcja 4000kWh bez magazynu prądu. Z sieci pobrano 5000kWh ale 80% w tańszej strefie g12W.)) pozdrawiam
W połowie filmu postanowiłem dodać kolejny komentarz dotyczący norm dla peletu w porównaniu do normy paliwa czy np. normy dla energii elektrycznej. Panowie norma w polskich warunkach jest czasami wskazaniem... dla naiwnych. Obydwaj macie PC a jaką macie jakość energii elektrycznej, czy ktoś z Was badał faktyczną jakość tej energii. W mojej ocenie jest marna szczególnie w okresie zimowym. Tak samo jest i będzie w wypadku peletu. . Litości w naszej ojczyźnie konieczna jest kontrola, która wymusi utrzciwość producentów, dostawców, użytkowników. Nikt kto może zaoszczędzić nie będzie sięstarał spełniać normy. Stawiani za wzór Niemcy nie robią niczego z altruistycznego podejścia do tematu tylko z obawy o konsekwencje u to powinno być pierwowzorem do wszelkich regulacji Dla części społeczeństwa słynna wypowiedź prezesa jest normą.
Dlaczego Państwo ma inwestować w magazyny energii a nie właściciele farm wiatrowych i PV? To oni powinni być odpowiedzialni i zobowiązani do stabilnego oddawania energii do sieci a nie bez żadnej kontroli.
Tu nie chodzi o ekologię,tylko o to że nasi rządzący i UE znaleźli sobie sposób na zarabianie pieniędzy.I dorabianie ekologii do tego nie ma sensu.A przypuszczam że jak będę chciał wjechać do tzw.zielonego Krakowa autem które nie spełnia normy spalin ,a zapłacę za wjazd to już spaliny nie będą śmierdzieć.Wszystko rozdmuchują media tak jak naszą słynną grypę.
PANOWIE plissssssssssssssssss róbcie programy po 20-25 min to wam podniesie oglądalność da możliwość częściej publikować i lepiej się to słucha niż tasiemce po 1h
U nie w kamienicy często nie ma prądu bo właściciel nie wymienia na nowe przewodów elektrycznych te co są są stare co liczy się z dużymi opłatami a cała kamienica jest na prądzie o w niektórych mieszkaniach są piece ale komi niarza żydowski właściciel nie wzywa często z tych mieszkań wychodzi dym aż w końcu dojdzie do tragedii. Co do właściciela to mówi ze nic mu nie zrobimy bo ma układy
Podoba mi sie ten program. Ale ja mieszkam w starej kamienicy której właściciel jest skąpcem żale ży mu na braniu czynszu ale ocieplać kamienicy to nie chce o tym słyszeć klatki wcale nie maluje jest brudna mycie tej klatki to sami ja sprzątaniu taka to żydowska szuja. Pozdrawiam Was
W aplikacji Tauronu e-licznik można porównać jak wyglądałby pobór w innych taryfach. Klikamy ikonkę więcej o energi ( wykres) rozszerzamy + według innych stref czasowych i można wybrać dla porównania wszystkie inne taryfy względem posiadanej.
W kominku palę okazjonalnie najczęściej w święta ogień i strzelające drewno tworzy niepowtarzalny klimat.
zdecydowanie nie do podrobienia np. biokominkiem
Dzwonię Właśnie na infolinię TAURON Sprzedaż i dowiaduję się że nic o takiej taryfie G14 jeszcze nie wiedzą😅
Dane historyczne rekomendacji PSE można znaleźć na ich stronie w sekcji raporty. Można też pobierać dane po API. Problem jest inny - paski się zmieniają! 01 stycznia pierwotnie był praktycznie cały ciemno zielony, potem zostało to zmienione nawet na pomarańczowo, pewnie po nierynkowej redyspozycji. Mogę sobie zaplanować przykładowo ładowanie elektryka na taki dzień a potem klops...
To fakt też miałem wrażenie że paski zmieniały kolory w ciągu dnia.
@@BogdanSzymański-Globenergia nawet w ciągu waszego programu żółty kafelek wyskoczył o jedną godzinę dalej.
@@BogdanSzymański-Globenergiatak. Kolory się zmieniają z godziny na godzinę więc ręczne sterowanie nie ma sensu. Tylko automatyzacja.
tak zmieniają się - dlatego nie wiem na kiego po 17 ogłaszają prognozę na dzień następny
to API to publicznie dostępne? czy trzeba podpisać jakąś umowę?
@13:45. W starszej wersji e-licznika istniała możliwość porównania profilu zużycia między taryfami. Teraz niestety opcja zniknęła:/
ponieważ przez różnice w vacie i innych zmiennych na przestrzeni roku, przestało się to liczyć poprawnie
@GLOBenergia to może po państwa presingu medialnym Tauron to poprawi ;)
W aplikacji tauronu nadal jest możliwość porównania taryf
W PGE nie ma nic wiec nie ma problemu 😂😂
@@GLOBenergiaJak już ktoś tu wspomniał, nadal to porównanie jest w eLiczniku. Na pierwszej stronie klikamy: Więcej o energii (wykres). Następnie wybieramy zakres np. Dzień, miesiąc lub rok i pokazuje nam się odpowiedni wykres a pod wykresem mamy dodatkowe opcje w tym: Porównaj wg innych stref czasowych i tam możemy wybrać G12,G12w itd.
Witam, od lutego 2025 mam już zaplanowane testowanie taryf dynamicznych w Tauronie. Mam to zrobione tak że zrobiłem rozdział sieci, drugi licznik (bo na pierwszym jest net-metering) do tego pvmonitor który ma zaimplementowane już ceny RCE które pobiera przez API z PSE. Taryfa sprzedawcy na ceny dynamiczne z 1mc rozliczeniem plus taryfa dystrybucyjna G13. Będę testował przez luty na podstawie reguł które sztywno zadam aby zasilanie odbiorów prądożernych (PC, auto) przełączało się jak są ceny RCE poniżej 0,40 gr plus jest to w godzinach pozaszczytowych G13 bo to już będzie wychodzić taniej niż mam na pierwszym liczniku też G13 z taryfą sprzedawcy. Potestuje tak luty i zmienię taryfę dystrybucyjną na G14dynamic przy końcu lutego. Wtedy trzeba będzie żeby jeszcze pvmonitor pobierał dane przez API z kompasu PSE i ustawienie warunki zależne od ceny RCE oraz kompasu. Może to nawet doprowadzić do sytuacji że jak ceny RCE będą niskie albo poniżej 0 a do tego w kompasie PSE będzie zalecane użytowanie lub normalnie użytkowanie to nie będzie sensu nawet uruchamiać PC bo wrzuci się to na grzałkę i grzać będzie można cały bufor 1000l do 95C za 12,7535 groszy 1kWh (gdy cena energii
Mam kominek i używam go codziennie od listopada do końca marca😉
jeszcze , jeszcze używasz :))
Dane o cenach energii są dostępne przez API więc można je pobierać i analizować we własnym oprogramowaniu w tym np w Home Assistant i sterować magazynem Czu urządzeniami więc pewnie i dane z Kompasu też powinny być dostępne, a na pewno udało by się z aplikacji wygrzebać adres do API.
