Mám služební O3 r2017 s 2l 110kW motorem a automatem. Servisní histrorie 350tis, ročně najedu 30tis a najeto má 197tis. Při spotřebě kolem 7l nafty, když koupím ojetou teslu za 350tis, tak za 5let jezdím úplně zadarmo, protože nabíjení zdarma jak v práci, tak i doma (22kWp FVE)
Díky za video, já měnil na záruku motor i reduktor v 80.000. pak jsem měnil olej za 5.000 a zase tak byly nečistoty. Na Redditu doporučují měnit olej po prvních 1000 aby se nečistoty nestihly usadit. Jiří Zima říká že ložiska zničí elektřina která probíjí ze statoru a dává proto keramická ložiska. Slyšel jsem ještě jiného mechanika, který říká že ložiska odchází protože je málo oleje, moc řídkého a nedostatečné pouzdra ložisek. Zdá se že závada nemá trvale řešení a každých 70.000 na generálku reduktoru se mi nechce jezdit, takže teď mám taky Teslu.
Ano, prvotní příčina budou vířivé proudy. Toto auto má 200tkm a vše bylo původní, takže co 70tkm generálka asi nebude statisticky vycházet, ale někoho to může potkat dřív. Olej v reduktoru určitě měnit.
@@nextride-cz Keramické nebo hybridní ložiska by tento problém vyřešily. Neuvažoval jste, že by jste je tam zkusil dát ? Bylo tam někak provedeno územní rotoru přes zemnící kartáč? Pokud ne, muselo by se to dodělat pokud bychom chtěli ložiska nahradit za keramické nebo hybridní. Určitě by to tento problém vyřešilo a když vezmu že životnost keramických ložisek je i tak mnohem větší byla by jistota, že už se to nebude muset řešit.
@@ondrej-DZ Nejsem konstruktér elektromotorů, ale izolovaná ložiska motoru to podle mě nevyřeší, ale jen ten problém přesunou dál - na reduktror. Odizolovat reduktor už je podstatně složitější a stejně to problém zase neřeší, protože poloosy, těhlice, jednotky atd., to asi nechci riskovat.
@@nextride-cz Problém to vyřeší. Aby se problém nepřenášel dál musí se rotor motoru uzemnit pomocí zemnícího kartáče. Jinak i do reduktoru by bylo možno dát hybridní ložiska mají obecně vyšší životnost. Každopádně pokud by se pouze vyměnily ložiska a neuzemnil se rotor problém by se přenesl dál přesně jak jste psal. V některých motorech již tyto zemnící kartáče jsou, proto aby omezily proudy protékající přes ložisko.
Problémy s ložisky nejsou jenom u koncernu Hyundai, ale to samé dokáže vykouzlit i Renault. Mám najeto 160 000km na Renaultu Zoe který jsem kupoval před čtyřmi lety první motor mi kuli ložiskům odešel při 80 tisících kilometrech a druhý motor nedávno. To jsem se snažil podchytit ještě v momentu kdy to jenom hučelo , protože Renault umí vyměnit jenom celý motor, tak jsem chtěl vyměnit jenom ložiska a to zas nikdo neumí . No ve výsledku se mi sice vyměnit samostatně ložiska po dařilo, ale celá ta legrace mne přišla na 60 000. Co se týče reduktoru nato renaulty trpí také, ale můj případ to zatím nebyl. Prostě jsem teď při tom servisu též nechal vyměnit olejovou náplň v reduktoru..
Parádní video založené na vlastní zkušenosti včetně detailního popisu. Klobouk dolů, to vše zdarma na TH-cam za takové množství práce a přemýšlení. Rozhodně pro vás skvělá reklama, o práci nebudete mít nouzi 😅.
Děkuji, že na rozdíl různých nadšených elektro-propagátorů říkáte i negativa, protože oprava redukční převodovky je u Kia/Hyundai hodně hodně drahá, prakticky stojí jako malé nové auto :-) Každopádně většina elektromobilů má různé achilové paty jako mají své i spalováky...
