Spotkanie 016. Kontrłata. Po co jest na dachu. Jaka ma być gruba.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ต.ค. 2023
  • Anatomia dachu 016. Materiał omawia zaniedbywany element dachu czyli kontrłatę. A spełnia ona niezmiernie ważne funkcje. W tym materiale omawiam kilka funkcji jakie ma kontrłata. Wentylacja, poprawa komfortu cieplnego na poddaszu.

ความคิดเห็น • 45

  • @Oskar-zk9hj
    @Oskar-zk9hj หลายเดือนก่อน +1

    Ogromna porcja wiedzy! Dziękuję🍀

  • @jaroslawjarzynka
    @jaroslawjarzynka 8 หลายเดือนก่อน +8

    Dzień dobry.Obejrzałem dziesiątki filmików na you tubie na temat dachów i ich ocieplenia.Jestem na etapie zabudowy poddasza w starym domu rodzinnym.Muszę przyznać ,że dopiero Pana filmy rozjaśniły mi ten temat i wszystko zaczęło sie układać w logiczną całość.Pan naprawdę wie o czym mówi a nie mówi co wie.Wielki szacunek.Pozdrawiam serdecznie.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  8 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję Panie Jarosławie za te słowa. I mam nadzieję, że moje materiały pomogą w rowiązaniu Pana tematów technicznych. A ja... pracuję dalej nad kolejnymi materiałami.

  • @user-wd2qk2dt7o
    @user-wd2qk2dt7o 6 วันที่ผ่านมา

    bardzo interesujace materialy - siedze juz kilka godz i ogladam oraz robie notatki - ale mnie Pan zalatwil

  • @JanKowalski-lr2uc
    @JanKowalski-lr2uc 8 หลายเดือนก่อน +6

    Dodam jeszcze, że bardzo fajny kanał. To wstyd, że algorytmy youtuba promują chłam i głupotę a tego typu kanały jak Pana trudno znaleźć. Czekam na więcej ciekawych i merytorycznych filmów. Podoba mi się też długość odcinków, tak do 15 minut na odcinek wydaje się idealne. Pozdrawiam

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  8 หลายเดือนก่อน

      Szanowny Panie dziękuję za miłe słowa.

  • @PawezMazur
    @PawezMazur 8 หลายเดือนก่อน +2

    Komentarz dla zasięgu, bo kanał wartościowy. Dziękuję i pozdrawiam

  • @rafab.8238
    @rafab.8238 9 หลายเดือนก่อน +2

    Kolejnya porcja wiedzy, jak w prosty sposób zbudować dobrze funkcjonujący dom.
    Pozdrawiamy i dziękuję.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  9 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję za oglądanie i miłe słowa. Mam nadzieję, że "się przyda" do własnych przemyśleń. Także pozdrawiam.

    • @maryomaryo6472
      @maryomaryo6472 9 หลายเดือนก่อน

      ​Się przyda, zdecydowanie!

  • @HiEndowiec
    @HiEndowiec 2 หลายเดือนก่อน +1

    Ja również skorzystałem z Pana wiedzy, zastosowałem 4x6 w sztorc oraz 4x6 na płasko. Dziękuję.

  • @okno1122
    @okno1122 7 หลายเดือนก่อน +1

    Kolejny świetny film. Dziękuję

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  7 หลายเดือนก่อน

      Dziekuję. Liczę na dalsze oglądanie i komentowanie.

  • @piotrkasznia7785
    @piotrkasznia7785 8 หลายเดือนก่อน +1

    Do całości moich planów dachowych brakuje rodzajów izolacji nakrokwiowej i ich kuno-odporność. Świetny kanał :)

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  8 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję za oglądanie. Ocieplenie nakrokwiowe często wraca w komentarzach. Kiedyś będę musiał się podzielić obserwacjami. Świetna technologia nie pozbawiona wad. Pozdrawiam.

  • @teresabukowska8326
    @teresabukowska8326 3 หลายเดือนก่อน +1

    Myślę że jest jeszcze jeden element - kolor blachodachówki (itp.) , im ciemniejsza tym więcej będzie pochłaniać promieniowania słonecznego i tym bardziej się rozgrzewać

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  3 หลายเดือนก่อน +1

      Dzień dobry Pani. Tak. Ale tę cechę mają wszystkie ciemne pokrycia dachowe. Różnica polega na tym, że to zjawisko w blachach następuje szybko (w obie strony) a w dachówkach powoli (też w obie strony, czyli nagrzewanie i stygnięcie). W przyszłości planuję materiał na ten temat. Biorąc pod uwagę film pod którym pisze Pani ten komentarz to dodam, że zmiana koloru pokrycia na jaśniejszy (czerwony, szary) bardzo wpływa na temperaturę pokrycia i co za tym idzie na wszystkie zjawiska w przegrodzie dachowej. Sam mam ciemne pokrycie dachowe i ponoszę tego pewne "temperaturowe" konsekwencje.