Nie wiem czy ktoś zauważył, ale kompas zmienia się w czasie rzeczywistym. Może to nie powinno być zaskakujące, ale jak przygotowujemy się na kolejny dzień to możemy się nieźle zaskoczyć :). Oficjalnie mamy informacje odnośnie "kolorów" do 17 dnia wcześniejszego. I tak na przykład wczoraj bardzo zielone były godziny bodajże 12-1 (w nocy), a teraz 12-5.
Myślę, że wiele osób (w tym i ja) jest w taryfie G12/G12W/G13 i zastanawia się czy mogą *bezpiecznie* przejść na tę taryfę. Przez "bezpiecznie" rozumiem fakt, że jeśli omijamy szerokim łukiem szczyty to zakładamy, że zawsze będziemy mieli lepsze warunki od klasycznych. Problem w tym, że zyski są niewielkie. Nie licząc VAT-u to różnica jest na poziomie paru groszy, czyli w zasadzie żadna (chociaż jak ktoś naprawdę używa mnóstwo prądu to może zobaczy jakąś różnicę).
Drugą możliwością jest korzystanie z wyraźnie tańszych kosztów dystrybucji (0.19 vs 0.05 PLN/kWh) w czasie szczytów kiedy jednak kompas pokazuje, że jest tanio. Problem? Dalej mamy wysokie ceny samej energii.
Podsumowując: jak ktoś ma spory magazyn, inteligentnie zarządzany falownik i potrafi zaprogramować (najlepiej korzystając z danych meteo) optymalne okresy ładowania baterii, to - można powiedzieć - zdobył świętego Gralla.
Można nawet zapytać po co PV, jak może sobie za 10k kupić falownik, 20k magazyn, nie "szpecić" dachu (czy działki) i kupować energię ze sporym rabatem. Tutaj potrzeba oczywiście porządnego modelu ... ale zrobię to z palca. Załóżmy ceny z Rynku Dnia Następnego dla 3 Stycznia (Fixing II). Naturalnie w lecie będzie dużo taniej, ale na razie weźmy trudniejsze warunki. Biorąc pod uwagę składnik cenotwórczy, wszystkie opłaty dystrybucyjne (zmienna, jakościowa, kogeneracyjna, OZE) oraz VAT, to dostajemy końcową cenę 567 PLN/MWh. Dla porównania w pozaszczytowej G13, gdzie nie dostosowujemy się dynamicznie, mamy około 729 PLN/MWh. W G11, natomiast, 980 PLN/MWh. Czyli zyskujemy, analogicznie, G13: +162 PLN/MWh, G11: +413 PLN/MWh. Czyli gdyby ktoś miał goły dom, zużywał około 8 MWh (czyli pewnie pompa + bytowe) i poszedł w samo magazynowanie energii, potrzebowałby około 10 lat na zwrot. Jak już wspomniałem, to są dość pesymistyczne wyniki. Myślę, że gdyby przyjąć bardziej sprzyjające warunki można by wycisnąć jakieś +600 PLN/MWh, czyli bliżej 6 lat.
Mam kominek mało tego mam miernik wilgotności ale palę okazyjnie. W zeszłym sezonie 3 razy w tym zero, traktuje jako zabezpieczenie gdyby nie było prądu do PC( drewno 4 lata leży)
jak będzie cena końcowa prądu z wszystkimi dodatkami, nawet jak cena prądu wyniesie 1 grosz . Czy w 1 zł z dodatkowymi opłatami się zmieści??? Na to trzeba zwrócić uwagę i czy te opłaty dodatkowe będą stałe?
Jaką informację przenoszą te kolorki - ? Tzn czy jest to dostępność energii z elektrowni w danej chwili czy obciążenie sieci, której sieci ?
Witam. W temacie jakości pelletu. Od 7 lat eksploatuje piec na pellet. Przeszedłem drogę od lokalnego dostawcy do certyfikowanego wyrobu. Jednak ja mam dobre doświadczenia z pelletem w workach bez metki. Kupowałem go kilka lat i miałem mało popiołu a i kaloryczność była moim zadaniem dobra, jednak pojawiały się co jakiś czas spieki. W momencie kiedy różnica w cenie pelletu ,,lokalnego'' zmniejszyła się do 10% od 3 sezonów kupuje tylko i wyłącznie pellet z certyfikatem, żeby nie reklamować jest to produkt z rejonu Bieszczad. Jest moim zdaniem bardziej kaloryczny od marek postrzeganych jako najlepsze na rynku, raz w roku opróżniam popielnik i od 3 sezonów nie miałem nawet jednego spieku
Wrzuciłem palet do kominka i okazało się że idzie dużo pary , ten pecet był mokry, konieczne certyfikaty bo niestety oszuści są.
Jak kraje rozliczają się z zakupu i sprzedaży energii pomiędzy sobą?
Jak kupijemy od Niemiec i Szwecji a sprzedajemy Ukrainie, Czechom i Słowacji to dokładamy do interesu?
Mam nawet swój las i dostęp do drewna "do oporu" i z kominka korzystałem może z 20 razy przez 8 lat jak mieszkam ,a ostatnie 2 lata wcale. :) Mój kominek był robiony przede wszystkim z myślą o dluzszym braku zasilania ( mieszkam na odludziu i PGE zainteresuje się moją awarią chyba w ostatniej kolejności) I nie chciał bym żeby ktoś mi kazał go likwidować tak na wszelki wypadek żeby mi nie strzeliło do głowy przypadkiem z niego skorzystać. Przyjdzie co do czego i marznie mi cała rodzina bo ktoś wpada ze skrajność w skrajność.
Przy obecnym rozwoju technologii to piec powinien być tak skonstruowany, żeby spalał każde paliwo i nie emitował zanieczyszczeń do atmosfery. Np. piece Pana Mariana Strzelczyka. Polak potrafi.🇵🇱
każda metoda spalania generuje jakieś zanieczyszczenia
@@GLOBenergiaEnergia atomowa również generuje zanieczyszczenia
Zgadzam się.Ale kocioł typu Strzelczyka,który spełnia wymagania 5 klasy źle wpisuje się w zielony ład.