Bohužel automobilky neměly dostatek zkušeností s elektrickým pohonem a tak mnohé věci podcenily. Situace se ale velmi rychle zlepšuje. Všechny ty problémy, které se u elektomobilů vyskytovaly a některé ještě vyskytují mají řešení. Tak že s každou novou řadou nebo facelifttem se to bude zlepšovat. Už dnes vyráběné vozy jsou na tom mnohem lépe než toto staré Niro. Ale jelikož dokázalo najezdit 200 000 km bez větších oprav tak je to úspěch. Teď po té výměně ložisek dá dalších 200 000km. Za mě vlastně dobré auto, protože znám lidi co 200 000 najedou třeba za 15-20 let. Pokud si to někdo takový koupil nové bu s tím 15 let spokojeně jezdit.
@@nextride-cz Je to možné, ale na videu od někoho jiného povídali, že Hyundai/Kia Vám vymění jedině celek (red.převodovku+motor) a nesnaží se opravu udělat levněji.. Tož určitě bych si to ověřil před koupí...
K té baterii - na tomto autě už se začal otevírat buffer na horní hodnotě nabití. Tj. při 100% disp. nabití je hodnota SoC BMS 96,5%. Já mám na stejném FL eNiru na 182tis. stále ještě 94,5-95% při nabití na 100%. Asi s tím trochu cvičí ten jeden (nebo vícero) horších článků. Zajímavý údaj z BMS na vyčtení je ještě množství nabíjení na DC stanicích, dle mého čím menší tím lepší.
Pěkná recenze, e-mobilitou se profesně zabývám takže mě video zaujalo. Nicméně se závěrem o spalovacích motorech bych nesouhlasíl, to je opravdu hodně zjednodšené.
To je v pořádku, také jsem říkal, že to nemusí být objektivní :) Nicméně udržovat průměrný moderní spalovací motor (Euro 6 výše) v dobré kondici, tak aby byl emisně v pořádku, bude u ojetiny dle mého názoru citelně finančně náročnější, než udržovat v kondici průměrný moderní elektromobil. Za tím si docela pevně stojím. Samozřejmě výjimky mohou být na obou stranách.
@@nextride-cz Držím palce aby auto sloužilo. Teď jsme řešili závadu tepelného čerpadla u e-golfu a ta původní kalkulovaná částka byla taková, že jsme zvažovali jestli se oprava vůbec vyplatí a nebo z toho uděláme už jen "letní auto" 😁
@@koblih69 Tak pokud byl rozpočet z autorizáku ještě s příplatkem "nechceme EVčka opravovat", tak se nedivím. Jinak Golfík by samozřejmě topil i bez kompresoru PCTéčkem.
Děkuji, za výborné video. Ještě bych uvítal informace ohledně té výměny chladící kapaliny akumulátoru.... Jestli jste si to také dělal sám ? Nebo se s tím musí přímo do Kie ? A kontak na Vás, bych také uvítal .o) Děkuji a ať se Vám daří.
Jo, je to pořád "klasická" Kia - hardware není zcela špatný, ale životnost (což se nejčastěji projevuje u levnějších modelů/ložisek) navržena pořád na 100-200 tis. km...
Nechci zde dělat žádnou reklamu aby to nebylo pochopeno špatně. Ale pokud si chcete udělat alespoň trochu obecný obrázek jak degradují baterie v různých elektromobilech podívejte se na AAA Auto, mají tam téměř u všech udělanou diagnostiku baterie. sledujte více vozů a udělejte si průměr. Každopádně už teď vám mohu říct, že kvalita baterií KIA a Hyundai je na tom mnohem lépe než jiné značky a určitě lépe než platforma MEB (soudím třeba dle ID4)
Ještě k té kapalině, ta BSC-2 by už neměla tak krystalizovat? Případně ještě, ta nevodivá kapalina je tam prý pouze kvůli bezpečnosti pokud by došlo k zatopení článků při nehodě (viz. Svět motorů - Vaculík), tak tam zkusit dát obyčejnou chladící. Nakonec Tesla tesla má chladící voštiny omotané kolem článků a kapalinu mají obyč?
Dielektrická kapalina tam musí být nejen kvůli baterii, ale chladí taky nabíječku, invertor i motor. Jak to bude s tím novějším typem ukáže až čas, ale ono i u těch jetějších Tesel jsou s degradací chladící kapaliny také problémy a pochybuji, že se tam nepoužívá dielektrická. Naštěstí se to už dá koupit i v aftermarketu za rozumné ceny.