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 3 หลายเดือนก่อน

      @@anatomiadachu1966 u nas jest w kolorze piasku, więc jasne. Zastanawia mnie jakie to powoduje rożnice w zjawiskach zachodzących w dachu, czy to determinuje lub umożliwia zastosowanie innych materiałów. Zauważyłam że nawet rozgrzane ściany z cegły emanują ciepłem gdy się przechodzi obok. Z niecierpliwością czekam na film.

  • @grzegorzkania6790
    @grzegorzkania6790 8 หลายเดือนก่อน +1

    @anatomiadachu1966 Bardzo ciekawe wytłumaczenie różnych niuansów jakie można spotkać podczas budowy dachu. Ja mam taką niewiadomą jak dobrze zrobić wentylacje dużego lukarna, a szczególnie chodzi mi o kosz. Jestem przed przykręceniem kontr-łat i łat (Kontr-łaty mają wymiar: 8x4cm, łaty natomiast: 6x5 cm). Na krokwiach mam położone płyty z wełny drzewnej (o grubości: 2x3,5cm), ale pewnie rozwiązanie będzie podobne dla innych wersji wykończenie (membrana lub papa). Życzę powodzenia w rozwoju kanału.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  8 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję za komentarz i zaufanie. Poprosze o kilka zdań mailem i może jakieś zdjęcia poglądowe. I numer telefonu. Spróbuję pomóc. Mój adres p.spych@gmail.com

  • @TheArkadiusz20
    @TheArkadiusz20 21 วันที่ผ่านมา

    Wszystko jasne w przypadku domu. Co natomiast w przypadku altany ogrodowej? Czy membrana i kontr łaty są konieczne pod blacho trapez?

  • @radosny4056
    @radosny4056 8 หลายเดือนก่อน +1

    4×5cm to chyba najbardziej popularny wymiar

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  8 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję za komentarz. Jest to sprawa regionalizacji. Tak, są regiony kraju, gdzie łaty 4x5 sa standardem. Na przykłąd na Podhalu.

  • @piotrzurek9732
    @piotrzurek9732 4 หลายเดือนก่อน +1

    Zastanawia mnie jak to działa w brytyjskim budownictwie gdzie kontrłaty na dachu nie występują. Co najwyzej lekki zwis membrany pomiedzy krokwiami.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  4 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję za uważne przyglądanie się światu. No i za obecność na kanale też. TAK. Też mnie to zastanawia. Ale myślę, że u nich jest inny klimat i mają w sumie dość łagodne zimy i mniej przejść przez zero. Ale tutaj raczej myślę niż wiem.

    • @piotrzurek9732
      @piotrzurek9732 4 หลายเดือนก่อน

      @@anatomiadachu1966 Dziękuję bardzo za odpowiedź i regularne dawki materiału edukacyjnego (szkoda tylko, że po "ptakach" bo dom już stoi od dwóch lat 🙂 ). Ja sobie to tłumaczyłem tym, że większość ich dachów była projektowana z poddaszem nieużytkowym a membrana dachowa lub papa układane były/są z luzem na zakładach co niejako powoduje wentylację przestrzeni pod dachówką do wewnątrz dachu. Dochodzi jeszcze kwestia gąsiorów i dachówek "brzegowych" szczelnie obsadzanych na zaprawie cementowej.

  • @JanKowalski-lr2uc
    @JanKowalski-lr2uc 8 หลายเดือนก่อน +2

    Czy w zimie w ten sposób zwiększona szczelina wentylacyjna nie przyspieszy wychładzania poddasza ?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  8 หลายเดือนก่อน +3

      Tak, jeśli szcelina będzie większa to w tej szczelinie wentylacyjnej będzie w końcu taka temperatura jak na zewnątrz, na przykład -20 st. Jednak jeśli "szcelina za mała lub jej w skrajnym przypadku nie ma" to pokrycie dachowe (i to co pod nim) może mieć nierównomierną temperaturę i pojawią się kłopoty z wytopieniami a wraz z tym z zawilgacaniem okolicy wyptopień. A woda pod pokryciem i lód powodować będą kłopoty. Warto zauważyć też, że zimą pod pokryciem są generalnie kłaopty z wentylacją. Zatem korzystniejsze wydaje się jednak "zwiększenie" wentylacji i ujednolicenie temperatury pokrycia dachowego. Przykłąd to dachy w austriackich domach w Alpach, gdzie da się zaobserwować, że kontrłaty są włąśnie "wyjątkowo" wysokie, śnieg nie wytapia się (przez ucieczkę ciepła przez dach) i stanowi dodatkową izolację. Pozdrawiam i dziękuję za ciekawe i trafne pytanie.