Każdy dobrze zrobiony piec rakietowy tak działa. W palenisku się jara, a z komina ani dymka ani pary
Nie da się ukryć zapachu peletu.Jak jest zapach lasu to pewnie czyste drewno.Pelet o zapachu świeżych mebli to duży dodatek odpadów meblowych.Zapach peletu w magazynku jednoznacznie określą skład peletu.
tyle że wiele osób robi zakupy z dostawą z sieci :)
Mam nieodparte wrażenie że najbardziej płaczą nad rozporządzeniem o jakości pelletu ci producenci z dużym dodatkiem płyty meblowej w produkcie😅
@@BogdanSzymański-Globenergia Mam kolege który ma kocioł na pellet, kupuję pellet tani i drogi, jak napali tanim to smród własnie jak by palił płytą, a drogi zapach drewna. Miałem 15lat temu kopciucha i wiem jaki smród jest z płyty.
Mam kominek w domu o pow. powyżej 150m2, zbudowany 20 lat temu, w kominku rozpalam 2-3 razy do roku dla podgrzania atmosfery😊. Drewno leżakuje pod domem około 7 lat i nie wiem kiedy się skończy 👍W pierwszych latach po zbudowaniu uruchamiany był znacznie częściej ale to dawne czasy i systemy grzewcze w między czasie też były różne od oleju opałowego przez węgiel , pelet do gazu ziemnego (złoty środek). Więc jak to Szanowni Panowie zauważyliście jest to metoda raczej okazjonalna ja powiedział bym dekoracyjną, a faktycznie incydentalnie awaryjna.
a zastanawiałeś się kiedyś ile ciepła ucieka Ci nieużywanym kominkiem? :D tak z ciekawości
@@GLOBenergia Ja patrzyłem i wyszło mi całe nic. Przecież na 99.99% ma wkład kominkowy a nie kominek z otwarta komora spalania.
Tak, tak, zamurować kominki. Obłożyć podatkiem 100% drzewo i wszyscy pompy ciepła za 100 000 zł i palić w elektrowniach czym i jakich 30+ GW?
Grzegorz wspominał że jeśli ma ktoś dostęp do drewna kawałkowego suchego i nie mieszka w gęsto zabudowanym terenie to użytkowanie kominka może mieć sens
@@GLOBenergia
Ja raczej nie o kominkach, bo to pierwszy etap. Drugi to drewno w kotłach.
Kotły zgazowujące drewno z buforem nic nie kopcą. Ba, nawet śmieciuch z buforem nie kopci... jak ktoś umie rozpalać... Węgiel też się da zgazować grube kawałki zmieszane z drewnem, a ma być zakazany... Po porostu to skok na kasę...
I nie mówię, że pompa ciepła to złe urządzenie w odpowiednich warunkach.
Myślę, że kotły 5 kategorii już by mogli zostawić. Ew nawet starsze i postraszyć dronami z czujnikiem, i pilnować, by nie było kopcenia.
Ludzie nie umieją rozpalać i kopcą wtedy niemiłosiernie...
Te zakazy tak naprawdę generują ogromne koszty, bo te pieniądze mogły by iść na inne rzeczy, a ludzie czasem skuszeni dotacja, wymieniają dobre kotły.
@@modelarski Jak modulujesz do niskich obrotów nawet najnowszy kocioł, to będzie kopcił... To musi być temperatura, żeby się dopalało ile może wewnątrz kotła. Dlatego bufor. Nie tak sobie w instrukcji jest napisane, że np u mnie sprawność 83% kocioł osiąga powyżej 65 stopni. Weź to puść przy +8 na grzejniki...
Super wyjaśnione. Jest tanio i będzie taniej bo więcej ludzi wam uwierzy w taryfy dynamiczne , inwertery ,magazyny , kalkulatory . Jestem za tym wszystkim o czym mówicie. Od kogo waszą fundacją dostaje ,,kapuche “ za poprawianie rzeczywistości ? Tak tanio jeszcze nie było.
Alert smogowe to ściema przestaćie świrować .Kilka dni temu dostałem alert żeby najlepiej z domu nie wchodzić ,a na dworze było czyściutko .Czy kojaży wam się to z czymś? Nadmienię że mam pompę a córki w własnych domach gaz ,nie piszę tego aby bronić broń cie -węgla .Ale to straszenie jest poj......bane !!!
to nie jest ściema, alerty powstają na zasadzie pomiaru bieżącego zanieczyszczenia i prognozowanej zmianie. Wystarczy wejść na stronę jak np airly i zobaczyć samemu na bieżąco jak to się zmienia
@@GLOBenergiapatrząc na ilość czujników i ich lokalizację w poszczególnych krajach to jest to śmieszne
@@GLOBenergia Włosi dziwnym trafem prawie nie mają czujników. Jak oni tam żyją bez tych alertów? Polska jako czerwona plama to kpina z logiki.
Gwulbach ma rację, mówią że ziemia jest okrągła a ja wychodzę z domu i widzę, że jest płaska! 🙈
zmiana taryfy na te nowa g14 to jazda bez trzymanki (nie ma formularzy, nie da sie normalnei przez strone :P).
Pozdrawiam i zycze dobrego roku
Przez większość czasu na tym kompasie jest zielono bądź kilka godzin pomarańczy.Obczajam czesto.Podejrzewam,że jak dużo ludzi zmieni taryfę to na 100% zmienia ceny że się nie będzie opłacać.Zawsze tak jest...Tu się nie może zbyt długo coś opłacać dla Kowalskiego.
obecnie masz rację, jednak jak popatrzysz na historyczne paski PSE bywało już czerwono i ciemnozielono.
@GLOBenergia ciemnozielono jest bardzo często.szeczgólnie w dni ŵolne od pracy.Rzadko czerwono.Życ nie umierać.Ja byłbym pesymistą bo raczej jest zielono
W 2025 roku będzie chyba 113 dni wolnych od pracy wliczając w to wolne weekendy. A wtedy z prądem nie ma co robić i mogą być niskie ceny. Jakby dobrze to sobie skalkulować z taryfą dynamiczną i z jakimś magazynem energii to mogą wyjść ciekawe wnioski.
Jezeli taryfy dynamiczne będą powiązane z taryfowym kosztem przesyłu, to ryzyko jest moim zdaniem zbyt duże. Cały czas podkreślam, ze problem cen energii jest dla posiadaczy PV problemem bardziej zimowym. Lato, to praktycznie "off grid". Latem ladowanie magazynu inaczej niż energią słoneczną mija się z celem właśnie przez taryfy na przesył energii. W net billingu ładując magazyn z sieci muszę zapłacić za przesył z własnych środków, bo nie mogę oplacić tego depozytem. O ile dobrze zrozumiałem, to taryfy dynamiczne dotyczą zakupu energii, a jej odsprzedaż odbywa się na innym rynku i po innych cenach, więc mamy kolejny problem, jak wyłapać najkorzystniejszą różnicę cen i to nie tylko dla samej energii, ale uwzględniając rownież koszty przesyłu.
wspominaliśmy o ryzyku
Posiadacze FV w netbilingu mają własną taryfę dynamiczną, bez kruczków...
Mając taryfę dynamiczną można skorzystać z energii slońca nie mając FV.
@@modelarski Mógłbyś mi te taryfę bez kruczków przybliżyć?