Dobrý deň,kúpili sme 7 ročného Ionica. má 95 000 km a tiež chcem vymeniť olej v reduktore. V návode sa uvádza olej SAE 70W , ale so špecifikéciou, ktorú som na internete nenašiel. Aký olej ste nalial do reduktora ? Ďakujem Jano
Jako vlastník Kony EV 2022 bych měl dotaz po kolika km by jste doporučil měnit olej v reduktoru? Nevím jestli zaznělo ve videu. Děkuji za odpověď. Jinak skvělé a zajímavé video.👍
Teď jsem v týdnu měnil olej na Koně s 80tkm a vizuálně ten olej už nevypadal úplně OK. Určitě bych to řešil do 100tkm. Ono jak už tu padlo výše, prvotní příčina je téměř jistě ve vířivých proudech, takže u aut s většími nájezdy se opravám nepůjde vyhnout.
@@nextride-cz Mám najeto 48tkm, ano vím tu hlavní příčinu, ale tak té převodovce určitě výměna prospěje. Jezdím na eco a snažím se minimalizovat prudké rozjezdy, tak třeba se to na životnosti projeví, auto si chci nechat tak dlouho jak jen bude jezdit😁
Menil som olej v reduktore na Kia Soul 2021, 30tisic km a olej bol úplne tmavý ako z motora. Určite dobré ho meniť aj každých 50tisíc, prípadne krátko po výmene aby sa dobre prepláchol a vyplavil nečistoty uvolnené novým olejom.
Ty ložiska nejsou věc oleje, ale konstrukce. Někde to padlo ve videu od Vaculíka, že pokud tam nejsou kartáčky, nebo keramické kuličky, dochází tam k průchodu nějakejch parazitních proudů na hřídel rotoru a pak dál přes reduktor na kostru právě přes ložiska a ty se poškodí jakoby vyjiskřením. Omlouvám se za nepřesnosti, doslova už si to nepamatuju.
@@zbynekjedlicka1402 Nemáte pravdu pracuji ve vývoji elektromotorů a přesně vím o co jde. Zjednodušeně řečeno na rotoru vám vzniká napětí mezi konci hřídele. Pokud nechci, aby mi pak proud tekl přes ložiska musím je nějak izolovat nebo použít ložiska s keramickými kuličkami. Pokud to udělám na jedné straně, na straně druhé bude pořád napětí. Ale díky izolovanému ložisku nepoteče proud. Toto řešení není dokonalé protože i tak mohou vznikat vlivem indukce kapacity a spínání tranzistorů další proudy které tímto ložiskem přesto potečou. Tak mohu izolovat obě ložiska. Každopádně napětí tímto nezmizí tak potřebuji nějaký kartáč který se otírá o hřídel a napětí územní. A teď k té převodovce, pokud by jste chtěl ochránit proti tomuto jevu ložiska v převodovce musela by být mezi hřídelí motoru a převodovkou dokonalá izolace, což myslím není. Jinak se tyto proudy budou klidně uzavírat přes ložiska v převodovce. Tato problematika je mnohem složitější nelze to zde na pár řádcích pořádně vysvětlit. Chtěl jsem jen říci, že je chybné si myslet, že tento problém se týká pouze motoru a převodovky ne. Kdyby bylo na mě dám všude ložiska buď celokeramické nebo alespoň hybridní s keramickými kuličkami. Tyto ložiska mají obecně mnohem delší životnost a ještě se přes ně neuzavírají proudy. Problém je bohužel cena.
@ondrej-DZ Diky za obsahlou odpověď, já mám Konu a co jsem se tak dival na rúzná videa tak tyto a původní ioniq trpí především na ložiska motoru, olej v rozvodovce je jiný problém a nesouvisí s vířivými proudy ( možná jen částečně) Což se potvrdilo i v tomto videu, hluk byl primárně od ložiska motoru, ta rozvodovka byla spíše OK. Já osobně jsem nechal měnit olej v rozvodovce po 10t od novoty a co z toho vyteklo za sajrajt je neuveritelné, nastestí je to 1 L oleje a v hyundai to udelali za cca 2.5 t kč.