  • @BronisawSzczepanik
    @BronisawSzczepanik 5 หลายเดือนก่อน +2

    Mam pełne deskowanie i papę, teraz planuję kontrłaty z deski calówki(jak deskowanie) i łaty. Jako pokrycie rozważam płyty włóknocementowe. Co Pan uważa o rozcinaniu papy w kalenicy żeby wentylować izolację termiczną którą zamierzam wykonać z piany?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน +1

      Dzień dobry i dziękuję za komentarz. Tutaj są dwa niezależne tematy. Pierwszy - rozcinanie papy w kalenicy. Tak, jest to jedna z metod wykonania wentylacji "pod deskami", a dokładniej wyprowadzenia tej wentylacji spod desek z papą. Ale zadam pytanie takie. Po co Pan opapował dach? ..........................??? Ja po to, aby mój dach spodni był szczelny i mocny i trwały na przykłąd w sytuacji jakiejś usterki, awarii itp. Jeśli coś uszkodzi gąsior (wiatr, gałąź, cokolwiek - a mieszkam w wietrznym miejscu) to mamy tam "delikatną" membranę (kalenica otwarta i szczelna z zastosowanym pasem membrany jest dekarzom znana) jednak podatna na dalsze uszkodzenia. Ja bym nie przecinał. Zastosowałbym inne sposoby wyprowadzenia powietrza spod desek - np. kominki wentylacyjne. Planuj e o tym dość szeroki oddzielny materiał.
      Drugi - piana natryskowa. Nie mam w tym zakresie doświadczeń. Podchodzę jednak do tego bez zachwytu.

    • @BronisawSzczepanik
      @BronisawSzczepanik 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@anatomiadachu1966 Na pewno muszę poczekać z pianą do 10% wilgotności więźby, niby to piana otwartokomórkowa która ma przepuszczać powietrze.

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 หลายเดือนก่อน

      Tak deski musisz mieć suche ew między deska a piana zrobić pustkę 3,cm z membrany taniej jakisjs

  • @mistrzu250
    @mistrzu250 7 หลายเดือนก่อน +1

    a co do tych dachówek wentylacyjnych montowanych na szczytach, pomaga to cos, bo w sumie na logike to to cieplo przez konsiory zabardzo nie ma jak uciec, co z tego jak zrobi szczeline jak na szczycie nie bedzie mialo takiego ujscia ?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  7 หลายเดือนก่อน +1

      Dzień dobry. Dziękuję za oglądanie, za komentarz i za pytanie. Hmmmm. Temat jest dość szeroki. Pod gąsiorami są "specjalne taśmy", które mają właśnie za zadanie wyprowadzić wentylację na zewnątrz, poza dach. Taśmy te mają swoje parametry wentylacyjne (powinny mieć podane w karatch technicznych). Ale czasem tego parametru jest "za mało" i wtedy dodać można dachówkę wentylacyjną. To tak w bardzo dużym uproszczeniu na ten moment. Obiecuję cykl filmów o kalenicy i wentylacji w kalenicy. Ale planuję też zrobić materiał przybliżający budowę dachu jako bryły geometrychnej z poprawnymi nazwamu wszystkich elementów. Wiem, że kanał oglądają zarówno "stare wygi" ale także osoby, dla których dach nie jest przedmiotem zawodowego zainteresowania. Obie grupy bardzo mnie cieszą. Obie powinny znaleźć tutaj coś dla siebie i będę o to dbał.

    • @mistrzu250
      @mistrzu250 7 หลายเดือนก่อน

      No właśnie, zastanawiam się nad tym logicznie. Przy tej szczelinie 10 cm na kalenicy, wydaje mi się, że ta kalenicowa taśma nie da sobie rady z tak dużym przepływem. Wiosną planuję budowę dachu, ale użyję blachodachówki. Zastanawiam się, czy nie zrobić większej szczeliny i dodatkowych wentylacji w postaci tych wywietrzników połaciowych i zamontowac pod kalenicą, ponieważ wiadomo, że blacha, no cóż, potrafi mocno się nagrzać. @@anatomiadachu1966

  • @allegro3785
    @allegro3785 8 หลายเดือนก่อน +1

    Czy nie lepiej zamiast dużej szczeliny i pełnego deskowania założyć panele fotowoltaiczne? One chyba odbiorą najwięcej energii z dachu.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  8 หลายเดือนก่อน