@januszfifielski3702 Po prostu, czym bardziej słonecznie, tym ma tańszy prąd, bo swój.
Kominka używam okazjonalnie 1-3razy w roku. Mam pompę ciepła i z 30m3 drzewa sezonowanego minimum 3 lata. Zwyczajnie nie chce mi się w nim palić.zalize biokominek aby czasem zrobić klimat.
Bardzo dobry materiał - taryfy dynamiczne jak najbardziej jestem zainteresowany (tylko na rozsądnych warunkach ) :)
Jestem ciekaw jak w tym wszystkim mają sobie poradzić starsze osoby ?
w dobie cyfryzacji nawet polecone urzędowe już przychodzą na maila
dlatego trzeba systemów zintegrowanych - wtedy ktoś to instaluje raz i wszystko się dzieje automatycznie.
Gdzie są stawki o których mowa w taryfie g11 teraz w Energa 0.5zł netto za kW/h
42:42 mam teren podwarszawski , używam w w sumie ok 60-90 dni , główne ogrzewanie gaz na te chwilę, mam nowoczesna "koze" na drewno i dla podgrzania tylko 1 salonu zużywam 10szt szczap drewna na 24h
Jeżeli energia będzie za tania to nikt nie będzie chciał jej produkować i tak samo inwestować w jakieś farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne...
Coś w tym jest. Zwróciłem uwagę na Twoje spostrzeżenie.
zwiększenie zużycia w danych godzinach też zwiększy jej cenę
@plotkawieslaw to tak działa..., zrobi się iluzję opłacalności..., ludzie nakupią magazynów energii i zaczną dociążać sieć kiedy jest za dużo energii więc sprzedawcy zaczną podnosić ceny tej " darmowej" energii tak aby im się opłacało ...
@GLOBenergia właśnie to napisałem..., dociążymy sieć energetyczną więc nie będzie nadwyżki która jest tania...
Moim zdaniem ta bardzo tania energia będzie tylko w pikach od wiosny do końca lata, tak od godziny 9 do 15. Nic tu złego z cenami się nie zadzieje. Połowa ludzi mieszkająca w blokach na pewno nie założy magazynu energii. Ci co siedzą w netmeteringu też wątpią by o tym myśleli. Magazynów energii jeszcze długie lata będzie zbyt mało żeby wyssać tą południową nadwyżkę z pv.
Hmm. Taryfa G14dynamic rzeczywiście wygląda dość korzystnie. Pytanie tylko ile będzie tych godzin z zalecanym użytkowaniem. Chciałbym tu przypomnieć, że Tauron ma cały czas taryfę G13 a tam za dystrybucję poza godzinami szczytu płaci się tylko 0,0349 zł za kWh. Jeżeli więc w większości dni będzie choć kilka godzin z zalecanym użytkowaniem z ceną 0,0118 to być może będzie to lepsza taryfa od G13. Puki co jednak ja sam pozostanę chyba przy G13. Już drugi rok korzystam z tej taryfy i mając magazyn energii praktycznie nie kupuję energii kiedy dystrybucja jest droższa od tych 0,0349! Co mnie bardzo cieszy.
Od 14 czerwca 2024 do 31 grudnia 2024 ilość godzin w każdym miesiącu dla pozycji zalecane użytkowanie oraz normalnie użytkowanie to około 85% (powtarza się bardzo podobnie co miesiąc).
@@lukluk373 A można gdzieś pobrać te dane historyczne? Jak średnio miesięcznie rozkładały się ilości godzin w poszczególnych grupach? A może jest już udostępnione API do pobierania zarówno danych historycznych jak i bieżących. Ktoś to może wie?
@@marekfioka5660 W raportach PSE masz zakładkę godziny szczytu. Czerwiec to 32% zalecane użytkowanie a 55% normalne użytkownie. Lipiec to 22% zalecane użytkowanie a 65% normalne użytkownie. Sierpień - wrzesień to 20% zalecane użytkowanie a 66% normalne użytkownie. Październik to 12% zalecane użytkowanie a 73% normalne użytkownie. Listopad-grudzień to 15% zalecane użytkowanie a 71% normalne użytkownie.
Cały mój dom czerpie energię z instalacji fotowoltaicznych który mam prawie 20 kWh i to całkowicie zaspokaja moje potrzeby ale oprócz tego mam dwa kominki a dokładnie dwie kozy i o dziwo czasem używa mnie w roku najwyżej raz może dwa i to jeszcze do tego latem gdy spada mocno temperatura w domu z jakiś ochłodzeń i nie ma sensu rozgrzewać całego domu instalacją podłogową tylko odpalę a właściwie przepalę kominkiem czyli kozą i to wystarcza. Oczywiście kozy postawiłem tylko po to aby mieć rezerwę jakąś dywersyfikację w razie awarii dłuższej czy innych klęsk żywiołowych
Zobaczymy po wyborach, na razie ENEA ma taką promocję na taryfy dynamiczne + 200 PLN opłaty handlowej
też w jednym programie komentowaliśmy pierwsze "wejście" taryf jako antypromocja
Taryfy dynamiczne na energię elektryczną to oparto o "zniechęcacze" w postaci absurdalnych opłat handlowych.
@@GLOBenergia Wiemy, bo oglądamy na bieżąco. Pozdrawiam serdecznie
Panie Bogdanie dystrybucyjnej G14dynamic nie można powiązać z cenami dynamicznymi w sprzedaży. Regulamin cennika tego nie przewiduje, a tauron nie przewiduje zmiany na dzień dzisiejszy regulaminu. I to jest kuriozalne. Może interwencja Waszej redakcji by coś pomogła? Drugi problem jest taki że matryca energetycznego kompasu zmienia się nie tylko w czasie rzeczywistym ale również kolory zmieniaja się wstecznie (po fakcie!) Jak zatem planować zużycie? Czy w tej sprawie również można liczyć na odpytanie PSE przez redakcję o te niedogodności? Idzie w dobrym kierunku, ale taryfa dynamiczna powinna być ściśle regulowana przez ustawę i URE, wg mnie jako jedyna taryfa regulowana przez Państwo.
Bardzo bym chciał móc łatwo zmieniać swój falownik jeśli chodzi o godziny ładowania/rozładowania magazynu. Co najmniej z poziomu apki, a najlepiej - dynamicznie.
U solaredge jest to możliwe
Jeśli jesteś choć trochę techniczny, spróbuj SolarAssistant. Być może akurat wspiera Twój falownik
@@Artospaj Dzięki bardzo! Widać, że wspiera. Teraz tylko ogarnąć jakie ma możliwości poza samym monitorowaniem.