@@zbynekjedlicka1402 Já mám KIA Niro II generace tak že novější než tato. Nedávno jsem měl prohlídku při 60 000 km tak jsem taky nechal preventivně vyměnit olej. Nebyla to ještě úplně hrůza, řekl bych, že tak akorát to měnit po 60 000 km. Bohužel dopátrat se někde jaké opatření jsou udělány v konkrétních modelech aut proti ložiskovým proudům je téměř nemožné. Na druhou stranu je jasné, že tento problém téměř všechny automobilky u svých prvních elektroaut podcenily. Musely pak v záruce měnit motory i převodovky. Proto jsem si jistý, že tento problém vyřeší ne kvůli nám, ale kvůli sobě, aby nemuseli platit tyto záruční opravy. Konkrétně tady u tohoto videa bych tipoval, že ložiskové proudy mohou ještě poškozovat hlavně to první ložisko hned za motorem. Pokud by tyto jevy nebyly a ložiska byly správně nadimenzované neměla by být potřeba ani nijak často měnit olej protože tato převodovka je strašně jednoduchá. Při dnešních technologiích lze vyrobit motor a převodovku, které vydrží kolem 1 000 000 km bez výměny ložisek pouze s pár výměnami oleje.
Tak si zkuste spočítat kolik zaplatíte celkové náklady za spalovák při nájezdu 200 000km. Mám už zkušenost jak se spalovákem tak s elektro. Ale náklady na elektromobil jsou mnohem menší.
Jj, není to málo - a to v tom nejsou započteny servisní náklady, aby to bylo v pořádku po koupi. Každopádně ale, velké uznání za takto zřejmě maximálně objektivní info - velmi kvalitní práce!
Díky za tohle video, budu rád za takové videa, kde někdo dává servisní zkušenosti z EV. Jen jsem si všiml, že od předních kol, je olejová mapa, což je vidět z obou stran ze spod na celé ploše baterie?
Tak přední náhon na mokru či sněhu prý není nic dobrého. Už jel na sněhu či mokru ten mudrlant třeba s BMW nebo Mercedesem se zadním náhonem? Dále to nemá cenu komentovat. Ať si každý koupí co chce i bez těch rádoby odborníků.
Elektromobil s FWD má vpředu výrazně lehčí pohon než spalovací auto, těžká baterie je uložena mezi nápravy, tzn těžiště vozu je posunuto více dozadu a trakční schopnosti jsou tak horší než u FWD spalovacích aut. I když u Nira a Kony to ještě celkem funguje, třeba starý IOINQ je v tomto ohledu opravdu tragický, tam je těžká baterie uložena přímo nad zadní nápravou a vpředu je ještě lehčí motor než má Niro a Kona. Pokud přesedláte z Tesly (a ještě dvoumotorvé, tedy 4x4) do Nira, tak to působí jako opravdu velmi špatný vtip, ale dá se na to časem zvyknout.
Já vím, je to možná zdlouhavé, ale říct jednoduše, že baterka má 100% kapacity, tak tomu nikdo neuvěří...
Mohu poprosit o kontakt?
Taky se pripojuji s prosbou o kontakt
Děkuji za velice zajímavé zkušenosti. Ať se vám Daří!
Super, pán je velmi precizní, líbí se mi čistota a fundovanost oprav.
Super práce Ondro👏🏻👍🏻
A borci co tahají na kšeft elektroauta a na TH-cam kanálech je prezentují jako ok přitom vědí kulový. Díky měj se 👋🏻
Přesně, nečekaně kdo se živí elektromobilitou chválí elektroauta. To jsou relevantní informace.
Ahoj, díky. Co máš za adepta místo Yky?
@@nextride-cz zatím nic
děkuji za video, velký šikula!
Super zajímavé video vše srozumitelně popsáno vč. Grafů a ukázky z demontáže. Dávám tam odběr a těším se na víc takových videí 👍
Super video. díky.
Ondro opět super informace.👍
Mám služební O3 r2017 s 2l 110kW motorem a automatem. Servisní histrorie 350tis, ročně najedu 30tis a najeto má 197tis.
Při spotřebě kolem 7l nafty, když koupím ojetou teslu za 350tis, tak za 5let jezdím úplně zadarmo, protože nabíjení zdarma jak v práci, tak i doma (22kWp FVE)
Díky za video, já měnil na záruku motor i reduktor v 80.000. pak jsem měnil olej za 5.000 a zase tak byly nečistoty. Na Redditu doporučují měnit olej po prvních 1000 aby se nečistoty nestihly usadit.