      Dzięki za oglądanie i bardzo trafną uwagę. No tak, panele odbierają energię, ale nie do końca jest tak jak Pan/Pani/AI zauważa. Jeśli panele są zamontowane nad pokryciem dachowym (na wspornikach) to one zacieniają pokrycie dachowe i pokrycie ma niższą temperaturę niż w pełnym nasłonecznieniu. Między panelami a pokryciem powstaje coś co też można nazwać szczeliną wentylacyjną. Zatem tak jakby "rośnie ilość szczelin wentylacyjnych i dystans od "nagrzanego elementu (tu od paneli). I tutaj zwracam uwage, że panele odbierają energię od słońca i tylko powiedzmy 20% tejże zamieniają na energię elektryczną. Reszta podnosi temperaturę. No i tu ciekawe jest też to, że sprawność paneli największa jest w temperaturze (z pamięci) 25 stopni. Im cieplejsze tym sprawność spada. Panele nagrzewają się do temperatur równie wysokich jak ciemne pokrycie (powiedzmy 60 - 70 stopni).Według mnie panele montowane na wspornikach nad pokryciem mają przewagę "techniczną"względem tych montowanych w połaci włąsnie z powodu "odsunięcia się" z temperaturą od dachu, od izolacji. Natomiast te panele wplatane w połąć są bezapelacyjnie "piękniejsze". Pozdrawiam.

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 3 หลายเดือนก่อน

      ​​@@anatomiadachu1966niższa temperatura pv wzmaga ich sprawność, dlatego zdarza się że piki są właśnie w zimie. Najwieksza sprawność wcale nie jest przy 25 stopniach, niżej, dużo niżej

  • @michawasilewski9554
    @michawasilewski9554 8 หลายเดือนก่อน +1

    Witam, dziś trafiłem na Pana kanał poszukując informacji na temat wentylacji dachu i wysłuchałem wszystkie odcinki które Pan nagrał. Przyznam że pierwszy raz natykam sie na Eksperta, który treści przekazuje w tak profesjonalny a zarazem przystępny sposób. Mam jednak pytanie do Pana. Tytułem wstępu - mój dach od zewnętrznej strony to 1.blachodachówka, 2.łata, 3.kontrłata, 4.membrana paroprzepuszczalna przeznaczona na dachy deskowane, 5.pełne deskowanie, 6.krokwie 18 cm.
    Aktualnie stoję przed problemem właściwej wentylacji tego dachu. Jedna szczelina wentylacyjna oczywiście znajduje się pomiedzy blachodachowką a membraną. Czy powinienem wykonać drugą szczelinę wentylacyjną pomiędzy wełną a pełnym deskowaniem? Poddasze planuje ocieplić wełną miedzykrokwiowo 15 cm i nakrokwiowo 20 cm więc na szczelinę pozostawiłbym 3 cm. Zazwyczaj szczelina tworzona jest poprzez sznurkowanie lecz z Pana materiałów dowiedziałem się że może to niepotrzebnie narażać wełnę na wychladzanie więc ja szczelinę wykonałbym dokręcając do krokiew 3 cm sztachetę drewna a następnie do niej przymocowałbym membranę paroprzepuszczalną do której dolegałaby międzykrowkiowa warstwa wełny. Problem polega na tym że pełne deskowanie jest do samego szczytu i obawiam się że mimo zapewnienia odpowiedniego wlotu powietrza nad styropianem wylot powietrza w szczycie będzie ograniczony bądź niemożliwy. Czy jest jakieś rozwiązanie na takie sytuacje? Myślałem o usunięciu jednej bądź dwóch desek na każdą ze stron dachu w szczycie by pozostała tam sama membrana (membraną posiada parametr SD = 0,02m) . Czy uważa Pan że to załatwi sprawę wentylacji nad wełną? A może w ogóle nie robić wentylacji nad wełną tylko zastosować wełnę 18 cm dolegajacą do pełnego deskowania?
    Wiem że pytanie jest rozległe ale bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie i oczekuję publikacji kolejnych materiałów.
    Michał

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  8 หลายเดือนก่อน +1

      Dziekuję Panie Michale za ten komentarz. Miło słyszeć takie słowa. Dziękuję, będę się starał utrzymać poziom. Proszę mi dać parę dni na chwilę skupienia a odpowiem na Pana pytanie.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  8 หลายเดือนก่อน

      Poproszę o kontakt mailowy p.spych@gmail.com

  • @towarzyszbolo3677
    @towarzyszbolo3677 2 หลายเดือนก่อน

    kds