@@BartoszBielecki U mnie na Deye mogę zmieniać praktycznie wszystkie parametry pracy z aplikacji/przeglądarki. Mam też sterowanie w HomeAssistant z automatu więc mogę się bawić w automatyzację pod ceny dynamiczne
W Niemczech tak stacje ustawione by było zielono, w Polsce ma być na czerwone, pellet tylko od Niemca razem z piecem... i czego pan/pani nie rozumiesz. Zielińska z Henning Kloska wyjaśni :D:D:D:D. Pellet z domieszką płyt meblowych to norma, tylko drewno co najmniej suszone 2 lata kto mądry hajcuje z komina ledwo co wylatuje i gra i buczy ciepło w domku ciepła woda i nawet obiadek można upichcić...
W kwestii taryf to Panowie wszystko super tylko kto stworzy dla użytkowników taki system wizualizacji tych kosztów aby oni w końcu wiedzieli skąd co się bierze i jaka cena była w danej minucie i czy faktycznie zostało to dobrze wycenione?
niestety na obecną chwilę jest to tak niejasne, że chyba nikt do końca nie wie
Z tą czerwoną plamą na tle europy to bym się tak nie rozpędzał. Im dalej w las tym więcej drzew...
to było spostrzeżenie na podstawie danych z czujników zanieczyszczenia powietrza
@GLOBenergia zgadza się. Z tym, że w Polsce czujniki koncentruje się w centrach miast i skupisk ludzkich, a np w Niemczech bardzo często czujniki umieszczone są poza terenami zurbanizowanymi. Poza tym ilość czujników zainstalowanych u nas jest nieproporcjonalnie wieksza niż na zachód od nas. To też zaburza obiektywny obraz faktyczny. Nie bronię ślepo stanu naszego powietrza bo nie jest dobrze wieczorami ale trzeba być obiektywnym.
Z resztą wcale nie odstajemy od Włoszech i Bałkanów. 😉
Pozdrawiam serdecznie.
Generalnie Polska świeci na czerwono i często północne Włochy. W Polsce mamy jednak wyjątek z taką skalą ogrzewania domów kotłami na paliwo stałe.
Dzień dobry, w nocy i o północy. 52:04 🎉 56:04 💪🔥👍
12:43 mnie by interesowała taka taryfa, teraz jestem na g13 i ją testuję Ciekawe jakie byłoby g14 wiadomo trzeba byłoby zainwestować w magazyn energii i jakąś fotowoltaikę aby mogła się autokonsumpcja poprawić, w tej chwili używam mniej więcej 2,5MWh rocznie
Przy zużyciu 2,5MWh nie zwróci się nigdy, ale czasem coś się robi dla fanu.
@jacek2929 a ja bym powiedział wprost przeciwnie, przy tak małym zużyciu się szybko zwróci gdyż moje codzienne zużycie to 5-9 kWh więc instalacja pv nie musi być duża a i magazyn energii może by wystarczył 5kwh, można tą sytuację porównać do niedużego kredytu który dużo łatwiej spłacić niż kredyt hipoteczny który jest na lata.
@abiogaz 5 kWh magazyn jak sama strata na nim dobowa to 3-4kwh.. jak słyszę 5kwh magazyn to mam zue myśli
@@jacek2929 nie znam się, to jaki powinien być dla mnie odpowiedni magazyn? Lub jak to liczyć?
@@abiogaz 80% magazynu to pojemność efektywna, do tego sam falownik trójfazowy to 60 do 200W ciągiem, wiadomo zamienia to w ciepło które zostaje w budynku, ale trzeba liczyć.
Ja swój magazyn 14,5KWh ładuję 2x dziennie obecnie. 92% energii w grudniu w taryfie taniej.
Mam kominek i dogrzewam nim dom w miarę regularnie ale zazwyczaj odpalam go wieczorem na kilka godzin,drzewo pozyskuję z lasu z tak zwanego czyszczenia lasu po wycince gałęziówka ktora jest 3x tańsza od drzewa jawałkowego. Drzewo sezonuje 2-5 lat na zimę zużywam około 3-4 m3. Dom 115 m 2 kanadyjka po za kominkiem mam ogrzewanie gazowe i klimatyzacja grzanie dostosowuje do warunków pogodowych jak jest słońce a mam fv to odpalam klimę a jak nie ma słońca to gaz podtrzymuje temperaturę 👍
Można mieć 2 liczniki prądu w gospodarstwie? Wtedy jeden np w garażu na dynamicznej do ładowania samochodu, a drugi w domu na zwykłej. 😜
Tak można mieć.
Panowie, czy Wy naprawdę uważacie, że dostawcy energii, czy ministerstwo są w stanie podjąć rękawicę. Sami mówicie tylko o Tauronie, który w wielu obszarach dzIałalności jest przed innymi dostawcami ale dalej robi wszystko jak musi a nie z dobrego serca.
Jakoś tych taryf dynamicznych nie widzę. To może się udać tylko wtedy, gdy ceny będą publikowane centralnie (np. przez PSE), będą bezpłatnie dostępne on-line dla wszystkich producentów oprogramowania inwerterów i magazynów oraz będą bezwzględnie obowiązujące dla dystrybutorów energii (Tauron, PGE, ...) bez żadnych dodatkowych opłat handlowych i innych takich cudów. Inwestycje w sprzęt nie są małe i muszą uwzględniać okresy gwarancyjne urządzeń oraz czasy zwrotu inwestycji, ale to wymaga gwarancji ze strony państwa, że za rok, czy dwa jakiś geniusz tego wszystkiego nie wywróci i nie wyleje dziecka z kąpielą. Generalnie ludzie nie ufają tym wszystkim "dystrybutorom energii" (sami sobie na to zasłużyli) i bez jasnych zasad rozliczeń dynamicznych, gwarantowanych przez państwo na 10-15 lat nic z tego nie będzie.
dane są dostępne z API PSE ale o dostęp to nie wiem czy nie jest płatny
Przecież to jest abstrakcja to my mamy być dla sieci a nie sieć dla nas. Dajcie spokój będę tylko paski oglądał i zastanawiał się kiedy iść się kompach albo robić kawę
Na tej samej zasadzie od dawna działają taryfy nocne i weekendowe i nikt nie ma z tym problemu. A taryfy nocne były już w latach 70 XX wieku.
Taryfa DYNAMICZNA wygląda ... ciekawie. Muszą dać API na potrzeby magazynow energii. No i te dane historyczne. Skandal, że nie ma.
Jeśli chodzi o ceny dynamiczne, jak znam system u nas nigdy nie będzie to jakoś opłacalne, bo oni zawsze coś wymyślą żeby się im opłacało.
Dla mnie zabawa w jakieś ceny dynamiczne żeby zyskać pare groszy uważam z punktu ekonomicznego i mojego czasu za bez sensowne, tym bardziej że mam tak przewymiarowaną fotowoltaikę z magazynem energii, że rocznie dokupuję około 10% mojego zapotrzebowania i to jeszcze z własnego depozytu, taki sobie system wypracowałem, a koszt całoroczny opłat za energię to około 600zł, minus to co mi operator płaci za niewykorzystany depozyt, wyliczyłem że powinno tego być około 300zł za okrągły rok.