Jiří Zima říká že ložiska zničí elektřina která probíjí ze statoru a dává proto keramická ložiska.
Slyšel jsem ještě jiného mechanika, který říká že ložiska odchází protože je málo oleje, moc řídkého a nedostatečné pouzdra ložisek.
Zdá se že závada nemá trvale řešení a každých 70.000 na generálku reduktoru se mi nechce jezdit, takže teď mám taky Teslu.
Ano, prvotní příčina budou vířivé proudy. Toto auto má 200tkm a vše bylo původní, takže co 70tkm generálka asi nebude statisticky vycházet, ale někoho to může potkat dřív. Olej v reduktoru určitě měnit.
@@nextride-cz Keramické nebo hybridní ložiska by tento problém vyřešily. Neuvažoval jste, že by jste je tam zkusil dát ? Bylo tam někak provedeno územní rotoru přes zemnící kartáč? Pokud ne, muselo by se to dodělat pokud bychom chtěli ložiska nahradit za keramické nebo hybridní. Určitě by to tento problém vyřešilo a když vezmu že životnost keramických ložisek je i tak mnohem větší byla by jistota, že už se to nebude muset řešit.
@@ondrej-DZ Nejsem konstruktér elektromotorů, ale izolovaná ložiska motoru to podle mě nevyřeší, ale jen ten problém přesunou dál - na reduktror. Odizolovat reduktor už je podstatně složitější a stejně to problém zase neřeší, protože poloosy, těhlice, jednotky atd., to asi nechci riskovat.
@@nextride-cz Problém to vyřeší. Aby se problém nepřenášel dál musí se rotor motoru uzemnit pomocí zemnícího kartáče. Jinak i do reduktoru by bylo možno dát hybridní ložiska mají obecně vyšší životnost. Každopádně pokud by se pouze vyměnily ložiska a neuzemnil se rotor problém by se přenesl dál přesně jak jste psal. V některých motorech již tyto zemnící kartáče jsou, proto aby omezily proudy protékající přes ložisko.
Tesla to prosím řeší jinak?
Problémy s ložisky nejsou jenom u koncernu Hyundai, ale to samé dokáže vykouzlit i Renault. Mám najeto 160 000km na Renaultu Zoe který jsem kupoval před čtyřmi lety první motor mi kuli ložiskům odešel při 80 tisících kilometrech a druhý motor nedávno. To jsem se snažil podchytit ještě v momentu kdy to jenom hučelo , protože Renault umí vyměnit jenom celý motor, tak jsem chtěl vyměnit jenom ložiska a to zas nikdo neumí
. No ve výsledku se mi sice vyměnit samostatně ložiska po dařilo, ale celá ta legrace mne přišla na 60 000. Co se týče reduktoru nato renaulty trpí také, ale můj případ to zatím nebyl. Prostě jsem teď při tom servisu též nechal vyměnit olejovou náplň v reduktoru..
Špičkové technické video. Klobúk dole. Ste velmi šikovný, dávam👍a samozrejme odber🤝
Parádní video založené na vlastní zkušenosti včetně detailního popisu. Klobouk dolů, to vše zdarma na TH-cam za takové množství práce a přemýšlení. Rozhodně pro vás skvělá reklama, o práci nebudete mít nouzi 😅.
Díky za uznání ;) Práce s tím bylo hromada.
super video ;)
Děkuji, že na rozdíl různých nadšených elektro-propagátorů říkáte i negativa, protože oprava redukční převodovky je u Kia/Hyundai hodně hodně drahá, prakticky stojí jako malé nové auto :-) Každopádně většina elektromobilů má různé achilové paty jako mají své i spalováky...
Nový reduktor je drahý, ale ta ložiska a úniky oleje lze řešit za přijatelné ceny.
Bohužel automobilky neměly dostatek zkušeností s elektrickým pohonem a tak mnohé věci podcenily. Situace se ale velmi rychle zlepšuje. Všechny ty problémy, které se u elektomobilů vyskytovaly a některé ještě vyskytují mají řešení. Tak že s každou novou řadou nebo facelifttem se to bude zlepšovat. Už dnes vyráběné vozy jsou na tom mnohem lépe než toto staré Niro. Ale jelikož dokázalo najezdit 200 000 km bez větších oprav tak je to úspěch. Teď po té výměně ložisek dá dalších 200 000km. Za mě vlastně dobré auto, protože znám lidi co 200 000 najedou třeba za 15-20 let. Pokud si to někdo takový koupil nové bu s tím 15 let spokojeně jezdit.
@@nextride-cz Je to možné, ale na videu od někoho jiného povídali, že Hyundai/Kia Vám vymění jedině celek (red.převodovku+motor) a nesnaží se opravu udělat levněji.. Tož určitě bych si to ověřil před koupí...
K té baterii - na tomto autě už se začal otevírat buffer na horní hodnotě nabití. Tj. při 100% disp. nabití je hodnota SoC BMS 96,5%. Já mám na stejném FL eNiru na 182tis. stále ještě 94,5-95% při nabití na 100%. Asi s tím trochu cvičí ten jeden (nebo vícero) horších článků. Zajímavý údaj z BMS na vyčtení je ještě množství nabíjení na DC stanicích, dle mého čím menší tím lepší.
Kolik máte celkové napětí baterie při ukončeném nabíjení na 100%?
Pěkná recenze, e-mobilitou se profesně zabývám takže mě video zaujalo. Nicméně se závěrem o spalovacích motorech bych nesouhlasíl, to je opravdu hodně zjednodšené.
To je v pořádku, také jsem říkal, že to nemusí být objektivní :) Nicméně udržovat průměrný moderní spalovací motor (Euro 6 výše) v dobré kondici, tak aby byl emisně v pořádku, bude u ojetiny dle mého názoru citelně finančně náročnější, než udržovat v kondici průměrný moderní elektromobil. Za tím si docela pevně stojím. Samozřejmě výjimky mohou být na obou stranách.
@@nextride-cz Držím palce aby auto sloužilo. Teď jsme řešili závadu tepelného čerpadla u e-golfu a ta původní kalkulovaná částka byla taková, že jsme zvažovali jestli se oprava vůbec vyplatí a nebo z toho uděláme už jen "letní auto" 😁
@@koblih69 Tak pokud byl rozpočet z autorizáku ještě s příplatkem "nechceme EVčka opravovat", tak se nedivím. Jinak Golfík by samozřejmě topil i bez kompresoru PCTéčkem.
Děkuji, za výborné video.
Ještě bych uvítal informace ohledně té výměny chladící kapaliny akumulátoru....
Jestli jste si to také dělal sám ? Nebo se s tím musí přímo do Kie ?
A kontak na Vás, bych také uvítal .o)
Děkuji a ať se Vám daří.
Jestli máte Niro, tak tam je výměna každých 60tkm, nemusí to řešit aut. servis, dělal jsem si to samozřejmě sám.
Kontakt: hlouseko@seznam.cz
Jo, je to pořád "klasická" Kia - hardware není zcela špatný, ale životnost (což se nejčastěji projevuje u levnějších modelů/ložisek) navržena pořád na 100-200 tis. km...
zajimala by mě diagnostika baterky po 100kkm na necem od VW proste na MEB platformě? udělal byste? díky moc
Nechci zde dělat žádnou reklamu aby to nebylo pochopeno špatně. Ale pokud si chcete udělat alespoň trochu obecný obrázek jak degradují baterie v různých elektromobilech podívejte se na AAA Auto, mají tam téměř u všech udělanou diagnostiku baterie. sledujte více vozů a udělejte si průměr. Každopádně už teď vám mohu říct, že kvalita baterií KIA a Hyundai je na tom mnohem lépe než jiné značky a určitě lépe než platforma MEB (soudím třeba dle ID4)
Ještě k té kapalině, ta BSC-2 by už neměla tak krystalizovat?
Případně ještě, ta nevodivá kapalina je tam prý pouze kvůli bezpečnosti pokud by došlo k zatopení článků při nehodě (viz. Svět motorů - Vaculík), tak tam zkusit dát obyčejnou chladící. Nakonec Tesla tesla má chladící voštiny omotané kolem článků a kapalinu mají obyč?