Dodam że wszystko w domu mam na prąd, oprócz ogrzewania, a zużywam około 6000 kWh rocznie.
G11 to 50gr/kWh, a nie 25gr. G12 strefa nocna to 47gr/kWh, a nie 6gr. Ceny netto TYLKO za energię czynną.
Jaka jest gwarancja, że certyfikowany pellet trzyma deklarowaną jakość? Są wyrywkowe, niezapowiedziane kontrole? Czy tylko opłata za papier i można robić co się chce? Kolejny podatek, a ludzie przyklaskują.
Są kotły kondensacyjne na pellet. Wystarczy się rozejrzeć.
Mowa była o stawkach za dystrybucję a nie za energię.
@@Pingwineczek W G12 sama Opłata sieciowa zmienna pozaszczytowa to 0,0878zł netto, czyli prawie 9gr. Dalej mi się nie chce liczyć, bo już sama ta opłata obala tezę o 6gr...
PRZESYŁ KOLEGO ....przesyła a nie ENERGIA :)
@@hologramm00 Ciekawe, kiedy wpadniesz na to, że zostało to już obalone... Tylko jedną z wielu opłatą.
Ja wiem, że się czytać nie chce, ale to raptem 1 zdanie. Jak widać, za dużo się wymaga od obecnego społeczeństwa.
A co jak jestem daltonistą?
*9:50** są takie urządzenia które mogłyby pobierać cenę energii i na tej podstawie decydować o rozpoczęciu choćby ładowania magazynu energii czy grzaniu bufora wody w nocy. Wątpię żeby zakłady energetyczne umożliwiły udostępnianie tego typu cennika energii w czasie rzeczywistym.*
*24:54** to obłuda i kłamstwo. Uszi niedawno rozkminiał te alerty smogowe. O ile u nas czujników jest mnóstwo i w centrach miast, to już w takich czystych Niemczech czujniki montowane są... poza miastami w lesie, dzięki temu brylują jako urodzeni ekolodzy a z nas się robi zwyrodniałych trucicieli.*
Jak czytam że Niemcy zaraz włącza się mi szurometr. I o ile masz rację że portal u nas przywoływany AIRLY jest z d... bo ma 90 czujników jakości powietrza w Polsce to akurat w Niemczech inne czujniki pokazują że powietrze jest spoko i nie jest prawdą że czujniki mają po lasach. Zresztą Niemcy to kraj gdzie przy podobnej powierzchni co u nas mieszka 3x więcej ludzi. Polecam sprawdzić jaka jest jakość powietrza we Włoszech na takich stronach jak Windy com lub aqicn org
Dane o cenach energii są dostępne przez API z systemu PSE.
Z tą pralką w taryfach dynamicznych to bym nie demonizował. Jeden krótki cykl prania w 30-40 stopniach to jest jakieś 0,2 kwh, w starszych pralkach może wyjdzie z 0,5 kwh. Tam grzalka podgrzewa tylko kilka minut. Nawet przy drogiej cenie za Kwh to nie wyjdzie rachunek grozy z tych kilkunastu prań w miesiącu. Mój pomysł na taryfę dynamiczną bez magazynu energii to kuchnia indukcyjna na dwa "palniki" plus kuchnia gazowa na dwa palniki. I w zależności od ceny, gotujemy na gazie lub prądzie. Oświetlenie led, telewizory, komputery pomijam, bo nie ma tam ogromnych poborów.
tylko w nowym domu nie zawsze przyłączamy się do linii gazowej jak nie grzejemy gazem
@@GLOBenergia , ja mam zwykłą butlę 11 kg pod zlewem. Koszt dowozu z montażem to około 90zł.
Nie wiem czemu, ale piszę komentarz drugi raz :(
Kompas zmienia swoje dane nawet po godzinie, której dotyczy - wg mnie tutaj cena nie powinna się zmieniać na kilka godzin do przodu, aby sterowanie można było zaplanować.
Wg mnie jedynie jak obecnie można opracować dane to skorzystać z API PSE - btw od połowy czerwca nie było jeszcze "wymagane oszczędzanie".
Wykonałem analizę porównania G13 vs G14 w Tauron uwzględniając obecne ceny brutto dystrybucji (2025), ale moje zużycia za ostatnie pół roku. lipiec G13 5.2zł vs G14 9,35zł, sierpień G13 5,75zł vs G14 10,71zł, wrzesień G13 6,85zł vs G14 13,18zł, październik G13 28,72zł vs G14 36,46zł, listopad G13 87,75zł vs G14 82,86zł oraz grudzień G13 106,21zł vs G14 99,05zł - jak widać, różnice nie są drastyczne, ale obecnie ogrzewanie jest dostosowane pod G13, w najdroższej taryfie korzystam z kotła kondensacyjnego.
Pozdrawiam
Niestety obserwuję zalecenia PSE w aplikacji (tak można ustawić powiadomienia) i te ich prognozy się zmieniają - przynajmniej tak było przez ostatnie 2 dni jak wiało solidnie. Jest też dostęp do danych historycznych - trzeba by tylko sobie napisać program który zestawi nasze zużycie godzinowe z tym co pokazywało PSE.
Zakład energetyczny powinien to regulować i posiadacze pv a cena powinna być rozsądna a rachunek prosty w obliczenia nie wprowadzać strachu cenowego a
W nowym Czystym Powietrzu 2025 chcąc skorzystać z dotacji trzeba odłączyć kominek od przewodu kominowego .
pytanie czy takie odłączenie kominka ma sens z punktu widzenia pozostałego bezużytecznego elementu w domu
W tauronie jest takie narzędzie można sprawdzić g 11 g12 g12w a nawet g13
Mam kominek w 2024r 3 razy paliłem, z 5m3 drewna przez 10 lat zużyłem połowę, znajomy zaś prawie codziennie, aby oszczędzić na gazie.
dużo zależy od jakości tego czym się pali. Już na pierwszy rzut oka na szybę kominka widać czy drewno było suche
Sporo osób pali w kominku by zmniejszyć zużycie gazu. Co prawda często to ciepło lokalne. Sporo osób montuje klimatyzację i dogrzewa ją w okresie przejściowym.
Kto będzie dostarczał cennik taryfowy, dystrybutor? :) Czy te "dynamiczne ceny" będą różne ale z góry ustalone, czy to realne ceny giełdowe? :) Coś czuję, że to kolejne nabijanie klienta w butelkę!
Taryfy dynamiczne powinny obowiązywać też na ładowarkach szybkich dla samochodów el. jako mocno obciążających sieć elektryczną, oczywiście dobrze byłoby równocześnie klient był informowany o prognozie ceny i wiedziałby ze np jeśli poczeka 10 godzin na MOPie naładuje auto znacznie taniej.
z ładowarkami to zupełnie odrębna historia aby wspierać rozwój elektro mobilności
Tak to działa na 'zgniłym lewackim zachodzie' np. na superchargerach Tesli. Sprawdzasz cenę i ładujesz za grosze. Pokazuje to ładnie Eko-driver na swoim kanale.
Wyczuwam niechęć do zrębki meblowej ;)
odpady z płyt meblowych zawierają kleje i lakiery których nie powinniśmy spalać w domowych piecach
No już PGE wprowadziło taryfę specjalną dla ogrzewających prądem/PC. Ciekawe kiedy ludzie się zorientują, że teraz są tam stawki wyższe niż w G11.
To jak takie cudowne ten kompas czasu to niech udostępnią wszystkim użytkownikom w g taryfie i wtedy zobaczymy czy to jest takie wspaniałe i wtedy może dam się namówić wtedy może niejeden z nas zwolnić się z pracy przybiegniemy do domów włączyć telewizora zmywarkę pralkę wszystko Bo prąd jest tani.😂. Tak poważnie to kolejny Bayer dla bogatych lub niepracujących.
Obecnie przy zamrożonych cenach dla KAŻDEGO taryfy G12 i G12w są tańsze niż G11. Pytanie jedynie jest ile się zyskuje.
z magazynem? z 15-18 gr /KWh
jak widzisz obecnie cena prądu jest znacznie niższa niż w tarfyie ;) Co ro zysku między taryfami, to zależy od profilu zużycia i przyzwyczajeń
@@GLOBenergia Nie. Nie zależy. W taryfie G12 cena w szczycie i poza nim jest dokładnie taka sama jak w taryfie G11 z powodu zamrożenia. Czyli można tylko mniej z powodu niższej stawki przesyłowej poza godzinami szczytowymi.
@@jaceksiwiec1592 nie. Zwyczajnie w niektórych godzinach jest niższa stawka za przesył.
@@Krait17 Ale co nie? Stawka za G12 (strefa tania) to ok 70gr a G11 +/- 99gr
70gr + 14gr straty daje 15 gr zysku z magazynu ładowanego w g12/g12w a najlepiej g13
Wszystko fajnie gdyby sterownie falownikiem było z poziomu aplikacji w telefonie. Póki co tego nie ma
są takie które mają ;)
To tylko dla kogoś komu bardzo się nudzi. Dla pozostalych 99% są automatyzacje które same tego pilnują.
@@GLOBenergia Sofar ma ale w aplikacji business
Ja mam kominek i nie używam 12 lat żona zakazała mi palić bo bajzel w salonie .To zbiegło się wraz z założeniem wtedy pieca na ekogroszek .
niestety prac serwisowych jak czyszczenie wymiatanie, a i noszenie drewna nie unikniemy paląc w kominku
Czy to są ceny kupna czy sprzedaży?
Dokładnie to są ceny koszty dystrybucji przy zakupie energii
to była cena sprzedaży do klienta
Victron ma już zaimplementowane taryfy dynamiczne.
ten producent umożliwia programowanie wielu rzeczy samemu, i wiele integracji zewnętrznych, ale jest to zabawa dla zaawansowanych.
@GLOBenergia nie zgodzę się. Można ustawić taryfy dynamiczne bez wiedzy technicznej kilkoma kliknięciami. Natomiast oczywiście wiele ma możliwości i to powinien ustawiać wykwalifikowany instalator, a tak na prawdę każdy falownik powinien być instalowany przez wykwalifikowany personel.
Taki kalkulator to wy powinniście zrobić i przedstawic rządzącym bo jak oni zrobią to będzie jak będzie
Najwydajniejszy jest Gumogroszek! A najtańszy opał to drewno ,a pelet żeby powstał to trzeba włożyć zbyt dużo energii do jego produkcji!!!
pamiętam jak na wsiach rozpalało się piece kaflowe przy użyciu gum :P "zapach" nie do podrobienia
Sweterki byly super!
Fajnie ze Krakow ma czyste powietrze. Przy okazji spore grono ludzi ma tez czyste portfele. O ile kiwrunek jest sluszny to tempo i sposob przymuszania ludzi juz śmierdzi komuna..
w Krakowie program dofinansować itd spowodował szybką wymianę i w miarę bezbolesną
Dla mnie to bardziej charakter demokratyczny po prostu zdecydowana większość osób mieszkających w Krakowie w blokach miałam dość dramatycznej jakości powietrza spowodowanej przez zdecydowaną mniejszość mieszkańców domów jednorodzinnych ze starymi piecami. Wolność jednostki nie może być bezgraniczna szczególnie jeżeli wpływa na wolność reszty społeczeństwa.
@@BogdanSzymański-Globenergia Ja to samo slyszalem w pandemi odnosnie szczepien..Nie do konca sie zgadzam a w przypadku ,,szczepien" w ogole sie nie zgadzam" Sadzac po roczniku z ktorego jestescie ,to mysle ze pamietacie koncowke komuny. Pewnie tez slyszeliscie ze nie liczy sie wolnosc jednostki tylko ogolu. Wlasnie dlatego nikt nie musial sie przejmowac pojedyncza jednostka,bo kazde zlo mozna bylo uzasadnic dobrem ogolu. Nie wazne ze ogol sie skladal z jednostek.. Natomiast Krakow i jego ,,radni" slyna z roznego rodzaju lewackich zapedow ,i tu nie do konca mieszkancy sa z tego tacy ,,dumni"
@@RK-bm9kq nie jest to za dobre porównanie. Jak mieszkasz w bloku i dom na przeciwko twojego balkonu pokrywa dymem wszytko do 4 piętra to jego wolność palenia czym chce ogranicza twoją wolność nie tylko do wyjścia na zewnątrz ale nawet na balkon. Walka ze smogiem w Krakowie miała oddolny charakter bo większość nie chciała być w zimie więźniami we własnym mieszkaniu. Negatywny wpływ na zdrowie grubo ponad 100 dni roczne że smogiem a tyle bywało w Krakowie to fakt i niema tu zabarwienia ideologicznego. Nie wrzucalbym do jednego worka szczepień, smogu i ścieżek rowerowych bo fakt że radni Krakówa miewają głupie pomysły nie oznacza że wszystkie inicjatywy i rozwiązania nie mają sensu.