Dielektrická kapalina tam musí být nejen kvůli baterii, ale chladí taky nabíječku, invertor i motor. Jak to bude s tím novějším typem ukáže až čas, ale ono i u těch jetějších Tesel jsou s degradací chladící kapaliny také problémy a pochybuji, že se tam nepoužívá dielektrická. Naštěstí se to už dá koupit i v aftermarketu za rozumné ceny.
Dobrý deň,kúpili sme 7 ročného Ionica. má 95 000 km a tiež chcem vymeniť olej v reduktore. V návode sa uvádza olej SAE 70W , ale so špecifikéciou, ktorú som na internete nenašiel. Aký olej ste nalial do reduktora ? Ďakujem Jano
API GL-4 SAE 70W
Jako vlastník Kony EV 2022 bych měl dotaz po kolika km by jste doporučil měnit olej v reduktoru? Nevím jestli zaznělo ve videu. Děkuji za odpověď. Jinak skvělé a zajímavé video.👍
Teď jsem v týdnu měnil olej na Koně s 80tkm a vizuálně ten olej už nevypadal úplně OK. Určitě bych to řešil do 100tkm. Ono jak už tu padlo výše, prvotní příčina je téměř jistě ve vířivých proudech, takže u aut s většími nájezdy se opravám nepůjde vyhnout.
@@nextride-cz Mám najeto 48tkm, ano vím tu hlavní příčinu, ale tak té převodovce určitě výměna prospěje. Jezdím na eco a snažím se minimalizovat prudké rozjezdy, tak třeba se to na životnosti projeví, auto si chci nechat tak dlouho jak jen bude jezdit😁
Menil som olej v reduktore na Kia Soul 2021, 30tisic km a olej bol úplne tmavý ako z motora. Určite dobré ho meniť aj každých 50tisíc, prípadne krátko po výmene aby sa dobre prepláchol a vyplavil nečistoty uvolnené novým olejom.
@@jakubparal3618 Ano, je to tak, výměna tomu jistě prospěje.
Ahoj bylo by mozne se s tebou spojit? Mam tohle auto a potreboval bych se na neco zeptat
Jak se povedlo zkalibrovat encoder rotoru nebo invertor má režim self kalibrace?
Poloha rotoru je samozřejmě třeba znovu adaptovat a i to se povedlo.
Ty ložiska nejsou věc oleje, ale konstrukce. Někde to padlo ve videu od Vaculíka, že pokud tam nejsou kartáčky, nebo keramické kuličky, dochází tam k průchodu nějakejch parazitních proudů na hřídel rotoru a pak dál přes reduktor na kostru právě přes ložiska a ty se poškodí jakoby vyjiskřením. Omlouvám se za nepřesnosti, doslova už si to nepamatuju.
Ano, prvotní problém jsou vířivé proudy, nicméně "doživotní" náplň reduktoru na životnosti rozhodně nepřidá.
Ahoj, to jsou trochu 2 různě věci, viřivé proudy odrovnaji ložiska v motoru, ty jsou nasucho. Ložiska v reduktoru jsou v oleji.
@@zbynekjedlicka1402 Nemáte pravdu pracuji ve vývoji elektromotorů a přesně vím o co jde. Zjednodušeně řečeno na rotoru vám vzniká napětí mezi konci hřídele. Pokud nechci, aby mi pak proud tekl přes ložiska musím je nějak izolovat nebo použít ložiska s keramickými kuličkami. Pokud to udělám na jedné straně, na straně druhé bude pořád napětí. Ale díky izolovanému ložisku nepoteče proud. Toto řešení není dokonalé protože i tak mohou vznikat vlivem indukce kapacity a spínání tranzistorů další proudy které tímto ložiskem přesto potečou. Tak mohu izolovat obě ložiska. Každopádně napětí tímto nezmizí tak potřebuji nějaký kartáč který se otírá o hřídel a napětí územní. A teď k té převodovce, pokud by jste chtěl ochránit proti tomuto jevu ložiska v převodovce musela by být mezi hřídelí motoru a převodovkou dokonalá izolace, což myslím není. Jinak se tyto proudy budou klidně uzavírat přes ložiska v převodovce. Tato problematika je mnohem složitější nelze to zde na pár řádcích pořádně vysvětlit. Chtěl jsem jen říci, že je chybné si myslet, že tento problém se týká pouze motoru a převodovky ne. Kdyby bylo na mě dám všude ložiska buď celokeramické nebo alespoň hybridní s keramickými kuličkami. Tyto ložiska mají obecně mnohem delší životnost a ještě se přes ně neuzavírají proudy. Problém je bohužel cena.