@@BogdanSzymański-Globenergia tak jak mowie kierunek jest sluszny ,ale nie pozostawienie mozliwosci spalania drewna ,,zreszta dyskusyjne prawnie" i pelletu to spore przegiecie w druga strone. Na prawde terazniejsze sprzety do spalania drewnianych ,,legalnych" frakcji sa o niebo czystsze niz te wspomniane kopciuchy. Mam nadzieje ze z Krakowa nie wezma przykladu np radni u mnie w gminie , bo wtedy pozostanie mi tylko prad. Nawet gazu tu nie ma a dom poniemiecki nie kwalifikuje sie to PC. Czy tam nie ma w tym ,,ideologi " to tez do konca pewne wcale nie jest, ale to sie okaze czy Krakow nie pojdzie w kierunku 15 min miast na wzor tych Angielskich..Jak to mowia ,,po czynach ich poznacie "
Jak dobierać fotowoltaike jak najbardziej czekam na odcinek
będzie w ramach warsztatu OZE niebawem
dobierać wedle zapotrzebowania energetycznego - dostępności do stron świata
@@emceh Oczywiście. Ale na nowych zasadach żeby autokomsupcja była wysoka przy zapotrzebowaniu jak u mnie 3600kwh/rok pompa, 1300kwh/rok bytowy instalacja nie może być 5kwp.
Ceny ujemne jest to błąd systemu, wyobraźmy sobie ze wszyscy mamy AI do pobierania energii ,zastanówmy się czy będą one .nie sądze
to jest paranoja ze opłaca się dziurawić dach robić wygibasy zamiast postawić panele 10km dalej na polu. Jeśli były by dobrze wycenione taryfy dynamiczne czyli tanio jak świeci i koszt przesył faktyczny czyli te 10km a nie jakieś kosmiczne stawki to nikt by nie montowa na dachu tylko korzystał. Myślę że było by taniej i bezpieczniej. A tak ludzie montują pv i akurat gdy jest nadprodukcja to nie korzystają bo mają swój.
wiatraki nie są za darno ktoś musi za to zapłacić
RGB ściema w zapadłym kraju, dla niemyślących logicznie ludzi . Płakać się chce .
Jestem gotowy na taryfy dynamiczne, czekam tylko aby tauron lub PSE dostarczył dane o cenach w postaci cyfrowej.
tauron będzie pierwszy :)
Dokładnie brak dostępnej cyfrowej informacji jest dużym problemem we wdrożeniu cen dynamicznych.
@@BogdanSzymański-GlobenergiaJestem mega podjarany taryfą G14dynamiczna. Tauron pokazał, że można - oby tak dalej.
w Pstryk od początku są informacje o cenach w aplikacji, g14dynamic jako dystrybucyjną też wkrótce będziemy wspierać (dla klientów gdzie dystrybutorem jest Tauron)
Panie Bogdanie!? Jakim cudem osiągnął Pan taka auto konsumpcję? Czy coś pan manipuluje danymi? Wiemy ,że projekt wiatrak byl niewypałem i że ma pan duża pv pewnie 20kWp (może więcej EW) oraz duży magazyn energii. ALE skąd pan bierze prąd w miesiącach XI-III żeby ten magazyn naładować? Ładowanie magazynu z tańszej taryfy nocnej (co wiemy, że Pan tak robi i rozładowywanie wieczorem) to nie jest według mnie sensu stricte autokonsumpcja. Proszę o więcej szczegółów.
(( Na wymianę podam mój 2024. 10950kWh z 10kWp S autokonsumpcja 4000kWh bez magazynu prądu. Z sieci pobrano 5000kWh ale 80% w tańszej strefie g12W.)) pozdrawiam
Dlazego Pan nie masz G12W ,jak z magazynu korzystasz?. Moim zdaniem G12W jest lepsza bo magazyn nie dostaje po celach w weekendy 😂
5:24 buhahah kocham was 😂🙃
10:21 BRAWO !! to trzeba w kółko tym tępym ludziom powtarzać, bo większość jak małpy żyje net meteringiem i pradem 5.0 😂
Kominek - w sezonie prawie codziennie palę
z płaszczem wodnym czy bez?
@@GLOBenergia Nie ma znaczenia czy z płaszczem, bardziej zasadna jest konstrukcja (gabaryt, kształt) domu i miejsce gdzie ten kominek zabudowano.
Panowie a co z prosumentem wirtualnym?
rozwiązania są poprawiane i implementowane
@@GLOBenergia Czyli w tym wieku będą jeszcze dostępne?
W połowie filmu postanowiłem dodać kolejny komentarz dotyczący norm dla peletu w porównaniu do normy paliwa czy np. normy dla energii elektrycznej. Panowie norma w polskich warunkach jest czasami wskazaniem... dla naiwnych. Obydwaj macie PC a jaką macie jakość energii elektrycznej, czy ktoś z Was badał faktyczną jakość tej energii. W mojej ocenie jest marna szczególnie w okresie zimowym. Tak samo jest i będzie w wypadku peletu. . Litości w naszej ojczyźnie konieczna jest kontrola, która wymusi utrzciwość producentów, dostawców, użytkowników. Nikt kto może zaoszczędzić nie będzie sięstarał spełniać normy. Stawiani za wzór Niemcy nie robią niczego z altruistycznego podejścia do tematu tylko z obawy o konsekwencje u to powinno być pierwowzorem do wszelkich regulacji
Dla części społeczeństwa słynna wypowiedź prezesa jest normą.
Dlaczego Państwo ma inwestować w magazyny energii a nie właściciele farm wiatrowych i PV? To oni powinni być odpowiedzialni i zobowiązani do stabilnego oddawania energii do sieci a nie bez żadnej kontroli.
Przecież tu chodzi o kasę do budżetu dla Donalda a nie ekologię on ma 300 miliardów deficytu na ten rok.
Jak ktoś się o paliwo do samochodu martwi to niech sobie elektryka kupi... wpina wtyczkę i tyle go interesuje :D
Tu nie chodzi o ekologię,tylko o to że nasi rządzący i UE znaleźli sobie sposób na zarabianie pieniędzy.I dorabianie ekologii do tego nie ma sensu.A przypuszczam że jak będę chciał wjechać do tzw.zielonego Krakowa autem które nie spełnia normy spalin ,a zapłacę za wjazd to już spaliny nie będą śmierdzieć.Wszystko rozdmuchują media tak jak naszą słynną grypę.
2 tygodnie flauty
PANOWIE plissssssssssssssssss róbcie programy po 20-25 min to wam podniesie oglądalność da możliwość częściej publikować i lepiej się to słucha niż tasiemce po 1h
U nie w kamienicy często nie ma prądu bo właściciel nie wymienia na nowe przewodów elektrycznych te co są są stare co liczy się z dużymi opłatami a cała kamienica jest na prądzie o w niektórych mieszkaniach są piece ale komi niarza żydowski właściciel nie wzywa często z tych mieszkań wychodzi dym aż w końcu dojdzie do tragedii. Co do właściciela to mówi ze nic mu nie zrobimy bo ma układy
Podoba mi sie ten program. Ale ja mieszkam w starej kamienicy której właściciel jest skąpcem żale ży mu na braniu czynszu ale ocieplać kamienicy to nie chce o tym słyszeć klatki wcale nie maluje jest brudna mycie tej klatki to sami ja sprzątaniu taka to żydowska szuja. Pozdrawiam Was
Mam kominek i używam go codziennie od listopada do końca marca😉