@ondrej-DZ Diky za obsahlou odpověď, já mám Konu a co jsem se tak dival na rúzná videa tak tyto a původní ioniq trpí především na ložiska motoru, olej v rozvodovce je jiný problém a nesouvisí s vířivými proudy ( možná jen částečně)
Což se potvrdilo i v tomto videu, hluk byl primárně od ložiska motoru, ta rozvodovka byla spíše OK.
Já osobně jsem nechal měnit olej v rozvodovce po 10t od novoty a co z toho vyteklo za sajrajt je neuveritelné, nastestí je to 1 L oleje a v hyundai to udelali za cca 2.5 t kč.
@@zbynekjedlicka1402 Já mám KIA Niro II generace tak že novější než tato. Nedávno jsem měl prohlídku při 60 000 km tak jsem taky nechal preventivně vyměnit olej. Nebyla to ještě úplně hrůza, řekl bych, že tak akorát to měnit po 60 000 km. Bohužel dopátrat se někde jaké opatření jsou udělány v konkrétních modelech aut proti ložiskovým proudům je téměř nemožné. Na druhou stranu je jasné, že tento problém téměř všechny automobilky u svých prvních elektroaut podcenily. Musely pak v záruce měnit motory i převodovky. Proto jsem si jistý, že tento problém vyřeší ne kvůli nám, ale kvůli sobě, aby nemuseli platit tyto záruční opravy. Konkrétně tady u tohoto videa bych tipoval, že ložiskové proudy mohou ještě poškozovat hlavně to první ložisko hned za motorem. Pokud by tyto jevy nebyly a ložiska byly správně nadimenzované neměla by být potřeba ani nijak často měnit olej protože tato převodovka je strašně jednoduchá. Při dnešních technologiích lze vyrobit motor a převodovku, které vydrží kolem 1 000 000 km bez výměny ložisek pouze s pár výměnami oleje.
Dobrý den, měl by jsem o takovéto změření baterie u el.auta zájem, je možné se s Vámi domluvit?
Ano, je možné se domluvit, akorát to není úplně "na 5 minut". Případně se ozvěte na hlouseko@seznam.cz.
4200€ 😮😢 servisné náklady!
Tak je to kompletně včetně pneumatik (což je polovina celkové ceny) a hlavně za holandské ceny - to mi nepřijde jako nějaké drama.
Tak si zkuste spočítat kolik zaplatíte celkové náklady za spalovák při nájezdu 200 000km. Mám už zkušenost jak se spalovákem tak s elektro. Ale náklady na elektromobil jsou mnohem menší.
Jj, není to málo - a to v tom nejsou započteny servisní náklady, aby to bylo v pořádku po koupi. Každopádně ale, velké uznání za takto zřejmě maximálně objektivní info - velmi kvalitní práce!
Díky za tohle video, budu rád za takové videa, kde někdo dává servisní zkušenosti z EV. Jen jsem si všiml, že od předních kol, je olejová mapa, což je vidět z obou stran ze spod na celé ploše baterie?
To není olej, ale voda, venku pršelo a nestihlo to uschnout.
Tak přední náhon na mokru či sněhu prý není nic dobrého. Už jel na sněhu či mokru ten mudrlant třeba s BMW nebo Mercedesem se zadním náhonem? Dále to nemá cenu komentovat. Ať si každý koupí co chce i bez těch rádoby odborníků.
Elektromobil s FWD má vpředu výrazně lehčí pohon než spalovací auto, těžká baterie je uložena mezi nápravy, tzn těžiště vozu je posunuto více dozadu a trakční schopnosti jsou tak horší než u FWD spalovacích aut. I když u Nira a Kony to ještě celkem funguje, třeba starý IOINQ je v tomto ohledu opravdu tragický, tam je těžká baterie uložena přímo nad zadní nápravou a vpředu je ještě lehčí motor než má Niro a Kona. Pokud přesedláte z Tesly (a ještě dvoumotorvé, tedy 4x4) do Nira, tak to působí jako opravdu velmi špatný vtip, ale dá se na to časem zvyknout.